PL204557B1 - Drzwi rozsuwano-rozwierane zwłaszcza drzwi przeciwpożarowe - Google Patents

Drzwi rozsuwano-rozwierane zwłaszcza drzwi przeciwpożarowe

Info

Publication number
PL204557B1
PL204557B1 PL371078A PL37107804A PL204557B1 PL 204557 B1 PL204557 B1 PL 204557B1 PL 371078 A PL371078 A PL 371078A PL 37107804 A PL37107804 A PL 37107804A PL 204557 B1 PL204557 B1 PL 204557B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
plane
overrun
blocking plate
fixed
locking plate
Prior art date
Application number
PL371078A
Other languages
English (en)
Other versions
PL371078A1 (pl
Inventor
Robert Jaroszyński
Original Assignee
Mercor Spo & Lstrok Ka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mercor Spo & Lstrok Ka Akcyjna filed Critical Mercor Spo & Lstrok Ka Akcyjna
Priority to PL371078A priority Critical patent/PL204557B1/pl
Publication of PL371078A1 publication Critical patent/PL371078A1/pl
Publication of PL204557B1 publication Critical patent/PL204557B1/pl

Links

Landscapes

  • Special Wing (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku są drzwi rozsuwano-rozwierane zwłaszcza drzwi przeciwpożarowe, stosowane w konstrukcjach budowlanych jako przegrody, do których wymagana jest 30 minutowa odporność ogniowa.
Znane są z dotychczasowego stanu techniki, z opisu patentowego polskiego nr 342042 dwuskrzydłowe drzwi, zwłaszcza drzwi przeciwpożarowe, które zawierają przyłączone za pomocą zawias skrzydło stałe i przechodnie, którym jest przyporządkowany środek napędowy ze sprzężonym jednym końcem z wałkiem ramieniem wychylnym, którego drugi koniec współpracuje z częścią ślizgową, przesuwną w zasłoniętej szynie ślizgowej. Środek napędowy przyporządkowany do skrzydła przechodniego jest ustalany i uwalniany przez człon blokujący urządzenia do nadążnej regulacji zamykania, uwalniany od skrzydła stałego i istnieje wychylna klapa zabierakowa, która jest aktywowana przy otwarciu skrzydła stałego, przy czym środkiem napędowym jest zasłonięty samozamykacz lub napęd skrzydła obrotowego, który jest zabudowany wewnątrz skrzydła stałego i skrzydła przechodniego, względnie powyżej w ościeżnicy. Klapa zabierakowa, urządzenie do nadążnej regulacji zamykania i zawiasy są również zabudowane jako zakryte. Na oddalonym od osi boku wzdłużnym skrzydła unieruchomionego, obok klapy zabierakowej istnieje zasłonięta blokada drążkowa, której drążki napędowe są wsu- i wysuwane przez uruchamiany uchwyt, przy czym górny drążek napędowy przy zamkniętym skrzydle stałym przechodzi przez klapę zabierakową. Skrzydło stałe i skrzydło przechodnie składają się z profilu ramowego a przestrzeń zamknięta przez profile jest wypełniona taflą szklaną. Uchwyt przemieszczający drążek napędowy jest połączony działaniem z zamkiem lub z przekładnią, które są zabudowane wewnątrz profilu ramowego. Klapa zabierakowa składa się z płaskiej, dwuramiennej części konstrukcyjnej. Drążek napędowy może być prowadzony także poprzez oś obrotu klapy zabierakowej.
Drzwi rozsuwano-rozwierane zwłaszcza drzwi przeciwpożarowe według wynalazku zawierają dwa skrzydła rozsuwane, które składają się ze skrzydła rozwieranego połączonego z częścią przeciętej ościeżnicy za pomocą zawiasów. Drzwi rozsuwane przesuwają się ruchem posuwisto-zwrotnym na torze jezdnym za pomocą wózków jezdnych zamocowanych do ościeżnicy i napędu elektrycznego zamontowanego na ściance konstrukcji budowlanej. Drzwi rozsuwano-rozwierane wyposażone są w samozamykacz z dzielonym regulatorem kolejnoś ci zamykania skrzydeł , dź wignie antypaniczne współpracujące z zamkami antypanicznymi umieszczonymi wewnątrz profili ramowych skrzydeł, a także w zamki zapadkowe współpracujące z elektroryglami. W płaszczyźnie poziomej pomiędzy ościeżnicą i skrzydłem rozwieranym umieszczona jest blokada jednopłaszczyznowa, która składa się z płyty blokującej jednopłaszczyznowej stałej przymocowanej do profilu ramowego skrzydła rozwieranego i płyty blokującej jednopłaszczyznowej najazdowej przymocowanej do profilu ramowego ościeżnicy, natomiast w płaszczyźnie pionowej pomiędzy skrzydłami rozwieranymi umieszczona jest blokada wielopłaszczyznowa, która składa się z płyty blokującej wielopłaszczyznowej stałej przymocowanej do profilu ramowego jednego ze skrzydeł rozwieranych oraz z płyty blokującej wielopłaszczyznowej najazdowej górnej i płyty blokującej wielopłaszczyznowej najazdowej dolnej, przymocowanych do profilu ramowego drugiego skrzydła rozwieranego w ten sposób, że współpracujące ze sobą powierzchnie boczne płyt blokujących w czasie normalnej eksploatacji nie stykają się ze sobą.
Korzystnym jest, jeżeli powierzchnia boczna lewa płyty blokującej jednopłaszczyznowej stałej i współpracująca z nią powierzchnia boczna prawa płyty blokującej jednopłaszczyznowej najazdowej są odpowiednio przycięte ukośnie, powierzchnia boczna lewa płyty blokującej jednopłaszczyznowej stałej pod kątem mniejszym od kąta prostego a powierzchnia boczna prawa płyty blokującej jednopłaszczyznowej najazdowej pod kątem większym od kąta prostego.
Korzystnym jest również, jeżeli powierzchnie boczne płyty blokującej wielopłaszczyznowej stałej współpracujące z powierzchniami bocznymi płyty blokującej wielopłaszczyznowej najazdowej górnej i płyty blokującej wielopłaszczyznowej najazdowej dolnej są przycięte ukośnie pod kątem mniejszym od kąta prostego a powierzchnie boczne płyty blokującej wielopłaszczyznowej najazdowej górnej i płyty blokują cej wielopłaszczyznowej najazdowej dolnej są przycięte odpowiednio pod kątem większym od kąta prostego.
Płyta blokująca wielopłaszczyznowa najazdowa górna i płyta blokująca wielopłaszczyznowa najazdowa dolna ma korzystnie kształt zbliżony do czworoboku, którego jeden bok ma wybranie w kształ cie litery „V, odpowiednio do kształ tu współ pracują cych z nimi boków pł yty blokują cej wielopłaszczyznowej stałej, której dwa boki są przycięte ukośnie w kształcie litery „V, tworząc wypust,
PL 204 557 B1 a płyta blokują ca jednopłaszczyznowa stała i płyta blokująca jednopłaszczyznowa najazdowa mają korzystnie kształt czworoboków, którego jeden z boków współpracujących ze sobą jest ukośny.
Dalsze korzyści według wynalazku uzyskuje się, jeżeli płyta blokująca wielopłaszczyznowa najazdowa górna, płyta blokująca wielopłaszczyznowa najazdowa dolna i płyta blokująca jednopłaszczyznowa najazdowa ma owalne otwory pod śruby mocujące, ustalające usytuowanie elementów blokady względem siebie.
Ponadto korzystnym jest, jeżeli w płaszczyźnie pionowej pomiędzy skrzydłami rozwieranymi umieszczone są co najmniej dwie blokady wielopłaszczyznowe.
Zaletą tej konstrukcji drzwi rozsuwano-rozwieranych jest jej prostota, uniwersalność i estetyczny wygląd. Zastosowanie blokad powoduje, że drzwi mogą pracować jako rozsuwane i rozwierane a ponadto spełniają wszystkie wymagania ochrony przeciwpożarowej.
Przedmiot wynalazku jest pokazany w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok drzwi rozsuwano-rozwieranych z zaznaczeniem miejsc rozmieszczenia blokad jednopłaszczyznowych i blokad wielopłaszczyzn, fig. 2 - blokadę jednopłaszczyznową w widoku od czoła drzwi, fig. 3 - blokadę jednopłaszczyznową w przekroju poziomym A-A, fig. 4 - blokadę wielopłaszczyznową w widoku od czoła drzwi, a fig. 5 przedstawia blokadę wielopłaszczyznową w przekroju pionowym B-B.
Drzwi rozsuwano-rozwierane zwłaszcza drzwi przeciwpożarowe zawierają dwa skrzydła rozsuwane, które składają się ze skrzydła rozwieranego 1 i połowy przeciętej ościeżnicy 2. Skrzydło 1 i ościeżnica 2 wykonane są ze stalowych profili ramowych. W skrzydle rozwieranym 1 przestrzeń zamknięta przez profile ramowe jest wypełniona taflą ze szkła ognioodpornego. Skrzydło rozwierane 1 jest połączone z ościeżnicą 2 za pomocą zawiasów, które są przyspawane do ościeżnicy 2. Drzwi rozsuwano-rozwierane przesuwają się ruchem posuwisto-zwrotnym na torze jezdnym za pomocą wózków jezdnych zamocowanych do ościeżnicy 2 i napędu elektrycznego zamontowanego na ściance profilowo-szklanej wraz ze zintegrowanym z nim systemem sterowania.
Drzwi wyposażone są w samozamykacz z regulatorem kolejności zamykania drzwi, przy czym popychacz zwalniający blokadę zamykania skrzydła czynnego został podzielony na dwie części, które zostały osadzone w blachach prowadzących przeciętej ościeżnicy 2. Samozamykacz ten umożliwia samoczynne zamknięcie się skrzydeł rozwieranych 1 z zaplanowaną kolejnością otwierania. Ponadto drzwi są wyposażone w dźwignie antypaniczne współpracujące z zamkami antypanicznymi umieszczonymi wewnątrz profili ramowych skrzydeł rozwieranych 1. Otwieranie się skrzydeł rozwieranych 1 realizowane jest poprzez wciśnięcie dźwigni antypanicznych, które współpracując z zamkami antypanicznymi wysuwają zapadki zamka z krawędzi skrzydeł rozwieranych 1 i cofają pręty dźwigni blokujących skrzydła rozwierane 1 w ościeżnicach 2. Drzwi rozsuwano-rozwierane wyposażone są także w zamki zapadkowe współpracujące z elektroryglami. Prowadzenie dolne skrzydeł rozsuwanych zrealizowane jest za pomocą rolki prowadzącej montowanej do posadzki pod skrzydłem rozsuwanym, która przemieszcza się pod skrzydłem rozwieranym 1 i ościeżnicą 2, co zapewnia ustalenie ościeżnicy 2 w przypadku pracy drzwi rozsuwanych jako drzwi rozwierane, a w czasie pracy posuwisto zwrotnej utrzymuje skrzydło w pozycji pionowej.
Aby zapobiec opadaniu skrzydeł rozwieranych 1 w trakcie trwania ruchu posuwisto-zwrotnego skrzydeł rozsuwanych, w płaszczyźnie poziomej pomiędzy ościeżnicą 2 a skrzydłem rozwieranym 1 umieszczona jest blokada jednopłaszczyznowa 3. Blokada jednopłaszczyznowa 3 składa się z płyty blokującej jednopłaszczyznowej stałej 4, która posiada otwory 5 pod śruby mocujące ją do profilu ramowego skrzydła rozwieranego 1 i płyty blokującej jednopłaszczyznowej najazdowej 6, która posiada owalne otwory 7, pod śruby mocujące ją do profilu ramowego ościeżnicy 2. Zastosowanie śrubowego przesuwu ustalającego pozycję płyty blokującej jednopłaszczyznowej najazdowej 6 powoduje płynną regulację ustalenia wysokości skrzydła rozwieranego 1. Powierzchnia boczna lewa 8 płyty blokującej jednopłaszczyznowej stałej 4 jest przycięta ukośnie pod kątem mniejszym od kąta prostego, a współpracująca z nią powierzchnia boczna prawa 9 płyty blokującej jednopłaszczyznowej najazdowej 6 jest przycięta ukośnie pod kątem większym od kąta prostego. Płyta blokująca jednopłaszczyznowa stała 4 i płyta blokująca jednopłaszczyznowa najazdowa 6 mają kształt czworoboków. Krawędź boku lewego 8 płyty blokującej jednopłaszczyznowej stałej 4 i współpracująca z nią krawędź boku prawego 9 płyty blokującej jednopłaszczyznowej najazdowej 6 jest ukośna. Ze względu na konieczność wzajemnego ustalenia pozycji skrzydeł rozsuwanych w trakcie pracy pożarowej, w płaszczyźnie pionowej pomiędzy skrzydłami rozwieranymi 1 umieszczona jest blokada wielopłaszczyznowa 10. Blokada wielopłaszczyznowa 10 składa się z płyty blokującej wielopłaszczyznowej stałej 11, która posiada otwory 5 pod śru4
PL 204 557 B1 by mocujące ją do profilu ramowego jednego ze skrzydeł rozwieranych 1 oraz z płyty blokującej wielopłaszczyznowej najazdowej górnej 12 i płyty blokującej wielopłaszczyznowej najazdowej dolnej 13, które posiadają owalne otwory 7 pod śruby mocujące je do profilu ramowego drugiego skrzydła rozwieranego 1. Płyta blokująca wielopłaszczyznowa stała 11, płyta blokująca wielopłaszczyznowa najazdowa górna 12 i płyta blokująca wielopłaszczyznowa najazdowa dolna 13 zamocowane są w ten sposób, że współpracujące ze sobą powierzchnie boczne płyt blokujących w czasie normalnej eksploatacji nie stykają się ze sobą. Powierzchnia boczna górna 14 i powierzchnia boczna dolna 15 płyty blokującej wielopłaszczyznowej stałej 11 współpracujące z powierzchnią boczną dolną 16 płyty blokującej wielopłaszczyznowej najazdowej górnej 12 i powierzchnią boczną górną 17 płyty blokującej wielopłaszczyznowej najazdowej dolnej 13, są przycięte ukośnie pod kątem mniejszym od kąta prostego a powierzchnia boczna dolna 16 płyty blokującej wielopłaszczyznowej najazdowej górnej 12 i powierzchnia boczna górna 17 płyty blokującej wielopłaszczyznowej najazdowej dolnej 13 są przycięte odpowiednio pod kątem większym od kąta prostego. Płyta blokująca wielopłaszczyznowa najazdowa górna 12 i płyta blokująca wielopłaszczyznowa najazdowa dolna 13 ma kształt zbliżony do czworoboku. Krawędź boku dolnego 16 płyty blokującej wielopłaszczyznowej najazdowej górnej 12 i krawędź boku górnego 17 płyty blokującej wielopłaszczyznowej najazdowej dolnej 13 ma wybranie w kształcie litery „V, odpowiednio do kształtu współpracujących z nimi krawędzi boku górnego 14 płyty blokującej wielopłaszczyznowej stałej 11 i krawędzi boku dolnego 15 płyty blokującej wielopłaszczyznowej stałej 11, które są przycięte ukośnie w kształcie litery „V, tworząc wypust.
Zastosowanie blokady wielopłaszczyznowej 10 w trakcie trwania ruchu posuwisto zwrotnego skrzydeł rozwieranych powoduje, że skrzydła rozsuwane nie są zablokowane, natomiast w trakcie pracy pożarowej tj. wzrostu temperatury i niekontrolowanych przemieszczeń pionowych skrzydeł rozsuwanych, następuje wzajemne zablokowanie obu skrzydeł drzwiowych, dzięki odpowiednio ukształtowanym powierzchniom bocznym płyt blokady wielopłaszczyznowej 10. Zablokowanie skrzydeł rozsuwanych w trakcie pracy pożarowej uniemożliwia powstanie szczeliny między skrzydłami, co doprowadziłoby do dyskwalifikacji drzwi pod względem pożarowym. Ponadto ze względu na złożoność swoich płaszczyzn, blokada wielopłaszczyznowa 10, w trakcie pracy pożarowej bez wzrostu temperatury umożliwia rozwieranie skrzydeł rozwieranych 1 i ewakuację osób.
Zastrzeżenia patentowe

Claims (7)

1. Drzwi rozsuwano-rozwierane zwłaszcza drzwi przeciwpożarowe zawierające dwa skrzydła rozsuwane, które składają się ze skrzydła rozwieranego połączonego z częścią przeciętej ościeżnicy za pomocą zawiasów, przesuwające się ruchem posuwisto-zwrotnym na torze jezdnym za pomocą wózków jezdnych zamocowanych do ościeżnicy i napędu elektrycznego zamontowanego na ściance konstrukcji budowlanej, wyposażone w samozamykacz z dzielonym regulatorem kolejności zamykania skrzydeł, dźwignie antypaniczne współpracujące z zamkami antypanicznymi umieszczonymi wewnątrz profili ramowych skrzydeł, a także w zamki zapadkowe współpracujące z elektroryglami, znamienne tym, że w płaszczyźnie poziomej pomiędzy ościeżnicą (2) i skrzydłem rozwieranym (1) umieszczona jest blokada jednopłaszczyznowa (3), która składa się z płyty blokującej jednopłaszczyznowej stałej (4) przymocowanej do profilu ramowego skrzydła rozwieranego (1) i płyty blokującej jednopłaszczyznowej najazdowej (6) przymocowanej do profilu ramowego ościeżnicy (2), natomiast w płaszczyźnie pionowej pomiędzy skrzydłami rozwieranymi (1) umieszczona jest blokada wielopłaszczyznowa (10), która składa się z płyty blokującej wielopłaszczyznowej stałej (11) przymocowanej do profilu ramowego jednego ze skrzydeł rozwieranych (1) oraz z płyty blokującej wielopłaszczyznowej najazdowej górnej (12) i płyty blokującej wielopłaszczyznowej najazdowej dolnej (13), przymocowanych do profilu ramowego drugiego skrzydła rozwieranego (1) w ten sposób, że współpracujące ze sobą powierzchnie boczne płyt blokujących w czasie normalnej eksploatacji nie stykają się ze sobą.
2. Drzwi według zastrz. 1, znamienne tym, że powierzchnia boczna lewa (8) płyty blokującej jednopłaszczyznowej stałej (4) i współpracująca z nią powierzchnia boczna prawa (9) płyty blokującej jednopłaszczyznowej najazdowej (6) są odpowiednio przycięte ukośnie, powierzchnia boczna lewa (8) płyty blokującej jednopłaszczyznowej stałej (4) pod kątem mniejszym od kąta prostego a powierzchnia boczna prawa (9) płyty blokującej jednopłaszczyznowej najazdowej (6) pod kątem większym od kąta prostego.
3. Drzwi według zastrz. 1, znamienne tym, że powierzchnie boczne płyty blokującej wielopłaszczyznowej stałej (11) współpracujące z powierzchniami bocznymi płyty blokującej wielopłaszczyPL 204 557 B1 znowej najazdowej górnej (12) i płyty blokującej wielopłaszczyznowej najazdowej dolnej (13) są przycięte ukośnie pod kątem mniejszym od kąta prostego a powierzchnie boczne płyty blokującej wielopłaszczyznowej najazdowej górnej (12) i płyty blokującej wielopłaszczyznowej najazdowej dolnej (13) są przycięte odpowiednio pod kątem większym od kąta prostego.
4. Drzwi według zastrz. 1, znamienne tym, że płyta blokująca wielopłaszczyznowa najazdowa górna (12) i płyta blokująca wielopłaszczyznowa najazdowa dolna (13) ma kształt zbliżony do czworoboku, którego jeden bok ma wybranie w kształcie litery „V, odpowiednio do kształtu współpracujących z nimi boków płyty blokującej wielopłaszczyznowej stałej (11), której dwa boki są przycięte ukośnie w kształcie litery „V, tworząc wypust.
5. Drzwi według zastrz. 1, znamienne tym, że płyta blokująca jednopłaszczyznowa stała (4) i płyta blokująca jednopłaszczyznowa najazdowa (6) mają kształt czworoboków, którego jeden z boków współpracujących ze sobą jest ukośny,
6. Drzwi według zastrz. 1, znamienne tym, że płyta blokująca wielopłaszczyznowa najazdowa górna (12), płyta blokująca wielopłaszczyznowa najazdowa dolna (13) i płyta blokująca jednopłaszczyznowa najazdowa (6) ma owalne otwory (7) pod śruby mocujące, ustalające usytuowanie elementów blokady względem siebie.
7. Drzwi według zastrz. 1, znamienne tym, że w płaszczyźnie pionowej pomiędzy skrzydłami rozwieranymi (1) umieszczone są co najmniej dwie blokady wielopłaszczyznowe (10).
PL371078A 2004-11-08 2004-11-08 Drzwi rozsuwano-rozwierane zwłaszcza drzwi przeciwpożarowe PL204557B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL371078A PL204557B1 (pl) 2004-11-08 2004-11-08 Drzwi rozsuwano-rozwierane zwłaszcza drzwi przeciwpożarowe

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL371078A PL204557B1 (pl) 2004-11-08 2004-11-08 Drzwi rozsuwano-rozwierane zwłaszcza drzwi przeciwpożarowe

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL371078A1 PL371078A1 (pl) 2006-05-15
PL204557B1 true PL204557B1 (pl) 2010-01-29

Family

ID=38317312

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL371078A PL204557B1 (pl) 2004-11-08 2004-11-08 Drzwi rozsuwano-rozwierane zwłaszcza drzwi przeciwpożarowe

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL204557B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL371078A1 (pl) 2006-05-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2605002C (en) Multipoint door lock system with header and sill lock pins
US8046954B2 (en) Outswinging window assembly having an operational mode and a wash mode and method of operation
US4420905A (en) Closure hardware
US6497072B2 (en) Sliding panel for longitudinal and lateral movement in a frame structure
EP2310608B1 (en) Sealable sliding door system
US5143412A (en) Locking mechanism for sliding windows and doors
US5791700A (en) Locking system for a window
GB2521932A (en) A locking device
KR100970687B1 (ko) 문짝과 고정 보더 사이에 제어 가능한 밀봉 요소를 구비한 슬라이딩 창호
EP0916794A2 (en) A sliding window or door arrangement
DE19753132A1 (de) Brandschutzschiebetüranlage
US20100270814A1 (en) Motorized system for latching and unlatching casement windows
HU223791B1 (hu) Kétszárnyas ajtó, különösen tűzvédelmi ajtó
EP3122974B1 (en) Mechanism at pivoting window
CZ299435B6 (cs) Okno nebo dvere
PL204557B1 (pl) Drzwi rozsuwano-rozwierane zwłaszcza drzwi przeciwpożarowe
PL210344B1 (pl) Dwufunkcyjne okno dachowe uchylno-obrotowe
DK2851501T3 (en) section Sport
KR100898194B1 (ko) 출입문 개폐장치
EP1873342A1 (en) Counterframe for a concealed sliding door with self-closing device
US2290114A (en) Jail door locking and operating mechanism
US772686A (en) Sliding and swinging sash-window.
US20220154521A1 (en) Slide-and-swing wing system
EP1482117B1 (en) A transferrable and turnable panel structure, and a guide for the same
AU2002100331A4 (en) Bi-fold security screen door

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20111108