PL201035B1 - Sposób wytwarzania gipsu - Google Patents

Sposób wytwarzania gipsu

Info

Publication number
PL201035B1
PL201035B1 PL367405A PL36740504A PL201035B1 PL 201035 B1 PL201035 B1 PL 201035B1 PL 367405 A PL367405 A PL 367405A PL 36740504 A PL36740504 A PL 36740504A PL 201035 B1 PL201035 B1 PL 201035B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
water
gypsum
reactor
waste
sludge
Prior art date
Application number
PL367405A
Other languages
English (en)
Other versions
PL367405A1 (pl
Inventor
Wojciech Wasilewski
Jan Mrozowski
Andrzej Chmielarz
Ryszard Kurowski
Original Assignee
Inst Metali Nie & Zdot Elaznyc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Metali Nie & Zdot Elaznyc filed Critical Inst Metali Nie & Zdot Elaznyc
Priority to PL367405A priority Critical patent/PL201035B1/pl
Publication of PL367405A1 publication Critical patent/PL367405A1/pl
Publication of PL201035B1 publication Critical patent/PL201035B1/pl

Links

Landscapes

  • Compounds Of Alkaline-Earth Elements, Aluminum Or Rare-Earth Metals (AREA)

Abstract

Sposób charakteryzuje się tym, że odpad poneutralizacyjny pochodzący z procesu neutralizacji ścieków i odpadowych kwasów siarkowych, po ewentualnym wstępnym wymieszaniu z rozdrobnionym kamieniem wapiennym, miesza się z wodą i ewentualnie z pochodzącą z zawrotów wodą popłuczną i wodą nadosadową. Otrzymaną zawiesinę wodną oraz odpadowy kwas siarkowy podaje się w sposób ciągły do reaktora. W reaktorze wprowadzone składniki miesza się w sposób ciągły, z prędkością obwodową wirnika 4 - 9 m/s. pH cieczy w reaktorze utrzymuje się na poziomie 1 - 4,5, przez dozowanie stężonego kwasu siarkowego lub zawiesiny wodnej węglanu wapniowego - rozdrobnionego kamienia wapiennego. Wartość pH cieczy w reaktorze jest tak dobrana aby rozpuścić wodorotlenki metali czy inne związki, których obecność obniża wartość użytkową powstającego gipsu. Istotnym warunkiem uzyskania kryształów gipsu o wymaganej jakości jest zawartość węglanu wapniowego w przerabianej mieszaninie osadów poneutralizacyjnych i kamienia wapiennego, która powinna wynosić powyżej 50. Zawartość części stałych w zawiesinie przerabianego odpadu utrzymuje się w granicach 100 - 800 g/dm<sup>3</sup>, przy czasie zatrzymania składników w reaktorze 1 - 5 h. Powstający osad poddaje się, ewentualnie, klasyfikacji w hydrocyklonach w celu oddzielenia od kryształów gipsu bezpostaciowych osadów: iłów, glinokrzemianów, wodorotlenków żelaza i innych. Z frakcji grubej oddziela się od wody nadosadowej osad gipsowy, który następnie przemywa się wodą, odwadnia i ewentualnie przedmuchuje powietrzem, otrzymując gips o wilgotności około 10%, zawierający nie więcej niż 1% wagowych nieprzereagowanych węglanów oraz filtrat i wodę popłuczną. Wodę popłuczną razem z częścią filtratu, o ile nie pogorszy to jakości produkowanego osadu gipsowego, zawraca się do sporządzania zawiesiny wodnej odpadu poneutralizacyjnego. Nadmiar wody nadosadowej, po oczyszczeniu znanymi sposobami, wyprowadza się z procesu jako ściek. Znajdujące się w nim jony metali można odzyskać znanymi metodami; np. przez cementację czy strącanie. Opracowane rozwiązanie pozwala wytwarzać w sposób ciągły produkt handlowy, w postaci grubokrystalicznego gipsu syntetycznego, znajdujący powszechne zastosowanie w przemyśle materiałów budowlanych.

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania grubokrystalicznego gipsu syntetycznego z odpadów pochodzących z procesu neutralizacji ścieków odpadowych kwasów siarkowych.
Obecnie znanych jest szereg metod wytwarzania gipsu syntetycznego, w większości powiązanych z mokrymi procesami odsiarczania spalin. Najwięcej produkuje się gipsu w instalacjach odsiarczania spalin metodą mokrą wapniakową lub wapniową z wymuszonym pełnym utlenieniem produktów absorpcji SO2 do siarczanów w zbiorniku cieczy obiegowej. Proces prowadzi się przy pH około 5, w zbiorniku z mieszadłem, do którego doprowadzane jest zdyspergowane powietrze, przy czasie zatrzymania powyżej 10 godzin, utrzymując stężenie zawiesiny na poziomie około 150 g/dm3.
Znany jest także sposób zagospodarowania odpadowego płuczkowego kwasu siarkowego o zawartości kwasu 20 - 40 g/dm3, który neutralizuje się do pH 2 - 2,3 zawiesiną wodną węglanu wapniowego. Powstający w wyniku reakcji neutralizacji gips i dwutlenek węgla są produktami handlowymi.
Gips produkuje się także z odpadowego kwasu, powstającego przy produkcji bieli tytanowej, który zawiera 10-20% H2SO4 i 0,5 - 1,5% FeSO4.
Neutralizacja jest prowadzona w dwóch stopniach za pomocą wodnej zawiesiny węglanu wapnia. W l stopniu wytrącany jest gips, który następnie poddaje się klasyfikacji. Gips gruboziarnisty jest filtrowany (odwadniany) i stanowi produkt handlowy. Gips drobny podawany jest do II stopnia neutralizacji, gdzie utleniane jest żelazo Fe2+ do Fe3+. Następnie materiał ten jest filtrowany, osad kierowany na składowisko, a filtrat do ścieków. Gips uzyskiwany w l stopniu neutralizacji zawiera około 4% zanieczyszczeń - głównie nieprzereagowanego węglanu wapnia i wodorotlenku żelaza, oraz rozpuszczalne sole magnezu, sodu, potasu głównie w postaci chlorków. Typowa wielkość ziaren wynosi d50 - 75 mikronów i ma proporcje długości do szerokości od 2 do 6. W czasie zmiany warunków pracy instalacji, pojawiają się okresowo formy igłowe. Powstający gips znajduje zastosowanie w produkcji płyt gipsowych.
Znany jest sposób produkcji syntetycznego gipsu polegający na utlenianiu osadów (zawierających obok kryształów dwuwodnego siarczanu wapniowego siarczyn wapniowy) i krystalizacji tworzącego się gipsu. Osady takie powstają w procesie mokrego odsiarczania gazów, w warunkach niepełnego utleniania produktów odsiarczania w węźle absorpcji. Odsiarcza się gazy z pieców hutniczych o zawartości do 3% SO2. Powstający osad, zawierający około 59% gipsu, 18,4% siarczynów w przeliczeniu na SO2 i około 2% CaCO3, jest utleniany w wypełnionych do połowy wieżach o średnicy 3,3 m i wysokości 22 m (czas zatrzymania 4 godziny) pod ciśnieniem 0,2 MPa przy pH 3,8 - 4,2. Powietrze podawane jest pod ciśnieniem 0,8 MPa pod cylindryczny wirnik obracający się z prędkością 690/minutę. Produkt o zawartości 0,06% siarczynów i pozbawiony węglanów, jest kryształem o wymiarach około 40 x 200 pm. Po odwodnieniu w wirówce koszowej uzyskany osad posiada wilgotność na poziomie 5 - 8% i ma zastosowanie w produkcji płyt gipsowych.
Znane jest także z patentu niemieckiego DE 39 25 879 rozwiązanie, w którym osady z półsuchej metody odsiarczania, zawierające ok. 30% siarczynów, podaje się do cieczy obiegowej w instalacji usuwania SO2 klasyczną metodą mokrą, z zastosowaniem rozdrobnionego kamienia wapiennego jako sorbenta i wymuszonym pełnym utlenieniu produktów odsiarczania do siarczanów w węźle absorpcji, otrzymując w efekcie gips handlowy.
Nie są znane kompleksowe sposoby pozwalające wytwarzać czysty gips z odpadów powstających w procesie neutralizacji ścieków wapnem.
Celem wynalazku jest opracowanie takiego sposobu, który pozwoli na racjonalne przerobienie odpadowego kwasu siarkowego i odpadów poneutralizacyjnych na gips syntetyczny w postaci produktu handlowego.
Sposób według wynalazku polega na tym, że odpad poneutralizacyjny zawierający siarczan wapniowy, wodorotlenek i węglan wapniowy, oraz wodorotlenki metali, po ewentualnym wymieszaniu wstępnym z rozdrobnionym kamieniem wapiennym, miesza się z wodą a także ewentualnie, z pochodzącą z zawrotów wodą płuczną i wodą nadosadową. Otrzymaną zawiesinę wodną oraz odpadowy kwas siarkowy podaje się w sposób ciągły, do reaktora. W reaktorze wprowadzone składniki miesza się w sposób ciągły, z prędkością obwodową wirnika 4-9 m/s, korzystnie 6 -7 m/s, utrzymując temperaturę cieczy w reaktorze powyżej 30°C, korzystnie 55 - 65°C, a pH cieczy w reaktorze utrzymuje się na poziomie 1 - 4,5, przez dozowanie stężonego kwasu siarkowego lub zawiesiny wodnej węglanu wapniowego - rozdrobnionego kamienia wapiennego. Istotnym warunkiem procesu jest zawartość węglanu wapniowego w przerabianej mieszaninie osadów poneutralizacyjnych i kamienia wapiennePL 201 035 B1 go, wynosząca powyżej 50%, korzystnie powyżej 75%. Zawartość części stałych w zawiesinie przerabianego odpadu utrzymuje się w granicach 100 - 800 g/dm3, korzystnie 350 - 500 g/dm3, przy czasie zatrzymania składników w reaktorze 1 - 5 h, korzystnie 2 - 3 h. Powstający osad poddaje się, ewentualnie, klasyfikacji (przykładowo w hydrocyklonach) w celu oddzielenia od kryształów gipsu bezpostaciowych osadów: iłów, glinokrzemianów, wodorotlenków żelaza i innych. Z frakcji grubej oddziela się od wody nadosadowej osad gipsowy, który następnie przemywa się wodą, ponownie odwadnia i ewentualnie przedmuchuje powietrzem, otrzymując gips o wilgotności około 10%, zawierający nie więcej niż 0,1% wagowych nieprzereagowanych węglanów oraz wodę nadosadową i wodę popłuczną. Korzystnie wodę popłuczną razem z częścią wody nadosadowej, o ile nie pogorszy to jakości produkowanego osadu gipsowego, zawraca się do sporządzania zawiesiny wodnej odpadu poneutralizacyjnego i rozdrobnionego kamienia wapiennego. Nadmiar wody nadosadowej, po oczyszczeniu znanymi sposobami, wyprowadza się z procesu jako ściek. Znajdujące się w nim jony metali odzyskuje się znanymi metodami. Na przykład znajdujące się w wodzie nadosadowej jony miedzi wytrąca się metodą cementacji natomiast jony cynku, po rozcieńczeniu wstępnym wody nadosadowej tak, aby stężenie siarczanów nie przekraczało 3-5 g/dm3, wytrąca się wodorotlenkiem wapniowym.
Opracowane rozwiązanie pozwala wytwarzać w sposób ciągły produkt handlowy, w postaci grubokrystalicznego gipsu syntetycznego, znajdujący powszechne zastosowanie w przemyśle materiałów budowlanych. Otrzymany sposobem według wynalazku gips, o wilgotności około 10%, ze względu na korzystną wielkość i kształt jego kryształów oraz stopień czystości, stanowi surowiec do produkcji płyt gipsowych lub dodatek do cementu jako regulator szybkości wiązania.
Rozwiązanie według wynalazku przedstawiono dokładniej w przykładach wykonania.
P r z y k ł a d 1
000 kg odpadu z neutralizacji wód kopalnianych o wilgotności 77%, zawierającego wagowo: 70% CaCO3, 12,5% CaSO4 • 2H2O, 5% Ca(OH)2, 3% MgO, 2,2% Zn, 1,6% SiO2 w przeliczeniu na suchą masę i inne składniki miesza się z 500 dmr3 wody. Otrzymaną zawiesinę podaje się w sposób ciągły do reaktora, o objętości rotioczej 120 dm3, z prędkością 50 dm3/h. Do reaMora podaje s fokże w sposób ciągły stężony kwas siarkowy w ilości 175 kg- 6,5 kg/h (3,65 dm3/h). pH cieczy w reaktorze wynosiło 3,8 - 4.
W reaktorze, zaopatrzonym w wirnik i uspokajacz, następuje intensywne mieszanie zawiesiny z kwasem, z prędkością obwodową wirnika 7,3 m/s. Powstający osad rozklasyfikowuje się w hydrocyklonie na ciemny bezpostaciowy osad i biały krystaliczny osad gipsu, który po odwodnieniu (woda nadosadowa) i przepłukaniu wodą w ilości 100 kg (odmycie kwasu tak, aby odczyn osadu był zbliżony do obojętnego) stanowi produkt końcowy. W efekcie uzyskano 360 kg osadu gipsowego o wilgotności 9,5% i o zawartości CaSO4 · 2H2O 96,5% w przeliczeniu na suchą masę, 40 kg odpadowego osadu o wilgotności (po odwodnieniu) 65% i 1380 kg ścieków. Otrzymaną w procesie wodę popłuczną wraz z częścią wody nadosadowej zawraca się do etapu mieszania odpadu z wodą.
P r z y k ł a d 2
000 kg odpadu z neutralizacji ścieków kwaśnych o wilgotności 65%, zawierającego wagowo: 5% CaCO3, 90,5% CaSO4 · 2H2O, 1,7% SiO2, 0,4% As, 0,2% Zn, 0,5% Pb w przeliczeniu na suchą masę i inne składniki miesza się z 800 kg wapniaka (rozdrobnionego o uziarnieniu poniżej 200 pm) i z 1500 dm3 wody. Otrzymaną zawiesinę podaje się w sposób ciągły do reaktora, o objętości roboczej 120 dm3, z prędkością 50 dm3/h. Do reaktora podaje się równomiernie odpadowy kwas siarkowy o stężeniu 70% w ilości 300 kg i stężony 96% kwas siarkowy w ilości 655 kg. pH cieczy w reaktorze wynosi 2 ± 0,2.
W reaktorze, zaopatrzonym w wirnik i uspokajacz, następuje intensywne mieszanie zawiesiny z kwasem z prędkością obwodową wirnika 7,3 m/s. Powstający osad rozklasyfikowuje się w hydrocyklonie na drobny bezpostaciowy osad i biały krystaliczny osad gipsu, który po odwodnieniu i przepłukaniu wodą w ilości 300 kg (odmycie kwasu tak, aby odczyn osadu był zbliżony do obojętnego) stanowi produkt końcowy. W efekcie uzyskano 1935 kg osadu gipsowego o wilgotności 9,5% i o zawartości CaSO4 · 2H2O 97% w przeliczeniu na suchą masę. Zawiesinę drobnego osadu i filtrat (wodę nadosadową) zneutralizowano 10 kg wapna, w postaci 10% mleczka wapiennego, do pH 9,5. Wydzielony osad odwodniono otrzymując 200 kg odpadowego osadu o wilgotności (po odwodnieniu) 70% i 2520 kg ścieków.

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    Sposób wytwarzania gipsu, w którym kwas siarkowy i zawiesinę wodną odpadu poneutralizacyjnego zawierającego siarczan wapniowy a także wodorotlenek i węglan wapniowy, miesza się a otrzymany osad odwadnia się otrzymując użyteczny gips, znamienny tym, że odpad, po ewentualnym wstępnym wymieszaniu z rozdrobnionym kamieniem wapiennym, miesza się z wodą a także ewentualnie, z pochodzącą z zawrotów, wodą popłuczną i wodą nadosadową, a otrzymaną zawiesinę wodną oraz kwas siarkowy, korzystnie odpadowy kwas siarkowy, podaje się równomiernie do reaktora, w którym wprowadzoną zawiesinę i kwas siarkowy miesza się w sposób ciągły z prędkością obwodową wirnika 4-9 m/s, pH cieczy w reaktorze utrzymuje się na poziomie 1 - 4,5, przy czym zawartość węglanu wapniowego w przerabianej mieszaninie osadów poneutralizacyjnych i kamienia wapiennego, wynosi powyżej 50%, a zawartość części stałych w reaktorze utrzymuje się w granicach 100 - 800 g/dm3, przy czasie zatrzymania składników w reaktorze 1 - 5 h. Powstający w reaktorze osad odwadnia się a następnie przemywa wodą, ponownie odwadnia i ewentualnie przedmuchuje powietrzem, otrzymując gips o wilgotności około 10%, zawierający ponad 90% CaSO4 • 2H2O i nie więcej niż 1% wagowych nieprzereagowanych węglanów oraz wodę nadosadową i wodę popłuczną, przy czym korzystnie wodę popłuczną razem z częścią wody nadosadowej, zawraca się do sporządzania zawiesiny wodnej odpadu poneutralizacyjnego i ewentualnie rozdrobnionego kamienia wapiennego a nadmiar wody nadosadowej, po oczyszczeniu znanymi sposobami, wyprowadza się z procesu jako ściek.
PL367405A 2004-04-20 2004-04-20 Sposób wytwarzania gipsu PL201035B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL367405A PL201035B1 (pl) 2004-04-20 2004-04-20 Sposób wytwarzania gipsu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL367405A PL201035B1 (pl) 2004-04-20 2004-04-20 Sposób wytwarzania gipsu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL367405A1 PL367405A1 (pl) 2005-10-31
PL201035B1 true PL201035B1 (pl) 2009-02-27

Family

ID=36645215

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL367405A PL201035B1 (pl) 2004-04-20 2004-04-20 Sposób wytwarzania gipsu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL201035B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL367405A1 (pl) 2005-10-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2001279996B2 (en) Water treatment method
US7419643B1 (en) Methods and apparatus for recovering gypsum and magnesium hydroxide products
US4183908A (en) Crystalline calcium sulfate dihydrate and process for making same
KR100216012B1 (ko) 수처리 슬러지의 처리방법
PL180710B1 (pl) Sposób odsiarczania gazu odlotowego PL PL PL PL PL PL
JP2023509228A (ja) 硫酸法チタン白生産廃水の完全資源化リサイクル方法
US11148956B2 (en) Systems and methods to treat flue gas desulfurization waste to produce ammonium sulfate and calcium carbonate products
PL194681B1 (pl) Sposób otrzymywania roztworu jonów wapnia z wapna, oraz produktów zawierających wapń, w tym strącanego węglanu wapnia
CN1749173A (zh) 硫酸亚铁综合利用新工艺
US5298169A (en) Treatment of waste sulfuric acid by gypsum precipitation in a titanium dioxide process
PL201035B1 (pl) Sposób wytwarzania gipsu
CN108394920A (zh) 一种亚硫酸镁制取氢氧化镁、亚硫酸钠的工艺
WO2002018069A1 (en) Process for the treatment of bottom ash from waste incineration plants
RU2085509C1 (ru) Способ очистки щелочных сточных вод, неорганический коагулянт для очистки щелочных сточных вод и способ его получения
CN105668604A (zh) 一种用硫铁渣制备柱状石膏及滤液处理方法
KR102530614B1 (ko) 바이오황과 산화반응을 이용한 석고 제조방법 및 그 이용
EP0096063A1 (en) PROCESS FOR RAPID CONVERSION OF FLUOROANHYDRITE INTO GYPSUM.
RU2740063C1 (ru) Способ переработки отработанных сернокислых растворов травления металлов
RU2149828C1 (ru) Способ получения кормового дикальцийфосфата
PL201034B1 (pl) Sposób wytwarzania gipsu z odpadów zawierających siarczyny
RU2555488C2 (ru) Способ совместной переработки кальцийсодержащего и сульфатсодержащего отходов
SU1654259A1 (ru) Способ получени экстракционной фосфорной кислоты
RU2145571C1 (ru) Способ получения фосфорной кислоты
RU2104937C1 (ru) Способ переработки кальцийсодержащего отхода на гипс
SU1650576A1 (ru) Способ получени фосфорной кислоты