PL205661B1 - Sprzęt kuchenny - Google Patents

Sprzęt kuchenny

Info

Publication number
PL205661B1
PL205661B1 PL376090A PL37609003A PL205661B1 PL 205661 B1 PL205661 B1 PL 205661B1 PL 376090 A PL376090 A PL 376090A PL 37609003 A PL37609003 A PL 37609003A PL 205661 B1 PL205661 B1 PL 205661B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
housing
clutch
container
kitchen appliance
appliance according
Prior art date
Application number
PL376090A
Other languages
English (en)
Other versions
PL376090A1 (pl
Inventor
Henrik Pavlovic
Aleksander Sedovsek
Uros Semeja
Igor Zibret
Original Assignee
Bsh Bosch Siemens Hausgeraete
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bsh Bosch Siemens Hausgeraete filed Critical Bsh Bosch Siemens Hausgeraete
Publication of PL376090A1 publication Critical patent/PL376090A1/pl
Publication of PL205661B1 publication Critical patent/PL205661B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47JKITCHEN EQUIPMENT; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; APPARATUS FOR MAKING BEVERAGES
    • A47J43/00Implements for preparing or holding food, not provided for in other groups of this subclass
    • A47J43/04Machines for domestic use not covered elsewhere, e.g. for grinding, mixing, stirring, kneading, emulsifying, whipping or beating foodstuffs, e.g. power-driven
    • A47J43/07Parts or details, e.g. mixing tools, whipping tools

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Food-Manufacturing Devices (AREA)
  • Closures For Containers (AREA)
  • Table Devices Or Equipment (AREA)
  • Motor Or Generator Frames (AREA)
  • Cookers (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sprzęt kuchenny.
Sprzęty kuchenne wymagają często urządzenia chłodzącego. Dla mniejszych sprzętów w grę wchodzi przeważnie chłodzenie powietrzem za pomocą strumienia powietrza chłodzącego, który można w prosty sposób wytworzyć za pomocą wentylatora napędzanego silnikiem napędowym. Efektywne prowadzenie powietrza chłodzącego wymaga obecności wlotu i wylotu powietrza, które są zazwyczaj rozmieszczone na przeciwnych stronach obudowy. Przykładem tego typu napędzanego silnikiem sprzętu kuchennego jest urządzenie mieszająco-rozdrabniające dla gospodarstw domowych. Ma ono zazwyczaj obudowę silnika z elektrycznym silnikiem napędowym oraz nasadzany na wierzch obudowy pojemnik, w którego dolnej części może się obracać wokół pionowej osi wałek narzędziowy. Otwarty od dołu pojemnik można zwykle wraz z jego wspornikiem zdejmować z obudowy, aby rozdrobnioną i/lub dokładnie wymieszaną w nim uprzednio zawartość móc przełożyć do naczynia.
Znane są urządzenia chłodzące, przeznaczonego do tego, by odprowadzać ciepło odpadowe, powstające w trakcie dłuższej pracy w silniku napędowym urządzenia mieszająco-rozdrabniającego. I tak w DE 17 78 820 C3 przedstawione jest urządzenie mieszająco-rozdrabniające opisanego powyżej rodzaju, przeznaczone dla gospodarstwa domowego, które ma obudowę z umieszczonym w niej silnikiem napędowym i napędzanym przezeń, obracającym się pionowo wewnątrz pojemnika wałkiem nożowym. Dolny czop końcowy wałka jest zaopatrzony w skrzydło wentylatora, które odprowadza na zewnątrz przez otwory w dnie obudowy powstające w niej ciepło odpadowe.
Cel wynalazku polega na tym, aby w napędzanym silnikiem sprzęcie elektrycznym, zwłaszcza w urządzeniu mieszająco-rozdrabniającym opisanego powyż ej rodzaju, poprawić chłodzenie części sprzętu, nagrzewające się podczas pracy.
Sprzęt kuchenny z obudową i zdejmowalnym z obudowy pojemnikiem, znajdującym się w obudowie silnikiem napędowym, umieszczonym w pojemniku i osadzonym za pomocą łożyska wałkiem narzędziowym sprzęgła, które zawiera umieszczone na silniku napędowym sprzęgło wyjściowe oraz umieszczone na wałku narzędziowym i pasujące do sprzęgła wyjściowego sprzęgło napędowe, i kanałem chłodzącego powietrza z usytuowanym na obudowie otworem, według wynalazku charakteryzuje się tym, że zawiera osłonę, która może zajmować pozycję otwartą, w której otwór jest otwarty, i pozycję zamkniętą, w której otwór jest zamknięty, przy czym osłona jest ustawiana w pozycji otwartej poprzez sprzęganie sprzęgła napędowego ze sprzęgłem wyjściowym.
Korzystnie osłona jest utrzymywana ze wstępnym naprężeniem w pozycji zamkniętej przez sprężynę.
Korzystnie pod działaniem siły sprężyny sprzęgło napędowe jest ustawiane w pozycji odłączonej od sprzęgła wyjściowego.
Korzystnie osłona w pozycji zamkniętej osłania sprzęgło wyjściowe.
Korzystnie w otwartej pozycji osłony odsłaniany jest kanał chłodzącego powietrza do prowadzenia chłodzącego powietrza dla silnika napędowego i/lub sprzęgło i/lub łożysko wałka.
Korzystnie otwór jest usytuowany w sąsiedztwie sprzęgła wyjściowego.
Korzystnie na silniku napędowym znajduje się wentylator, który wytwarza strumień chłodzącego powietrza, płynący przez kanał chłodzącego powietrza.
Korzystnie kanał chłodzącego powietrza ma szczelinę pomiędzy obszarem dna pojemnika i obudową oraz oddalony od otworu, dodatkowy otwór w obudowie.
Korzystnie chłodzące powietrze wchodzi na szczelinie, jest prowadzone obok łożyska wałka i sprzę g ł a, wchodzi przez otwór do wnę trza obudowy, pł ynie przez silnik napę dowy i przez dodatkowy otwór wychodzi ponownie z obudowy.
Korzystnie pojemnik ma wspornik i tarczę łożyskową, na której osadzone jest łożysko wałka, przy czym wspornik pojemnika jest montowany na obudowie za pomocą urządzenia zamykającego, korzystnie zamka bagnetowego.
Korzystnie pojemnik jest montowany na wsporniku za pomocą elementu łączącego, korzystnie gwintu, zaś przy zamontowanym na wsporniku pojemniku pomiędzy nimi znajduje się tarcza łożyskowa.
Korzystnie przy zamontowanym na obudowie wsporniku pojemnika i niezamontowanym na wsporniku pojemniku tarcza łożyskowa wraz z wałkiem narzędziowym i sprzęgłem napędowym są tak przemieszczane za pomocą naprężonej wstępnie osłony, że sprzęgło napędowe zostaje odłączone od sprzęgła wyjściowego.
PL 205 661 B1
Korzystnie pomiędzy obudową i sprzęgłem wyjściowym znajduje się pierścieniowa szczelina, zaś osłona ma kształt pierścieniowy i przemieszcza się liniowo w jedną i drugą stronę w pierścieniowej szczelinie współosiowo względem sprzęgła wyjściowego z pozycji zamkniętej w pozycję otwartą.
Korzystnie osłona w pozycji zamkniętej ma ogranicznik i jest ustawiona w jednej płaszczyźnie względem sąsiedniego obszaru obudowy i/lub czołowego końca sprzęgła wyjściowego.
W porównaniu z typowymi, chłodzonymi powietrzem sprzętami o czysto silnikowym chłodzeniu w sprzę cie kuchennym wedł ug wynalazku dodatkowo chł odzone jest ł o ż ysko wał ka i/lub sprzę g ło usytuowane pomiędzy wałkiem narzędziowym i wałkiem wyjściowym silnika napędowego. Ponieważ takie osiowo dzielone sprzęgło wykazuje normalnie pewną elastyczność wynikającą z użytego nań materiału, praca odkształcenia powoduje wytworzenie ciepła, które może skracać czas życia sprzętu i które można efektywnie odprowadzać poprzez celowe prowadzenie powietrza. Podobnie w przypadku osadzonego ślizgowo wałka narzędziowego podczas dłuższej pracy może wytwarzać się ciepło, które jest stosunkowo źle odprowadzane przez jednostronną osłonę łożyska. Dzięki celowemu prowadzeniu powietrza według wynalazku można wydłużyć czas życia również tego łożyska. Wynalazek przewiduje, że wlot powietrza na wierzchu obudowy jest zamykalny. Można to realizować zwłaszcza za pomocą mechanizmu, który przy wyjętym wałku narzędziowym zamyka górny otwór obudowy pomiędzy łożyskiem wałka narzędziowego i silnikiem napędowym. Dzięki temu przy zdjętym pojemniku zapobiega się wnikaniu zanieczyszczeń i/lub wilgoci przez górny wlot powietrza.
Jeżeli osłona jest utrzymywana ze wstępnym naprężeniem w pozycji zamkniętej przez sprężynę, wówczas osłona jest utrzymywana przez sprężynę w pozycji zamkniętej, gdy wałek narzędziowy jest wyjęty z obudowy.
Jeżeli pod działaniem siły sprężyny sprzęgło napędowe jest ustawiane w pozycji odłączonej od sprzęgła wyjściowego, wówczas wałek narzędziowy nie może się obracać, gdy zostanie wyjęty z obudowy.
Osłona w pozycji zamkniętej osłania sprzęgło wyjściowe, dzięki czemu ciała obce, zanieczyszczenia lub wilgoć nie mogą wnikać do obudowy.
Odsłonięcie w otwartej pozycji osłony kanału chłodzącego powietrza do prowadzenia chłodzącego powietrza dla silnika napędowego i/lub sprzęgła i/lub łożyska wałka sprawia, że wymienione części mogą być optymalnie chłodzone w trakcie pracy.
Jeżeli otwór jest usytuowany w sąsiedztwie sprzęgła wyjściowego, wówczas sprzęgło jest poddawane bezpośrednio działaniu strumienia powietrza chłodzącego, gdy wałek narzędziowy się obraca.
Jeżeli na silniku napędowym znajduje się wentylator, który wytwarza strumień chłodzącego powietrza, płynący przez kanał chłodzącego powietrza, wówczas wentylator może być w tym celu sprzęgnięty z wałkiem silnika. W szczególności może on być nasadzony na końcowy czop wałka wyjściowego, w związku z czym skrzydło wentylatora obraca się z prędkością obrotową silnika i może zadbać o efektywne chłodzenie. Ukształtowanie skrzydeł oraz ich liczba i wielkość mogą definiować natężenie przepływu powietrza przy znanej liczbie obrotów silnika. Korzystna pozycja skrzydła wentylatora może znajdować się na leżącej naprzeciw wałka nożowego, dolnej stronie silnika napędowego, gdzie można go umieścić tak, by nie zajmował dużo miejsca. Zazwyczaj dolny czop końcowy jest wyprowadzony z silnika i zaopatrzony w łoż ysko, dzięki czemu skrzydło wentylatora można bez problemu umieścić pomiędzy silnikiem i ułożyskowaniem obudowy.
Kanał chłodzącego powietrza może mieć szczelinę pomiędzy obszarem dna pojemnika i obudową oraz oddalony od otworu, dodatkowy otwór w obudowie. Chłodzące powietrze wchodzi wówczas na szczelinie, jest prowadzone obok łożyska wałka i sprzęgła, wchodzi przez otwór do wnętrza obudowy, płynie przez silnik napędowy i przez dodatkowy otwór wychodzi ponownie z obudowy. W ten sposób zapewnione jest efektywne chłodzenie wszystkich części sprzętu kuchennego, nagrzewających się w trakcie pracy.
Jeżeli pojemnik ma wspornik i tarczę łożyskową, na której osadzone jest łożysko wałka, przy czym wspornik pojemnika jest montowany na obudowie za pomocą urządzenia zamykającego, korzystnie zamka bagnetowego, wówczas tarczę łożyskową można łatwo zamocować, co sprawia, że osadzony w niej wałek narzędziowy jest osadzony stabilnie w obudowie.
Ponadto pojemnik może być montowany na wsporniku za pomocą elementu łączącego, korzystnie gwintu, zaś przy zamontowanym na wsporniku pojemniku pomiędzy nimi znajduje się tarcza łożyskowa. Tarcza łożyskowa, a co za tym idzie, wałek narzędziowy, są zatem stabilnie osadzone.
W postaci wykonania wynalazku, w której przy zamontowanym na obudowie wsporniku pojemnika i niezamontowanym na wsporniku pojemniku tarcza łożyskowa wraz z wałkiem narzędziowym
PL 205 661 B1 i sprzęgłem napędowym są tak przemieszczane za pomocą naprężonej wstępnie osłony, że sprzęgło napędowe zostaje odłączone od sprzęgła wyjściowego, zdjęcie pojemnika ze wspornika powoduje rozłączenie sprzęgła i uniemożliwia obrót odsłoniętego wałka narzędziowego.
Pomiędzy obudową i sprzęgłem wyjściowym może się znajdować pierścieniowa szczelina, zaś osłona może mieć kształt pierścieniowy i przemieszczać się liniowo w jedną i drugą stronę w pierścieniowej szczelinie współosiowo względem sprzęgła wyjściowego z pozycji zamkniętej w pozycję otwartą. Jeżeli ponadto osłona w pozycji zamkniętej ma ogranicznik i jest ustawiona w jednej płaszczyźnie względem sąsiedniego obszaru obudowy i/lub czołowego końca sprzęgła wyjściowego, wówczas przy zdjętym pojemniku i/lub wsporniku osłona odpowiada zatem za zamknięcie szczeliny i za to, by nie mogły wnikać zanieczyszczenia lub wilgoć.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia przykładowy sprzęt kuchenny w schematycznym przekroju, fig. 2 - sprzęt kuchenny z fig. 1 z nasadzonym pojemnikiem, w szczegół owym przekroju, fig. 3 - gniazdo dla wspornika pojemnika z odsłoniętym wałkiem napędowym, w szczegółowym widoku, fig. 4 - obudowę sprzętu z biegnącym w niej przepływem powietrza chłodzącym, w szczegółowym przekroju, fig. 5 - szczegółowy przekrój odpowiednio do fig. 1, ze zdjętym pojemnikiem, fig. 6 - inny szczegółowy przekrój górnej części sprzętu kuchennego z zamkniętymi górnymi wlotami powietrza, oraz fig. 7 - inny szczegółowy przekrój gniazda dla wspornika pojemnika z zasłoniętym w dużej części wałkiem wyjściowym.
Na fig. 1 ukazany jest sprzęt kuchenny 10 w schematycznym przekroju. W ukazanym przykładzie wykonania sprzęt kuchenny 10 stanowi urządzenie mieszająco-rozdrabniające, oznaczone poniżej również odnośnikiem 10. Urządzenie mieszająco-rozdrabniające 10 ma obrotowy wałek narzędziowy 12 oraz obudowę 14 z umieszczonym w niej mechanizmem napędowym i element obsługowy 18 do obsługi funkcji sprzętu kuchennego 10. Wałek narzędziowy 12 z umieszczonymi na nim nożami 20 ma pionową oś obrotu i wchodzi do pojemnika 22, który jest nasadzony na gniazdo 15 na wierzchu obudowy 14 i tam zablokowany, zaś w razie potrzeby można go zdjąć. Pojemnik 22 ma otwarty obszar 24 dna z pierścieniowym kołnierzem 26 o cylindrycznej bocznej powierzchni zewnętrznej ze znajdującym się na niej gwintem zewnętrznym względnie pasowaniem bagnetowym lub temu podobnym. Koresponduje to z odpowiednim gwintem wewnętrznym względnie przeciwpasowaniem blokady bagnetowej wspornika 28 pojemnika. Wspornik 28 pojemnika można wspólnie z pojemnikiem 22 zdjąć z obudowy 14. Uszczelnia on wówczas otwarty obszar 24 dna pojemnika 22. Pojemnik 22 jest uszczelniony względem wspornika 28 za pomocą pierścieniowej uszczelki 58 (porównaj fig. 2). Jeżeli pojemnik 22 jest połączony na stałe ze wspornikiem 28, wówczas wałek narzędziowy 12 pozostaje z nim połączony nawet przy zdjętym pojemniku 22, ponieważ wałek narzędziowy 12 jest osadzony w tarczy łożyskowej 30, unieruchomionej pomiędzy pojemnikiem 22 i wspornikiem 28. Wspornik 28 pojemnika może być zablokowany w gnieździe 15, korzystnie za pomocą zamka bagnetowego 29.
Na fig. 2 i 5 uwidoczniona jest w szczegółowym przekroju budowa i współdziałanie istotnych elementów zabezpieczenia rozruchowego sprzętu kuchennego 10. Po zdjęciu pojemnika 22 ze wspornika 28 wałek narzędziowy 12 wraz z zakotwionymi na nich nożami 20 zostaje odsłonięty (porównaj fig. 5). Aby obracające się noże 20 przy dotknięciu nie powodowały skaleczeń, w tym przypadku silnik napędowy 16 jest odłączony od wałka narzędziowego 12. W tym celu pomiędzy wałkiem wyjściowym 34 silnika napędowego i wałkiem narzędziowym 12 przewidziane jest sprzęgło, które przy osiowym przesuwie wałka narzędziowego 12 w górę przerywa połączenie siłowe. Usytuowana współśrodkowo wokół sprzęgła 32 sprężyna 36 jest wsparta z jednej strony na odsądzeniu 38 obudowy, z drugiej zaś na ruchomej osiowo osłonie 40, która poprzez tuleję 42 jest połączona z tarczą łożyskową 30. Przy zdjętym pojemniku 22 sprężyna 36 naciska osłonę 40 w górę do górnego ogranicznika 44, który stanowi część kołpaka 45 obudowy 14. Nasadzana na osłonę 40 tuleja 42 naciska tarczę łożyskową 30 tak daleko w górę, aż nastąpi rozłączenie sprzęgła 32, zaś wałek narzędziowy 12 zostanie odłączony od wałka wyjściowego 34 silnika napędowego 16.
Przestrzeń, pozostająca pomiędzy kołpakiem 45 obudowy i osłoną 40, służy jako zamykalny otwór 43, który zostaje zamknięty przy zdjętym wsporniku 28 pojemnika względnie zdjętym pojemniku 22. Otwór 43 służy do wentylacji silnika napędowego 16, który przy zamkniętej obudowie 14 i dłuższej pracy ulegałby silnemu nagrzewaniu. Ciepło odpadowe można odprowadzać za pomocą urządzenia wentylatorowego, które odpowiada za doprowadzanie powietrza przez otwór 43 i odprowadzanie powietrza na dół (porównaj fig. 4).
PL 205 661 B1
Kołowa tarcza łożyskowa 30 ma daszkowy zarys z wewnętrznym, rurowym odcinkiem 46, w którego częściowo cylindryczną boczną powierzchnię wewnętrzną wstawione jest wzdłużne łożysko ślizgowe jako łożysko 50 wałka, które stanowi osiowe i promieniowe podparcie dla wałka narzędziowego 12. Tarcza łożyskowa 30 ma za tym odcinkiem następny, miseczkowy środkowy odcinek 48, do którego spodu przylega tuleja 42. Graniczący z nim pierścieniowy zewnętrzny odcinek 52 tarczy łożyskowej 30 jest stopniowany, w związku z czym powstaje przejście pomiędzy miseczkowym środkowym odcinkiem 48 i krótkim odcinkiem 54 w kształcie pustego cylindra. Z jego górną krawędzią styka się przy zachowaniu małego promienia zewnętrzna krawędź środkowego odcinka 48. Do dolnej krawędzi odcinka 54 w kształcie pustego cylindra przystawiony jest tarczowy pierścień 56, który stanowi podparcie dla uszczelki 58.
Przy nasadzonym na wspornik 28 pojemniku 22 jego zaopatrzony w zewnętrzny gwint kołnierz 26 jest skręcony z wewnętrznym gwintem 60 wspornika 28 pojemnika (fig. 2). Dolna pierścieniowa krawędź na kołnierzu 26 pojemnika 22 dociska przy tym pierścień 56 tarczy łożyskowej 30 przeciwnie do siły powrotnej sprężyny 36 w dół, aż pierścień 56 spocznie na podstawie pierścieniowego rowka 62 wspornika 28 pojemnika. Pierścieniowa uszczelka 58 odpowiada przy tym za uszczelnienie pojemnika 22 względem zamkniętego od dołu wspornika 28.
Przy nasadzaniu pojemnika 22 następuje równocześnie centrowanie tarczy łożyskowej 30 we wsporniku 28 pojemnika. Odbywa się to korzystnie poprzez pasowanie bocznej powierzchni wewnętrznej odcinka 54 w kształcie pustego cylindra na kołnierzu centrującym 64, który wystaje w górę na wewnętrznym promieniu pierścieniowego rowka 62 i zapewnia pasowane osadzenie tarczy łożyskowej 30. Centrowanie może jednak także zachodzić pomiędzy zewnętrznym obwodem pierścienia 56 i wewnętrznym gwintem 60 wspornika 28 pojemnika. Równocześnie pierścieniowy rowek 62 stanowi ogranicznik w kierunku osiowym.
Aby przy zdjętym pojemniku 22 części wałka wyjściowego 34 były odsłonięte i mogły być dotykane, sprężyna 36 naciska osłonę 40 co najmniej tak daleko w górę do ogranicznika 44 kołpaka 45 obudowy, że połączone z wałkiem wyjściowym 34 silnika napędowego 16 sprzęgło wyjściowe 35 jest odsłonięte tylko od czoła. Stan ten jest uwidoczniony na fig. 6 i 7. Na fig. 3 ukazane jest w szczegółowym widoku odsłonięte gniazdo 15 do obsadzenia wspornika 28 pojemnika, w którym celem lepszej przejrzystości osłona 40 spoczywa na swym dolnym ograniczniku. Widać tu wyraźnie, że bez naciskanej w górę osłony 40 części cylindrycznej bocznej powierzchni zewnętrznej sprzęgła wyjściowego 35 byłyby swobodnie dostępne. Umieszczone na niej elementy przyporowe, które można ustawić w pozycję współpracy w kierunku pionowym ze sprzęgłem napędowym 37 wałka narzędziowego 12, są odsłonięte i mogą w pewnych okolicznościach podczas obrotu wałka wyjściowego 34 prowadzić do skaleczeń.
Jak widać wyraźnie na fig. 3, umieszczone na cylindrycznym obwodzie zewnętrznym sprzęgła wyjściowego 35 elementy przyporowe składają się zwłaszcza z zaokrąglonych żeber, które mogą wchodzić w pasujące do nich rowki w wewnętrznej bocznej powierzchni sprzęgła napędowego 37. Żebra względnie rowki znajdują się korzystnie wyłącznie na bocznej powierzchni danego sprzęgła, wobec czego zwłaszcza czołowa powierzchnia sprzęgła wyjściowego 35 nie ma odsadzeń względnie występów lub temu podobnych, które przy nieumyślnym dotknięciu mogłyby powodować skaleczenia.
Układ według wynalazku charakteryzuje się zwartą budową, ponieważ umieszczona współśrodkowo wokół wałka wyjściowego 34 sprężyna 36 i otaczający ją kołpak 45 obudowy nie wymagają dodatkowej przestrzeni. Niewielka ilość ruchomych części zapewnia niezawodne i w dużym stopniu bezawaryjne działanie.
Przez zamknięty otwór 43 do wnętrza sprzętu nie może przenikać wilgoć ani zanieczyszczenia. Ponadto na fig. 7 uwidoczniono charakteryzującą się stosunkowo gładką powierzchnią i optycznie atrakcyjną postać gniazda 15 przy zdjętym wsporniku 28 pojemnika.
Na fig. 4 uwidoczniony jest strumień 80 chłodzącego powietrza, płynący przez sprzęt kuchenny 10, który to strumień najpierw omiata łożysko 50 wałka narzędziowego 12, sprzęgło 32, a następnie silnik napędowy 16, zanim wyjdzie dołem przez wylot powietrza względnie dodatkowy otwór 72. Strumień 80 chłodzącego powietrza jest wytwarzany przez wentylator 66, umieszczony na dolnym końcowym czopie 78 wałka silnika. Wentylator 66 powoduje zmianę kierunku przepływu z osiowego na promieniowy, zasysając powietrze osiowo z silnika 16 i pozwalając mu uchodzić w kierunku promieniowym.
Pomiędzy pokrywą 76 obudowy i wspornikiem 28 pojemnika znajduje się szczelina 10, stanowiąca wlot powietrza, przez który zasysane jest powietrze. Powietrze wpływa pod tarczę łożyskową 30,
PL 205 661 B1 na której znajduje się łożysko 50 wałka narzędziowego 12 i która odpowiada za wystarczające odprowadzanie ciepła z tego łożyska ślizgowego. Współśrodkowo wokół sprzęgła 32 usytuowany jest pierścieniowy otwór 43, który stanowi kanał powietrza chłodzącego do silnika napędowego 16. Przez ten otwór 43 wpływa strumień chłodzącego powietrza, chłodząc przy tym podczas przepływu sprzęgło 32, które z uwagi na swoją elastyczność wykonuje pracę odkształcenia, ulegając przy tym nagrzewaniu. Powietrze, które zawsze jest nadal stosunkowo zimne, przepływa następnie przez silnik napędowy 16, przy czym strumień 80 chłodzącego powietrza dzieli się pomiędzy istniejące szczeliny, na przykład pomiędzy stojanem 19 i wornikiem 17, jak to zaznaczono na fig. 4.
Bezpośrednio pod silnikiem 16 znajduje się zasysający powietrze wentylator 66, który wypycha powietrze w kierunku promieniowym na zewnątrz i przez dodatkowy otwór 72. W ukazanym przykładzie wykonania dodatkowy otwór 72 ma postać otworu w dnie 68 obudowy. Dodatkowy otwór 72 może być ewentualnie zaopatrzony w sitko lub kratkę (nieprzedstawione), aby żadne obce ciała nie mogły przedostawać się do dolnej części obudowy i kolidować z wentylatorem 66. Przegroda 74 odgradza dolną część obudowy od obszaru leżącego wyżej i zapobiega przepływowi chłodzącego powietrza obok silnika napędowego 16, ponieważ w przeciwnym razie części powietrza, przepływającego przez otwór 43, mogłyby być zasysane bezpośrednio przez wentylator 66, nie przechodząc przez szczeliny pomiędzy wirnikiem 17 i stojanem 19.
Aby przy zdjętym pojemniku 22 względnie wyjętym z gniazda 15 wsporniku 28 pojemnika do wnętrza silnika nie mogły przedostawać się ciała obce, otwór 43 jest zamykalny w obszarze sprzęgła 32. Na fig. 5 i 6 uwidoczniona jest zamykalność otworu 43 przy zdjętym wsporniku 28 pojemnika. Przylegająca do górnego ogranicznika 44 osłona 40 zamyka otwór 43, dzięki czemu wnętrze obudowy jest skutecznie chronione przed wnikaniem zanieczyszczeń i/lub wilgoci. Pomiędzy obudową 14 i sprzęgłem wyjściowym 35 znajduje się pierścieniowa szczelina 41 Również osłona 40 ma kształt pierścieniowy i przemieszcza się liniowo w jedną i drugą stronę w pierścieniowej szczelinie 41 współosiowo względem sprzęgła wyjściowego 35 z pozycji zamkniętej w pozycję otwartą.
Dzięki chłodzeniu wszystkich części, nagrzewających się w czasie pracy, urządzenie mieszająco-rozdrabniające 10 według wynalazku nadaje się także do długotrwałej pracy i znacznych obciążeń. Zarówno łożysko 50 wałka narzędziowego 12, jak też wykonane zazwyczaj z elastycznego tworzywa sztucznego sprzęgło 32 podlegają, zależnie od warunków pracy, silnemu obciążeniu, a co za tym idzie, znacznemu nagrzewaniu. To wytwarzane ciepło można odprowadzać z obudowy 14 za pomocą strumienia 80 chłodzącego powietrza, biegnącego odpowiednio do fig. 4.

Claims (14)

1. Sprzęt kuchenny z obudową i zdejmowalnym z obudowy pojemnikiem, znajdującym się w obudowie silnikiem napędowym, umieszczonym w pojemniku i osadzonym za pomocą łożyska wałkiem narzędziowym sprzęgła, które zawiera umieszczone na silniku napędowym sprzęgło wyjściowe oraz umieszczone na wałku narzędziowym i pasujące do sprzęgła wyjściowego sprzęgło napędowe, i kanałem chłodzącego powietrza z usytuowanym na obudowie otworem, znamienny tym, że zawiera osłonę (40), która może zajmować pozycję otwartą, w której otwór (43) jest otwarty, i pozycję zamkniętą, w której otwór (43) jest zamknięty, przy czym osłona (40) jest ustawiana w pozycji otwartej poprzez sprzęganie sprzęgła napędowego (37) ze sprzęgłem wyjściowym (35).
2. Sprzęt kuchenny według zastrz. 1, znamienny tym, że osłona (40) jest utrzymywana ze wstępnym naprężeniem w pozycji zamkniętej przez sprężynę (36).
3. Sprzęt kuchenny według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że pod działaniem siły sprężyny (36) sprzęgło napędowe (37) jest ustawiane w pozycji odłączonej od sprzęgła wyjściowego (35).
4. Sprzęt kuchenny według jednego z zastrz. 1 do 3, znamienny tym, że osłona (40) w pozycji zamkniętej osłania sprzęgło wyjściowe (35).
5. Sprzęt kuchenny według jednego z poprzednich zastrz., znamienny tym, że w otwartej pozycji osłony (40) odsłaniany jest kanał chłodzącego powietrza do prowadzenia chłodzącego powietrza dla silnika napędowego (16) i/lub sprzęgło (32) i/lub łożysko (50) wałka.
6. Sprzęt kuchenny według jednego z poprzednich zastrz., znamienny tym, że otwór (43) jest usytuowany w sąsiedztwie sprzęgła wyjściowego (35).
PL 205 661 B1
7. Sprzęt kuchenny według jednego z poprzednich zastrz., znamienny tym, że na silniku napędowym (16) znajduje się wentylator (66), który wytwarza strumień (80) chłodzącego powietrza, płynący przez kanał chłodzącego powietrza.
8. Sprzęt kuchenny według jednego z poprzednich zastrz., znamienny tym, że kanał chłodzącego powietrza ma szczelinę (70) pomiędzy obszarem (24) dna pojemnika (22) i obudową (14) oraz oddalony od otworu (43), dodatkowy otwór (72) w obudowie (14).
9. Sprzęt kuchenny według jednego z poprzednich zastrz., znamienny tym, że chłodzące powietrze wchodzi na szczelinie (70), jest prowadzone obok łożyska (50) wałka i sprzęgła (32), wchodzi przez otwór (43) do wnętrza obudowy (14), płynie przez silnik napędowy (16) i przez dodatkowy otwór (72) wychodzi ponownie z obudowy (14).
10. Sprzęt kuchenny według jednego z poprzednich zastrz., znamienny tym, że pojemnik (22) ma wspornik (23) i tarczę łożyskową (30), na której osadzone jest łożysko (50) wałka, przy czym wspornik (28) pojemnika jest montowany na obudowie (14) za pomocą urządzenia zamykającego, korzystnie zamka bagnetowego.
11. Sprzęt kuchenny według jednego z poprzednich zastrz., znamienny tym, że pojemnik (22) jest montowany na wsporniku (28) za pomocą elementu łączącego, korzystnie gwintu, zaś przy zamontowanym na wsporniku (28) pojemniku (22) pomiędzy nimi znajduje się tarcza łożyskowa (30).
12. Sprzęt kuchenny według jednego z poprzednich zastrz., znamienny tym, że przy zamontowanym na obudowie (14) wsporniku (28) pojemnika i niezamontowanym na wsporniku (28) pojemniku (22) tarcza łożyskowa (30) wraz z wałkiem narzędziowym (12) i sprzęgłem napędowym (37) są tak przemieszczane za pomocą naprężonej wstępnie osłony (40), że sprzęgło napędowe (37) zostaje odłączone od sprzęgła wyjściowego (35).
13. Sprzęt kuchenny według jednego z poprzednich zastrz., znamienny tym, że pomiędzy obudową (14) i sprzęgłem wyjściowym (35) znajduje się pierścieniowa szczelina (41), zaś osłona (40) ma kształt pierścieniowy i przemieszcza się liniowo w jedną i drugą stronę w pierścieniowej szczelinie (41) współosiowo względem sprzęgła wyjściowego (35) z pozycji zamkniętej w pozycję otwartą.
14. Sprzęt kuchenny według jednego z poprzednich zastrz., znamienny tym, że osłona (40) w pozycji zamkniętej ma ogranicznik i jest ustawiona w jednej płaszczyźnie względem sąsiedniego obszaru obudowy i/lub czołowego końca sprzęgła wyjściowego (35).
PL376090A 2002-12-30 2003-12-18 Sprzęt kuchenny PL205661B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10261370A DE10261370A1 (de) 2002-12-30 2002-12-30 Küchengerät

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL376090A1 PL376090A1 (pl) 2005-12-12
PL205661B1 true PL205661B1 (pl) 2010-05-31

Family

ID=32478048

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL376090A PL205661B1 (pl) 2002-12-30 2003-12-18 Sprzęt kuchenny

Country Status (11)

Country Link
US (1) US20060123996A1 (pl)
EP (1) EP1581086B1 (pl)
CN (1) CN100518604C (pl)
AT (1) ATE333825T1 (pl)
AU (1) AU2003298200A1 (pl)
DE (2) DE10261370A1 (pl)
ES (1) ES2268479T3 (pl)
PL (1) PL205661B1 (pl)
PT (1) PT1581086E (pl)
RU (1) RU2327407C2 (pl)
WO (1) WO2004058022A1 (pl)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102005040546A1 (de) * 2005-08-26 2007-03-01 BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH Elektromotor für ein elektromotorisches Küchengerät mit verbesserter Luftkühlung
US8529120B2 (en) * 2008-03-18 2013-09-10 Vita-Mix Corporation Blender container and cover
DE102011081047A1 (de) * 2011-08-16 2013-02-21 BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH Motorbetriebenes Küchengerät sowie Werkzeug für ein motorbetriebenes Küchengerät
US9603488B2 (en) * 2011-10-05 2017-03-28 Breville Pty Limited Blade and bearing assembly for a blender jug
CN202820897U (zh) * 2012-10-31 2013-03-27 惠阳亚伦塑胶电器实业有限公司 一种煮食搅拌机
CN107105942A (zh) * 2014-11-11 2017-08-29 光达家电用品公司 具有集成的搅拌器组件的器具
AU2015101827A4 (en) * 2015-03-05 2016-02-18 Vita-Mix Management Corporation A method for controlling a mixer, a controller and a mixer
CN105326411B (zh) * 2015-12-11 2017-10-10 佛山市顺德区巨天电器有限公司 一种搅拌机的控制方法、控制器与搅拌机
CN107532600B (zh) 2015-05-29 2020-09-15 阿美德格公司 减噪设备
DE102016216097A1 (de) 2016-08-26 2018-03-01 BSH Hausgeräte GmbH Messerhaltefuß zur leichten Befestigung
CN112315346B (zh) * 2019-08-05 2022-12-09 广东美的生活电器制造有限公司 食品料理机
CN112401690B (zh) * 2019-08-23 2022-11-25 广东美的生活电器制造有限公司 食物处理装置
WO2023191663A1 (ru) * 2022-03-29 2023-10-05 Общество С Ограниченной Ответственностью "Шейкер Технолоджи" Миксер и крыльчатка миксера для автоматического приготовления напитков

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE970577C (de) * 1952-05-26 1958-10-02 Bosch Gmbh Robert Trag- und Antriebsvorrichtung fuer wahlweise aufsetzbare oder anschliessbare Kuechengeraete
US2744203A (en) * 1953-08-31 1956-05-01 Collura Francesco Blender motor support
DE1696106U (de) * 1954-02-03 1955-04-07 Siemens Ag Schneidmixer.
US2861785A (en) * 1955-03-11 1958-11-25 Dynamics Corp America Blender for materials
US3064949A (en) * 1957-02-27 1962-11-20 Henry A Dewenter Mixer
US3175594A (en) * 1961-10-23 1965-03-30 Sunbeam Corp Disintegrator and mixer
US3518523A (en) * 1967-06-12 1970-06-30 Oster Mfg Co John Control means for blender or the like
US3493214A (en) * 1968-03-25 1970-02-03 Oster Mfg Co John Electric blender
DE1945286B2 (de) * 1969-09-06 1972-01-20 Fa Robert Krups, 5650 Solingen Wald Elektromotorisch angetriebenes haushaltsgeraet zum zerkleinern mischen od dgl
US3738616A (en) * 1969-10-30 1973-06-12 Sunbeam Corp Motor driven appliance
US3901484A (en) * 1973-12-26 1975-08-26 Oster Corp Electric food blender
DE3225591C1 (de) * 1982-07-08 1983-10-20 Siemens AG, 1000 Berlin und 8000 München Zerkleinerungsgerät
DE4115471A1 (de) * 1991-05-11 1992-11-12 Braun Ag Elektrisch betriebene kuechenmaschine
US5273358A (en) * 1992-04-13 1993-12-28 Vita-Mix Corporation Quiet and efficient motor cooling fan assembly for a blender
DE60007180T2 (de) * 2000-06-22 2004-09-23 Arno S.A. Küchenmaschine mit vorrichtung zum aufbewahren von werkzeugen

Also Published As

Publication number Publication date
CN1756502A (zh) 2006-04-05
RU2005120174A (ru) 2006-02-20
EP1581086A1 (de) 2005-10-05
PT1581086E (pt) 2006-10-31
AU2003298200A1 (en) 2004-07-22
WO2004058022A1 (de) 2004-07-15
ATE333825T1 (de) 2006-08-15
ES2268479T3 (es) 2007-03-16
US20060123996A1 (en) 2006-06-15
RU2327407C2 (ru) 2008-06-27
DE50304401D1 (de) 2006-09-07
CN100518604C (zh) 2009-07-29
PL376090A1 (pl) 2005-12-12
EP1581086B1 (de) 2006-07-26
DE10261370A1 (de) 2004-07-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL205661B1 (pl) Sprzęt kuchenny
US2442812A (en) Garbage disposal device
JP3600324B2 (ja) 攪拌ミル
US5584577A (en) Seal for a food blender
KR101384979B1 (ko) 분해 조립이 용이한 믹서기
KR101890871B1 (ko) 모터의 냉각구조
PL187938B1 (pl) Ręczny mikser
KR101400761B1 (ko) 개선된 기밀 구조를 갖는 믹서기
CN110169724B (zh) 具有锁紧器件的食品料理装置
KR101593471B1 (ko) 무팬 모터 냉각 방식의 믹서기
KR101794249B1 (ko) 이중 공기 냉각 방식의 블랜더
EP1581085B1 (de) Küchengerät
US5540038A (en) Lawn and garden chipper/shredder vacuum apparatus
KR101747946B1 (ko) 디스포저용 분쇄장치
KR101601809B1 (ko) 음식물 쓰레기 분쇄 장치
FI93926B (fi) Sekoitin
US3436027A (en) Waste disposer
KR101757624B1 (ko) 건식 수직형 혼합기
JP3635553B2 (ja) 調理機
US20170218961A1 (en) Air circulation fan
US20030145426A1 (en) Vacuum cleaner cooling system
CN113993626A (zh) 针对离心机的温度控制
CN212234220U (zh) 料理机
CN105996829B (zh) 食物切碎附件的基座
KR102276970B1 (ko) 믹서기의 구동장치