PL202460B1 - Sposób wytwarzania włókniny i urządzenie do wytwarzania włókniny - Google Patents
Sposób wytwarzania włókniny i urządzenie do wytwarzania włókninyInfo
- Publication number
- PL202460B1 PL202460B1 PL348710A PL34871001A PL202460B1 PL 202460 B1 PL202460 B1 PL 202460B1 PL 348710 A PL348710 A PL 348710A PL 34871001 A PL34871001 A PL 34871001A PL 202460 B1 PL202460 B1 PL 202460B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- air
- thread
- nozzles
- filaments
- shaft
- Prior art date
Links
Classifications
-
- D—TEXTILES; PAPER
- D04—BRAIDING; LACE-MAKING; KNITTING; TRIMMINGS; NON-WOVEN FABRICS
- D04H—MAKING TEXTILE FABRICS, e.g. FROM FIBRES OR FILAMENTARY MATERIAL; FABRICS MADE BY SUCH PROCESSES OR APPARATUS, e.g. FELTS, NON-WOVEN FABRICS; COTTON-WOOL; WADDING ; NON-WOVEN FABRICS FROM STAPLE FIBRES, FILAMENTS OR YARNS, BONDED WITH AT LEAST ONE WEB-LIKE MATERIAL DURING THEIR CONSOLIDATION
- D04H3/00—Non-woven fabrics formed wholly or mainly of yarns or like filamentary material of substantial length
- D04H3/08—Non-woven fabrics formed wholly or mainly of yarns or like filamentary material of substantial length characterised by the method of strengthening or consolidating
- D04H3/16—Non-woven fabrics formed wholly or mainly of yarns or like filamentary material of substantial length characterised by the method of strengthening or consolidating with bonds between thermoplastic filaments produced in association with filament formation, e.g. immediately following extrusion
-
- D—TEXTILES; PAPER
- D01—NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
- D01D—MECHANICAL METHODS OR APPARATUS IN THE MANUFACTURE OF ARTIFICIAL FILAMENTS, THREADS, FIBRES, BRISTLES OR RIBBONS
- D01D5/00—Formation of filaments, threads, or the like
- D01D5/08—Melt spinning methods
- D01D5/098—Melt spinning methods with simultaneous stretching
- D01D5/0985—Melt spinning methods with simultaneous stretching by means of a flowing gas (e.g. melt-blowing)
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y10—TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
- Y10T—TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
- Y10T442/00—Fabric [woven, knitted, or nonwoven textile or cloth, etc.]
- Y10T442/60—Nonwoven fabric [i.e., nonwoven strand or fiber material]
- Y10T442/681—Spun-bonded nonwoven fabric
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Textile Engineering (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Nonwoven Fabrics (AREA)
- Spinning Methods And Devices For Manufacturing Artificial Fibers (AREA)
- Yarns And Mechanical Finishing Of Yarns Or Ropes (AREA)
- Treatment Of Fiber Materials (AREA)
Abstract
Sposób wytwarzania w lókniny „spod filiery” poprzez prz edzenie p eku (8) ustawionych równolegle do siebie nici w postaci kurtyny z lozonej z du zej liczby kapilar prz edzalni- czych z aerodynamicznym odprowadzaniem i rozci aganiem peku (8) nici, przy czym wychodz acy z kana lu rozci agaj a- cego (12) lub pobierany ze szpuli p ek (8) nici wprawia si e za pomoc a strumienia powietrza w ruch poprzeczny na boki o okresowo zmiennym kierunku, przy czym strumie n powie- trza, widziany w p laszczy znie poziomej, jest ustawiony naprzemiennie uko snie wzgl edem p eku (8) nici, charaktery- zuje si e wed lug wynalazku tym, ze pomi edzy strumieniami powietrza stosuje si e przerwy umo zliwiaj ace prostopad le ukierunkowanie p eku (8) nici. Urz adzenie do wytwarzania w lókniny „spod filiery” z wielopunktow a g lowic a prz edzalnicz a o du zej liczbie lezacych w rz edzie kapilar prz edzalniczych, z których wy- prowadzane s a p eki (8) nici, ustawione równolegle do siebie w postaci kurtyny, posiadaj ace kana l rozci agaj acy (12), usytuowany wzd luznie wzgl edem p eku nici i co naj- mniej jeden szyb nadmuchowy (3) umieszczony poni zej kana lu rozci agaj acego (12), z dyszami wylotowymi (10, 11) dla powietrza, ustawionymi w widoku w p laszczy znie po- ziomej uko snie wzgl edem p eku (8) nici wychodz acych z kana lu rozci agaj acego (12) lub pobieranego ze szpuli, i z szybem dla powietrza ch lodz acego oraz ta sm a odbior- cz a, ma szyb nadmuchowy (3), w którym znajduj a si e przy- najmniej dwa, umieszczone równolegle … PL PL PL PL
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania włókniny i urządzenie do wytwarzania włókniny znajdujące zastosowanie w przemyśle włókienniczym.
Wynalazek dotyczy sposobu wytwarzania włókniny „spod filiery polegające na przędzeniu pęków nici, ustawionych równolegle do siebie w postaci kurtyny, wychodzących z dużej liczby kapilar przędzalniczych, w którym pęk nici odprowadza się aerodynamicznie z rozciąganiem, a wychodzący z kanał u rozcią gają cego lub pobierany ze szpuli pę k nici wprawia się za pomocą strumieni powietrza w ruch poprzeczny oraz urządzenia do wytwarzania włókniny „spod filiery z wielopunktową głowicą przędzalniczą o dużej liczbie leżących w rzędzie kapilar przędzalniczych, z których wyprowadzane są pęki nici.
Dotychczas znane są różne sposoby i odpowiednie urządzenia do wytwarzania włókniny „spod filiery. Jako materiały wyjściowe stosuje się polimery termoplastyczne, z których w stanie stopionym przędzie się cienkie nici. Uprzędzione nici rozciąga się najczęściej aerodynamicznie, nadając im w ten sposób żądaną wytrzymałość. Odbiór nici następuje po procesie przędzenia, ewentualnie z pośrednim użyciem szpul, na taśmie odbiorczej, na której nici leżą jedna na drugiej, tworząc włókninę „spod filiery.
W niemieckim opisie patentowym nr DE-AS 1 303 569 przedstawiony jest sposób wytwarzania włóknin, w którym uprzędzione nici prowadzi się przez kanał, tam rozciąga się je aerodynamicznie, po czym układa się je w postaci włókniny na perforowanym, poruszającym się do przodu podłożu. Aby zapewnić statystycznie nieuporządkowane układanie nici, poniżej powietrznego kanału prowadzącego znajduje się strefa turbulencji, która wspomaga układanie nici na krzyż. Powstaje wówczas włóknina o bardzo nieregularnym rysunku. Wysoką równomierność włókniny „spod filiery osiąga się tak, że jeden za drugim umieszczonych jest kilka kanałów prowadzących, zaś wychodzące z nich pęki nici są układane jeden na drugim, tworząc włókninę.
Aby można było określić wymaganą równomierność włókniny i jej wytrzymałość w kierunku wzdłużnym lub poprzecznym, z niemieckiego opisu patentowego nr DE 39 07 215 A1 znane jest rozwiązanie, polegające na tym, że wielopunktowa głowica przędzalnicza wraz z urządzeniem do odprowadzania nici są osadzone obrotowo. Rozwiązanie to powinno również wyeliminować wady tak zwanego procesu kurtynowego, które w określonych obszarach mogą prowadzić do nakładania się pojedynczych filamentów. W procesie kurtynowym włóknina ma korzystną wytrzymałość w kierunku wzdłużnym, to znaczy w kierunku produkcji, natomiast parametry wytrzymałościowe w kierunku poprzecznym są mniejsze. Ukośne ustawienie głowicy przędzalniczej wraz z urządzeniem odbiorczo-rozciągającym powinno kompensować te zjawiska.
Ponadto z niemieckiego opisu patentowego nr DE 35 42 660 C2 znane jest rozwiązanie, polegające na tym, że poniżej kanału odprowadzającego odchyla się strumień powietrza za pomocą ustawionego równolegle przyrządu odchylającego, uzyskując w ten sposób wahadłowy ruch nici. Odchylanie następuje w kierunku ruchu taśmy odbiorczej w kierunku produkcji; między innymi mogą tutaj znaleźć zastosowanie tak zwane powłoki Coanda, jakie przedstawiono przykładowo w niemieckim opisie patentowym nr DE 24 21 401 C3. Zastosowane środki wykazują jednak stosunkowo dużą bezwładność, w związku z czym pęk nici może wykonywać tylko powolne drgania.
Znany jest z opisu patentowego GB-A-1 219921 sposób wytwarzania włókniny, w którym stosuje się pojedynczy strumień nici poruszany okresowo za pomocą strumienia powietrza tam i z powrotem. W sposobie tym, wielowłókienkowy strumień nici jest prowadzony do aparatu ssącego z obudową i odchylany tam i z powrotem w pewnego rodzaju szczelinie przez prowadnice z otworami przez ciśnienie powietrza.
Jednakże sposób ten nie dotyczy wytwarzania włókniny „spod filiery a ponadto nie stosuje się w nim wł ókna w postaci kurtyny z wielu dysz kapilarnych.
Znany jest ponadto sposób wytwarzania włókniny z japońskiego zgłoszenia patentowego JP 0 6033 360. W sposobie tym występuje pęk nici w kształcie kurtyny, który jest nieprzerwanie poruszany przez strumień powietrza w okresowo zmieniających się na boki kierunkach poprzecznych, przy czym strumień powietrza jest w płaszczyźnie poziomej kierowany przemiennie ukośnie do pęku nici.
Poza tym urządzenie według japońskiego zgłoszenia patentowego jest tak zbudowane, że zapewnia ciągły, bez przerw, dopływ powietrza.
Celem wynalazku jest opracowanie sposobu wraz z odpowiednim urządzeniem do wytwarzania włókniny „spod filiery, za pomocą których można osiągnąć dużą równomierność struktury włókniny i rozkład jej ciężaru powierzchniowego. Ponadto wynalazek umożliwia uzyskiwanie zadanej wytrzymaPL 202 460 B1 łości włókniny w kierunku wzdłużnym względnie poprzecznym. Wytrzymałość w kierunku poprzecznym powinna być na przykład równa wytrzymałości w kierunku wzdłużnym.
Sposób wytwarzania włókniny „spod filiery poprzez przędzenie linearnych pęków nici, ustawionych równolegle do siebie w postaci kurtyny, wychodzących z dużej liczby kapilar przędzalniczych, w którym pęk nici odprowadza się aerodynamicznie z rozciąganiem, a wychodzący z kanału rozciągającego lub pobierany ze szpuli pęk nici wprawia się za pomocą strumieni powietrza w ruch poprzeczny na boki o okresowo zmiennym kierunku, przy czym każdy strumień powietrza, widziany w płaszczyźnie poziomej, jest ustawiony naprzemiennie ukośnie względem pęku nici, charakteryzuje się tym, że pomiędzy strumieniami powietrza stosuje się przerwy umożliwiające prostopadłe ukierunkowanie pęku nici.
Nadmuch powietrza kieruje się prostopadle na oś pęku nici. Kąt nadmuchu w płaszczyźnie poziomej wynosi 15°.
Korzystnie, nadmuch w płaszczyźnie pionowej kieruje się ukośnie w dół na pęk nici, przy czym zwłaszcza kąt nadmuchu w płaszczyźnie pionowej wynosi 15°.
Strumień powietrza kieruje się na pęk nici od przodu lub od tyłu.
Korzystnie, pęk nici po przemieszczeniu pod wpływem strumienia powietrza odchyla się dodatkowo za pomocą poruszanych okresowo powierzchni kierujących, jak klapy uchylne, powłoki Coanda lub temu podobne.
Urządzenie do wytwarzania włókniny „spod filiery z wielopunktową głowicą przędzalniczą o dużej liczbie leżących w rzędzie kapilar przędzalniczych, z których wyprowadzane są pęki nici, ustawione równolegle do siebie w postaci kurtyny, posiadające kanał rozciągający, usytuowany wzdłużnie względem pęku nici i co najmniej jeden szyb nadmuchowy umieszczony poniżej kanału rozciągającego, z dyszami wylotowymi dla powietrza, ustawionymi w widoku w płaszczyźnie poziomej ukośnie względem pęku nici wychodzących z kanału rozciągającego lub pobieranego ze szpuli, i z szybem dla powietrza chłodzącego oraz taśmą odbiorczą, charakteryzuje się tym, że ma szyb nadmuchowy, w którym znajdują się przynajmniej dwa, umieszczone równolegle względem siebie, rzędy dysz wylotowych dla powietrza, przy czym dysze jednego rzędu są skierowane przeciwnie do dysz drugiego rzędu.
Dopływ powietrza do dysz każdego rzędu jest odcinany za pomocą elementu zamykającego. Z kolei dysze każ dego rzędu mają element zamykający.
Korzystnie, element zamykający dysz ma postać obrotowego walca. Walec jest pusty wewnątrz i posiada wzdł u ż ne szczeliny.
Korzystnie, dysze składają się z osadzonych w ścianie dyszowej wkładek w rodzaju blachy falistej, której pofalowania biegną ukośnie względem jej kierunku wzdłużnego. Wkładki są wymienne.
Urządzenie posiada szyb nadmuchowy ze ścianą uszczelniającą oraz leżące jedna nad drugą, wzdłużne szczeliny, odpowiadające wzdłużnym szczelinom w walcu.
Korzystnie, szyb nadmuchowy ma komorę spiętrzania powietrza, leżącą pomiędzy ścianą dyszową i ścianą uszczelniającą od strony walca. Komora spiętrzania powietrza jest podzielona przegrodą z blachy na dwie komory, przyporządkowane odpowiednio górnym i dolnym wzdłużnym szczelinom i wkładkom dysz.
Korzystnie, walec jest umieszczony w kanale wzdłużnym, wypełnionym sprężonym powietrzem. Kanał wzdłużny jest połączony z zasobnikiem sprężonego powietrza.
Korzystnie, kąty nadmuchu dysz w poszczególnych rzędach dysz są równe. Kąty nadmuchu wynoszą od 10 do 60°, korzystnie 45°.
Korzystnie, naprzeciw szybu nadmuchowego, z drugiej strony pęku nici, umieszczona jest blacha kierująca, przestawna w kierunku szybu nadmuchowego. Poniżej szybu nadmuchowego znajduje się przestawna mechaniczna prowadnica powietrza do sterowania kierunkiem przepływu powietrza. Prowadnicę powietrza stanowi uchylna klapa skrzydełkowa.
Korzystnie, prowadnica powietrza składa się z powłok Coanda.
W sposobie wedł ug wynalazku korzystne okazał o się , ż e pomię dzy poszczególne strumienie powietrza wprowadza się przerwy, w czasie których nie ma uderzeń powietrza i które umożliwiają pionowe ustawienie pęku nici pomiędzy uderzeniami powietrza.
Ogólny kierunek nadmuchu strumieni powietrza jest prostopadły do pęku nici. Kąt nadmuchu w płaszczyźnie poziomej wynosi przy tym 15°. Inne kąty nadmuchu można oczywiście dobierać zależnie od potrzeb. Możliwe jest również kierowanie nadmuchu w płaszczyźnie pionowej ukośnie w dół na pęk nici.
PL 202 460 B1
Wymienne wkładki urządzenia pozwalają na łatwą regulację przechodzącego przez nie strumienia objętościowego, a także kierunku przepływu lub kąta jego nachylenia.
Umieszczenie w szybie nadmuchowym komory spiętrzania powietrza, leżącej pomiędzy ścianą dyszową i przylegającą do walca ścianą uszczelniającą, zapewnia bardzo równomierne zasilanie dysz.
Jeżeli kąty nadmuchu dysz w obu rzędach dysz są równe, to pęk nici jest jednakowo odchylany w obu kierunkach.
Celem dodatkowego wspomagania procesu układania włókniny umieszczono poniżej szybu nadmuchowego przestawną mechaniczną prowadnicę powietrza do sterowania kierunkiem przepływu powietrza.
Do wspomagania prowadzenia powietrza naprzeciw szybu nadmuchowego, z drugiej strony pęku nici, umieszczona jest blacha kierująca, przestawna w kierunku szybu nadmuchowego. Blacha ta wspomaga kierunek bocznego przepływu powietrza, co z kolei pozwala na silniejsze lub słabsze odchylanie pęku nici na boki poprzez przysuwanie blachy kierującej do szybu nadmuchowego lub jej odsuwanie od szybu.
Dzięki rozwiązaniu według wynalazku poszczególne uderzenia powietrza w zmiennych kierunkach powodują, że pęk nici jest przemieszczany w jedną i drugą stronę poprzecznie do kierunku produkcji, co zapewnia żądaną strukturę włókniny, na przykład jej znaczną równomierność.
Wystarczające jest, jeżeli strumień powietrza kieruje się na pęk nici od przodu. Nie wyklucza to jednak możliwości kierowania strumienia powietrza na pęk nici od tyłu lub z obu stron. Jest to zależne między innymi od grubości poszczególnych nici i od parametrów przepływu, charakteryzujących uderzenia powietrza.
Obrotowy walec ma tę zaletę, że nawet przy większych szerokościach produkcyjnych w dyszach panuje równomierne ciśnienie na całej szerokości produkcyjnej.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematycznie przebieg sposobu, fig. 2 - szyb nadmuchowy z odchylonym pękiem nici, w uję ciu schematycznym, fig. 3 - dysze wylotowe dla powietrza w szybie nadmuchowym, w widoku z góry, fig. 4 - kanał rozcią gający z szybem nadmuchowym i prowadnicami powietrza, w cz ęściowym widoku perspektywicznym, oraz fig. 5 - szyb nadmuchowy z komorą spiętrzania powietrza.
Na fig. 1 przedstawione są schematycznie cztery pojedyncze etapy A, B, C i D sposobu. Przednie ściany szybu nadmuchowego 3 zaznaczono na rysunku pionowymi kreskami 1. Odnośnikiem 2 oznaczona jest blacha kierująca dla powietrza. Pojedyncze nici z pęku zaznaczono jako punkty 4. Strzałką 5 oznaczony jest kierunek ruchu taśmy odbiorczej. Zagięte strzałki 6 i 7 ilustrują kierunek przepływu strumienia powietrza.
W sposobie przedstawionym w przykładzie pęk nici 4 porusza się, widziany z kierunku produkcji, raz w prawo, patrz etap B, raz w lewo, patrz etap D. Pomiędzy tymi ruchami strumień powietrza zatrzymuje się, wskutek czego pęk nici może się ustawić pionowo, jak widać w etapach A i C. Z szybu nadmuchowego 3, który w kierunku produkcji znajduje się z tyłu pęku nici, wydmuchuje się okresowo z przewidzianych do tego celu dysz powietrze, raz w prawo, patrz etap B, raz w lewo, patrz etap D. Z przodu pęku nici znajduje się blacha kierująca 2 dla powietrza, posiadająca mechanizm nastawczy oraz regulowany odstęp względem szybu nadmuchowego 3.
Na dole figury zaznaczone jest schematycznie odprowadzanie pojedynczej nici 4. Widać tutaj, że nić 4 podczas odprowadzania wykonuje ruch, przybierający kształt zbliżony do ósemki.
Na fig. 2 przedstawiony jest szyb nadmuchowy 3 z leżącymi w rzędach jedne nad drugimi dyszami wylotowymi 10 i 11 dla powietrza. Pęk 8 nici, wychodzący z kanału rozciągającego 12, jest najpierw odchylany przez wychodzący z dysz 10 strumień powietrza w prawo, co zaznaczono ciągłymi liniami w pęku 8 nici. Po odjęciu strumienia powietrza pęk 8 nici ustawia się ponownie w pionie i w dalszym etapie jest odchylany przez strumień powietrza z dysz wylotowych 11 w przeciwnym kierunku, co zaznaczono punktowymi linami w pęku 8 nici. Należy zauważyć, że to ujęcie przedstawia jedynie schematycznie zasadę sposobu.
Na fig. 3 ukazane są dysze 10 i 11 szybu nadmuchowego 3 w widoku z góry. Strzałki 6 i 7 ilustrują kierunek przepływu strumienia powietrza. Szyb nadmuchowy 3 jest zaopatrzony w przegrodę z blachy, oddzielającą od siebie poszczególne komory dla dysz 10 i 11. Pozwala to na indywidualne zasilanie sprężonym powietrzem każdej komory szybu nadmuchowego 3.
Na fig. 4 ukazane jest wzajemne usytuowanie kanału rozciągającego 12, szybu nadmuchowego i taśmy odbiorczej 13. Szyb nadmuchowy 3 ma dysze 10 i 11, z których wychodzą strumienie 6 i 7
PL 202 460 B1 powietrza. Przegroda 14 z blachy dzieli szyb nadmuchowy 3 na dwie komory 15 i 16, przez które do dysz 10 i 11 doprowadzane jest sprężone powietrze. Naprzeciw szybu nadmuchowego 3 znajduje się blacha kierująca 2 dla powietrza, którą za pomocą odpowiednich mechanizmów nastawczych można przesuwać w kierunku szybu nadmuchowego 3, co zaznaczono podwójną strzałką 21. Poniżej blachy kierującej 2 znajduje się klapa skrzydełkowa 22, którą można przechylać wokół osi 23, co zaznaczono strzałką 24. Wychodzący z kanału rozciągającego 12 pęk 8 nici jest poruszany przez strumienie powietrza z dysz wylotowych 10 i 11 na boki w kierunku poprzecznym. Klapa skrzydełkowa 22 przechyla dodatkowo pęk 8 nici w jedną i drugą stronę w kierunku produkcji. Powstająca na taśmie odbiorczej 13 włóknina wykazuje wyjątkowo dużą jednorodność i równomierny rozkład ciężaru powierzchniowego.
Na fig. 5 ukazany jest korzystny przykład wykonania, w którym pusty i posiadający szczeliny 31 walec 30 jest umieszczony w szybie nadmuchowym 3 w oddzielnym kanale wzdłużnym 40. Pomiędzy ścianą dyszową 33 szybu nadmuchowego 3 i ścianą uszczelniającą 34, do której przylega walec 30, znajduje się komora spiętrzania 32 powietrza, podzielona przegrodą 14 z blachy na dwie komory 15 i 16. W ścianie dyszowej 33 umieszczone są w rzędach jeden nad drugim dysze 10 i 11. Utworzone są one z wkładek 35 w rodzaju blachy falistej, której pofalowania biegną ukośnie do kierunku wzdłużnego (do szerokości maszyny). Wkładki 35 są wymienne. Ściana uszczelniająca 34 zawiera leżące jedna nad drugą, wzdłużne szczeliny 36, odpowiadające wzdłużnym szczelinom 31 w walcu 30. Wzdłużne szczeliny 31 i 36 są tak dopasowane do siebie, że sprężone powietrze jest doprowadzane albo tylko do górnej komory 15, albo tylko do dolnej komory 16. Można przy tym zastosować przerwy, wynikające z zasłonięcia szczelin 36 przez ściankę walca i umożliwiające pionowe ustawienie nici 8. Zależnie od stosunku wzdłużnych szczelin 31 i ścianki walca oraz szczelin 36 w ścianie uszczelniającej 34 można regulować przepływ powietrza z kanału wzdłużnego 40 do komór 15 i 16. Kanał wzdłużny 40 jest za pomocą kilku króćców przyłączeniowych 42 połączony z równoległym do kanału wzdłużnego 40, zasobnikiem 41 sprężonego powietrza.
Claims (25)
1. Sposób wytwarzania włókniny „spod filiery poprzez przędzenie linearnych pęków nici, ustawionych równolegle do siebie w postaci kurtyny, wychodzących z dużej liczby kapilar przędzalniczych, w którym pęk nici odprowadza się aerodynamicznie z rozciąganiem, a wychodzący z kanału rozciągającego lub pobierany ze szpuli pęk nici wprawia się za pomocą strumieni powietrza w ruch poprzeczny na boki o okresowo zmiennym kierunku, przy czym każdy strumień powietrza, widziany w płaszczyźnie poziomej, jest ustawiony naprzemiennie ukośnie względem pęku nici, znamienny tym, że pomiędzy strumieniami powietrza stosuje się przerwy umożliwiające prostopadłe ukierunkowanie pęku (8) nici.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że nadmuch kieruje się prostopadle na oś pęku (8) nici.
3. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że kąt nadmuchu w płaszczyźnie poziomej wynosi 15°.
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że nadmuch w płaszczyźnie pionowej kieruje się ukośnie w dół na pęk (8) nici, przy czym zwłaszcza kąt nadmuchu w płaszczyźnie pionowej wynosi 15°.
5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że strumień powietrza kieruje się na pęk (8) nici od przodu.
6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że strumień powietrza kieruje się na pęk (8) nici od tyłu.
7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że pęk (8) nici po przemieszczeniu pod wpływem strumienia powietrza odchyla się dodatkowo za pomocą poruszanych okresowo powierzchni kierujących, jak klapy uchylne, powłoki Coanda lub temu podobne.
8. Urządzenie do wytwarzania włókniny „spod filiery z wielopunktową głowicą przędzalniczą o dużej liczbie leżących w rzędzie kapilar przędzalniczych, z których wyprowadzane są pęki nici, ustawione równolegle do siebie w postaci kurtyny, posiadające kanał rozciągający, usytuowany wzdłużnie względem pęku nici i co najmniej jeden szyb nadmuchowy umieszczony poniżej kanału rozciągającego, z dyszami wylotowymi dla powietrza, ustawionymi w widoku w płaszczyźnie poziomej ukośnie względem pęku nici wychodzących z kanału rozciągającego lub pobieranego ze szpuli, i z szybem dla powietrza chłodzącego oraz taśmą odbiorczą, znamienny tym, że ma szyb nadmuchowy (3), w któ6
PL 202 460 B1 rym znajdują się przynajmniej dwa, umieszczone równolegle względem siebie, rzędy dysz (10, 11) wylotowych dla powietrza, przy czym dysze (10) jednego rzędu są skierowane przeciwnie do dysz (11) drugiego rzędu.
9. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że dopływ powietrza do dysz (10, 11) każdego rzędu jest odcinany za pomocą elementu zamykającego.
10. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że dysze (10, 11) każdego rzędu mają element zamykający.
11. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, że element zamykający dysz (10, 11) ma postać obrotowego walca (30).
12. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, że walec (30) jest pusty wewnątrz i posiada wzdłużne szczeliny (31).
13. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że dysze (10, 11) składają się z osadzonych w ścianie dyszowej (33) wkładek (35) w rodzaju blachy falistej, której pofalowania biegną ukośnie względem jej kierunku wzdłużnego.
14. Urządzenie według zastrz. 13, znamienne tym, że wkładki (35) są wymienne.
15. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że szyb nadmuchowy (3) posiada ścianę uszczelniającą (34) oraz leżące jedna nad drugą, wzdłużne szczeliny (36), odpowiadające wzdłużnym szczelinom (31) w walcu (30).
16. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że szyb nadmuchowy (3) ma komorę spiętrzania (32) powietrza, leżącą pomiędzy ścianą dyszową (33) i ścianą uszczelniającą (34) od strony walca (30).
17. Urządzenie według zastrz. 16, znamienne tym, że komora spiętrzania (32) powietrza jest podzielona przegrodą (14) z blachy na dwie komory (15, 16), przyporządkowane odpowiednio górnym i dolnym wzdłużnym szczelinom (36) i wkładkom (35) dysz (10, 11).
18. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, że walec (30) jest umieszczony w kanale wzdłużnym (40), wypełnionym sprężonym powietrzem.
19. Urządzenie według zastrz. 18, znamienne tym, że kanał wzdłużny (40) jest połączony z zasobnikiem (41) sprężonego powietrza.
20. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że kąty nadmuchu dysz (10, 11) w poszczególnych rzędach dysz są równe.
21. Urządzenie według zastrz. 20, znamienne tym, że kąty nadmuchu wynoszą od 10 do 60°, korzystnie 45°.
22. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że naprzeciw szybu nadmuchowego (3), z drugiej strony pęku (8) nici, umieszczona jest blacha kierująca (2), przestawna w kierunku szybu nadmuchowego (3).
23. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że poniżej szybu nadmuchowego (3) znajduje się przestawna mechaniczna prowadnica powietrza do sterowania kierunkiem przepływu powietrza.
24. Urządzenie według zastrz. 23, znamienne tym, że prowadnicę powietrza stanowi uchylna klapa skrzydełkowa (22).
25. Urządzenie według zastrz. 24, znamienne tym, że prowadnica powietrza składa się z powłok Coanda.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE10036047 | 2000-07-25 |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL348710A1 PL348710A1 (en) | 2002-01-28 |
PL202460B1 true PL202460B1 (pl) | 2009-06-30 |
Family
ID=7650057
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL348710A PL202460B1 (pl) | 2000-07-25 | 2001-07-17 | Sposób wytwarzania włókniny i urządzenie do wytwarzania włókniny |
Country Status (10)
Country | Link |
---|---|
US (2) | US6887331B2 (pl) |
EP (1) | EP1178142B1 (pl) |
JP (1) | JP3581842B2 (pl) |
AT (1) | ATE245217T1 (pl) |
CA (1) | CA2354050C (pl) |
DE (2) | DE50100381D1 (pl) |
ES (1) | ES2201002T3 (pl) |
PL (1) | PL202460B1 (pl) |
PT (1) | PT102643A (pl) |
TW (1) | TW587115B (pl) |
Families Citing this family (4)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
EP1277867A1 (de) * | 2001-07-16 | 2003-01-22 | Carl Freudenberg KG | Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung eines Spinnvlieses |
US20040227277A1 (en) * | 2003-05-14 | 2004-11-18 | Yao-Chang Lin | Method and apparatus for making a non-woven fabric |
DE102008053919B4 (de) * | 2008-09-10 | 2012-10-04 | Carl Freudenberg Kg | Verfahren und Anlage zur Herstellung von Vliesstoffen sowie Vliesstoff |
EP2584076B1 (de) * | 2011-10-22 | 2017-01-11 | Oerlikon Textile GmbH & Co. KG | Vorrichtung und Verfahren zum Führen und Ablegen von synthetischen Filamenten zu einem Vlies |
Family Cites Families (24)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US3030659A (en) * | 1958-12-29 | 1962-04-24 | Owens Corning Fiberglass Corp | Apparatus for producing fibers |
NL296015A (pl) * | 1962-05-16 | |||
US3293718A (en) * | 1963-07-01 | 1966-12-27 | Du Pont | Apparatus for forming non-woven web structures |
JPS451077Y1 (pl) | 1966-02-09 | 1970-01-19 | ||
US3485428A (en) * | 1967-01-27 | 1969-12-23 | Monsanto Co | Method and apparatus for pneumatically depositing a web |
US3477103A (en) * | 1967-07-07 | 1969-11-11 | Du Pont | Preparation of nonwoven web structure |
AT292178B (de) | 1967-07-28 | 1971-08-10 | Bunzl & Biach Ag | Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Faserflächengebilden |
NL159734C (pl) * | 1970-03-26 | |||
DE2421401C3 (de) | 1974-05-03 | 1982-12-09 | J.H. Benecke Gmbh, 3000 Hannover | Vorrichtung zum Verteilen eines Fadenbündels bei der Spinnvlies-Herstellung |
US4064605A (en) * | 1975-08-28 | 1977-12-27 | Toyobo Co., Ltd. | Method for producing non-woven webs |
DD128204B1 (de) * | 1976-10-11 | 1979-05-30 | Malcomess Hans Juergen | Verfahren und vorrichtung zur herstellung von elementarfadenvliesstoff |
FI70739C (fi) * | 1977-04-28 | 1986-10-06 | Valmet Oy | Banbildningsenhet vid framstaellning av flerskiktskartong |
US4285452A (en) * | 1979-02-26 | 1981-08-25 | Crown Zellerbach Corporation | System and method for dispersing filaments |
DE3542660A1 (de) * | 1985-12-03 | 1987-06-04 | Freudenberg Carl Fa | Verfahren zur herstellung von spinnvliesen mit erhoehter gleichmaessigkeit |
DE3601201C1 (de) * | 1986-01-17 | 1987-07-09 | Benecke Gmbh J | Verfahren zur Herstellung von Wirrvliesbahnen und Vorrichtung zur Durchfuehrung des Verfahrens |
DD261179A1 (de) * | 1987-05-05 | 1988-10-19 | Karl Marx Stadt Tech Textil | Vorrichtung zum gleichmaessigen ablegen der elementarfaeden beim herstellen eines vliesstoffes im direktverfahren |
DE3907215C2 (de) * | 1988-05-27 | 1993-11-25 | Corovin Gmbh | Vorrichtung zur Herstellung eines Vlieses aus Endlosfäden sowie damit hergestelltes mehrlagiges Vlies |
US5075068A (en) * | 1990-10-11 | 1991-12-24 | Exxon Chemical Patents Inc. | Method and apparatus for treating meltblown filaments |
JPH04223133A (ja) | 1990-12-26 | 1992-08-13 | Mazda Motor Corp | 樹脂成形装置 |
JPH0633360A (ja) * | 1992-07-10 | 1994-02-08 | Yoshikazu Yamaguchi | 不織布の製造方法 |
US5711970A (en) * | 1995-08-02 | 1998-01-27 | Kimberly-Clark Worldwide, Inc. | Apparatus for the production of fibers and materials having enhanced characteristics |
US5762857A (en) * | 1997-01-31 | 1998-06-09 | Weng; Jian | Method for producing nonwoven web using pulsed electrostatic charge |
US6524521B1 (en) * | 1999-08-30 | 2003-02-25 | Nippon Petrochemicals Co., Ltd. | Method of and apparatus for manufacturing longitudinally aligned nonwoven fabric |
EP1081252A1 (en) | 1999-09-02 | 2001-03-07 | Enthone-OMI (Benelux) B.V. | Selective plating method |
-
2001
- 2001-05-29 DE DE50100381T patent/DE50100381D1/de not_active Expired - Lifetime
- 2001-05-29 ES ES01113039T patent/ES2201002T3/es not_active Expired - Lifetime
- 2001-05-29 AT AT01113039T patent/ATE245217T1/de not_active IP Right Cessation
- 2001-05-29 EP EP01113039A patent/EP1178142B1/de not_active Expired - Lifetime
- 2001-06-27 TW TW090115505A patent/TW587115B/zh not_active IP Right Cessation
- 2001-07-06 PT PT102643A patent/PT102643A/pt active IP Right Grant
- 2001-07-16 DE DE10133790A patent/DE10133790B4/de not_active Expired - Fee Related
- 2001-07-17 PL PL348710A patent/PL202460B1/pl unknown
- 2001-07-23 JP JP2001221681A patent/JP3581842B2/ja not_active Expired - Fee Related
- 2001-07-24 US US09/911,730 patent/US6887331B2/en not_active Expired - Fee Related
- 2001-07-25 CA CA002354050A patent/CA2354050C/en not_active Expired - Fee Related
-
2004
- 2004-12-17 US US11/016,287 patent/US7191813B2/en not_active Expired - Fee Related
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
US20050098266A1 (en) | 2005-05-12 |
DE10133790A1 (de) | 2002-03-28 |
US20020043739A1 (en) | 2002-04-18 |
CA2354050C (en) | 2006-10-31 |
US7191813B2 (en) | 2007-03-20 |
CA2354050A1 (en) | 2002-01-25 |
DE10133790B4 (de) | 2008-11-20 |
EP1178142A1 (de) | 2002-02-06 |
DE50100381D1 (de) | 2003-08-21 |
ES2201002T3 (es) | 2004-03-16 |
JP2002088632A (ja) | 2002-03-27 |
EP1178142B1 (de) | 2003-07-16 |
ATE245217T1 (de) | 2003-08-15 |
PT102643A (pt) | 2002-01-30 |
TW587115B (en) | 2004-05-11 |
JP3581842B2 (ja) | 2004-10-27 |
US6887331B2 (en) | 2005-05-03 |
PL348710A1 (en) | 2002-01-28 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CA1286069C (en) | Process for making a spun-filament fleece from endless synthetic resin filament | |
JP3762791B2 (ja) | 不織布ウエッブを生産するための改良された方法と装置 | |
US8241024B2 (en) | Forming melt spun nonwowen webs | |
CA1285726C (en) | Process for making spun-filament fleece from endless synthetic resin filament | |
US7798795B2 (en) | Method and apparatus for forming a non-woven web by deposition of synthetic filaments | |
CA2351104C (en) | Apparatus for making nonwoven fabric | |
US8178015B2 (en) | Process and device for melt-spinning and cooling synthetic filaments | |
IL105861A (en) | Non-woven fabric manufacturing device | |
US5439364A (en) | Apparatus for delivering and depositing continuous filaments by means of aerodynamic forces | |
EP0033217B1 (en) | System and method for dispersing filaments | |
EP1432861B2 (en) | Apparatus and method for producing a nonwoven web of filaments | |
JPH0151584B2 (pl) | ||
PL202460B1 (pl) | Sposób wytwarzania włókniny i urządzenie do wytwarzania włókniny | |
HRP20040143A2 (en) | High speed former head | |
US7504062B2 (en) | Method and device for producing a spunbonded nonwoven fabric | |
WO2002063087A1 (en) | Apparatus and method for producing non-woven webs with high filament velocity | |
JP2003147672A (ja) | 不織布製造装置及び製造方法 | |
PL201630B1 (pl) | Sposób wytwarzania włókniny, urządzenie do wytwarzania włókniny, zespół dyszy przędzalniczej oraz płytka dyszy przędzalniczej, do wytwarzania włókniny | |
KR800000150B1 (ko) | 부직포 웨브의 제조방법 | |
JP2001098411A (ja) | 糸条延伸装置及び方法 |