PL199795B1 - Generator pierścieniowy turbiny wiatrowej - Google Patents

Generator pierścieniowy turbiny wiatrowej

Info

Publication number
PL199795B1
PL199795B1 PL359604A PL35960401A PL199795B1 PL 199795 B1 PL199795 B1 PL 199795B1 PL 359604 A PL359604 A PL 359604A PL 35960401 A PL35960401 A PL 35960401A PL 199795 B1 PL199795 B1 PL 199795B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
stator
support
arm
generator
generator according
Prior art date
Application number
PL359604A
Other languages
English (en)
Other versions
PL359604A1 (pl
Inventor
Aloys Wobben
Original Assignee
Aloys Wobben
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Aloys Wobben filed Critical Aloys Wobben
Publication of PL359604A1 publication Critical patent/PL359604A1/pl
Publication of PL199795B1 publication Critical patent/PL199795B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02KDYNAMO-ELECTRIC MACHINES
    • H02K7/00Arrangements for handling mechanical energy structurally associated with dynamo-electric machines, e.g. structural association with mechanical driving motors or auxiliary dynamo-electric machines
    • H02K7/18Structural association of electric generators with mechanical driving motors, e.g. with turbines
    • H02K7/1807Rotary generators
    • H02K7/1823Rotary generators structurally associated with turbines or similar engines
    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02KDYNAMO-ELECTRIC MACHINES
    • H02K1/00Details of the magnetic circuit
    • H02K1/06Details of the magnetic circuit characterised by the shape, form or construction
    • H02K1/12Stationary parts of the magnetic circuit
    • H02K1/18Means for mounting or fastening magnetic stationary parts on to, or to, the stator structures
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02EREDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
    • Y02E10/00Energy generation through renewable energy sources
    • Y02E10/70Wind energy
    • Y02E10/72Wind turbines with rotation axis in wind direction

Abstract

Niniejszy wynalazek dotyczy turbiny wiatrowej posiadającej generator ze stojanem i wirnikiem w obudowie maszyny, która jest umieszczona na wierzchołku masztu turbiny wiatrowej, przy czym stojan ma konstrukcję wsporczą zawierającą wiele ramion wsporczych. Generator turbiny wiatrowej jest generatorem pierścieniowym. Turbiny wiatrowe tego typu są znane i są już używane w dużych ilościach. Rozwój turbin wiatrowych dąży do zwiększenia mocy wyjściowej generatora. Tendencji tej często towarzyszy zwiększenie wymiarów oddzielnych części składowych (zwłaszcza ramion wsporczych), a zatem ich mas. Celem wynalazku jest opracowanie turbiny wiatrowej, której części składowe mają zmniejszony ciężar i która ma zmniejszona emisję hałasu. Generator pierścieniowy, zawierający stojan i wirnik, w którym stojan ma konstrukcję wsporczą, za pomocą, której trzymane są pierścień stojana i uzwojenia wirnika, charakteryzuje się tym, że konstrukcja wsporcza jest utworzona przez wiele wsporczych ramion złożonych z konstrukcji prętowej.

Description

Przedmiotem wynalazku jest generator pierścieniowy turbiny wiatrowej, który zawiera stojan i wirnik w obudowie maszyny, która jest umieszczona na wierzchołku masztu turbiny wiatrowej, a stojan ma konstrukcję wsporczą zawierającą wiele ramion wsporczych.
Turbiny wiatrowe tego typu są znane i powszechnie używane. Rozwój turbin wiatrowych dąży do zwiększenia mocy wyjściowej generatora. Tendencji tej często towarzyszy zwiększenie wymiarów oddzielnych części składowych (zwłaszcza ramion wsporczych), a zatem ich mas.
Z aktualnego stanu techniki znana jest turbina wiatrowa, której ciężar gondoli (ciężar obudowy maszyny) jest rzędu 90-100 t. Część tego ciężaru stanowi podpora stojana, do której przymocowany jest stojan generatora. Jednakże tak dużymi masami trudno jest manipulować i powodują one powstanie znacznego naprężenia zarówno na maszcie jak i na fundamencie masztu, co pociąga za sobą nie tylko powstanie większych naprężeń materiałowych, ale również zwiększenie kosztów wymienionych wyżej części składowych turbiny wiatrowej. Gondola (to znaczy obudowa maszyny) turbiny wiatrowej nie tylko musi być przetransportowana na miejsce budowy, ale w wielu przypadkach musi być wyniesiona w oddzielnych częściach na wierzchołek masztu.
Innym problemem występującym przy turbinach wiatrowych, związanym przede wszystkim, oprócz zagadnień prawa budowlanego, z akceptacją takich turbin przez sąsiedztwo, jest to, że hałas emitowany przez nawet nowoczesne turbiny wiatrowe, stanowi dużą uciążliwość i może być przyczyną mniejszej ich społecznej akceptacji.
Część hałasu wytwarzana jest przez ramiona wsporcze, ponieważ mają one puste wnętrze i szczelne powierzchnie zewnę trzne, wskutek czego powstaje brył a rezonansowa.
Celem wynalazku jest opracowanie turbiny wiatrowej, której części składowe mają mniejszy ciężar i która mniej hałasuje.
Według wynalazku cel ten osiągnięto przez podporę stojana posiadającą strukturę otwartą. Tak więc według wynalazku, generator pierścieniowy turbiny wiatrowej, zawierający pierścień stojana i uzwojenia stojana, wirnik oraz konstrukcję wsporczą podpierającą stojan, przy czym konstrukcja wsporcza stojana zawiera wiele ramion wsporczych, charakteryzuje się tym, że każde z ramion wsporczych złożone jest z zespołu prętów, a ponadto na jednym końcu ramienia wsporczego, za pomocą najdalszego członu tego ramienia, przymocowana jest płyta wsporcza do mocowania stojana, przy czym płyta wsporcza jest oddalona od konstrukcji wsporczej stojana na odległość określoną wymiarami najdalszego członu.
Korzystne jest, gdy co najmniej jedno ramię wsporcze konstrukcji wsporczej stojana jest podzielone na co najmniej dwa przedłużeniowe ramiona.
Najdalszy człon każdego przedłużeniowego ramienia jest usytuowany względem przedłużeniowego ramienia korzystnie pod kątem 90°.
Korzystnie przekrój poprzeczny co najmniej jednego ramienia przedłużeniowego ramienia wsporczego, maleje od podstawy ku końcowi wymienionego ramienia wsporczego.
Przy końcu najdalszego członu odległym od przedłużeniowego ramienia korzystnie umieszczona jest płyta, przy czym jej pole powierzchni jest większe niż pole powierzchni przekroju poprzecznego najdalszego członu.
Korzystnie, wsporcze ramiona są montowane jako oddzielne segmenty i współpracują na miejscu jako podpora stojana.
Co najmniej dwa wsporcze ramiona korzystnie są połączone ze sobą w celu utworzenia segmentów, które współpracują na miejscu jako podpora stojana.
Korzystniej, wsporcze ramiona są połączone ze sobą tworząc integralną podporę stojana.
Otwarta struktura konstrukcji wsporczej generatora pierścieniowego powoduje zmniejszenie ciężaru, jak również mniejsze zużycie materiału. Zmniejsza się również emisja hałasu, ponieważ właśnie dzięki swej otwartej strukturze ramiona wsporcze nie tworzą już bryły rezonansowej, a więc zmniejsza się, przynajmniej ta część hałasu, która powodowana jest przez ramiona wsporcze.
Dzięki swemu mniejszemu ciężarowi w porównaniu ze znanymi konstrukcjami uzyskuje się zmniejszenie masy gondoli, przez co łatwiejsze staje się manipulowanie i lepsze są możliwości transportowania części składowych i/lub całej gondoli.
Przykład wykonania zostanie wyjaśniony szczegółowo i pokazany na rysunku, na którym:
fig. 1 przedstawia widok ramienia wsporczego z boku, a fig. 2 przedstawia widok z przodu podpory stojana z wieloma ramionami wsporczymi.
PL 199 795 B1
Na ramieniu wsporczym 12 pokazanym w widoku z boku na fig. 1, znajduje się szereg otworów 22, tak że konstrukcja tego ramienia wsporczego jest utworzona przez boczne pręty 24 i usytuowane pomiędzy nimi poprzeczki 26. Ramię wsporcze 12 nie tworzy zatem bryły rezonansowej i dzięki temu nie emituje hałasu.
Według wynalazku, wsporcze ramię 12 biegnie od podstawy 18 do stojana 20, a jego długość wynika z rozmiarów stojana 20, który jest przymocowany do tego wsporczego ramienia 12. Przy końcu wsporczego ramienia 12 oddalonym od podstawy 18 prostopadle do wsporczego ramienia 12 znajduje się najdalszy człon 16, który na swym końcu ma wsporczą płytę 17. Stojan 20 zamontowany jest na tej wsporczej płycie 17. Wsporcza płyta 17 może mieć pole powierzchni większe niż pole powierzchni przekroju poprzecznego najdalszego członu 16.
W przykł adzie wykonania wsporczego ramienia 12 wedł ug wynalazku, pokazanego na fig. 1, głębokość (to znaczy wymiar poziomy na rysunku) jest stała. Alternatywnie jednak ta głębokość może zmieniać się, co spowoduje zmianę przekroju poprzecznego wsporczego ramienia 12.
Figura 2 przedstawia podpory 10 stojana, w widoku z góry. Złożone są one z wielu wsporczych ramion 12. Na rysunku tym widać otwartą, drabinkową strukturę wsporczych ramion 12 utworzoną przez pręty 24 i poprzeczki 26.
Wsporcze ramiona 12 mają zatem, otwartą strukturę i tworzą ze swymi zwróconymi do wewnątrz podstawami 18 otwór, przez który może przechodzić oś wirnika. Wsporcze ramiona 12 mogą być wykorzystywane jako pojedyncze elementy i rozmieszczane pojedynczo w celu utworzenia podpory 10 stojana. Mogą być też łączone ze sobą, na przykład przy swych podstawach 18, tworząc integralną podporę 10 stojana.
Skierowany promieniowo na zewnątrz koniec każdego wsporczego ramienia 12 jest podzielony na dwa przedłużeniowe ramiona 14. Zewnętrzny, przebiegający prostopadle najdalszy człon 16 każdego przedłużeniowego ramienia 14 biegnie osiowo równolegle do kierunku osi wirnika. Pole powierzchni płyty wsporczej 17, do której stojan jest przymocowany, jest większe niż pole powierzchni przekroju poprzecznego najdalszego członu 16.
Przekrój poprzeczny przedłużeniowego ramienia 14 maleje w kierunku od podstawy 18 ramienia do jego zewnętrznego końca. W przypadku wsporczego ramienia 12 według pokazanego przykładu przedmiotowego wynalazku, ta zmiana przekroju poprzecznego, jeżeli głębokość (to znaczy poziomy wymiar wsporczych ramion 12 na fig. 1) pozostaje stała, wynika ze zmniejszenia szerokości (poziomego wymiaru wsporczych ramion 12 na fig. 2), zwłaszcza w przedłużeniowym ramieniu 14. Alternatywnie, może według wynalazku, zmieniać się i głębokość i szerokość wsporczego ramienia 12.
W celu przedstawienia zastosowania wynalazku pokazano przykładowo część stojana 20 w stanie zamontowanym. Stojan 20 ma kształt pierścienia na całym zewnę trznym obwodzie podpory 10 stojana i jest oddalony od podpory stojana o taką samą odległość, o jaką, za pomocą najdalszego członu 16, płyta wsporcza 17 jest oddalona od przedłużeniowego ramienia 14.
W przykł adzie wykonania wynalazku (niepokazanym) wsporcze ramiona 12 są przymocowane albo oddzielnie, jako segmenty, albo jako integralna podpora 10 stojana do konstrukcji (nie pokazano), która sama jest solidnie przymocowana do obudowy maszyny.

Claims (8)

1. Generator pierścieniowy turbiny wiatrowej, zawierający pierścień stojana i uzwojenia stojana, wirnik oraz konstrukcję wsporczą podpierającą stojan, przy czym konstrukcja wsporcza stojana zawiera wiele ramion wsporczych, znamienny tym, że każde z ramion wsporczych (12) złożone jest z zespołu prętów, a ponadto na jednym końcu ramienia wsporczego (12), za pomocą najdalszego członu (16) tego ramienia, przymocowana jest płyta wsporcza (17) do mocowania stojana, przy czym płyta wsporcza (17) jest oddalona od konstrukcji wsporczej (10) stojana na odległość określoną wymiarami najdalszego członu (16).
2. Generator według zastrz. 1, znamienny tym, że co najmniej jedno ramię wsporcze (12) konstrukcji wsporczej (10) stojana jest podzielone na co najmniej dwa przedłużeniowe ramiona (14).
3. Generator według zastrz. 2, znamienny tym, że najdalszy człon (16) każdego przedłużeniowego ramienia (14) jest usytuowany względem przedłużeniowego ramienia (14) pod kątem 90°.
PL 199 795 B1
4. Generator według zastrz. 3, znamienny tym, że przekrój poprzeczny co najmniej jednego ramienia przedłużeniowego (14) ramienia wsporczego (12), maleje od podstawy (18) ku końcowi wymienionego ramienia wsporczego (12).
5. Generator według zastrz. 2 albo 3, albo 4, znamienny tym, że przy końcu najdalszego członu (16) odległym od przedłużeniowego ramienia (14) umieszczona jest płyta (17), przy czym jej pole powierzchni jest większe niż pole powierzchni przekroju poprzecznego najdalszego członu (16).
6. Generator według zastrz. 1, znamienny tym, że wsporcze ramiona (12) są montowane jako oddzielne segmenty i współpracują na miejscu jako podpora (10) stojana.
7. Generator według zastrz. 1, znamienny tym, że co najmniej dwa wsporcze ramiona (12) są połączone ze sobą w celu utworzenia segmentów, które współpracują na miejscu jako podpora stojana.
8. Generator według zastrz. 1, znamienny tym, że wsporcze ramiona (12) są połączone ze sobą tworząc integralną podporę (10) stojana.
PL359604A 2000-07-10 2001-05-23 Generator pierścieniowy turbiny wiatrowej PL199795B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10033233.1A DE10033233B4 (de) 2000-07-10 2000-07-10 Statorträger
PCT/EP2001/005912 WO2002005408A1 (de) 2000-07-10 2001-05-23 Statorträger

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL359604A1 PL359604A1 (pl) 2004-08-23
PL199795B1 true PL199795B1 (pl) 2008-10-31

Family

ID=7648245

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL359604A PL199795B1 (pl) 2000-07-10 2001-05-23 Generator pierścieniowy turbiny wiatrowej

Country Status (21)

Country Link
US (1) US6833633B2 (pl)
EP (1) EP1301975B1 (pl)
JP (2) JP3911478B2 (pl)
KR (1) KR100492662B1 (pl)
CN (1) CN1301581C (pl)
AT (1) ATE341849T1 (pl)
AU (2) AU6601401A (pl)
BR (1) BR0112444B1 (pl)
CA (1) CA2414868C (pl)
CY (1) CY1105852T1 (pl)
DE (2) DE10033233B4 (pl)
DK (1) DK1301975T3 (pl)
ES (1) ES2269419T3 (pl)
MA (1) MA25764A1 (pl)
MX (1) MXPA03000225A (pl)
NO (1) NO324099B1 (pl)
NZ (1) NZ523577A (pl)
PL (1) PL199795B1 (pl)
PT (1) PT1301975E (pl)
WO (1) WO2002005408A1 (pl)
ZA (1) ZA200300320B (pl)

Families Citing this family (23)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10128438B4 (de) * 2001-05-03 2006-09-28 Wobben, Aloys, Dipl.-Ing. Windenergieanlage
GB0113700D0 (en) * 2001-06-06 2001-07-25 Evolving Generation Ltd Electrical machine and rotor therefor
US7431567B1 (en) 2003-05-30 2008-10-07 Northern Power Systems Inc. Wind turbine having a direct-drive drivetrain
EP2014917B1 (en) 2007-07-10 2017-08-30 Siemens Aktiengesellschaft Minimising wind turbine generator air gap with a specific shaft bearing arrangement
US7595565B2 (en) * 2007-08-14 2009-09-29 Jetpro Technology Inc. Do-it-yourself wind power generation wall
EP2063114A1 (en) 2007-11-26 2009-05-27 Siemens Aktiengesellschaft Wind turbine
EP2143942B1 (en) 2008-07-07 2016-01-06 Siemens Aktiengesellschaft Wind turbine
EP2143941B1 (en) 2008-07-07 2010-11-17 Siemens Aktiengesellschaft Direct drive generator and wind turbine
EP2143944B1 (en) 2008-07-07 2018-10-17 Siemens Aktiengesellschaft Wind turbine
EP2157314B2 (en) * 2008-08-20 2018-12-19 Siemens Aktiengesellschaft Wind turbine
EP3128646A1 (en) 2009-01-16 2017-02-08 Boulder Wind Power, Inc. Segmented stator for an axial field device
EP2211443B1 (en) 2009-01-23 2016-05-18 Siemens Aktiengesellschaft Manufacturing of segments with special end coils for cross-segment connection
US9154024B2 (en) 2010-06-02 2015-10-06 Boulder Wind Power, Inc. Systems and methods for improved direct drive generators
CN102312787B (zh) * 2010-07-02 2015-06-17 肖艳义 环形风力永磁直驱发电机
EP2621054B1 (en) 2012-01-27 2020-02-26 GE Renewable Technologies Wind B.V. Stator assembly for a wind turbine generator
US8339019B1 (en) 2012-07-30 2012-12-25 Boulder Wind Power, Inc. Structure for an electromagnetic machine having compression and tension members
US8736133B1 (en) 2013-03-14 2014-05-27 Boulder Wind Power, Inc. Methods and apparatus for overlapping windings
US10177620B2 (en) 2014-05-05 2019-01-08 Boulder Wind Power, Inc. Methods and apparatus for segmenting a machine
DE102015212452A1 (de) 2015-07-02 2017-01-05 Wobben Properties Gmbh Trägerelement, insbesondere Statorträger-Element und/oder Läuferträger-Element, System von Trägerelementen, Generatorträger, Generator, Generator-Tragsystem, Gondel einer Windenergieanlage, Windenergieanlage und Verfahren zur Montage eines Generator-Tragsystems
DE102015212453A1 (de) 2015-07-02 2017-01-05 Wobben Properties Gmbh Trägerelement, insbesondere Statorträger-Element und/oder Läuferträger-Element, System von Trägerelementen, Generatorträger, Generator, Generator-Tragsystem, Gondel einer Windenergieanlage, Windenergieanlage und Verfahren zur Montage eines Generator-Tragsystems
DE102016217173A1 (de) 2016-09-09 2018-03-15 Wobben Properties Gmbh Segmentblech für ein Statorblechpaket, Statorblechpaket, sowie Generator und Windenergieanlage mit selbigen
CN112003397B (zh) * 2019-05-27 2022-12-27 北京金风科创风电设备有限公司 定子支架及定子
CN114157060B (zh) * 2020-09-07 2023-12-26 金风科技股份有限公司 定子支架、电机定子以及电机

Family Cites Families (26)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US873160A (en) * 1904-09-30 1907-12-10 Bullock Mfg Company Field-coil support.
US1233232A (en) * 1916-02-09 1917-07-10 Albert Herman Heyroth Wind-wheel electric generator.
BE384705A (pl) * 1930-03-19 1900-01-01
US2754441A (en) 1952-08-13 1956-07-10 English Electric Co Ltd Dynamoelectric machines
DE1130915B (de) * 1959-06-26 1962-06-07 Asea Ab Tragkoerper fuer das Laeuferblechpaket elektrischer Aussenpolmaschinen
SE322832B (pl) * 1965-06-30 1970-04-20 Asea Ab
BE789041A (fr) * 1971-09-29 1973-01-15 Siemens Ag Moyen de fixation de la couronne sur le support d'un rotor pourmachine electrique
DE2617628A1 (de) * 1972-05-29 1977-11-10 De Leygonie Karl G Pardo Verbindungs- und auflagevorrichtung fuer boeden von gestellen, regalen und dergleichen an stabbauelementen
US3876925A (en) * 1974-01-02 1975-04-08 Christian Stoeckert Wind turbine driven generator to recharge batteries in electric vehicles
CH578795A5 (pl) * 1974-11-19 1976-08-13 Bbc Brown Boveri & Cie
CH578794A5 (pl) * 1974-11-19 1976-08-13 Bbc Brown Boveri & Cie
US4258280A (en) 1975-11-07 1981-03-24 Bbc Brown Boveri & Company Limited Supporting structure for slow speed large diameter electrical machines
US4289970A (en) * 1978-11-22 1981-09-15 Deibert David D Wind powered electrical generator
US4367413A (en) * 1980-06-02 1983-01-04 Ramon Nair Combined turbine and generator
JPS5768636A (en) * 1980-10-15 1982-04-27 Hitachi Ltd Armature of electric rotary machine
US4720640A (en) * 1985-09-23 1988-01-19 Turbostar, Inc. Fluid powered electrical generator
US5282719A (en) * 1991-05-13 1994-02-01 Alliedsignal Inc. Quad mode fan pitch actuation system for a gas turbine engine
US5327034A (en) * 1992-07-14 1994-07-05 Hydro-Quebec Electrically motorized wheel assembly
GB9311634D0 (en) * 1993-06-03 1993-07-21 Spooner Edward Electromagnetic machine
US6064123A (en) * 1995-10-13 2000-05-16 Gislason; Nils Erik Horizontal axis wind turbine
US5783894A (en) * 1995-10-31 1998-07-21 Wither; Thomas A. Method and apparatus for generating electrical energy
JPH10336954A (ja) * 1997-05-26 1998-12-18 Mitsuhiro Fukada 永久磁石型発電機
US6452287B1 (en) * 1999-06-14 2002-09-17 Ivan Looker Windmill and method to use same to generate electricity, pumped air or rotational shaft energy
US6806586B2 (en) * 1999-10-06 2004-10-19 Aloys Wobben Apparatus and method to convert marine current into electrical power
US6836028B2 (en) * 2001-10-29 2004-12-28 Frontier Engineer Products Segmented arc generator
US6700216B1 (en) * 2003-03-03 2004-03-02 Charles S. Vann Magnetically levitated windmill

Also Published As

Publication number Publication date
ZA200300320B (en) 2003-10-06
AU2001266014B2 (en) 2005-02-17
CY1105852T1 (el) 2011-02-02
EP1301975B1 (de) 2006-10-04
CA2414868A1 (en) 2003-01-02
DK1301975T3 (da) 2007-01-29
PT1301975E (pt) 2006-12-29
NO324099B1 (no) 2007-08-13
CN1301581C (zh) 2007-02-21
ATE341849T1 (de) 2006-10-15
NO20030091D0 (no) 2003-01-09
US20040101398A1 (en) 2004-05-27
CN1446393A (zh) 2003-10-01
PL359604A1 (pl) 2004-08-23
DE10033233A1 (de) 2002-01-24
BR0112444A (pt) 2003-06-24
NZ523577A (en) 2005-12-23
EP1301975A1 (de) 2003-04-16
AU6601401A (en) 2002-01-21
WO2002005408A1 (de) 2002-01-17
US6833633B2 (en) 2004-12-21
JP3911478B2 (ja) 2007-05-09
MXPA03000225A (es) 2004-11-01
BR0112444B1 (pt) 2014-11-25
ES2269419T3 (es) 2007-04-01
JP2006345700A (ja) 2006-12-21
NO20030091L (no) 2003-03-05
AU2001266014B9 (en) 2005-06-30
KR100492662B1 (ko) 2005-06-03
CA2414868C (en) 2005-05-17
MA25764A1 (fr) 2003-04-01
DE50111153D1 (de) 2006-11-16
DE10033233B4 (de) 2017-07-13
KR20030026968A (ko) 2003-04-03
JP2004503200A (ja) 2004-01-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL199795B1 (pl) Generator pierścieniowy turbiny wiatrowej
AU2011201557B2 (en) Generator with a segmented stator
US20110133586A1 (en) Arrangement to Compensate a Non-Uniform Air Gap of an Electric Machine
US20100194112A1 (en) Vertical axis turbine
IT9020013A1 (it) Paletta d'estremita' a bassa pressione per una turbina a vapore a bassa pressione
JP5667822B2 (ja) 風車タワー内の部品搭載構造
RU2599411C2 (ru) Генератор для безредукторной ветроэнергетической установки
RU2014147782A (ru) Модульная газотурбинная установка, включающая газовую турбину большой мощности
CN105781896A (zh) 一种桅杆式风力发电装置
EP2578872A1 (en) Generator
US6965185B1 (en) Variable pitch manifold for rotor cooling in an electrical machine
JP2001041003A (ja) プレストレス型ガスタービンノズル
US11492840B2 (en) Tower segment and manufacturing method
US7795751B2 (en) Wind power installation
RU2634461C2 (ru) Ветроэлектроагрегат сегментного типа
CN220325347U (zh) 一种小功率伺服电机的定子铁芯组合式拼装结构
US10770958B2 (en) Electrical machine
CN116085184A (zh) 一种环形风力发电机
ZA200308208B (en) Supporting construction for the stator of a ring generator of a wind turbine.
KR20110051117A (ko) 풍력발전기
Hepworth et al. Applications of stress analysis to problems in large industrial gas turbines