PL203850B1 - Urządzenie z licznymi funkcjami odświeżania toalety - Google Patents

Urządzenie z licznymi funkcjami odświeżania toalety

Info

Publication number
PL203850B1
PL203850B1 PL361099A PL36109901A PL203850B1 PL 203850 B1 PL203850 B1 PL 203850B1 PL 361099 A PL361099 A PL 361099A PL 36109901 A PL36109901 A PL 36109901A PL 203850 B1 PL203850 B1 PL 203850B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
bottle
chambers
holder
fluid
toilet bowl
Prior art date
Application number
PL361099A
Other languages
English (en)
Other versions
PL361099A1 (pl
Inventor
Petrus Henricus Aloysius Nicolaas Kuhn
Original Assignee
Sara Lee De Nv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sara Lee De Nv filed Critical Sara Lee De Nv
Publication of PL361099A1 publication Critical patent/PL361099A1/pl
Publication of PL203850B1 publication Critical patent/PL203850B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E03WATER SUPPLY; SEWERAGE
    • E03DWATER-CLOSETS OR URINALS WITH FLUSHING DEVICES; FLUSHING VALVES THEREFOR
    • E03D9/00Sanitary or other accessories for lavatories ; Devices for cleaning or disinfecting the toilet room or the toilet bowl; Devices for eliminating smells
    • E03D9/02Devices adding a disinfecting, deodorising, or cleaning agent to the water while flushing
    • E03D9/03Devices adding a disinfecting, deodorising, or cleaning agent to the water while flushing consisting of a separate container with an outlet through which the agent is introduced into the flushing water, e.g. by suction ; Devices for agents in direct contact with flushing water
    • E03D9/032Devices connected to or dispensing into the bowl
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E03WATER SUPPLY; SEWERAGE
    • E03DWATER-CLOSETS OR URINALS WITH FLUSHING DEVICES; FLUSHING VALVES THEREFOR
    • E03D9/00Sanitary or other accessories for lavatories ; Devices for cleaning or disinfecting the toilet room or the toilet bowl; Devices for eliminating smells
    • E03D9/02Devices adding a disinfecting, deodorising, or cleaning agent to the water while flushing
    • E03D2009/024Devices adding a disinfecting, deodorising, or cleaning agent to the water while flushing using a solid substance

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Hydrology & Water Resources (AREA)
  • Water Supply & Treatment (AREA)
  • Bidet-Like Cleaning Device And Other Flush Toilet Accessories (AREA)
  • Sanitary Thin Papers (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)
  • Toilet Supplies (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie z licznymi funkcjami odświeżania toalety.
Wynalazek dotyczy urządzenia z licznymi funkcjami odświeżania toalety, wyposażonego w zbiornik na substancję aktywną i środki zawieszające, służące do zawieszania urządzenia na brzegu muszli klozetowej tak, że przy każdym spłukiwaniu aktywna substancja jest wprowadzana do spłukującej wody w muszli klozetowej. Zbiornik może zawierać aktywny płyn, ale również czyszczący blok aktywnej, rozpuszczalnej w wodzie, substancji, przy czym zbiornik posiada przynajmniej dwie komory na aktywne substancje.
Znane jest ze zgłoszenia nr EP 0 960 984 A urządzenie, w którym komory są bezpośrednio połączone z powietrzem otoczenia za pomocą otworów usytuowanych na górze zbiornika. Otwory te również służą do wpuszczania spłukującej wody do komór. Jeżeli komory wypełnione są płynem to górna przestrzeń powyżej poziomu płynu jest w bezpośrednim kontakcie z powietrzem otoczenia. Dodatkowo komory nie są oddzielone od siebie. W konsekwencji nie nadają się do wypełniania ciekłą substancją aktywną ponieważ płyn mógłby zmieszać się przed zainstalowaniem urządzenia. Chociaż w publikacji wspomniano, że aktywne medium w komorze moż e być płynem, to publikacja nie wyjaśnia jak takie urządzenie powinno być wykonane.
Znane są zbiorniki na płyn aktywny, na przykład z opisu patentu europejskiego o numerze 0 785 315. Liczne funkcje tego znanego urzą dzenia obejmują czyszczenie muszli klozetowej przy każdym spłukiwaniu i stałe wytwarzanie świeżego zapachu w komorze. W tym celu butelka zawiera zbiornik na płyn czyszczący, w którym zostały rozpuszczone ulotne substancje, zapewniające świeży zapach. Element gromadzący płyn może zostać utworzony w postaci porowatej masy, przez którą zawartość zbiornika łączy się z otaczającym powietrzem. Przy pomocy otworu wylotowego płynu i otworu dostarczają cego powietrze, przy czym oba otwory mają odpowiednio dobrane wymiary, nacisk płynu na porowatą masę jest zawsze utrzymywany na stałym poziomie, niezależnie od poziomu płynu w zbiorniku, tak że podczas całego okresu stosowania butelki, zawsze uzyskiwane jest w zasadzie stałe nasycenie porowatej masy. Po każdym spłukaniu, warunek nasycenia jest odtwarzany, podczas gdy przez porowatą masę stale rozsyłane są ulotne składniki. Zamiast porowatej masy, element gromadzący płyn może zawierać jeden lub więcej, ściśle ograniczonych otworów wylotowych lub korek, wyposażony w wąskie otwory przepływowe w otworach wylotowych komór.
Chociaż, w praktyce, takie urządzenie jest wystarczające, jego zastosowanie jest ograniczone: poza wspomnianym podwójnym działaniem toaletowym, pożądane jest uzyskanie większej funkcjonalności. Na przykład, może być pożądane, aby również rozprowadzana była substancja ograniczająca tworzenie się wapna i/lub substancja o działaniu wybielającym. Często substancje te nie mogą być łączone z substancjami już obecnymi w zbiorniku.
Celem wynalazku jest dostarczenie urządzenia z licznymi funkcjami odświeżania toalety, umożliwiającego, pod tym względem, szersze wykorzystanie niż znane już urządzenia.
Celem wynalazku jest również opracowanie zespołu butelki i uchwytu.
Urządzenie z licznymi funkcjami odświeżania toalety, wyposażone w zbiornik na aktywną substancję i elementy zawieszające do zawieszania urządzenia na brzegu muszli klozetowej, tak że przy każdym spłukiwaniu aktywna substancja jest wprowadzana do spłukującej wody w muszli klozetowej przy czym zbiornik posiada przynajmniej dwie komory na aktywne substancje według wynalazku charakteryzuje się tym, że zawiera element łączący, przy pomocy którego komory są połączone ze sobą, kiedy urządzenie jest używane, tak że równomiernie jest obniżane ciśnienie w obu przestrzeniach powietrznych przy czym komory są napełnione aktywną cieczą.
Korzystnie urządzenie jest wyposażone w uchwyt, opcjonalnie odłączalną butelkę połączoną z uchwytem z przynajmniej dwoma komorami na aktywne substancje i element gromadzący na płyn, który, kiedy urządzenie jest zawieszone na brzegu muszli klozetowej, jest umieszczony na drodze spłukującej wody w muszli klozetowej dodając do niej podczas spłukiwania płyn aktywny, przy czym zawartość komór jest ciągle połączona z elementem gromadzącym płyn.
Korzystnie urządzenie zawiera uchwyt i butelkę określającą zbiornik z przynajmniej dwiema komorami na aktywne płyny, butelka jest rozłącznie połączona z uchwytem, przy czym komory są uszczelnione oddzielnie za pomocą elementu łączącego w położeniu rozłączenia butelki względem uchwytu, zaś w położeniu połączenia butelki z uchwytem komory są połączone za pomocą elementu łączącego przy równomiernym obniżaniu ciśnienia w obu przestrzeniach powietrznych.
PL 203 850 B1
Korzystnie element łączący zawiera środki uszczelniające i uwalniające, przy pomocy których, kiedy butelka jest zamocowana w uchwycie lub krótko przed lub po zamocowaniu jej, przestrzenie powietrzne w górnych częściach każdej komory są połączone ze sobą.
Korzystnie dwie komory i element łączący jest wyposażony w otwarte, rurowe elementy w każdej komorze, przy czym górne końce elementów rurowych kończą się w odpowiedniej przestrzeni powietrznej, zaś dolne końce elementów rurowych są połączone ze sobą a ponadto, środki uszczelniające i uwalniające są utworzone przez dwa prętowe elementy, umieszczone w elementach rurowych, przy czym każdy z nich, dopóki butelka nie jest zamocowana w uchwycie, uszczelnia odpowiedni element rurowy i, kiedy butelka jest zamocowana na uchwycie, łączy przestrzenie powietrzne ze sobą.
Korzystnie zbiornik zawiera komorę z umieszczonym w nim blokiem aktywnej substancji, który, kiedy urządzenie jest zawieszone na brzegu muszli klozetowej, jest również usytuowany na drodze wody spłukującej muszlę klozetową rozmieszczając w muszli klozetowej, przy każdym spłukiwaniu, pewną ilość aktywnej substancji, rozpuszczanej w wodzie.
Korzystnie blok jest wykonany i umieszczony tak, że podczas najdłuższej części okresu użytkowania, podczas spłukiwań, tylko jego część kontaktuje się ze spłukującą wodą.
Korzystnie blok jest wykonany i umieszczony tak, że podczas najdłuższej części okresu użytkowania, część stykająca się ze spłukującą wodą jest stała.
Korzystnie blok jest w kształcie belki i jest umieszczony pionowo w odpowiedniej komorze.
Korzystnie znamienne tym, że odpowiednia komora jest umieszczona między dwoma komorami na płyn.
Korzystnie znamienne tym, że odpowiednia komora ma otwór wylotowy, który jest usytuowany w zasadzie na tej samej wysokości co element gromadzący na płyn.
Zespół butelki i uchwytu według wynalazku charakteryzuje się tym, że butelka jest rozłącznie połączona z uchwytem i zawiera zbiornik składający się z co najmniej dwóch komór dla różnych płynów aktywnych, które to komory są uszczelnione oddzielnie za pomocą elementu łączącego w położeniu rozłączenia butelki względem uchwytu, zaś w położeniu połączenia butelki z uchwytem komory są połączone za pomocą elementu łączącego przy równomiernym obniżaniu ciśnienia w obu przestrzeniach powietrznych.
Jeśli kilka komór jest utworzonych w zbiorniku, powstaje problem, kiedy płyny w tych komorach mają różną lepkość. W wyniku różnej lepkości i, ponadto, różnych wielkości otworów wylotowych płynu w komorach, prędkość wylotowa płynów może być różna, tak że jedna komora jest opróżniona wcześniej niż druga. Taka sytuacja może trwać przez kilka dni. W celu uniknięcia tego, utrzymywane jest stałe, zredukowane ciśnienie w obu przestrzeniach powietrznych.
Reasumując urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że komory wypełnione aktywnym płynem i element łączący przy pomocy którego komory są połączone ze sobą, kiedy urządzenie jest używane, tak że równomiernie jest obniżane ciśnienie w obu przestrzeniach powietrznych, przy czym komory są napełniane aktywną cieczą.
W przypadku, gdy przynajmniej dwie komory są wypełnione aktywnym płynem, urządzenie charakteryzuje się również tym, że jest wyposażone w uchwyt, opcjonalnie odłączalną butelkę, połączoną z uchwytem, zbiornik zawierający przynajmniej dwie komory i element gromadz ą cy pł yn, który, kiedy urządzenie jest zawieszone na brzegu muszli klozetowej, jest umieszczony na drodze spłukującej wody w muszli klozetowej w celu dodawania do wody, przy każdym spłukiwaniu, aktywnego płynu, przy czym zawartość komór jest w stałej łączności z komponentem na płyn. Przez stałą łączność należy w tym przypadku rozumieć taką łączność, że do elementu gromadzącego płyn stale lub okresowo, na przykład kroplowo, jest dostarczana aktywna substancja.
Jak wspomniano powyżej, butelka jest opcjonalnie odłączalna od uchwytu. Następnie, butelka może być dystrybuowana niezależnie od uchwytu, podczas gdy, oczywiście, płyny w komorach nie mogą mieszać się jeden z drugim.
W tym celu przykład wykonania może zawierać uchwyt i butelkę określającą zbiornik z przynajmniej dwoma komorami na aktywne płyny, butelka jest rozłącznie połączona z uchwytem, przy czym komory są uszczelnione oddzielnie za pomocą elementu łączącego w położeniu rozłączenia butelki względem uchwytu, zaś w położeniu połączenia butelki z uchwytem komory są połączone za pomocą elementu łączącego przy równomiernym obniżaniu ciśnienia w obu przestrzeniach powietrznych.
PL 203 850 B1
Jednocześnie, element łączący korzystnie zawiera środki do uszczelniania i uwalniania, przy pomocy których, kiedy butelka jest przymocowana do uchwytu lub na krótko przed lub po tym, przestrzenie powietrzne w obu komorach są łączone jedna z drugą. Przy mocowaniu butelki do uchwytu, połączenie między dwiema przestrzeniami powietrznymi może zostać natychmiast uzyskane. Możliwe jest również wykonanie tego ręcznie przez naciśnięcie przycisku; może to mieć miejsce na krótko przed zamocowaniem butelki w uchwycie lub krótko potem. Taki przycisk może być również używany w przypadku butelki zintegrowanej z uchwytem lub na sta ł e przymocowanej do niego.
W konkretnym przykładzie wykonania urządzenie charakteryzuje się tym, że przewidziane są dwie komory i element łączący jest wyposażony w otwarte, rurowe elementy, umieszczone w każdym z komór, przy czym górny koniec każ dego rurowego elementu kończy się w odpowiedniej przestrzeni powietrznej, zaś dwa dolne końce obu elementów rurowych są połączone jedna z drugą, i ponadto, środki do uszczelniania i uwalniania są utworzone przez dwa prętowe elementy, z których każdy jest umieszczony w odpowiednim elemencie rurowym i każdy z nich, kiedy butelka nie jest jeszcze przymocowana do uchwytu, uszczelnia odpowiedni element rurowy i, kiedy butelka jest mocowana do uchwytu, łączy przestrzenie powietrzne jedną z drugą. Oznacza to, że, jak tylko butelka zostanie przymocowana do uchwytu, urządzenie powinno być utrzymywane w położeniu pionowym i powinno być zawieszone w tej pozycji na brzegu muszli klozetowej, aby płyny w obu komorach nie mieszały się jeden z drugim. Element łączący ze środkami uszczelniającymi i uwalniającymi może zostać również utworzony przez przesuwaną do góry i do dołu płytkę dzielącą lub mały zawór.
Ponadto, okazało się korzystne, kiedy urządzenie, takie jak dotąd opisano, jest połączone z blokiem czyszczą cym. Wedł ug wynalazku, w tym celu przewidziany jest zbiornik z pomieszczeniem z umieszczonym w nim blokiem aktywnej substancji, który, kiedy urządzenie jest zawieszone na brzegu muszli klozetowej, jest również na drodze spłukującej wody w misce muszli klozetowej w celu dodawania do muszli klozetowej przy każdym spłukiwaniu pewnej ilości aktywnej substancji, rozpuszczanej w spłukującej wodzie.
Znane są od dawana urządzenia zawieszane na brzegu muszli klozetowej, zawierające uchwyt, w którym przewidziany jest, płasko leżący, blok czyszczący. Ich wadą jest to, że nie jest uzyskiwane ciągłe uwalnianie substancji do spłukującej wody, że rozpuszczalność substancji jest często niedostateczna i że blok czyszczący, w miarę jak maleje, silnie się kruszy. Niedogodności te występują w sposób zauważalny, ponieważ podczas spłukiwania, woda przepływa przez cały blok. W celu uniknięcia tych niepożądanych efektów w urządzeniu według wynalazku, blok został zaprojektowany i umieszczony tak, że podczas największej części czasu jego stosowania, podczas operacji spłukiwania, tylko częściowo styka się on ze spłukującą wodą. Zatem, za każdym razem, tylko część bloku oddaje aktywną substancję do spłukującej wody. Pozostała część bloku pozostaje sucha. Ponadto, blok jest wykonany i umieszczony tak, że podczas największej części czasu stosowania bloku, część stykająca się ze spłukiwaną wodą jest stała, uzyskiwany jest jednorodny rozkład aktywnej substancji. Faktem jest, że ponieważ przy każdym spłukiwaniu mała część bloku jest rozpuszczana, cały blok nieco maleje, tak że po każdym spłukaniu w zasadzie identyczna powierzchnia bloku kontaktuje się ze spłukującą wodą. Jedynie pod koniec czasu stosowania może wystąpić zmniejszone dozowanie do spłukującej wody, przy czym, w ostatnim okresie, wciąż istnieje możliwość kruszenia. Jednakże stwierdzono, że przy cechach według wynalazku, czas stosowania może zostać znacznie wydłużony w porównaniu ze znanymi blokami czyszczącymi umieszczonymi płasko w zbiorniku. W korzystnym przykładzie wykonania blok ma kształt belki i jest umieszczony pionowo.
We wspomnianym powyżej konkretnym przykładzie wykonania, odpowiednia komora może zostać uzyskane przez umieszczenie jej między dwoma komorami na płyny. Zatem korzystne jest, kiedy odpowiednia komora jest wyposażona w otwór wylotowy, który jest umieszczony w zasadzie na tej samej wysokości co element na płyn.
Wynalazek nie tylko odnosi się do urządzenia jak opisano powyżej, ale również do butelki, która może być skierowana do obrotu oddzielnie, ze zbiornikiem zawierającym kilka komór na różne substancje aktywne, które może wykorzystywać w połączeniu z uchwytem, jak opisano powyżej.
W tym celu wynalazek zawiera zespół butelki i uchwytu, w którym butelka jest rozłącznie połączona z uchwytem i zawiera zbiornik składający się z co najmniej dwóch komór dla różnych płynów aktywnych, które to komory są uszczelnione oddzielnie za pomocą elementu łączącego w położeniu rozłączenia butelki względem uchwytu, zaś w położeniu połączenia butelki z uchwytem komory są połączone za pomocą elementu łączącego przy równomiernym obniżaniu ciśnienia w obu przestrzeniach powietrznych.
PL 203 850 B1
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie w przykładzie wykonania według wynalazku w przekroju wzdłużnym, fig. 2 przykład wykonania z fig. 1 w przekroju poprzecznym wzdłuż linii na wysokości wskazywanej przez A, fig. 3 - przykład wykonania z fig. 1 w przekroju poprzecznym wzdłuż linii na wysokości wskazywanej przez B, fig. 4 - przekrój wzdłużny przykładu wykonania, prostopadły do przekroju wzdłużnego z fig. 1 wykonany wzdłuż linii w miejscu wskazywanym przez C na fig. 1, fig. 5 - przekrój wzdłużny przykładu wykonania, prostopadły do przekroju wzdłużnego z fig. 1 wykonany wzdłuż linii, w miejscu wskazywanym przez D na fig. 1, fig. 6 - przekrój wzdłużny przykładu wykonania, prostopadły do przekroju wzdłużnego z fig. 1 wykonany wzdłuż linii, w miejscu wskazywanym przez E na fig. 1, fig. 7 - schematycznie przykład wykonania, w którym blok czyszczący, umieszczony pionowo w komorze, jest elementem częściowo reprezentowanego, innego przykładu wykonania urządzenia według wynalazku, fig. 8 - przekrój poprzeczny wzdłuż linii XXIV-XXIV na fig. 22 przez otwory wylotowe trzeciego przykładu wykonania według wynalazku, przy czym butelka nie jest jeszcze umieszczona w uchwycie, fig. 9 dolna część butelki w rzucie perspektywicznym, fig. 10 - górna część butelki w rzucie perspektywicznym, fig. 11 - górna część pokrywy zamykającej w rzucie perspektywicznym, fig. 12 - dolna część pokrywy zamykającej w rzucie perspektywicznym, fig. 13 - elementu zamykającego w rzucie perspektywicznym, fig. 14 - nakładka uszczelniająca w rzucie perspektywicznym z góry, fig. 15 - nakładka uszczelniająca w rzucie perspektywicznym od dołu, fig. 16 i 17 - elastyczny uchwyt, z pomocą którego urządzenie może być zawieszane na brzegu muszli klozetowej w rzucie perspektywiczne, fig. 18 uchwytu, do którego można przyłączyć butelkę w rzucie od dołu, fig. 19 - uchwytu, do którego można przyłączyć butelkę w rzucie z góry, fig. 20 - element gromadzący płyn z trzeciego przykładu wykonania w rzucie perspektywicznym z góry, fig. 21 - element gromadzą cy pł yn z trzeciego przykł adu wykonania w rzucie perspektywicznym z dołu, fig. 22 - trzeci przykład wykonania w rzucie z boku, fig. 23 - przekrój poprzeczny wzdłuż linii XXIII-XXIII na rys. 22 przez elementy rurowe, fig. 24 - szczegółowo otwory wylotowe butelki po zamontowaniu w uchwycie, fig. 25 - przekrój poprzeczny wzdłuż linii XXV-XXV na fig. 23, fig. 26 - przekrój poprzeczny wzdłuż linii XXVI-XXVI na fig. 24, fig. 27 - przekrój poprzeczny wzdłuż linii XXVII-XXVII na fig. 24, fig. 28 - pewną ilość możliwych alternatywnych struktur powierzchniowych dla elementu gromadzącego płyn.
Na figurach odpowiednie części są oznaczone tymi samymi oznacznikami liczbowymi.
W przykł adzie wykonania pokazanym na fig. 1-6 urzą dzenie z licznymi funkcjami odś wież ania toalety, według wynalazku, zawiera uchwyt 1 i butelkę 2 ze zbiornikiem na płyn aktywny, nietrwale mocowaną do uchwytu. Zbiornik ma dwie komory 3 i 4, przedzielone ścianką 36.
Środki zawieszające, połączone z uchwytem 1, w celu zawieszenia urządzenia na brzegu muszli klozetowej nie są tutaj przedstawione. Mogą być takie same, jak opisane we wspomnianym wcześniej europejskim zgłoszeniu patentowym nr 0 785 315.
Urządzenie jest również wyposażone w element gromadzący płyn 5 w postaci porowatej i absorbującej płyn masy, która, kiedy butelka 2 jest nasunięta na uchwyt 1, jest zawsze połączona przepływowo z płynem w komorach 3 i 4. Porowata masa jest umieszczona w uchwycie 1 tak, że jest usytuowana na drodze spłukującej wody, kiedy urządzenie jest zawieszone na brzegu muszli klozetowej. Porowata masa może być, na przykład, zaprojektowana jako gąbka lub jako mała płytka spieczonego, porowatego materiału.
Uchwyt 1 jest wyposażony w dwie złączki 6 i 7, z którymi można połączyć odpowiednie otwory wylotowe 8, 9 odpowiednio, komór 3, 4, tak że otwory wylotowe 8, 9 są skierowane w dół, kiedy urządzenie jest zawieszone na brzegu muszli klozetowej. W stanie połączonym ze złączkami 6, 7, odpowiednio, otwory wylotowe 8 i 9 są częściowo odcięte przez ścianki zamykające 10, 11, odpowiednio, przy czym każda z nich posiada przynajmniej jeden otwór przepuszczający płyn 12, 13, odpowiednio, który kończy się w kanale 14, 15, odpowiednio. Wylot z każdego z kanałów 14, 15, przylega do porowatej masy na ograniczonej powierzchni. Ponadto, ścianka zamykająca 10, 11, odpowiednio, ma otwór przepuszczający powietrze 16, 17, odpowiednio, który jest połączony z otoczeniem. Wymiary otworu przepuszczającego płyn 12, 13 i otworu przepuszczającego powietrze 16, 17 są dobrane względem siebie i względem lepkości płynu w zbiorniku na płyn, tak że nacisk płynu na porowatą masę jest zawsze w zasadzie równy i niezależny od poziomu płynu w komorze 3, 4.
Jak wyraźnie pokazano na fig. 1-6, uchwyt 1 jest wykonany z pierwszej części wytłoczonej 18, w której uformowane są środki zawieszające. Złączki 6, 7 ścianki zamykające 10, 11, otwory przepuszczające płyn 12, 13, otwory przepuszczające powietrze 16, 17 i kanały 14, 15 tworzą sekcję drugiej części wytłoczonej 19, która jest nietrwale połączona z pierwszą częścią wytłoczoną 18 za pomo6
PL 203 850 B1 cą połączenia zatrzaskowego. Element gromadzący płyn 5 w postaci porowatej masy jest zaciśnięty pomiędzy pierwszą częścią wytłoczoną 18 a drugą częścią wytłoczoną 19. Ponadto, pierwsza część wytłoczona 18 zawiera kanały wylotowe 31, kończące się w masie porowatej, służące do przepływu płynu obecnego w porowatej masie podczas spłukiwania.
Otwory wylotowe 8 i 9 butelki 2 są zamknięte nakładkami uszczelniającymi (nie pokazanymi), które, po umieszczeniu butelki 2 w uchwycie 1, są wpychane do odpowiedniej komory 3, 4 tak, że komory 3 i 4 są otwarte, zaś otwory wylotowe 8 i 9 są odsłonięte. Uzyskiwane jest to w ten sposób, że po umieszczeniu butelki 2 w uchwycie 1, jednocześnie otwierane są komory 3 i 4· Nakładki uszczelniające mogą być takie, że pływają na powierzchni płynu w odpowiednich komorach 3, 4 mogą być również zawiasowo przymocowane do otworów wylotowych lub w ich sąsiedztwie. Działanie uchwytu uwalnianie płynu z komór jest, pod tym względem, identyczne, jak opisano we wspomnianym wcześniej europejskim zgłoszeniu patentowym 0 785 315, którego treść jest włączona tutaj jako część opisu przykładu wykonania z fig. 1-6.
Zanim butelka 2 zostanie przymocowana do uchwytu 1, to komory 3, 4 muszą być oddzielone jedna od drugiej, przy czym oddzielenie jest usuwane jak tylko butelka 2 zostanie zamocowana w uchwycie 1, zaś przestrzenie powietrzne 20 i 21, nad komorami 3, 4, odpowiednio, są połączone ze sobą tak, że ciśnienie w obu przestrzeniach powietrznych 20 i 21 zawsze jest jednakowe i usuwanie płynów z obu komór 3, 4 w czasie będzie w zasadzie jednakowe. Poza dostarczaniem powietrza przez otwory przepuszczające powietrze 16 i 17 oraz przez płyn w komorach 3, 4 przestrzenie powietrzne 20 i 21 są całkowicie odcięte od otaczającego powietrza. Dla utrzymywania zawsze jednakowego ciśnienia w obu przestrzeniach powietrznych 20 i 21, przewidziany jest element łączący 22, odpowiednio, umieszczony w każdej komorze 3 i 4, przy czym górne końce każdego elementu rurowego 23, 24 kończą się w odpowiedniej przestrzeni powietrznej 20, 21, zaś dolne końce są połączone ze sobą przez komorę 25. Element łączący 22 zawiera również środki do zamykania i uwalniania, które to środki są utworzone przez dwa elementy prętowe 26 i 27. Elementy prętowe 26 i 27 biegną przez odpowiednie elementy rurowe 23, 24, odpowiednio, i są wyposażone w górnej części w korki uszczelniające 28, 29, odpowiednio. Przed umieszczeniem butelki 2 w uchwycie 1, górne końce elementów rurowych 23 i 24 są zamknięte przez korki uszczelniające 28, 29, odpowiednio. Kiedy butelka zostanie umieszczona w uchwycie 1, to prętowe elementy 26 i 27 są wypychane do góry, w kierunku wystającej krawędzi 30 w drugiej części wytłoczonej 19, tak że korki uszczelniające 28 i 29 są wpychane dalej do przestrzeni powietrznych 20, 21, odpowiednio, a przez wnętrze elementów rurowych 23 i 24 i komorę 25 uzyskiwane jest połączenie powietrzne między dwiema przestrzeniami powietrznymi 20 i 21. Jak tylko butelka 2 zostanie umieszczona w uchwycie 1, to urządzenie musi być trzymane mniej więcej pionowo i powinno zostać zawieszone w tym położeniu na brzegu muszli klozetowej.
W opisanym tutaj przykładzie wykonania, zbiornik butelki jest wyposażony w dwie komory. Jednakże może występować kilka komór. Jest to pokazane schematycznie na fig. 7. Poza dwoma komorami 3 i 4, których przestrzenie powietrzne 20 i 21 mogą zostać również połączone ze sobą za pomocą elementu łączącego 22, między komorami 3 i 4 usytuowana jest trzecia komora 33, w której, w tym przykładzie wykonania, umieszczony jest stały blok czyszczący 34, ustawiony pionowo. Komora 33 jest umieszczona tak, że podczas spłukiwania w sposób wskazywany przez strzałkę P, pewna ilość spłukującej wody jest w zasadzie bezpośrednio skierowana do komory 33 przez otwory przepuszczające spłukującą wodę, usytuowane na dnie, w pewnej odległości od komory 33. Przez wąski otwór wylotowy 35, w ciągu kilku minut, spłukująca woda z rozpuszczoną w niej substancją z bloku czyszczącego 34 przepływa do muszli klozetowej, powodując jego czyszczenie. W tym przykładzie wykonania otwór wylotowy 35 jest umieszczony, w przybliżeniu, na tej samej wysokości co element gromadzący płyn 5.
Trzeci przykład wykonania, według wynalazku, pokazano na fig. 8 - 28. Najpierw zostanie oddzielnie omówiona każda z różnie wytłoczonych części składowych, a następnie zostanie omówiony przykład wykonania po zmontowaniu.
Fig. 8 przedstawia w przekroju wzdłużnym, przechodzącym przez otwory wylotowe, butelkę 102, która nie została jeszcze umieszczona w uchwycie 101. Jak w pierwszym przykładzie wykonania z fig. 1-6, butelka 102 została wykonana z czterech typów wytłoczonych części, tj. zbiornika (pierwszy typ wytłoczonej części, pokazany na fig. 9 i 10), którego dno jest zamknięte pokrywą zamykającą (drugi typ wytłoczonej części, pokazany na fig. 11 i 12). Pokrywa zamykająca 147 podtrzymuje dwa elementy rurowe 123, 124, w których umieszczone są zamykające elementy prętowe 126, 127 (trzeci typ wytłoczonej części, pokazany na fig. 13). Elementy prętowe 126, 127 są utworzone przez oddzielPL 203 850 B1 ne, wytłoczone części. Umieszczone w pokrywie zamykającej 147 otwory wylotowe 108, 109 służące do przepuszczania płynu są zamknięte nakładkami uszczelniającymi 128, 129 (czwarty typ wytłoczonej części, pokazany na fig. 14 i 15). Środki zawieszające 143 są utworzone przez oddzielną wytłoczoną część (fig. 16 i 17), która, po wytłoczeniu wtryskowym, jest połączona z uchwytem 101. Uchwyt 101, który jest również oddzielną, wytłoczoną częścią, jest pokazany na fig. 18 i 19. Do dolnej części uchwytu 101 można dołączyć element gromadzący płyn 173 (fig. 20 i 21), w tym przykładzie wykonany przez formowanie wtryskowe.
Zbiornik pokazany na fig. 9 i 10 posiada zewnętrzną ściankę 140, obejmującą wewnętrzną przestrzeń, w której usytuowana jest ścianka dzieląca 136. Zewnętrzna ścianka 140 i ścianka dzieląca 136 obejmują dwie komory 103 i 104, z których każda, podczas użytkowania, zawiera płyn aktywny o innym składzie.
Na fig.10 pokazano bok zbiornika, do którego przylegają środki zawieszające 143. Pokazane jest zagłębienie 141, które ma szerokość równą szerokości środków zawieszających 143. Pokazane jest głębsze zagłębienie 142, w którym można umieścić element hakowy 144 środków zawieszających 143.
Na fig. 9 wyraźnie pokazano krawędź uszczelniającą 145, która współpracuje z krawędzią uszczelniającą 146 pokrywy zamykającej 147, która jest pokazana na fig. 11 i 12. Ponadto, zbiornik jest wyposażony w dwa ucha 148, 149 i dwie ścianki prowadzące 150, 151, służące do ułatwienia mocowania zbiornika w uchwycie 101.
Pokrywa zamykająca przedstawiona na fig. 11 i 12 podtrzymuje dwa elementy rurowe 123, 124, w których są usytuowane zamykające elementy prętowe 126, 127 (fig. 13). Pokrywa zamykająca 147 jest również wyposażona w dwa otwory wylotowe 108 i 109, w których, przed zmontowaniem, umieszczane są nakładki uszczelniające 128, 129. Pokrywa zamykająca 147 z fig. 11 i 12 pokazuje również wyraźnie krawędź uszczelniającą 146, która współpracuje z krawędzią uszczelniającą 145 zbiornika. Ponadto, pokazane są dwie drugie krawędzie uszczelniające 154, zamknięte wewnątrz krawędzi 146, które opierają się o ścianki komory zbiornika. Dolna część pokrywy zamykającej 147, pokazanej na fig. 12, przedstawia komorę powietrzną 125, która jest otoczona przez ściankę uszczelniającą 155, która, po zmontowaniu, współpracuje z krawędzią uszczelniającą 156, opierającą się o nią w uchwycie 101. Ponadto, widoczne są dwa elementy osłaniające 157, które chronią zamykające elementy prętowe 126, 127 przed niepożądanym wypchnięciem do położenia otwartego. Elementy osłaniające 158 nie pozwalają, aby ścianka uszczelniająca 155 została uszkodzona, zanim butelka 102 zostanie przymocowana do uchwytu 101. Ścianka wzmacniająca 159 zapobiega odkształceniu pokrywy zamykającej 147. Elementy centrujące 160 i 161 umożliwiają prosty montaż zbiornika na pokrywie zamykającej 147.
Element prętowy 126, 127 pokazany na fig. 13 ma głowicę uszczelniającą 162, która uszczelnia górną część elementu rurowego 123, 124 pokrywy zamykającej 147 w sposób nie przepuszczający powietrze przed zamontowaniem butelki 102. Części cylindryczne 163, pokazane na trzonie tworzą miejsca, w których element prętowy 126, 127 jest formowany wtryskowo i jest wyrzucany z formy.
Nakładki uszczelniające 128, 129, które są przedstawione na fig. 14 i 15, mają pewną liczbę zgrubień 152, 153, które zapewniają działanie uszczelniające nakładek uszczelniających 128, 129.
Środki zawieszające pokazane na fig. 16 i 17 są zaprojektowane jako elastyczny wieszak 143, który może być wygięty wokół brzegu muszli klozetowej. Do wieszaka 143 przymocowany jest wspomniany wcześniej element hakowy 144. Żebro 164 jest przymocowane do wieszaka 143, w celu centrowania go względem butelki 102.
Na fig. 17 pokazano wypust 165 wieszaka 143, który jest wsuwany w uchwyt 101. Na wypuście 165 jest umieszczony ogranicznik 166, który ogranicza wkładanie wypustu 165 do uchwytu 101. Żebro wzmacniające 167 zapobiega wyginaniu się wieszaka 143 w tym miejscu. Na drugim swobodnym końcu wieszaka 143 znajdują się żebra 168, zapobiegające zsunięciu się wieszaka 143 z brzegu muszli klozetowej oraz zdobią one wieszak 143.
Fig. 18 przedstawia w widoku z dołu uchwyt 101, zaś fig. 19 przedstawia w widoku z góry uchwyt 101. Uchwyt 101 posiada krawędź obwodową 169, w celu umieszczenia w niej butelki 102. Krawędź wstępująca 170 ułatwia wstawienie butelki 102. Pierwsze szczeliny 171 służą do właściwego odprowadzania wody. Drugie szczeliny 172 zapewniają właściwe doprowadzanie wody do elementu gromadzącego płyn 173. W otworze 174 jest umieszczony wypust 165 elastycznego uchwytu. Przy pomocy dwóch wypustów 175 elementy prętowe 126, 127 są wypychane do góry podczas umieszczania butelki 102. Kiedy nadmierne ciśnienie występuje w butelce 102, na przykład, na skutek wzrostu temperatury w toalecie, to płyn aktywny jest wypychany przez otwory wylotowe 108, 109. W celu
PL 203 850 B1 zapobieżenia, aby cały ten płyn dotarł bezpośrednio do elementu gromadzącego płyn 173, uchwyt 101 posiada w każdym otworze wylotowym 108, 109 komorę buforową 176, 177. W komorach buforowych
176, 177, umieszczane są cztery wypusty 178, które wypychają nakładki uszczelniające 128, 129 z otworów wylotowych 108, 109 przy umieszczaniu butelki 102 w uchwycie 101.
Na fig. 19 przedstawione są szczeliny obejściowe 179, przez które, przy nadmiernym ciśnieniu w butelce 102, płyn aktywny może przepływać do komory buforowej 176, 177. Przez szczeliny obejściowe 179 płyn aktywny wpływa również z powrotem do butelki 102, kiedy ciśnienie w niej maleje. Przez szczeliny obejściowe 179 jest doprowadzane powietrze do komór butelki 102. Ponadto, fig. 19 przedstawia krawędź uszczelniającą 156, która współpracuje ze ścianką uszczelniającą 155 pokrywy zamykającej 147. Wokół krawędzi uszczelniającej 156 usytuowana jest ścianka ochronna 180, która nie pozwala na uszkodzenie krawędzi uszczelniającej 156 po umieszczeniu butelki 102.
Na fig. 18 w rzucie od dołu pokazano trzy wypusty 181, 182, które współpracują z trzema otworami 194, 195 w elemencie gromadzącym płyn 173, w celu unieruchomienia elementu gromadzącego płyn 173. Przedstawione są dwa otwory wylotowe 183, 184, przez które płyn aktywny dociera do elementu gromadzącego płyn 173. Ścianki działowe 185 służą do zwiększenia stabilności uchwytu 101. Wokół otworów wylotowych 183, 184 usytuowane są ścianki cylindryczne 188, które po zmontowaniu, opierają się wolną powierzchnią krańcową o element gromadzący płyn 173.
Fig. 20 i 21 przedstawia element gromadzący płyn 173, który jest wyposażony w sieć promieniowych rowków 189 i kołowych rowków 190, między którymi promieniowe rowki 189 biegną w kierunku promieniowym od centralnych obszarów wylotowych 192, 193. Element gromadzący płyn 173 jest również wyposażony w kołowe rowki 190, których środki pokrywają się ze środkami obszarów wylotowych 192, 193. Również, na dnie elementu gromadzącego płyn 173 znajdują się kołowe rowki 196, które są pokazane na fig. 21. Górna powierzchnia i dolna powierzchnia elementu gromadzącego płyn 173 są połączone ze sobą poprzez dużą liczbę małych otworów 191, tak że płyn aktywny może gromadzić się zarówno na górnej powierzchni jak i na dolnej powierzchni elementu gromadzącego płyn 173.
Na fig. 21 pokazano obwód elementu gromadzącego płyn 173 otoczony przez krawędź wystającą 197, która nie pozwala, aby aktywny płyn, występujący w kołowych rowkach 196, był wypłukiwany podczas spłukiwania. Przy pomocy dwóch wypustów 198 element gromadzący płyn 173 opiera się na ściance muszli klozetowej. W górnej części elementu gromadzącego płyn 173, znajduje się środkowa ścianka 199, która zapobiega zmieszaniu różnych płynów aktywnych. Na otworach 194, 195, opierają się wypusty 181, 182 uchwytu 101, w celu połączenia elementu gromadzącego płyn 173 z uchwytem 101.
W niniejszym przykładzie wykonania elementu gromadzącego płyn 173, są utworzone otwory 191, których kołowe rowki 196 w dolnej powierzchni przecinają promieniowe rowki 189 na górnej powierzchni.
Ponieważ aktywny płyn, po spłukaniu toalety nie jest lub prawie nie jest spłukany z dolnej powierzchni elementu gromadzącego płyn 173, dolna część elementu gromadzącego płyn 173 służy jako bufor płynu, w celu szybkiego uzupełnienia po spłukaniu górnej strony komponentu 173 w płyn aktywny.
Należy zauważyć, że zamiast sieci rowków 189, 190, element gromadzący płyn 173 może być również wyposażony w inne środki do prowadzenia aktywnego płynu. Na przykład, te inne środki mogą obejmować szczotkową strukturę, która jest umieszczona po obu stronach w zasadzie płaskiego elementu gromadzącego płyn 173. Również schemat nacięć lub wypustów, rozmieszczonych w regularny lub nieregularny sposób, może tworzyć środki do prowadzenia aktywnego płynu w elemencie gromadzącym płyn 173.
Przykłady takich alternatywnych struktur są pokazane na fig. 28. Należy zauważyć, że w wyniku obecności małych otworów 191 w elementach gromadzących 173, we wszystkich tych przykładach wykonania elementów gromadzących płyn 173, dolna strona elementu gromadzącego płyn 173 może służyć jako bufor dla płynu aktywnego, z którego to bufora górna część elementu gromadzącego płyn 173, po spłukaniu toalety, może zostać uzupełniona, tak że jest uzyskiwana duża powierzchnia parowania i znaczna ilość aktywnej substancji jest dostępna dla parowania bezpośrednio po spłukaniu. Zaletą tak zaprojektowanego elementu gromadzącego płyn 173 jest to, że może być wykonywany w prosty sposób, przy pomocy procesu formowania wtryskowego, tak że każdy element gromadzący płyn 173 ma te same, określone własności. Przy stosowaniu porowatego materiału, takiego, jak na przykład, Porex, te określone własności nie są gwarantowane. W wyniku tego, może się okazać, że
PL 203 850 B1 absorpcja aktywnego płynu z lewej komory następuje znacznie szybciej niż absorpcja aktywnego płynu z prawej komory lub vice versa. Środki do prowadzenia aktywnego płynu, usytuowane po przeciwnych stronach płytkowego elementu, tworzą zatem rodzaj porowatej masy z dokładnie określonymi, powtarzalnymi własnościami absorpcyjnymi.
Fig. 22 przedstawia w rzucie z boku urządzenie, według wynalazku, w trzecim przykładzie wykonania. Pokazano elastyczny uchwyt 143, butelkę 102, uchwyt 101, element gromadzący płyn 173 i sposób, w jaki części są połączone jedna z drugą po zmontowaniu.
Na fig. 23, która pokazuje przekrój poprzeczny wzdłuż linii XXIII-XXIII z fig. 22, przechodzący przez elementy rurowe 123, 124, wyraźnie widać, że elementy prętowe 126, 127 zostały wypchnięte do góry przez dwa wypusty 175 uchwytu 101, tak że głowice uszczelniające 162 elementów prętowych 126, 127 są wypchnięte z elementów rurowych 123, 124. W ten sposób uzyskiwane jest połączenie powietrzne między dwoma komorami 103, 104 przez wyrównującą ciśnienie komorę powietrzną 125, która jest otoczona przez krawędź uszczelniającą 156 uchwytu 101 i ściankę uszczelniającą 155 pokrywy zamykającej 147. W wyniku połączenia powietrznego, poziom płynu w dwóch komorach 103, 104 pozostaje zawsze taki sam. Nawet, kiedy jest znaczna różnica lepkości dwóch płynów w odpowiednich komorach 103, 104, dzięki wyrównującej ciśnienie komorze powietrznej 125, wciąż jest utrzymywany w zasadzie równy poziom płyn.
Przekrój poprzeczny XXIII-XXIII pokazuje również, że nakładki uszczelniające 128, 129 są wypychane z otworów wylotowych 108, 109 pokrywy zamykającej 147.
Fig. 24 przedstawia przekrój poprzeczny wzdłuż linii XXIV-XXIV na fig. 22, przy czym przekrój poprzeczny przechodzi przez otwory wylotowe 108, 109 butelki 102. Ścianki cylindryczne 186, otaczające otwory wylotowe 108, 109, opierają się o podtrzymujące wypusty, części cylindryczne 187 uchwytu 101. Jednocześnie, wypusty 178 wypychają nakładki uszczelniające 128, 129 z otworów wylotowych 108, 109 pokrywy zamykającej 147. Cylindryczna krawędź uszczelniająca 156 szczelnie współpracuje z cylindryczną ścianką uszczelniającą 155 pokrywy zamykającej 147. Na fig.24 pokazano również sposób mocowania elementu gromadzącego płyn 173 w wypustach 181, 182. Ponadto pokazano części pionowych ścian komór buforowych 176, 177. Widać wyraźnie, że powierzchnie wolnych zakończeń ścianek cylindrycznych 188 opierają się o element gromadzący płyn 173. Jak już wspominano powyżej, części cylindryczne 187 posiadają szczeliny obejściowe 179, przez które płyn może płynąć z butelki 102 do komór buforowych 176, 177 przy nadmiernym ciśnieniu w butelce 102. Szczeliny obejściowe 179 są wyraźnie widoczne w przekroju poprzecznym wzdłuż linii XVI-XVI z fig. 24, który jest pokazany na fig. 26. Szczeliny obejściowe 179 służą również do dostarczania powietrza do komór, kiedy obniżone ciśnienie w tych komorach jest zbyt wysokie.
Przekrój poprzeczny na fig. 25 przedstawia sposób mocowania środków zawieszających w postaci wieszaka 143 do uchwytu 101 i ich współpraca z butelką 102. Przedstawia położenie elementu gromadzącego płyn 173 w uchwycie 101.
Fig. 26 przedstawia sposób zamocowania elementu gromadzącego płyn 173 w uchwycie 101. Komory buforowe 176, 177 mające szczeliny obejściowe 179, które dostarczają powietrze do komór, są pokazane na fig. 26. Pokazane zostały również krawędź uszczelniająca 156 uchwytu 101 i ścianka uszczelniająca 155 pokrywy zamykającej 147. Wyrównująca ciśnienie komora powietrzna 125 i usytuowane w niej wypusty 175 do wypychania do góry zamykających elementów prętowych 126, 127, są pokazane na fig. 26. Dotyczy to również drugich szczelin 172, które umożliwiają przepływ spłukującej wody do elementu gromadzącego płyn 173. Pokazane są również szczeliny 171 w uchwycie 101, umożliwiające wypływanie spłukującej wody z płynem aktywnym z uchwytu 101.
Fig. 27 przedstawia przekrój poprzeczny wzdłuż linii XXVII-XXVII z fig. 24, przy czym pokazane są trzy wypusty 181, 182 uchwytu 101, przy pomocy których element gromadzący płyn 173 jest połączony z uchwytem 101.
Fig. 28 przedstawia alternatywne struktury, które mogą być umieszczone po przeciwnych stronach płytowego elementu gromadzącego płyn 173. Jest to tylko ograniczona liczba przykładów, które mogą również obejmować inne struktury, takie jak formowane wtryskowo struktury szczotkowe lub wypusty lub nacięcia wykonywane w sposób przypadkowy.
Wynalazek nie jest ograniczony do przykładów wykonania opisanych na podstawie figur, ale obejmuje wszystkie ich modyfikacje, naturalnie o ile mieszczą się one w zakresie poniższych zastrzeżeń.

Claims (12)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urzą dzenie z licznymi funkcjami odś wieżania toalety, wyposaż one w zbiornik na aktywną substancję i elementy zawieszające do zawieszania urządzenia na brzegu muszli klozetowej, tak że przy każdym spłukiwaniu aktywna substancja jest wprowadzana do spłukującej wody w muszli klozetowej przy czym zbiornik posiada przynajmniej dwie komory na aktywne substancje, znamienne tym, że zawiera element łączący, przy pomocy którego komory (3, 4; 103, 104) są połączone ze sobą, kiedy urządzenie jest używane, tak że równomiernie jest obniżane ciśnienie w obu przestrzeniach powietrznych (20, 21, 120, 121) przy czym komory (3, 4; 103, 104) są napełnione aktywną cieczą.
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że jest wyposażone w uchwyt (1, 101), opcjonalnie odłączalną butelkę (2, 102), połączoną z uchwytem (1, 101), z przynajmniej dwoma komorami (3, 4; 103, 104) na aktywne substancje i element gromadzący na płyn (5, 173), który, kiedy urządzenie jest zawieszone na brzegu muszli klozetowej, jest umieszczony na drodze spłukującej wody w muszli klozetowej dodając do niej podczas spłukiwania płyn aktywny, przy czym zawartość komór (3, 4; 103, 104) jest ciągle połączona z elementem gromadzącym płyn (5, 173).
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zawiera uchwyt (1, 101) i butelkę (2, 102) określającą zbiornik z przynajmniej dwoma komorami (3, 4; 103, 104) na aktywne płyny, butelka (2, 102) jest rozłącznie połączona z uchwytem (1, 101), przy czym komory (3, 4; 103, 104) są uszczelnione oddzielnie za pomocą elementu łączącego w położeniu rozłączenia butelki (2, 102) względem uchwytu (1, 101), zaś w położeniu połączenia butelki (2, 102) z uchwytem (1, 101) komory (3, 4; 103, 104) są połączone za pomocą elementu łączącego przy równomiernym obniżaniu ciśnienia w obu przestrzeniach powietrznych.
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że element łączący zawiera środki uszczelniające i uwalniające, przy pomocy których, kiedy butelka (2, 102) jest zamocowana w uchwycie (1, 101) lub krótko przed lub po zamocowaniu jej, przestrzenie powietrzne (20, 21; 120, 121) w górnych częściach każdej komory (3, 4; 103, 104) są połączone ze sobą.
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że są dwie komory (3, 4; 103, 104) i element łączący jest wyposażony w otwarte, rurowe elementy w każdej komorze (3, 4; 103, 104), przy czym górne końce elementów rurowych kończą się w odpowiedniej przestrzeni powietrznej (20, 21; 120, 121), zaś dolne końce elementów rurowych są połączone ze sobą a ponadto, środki uszczelniające i uwalniające są utworzone przez dwa prętowe elementy, umieszczone w elementach rurowych, przy czym każdy z nich, dopóki butelka (2, 102) nie jest zamocowana w uchwycie (1, 101), uszczelnia odpowiedni element rurowy i, kiedy butelka (2, 102) jest zamocowana na uchwycie (1, 101), łączy przestrzenie powietrzne (20, 21; 120, 121) ze sobą.
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zbiornik zawiera komorę (33) z umieszczonym w nim blokiem aktywnej substancji (34), który, kiedy urządzenie jest zawieszone na brzegu muszli klozetowej, jest również usytuowany na drodze wody spłukującej muszlę klozetową rozmieszczając w muszli klozetowej, przy każdym spłukiwaniu, pewną ilość aktywnej substancji, rozpuszczanej w wodzie.
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że blok (34) jest wykonany i umieszczony tak, że podczas najdłuższej części okresu użytkowania, podczas spłukiwań, tylko jego część kontaktuje się ze spłukującą wodą.
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że blok (34) jest wykonany i umieszczony tak, że podczas najdłuższej części okresu użytkowania, część stykająca się ze spłukującą wodą jest stała.
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że blok (34) jest w kształcie belki i jest umieszczony pionowo w odpowiedniej komorze.
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 4 albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, albo 9, znamienne tym, że odpowiednia komora jest umieszczona między dwoma komorami na płyn.
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 4 albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, albo 9, albo 10, znamienne tym, że odpowiednia komora ma otwór wylotowy, który jest usytuowany w zasadzie na tej samej wysokości co element gromadzący na płyn (5, 173).
  12. 12. Zespół butelki i uchwytu, znamienny tym, że butelka (2, 102) jest rozłącznie połączona z uchwytem (1, 101) i zawiera zbiornik składający się z co najmniej dwóch komór (3, 4; 103, 104) dla różnych płynów aktywnych, które to komory (3, 4; 103, 104) są uszczelnione oddzielnie za pomocą elementu łączącego w położeniu rozłączenia butelki (2, 102) względem uchwytu (1, 101), zaś w położeniu połączenia butelki (2, 102) z uchwytem (1, 101) komory (3, 4; 103, 104) są połączone za pomocą elementu łączącego przy równomiernym obniżaniu ciśnienia w obu przestrzeniach powietrznych.
PL361099A 2000-11-17 2001-11-19 Urządzenie z licznymi funkcjami odświeżania toalety PL203850B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NL1016631A NL1016631C2 (nl) 2000-11-17 2000-11-17 Inrichting met een meervoudig toiletverzorgende werking.
PCT/NL2001/000832 WO2002040792A1 (en) 2000-11-17 2001-11-19 Device with multiple toilet care action

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL361099A1 PL361099A1 (pl) 2004-09-20
PL203850B1 true PL203850B1 (pl) 2009-11-30

Family

ID=19772406

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL361099A PL203850B1 (pl) 2000-11-17 2001-11-19 Urządzenie z licznymi funkcjami odświeżania toalety

Country Status (20)

Country Link
US (1) US6928667B2 (pl)
EP (1) EP1341974B1 (pl)
JP (1) JP4116432B2 (pl)
CN (1) CN1486379A (pl)
AT (1) ATE524619T1 (pl)
AU (2) AU2278202A (pl)
BG (1) BG64801B1 (pl)
BR (1) BR0115425B1 (pl)
CA (1) CA2429096C (pl)
EA (1) EA004816B1 (pl)
ES (1) ES2373541T3 (pl)
HU (1) HUP0303080A3 (pl)
IL (2) IL155915A0 (pl)
MX (1) MXPA03004343A (pl)
NL (1) NL1016631C2 (pl)
NO (1) NO20032231L (pl)
NZ (1) NZ525776A (pl)
PL (1) PL203850B1 (pl)
SK (1) SK5642003A3 (pl)
WO (1) WO2002040792A1 (pl)

Families Citing this family (21)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10113036B4 (de) * 2000-11-17 2005-02-17 Henkel Kgaa Abgabevorrichtung zur Abgabe von Wirkstofffluiden in die Spülflüssigkeit in einem Toilettenbecken
GB2372046A (en) 2001-02-09 2002-08-14 Jeyes Group Ltd Liquid dispensing unit for a toilet bowl
NL1019393C2 (nl) * 2001-11-19 2003-05-20 Sara Lee De Nv Inrichting met een toiletverzorgende werking.
AU2003212525A1 (en) 2002-03-12 2003-09-29 Robert Mcbride Limited Dispenser
DE10234781A1 (de) * 2002-07-30 2004-02-19 Henkel Kgaa Abgabevorrichtung zur Abgabe eines Wirkstofffluids in die Spülflüssigkeit in einem Toilettenbecken
US6662380B1 (en) 2002-08-29 2003-12-16 S.C. Johnson & Son, Inc. Dual action toilet rim mounted toilet bowl cleaner
DE20215129U1 (de) * 2002-10-01 2003-03-13 Skot S A Chemical Products Att Vorrichtung zur Abgabe eines flüssigen Wirkstoffs
ITRE20030016A1 (it) 2003-02-17 2004-08-18 Re Le Vi Spa "dispenser multiplo per sostanze attive liquide, per vaso di wc"
EP1460189B1 (fr) 2003-03-19 2012-01-18 Bolton Manitoba SpA Dispositif hygiénique à diffusion progressive pour sanitaires
US7114199B2 (en) 2003-04-25 2006-10-03 S.C. Johnson & Son, Inc. Toilet rim mounted device for dispensing two liquids
EP1473355A1 (en) 2003-04-29 2004-11-03 The Procter & Gamble Company A method for increasing the hydrophobicity of a lavatory bowl surface
GB0605023D0 (en) 2006-03-13 2006-04-19 Jeyes Group Ltd Liquid dispensing device
US20080032912A1 (en) 2006-08-04 2008-02-07 Takasago International Corporation Use of fragrance compositions for the prevention of the development of indole base malodours from fecal and urine based soils
FR2914661B1 (fr) * 2007-04-03 2009-06-26 Eurvest Distributeur de liquides d'entretien a compartiments multiples pour cuvettes de toilettes
DE102008003358A1 (de) * 2008-01-08 2009-07-09 Henkel Ag & Co. Kgaa Abgabevorrichtung zur Abgabe wenigstens eines Wirkstofffluids in das Spülwasser eines Toilettenbeckens sowie zur Beduftung der Umgebung
EP2110118B1 (en) 2008-04-15 2014-11-19 Takasago International Corporation Malodour reducing composition and uses thereof
EP3261725B1 (en) 2015-02-24 2021-10-27 Takasago International Corporation Enhanced perfume compositions
WO2017146181A2 (en) 2016-02-24 2017-08-31 Takasago International Corporation Household product delivering cooling sensations
US20190054200A1 (en) 2016-02-24 2019-02-21 Takasago International Corporation Household product delivering warming and/or tingling sensations
ES2961747T3 (es) 2016-02-24 2024-03-13 Takasago Perfumery Co Ltd Producto de lavandería
US10669705B2 (en) 2016-07-05 2020-06-02 Willert Home Products, Inc. Toilet bowl treatment apparatus and method of making same

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL1001722C2 (nl) 1995-11-22 1997-05-23 Sara Lee De Nv Reinigings- en verfrissingseenheid bestemd om te worden opgehangen aan een toiletpotrand.
DE19720393A1 (de) * 1997-05-15 1998-11-19 Buck Chemie Gmbh Reinigungs- und Erfrischungsvorrichtung für Toilettenbecken
DE19823338A1 (de) * 1998-05-26 1999-12-09 Buck Chemie Gmbh Abgabevorrichtung
CA2334793C (en) * 1998-06-15 2006-12-12 S. C. Johnson & Son, Inc. Lavatory rim liquid dispenser
DE19912217C2 (de) * 1999-01-12 2002-09-05 Jeyes Deutschland Gmbh Vorrichtung zur Abgabe von Wirkstoffen in das Spülwasser insbesondere in Toilettenbecken
CN1271047A (zh) * 1999-04-19 2000-10-25 莎拉李/迪有限公司 悬垂于抽水马桶边缘的净化和清新设备

Also Published As

Publication number Publication date
BR0115425B1 (pt) 2012-02-22
EP1341974B1 (en) 2011-09-14
NL1016631C2 (nl) 2002-05-22
JP4116432B2 (ja) 2008-07-09
US6928667B2 (en) 2005-08-16
BR0115425A (pt) 2003-10-07
HUP0303080A3 (en) 2005-11-28
CA2429096A1 (en) 2002-05-23
PL361099A1 (pl) 2004-09-20
US20040060103A1 (en) 2004-04-01
BG107818A (en) 2004-01-30
EA004816B1 (ru) 2004-08-26
CN1486379A (zh) 2004-03-31
AU2278202A (en) 2002-05-27
AU2002222782B2 (en) 2007-08-30
BG64801B1 (bg) 2006-04-28
EA200300583A1 (ru) 2003-10-30
WO2002040792A1 (en) 2002-05-23
JP2004520499A (ja) 2004-07-08
HUP0303080A2 (hu) 2004-01-28
ES2373541T3 (es) 2012-02-06
ATE524619T1 (de) 2011-09-15
MXPA03004343A (es) 2004-05-04
NO20032231D0 (no) 2003-05-16
SK5642003A3 (en) 2004-08-03
IL155915A0 (en) 2003-12-23
NO20032231L (no) 2003-07-09
NZ525776A (en) 2004-07-30
IL155915A (en) 2008-11-03
CA2429096C (en) 2008-01-15
EP1341974A1 (en) 2003-09-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL203850B1 (pl) Urządzenie z licznymi funkcjami odświeżania toalety
US6412120B1 (en) Liquid dispensing toilet rim mounted toilet bowl cleaner
US6230334B1 (en) Cleansing and freshening unit intended for suspension from a rim of a toilet bowl
AU2005225613B2 (en) Dispenser for releasing treatment composition into a toilet bowl
RU2494197C2 (ru) Устройство для выделения, по меньшей мере, одного флюида активного вещества в промывочную воду унитаза, а также для ароматизации окружающей среды
US20020178493A1 (en) Liquid dispensing toilet bowl cleaner
AU2002222782A1 (en) Device with multiple toilet care action
AU2001226903A1 (en) Dispenser for adding a cleaning and/or deodorising product to a toilet bowl
EP0341035B1 (en) Dispenser
HRP20050264A2 (en) Multiple liquid active substance dispenser for w.c.bowl
JP4184972B2 (ja) 便器ケア作用を有している装置
KR101815319B1 (ko) 방향제가 구비된 변기 세정장치
EP0109151B1 (en) Dispensing device

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20121119