PL199981B1 - Zastosowanie czwartorzędowych polisiloksanów i środek piorący - Google Patents

Zastosowanie czwartorzędowych polisiloksanów i środek piorący

Info

Publication number
PL199981B1
PL199981B1 PL350121A PL35012101A PL199981B1 PL 199981 B1 PL199981 B1 PL 199981B1 PL 350121 A PL350121 A PL 350121A PL 35012101 A PL35012101 A PL 35012101A PL 199981 B1 PL199981 B1 PL 199981B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
group
carbon atoms
alkyl
formula
groups
Prior art date
Application number
PL350121A
Other languages
English (en)
Other versions
PL350121A1 (en
Inventor
Michael Fender
Sascha Oestreich
Original Assignee
Evonik Goldschmidt Rewo Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Evonik Goldschmidt Rewo Gmbh filed Critical Evonik Goldschmidt Rewo Gmbh
Publication of PL350121A1 publication Critical patent/PL350121A1/xx
Publication of PL199981B1 publication Critical patent/PL199981B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11DDETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
    • C11D1/00Detergent compositions based essentially on surface-active compounds; Use of these compounds as a detergent
    • C11D1/38Cationic compounds
    • C11D1/62Quaternary ammonium compounds

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)
  • Treatments For Attaching Organic Compounds To Fibrous Goods (AREA)
  • Silicon Polymers (AREA)

Abstract

Przedmiotem wynalazku jest zastosowanie czwartorz edowych polisiloksanów o wzorze ogólnym 1 i/lub cyklicznych czwartorz edowych polisiloksanów o wzorze ogólnym 2a i/lub linio- wych czwartorz edowych polisiloksanów o wzo- rze ogólnym 2b w anionowych preparatach srodków pior acych dla materia lów w lókienni- czych. Przedmiotem wynalazku s a równie z srodki pior ace o dzia laniu zmi ekczaj acym za- wierajace zwi azki o wzorze 1 i/lub 2a i/lub 2b. PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Wynalazek dotyczy zastosowania czwartorzędowych polisiloksanów w anionowych preparatach środków piorących, jak również środka piorącego o działaniu zmiękczającym.
Proces prania w pralkach bębnowych, zwykle stosowanych w europejskich gospodarstwach domowych, dokonywuje się z reguły w dwóch operacjach technologicznych. W operacji prania zasadniczego odbywa się wpierw oczyszczanie bielizny przy użyciu środka do prania (w postaci proszku lub płynu). Następnie przeprowadza się kilka operacji płukania czystą wodą. Do ostatniego płukania można dodać, w charakterze obróbki wykańczającej, środek przewidziany do płukania zmiękczającego, który powinien nadać bieliźnie miękki, flauszowy chwyt.
Wiadomo, że preparaty środków piorących opartych na anionowych, niejonowych i/lub amfoterycznych związkach powierzchniowo czynnych wprawdzie czyszczą bieliznę, jednakże nie wywierają na materiały włókiennicze żadnego działania zmiękczającego. Jeżeli użytkownik życzy sobie otrzymać po praniu miękkie materiały włókiennicze, wtedy materiały te, po zakończeniu operacji prania zasadniczego, muszą w dalszym ciągu zostać poddane operacji płukania zmiękczającego.
Obecnie przeprowadzane są już liczne próby zmierzające do połączenia obu tych czynności pralniczych w jedną operację, dla oszczędzenia pani domu kilkakrotnego dozowania środków.
Do spowodowania efektu polegającego na zmiękczeniu materiałów włókienniczych można wykorzystać związki rozmaitych klas. Najczęściej stosuje się kationowe związki powierzchniowo czynne, ponieważ można je wytwarzać niskim kosztem, a poza tym, związki te użyte nawet w najmniejszych stężeniach wywierają działanie zmiękczające w stosunku do materiałów włókienniczych.
W przypadku jednoczesnego uż ycia kationowych i anionowych związków powierzchniowo czynnych w celu uzyskania podczas prania zarówno działania piorącego jak i działania zmiękczającego materiał włókienniczy, związki te z reguły tworzą kompleksy anionowo-kationowe, które z jednej strony osłabiają działanie czyszczące środka do prania, a z drugiej zmniejszają pożądane działanie zmiękczające.
W celu ograniczenia tworzenia wspomnianych kompleksów, zazwyczaj obie te operacje, a mianowicie pranie i płukanie zmiękczające materiału włókienniczego, przeprowadza się osobno, w różnym czasie.
Toteż, użytkownik powinien mieć do dyspozycji prosty w użyciu produkt, zapewniający zastąpienie kilkakrotnego dawkowania jedną operacją dodawania środka do prania.
W dokumencie patentowym EP-A-0 151 938 opisano, na przykład, preparaty środków piorących typu dwa w jednym (ang. Two in One), w przypadku których anionowe związki powierzchniowo czynne i czwartorzędowe alkiloamoniowe związki powierzchniowo czynne połączone są przy pomocy nośników.
W rozwią zaniu tym, bezpoś redniemu kontaktowi anionowych i czwartorz ędowych zwią zków powierzchniowo czynnych zapobiega się w ten sposób, że czwartorzędowe związki powierzchniowo czynne zaadsorbowuje się na nośnikach. System nośnik/czwart., który w trakcie operacji prania nanosi się na włókno, ulega oddzieleniu dopiero po wypłukaniu anionowych związków powierzchniowo czynnych.
Systemy tego rodzaju mają jednak tę wadę, że działanie zmiękczające, w porównaniu z oddzielnym dawkowaniem środków zmiękczających, następuje tu tylko w stopniu ograniczonym. Toteż, w dalszym cią gu pożądane jest oddanie do dyspozycji uż ytkowników jednorodnych systemów, w których nośniki nie musiałyby być trwale stabilizowane dalszymi środkami pomocniczymi.
Następnie, w preparatach środków piorących typu dwa w jednym można użyć polidimetylosiloksanów jako składników zmiękczających materiały włókiennicze. Jeżeli operacja prania zostanie połączona z operacją płukania zmiękczającego, to w tym przypadku wystąpi wada takiego rozwiązania polegająca na tym, że polidimetylosiloksany (w wyniku swej wysokiej hydrofobowości i oleofobowości) tworzyć będą osady i powodować efekty typu build-up (narastającego odkładania się) w pralce i na bieliźnie.
W przypadku bielizny, efekt ten powoduje, że zwilżalność włókien związana z wilgocią ciała zostaje w znacznym stopniu zmniejszona i już po jednorazowym użyciu danej sztuki bielizny daje się odczuć na skórze nieprzyjemne, maziste wrażenie.
Również znane są i opisane w dokumentach patentowych EP-A-0 282 720 i DE-A-37 19 086 czwartorzędowe polisiloksany. Związki te znane są, jak dotychczas, z ich właściwości kondycjonujących, znajdujących zastosowanie w kosmetyce włosów.
PL 199 981 B1
Dla specjalisty w tej dziedzinie wiedzy było rzeczą nie do przewidzenia, że te czwartorzędowe polisiloksany dadzą się łączyć z anionowymi związkami powierzchniowo czynnymi, ponieważ także i w tym przypadku powinno następować tworzenie się kompleksów anionowo-kationowych.
Zadanie niniejszego wynalazku polega na tym, aby opracować preparaty środków piorących, umożliwiające połączenie prania i płukania zmiękczającego w jedną operację, z pozostawieniem po praniu wyraźnego, dającego się zmierzyć skutku działania zmiękczającego w odniesieniu do danego materiału włókienniczego.
Nieoczekiwanie wynaleziono, że dodatek czwartorzędowych polisiloksanów wzbogacający skład anionowych preparatów środków piorących zapewnia uzyskiwanie wyraźnego, dającego się zmierzyć skutku działania zmiękczającego materiały włókiennicze, bez pozostawiania jakiegokolwiek osadu kompleksów anionowo-kationowych czy efektu build-up na poddanej praniu bieliźnie. Dalsza korzyść odnoszona z wynalazku polega na tym, że zastosowane łącznie zgodnie z wynalazkiem, czwartorzędowe polisiloksany wykazują wzajemną tolerancję ze zwyczajowo używanymi substancjami aktywnymi pod względem prania i normalnie nie wymagają włączenia jakichkolwiek środków pomocniczych.
Przedmiotem niniejszego wynalazku jest zastosowanie czwartorzędowych polisiloksanów o wzorze ogólnym 1 i/lub cyklicznych czwartorzę dowych polisiloksanów o wzorze ogólnym 2a i/lub liniowych czwartorzędowych polisiloksanów o wzorze ogólnym 2b, w których to wzorach:
M oznacza dwuwartoś ciową grupę wę glowodorową zawierają c ą co najmniej 4 atomy węgla, która wykazuje obecność jednej grupy hydroksylowej i która może być przerwana co najmniej jednym atomem tlenu, przy czym atom azotu grupy o symbolu Z połączony jest z grupą o symbolu M poprzez atom węgla sąsiadujący z grupą C-OH w grupie o symbolu M,
Z oznacza grupę o wzorze 3, 4 i 5,
R1, R2, R3 oznaczają grupy alkilowe zawierające od 1 do 22 atomów węgla, lub grupy alkenylowe zawierające od 2 do 22 atomów węgla, przy czym grupy alkilowe lub alkenylowe mogą wykazywać obecność grup hydroksylowych, a co najmniej jedna z grup o symbolach R1, R2 i R3 zawiera co najmniej 10 atomów węgla,
R4, R5, R7, R9, R10 oznaczają grupy alkilowe zawierające od 1 do 22 atomów węgla, lub grupy alkenylowe zawierające od 2 do 22 atomów węgla, przy czym grupy alkilowe lub alkenylowe mogą wykazywać obecność grup hydroksylowych,
R6 oznacza -O- lub grupę o wzorze -NR8-,
R8 grupę alkilową lub hydroksyalkilową zawierającą od 1 do 4 atomów węgla lub grupę wodorową. x oznacza 2 do 4, n oznacza liczbę od 0 do 200,
A- oznacza anion nieorganiczny lub organiczny, wywodzący się od zwykłego, fizjologicznie dozwolonego kwasu o wzorze HA,
Z1 oznacza H-, OH-, grupę alkilową lub grupę alkoksylową, albo grupę węglowodorową zawierającą co najmniej 4 atomy węgla, która wykazuje obecność jednej, lub więcej niż jednej grupy hydroksylowej i która może być przerwana jednym lub więcej niż jednym atomem tlenu, albo oznacza grupę o wzorze 6 lub 7,
Z2 oznacza grupę o wzorze 8,
Y oznacza dwuwartoś ciową grupę węglowodorową zawierają c ą co najmniej 2 atomy wę gla, która może wykazywać obecność jednej grupy hydroksylowej i która może być przerwana co najmniej jednym atomem tlenu lub azotu,
R11, R12, R13, R14, które są takie same lub różne, oznaczają grupy alkilowe zawierające od 1 do 4 atomów węgla lub grupy benzylowe, przy czym R11 i R13 lub R12 i R14 każ dorazowo mogą stanowić części składowe mostkującej grupy alkilowej,
R15 oznacza grupę alkilową zawierającą od 1 do 20 atomów węgla, m oznacza liczbę cał kowitą 1 lub wię kszą ;
jako składników zmiękczających w anionowych preparatach środków piorących dla materiałów włókienniczych.
W korzystnym wykonaniu stosuje się czwartorzę dowe polisiloksany o wzorze ogólnym 1, w którym to wzorze:
n oznacza liczbę mieszcząc ą się w zakresie od 0 do 150, korzystnie od 5 do 100, x oznacza liczbę mieszczą c ą się w zakresie od 2 do 4.
PL 199 981 B1
W korzystnym wykonaniu stosuje się czwartorzędowe polisiloksany o wzorze ogólnym 2a i/lub polisiloksany czwartorzędowe o wzorze ogólnym 2b, w których to wzorach:
n oznacza liczbę mieszczącą się w zakresie od 0 do 150, zwłaszcza w od 5 do 100, x oznacza liczbę mieszczą c ą się w zakresie od 2 do 4. m oznacza liczbę mieszczą c ą się w zakresie od 1 do 10, zwł aszcza w zakresie od 1 do 5.
W korzystnym wykonaniu grupa o symbolu M jest wybrana z grupy obejmują cej grupę o wzorze
9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20.
Korzystne jest również zastosowanie czwartorzędowych polisiloksanów o wzorach określonych powyżej, w których
Z oznacza grupę o wzorze ogólnym 4, w którym: x oznacza 3,
R6 oznacza -NH-, oraz
R7 oznacza grupę alkilową zawierającą od 8 do 18 atomów węgla.
W korzystnym wykonaniu Y oznacza dwuwartoś ciową grupę wę glowodorową zawierają c ą od 3 do 12 atomów węgla.
Kolejnym przedmiotem wynalazku jest środek piorący o działaniu zmiękczającym, charakteryzujący się tym, że zawiera co najmniej jeden anionowy związek powierzchniowo czynny i co najmniej jeden czwartorzędowy polisiloksan o wzorze ogólnym 1 i/lub cykliczny czwartorzędowy polisiloksan o wzorze ogólnym 2a i/lub liniowy czwartorzę dowy polisiloksan o wzorze ogólnym 2b, w których to wzorach:
M oznacza dwuwartościową grupę węglowodorową zawierającą co najmniej 4 atomy węgla, która wykazuje obecność jednej grupy hydroksylowej i która może być przerwana co najmniej jednym atomem tlenu, przy czym atom azotu grupy o symbolu Z połączony jest z grupą o symbolu M poprzez atom węgla sąsiadujący z grupą C-OH w grupie o symbolu M,
Z oznacza grupę o wzorze 3, 4 i 5,
R1, R2, R3 oznaczają grupy alkilowe zawierające od 1 do 22 atomów węgla, lub grupy alkenylowe zawierające od 2 do 22 atomów węgla, przy czym grupy alkilowe lub alkenylowe mogą wykazywać obecność grup hydroksylowych, a co najmniej jedna z grup o symbolach R1, R2 i R3 zawiera co najmniej 10 atomów węgla,
R4, R5, R7, R9, R10 oznaczają grupy alkilowe zawierające od 1 do 22 atomów węgla, lub grupy alkenylowe zawierające od 2 do 22 atomów węgla, przy czym grupy alkilowe lub alkenylowe mogą wykazywać obecność grup hydroksylowych,
R6 oznacza -O- lub grupę o wzorze -NR8-,
R8 grupę alkilową lub hydroksyalkilową zawierającą od 1 do 4 atomów węgla lub grupę wodorową. x oznacza 2 do 4, n oznacza liczbę od 0 do 200,
A- oznacza anion nieorganiczny lub organiczny, wywodzący się od zwykłego, fizjologicznie dozwolonego kwasu o wzorze HA,
Z1 oznacza H-, OH-, grupę alkilową lub grupę alkoksylową, albo grupę węglowodorową zawierającą co najmniej 4 atomy węgla, która wykazuje obecność jednej, lub więcej niż jednej grupy hydroksylowej i która może być przerwana jednym lub więcej niż jednym atomem tlenu, albo oznacza grupę o wzorze 6 lub 7,
Z2 oznacza grupę o wzorze 8,
Y oznacza dwuwartoś ciową grupę węglowodorową zawierają c ą co najmniej 2 atomy wę gla, która może wykazywać obecność jednej grupy hydroksylowej i która może być przerwana co najmniej jednym atomem tlenu lub azotu,
R11, R12, R13, R14, które są takie same lub różne, oznaczają grupy alkilowe zawierające od 1 do 4 atomów węgla lub grupy benzylowe, przy czym R11 i R13 lub R12 i R14 każ dorazowo mogą stanowić części składowe mostkującej grupy alkilowej,
R15 oznacza grupę alkilową zawierającą od 1 do 20 atomów węgla, m oznacza liczbę cał kowitą 1 lub wię kszą .
W korzystnym wykonaniu ś rodek piorą cy wedł ug wynalazku dodatkowo zawiera co najmniej jeden stały nośnik wybrany z grupy obejmującej kwasy krzemowe, krzemiany, krzemiany sodu, bentonity, krzemiany o budowie warstwowej, zeolity i montmorylonity.
PL 199 981 B1
Specjalista w tej dziedzinie techniki jest świadom tego, że wyżej wymienione związki występują w postaci mieszaniny, której skład zasadniczo dyktowany jest przez prawa statystyki. Toteż, wskaźniki o symbolach n i m stanowią wartoś ci średnie.
Przykładowymi grupami o symbolu M, a więc dwuwartościowymi grupami węglowodorowymi zawierającymi co najmniej 4 atomy węgla, które wykazują obecność grupy hydroksylowej i które mogą być przerwane co najmniej jednym atomem tlenu, przy czym atom N grupy o symbolu Z połączony jest z grupą o symbolu M poprzez atom wę gla sąsiadujący z grupą C-OH w grupie o symbolu M, są grupy o wzorze 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20.
Jeśli chodzi o związki według wynalazku, obie grupy o symbolu Z mogą być takie same lub różne.
Przykładowymi grupami o symbolach R1, R2, R3, a więc grupami alkilowymi zawierającymi od 1 do 22 atomów węgla lub grupami alkenylowymi zawierającymi od 2 do 22 atomów węgla, przy czym grupy alkilowe lub alkenylowe mogą wykazywać obecność grupy hydroksylowej, a co najmniej jedna grupa o symbolu R1, R2, R3 wykazuje obecność co najmniej 10 atomów węgla, są grupy alkilowe, takie jak grupa metylowa, grupa etylowa, grupa oktylowa, grupa dodecylowa, grupa, heksadecylowa lub grupa oktadecylowa; grupy hydroksyalkilowe, takie jak grupa hydroksyetylowa; grupy alkenylowe, takie jak grupa allilowa lub grupa winylowa.
Przykładowymi grupami o symbolach R4, R5, R7, R9, R10, a więc grupami alkilowymi zawierającymi od 1 do 22 atomów węgla lub grupami alkenylowymi zawierającymi od 2 do 22 atomów węgla, przy czym grupy alkilowe lub alkenylowe mogą wykazywać obecność grupy hydroksylowej, są grupy alkilowe, takie, jak grupa metylowa, grupa etylowa, grupa oktylowa, grupa dodecylowa, grupa heksadecylowa lub grupa oktadecylowa; grupy hydroksyalkilowe, takie jak grupa hydroksyetylowa, grupy alkenylowe, takie jak grupa allilowa lub grupa winylowa.
Przykładowymi podstawnikami o symbolu R8, a w tym grupami alkilowymi lub grupami hydroksyalkilowymi zawierającymi od 1 do 4 atomów węgla, lub grupą wodorową, są: grupa wodorowa; grupa alkilowa, taka jak grupa metylowa, grupa etylowa, grupa izopropylowa lub grupa butylowa, oraz grupa hydroksyalkilowa, taka jak grupa hydroksyetylowa.
Przykładowymi podstawnikami o symbolu A-, a więc anionami nieorganicznymi lub organicznymi wywodzącymi się ze zwykłych fizjologicznie dozwolonych kwasów HA, są: Cl-, Br-, SO42-, HSO4-, H3CSO4-, H3CCO2-, ugrupowanie cytrynianu i ugrupowanie toluenosulfonianu.
Przykładowymi grupami o symbolu Z1 są.: H-, HO-, H3C-CH2O-, (H3C)2CHO-, H3C(CH2)7- i grupy o wzorze 21, 22, 23, 24, 25, 26.
Przykładowymi grupami o symbolu Y, a więc dwuwartościowymi grupami węglowodorowymi zawierającymi co najmniej 2 atomy węgla, które mogą wykazywać obecność jednej grupy hydroksylowej i które mogą być przerwane co najmniej jednym atomem tlenu lub azotu, są: -(CH2)2-, -(CH2)3-, -(CH2)6-, -(CH2)12-, -(CH2)2-O-(CH2)2-, -CH2-O-CH2-, grupy o wzorze 27, 28, 29.
Przykładowymi grupami o symbolach R11, R12, R13, R14, które są takie same lub różne i oznaczają grupy alkilowe zawierające od 1 do 4 atomów węgla lub grupy benzylowe, przy czym R11 i R13 lub R12 i R14 każdorazowo mogą stanowić części składowe mostkującej grupy alkilowej, są: grupy alkilowe, takie jak grupa metylowa, grupa etylowa, grupa izopropylowa lub grupa butylowa oraz grupy benzylowe, takie jak grupa benzylowa. W przypadku, gdy R11 i R13 oraz R12 i R14 każdorazowo stanowią części składowe mostkującej grupy alkilowej, wtedy ta część cząsteczki może stanowić ugrupowanie o wzorze 30.
12 13 14
Szczególnie korzystnymi przykładowymi grupami o symbolach R11, R12, R13, R14 są: grupa metylowa i grupa etylowa.
Przykładowymi grupami o symbolu R15, a więc grupami alkilowymi zawierającymi od 1 do 20 atomów węgla, są grupy alkilowe takie, jak grupa metylowa, grupa etylowa, grupa oktylowa, grupa dodecylowa, grupa heksadecylowa lub grupa oktadecylowa.
Przykładowymi czwartorzędowymi polisiloksanami współstosowanymi zgodnie z wynalazkiem, są związki o wzorze 31, 32, 33, 34, 35, 36.
Przykładowymi cyklicznymi czwartorzędowymi polisiloksanami stosowanymi zgodnie z wynalazkiem są związki o wzorze 37, 38, 39, 40.
Przykładowymi liniowymi czwartorzędowymi polisiloksanami stosowanymi zgodnie z wynalazkiem są: związek o wzorze 41, w którym Z* oznacza grupę o wzorze 42, a Z** oznacza grupę o wzorze 43; zwią zek o wzorze 44, w którym Z* oznacza grup ę o wzorze 45, a Z** oznacza grupę o wzorze 46; zwią zek o wzorze 47, w którym Z* oznacza grup ę o wzorze 48, a Z** oznacza grupę
PL 199 981 B1 o wzorze 49; związek o wzorze 50, w którym Z* oznacza grupę o wzorze 51, a Z** oznacza grupę o wzorze 52.
Jako środki piorące stosuje się zwykle występujące w handlu preparaty tego rodzaju, w postaci proszków, granulatów, perełek, tabletek, past, żelów lub płynów. Preparaty te przeważnie sformułowane są jako pełne środki piorące, o uniwersalnym spektrum zastosowań i zawierają zasadniczo stałe i pł ynne noś niki oraz rozmaite skł adniki funkcjonalne, takie jak zwią zki powierzchniowo czynne, wypełniacze aktywne (wypełniacze dla związków powierzchniowo czynnych, builders), enzymy, systemy wybielające, rozjaśniacze optyczne, polimery chroniące materiały włókiennicze przed zabrudzeniem (soil release polymers), środki przeciwpieniące, wypełniacze, środki ułatwiające przetwórstwo i stabilizatory.
Jako związki powierzchniowo czynne stosuje się przeważnie związki anionowe, takie jak alkilobenzenosulfoniany (LAS), ewentualnie w kombinacji z oksyetylenowanymi alkoholami tłuszczowymi, alkilosiarczany, sulfoniany α-olefinowe, siarczany estrów, a ostatnio, także, alkilopoliglikozydy (APG) i glukamidy kwasów tłuszczowych (GA).
Jako wypełniacze aktywne (wypełniacze dla związków powierzchniowo czynnych, builders) stosuje się zeolity, poliwęglany, poliwinylopirolidon oraz bezpostaciowe, bezwodne krzemiany sodu oraz krzemiany o budowie warstwowej, przy czym jako współwypełniacz aktywny (co-builder) zastosować można w wielu przypadkach kwas cytrynowy.
Składnikami systemów wybielających są zwłaszcza nadborany i nadwęglan sodu, wraz z użyciem związków N-acetylowych, N,N,N',N'-tetraacetyloetylenodiaminy lub p-nonyloksybenzenosulfonianu jako aktywatorów.
Jako rozjaśniacze aktywne wprowadzić można stilben i distyrylobifenyl, a jako enzymy, proteazy, amylazy, celulazy, a częściowo także i lipazy.
Te i dalsze części składowe, oraz ich preparaty należą do znanego stanu techniki, przy czym preparaty zawierają składniki funkcjonalne w ilościach odpowiednich do zakresu zastosowań. Typowy skład uniwersalnych środków piorących w Europie Zachodniej (w 1998 r.) podano w poniższej tabeli.
Składnik Środek piorący w płynie (%) A Środek piorący w proszku (%) B
Związek powierzchniowo czynny 20 - 50 10 - 15
Wypełniacz aktywny (builder) 1 - 15 25 - 50
Współwypełniacz aktywny (co-builder) 0-5 3 - 5
Środek wybielający - 10 - 25
Aktywatory środka wybielającego - 1 - 3
Dodatek chroniący przed wtórnym osadzaniem się brudu 0 - 1 0 - 1
Inhibitory korozji 2 - 6 2 - 6
Stabilizatory 0 - 1 0 - 1
Środki przeciwpieniące - 0,1 - 4,0
Enzymy 0,5 - 2 0,3 - 0,8
Rozjaśniacz optyczny 0,1 - 0,3 0,1 - 0,3
Repelenty w stosunku do brudu + /- + /-
Wypełniacze/środki ułatwiające przetwórstwo - 5 - 30
Woda do 100 do 100
Porównanie w aspekcie techniczno-użytkowym
Poniżej podano skład preparatów użytych w teście.
Podstawa płynnego środka piorącego (składnik A):
Anionowe związki powierzchniowo czynne 21,15% (alkilobenzenosulfonian sodu)
Mydło 16,50%
PL 199 981 B1
Niejonowe związki powierzchniowo czynne 10,60%
Amfoteryczne związki powierzchniowo czynne 1,40%
1,2-Propanodiol 11,20%
Woda do 100%
Podstawa środka piorącego w proszku (składnik B):
Anionowe środki powierzchniowo czynne 15% (alkilobenzenosulfonian sodu)
Pirofosforan(V) sodu 30%
Nadboran sodu 28%
Rozjaśniacz optyczny 0,1%
Karboksymetyloceluloza 0,5%
Szkło wodne 3,0%
Środki przeciwpieniące 2,0%
EDTA 0,2%
Środek zapachowy 0,1%
Barwnik 0,7%
Siarczan sodu i środek regulujący 17%
Woda do 100%
Środek piorący porównawczy:
Do 15 części mieszaniny złożonej z 33,33% wag kwasu krzemowego (Sipernat 50, Degussa) i 66,66% wag metosiarczanu amidoetyloimidazoliniowego z grupami alkilowymi pochodzą cymi czę ściowo z łoju dodaje się 85 części składnika B.
Jako czwartorzędowe polisiloksany używane w sposobie według wynalazku stosuje się związki o wzorze 53, 54, 55, 56.
Specjalista w tej dziedzinie techniki jest świadom tego, że wyżej wymienione związki występują w postaci mieszaniny, której skład jest zasadniczo dyktowany przez prawa statystyki. Toteż , przedstawione powyżej wzory mogą odtwarzać jedynie wartości średnie.
Przytoczone powyżej związki wytwarza się w procesie przemysłowym odpowiednio do wskazówek zawartych w dokumentach patentowych EP-A-0 282 720 i DE-A-37 19 086.
Następnie, specjalista w tej dziedzinie techniki zdaje sobie sprawę z tego, że końcowe grupy o symbolach Z* i Z**, z uwagi na uwarunkowania wynikające z reakcji ubocznych, podlegają różnym odchyleniom strukturalnym i dlatego podano je tu jedynie przykładowo.
Przykłady
P r z y k ł a d 1.
Składnik A) 95%
Wzór 53 5%
P r z y k ł a d 2.
Składnik A) 97,5%
Wzór 53 3,5%
P r z y k ł a d 3.
Składnik B) 97,5%
Wzór 53 3,5%
P r z y k ł a d 4.
Składnik B) 97,5%
Wzór 55 3,5%
P r z y k ł a d 5.
Składnik A) 95%
Wzór 54 5%
P r z y k ł a d 6.
Składnik A) 97,5%
Wzór 54 2,5%
P r z y k ł a d 7.
Składnik B) 97,5%
Wzór 54 2,5%
P r z y k ł a d 8.
Składnik B) 97,5%
Wzór 54 2,5%
PL 199 981 B1 badaniu:
Tkanina balastowa: Środek piorący:
Badania
W celu zbadania miękkości materiału włókienniczego poddanego obróbce przy uż yciu preparatów według wynalazku, materiały te wpierw zostały wyprane w normalnej pralce domowej. Dawkowanie środka piorącego zależne było od rodzaju podstawy danego środka, ale dostosowane było do zwykle przyjmowanych, zalecanych ilości odnoszących się do zakresu twardości wody II i normalnie zabrudzonej bielizny. Po zakończeniu procesu prania, bieliznę wysuszono statycznie (na sznurze do wieszania bielizny), po czym poddano ją testowaniu i ocenie dokonanej z udziałem zespołu specjalistów.
Warunki przeprowadzenia testu.
Aparatura: pralka Miele W 715, W 719, W 918.
Tkanina poddawana tkanina bawełniana pętelkowa (frotte) z firmy Frottana, Fb 901, 100 x 50 cm.
tkanina bawełniana gładka. podstawa płynnego środka piorącego (składnik A).
podstawa środka piorącego w proszku (składnik B).
środek piorący porównawczy (Ref).
Dawka środka: według zalecenia dla bielizny normalnie zabrudzonej.
Obróbka następcza: nie było.
Czas suszenia: 24 godziny w warunkach klimatyzacji przeprowadzanej w sposób typowy.
Ocena.
Po wysuszeniu ręczników frotte pocięto je na 10 oddzielnych pasków, które przetrzymano w pomieszczeniu klimatyzowanym, aż do dokonania ostatecznej oceny przez zespół specjalistów. Ocenę poszczególnych testowanych preparatów przeprowadzano w bezpośrednim porównaniu z materiałem porównawczym (produkt handlowy = MP).
Badający mogli punktować wyniki testu na miękkość chwytu z zastosowaniem skali ocen, na której 5 oznacza najlepszą ocenę, a 0 najgorszą.
Przy 10 specjalistach oceniających badany produkt w teście skriningowym, maksymalna ocena wynosi więc 50 (fig. 1).
Na fig. 1 Ref/1, 2...: oznacza środek piorący porównawczy/przykład 1, 2...

Claims (8)

1. Zastosowanie czwartorzędowych polisiloksanów o wzorze ogólnym 1 i/lub cyklicznych czwartorzędowych polisiloksanów o wzorze ogólnym 2a i/lub liniowych czwartorzędowych polisiloksanów o wzorze ogólnym 2b, w których to wzorach:
M oznacza dwuwartościową grupę węglowodorową zawierającą co najmniej 4 atomy węgla, która wykazuje obecność jednej grupy hydroksylowej i która może być przerwana co najmniej jednym atomem tlenu, przy czym atom azotu grupy o symbolu Z połączony jest z grupą o symbolu M poprzez atom węgla sąsiadujący z grupą C-OH w grupie o symbolu M,
Z oznacza grupę o wzorze 3, 4 i 5,
R1, R2, R3 oznaczają grupy alkilowe zawierające od 1 do 22 atomów węgla, lub grupy alkenylowe zawierające od 2 do 22 atomów węgla, przy czym grupy alkilowe lub alkenylowe mogą wykazywać obecność grup hydroksylowych, a co najmniej jedna z grup o symbolach R1, R2 i R3 zawiera co najmniej 10 atomów węgla,
R4, R5, R7, R9, R10 oznaczają grupy alkilowe zawierające od 1 do 22 atomów węgla, lub grupy alkenylowe zawierające od 2 do 22 atomów węgla, przy czym grupy alkilowe lub alkenylowe mogą wykazywać obecność grup hydroksylowych,
R6 oznacza -O- lub grupę o wzorze -NR8-,
R8 grupę alkilową lub hydroksyalkilową zawierającą od 1 do 4 atomów węgla lub grupę wodorową.
x oznacza 2 do 4, n oznacza liczbę od 0 do 200,
A- oznacza anion nieorganiczny lub organiczny, wywodzący się od zwykłego, fizjologicznie dozwolonego kwasu o wzorze HA,
PL 199 981 B1
Z1 oznacza H-, OH-, grupę alkilową lub grupę alkoksylową, albo grupę węglowodorową zawierającą co najmniej 4 atomy węgla, która wykazuje obecność jednej, lub więcej niż jednej grupy hydroksylowej i która może być przerwana jednym lub więcej niż jednym atomem tlenu, albo oznacza grupę o wzorze 6 lub 7,
Z2 oznacza grupę o wzorze 8,
Y oznacza dwuwartoś ciową grupę węglowodorową zawierają c ą co najmniej 2 atomy wę gla, która może wykazywać obecność jednej grupy hydroksylowej i która może być przerwana co najmniej jednym atomem tlenu lub azotu,
R11, R12, R13, R14, które są takie same lub różne, oznaczają grupy alkilowe zawierające od 1 do 4 atomów węgla lub grupy benzylowe, przy czym R11 i R13 lub R12 i R14 każ dorazowo mogą stanowić części składowe mostkującej grupy alkilowej,
R15 oznacza grupę alkilową zawierającą od 1 do 20 atomów węgla, m oznacza liczbę cał kowitą 1 lub wię kszą ;
jako składników zmiękczających w anionowych preparatach środków piorących dla materiałów włókienniczych.
2. Zastosowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że stosuje się czwartorzędowe polisiloksany o wzorze ogólnym 1, w którym:
n oznacza liczbę mieszcząc ą się w zakresie od 0 do 150, korzystnie od 5 do 100, x oznacza liczbę mieszczą c ą się w zakresie od 2 do 4.
3. Zastosowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że stosuje się czwartorzędowe polisiloksany o wzorze ogólnym 2a i/lub polisikoksany czwartorzędowe o wzorze ogólnym 2b, w którym: n oznacza liczbę mieszcząc ą się w zakresie od 0 do 150, zwłaszcza w od 5 do 100, x oznacza liczbę mieszczą c ą się w zakresie od 2 do 4.
m oznacza liczbę mieszczą c ą się w zakresie od 1 do 10, zwł aszcza w zakresie od 1 do 5.
4. Zastosowanie czwartorzędowych polisiloksanów według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienne tym, że grupa o symbolu M jest wybrana z grupy obejmującej grupę o wzorze 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20.
5. Zastosowanie czwartorzędowych polisiloksanów według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienne tym, że:
Z oznacza grupę o wzorze ogólnym 4, w którym: x oznacza 3,
R6 oznacza -NH-, oraz
R7 oznacza grupę alkilową zawierającą od 8 do 18 atomów węgla.
6. Zastosowanie czwartorzędowych polisiloksanów według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienne tym, że Y oznacza dwuwartościową grupę węglowodorową zawierającą od 3 do 12 atomów węgla.
7. Środek piorący o działaniu zmiękczającym, znamienny tym, że zawiera co najmniej jeden anionowy związek powierzchniowo czynny i co najmniej jeden czwartorzędowy polisiloksan o wzorze ogólnym 1 i/lub cykliczny czwartorzędowy polisiloksan o wzorze ogólnym 2a i/lub liniowy czwartorzędowy polisiloksan o wzorze ogólnym 2b, w których to wzorach:
M oznacza dwuwartościową grupę węglowodorową zawierającą co najmniej 4 atomy węgla, która wykazuje obecność jednej grupy hydroksylowej i która może być przerwana co najmniej jednym atomem tlenu, przy czym atom azotu grupy o symbolu Z połączony jest z grupą o symbolu M poprzez atom węgla sąsiadujący z grupą C-OH w grupie o symbolu M,
Z oznacza grupę o wzorze 3, 4 i 5,
R1, R2, R3 oznaczają grupy alkilowe zawierające od 1 do 22 atomów węgla, lub grupy alkenylowe zawierające od 2 do 22 atomów węgla, przy czym grupy alkilowe lub alkenylowe mogą wykazywać obecność grup hydroksylowych, a co najmniej jedna z grup o symbolach R1, R2 i R3 zawiera co najmniej 10 atomów węgla,
R4, R5, R7, R9, R10 oznaczają grupy alkilowe zawierające od 1 do 22 atomów węgla, lub grupy alkenylowe zawierające od 2 do 22 atomów węgla, przy czym grupy alkilowe lub alkenylowe mogą wykazywać obecność grup hydroksylowych,
R6 oznacza -O- lub grupę o wzorze -NR8-,
R8 grupę alkilową lub hydroksyalkilową zawierającą od 1 do 4 atomów węgla lub grupę wodorową. x oznacza 2 do 4, n oznacza liczbę od 0 do 200,
PL 199 981 B1
A- oznacza anion nieorganiczny lub organiczny, wywodzący się od zwykłego, fizjologicznie dozwolonego kwasu o wzorze HA,
Z1 oznacza H-, OH-, grupę alkilową lub grupę alkoksylową, albo grupę węglowodorową zawierającą co najmniej 4 atomy węgla, która wykazuje obecność jednej, lub więcej niż jednej grupy hydroksylowej i która może być przerwana jednym lub więcej niż jednym atomem tlenu, albo oznacza grupę o wzorze 6 lub 7,
Z2 oznacza grupę o wzorze 8,
Y oznacza dwuwartoś ciową grupę węglowodorową zawierają c ą co najmniej 2 atomy wę gla, która może wykazywać obecność jednej grupy hydroksylowej i która może być przerwana co najmniej jednym atomem tlenu lub azotu,
R11, R12, R13, R14, które są takie same lub różne, oznaczają grupy alkilowe zawierające od 1 do 4 atomów węgla lub grupy benzylowe, przy czym R11 i R13 lub R12 i R14 każ dorazowo mogą stanowić części składowe mostkującej grupy alkilowej,
R15 oznacza grupę alkilową zawierającą od 1 do 20 atomów węgla, m oznacza liczbę cał kowitą 1 lub wię kszą .
8. Środek piorący według zastrz. 7, znamienny tym, że dodatkowo zawiera co najmniej jeden stały nośnik wybrany z grupy obejmującej kwasy krzemowe, krzemiany, krzemiany sodu, bentonity, krzemiany o budowie warstwowej, zeolity i montmorylonity.
PL350121A 2000-10-16 2001-10-15 Zastosowanie czwartorzędowych polisiloksanów i środek piorący PL199981B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10051258A DE10051258A1 (de) 2000-10-16 2000-10-16 Verwendung von quaternären Polysiloxanen in Waschmittelformulierungen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL350121A1 PL350121A1 (en) 2002-04-22
PL199981B1 true PL199981B1 (pl) 2008-11-28

Family

ID=7659978

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL350121A PL199981B1 (pl) 2000-10-16 2001-10-15 Zastosowanie czwartorzędowych polisiloksanów i środek piorący

Country Status (9)

Country Link
US (1) US6706680B2 (pl)
EP (1) EP1199350B1 (pl)
JP (1) JP2002146682A (pl)
AT (1) ATE236242T1 (pl)
AU (1) AU6999301A (pl)
CA (1) CA2355583C (pl)
DE (2) DE10051258A1 (pl)
ES (1) ES2194816T3 (pl)
PL (1) PL199981B1 (pl)

Families Citing this family (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6903061B2 (en) * 2000-08-28 2005-06-07 The Procter & Gamble Company Fabric care and perfume compositions and systems comprising cationic silicones and methods employing same
US6818610B2 (en) 2001-07-27 2004-11-16 Procter & Gamble Company Fabric care systems for providing anti-wrinkle benefits to fabric
DE60202287T2 (de) 2002-09-05 2005-12-15 The Procter & Gamble Company, Cincinnati Strukturierte flüssige Weichmacherzusammensetzungen
WO2004041912A1 (de) * 2002-11-04 2004-05-21 Ge Bayer Silicones Gmbh & Co. Kg Lineare polyamino- und/oder polyammonium-polysiloxancopolymere i
EP1558718B1 (en) 2002-11-04 2007-09-12 The Procter & Gamble Company Liquid laundry detergent
MXPA05004805A (es) * 2002-11-04 2005-07-22 Procter & Gamble Composiciones para el tratamiento de telas que comprenden polimeros de carga opuesta.
JP4335145B2 (ja) * 2002-11-04 2009-09-30 ザ プロクター アンド ギャンブル カンパニー 様々なシリコーン類を含む布地処理組成物、それらを調製する方法、及びそれらを使用する方法
ATE395458T1 (de) * 2002-11-04 2008-05-15 Momentive Performance Mat Inc Lineare polyamino- und/oder polyammonium- polysiloxancopolymere ii
DE10259291B4 (de) * 2002-12-18 2006-02-23 Rudolf Gmbh & Co. Kg Chemische Fabrik Hochkonzentrierte, selbstemulgierende Zubereitungen, enthaltend Organopolysiloxane und Alkylammoniumverbindungen und deren Verwendung in wässrigen Systemen
US7179777B2 (en) * 2002-12-23 2007-02-20 Unilever Home & Personal Care Usa Division Of Conopco, Inc. Laundry treatment compositions comprising a polymer with a cationic and polydialkylsiloxane moiety
DE10316662A1 (de) 2003-04-11 2004-11-11 Ge Bayer Silicones Gmbh & Co. Kg Reaktive Amino- und/oder Ammonium-Polysiloxanverbindungen
US7622512B2 (en) * 2005-12-21 2009-11-24 Bausch & Lomb Incorporated Cationic hydrophilic siloxanyl monomers
US7759408B2 (en) * 2005-12-21 2010-07-20 Bausch & Lomb Incorporated Silicon-containing monomers end-capped with polymerizable cationic hydrophilic groups
US20070161769A1 (en) * 2006-01-06 2007-07-12 Schorzman Derek A Polymerizable silicon-containing monomer bearing pendant cationic hydrophilic groups
US7960447B2 (en) * 2006-04-13 2011-06-14 Bausch & Lomb Incorporated Cationic end-capped siloxane prepolymer for reduced cross-link density
US7468397B2 (en) * 2006-06-30 2008-12-23 Bausch & Lomb Incorporated Polymerizable siloxane-quaternary amine copolymers
US20080152540A1 (en) * 2006-12-22 2008-06-26 Bausch & Lomb Incorporated Packaging solutions
US7691917B2 (en) 2007-06-14 2010-04-06 Bausch & Lomb Incorporated Silcone-containing prepolymers
US8268975B2 (en) 2009-04-03 2012-09-18 Dow Agrosciences Llc Demulsification compositions, systems and methods for demulsifying and separating aqueous emulsions
US9540489B2 (en) * 2013-07-29 2017-01-10 The Procter & Gamble Company Blocky cationic organopolysiloxane
DE102013219046A1 (de) * 2013-09-23 2015-03-26 Rudolf Gmbh Polysiloxane mit quaternierten heterocyclischen Gruppen
EP3360917A1 (en) * 2017-02-14 2018-08-15 CHT R. BEITLICH GmbH Soil conditioner for reducing the sodicity and dispersion to improve the water mobility in various soils

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3624120A (en) * 1969-12-22 1971-11-30 Procter & Gamble Quaternary ammonium salts of cyclic siloxane polymers
LU84463A1 (fr) * 1982-11-10 1984-06-13 Oreal Polymeres polysiloxanes polyquaternaires
DE3402698A1 (de) 1984-01-26 1985-08-08 Bayer Ag, 5090 Leverkusen Verfahren zur herstellung von fuellstoffhaltigen polyurethan (harnstoff)-massen, fuellstoffhaltige polyurethan(harnstoff)-massen und ihre verwendung
DE3705121A1 (de) * 1987-02-18 1988-09-01 Goldschmidt Ag Th Polyquaternaere polysiloxan-polymere, deren herstellung und verwendung in kosmetischen zubereitungen
DE3719086C1 (de) * 1987-06-06 1988-10-27 Goldschmidt Ag Th Diquartaere Polysiloxane,deren Herstellung und Verwendung in kosmetischen Zubereitungen
DE4443062C2 (de) * 1994-12-03 1997-07-17 Wella Ag Mittel und Verfahren zur dauerhaften Haarverformung
US5707435A (en) * 1996-10-16 1998-01-13 Dow Corning Corporation Ammonium siloxane emulsions and their use as fiber treatment agents
DE19852621A1 (de) * 1998-11-14 2000-05-18 Hansa Textilchemie Gmbh Permanentes Mittel zum Ausrüsten von Fasern oder aus Faser bestehenden Produkten
DE19853720A1 (de) * 1998-11-20 2000-05-25 Henkel Kgaa Allzweckreiniger mit diquaternärem-Polysiloxan
DE19944416A1 (de) * 1999-09-16 2001-03-22 Henkel Kgaa Klarspülmittel

Also Published As

Publication number Publication date
DE50100137D1 (de) 2003-05-08
US6706680B2 (en) 2004-03-16
EP1199350B1 (de) 2003-04-02
JP2002146682A (ja) 2002-05-22
ATE236242T1 (de) 2003-04-15
ES2194816T3 (es) 2003-12-01
DE10051258A1 (de) 2002-04-25
CA2355583A1 (en) 2002-04-16
PL350121A1 (en) 2002-04-22
CA2355583C (en) 2009-10-20
AU6999301A (en) 2002-05-23
US20020068689A1 (en) 2002-06-06
EP1199350A1 (de) 2002-04-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL199981B1 (pl) Zastosowanie czwartorzędowych polisiloksanów i środek piorący
US7572761B2 (en) Process for cleaning and softening fabrics
EP0462806B1 (en) Process and composition for treating fabrics
EP0450815B1 (en) Softening compositions including alkanolamino functional siloxanes
JP2001503089A (ja) 洗剤及び洗濯物後処理剤への色移り抑制及び色溶出減少性添加物としてのポリカチオン性縮合生成物の使用
US4986922A (en) Softening compositions including quaternary ammonium functional siloxanes
US4564463A (en) Liquid laundry detergents with improved soil release properties
EP0257860B1 (en) Method for conditioning fabrics
JPH0343385B2 (pl)
WO2002048297B1 (en) Detergent compositions
WO2001007550A1 (en) Fabric treatment composition and a method of treating fabric
JPH0665719B2 (ja) 洗濯組成物
EP1646707B1 (en) Use of nonionic surfactant in a laundry treatment composition
EP1592761B1 (en) Method of Bleaching
EP0488750B1 (en) Process and composition for treating fabrics
SE412598B (sv) Vetskeformig tvettmedelskomposition med kraftig tvetteffekt
KR970008994B1 (ko) 섬유유연제를 함유하는 세제 조성물
JP2002146390A (ja) 洗浄強化剤組成物及び洗浄剤組成物
EP0612841B1 (en) Use of fabric treatment compostions
CZ343397A3 (cs) Oligoestery uvolňující nečistotu, způsob jejich výroby a jejich použití v pracích a čisticích prostředcích
JPS63500104A (ja) 低温洗濯用洗剤
JP2006193635A (ja) 洗浄剤組成物
JP2002194390A (ja) 洗浄強化剤及び洗浄剤組成物
EP1771539A1 (en) Laundry treatment compositions
JP2001164289A (ja) ランドリー用洗浄剤組成物及び繊維製品洗浄方法