PL205015B1 - Sposób i urządzenie do oddziaływania na produkt znajdujący się w maszynie do przetwórstwa tytoniu - Google Patents

Sposób i urządzenie do oddziaływania na produkt znajdujący się w maszynie do przetwórstwa tytoniu

Info

Publication number
PL205015B1
PL205015B1 PL359634A PL35963403A PL205015B1 PL 205015 B1 PL205015 B1 PL 205015B1 PL 359634 A PL359634 A PL 359634A PL 35963403 A PL35963403 A PL 35963403A PL 205015 B1 PL205015 B1 PL 205015B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
product
machine
information
counter
cycle
Prior art date
Application number
PL359634A
Other languages
English (en)
Other versions
PL359634A1 (pl
Inventor
Christian Junge
Carsten Eckert
Frank Grothaus
Bernhard Brinkmann
Michael Straube
Helge Frauen
Torsten Lietzke
Original Assignee
Hauni Maschinenbau Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hauni Maschinenbau Ag filed Critical Hauni Maschinenbau Ag
Publication of PL359634A1 publication Critical patent/PL359634A1/pl
Publication of PL205015B1 publication Critical patent/PL205015B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B07SEPARATING SOLIDS FROM SOLIDS; SORTING
    • B07CPOSTAL SORTING; SORTING INDIVIDUAL ARTICLES, OR BULK MATERIAL FIT TO BE SORTED PIECE-MEAL, e.g. BY PICKING
    • B07C5/00Sorting according to a characteristic or feature of the articles or material being sorted, e.g. by control effected by devices which detect or measure such characteristic or feature; Sorting by manually actuated devices, e.g. switches
    • B07C5/36Sorting apparatus characterised by the means used for distribution
    • B07C5/361Processing or control devices therefor, e.g. escort memory
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A24TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
    • A24CMACHINES FOR MAKING CIGARS OR CIGARETTES
    • A24C5/00Making cigarettes; Making tipping materials for, or attaching filters or mouthpieces to, cigars or cigarettes
    • A24C5/14Machines of the continuous-rod type
    • A24C5/31Machines of the continuous-rod type with special arrangements coming into operation during starting, slowing-down or breakdown of the machine, e.g. for diverting or breaking the continuous rod
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A24TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
    • A24CMACHINES FOR MAKING CIGARS OR CIGARETTES
    • A24C5/00Making cigarettes; Making tipping materials for, or attaching filters or mouthpieces to, cigars or cigarettes
    • A24C5/32Separating, ordering, counting or examining cigarettes; Regulating the feeding of tobacco according to rod or cigarette condition
    • A24C5/34Examining cigarettes or the rod, e.g. for regulating the feeding of tobacco; Removing defective cigarettes
    • A24C5/345Removing defective cigarettes

Landscapes

  • Manufacturing Of Cigar And Cigarette Tobacco (AREA)
  • Wrapping Of Specific Fragile Articles (AREA)
  • Manufacture Of Tobacco Products (AREA)
  • Breeding Of Plants And Reproduction By Means Of Culturing (AREA)
  • General Factory Administration (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób urządzenie do oddziaływania na produkt znajdujący się w maszynie do przetwórstwa tytoniu, pracującej z określonym taktem maszynowym w zależności od informacji o produkcie przyporządkowanej wcześniej produktowi oraz urządzenie do oddziaływania na produkt znajdujący się w maszynie do przetwórstwa tytoniu, pracującej z określonym taktem maszynowym w zależności od informacji o produkcie przyporządkowanej wcześniej produktowi.
Takie sposoby i urządzenia są znane ze stanu techniki. Znane jest więc z niemieckiego patentu nr DE 19 00 701 B2 firmy zgłaszającej zapisywanie informacji o wytwarzanym produkcie w komórce rejestru przesuwającego. Informacja jest podawana dalej z produktem w rejestrze przesuwającym synchronicznie z taktem i umożliwia w ten sposób we właściwym czasie sterowanie aktuatorami, które umieszczone są w odstępie od odpowiednich sensorów.
Z niemieckiego zgłoszenia nr DE-OS 21 13 841 firmy Industrial Nucleonics Corporation znany jest sposób śledzenia i klasyfikacji produktów, w którym wzdłuż linii produkcyjnej są przewidziane: punkt odniesienia, kilka stanowisk pomiarowych i stanowisko sterujące. Dodatkowo przewidziany jest licznik, który w przypadku każdego produktu przebiegającego nad punktem odniesienia powiększa wskazanie oraz pamięć posiadająca kilka komórek. Przy przebieganiu produktu obok jednego z miejsc pomiarowych jest generowany sygnał odpowiadający wynikowi pomiaru i przechowywany w komórce pamięci, której adres odpowiada różnicy aktualnego wskazania licznika i odstępu między miejscem pomiaru i punktem odniesienia. Jednocześnie zostaje wybrana komórka pamięci, której adres odpowiada różnicy między aktualnym stanem licznika i odstępem stanowiska pomiarowego od punktu odniesienia, przy czym odpowiedni sygnał odwzorowuje informację, która należy do produktu właśnie przebiegającego przy stanowisku sterującym. Wspomniana informacja, że odpowiedni produkt nie jest pozbawiony wad uaktywnia stanowisko sterujące i produkt jest usuwany z urządzenia produkcyjnego.
Celem wynalazku jest udoskonalenie sposobu i urządzenia wspomnianego na wstępie rodzaju.
Sposób oddziaływania na produkt znajdujący się w maszynie do przetwórstwa tytoniu, pracującej z określonym taktem maszynowym w zależności od informacji o produkcie przyporządkowanej wcześniej produktowi, polega według wynalazku na tym, że informację o produkcie wykrywa się synchronicznie z taktem maszyny, informację przyporządkowuje się produktowi asynchronicznie z taktem maszyny, po czym w zależności od informacji przyporządkowanej produktowi przeprowadza się oddziaływanie na produkt synchronicznie z taktem maszyny.
Korzystnie, informację o produkcie wykrywa się za pomocą sensora, przy czym zwłaszcza wykrytą informację kojarzy się z wyznaczonym w momencie wykrycia wskazaniem licznika zsynchronizowanego z taktem maszyny.
Korzystnie, parę składająca się z informacji i wskazania licznika wybiera się asynchronicznie z taktem maszyny i stawia do dyspozycji przyporzą dkowania a przyporzą dkowanie informacji do odpowiedniego produktu przeprowadza się w oparciu o skojarzone z nią wskazanie licznika.
Korzystnie, na podstawie aktualnej prędkości maszyny, uzyskanego wskazania licznika, ustalonej z góry pozycji wykrywania i ustalonej z góry pozycji oddziaływania wyznacza się moment początku oddziaływania.
Korzystnie, moment oddziaływania wyznacza się tylko wtedy, gdy oddziaływanie w zależności od informacji przyporządkowanej produktowi uznaje się jako niezbędne.
Takt wybierania, korzystnie jest co najmniej dwukrotnie wolniejszy niż takt maszyny, przy czym zwłaszcza wybiera się jednocześnie kilka par składających się z informacji i wskazania licznika i stawia się do dyspozycji przyporządkowania.
Korzystnie, ustala się z góry czas trwania oddziaływania i steruje się nim po uwzględnieniu określonego momentu początku oddziaływania a ustaloną z góry pozycję wykrywania i ustaloną z góry pozycję oddziaływania definiuje się za pomocą przyporządkowanego wskazania licznika zsynchronizowanego z taktem maszyny.
Korzystnie, przyporządkowanie wskazań licznika do pozycji odbywa się za pomocą kalibracji lub przyporządkowanie do produktów przeprowadza się w ten sposób, że najpierw wskazanie licznika przyporządkowane pozycji wykrycia odejmuje się od wykrytego wskazania licznika odnoszącego się do produktu i następnie porównuje się z całkowitą wielokrotnością wskazania licznika odpowiadającą odstępowi dwóch produktów na maszynie, przy czym wyznaczona w ten sposób wielokrotność odpowiada numerowi produktu a przy porównywaniu ustala się z góry korzystnie niesymetryczną tolerancję,
PL 205 015 B1 wewnątrz której wielokrotność jako numer N produktu kojarzy się z informacją uzyskaną w momencie wykrywania i ze wskazaniem licznika.
Urządzenie do oddziaływania na produkt znajdujący się w maszynie do przetwórstwa tytoniu, pracującej z określonym taktem maszynowym w zależności od informacji o produkcie przyporządkowanej wcześniej produktowi, charakteryzuje się według wynalazku tym, że składa się z sensora do wykrywania informacji o produkcie synchronicznie z taktem maszyny, urządzenia sterującego do przyporządkowania informacji produktowi asynchronicznie z taktem maszyny oraz aktuatora do oddziaływania na produkt synchronicznie z taktem maszyny w zależności od informacji przyporządkowanej produktowi.
Korzystnie, urządzenie zawiera urządzenie łączące do kojarzenia uzyskanej informacji ze wskazaniem licznika synchronicznego z taktem maszyny uzyskanym w momencie wykrywania.
Urządzenie może zawierać magistralę do wybierania asynchronicznie z taktem maszyny pary składającej się z informacji i ze wskazania licznika i do oddania pary do dyspozycji sterowania przeprowadzającego przyporządkowanie.
Korzystnie, urządzenie ma magistralę wybierającą jednocześnie kilka par z informacji i wskazania licznika i stawiającą je do dyspozycji przyporządkowaniu.
Podczas procesu wytwarzania na maszynie w przemyśle przetwórstwa tytoniu produkt, na przykład papieros przechodzi różne fazy produkcji, które mogą być kontrolowane lub sterowane za pomocą sensorów i aktuatorów. W szczególności sensory przekazują informacje o produkcie. Te informacje mogą być zużytkowane następnie do sterowania maszyną. Jako przykład należy wymienić tutaj funkcję wyrzucania produktów o złej jakości. Ale są także działania, jak dostarczenie we właściwym momencie materiałów używanych do wytwarzania produktu, na przykład przy rozruchu maszyny do wytwarzania papierosów, gdy filtry i papierosy powinny dokładnie zbiegać się ze sobą. Również w maszynie do wytwarzania papierosów mo ż e wystą pić ewentualno ść, że w przypadku braku filtra pręciki z tytoniu musiałyby być formowane przez zdmuchiwanie w jedną całość, aby mimo brakującego filtra możliwe było zamocowanie listków bibułki.
Zasadniczo można więc stwierdzić, że pojedynczy produkt może być zaopatrzony w kryteria lub informacje dla sensorów i może być śledzony na całej maszynie, aby można było oddziaływać na produkt w późniejszym momencie. Wymaga to jednak, aby śledzenie produktu w procesie wytwarzania było bardzo ściśle ukierunkowane i w szczególności zorientowane na taktowanie maszyny. W systemach wystę pujących w stanie techniki to ś ledzenie jest przeprowadzane bezpośrednio za pomocą taktowania zastosowanego oprogramowania w takt maszyny. Oznacza to jednakże bardzo niekorzystne, będące funkcją czasu, wymagania wobec części składowych, jeśli zastanowić się nad tym, że w realizowanym dzisiaj powszechnie przerobie wynoszącym 12000 papierosów na minutę takt maszyny wynosi od około 5 ms do około 10 ms.
Dzięki podziałowi śledzenia produktu według wynalazku na: wykrywanie i wstępne przetwarzanie synchroniczne z taktem maszyny, dalsze przetwarzanie lub przetwarzanie pośrednie lub przyporządkowanie informacji niesynchroniczne z taktem maszyny i oddziaływanie na produkt synchroniczne z taktem maszyny, moż na uniknąć wad wspomnianych w stanie techniki. Bowiem na podstawie wynalazku tylko wykrywanie informacji o produkcie i oddziaływanie na produkt musi być wykonane synchronicznie z taktem maszyny. Przetwarzanie pośrednie lub dalsze przetwarzanie lub przyporządkowanie informacji poszczególnemu produktowi może jednakże z tego powodu być oddzielone, a zatem może być przeprowadzone przy wolniejszym i dlatego tańszym taktowaniu. Tak więc właściwy koszt przestawionego przetwarzania informacji wykrytej przy śledzeniu produktu na maszynie i przyporządkowanie tej informacji produktowi nie są sprzężone z szybkim taktem maszyny. Oprócz niewielkich nakładów na taktowanie przy przetwarzaniu jest ono także wolne od zakłóceń spowodowanych przerwaniami sygnałów sensora, które w stanie techniki generowane są przez sensor.
Lecz szczególna korzyść z wynalazku polega na tym, że w wyniku rozdzielenia wykrywania i przetwarzania informacji, informacja może być wykryta z o wiele większą precyzją i nie dochodzi do nadmiernego obciążenia przetwarzającego informacje urządzenia sterującego. Zatem mogą być stosowane sensory o rozdzielczości poniżej 1 ms. Odpowiednio możliwa precyzyjna rozdzielczość przy wprawianiu w ruch aktuatorów, na przykład przy uruchamianiu maszyny lub przy sterowaniu gładziarką do szwów klejowych maszyn do wytwarzania papierosów umożliwia znaczne zmniejszenie braków.
W korzystnym wariancie wykonania wynalazku wykryta informacja jest kojarzona z synchronicznym z taktem maszyny wskazaniem licznika wyznaczonym w momencie wykrywania. To wskazanie jest poniżej określone także jako położenie wzorcowe. Ponadto korzystne jest, gdy taka para
PL 205 015 B1 składająca się z informacji i wskazania licznika może być wybrana asynchronicznie do taktu maszyny, na przykład za pomocą magistrali i która - na przykład jako część istniejącego centralnego urządzenia sterującego - jest do dyspozycji przyporządkowania. Przyporządkowanie informacji do odpowiedniego produktu korzystnie przeprowadzane jest w oparciu o skojarzone z nią wskazanie licznika. W celu uporania się z dużą liczbą wykrywanych informacji także jednocześnie może być wybieranych kilka par i mogą być postawione do dyspozycji przyporządkowania.
Na podstawie aktualnej prędkości maszyny, wykrytego wskazania licznika, ustalonej z góry pozycji wykrywania i ustalonej z góry pozycji oddziaływania korzystne jest określenie momentu początku oddziaływania. Ustalona z góry pozycja wykrywania i ustalona z góry pozycja oddziaływania mogą być również zdefiniowane za pomocą przyporządkowanego wskazania licznika zsynchronizowanego z taktem maszyny, to znaczy położenia wzorcowego. To przyporządkowanie moż na zrealizować w ramach kalibracji.
W nastę pnej odmianie wykonania wynalazku przyporzą dkowanie do produktu jest przeprowadzane w ten sposób, że najpierw wskazanie licznika przyporządkowane pozycji wykrywania jest odejmowane od wykrytego wskazania licznika i następnie jest porównywane z całkowitą wielokrotnością wskazania licznika odpowiadającą odstępowi dwóch produktów na maszynie, przy czym wyznaczona w ten sposób wielokrotność odpowiada numerowi produktu.
Przy przyporządkowaniu korzystne jest także, jeśli przy porównywaniu założona jest z góry korzystna asymetryczna tolerancja, wewnątrz której wielokrotność jako numer produktu jest kojarzona z informacją określoną dla wskazania licznika w momencie wykrywania. W ten sposób w założonych ramach mogą być tolerowane możliwe niedokładności wykrywania.
Następne korzystne warianty wykonania wynalazku są opisane w zastrzeżeniach patentowych zależnych.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania jest uwidoczniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematycznie realizację wariantu wykonania sposobu według wynalazku i fig. 2 - schemat zastosowania tolerancji w przyporządkowaniu informacji do produktu.
Na fig. 1 przedstawiono widok na możliwą realizację śledzenia produktu 4 odpowiednio do sterowania wyrzucaniem jako pierwszy wariant wykonania 1 wynalazku w (nie przedstawionej) maszynie w przemyśle przetwórstwa tytoniu. Jeśli chodzi o taką maszynę to może chodzić, na przykład o maszynę produkcji firmy zgłaszającej typu PROTOS/MAX. Urządzenie sterujące wyrzucaniem 1 i jego realizacja są opisane poniżej od sensora 2 do wykrywania informacji o papierosie z filtrem 4 stanowiącym produkt aż do zaworu 6 służącego jako aktuator do niezbędnego wyrzucenia produktu 4.
Przedstawione urządzenie sterujące wyrzucaniem 1 do przeprowadzenia opisanego niżej sposobu według wynalazku posiada między sensorem 2 i aktuatorem 6 szybki system napędu 8 maszyny z szybkim wejściem 10 i szybkim wyjściem 12, urządzenie sterujące zaprogramowane w pamięci 14 połączone z systemem napędowym 8 z wejściem 16 i wyjściem 18 i wewnętrzny rejestr przesuwający 20 z komórkami pamięci 20-1 do 20-7. Szybkie wejście 10 jest połączone z sensorem 2 za pomocą przewodu obwodu sygnalizacyjnego 3 i z wejściem 16 urządzenia sterującego 14 za pomocą magistrali 11 i nie pokazanego interfejsu. Ta magistrala 11 łączy również szybkie wyjście 12 z wyjściem 18 urządzenia sterującego 14, podczas gdy do połączenia szybkiego wyjścia 12 z aktuatorem 6 jest przewidziany drugi przewód obwodu sygnalizacyjnego 7. Jak to przedstawiono symbolicznie na rysunku za pomocą małego wykresu obok przewodu obwodu sygnalizacyjnego 3, rozdzielczość sensora 2 wynosi jednakże mniej niż 1 ms. Magistrala pracuje z taktem 6,4 ms.
Sposób według wynalazku odpowiadający wariantowi wykonania przedstawionemu na fig. 1 przebiega następująco.
Papieros z filtrem o podwójnej długości 4 - dla lepszego rozróżnienia papierosy z filtrem o podwójnej długości 4 są oznaczone na fig. 1 za pomocą oznaczeń odsyłających 4-1 do 4-7 wykrywa się przez sensor 2 po jednej z jego cech jakości. W przypadku cechy jakości może chodzić, na przykład o gęstość tytoniu. W najprostszym wypadku sensor 2 może być tylko zaporą świetlną, która stwierdza obecność papierosa 4. Informację wykrytą przez sensor 2 przekazuje się za pomocą przewodu obwodu sygnalizacyjnego 3 do szybkiego wejścia 10 systemu napędowego 8. Sensor 2 przekazuje sygnały w takcie nie przedstawionej maszyny, to znaczy co każde pięć milisekund.
Sygnały sensora 2 przekazane dalej do systemu napędowego 8 są tam przyjmowane przez szybkie wejście 10. Alternatywnie do systemu napędowego maszyny możliwe są także inne części składowe, które mogą spełniać porównywalną funkcję. System napędowy 8 posiada możliwość przyjmowania sygnału sensora 2 i kojarzenia go z zsynchronizowanym z taktem maszyny wskazaniem
PL 205 015 B1 (nie przedstawionego) licznika wyznaczonym w momencie wykrycia. System napędowy 8 posiada do tego obowiązujące i identyczne dla całej maszyny tak zwane położenie wzorcowe. Zachowuje się lub zaznacza się to położenie wzorcowe przy użyciu dodatniego zbocza sygnału sensora i przekazuje dalej za pomocą magistrali 11 do mieszającego urządzenia sterującego 14. Ponieważ ten przebieg w porównaniu ze zwykłymi przebiegami maszyny może odbywać się bardzo szybko, nie jest niezbędne żadne dalsze działanie w systemie dla wykrycia sygnału, gdyż za pomocą zaznaczonego położenia wzorcowego, przy którym został rozpoznany sygnał z sensora 2 można w każdej chwili wnioskować o produkcie 4-2. Dzięki bardzo dokładnemu sensorowi 2 (dokładność < 1 ms, patrz wyżej) uzyskuje się według wynalazku korzystną wysoką rozdzielczość położenia dla produktu 4.
Proces produkcji wymaga określonej prędkości przetwarzania sygnałów generowanych przez sensor 2. W wypadku 12000 papierosów na minutę sensor 2 przekazuje sygnał co każde 5 ms. Urządzenie sterujące wyrzucaniem 1 musi być w stanie wykryć wszystkie wartości bez utracenia choćby jednej. Wynika z tego, że co 5 ms musi być zaznaczona wartość z systemu napędowego, zatem co 5 ms na interfejsie magistrali pojawia się nowa wartość. Ponieważ cykl magistrali w omawianym przykładzie wykonania wynosi jednakże tylko 6,4 ms mogłoby się zdarzyć, że poprzednia wartość nie jest widziana przez interfejs. Mogłoby więc dojść do zamiany danych. Ten problem w przedstawionym przykładzie wykonania został rozwiązany w ten sposób, że umożliwione jest równoległe przekazywanie kilku wartości. Zdefiniowane są trzy wartości w interfejsie między szybkim wejściem 10 i urządzeniem sterującym 14. Interfejs jest obsługiwany od szybkiego wejścia 10 w trybie multipleksowym.
Ta równoległa transmisja sygnałów jest również przeprowadzana przy transmisji sygnałów od urządzenia sterującego 14 do szybkiego wyjścia 12. Poza tym sposób funkcjonowania szybkiego wyjścia 12 jest jeszcze dokładniej objaśniony w dalszej części tekstu.
Układ sterujący 14 otrzymuje więc informację o tym, przy jakim położeniu wzorcowym sensor 2 rozpoznał produkt 4. Ta informacja teoretycznie może być dowolnie stara, to znaczy nie ma żadnych wymagań co do prędkości przejścia i prędkości przetwarzania położenia wzorcowego. Urządzenie sterujące 14 przy wykrywaniu informacji oblicza więc z położenia wzorcowego przyporządkowanie wykrytej informacji do określonego papierosa 4 i wprowadza kryterium sensora 2 w rejestrze przesuwającym 20 we właściwe położenie, to znaczy do właściwej komórki pamięci 20-2 rejestru przesuwającego 20. Dokładny przebieg wprowadzania jest opisany niżej w nawiązaniu do fig. 2. Ponadto przyporządkowanie musi wprawdzie odbywać się tak szybko, że każda informacja sensora może być przyporządkowana jednemu produktowi, jednakże żadna moc obliczeniowa nie jest już w tym celu kierowana, aby zsynchronizować przyporządkowanie z taktem maszyny, co w stanie techniki pociąga za sobą znaczne nakłady.
Rejestr przesuwający 20 stanowi pamięć odniesioną do produktu, która niesie kryteria poszczególnych sensorów 2, ale także inne odniesione do produktu informacje, jak na przykład informacje powstałe w sposobie (pierwszy papieros, niezałamana strefa na bibułce). Rejestr przesuwający 20 odzwierciedla fizykalną strukturę maszyny i z tego powodu proces produkcyjny. Może istnieć podział rejestru 20 na kilka modułów, tak samo jak można połączyć kilka rejestrów przesuwających 20 w określonych punktach węzłowych maszyny. W ten sposób możliwe jest śledzenie biegu filtra i śledzenie pręcika z tytoniu. W maszynie do osadzania filtrów są więc połączone ze sobą dwa rejestry przesuwające 20, co jest równoznaczne z tym, że we właściwym procesie produkcyjnym papieros 4 jest wytwarzany w wyniku połączenia filtra i pręcika z tytoniu.
Rejestr przesuwający 20 jest wmontowany w urządzeniu sterującym 14. Stanowi pewnego rodzaju matrycę, w której każdemu wprowadzeniu produktu do komórki są przyporządkowane w jednej kolumnie określone właściwości, które zostały wykryte przez czujnik 2. W toku procesu taka matryca jest wypełniana powoli i przedstawia stan poszczególnych produktów 4-1 do 4-7. Liczba wprowadzeń do rejestru przesuwającego 20 odpowiada przy tym możliwej liczbie produktów 4 w procesie.
Taktowanie rejestru przesuwającego 20 przeprowadza się za pomocą położenia wzorcowego, a więc za pomocą informacji nadchodzących z systemu napędowego 8, jak daleko, na przykład produkt 4-2 przemieścił się w ostatnim czasie. Dzięki temu taktowaniu jest więc realizowane właściwe przesuwanie rejestru przesuwającego 20, przy czym położenie wzorcowe podaje przy tym, jak daleko należy przesunąć. Z technicznego punktu widzenia dane nie są przesuwane do poszczególnych komórek pamięci 20-1 do 20-7, gdyż wymaga to zbyt wysokich nakładów na urządzenia techniczne. Właściwie przewidziane są dostępy do poszczególnych komórek pamięci 20-1 do 20-7 z zastosowaniem offsetu (przesunięcia).
PL 205 015 B1
Informacje z rejestru przesuwającego 20 prowadzą w określonych miejscach maszyny do działań, które oddziałują bezpośrednio na proces wytwarzania na maszynie. Może to być, na przykład wyrzucenie wadliwych produktów 4 lub zamierzone usunięcie produktów 4 przy użyciu określonych kryteriów. Obecność produktu 4 w określonym położeniu produkcyjnym mogłoby powodować sterowanie innymi procesami, na przykład włączaniem i wyłączaniem doprowadzenia materiału, na przykład tytoniu. Jeśli zawór 6 służący jako aktuator ma być sterowany, to urządzenie sterujące 14 po uwzględnieniu aktualnej prędkości maszyny oblicza położenie wzorcowe, przy którym system napędowy 8 ma mieć dostrojone wyjście 12. Te informacje, kiedy ma być sterowany zawór znajdują się w (nie przedstawionym) interfejsie magistrali szybkiego wejścia 12 systemu napędowego 8. Jeśli ta informacja oznacza, że odpowiedni papieros 4, na przykład papieros 4-2 jest złej jakości, wtedy ten papieros 4-2 musi być rozsortowany przez urządzenie sterujące wyrzucaniem 1. Odbywa się to w ten sposób, że wtedy, gdy papieros 4-2 dostanie się w obszar zaworu 6 służącego jako aktuator, to znaczy przy użyciu tej informacji uzyskuje się odpowiednie położenie wzorcowe, zadziała wyjście 12 i za pomocą przewodu 7 zawór 6 uruchamia się i papieros 4-2 zostaje wyrzucony lub przekazany na bęben odbierający lub na urządzenie odbierające do centrum kontroli.
Urządzenie sterujące 14 dla sterowania zaworem 6 oblicza także niezbędną kompensację czasu spoczynkowego. Ponadto oblicza się także położenie wzorcowe, w którym zawór ponownie ma być zamknięty. Aby sterować zaworem odpowiednio do produktu i zgodnie z fazą, ważne jest przekazywanie niezbędnych informacji, to znaczy położeń wzorcowych służących do włączania i wyłączania w porę zaworu 6 przez urządzenie sterujące 14 systemem napędowym 8 lub szybkim wyjściem 12.
W przykładzie wykonania 1 przedstawionym na fig. 1 zawór 6 służący jako aktuator jest zaworem wydmuchującym. Jednakże alternatywnie przez urządzenie sterujące 1 mogą być sterowane także aktuatory o innych funkcjach, jak na przykład funkcje „wychylić łamacz bibułki lub „w wypadku brakującego filtra zdmuchiwać pręciki z tytoniu w jedną całość.
Jak wyżej zaznaczono, w nawiązaniu do fig. 2 ma być opisana funkcja przyporządkowania w urządzeniu sterującym 14 sygnału sensora do określonego produktu, to znaczy do określonego papierosa 4. Przy tym przyporządkowaniu musi być uwzględniona niedokładność sensora 2 powstająca przy generowaniu sygnału. Odbywa się to w postaci techniki okienkowej, która jest poniżej objaśniona. Ta technika okienkowa nie oznacza nic innego, niż że jest przewidziana tolerancja dla położenia wzorcowego związanego z wykrytym sygnałem, wewnątrz której jeszcze jest porównywany sygnał położenia wzorcowego obliczonego teoretycznie dla określonego produktu.
W celu wyjaśnienia pokazano na fig. 2 przekrój cząstkowy rejestru przesuwającego 20 dla jednego produktu N. Produktowi N w urządzeniu sterującym 14 jest przyporządkowany obszar okienka 22. Okienko 22 jest opisane za pomocą trzech kryteriów: wartość średnia, szerokość okienka i offset w celu wprowadzenia produktu w stosunku do wartości średniej. W przedstawionym przykładzie wykonania offset wynosi 0, ponieważ wartość średnia sensora znajduje się wewnątrz wyobrażalnego położenia rejestru przesuwającego. Położenie okienka 22 wyznacza się przy kalibracji maszyny, podczas gdy wielkość okienka nastawia się na stałe przy użyciu warunków fizykalnych. Za pomocą oznaczenia odsyłającego 24 jest oznaczone położenie wzorcowe sensora 2.
Okienko 22 posiada górną granicę okienka 25 w odstępie 26 od położenia sensora i dolną granicę okienka 27 w odstępie 28 od położenia sensora. Odstępy 26 i 28 są różnej wielkości, tak że powstaje niesymetryczne okienko 22. Jednakże jest również możliwe, że odstępy 26 i 28 są tej samej wielkości.
Jeśli sygnał sensora 30 jest wykryty przez urządzenie sterujące 14 w oknie 22, to produktowi N jest przyporządkowywane odpowiednie kryterium sensora. Sygnały sensora, które nadchodzą na zewnątrz okna, to znaczy do jaśniejszych obszarów 32 albo są wyrzucane przez urządzenie sterujące 14, albo wyzwalają odpowiednie komunikaty o wystąpieniu błędu. Zawsze takie sygnały nie powodują wprowadzeń do rejestru przesuwającego 20. Alternatywnie jest jednakże możliwe, że okna 22 przylegają do siebie bez przerw.
Oznaczenie odsyłające 34 oznacza okno należące do produktu N-1.
Jako przykład w celu objaśnienia pracy układu sterującego 14 przy przyporządkowaniu sygnału 30 produktowi N przyjęto, że produkty N-1, N, N+1 przechodzą przez maszynę w odstępie położeń wzorcowych 100 000. Dla położenia sensora 2 przyjęto, że znajduje się on w położeniu wzorcowym 1.741.538. Zostało ono wcześniej wyznaczone w wyniku kalibracji. Górna granica okna 25 jest umieszczona w odstępie położeń wzorcowych 26 w wysokości 70.000 i dolna granica okna 27 jest umieszczona w odstępie położeń wzorcowych 28 w wysokości 15.000 względem pozycji sensora 2.
PL 205 015 B1
Offset okna wyznaczony za pomocą kalibracji wynosi - jak wspomniano - 0. Jako przykład przyjęto teraz, że sensor 2 jako położenie wzorcowe, przy którym zostało wykryte kryterium sensora, stwierdza wartość 2.535.784. W celu przyporządkowania w urządzeniu sterującym 14 najpierw odejmuje się od tej wartości pozycję sensora, tak że uzyskuje się wartość pośrednią w wysokości 794.246. Ta wartość pośrednia leży mniej niż 15.000 poniżej ośmiokrotności odstępu produktów 100.000, jednakże leży więcej niż 70.000 ponad siedmiokrotnością odstępu produktów 100.000. Tak więc jest ona przyporządkowana ośmiokrotności odstępu produktów, to znaczy produktowi N = 8.

Claims (18)

1. Sposób oddziaływania na produkt znajdujący się w maszynie do przetwórstwa tytoniu, pracującej z określonym taktem maszynowym w zależności od informacji o produkcie przyporządkowanej wcześniej produktowi, znamienny tym, że informację (30) o produkcie (4) wykrywa się synchronicznie z taktem maszyny, informację (30) przyporządkowuje się produktowi (4) asynchronicznie z taktem maszyny, po czym w zależności od informacji (30) przyporządkowanej produktowi (4) przeprowadza się oddziaływanie na produkt (4) synchronicznie z taktem maszyny.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że informację (30) o produkcie (4) wykrywa się za pomocą sensora.
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wykrytą informację (30) kojarzy się z wyznaczonym w momencie wykrycia wskazaniem licznika zsynchronizowanego z taktem maszyny.
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że parę składająca się z informacji (30) i wskazania licznika wybiera się asynchronicznie z taktem maszyny i stawia do dyspozycji przyporządkowania.
5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że przyporządkowanie informacji (30) do odpowiedniego produktu (4) przeprowadza się w oparciu o skojarzone z nią wskazanie licznika.
6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że na podstawie aktualnej prędkości maszyny, uzyskanego wskazania licznika, ustalonej z góry pozycji wykrywania i ustalonej z góry pozycji oddziaływania wyznacza się moment początku oddziaływania.
7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że moment oddziaływania wyznacza się tylko wtedy, gdy oddziaływanie w zależności od informacji (30) przyporządkowanej produktowi (4) uznaje się jako niezbędne.
8. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że takt wybierania, korzystnie jest co najmniej dwukrotnie wolniejszy niż takt maszyny.
9. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wybiera się jednocześnie kilka par składających się z informacji (30) i wskazania licznika i stawia się do dyspozycji przyporządkowania.
10. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że ustala się z góry czas trwania oddziaływania i steruje się nim po uwzględnieniu określonego momentu początku oddziaływania.
11. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że ustaloną z góry pozycję wykrywania i ustaloną z góry pozycję oddziaływania definiuje się za pomocą przyporządkowanego wskazania licznika zsynchronizowanego z taktem maszyny.
12. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że przyporządkowanie wskazań licznika do pozycji odbywa się za pomocą kalibracji.
13. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że przyporządkowanie do produktów (4) przeprowadza się w ten sposób, że najpierw wskazanie licznika przyporządkowane pozycji wykrycia odejmuje się od wykrytego wskazania licznika odnoszącego się do produktu (4) i następnie porównuje się z całkowitą wielokrotnością wskazania licznika odpowiadającą odstępowi dwóch produktów (4) na maszynie, przy czym wyznaczona w ten sposób wielokrotność odpowiada numerowi produktu (4).
14. Sposób według zastrz. 13, znamienny tym, że przy porównywaniu ustala się z góry korzystnie niesymetryczną tolerancję (26, 28), wewnątrz której wielokrotność jako numer (N) produktu (4) kojarzy się z informacją uzyskaną w momencie wykrywania i ze wskazaniem licznika.
15. Urządzenie do oddziaływania na produkt znajdujący się w maszynie do przetwórstwa tytoniu, pracującej z określonym taktem maszynowym w zależności od informacji o produkcie przyporządkowanej wcześniej produktowi, znamienne tym, że składa się z sensora (2) do wykrywania informacji (30) o produkcie (4) synchronicznie z taktem maszyny, urządzenia sterującego (14) do przyporządkowania informacji (30) produktowi (4) asynchronicznie z taktem maszyny oraz aktuatora (6) do oddziaływania
PL 205 015 B1 na produkt (4) synchronicznie z taktem maszyny w zależności od informacji (30) przyporządkowanej produktowi (4).
16. Urządzenie według zastrz. 15, znamienne tym, że zawiera urządzenie łączące (10) do kojarzenia uzyskanej informacji (30) ze wskazaniem licznika synchronicznego z taktem maszyny uzyskanym w momencie wykrywania.
17. Urządzenie według zastrz. 15 albo 16, znamienne tym, że zawiera magistralę (11) do wybierania asynchronicznie z taktem maszyny pary składającej się z informacji (30) i ze wskazania licznika i do oddania pary do dyspozycji sterowania (14) przeprowadzającego przyporządkowanie.
18. Urządzenie według zastrz. 17, znamienne tym, że ma magistralę (11) wybierającą jednocześnie kilka par z informacji (30) i wskazania licznika i stawiającą je do dyspozycji przyporządkowaniu.
PL359634A 2002-04-11 2003-04-10 Sposób i urządzenie do oddziaływania na produkt znajdujący się w maszynie do przetwórstwa tytoniu PL205015B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10216069A DE10216069A1 (de) 2002-04-11 2002-04-11 Verfahren und Vorrichtung zum Einwirken auf Artikel der tabakverarbeitenden Industrie

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL359634A1 PL359634A1 (pl) 2003-10-20
PL205015B1 true PL205015B1 (pl) 2010-03-31

Family

ID=28051260

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL359634A PL205015B1 (pl) 2002-04-11 2003-04-10 Sposób i urządzenie do oddziaływania na produkt znajdujący się w maszynie do przetwórstwa tytoniu

Country Status (8)

Country Link
US (1) US7127315B2 (pl)
EP (1) EP1352572B1 (pl)
JP (1) JP2003310233A (pl)
CN (1) CN100372485C (pl)
AT (1) ATE282335T1 (pl)
DE (2) DE10216069A1 (pl)
MY (1) MY134282A (pl)
PL (1) PL205015B1 (pl)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL198848B1 (pl) * 2003-11-24 2008-07-31 Int Tobacco Machinery Poland Sposób określania, śledzenia i usunięcia porcji niepełnowartościowych elementów prętopodobnych znajdujących się na przenośniku w linii produkcyjnej przemysłu tytoniowego oraz układ umożliwiający wyznaczenie, śledzenie i usunięcie porcji niepełnowartościowych elementów prętopodobnych z przenośnika w linii produkcyjnej przemysłu tytoniowego
DE102004021440A1 (de) * 2004-04-28 2005-11-24 Hauni Maschinenbau Ag Verfahren und System zum Verfolgen von Produktdaten eines Produktmassenstroms in einer Transportstrecke der tabakverarbeitenden Industrie
ITBO20050187A1 (it) * 2005-03-24 2005-06-23 Gd Spa Metodo ed apparato per il controllo qualitativo della rpduzione in una linea di confezionamento di articoli da fumo
DE102007002491B3 (de) * 2007-01-11 2007-10-11 Hauni Maschinenbau Ag Fördern und Übergabe eines stabförmigen Artikels der Tabak verarbeitenden Industrie
US9540769B2 (en) 2013-03-11 2017-01-10 International Paper Company Method and apparatus for measuring and removing rotational variability from a nip pressure profile of a covered roll of a nip press
US10378980B2 (en) 2014-05-02 2019-08-13 International Paper Company Method and system associated with a sensing roll and a mating roll for collecting roll data
US9804044B2 (en) 2014-05-02 2017-10-31 International Paper Company Method and system associated with a sensing roll and a mating roll for collecting data including first and second sensor arrays
US9797788B2 (en) 2014-05-02 2017-10-24 International Paper Company Method and system associated with a sensing roll including pluralities of sensors and a mating roll for collecting roll data
US9677225B2 (en) 2015-06-10 2017-06-13 International Paper Company Monitoring applicator rods
US9534970B1 (en) 2015-06-10 2017-01-03 International Paper Company Monitoring oscillating components
US10370795B2 (en) 2015-06-10 2019-08-06 International Paper Company Monitoring applicator rods and applicator rod nips
US9816232B2 (en) 2015-06-10 2017-11-14 International Paper Company Monitoring upstream machine wires and felts
US9696226B2 (en) 2015-06-10 2017-07-04 International Paper Company Count-based monitoring machine wires and felts
US9863827B2 (en) 2015-06-10 2018-01-09 International Paper Company Monitoring machine wires and felts
CN109720813B (zh) * 2018-12-20 2020-11-20 湖南省烟草公司衡阳市公司 一种基于虚拟队列的异型烟分拣方法及分拣装置
CN110922037B (zh) * 2019-11-18 2022-02-08 东阿阿华医疗科技有限公司 一种降低玻璃体温计封口废品率的封口方法

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1900701C3 (de) 1969-01-08 1980-08-07 Hauni-Werke Koerber & Co Kg, 2050 Hamburg Verfahren und Anordnung zum Steuern des Anfahrens und/oder Anhaltens einer Maschine zum Herstellen von Zigaretten oder anderen stabförmigen Tabakartikeln
US3616901A (en) 1970-03-23 1971-11-02 Industrial Nucleonics Corp Article-classifying system and method
DE3211111A1 (de) * 1981-04-14 1982-10-28 Hauni-Werke Körber & Co KG, 2050 Hamburg Verfahren und vorrichtung zum pruefen und aussondern von stabfoermigen artikeln der tabakverarbeitenden industrie
US4484591A (en) * 1981-04-14 1984-11-27 Hauni-Werke Korber & Co. Kg. Method of testing and classifying cigarettes or the like
JP3283565B2 (ja) * 1992-03-27 2002-05-20 日本たばこ産業株式会社 フィルタ取付機の不良巻製品排除装置
US5228462A (en) * 1992-05-27 1993-07-20 Philip Morris Incorporated Cigarette inspection device
IT1260228B (it) * 1992-12-18 1996-04-02 Gd Spa Metodo per la produzione di prodotti, in particolare articoli da fumo
US5366096A (en) * 1993-11-17 1994-11-22 Brown & Williamson Tobacco Corp. Apparatus for and method of automatically detecting and eliminating cigarettes with visual defects during cigarette manufacture
US5960374A (en) * 1997-02-14 1999-09-28 International Paper Company System for time synchronous monitoring of product quality variable
US6198537B1 (en) * 1997-07-11 2001-03-06 Philip Morris Incorporated Optical inspection system for the manufacture of banded cigarette paper
US6020969A (en) * 1997-07-11 2000-02-01 Philip Morris Incorporated Cigarette making machine including band inspection
UA68391C2 (en) * 1998-09-18 2004-08-16 Philip Morris Prod Cigarette manufacturing apparatus (variants) and a method to control making the cigarettes on the apparatus
DE10065417B4 (de) * 2000-12-27 2011-07-21 Siemens AG, 80333 Programmierung von zyklischen Maschinen
US7010386B2 (en) * 2002-03-22 2006-03-07 Mcdonnell Ryan P Tool wear monitoring system

Also Published As

Publication number Publication date
JP2003310233A (ja) 2003-11-05
ATE282335T1 (de) 2004-12-15
DE10216069A1 (de) 2003-10-23
CN1449692A (zh) 2003-10-22
EP1352572A1 (de) 2003-10-15
MY134282A (en) 2007-11-30
CN100372485C (zh) 2008-03-05
US7127315B2 (en) 2006-10-24
EP1352572B1 (de) 2004-11-17
US20040045563A1 (en) 2004-03-11
PL359634A1 (pl) 2003-10-20
DE50300155D1 (de) 2004-12-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL205015B1 (pl) Sposób i urządzenie do oddziaływania na produkt znajdujący się w maszynie do przetwórstwa tytoniu
CN104275925B (zh) 定位冷烫系统
FI90326C (fi) Leikkauskohdan määritysmenetelmä painokoneille
US5572433A (en) Detection of marks repetitively placed at lengthwise intervals along a web
CA1213960A (en) Computer controlled labelling machine
CA2027855C (en) Apparatus and method for registration control of assembled components
CN105915781B (zh) 一种用于同步多个视觉系统处理器的结果的方法
CH636320A5 (it) Dispositivo di alimentazione, registrazione e taglio in spezzoni di un nastro continuo.
ATE57160T1 (de) Verfahren zur regelung oder zur aufrechterhaltung des registers einer bahn aus vorbedrucktem material mit einer anfaenglich automatischen registereinstellung.
CN205836218U (zh) 数码印花与圆网印花同步的印花机构
CN106042623A (zh) 数码喷印与圆网印花同步的印花方法及印花机构
US7162954B1 (en) Determination of cutting positions of web strands in a rotary printing press
US3433135A (en) Bag inspection method and apparatus therefor
GB1510167A (en) System for detecting sensor malfunction in a bindery system
US3620316A (en) High-speed classification and checkweighing system
US3485492A (en) Control system for a folding machine
SU1225800A1 (ru) Устройство дл подачи листов в печатной машине
ITBO20110537A1 (it) Macchina confezionatrice di articoli assorbenti igienici.
CN2181672Y (zh) 一种全自动纱线计长器
CN1159035A (zh) 印刷机套色误差控制方法及其装置
WO2020183357A1 (en) Machine for making absorbent sanitary articles and a method for setting the machine.
CN101377670A (zh) 一种插件程序的转换方法、系统
US2858129A (en) Control system for folding machines
US20150230994A1 (en) Machine for making absorbent sanitary articles
JP2002347217A (ja) 印刷機駆動システム

Legal Events

Date Code Title Description
RECP Rectifications of patent specification