PL202750B1 - Skrzynka zawierająca podstawę, pokrywę i zatrzask przegubowy, zwłaszcza dla aparatury elektrycznej - Google Patents

Skrzynka zawierająca podstawę, pokrywę i zatrzask przegubowy, zwłaszcza dla aparatury elektrycznej

Info

Publication number
PL202750B1
PL202750B1 PL360646A PL36064603A PL202750B1 PL 202750 B1 PL202750 B1 PL 202750B1 PL 360646 A PL360646 A PL 360646A PL 36064603 A PL36064603 A PL 36064603A PL 202750 B1 PL202750 B1 PL 202750B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
latch
cover
base
box according
tab
Prior art date
Application number
PL360646A
Other languages
English (en)
Other versions
PL360646A1 (pl
Inventor
Gilles Coste
Pierre Mazabraud
Benoit Voriot
Original Assignee
Legrand France
Legrand Snc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Legrand France, Legrand Snc filed Critical Legrand France
Publication of PL360646A1 publication Critical patent/PL360646A1/pl
Publication of PL202750B1 publication Critical patent/PL202750B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E05LOCKS; KEYS; WINDOW OR DOOR FITTINGS; SAFES
    • E05CBOLTS OR FASTENING DEVICES FOR WINGS, SPECIALLY FOR DOORS OR WINDOWS
    • E05C3/00Fastening devices with bolts moving pivotally or rotatively
    • E05C3/02Fastening devices with bolts moving pivotally or rotatively without latching action
    • E05C3/04Fastening devices with bolts moving pivotally or rotatively without latching action with operating handle or equivalent member rigid with the bolt
    • E05C3/047Fastening devices with bolts moving pivotally or rotatively without latching action with operating handle or equivalent member rigid with the bolt rotating about an axis parallel to the surface on which the fastener is mounted
    • E05C3/048Fastening devices with bolts moving pivotally or rotatively without latching action with operating handle or equivalent member rigid with the bolt rotating about an axis parallel to the surface on which the fastener is mounted parallel to the wing edge
    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02BBOARDS, SUBSTATIONS OR SWITCHING ARRANGEMENTS FOR THE SUPPLY OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02B1/00Frameworks, boards, panels, desks, casings; Details of substations or switching arrangements
    • H02B1/26Casings; Parts thereof or accessories therefor
    • H02B1/46Boxes; Parts thereof or accessories therefor
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E05LOCKS; KEYS; WINDOW OR DOOR FITTINGS; SAFES
    • E05BLOCKS; ACCESSORIES THEREFOR; HANDCUFFS
    • E05B17/00Accessories in connection with locks
    • E05B17/20Means independent of the locking mechanism for preventing unauthorised opening, e.g. for securing the bolt in the fastening position
    • E05B17/2007Securing, deadlocking or "dogging" the bolt in the fastening position
    • E05B17/2019Securing, deadlocking or "dogging" the bolt in the fastening position elastic, i.e. the dog or detent being formed or carried by a spring
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E05LOCKS; KEYS; WINDOW OR DOOR FITTINGS; SAFES
    • E05BLOCKS; ACCESSORIES THEREFOR; HANDCUFFS
    • E05B17/00Accessories in connection with locks
    • E05B17/20Means independent of the locking mechanism for preventing unauthorised opening, e.g. for securing the bolt in the fastening position
    • E05B17/2007Securing, deadlocking or "dogging" the bolt in the fastening position
    • E05B17/2049Securing, deadlocking or "dogging" the bolt in the fastening position following the movement of the bolt
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E05LOCKS; KEYS; WINDOW OR DOOR FITTINGS; SAFES
    • E05BLOCKS; ACCESSORIES THEREFOR; HANDCUFFS
    • E05B35/00Locks for use with special keys or a plurality of keys ; keys therefor
    • E05B35/008Locks for use with special keys or a plurality of keys ; keys therefor for simple tool-like keys

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Casings For Electric Apparatus (AREA)
  • Closures For Containers (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest skrzynka zawierająca podstawę, pokrywę i zatrzask przegubowy, zwłaszcza dla aparatury elektrycznej. Podstawa może być mocowana na ścianie muru, a pokrywę nakłada się na podstawę dla zamknięcia skrzynki.
W zakresie mocowania i ryglowania pokrywy na podstawie, liczne rozwiązania były proponowane w przeszłości.
Jedno z nich polega po prostu na przykręceniu pokrywy na podstawie. To rozwiązanie ma tę zaletę, że jest proste i niezawodne.
Jednakże, wymaga ono dość długiej operacji zarówno dla montażu pokrywy jak i dla jej demontażu. Ponadto, śruby często wypadają z ręki użytkownika, co jeszcze bardziej wydłuża czas operacji.
Inne rozwiązanie polega na wykonaniu elementów zatrzaskowych dla pokrywy na podstawie, na przykład w postaci członów elastycznych dołączanych, takich jak klamry. Jednakże doświadczenie wykazuje słabość takich elementów zatrzaskowych, które ogólnie pozostawiają luz pomiędzy pokrywą i podstawą, i mają tendencję do odkształcania się, a nawet do pękania, pogarszając wytrzymałość skrzynki.
Dodajmy, że ze względów bezpieczeństwa, norma wymaga, aby demontaż pokrywy był wykonywany za pomocą narzędzia takiego jak śrubokręt.
Jeszcze inne rozwiązanie proponuje zawiasowe człony ryglujące pomiędzy położeniem ryglowania, w którym unieruchamiają one pokrywę w stosunku do podstawy i położeniem odryglowania, w którym umoż liwiają ich rozdzielenie.
Takie rozwiązanie, przedstawione w europejskim zgłoszeniu patentowym złożonym w imieniu zgłaszającego, opublikowanym pod numerem EP-1 104 064, było i jest zadowalające.
Jednakże, zgłaszający chciał usprawnić mocowanie pokrywy na podstawie i uczynić wygodniejszym operowanie członami ryglującymi, dla ułatwienia i przyspieszenia zarówno montażu pokrywy jak i jej demontaż u.
Ponadto, w opisie wzoru użytkowego nr DE 29519067 ujawniono skrzynkę zawierającą podstawę, pokrywę i zatrzask przegubowy. Zatrzask zawiera palec przystosowany, w położeniu ryglowania, do wprowadzenia jednocześnie w dwa otwory wykonane odpowiednio w pokrywie i podstawie i trwałego dociskania pokrywy do podstawy, a w położeniu odryglowania, wysuwania się, z co najmniej jednego z tych otworów, przy czym zatrzask jest zamontowany przegubowo i obrotowo na pokrywie, a oś obrotu zatrzasku jest prostopadła do kierunku nakładania.
Skrzynka zawierająca podstawę, pokrywę i zatrzask przegubowy, zwłaszcza dla aparatury elektrycznej, przy czym pokrywa może być nałożona na podstawę, zaś zatrzask dla mocowania pokrywy na podstawie obraca się przegubowo pomiędzy położeniem ryglowania, w którym zapewnia on ryglowanie pokrywy na podstawie i położeniem odryglowania, w którym umożliwia on ich rozdzielenie, a ponadto zatrzask zawiera palec przystosowany, w położeniu ryglowania, do wprowadzenia jednocześnie w dwa otwory wykonane odpowiednio w pokrywie i podstawie i trwałego dociskania pokrywy do podstawy, a w położeniu odryglowania, wysuwania się, z co najmniej jednego z tych otworów, według wynalazku charakteryzuje się tym, że zatrzask zawiera języczek elastycznie giętki, który w położeniu ryglowania zatrzasku, zazębia się z brzegiem pokrywy dla blokowania zatrzasku w położeniu ryglowania.
Zatrzask jest zamontowany przegubowo na pokrywie.
Zatrzask jest zamontowany obrotowo na pokrywie.
Oś obrotu zatrzasku jest prostopadła do kierunku nakładania.
Oś obrotu zatrzasku jest utworzona z dwóch czopów leżących naprzeciw, na których może zatrzasnąć się zatrzask.
Zatrzask ma, na wprost tego języczka wycięcie tworzące przejście dla ostrza narzędzia odpowiedniego dla odsunięcia języczka od brzegu, dla odblokowania zatrzasku.
Zatrzask jest wyposażony w ogranicznik, który może, w położeniu odryglowania, być dosunięty do brzegu pokrywy dla ograniczenia ruchu zatrzasku.
Ogranicznik jest utworzony przez języczek elastycznie giętki.
Pokrywa ma gniazdo dla zatrzasku, wyznaczone przez ściankę zamykającą dostęp do języczka.
Otwory wykonane w dwóch ścianach należących odpowiednio do pokrywy i podstawy przylegają do siebie, gdy pokrywa jest nałożona na podstawie.
PL 202 750 B1
Zatrzask zawiera, dla odpowiedniego manewrowania ramię tworzące dźwignię i mające powierzchnię zewnętrzną, która w położeniu ryglowania, jest wyrównana z powierzchnią zewnętrzną pokrywy.
Palec zawiera ramię, które w położeniu ryglowania zatrzasku, opiera się o brzeg dolny jednego z otworów, i to ramię jest przedł u ż one przez ję zyczek elastycznie gię tki zawracają cy i może w poł o ż eniu ryglowania zatrzasku, oprzeć się o brzeg górny drugiego otworu, i naciskać brzeg górny dla oddalenia go od brzegu dolnego.
W rozwią zaniu wedł ug wynalazku, pokrywa jest mocowana do podstawy sztywno, bez ż adnego luzu, co znacznie zwiększa wytrzymałość i niezawodność skrzynki.
Ponadto, operowanie tą skrzynką jest bardzo proste, montaż pokrywy i jej demontaż są jednocześnie proste i szybkie.
Inne właściwości i zalety wynalazku zostaną ujawnione w poniższym szczegółowym opisie przykładu wykonania wynalazku przedstawionego tytułem przykładu, nieograniczającego, przy czym opis jest wykonany na podstawie załączonych rysunków.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, którego: fig. 1 przedstawia widok perspektywiczny skrzynki położonej płasko, w tym przypadku skrzynki dla aparatury elektrycznej, która zawiera podstawę, pokrywę i dla mocowania pokrywy na podstawie, zatrzaski zamontowane przegubowo na pokrywie, w jej czterech rogach; na tej figurze, zatrzaski są pokazane w poło ż eniu ryglowania, w którym zapewniają unieruchomienie pokrywy w stosunku do podstawy, fig. 2 przedstawia widok analogiczny do pokazanego na fig. 1, bez zatrzasków, fig. 3 przedstawia widok perspektywiczny z przodu skrzynki z fig. 1, z detalem przedstawionym na tej figurze przez wkładkę III, fig. 4 przedstawia widok podobny do pokazanego na fig. 3, w odmianie wykonania, fig. 5 do 15 przedstawiają pierwszy przykład wykonania skrzynki, fig. 5 przedstawia widok detalu w przekroju, w perspektywie rozłożonej, w płaszczyźnie cięcia V-V z fig. 3, przedstawiając i pokrywę skrzynki i oddzielony, ale ustawiony w położeniu do zamontowania, zatrzask, fig. 6 przedstawia widok częściowy z przodu, w przekroju, rozłożony, pokrywy i zatrzasku przedstawionego na fig. 5, pod kątem widzenia pokazanym na tej figurze strzałką VI, fig. 7 przedstawia widok analogiczny do pokazanego na fig. 6, po zamontowaniu zatrzasku do pokrywy, fig. 8 przedstawia widok analogiczny do pokazanego na fig. 7, po umieszczeniu zatrzasku w położeniu odryglowania, fig. 9 przedstawia widok analogiczny do pokazanego na fig. 8, który pokazuje skrzynkę po nałożeniu pokrywy na podstawę, przy czym zatrzask jest jeszcze w położeniu odryglowania tak jak pokazano na fig. 8, fig. 10 przedstawia widok perspektywiczny detalu, w przekroju, skrzynki z fig. 9, pod tym samym kątem widzenia jak na fig. 5, fig. 11 przedstawia widok podobny do pokazanego na fig. 9, podczas ruchu zatrzasku, przechodzącego z położenia odryglowania w położenie ryglowani, fig. 12 przedstawia widok podobny do pokazanego na fig. 11, w położeniu ryglowania zatrzasku, pokrywa jest, więc nieruchoma w stosunku do podstawy, fig. 13 przedstawia widok podobny do pokazanego na fig. 10, w położeniu ryglowania zatrzasku, jak na fig. 12, fig. 14 przedstawia widok podobny do pokazanego na fig. 12, na którym jest pokazany śrubokręt, którego ostrze służy do odblokowania zatrzasku, fig. 15 przedstawia widok analogiczny do pokazanego na fig. 14, w trakcie operacji odblokowania zatrzasku, wykonywanej za pomocą śrubokrętu z fig. 14, fig. 16 do 18 przedstawiają drugi przykład wykonania skrzynki, fig. 16 przedstawia widok analogiczny do pokazanego na fig. 10, fig. 17 przedstawia widok analogiczny do pokazanego na fig. 13, fig. 18 przedstawia widok analogiczny do pokazanego na fig. 12.
Na fig. 1 jest pokazana skrzynka 1, w tym przypadku skrzynka dla aparatury elektrycznej, ale może to być skrzynka całkiem innego rodzaju, taka jak skrzynka do układania w niej przedmiotów.
Ta skrzynka 1 zawiera podstawę 2 tworzącą korpus skrzynki (to znaczy, że wyznacza objętość wewnętrzną skrzynki 1) i pokrywę 3, która dla utworzenia skrzynki 1 jest nakładana na podstawę 2, przykrywając ją, co najmniej częściowo.
Nie jest konieczne, aby objętość wewnętrzna skrzynki 1 była zamykana podczas nakładania pokrywy 3. Może ona mieć jeden lub kilka otworów 4 umożliwiających dostęp do zawartości skrzynki 1, lub wychodzenie części jej zawartości, takich jak w przypadku urządzeń przełączających (wyłączniki różnicowe, wyłączniki), ich części sterujące.
Podstawa 2 ma tu kształt pryzmatyczny i może być bezpośrednio mocowana na ścianie muru (niepokazana), i zawiera ścianę dna 5, przy której są dwie ściany boczne 6, 7 leżące naprzeciw siebie, połączone przez ścianę górną 8 i ścianę dolną 9 leżące naprzeciw siebie.
Pokrywa 3 zawiera ścianę czołową 10 otoczoną przez osłonę 11 utworzoną przez dwie ściany boczne 12, 13 leżące naprzeciw siebie, połączone przez ścianę górną 14 i ścianę dolną 15.
PL 202 750 B1
Podczas nakładania pokrywy 3 na podstawę 2, wykonywanego w kierunku D prostopadłym do ściany dna 5, osłona 11 ślizga się, przykrywając ściany 6 do 9 podstawy 2.
Skrzynka 1 zawiera ponadto, dla mocowania odwracalnego pokrywy 3 do podstawy 2, co najmniej jeden zatrzask 16 obracający się przegubowo pomiędzy położeniem zwanym ryglowania, w którym zapewnia on ryglowanie, unieruchomienie pokrywy 3 w stosunku do podstawy 2 (fig. 13) i położeniem odryglowania, w którym umożliwia on ich rozdzielenie (fig. 10).
W tym przypadku są przewidziane cztery zatrzaski 16, umieszczone w czterech rogach skrzynki 1.
Każdy z nich jest zamontowany przegubowo na pokrywie 3. Dokładniej, każdy zatrzask 16 jest zamontowany przegubowo na pokrywie 3, przy połączeniu pomiędzy ścianą boczną 12, 13 i ścianą górną 14 (lub odpowiednio dolną 15), wokół osi A równoległej do ściany bocznej 12, 13 i prostopadłej do kierunku nakładania D.
W praktyce, ze względu na wymagania formowania pokrywy 3, która jest tu wykonana z tworzywa termoplastycznego i tak jak pokazano zwłaszcza na fig. 2, oś obrotu A jest utworzona z dwóch czopów 17, 18 naprzeciw których, wykonane z tego samego materiału, co pokrywa 3, wystają brzegi 19, 20 otworu, 21 w który wejdzie zatrzask 16 w położeniu ryglowania (fig.1,3, 4).
Zatrzask 16 jest elementem jednoczęściowym, również wykonanym przez formowanie z tworzywa termoplastycznego, który zawiera ramię 22, którego zagięty kształt jest komplementarny do otworu 21, i które jest, z zewnątrz skrzynki 1, widoczną częścią zatrzasku 16, gdy ten znajduje się w położeniu ryglowania (fig. 1, 3, 4). Ramię 22 ma powierzchnię zewnętrzną 23, która w położeniu ryglowania jest wyrównana z powierzchnią zewnętrzną 24 ściany czołowej 10 pokrywy 3.
To ramię 22 tworzy dźwignię 25, za pomocą, której jest możliwe operowanie zatrzaskiem 16, jak będzie pokazane w dalszej części opisu.
Zatrzask 16 zawiera także haczyk 26 wystający z ramienia 22 naprzeciw powierzchni zewnętrznej 23, na wprost zagięcia, to znaczy na jednym z końców dźwigni 25.
Ten haczyk 26, który jest elastyczny, jest przewidziany dla zatrzaśnięcia zatrzasku 16 na czopach 17, 18. W tym celu, ma on kształt litery C, komplementarny do czopów 17, 18, w stronę, których jest zwrócony swoim otworem, podczas montażu zatrzasku 16, tak jak pokazano na fig. 5 do 7.
Gdy zatrzask 16 zostanie zamontowany na pokrywie 3, jest on zintegrowany z gniazdem 27 wykonanym dla niego w pokrywie 3, przy czym to gniazdo 27 wychodzi przez otwór 21 na zewnątrz od strony ściany czołowej 10.
Tak jak pokazano zwłaszcza na fig. 6, pierwszy otwór 28 przy tym gnieździe 27 jest wykonany w pokrywie 3, na przeciw sąsiedniej ściany bocznej 12, 13 (w tym przypadku, ściany 12). Gniazdo 27 wychodzi, więc przez ten otwór 28, na ścianę boczną 12, która jest ciągła, aby z zewnątrz wyglądać gładko.
Ten otwór 28, który biegnie w przybliżeniu w płaszczyźnie równoległej do kierunku nakładania D i sąsiedniej ściany bocznej 12, jest wyznaczany, z jednej strony, od strony ściany czołowej 10, przez bok górny 29, który zwrócony w stronę ściany dna 5 podstawy, 2 gdy pokrywa 3 jest nałożona, biegnie w przybliżeniu prostopadle do kierunku nakładania D i równolegle do sąsiedniej ściany bocznej 12, a z drugiej strony, od strony przeciwnej, przez bok dolny 30, który naprzeciw boku górnego 29, jest zwrócony w stronę przeciwną (to znaczy przeciw ścianie dna 5 podstawy 2, gdy pokrywa 3 jest nałożona) i biegnie w przybliżeniu równolegle do niej (to znaczy prostopadle do kierunku nakładania D i równolegle do sąsiedniej ściany bocznej 12).
Drugi otwór 31 jest wykonany w podstawie 2, w ściance 32 sąsiedniej do ściany bocznej 6, 7 (w tym przypadku, ściany 6) i w przybliżeniu równolegle do niej. Tak, więc ten drugi otwór 31 biegnie, jak pierwszy 28, w przybliżeniu w płaszczyźnie równoległej do kierunku nakładania D.
Ten drugi otwór 31 jest wyznaczany, od strony przeciwnej do ściany dna 5, przez brzeg górny 33, który zwrócony w stronę ściany dna 5, biegnie jednocześnie prostopadle do kierunku nakładania D i równolegle do sąsiedniej ściany bocznej 6.
Drugi otwór 31 jest ponadto wyznaczany, od strony ściany dna 5, przez brzeg dolny 34 naprzeciw brzegu górnego 33, to znaczy zwrócony w stronę przeciwną do ściany dna 5 i który biegnie, jak brzeg górny 33, prostopadle do kierunku nakładania D i równolegle do sąsiedniej ściany bocznej 6.
Otwory 28, 31 są umieszczone w taki sposób, że przylegają do siebie i w przybliżeniu są skierowane do siebie, gdy pokrywa 3 jest nałożona na podstawie 2. W praktyce, uwzględniając ich wymiary, otwory 28, 31 nakładają się na siebie, w taki sposób, że istnieje pewne przesunięcie pomiędzy nimi, w kierunku nakładania D (porównaj fig. 9).
PL 202 750 B1
W położeniu nałożenia pokrywy 3, tak jak pokazano na fig. 9 do 13, pierwszy otwór 28 jest przesunięty, w stosunku do drugiego 31, do wnętrza skrzynki 1. Dokładniej, brzeg dolny 30 pierwszego otworu 28 znajduje się na przeciw brzegu górnego 33 drugiego 31, będąc przesuniętym, w stosunku do niego do wnętrza skrzynki 1.
W ten sposób, części otworów 28, 31, które nakładają się na siebie tworzą otwór 35 wyznaczony, z jednej strony przez brzeg dolny 30 pierwszego otworu 28, a z drugiej strony przez brzeg górny 34 drugiego otworu 31.
Zatrzask 16 zawiera palec 36, który dla zapewnienia unieruchomienia pokrywy 3 na podstawie 2 może, w położeniu ryglowania, przechodzić przez otwór 35, aby znaleźć się jednocześnie w dwóch otworach 28, 31 i który dla umożliwienia oddzielenia pokrywy 3 od podstawy 2, może wysunąć się, z co najmniej jednego z nich. W tym przypadku, zatrzask 16 jest zamontowany na pokrywie 3, wystarczy, że palec 36 wysuwa się z drugiego otworu 31.
Palec 36 jest przystosowany do trwałego utrzymywania, w położeniu ryglowania, pokrywy 3 przy podstawie 2.
W tym celu i tak jak pokazano na fig. 6, palec 36 ma w przekroju profil w kształcie litery V. Zawiera on ramię 37 połączone, przez pierwszy koniec 38, z dźwignią 25, przy czym to ramię 37 jest przedłużone poza drugi koniec 39 w postaci ostrza, przeciwnego do pierwszego końca 38, przez zawracający języczek 40.
Palec 36 jest tak wykonany, że w położeniu ryglowania, ramię 37 opiera się o brzeg dolny 30 pierwszego otworu 28 i jednocześnie, języczek 40 opiera się o brzeg górny 33 drugiego otworu 31.
Materiał zatrzasku 16 jest tak dobrany, że uwzględniając kształt palca 36, języczek 40 jest elastycznie giętki.
W położeniu ryglowania, zespół palca 36 jest ściśnięty pomiędzy brzegiem dolnym 30 pierwszego otworu 28 i brzegiem górnym 33 drugiego otworu 31. Podstawa 2 i pokrywa 3 mają tendencję do rozdzielenia się, a docisk jest wywołany zagięciem języczka 40 w kierunku ramienia 37.
W odpowiedzi na ten docisk, palec 36 ma tendencję, tak jak krzywka, do rozsuwania od siebie brzegów 30, 33. Taka reakcja wynika z faktu, że języczek 40 ma tendencję do rozciągania się pod wpływem własnej elastyczności tak, że uniemożliwia, aby brzeg górny 33 drugiego otworu 31 oddalał się od brzegu dolnego 30 pierwszego otworu 28.
Tak jak pokazano na fig. 6, ramię 37 jest połączone, z jednej strony, z dźwignią 25 przez pierwszą poprzeczkę, 41 którą łączy się z nim w pobliżu końca manewrowego, 42 które ma wycięcie, 43 którego funkcja zostanie przedstawiona w dalszym ciągu opisu.
Ramię 37 jest połączone, z drugiej strony, z haczykiem 26 przez drugą poprzeczkę 44, która łączy się z pierwszą poprzeczką 41 w pobliżu pierwszego końca 38 ramienia 37 tworząc z pierwszą poprzeczką 41 kąt, tak że dwie poprzeczki 41, 44 tworzą wspólnie, w przekroju, profil w kształcie litery V.
Ponadto, zatrzask 16 zawiera tarczę 41' która rozciąga się w przestrzeni w przybliżeniu trójkątnej wyznaczonej przez ramię 22 i poprzeczki 41, 44, w płaszczyźnie prostopadłej do ramienia 22.
Ta konfiguracja zapewnia, że zatrzask 16 jest jednocześnie sztywny i lekki.
Dla uniknięcia niepożądanego rozdzielenia pokrywy 3 i podstawy 2, gdy są one zatrzaśnięte, jest korzystnie przewidzieć elementy dla blokowania, w sposób odwracalny, zatrzasku 16 w położeniu ryglowania.
Te elementy blokujące mogą być przewidziane w samym zatrzasku 16. Jak pokazano na fig. 6, zatrzask 16 jest wyposażony w języczek 45 elastycznie giętki, który łączy się z pierwszą poprzeczką 41 przez nasadę 46 od strony przeciwnej do haczyka 26 i biegnie jako występ, od nasady 46 w kierunku końca manewrowego 42 dźwigni 25, to znaczy przeciwnie do palca 36.
Języczek 45 ma od strony swojego wolnego końca, to znaczy przeciwnego do nasady 46, uskok tworzący ząbek 47, poza którym języczek 45 ma główkę 48.
Pokrywa 3 zawiera załamanie 49, które łączy się ze ścianą czołową 10 i które, obejmując otwór 21 od strony przeciwnej do otworu 28, kończy się wolnym brzegiem 50 zwróconym w jego stronę.
W położeniu ryglowania zatrzasku 16, języczek 45 jest zazębiony z brzegiem 50 przez ząbek 47, który opierając się o brzeg 50, sprzeciwia się ruchowi zatrzasku 16 i blokuje go w położeniu ryglowania.
Poniżej zostanie pokazane możliwe oddziaływanie na języczek 45, aby odsunąć go od brzegu 50, odblokowując zatrzask 16.
Ponadto, aby uniemożliwić użytkownikowi łatwe oddzielenie zatrzasku 16 od pokrywy 3, może być pożądane ograniczenie drogi kątowej zatrzasku 16, pomiędzy położeniem ryglowania i położeniem odryglowania.
PL 202 750 B1
W tym celu, tak jak pokazano na fig. 6 i 8, zatrzask 16 jest wyposażony w ogranicznik 51, który może w położeniu odryglowania, oprzeć się o brzeg 50, aby przeszkodzić zatrzaskowi 16 obrócić się poza położenie odryglowania.
W tym przypadku, ten ogranicznik 51 jest utworzony przez wolny koniec języczka 52 elastycznie giętkiego, który jest połączony z pierwszą poprzeczką 41 w pobliżu pierwszego końca 38 ramienia 37 i który wystając, biegnie w przybliżeniu w tym samym kierunku, co języczek blokujący 45, to znaczy przeciwnie do palca 36.
Przy normalnym użytkowaniu skrzynki 1, jest niemożliwe dostanie się z zewnątrz do języczka 52, co zapewnia utrzymanie zatrzasku 16 na pokrywie 3.
Jednakże, gdy trzeba wymienić zatrzask 16, na przykład w przypadku pęknięcia lub złego działania, jest możliwe od wewnątrz pokrywy 3, działać na języczek dopychając go do pierwszej poprzeczki 41. Uwzględniając bliskość języczka blokującego 45, ma on część zakrzywioną 53 tworzącą wycięcie umożliwiające przesunięcie kątowe języczka 52 wystarczające, aby jego koniec 51 wysunął się z brzegu 50.
Jednakże, aby uniknąć przejście zatrzasku 16 w położenie odryglowania w sposób niepożądany, należy ograniczyć nawet od wewnątrz, dostęp do tego języczka 52.
Jak pokazano na fig. 8, pokrywa 3 jest wyposażona w ściankę 54, która wyznacza gniazdo 27 od strony przeciwnej do otworu 21, utrudniając dostęp do języczka 52 jednakże nie uniemożliwiając go całkowicie. Rzeczywiście, ścianka 54 ma na przeciw brzegu 50, wolny brzeg 55, który wyznacza, wspólnie z nim, przestrzeń 55 wystarczającą dla umożliwienia przejścia ostrza odpowiedniego narzędzia działającego na języczek 52 dla odsunięcia go od brzegu 50.
Ponadto, jak pokazano na fig. 8, ścianka 54 ma naprzeciw brzegu 55, drugi brzeg wolny, który tworzy brzeg dolny 30 pierwszego otworu 28.
Dla zmontowania i demontowania skrzynki 1, która została opisana należy postępować jak następuje.
Zaczyna się od zamontowania zatrzasków 16 i pokrywy 3. Ta operacja jest ogólnie wykonywana przed dostarczeniem skrzynki 1 finalnemu klientowi. Dla wykonania tego umieszcza się każdy zatrzask 16 nad jego gniazdem 27, tak, że otwór haczyka 26 jest zwrócony w stronę osi A (fig. 5 i 6).
Następnie zatrzaskuje się zatrzask 16 na osi A, to znaczy, w praktyce, przez wymuszenie współpracy haczyka 26 z czopami 17, 18, cały czas trzymając zatrzask 16 zorientowany tak jak określono powyżej.
Następnie oddziałuje się na dźwignię 25 dla obrócenia zatrzasku 16 wokół osi A, w kierunku wskazanym przez ostrze palca 36.
Języczek 52 ślizga się po brzegu 50, który odpycha go w stronę pierwszej poprzeczki 41, aż do punktu, gdy wolny koniec 51 przekroczy brzeg 50. Języczek 52 przyjmuje wówczas raptownie swoją konfigurację spoczynkową, zapewniając funkcję zapadki uniemożliwiającej obrót, przy czym zatrzask 16 jest w położeniu odryglowania, tak jak pokazano na fig. 8.
W takiej konfiguracji pokrywa 3 jest dostarczana finalnemu klientowi. W razie potrzeby jest możliwa zamiana zatrzasku 16 sposobem omówionym powyżej.
Następnie nakłada się pokrywę 3 na podstawę 2 (fig. 9, 10). Następnie działa się jeszcze raz na dźwignię 25 dla obrócenia zatrzasku 16, w kierunku wskazanym przez palec 36 i powoduje jego przejście z położenia odryglowania w położenie ryglowania. Języczek blokujący 45 ślizga się po brzegu 50 (fig. 11), który odpycha go w stronę pierwszej poprzeczki 41, aż do punktu, gdy ząbek 47 przekroczy brzeg 50. Języczek 45 przyjmuje wówczas raptownie swoją konfigurację spoczynkową, zapewniając w ten sposób swoją funkcję blokującą (fig. 12).
W trakcie przejścia zatrzasku 16 z położenia odryglowania w położenie ryglowania, palec 36 odchyla, jak pokazano powyżej, brzeg dolny 30 pierwszego otworu 28 od brzegu górnego 33 drugiego 31, co powoduje zbliżenie pokrywy 3 i podstawy 2.
Dla zatrzymania ruchu pokrywy 3 na podstawie 2, dwie powierzchnie ograniczające 57, 58 są przewidziane, odpowiednio na pokrywie 3 i na podstawie 2, pomiędzy którymi występuje szczelina 59 w położeniu odryglowania zatrzasku 16 (fig. 9), która zmniejsza się stopniowo w trakcie ryglowania (fig. 11), znikając całkowicie w położeniu zatrzaśnięcia, przy czym powierzchnie ograniczające 57, 58 przylegają do siebie (fig. 12), tak że nie występuje żaden luz pomiędzy podstawą 2 i pokrywą 3.
Dla oddzielenia tych ostatnich, wystarczy wprowadzić ostrze narzędzia 60 - w tym przypadku śrubokręt - przez wycięcie 43 wykonane w dźwigni 25 na wprost języczka 45, następnie, naciskając
PL 202 750 B1 narzędziem 60, tak jak dźwignią, na brzeg 61 utworzony na połączeniu ściany czołowej 10 i załamania 49, odepchnąć główkę 48 za pomocą ostrza narzędzia 60, odsuwając ją od brzegu 50 (fig. 15).
Dodatkowy nacisk na narzędzie 60 umożliwia podniesienie końca manewrowego 42 dźwigni 25, który można wówczas uchwycić dla ręcznego obrócenia zatrzasku 16 do położenia odryglowania.
Można wówczas oddzielić pokrywę 3 od podstawy 2.
Wykorzystywane narzędzie może mieć ostrze o przekroju prostokątnym takie jak śrubokręt płaski, lub przekroju kolistym takie jak śrubokręt krzyżowy.
W pierwszym przypadku przewiduje się wycięcie 43 o profilu prostokątnym (fig. 3). W drugim przypadku przewiduje się natomiast wycięcie 43, o profilu zaokrąglonym (fig. 4).
Przedstawiony opis, w odniesieniu do fig. 1 do 15, odpowiada pierwszemu przykładowi wykonania skrzynki 1.
Teraz zostanie opisana w sposób zwięzły, odmiana odpowiadająca drugiemu przykładowi wykonania pokazanemu na fig. 16 do 18.
Ta odmiana jest, bardzo bliska pierwszemu przykładowi wykonania. Numery oznaczeń odsyłających są zachowane dla elementów wspólnych, opisuje się zasadniczo właściwości tej odmiany.
Tu, pokrywa 3 zawiera kominek 62, który wystając ze ściany bocznej 12, wchodzi ślizgając się podczas nakładania, w zagłębienie 63 znajdujące się w odpowiedniej ścianie bocznej 6 podstawy 2.
Kominek 62 ma ścianę czołową 64 równoległą do ściany bocznej 12. W tej ścianie czołowej 64 jest wykonany pierwszy otwór 28.
Zagłębienie 63 ma ścianę dna 65 równoległą do ściany czołowej 64 i do której ta ostatnia przylega ślizgając się podczas nakładania. W tej ścianie dna 65 jest wykonany drugi otwór 31.
Jak pokazano na fig. 16 do 18, zatrzask 16 jest pozbawiony ogranicznika dla ograniczenia jego ruchu, a dla dopasowania się do ściany czołowej 10 pokrywy 3, jego dźwignia 25 jest płaska. Palec 36, ma po prostu postać sztywnego języczka, który w położeniu zatrzaśniętym (fig. 17 i 18), jest wprowadzony jednocześnie w dwa otwory 28, 31. Ściany 64, 65 przylegają do siebie. Palec 36 działa tak jak kołek: jest on narażony na ścinanie przy rozsuwaniu od siebie brzegów 30, 33, co zapewnia doskonałe trzymanie pokrywy 3 na podstawie 2.
Zatrzask 16 ma przekrój w kształcie litery I i zawiera środek, 66 który łączy dźwignię 25 z palcem 36. Środek 66 biegnie w płaszczyźnie prostopadłej jednocześnie do dźwigni 25, palca 36, i osi A obrotu zatrzasku 16. Ta konfiguracja zapewnia, że zatrzask 16 ma dużą sztywność, co ułatwia utrzymywanie pokrywy 3 na podstawie 2.
Ponadto, wycięcie 43 przewidziane dla przejścia narzędzia odpowiedniego dla odblokowania zatrzasku 16 jest tu wykonane w ścianie czołowej 10 pokrywy 3, a nie w zatrzasku jak poprzednio.
W przedstawionym opisie przewidziano cztery zatrzaski 16 dla skrzynki 1. Jednakże, można to modyfikować, jeśli jest potrzebna inna liczba zatrzasków, zwłaszcza w funkcji kształtu skrzynki.
Ponadto, chociaż w opisanych przykładach zatrzaski były zamontowane na pokrywie skrzynki, można, wprowadzając kilka drobnych zmian, montować je na podstawie.

Claims (12)

1. Skrzynka zawierająca podstawę, pokrywę i zatrzask przegubowy, zwłaszcza dla aparatury elektrycznej, przy czym pokrywa może być nałożona na podstawę, zaś zatrzask dla mocowania pokrywy na podstawie obraca się przegubowo pomiędzy położeniem ryglowania, w którym zapewnia on ryglowanie pokrywy na podstawie i położeniem odryglowania, w którym umożliwia on ich rozdzielenie, a ponadto zatrzask zawiera palec przystosowany, w położeniu ryglowania, do wprowadzenia jednocześnie w dwa otwory wykonane odpowiednio w pokrywie i podstawie i trwałego dociskania pokrywy do podstawy, a w położeniu odryglowania, wysuwania się, z co najmniej jednego z tych otworów, znamienna tym, że zatrzask (16) zawiera języczek (45) elastycznie giętki, który w Dołożeniu ryglowania zatrzasku (16), zazębia się z brzegiem (50) pokrywy (3) dla blokowania zatrzasku (16) w położeniu ryglowania.
2. Skrzynka według zastrz. 1, znamienna tym, że zatrzask (16) jest zamontowany przegubowo na pokrywie (3).
3. Skrzynka według zastrz. 2, znamienna tym, że zatrzask (16) jest zamontowany obrotowo na pokrywie (3).
PL 202 750 B1
4. Skrzynka według zastrz. 3, znamienna tym, że oś (A) obrotu zatrzasku (16) jest prostopadła do kierunku nakładania (D).
5. Skrzynka według zastrz. 3 albo 4, znamienna tym, że oś obrotu (A) zatrzasku (16) jest utworzona z dwóch czopów (17,18) leżących naprzeciw, na których może zatrzasnąć się zatrzask (16).
6. Skrzynka według zastrz. 1, znamienna tym, że zatrzask (16) ma, na wprost tego języczka (45) wycięcie (43) tworzące przejście dla ostrza narzędzia odpowiedniego dla odsunięcia języczka (45) od brzegu (50), dla odblokowania zatrzasku (16).
7. Skrzynka według zastrz. 1 albo 6, znamienna tym, że zatrzask (16) jest wyposażony w ogranicznik (51), który może, i położeniu odryglowania, być dosunięty do brzegu (50) pokrywy (3) dla ograniczenia ruchu zatrzasku (16).
8. Skrzynka według zastrz. 7, znamienna tym, że ogranicznik (51) jest utworzony przez języczek (52) plastycznie giętki.
9. Skrzynka według zastrz. 8, znamienna tym, że pokrywa (3) ma gniazdo (27) dla zatrzasku (16), wyznaczone przez ściankę (54) zamykającą dostęp do języczka (52).
10. Skrzynka według zastrz. 1, znamienna tym, że wory (28, 31) wykonane w dwóch ścianach (64, 65) należących odpowiednio do pokrywy (3) i podstawy (2) przylegają do siebie, gdy pokrywa (3) jest nałożona na podstawie (2).
11. Skrzynka według zastrz. 1, znamienna tym, że zatrzask (16) zawiera, dla odpowiedniego manewrowania ramię (25) tworzące dźwignię i mające powierzchnię zewnętrzną (23) która, w położeniu ryglowania, jest wyrównana z powierzchnią zewnętrzną (24) pokrywy (3).
12. Skrzynka według zastrz. 1, znamienna tym, że palec (36) zawiera ramię (37), które w położeniu ryglowania zatrzasku (16), opiera się o brzeg dolny (30) jednego z otworów (28), i to ramię (37) jest przedłużone przez języczek (40) elastycznie giętki zawracający i może w położeniu ryglowania zatrzasku (16), oprzeć się o brzeg górny (33) drugiego otworu (31), i naciskać brzeg górny (33) dla oddalenia go od brzegu dolnego (30).
PL360646A 2002-06-13 2003-06-12 Skrzynka zawierająca podstawę, pokrywę i zatrzask przegubowy, zwłaszcza dla aparatury elektrycznej PL202750B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR0207277A FR2841056B1 (fr) 2002-06-13 2002-06-13 Boite comportant un socle, un couvercle et un verrou articule pour le verrouillage du couvercle sur le socle

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL360646A1 PL360646A1 (pl) 2003-12-15
PL202750B1 true PL202750B1 (pl) 2009-07-31

Family

ID=29559160

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL360646A PL202750B1 (pl) 2002-06-13 2003-06-12 Skrzynka zawierająca podstawę, pokrywę i zatrzask przegubowy, zwłaszcza dla aparatury elektrycznej

Country Status (3)

Country Link
EP (1) EP1372232A1 (pl)
FR (1) FR2841056B1 (pl)
PL (1) PL202750B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN104011306A (zh) * 2011-11-03 2014-08-27 A·雷蒙德公司 盖件及设置有盖件的发动机缸体

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2959381B1 (fr) * 2010-04-26 2012-11-16 Legrand France Coffret ou tableau de distribution electrique muni de moyens de fixation automatique du capot sur le chassis
CN103967352B (zh) * 2013-12-04 2016-08-17 万沙电气有限公司 多功能配电箱
FI128993B (fi) * 2019-11-25 2021-04-30 Fibox Oy Ab Sähköasennuksia varten olevan kotelon pohjaosa

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2527474A1 (de) * 1974-09-20 1976-04-01 Ind Auxiliares Electrodomestic Waescheschleuder
US4212410A (en) * 1979-06-11 1980-07-15 United States Steel Corporation Gravity dump shipping crate for poultry
DE29519067U1 (de) * 1995-12-01 1996-01-25 Geyer AG, 90441 Nürnberg Tür- bzw. Deckelschließeinrichtung
DE29806972U1 (de) * 1998-04-20 1999-05-20 Andreas Hettich GmbH & Co. KG, 78532 Tuttlingen Sicherheitsverschluß für Deckel

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN104011306A (zh) * 2011-11-03 2014-08-27 A·雷蒙德公司 盖件及设置有盖件的发动机缸体
CN104011306B (zh) * 2011-11-03 2016-04-20 A·雷蒙德公司 盖件及设置有盖件的发动机缸体

Also Published As

Publication number Publication date
PL360646A1 (pl) 2003-12-15
EP1372232A1 (fr) 2003-12-17
FR2841056B1 (fr) 2004-11-05
FR2841056A1 (fr) 2003-12-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7185864B2 (en) Door hook with hinge
KR100873845B1 (ko) 적재 바닥 래치
JP5266309B2 (ja) 横架リム及び横架リムを備えるラインガイドデバイスの部材
KR100606036B1 (ko) 슬라이드 파스너용 개방구
US20040074146A1 (en) Tilt-latch for a sash window
PT2194810E (pt) Guia extensível com um dispositivo de retorno automático
WO2000049254A1 (en) Attachment clip for a door latch assembly
US6730845B1 (en) Electric component box with removable cover
JP5432919B2 (ja) モールドケース型の電気的装置のための第2カバー
PL202750B1 (pl) Skrzynka zawierająca podstawę, pokrywę i zatrzask przegubowy, zwłaszcza dla aparatury elektrycznej
EP1105606A1 (en) Draw latch
CN110388155A (zh) 带有活动铰链的手套箱总成及其安装方法
US11851927B2 (en) Flap fitting for furniture
WO1998045561A1 (en) Low profile self-latching knife hinge
RU2093439C1 (ru) Захват-замок
RU2798561C2 (ru) Фурнитура створки для мебели
JP2004179520A (ja) 樹脂製ボックスの扉体取り付け構造
JP3234514B2 (ja) 容器と蓋との蝶番連結構造
CZ193195A3 (en) Furniture hinge
KR200206792Y1 (ko) 사물함의 도어 힌지장치
WO2001079638A1 (en) Compression latch
KR20020016616A (ko) 로드 플로어 래치
JP2000070525A (ja) 遊技機用収納ボックス装置
US20020002757A1 (en) Double hinge console latch
US6527306B1 (en) Closing assembly for suitcases, bags and similar

Legal Events

Date Code Title Description
RECP Rectifications of patent specification