PL207103B1 - Sposób transmisji sygnałów dźwiękowych metodą priorytetowej transmisji pikselowej - Google Patents

Sposób transmisji sygnałów dźwiękowych metodą priorytetowej transmisji pikselowej

Info

Publication number
PL207103B1
PL207103B1 PL374146A PL37414603A PL207103B1 PL 207103 B1 PL207103 B1 PL 207103B1 PL 374146 A PL374146 A PL 374146A PL 37414603 A PL37414603 A PL 37414603A PL 207103 B1 PL207103 B1 PL 207103B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
groups
priority
values
audio signal
transmitted
Prior art date
Application number
PL374146A
Other languages
English (en)
Other versions
PL374146A1 (pl
Inventor
Gerd Mossakowski
Original Assignee
T Mobile Deutschland Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by T Mobile Deutschland Gmbh filed Critical T Mobile Deutschland Gmbh
Publication of PL374146A1 publication Critical patent/PL374146A1/pl
Publication of PL207103B1 publication Critical patent/PL207103B1/pl

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G10MUSICAL INSTRUMENTS; ACOUSTICS
    • G10LSPEECH ANALYSIS TECHNIQUES OR SPEECH SYNTHESIS; SPEECH RECOGNITION; SPEECH OR VOICE PROCESSING TECHNIQUES; SPEECH OR AUDIO CODING OR DECODING
    • G10L19/00Speech or audio signals analysis-synthesis techniques for redundancy reduction, e.g. in vocoders; Coding or decoding of speech or audio signals, using source filter models or psychoacoustic analysis
    • G10L19/02Speech or audio signals analysis-synthesis techniques for redundancy reduction, e.g. in vocoders; Coding or decoding of speech or audio signals, using source filter models or psychoacoustic analysis using spectral analysis, e.g. transform vocoders or subband vocoders
    • G10L19/022Blocking, i.e. grouping of samples in time; Choice of analysis windows; Overlap factoring

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Acoustics & Sound (AREA)
  • Computational Linguistics (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Audiology, Speech & Language Pathology (AREA)
  • Human Computer Interaction (AREA)
  • Spectroscopy & Molecular Physics (AREA)
  • Multimedia (AREA)
  • Compression, Expansion, Code Conversion, And Decoders (AREA)
  • Stereophonic System (AREA)
  • Communication Control (AREA)
  • Television Systems (AREA)
  • Transmitters (AREA)
  • Reduction Or Emphasis Of Bandwidth Of Signals (AREA)
  • Two-Way Televisions, Distribution Of Moving Picture Or The Like (AREA)
  • Time-Division Multiplex Systems (AREA)
  • Measurement Of Velocity Or Position Using Acoustic Or Ultrasonic Waves (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób transmisji sygnałów dźwiękowych metodą priorytetowej transmisji pikselowej czyli metodą kompresji.
Znane są dotychczas różne sposoby skompresowanej transmisji sygnałów dźwiękowych, które stosuje się w zależności od potrzeb i zastosowań, np. takie jak:
- redukcja czę stotliwości próbkowania, np. 3 kHz zamiast 44 kHz,
- nieliniowa transmisja wartości próbkowania, np. przy transmisji ISDN,
- wykorzystywanie poprzednio zapamię tanych sekwencji dźwię kowych, np. MIDI lub synteza głosu,
- stosowanie modeli Markowa do korekty błędów transmisji.
Wspólną cechą znanych sposobów jest na ogół zadawalająca zrozumiałość mowy również przy niższych częstotliwościach próbkowania.
Uzyskuje się to w zasadzie dzięki uśrednianiu wartości. Niedogodnością tych znanych sposobów jest jednak to, że różne głosy pochodzące ze źródła mają podobne brzmienie w niskich tonacjach, tak, więc np. wahania głosu, które są rozpoznawalne podczas normalnej rozmowy, nie są transmitowane. Powoduje to wyraźne ograniczenie jakości w komunikacji.
Z niemieckich opisów patentowych DE 101 13 880.6 (PCT/DE02/00987) i DE 101 52 612.1 (PCT/DE02/00995) znany jest sposób kompresji i dekompresji danych obrazu i wideo przy wykorzystaniu priorytetowej transmisji pikselowej. W metodzie tej obrabia się np. dane obrazu lub wideo w postaci tablicy poszczególnych punktów obrazu (pikseli), przy czym każ dy piksel posiada pewną zmienną w czasie wartość piksela, zawierającą informację o kolorze i jaskrawości. W rozwiązaniu według znanych wynalazków wyznacza się dla każdego piksela lub grupy pikseli pewien priorytet i zapisuje każdy piksel odpowiednio do priorytetu w tablicy priorytetów. Tablica taka zawiera chwilowe wartości pikseli, posortowane według priorytetów. Piksele i wartości pikseli, wykorzystywane do obliczenia priorytetu, są transmitowane lub zapamiętywane. Piksel otrzymuje wysoki priorytet, jeżeli jego różnice do sąsiedniego piksela są bardzo duże. Chwilowo aktualne wartości pikseli do rekonstrukcji są przedstawiane na monitorze ekranowym. Piksele jeszcze nie transmitowane są obliczane w oparciu o piksele już przetransmitowane. Sposoby te moż na w zasadzie również zastosować do transmisji sygnałów dźwiękowych.
Celem wynalazku jest opracowanie takiego sposobu do transmisji sygnałów dźwiękowych, który będzie pracował możliwie bez strat, również przy niskich szerokościach pasma transmisji.
Zadanie to zrealizowano zgodnie z wynalazkiem przez opracowanie sposobu, który charakteryzuje się tym, że sygnał dźwiękowy rozkłada się na pewną ilość n części widma dźwięku. Rozłożony sygnał dźwiękowy zapamiętuje się w dwuwymiarowej tablicy o dużej ilości pól, przy czym częstotliwość i czas określają w tablicy położenie pola, w którym zapisuje się aktualną chwilowo wartość amplitudy. Z każdego kolejnego pola i z co najmniej dwóch sąsiadujących pól tablicy tworzy się grupy, dla których wyznacza się odpowiedni priorytet. Priorytet grupy jest tym wyższy, im większe są amplitudy wartości grup i/lub większe różnice amplitud wartości w jednej grupie i/lub im bliższa jest grupa do aktualnego czasu. Grupy transmituje się do odbiornika w kolejności ich priorytetów.
Sposób według wynalazku oparty jest na zasadach Shannona. Wynika z nich, że sygnały mogą być transmitowane bez strat przy podwójnej częstotliwości próbkowania. Oznacza to, że dźwięk może być rozłożony na poszczególne drgania sinusoidalne o różnej amplitudzie i częstotliwości. Zatem istnieje również możliwość odtworzenia sygnałów dźwiękowych bez strat poprzez transmisję poszczególnych części widma dźwięku, łącznie z amplitudami i fazami. Wykorzystuje się przy tym zwłaszcza fakt, że najczęściej występujące źródła dźwięku, np. instrumenty muzyczne i głos ludzki, składają się elementów rezonujących, których częstotliwość rezonansowa nie zmienia się w ogóle lub zmienia się bardzo powoli.
Sposób transmisji sygnałów dźwiękowych metodą priorytetowej transmisji pikselowej według wynalazku opisany jest przykładem.
W rozwiązaniu według wynalazku najpierw odbiera się dźwięk, przetwarza się go na sygnały elektryczne i rozkłada na części widma dźwięku. Może się to odbywać albo przy wykorzystaniu szybkiej transformaty Fouriera (FFT) albo za pomocą n pojedynczych filtrów częstotliwości. Jeżeli stosuje się n pojedynczych filtrów częstotliwości, to każdy filtr wydziela tylko jedną częstotliwość lub wąskie pasmo częstotliwości (podobnie jak włoski w ludzkim uchu). W ten sposób otrzymuje się dla każdej chwili częstotliwość i wartość amplitudy dla tej częstotliwości. Wartość n może przy tym, zależnie od
PL 207 103 B1 własności terminalu, przybierać różne wartości. Im większe jest n, tym lepiej może być reprodukowany sygnał dźwiękowy. Parametr n może wobec tego być wykorzystany do skalowania jakości transmisji dźwięków.
Wartości amplitudy zapamiętuje się czasowo w polach dwuwymiarowej tablicy, przy czym pierwszy wymiar tablicy określa czas, a drugi wymiar częstotliwość. Tym samym częstotliwość próbkowania jest jednoznacznie określona chwilową wartością amplitudy i fazą i może być zapamiętana w przyporządkowanym oknie tablicy jako liczba urojona. Sygnał mowy jest przedstawiany w tablicy wobec tego w trzech wymiarach (parametrach) dźwiękowych. Czasu, np. w milisekundach (ms), postrzeganego percepcyjnie jako czasu trwania i stanowiącego pierwszy wymiar tablicy. Częstotliwości w hercach (Hz) postrzeganej percepcyjnie jako wysokości dźwięku i stanowiącej drugi wymiar tablicy. Energii (lub intensywność) sygnału postrzeganej percepcyjnie jako głośności dźwięku lub intensywności, zapamiętywanej w odpowiednim polu tablicy jako wartości liczbowej.
W porównaniu ze znanymi rozwiązaniami, w tym rozwiązaniu częstotliwość dźwięku odpowiada np. wysokości obrazu, czas odpowiada np. szerokości obrazu i amplituda sygnału dźwiękowego (intensywność) odpowiada wartości koloru.
Podobnie jak w metodzie wyznaczania priorytetów dla grup pikseli przy kodowaniu obrazów, w rozwiązaniu według wynalazku tworzy się z sąsiadujących wartości grupy i wyznacza się dla nich priorytety. Każde traktowane indywidualnie pole tworzy, z co najmniej jednym, korzystniej jednak w kilkoma sąsiadującymi polami, grupę. Grupy składają się z wartości pozycyjnej, definiowanej przez czas i częstotliwość, z wartości amplitudy dla danej pozycji i wartości amplitud sąsiadujących wartości zgodnie z wcześniej ustaloną postacią. Wysoki priorytet otrzymują przy tym zwłaszcza takie grupy, które są bliskie aktualnego czasu i/lub ich wartości amplitud różnią się mocno w ramach grupy. Wartości grup pikseli są sortowane malejąco i w tej kolejności są zapamiętywane lub transmitowane.
Szerokość tablicy (oś czasu) posiada przeważnie tylko jeden ograniczony przedział (np. 5 sekund), tzn., że przetwarzane są zawsze tylko fragmenty sygnału o długości np. 5 sekund. Po tym czasie (np. 5 sekund) tablica jest wypełniana wartościami następnego fragmentu sygnału.
Odpowiednio do opisanych powyżej parametrów wyznaczania priorytetów (amplituda, pozycja bliska aktualnego czasu i różnice amplitud do sąsiadujących wartości) wartości poszczególnych grup są odbierane w odbiorniku.
W odbiorniku grupy są ponownie wpisywane do odpowiedniej tablicy. W znany sposób można ponownie odtworzyć w odbiorniku z przetransmitowanych grup trójwymiarowy obraz widmowy sygnału. Im więcej grup się odbiera, tym dokładniejsza jest rekonstrukcja. Jeszcze nie przetransmitowane wartości tablicy są obliczane metodą interpolacji z już przetransmitowanych. Na podstawie tak utworzonej tablicy, w odbiorniku następuje generowanie odpowiedniego sygnału akustycznego, który następnie jest przetwarzany w dźwięk. Do syntezy sygnału akustycznego można wykorzystać np. n generatorów częstotliwości, których sygnały są sumowane i tworzą sygnał wyjściowy. Dzięki takiej równoległej strukturze n generatorów uzyskuje się bardzo dobrą możliwość skalowania. Poza tym, dzięki równoległemu przetwarzaniu, istnieje możliwość drastycznego zredukowania częstotliwości próbkowania, co z kolei zmniejsza zużycie energii w przenośnych aparatach końcowych i zapewnia znacznie dłuższe czasy odtwarzania. Do przetwarzania równoległego mogą być wykorzystane np. proste układy FPGA lub ASIC.
Opisany sposób według wynalazku nie jest ograniczony tylko do sygnałów dźwiękowych. Sposób ten może być również efektywnie wykorzystywany zwłaszcza tam, gdzie stosuje się większą ilość czujników (czujników dźwięku, czujników światła, czujników dotykowych, itp.) do ciągłych pomiarów sygnałów, które następnie przedstawia się w postaci tablicy (n-tego rzędu).
Dzięki zastosowaniu wynalazku uzyskuje się następujące korzyści. Sposób transmisji sygnałów dźwiękowych według wynalazku, w odróżnieniu od dotychczas znanych systemów, charakteryzuje się dużą elastycznością w zastosowaniach, przy bardzo wysokim współczynniku kompresji. Dzięki zastosowaniu tablic zasilanych z różnych źródeł, otrzymuje się automatycznie synchronizację tych źródeł. Taką synchronizację, w stosowanych zazwyczaj sposobach, można zapewnić tylko za pomocą specjalnych protokółów lub zabiegów, zwłaszcza przy odległych transmisjach, np. przy połączeniach satelitarnych, gdzie dźwięk i obraz są transmitowane przez różne kanały. W takich przypadkach często zauważa się wadliwą synchronizację ruchu ust w stosunku do mowy. Takie zjawisko można usunąć przez zastosowanie sposobu według wynalazku.
Ponieważ taka sama zasada priorytetowej transmisji grup pikseli może być stosowana zarówno dla mowy, obrazu i transmisji wideo, to przy implementacjach można wykorzystać silny efekt synerge4
PL 207 103 B1 tyczny. Ponadto sposób ten umożliwia niezwykle prostą synchronizację pomiędzy mową i obrazem. Umożliwia on również swobodne skalowanie rozdzielczości obrazu i dźwięku.
Nowy sposób transmisji dźwięku zapewnia w przypadku mowy naturalne odtwarzanie, ponieważ typowe dla każdego człowieka części widma dźwięku (grupy) są transmitowane z najwyższym priorytetem i dzięki temu mowa jest odtwarzana bez strat.

Claims (7)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób transmisji sygnałów dźwiękowych metodą priorytetowej transmisji pikselowej pomiędzy nadajnikiem i co najmniej jednym odbiornikiem, znamienny tym, że sygnał dźwiękowy rozkłada się na pewną ilość n części widma dźwięku, że rozłożony sygnał dźwiękowy zapamiętuje się w dwuwymiarowej tablicy o dużej ilości pól, przy czym częstotliwość i czas określają położenie pola w tablicy, natomiast amplitudę zapisuje się w polu jako chwilową wartość, że tworzy się grupy z poszczególnych pól i co najmniej z dwóch sąsiadujących pól tablicy, że wyznacza się dla poszczególnych grup priorytet, przy czym priorytet grupy jest tym wyższy, im większe są amplitudy wartości grup i/lub większe różnice amplitud wartości w jednej grupie i/lub im bliższa jest grupa do aktualnego czasu, oraz że grupy transmituje się do odbiornika w kolejności ich priorytetów.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że z całego sygnału dźwiękowego tworzy się plik dźwiękowy, który się przetwarza i transmituje w całości.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w danej chwili się przetwarza i transmituje tylko jeden fragment sygnału dźwiękowego.
  4. 4. Sposób według zaostrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że sygnał dźwiękowy jest rozkładany na części widma dźwięku za pomocą szybkiej transformaty Fouriera (FFT).
  5. 5. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że sygnał dźwiękowy jest rozkładany na części widma dźwięku za pomocą ilości n filtrów częstotliwości.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, znamienny tym, że w odbiorniku przyporządkowuje się grupy transmitowane według ich priorytetu do odpowiedniej tablicy, przy czym wartości tablicy jeszcze nie transmitowane są obliczane metodą interpolacji z wartości już dysponowanych.
  7. 7. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, znamienny tym, że w odbiorniku z istniejących i obliczonych wartości generowany jest sygnał elektryczny, który jest przetwarzany następnie na sygnał dźwiękowy.
PL374146A 2002-07-08 2003-07-07 Sposób transmisji sygnałów dźwiękowych metodą priorytetowej transmisji pikselowej PL207103B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10230809A DE10230809B4 (de) 2002-07-08 2002-07-08 Verfahren zur Übertragung von Audiosignalen nach dem Verfahren der priorisierenden Pixelübertragung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL374146A1 PL374146A1 (pl) 2005-10-03
PL207103B1 true PL207103B1 (pl) 2010-11-30

Family

ID=29796219

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL374146A PL207103B1 (pl) 2002-07-08 2003-07-07 Sposób transmisji sygnałów dźwiękowych metodą priorytetowej transmisji pikselowej

Country Status (16)

Country Link
US (1) US7603270B2 (pl)
EP (1) EP1579426B1 (pl)
JP (1) JP4637577B2 (pl)
CN (1) CN1323385C (pl)
AT (1) ATE454695T1 (pl)
AU (1) AU2003250775A1 (pl)
CY (1) CY1109952T1 (pl)
DE (2) DE10230809B4 (pl)
DK (1) DK1579426T3 (pl)
ES (1) ES2339237T3 (pl)
HK (1) HK1081714A1 (pl)
PL (1) PL207103B1 (pl)
PT (1) PT1579426E (pl)
RU (1) RU2322706C2 (pl)
SI (1) SI1579426T1 (pl)
WO (1) WO2004006224A1 (pl)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP3469567B2 (ja) * 2001-09-03 2003-11-25 三菱電機株式会社 音響符号化装置、音響復号化装置、音響符号化方法及び音響復号化方法
DE102007017254B4 (de) * 2006-11-16 2009-06-25 Fraunhofer-Gesellschaft zur Förderung der angewandten Forschung e.V. Vorrichtung zum Kodieren und Dekodieren
EP3121814A1 (en) * 2015-07-24 2017-01-25 Sound object techology S.A. in organization A method and a system for decomposition of acoustic signal into sound objects, a sound object and its use

Family Cites Families (29)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2914974B2 (ja) * 1987-02-27 1999-07-05 株式会社日立製作所 可変レート音声信号伝送方法および伝送システム
US5253326A (en) * 1991-11-26 1993-10-12 Codex Corporation Prioritization method and device for speech frames coded by a linear predictive coder
JP3153933B2 (ja) * 1992-06-16 2001-04-09 ソニー株式会社 データ符号化装置及び方法並びにデータ復号化装置及び方法
US5517511A (en) * 1992-11-30 1996-05-14 Digital Voice Systems, Inc. Digital transmission of acoustic signals over a noisy communication channel
US5675705A (en) * 1993-09-27 1997-10-07 Singhal; Tara Chand Spectrogram-feature-based speech syllable and word recognition using syllabic language dictionary
JP2797959B2 (ja) * 1994-03-12 1998-09-17 日本ビクター株式会社 多次元画像圧縮伸張方法
JPH1083623A (ja) * 1996-09-10 1998-03-31 Sony Corp 信号記録方法、信号記録装置、記録媒体および信号処理方法
US5886276A (en) * 1997-01-16 1999-03-23 The Board Of Trustees Of The Leland Stanford Junior University System and method for multiresolution scalable audio signal encoding
SE9700772D0 (sv) * 1997-03-03 1997-03-03 Ericsson Telefon Ab L M A high resolution post processing method for a speech decoder
US6144937A (en) * 1997-07-23 2000-11-07 Texas Instruments Incorporated Noise suppression of speech by signal processing including applying a transform to time domain input sequences of digital signals representing audio information
US6351730B2 (en) * 1998-03-30 2002-02-26 Lucent Technologies Inc. Low-complexity, low-delay, scalable and embedded speech and audio coding with adaptive frame loss concealment
US6584509B2 (en) * 1998-06-23 2003-06-24 Intel Corporation Recognizing audio and video streams over PPP links in the absence of an announcement protocol
JP3522137B2 (ja) * 1998-12-18 2004-04-26 富士通株式会社 可変レート符号化・復号装置
JP3797836B2 (ja) * 1999-12-09 2006-07-19 株式会社東芝 リモートメンテナンスシステム
DE10008055A1 (de) * 2000-02-22 2001-08-30 Infineon Technologies Ag Verfahren zur Kompression von Daten
JP3576935B2 (ja) * 2000-07-21 2004-10-13 株式会社ケンウッド 周波数間引き装置、周波数間引き方法及び記録媒体
JP3576936B2 (ja) * 2000-07-21 2004-10-13 株式会社ケンウッド 周波数補間装置、周波数補間方法及び記録媒体
JP2002135122A (ja) * 2000-10-19 2002-05-10 Nec Corp オーディオ信号符号化装置
US6952669B2 (en) * 2001-01-12 2005-10-04 Telecompression Technologies, Inc. Variable rate speech data compression
DE10152612B4 (de) * 2001-03-21 2006-02-23 T-Mobile Deutschland Gmbh Verfahren zur Komprimierung und Dekomprimierung von Bilddaten
PT1374559E (pt) * 2001-03-21 2006-10-31 T Mobile Deutschland Gmbh Metodo para compressao e descompressao de dados de imagem
DE10113880B4 (de) * 2001-03-21 2004-04-29 T-Mobile Deutschland Gmbh Verfahren zur Komprimierung und Dekomprimierung von Videodaten
US7136418B2 (en) * 2001-05-03 2006-11-14 University Of Washington Scalable and perceptually ranked signal coding and decoding
US7079658B2 (en) * 2001-06-14 2006-07-18 Ati Technologies, Inc. System and method for localization of sounds in three-dimensional space
JP3463752B2 (ja) * 2001-07-25 2003-11-05 三菱電機株式会社 音響符号化装置、音響復号化装置、音響符号化方法および音響復号化方法
US20030236674A1 (en) * 2002-06-19 2003-12-25 Henry Raymond C. Methods and systems for compression of stored audio
DE10229706A1 (de) * 2002-07-02 2004-12-09 T-Mobile Deutschland Gmbh Verfahren zur Speicherplatzverwaltung in einem Speichrmedium eines digitalen Endgeräts bei einer Datenspeicherung nach dem Verfahren der priorisierten Pixelübertragung
DE10229976B4 (de) * 2002-07-03 2007-06-28 T-Mobile Deutschland Gmbh Verfahren zur Ver- und Entschlüsselung von nach dem Verfahren der priorisierten Pixelübertragung übertragenen oder gespeicherten digitalen Daten
US7359979B2 (en) * 2002-09-30 2008-04-15 Avaya Technology Corp. Packet prioritization and associated bandwidth and buffer management techniques for audio over IP

Also Published As

Publication number Publication date
EP1579426A1 (de) 2005-09-28
US7603270B2 (en) 2009-10-13
JP4637577B2 (ja) 2011-02-23
DE10230809A1 (de) 2004-01-29
RU2322706C2 (ru) 2008-04-20
DE50312330D1 (de) 2010-02-25
ATE454695T1 (de) 2010-01-15
RU2005102935A (ru) 2005-10-27
DE10230809B4 (de) 2008-09-11
US20060015346A1 (en) 2006-01-19
ES2339237T3 (es) 2010-05-18
CN1666255A (zh) 2005-09-07
WO2004006224A1 (de) 2004-01-15
DK1579426T3 (da) 2010-05-17
CN1323385C (zh) 2007-06-27
CY1109952T1 (el) 2014-09-10
JP2005532580A (ja) 2005-10-27
EP1579426B1 (de) 2010-01-06
SI1579426T1 (sl) 2010-05-31
PT1579426E (pt) 2010-04-08
AU2003250775A1 (en) 2004-01-23
PL374146A1 (pl) 2005-10-03
HK1081714A1 (en) 2006-05-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0516701B1 (en) Video telephone system
EP1711937B1 (en) Method and apparatus for time scaling of a signal
US6968564B1 (en) Multi-band spectral audio encoding
RU2007134215A (ru) Параметрическое совместное кодирование аудиоисточников
EP1520447B1 (de) Verfahren und vorrichtung zur erzeugung von daten über die gegenseitige lage von mindestens drei schallwandlern
CN101010725A (zh) 多信道信号编码装置以及多信道信号解码装置
US8135584B2 (en) Method and arrangements for coding audio signals
US8655663B2 (en) Audio signal interpolation device and audio signal interpolation method
US8639501B2 (en) Method and arrangement for enhancing spatial audio signals
PL207103B1 (pl) Sposób transmisji sygnałów dźwiękowych metodą priorytetowej transmisji pikselowej
Carôt et al. Creation of a hyper-realistic remote music session with professional musicians and public audiences using 5G commodity hardware
KR100623214B1 (ko) 음성 및 오디오신호의 실시간 품질 분석기
Griesinger Impulse response measurements using all-pass deconvolution
JP3201268B2 (ja) 音声通信装置
Morimoto et al. Effects of frequency characteristics of the degree of interaural cross-correlation and sound pressure level on the auditory source width
KR101872111B1 (ko) 음성신호 전송품질 측정용 시뮬레이터 및 방법, 그를 포함하는 원격제어시스템
Heyser Time Delay Spectrometry
JPH09146593A (ja) 音響信号符号化方法、音響信号復号化方法、音響信号符号化装置及び音響信号復号化装置
JPH03245198A (ja) 音声分析合成装置
JP2024001600A (ja) 再生装置、再生方法、および再生プログラム
Skalevik The Binaural Signal From a Symphony Orchestra
Lim et al. Sound localisation for 3d multimedia streaming
JP3600707B2 (ja) 音声情報通信システム
Falch et al. Room Simulation for Binaural Sound Reproduction Using Measured Spatiotemporal Impulse Responses
Skålevik THE BINAURAL SIGNAL FROM SYMPHONY ORCHESTRAS