PL204157B1 - Króćce urządzenia do próżniowego odgazowywania stali - Google Patents
Króćce urządzenia do próżniowego odgazowywania staliInfo
- Publication number
- PL204157B1 PL204157B1 PL376633A PL37663305A PL204157B1 PL 204157 B1 PL204157 B1 PL 204157B1 PL 376633 A PL376633 A PL 376633A PL 37663305 A PL37663305 A PL 37663305A PL 204157 B1 PL204157 B1 PL 204157B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- steel
- vacuum chamber
- snorkel
- vacuum
- suction
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C21—METALLURGY OF IRON
- C21C—PROCESSING OF PIG-IRON, e.g. REFINING, MANUFACTURE OF WROUGHT-IRON OR STEEL; TREATMENT IN MOLTEN STATE OF FERROUS ALLOYS
- C21C7/00—Treating molten ferrous alloys, e.g. steel, not covered by groups C21C1/00 - C21C5/00
- C21C7/10—Handling in a vacuum
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C22—METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
- C22B—PRODUCTION AND REFINING OF METALS; PRETREATMENT OF RAW MATERIALS
- C22B9/00—General processes of refining or remelting of metals; Apparatus for electroslag or arc remelting of metals
- C22B9/04—Refining by applying a vacuum
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Materials Engineering (AREA)
- Metallurgy (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Treatment Of Steel In Its Molten State (AREA)
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku są króćce urządzenia do próżniowego odgazowywania stali metodą obiegową.
Proces odgazowywania stali w kadzi stalowniczej ma na celu zmniejszenie zawartości rozpuszczonych w niej szkodliwych gazów takich jak: wodór, tlen, azot, oraz odwęglenie i polepszanie stopnia czystości stali, a tym samym poprawienie jej własności mechanicznych.
Znanych jest wiele metod próżniowego odgazowywania stali, w tym znane jest odgazowywanie obiegowe z obiegiem ciągłym metodą RH, polegającą na obiegu metalu przez komorę próżniową urządzenia, wyposażonego w kadź odlewniczą dla ciekłej stali, zaopatrzoną w króciec ssący, zawierający przewód doprowadzający gaz obojętny i króciec opadowy. Króćce podczas odgazowywania zanurzone są w ciekłej stali znajdującej się w kadzi stalowniczej usytuowanej pod komorą urządzenia RH. Ponadto, urządzenie wyposażone jest w rynnę zasypową dodatków stopowych i otwór palnikowy, a w górnej części w przewód odciągu gazów i wytwarzania próżni w tej komorze.
Gardziel komory próżniowej usytuowaną w jej dolnej części stanowią oddzielne pierścienie ceramiczne, które połączone są z oddzielnymi króćcami: ssącym i opadowym usytuowanymi współosiowo względem siebie, a ich wewnętrzne ogniotrwałe wyłożenie wykonane jest z kilku warstw kształtek ceramicznych usytuowanych obok siebie w jednej linii obwodowej.
Króćcami ssącym i opadowym w momencie zanurzenia się ich w kąpieli stalowej zasysana jest ciekła stal z kadzi do komory próżniowej urządzenia, przy czym obieg tej stali uzyskuje się dzięki podawaniu przez króciec ssący gazu obojętnego, korzystnie argonu, który unosząc i rozprężając się wtłacza ciekłą stal do komory próżniowej poprzez króciec ssący, skąd po odgazowaniu stal ta powraca króćcem opadowym do kadzi odlewniczej, przy czym ciekła stal jest zasysana tylko do wysokości słupa barometrycznego zależnej od ciśnienia zewnętrznego i ciśnienia panującego w komorze próżniowej.
Znany z opisu patentowego US 5024421 króciec odgazowujący stal, przeznaczony do cyrkulacji stopionego metalu z kadzi do naczynia próżniowego/ posiada dwuczęściowy pancerz stalowy w kształcie tulei z kołnierzem zewnętrznym, zaopatrzony na wewnętrznej jego powierzchni w koł nierzowe zworniki, na których wspiera się naniesiona ciś nieniowo zaprawa cementowa oraz bloczki ogniotrwałe połączone ze sobą tą zaprawą. Te ceramiczne bloczki stanowią wewnętrzne wyłożenie pancerza stalowego i ułożone są w pierścieniowe warstwy, przy czym połączone są one ze sobą nawzajem tworząc monolityczny zespół króćca odgazowującego tylko do wysokości pancerza stalowego, nie obejmując tym monolitem pierścieni gardzieli komory próżniowej urządzenia.
Znane są również z opisów patentowych JP51253318 i JP08218113A metody chłodzenia króćców urządzeń do próżniowego odgazowywania stali, polegające na przedmuchiwaniu powietrza lub gazu przez szczelinę utworzoną pomiędzy dwoma pancerzami stalowymi tych króćców.
Stosowane w znanych urządzeniach do próżniowego odgazowywania stali zewnętrzne wyłożenie ogniotrwałe króćców ma stosunkowo małą żywotność, gdyż podczas ich eksploatacji w wyniku bezpoś redniego kontaktu z ciekłą warstwą ż u ż la wystę puje korozja chemiczna powodująca rozpuszczanie się betonu i niszczenie wyłożenia tego króćca. Celem ograniczenia korozyjnego zużycia się monolitycznej warstwy betonowej króćca wykonanej na bazie AI2O3 stosuje się natryskiwanie na powierzchnię betonu masy zasadowej, którą nakłada się w przerwach między kolejnymi wytopami stali. Tworzy się w ten sposób warstwę materiału chroniącą beton przed bezpośrednim kontaktem z ciekłym żużlem.
Wspomniane króćce posiadają pancerz stalowy, który podtrzymuje ich wewnętrzną i zewnętrzną część ceramicznego wyłożenia roboczego. Jednakże w przypadku długich czasów obróbki oraz krótkich odstępów czasowych między odgazowaniami przyrosty temperatur tego pancerza po każdym odgazowaniu sumują się w czasie trwania sekwencji, a nadmierny wzrost temperatury pancerza prowadzi do jego znacznej rozszerzalności i deformacji. Rozszerzający się na wskutek wysokiej temperatury pancerz powoduje powstawanie wyraźnych pęknięć wyłożenia monolitycznego. Opisane zjawiska wpływają również negatywnie na wewnętrzne wyłożenie robocze danego króćca, gdyż jego pancerz stalowy podtrzymuje wewnętrzną część jego wyłożenia roboczego. Wywołana wysoką temperaturą deformacja pancerza stalowego powoduje bowiem rozluźPL 204 157 B1 nienie wymurówki z kształtek magnezjowo-chromitowych, co przyspiesza erozję na łączeniach tych kształtek i złożonych z nich pierścieni.
Celem wynalazku jest wyeliminowanie przytoczonych wyżej wad i niedogodności znanych dotychczas króćców ssących i opadowych, oraz współpracujących z nimi pierścieni gardzieli komory próżniowej.
Istota króćców urządzenia do próżniowego odgazowywania stali metodą obiegową polega na tym, że króciec ssący i króciec opadowy oraz pierścienie gardzieli komory próżniowej tego urządzenia wykonane są jako zespoły monolityczne, natomiast zewnętrze wyłożenie ogniotrwałe króćca ssącego i króćca opadowego w obu zespołach monolitycznych ma wykonaną perforację. Ponadto, pancerze stalowe króćca ssącego i króćca opadowego w obu zespołach monolitycznych na wewnętrznej powierzchni mają rurkową instalację chłodzącą korzystnie gazową.
Połączenie pierścienia gardzieli z odpowiednim króćcem w jeden monolit, w którym kształtki ceramiczne wyłożenia zewnętrznego zachodzą za siebie, spowodowało znaczne zwiększenie wytrzymałości mechanicznej tych monolitów oraz zapobiegło powstawaniu nieszczelności w porównaniu do stosowanych dotychczas indywidualnych pierścieni gardzieli i króćców, z kształtkami ceramicznymi ułożonymi obok siebie w kilku warstwach pierścieniowych.
Wykonanie perforacji na zewnętrznej betonowej powierzchni króćca spowodowało zwiększenie powierzchni styku natryskiwanej masy z powierzchnią betonową dzięki czemu stworzono możliwość nałożenia grubszej warstwy masy ochronnej na zewnętrzne wyłożenie betonowe króćca do obiegowego odgazowywania stali metodą próżniową, przy jednoczesnym zapewnieniu dobrego przylegania i utrzymywania się natryskiwanej masy zasadowej na zewnętrznej powierzchni tego króćca. Z kolei wprowadzenie do pancerza stalowego króćca stanowiącego monolit wraz z pierś cieniem gardzieli instalacji chł odzą cej zapobiegło wystę powaniu nadmiernych przyrostów temperatury i związanych z tym pęknięć masy ochronnej.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia króciec ssący lub opadowy z perforowaną powierzchnią zewnętrznego wyłożenia ogniotrwałego urządzenia do obiegowego ciągłego odgazowywania stali w widoku perspektywicznym, fig. 2 - pancerz stalowy króćca pokazanego na fig. 1 z układem rurek chłodzących w widoku perspektywicznym, a fig. 3 - fragment komory próż niowej urzą dzenia do obiegowego ciągłego odgazowywania stali w przekroju osiowym, w widoku perspektywicznym.
Gardziel 1 komory próżniowej 2 urządzenia do obiegowego ciągłego odgazowywania stali zaopatrzona jest w króciec ssący 3 i króciec opadowy 4. Każdy z tych króćców 3 i 4 wykonany jest jako monolit 5 i 6, złożony z pancerza stalowego 7 z wyłożeniem ogniotrwałym 8 na jego zewnętrznej powierzchni oraz z umieszczonego wewnątrz tego pancerza elementu tulejowego 9 wykonanego z ogniotrwałych kształtek ceramicznych 10, tak że element tulejowy 9 przysłania układ rurek, stanowiących gazową instalację chłodniczą 11 zamontowanych na wewnętrznej powierzchni pancerza stalowego 7 i wystaje ponad górne jego czoło na wymiarze L stanowiącym około 40% jego całkowitej wysokości H. Poza tym zewnętrzne wyłożenie ogniotrwałe 8 pancerza stalowego 7 ma wykonaną perforację 12 na całej jego powierzchni, natomiast ogniotrwałe kształtki ceramiczne 10, elementu tulejowego 9 ułożone są obok siebie naprzemiennie, tworząc zakładki 13 pomiędzy sąsiednimi kształtkami ceramicznymi 10.
Claims (2)
1. Króćce urządzenia do próżniowego odgazowywania stali metodą obiegową zamontowane w dolnej części komory próżniowej tego urządzenia, z których jeden jest króćcem ssącym wyposażonym w przewód doprowadzający gaz obojętny do kadzi, a drugi króćcem opadowym, a w górnej części komora próżniowa wyposażona jest w rynnę zasypową dodatków stopowych, otwór palnikowy oraz usytuowany nam nimi kanał odciągu gazów i wytwarzania próżni w tej komorze, przy czym wewnętrzne i zewnętrzne wyłożenia tych króćców podtrzymywane są przez pancerze stalowe chłodzone za pomocą powietrza lub gazu, zaś kształtki ceramiczne wyłożenia wewnętrznego wykonane są z kilku warstw pierścieni powiązanych z sobą analogicznymi kształtkami zachodzącymi na siebie, znamienne tym, że króciec ssący (3) i króciec opadowy (4) oraz pierścienie gardzieli (1) komory próżniowej (2) tego urządzenia wykonane są jako zespoły monoli4
PL 204 157 B1 tyczne (5) i (6), natomiast zewnętrzne wyłożenie ogniotrwałe (8) króćca ssącego (3) i króćca opadowego (4) w obu zespołach monolitycznych (5) i (6) ma wykonaną perforację (12).
2. Króćce według zastrz. 1, znamienne tym, że pancerze stalowe (7) króćca ssącego (3) i króćca opadowego (4) w obu zespołach monolitycznych (5) i (6) na wewnętrznej powierzchni mają rurkową instalację chłodzącą (11), korzystnie gazową.
Priority Applications (3)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL376633A PL204157B1 (pl) | 2005-08-16 | 2005-08-16 | Króćce urządzenia do próżniowego odgazowywania stali |
PCT/PL2005/000078 WO2007021207A1 (en) | 2005-08-16 | 2005-11-21 | Snorkels for vacuum degassing of steel |
EP05814356A EP1957681B1 (en) | 2005-08-16 | 2005-11-21 | Snorkels for vacuum degassing of steel |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL376633A PL204157B1 (pl) | 2005-08-16 | 2005-08-16 | Króćce urządzenia do próżniowego odgazowywania stali |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL376633A1 PL376633A1 (pl) | 2007-02-19 |
PL204157B1 true PL204157B1 (pl) | 2009-12-31 |
Family
ID=36477709
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL376633A PL204157B1 (pl) | 2005-08-16 | 2005-08-16 | Króćce urządzenia do próżniowego odgazowywania stali |
Country Status (3)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP1957681B1 (pl) |
PL (1) | PL204157B1 (pl) |
WO (1) | WO2007021207A1 (pl) |
Families Citing this family (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE102009039260A1 (de) | 2009-08-28 | 2011-03-03 | Sms Siemag Ag | Vorrichtung zur Entgasung einer Stahlschmelze mit einem verbesserten Auslaufrüssel |
US9038867B2 (en) | 2011-05-11 | 2015-05-26 | Tyk America, Inc. | Degasser snorkel with serpentine flow path cooling |
US9644246B2 (en) | 2011-05-11 | 2017-05-09 | Tyk America, Inc. | Degasser snorkel with serpentine flow path cooling |
Family Cites Families (6)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US3521873A (en) * | 1966-04-28 | 1970-07-28 | Nippon Steel Corp | Passing tube for vessel for vacuum-degassing molten steel |
BE879518A (fr) * | 1979-10-19 | 1980-02-15 | Desaar Rene | Tube plongeur pour cuve a vide de degazage d'un bain d'acier |
JPH0629454B2 (ja) * | 1985-05-04 | 1994-04-20 | 新日本製鐵株式会社 | 浸漬管の冷却方法 |
US5024421A (en) * | 1990-05-08 | 1991-06-18 | Usx Corporation | Interlocking snorkel refractory |
JP3665378B2 (ja) * | 1995-02-08 | 2005-06-29 | 新日本製鐵株式会社 | 浸漬管冷却条件の設定方法 |
DE19511640C1 (de) * | 1995-03-30 | 1996-05-23 | Veitsch Radex Ag | Rüssel für ein Entgasungsgefäß |
-
2005
- 2005-08-16 PL PL376633A patent/PL204157B1/pl unknown
- 2005-11-21 WO PCT/PL2005/000078 patent/WO2007021207A1/en active Application Filing
- 2005-11-21 EP EP05814356A patent/EP1957681B1/en not_active Not-in-force
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
WO2007021207A1 (en) | 2007-02-22 |
EP1957681B1 (en) | 2013-02-20 |
EP1957681A1 (en) | 2008-08-20 |
PL376633A1 (pl) | 2007-02-19 |
WO2007021207A9 (en) | 2007-06-28 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CN100548501C (zh) | 将固体颗粒材料喷射进容器中的设备 | |
KR101186484B1 (ko) | 고체미립자 물질을 용기에 주입하기 위한 장치 | |
JP5726614B2 (ja) | 転炉の耐火レンガの冷却構造及びその方法 | |
JP5659690B2 (ja) | 焼結鉱冷却装置 | |
PL204157B1 (pl) | Króćce urządzenia do próżniowego odgazowywania stali | |
CN212720899U (zh) | 矿热电炉炉体结构 | |
PL199946B1 (pl) | Element chłodzący i sposób jego montażu | |
JP2005336588A (ja) | 出銑樋及びその形成方法 | |
CN102159732A (zh) | 具有保护元件的氧气喷枪 | |
CN112458223A (zh) | 高炉风口带结构 | |
CN216337752U (zh) | 一种大型高炉整体浇筑成型的新型炉衬结构 | |
JP4830514B2 (ja) | Rh真空脱ガス装置の環流管煉瓦構造 | |
CN114058760A (zh) | 一种高炉的热风管上局部热风管道的快速更换方法 | |
EP2836619B1 (en) | Improved bubble pump resistant to attack by molten aluminum | |
JP2011208219A (ja) | ステーブクーラ | |
PL221943B1 (pl) | Króćce z gardzielą dna komory próżniowej urządzenia RH do próżniowego odgazowywania stali metodą obiegową | |
JP7267668B2 (ja) | 高炉改修における炉底冷却方法 | |
EP2960608A1 (en) | Method for cooling housing of melting unit and melting unit | |
CN213895902U (zh) | 高炉风口带结构 | |
RU2776656C1 (ru) | Футеровка нижней части вакуум-камеры | |
JPH07292403A (ja) | 高炉の出銑口煉瓦構造 | |
JP7309468B2 (ja) | 浸漬管 | |
JP2007191737A (ja) | 溶鋼浸漬管のスロート部耐火物の損耗防止方法 | |
JP2523061Y2 (ja) | 真空脱ガス設備用浸漬管における内巻き煉瓦脱落防止構造 | |
RU2167204C1 (ru) | Дутьевая фурма доменной печи |