PL204500B1 - Koferdamowy środek osłonowy lub pasmowy środek mocujący do koferdamu oraz koferdam z koferdamowym środkiem osłonowym - Google Patents

Koferdamowy środek osłonowy lub pasmowy środek mocujący do koferdamu oraz koferdam z koferdamowym środkiem osłonowym

Info

Publication number
PL204500B1
PL204500B1 PL371115A PL37111503A PL204500B1 PL 204500 B1 PL204500 B1 PL 204500B1 PL 371115 A PL371115 A PL 371115A PL 37111503 A PL37111503 A PL 37111503A PL 204500 B1 PL204500 B1 PL 204500B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
cofferdam
recesses
fastening means
shielding agent
agent according
Prior art date
Application number
PL371115A
Other languages
English (en)
Other versions
PL371115A1 (pl
Inventor
Werner Mannschedel
Barbara Müller
Original Assignee
Coltene Whaledent Gmbh & Co Kg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE10208639A external-priority patent/DE10208639B4/de
Application filed by Coltene Whaledent Gmbh & Co Kg filed Critical Coltene Whaledent Gmbh & Co Kg
Publication of PL371115A1 publication Critical patent/PL371115A1/pl
Publication of PL204500B1 publication Critical patent/PL204500B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61CDENTISTRY; APPARATUS OR METHODS FOR ORAL OR DENTAL HYGIENE
    • A61C5/00Filling or capping teeth
    • A61C5/80Dental aids fixed to teeth during treatment, e.g. tooth clamps
    • A61C5/82Dams; Holders or clamps therefor

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Oral & Maxillofacial Surgery (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)
  • Dental Tools And Instruments Or Auxiliary Dental Instruments (AREA)
  • Orthopedics, Nursing, And Contraception (AREA)
  • Slide Fasteners, Snap Fasteners, And Hook Fasteners (AREA)
  • Gloves (AREA)
  • Barrages (AREA)
  • Shaping By String And By Release Of Stress In Plastics And The Like (AREA)
  • Purses, Travelling Bags, Baskets, Or Suitcases (AREA)
  • Cleaning Implements For Floors, Carpets, Furniture, Walls, And The Like (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest koferdamowy środek osłonowy lub pasmowy środek mocujący do koferdamu z elastycznego, sprężystego materiału. Ponadto, przedmiotem wynalazku jest koferdam z takim koferdamowym ś rodkiem osłonowym i/lub pasmowym środkiem mocującym.
Koferdam znany jest od dawna w stomatologii jako środek pomocniczy do izolacji i drenowania leczonych zębów. Jako środek osłonowy stosuje się folię gumową - kauczuk względnie folię lateksową, w której wykonany jest otwór i która tak umieszczona jest w jamie ustnej, że przykrywa błonę śluzową ust, podczas gdy górna strona leczonego zęba jest odsłonięta. Do mocowania folii w jamie ustnej stosuje się z reguły zacisk do koferdamu lub pasmowy środek mocujący, który zaciska się na leczonym zębie lub mocuje się między dwoma zębami.
Środek osłonowy i środek mocujący muszą spełniać ściśle określone wymagania pod względem ich sprężystości, ich rozciągliwości oraz ich wytrzymałości na rozrywanie. Jednocześnie, środek osłonowy musi być wystarczająco dopasowywalny do zarysu jamy ustnej, tak aby nie powstawały zawadzające wybrzuszenia i fałdy.
Zadaniem wynalazku jest opracowanie koferdamowego środka osłonowego, pasmowego środka mocującego o wyżej wymienionych właściwościach oraz koferdamu z koferdamowym środkiem osłonowym. Przy tym, między tymi właściwościami powinny zwłaszcza wynikać korzystne wzajemne oddziaływania.
Koferdamowy środek osłonowy lub pasmowy środek mocujący z elastycznego, sprężystego materiału, według wynalazku charakteryzuje się tym, że materiał w temperaturze pokojowej jest sprężystym tworzywem termoplastycznym, koferdamowy środek osłonowy lub pasmowy środek mocujący ma dolną stronę zwróconą do błony śluzowej ust oraz odwróconą od niej górną stronę a przynajmniej jedna dolna strona ma powierzchnię wyposażoną w strukturę, przy czym powierzchnia ze strukturą ma liczne wgłębienia, które rozciągają się poczynając od płaszczyzny powierzchniowej dolnej strony w kierunku odwróconej strony, zaś wgłębienia każdorazowo w płaszczyźnie powierzchniowej mają wielkość od 0,10 mm do 0,50 mm, zwłaszcza od 0,20 do 0,40 mm i odstęp od 0,05 mm do 0,30 mm, zwłaszcza od 0,10 mm do 0,25 mm.
Korzystnie, sprężyste tworzywo termoplastyczne przy rozciąganiu w płaszczyźnie folii posiada w przybliż eniu liniową charakterystykę odkształcenia sprężystego według prawa Hook'a.
Koferdamowy środek osłonowy według wynalazku ukształtowany jest z chłonną powierzchnią, zwłaszcza w postaci flokowania włóknami lub naniesioną włókniną.
Wgłębienia każdorazowo od płaszczyzny powierzchniowej mają głębokość od 0,05 mm do 0,30 mm, zwłaszcza od 0,10 do 0,20 mm, korzystnie wgłębienia są ukształtowane punktowo.
Wgłębienia każdorazowo w płaszczyźnie powierzchniowej mają prostokątny, zwłaszcza kwadratowy przekrój poprzeczny.
Korzystnie, wgłębienia są ukształtowane w postaci miseczek, zwłaszcza o zaokrąglonych narożach.
Koferdamowy środek osłonowy według wynalazku zbudowany jest z przynajmniej dwóch warstw z różnych materiałów, a zwłaszcza ma warstwę z silikonu/SEBS/teflonu.
Koferdam z koferdamowym środkiem osłonowym według wynalazku.
Zastosowanie sprężystego tworzywa termoplastycznego jako materiału na koferdam różni się od dotychczasowego zastosowania gumy - kauczuku względnie lateksu jako materiału. Podczas gdy lateks stosuje się do wytwarzania elastomerów, kształtki z tworzywa termoplastycznego wytwarza się przez roztapianie i następujące potem zastyganie. Tworzywa termoplastyczne mają przy tym w porównaniu z elastomerami zasadniczo zwłaszcza znacznie mniejszą sprężystość, tzn. nie mają zdolności do współuczestniczenia w dużych zmianach kształtu i do ponownego powrotu do stanu wyjściowego natychmiast po odciążeniu. Nie wydają się zatem w pierwszej chwili być odpowiednim materiałem na koferdamowy środek osłonowy i/lub pasmowy środek mocujący.
Według wynalazku, na materiał osłonowy oraz równocześnie lub alternatywnie na materiał mocujący stosuje się tworzywo termoplastyczne, któremu wskutek odpowiednich procesów roztapiania i zastygania i ewentualnie wskutek dodania odpowiednich wypeł niaczy i/lub zmię kczaczy nadane zostały właściwości sprężyste.
Poprzez zastosowanie sprężystego tworzywa termoplastycznego wynika zaskakująca zaleta polegająca na tym, że środek osłonowy ma znacznie mniejsze skłonności do pękania w „miejscu defektu”. Takie miejsca defektu stanowią na przykład otwory, jakie tworzy się w koferdamowym środku
PL 204 500 B1 osłonowym dla leczonego zęba. Ponieważ środek osłonowy według wynalazku oraz środek mocujący według wynalazku niemalże nie pęka sam z siebie, wymagane otwory mogą być wykonane w sposób bardziej precyzyjny i trwały, a pasmowy środek mocujący może być poddany silniejszemu rozciąganiu w celu umieszczenia między dwoma zębami, niż ma to miejsce w przypadku konwencjonalnych środków mocujących. Przy rozciąganiu zmniejsza się przekrój poprzeczny środka mocującego według wynalazku, zwłaszcza w jego środku, przy czym środek mocujący, ze względu na silnie zmniejszony przekrój poprzeczny, może być w szczególnie prosty sposób umieszczany między dwoma zębami.
Materiał według wynalazku ma zarazem bardzo dobrą rozciągliwość oraz bardzo wysoką sprężystość i elastyczność, tzn. może być dobrze dopasowywany do zarysu jamy ustnej bez powstawania fałdów. Przy zastosowaniu środka mocującego w postaci pasma materiał powraca szczególnie korzystnie do swego położenia wyjściowego, przy czym tworzy trwałe zamocowanie między dwoma zębami.
W korzystnym wykonaniu wynalazku stosuje się sprężyste tworzywo termoplastyczne, które przy rozciąganiu w kierunku wzdłużnym ma niemalże liniową charakterystykę siły-drogi. Materiał o takich wł a ś ciwoś ciach umoż liwia szczególnie przyjazne dla uż ytkownika posł ugiwanie się . Przy zastosowaniu jako pasmowego środka mocującego może być on celowo cięty na wymiar przez leczącego lekarza względnie użytkownika, i w taki sposób niebezpieczeństwo nieodpowiedniego posługiwania się i przerwania może być utrzymywane jako bardzo niewielkie. Przy dopasowywaniu otworów koferdamowego środka osłonowego dla leczonych zębów, leczący lekarz względnie użytkownik może za pomocą wielkości otworu określić nacisk środka osłonowego na brzegach zęba. Ze względu na liniowy przebieg siły-drogi przy rozciąganiu materiału według wynalazku, korelacja między wielkością otworu a osiąganym naciskiem jest liniowa. Dla użytkownika to liniowe zachowanie jest łatwe do prześledzenia. Jeśli powiększy on otwór, to zmniejszy się odpowiednio nacisk. To zachowanie jest niemalże niezależne od absolutnej wielkości otworu.
Koferdamowy środek osłonowy ma stronę dolną zwróconą do błony śluzowej ust oraz odwróconą od niej stronę górną. Zastosowane według wynalazku sprężyste plastomery są w zależności od materiału lepkie na powierzchni. Jest to po pierwsze zaletą, gdyż lepkość polepsza przyleganie środka osłonowego lub środka mocującego do zęba. Przy wkładaniu środka osłonowego lub środka mocującego, mogłoby ewentualnie zdarzyć się, że powierzchnie przylegają do siebie i sklejają się, albo że nie można naciągnąć środka osłonowego na ząb lub że środek mocujący nie daje się wsunąć między dwa zęby. W ten sposób pogorszyłaby się ewentualnie manipulacja środkiem osłonowym lub środkiem mocującym według wynalazku. W wykonaniu według wynalazku natomiast jedna strona, strona dolna i/lub strona górna zaopatrzona jest w chłonną powierzchnię, która ukształtowana jest zwłaszcza jako flokowanie chłonnymi włóknami lub jako naniesiona włóknina.
W dodatkowym lub alternatywnym wykonaniu wedł ug wynalazku, jedna strona, strona dolna i/lub strona górna ukształtowana jest z powierzchnią mającą strukturę. Pod pojęciami „powierzchnia wyposażona w strukturę względnie „struktura powierzchniowa rozumie się w tym kontekście powierzchnię, która nie jest gładka, lecz celowo zaopatrzona jest we wzniesienie i/lub wgłębienie. Przewidziana według wynalazku powierzchnia ze strukturą prowadzi do tego, że zmniejsza się ogółem powierzchnię kontaktu. Zmniejsza się w ten sposób również powierzchnia środka osłonowego lub środka mocującego, mająca działanie klejące. Można równocześnie zrezygnować ze środka antyadhezyjnego.
Korzystnie, struktura powierzchniowa ma wiele wgłębień, które rozciągają się poczynając od płaszczyzny powierzchniowej odpowiedniej strony w kierunku odwróconej strony. W tym rodzaju powierzchni, płaszczyzna powierzchniowa pozostaje zasadniczo zachowana jako płaszczyzna kontaktowa tak, że powstaje stosunkowo wysokie działanie adhezyjne na odpowiedniej stronie.
Korzystne wymiary dla wgłębień środka osłonowego lub środka mocującego według wynalazku stanowią w płaszczyźnie powierzchniowej rozmiar wielkości od 0,10 mm do 0,50 mm, zwłaszcza od 0,20 do 0,40 mm i odstęp od 0,05 mm do 0,30 mm, zwłaszcza od 0,10 mm do 0,25 mm. Dla otrzymania wystarczającego odstępu od powierzchni kontaktu i równocześnie dla nie zmniejszania odporności na przedarcie środka osłonowego lub środka mocującego, każdorazowo poczynając od płaszczyzny powierzchniowej, wgłębienia mają głębokość od 0,05 mm do 0,30 mm, zwłaszcza od 0,10 do 0,20 mm.
Szczególnie korzystnie, wgłębienia są ukształtowane punktowo względnie o strukturze plastra pszczelego. Tak wykonany środek osłonowy lub środek mocujący ma podobne właściwości jak tkanina, to znaczy ma wysoką odporność na przerwanie przy dużej elastyczności i niewielkich skłonnościach
PL 204 500 B1 do wybrzuszania się i tworzenia fałdów. Uzyskuje się to za pomocą „mostków tak ukształtowanego środka osłonowego pozostających między komórkami. Wspomniane mostki rozciągają się korzystnie prostopadle względem siebie, w taki sposób, że wgłębienia każdorazowo w płaszczyźnie powierzchniowej mają prostokątny, zwłaszcza kwadratowy przekrój poprzeczny. Tak ukształtowany środek osłonowy wykazuje we wszystkich kierunkach płaszczyzny powierzchniowej stosunkowo równomierne zachowanie przy rozciąganiu.
Alternatywnie, wgłębienia mogą mieć, każdorazowo w płaszczyźnie powierzchniowej sześciokątny, zwłaszcza równoboczny sześciokątny przekrój poprzeczny. Ponadto, wgłębienia mogą być ukształtowane w postaci rowków. Za pomocą takich rowków można ułatwić zwłaszcza celowo również uwypuklanie się i zginanie środka osłonowego lub środka mocującego w określonych obszarach i/lub uprościć w określonych kierunkach.
Takie celowe „osłabienie” środka osłonowego lub środka mocującego w określonych miejscach lub w określonych obszarach może być również zastosowane niezależnie od tworzywa termoplastycznego jako materiału na koferdamowy środek osłonowy wymienionego w części znamiennej zastrzeżenia 1, na przykład dla otrzymania środka osłonowego, dającego się szczególnie łatwo i trwale dopasować do zarysu jamy ustnej. W celu wytworzenia szczególnie łatwo rozciągalnych, wybrzuszalnych albo dających się zginać miejsc lub obszarów w środku osłonowym, mogą być przewidziane zarówno punktowe, jak i liniowe wgłębienia, pojedyncze lub w większej ilości bezpośrednio obok siebie lub leżące w większym odstępie od siebie.
Wgłębienia według wynalazku można wykonywać w szczególnie tani sposób, nadając im kształt miseczek, zwłaszcza o zaokrąglonych narożach. Kształt ten jest ponadto szczególnie sensowny ze względu na wymogi higieny.
W postaci wykonania środka osłonowego według wynalazku, struktury powierzchniowe dolnej i górnej strony mogą się również różnić tak, że istnieją do wyboru dwie powierzchnie o różnych właściwościach adhezyjnych na jednym pojedynczym środku osłonowym. Oprócz wyżej wymienionych już zalet, adhezyjna względnie lepka powierzchnia zatrzymuje również materiał powstający przy wierceniu, wydobywany przy stomatologicznym leczeniu zęba z leczonego zęba.
Wyżej wymieniona tkaninowa struktura foliowego środka osłonowego według wynalazku albo pasmowego środka mocującego jest szczególnie wyraźna, gdy wgłębienia na dolnej stronie są umieszczone każdorazowo w płaszczyźnie powierzchniowej leżąc naprzeciwko wgłębień strony górnej. Alternatywnie, wgłębienia dolnej strony każdorazowo w płaszczyźnie powierzchniowej mogą być umieszczone z przesunięciem względem wgłębień strony górnej. W ten sposób można wytwarzać środek osłonowy albo środek mocujący, mający wprawdzie wymienione zalety zmniejszonej powierzchni kontaktowej, przy tym jednak pod względem właściwości rozciągania i wytrzymałości na rozdarcie zasadniczo wykazujący zachowanie zwykłej obustronnie gładkiej folii z elastycznego plastomeru.
Dodatkowo lub alternatywnie do wyżej opisanych powierzchni, koferdamowy środek osłonowy i/lub pasmowy środek mocujący według wynalazku może być wytwarzany z warstwowanego materiału, którego warstwy wykazują różne materiały.
Korzystna jest zwłaszcza warstwa ze sprężystego tworzywa termoplastycznego, kombinowana z warstwą z silikonu/SEBS/teflonu. Taki materiał na ś rodek osłonowy i/lub środek mocujący ma szczególnie wysoką rozciągliwość bez niebezpieczeństwa rozerwania. Ponadto, jest on odporny pod względem chemicznym, może być łatwo odkażany i nie ma nieprzyjemnego smaku.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok perspektywiczny koferdamowego środka osłonowego według wynalazku, a fig. 2 przedstawia szczegół 1 z fig. 1.
Na fig. 1 przedstawiony jest środek osłonowy 10 nie przedstawionego dalej koferdamu do zabiegów chirurgii zębowej. Środek osłonowy 10 obejmuje zasadniczo folię o grubości około 0,3 mm, mającą zasadniczo kwadratowy kształt o długości krawędzi od 140 do około 150 mm.
W środku osłonowym 10 może być wycięty otwór i środek osłonowy 10 może być podczas zabiegu nasunięty na leczony ząb.
Środek osłonowy 10 wytworzony jest ze sprężystego tworzywa termoplastycznego, wskutek czego ma doskonałe właściwości pod względem wytrzymałości na przerwanie i pod względem zachowania przy rozciąganiu.
Środek osłonowy 10 ma dolną stronę 12, którą przy zabiegu nakłada się na błonę śluzową ust, otaczającą leczony ząb i na sąsiednie zęby.
PL 204 500 B1
Na fig. 2 uwidoczniono, że środek osłonowy 10, na dolnej stronie 12 nie ma gładkiej powierzchni, lecz ma powierzchnię 14 zaopatrzoną w strukturę. Utworzona jest ona z wielu miseczkowatych wgłębień 16, które rozciągają się od płaszczyzny powierzchniowej 18 dolnej strony w kierunku odwróconej od dolnej strony 12 i bliżej nie uwidocznionej górnej strony środka osłonowego 10. W ten sposób zapobiega się temu, że zasadniczo lepkie powierzchnie folii ze sprężystego tworzywa termoplastycznego zbyt silnie kleją się do siebie.
Miseczkowate wgłębienia 16 mają w płaszczyźnie powierzchniowej kształty kwadratowe o rozmiarze wielkości około 0,3 mm na 0,3 mm. Kwadraty te są umieszczone obok siebie na siatce z odstępem około 0,1 mm. Górne krawędzie 22 kwadratów względnie wgłębień 16 znajdują się przy tym obok siebie w taki sposób, że utworzone są w siatce ciągłe i krzyżujące się pod kątem prostym mostki 20.
Wgłębienia 16 mają między mostkami 20 głębokość około 0,1 mm. Dolne naroża 24 wgłębień 16 są zaokrąglone. Między nimi znajdują się powierzchnie dna 26 wgłębień 16, które przy wkładaniu środka osłonowego do jamy ustnej pozostają wprawdzie w odstępie od kolejnej powierzchni środka osłonowego, które jednak przy naciskaniu na ząb przylegają do niego.
W nieuwidocznionym koferdamowym środku osłonowym według wynalazku materiał termoplastyczny zaopatrzony jest we flokowanie z chłonnych włókien lub naniesioną włókninę tak, że przy wkładaniu do jamy ustnej pacjent odczuwa go jako przyjemny i można się tym materiałem równocześnie łatwo posługiwać.
Opisane materiały i powierzchnie są szczególnie korzystne zwłaszcza również do wytwarzania pasmowego środka mocującego, który określa się również jako „Flexi-Strip” i stosuje się do wsuwania między dwa zęby, aby leżący poniżej koferdamowy środek osłonowy nie mógł zsunąć się w jamie ustnej.
Środek mocujący ma w przekroju poprzecznym korzystnie zwłaszcza kształt klina, rozwartego klina, elipsy, okrągłego koła, kwadratu, prostokąta lub jest niemal kwadratowy lub prostokątny z przynajmniej jednym bokiem wybrzuszonym do wewnątrz lub na zewnątrz.

Claims (9)

1. Koferdamowy środek osłonowy lub pasmowy środek mocujący z elastycznego, sprężystego materiału, znamienny tym, że materiał w temperaturze pokojowej jest sprężystym tworzywem termoplastycznym, koferdamowy środek osłonowy lub pasmowy środek mocujący ma dolną stronę (12) zwróconą do błony śluzowej ust oraz odwróconą od niej górną stronę a przynajmniej jedna dolna strona (12) ma powierzchnię (14) wyposażoną w strukturę, przy czym powierzchnia (14) ze strukturą ma liczne wgłębienia (16), które rozciągają się poczynając od płaszczyzny powierzchniowej (18) dolnej strony (12) w kierunku odwróconej strony, zaś wgłębienia (16) każdorazowo w płaszczyźnie powierzchniowej (18) mają wielkość od 0,10 mm do 0,50 mm, zwłaszcza od 0,20 do 0,40 mm i odstęp od 0,05 mm do 0,30 mm, zwłaszcza od 0,10 mm do 0,25 mm.
2. Koferdamowy środek osłonowy lub pasmowy środek mocujący według zastrz. 1, znamienny tym, że sprężyste tworzywo termoplastyczne przy rozciąganiu w płaszczyźnie folii posiada w przybliżeniu liniową charakterystykę odkształcenia sprężystego według prawa Hook'a.
3. Koferdamowy środek osłonowy według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że ukształtowany jest z chłonną powierzchnią, zwłaszcza w postaci flokowania włóknami lub naniesioną włókniną.
4. Koferdamowy środek osłonowy według zastrz. 1, znamienny tym, że wgłębienia (16) każdorazowo od płaszczyzny powierzchniowej (18) mają głębokość od 0,05 mm do 0,30 mm, zwłaszcza od 0,10 do 0,20 mm.
5. Koferdamowy środek osłonowy według zastrz. 1 albo 4, znamienny tym, że wgłębienia (16) są ukształtowane punktowo.
6. Koferdamowy środek osłonowy według zastrz. 5, znamienny tym, że wgłębienia (16) każdorazowo w płaszczyźnie powierzchniowej (18) mają prostokątny, zwłaszcza kwadratowy przekrój poprzeczny.
7. Koferdamowy środek osłonowy według zastrz. 1 albo 4 albo 6, znamienny tym, że wgłębienia (16) są ukształtowane w postaci miseczek, zwłaszcza o zaokrąglonych narożach (24).
PL 204 500 B1
8. Koferdamowy środek osłonowy według zastrz. 1 albo 2 albo 4 albo 6, znamienny tym, że zbudowany jest z przynajmniej dwóch warstw z różnych materiałów, a zwłaszcza ma warstwę z silikonu/SEBS/teflonu.
9. Koferdam z koferdamowym środkiem osłonowym według jednego z zastrz. 1-8.
PL371115A 2002-02-28 2003-02-25 Koferdamowy środek osłonowy lub pasmowy środek mocujący do koferdamu oraz koferdam z koferdamowym środkiem osłonowym PL204500B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10208639A DE10208639B4 (de) 2002-02-28 2002-02-28 Kofferdam-Abdeckmittel und Kofferdam

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL371115A1 PL371115A1 (pl) 2005-06-13
PL204500B1 true PL204500B1 (pl) 2010-01-29

Family

ID=27762486

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL371115A PL204500B1 (pl) 2002-02-28 2003-02-25 Koferdamowy środek osłonowy lub pasmowy środek mocujący do koferdamu oraz koferdam z koferdamowym środkiem osłonowym

Country Status (16)

Country Link
US (1) US20050106533A1 (pl)
EP (1) EP1478300B1 (pl)
JP (1) JP4386345B2 (pl)
AR (1) AR038861A1 (pl)
AT (1) ATE326187T1 (pl)
AU (1) AU2003206955B2 (pl)
BR (1) BR0308067B1 (pl)
CA (1) CA2473710C (pl)
CY (1) CY1106312T1 (pl)
DE (2) DE10261951A1 (pl)
DK (1) DK1478300T3 (pl)
ES (1) ES2259133T3 (pl)
MX (1) MXPA04008334A (pl)
PL (1) PL204500B1 (pl)
PT (1) PT1478300E (pl)
WO (1) WO2003071977A1 (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20110171596A1 (en) 2010-01-14 2011-07-14 Clark David J Dental Wedge
US20130216973A1 (en) * 2011-10-18 2013-08-22 Robert Haraden Coating for a dental matrix band
US9060830B2 (en) * 2013-03-15 2015-06-23 Easydam, Llc Tear-resistant dental dams
EP3151777B1 (en) 2014-06-04 2021-08-04 David J. Clark Dental wedge

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5011409A (en) * 1990-01-11 1991-04-30 Aukland (Usa), Inc. Polyurethane intraoral dam
US5499917A (en) * 1993-06-29 1996-03-19 Minnesota Mining And Manufacturing Company Dental isolation dam
US5803734A (en) * 1996-12-23 1998-09-08 Knutson; Eric J. Dental dam support and method of use
US6610390B1 (en) * 1999-08-13 2003-08-26 First Quality Nonwovens, Inc. Nonwoven with non-symmetrical bonding configuration

Also Published As

Publication number Publication date
MXPA04008334A (es) 2004-11-26
EP1478300A1 (de) 2004-11-24
PL371115A1 (pl) 2005-06-13
ATE326187T1 (de) 2006-06-15
ES2259133T3 (es) 2006-09-16
DE10261951A1 (de) 2003-09-18
PT1478300E (pt) 2006-08-31
JP4386345B2 (ja) 2009-12-16
CA2473710A1 (en) 2003-09-04
CA2473710C (en) 2010-07-20
WO2003071977A1 (de) 2003-09-04
AU2003206955B2 (en) 2007-11-29
US20050106533A1 (en) 2005-05-19
BR0308067A (pt) 2004-12-28
AU2003206955A1 (en) 2003-09-09
AR038861A1 (es) 2005-02-02
EP1478300B1 (de) 2006-05-17
BR0308067B1 (pt) 2013-12-10
CY1106312T1 (el) 2011-10-12
DE50303364D1 (de) 2006-06-22
DK1478300T3 (da) 2006-08-14
JP2005526545A (ja) 2005-09-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5259606B2 (ja) 高い柔軟性を有する縁部と硬化性縁部層とを有するサージカルドレープ
US7309809B2 (en) Adhesive attachment and removal device
US8936026B2 (en) Orthodontic appliance shield
JP2004516045A (ja) 表面被覆を有する外科用鉗子パッド
JP4855581B2 (ja) 手指または足指の保護あるいは治療用の粘弾性裏張り付き弾性スリーブ
US10271922B2 (en) Device for sheilding teeth to be treated
CN102186441B (zh) 膜敷料
JPS6026025B2 (ja) 吸収性処置材料
WO2005081656A3 (en) Dental bleaching devices having a protective adhesive region
BG106704A (bg) Свързани на разстояние, нетъкани хирургични ламинати за еднократна употреба
PL204500B1 (pl) Koferdamowy środek osłonowy lub pasmowy środek mocujący do koferdamu oraz koferdam z koferdamowym środkiem osłonowym
JPWO2003105813A1 (ja) 貼付剤及び貼付剤用ライナー
JP4925545B2 (ja) 皮膚貼着用粘着部材
WO2004069077A2 (en) Dental adhesive strip
JPS6340978Y2 (pl)
JP2002233545A (ja) 治療用テープ
JP2002317161A (ja) 粘着テープ
GB2509160A (en) Curved adhesive wound dressings
EP2739273A1 (de) Applikationshilfe
CN101977567A (zh) 储存和分配组合物的设备
JP4262934B2 (ja) シート状貼付具
JP4509268B2 (ja) 絆創膏
JPH0719340U (ja) 皮膚貼付薬シ−ト
KR101069861B1 (ko) 일회용 밴드
DE10208639B4 (de) Kofferdam-Abdeckmittel und Kofferdam