PL202064B1 - Ślizg wodzika - Google Patents

Ślizg wodzika

Info

Publication number
PL202064B1
PL202064B1 PL349211A PL34921101A PL202064B1 PL 202064 B1 PL202064 B1 PL 202064B1 PL 349211 A PL349211 A PL 349211A PL 34921101 A PL34921101 A PL 34921101A PL 202064 B1 PL202064 B1 PL 202064B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
slide
bearing plate
support
chamber
slider
Prior art date
Application number
PL349211A
Other languages
English (en)
Other versions
PL349211A1 (en
Inventor
Konrad Räss
Original Assignee
Waertsilae Schweiz Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Waertsilae Schweiz Ag filed Critical Waertsilae Schweiz Ag
Publication of PL349211A1 publication Critical patent/PL349211A1/xx
Publication of PL202064B1 publication Critical patent/PL202064B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16CSHAFTS; FLEXIBLE SHAFTS; ELEMENTS OR CRANKSHAFT MECHANISMS; ROTARY BODIES OTHER THAN GEARING ELEMENTS; BEARINGS
    • F16C5/00Crossheads; Constructions of connecting-rod heads or piston-rod connections rigid with crossheads
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F02COMBUSTION ENGINES; HOT-GAS OR COMBUSTION-PRODUCT ENGINE PLANTS
    • F02BINTERNAL-COMBUSTION PISTON ENGINES; COMBUSTION ENGINES IN GENERAL
    • F02B3/00Engines characterised by air compression and subsequent fuel addition
    • F02B3/06Engines characterised by air compression and subsequent fuel addition with compression ignition
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F02COMBUSTION ENGINES; HOT-GAS OR COMBUSTION-PRODUCT ENGINE PLANTS
    • F02FCYLINDERS, PISTONS OR CASINGS, FOR COMBUSTION ENGINES; ARRANGEMENTS OF SEALINGS IN COMBUSTION ENGINES
    • F02F7/00Casings, e.g. crankcases or frames
    • F02F2007/0097Casings, e.g. crankcases or frames for large diesel engines

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Cylinder Crankcases Of Internal Combustion Engines (AREA)
  • Sliding-Contact Bearings (AREA)
  • Pistons, Piston Rings, And Cylinders (AREA)
  • Footwear And Its Accessory, Manufacturing Method And Apparatuses (AREA)
  • Braking Arrangements (AREA)
  • Bearings For Parts Moving Linearly (AREA)
  • Shafts, Cranks, Connecting Bars, And Related Bearings (AREA)
  • Extrusion Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)

Abstract

Slizg wodzika (3) s lu zy do prowadzenia dr a- ga t lokowego (12), w szczególno sci dr aga t lo- kowego w dwusuwowym silniku diesla (1). Wo- dzik (2) - podparty na slizgu (3) - jest w nim ruchomy wzd luz prowadnicy slizgowej (45). Materia l do lo zyskowania slizgu (3) uformowany jest jako p lyta lozyskowa (5). Ta ostatnia jest zamocowana jako prefabrykowany element sk ladowy na elemencie (30) slizgu, który s lu zy jako wspornik. Po laczenie mi edzy elementem sk ladowym (5) i wspornikiem (30) jest wytwa- rzane przynajmniej cz esciowo za pomoc a pola- czenia kszta ltowego. PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest ślizg wodzika do prowadzenia drąga tłokowego, w szczególności drąga tłokowego w dwusuwowym silniku diesla, z wodzikiem - podpartym na ślizgu wodzika - i ruchomym wzdłuż prowadnicy ślizgowej.
Poruszający się ruchem postępowo-zwrotnym silnik tłokowy, w szczególności w dużym silniku diesla, który działa jako silnik dwusuwowy, i w którym przestrzeń cylindra jest oddzielona od przedziału silnika, drągi tłokowe są prowadzone prostoliniowo wzdłuż ich podłużnej osi. Przekazywanie siły z drą gów tł okowych do korbowodów silnika nastę puje poprzez wodziki, które prowadzone są za pomocą elementów prowadzących wzdłuż prostoliniowych prowadnic ślizgowych. W przenoszeniu sił prowadzących, które działają w każdym przypadku między ślizgiem wodzika i konstrukcją podporową, powstają duże siły nacisku powierzchniowego. Poprzez odpowiednie dobranie materiałów i smarowanie, siły tarcia ruchu ślizgowego są utrzymywane na minimalnym poziomie, i zapobiega się w dużym stopniu ścieraniu materiału. W znanych silnikach diesla ślizg wodzika składa się ze wspornika z żeliwa i łożyskowej lub ślizgowej warstwy powierzchniowej, która wykonywana jest za pomocą powłoki z biał ego metalu, a materiał powierzchni ś lizgowej jest w stanie stopionym umieszczany na wsporniku przy wytwarzaniu powłoki. Połączenie między tą warstwą łożyskową i materiałem wspornika zależy od różnych parametrów, które muszą być utrzymywane pod kontrolą podczas powlekania. Ponieważ jest to raczej problematyczne, powierzchnie ślizgowe wytwarzane podczas reperacji mają czasami uszkodzenia. W dodatku, ograniczenia dla materiałów, które mogą być użyte na powłokę, w procesie odlewania są niekorzystne, ponieważ dla powierzchni ślizgowych muszą być dostarczone stosunkowo duże wymiary użytych materiałów.
Zadaniem wynalazku jest stworzenie ślizgu wodzika, dla którego dostępny jest większy wybór materiałów na powierzchnie ślizgowe. Przy tym, połączenie, które może być wykonane między tym materiałem i wspornikiem musi oprzeć się siłom tnącym, powodowanym przez siły prowadzące.
Zadanie to zostało rozwiązane zgodnie z wynalazkiem przez to, że materiał do łożyskowania ślizgu wodzika uformowany jest jako płyta łożyskowa, która zamocowana jest jako prefabrykowany element składowy na elemencie ślizgu, który służy jako wspornik, przy czym połączenie między elementem składowym i wspornikiem wykonane jest co najmniej częściowo za pomocą połączenia kształtowego.
Korzystnie, połączenie kształtowe wykonane jest za pomocą otwartej z boków komory wspornika i płyty łożyskowej, która jest wprowadzona do wnętrza komory.
Korzystnie dalej, komora wspornika ma wydłużoną powierzchnię podstawy, która rozciąga się pomiędzy dwoma końcami w kierunku prowadnicy ślizgowej oraz, na każdym z dwóch końców jest umieszczona ściana komory w postaci żebra.
Zgodnie z wynalazkiem, pomiędzy wspornikiem i płytą łożyskową zastosowany został stały środek na powierzchniach stykowych, poprzez które wytwarzane jest połączenie kształtowe, przy czym środek, w szczególności, wytwarza połączenie uszczelniające i składa się ze spoiwa przyczepnego lub ze stopu lutowniczego.
Korzystnie także, połączenie między wspornikiem i płytą łożyskową jest dodatkowo wytwarzane przez elementy mocujące, które są zamocowane we wsporniku i w płycie łożyskowej i te elementy mocujące są w szczególności śrubami, za pomocą których płyta łożyskowa jest dociśnięta do wspornika.
Płyta łożyskowa zawiera rowki rozprowadzające i kanały wlotowe dla oleju smarowego do smarowania powierzchni ślizgowej, przy czym, korzystnie, płyta łożyskowa składa się jednorodnie z jednego materiału, składa się niejednorodnie z wielu materiałów i/lub jest złożona z wielu części z usytuowanych jeden obok drugiego segmentów.
Materiałem, który płyta łożyskowa ma na powierzchni ślizgowej, przewidzianej dla łożyskowania, jest brąz ołowiowy lub inny odpowiedni materiał, za pomocą którego siły prowadzące mogą być przenoszone z prowadnicy ślizgowej na wodzik z małymi siłami tarcia i niskim zużyciem.
Drągi tłokowe prowadzone przez wodzik i ślizgi wodzika, według wynalazku znajdują zastosowanie w silnikach diesla do ruchomych lub stacjonarnych zastosowań, w szczególności do napędu statków lub odpowiednio, elektrowni.
Wynalazek w przykładzie wykonania został objaśniony w oparciu o rysunek, na którym pokazano na fig. 1 - schematyczne i częściowe przedstawienie silnika diesla, fig. 2 - perspektywiczny widok wodzika z czterema ślizgami, oraz fig. 3 - częściowy podłużny przekrój przez ślizg według wynalazku.
PL 202 064 B1
Silnik diesla 1 jest schematycznie przedstawiony na fig. 1 jako częściowy przekrój. Silnik diesla 1 działa jako silnik dwusuwowy z przepłukiwaniem wzdłużnym. Obejmuje on wiele cylindrów 10 w przestrzeni 100 cylindrów, która jest oddzielona od przedziału 200 zespołu napędowego. Od tłoka 11, który porusza się w górę i w dół w cylindrze 10, zachodzi transmisja siły, która prowadzona jest poprzez drąg tłokowy 12, sworzeń 20 wodzika 2, korbowód 21 i korbę a w końcu na wał korbowy 201 zespołu napędowego.
Wodzik 2 jest prowadzony za pomocą elementów prowadzących po prostoliniowej prowadnicy ślizgowej, konkretnie za pomocą ślizgów 3 i szyn 4. Olej 13' do smarowania ślizgów 3 i chłodzenia tłoka 11 jest dostarczany poprzez punkt wlewowy oleju 13 z przyłączoną przegubowo rurą zasilającą 130.
Wodzik 2 jest przedstawiony bardziej szczegółowo na fig. 2. Cztery ślizgi wodzika 3 prowadzą wodzik 2 i w ten sposób drąg 12 tłokowy prostoliniowo wzdłuż prowadnic ślizgowych 45 szyn 4 lub odpowiednio, po prowadnicy równoległej do kierunku szyn 4. Zgodnie z wynalazkiem, materiał na łożyskowanie ślizgu 3 ukształtowany jest w postaci płyty łożyskowej 5. Ta płyta łożyskowa 5 jest zamocowana jako prefabrykowany, monolityczny element składowy na elemencie ślizgu 3, który służy jako wspornik 30. Płyta łożyskowa 5 i wspornik 30 są ukształtowane jako wzajemnie się uzupełniające w obszarach ich styku, tak, że połączenie pomiędzy tymi elementami 30 i 5 jest wykonane za pomocą połączenia kształtowego. Połączenie kształtowe wytworzone jest zwłaszcza za pomocą otwartej po bokach komory wspornika i płyty łożyskowej 5, która jest umieszczona w komorze. Komora ma wydłużoną powierzchnię podstawy, która rozciąga się pomiędzy dwoma końcami w kierunku prowadnicy ślizgowej 45. Ściana komory 30a w postaci żebra znajduje się na każdym z obu końców, przy czym pokazana jest tylko górna ściana komory 30a. Płyta łożyskowa 5, która ma kształt równoległościanu prostokątnego, i która wystaje nieco poza ściany komory 30a, umieszczona jest wewnątrz tej komory. Połączenie kształtowe może być również wykonane za pomocą innego wyprofilowania uzupełniającego lub częściowego wyprofilowania uzupełniającego.
Płyta łożyskowa 5 może być wykonana jako odlew z materiału, którego punkt topienia jest wyższy niż punkt topienia materiału wspornika. Poprzez dalszą obróbkę, przykładowo przez szlifowanie i/lub powlekanie, może zostać korzystnie zmodyfikowane zachowanie się powierzchni ślizgowej podczas tarcia.
Płyta łożyskowa 5 zawiera rowki rozprowadzające 52 i kanały wejściowe 52a dla oleju smarowego 13' w celu smarowania powierzchni ślizgowej 54.
Jak to pokazano na fig. 3, pomiędzy wspornikiem 30 i płytą łożyskową 5 można umieścić stały środek, który wytwarza co najmniej częściowo połączenie uszczelniające, na powierzchniach styku, odpowiednio 35 i 53, poprzez które wytwarzane jest połączenie kształtowe. Środek ten może składać się ze spoiwa przyczepnego lub stopu lutowniczego. Środek tego rodzaju może zapobiec mikroprzesunięciom i również uszczelnić przeciwko penetracji oleju smarowego 13'.
Połączenie pomiędzy wspornikiem 30 i płytą łożyskową 5 dodatkowo może zostać wytworzone za pomocą elementów mocujących, które są zamocowane we wsporniku 30 i płycie łożyskowej 5. Elementami mocującymi są zwłaszcza śruby 51, za pomocą których płyta łożyskowa 5 może być zaciśnięta na wsporniku 30. Elementy mocujące 51 tego rodzaju zapobiegają podnoszeniu wspornika 30 z płyty łożyskowej 5.
Płyta łożyskowa 5, korzystnie, jest ukształtowana monolitycznie, tj. składa się jednorodnie z jednego materiału. Jednakże, może ona również składać się niejednorodnie z wielu materiałów, na przykład w postaci warstewki związków międzymetalicznych. Jest również możliwe, że jest zbudowana z wielu części z ułożonych jeden obok drugiego segmentów, a z kolei jest możliwe, że te segmenty są ukształtowane jednorodnie lub niejednorodnie.
Materiałem, który płyta łożyskowa 5 posiada na powierzchni ślizgowej 54, która przewidziana jest dla łożyskowania, jest na przykład brąz ołowiowy. Można zastosować inne odpowiednie materiały, jeśli za ich pomocą siły prowadzące mogą być przenoszone pomiędzy ścieżką ślizgową i powierzchnią ślizgową z małymi siłami tarcia i niskim zużyciem.
Istnieje szeroki wybór możliwych materiałów łożyskowych: metale nieżelazne, aluminium, biały metal, żeliwo i kombinacje wymienionych materiałów, na przykład w postaci żeliwa powleczonego aluminium. Dodatkowo są również materiały ceramiczne i tworzywa sztuczne.
W porównaniu ze znanym pokryciem białym metalem na ślizgach 3, płyta łożyskowa 5 ślizgu 3, zgodnie z wynalazkiem, może być wykonana jako bardziej odporna. Możliwe są również pokrycia, których połączenie z podłożem płyty łożyskowej 30 jest mniej problematyczne niż to jest dla białego metalu. Dzięki polepszonej odporności, wyższe powierzchniowe siły nacisku mogą być przejmowane
PL 202 064 B1 przez płytę łożyskową 5, a ślizgi zgodnie z wynalazkiem mogą być mniejsze. Przy mniejszych ślizgach również przedział zespołu napędowego 200 może być mniejszy.
Silniki Diesla z drągami tłokowymi 12 prowadzonymi wodzikiem i ślizgami wodzika 3, zgodnie z wynalazkiem, mogą być stosowane do ruchomych lub stacjonarnych zastosowań, w szczególności do napędu statku lub odpowiednio, elektrowni.

Claims (10)

1. Ślizg wodzika do prowadzenia drąga tłokowego, w szczególności drąga tłokowego w dwusuwowym silniku diesla, z wodzikiem - podpartym na ślizgu - i ruchomym wzdłuż prowadnicy ślizgowej, znamienny tym, że materiał do łożyskowania ślizgu (3) uformowany jest jako płyta łożyskowa (5), która zamocowana jest jako prefabrykowany element składowy na elemencie ślizgu, który służy jako wspornik (30), przy czym połączenie między elementem składowym i wspornikiem (30) wykonane jest co najmniej częściowo za pomocą połączenia kształtowego.
2. Ślizg, według zastrz. 1, znamienny tym, że połączenie kształtowe wykonane jest za pomocą otwartej z boków komory wspornika (30) i płyty łożyskowej (5), która jest wprowadzona do wnętrza komory.
3. Ślizg, według zastrz. 2, znamienny tym, że komora wspornika (30) ma wydłużoną powierzchnię podstawy, która rozciąga się pomiędzy dwoma końcami w kierunku prowadnicy ślizgowej (45) oraz, że na każdym z dwóch końców jest umieszczona ściana komory (30a) w postaci żebra.
4. Ślizg, według zastrz. 1 albo 2 albo 3, znamienny tym, że pomiędzy wspornikiem (30) i płytą łożyskową (5) zastosowany został stały środek na powierzchniach stykowych (35, 53), poprzez które wytwarzane jest połączenie kształtowe, przy czym środek, w szczególności, wytwarza połączenie uszczelniające i składa się ze spoiwa przyczepnego lub ze stopu lutowniczego.
5. Ślizg, według zastrz. 4, znamienny tym, że połączenie między wspornikiem (30) i płytą łożyskową (5) jest dodatkowo wytwarzane przez elementy mocujące (51), które są zamocowane we wsporniku i w płycie łożyskowej i, że te elementy mocujące są w szczególności śrubami, za pomocą których płyta łożyskowa jest dociśnięta do wspornika.
6. Ślizg, według zastrz. 5, znamienny tym, że płyta łożyskowa (5) zawiera rowki rozprowadzające (52) i kanały wlotowe (52a) dla oleju smarowego (13') do smarowania powierzchni ślizgowej (54).
7. Ślizg, według zastrz. 6, znamienny tym, że płyta łożyskowa (5) składa się jednorodnie z jednego materiału.
8. Ślizg, według zastrz. 6, znamienny tym, że płyta łożyskowa (5) składa się niejednorodnie z wielu materiałów.
9. Ślizg, według zastrz. 6, znamienny tym, że płyta łożyskowa (5) jest złożona z wielu części z usytuowanych jeden obok drugiego segmentów.
10. Ślizg, według zastrz. 6, znamienny tym, że materiałem, który płyta łożyskowa (5) ma na powierzchni ślizgowej (54), przewidzianej dla łożyskowania, jest brąz ołowiowy lub inny odpowiedni materiał, za pomocą którego siły prowadzące są przenoszone z prowadnicy ślizgowej (45) na wodzik (2) z małymi siłami tarcia i niskim zużyciem.
PL349211A 2000-09-25 2001-08-20 Ślizg wodzika PL202064B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP00810877 2000-09-25

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL349211A1 PL349211A1 (en) 2002-04-08
PL202064B1 true PL202064B1 (pl) 2009-05-29

Family

ID=8174932

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL349211A PL202064B1 (pl) 2000-09-25 2001-08-20 Ślizg wodzika

Country Status (8)

Country Link
EP (1) EP1191240B1 (pl)
JP (2) JP4979860B2 (pl)
KR (1) KR100797129B1 (pl)
CN (1) CN100374743C (pl)
AT (1) ATE299247T1 (pl)
DE (1) DE50106676D1 (pl)
DK (1) DK1191240T3 (pl)
PL (1) PL202064B1 (pl)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1881255A3 (de) * 2006-07-18 2009-01-07 Wärtsilä Schweiz AG Nabenhalterung für eine Welle einer Hubkolbenbrennkraftmaschine
KR101361590B1 (ko) * 2006-07-18 2014-02-11 베르트질레 슈바이츠 악티엔게젤샤프트 왕복 피스톤 엔진의 샤프트용 허브 홀더
KR101419328B1 (ko) * 2007-06-18 2014-07-14 베르트질레 슈바이츠 악티엔게젤샤프트 대형 크로스헤드 디젤 엔진
JP5665488B2 (ja) * 2010-11-08 2015-02-04 三菱重工業株式会社 クロスヘッド型ディーゼル機関のクロスヘッド
CN102996400A (zh) * 2011-09-16 2013-03-27 固耐重工(苏州)有限公司 一种带直线导轨式活塞压缩机
EP3164611A1 (en) * 2014-07-02 2017-05-10 Nuovo Pignone S.r.l. Crosshead for a piston rod
CN110207991A (zh) * 2019-06-25 2019-09-06 哈尔滨工程大学 十字头型柴油机活塞内冷却油道振荡流动可视化模拟装置

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB188906680A (pl) *
GB529554A (en) * 1939-06-03 1940-11-22 Cuthbert Coulson Pounder Improvements relating to the crosshead gear of internal combustion engines
US2427828A (en) * 1944-05-12 1947-09-23 Oxweld Railroad Service Compan Fabricated crosshead shoe
US2682433A (en) * 1949-02-02 1954-06-29 United States Steel Corp Crosshead assembly
US3944299A (en) * 1975-02-21 1976-03-16 Anton Braun Machine bearing construction and arrangement
FR2452589A1 (fr) * 1979-03-28 1980-10-24 Tardy Robert Perfectionnements aux machines a pistons
JPS5761437A (en) * 1980-10-02 1982-04-13 Nissan Motor Co Ltd Slide base of machine tool
JPS5888010U (ja) * 1981-12-10 1983-06-15 大同メタル工業株式会社 大型機関用ガイドシユ−軸受
JPS5888011U (ja) * 1981-12-10 1983-06-15 大同メタル工業株式会社 大型機関用ガイドシユ−軸受
JPS5929812A (ja) * 1982-08-10 1984-02-17 Mitsubishi Heavy Ind Ltd 往復動機械のクロスヘツド
IT1229654B (it) * 1989-04-21 1991-09-06 Nuovo Pignone Spa Testa a croce perfezionata per macchine alternative a stantuffo, in particolare per compressori alternativi.
JP2822449B2 (ja) * 1989-05-24 1998-11-11 日本精工株式会社 リニアガイド装置
DK170263B1 (da) * 1992-04-01 1995-07-17 Man B & W Diesel Gmbh Stempelmotor af krydshovedtypen
DK172977B1 (da) * 1993-09-13 1999-11-01 Man B & W Diesel As Krydshoved
JP3613937B2 (ja) * 1997-06-26 2005-01-26 株式会社白田製作所 無潤滑直線案内装置
JPH11336560A (ja) * 1998-05-28 1999-12-07 Mitsubishi Heavy Ind Ltd ディーゼル機関のクロスヘッド

Also Published As

Publication number Publication date
ATE299247T1 (de) 2005-07-15
JP4979860B2 (ja) 2012-07-18
CN100374743C (zh) 2008-03-12
KR100797129B1 (ko) 2008-01-22
CN1346942A (zh) 2002-05-01
PL349211A1 (en) 2002-04-08
JP2012122616A (ja) 2012-06-28
EP1191240A1 (de) 2002-03-27
EP1191240B1 (de) 2005-07-06
DK1191240T3 (da) 2005-08-01
KR20020024527A (ko) 2002-03-30
DE50106676D1 (de) 2005-08-11
JP2002147431A (ja) 2002-05-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP2012122616A (ja) クロスヘッドの滑動シュー
US4598672A (en) Apparatus for stabilizing the position of a yoke in an internal combustion engine
GB2058212A (en) Lubricant passages in internal combustion engines
DE102010054060A1 (de) Zylinder einer Hubkolbenmaschine sowie Hubkolbenmaschine
SG134320A1 (en) Lubricating oil composition containing an alkali metal detergent
Andersson et al. Piston ring tribology
JPH06508861A (ja) 潤滑油組成物及びこれによる内燃機関における摩擦損失の抑制方法
CA1293113C (en) Method of assemblying components
McGeehan et al. Some effects of zinc dithiophosphates and detergents on controlling engine wear
US5711614A (en) Crankshaft bearing of a multicylinder internal combustion engine
JPH11153012A (ja) ディーゼルエンジン及びその運転方法
ATE313613T1 (de) Schmierstoffzusammensetzung für gasmotoren
JP2008002294A (ja) シリンダブロック構造
Mohan et al. Design and development of an advanced linear reciprocating tribometer
EP0906527B1 (en) Piston rings and/or a piston in an internal combustion engine of the diesel type and a method of running-in of a diesel engine
PL194501B1 (pl) Pierścień dławnicowy do dławnicy silnika wodzikowego dwusuwowego wysokoprężnego dużej mocy
GB2225832A (en) Pistons
Abanteriba The Analysis of the lubrication condition and friction losses of a single acting cross head guide shoe of a low speed cross head diesel engine: PART III—Friction and its minimization
Krishnan et al. Mechanism of improvement in oil spreadability of aluminium alloy-graphite particle composites
Karrar et al. Lightweight piston design in hand-held power tools
MAHLE GmbH Piston function, requirements, and types
Mistry et al. Theoretical modeling and simulation of piston ring assembly of an IC engine
KS Design and development of an advanced linear reciprocating tribometer
KR19980040948U (ko) 피스톤의 냉각장치
KR100331621B1 (ko) 크랭크축의 밀림 방지 장치

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20100820