PL201586B1 - Sposób badania szczelności zbiornika na płyny, zwłaszcza podziemnego na paliwo płynne i układ do badania szczelności zbiornika na płyny - Google Patents

Sposób badania szczelności zbiornika na płyny, zwłaszcza podziemnego na paliwo płynne i układ do badania szczelności zbiornika na płyny

Info

Publication number
PL201586B1
PL201586B1 PL359305A PL35930503A PL201586B1 PL 201586 B1 PL201586 B1 PL 201586B1 PL 359305 A PL359305 A PL 359305A PL 35930503 A PL35930503 A PL 35930503A PL 201586 B1 PL201586 B1 PL 201586B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
liquid
tank
temperature
gas
pressure
Prior art date
Application number
PL359305A
Other languages
English (en)
Other versions
PL359305A1 (pl
Inventor
Marek Zapiór
Andrzej Bloch
Olgierd Jędruś
Original Assignee
Andrzej Bloch
Olgierd Jędruś
Zapior Marek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Andrzej Bloch, Olgierd Jędruś, Zapior Marek filed Critical Andrzej Bloch
Priority to PL359305A priority Critical patent/PL201586B1/pl
Publication of PL359305A1 publication Critical patent/PL359305A1/pl
Publication of PL201586B1 publication Critical patent/PL201586B1/pl

Links

Landscapes

  • Examining Or Testing Airtightness (AREA)

Abstract

1. Sposób badania szczelności zbiornika na płyny, zwłaszcza podziemnego na paliwo płynne, znamienny tym, że w zbiorniku (2) o określonej całkowitej pojemności komory wewnętrznej wyznacza się poziom napełnienia (16) cieczą (3) i wyznacza się rzeczywistą objętość cieczy (3) znajdującej się w zbiorniku (2) oraz oblicza się objętość przestrzeni gazowej (8), przy czym w trakcie pomiaru wysokości poziomu cieczy (3) rejestruje się temperaturę cieczy (3), po czym przyłącza się przyrządy pomiarowe temperatury i ciśnienia, do zbiornika (2) wprowadza się gaz obojętny pod nadciśnieniem, wyrównuje się temperaturę płynów aż do uzyskania różnicy temperatury dogodnie poniżej 2°C a po stabilizacji temperatury płynów w zbiorniku (2) na początku próby szczelności dokonuje się pomiaru temperatury cieczy (3) oraz temperatury gazu w przestrzeni gazowej (8) i ciśnienia wewnątrz zbiornika (2), następnie rejestruje się te parametry w określonych odstępach czasu, dogodnie co 1 godzinę oraz na końcu rejestruje się temperaturę cieczy (3) i gazu oraz ciśnienie gazu i na tej podstawie w oparciu o równanie gazu doskonałego liczy się wpływ zmiany ciśnienia pod wpływem zmiany objętości cieczy (3) i zmiany temperatury płynów oraz określa się spadek lub przyrost rzeczywistego obliczeniowego ciśnienia w przestrzeni gazowej (8) i tym samym wynik pomiaru szczelności badanego zbiornika (2). 7. Układ do badania szczelności zbiornika na płyny, mający króciec pomiarowy poziomu cieczy oraz listwę pomiarową, znamienny tym, że składa się z zestawu czujnika (6) temperatury cieczy (3) oraz czujnika (7) temperatury gazu podłączonych poprzez przetwornik (9) do wskaźnika cyfrowego (10) oraz z rurki (11) której króciec jest zanurzony w przestrzeni gazowej (8) a na zewnątrz zbiornika (2) połączonej z zaworem odcinającym (13) przed którym zainstalowany jest manometr (14)

Description

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (22) Data zgłoszenia: 24.03.2003 (19) PL (11) 201586 (13) B1 (51) Int.Cl.
G01N 3/00 (2006.01) G01M 3/32 (2006.01)
(54) Sposób badania szczelności zbiornika na płyny, zwłaszcza podziemnego na paliwo (54) płynne i układ do badania szczelności zbiornika na płyny
(43) Zgłoszenie ogłoszono: 04.10.2004 BUP 20/04 (76) Uprawniony i twórca wynalazku: Zapiór Marek,Bytom,PL Bloch Andrzej,Piekary Śląskie,PL Jędruś Olgierd,Mysłowice,PL
(45) O udzieleniu patentu ogłoszono: 30.04.2009 WUP 04/09 (74) Pełnomocnik: Zieliński Stefan
14 13 12 10 1 2 15 (57) 1. Sposób badania szczelności zbiornika na płyny, zwłaszcza podziemnego na paliwo płynne, znamienny tym, że w zbiorniku (2) o określonej całkowitej pojemności komory wewnętrznej wyznacza się poziom napełnienia (16) cieczą (3) i wyznacza się rzeczywistą objętość cieczy (3) znajdującej się w zbiorniku (2) oraz oblicza się objętość przestrzeni gazowej (8), przy czym w trakcie pomiaru wysokości poziomu cieczy (3) rejestruje się temperaturę cieczy (3), po czym przyłącza się przyrządy pomiarowe temperatury i ciśnienia, do zbiornika (2) wprowadza się gaz obojętny pod nadciśnieniem, wyrównuje się temperaturę płynów aż do uzyskania różnicy temperatury dogodnie poniżej 2°C a po stabilizacji temperatury płynów w zbiorniku (2) na początku próby szczelności dokonuje się pomiaru temperatury cieczy (3) oraz temperatury gazu w przestrzeni gazowej (8) i ciśnienia wewnątrz zbiornika (2), następnie rejestruje się te parametry w określonych odstępach czasu, dogodnie co 1 godzinę oraz na końcu rejestruje się temperaturę cieczy (3) i gazu oraz ciśnienie gazu i na tej podstawie w oparciu o równanie gazu doskonałego liczy się wpływ zmiany ciśnienia pod wpływem zmiany objętości cieczy (3) i zmiany temperatury płynów oraz określa się spadek lub przyrost rzeczywistego obliczeniowego ciśnienia w przestrzeni gazowej (8) i tym samym wynik pomiaru szczelności badanego zbiornika (2).
7. Układ do badania szczelności zbiornika na płyny, mający króciec pomiarowy poziomu cieczy oraz listwę pomiarową, znamienny tym, że składa się z zestawu czujnika (6) temperatury cieczy (3) oraz czujnika (7) temperatury gazu podłączonych poprzez przetwornik (9) do wskaźnika cyfrowego (10) oraz z rurki (11) której króciec jest zanurzony w przestrzeni gazowej (8) a na zewnątrz zbiornika (2) połączonej z zaworem odcinającym (13) przed którym zainstalowany jest manometr (14).
Fig. 2
PL 201 586 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób badania szczelności zbiornika na płyny, zwłaszcza podziemnego na paliwo płynne i układ do badania szczelności zbiornika na płyny.
Znany z polskiego opisu patentowego nr 123 222 sposób kontroli szczelności zbiorników ciśnieniowych sprężonym powietrzem, polega na tym, że zbiornik umieszczony na stanowisku kontrolnym pod lustrem wody przy zamkniętej w tym czasie komorze wypełnia się sprężonym powietrzem do ciśnienia wymaganego przy sprawdzeniu wytrzymałości, a następnie na tym samym stanowisku kontrolnym obniża się ciśnienie powietrza w zbiorniku do ciśnienia wymaganego przy sprawdzeniu szczelności i po otwarciu komory sprawdza się jego szczelność. Ewentualnie spadki ciśnienia sprężonego powietrza spowodowane nieszczelnościami instalacji i sprawdzanego zbiornika zarówno podczas sprawdzania wytrzymałości jak i szczelności zbiornika, są na bieżąco automatycznie wyrównywane do wymaganych wartości. Podczas sprawdzania szczelności zbiornika, polegającej na obserwacji zewnętrznej powierzchni zbiornika, obraca się go kolejno w jednym i drugim kierunku. Po zakończeniu sprawdzania rozpoczyna się opróżnianie zbiornika ze sprężonego powietrza, przy czym w momencie gdy ciśnienie powietrza w zbiorniku osiąga wartość ustalonego ciśnienia bezpieczeństwa, następuje wynurzanie się zbiornika z wody i opróżnianie go z powietrza aż do ciśnienia równego atmosferycznemu.
Znany sposób kontroli szczelności zbiornika ciśnieniowego związany jest z umieszczeniem zbiornika pod lustrem wody przez co nie można zbadać szczelności zbiornika eksploatowanego, zwłaszcza podziemnego zbiornika na paliwo płynne.
Znany układ do badania szczelności zbiornika na płyny z polskiego opisu patentowego nr 129 852 zawiera zbiornik pomocniczy, pompę, zawór przelewowy, wyłącznik ciśnieniowy i kurki trójdrogowe z tym, że poprzez trójdrogowe trzy kurki ze sprzężonymi rączkami sterującymi połączona jest pompa ze zbiornikiem pomocniczym i zbiornikiem badanym, przy czym napełnienie lub opróżnianie badanego zbiornika następuje w zależności od ustawienia dźwigni sterującej kurkami. Rączki sterujące kurków trójdrogowych połączone są cięgnem i sterowane dźwignią.
Znany układ przeznaczony jest do badania szczelności zbiornika o dużej pojemności, w którym wymagane jest napełnienie lub opróżnianie badanego zbiornika z cieczy.
Znana jest metoda UST 2000 badania szczelności podziemnych zbiorników paliw płynnych. Polega ona na wykonywaniu dwóch następujących po sobie testów: badania szczelności każdej części zbiornika wypełnionej cieczą oraz badania szczelności każdej części zbiornika niewypełnionej cieczą. Do realizacji tej metody wymagany jest sprzęt elektroniczny, którego głównym składnikiem jest sonda ultradźwiękowa wprowadzana do zbiornika przez króciec pomiarowy. Zainstalowany sprzęt do badania łączy się z komputerem i zostają wprowadzone dane umożliwiające stabilizację sondy ultradźwiękowej. Po jego zakończeniu przeprowadza się test badania szczelności zbiornika wypełnionego cieczą w ciągu 4 do 6 godzin. Przebieg testu śledzi się w czasie jego trwania na ekranie monitora. W teście badania zbiornika niewypełnionego cieczą objętość niezapełniona cieczą nie może przekraczać 50 000 dm3 a króćce wychodzące ze zbiornika zatyka się w celu uszczelnienia układu. Po zainstalowaniu sprzętu prowadzi się pomiar tła akustycznego czyli mierzony jest poziom szumu bez wytworzenia nadciśnienia. Następnie do zbiornika wprowadza się gaz obojętny, aż do osiągnięcia nadciśnienia 0,14 atm. Ponownie przeprowadzany jest pomiar sygnału akustycznego pochodzącego z wnętrza zbiornika. Sygnały tła i testowy są analizowane, a ich porównanie jest prezentowane na wykresie zamieszczonym w sprawozdaniu z badania wraz z wynikiem testu.
Znaną metodą UST 2000 można wykryć strumień wycieku o wielkości 0,378 l/h w zbiorniku poziomym przy znacznym prawdopodobieństwie wykrycia tego wycieku. Podziemny zbiornik w kształcie walca o orientacji poziomej może być zbadany na szczelność skoro całkowita jego objętość nie przekracza 170 000 dm3. Stosowanie tej metody wymaga użycia mobilnego stanowiska badawczego z kosztowną aparaturą elektroniczną i moż liwoś ci dojazdu tego stanowiska badawczego w pobliż e badanego zbiornika. Sprzęt elektroniczny, zwłaszcza sonda elektroniczna jest nieodporna na oddziaływanie środowiska a zwłaszcza ruch samochodowy na stacji paliw lub w jej pobliżu. Wynik badania może być zniekształcony ze względu na wielokrotne przekształcanie pomiarów wyjściowych, które w wyniku drgań otoczenia już są obarczone błędem pomiarowym. Ponadto w przypadku niejednorodności cieczy lub gazu może mieć miejsce niewłaściwe odbicie fal ultradźwiękowych i akustycznych, co powoduje w praktyce niewłaściwe wartości danych wyjściowych do dalszego przekształcania.
PL 201 586 B1
Zagadnieniem technicznym wymagającym rozwiązania jest opracowanie sposobu badania szczelności zbiornika na płyny, zwłaszcza podziemnego na paliwo płynne oraz opracowanie zestawu aparatury do badania szczelności zbiornika na płyny umożliwiających badanie szczelności zbiornika metoda ciśnieniową hydrauliczno-gazową w oparciu o zależności dla gazów doskonałych i wskazanie prostych przyrządów używanych do operacji kontroli szczelności zbiorników na płyn.
Zagadnienie to rozwiązano zgodnie z wynalazkiem w ten sposób, że w zbiorniku o określonej całkowitej pojemności komory wewnętrznej wyznacza się poziom napełnienia cieczą i wyznacza się rzeczywistą objętość cieczy znajdującej się w zbiorniku oraz oblicza się objętość przestrzeni gazowej, przy czym w trakcie pomiaru wysokości poziomu cieczy rejestruje się temperaturę cieczy, po czym przyłącza się przyrządy pomiarowe temperatury i ciśnienia, do zbiornika wprowadza się gaz obojętny pod nadciśnieniem, wyrównuje się temperaturę płynów aż do uzyskania różnicy temperatury dogodnie poniżej 2°C a po stabilizacji temperatury płynów w zbiorniku na początku próby szczelności dokonuje się pomiaru temperatury cieczy oraz temperatury gazu w przestrzeni gazowej i ciśnienia wewnątrz zbiornika, następnie rejestruje się te parametry w określonych odstępach czasu, dogodnie co 1 godzinę oraz na końcu rejestruje się temperaturę cieczy i gazu oraz ciśnienie gazu i na tej podstawie w oparciu o równanie gazu doskonał ego liczy się wpł yw zmiany ciś nienia pod wpł ywem zmiany obję tości cieczy i zmiany temperatury płynów oraz określa się spadek lub przyrost rzeczywistego obliczeniowego ciśnienia w przestrzeni gazowej i tym samym wynik pomiaru szczelności badanego zbiornika. Poziom napełnienia cieczą wynosi od 70 do 85% całkowitej objętości komory wewnętrznej zbiornika. Temperatura cieczy i gazu w przestrzeni gazowej wynosi od 0 do 30°C. Gaz obojętny wprowadzany jest do przestrzeni gazowej pod nadciśnieniem od 0,03 - 0,1 MPa. Gaz obojętny stanowi azot albo dwutlenek węgla. Wyrównanie temperatury płynów w zbiorniku po uzyskaniu nadciśnienia prowadzi się minimum 1 godzinę.
Zagadnienie to rozwiązuje także układ do badania szczelności zbiornika, który składa się z zestawu czujnika temperatury cieczy oraz czujnika temperatury gazu podłączonych poprzez przetwornik do wskaźnika cyfrowego oraz z rurki której króciec jest zanurzony w przestrzeni gazowej a na zewnątrz zbiornika połączonej z zaworem odcinającym przed którym zainstalowany jest manometr. Czujnik temperatury cieczy oraz czujnik temperatury obojętnego gazu oraz koniec rurki zanurzonej w przestrzeni gazowej są wprowadzone przez właz zbiornika.
Sposób badania szczelności zbiornika na płyny, zwłaszcza podziemnego zbiornika na paliwo płynne i układ do badania szczelności zbiornika na płyny według wynalazku, umożliwia kontrolę szczelności zbiornika w oparciu o wskazanie prostych przyrządów do pomiaru ciśnienia oraz temperatury cieczy i gazu w zbiorniku w określonym czasie, obliczenie rzeczywistego, względnego spadku ciśnienia i porównaniu z określonym spadkiem dopuszczalnym wynikającym z wielkości błędu pomiaru manometru. Sposób wykorzystuje zmiany w objętości gazu w funkcji temperatury przy stałym ciśnieniu oraz zmiany ciśnienia w funkcji temperatury przy stałej objętości. Zależności te dla gazów doskonałych zachodzą w sposób proporcjonalny. Przy zachowaniu stałej objętości zbiornika przyjmując, że zmiana temperatury lub ciśnienia ma pomijalny wpływ na jego objętość, oraz że:
- ubytek cieczy powoduje zwię kszenie obję toś ci przestrzeni gazowej a to spadek mierzonego ciśnienia,
- ubytek gazu przy stał ej przestrzeni gazowej zbiornika powoduje spadek mierzonego ciś nienia,
- uwzględniając wpływ temperatury cieczy na objętość przestrzeni gazowej w zbiorniku oraz wpływ temperatury gazu na ciśnienie w przestrzeni gazowej, można stosownie do dokładności wskazań przyrządów pomiarowych oraz rzeczywistej całkowitej objętości zbiornika i rzeczywistej objętości cieczy w zbiorniku określić obliczeniowo rzeczywisty spadek ciśnienia spowodowany nieszczelnością zbiornika. Spadek ciśnienia przestrzeni gazowej wyznacza objętość ubytku cieczy lub gazu spowodowaną jego nieszczelnością.
Sposób i układ według wynalazku w zróżnicowanych warunkach miejscowych przy określonej dokładności wskazań manometru precyzyjnego i określonym wydłużonym czasie przeprowadzania badania szczelności umożliwia wystarczającą dokładność w skali przemysłowej. Może być stosowany dla zbiorników do 200 000 l i powyżej tej pojemności. Układ do badania szczelności według wynalazku jest odporny na oddziaływanie ruchu samochodowego i możliwy do stosowania w trudnych warunkach pomiarowych w otoczeniu zbiornika. Sposób i układ według wynalazku jest także skuteczny i wystarczająco dokładny nie tylko gdy strumień cieczy wypływa ze zbiornika ale również wtedy, kiedy strumień cieczy dopływa do zbiornika przykładowo z wód gruntowych.
PL 201 586 B1
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładzie wykonania rysunku, na którym fig. 1 przedstawia podziemny zbiornik na paliwo płynne w trakcie pomiaru poziomu cieczy i pomiaru temperatury cieczy w podłużnym przekroju wzdłuż osi podłużnej zbiornika, fig. 2 - schemat układu do badania szczelności podziemnego zbiornika oraz podziemny zbiornik na paliwo płynne w podłużnym przekroju osiowym.
Układ do badania szczelności zbiornika na płyny składa się z króćca pomiarowego 1 poziomu zabudowanego pionowo w zbiorniku 2 i wchodzącego w ciecz 3 znajdującą się w zbiorniku 2. W pomiarowym króćcu 1_do wykonania pomiaru poziomu cieczy instaluje się pomiarową listwę 4. Poprzez właz 5 zbiornika 2 zainstalowany jest czujnik 6 temperatury cieczy 3 oraz czujnik 7 temperatury obojętnego gazu w przestrzeni gazowej 8 połączone odpowiednio poprzez przetwornik 9 do cyfrowego wskaźnika 10 temperatury z działka elementarną 0,1°C o zakresie od 0-30°C. Przez właz 5 do zbiornika 2 wchodzi rurka 11, której koniec jest zanurzony w przestrzeni gazowej 8. W rurce 11 na zewnątrz zbiornika 2 przed wlotem gazu 12 zabudowany jest odcinający zawór 13 a przed zaworem odcinającym 11 zainstalowany jest manometr 14 z działką elementarną 0,0005 MPa z dokładnością do 0,000125 MPa i zakresie wskazań od 0-0,1 MPa.
Przedmiot wynalazku w zakresie sposobu badania szczelności zbiornika podziemnego na paliwo płynne w powiązaniu z działaniem układu do badania szczelności zbiornika na płyny jest bliżej przedstawiony w przykładzie wykonania.
P r z y k ł a d : W podziemnym zbiorniku 2 na paliwo płynne pokrytym warstwą gruntu 15 za studzienką nad włazem 5 w pierwszej kolejności określa się całkowitą objętość komory wewnętrznej - Vz. W sprawdzanym zbiorniku 2 Vz wynosi 49087,39 dm3. Całkowitą objętość komory wewnętrznej Vz wyznacza się na podstawie kart litrażowania sporządzonych przez organ urzędu miar. Podzielną listwą pomiarową 4 wyznacza się poziom napełnienia 16 przez wyznaczenie wysokości napełnienia Hz, która dla sprawdzanego zbiornika 2 wynosi 1750 mm. Na podstawie tabeli litrażowania zbiornika 2 przy uwzględnieniu pomiaru poziomu napełnienia 16 wyznacza się rzeczywistą objętość VH cieczy 3 znajdującej się w zbiorniku 2, która wynosi 36701,86 dm3. Oddzielenie na podstawie pomiaru średnicy oraz wysokości do płaszcza włazu 5 ustala się objętość VGk wewnątrz płaszcza włazu 5. Odejmując od pojemności Vz całkowitej komory zbiornika 2 objętość VH cieczy otrzymujemy objętość VG przestrzeni gazowej 8.
Podczas pomiaru poziomu cieczy 3 rejestruje się temperaturę tz - 20°C cieczy 3 w celu ewentualnego późniejszego wprowadzenia korekty objętości VH pod wpływem zmian temperatury, uwzględniając współczynnik rozszerzalności objętościowej β.
Po dokonaniu pomiaru objętości cieczy 3 i rejestracji temperatury cieczy 3 do króćców zbiornika przyłącza się przyrządy pomiarowe mierzące ciśnienie wewnątrz zbiornika 2 oraz temperaturę cieczy 3 i w przestrzeni gazowej 8 nad poziomem cieczy 3. Nie wykorzystane króćce zbiornika 2 szczelnie się zaślepia. Do zbiornika 2 wprowadza się gaz obojętny (azot) pod nadciśnieniem 0,03 - 0,1 MPa. Wewnątrz zbiornika znajdują się zamknięte dwa media o różnych temperaturach ciecz 1 i gaz. W zbiorniku 2 wyrównuje się temperaturę płynów w ciągu około 1 godziny aż do uzyskania maksymalnej różnicy temperatury cieczy 3 poniżej 2°C. Ten wpływ temperatury jest uwzględniany w obliczeniach. W trakcie stabilizacji temperatury mediów wewnątrz zbiornika 2 przeprowadza się kontrolę połączeń i zaślepek, pokrywając te elementy wodą z mydłem. Kontrola polega na obserwacji, czy w tych miejscach nie pojawią się bańki z gazem.
Po stabilizacji temperatury płynów w zbiorniku 2 na początku próby szczelności dokonuje się pomiaru temperatury tpc cieczy 3 oraz temperatury tp gazu w przestrzeni gazowej 8 i ciśnienia Pp wewnątrz zbiornika 2. Na początku badania szczelności tpc = 20,0°C, tp = 20,0° a ciśnienie Pp = 0,05 MPa. Następnie przeprowadza się właściwą próbę szczelności, rejestrując co godzinę temperaturę ten cieczy 3 podczas kolejnego pomiaru, temperaturę tn gazu podczas kolejnego pomiaru oraz ciśnienie Pn podczas kolejnego pomiaru. Na końcu próby badania szczelności temperatura ten, cieczy 3 wynosi 20,3°C, temperatura tk gazu wynosi 20,5 C i ciśnienie Pk gazu wynosi 0,049975 MPa. Na podstawie tych danych można wyznaczyć podczas badania przyrost lub spadek temperatury Atc cieczy, który w badanym przypadku wynosi 0,5°C. Spadek ciśnienia wewnątrz zbiornika 2 podczas badania szczelności, odczytany na urządzeniu do pomiaru ciśnienia - manometr 14 - w trakcie próby szczelności według wzoru: AP = PK - PP wynosi 0,000025 MPa.
Błąd odczytu na urządzeniu do pomiaru ciśnienia Δδ wynosi 0,000125 MPa a współczynnik rozszerzalności objętościowej β cieczy według organu urzędu miar wynosi 0,000035/°C.
PL 201 586 B1
Wzrost temperatury cieczy 3 powoduje zwiększenie jej objętości w zbiorniku 2 a tym samym zmniejszenie objętości zajmowanej przez gaz wskutek jego ściśliwości.
Powoduje to wzrost ciśnienia wewnątrz zbiornika. Przyrost ciśnienia spowodowany przyrostem lub spadkiem temperatury cieczy oblicza się według wzoru:
ΔΡ,„ =
Pp · Vg
Vz -(h ·( + β ·( - tz )))
W badanym przykładzie ΔPtc = 0,000002 MPa.
Wzrost temperatury gazu, przy nie zmniejszonej objętości naczynia, w którym on się znajduje powoduje wzrost ciśnienia wewnątrz zbiornika 2. Przyrost ciśnienia spowodowany przyrostem temperatury gazu liczy się według wzoru:
tk + 273 Δμ'= = '' tk -273 - pp co daje dla rozpatrywanego przypadku ΔPtc = 0,000085 bar.
Rzeczywisty, obliczeniowy spadek ciśnienia ΔPrz odnotowany podczas badania szczelności zbiornika równy jest spadkowi ciśnienia (Pk - Pp) odczytanemu na urządzeniu pomiarowym, skorygowanemu o przyrosty ciśnień związane ze wzrostem temperatury cieczy 3 to jest ΔPtc i gazu to jest ΔPtG. Wyliczony według wzoru ΔPrz = (Pk - Pp) - ΔPtc - ΔPtG = 0,000112 MPa, przy czym dopuszczalny obliczeniowy spadek ciśnienia wynikający z błędu pomiaru i odczytu podczas badania szczelności zbiornika Δδ, w przypadku pomiaru manometrem 14 stanowi jedną czwartą najmniejszej działki na skali i wynosi 0,000125 MPa.
Wynik badania szczelności uznajemy za pozytywny i zbiornik 2 jest szczelny, jeśli spadek rzeczywistego obliczeniowego ciśnienia ΔPrz na podstawie wyników pomiarów i obliczeń jest niższy lub równy spadkowi ciśnienia wynikającego z dopuszczalnego błędu odczytu ΔPδ jak obliczono w zbadanym powyżej przypadku.
Wynik badania szczelności uznaje się za negatywny gdy spadek ΔPrz jest większy od ΔPδ. Z tego wynika, że badany zbiornik jest nieszczelny. W przypadku gdy ΔPδ różni się mniej niż 10% próbę badania szczelności powtarza się. Wynik badania powtarzanego uznaje się za ostateczny.
Badanie szczelności zbiornika prowadzi się w ciągu 6 godzin.

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób badania szczelności zbiornika na płyny, zwłaszcza podziemnego na paliwo płynne, znamienny tym, że w zbiorniku (2) o określonej całkowitej pojemności komory wewnętrznej wyznacza się poziom napełnienia (16) cieczą (3) i wyznacza się rzeczywistą objętość cieczy (3) znajdującej się w zbiorniku (2) oraz oblicza się objętość przestrzeni gazowej (8), przy czym w trakcie pomiaru wysokości poziomu cieczy (3) rejestruje się temperaturę cieczy (3), po czym przyłącza się przyrządy pomiarowe temperatury i ciśnienia, do zbiornika (2) wprowadza się gaz obojętny pod nadciśnieniem, wyrównuje się temperaturę płynów aż do uzyskania różnicy temperatury dogodnie poniżej 2°C a po stabilizacji temperatury płynów w zbiorniku (2) na początku próby szczelności dokonuje się pomiaru temperatury cieczy (3) oraz temperatury gazu w przestrzeni gazowej (8) i ciśnienia wewnątrz zbiornika (2), następnie rejestruje się te parametry w określonych odstępach czasu, dogodnie co 1 godzinę oraz na końcu rejestruje się temperaturę cieczy (3) i gazu oraz ciśnienie gazu i na tej podstawie w oparciu o równanie gazu doskonałego liczy się wpływ zmiany ciśnienia pod wpływem zmiany objętości cieczy (3) i zmiany temperatury płynów oraz określa się spadek lub przyrost rzeczywistego obliczeniowego ciśnienia w przestrzeni gazowej (8) i tym samym wynik pomiaru szczelności badanego zbiornika (2).
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że poziom napełnienia (16) cieczą (3) wynosi od 70 do 85% całkowitej objętości komory wewnętrznej zbiornika (2).
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że temperatura cieczy (3) i gazu w przestrzeni gazowej (8) wynosi od 0 do 30 °C.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że gaz obojętny wprowadzany jest do przestrzeni gazowej (8) pod nadciśnieniem od 0,03 - 0,1 MPa.
    PL 201 586 B1
  5. 5. Sposób według zastrz. 1 albo 4, znamienny tym, że gaz obojętny stanowi azot albo dwutlenek węgla.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wyrównanie temperatury płynów w zbiorniku (2) po uzyskaniu nadciśnienia prowadzi się minimum 1 godzinę.
  7. 7. Układ do badania szczelności zbiornika na płyny, mający króciec pomiarowy poziomu cieczy oraz listwę pomiarową, znamienny tym, że składa się z zestawu czujnika (6) temperatury cieczy (3) oraz czujnika (7) temperatury gazu podłączonych poprzez przetwornik (9) do wskaźnika cyfrowego (10) oraz z rurki (11) której króciec jest zanurzony w przestrzeni gazowej (8) a na zewnątrz zbiornika (2) połączonej z zaworem odcinającym (13) przed którym zainstalowany jest manometr (14).
  8. 8. Układ według zastrz. 7, znamienny tym, że czujnik (6) temperatury cieczy (3) oraz czujnik (7) temperatury obojętnego gazu oraz koniec rurki (11) zanurzonej w przestrzeni gazowej (8) są wprowadzone przez właz (5) zbiornika (2).
PL359305A 2003-03-24 2003-03-24 Sposób badania szczelności zbiornika na płyny, zwłaszcza podziemnego na paliwo płynne i układ do badania szczelności zbiornika na płyny PL201586B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL359305A PL201586B1 (pl) 2003-03-24 2003-03-24 Sposób badania szczelności zbiornika na płyny, zwłaszcza podziemnego na paliwo płynne i układ do badania szczelności zbiornika na płyny

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL359305A PL201586B1 (pl) 2003-03-24 2003-03-24 Sposób badania szczelności zbiornika na płyny, zwłaszcza podziemnego na paliwo płynne i układ do badania szczelności zbiornika na płyny

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL359305A1 PL359305A1 (pl) 2004-10-04
PL201586B1 true PL201586B1 (pl) 2009-04-30

Family

ID=33536623

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL359305A PL201586B1 (pl) 2003-03-24 2003-03-24 Sposób badania szczelności zbiornika na płyny, zwłaszcza podziemnego na paliwo płynne i układ do badania szczelności zbiornika na płyny

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL201586B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL359305A1 (pl) 2004-10-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4646560A (en) System and method for leak detection in liquid storage tanks
US4852054A (en) Volumetric leak detection system for underground storage tanks and the like
US5415033A (en) Simplified apparatus for detection of leaks in pressurized pipelines
US5078006A (en) Methods for detection of leaks in pressurized pipeline systems
US4608857A (en) Method for checking pipes or pipe networks for leaks
US5375455A (en) Methods for measuring flow rates to detect leaks
US5090234A (en) Positive displacement pump apparatus and methods for detection of leaks in pressurized pipeline systems
US5189904A (en) Temperature compensated methods for detection of leaks in pressurized pipeline systems using piston displacement apparatus
US5295391A (en) Method and apparatus for detecting leaks in the ullage of a liquid storage tank
US4571987A (en) Leak detector
CA2592111A1 (en) Fluid containment element leak detection apparatus and method
EP0334876A1 (en) Volumetric leak detection system for underground storage tanks and the like
CN114923833B (zh) 一种高渗透混凝土渗透系数的测定装置
CN108106698B (zh) 一种车载单水箱式油田水表现场校准装置及校准方法
PL201586B1 (pl) Sposób badania szczelności zbiornika na płyny, zwłaszcza podziemnego na paliwo płynne i układ do badania szczelności zbiornika na płyny
JPH0510845A (ja) 移動貯蔵タンクの漏洩検査装置
BR112019022524A2 (pt) Sensor de precisão de profundidade
CN109716091A (zh) 罐测试装置和方法
KR20050107173A (ko) 유류 저장 탱크용 이동식 누출 검사 장치
US6148854A (en) System for leak detection from underground and aboveground fuel storage tanks
US4404844A (en) Leak detecting method
CN210375568U (zh) 一种气体流量检测装置
CN117760659B (zh) 一种安全阀密封性能测试装置及测试方法
KR20080002624U (ko) 유류저장탱크의 누수검사시스템
JP4257396B2 (ja) 地下タンクの漏洩試験装置

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20100324