PL205707B1 - Urządzenie do odlewania stopionego metalu, zwłaszcza stopionej stali, do postaci odlewanej taśmy - Google Patents

Urządzenie do odlewania stopionego metalu, zwłaszcza stopionej stali, do postaci odlewanej taśmy

Info

Publication number
PL205707B1
PL205707B1 PL358931A PL35893103A PL205707B1 PL 205707 B1 PL205707 B1 PL 205707B1 PL 358931 A PL358931 A PL 358931A PL 35893103 A PL35893103 A PL 35893103A PL 205707 B1 PL205707 B1 PL 205707B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
casting
casting rolls
strip
casing
cast strip
Prior art date
Application number
PL358931A
Other languages
English (en)
Other versions
PL358931A1 (pl
Inventor
Wilhelm Mankau
Werner Schümers
Guido Stebner
Manfred Walter
Original Assignee
Thyssenkrupp Nirosta Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Thyssenkrupp Nirosta Gmbh filed Critical Thyssenkrupp Nirosta Gmbh
Publication of PL358931A1 publication Critical patent/PL358931A1/pl
Publication of PL205707B1 publication Critical patent/PL205707B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D11/00Continuous casting of metals, i.e. casting in indefinite lengths
    • B22D11/12Accessories for subsequent treating or working cast stock in situ
    • B22D11/124Accessories for subsequent treating or working cast stock in situ for cooling
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D11/00Continuous casting of metals, i.e. casting in indefinite lengths
    • B22D11/06Continuous casting of metals, i.e. casting in indefinite lengths into moulds with travelling walls, e.g. with rolls, plates, belts, caterpillars
    • B22D11/0622Continuous casting of metals, i.e. casting in indefinite lengths into moulds with travelling walls, e.g. with rolls, plates, belts, caterpillars formed by two casting wheels
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D11/00Continuous casting of metals, i.e. casting in indefinite lengths
    • B22D11/06Continuous casting of metals, i.e. casting in indefinite lengths into moulds with travelling walls, e.g. with rolls, plates, belts, caterpillars
    • B22D11/0637Accessories therefor
    • B22D11/0697Accessories therefor for casting in a protected atmosphere

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Continuous Casting (AREA)
  • Coating With Molten Metal (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do odlewania stopionego metalu, zwłaszcza stopionej stali, do postaci odlewanej taśmy.
Przy odlewaniu stali w tego typu urządzeniach, zwanych również dwuwalcowymi maszynami odlewniczymi lub maszynami odlewniczymi typu „double-roller, zastosowane są dwa, obracające się podczas procesu odlewania w przeciwnych kierunkach, ustawione równolegle do siebie osiami i chłodzone od wewnątrz walce odlewnicze, które ograniczają utworzoną pomiędzy nimi szczelinę odlewniczą. Do tej szczeliny odlewniczej wlewa się taką ilość płynnego metalu, że powyżej szczeliny tworzy się studzienka. Stopiony metal, spływający z tej studzienki na walce odlewnicze, krzepnie i jest transportowany przez walce do szczeliny odlewniczej. W szczelinie odlewniczej ze skorup, uformowanych na walcach odlewniczych, oraz z jeszcze płynnego metalu formuje się odlewaną taśmę, którą następnie odprowadza się i kieruje do dalszej obróbki.
Ponieważ odlewana taśma przy opuszczaniu szczeliny odlewniczej ma wysoką temperaturę, na jej powierzchni przy kontakcie z otoczeniem powstają duże ilości zgorzeliny. Zgorzelina ta przeszkadza w ciągłej dalszej obróbce taśmy, zwłaszcza pogarsza rezultat pracy w przypadku walcowania na gorąco, prowadzonego w sposób ciągły bezpośrednio po odlewaniu taśmy.
Proponowane były różne rozwiązania w zakresie zmniejszenia ilości zgorzeliny. Tak na przykład znane jest rozwiązanie, polegające na umieszczeniu w tego typu urządzeniach poniżej szczeliny odlewniczej obudowy, w której podczas odlewania utrzymuje się redukującą tlen, obojętną atmosferę gazową.
Ponadto, na przykład w europejskim opisie patentowym nr EP 0 830 223 B1, zaproponowano, aby w połączeniu z pełną obudową chłodzić odlewaną taśmę bezdotykowo na wyjściu ze szczeliny odlewniczej, zapobiegając w ten sposób stykowi taśmy o wysokiej temperaturze z otoczeniem. W tym celu urządzenie znane z EP 0 830 223 B1 ma obudowę, która całkowicie i z zachowaniem dużej objętości otacza walce odlewnicze i wychodzącą z ograniczonej walcami szczeliny odlewniczej taśmę na jej drodze do klatki walcowniczej do walcowania na gorąco. W obszarze ukształtowanym pod walcami odlewniczymi boczne ścianki obudowy schodzą się przy tym w kształcie leja, w związku z czym odlewana taśma przechodzi przez zwężony otwór przelotowy do pokonywanej przez nią następnie przestrzeni obudowy. Zbieżne w kształcie leja ścianki są przy tym wyposażone w elementy chłodzące, które mają powodować chłodzenie taśmy wychodzącej ze szczeliny odlewniczej. Ciepło wypromieniowywane przez odlewaną taśmę i tworzące się na niej gazy przechodzą jednak bez przeszkód do walców odlewniczych, jak również do otoczonych przez obudowę elementów potrzebnych do ułożyskowania i napędu walców odlewniczych.
Poza problemem związanym z powstawaniem zgorzeliny podczas pracy znanych maszyn odlewniczych występuje trudność, polegająca na tym, że promieniowanie cieplne emitowane przez odlewaną taśmę powoduje znaczne nagrzanie elementów maszyny, znajdujących się w obszarze promieniowania. Nagrzanie to prowadzi z jednej strony do odkształcenia wsporników, na których osadzone są walce odlewnicze. Odkształcenia te szczególnie utrudniają utrzymanie wymiarów odlewanej taśmy, jeżeli wsporniki mają postać ramy, przeznaczonej do transportu celem wymiany walców. Z drugiej strony wysoka temperatura w obszarze maszyny odlewniczej powoduje znaczne obciążenie personelu, kontrolującego proces odlewania.
Celem wynalazku jest opracowanie urządzenia opisanego na wstępie rodzaju, w którym zredukowane jest obciążenie cieplne, spowodowane ciepłem emitowanym przez odlewaną taśmę.
Urządzenie do odlewania stopionych metali, zwłaszcza stopionych stali, do postaci odlewanej taśmy, z obracającymi się podczas odlewania w przeciwnych kierunkach walcami odlewniczymi, które ograniczają wzdłużne boki utworzonej pomiędzy nimi szczeliny odlewniczej, z drogą transportu do odprowadzania odlewanej taśmy, wychodzącej ze szczeliny odlewniczej i z ukształtowaną w kierunku transportu taśmy pod szczeliną odlewniczą strefą chłodzenia, w której podczas odlewania panuje temperatura niższa od temperatury gazów nagrzanych przez odlewaną taśmę, według wynalazku charakteryzuje się tym, że strefa chłodzenia jest ukształtowana w mającej kształt spadzistego dachu osłonie walców odlewniczych, w którą przez otwór wlotowy wchodzi taśma, wychodząca ze szczeliny odlewniczej, i której ścianki, biegnące wzdłuż walców odlewniczych, schodzą się ku sobie w kierunku szczeliny odlewniczej, sięgając ograniczonej walcami odlewniczymi przestrzeni pod szczeliną odlewniczą.
Korzystnie osłona walców odlewniczych jest usytuowana w kierunku transportu odlewanej taśmy poniżej walców odlewniczych.
Korzystnie co najmniej jedna ze ścianek osłony walców odlewniczych jest chłodzona płynem.
PL 205 707 B1
Korzystnie chłodzona ścianka ma co najmniej jeden kanał chłodzący, przez który podczas odlewania przepływa płyn chłodzący.
Korzystnie urządzenie według wynalazku zawiera co najmniej jedno urządzenie do wdmuchiwania gazu chłodzącego do strefy chłodzenia.
Korzystnie przepływ wdmuchiwanego do strefy chłodzenia gazu chłodzącego jest skierowany przeciwnie do kierunku przepływu gazów nagrzanych przez odlewaną taśmę.
Korzystnie powierzchnia odlewanej taśmy jest omiatana wdmuchiwanym gazem chłodzącym.
Korzystnie gaz chłodzący jest gazem obojętnym.
Korzystnie gaz chłodzący jest gazem o działaniu redukującym.
Korzystnie przekrój otworu wlotowego osłony walców odlewniczych jest dopasowany do przekroju odlewanej taśmy.
Korzystnie rozciągające się równolegle do osi walców odlewniczych krawędzie otworu wlotowego osłony są usytuowane w niewielkim odstępie od walców odlewniczych.
Korzystnie w obszarze otworu wlotowego znajdują się dysze, zwłaszcza płaskie dysze natryskowe i/lub okrągłe dysze natryskowe, z których podczas odlewania wychodzi strumień gazu, przeciwdziałający wychodzeniu gazu z otworu wlotowego.
Korzystnie osłona walców odlewniczych rozciąga się w kierunku szerokości odlewanej taśmy z boku walców odlewniczych.
Korzystnie osłona walców odlewniczych jest osadzona na ramie, transportowanej z położenia roboczego w położenie konserwacji i stanowiącej podporę dla łożysk walców odlewniczych.
Korzystnie osłona walców odlewniczych jest wyłożona ogniotrwałym materiałem na powierzchniach, przyporządkowanych odlewanej taśmie.
Korzystnie osłona walców odlewniczych stanowi część obudowy, która otacza drogę transportu wychodzącej ze szczeliny odlewniczej, odlewanej taśmy w kierunku transportu co najmniej na odcinku, wychodzącym z wylotu szczeliny odlewniczej.
Korzystnie obudowa otacza drogę transportu odlewanej taśmy co najmniej do pierwszego, umieszczonego na drodze transportu urządzenia do odprowadzania lub walcowania na gorąco taśmy.
Korzystnie osłona walców odlewniczych jest połączona rozłącznie z obudową.
Korzystnie pomiędzy osłoną walców odlewniczych i obudową znajduje się uszczelka.
Korzystnie uszczelka ma postać wypełnionego piaskiem koryta, w którym ustawiona jest swoją dolną krawędzią osłona walców odlewniczych.
Korzystnie urządzenie według wynalazku zawiera urządzenie do odsysania gazów nagrzanych przez odlewaną taśmę.
Korzystnie obudowa ma otwór odsysający, do którego podłączone jest urządzenie odsysające.
W urzą dzeniu wedł ug wynalazku w pobliż u wylotu szczeliny odlewniczej znajduje się strefa, w której obniża się celowo temperaturę . Ochłodzenie to powoduje przerwanie naturalnego, uwarunkowanego cieplnie przepływu („efekt kominowy), w którym gazy nagrzewane przez odlewaną taśmę podczas jej ruchu na drodze transportu wznoszą się w kierunku przeciwnym do kierunku transportu taśmy. W sposobie według wynalazku strefa chłodzenia tworzy zatem barierę, która sprawia, że gorące gazy, nagrzane przez taśmę, nie mogą dotrzeć do elementów urządzenia, służących do mocowania walców. Przeciwdziała to skutecznie efektowi kominowemu, który w następstwie nagrzewania gazów jest nieunikniony w konwencjonalnych urządzeniach do ciągłego odlewania taśm.
W urządzeniu według wynalazku działanie strefy chłodzenia wspomaga fakt, że jest ona ograniczona przez osłonę walców odlewniczych. Osłona ta stanowi z jednej strony fizyczną przeszkodę, która powoduje wstrzymanie przepływu gorących gazów do walców lub na przykład do znajdującego się w ich obszarze pomostu roboczego. Jednocześnie osłonę walców odlewniczych można wykorzystać do celowego chłodzenia gazów, znajdujących się wewnątrz tej osłony. Osłona zastosowana w urzą dzeniu wedł ug wynalazku zapewnia tym samym wyj ą tkowo efektywną ochronę walców odlewniczych, elementów potrzebnych do ich zamocowania i pracy, a także wszystkich innych zespołów, usytuowanych w bezpośrednim sąsiedztwie walców odlewniczych. Osłona walców odlewniczych w połączeniu z chłodzeniem gazów w strefie chłodzenia powoduje znaczący spadek zagrożenia personelu, zatrudnionego w obszarze walców odlewniczych.
Umieszczenie strefy chłodzenia w obszarze ograniczonym osłoną walców można zrealizować na przykład tak, że co najmniej jedna ze ścianek osłony walców odlewniczych jest chłodzona płynem. W tym celu chł odzona ś cianka moż e mie ć co najmniej jeden kanał chł odzą cy, przez który podczas odlewania przepływa płyn chłodzący. Takie chłodzenie cieczą zapewnia z jednej strony szybkie i sku4
PL 205 707 B1 teczne odprowadzanie ciepła, działającego na osłonę walców odlewniczych. Jednocześnie chłodzenie osłony powoduje intensywne chłodzenie gazów, padających na tę osłonę. Te oziębione gazy mieszają się z gorącymi gazami, napływającymi do obszaru ograniczonego przez osłonę, co powoduje obniżenie ich temperatury i utworzenie strefy o niższej temperaturze.
Utworzenie strefy chłodzenia można ponadto szczególnie skutecznie wesprzeć, stosując co najmniej jedno urządzenie do wdmuchiwania gazu chłodzącego do strefy chłodzenia. Działanie gazu chłodzącego można dodatkowo wzmocnić, jeżeli przepływ wdmuchiwanego do strefy chłodzenia gazu chłodzącego jest skierowany przeciwnie do kierunku przepływu gazów nagrzanych przez odlewaną taśmę. Takie ukierunkowanie przepływu gazu chłodzącego prowadzi do intensywnego mieszania gorących gazów z gazami chłodzącymi, dzięki czemu w krótkim czasie powstaje skuteczna strefa chłodzenia i wstrzymane zostaje wznoszenie się gorących gazów nad osłonę walców odlewniczych. Skuteczność przepływu gazów chłodzących można również zwiększyć, jeżeli strumień gazu chłodzącego omiata powierzchnię odlewanej taśmy. W ten sposób chłodzi się nie tylko idące do góry, nagrzewane przez odlewaną taśmę gazy, lecz także samą taśmę, redukując tym samym emitowane przez nią ciepło, co z kolei prowadzi do słabszego nagrzewania gazów, stykających się z taśmą podczas dalszego jej transportu. Jednocześnie strumień gazu, skierowany na powierzchnię taśmy, wytwarza poza barierą cieplną również barierę dla przepływu gorących gazów, która hamuje wznoszenie gorących gazów bezpośrednio przy powierzchni taśmy.
Samo ochłodzenie taśmy, osiągnięte w obszarze strefy chłodzenia, zmniejsza ilość zgorzeliny, powstającej na powierzchni taśmy w trakcie jej transportu. Ponadto w tych przypadkach, w których do obszaru chłodzenia wdmuchiwany jest gaz chłodzący, tworzenie zgorzeliny można powstrzymać w ten sposób, że jako gaz chłodzący stosowany jest gaz obojętny. Poprzez wdmuchiwanie obojętnego gazu do strefy chłodzenia osiąga się nie tylko chłodzenie powierzchni taśmy, lecz przeciwdziała się skutecznie stykowi powierzchni odlewanej taśmy z tlenem zawartym w otaczającym powietrzu, a tym samym powstawaniu większych ilości zgorzeliny na powierzchni taśmy. Niepożądanemu w wielu wypadkach nawęgleniu taśmy można ponadto przeciwdziałać tak, że alternatywnie lub uzupełniająco względem wdmuchiwania gazu obojętnego do strefy chłodzenia wdmuchuje się gaz redukujący.
Rozwiązanie optymalne pod względem ochronnego działania osłony walców odlewniczych polega według wynalazku na tym, że osłona walców odlewniczych rozciąga się w kształcie spadzistego dachu w przestrzeni ograniczonej przez walce odlewnicze i znajdującej się pod szczeliną odlewniczą. W tym rozwiązaniu otwór wlotowy do prowadzenia taśmy, wychodzącej ze szczeliny odlewniczej, leży korzystnie w obszarze szczytu osłony walców odlewniczych. Takie ukształtowanie osłony walców odlewniczych pozwala na praktycznie całkowite oddzielenie zarówno walców odlewniczych, jak też usytuowanych w ich sąsiedztwie zespołów, od odlewanej taśmy. Jeżeli lokalne warunki uniemożliwiają tak ciasne rozmieszczenie walców, ich osłony i odlewanej taśmy, wówczas możliwe jest alternatywne rozwiązanie, w którym rozciągające się równolegle do osi walców odlewniczych krawędzie otworu wlotowego osłony są usytuowane w niewielkim odstępie od walców odlewniczych. W tym przypadku osłona walców odlewniczych według wynalazku stanowi w obszarze walców jedynie boczne ograniczenie strefy chłodzenia, podczas gdy jej górne ograniczenie stanowią same walce odlewnicze.
W zasadzie korzystne jest, jeżeli powierzchnia przekroju wlotowego otworu osłony walców odlewniczych jest możliwie dokładnie dopasowana do przekroju odlewanej taśmy. Samo to pozwala na skuteczne zahamowanie wypływu gazów z otworu wlotowego.
Jednak niezależnie od tego, jak jest ukształtowana osłona walców odlewniczych, korzystne jest, jeżeli w obszarze otworu wlotowego znajdują się dysze, z których podczas odlewania wychodzi strumień gazu, przeciwdziałający wychodzeniu gazu z otworu wlotowego. W przypadku, gdy otwór wlotowy otacza ciasno swymi krawędziami taśmę opuszczającą szczelinę odlewniczą, można to zrealizować na przykład tak, że strumień gazu jest kierowany w stronę taśmy na zasadzie noża gazowego. Jeżeli natomiast uszczelnienie jest realizowane względem otworu wlotowego, wówczas można w odpowiedni sposób skierować strumień gazu na walce. Zależnie od lokalnych warunków można w tym celu zastosować rozmieszczone na szerokości taśmy lub walców, płaskie lub okrągłe dysze natryskowe, których strumienie są tak sobie wzajemnie przyporządkowane, że następuje wstrzymanie zasysania gazów, zwłaszcza powietrza, z otoczenia urządzenia według wynalazku do strefy chłodzenia, otoczonej przez osłonę walców odlewniczych.
W kolejnej, szczególnie korzystnej z praktycznego punktu widzenia, postaci wykonania wynalazku osłona walców odlewniczych jest osadzona na ramie, transportowanej z położenia roboczego w położenie konserwacji, podpierają cej łożyska walców odlewniczych. Przy takim zamocowaniu osłoPL 205 707 B1 ny walców odlewniczych w razie wymiany walców można całą ramę wraz z walcami i ich osłoną wymienić jako kompletny podzespół. W ten sposób po transporcie ramy z pozycji roboczej w pozycję konserwacji, pracom konserwacyjnym można poddać nie tylko walce, lecz także osłonę i przykładowo zespoły do chłodzenia ścianek osłony oraz do wdmuchiwania gazów chłodzących. Okazuje się to korzystne zwłaszcza wówczas, gdy z uwagi na hamowanie przepływu ciepła osłona walców odlewniczych jest wyłożona ogniotrwałym materiałem na powierzchniach, przyporządkowanych odlewanej taśmie.
Jeżeli w urządzeniu zastosowana jest obudowa, która otacza co najmniej odcinek drogi transportu odlewanej taśmy, wówczas korzystne jest, jeżeli osłona walców odlewniczych jest nasadzona na taką obudowę względnie stanowi jej część. Obudowa otacza przy tym korzystnie drogę transportu odlewanej taśmy co najmniej do pierwszej, umieszczonej na drodze transportu, pary walców do odprowadzania taśmy lub walcowania jej na gorąco. Ta postać wykonania wynalazku okazuje się szczególnie korzystna wówczas, gdy w obudowie celem powstrzymania tworzenia zgorzeliny utrzymuje się atmosferę obojętną.
Jeżeli osłona walców odlewniczych stanowi część obudowy, wówczas z uwagi na możliwość łatwej i regularnej konserwacji korzystne jest, jeżeli osłona walców odlewniczych jest połączona rozłącznie z obudową. Rozwiązanie to jest korzystne zwłaszcza wówczas, gdy osłona walców odlewniczych jest w opisany powyżej sposób połączona z ruchomą ramą. Pomiędzy osłoną walców odlewniczych i obudową powinna przy tym znajdować się uszczelka. Uszczelkę taką, która jednocześnie wytrzymuje obciążenia cieplne w obszarze urządzenia odlewniczego, można zrealizować tak, że ma ona postać wypełnionego piaskiem koryta, w którym ustawiona jest swoją dolną krawędzią osłona walców odlewniczych.
Obciążenie zespołów i elementów konstrukcyjnych urządzenia odlewniczego można dodatkowo zmniejszyć, jeżeli zastosuje się urządzenie do odsysania gazów nagrzanych przez odlewaną taśmę. W przypadku, gdy zastosowana jest obudowa drogi transportu odlewanej taś my, może ona być zaopatrzona w otwór odsysający, do którego podłączone jest urządzenie odsysające.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie do odlewania stopionej stali do postaci odlewanej taśmy, w pierwszym przekroju wzdłużnym, zaś fig. 2 - urządzenie do odlewania stopionej stali w drugim przekroju wzdłużnym.
Urządzenie 1 do odlewania stopionej stali do postaci odlewanej taśmy stalowej B ma dwa, ustawione osiami równolegle do siebie i obracające się w przeciwnych kierunkach, walce odlewnicze 2, 3, które wyznaczają dłuższe boki znajdującej się pomiędzy nimi szczeliny odlewniczej 4 i znajdującej się powyżej studzienki 5, do której podaje się stopioną stal. Oba boczne, wolne od walców odlewniczych 2, 3, poprzeczne boki szczeliny odlewniczej 4 i studzienki 5 są uszczelnione przez nie przedstawione tutaj szczegółowo, boczne uszczelki. Podczas odlewania walce odlewnicze 2, 3 są chłodzone w sposób ciągły strumieniem wody chłodzącej.
Odprowadzaną ze szczeliny odlewniczej 4, odlewaną taśmę stalową B transportuje się na drodze transportu 6 do klatki walcowniczej 7, w której w sposób ciągły walcuje się ją na gorąco do postaci walcowanej na gorąco taśmy W o określonej grubości końcowej. Droga transportu 6 zawiera przy tym, począwszy od szczeliny odlewniczej 4, w zasadzie pionowy pierwszy odcinek, który następnie przechodzi łukiem w prowadzący do klatki walcowniczej 7, w zasadzie poziomy, drugi odcinek.
Droga transportu 6 jest aż do klatki walcowniczej 7 otoczona, w zasadzie całkowicie, przez obudowę 8, która osłania ją względem otoczenia tak, że dopiero walcowana na gorąco taśma W styka się bezpośrednio z powietrzem otoczenia poza obudową 8. Górna, przyporządkowana walcom odlewniczym 2, 3 część obudowy 8 jest przy tym utworzona przez osłonę 9 walców, nasadzoną rozłącznie na górną krawędź znacznie większej od osłony 9, głównej części 10 obudowy 8. W tym celu na górnej krawędzi głównej części 10 uformowane jest wypełnione piaskiem koryto 11, w którym swą dolną krawędzią, przyporządkowaną głównej części 10, osadzona jest osłona 9. Koryto 11 wraz z zawartym w nim piaskiem tworzy uszczelkę, w której piasek sprawia, że w obszarze koryta 11 powietrze z otoczenia nie przedostaje się do wewnętrznej komory 12, otoczonej obudową 8.
Zarówno osłona 9 walców odlewniczych, jak też główna część 10 obudowy 8 są na wewnętrznych powierzchniach, przyporządkowanych drodze transportu 6, wyłożone warstwą 13 materiału ogniotrwałego. Warstwa 13 powoduje po pierwsze redukcję cieplnego obciążenia, na przykład stalowej, zewnętrznej ścianki obudowy 8. Po drugie warstwa 13 tworzy izolację, która zmniejsza emisję promieniowania cieplnego, jakim obudowa 8 działa na otoczenie.
PL 205 707 B1
Osłona 9 walców odlewniczych ma kształt spadzistego dachu, w związku z czym jej ścianki 9a, 9b, przyporządkowane poszczególnym walcom odlewniczym 2, 3, zbiegają się ostro w kierunku szczeliny odlewniczej 4 i kończą się tuż pod walcami odlewniczymi 2, 3. W obszarze krawędzi, przyporządkowanym głównej części 10 obudowy, osłona 9 ma odcinek w kształcie ramy o mniejszej wysokości, którym jest osadzona w korycie 11. Obudowa 8, a wraz z nią osłona 9, rozciągają się przy tym z boku poza szerokość odlewanej taśmy stalowej B, przy czym w części wystającej poza szerokość walców odlewniczych 2, 3 obudowa jest zamknięta.
W części wystającej poza szerokość walców odlewniczych 2, 3 w ściankach 9a, 9b osłony 9 walców są uformowane kanały chłodzące 14, przez które podczas odlewania prowadzony jest w sposób ciągły strumień wody chłodzącej. W ten sposób ścianki 9a, 9b są chłodzone co najmniej tak samo, jak walce odlewnicze 2, 3 (fig. 2).
W obszarze walców odlewniczych 2, 3 w osłonie 9 usytuowany jest otwór wlotowy 15, przez który kieruje się odlewaną taśmę stalową B do obudowy 8. Górne, ukształtowane na odcinku w kształcie ramy, krawędzie 16, 17 tego otworu wlotowego 15 biegną w niewielkim odstępie od walców odlewniczych 2, 3, równolegle do ich osi. Na krawędziach 16, 17 umieszczone są płaskie dysze natryskowe 18, 19, z których na zasadzie noża powietrznego na poszczególne walce odlewnicze 2 względnie 3 nadmuchiwany jest obojętny gaz. W ten sposób utworzone jest bezdotykowe uszczelnienie szczeliny pomiędzy górnymi krawędziami 16, 17 i walcami odlewniczymi 2, 3, nie ograniczające przy tym ruchomości walców odlewniczych 2, 3, które to uszczelnienie zapobiega wnikaniu powietrza z otoczenia do obudowy 8 (fig. 1).
Dodatkowo na osłonie 9, na powierzchni jej ścianek 9a, 9b od strony wewnętrznej komory 12 obudowy 8, umieszczone są dysze 20, 21, z których podczas odlewania do wewnętrznej komory 12 obudowy 8 wdmuchiwany jest strumień gazu G, składający się z gazu obojętnego lub mieszaniny gazu obojętnego i gazu redukującego. Dysze 20, 21 są przy tym tak ustawione, że co najmniej część wychodzącego z nich strumienia gazu G omiata powierzchnię odlewanej taśmy stalowej B.
W odstępie poniżej koryta 11 w bocznej ściance obudowy 8 uformowany jest otwór, do którego podłączona jest rura odsysająca 22, prowadząca do nie przedstawionego urządzenia odsysającego.
Osłona 9 walców odlewniczych jest zamocowana na ramie 23, na której osadzone są walce odlewnicze 2, 3 i inne, nie przedstawione tutaj zespoły, potrzebne do zasilania i napędu walców odlewniczych 2, 3. Ramę 23 wraz z osadzonymi na niej walcami odlewniczymi 2, 3, osłoną 9 walców i innymi zespołami można transportować z przedstawionego na figurach położenia roboczego w nie pokazane na rysunku położenie konserwacji, w którym przeprowadza się prace konserwacyjne.
Podczas odlewania taśmę stalową B odprowadza się w sposób ciągły ze szczeliny odlewniczej 4 i, również w sposób ciągły, transportuje na drodze transportu 6 do klatki walcowniczej 7. W obudowie 8 panuje przy tym atmosfera obojętna, która hamuje powstawanie zgorzeliny na powierzchni odlewanej taśmy stalowej B. Stykający się z gorącą, odlewaną taśmą, zawarty w obudowie 8 gaz ulega nagrzaniu i wskutek wzrostu swej temperatury wznosi się w postaci strumieni gorącego gazu T przeciwnie do kierunku transportu F w obudowie 8.
Do strefy chłodzenia K, utworzonej w kierunku transportu F odlewanej taśmy stalowej B poniżej osłony walców odlewniczych i ograniczonej tą osłoną z boku, wdmuchuje się tymczasem na bieżąco przez dysze 20, 21 następne ilości gazu obojętnego o niższej temperaturze. Wdmuchiwany strumień gazu G omiata przy tym powierzchnię odlewanej taśmy stalowej bezpośrednio po jej wyjściu ze szczeliny odlewniczej 4, powodując celowe chłodzenie powierzchni taśmy.
Wskutek wdmuchiwania zimnego strumienia gazu G, chłodzenia powierzchni odlewanej taśmy stalowej B i ciągłego chłodzenia ścianek 9a, 9b osłony 9 walców odlewniczych w strefie chłodzenia K utrzymuje się stale temperaturę, która jest niższa od temperatury strumienia gorącego gazu T. Napływający do strefy chłodzenia K, zmieszany ze strumieniem zimnego gazu G, strumień gorącego gazu T ulega wskutek tego chłodzeniu, co powoduje przerwanie jego ruchu wznoszącego. Spiętrzające się przed strefą chłodzenia K, utworzone ze strumieni gazu G i T, objętości gazu są odciągane przez rurę odsysającą 22.
Utworzenie ograniczonej osłoną 9 strefy chłodzenia K w bezpośrednim sąsiedztwie walców odlewniczych 2, 3 zapobiega nagrzewaniu ramy 23 oraz zamocowanych na niej zespołów i urządzeń przez strumień gorącego gazu T, a także eliminuje zagrożenie osób zatrudnionych przy urządzeniu.
Jednocześnie ciągłe chłodzenie ścianek 9a, 9b osłony walców odlewniczych sprawia, że mimo promieniowania cieplnego emitowanego przez odlewaną taśmę stalową podlegają one na tyle niewielkiemu obciążeniu cieplnemu, że zachowują swój kształt także podczas odlewania. W ten sposób
PL 205 707 B1 zapewnione jest trwałe uszczelnienie pomiędzy walcami odlewniczymi 2, 3 i krawędziami 16, 17 otworu wylotowego 15.
Wreszcie wdmuchiwanie obojętnego gazu chłodzącego do obudowy 8 hamuje powstawanie dużych ilości zgorzeliny na powierzchni odlewanej taśmy stalowej B.
W rezultacie można w ten sposób otrzymywać odlewaną taśmę stalową B, która przy minimalnym obciążeniu stosowanego do jej wytwarzania urządzenia oraz zatrudnionego przy tym urządzeniu personelu ma taką powierzchnię, która czyni ją szczególnie przydatną do dalszej obróbki.
Wykaz odnośników
I urządzenie do odlewania stopionej stali S
2, 3 walce odlewnicze szczelina odlewnicza studzienka droga transportu klatka walcownicza obudowa osłona walców odlewniczych
9a, 9b ścianki osłony 9 główna część obudowy 8
II napełnione piaskiem koryto wewnętrzna komora obudowy 8 warstwa materiału ogniotrwałego kanały chłodzące otwór wlotowy
16, 17 górne krawędzie otworu wlotowego
18, 19 płaskie dysze natryskowe
20, 21 dysze rura odsysająca rama
B odlewana taśma stalowa
F kierunek transportu
G strumień gazu
K strefa chłodzenia
T strumienie gorącego gazu
W taśma walcowana na gorąco

Claims (22)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do odlewania stopionych metali, zwłaszcza stopionych stali, do postaci odlewanej taśmy, z obracającymi się podczas odlewania w przeciwnych kierunkach walcami odlewniczymi, które ograniczają wzdłużne boki utworzonej pomiędzy nimi szczeliny odlewniczej, z drogą transportu do odprowadzania odlewanej taśmy, wychodzącej ze szczeliny odlewniczej i z ukształtowaną w kierunku transportu taśmy pod szczeliną odlewniczą strefą chłodzenia, w której podczas odlewania panuje temperatura niższa od temperatury gazów nagrzanych przez odlewaną taśmę, znamienne tym, że strefa chłodzenia (K) jest ukształtowana w mającej kształt spadzistego dachu osłonie (9) walców odlewniczych, w którą przez otwór wlotowy (15) wchodzi taśma (B), wychodząca ze szczeliny odlewniczej (4), i której ścianki (9a, 9b), biegnące wzdłuż walców odlewniczych (2, 3), schodzą się ku sobie w kierunku szczeliny odlewniczej (4), sięgając ograniczonej walcami odlewniczymi (2, 3) przestrzeni pod szczeliną odlewniczą (4).
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że osłona (9) walców odlewniczych jest usytuowana w kierunku transportu odlewanej taśmy (B) poniżej walców odlewniczych (2, 3).
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że co najmniej jedna ze ścianek (9a, 9b) osłony (9) walców odlewniczych jest chłodzona płynem.
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że chłodzona ścianka (9a, 9b) ma co najmniej jeden kanał chłodzący (14), przez który podczas odlewania przepływa płyn chłodzący.
    PL 205 707 B1
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zawiera co najmniej jedno urządzenie (20, 21) do wdmuchiwania gazu chłodzącego (G) do strefy chłodzenia (K).
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że przepływ wdmuchiwanego do strefy chłodzenia (K) gazu chłodzącego (G) jest skierowany przeciwnie do kierunku przepływu gazów (T) nagrzanych przez odlewaną taśmę.
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 5 albo 6, znamienne tym, że powierzchnia odlewanej taśmy (B) jest omiatana wdmuchiwanym gazem chłodzącym (G).
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że gaz chłodzący (G) jest gazem obojętnym.
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że gaz chłodzący (G) jest gazem o działaniu redukującym.
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że przekrój otworu wlotowego (15) osłony (9) walców odlewniczych jest dopasowany do przekroju odlewanej taśmy (B).
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że rozciągające się równolegle do osi walców odlewniczych (2, 3) krawędzie (16, 17) otworu wlotowego (15) osłony (9) są usytuowane w niewielkim odstępie od walców odlewniczych (2, 3).
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że w obszarze otworu wlotowego (15) znajdują się dysze (18, 19), zwłaszcza płaskie dysze natryskowe i/lub okrągłe dysze natryskowe, z których podczas odlewania wychodzi strumień gazu, przeciwdziałający wychodzeniu gazu z otworu wlotowego (15).
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że osłona (9) walców odlewniczych rozciąga się w kierunku szerokości odlewanej taśmy (B) z boku walców odlewniczych (2, 3).
  14. 14. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że osłona (9) walców odlewniczych jest osadzona na ramie (23), transportowanej z położenia roboczego w położenie konserwacji i stanowiącej podporę dla łożysk walców odlewniczych (2, 3).
  15. 15. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że osłona (9) walców odlewniczych jest wyłożona ogniotrwałym materiałem na powierzchniach, przyporządkowanych odlewanej taśmie (B).
  16. 16. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że osłona (9) walców odlewniczych stanowi część obudowy (8), która otacza drogę transportu (6) wychodzącej ze szczeliny odlewniczej (4), odlewanej taśmy (B) w kierunku transportu (F) co najmniej na odcinku, wychodzącym z wylotu szczeliny odlewniczej (4).
  17. 17. Urządzenie według zastrz. 16, znamienne tym, że obudowa (8) otacza drogę transportu (6) odlewanej taśmy (B) co najmniej do pierwszego, umieszczonego na drodze transportu (6) urządzenia (7) do odprowadzania lub walcowania na gorąco taśmy (B).
  18. 18. Urządzenie według zastrz. 16 albo 17, znamienne tym, że osłona (9) walców odlewniczych jest połączona rozłącznie z obudową (8).
  19. 19. Urządzenie według zastrz. 18, znamienne tym, że pomiędzy osłoną (9) walców odlewniczych i obudową (8) znajduje się uszczelka.
  20. 20. Urządzenie według zastrz. 19, znamienne tym, że uszczelka ma postać wypełnionego piaskiem koryta (11), w którym ustawiona jest swoją dolną krawędzią osłona (9) walców odlewniczych.
  21. 21. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zawiera urządzenie do odsysania gazów (T) nagrzanych przez odlewaną taśmę (B).
  22. 22. Urządzenie według zastrz. 16, znamienne tym, że obudowa (8) ma otwór odsysający (22), do którego podłączone jest urządzenie odsysające.
PL358931A 2002-02-27 2003-02-27 Urządzenie do odlewania stopionego metalu, zwłaszcza stopionej stali, do postaci odlewanej taśmy PL205707B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10208340A DE10208340B4 (de) 2002-02-27 2002-02-27 Vorrichtung zum kontinuierlichen Vergießen von Metallschmelze zu gegossenem Band

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL358931A1 PL358931A1 (pl) 2003-09-08
PL205707B1 true PL205707B1 (pl) 2010-05-31

Family

ID=27675018

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL358931A PL205707B1 (pl) 2002-02-27 2003-02-27 Urządzenie do odlewania stopionego metalu, zwłaszcza stopionej stali, do postaci odlewanej taśmy

Country Status (4)

Country Link
EP (1) EP1340565B1 (pl)
AT (1) ATE414578T1 (pl)
DE (2) DE10208340B4 (pl)
PL (1) PL205707B1 (pl)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN110170626B (zh) * 2019-06-20 2024-02-06 中冶赛迪工程技术股份有限公司 一种铸轧预冷浇注装置
CN111495971A (zh) * 2020-05-06 2020-08-07 义乌聚龙自动化科技有限公司 一种铝合金板连铸连轧设备和方法

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BR9505870A (pt) * 1994-04-04 1996-02-21 Nippon Steel Corp Método e aparelho de fundição continua de cilindro duplo
AUPN101495A0 (en) * 1995-02-10 1995-03-09 Bhp Steel (Jla) Pty Limited Casting steel strip
AUPN872596A0 (en) * 1996-03-19 1996-04-18 Bhp Steel (Jla) Pty Limited Strip casting
EP0903190B1 (en) * 1997-09-18 2003-04-16 Castrip, LLC Strip casting apparatus

Also Published As

Publication number Publication date
ATE414578T1 (de) 2008-12-15
EP1340565A2 (de) 2003-09-03
DE10208340A1 (de) 2003-09-11
DE10208340B4 (de) 2004-02-05
PL358931A1 (pl) 2003-09-08
EP1340565B1 (de) 2008-11-19
DE50310794D1 (de) 2009-01-02
EP1340565A3 (de) 2005-02-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100754567B1 (ko) 스트립 연속 주조 장치 및 그 사용방법
FI110071B (fi) Kaksitelainen jatkuvavalulaite
KR101279923B1 (ko) 열간 압연기에서 스트립 모양을 제어하는 방법 및 장치
KR100533125B1 (ko) 철금속스트립주조방법및주조장치
US20090314457A1 (en) Device and Method for Producing a Metal Strip by Continuous Casting
US6220335B1 (en) Casting metal strip
CN105121047B (zh) 用于冷却轧制件的装置
PL205707B1 (pl) Urządzenie do odlewania stopionego metalu, zwłaszcza stopionej stali, do postaci odlewanej taśmy
KR20030048134A (ko) 금속 스트립, 특히 강 스트립의 딥 코팅 방법 및 설비
US7048032B2 (en) Device for continuously casting molten metals
JPH0573505B2 (pl)
ES2965711T3 (es) Aparato y procedimiento para alimentar y precalentar una carga metálica en un horno de fusión
RU2324570C2 (ru) Устройство для транспортировки и охлаждения металлической заготовки
US20060248706A1 (en) Method for prodcuing a cast metal strip and corresponding twin casting installation
RU2788541C1 (ru) Корпус подшипника для вращающегося валка, способ охлаждения корпуса подшипника для вращающегося валка, машины непрерывного литья заготовок из стали и способ непрерывного литья заготовок из стали
AU732559B2 (en) Casting metal strip
AU712322B2 (en) Non-contact heat absorbers for strip casting
JPS6056459A (ja) 鋼の連続鋳造装置用鋳片ガイド
MXPA99006967A (es) Metodo para prevenir el contacto del oxigeno con un metal fundido