PL204400B1 - Urządzenie do kontroli funkcjonowania urządzeń do przestawiania ruchomych części zwrotnic - Google Patents

Urządzenie do kontroli funkcjonowania urządzeń do przestawiania ruchomych części zwrotnic

Info

Publication number
PL204400B1
PL204400B1 PL359103A PL35910301A PL204400B1 PL 204400 B1 PL204400 B1 PL 204400B1 PL 359103 A PL359103 A PL 359103A PL 35910301 A PL35910301 A PL 35910301A PL 204400 B1 PL204400 B1 PL 204400B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
connecting rod
parts
tubular element
piston
sensors
Prior art date
Application number
PL359103A
Other languages
English (en)
Other versions
PL359103A1 (pl
Inventor
Herbert Achleitner
Anton Schaffer
Josef Hörtler
Original Assignee
Vae Eisenbahnsysteme Gmbh
Vae Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vae Eisenbahnsysteme Gmbh, Vae Gmbh filed Critical Vae Eisenbahnsysteme Gmbh
Publication of PL359103A1 publication Critical patent/PL359103A1/pl
Publication of PL204400B1 publication Critical patent/PL204400B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61LGUIDING RAILWAY TRAFFIC; ENSURING THE SAFETY OF RAILWAY TRAFFIC
    • B61L5/00Local operating mechanisms for points or track-mounted scotch-blocks; Visible or audible signals; Local operating mechanisms for visible or audible signals
    • B61L5/10Locking mechanisms for points; Means for indicating the setting of points
    • B61L5/107Locking mechanisms for points; Means for indicating the setting of points electrical control of points position

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Railway Tracks (AREA)
  • Actuator (AREA)
  • Train Traffic Observation, Control, And Security (AREA)
  • Infusion, Injection, And Reservoir Apparatuses (AREA)
  • Mechanisms For Operating Contacts (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do kontroli funkcjonowania urządzeń do przestawiania ruchomych części zwrotnic, połączonych ze sobą drążkiem łączącym.
Urządzenie do przestawiania ruchomych części zwrotnic znane jest przykładowo z austriackiego opisu patentowego nr AT 405 925 B. W tym znanym urządzeniu dwie części, przesuwne względem siebie w kierunku osiowym, są przesuwne w położenie, w którym części te są połączone ze sobą siłowo w co najmniej jednym kierunku ruchu, przy czym przesuwne względem siebie części składają się z rury i prowadzonego w niej drążka oraz są umieszczone, co najmniej cz ęściowo, w stałej rurze zewnętrznej. Elementy blokujące części w położeniu skrajnym mają postać kul, które współpracują z przesuwnymi względem siebie osiowo częściami i rurą zewnętrzną, oraz są przesuwne w położenie zablokowane w kierunku promieniowym w wybraniu względnie wewnętrznym pierścieniowym rowku rury zewnętrznej. Drążek prowadzony w rurze stanowi przy tym jednocześnie drążek tłoka w hydraulicznym agregacie cylindrowo-tłokowym, w związku z czym urządzenie znane z AT 405 925 B nie tylko zapewnia blokadę skrajnego położenia ruchomych części zwrotnic, lecz jednocześnie powoduje przestawienie zwrotnicy. Dodatkowo, w znanym urządzeniu zastosowany jest sztywny drążek łączący, którym połączone są iglice zwrotnic, w związku z czym przestawianie jednej iglicy pociąga za sobą, na zasadzie połączenia siłowego, odpowiednio z tym korespondujące przemieszczenie drugiej iglicy.
W zakresie kontroli prawidłowego działania tego typu blokad położeń skrajnych i urządzeń nastawczych zaproponowano już szereg rozwiązań. Przykładowo w AT 405 925 B opisane są czujniki usytuowane w sąsiedztwie czołowej powierzchni hydraulicznego agregatu cylindrowo-tłokowego, względnie cylindra, i sygnalizujące w ten sposób odstęp połączonego z iglicą, rurowego elementu konstrukcyjnego od wymaganego położenia skrajnego. Pęknięcie drążka łączącego uniemożliwia na przykład ruch obu iglic w tym samym kierunku, wskutek czego iglica, oddalająca się od pozycji przylegania, jest przez specjalny rowek blokujący zabezpieczana przed dalszym przesuwem w pozycji, w której nie zostało osiągnięte skrajne położenie. W tym przypadku czujniki sygnalizują zbyt duży odstęp iglicy od wymaganego położenia skrajnego, przy czym taka kontrola działania urządzenia jest o tyle niekorzystna, że nie można z całkowitą pewnością stwierdzić, czy faktycznie pęk ł drążek łączący, czy też nieprawidłowo funkcjonuje czujnik. Inne urządzenie zabezpieczające, przeznaczone do kontroli przestawiania ruchomych części zwrotnic, jest znane z międzynarodowego opisu patentowego nr WO 97/33784, w którym za pomocą czujników indukcyjnych wyznacza się odstęp pomiędzy opornicami i przyległą iglicą, aby na tej podstawie sprawdzić dokładne przyleganie iglicy.
W zwią zku ze stał ym wzrostem wymagań co do kontroli zwrotnic szynowych, a takż e coraz ostrzejszymi przepisami bezpieczeństwa narzucanymi przez firmy eksploatujące sieć kolejową, znane dotychczas urządzenia zabezpieczające są rozwiązaniami niewystarczającymi.
Celem wynalazku jest zatem dostarczenie urządzenia, które umożliwia dodatkową kontrolę działania urządzeń do przestawiania i blokowania w skrajnym położeniu ruchomych części zwrotnic. W szczególności celem wynalazku jest zapewnienie dodatkowej mechanicznej kontroli działania, która umożliwia bezpośrednią elektroniczną kontrolę każdego odchylenia pozycji iglicy od pozycji zadanej, a takż e każ dego zakł ócenie dział ania blokady po ł o ż enia skrajnego, i w której generowane sygnał y pozwalają bezpośrednio na dokładne określenie przyczyny błędu.
Urządzenie do kontroli funkcjonowania urządzeń do przestawiania ruchomych części zwrotnic, połączonych ze sobą drążkiem łączącym, według wynalazku charakteryzuje się tym, że drążek łączący składa się z dwóch części, przesuwnych względem siebie w kierunku osiowym, przy czym urządzenie jest zaopatrzone w czujniki do rejestracji co najmniej dwóch, różniących się od siebie, położeń przesuwu części drążka łączącego.
Korzystnie, części drążka łączącego mają ograniczniki do ograniczania osiowej przesuwności części względem siebie.
Korzystnie, jedna część drążka łączącego zawiera rurowy element, obejmujący co najmniej częściowy obszar osiowy drugiej części drążka łączącego.
Korzystnie, rurowy element jednej części drążka łączącego ma ogranicznik, który zaczepia o mają c ą kształ t tł oka koń cówkę drugiej części drążka łączą cego.
Korzystnie, części drążka łączącego są połączone ze sobą sprężyną, zwłaszcza sprężyną śrubową.
Korzystnie, czujniki mają postać przełączników stykowych.
PL 204 400 B1
Korzystnie, pierwszy czujnik jest połączony sztywno z jedną częścią drążka łączącego i w celu rejestracji pierwszego skrajnego położenia przesuwu części drążka łączącego współpracuje z członem uruchamiającym, usytuowanym na rurowym elemencie.
Korzystnie, drugi czujnik jest połączony sztywno z jedną częścią drążka łączącego i w celu rejestracji drugiego skrajnego położenia przesuwu części drążka łączącego współpracuje z powierzchnią oporową, usytuowaną wewnątrz rurowego elementu.
Korzystnie, powierzchnia oporowa wewnątrz rurowego elementu jest osadzona sprężyście przesuwnie względem niego.
Korzystnie, ograniczniki są osadzone przesuwnie.
Korzystnie, końcówka w kształcie tłoka jest połączona gwintem z częścią drążka łączącego.
Korzystnie rurowy element jest połączony gwintem z częścią drążka łączącego.
Korzystnie, czujniki są połączone z urządzeniem przetwarzająco-kontrolnym.
Zadanie według wynalazku rozwiązano w zasadzie tak, że drążek łączący składa się z dwóch części, przesuwnych względem siebie w kierunku osiowym, zaś urządzenie jest zaopatrzone w czujniki do rejestracji co najmniej dwóch, różniących się od siebie, położeń przesuwu części drążka łączącego. Dzięki zastosowaniu dwuczęściowego drążka łączącego, którego dwie części są przesuwne względem siebie w kierunku osiowym, podczas procesu przestawiania zmienia się osiowa długość drążka łączącego, co stwarza możliwość generowania przez czujniki w trakcie tego procesu sygnałów odtwarzających wzajemne położenia przesuwu części drążka. Dlatego też przewidziane są czujniki do rejestracji co najmniej dwóch różniących się od siebie położeń przesuwu części drążka łączącego. Tego rodzaju dwuczęściowy drążek łączący nadaje się zwłaszcza do zastosowania w urządzeniach nastawczych, w których ruchome części zwrotnic nie są przemieszczane synchronicznie, to znaczy na przykład za pomocą sztywnego drążka łączącego, lecz w których najpierw dalsza iglica zostaje zwolniona i przesunięta o pierwszy odcinek drogi, a dopiero potem rozpoczyna się proces przestawiania iglicy przyległej. Tego typu urządzenie nastawcze ma tę zaletę, że iglica znajdująca się właśnie w położeniu przylegania jest dłużej utrzymywana w tym położeniu, mianowicie jeszcze na początku procesu przestawiania. W trakcie całego procesu przestawiania części drążka łączącego poruszają się zatem w ten sposób, że na początku procesu drążek łączący staje się najpierw dłuższy, potem jego długość zostaje zachowana, po czym na zakończenie procesu przestawiania ponownie osiąga swoją pierwotną długość. Zatem, w trakcie całego procesu przestawiania czujniki mogą sygnalizować co najmniej trzy procesy przełączeniowe, zapewniając tym samym w przybliżeniu ciągłą kontrolę działania urządzenia nastawczego. We współpracy z innymi urządzeniami kontrolnymi, na przykład wbudowanymi w zamknięcie nastawcze lub umieszczonymi bezpośrednio na szynach, urządzenie kontrolne według wynalazku pozwala zrealizować drugą płaszczyznę kontrolną, czyli stwierdzić przyczynę ewentualnego błędu.
Korzystna postać wykonania urządzenia według wynalazku polega na tym, że części drążka łączącego mają ograniczniki do ograniczania osiowej przesuwności części względem siebie. Dzięki temu zmiana długości drążka łączącego może zachodzić jedynie w określonych granicach, w związku z czym drążek łączący po osiągnięciu wyznaczonej przez ograniczniki maksymalnej długoś ci przyjmuje funkcję sztywnego drążka łączącego, co zapewnia synchroniczny ruch obu ruchomych części zwrotnic na odcinku drogi przestawiania. Jest to o tyle korzystne, że blokowanie jednej iglicy powoduje jednocześnie pewne zabezpieczenie drugiej iglicy nawet wówczas, gdy urządzenie blokujące jednej z obu iglic nie działa już prawidłowo.
Szczególnie korzystnie jedna część drążka łączącego zawiera rurowy element, obejmujący co najmniej częściowy obszar osiowy drugiej części drążka łączącego. Taka konstrukcja umożliwia współosiowe ustawienie jednej części drążka wewnątrz rurowego elementu drugiej części drążka, w rezultacie czego otrzymuje się zamknięte, również od zewnątrz, urządzenie, w obrębie którego można umieścić także czujniki oraz inne elementy składowe, chroniąc je przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych.
W szczególnie prostym rozwiązaniu rurowy element jednej części drążka łączącego ma ogranicznik, który zaczepia o mającą kształt tłoka końcówkę drugiej części drążka łączącego. W ten prosty sposób zdefiniowany jest dokładnie ogranicznik, który wyznacza maksymalną długość drążka łączącego.
Korzystnie, części drążka łączącego są połączone ze sobą sprężyną, zwłaszcza sprężyną śrubową. Rozwiązanie takie jest o tyle korzystne, że wprawdzie nie przeszkadza we wzajemnym przesuwie obu części drążka łączącego ku sobie, lecz w razie pęknięcia drążka, to znaczy gdy obie iglice nie
PL 204 400 B1 są już sztywno połączone ze sobą, drążek łączący zostaje utrzymany w swej pozycji początkowej. Sprężyna utrzymuje przy tym obie części drążka łączącego względem siebie w określonym położeniu, w którym obie te części wskutek działania sprężyny nie mogą przesuwać się względem siebie, tak że czujniki nie mogą generować sygnałów przełączających. W ten sposób pęknięcie drążka łączącego można niezawodnie stwierdzić nawet na stanowisku kontrolnym, oddalonym od urządzenia nastawczego.
W szczególnie prostym rozwią zaniu czujniki mają postać przełączników stykowych, co pozwala dodatkowo zwiększyć niezawodność ich działania, zaś odpowiedni sygnał jest generowany jedynie wówczas gdy zostanie osiągnięte odpowiednie położenie skrajne. Korzystnie pierwszy czujnik jest połączony sztywno z jedną częścią drążka łączącego, przy czym czujnik ten w celu rejestracji pierwszego skrajnego położenia przesuwu części drążka łączącego współpracuje z członem uruchamiającym, usytuowanym na rurowym elemencie. Czujnik ten jest zatem tak usytuowany, że przesuwa się wraz z jedną częścią drążka łączącego względem drugiej części drążka, zaś po osiągnięciu skrajnej pozycji przesuwu, to znaczy w pozycji współpracy ograniczników zmiany długości drążka łączącego, współpracuje on z umieszczonym na rurowym elemencie sztywnym członem uruchamiającym i w ten sposób generuje sygnał. Ponadto, korzystnie drugi czujnik jest połączony sztywno z jedną częścią drążka łączącego, przy czym ten drugi czujnik w celu rejestracji drugiego skrajnego położenia przesuwu części drążka łączącego współpracuje z powierzchnią oporową, usytuowaną wewnątrz rurowego elementu. Ponadto, powierzchnia oporowa wewnątrz rurowego elementu może być osadzona sprężyście przesuwnie względem niego. Tego rodzaju sprężyste osadzenie powierzchni oporowej dla drugiego czujnika, który sygnalizuje skrajne położenie przesuwu, odpowiadające przyleganiu iglic, ma tę zaletę, że sprężyste ugięcie przyległej iglicy, spowodowane przykładowo przez przejeżdżający pociąg, nie wywołuje sygnału przełączającego, ponieważ osadzona sprężyście powierzchnia oporowa podąża za sprężystym ruchem iglicy.
Szczególnie korzystne jest rozwiązanie, w którym ograniczniki są osadzone przesuwnie. Pozwala to ustawić ograniczenie zmiany długości drążka łączącego, wyznaczone przez ograniczniki, co z kolei umoż liwia dopasowanie urzą dzenia kontrolnego do warunków zadawanych przez dane urzą dzenie nastawczo-blokującego. W tym celu końcówka w kształcie tłoka jest korzystnie połączona gwintem z częścią drążka łączącego, przy czym także rurowy element może być połączony gwintem z częścią drążka łączącego.
Aby umożliwić centralną kontrolę zamknięcia nastawczego oraz prawidłowe przestawianie zwrotnicy, czujniki są korzystnie połączone z urządzeniem przetwarzająco-kontrolnym. Do tego typu urządzenia przetwarzająco-kontrolnego można również doprowadzać sygnały z innych czujników, umożliwiając w ten sposób przeprowadzenie szczegółowej analizy błędów.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie do przestawiania zwrotnic z drążkiem łączącym, fig. 2 - lewą stronę urządzenia nastawczego z fig. 1 w powiększeniu, fig. 3 - prawą stronę urządzenia nastawczego z fig. 1 w powiększeniu, zaś fig. 4 - drążek łączący w szczegółowym przekroju.
Na fig. 1 widoczna jest opornica 1, przy czym odnośnikiem 2 opatrzona jest iglica zwrotnicy przylegająca do opornicy 1. Dalsza iglica zwrotnicy jest opatrzona odnośnikiem 3. Pomiędzy iglicami 2 i 3 usytuowane jest urządzenie nastawcze 4 do przestawiania i blokowania pozycji iglic 2 i 3. Urządzenie nastawcze, zawiera przy tym leżącą na zewnątrz rurę zewnętrzną 5, która rozciąga się z obu stron środkowego obszaru w postaci cylindra 6. Wewnątrz cylindra 6 umieszczony jest poruszany hydraulicznie tłok 7, przy czym czynnik hydrauliczny jest wtłaczany w pracujące w danej chwili komory robocze przez przewody hydrauliczne 8 i 9. Tłok 7 jest połączony z ciągłym drążkiem tłokowym 10, który na swej długości wzdłuż osi ma obszary o różnych przekrojach. Ponadto, widoczne są rury 11, połączone złączami 12 z iglicami 2 względnie 3 zwrotnicy. Złącza 12, przedstawione szczegółowo w międzynarodowym opisie patentowym nr WO 99/20511, chronią urządzenie nastawcze 4 przed wibracjami iglic 2 względnie 3, umożliwiając jednocześnie przejmowanie sił nastawczych bez luzów. Na fig. 1 widoczny jest również drążek łączący 13, który składa się z części 14 i 15. Każda z części 14 i 15 jest połączona z częścią złącza 12, połączonego z iglicą 2 względnie 3. Zamknięta część 16 drążka łączącego 13 jest bliżej przedstawiona na fig. 4 i opisana poniżej.
Na fig. 2 i 3 przedstawiona jest bliżej zasada działania mechanizmu nastawnego i blokującego. W przypadku przedstawionej na fig. 2 lewej strony urządzenia chodzi o tę jego stronę, która jest odpowiedzialna za położenie zablokowania dalszej iglicy 3. Elementy blokujące, które składają się z poszerzalnego pierścienia 17 i należących doń kulek 18, są przy tym dociskane przez osiowy obszar 19
PL 204 400 B1 drążka tłokowego 10 w położenie zablokowania do ogranicznika 20 w wybraniu 21 rury zewnętrznej 5, przy czym przesuw połączonej z iglicą 3 rury 11 z dalszego położenia iglicy w położenie przyległe jest uniemożliwiony przez ogranicznik 20 i pierścień 17. To położenie zablokowania dalszej iglicy 3 można znieść jedynie w ten sposób, że drążek tłokowy 10 zostanie przesunięty przez tłok 7 w kierunku strzałki 22, przy czym kulki 18 dochodzą do mającego mniejszą średnicę osiowego obszaru 23 drążka tłokowego 10. Przy dalszym ruchu drążka tłokowego 10 w kierunku strzałki 22 odsadzenie 24 mające większą średnicę obszaru 19 drążka tłokowego 10 wchodzi w czynne połączenie z kulkami 25, wskutek czego napęd iglic 3 zwrotnicy następuje poprzez rurę 11. Jednocześnie przesuw drążka tłokowego w kierunku strzałki 22 powoduje zwolnienie przyległej iglicy 2, jak to przedstawiono na fig. 3. Drążek tłokowy 10 ustawia się w pozycji, w której leżący na zewnątrz, znajdujący się w położeniu zablokowanym, pierścień 26 pod działaniem siły swej sprężyny 27 wraz z przynależnymi doń kulkami 25 może przechodzić z położenia zablokowanego na mający mniejszą średnicę końcowy obszar 28 drążka tłokowego 10, umożliwiając przesuw rury 11 względem rury zewnętrznej 5. Przy dalszym przesuwie drążka tłokowego 10 pod działaniem płynu na tłok 7 w kierunku strzałki 22, leżące wewnątrz odsadzenie stanowiące ogranicznik 29 mającego pełny przekrój osiowego obszaru 19 nie wchodzi zazwyczaj w czynne połączenie z kulkami 18, ponieważ iglica 2 jest zabierana przez drążek łączący 13.
Długości pokrywania się elementów zamknięcia nastawczego można przy tym dobrać na przykład tak, że po przesunięciu tłoka na odległość a, wynoszącą 14 mm rozpoczyna się czynne przestawianie dalszej iglicy 3, w związku z czym iglica ta pociąga za sobą część 14 drążka łączącego. Jak pokazano bliżej na fig. 14, na początku procesu przestawiania część 14 drążka łączącego przemieszcza się w kierunku strzałki 22, przy czym jednak część 15 drążka łączącego, która jest połączona z przyległą iglicą 2, pozostaje nieruchoma. Część 15 drążka łączącego jest przy tym połączona gwintem z rurowym elementem 30, który obejmuje część 14 drążka łączącego. Z częścią 14 drążka łączącego połączona jest końcówka 31 w kształcie tłoka, za którą zachodzi ogranicznik 32 rurowego elementu 30. Pomiędzy ogranicznikiem 33 końcówki 31 w kształcie tłoka i ogranicznikiem 32 rurowego elementu 30 na początku procesu przestawiania istnieje odległość b. Po przesunięciu tłoka na drodze wynoszącej na przykład 12 mm końcówka 31 w kształcie tłoka dochodzi teraz do ogranicznika 32 rurowego elementu 30, tak że następuje zabranie części 15 drążka tłokowego, a zatem i przyległej iglicy 2. W tym momencie zwolnione jest już także zamknięcie nastawcze przyległej iglicy 2, wskutek czego iglica 2 jest przemieszczana przez drążek łączący z pozycji przyległej w pozycję dalszą. Dopóki zabieranie przyległej iglicy następuje bezpośrednio przez drążek łączący, nie zachodzi czynne zabieranie przyległej iglicy 2 przez drążek tłokowy 10, ponieważ kulki 18 nie dochodzą do ogranicznika 29 drążka tłokowego. W tym celu długość c musi być większa niż suma długości odległości a i b.
Dopiero gdy iglica 3 zwrotnicy dojdzie do opornicy, iglica 2 nie jest już zabierana przez drążek łączący, wskutek czego kulki 18 dochodzą do ogranicznika 29, powodując czynne zabieranie iglicy 2 przez drążek tłokowy 10. Od tej chwili ogranicznik 33 końcówki 31 w kształcie tłoka odsuwa się ponownie od ogranicznika 32 rurowego elementu 30 i ruch ten trwa dopóty, dopóki iglica 2 zwrotnicy nie zostanie zablokowana przez pierścień 17 i blokujące kulki 18. Pomiędzy ogranicznikiem 33 i ogranicznikiem 32 części drążka tłokowego występuje ponownie pierwotna odległość b.
Z częścią 14 drążka łączącego połączone są sztywno czujniki 34 i 35, które sygnalizują dane skrajne położenie przesuwu części 14 i 15 drążka łączącego. W położeniu początkowym, w którym ograniczniki 32 i 33 są utrzymywane w odległości b od siebie, mający postać przełącznika stykowego czujnik 35 styka się z powierzchnią oporową pierścieniowego elementu stykowego 36. Podczas procesu przestawiania czujnik 34 styka się z umieszczonym na rurowym elemencie 30 elementem uruchamiającym 37 w postaci przeciwstyku, po czym na zakończenie procesu przestawiania czujnika 35 w postaci przełącznika stykowego wytwarza ponownie sygnał przełączający. W trakcie całego procesu przestawiania generowany jest zatem ciąg sygnałów przełączających, który umożliwia dokładną kontrolę działania urządzenia nastawczego.
Pomiędzy czołową powierzchnią 38 i czołową powierzchnią 39 pozostaje osiowy luz d, który można pokonać w drodze sprężystego ugięcia względnie wibracji przyległej iglicy. Jeżeli ustawi się maksymalnie dopuszczalny luz iglicy, powoduje to bezpośrednie przyleganie rurowego elementu 30 do części 14 drążka tłokowego, a co za tym idzie zapewnia dalszą blokadę dalszej iglicy przez drążek łączący. Aby przy tego typu wibracjach względnie ugięciach przyległej iglicy czujnik 35 nie wysyłał sygnałów przełączających, pierścieniowy element stykowy 36 jest osadzony sprężyście za pomocą sprężyny 40 wewnątrz rurowego elementu 30.
PL 204 400 B1
Pomiędzy częścią 15 drążka łączącego i końcówką 31 drugiej części 14 drążka łączącego znajduje się sprężyna 41. Przy pęknięciu drążka łączącego sprężyna 41 sprawia, że zachowana zostaje odległość b pomiędzy ogranicznikami 32 i 33. W ten sposób wyeliminowany jest przesuw części 14 i 15 drążka łączącego względem siebie, a zatem w tym przypadku przełączniki stykowe czujników 34 i 35 nie wytwarzają sygnałów. Obie części 14 i 15 drążka łączącego są zabezpieczone nakrętką 42.

Claims (13)

1. Urządzenie do kontroli funkcjonowania urządzeń do przestawiania ruchomych części zwrotnic, połączonych ze sobą drążkiem łączącym, znamienne tym, że drążek łączący (13) składa się z dwóch części (14, 15) i przesuwnych względem siebie w kierunku osiowym, przy czym urządzenie jest zaopatrzone w czujniki (34, 35) do rejestracji co najmniej dwóch, różniących się od siebie, położeń przesuwu części (14, 15) drążka łączącego.
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że części (14, 15) drążka łączącego mają ograniczniki (32, 33) do ograniczania osiowej przesuwności części względem siebie.
3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że jedna część (15) drążka łączącego zawiera rurowy element (30), obejmujący co najmniej częściowy obszar osiowy drugiej części (14) drążka łączącego.
4. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że rurowy element (30) jednej części (15) drążka łączącego ma ogranicznik (32), który zaczepia o mającą kształt tłoka końcówkę (31) drugiej części (114) drążka łączącego.
5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że części (14, 15) drążka łączącego są połączone ze sobą sprężyną (41), zwłaszcza sprężyną śrubową.
6. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że czujniki (34, 35) mają postać przełączników stykowych.
7. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, znamienne tym, że pierwszy czujnik (34) jest połączony sztywno z jedną częścią (14) drążka łączącego i w celu rejestracji pierwszego skrajnego położenia przesuwu części drążka łączącego współpracuje z członem uruchamiającym (37), usytuowanym na rurowym elemencie (30).
8. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, znamienne tym, że drugi czujnik (35) jest połączony sztywno z jedną częścią (14) drążka łączącego i w celu rejestracji drugiego skrajnego położenia przesuwu części (14, 15) drążka łączącego współpracuje z powierzchnią oporową, usytuowaną wewnątrz rurowego elementu (30).
9. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że powierzchnia oporowa wewnątrz rurowego elementu (30) jest osadzona sprężyście przesuwnie względem niego.
10. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że ograniczniki (32, 33) są osadzone przesuwnie.
11. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że końcówka (31) w kształcie tłoka jest połączona gwintem z częścią (14) drążka łączącego.
12. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że rurowy element (30) jest połączony gwintem z częścią (15) drążka łączącego.
13. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że czujniki (34, 35) są połączone z urządzeniem przetwarzająco-kontrolnym.
PL359103A 2000-07-14 2001-07-12 Urządzenie do kontroli funkcjonowania urządzeń do przestawiania ruchomych części zwrotnic PL204400B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0051800U AT4844U1 (de) 2000-07-14 2000-07-14 Einrichtung zur mechanischen und elektrischen überprüfung der verstelleinrichtung von weichenantrieben

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL359103A1 PL359103A1 (pl) 2004-08-23
PL204400B1 true PL204400B1 (pl) 2010-01-29

Family

ID=3492722

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL359103A PL204400B1 (pl) 2000-07-14 2001-07-12 Urządzenie do kontroli funkcjonowania urządzeń do przestawiania ruchomych części zwrotnic

Country Status (14)

Country Link
US (1) US7191986B2 (pl)
EP (1) EP1301385B1 (pl)
CN (1) CN1285478C (pl)
AT (2) AT4844U1 (pl)
AU (1) AU2002222924A1 (pl)
CA (1) CA2415546C (pl)
CZ (1) CZ293033B6 (pl)
DE (1) DE50114074D1 (pl)
DK (1) DK1301385T3 (pl)
ES (1) ES2307663T3 (pl)
HU (1) HUP0301738A2 (pl)
PL (1) PL204400B1 (pl)
PT (1) PT1301385E (pl)
WO (1) WO2002006104A1 (pl)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT502042B1 (de) * 2005-05-18 2007-01-15 Vae Gmbh Vorrichtung zur endlagenprüfung von beweglichen teilen einer schienenweiche
US7699272B2 (en) * 2007-09-14 2010-04-20 Jim Arnold Railroad switching indicator mechanism
AT507216B1 (de) * 2008-09-11 2010-03-15 Vae Eisenbahnsysteme Gmbh Vorrichtung zum festlegen einer weichenstelleinrichtung an backenschienen einer schienenweiche
US8684318B2 (en) * 2010-09-16 2014-04-01 Spx International Limited Mechanical lock
US8152111B1 (en) * 2010-11-30 2012-04-10 Albert Edwin Bryan System and apparatus for indicating the position and condition of a switch point in a railroad switch

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2091155A (en) * 1932-06-21 1937-08-24 Gen Railway Signal Co Control switch for railway traffic controlling systems
US2740041A (en) * 1951-10-06 1956-03-27 Gen Equipment & Mfg Company Railway switch position indicator
DE1957120A1 (de) 1969-11-13 1971-05-19 Langer Paul Gerhard Rotierende axial foerdernde Verdraengerpumpe
SE506183C2 (sv) * 1993-05-27 1997-11-17 Abb Daimler Benz Transp Anordning vid järnvägsspår för omläggning av spårväxel
US5806809A (en) * 1997-03-12 1998-09-15 Danner; Don D. Railroad switch point position sensing system and method
AT405925B (de) * 1997-05-27 1999-12-27 Vae Ag Einrichtung zum verriegeln der endlagen von beweglichen weichenteilen
US6062514A (en) * 1998-07-22 2000-05-16 Union Switch & Signal, Inc. Railway switch circuit controller
US6427950B1 (en) * 1999-06-04 2002-08-06 Meridian Rail Information Systems Corp. Electrically operated railroad switch machine
US6296208B1 (en) * 1999-08-25 2001-10-02 Union Switch & Signal, Inc. Railway switch machine point detection system
ATA149899A (de) * 1999-08-31 2005-10-15 Vae Ag Einrichtung zur feststellung der verriegelungslage oder der verschiebeendlage eines zylinderkolbenaggregates eines weichenantriebes

Also Published As

Publication number Publication date
HUP0301738A2 (en) 2003-09-29
CZ293033B6 (cs) 2004-01-14
ES2307663T3 (es) 2008-12-01
AU2002222924A1 (en) 2002-01-30
EP1301385A1 (de) 2003-04-16
PL359103A1 (pl) 2004-08-23
ATE399691T1 (de) 2008-07-15
CN1285478C (zh) 2006-11-22
CA2415546A1 (en) 2003-01-09
US7191986B2 (en) 2007-03-20
CN1458893A (zh) 2003-11-26
EP1301385B1 (de) 2008-07-02
DK1301385T3 (da) 2008-10-27
DE50114074D1 (de) 2008-08-14
US20040069910A1 (en) 2004-04-15
WO2002006104A1 (de) 2002-01-24
PT1301385E (pt) 2008-09-24
CZ200351A3 (cs) 2003-04-16
AT4844U1 (de) 2001-12-27
CA2415546C (en) 2007-01-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101011100B1 (ko) 레일 전철기의 가동 부품들의 최종 위치를 검사하기 위한 장치
US10001356B2 (en) Collision prevention device of measurer
US4815214A (en) Probe head with self-contained electrical switch operated means for a coordinate-measuring machine
PL204400B1 (pl) Urządzenie do kontroli funkcjonowania urządzeń do przestawiania ruchomych części zwrotnic
DE10057736C5 (de) Kollisionsverhinderungsvorrichtung für Meßgeräte und Meßgerät mit derartiger Kollisionsverhinderungsvorrichtung
DE10348884A1 (de) Sicherheitsschalter, insbesondere Not-Aus-Schalter, zum sicheren Abschalten eines gefahrbringenden Gerätes
PL182366B1 (pl) Sposób i urzadzenie do wykrywania polozenia przestawnych czesci zwrotnicy PL
PL187117B1 (pl) Urządzenie do blokowania końcowych położeń ruchomych części zwrotnicy
EP2620347B1 (en) Non trailable switch machine for railroad switches or the like
US7300023B2 (en) Machine for railway switching
EP1495319B1 (en) Assessment of the condition of fruit and vegetables
EP0162202B1 (en) Mold protection device
US20230243192A1 (en) Door handle arrangement and method for checking the permissibility of the operating speed of a handle body of the door handle arrangement
RU2608691C2 (ru) Бестоковый оптический переключатель
AU2015354369B2 (en) Device for checking the final position of movable parts of a rail switch
EP3945238B1 (de) Überwachungseinrichtung und verfahren zum betrieb einer überwachungseinrichtung
CS251975B1 (cs) Přístroj impulznú kontrolu zalomenia nástraja výsuvným čidlom
SE505817C2 (sv) Anordning vid fordonslås
CS252082B1 (cs) UBtrojí pro Indikaci stavu zapojení dvou rozpojitelnýoh částí mechanismu
CS256132B1 (cs) Zapojení zajišťující okamžité vyhodnocení chybového stavu servosmyček pohybujících se částí strojů
DE3014894A1 (de) Anfahrsicherung fuer pruefeinrichtungen

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20130712