PL204567B1 - Urządzenie mocujące - Google Patents

Urządzenie mocujące

Info

Publication number
PL204567B1
PL204567B1 PL366685A PL36668504A PL204567B1 PL 204567 B1 PL204567 B1 PL 204567B1 PL 366685 A PL366685 A PL 366685A PL 36668504 A PL36668504 A PL 36668504A PL 204567 B1 PL204567 B1 PL 204567B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
vacuum
mounting
contact surface
suction cups
flat
Prior art date
Application number
PL366685A
Other languages
English (en)
Other versions
PL366685A1 (pl
Inventor
Leopold Kellner
Gerald Kains
Hans Weihs
Kurt Mitteregger
Jürgen Schulz-Harder
Original Assignee
Curamik Electronics Gmbh
Electrovac Gesmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Curamik Electronics Gmbh, Electrovac Gesmbh filed Critical Curamik Electronics Gmbh
Publication of PL366685A1 publication Critical patent/PL366685A1/pl
Publication of PL204567B1 publication Critical patent/PL204567B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B25HAND TOOLS; PORTABLE POWER-DRIVEN TOOLS; MANIPULATORS
    • B25BTOOLS OR BENCH DEVICES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR, FOR FASTENING, CONNECTING, DISENGAGING OR HOLDING
    • B25B11/00Work holders not covered by any preceding group in the subclass, e.g. magnetic work holders, vacuum work holders
    • B25B11/005Vacuum work holders
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B23MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23QDETAILS, COMPONENTS, OR ACCESSORIES FOR MACHINE TOOLS, e.g. ARRANGEMENTS FOR COPYING OR CONTROLLING; MACHINE TOOLS IN GENERAL CHARACTERISED BY THE CONSTRUCTION OF PARTICULAR DETAILS OR COMPONENTS; COMBINATIONS OR ASSOCIATIONS OF METAL-WORKING MACHINES, NOT DIRECTED TO A PARTICULAR RESULT
    • B23Q3/00Devices holding, supporting, or positioning work or tools, of a kind normally removable from the machine
    • B23Q3/02Devices holding, supporting, or positioning work or tools, of a kind normally removable from the machine for mounting on a work-table, tool-slide, or analogous part
    • B23Q3/06Work-clamping means
    • B23Q3/08Work-clamping means other than mechanically-actuated
    • B23Q3/088Work-clamping means other than mechanically-actuated using vacuum means

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Hooks, Suction Cups, And Attachment By Adhesive Means (AREA)

Description

Opis wynalazku
Wynalazek dotyczy urządzenia do delikatnego dociskowego mocowania płaskich części konstrukcyjnych na powierzchni mocowania, przykładowo do dociskowego mocowania substratów posiadających co najmniej jedną izolującą warstwę i co najmniej jedną metalizację, zwłaszcza podciśnieniowego urządzenia mocującego.
Znana jest płytka mocująca z kombinacją próżniowo-magnetyczną do mocowania lub unoszenia obrabianych przedmiotów (DE 38 30 685 C1). Owa płytka mocująca bądź jej płytkokształtny element mocujący składa się z wielu kostkowych magnesów trwałych, które są rozmieszczone przylegając do siebie dłuższymi bokami i z leżących obok siebie boków tworzą powierzchnię przylegania. W strefie powierzchni przylegania w znajdują cych się tam otworach lub szczelinach umieszczono materiał porowaty, np. z tworzywa spiekanego. Przez kanały próżniowe przewidziane w magnesach trwałych i umieszczone w nich wkłady możliwe jest próżniowe pochyłe mocowanie elementu.
Następnie znany jest przyrząd do mocowania i utrzymywania płaskiego elementu za pomocą podciśnienia lub próżni (DE 198 23 983 A1). Przyrząd ten składa się z płytkokształtnego elementu mocującego, na którym rozmieszczono dużą ilość przyssawek zaopatrywanych w próżnię, za pomocą których możliwe jest punktowe unieruchomienie elementu z zastosowaniem próżni na danej przyssawce.
W patencie GB 2 109 716 opisany jest przyrz ą d trzymają cy obrabiane przedmioty, który za pomocą podciśnienia unieruchamia obrabiane przedmioty. Na płaskiej powierzchni przewidziano dużą liczbę instalacji ssących, które - na wypadek gdyby na przyrządach tych nie leżał żaden obrabiany przedmiot - są tak skonstruowane, że dopuszczają jedynie niewielki przepływ powietrza. W tym celu w instalacjach ssą cych moż na umieś cić materiał y przepuszczające powietrze, np. metale spiekane.
Ponadto patent DE 1 291 698 opisuje przyrząd do mocowania obrabianych przedmiotów za pomocą podciśnienia. Powierzchnia przylegania składa się z porowatego tworzywa spiekanego.
Zadaniem wynalazku jest wskazanie urządzenia mocującego, które umożliwi nienaganne, nieniszczące utwierdzanie lub mocowanie pochyłe elementów płaskich w celu dalszej obróbki tych elementów.
Urządzenie mocujące według wynalazku do delikatnego mocowania pochyłego elementów płaskich na powierzchni mocowania, przykładowo do pochyłego mocowania podłoża składającego się z co najmniej jednej warstwy izolują cej oraz co najmniej jednej warstwy metalizowanej z korpusem mocującym z obszarem mocowania tworzącym powierzchnię przylegania na pierwszej stronie korpusu mocującego, przy czym korpus mocujący składa się w swojej strefie mocowania z porowatego, przepuszczalnego materiału tworzącego otwarte pory dla podciśnienia charakteryzuje się tym, że w korpusie mocującym oprócz porów znajdują się otwory podciśnieniowe, z których każdy połączony jest z kanałem podciśnieniowym otoczonym materiałem porowatym oraz tym, że materiał porowaty zawierający pory otacza otwory podciśnieniowe.
Zgodnie z wynalazkiem przeważnie płaski element mocujący składa się z porowatego, przepuszczającego niewielkie ilości powietrza materiału, np. z odpowiedniego tworzywa sztucznego. W przypadku utwierdzania lub pochył ego mocowania elementu p ł askiego z zastosowaniem próż ni element płaski oraz element mocujący tak do siebie przylegają, iż w zasadzie utwierdzenie lub mocowanie pochyłe osiągnięte zostaje również bez dodatkowego elementu uszczelniającego.
Zgodnie z jednym z aspektów wynalazku strefa mocowania otoczona jest na obwodzie co najmniej jedną uszczelką, która szczelnie przylega do powierzchni mocowania przeznaczonego do pochyłego mocowania elementu płaskiego, tak iż unika się powstawania strumieni uchodzącego powietrza, dzięki czemu uzyskuje się pożądane mocowanie pochyłe lub mocowanie elementu płaskiego w usztywnionej pł aszczyź nie, z zastosowaniem niewielkiego podciś nienia.
Zgodnie z innym z aspektów wynalazku na powierzchni przylegania przewidziano dużą ilość przyssawek, z których każda w odcinku tworzącym otwór podciśnieniowy może być przemieszczana wzdłuż osi prostopadłej do powierzchni przylegania, a mianowicie podczas zwiększania się podciśnienia wewnątrz danej przyssawki. Ruch ten następuje z pozycji oddalonej od powierzchni przylegania do pozycji leżącej w płaszczyźnie powierzchni przylegania. Oba aspekty mogą być również łączone.
Pod pojęciem „elementu płaskiego w kontekście wynalazku należy rozumieć element, który wykonany jest przeważnie w postaci płyty. W tym znaczeniu element płaski to w szczególności podłoże składające się z co najmniej jednej warstwy izolującej, np. warstwy ceramiki (np. ceramiki z tlenku aluminium lub azotku aluminium) oraz z co najmniej jednej warstwy metalizowanej na jednej z powierzchni ceramiki.
PL 204 567 B1 „Powierzchnia mocująca elementu płaskiego oznacza w rozumieniu niniejszego wynalazku tę powierzchnię, którą element jest mocowany do urządzenia mocującego za pomocą podciśnienia.
Za pomocą urządzenia mocującego zgodnego z wynalazkiem możliwe jest nieniszczące mocowanie płaskich elementów pochyło lub w usztywnionej płaszczyźnie w przypadku odpowiedniego ukształtowania powierzchni przylegania przyrządu mocującego. Mocowanie pochyłe lub w usztywnionej płaszczyźnie jest możliwe z zastosowaniem niewielkiego podciśnienia, dzięki czemu jest nieniszczące.
Urządzenie mocujące zgodne z wynalazkiem zapewnia, iż po nałożeniu przeznaczonego do zamocowania elementu płaskiego na strefę mocowania wpierw następuje zassanie przez otwory podciśnieniowe i unieruchomienie elementu płaskiego w strefie mocowania ew. na danej powierzchni przylegania, a mianowicie wraz z jednoczesnym, co najmniej częściowym zamknięciem otworów podciśnieniowych, przez co następnie podciśnienie rozprzestrzenia się dookoła zamkniętych przez płaski element otworów podciśnieniowych, przenikając przez porowaty, przepuszczający niewielkie ilości powietrza materiał. Dzięki temu uzyskuje się wielkopowierzchniową równomierną przyczepność danego elementu płaskiego do powierzchni przylegania.
Specjalny efekt polega wówczas m.in. na tym, że podczas pochyłego mocowania elementu płaskiego, element ten wpierw jest unieruchamiany próżniowo przez otwarte otwory podciśnieniowe rozmieszczone na powierzchni przylegania, a następnie podciśnienie to po pierwszym unieruchomieniu elementu płaskiego rozprzestrzenia się przez porowaty, przepuszczający niewielkie ilości powietrza materiał na całej powierzchni elementu płaskiego.
Urządzenie mocujące zgodne z wynalazkiem nadaje się w szczególności do nierównych elementów płaskich lub do elementów płaskich, które na swojej powierzchni mocowania ukształtowane są nierówno, co ma miejsce w przypadku płytek drukowanych z metalizacją rozmieszczoną w ścieżkach przewodzących, powierzchniach styku itp.
Dalsze wersje wykonania wynalazku są przedmiotem zastrzeżeń podrzędnych. Wynalazek objaśniony jest bliżej na podstawie poniższych rysunków, na przykładach wersji wykonania.
Wynalazek jest dokładniej opisany na podstawie rysunku, na którym fig. 1 przedstawia w uproszczeniu płytkę mocującą podciśnieniowego urządzenia mocującego według wynalazku w widoku z góry, fig. 2 - płytkę z fig. 1 w widoku z boku w częściowym przekroju, fig. 3 i 4 - dalszą możliwą postać realizacji podciśnieniowego urządzenia mocującego według wynalazku podobnie jak na fig. 1 i 2, fig. 5 i 6 - dalszą możliwą postać realizacji podciś nieniowego urządzenia mocującego według wynalazku podobnie jak na fig. 1 i 2, a fig. 7 i 8 - dalszą możliwą postać realizacji podciśnieniowego urządzenia mocującego według wynalazku podobnie jak na fig. 1 i 2.
Przedstawione na fig. 1 i 2 urządzenie 1 do mocowania podciśnieniowego służy do mocowania płaskich części konstrukcyjnych 2, przykładowo płyt, zwłaszcza posiadających nierówną powierzchnię
2.1 mocowania.
Takie urządzenie mocujące 1 nadaje się zwłaszcza do delikatnego, płaskiego podtrzymywania strukturowanych i niestrukturowanych substratów złożonych z co najmniej jednej warstwy izolującej i co najmniej jednej metalizacji wykonanej na powierzchniowej stronie tej warstwy izolującej, przykładowo do płaskiego podtrzymywania substratów DCB lub PCB, albo podobnych płaskich części konstrukcyjnych. Mocujące urządzenie 1 jest przy tym przykładowo przeznaczone do obrabiania promieniowaniem laserowym, drukowania itp., ale również przy wykonywaniu połączeń drutowych, przy klejeniu itp., przy czym może być stosowane zwłaszcza wobec substratów na płytki drukowane, które mogą mieć mocującą powierzchnię 2.1 utworzoną również z już strukturowanej metalizacji.
Mocujące urządzenie 1 złożone jest z mocującej płytki 30, mającej w przedstawionej postaci wykonania w widoku z góry kształt prostokąta, która jest wykonana z odpowiedniego materiału, przykładowo z metalu (np. z aluminium) lub z tworzywa sztucznego i ma na górnej stronie 3.1 ustalającą położenie ramkę 4. Ta ustalająca położenie ramka 4 mocowana za pomocą wkrętów 5 wymiennie na górnej stronie 3.1 przebiega wzdłuż obwodu mocującej płytki 3 i otacza prostokątny w widoku z góry w przedstawionym przykładzie wykonania obszar 6 przyjmowania lub mocowania, który na fig. 2 jest pokazany z górną stroną 3.1 zwróconą do góry i dolną stroną 3.2 mocującej płytki 3 zwróconą do dołu, przy czym obszar ten jest otwarty ku górze, a z boków jest ograniczony przez ustalającą położenie ramkę 4, zaś od dołu jest ograniczony przez górną powierzchnię 3.1, stanowiącą powierzchnię przylegania dla płaskiej części konstrukcyjnej 2.
Wzdłuż wewnętrznej krawędzi 4.1 ustalającej położenie ramki 4 w górnej stronie 3.1 wykonany jest rowek 7, który przebiega tuż przy krawędzi 4.1 i w którym zamocowana jest obwodowa, zamknięta uszczelka 8 z miękkiego materiału sprężystego jak guma z częścią 8.1 profilu dopasowaną do prze4
PL 204 567 B1 kroju rowka 7. Częścią 8.2 profilu, tworzącą uszczelniającą krawędź, uszczelka 8 wystaje z rowka ponad płaszczyznę górnej strony 3.1. Uszczelniająca krawędź lub część 8.2 profilu jest przy tym wykonana tak, że ta część 8.2 profilu przebiega od części 8.1 profilu ukośnie do góry i na zewnątrz, to znaczy część 8.2 profilu tworzy z płaszczyzną górnej strony 3.1 kąt mniejszy niż 90° otwarty ku ustalającej położenie ramce 4.
W otoczonej przez uszczelkę 8 części obszaru 6 mocowania rozmieszczone są przyssawki, z których każda jest poprzez złącze lub łączący element 10 połączona z podciśnieniowym kanałem 11,12, 13 lub 14. Te podciśnieniowe kanały 11-14, które są wykonane w mocującej płytce 3 i których kierunek wzdłużny przebiega równolegle do górnej strony 3.1 lub dolnej strony 3.2 płytki 3, są przy używaniu mocującego urządzenia 1 połączone ze sterowanym źródłem podciśnienia.
W przedstawionej postaci wykonania podciśnieniowe kanały 11, 12 i 13 są wykonane tak, że kanały te przebiegają równolegle do wzdłużnych boków 3.3 mocującej płytki 3, a mianowicie oba kanały podciśnieniowe 11 i 13 sąsiadują z bokiem wzdłużnym, a podciśnieniowy kanał 12 jest usytuowany pośrodku pomiędzy nimi. Podciśnieniowe kanały 14 są wykonane tak, że swą długością przebiegają równolegle do krótszych boków 3.4 mocującej płytki 3, a każdy podciśnieniowy kanał 14 przecina podciśnieniowe kanały 11 i 12 tak, że te podciśnieniowe kanały 11 i 12 są ze sobą połączone przez podciśnieniowe kanały 14.
Podciśnieniowe kanały 14 są przy obu końcach zamknięte i są zawsze połączone z sąsiadującym z podciśnieniowym kanałem 13, ale usytuowanym w odstępie od niego końcem z przyssawką 9. Podciśnieniowe kanały 11, 12 i 13 są zamknięte przy końcu sąsiadującym z jednym krótszym bokiem 3.4, a przy drugim krótszym boku 3.4, to znaczy na fig. 1 przy lewym krótszym boku mają przyłącze
11.1, 12.1 lub 13.1 do dołączenia podciśnienia.
W przedstawionej postaci wykonania przyssawki 9 są w kierunku osiowym równoległe do dłuższych boków 3.3 rozmieszczone w jednakowym odstępie rastrowym, a ponadto w kierunku osiowym są równoległe do krótszych boków 3.4, tak mianowicie, że umieszczone na podciśnieniowych kanałach 14 przyssawki 9 są usytuowane pośrodku pomiędzy oboma podciśnieniowymi kanałami 11 i 12 lub 12 i 13. Ponadto w kierunku osiowym równoległym do dłuższych boków 3.3 przyssawki 9 połączone z kanałami podciśnieniowymi 14 są przestawione w stosunku do przyssawek na podciśnieniowych kanałach 11 i 12 lub 13 na przerwę.
Ponieważ podciśnieniowy kanał 13 i jego przyssawki 9 nie są połączone z pozostałymi kanałami podciśnieniowymi i ich przyssawkami, przyssawki 9 podciśnieniowego kanału 13 mogą być specjalnie sterowane tak, że za pomocą urządzenia mocującego można mocować płytkowe przedmioty obrabiane 2 o różnej wielkości przy niewielkim potrzebnym podciśnieniu.
Dla każdej przyssawki 9 na górnej stronie 3.1 przewidziane jest wycięcie 15. W wycięciu tym jest umieszczona i trwale zamocowana część 9.1 danej przyssawki, posiadająca dołączenie 10 do danego kanału podciśnieniowego. Każde wycięcie 15 służy ponadto swym przekrojem powiększonym przy górnej stronie również do przyjęcia mieszkowej części 9.2 przyssawki 9 przy płaskiej części konstrukcyjnej 2 przylegającej do górnej strony 3.1.
W stanie wyjściowym, to znaczy przy pustym mocującym urządzeniu 1, każda przyssawka 9 swą mieszkową częścią 9.2, która po stronie oddalonej od dolnej strony 3.2 płytki jest otwarta, wystaje wyraźnie ponad górną stronę 3.1 i poziom określony przez swobodną krawędź uszczelniającej krawędzi 8.2, jednakże nie ponad poziom górnej strony ustalającej położenie ramki 4, oddalonej od mocującej płytki 3.
W celu mocowania płaskiej części konstrukcyjnej 2 wkłada się ją jej mocującą powierzchnią 2.1 w mocujący obszar 6, mianowicie tak, że powierzchnia mocująca przylega do części 9.2 przyssawek 9, a zewnętrzna krawędź płaskiej części konstrukcyjnej 2 jest usytuowana wewnątrz mocującej ramki
4. Na zakończenie do przyssawek 9 dołącza się podciśnienie tak, że części 9.2 zostają najpierw przyssane do mocującej powierzchni 2.1, a następnie na skutek podciśnienia panującego w przyssawce zostaną mieszkowo skrócone lub ściśnięte w osiowym kierunku prostopadłym do górnej powierzchni
3.1, na skutek czego płaska część konstrukcyjna 2 swą mocującą powierzchnią 2.1 jest poprzez wiele przyssawek 9 dociskana do utworzonej przez górną stronę 3.1. powierzchni przylegania. Równocześnie płaska część konstrukcyjna 2 swą krawędzią przylega również do uszczelniającej krawędzi 8.2 tak, że wzdłuż krawędzi płaskiej części konstrukcyjnej 2 powstaje szczelne zamknięcie podciśnieniowe i przez podciśnienie wydostające się przypadkowo przy jednej lub wielu przyssawkach 9, przykładowo na skutek nierówności mocującej powierzchni 2.1, płaska część konstrukcyjna 2 jest na całej swej powierzchni mocowana przez podciśnienie do powierzchni przylegania utworzonej przez górną
PL 204 567 B1 stronę 3.1, przez co jest nie tylko zamocowana, ale również płasko dociskana tak, że możliwa jest dalsza obróbka górnej strony płaskiej części konstrukcyjnej oddalonej od powierzchni mocowania.
Ponieważ wewnętrzna powierzchnia ustalającej położenie ramki 4 w górnym obszarze, to znaczy w pobliżu górnej strony, jest ukośnie ścięta lub fazowana, przy przysysaniu płaskiej części konstrukcyjnej 2 w pewnych granicach możliwe jest również wyrównywanie tej płaskiej części konstrukcyjnej 2 na ustalającej położenie ramce 4.
Mocowanie płaskiej części konstrukcyjnej 2 na urządzeniu mocującym przeprowadzane jest zatem w dwóch fazach, to znaczy najpierw płaska część konstrukcyjna 2 zostaje uchwycona przez przyssawki 9 i przemieszczona w kierunku do górnej strony 3.1. Gdy tylko zacznie działać uszczelniająca krawędź 8.2, następuje na całej powierzchni mocowanie płaskiej części konstrukcyjnej na górnej stronie 3.1 przez podciśnienie. Mocowanie to jest delikatne tak, że urządzenie mocujące 1 można również nazwać delikatnym urządzeniem mocującym.
Górna strona 3.1 ma przykładowo niepokazane żłobkowanie, które między innymi służy do przechwytywania zanieczyszczeń, ale również do rozprowadzania podciśnienia w drugiej fazie procesu mocowania.
Na fig. 3 i 4 pokazano mocujące urządzenie 1a, które różni się od urządzenia mocującego 1 tylko tym, że mocująca płytka 3 jest wyposażona w dociskowe urządzenie 16, mianowicie do pierwszego dociskania płaskiej części konstrukcyjnej do przyssawek na początku operacji mocowania. Takie urządzenie dociskowe 16 złożone jest zasadniczo z ramki 17 mostkującej mocującą płytkę 3 po jej górnej stronie 3.1, która to ramka w tej postaci wykonania przebiega pomiędzy oboma krótkimi bokami 3.4 i jest do nich przykręcona za pomocą mocującej płytki 3. Wsporcza ramka 17 złożona jest z dwóch bocznych płytkowych części 17.1, które swymi powierzchniami są zorientowane prostopadle do płaszczyzny górnej strony 3.1 lub dolnej strony 32, jak również z jarzmowej części 17.2, która swymi powierzchniami jest usytuowana równolegle do górnej strony 3.1 lub dolnej strony 3.2. Na części 17.2 ramki wsporczej w korpusie łożyskowym 18 prowadzony jest przesuwnie stempel 19 ruchomy w kierunku osiowym prostopadle do górnej strony 3.1 wbrew działaniu powrotnej sprężyny 20. Na swej górnej stronie stempel 19 ma łeb 21 służący do uruchamiania. Na końcu wystającym poza dolną stronę części 17.2 ramki wsporczej stempel 19 ma głowicę 22 ze sprężystego materiału.
Po położeniu płaskiej części konstrukcyjnej 2 na usytuowanych tam przyssawkach 9 stempel W zostaje ręcznie przemieszczony do dołu tak, że poprzez głowicę 22 stempla płaska część konstrukcyjna 2 zostaje dociśnięta do przyssawek 9 w celu uzyskania pierwszego kontaktu dotykowego.
Aby można było obrabiać płaskie części konstrukcyjne 2 o różnych wymiarach, część 17.2 ramki wsporczej ma wiele otworów 23, w których można później według wyboru umieszczać stempel 19 lub jego korpus łożyskowy 18.
Na fig. 5 i 6 przedstawiono dalsze możliwe postaci wykonania mocującego urządzenia 1b, które różni się od mocującego urządzenia 1 tym, że mocujący obszar 6 oprócz przyssawek 9 ma cztery przyssawki 24 rozmieszczone równomiernie w obszarze mocowania. Ponadto przy tej postaci wykonania wszystkie podciśnieniowe kanały 11-14 są ze sobą połączone tak, że dla wszystkich przyssawek 9 przewidziane jest tylko jedno wspólne przyłącze 14.1, mianowicie przy jednym z dwóch dłuższych boków 3.2.
Przyssawki 24 są wykonane jako większe niż przyssawki 9 i są zawsze poprzez przyłącze 25 połączone z komorą 26 rozdzielacza podciśnienia, w którą uchodzi podciśnieniowy kanał 27 łączony ze źródłem podciśnienia. Ta komora 26 rozdzielacza i podciśnieniowy kanał 27 ze swym przyłączem
27.1 są wykonane w dodatkowej płytce 28, która jest szczelnie skręcona ze spodnią stroną 3.2 mocującej płytki 3. Dla każdej przyssawki 24 w mocującej płytce 3 jest wykonane otwarte ku górnej stronie
3.1 wycięcie 29, w którym umieszczona jest i zamocowana połączona z przyłączem 25 część 24.1 przyssawki i która swym częściowym obszarem o powiększonym przekroju służy również do przyjmowania mieszkowej części 24.2 przyssawki, otwartej ku stronie górnej. Przy pustym mocującym urządzeniu 1b przyssawki 26 wystają swym górnym końcem ponad poziom górnej strony ustalającej położenie ramki, oddalonej od mocującej płytki 3.
Urządzenie mocujące 1b działa następująco:
Każdą płaską część konstrukcyjną 1 kładzie się najpierw na przyssawkach 24 tak, aby krawędź płaskiej części konstrukcyjnej była usytuowana wewnątrz mocującego obszaru 6 ograniczonego przez ustalającą położenie ramkę 4. Następnie przyssawki 24 poprzez podciśnieniowy kanał 27 i komorę 26 rozdzielacza łączy się z podciśnieniem, na skutek czego przyssawki 24 zostają przyssane do mocującej powierzchni 2.1 płaskiej części konstrukcyjnej 2, a przez zmniejszenie ich długości osiowej płaska
PL 204 567 B1 część konstrukcyjna 2 zostaje doprowadzona do przylegania do przyssawek 9, które następnie są również łączone z podciśnieniem tak, że płaska część konstrukcyjna 2 jest dociskana do górnej po wierzchni 3.1, jak to opisano w odniesieniu do mocującego urządzenia 1. Gdy płaska część konstrukcyjna 2 przylega już do aktywnych przyssawek 9, można odłączyć podciśnienie od przyssawek 24.
Na fig. 7 i 8 przedstawiono uproszczoną postać wykonania mocującego urządzenia 1c, która różni się od mocującego urządzenia 1 tym, że zrezygnowano z przyssawek 9 w obszarze 6 mocowania, a na górnej stronie 3.1 wykonano wiele rowków służących jako otwory przysysania podciśnieniowego i kanały rozprowadzania podciśnienia, a mianowicie wiele rowków 30 przebiegających równolegle do siebie i równolegle do dłuższych boków 3.3 oraz przebiegający równolegle do krótszych boków 3.4 rowek 31 o większej szerokości i głębokości w środku obszaru 6 mocowania. Rowek 31, w który uchodzą rowki 30, jest połączony poprzez złącze 32.1 z podciśnieniowym kanałem 32.
Płaską część konstrukcyjną 2 wkłada się jej mocującą powierzchnią 2.1 w ograniczony ustalającą położenie ramką 4 obszar 6 mocowania i następnie na całej powierzchni przysysa się przez włączenie podciśnienia do górnej strony 3.1, przez co znów uzyskuje się nie tylko mocowanie, ale również płaskie dociskanie do dołu tak, że możliwa jest dalsza obróbka górnej powierzchni płaskiej części konstrukcyjnej oddalonej od powierzchni mocowania. Przy takiej postaci wykonania wzdłuż ustalającej położenie ramki 4 znów jest zastosowana uszczelka 8, jak to zaznaczono linią przerywaną na fig. 7 tak, że przynajmniej przy krawędzi płaskiej części konstrukcyjnej 2 uszczelnione jest przejście pomiędzy nią a mocującą płytką 3.
Jako materiał na urządzenie mocujące 1c lub jego mocującą płytkę 3 nadaje się przykładowo oferowane na rynku również w postaci płytowej pod nazwą RENSHAPE BM 5440 lub Cibatool BN 5440 przez firmę Vantico o właściwościach podanych w tablicy poniżej.
Właściwości Sposób badania Zmierzona wartość
Barwa wizualnie brązowa
Gęstość - 0,5
Twardość Shore-D ISO 868 55-60
Wytrzymałość na zginanie ISO 178 15-20
Trwałość kształtu pod działaniem ciepła ISO 75 75-80
Wytrzymałość na ściskanie, MPa ISO 604 15-20
Współczynnik rozszerzalności cieplnej, 105.K1 DIN 53752 50-55
Liniowość aż do temperatury [°C] 50
W przypadku takiego tworzywa, które jest również stosowane jako materiał modelarski, np. na modele architektoniczne, chodzi o tworzywo sztuczne w postaci zawierającej wypełniacz, utwardzanej żywicy poliuretanowej. Tworzywo takie ma niewielką przepuszczalność powietrza tak, że płyta mocująca 3 wykonana z takiego tworzywa w mocującym urządzeniu 1c przy mocowaniu płaskiej części konstrukcyjnej za pomocą podciśnienia ugina się w zakresie mikro. Dzięki temu uzyskuje się uszczelnienie tak, że przy wielu zastosowaniach można zrezygnować z uszczelki obwodowej 8. Obowiązuje to zwłaszcza wtedy, gdy w przypadku płaskiej części konstrukcyjnej nie chodzi o część o szczególnie dużej grubości materiału i/lub o szczególnie dużym strukturowaniu powierzchni lub nierównościach powierzchni, a więc np. nie chodzi o substraty DCB lub PCB z warstwą ceramiczną o większej grubości i/lub ze strukturowaną metalizacją o większej grubości.
Wynalazek został opisany na podstawie przykładów wykonania. Jest zrozumiałe, że możliwe są liczne dalsze zmiany oraz odmiany bez odchodzenia od istoty wynalazku. W szczególności zamiast uszczelki 8 można zastosować uszczelkę o innym profilu.

Claims (18)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urzą dzenie mocują ce do delikatnego mocowania pochył ego elementów pł askich na powierzchni mocowania z zastosowaniem podciśnienia, przykładowo do pochyłego mocowania podłoża składającego się z substratów, co najmniej jednej warstwy izolującej oraz co najmniej jednej warstwy metalizowanej z korpusem mocującym z obszarem mocowania tworzącym powierzchnię przylegania na pierwszej stronie korpusu mocującego, przy czym korpus mocujący składa się w swojej strefie mocowania z porowatego, przepuszczalnego materiału tworzącego otwarte pory dla podciśnienia, znamienne tym, że w korpusie mocującym (3) oprócz porów znajdują się otwory podciśnieniowe (30, 31), z których każdy połączony jest z kanałem podciśnieniowym (32) otoczonym materiałem porowatym oraz tym, że materiał porowaty zawierający pory otacza otwory podciśnieniowe.
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że korpus mocujący (3) wykonany jest w formie płyty.
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że korpus mocujący (3) składa się co najmniej w obszarze mocowania (6) z tworzywa porowatego lub przepuszczającego niewielkie ilości powietrza.
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że korpus mocujący (3) składa się co najmniej w obszarze mocowania (6) z utwardzonej żywicy poliuretanowej zawierającej wypełniacz.
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że co najmniej jedna uszczelka (8) przylegająca do obszaru mocowania (6) i/lub otworów podciśnieniowych (9, 24, 30, 31) przewidziana jest do szczelnego przylegania do powierzchni mocowania (2.1) elementu płaskiego (2).
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że otwory podciśnieniowe są szczelinami lub rowkami (30, 31) w powierzchni przylegania (3.1).
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że otwory podciśnieniowe ukształtowane są w postaci przyssawki (9, 24) na powierzchni przylegania (3.1).
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że uszczelki oblegające otwory podciśnieniowe stanowią odcinki przyssawek (9.2, 24.2) i/lub uszczelki przewidziane dla przyssawek (9, 24).
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 7 albo 8, znamienne tym, że przyssawki (9, 24) wyposażone w co najmniej jeden odcinek przyssawki tworzący otwór podciśnieniowy (9.2, 24.2) dają się przemieszczać co najmniej wzdłuż jednej osi przebiegającej prostopadle do powierzchni przylegania (3.1) z jednej pozycji oddalonej od powierzchni przylegania (3.1) do drugiej pozycji leżącej w płaszczyźnie powierzchni przylegania (3.1).
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że odcinek przyssawki (9.2, 24.2) może być przemieszczany z pierwszej pozycji do drugiej za pomocą podciśnienia panującego wewnątrz przyssawki (9, 24).
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, że dany odcinek przyssawki (9.2, 24.2) ukształtowany jest w postaci miecha.
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 5 albo 10, znamienne środkami pomocniczymi (16, 24) do przybliżania powierzchni mocowania (2.1) elementu płaskiego (2) do powierzchni przylegania (3.1) i/lub do otworów podciśnieniowych (9).
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 12, znamienne tym, że środki pomocnicze (16) stanowią ręcznie obsługiwane stemple (22) lub są w taki stempel (22) wyposażone.
  14. 14. Urządzenie według zastrz. 13, znamienne tym, że przewidziano co najmniej dwie grupy przyssawek (9, 24) oraz tym, że przyssawki (24) jednej grupy stanowią środki pomocnicze.
  15. 15. Urządzenie według zastrz. 14, znamienne tym, że co najmniej jedna uszczelka (8) obejmująca obszar mocowania (6) ma wystającą poza powierzchnię przylegania (3.1) wargę uszczelniającą (8.2).
  16. 16. Urządzenie według zastrz. 15, znamienne co najmniej jednym elementem pozycjonującym (4) do pozycjonowania elementu płaskiego (2) w obszarze mocowania (6).
  17. 17. Urządzenie według zastrz. 16, znamienne tym, że element pozycjonujący stanowi krawędź lub ramę pozycjonującą (4) wystająca poza płaszczyznę mocowania (6) i obiegają co najmniej częściowo.
  18. 18. Urządzenie według zastrz. 17, znamienne tym, że korpus mocujący (3) składa się z metalu i/lub tworzywa sztucznego.
PL366685A 2003-04-30 2004-03-29 Urządzenie mocujące PL204567B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10319790 2003-04-30
DE10322042 2003-05-16

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL366685A1 PL366685A1 (pl) 2004-11-02
PL204567B1 true PL204567B1 (pl) 2010-01-29

Family

ID=33420004

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL366685A PL204567B1 (pl) 2003-04-30 2004-03-29 Urządzenie mocujące

Country Status (2)

Country Link
DE (1) DE10324194B4 (pl)
PL (1) PL204567B1 (pl)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE202010011276U1 (de) 2010-08-06 2010-12-02 Weidling Gmbh Vorrichtung zum Spannen von flächigen Materialien auf Plottmaschinen mit Schneid- und Fräseinrichtungen
CN103183201B (zh) * 2011-12-29 2016-01-13 富泰华工业(深圳)有限公司 吸附装置
CN103659513A (zh) * 2012-08-31 2014-03-26 昆山冠益玻璃有限公司 一种玻璃磨边机吸盘
CN103737488A (zh) * 2014-01-03 2014-04-23 上海交通大学 真空吸附装置及其操作方法
CN107363575B (zh) * 2017-08-16 2020-07-10 广东长盈精密技术有限公司 加工设备
PL237424B1 (pl) * 2018-09-21 2021-04-19 Politechnika Wroclawska Sposób tłumienia drgań samowzbudnych elementów cienkościennych podczas obróbki skrawaniem
DE102020210102B4 (de) 2020-08-10 2024-03-28 Bach Maschinenbau Gmbh Haltevorrichtung zum Festhalten von Objekten mittels Unterdruck

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3830685C1 (pl) * 1988-09-09 1989-08-24 Horst Witte Entwicklungs- Und Vertriebs Kg, 2122 Bleckede, De
FR2763877B1 (fr) * 1997-05-30 1999-08-27 Itb Dispositif de fixation d'une piece plane par depression d'air de type table a depression pour centre d'usinage

Also Published As

Publication number Publication date
PL366685A1 (pl) 2004-11-02
DE10324194B4 (de) 2007-04-12
DE10324194A1 (de) 2004-11-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7068489B2 (en) Electrostatic chuck for holding wafer
PL204567B1 (pl) Urządzenie mocujące
KR20070059994A (ko) 서포트 플레이트의 첩합수단과 첩합장치, 및 서포트플레이트의 첩합방법
CN111480222B (zh) 静电卡盘装置及静电卡盘装置的制造方法
JP2018174302A (ja) エンドエフェクタ
EP3605597B1 (en) Silicon chip holding device, silicon chip conveying device, silicon chip delivery system and conveying method
US20130040424A1 (en) Fixing Semiconductor Die in Dry and Pressure Supported Assembly Processes
KR20130140750A (ko) 웨이퍼를 고정 및 장착하기 위한 홀딩 장치
JPH06114664A (ja) 真空吸着テーブル
TWI637461B (zh) 柔性工件的支撑件
US5785800A (en) Apparatus for forming cavity structures using thermally decomposable surface layer
JP4703590B2 (ja) 真空吸着装置及びそれを用いた吸着方法
JP2008260071A (ja) 真空吸着盤
US5676788A (en) Method for forming cavity structures using thermally decomposable surface layer
JP4519457B2 (ja) 加工用基板固定装置およびその製造方法
WO2016013981A1 (en) Improved dry block assembly
US11101161B2 (en) Substrate holding member
US20050269732A1 (en) Support plate for semiconductor components
CN112635372A (zh) 运输系统
JP3952998B2 (ja) 回路基板の封止装置及びその封止方法
KR20100090561A (ko) 이종 물질 간 접합구조를 갖는 정전척 및 그 제조방법
JP7444428B2 (ja) パッドユニット、真空チャック装置及び工作機械
US11862501B2 (en) Electrostatic chuck and substrate fixing device
JP2000021963A (ja) 静電吸着装置
US6423174B1 (en) Apparatus and insertless method for forming cavity substrates using coated membrane

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20130329