PL201979B1 - Przekładnia śrubowa o zmiennym skoku - Google Patents

Przekładnia śrubowa o zmiennym skoku

Info

Publication number
PL201979B1
PL201979B1 PL353324A PL35332402A PL201979B1 PL 201979 B1 PL201979 B1 PL 201979B1 PL 353324 A PL353324 A PL 353324A PL 35332402 A PL35332402 A PL 35332402A PL 201979 B1 PL201979 B1 PL 201979B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
nut
working element
sliding
shaft
spring
Prior art date
Application number
PL353324A
Other languages
English (en)
Other versions
PL353324A1 (pl
Inventor
Maciej Szafarczyk
Original Assignee
Politechnika Warszawska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Warszawska filed Critical Politechnika Warszawska
Priority to PL353324A priority Critical patent/PL201979B1/pl
Publication of PL353324A1 publication Critical patent/PL353324A1/pl
Publication of PL201979B1 publication Critical patent/PL201979B1/pl

Links

Landscapes

  • Transmission Devices (AREA)

Abstract

Przekładnia śrubowa o zmiennym skoku, wyposażona w przesuwny element roboczy osadzony w korpusie, obustronnie gwintowany wałek o różnych skokach gwintu współpracujący z dwiema nakrętkami, nakrętką przesuwającą połączoną z elementem roboczym i nakrętką dociskową połączoną poprzez przekładnię z zespołem napędowym oraz sprężynę dociskową umieszczoną pomiędzy nakrętką dociskową a korpusem, znamienna tym, że na wałku (1) pomiędzy nakrętkami (2, 4), przesuwającą i dociskową, są osadzone trwale dwa zderzaki ruchu obrotowego, pierwszy zderzak (10) wyjściowego położenia wycofanego elementu roboczego (3) i drugi zderzak (11) wyjściowego położenia nakrętki dociskowej (4), przy czym nakrętka przesuwająca (2) ma gwint o większym skoku, zaś pomiędzy nakrętką dociskową (4) a korpusem, po przeciwnej stronie względem sprężyny dociskowej (7), korzystnie talerzowej, jest umieszczona sprężyna napinająca (13).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest przekładnia śrubowa o zmiennym skoku do napędu ruchów prostoliniowych, zwłaszcza do napędu przesuwu konika lub tulei konika w tokarkach.
Z polskiego opisu patentowego nr 173 511 znana jest przekładnia o zmiennym przeło ż eniu zaopatrzona w obustronnie gwintowany wałek o różnych skokach gwintu oraz dwie nakrętki, pierwszą połączoną z ruchomym elementem roboczym osadzonym w korpusie i drugą, osadzoną obrotowo i przesuwnie w korpusie oraz sprzężoną poprzez przekł adnię z zespoł em napę dowym. Pierwsza nakrętka, o mniejszym skoku gwintu, posiada rowek współpracujący z podpartą sprężyście zapadką umieszczoną na tarczy osadzonej trwale na gwintowanym wałku, a pomiędzy druga nakrętka a korpusem umieszczona jest sprężyna.
Podczas dosuwu elementu roboczego zapadka uniemożliwia obrót wałka względem pierwszej nakrętki, natomiast druga nakrętka o większym skoku gwintu obracana jest względem nieruchomego wałka powodując za jego pośrednictwem ruch postępowy elementu roboczego. Podczas docisku elementu roboczego przy określonym momencie obrotowym zapadka wysuwa się. Po zwolnieniu zapadki wałek obracany jest względem pierwszej nakrętki o mniejszym skoku gwintu. Następuje w ten sposób zmiana przełożenia przekładni i zwiększenie siły docisku przy tym samym momencie obrotowym silnika zespołu napędowego. Jednocześnie druga nakrętka w wyniku obrotu wałka przesuwa się uginając opartą o korpus sprężynę.
Przekładnia według wynalazku, wyposażona w przesuwny element roboczy osadzony w korpusie, obustronnie gwintowany wałek o różnych skokach gwintu współpracujący z dwiema nakrętkami, nakrętką przesuwającą połączoną z elementem roboczym i nakrętką dociskową połączoną poprzez przekładnię z zespołem napędowym oraz sprężynę dociskową umieszczoną pomiędzy nakrętką dociskową a korpusem, charakteryzuje się tym, że na wałku pomiędzy nakrętkami, dociskową i przesuwającą, są osadzone trwale dwa zderzaki ruchu obrotowego, pierwszy zderzak wyjściowego położenia wycofanego elementu roboczego i drugi zderzak wyjściowego położenia nakrętki dociskowej. Nakrętka przesuwająca ma gwint o większym skoku niż nakrętka dociskowa. Pomiędzy nakrętką dociskową a korpusem, po przeciwnej stronie względem sprężyny dociskowej, korzystnie talerzowej, jest umieszczona sprężyna napinająca.
W rozwiązaniu według wynalazku ruch obrotowy jest przenoszony na wałek poprzez nakrętkę dociskową gwintu o mniejszym skoku i większych oporach w przekładni gwintowej. Podczas przesuwu elementu roboczego i małych sił potrzebnych do ruchu prostoliniowego nagwintowany wałek obraca się a ruch ten zamieniany jest na przesuw za pośrednictwem nakrętki przesuwającej o większym skoku gwintu przymocowanej do elementu roboczego. Podczas docisku elementu roboczego i wzrostu potrzebnej siły wałek przestaje się obracać, lecz wysuwa się z nakrętki dociskowej z gwintem o mniejszym skoku. W rezultacie nakrętka dociskowa przesuwa się względem korpusu uginając opartą o korpus sprężynę dociskową. Jej ugięcie, mierzone przez czujnik analogowy, określa wielkość siły docisku przekazywanej poprzez śrubę i element roboczy. Zmiana kierunków obrotu nakrętki dociskowej o mniejszym skoku gwintu powoduje wycofanie elementu roboczego i nakrę tki dociskowej do pozycji wyjściowych. Sprężyna napinająca jest znacznie słabsza od sprężyny dociskowej.
Przekładnia według wynalazku ma prostą i zwartą konstrukcję, która umożliwia napęd ruchów prostoliniowych elementu roboczego z prędkością zmienną pod wpływem zmiany przekazywanej siły.
Przedmiot wynalazku uwidoczniony jest w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie z przekładnią śrubową o zmiennym skoku do przesuwania tulei konika, w przekroju poprzecznym, a fig. 2 - to samo urządzenie z przekładnią śrubową o zmiennym skoku, z segmentową sprężyną napinają c ą , w przekroju poprzecznym.
Jak przedstawiono na fig. 1, urządzenie zaopatrzone jest w obustronnie gwintowany wałek 1 o różnych skokach gwintu współpracujący z dwiema nakrętkami. Wałek 1 poprzez gwint o większym skoku współpracuje z nakrętką przesuwającą 2 osadzoną nieruchomo w członie roboczym 3 stanowiącym tuleję konika, a poprzez gwint o mniejszym skoku z nakrętką dociskową 4 napędzaną silnikiem elektrycznym zespołu napędowego 6 poprzez przekładnię pasową 5. Przekładnia gwintowa o mniejszym skoku gwintu napinana jest sprężyną dociskową 7 złożoną ze sprężyn talerzowych, które umieszczone są między nakrętką dociskową 4 a łożyskiem 8 osadzonym w korpusie. Analogowy czujnik 9 mierzy ugięcie sprężyny dociskowej 7, a tym samym siłę docisku kła do przedmiotu obrabianego. Zderzak ruchu obrotowego 10 określa położenie tulei wycofanego elementu roboczego 3, a zderzak ruchu obrotowego 11 położenie wyjściowe nakrętki dociskowej 4. Wyjściowe położenie elementu roPL 201 979 B1 boczego 3 jest sygnalizowane łącznikiem drogowym 12. Pomiędzy korpusem a nakrętką dociskową 4 umieszczona jest sprężyna napinająca 13, znacznie słabsza od sprężyny dociskowej 7 usytuowanej po drugiej stronie nakrętki dociskowej 4.
Ruch obrotowy przenoszony jest z zespołu napędowego 6 na wałek 1 poprzez nakrętkę dociskową 4 z gwintem o mniejszym skoku i większych oporach w przekładni gwintowej. W przypadku małych sił potrzebnych do ruchu prostoliniowego wałek 1 obraca się, a ruch ten zamieniany jest na przesuw za pośrednictwem gwintu o dużym skoku. W przypadku wzrostu siły potrzebnej do ruchu prostoliniowego wałek 1 przestaje się obracać, lecz wysuwa się z nakrętki dociskowej 4 o mniejszym skoku obracanej przez zespół napędowy 6. Odległość pomiędzy nakrętką dociskową 4 a zderzakiem ruchu obrotowego 11 zwiększa się i zwiększa się ugięcie sprężyny dociskowej 7. Wielkość ugięcia, mierzona przez analogowy czujnik 9, określa wielkość siły przekazywanej przez wałek 1 na element roboczy 3. Zmiana kierunku obrotów nakrętki dociskowej 4 powoduje wycofanie elementu roboczego 3 do pozycji wyjściowej sygnalizowanej przez łącznik drogowy 12 oraz wycofanie nakrętki dociskowej 4 do pozycji wyjściowej.
Urządzenie przedstawione na fig. 2 różni się tym, że sprężyna napinająca 13, znacznie słabsza od sprężyny dociskowej 7 usytuowanej po drugiej stronie nakrętki dociskowej 4, złożona jest z pojedynczych segmentów sprężystych i tarczy 14. Tarcza 14 złączona jest z nakrętką dociskową 4 za pomocą szpilek usytuowanych równolegle do osi wałka 1, co zabezpiecza ją przed obrotem względem nakrętki dociskowej 4, pozwala na obrót względem pierścienia 15 stycznego do tarczy 14 oraz umożliwia poosiowe przesunięcie względem nakrętki a tym samym zmianę napięcia sprężyny napinającej 13.

Claims (1)

  1. Przekładnia śrubowa o zmiennym skoku, wyposażona w przesuwny element roboczy osadzony w korpusie, obustronnie gwintowany wałek o różnych skokach gwintu współpracujący z dwiema nakrętkami, nakrętką przesuwającą połączoną z elementem roboczym i nakrętką dociskową połączoną poprzez przekładnię z zespołem napędowym oraz sprężynę dociskową umieszczoną pomiędzy nakrętką dociskową a korpusem, znamienna tym, że na wałku (1) pomiędzy nakrętkami (2, 4), przesuwającą i dociskową, są osadzone trwale dwa zderzaki ruchu obrotowego, pierwszy zderzak (10) wyjściowego położenia wycofanego elementu roboczego (3) i drugi zderzak (11) wyjściowego położenia nakrętki dociskowej (4), przy czym nakrętka przesuwająca (2) ma gwint o większym skoku, zaś pomiędzy nakrętką dociskową (4) a korpusem, po przeciwnej stronie względem sprężyny dociskowej (7), korzystnie talerzowej, jest umieszczona sprężyna napinająca (13).
PL353324A 2002-04-11 2002-04-11 Przekładnia śrubowa o zmiennym skoku PL201979B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL353324A PL201979B1 (pl) 2002-04-11 2002-04-11 Przekładnia śrubowa o zmiennym skoku

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL353324A PL201979B1 (pl) 2002-04-11 2002-04-11 Przekładnia śrubowa o zmiennym skoku

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL353324A1 PL353324A1 (pl) 2003-10-20
PL201979B1 true PL201979B1 (pl) 2009-05-29

Family

ID=29776191

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL353324A PL201979B1 (pl) 2002-04-11 2002-04-11 Przekładnia śrubowa o zmiennym skoku

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL201979B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL353324A1 (pl) 2003-10-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5314496B2 (ja) チェーンソー
JP6145094B2 (ja) 電気モータを有するクランプ装置
KR0161036B1 (ko) 두개의 모터에 의해 구동되는 두개의 속도를 갖는 선형 액츄에이터
US5492029A (en) Antilash driving apparatus for rotating a spindle or a work piece receiving member of a machining apparatus
CN110886835B (zh) 一种基于低速蜗轮蜗杆传动副的消隙机构
JP2014528359A (ja) ねじ作動型プレスユニット
US3720115A (en) Machine element drive means
JP2000291702A (ja) 電動ブレーキ装置
CN103097059B (zh) 在机床中使用的组合式刀盘
JPH02129449A (ja) リニアアクチュエータ装置
EP2501325B1 (en) A device for dispensing a dental composition
US11994182B2 (en) Electro-mechanical brake
JPH08364B2 (ja) 電動工具装置
PL201979B1 (pl) Przekładnia śrubowa o zmiennym skoku
CA1049294A (en) Epicycloidal crank drive mechanism
US5813666A (en) Clamping device with a mechanical force amplifier
JP2011174575A (ja) 電動式直動アクチュエータおよび電動式ブレーキ装置
US3720114A (en) Machine element drive means including a gear rack assembly of individual square teeth
WO1992018279A1 (en) Method for finishing hardened crown wheels
RU2325986C2 (ru) Устройство для поступательного перемещения подвижного органа
US4899616A (en) Press with stroke control device
US20190091836A1 (en) Gripping or clamping device having an actuator
PL192332B1 (pl) Prasa śrubowa z napędem elektrycznym
SU1593885A1 (ru) Подъемно-поворотный стол
JPH02292145A (ja) 被加工物緊張装置