PL197996B1 - Urządzenie zabezpieczające przed powodzią - Google Patents

Urządzenie zabezpieczające przed powodzią

Info

Publication number
PL197996B1
PL197996B1 PL366466A PL36646602A PL197996B1 PL 197996 B1 PL197996 B1 PL 197996B1 PL 366466 A PL366466 A PL 366466A PL 36646602 A PL36646602 A PL 36646602A PL 197996 B1 PL197996 B1 PL 197996B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
protection device
beams
flood protection
support
plate
Prior art date
Application number
PL366466A
Other languages
English (en)
Other versions
PL366466A1 (pl
Inventor
Sahbi Belarbi
Original Assignee
Floodprot Systems Sweden Ab
Floodprotection Systems Sweden Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Floodprot Systems Sweden Ab, Floodprotection Systems Sweden Ab filed Critical Floodprot Systems Sweden Ab
Publication of PL366466A1 publication Critical patent/PL366466A1/pl
Publication of PL197996B1 publication Critical patent/PL197996B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E02HYDRAULIC ENGINEERING; FOUNDATIONS; SOIL SHIFTING
    • E02BHYDRAULIC ENGINEERING
    • E02B3/00Engineering works in connection with control or use of streams, rivers, coasts, or other marine sites; Sealings or joints for engineering works in general
    • E02B3/04Structures or apparatus for, or methods of, protecting banks, coasts, or harbours
    • E02B3/10Dams; Dykes; Sluice ways or other structures for dykes, dams, or the like
    • E02B3/106Temporary dykes

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Ocean & Marine Engineering (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Buildings Adapted To Withstand Abnormal External Influences (AREA)
  • Revetment (AREA)
  • Air Bags (AREA)
  • Specific Sealing Or Ventilating Devices For Doors And Windows (AREA)
  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)

Abstract

1. Urz adzenie zabezpieczaj ace przed powodzi a posiadaj ace struktur e podtrzymuj ac a s lu zac a do pod- trzymywania usuwalnej, nieprzepuszczalnej dla wody p lachty zabezpieczaj acej zapobiegaj acej przedosta- waniu si e wody na drug a stron e p lachty i posiadaj aca cz esc przedni a s lu zac a do wspierania p lachty zabez- pieczaj acej, czesc tyln a, poziom a podstaw e s lu zac a do wspierania urz adzenia na powierzchni ziemi, oraz wyd lu zony element podtrzymuj acy s lu zacy do wspie- rania p lachty zabezpieczaj acej, przy czym element podtrzymuj acy jest nachylony w stosunku do podsta- wy, znamienne tym, ze podstawa posiada element stabilizuj acy (12, 40) wystaj acy poziomo z przodu elementu podtrzymuj acego (13, 41), s lu zacy do wspierania p lachty zabezpieczaj acej (11) i przenosze- nia zasadniczo pionowego nacisku wody napieraj acej na p lacht e zabezpieczaj ac a (11), za s struktura pod- trzymuj aca (10) posiada element podtrzymuj acy (14, 43) umieszczony przy nachylonym elemencie podtrzymu- j acym (13, 41) w celu przenoszenia nacisku z nachy- lonego elementu podtrzymuj acego (13, 41). PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Wynalazek dotyczy urządzenia zabezpieczającego przed powodzią. Powodzie powstające na przykład w wyniku wezbrania rzek lub jezior powodują ogromne zniszczenia w nieruchomościach położonych nieznacznie wyżej niż zwykły poziom wody. Przybierająca wodo powoduje zalanie nieruchomości bądź jej zniszczenie przez wodę.
Wynalazek dotyczy zwłaszcza urządzenia zabezpieczającego nieruchomości przed powodzią.
W dostępnej literaturze oraz opublikowanych zgłoszeniach patentowych ujawniono wiele urządzeń zabezpieczających przed powodzią. W jednym z rodzajów takich urządzeń wykorzystano umieszczone na ziemi podpory. Na podporach umieszczone są gumowe płachty lub podobne elementy zapobiegające przedostawaniu się wody przez urządzenie. Podpory obejmują zwykle pewien rodzaj elementu podtrzymującego, który zapobiega przed zawaleniem się podpory na skutek działania nacisku wywieranego przez wodę.
W jednym z rodzajów takich urządzeń wykorzystano palety transportowe umieszczone na podporach posiadających elementy podtrzymujące. Na paletach umieszczona jest wykonana z tworzywa sztucznego membrana, która zapobiega przedostawaniu się wody przez urządzenie. Membrana wykonana z tworzywa sztucznego wystaje poza paletę opierając się o podłoże przed urządzeniem, dzięki czemu woda napiera na wystającą część wykonanej z tworzywa sztucznego membrany.
Paleta, która ma postać standardowej palety, może być umieszczona na boku zapewniając ochronę na długości dochodzącej do około 0,95 metra. Jeżeli paleta umieszczona jest pionowo, uzyskuje się ochronę na długości około 0,65 metra.
Podpora i element podtrzymujący wykonane są z cienkiej blachy stalowej. Podpora jest ponadto nachylona, dzięki czemu paleta wraz z membraną wykonaną z tworzywa sztucznego jest nachylona do tyłu, czyli kąt między paletą a podłożem znajdującym się przed urządzeniem jest większy niż 90 stopni. Wiele podpór z paletami może być rozmieszczonych na pewnej odległości tworząc zabezpieczenie przed powodzią.
Jedną z wad urządzeń znanych w obecnym stanie techniki jest to, że posiadają one ciężką konstrukcję, która powoduje trudności związane z montażem i przenoszeniem urządzenia zabezpieczającego przed powodzią. Konstrukcja taka sprawia również, że zabezpieczenie przed powodzią i naporem wody na konstrukcję jest niepewne i nieskuteczne. Inną wadą urządzeń znanych w obecnym stanie techniki jest to, że dostęp do palet może być ograniczony. Zwykle różna jest również, jakość i wytrzymałość palet, przez co urządzenie zabezpieczające przed powodzią jest niepewne.
Jednym z celów niniejszego wynalazku jest wyeliminowanie opisanych powyżej wad i problemów związanych z urządzeniami znanymi w obecnym stanie techniki.
Innym celem wynalazku jest opracowanie urządzenia zabezpieczającego przed powodzią zapewniającego skuteczne zabezpieczenie przed powodzią, będące jednocześnie łatwe do montowania, demontowania i przenoszenia.
Cele te zostały osiągnięte w wynalazku obejmującym cechy ujawnione w zastrz. 1.
Urządzenie zabezpieczające przed powodzią według wynalazku posiada strukturę podtrzymującą służącą do podtrzymywania nieprzepuszczalnej dla wody płachty zabezpieczającej i przenoszenia nacisku wywieranego przez wodę napierającą na płachtę zabezpieczającą. Struktura podtrzymująca posiada część przednią służącą do podtrzymywania płachty zabezpieczającej, oraz część tylną. Struktura podtrzymująca posiada opierający się o powierzchnię ziemi, zasadniczo poziomy element stabilizujący połączony z rozciągającym się zasadniczo w kierunku pionowym elementem podtrzymującym, który umieszczony jest zasadniczo prostopadle względem poziomego elementu stabilizującego. Poziomy element stabilizujący połączony z rozciągającym się w kierunku pionowym elementem podtrzymującym, przy czym poziomy element stabilizujący wystaje na odpowiednią odległość do przodu, co umożliwia przenoszenie zasadniczo poziomych sił działających na urządzenie zabezpieczające przed powodzią. W ten sposób ciężar wody pomaga zapewnić stabilne posadowienie urządzenia zabezpieczającego przed powodzią i uniemożliwia jego przesuwanie bądź przechylanie się.
Element stabilizujący i element podtrzymujący mogą być wykonane w postaci belek, płyt lub podobnych rozwiązań. Poziomy element stabilizujący lub element dający się połączyć z poziomym elementem stabilizującym, taki jak jego teleskopowe przedłużenie może również wystawać na odpowiednią odległość do tyłu, co zapewnia lepszą stabilność urządzenia zabezpieczającego przed powodzią. Płachta zabezpieczająca wspiera się na przedniej części poziomego elementu stabilizującego
PL 197 996 B1 i elementu podtrzymującego, przy czym rozciągający się w kierunku pionowym element podtrzymujący przenosi skierowane poziomo siły działające na urządzenie zabezpieczające przed powodzią.
Urządzenie zabezpieczające przed powodzią może posiadać element podtrzymujący połączony z tylną częścią struktury podtrzymującej. Element podtrzymujący może być wykonany w postaci klamer, płyt podtrzymujących lub podobnych rozwiązań. Jeżeli element podtrzymujący i element stabilizujący wykonane są w postaci belek, z częściami wystających do tyłu i częściami rozciągających się poziomo belek może być połączonych wiele klamer. Przykładowo, elementy podtrzymujące połączone są z jednym z końców poziomych belek oraz odpowiednimi częściami belek rozciągających się poziomo. Elementy podtrzymujące są zasadniczo zaprojektowane w taki sposób, by podtrzymywały rozciągające się poziomo belki.
Płachta zabezpieczająca może wspierać się na przedniej części struktury podtrzymującej, przy czym płachta zabezpieczająca rozciąga się poza przednią część poziomego elementu stabilizującego oraz nad rozciągającym się pionowo elementem podtrzymującym. Płachta zabezpieczająca może ponadto rozciągać się w dół od tylnej strony rozciągającego się pionowo elementu podtrzymującego. Płachta zabezpieczająca może zapewniać możliwość łączenia jej ze strukturą podtrzymującą za pomocą standardowych rozwiązań takich jak śruby, zatrzaski itp.
Jeżeli element podtrzymujący i element stabilizujący wykonane są w postaci belek, belki poziome i belki rozciągające się pionowo mogą zapewniać możliwość łączenia ich ze sobą, na przykład za pomocą wielu prętów. W takim przypadku struktura podtrzymująca może być montowana w razie potrzeby, zaś rozmontowywana na przykład na czas transportu. Wiele struktur podtrzymujących lub urządzeń zabezpieczających przed powodzią może być łączonych ze sobą pod pożądanymi kątami.
Urządzenie zabezpieczające przed powodzią może być składane dzięki wyposażeniu go w przegubowe elementy łączące znajdujące się pomiędzy elementem podtrzymującym i elementem stabilizującym. Przykładowo, przegubowe elementy łączące mogą być umieszczone przy poziomych belkach, przy czym poziome belki mogą być podnoszone w kierunku belek rozciągających się pionowo. Przegubowe elementy łączące mogą być umieszczone na poziomych belkach w odpowiedniej odległości od połączeń z belkami rozciągającymi się pionowo, dzięki czemu mogą być one składane. Alternatywnie, poziome belki mogą być w ruchomy sposób połączone z belkami rozciągającymi się pionowo, umożliwiając obracanie się wokół przegubowego elementu łączącego. Składany może być ponadto element podtrzymujący. Element podtrzymujący może być na przykład połączony z rozciągającymi się pionowo belkami za pośrednictwem przegubowych elementów łączących, takich jak przeguby wałkowe, przy czym elementy podtrzymujące mogą być przybliżane do pionowo rozciągających się belek. Belki poziome mogą być ponadto wyposażone w odłączalne przedłużenia teleskopowe wystające poziomo w kierunku tylnej części struktury podtrzymującej, gdy urządzenie zabezpieczające przed powodzią jest zamontowane i gotowe do użycia. Teleskopowe przedłużenia mogą być wsuwane do poziomych belek i zamykane w nich, na przykład na czas transportu.
W celu zapewnienia dodatkowego podparcia płachty zabezpieczającej struktura podtrzymująca może posiadać listwy lub siatki rozmieszczone pomiędzy belkami poziomymi i belkami rozciągającymi się pionowo. Listwy i siatki mogą być elastyczne lub sztywne.
Jeżeli element podtrzymujący i element stabilizujący wykonane są w postaci belek, urządzenie zabezpieczające przed powodzią może być zaprojektowane w taki sposób, że urządzenia zabezpieczające przed powodzią mogą być zbliżone do siebie w kierunku poziomym po usunięciu prętów lub innych elementów pełniących ich rolę, przy czym listwy muszą być wykonane z elastycznego materiału. W takim przypadku pionowo rozciągające się belki mogą być zbliżane do siebie, przy czym poziome belki przemieszczają się wraz z nimi zbliżając się do siebie tak, że odległość między nimi w kierunku poziomym ulega zmniejszeniu. Płachta zabezpieczająca składa się tak, że jej części wystają z tyłu struktury podtrzymującej, przy czym poziomy rozmiar lub długość urządzenia zabezpieczającego przed powodzią może być zmniejszona do ułamka jego pierwotnej wielkości, na przykład podczas transportu. Wysokość urządzenia zabezpieczającego przed powodzią może wynosić 1,25 metra, przy czym w celu zapewnienia lepszej stabilności i ułatwienia przenoszenia mogą być wykorzystane inne rozmiary. Urządzenie zabezpieczające przed powodzią może mieć na przykład rozmiary umożliwiające ułożenie wielu urządzeń zabezpieczających przed powodzią w stosie i transportowanie ich na paletach transportowych.
Urządzenie zabezpieczające przed powodzią lub struktura podtrzymująca może posiadać rozszerzenie, dzięki któremu wysokość urządzenia zabezpieczającego przed powodzią może być zwiększona do na przykład 1,75 m. Rozszerzenie może być połączone z rozciągającymi się pionowo belkami, zaś
PL 197 996 B1 pomiędzy na przykład belkami rozszerzającymi a belkami poziomymi mogą być rozmieszczone dodatkowe elementy podtrzymujące.
Pręt łączący dolne części rozciągających się pionowo belek może posiadać otwory, przez które mogą przechodzić poziome belki, dzięki czemu jedne części poziomych belek wystają z tyłu struktury podtrzymującej, zaś drugie części poziomych belek wystają z przodu struktury podtrzymującej, tak jak to zostało opisane powyżej. Poziome belki mogą być wtedy zamocowane w odpowiednim położeniu w standardowy sposób.
Wynalazek zostanie poniżej bardziej szczegółowo opisany w odniesieniu do przykładowych wykonań w oparciu o towarzyszące im rysunki, na których:
figura 1 przedstawia schematycznie rzut perspektywiczny struktury podtrzymującej według wynalazku, figura 2 przedstawia schematycznie rzut perspektywiczny struktury podtrzymującej posiadającej listwy i rozszerzenie, figura 3 przedstawia schematycznie rzut perspektywiczny struktury podtrzymującej posiadającej siatkę, figura 4 przedstawia schematycznie rzut perspektywiczny struktury podtrzymującej przedstawionej na fig. 3 wraz z płachtą zabezpieczającą, figura 5 przedstawia schematycznie rzut perspektywiczny pierwszego wykonania urządzenia zabezpieczającego przed powodzią według wynalazku, figura 6 przedstawia schematycznie rzut pionowy wykonania przedstawionego na fig. 5, figura 7 przedstawia schematycznie rzut pionowy wykonania przedstawionego na fig. 5, przy czym urządzenie zabezpieczające przed powodzią jest w stanie złożonym, figura 8 przedstawia schematycznie rzut pionowy główny wykonania przedstawionego na fig. 5, przy czym widoczne są przegubowe elementy łączące, figura 9 przedstawia schematycznie rzut perspektywiczny drugiego wykonania urządzenia zabezpieczającego przed powodzią według wynalazku, figura 10 przedstawia schematycznie rzut pionowy drugiego wykonania przedstawionego na fig. 9, figura 11 przedstawia schematycznie rzut pionowy drugiego wykonania przedstawionego na fig. 9, figura 12 przedstawia schematycznie rzut pionowy trzeciego wykonania urządzenia zabezpieczającego przed powodzią według wynalazku, figura 13 przedstawia schematycznie wykonanie przedstawione na fig. 12, przy czym urządzenie zabezpieczające przed powodzią jest w stanie złożonym, figura 14 przedstawia schematycznie rzut pionowy czwartego wykonania urządzenia zabezpieczającego przed powodzią według wynalazku, figura 15 przedstawia schematycznie wykonanie przedstawione na fig. 14, przy czym urządzenie zabezpieczające przed powodzią jest w stanie złożonym, figura 16 przedstawia schematycznie widok pod pewnym kątem z przodu alternatywnego wykonania struktury podtrzymującej według wynalazku, figura 17 przedstawia schematycznie rzut perspektywiczny pod pewnym kątem z tyłu struktury podtrzymującej przedstawionej na fig. 16, figura 18 przedstawia schematycznie rzut pionowy części struktury podtrzymującej, przy czym widoczne są przegubowe elementy łączące.
Opis
Na fig. 1-4 przedstawiono urządzenie zabezpieczające przed powodzią, posiadające strukturę podtrzymującą 10 służącą do podtrzymywania płachty zabezpieczającej 11. Struktura podtrzymująca 10 obejmuje część przednią służącą do wspierania płachty zabezpieczającej oraz część tylną. Struktura podtrzymująca posiada umieszczoną poziomo podstawę wspierającą się na powierzchni podłoża. Podstawa obejmuje poziomy element stabilizujący przenoszący działający zasadniczo pionowo nacisk wody napierającej na płachtę zabezpieczającą 11. Struktura podtrzymująca posiada ponadto skośny element podtrzymujący przenoszący siły działające zasadniczo poziomo w kierunku struktury podtrzymującej. Tak więc element stabilizujący umieszczony jest poziomo i wystaje z przodu elementu podtrzymującego. W wykonaniu przedstawionym na fig. 1-4 element stabilizujący ma postać wielu poziomych belek 12 wystających z przodu struktury podtrzymującej 10 wspierających płachtę zabezpieczającą i przenoszących działający zasadniczo pionowo nacisk wody napierającej na płachtę zabezpieczającą 11. Tak więc struktura podtrzymująca 10 obejmuje wiele zasadniczo poziomych belek 12 wspierających się na podłożu. W przedstawionym wykonaniu struktura podtrzymująca składa się
PL 197 996 B1 ponadto z wielu rozciągających się pionowo belek 13, które rozmieszczone są zasadniczo pionowo w porównaniu z poziomymi belkami 12. Struktura podtrzymująca 10 obejmuje ponadto przynajmniej jeden element podtrzymujący 14 w postaci klamer, płyt podtrzymujących lub podobnych rozwiązań. W przedstawionym wykonaniu widocznych jest wiele elementów podtrzymujących 14, które mogą być połączone z poziomymi belkami 12 oraz z rozciągającymi się pionowo belkami 13. Struktura podtrzymująca 10 korzystnie obejmuje wiele zestawów składających się z jednej poziomej belki 12, jednej rozciągającej się pionowo belki 13 oraz jednego lub wielu elementów podtrzymujących 14, przy czym zestawy rozmieszczone są równolegle względem siebie.
Pozioma belka 12, rozciągająca się pionowo belka 13 oraz element podtrzymujący 14 wykonane są z odpowiedniego materiału, na przykład z metalu, tworzywa sztucznego lub drewna. Pozioma belka 12 oraz rozciągająca się pionowo belka 13 mogą być ponadto 10 wykonane w postaci rur.
Pozioma belka 12 połączona jest z rozciągającą się pionowo belką 13, przy czym tylna część poziomej belki 12 wystaje z tyłu struktury podtrzymującej 10, zaś przednia część poziomej belki 12 wystaje z przodu struktury podtrzymującej 10. Przednia część poziomej belki 12 jest zaprojektowana w taki sposób, by przenosiła zasadniczo pionowe 15 siły działające na strukturę podtrzymującą 10 podczas napierania wody na urządzenie zabezpieczające przed powodzią.
Element podtrzymujący 14 połączony jest z tylną częścią poziomej belki 12 oraz rozciągającą się pionowo belką 12, co umożliwia przenoszenie nacisku działającego na przednią część struktury podtrzymującej 10. W alternatywnych wykonaniach wynalazku, które nie zostały przedstawione na rysunkach, w celu poprawienia stabilności może być wykorzystanych wiele odpowiednio rozmieszczonych elementów podtrzymujących 14.
Zestawy składające się z poziomej belki 12, rozciągającej się pionowo belki 13 oraz elementu podtrzymującego 14 korzystnie rozmieszczone są równolegle do siebie i mogą być połączone ze sobą za pomocą pierwszego pręta 15, drugiego pręta 16 i trzeciego pręta 17. Pręty 15-17 korzystnie wykonane są ze sztywnego materiału takiego jak metal i mogą być połączone z belkami odpowiednio 12 i 13 za pomocą standardowych elementów.
Urządzenie zabezpieczające przed powodzią wyposażone jest ponadto w elementy łączące (nieprzedstawione na rysunkach) umożliwiające wodoszczelne połączenie sąsiadujących ze sobą urządzeń zabezpieczających przed powodzią. Elementy łączące zaprojektowane są w taki sposób, że możliwe jest połączenie nachylonych względem siebie urządzeń zabezpieczających przed powodzią.
W jednym z wykonań wynalazku, które zostało przedstawione na fig. 2, urządzenie zabezpieczające przed powodzią wyposażone jest pionowe rozszerzenie 18. Rozszerzenie 18 może być połączone z górną częścią rozciągającej się pionowo belki 13, dzięki czemu płachta zabezpieczająca 11 może być naciągnięta nad rozszerzeniem 18. Rozszerzenie 18 posiada belkę rozszerzającą 19 zaprojektowaną w taki sposób, że może być ona wsuwana na pewną głębokość w rozciągającą się pionowo belkę 13 w kierunku oznaczonym na rysunku strzałką A. Belka rozszerzająca 19 wystaje ponadto na pewną odległość w kierunku pionowym z rozciągającej się pionowo belki 13, przy czym odległość ta odpowiada rozmiarowi rozszerzenia. Rozszerzenie 18 obejmuje wiele belek rozszerzających 19 połączonych za pomocą górnego pręta rozszerzającego 20 i dolnego pręta rozszerzającego 21 Wysokość urządzenia zabezpieczającego przed powodzią wynosi na przykład około 1,25 m bez rozszerzenia 19 i około 1,75 z zainstalowanym rozszerzeniem 19.
W wykonaniu urządzenia zabezpieczającego przed powodzią przedstawionym na fig. 2 zastosowano ponadto wiele listew 22 dodatkowo podtrzymujących i chroniących płachtę zabezpieczającą 11. Listwy 22 połączone są ze strukturami podtrzymującymi 10 i rozmieszczone zasadniczo poziomo pomiędzy belkami 12 i 13.
Alternatywnie przednia część urządzenia zabezpieczającego przed powodzią wyposażona jest w przedstawioną na fig. 3 siatkę 23, która podtrzymuje i chroni płachtę zabezpieczającą 11. Siatka 23 rozciąga się pomiędzy belkami 12 i 13. Siatka 23 wystaje ponadto z przedniej części struktury podtrzymującej 10 do najwyższej części struktury podtrzymującej 10. A zatem siatka 23 wspiera się na poziomej belce 12 i przedniej części rozciągającej się pionowo belki 13.
Na fig. 5-8 przedstawiono urządzenie zabezpieczające przed powodzią wraz ze strukturą podtrzymującą 10 według pierwszego wykonania wynalazku. Pozioma belka 12 posiada przegubowy element łączący 24, przy czym przednia część poziomej belki 12 może zostać złożona w kierunku rozciągającej się pionowo belki 13. Korzystnie przegubowy element łączący 24 umieszczony jest w pewnej odległości od rozciągającej się pionowo belki 13, dzięki czemu płachta zabezpieczająca 11 nie jest zaciskana, gdy urządzenie zabezpieczające przed powodzią jest składane, tak jak to przedstawiono
PL 197 996 B1 na fig. 7. Przegubowy element łączący 24 jest zaprojektowany w taki sposób, że górny bok połączony jest z dwoma bokami, przy czym dwa boki rozciągają się wzdłuż boków poziomej belki 12, zaś górny bok spoczywa na górnym boku poziomej belki 12. Przegubowy element łączący 24 jest ponadto połączony w ruchomy sposób z tylną częścią poziomej belki 12 za pomocą sworznia 25 przechodzącego przez przegubowy element łączący 24 i tylną część poziomej belki 12. Przegubowy element łączący 24 połączony jest z przednia częścią poziomej belki za pomocą złącza spawanego lub dowolnego innego odpowiedniego rozwiązania. Tak więc przegubowy element łączący 24 jest połączony w ruchomy sposób z tylną częścią poziomej belki 12 za pomocą sworznia 25 i przymocowany do przedniej części poziomej belki 12.
Zestawy składające się z poziomej belki 12, rozciągającej się pionowo belki 13 oraz elementu podtrzymującego 14 mogą być ze sobą łączone za pomocą pierwszego pręta 15, drugiego pręta 16, trzeciego pręta 17, czwartego pręta 26 oraz piątego pręta 27. Pierwszy pręt 25 zaprojektowany jest w taki sposób, by łączył ze sobą górne części rozciągających się pionowo belek 13, drugi pręt 16 zaprojektowany jest w taki sposób, by łączył ze sobą dolne części rozciągających się pionowo belek 13, trzeci pręt 17 zaprojektowany jest w taki sposób, by łączył ze sobą przednie części poziomych belek 12, czwarty pręt 26 zaprojektowany jest w taki sposób, by łączył ze sobą części rozciągających się pionowo belek 13 znajdujące się pomiędzy pierwszym prętem 15 a czwartym prętem 26, zaś piąty pręt 27 zaprojektowany jest w taki sposób, by łączył ze sobą tylne części poziomych belek 12. Pręty 15, 16, 17, 26, 27 mogą być łączone odpowiednio z belkami 12 i 13, z wykorzystaniem rowków lub podobnych rozwiązań, które mogą być rozmieszczone w standardowy sposób i nie zostały przedstawione na rysunkach. Pręty 15, 16, 17, 26, 27 zostały ponadto zaprojektowane w taki sposób, by dodatkowo stabilizowały strukturę podtrzymującą 10 i zapobiegały przemieszczaniu się belek 12 i 13, względem siebie.
Rozciągająca się pionowo belka 13 połączona jest zasadniczo poprzecznie z poziomą belką 12 w standardowy sposób, na przykład za pomocą złącza spawanego. Rozciągająca się pionowo belka 13 korzystnie jest w taki sposób umieszczona względem poziomej belki 12, że kąt między rozciągającą się pionowo belką 13 i przednią częścią poziomej belki 12 jest większy niż 90 stopni. A zatem rozciągająca się pionowo belka 13 struktury podtrzymującej 10 jest nieco nachylona do tyłu.
W wykonaniu struktury podtrzymującej 10 przedstawionym na fig. 5-8 zastosowano listwy 22 dodatkowo wspierające płachtę zabezpieczającą 11. Listwy 22 połączone są z belkami 12 i 13 za pomocą standardowych sposobów, na przykład za pomocą śrub. Listwy 22 korzystnie wykonane są z elastycznego materiału, na przykład włókien nylonowych.
Urządzenie zabezpieczające przed powodzią według wykonania przedstawionego na fig. 5-8 jest zaprojektowane w taki sposób, że urządzenie zabezpieczające przed powodzią lub struktura podtrzymująca 10 mogą być składane lub rozsuwane w kierunku poziomym czyli w kierunku długości urządzenia zabezpieczającego przed powodzią po usunięciu prętów 15, 16, 17, 26 i 27. Po usunięciu prętów 15, 16, 17, 26 i 27 zestawy składające się z jednej poziomej belki 12, jednej rozciągającej się pionowo belki 13 oraz przynajmniej jednego elementu podtrzymującego 14 połączone są jedynie za pomocą elastycznych listew 22. Tak więc zestawy składające się z jednej poziomej belki 12 jednej rozciągającej się pionowo belki 13 oraz przynajmniej jednego elementu podtrzymującego 14 mogą być zbliżane do siebie przez zmniejszenie odległości pomiędzy zestawami, na przykład w celu ułatwienia przenoszenia. Równocześnie zmniejszać się może długość struktury podtrzymującej 10 urządzenia zabezpieczającego przed powodzią, gdyż płachta zabezpieczająca 11, składa się w taki sposób, że jej części wystają pomiędzy rozciągającymi się pionowo belkami 13 w kierunku tylnej części struktury podtrzymującej 10. Urządzenie zabezpieczające przed powodzią może być składane w kierunku poziomym przez złożenie poziomych belek 12 w kierunku rozciągających się pionowo belek 13, przy czym część płachty zabezpieczającej wspierająca się na poziomych belkach 12 przemieszcza się za nimi i jest składana w opisany powyżej sposób podczas składania w kierunku poziomym urządzenia zabezpieczającego przed powodzią.
Struktura podtrzymująca 10 obejmuje ponadto elastyczne druty 36 zwiększające dodatkowo zdolność rozciągających się pionowo belek 13 do przenoszenia sił skierowanych poziomo w kierunku rozciągających się pionowo belek 13. Drut 36 umieszczony jest pomiędzy poziomą belką 12 a rozciągającą się pionowo belką 13, przy czym istnieje możliwość jego usunięcia. Drut 36 jest zaprojektowany w taki sposób, że jeżeli struktura podtrzymująca 10 jest rozłożona i gotowa do użycia, drut 36 jest rozciągnięty. Drut 36 przymocowany jest do poziomej belki 12 za pomocą pierwszego haka 37 i do rozciągającej się pionowo belki 13 za pomocą drugiego haka 38. Korzystnie w płachcie zabezpieczającej 11 wykonane są
PL 197 996 B1 otwory, przez które wystają haki 37 i 38, gdy urządzenie zabezpieczające przed powodzią jest zamontowane. Druty 36 korzystnie są montowane po rozłożeniu płachty zabezpieczającej na strukturze podtrzymującej 10, ponieważ płachta zabezpieczająca wspiera się na strukturze podtrzymującej 10, tak jak to opisano powyżej.
Element podtrzymujący 14 jest połączony z rozciągającą się pionowo belką 13 za pomocą obrotowego wału 35. dzięki czemu element podtrzymujący 14 może być przemieszczany w kierunku rozciągającej się pionowo belki 13 podczas składania struktury podtrzymującej 10 lub urządzenia zabezpieczającego przed powodzią.
Na fig. 9-11 przedstawiono urządzenie zabezpieczające przed powodzią wraz ze strukturą podtrzymującą 10 według drugiego wykonania wynalazku. Drugi pręt posiada otwory 29, przez które może przechodzić część poziomej belki 12. Tak więc pozioma belka 12 może przechodzić przez otwór 29 w kierunku oznaczonym strzałką B, dzięki czemu część poziomej belki 12 znajduje się po tylnej stronie struktury podtrzymującej 10, zaś przeciwległa część poziomej belki 12 znajduje się z przodu struktury podtrzymującej 10. Przednia część poziomej belki 12 zaprojektowana jest w taki sposób, by przenosiła skierowane zasadniczo pionowo siły działające na strukturę podtrzymującą 10, przy czym siły te powstają w wyniku naporu wody na urządzenie zabezpieczające przed powodzią. Element podtrzymujący 14 może być połączony z tylną częścią poziomej belki 12 oraz z rozciągającą się pionowo belką 13. Tak jak opisano powyżej, wiele poziomych belek 12 jest połączonych ze sobą z zachowaniem odpowiedniej odległości między nimi, oraz wiele rozciągających się pionowo belek 13 jest połączonych ze sobą z zachowaniem odpowiedniej odległości między nimi za pomocą prętów 15-17. Ponadto między poziomymi belkami 12 i między rozciągającymi się pionowo belkami 13 rozmieszczone są listwy 22, które dodatkowo podpierają płachtę zabezpieczającą 11. Listwy 11 mogą być wykonane z elastycznego materiału takiego jak włókno nylonowe. Listwy 11 mogą być również wykonane ze sztywnego materiału takiego jak metal i mogą być połączone z belkami 12 i 13 za pomocą na przykład śrub lub złącz spawanych.
Na fig. 12 i fig. 13 przedstawiono widziane z boku urządzenie zabezpieczające przed powodzią wraz ze strukturą podtrzymującą 10 według trzeciego wykonania wynalazku. W wykonaniu przedstawionym na fig. 12 i fig. 13 pozioma belka 12 wyposażona jest w kołek ustalający 30. Kołek ustalający 30 połączony jest zasadniczo poprzecznie z poziomą belką 12, dzięki czemu kołek ustalający 30 wystaje z poziomej belki 12. Kołek ustalający 30 jest ponadto połączony w ruchomy sposób z rozciągającą się pionowo belką 13 za pomocą połączenia 31, dzięki czemu pozioma belka 12 może być przemieszczana w stronę rozciągającej się pionowo belki 13 w kierunku oznaczonym na fig. 13 strzałką C. Połączenie 31 umieszczone jest w odpowiedniej odległości od najniższej części rozciągającej się pionowo belki 13. Dzięki temu struktura podtrzymująca 10 może być składana. Kołek ustalający 30 jest nieco wydłużony w celu uzyskania pewnej odległości pomiędzy poziomą belką 12 a rozciągającą się pionowo belką 13, co zapewnia zabezpieczenie przed zaciskaniem i uszkodzeniem płachty zabezpieczającej.
Pozioma belka 12 wyposażona jest ponadto w odłączalne przedłużenie teleskopowe 32, przy czym teleskopowe przedłużenie 32 zaprojektowane jest w taki sposób, by mogło być wsuwane/wysuwane do/z poziomej belki 12. Gdy urządzenie zabezpieczające przed powodzią jest gotowe do użycia, pozioma belka 12 wystaje od rozciągającej się pionowo belki 13 w kierunku przedniej części struktury podtrzymującej 10, zaś teleskopowe przedłużenie 32 wystaje w kierunku tylnej części struktury podtrzymującej 10. W rozłożonym położeniu teleskopowe przedłużenie 32 wystaje z poziomej belki 12 w kierunku tylnej części struktury podtrzymującej 10, przy czym element podtrzymujący 14 może być połączony z teleskopowym rozszerzeniem 32 oraz z rozciągającą się pionowo belką 13, tak jak to zostało opisane powyżej. Teleskopowe przedłużenie 32 może być zamocowane w pożądanym położeniu za pomocą standardowych środków. Teleskopowe przedłużenie 32 może być ponadto wsuwane do poziomej belki 12 i może być w poziomej belce 12 zamykane, na przykład w przypadku transportu struktury podtrzymującej 10 lub urządzenia zabezpieczającego przed powodzią.
Dolna część rozciągającej się pionowo belki 13 może być wyposażona w płytę (niepokazaną na rysunkach), która ogranicza poruszanie się kołka ustalającego 30 wokół połączenia 31. Płyta umieszczona jest wzdłuż dolnej części pionowego przedłużenia część rozciągającej się pionowo belki 13, i wystaje poziomo od rozciągającej się pionowo belki 13, przy czym kołek ustalający 30 opiera się o płytę, gdy urządzenie zabezpieczające przed powodzią jest rozłożone i gotowe do użycia.
W przedstawionym wykonaniu pozioma belka 12 wyposażona jest również w mogące poruszać się w kierunku pionowym gwoździe 34 lub podobne elementy, które umożliwiają przymocowanie struktury
PL 197 996 B1 podtrzymującej 10 do podłoża. Podobnie, w gwoździe 34 wyposażone jest również teleskopowe przedłużenie 32.
Jeżeli chodzi o fig. 14 i fig. 15, na których przedstawiono czwarte wykonanie wynalazku, połączenie 31 umieszczone jest przy najniższej części rozciągającej się pionowo belki 13 i połączone z poziomą belką 12, dzięki czemu pozioma belka 12 może być przemieszczana w stronę rozciągającej się pionowo belki 13, zaś struktura podtrzymująca 10 lub urządzenie zabezpieczające przed powodzią wyposażone w płachtę zabezpieczającą ii może być składane. Tak jak opisano powyżej, pozioma belka 12 wyposażona jest w teleskopowe przedłużenie 32. Ponadto element podtrzymujący 14 jest w sposób ruchomy połączony za pomocą z rozciągającą się pionowo belką 13 za pomocą obrotowego wału 35, dzięki czemu element podtrzymujący 14 może być przemieszczany w kierunku rozciągającej się pionowo belki 13 podczas składania struktury podtrzymującej 10.
Na fig. 16 i fig. 17 przedstawiono strukturę podtrzymującą według alternatywnego wykonania wynalazku. Struktura podtrzymująca 10 posiada podstawę w postaci elementu stabilizującego wystającego poziomo z przodu elementu podtrzymującego. W wykonaniu przedstawionym na fig. 16 i fig. 17 element stabilizujący zaprojektowany jest w postaci umieszczonej poziomo pierwszej płyty 40 opierającej się o podłoże, przy czym pierwsza płyta 40 połączona jest z nachylonym elementem podtrzymującym, który jest zaprojektowany w postaci drugiej płyty 41. Druga płyta 41 umieszczona jest zasadniczo pionowo względem pierwszej płyty 40. Pierwsza płyta 40 jest połączona z drugą płytą 41, przy czym pierwsza płyta 40 wystaje do przodu na odpowiednią odległość, co umożliwia przenoszenie przez nią skierowanych zasadniczo pionowo sił działających na urządzenie zabezpieczające przed powodzią. Ciężar wody przyczynia się do zapewnienia stabilnego posadowienia urządzenia zabezpieczającego przed powodzią i uniemożliwia jego przesuwanie bądź przechylanie się. Pierwsza płyta 40 i druga płyta 41 są zaprojektowane w taki sposób, by podtrzymywały płachtę zabezpieczającą, folię wykonaną z tworzywa sztucznego lub podobny element, tak że płachta zabezpieczająca wspiera się na przedniej części płyt 40 i 41, przy czym druga płyta 41 przenosi skierowane zasadniczo pionowo siły działające na urządzenie zabezpieczające przed powodzią. Płachta zabezpieczająca lub folia wykonana z tworzywa sztucznego może być przymocowana do struktury podtrzymującej na przykład za pomocą zacisków, które nie zostały pokazane na rysunkach. Takie zaciski mogą być na przykład zaprojektowane w taki sposób, by możliwe było ich przymocowanie do górnej części drugiej płyty 41, przy czym zaciski rozciągają się od jej tylnej części do części przedniej, dzięki czemu płachta zabezpieczająca jest rozciągnięta wzdłuż przednich części struktur podtrzymujących 10. Płyty 40 i 41 mogą być wykonane na przykład z drewna, tworzyw sztucznych lub dowolnych innych odpowiednich materiałów. Przykładowo, płyty 40 i 41 mogą być wykonane z impregnowanego drewna lub drewna zabezpieczonego przed działaniem wody za pomocą innych środków, przy czym płyty mogą mieć grubość około 14 mm. Przykładowo, płyty 40 i 41 mogą być zaprojektowane w taki sposób, by posiadały fazowane lub ukośne naroża, przynajmniej w ich górnej części, co ułatwia transport na paletach transportowych posiadających pionowe prowadnice znajdujące się w odpowiednich rogach. Dzięki temu uniemożliwione jest przemieszczanie się struktur podtrzymujących ułożonych na takich paletach transportowych w stosach. Takie zaprojektowanie płyt 40 i 41 zabezpiecza ponadto płachtę zabezpieczającą przed uszkodzeniem przez ostre naroża. Pierwsza płyta 40 ma ponadto kształt trapezu, dzięki czemu wiele struktur podtrzymujących może być rozmieszczonych obok siebie pod pożądanymi kątami tworząc urządzenie zabezpieczające przed powodzią o właściwym kształcie. Przedni bok przedniej płyty 40 jest zatem krótszy niż tylny bok przedniej płyty 40.
Pierwsza płyta 40 połączona jest z drugą płytą 41 za pomocą elementu łączącego 42, przy czym pierwsza płyta 40 może zbliżać się do drugiej płyty 41. Dzięki temu struktura podtrzymująca 10 może byś składana, na przykład w celu łatwiejszego przenoszenia lub składowania. Elementy łączące 42 zostaną opisane poniżej, w odniesieniu do fig. 18.
Struktura podtrzymująca 10 w wykonaniach przedstawionych na fig. 16 i fig. 17 posiada ponadto element podtrzymujący 43. Element podtrzymujący 43 połączony jest z górną, tylną częścią drugiej płyty 41, co umożliwia przenoszenie nacisku wywieranego przez nachylony element podtrzymujący lub drugą płytę 44. Element podtrzymujący 43 jest zaprojektowany w postaci ramy posiadającej jeden poziomy pierwszy dwuteownik opierający się o podłoże, jeden wystający do góry drugi dwuteownik połączony z pierwszym dwuteownikiem, jeden poziomy trzeci dwuteownik połączony z drugim dwuteownikiem i opierający się o tylną część drugiej płyty 41, oraz jeden czwarty dwuteownik łączący pierwszy dwuteownik i trzeci dwuteownik. Element podtrzymujący 42 jest obrotowo połączony z drugą płytą 41, za pomocą elementu łączącego 44, dzięki czemu element podtrzymujący 43 może być przemieszczany
PL 197 996 B1 w kierunku drugiej płyty 41, zaś struktura podtrzymująca 10 może byś składana. Element łączący 44 może mieć na przykład postać taśmy wykonanej z odpowiedniego materiału. Element podtrzymujący 43 połączony jest ponadto z dolną częścią drugiej płyty 44 za pomocą naciągniętej taśmy 45, dzięki czemu element podtrzymujący 43 może być przemieszczany o odpowiedni kąt bez możliwości jego przekroczenia. W ten sposób element podtrzymujący 43 zabezpieczony jest przed poziomym przemieszczaniem się do tyłu, podczas gdy efekt podtrzymywania jest zachowywany. Ponadto na górnej, tylnej części drugiej płyty 41 umieszczony jest zatrzask podtrzymujący 46 współpracujący z elementem podtrzymującym 42, dzięki czemu niemożliwe jest przemieszczanie się elementu podtrzymującego 43 w kierunku pionowym. Zatrzask podtrzymujący 46 umieszczony jest poziomo w poprzek drugiej płyty 41, co umożliwia współpracę z trzecim poziomym dwuteownikiem elementu podtrzymującego 43.
Pierwsza płyta 40 posiada ponadto pierwsze wzmocnienie 47 umieszczone w poprzek tylnej części pierwszej płyty 40, zaś druga płyta 41 posiada ponadto drugie wzmocnienie 48 umieszczone w poprzek dolnej części drugiej płyty. Pierwsze wzmocnienie 47 rozciąga się, zatem od tylnej części pierwszej płyty 40 do przodu na odpowiednią odległość w kierunku poziomym. Drugie wzmocnienie 48 rozciąga się od dolnej części drugiej płyty 41 do góry na odpowiednią odległość w zasadniczo pionowym kierunku. Wzmocnienia 47 i 48 rozciągają się na przykład na całą szerokość płyt odpowiednio 40 i 41. Wzmocnienia 47 i 48 mogą być na przykład zaprojektowane w postaci płyt wzmacniających, które są przymocowane do płyt odpowiednio 40 i 41 za pomocą standardowych elementów mocujących 49, takich jak śruby z nakrętkami. Głowice śrub korzystnie są fazowane w celu uniknięcia niebezpieczeństwa uszkodzenia płachty zabezpieczającej lub folii wykonanej z tworzywa sztucznego. Wzmocnienia 47 i 48 mogą być wykonane na przykład z drewna, tworzywa sztucznego, metalu lub dowolnego innego odpowiedniego materiału. Przykładowo, wzmocnienia 47 i 48 mogą być wykonane z impregnowanego drewna lub drewna zabezpieczonego przed działaniem wody za pomocą innych środków, przy czym wzmocnienia mogą mieć grubość około 9 mm.
Na fig. 18 przedstawiono szczegółowo jeden przykład rozwiązania elementu łączącego 42. Element łączący 42 posiada pierwszą obsadę 50 obejmującą tylną część pierwszej płyty 40 i pierwsze wzmocnienie 47, drugą obsadę 51 obejmującą dolną część drugiej płyty 41 i drugie wzmocnienie 48 oraz przegub 52 łączący pierwszą obsadę 50 z drugą obsadą 51 Przegub 52 umieszczony jest na górnej części pierwszej obsady 50 i w środkowej części przedniej strony drugiej obsady 51. Druga płyta 41 wystaje zatem na pewną odległość za przegub 52 w dół lub w kierunku podłoża, przy czym wystająca część wspiera się na tylnej części pierwszej płyty 40 lub pierwszej obsadzie 50 tworząc element ograniczający w przypadku, gdy struktura podtrzymująca jest rozłożona. Tak więc druga płyta 41 jest blokowana w położeniu największego nachylenia do tyłu gdy dolna część drugiej płyty 41 lub dolna część drugiej obsady 51, styka się z tylną częścią pierwszej płyty 40, tylną częścią pierwszego wzmocnienia 47 lub tylną częścią pierwszej obsady 50. Element łączący jest przymocowany do płyt odpowiednio 40 i 41 za pomocą na przykład elementów mocujących przechodzących przez płyty 40 i 41. Element łączący 42 może być połączony z płytami 40 i 41 na przykład za pomocą śrub lub sworzni wraz z odpowiadającymi im nakrętkami. Element łączący 42 może być zaprojektowany na przykład w postaci standardowego zawiasu wykonanego z odpowiedniego materiału takiego jak metal, tworzywa sztuczne lub podobne im materiały.

Claims (22)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie zabezpieczające przed powodzią posiadające strukturę podtrzymującą służącą do podtrzymywania usuwalnej, nieprzepuszczalnej dla wody płachty zabezpieczającej zapobiegającej przedostawaniu się wody na drugą stronę płachty i posiadająca część przednią służącą do wspierania płachty zabezpieczającej, część tylną, poziomą podstawę służącą do wspierania urządzenia na powierzchni ziemi, oraz wydłużony element podtrzymujący służący do wspierania płachty zabezpieczającej, przy czym element podtrzymujący jest nachylony w stosunku do podstawy, znamienne tym, że podstawa posiada element stabilizujący (12, 40) wystający poziomo z przodu elementu podtrzymującego (13, 41), służący do wspierania płachty zabezpieczającej (11) i przenoszenia zasadniczo pionowego nacisku wody napierającej na płachtę zabezpieczającą (11), zaś struktura podtrzymująca (10) posiada element podtrzymujący (14, 43) umieszczony przy nachylonym elemencie podtrzymującym (13, 41) w celu przenoszenia nacisku z nachylonego elementu podtrzymującego (13, 41).
    PL 197 996 B1
  2. 2. U rządzenieza bezpieczające przedpowodziąwedług zastrz. 1, znamiennetym, że element stabilizujący wykonany jest w postaci poziomych belek (12), zaś element podtrzymujący wykonany jest w postaci rozciągających się pionowo belek (13).
  3. 3. Urządzenie zabezpieczające przed powodzią według zastrz. 2, znamienne tym. że poziome belki (12) wy stają również z tyłu struktury podtrzymującej (10).
  4. 4. Urządzeniezabezpieczające przed powodziąwedługzastrz. 3, znamienne tym. że ssruktura podtrzymująca (10) obejmuje wiele elementów podtrzymujących (14) przenoszących nacisk na nachyloną drugą belkę (13), zaś element podtrzymujący (14) wykonany jest w postaci poziomych belek (12) oraz nachylonych i rozciągających się pionowo belek (13).
  5. 5. Urządzenie zabezpieczające przed powodzią według zastrz. 4, znamienne tym. że poziome belki (12) oraz nachylone i rozciągające się pionowo belki (13) połączone są ze sobą za pomocą wielu prętów (15,16,17, 26, 27).
  6. 6. Urządzenie przed powodzią, według zassnz. 5, znamienne tym, że poziome belki (12) posiadają część tylną połączoną z rozciągającymi się pionowo belkami (11), oraz część przednią połączoną z tylną częścią za pomocą elementu łączącego (24), dzięki czemu struktura podtrzymująca może być składana.
  7. 7. U rządzenieza bezpieczające przedpowodziąwedług zas^z. 6, znamiennetym, że θΙθπθπłączący (24) jest w sposób ruchomy połączony z tylnymi częściami poziomych belek (12) za pomocą sworznia (25) oraz element łączący (24) przymocowany jest do przednich części poziomych belek (12), dzięki czemu przednie części poziomych belek (12) mogą być przemieszczane w kierunku rozciągających się pionowo belek (13).
  8. 8. Urządzenie zabezpieczające przed powodzią według zastrz. 7, znamienne tym, że jest składane w poziomie po usunięciu prętów (15, 16, 17, 26, 27) dzięki temu, że rozciągające się pionowo belki (13) mogą być zbliżane do siebie, co powoduje zmniejszenie odległości między nimi, poziome belki (12) połączone z rozciągającymi się pionowo belkami (13) zbliżają się do siebie, zaś płachta zabezpieczająca (11) jest składana, tak że części płachty zabezpieczającej (11) wystają z tyłu urządzenia zabezpieczającego przed powodzią.
  9. 9. U rządzenieza bezpieczające przed powodziąwedług zasta. 2, znamienne tym, że skulkura podtrzymująca (10) posiada listwy (22) dodatkowo podtrzymujące płachtę zabezpieczającą (11).
  10. 10. Urządzenie zabezpieczające przed powodzią według zastrz. 2, znamienne tym, że drugi pręt (16) umieszczony przy dolnych częściach rozciągających się pionowo belek (13) posiada otwory (29), przez które mogą przechodzić pierwsze części poziomych belek (12) aż do położenia, w którym drugie części poziomych belek (12) znajdują się z przodu struktury podtrzymującej (10).
  11. 11. Urządzenie zabezpieczające przed powodzią według zastrz. 2, znamienne tym, że poziome belki (12) są obrotowo połączone z rozciągającymi się pionowo belkami (13) za pomocą połączenia (31), przy czym poziome belki (12) mogą być przemieszczane w kierunku rozciągających się pionowo belek (13).
  12. 12. Urządzenie zabezpieczające przed powodzią według zastrz. 11, znamienne tym, że poziome belki (12) są obrotowo połączone z rozciągającymi się pionowo belkami (13) za pomocą połączenia (31).
  13. 13. Urządzenie zabezpieczające przed powodzią według zasta. 2, znamienne tym, że poziome belki (12) posiadaj ą teleskopowe przedłużenie (32).
  14. 14. Urządzenie przedpowodzią według ζ33^ζ. 2, znamiennetym, że elementy podtrzymujące (14) są obrotowo połączone z rozciągającymi się pionowo belkami (13) za pomocą obrotowego wału (35), dzięki czemu elementy podtrzymujące (14) mogą być przemieszczane w kierunku rozciągających się pionowo belek (13).
  15. 15. Urządzenie zabezpieczające przed powodzią według zastrz. 1, znamienne tym, że element stabilizujący zaprojektowany jest w postaci umieszczonej poziomo pierwszej płyty (40), zaś element podtrzymujący zaprojektowany jest w postaci drugiej płyty (41) nachylonej w stosunku do pierwszej płyty.
  16. 16. Urządzenie zabezpieczająceprzed powodziąwedług zas^z. 15, znamienne tym, że pierwsza płyta (40) połączona jest z drugą płytą (44) za pomocą elementu łączącego (42) posiadającego przegub (51), dzięki czemu struktura podtrzymująca (10) może być składana.
  17. 17. Urządzenie zabezpieczające przed powodzią według zastrz. 16, znamienne tym, że element łączący (42) posiada pierwszą obsadę (50) obejmującą tylną część pierwszej płyty (40), drugą obsadę (51) obejmującą dolną część drugiej płyty (41) oraz przegub (52) łączący pierwszą obsadę (50) z drugą obsadą (51).
    PL 197 996 B1
  18. 18. Urządzenie zabezpieczające przed powodzią według zastrz. 17, znamienne t^r^, że przegub (52) umieszczony jest przy górnej części pierwszej obsady (50) i w środkowej części przedniej strony drugiej obsady (51).
  19. 19. Urządzenie zabezpieczające przed powodzią według zas^z. 16, znamienne tym, że druga płyta (41) wystaje na pewną odległość za przegub (52) w dół lub w kierunku podłoża, przy czym wystająca część wspiera się na tylnej części pierwszej płyty (40) tworząc element ograniczający w przypadku, gdy struktura podtrzymująca (10) jest rozłożona, zaś druga płyta (41) jest blokowana w położeniu największego nachylenia do tyłu, gdy dolna część drugiej płyty (41) styka się z tylną częścią pierwszej płyty (40).
  20. 20. Urządzenie zabezpieczające przed powodzią według zastrz. 15, znamienne tym, że element podtrzymujący (43) jest obrotowo połączony z górną tylną częścią drugiej płyty (41) za pomocą elementów łączących (44), dzięki czemu struktura podtrzymująca (10) może być składana.
  21. 21. Urządzenie zabezpieczające przed powodzią według zastrz. 15, znamienne tym, że na górnej, tylnej części drugiej płyty (41) umieszczony jest zatrzask podtrzymujący (46) współpracujący z elementem podtrzymującym (43), dzięki czemu niemożliwe jest przemieszczanie się elementu podtrzymującego (43) w kierunku pionowym.
  22. 22. U rządzenie zabezpieczaaąceprzed powodzżą według zas^z. 1 znamienne tym, że pierwsza płyta (40) ma kształt trapezu, dzięki czemu wiele struktur podtrzymujących (10) może być rozmieszczonych obok siebie pod pożądanymi kątami tworząc urządzenie zabezpieczające przed powodzią o właściwym kształcie.
PL366466A 2001-05-14 2002-05-14 Urządzenie zabezpieczające przed powodzią PL197996B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE0101686A SE519086C2 (sv) 2001-05-14 2001-05-14 Skyddsanordning mot översvämning
PCT/SE2002/000918 WO2002092918A1 (en) 2001-05-14 2002-05-14 Flood protection device

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL366466A1 PL366466A1 (pl) 2005-02-07
PL197996B1 true PL197996B1 (pl) 2008-05-30

Family

ID=20284095

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL366466A PL197996B1 (pl) 2001-05-14 2002-05-14 Urządzenie zabezpieczające przed powodzią

Country Status (8)

Country Link
EP (1) EP1392932B1 (pl)
AT (1) ATE366847T1 (pl)
CZ (1) CZ20033383A3 (pl)
DE (1) DE60221121T2 (pl)
ES (1) ES2290300T3 (pl)
PL (1) PL197996B1 (pl)
SE (1) SE519086C2 (pl)
WO (1) WO2002092918A1 (pl)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ12467U1 (cs) * 2002-05-28 2002-07-18 Alojz Ing. Hanuliak Mobilní stěna pro protipovodňovou ochranu
AT500324B1 (de) * 2004-07-08 2005-12-15 Kasteneder Josef Mobile hochwasserschutzvorrichtung
DE102008061284B4 (de) * 2008-12-11 2015-02-12 Matthias Laschke Wassersperre
KR101306029B1 (ko) * 2012-12-05 2013-09-12 한국건설기술연구원 월류 방지 구조물
US10087593B2 (en) 2015-04-03 2018-10-02 Diluvium Flood Barriers Llc Rapid deployment flood barrier
GB2569370A (en) * 2017-12-15 2019-06-19 Haawal Eng As Portable water barrier
CN109356089B (zh) * 2018-10-15 2024-06-18 苏州中科先进技术研究院有限公司 一种折叠式防洪装置及折叠式防洪墙
CN112195858A (zh) * 2020-09-17 2021-01-08 童宗明 一种模块化充气式缓冲模组救援防汛板

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE843829C (de) * 1950-06-22 1952-07-14 Eugen Herb Zusammenlegbare Stauwand, bestehend aus einer Stoffbahn mit Stuetzvorrichtung
SE507170C2 (sv) * 1995-08-11 1998-04-20 Sten Kullberg Förfarande och anordnig vid framställning av en vattenfördämning
DE19701126A1 (de) * 1997-01-15 1998-07-16 Klaus Trisl Anordnung zum Schutz bzw. zur Sicherung von Bereichen

Also Published As

Publication number Publication date
ES2290300T3 (es) 2008-02-16
SE0101686D0 (sv) 2001-05-14
PL366466A1 (pl) 2005-02-07
EP1392932B1 (en) 2007-07-11
WO2002092918A1 (en) 2002-11-21
CZ20033383A3 (cs) 2004-05-12
ATE366847T1 (de) 2007-08-15
DE60221121D1 (de) 2007-08-23
SE519086C2 (sv) 2003-01-07
SE0101686L (sv) 2002-11-15
EP1392932A1 (en) 2004-03-03
DE60221121T2 (de) 2008-04-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6676333B2 (en) Frame members for a portable dam
US4339114A (en) Fencing system
JP6286389B2 (ja) 足場モジュール及び足場アセンブリ
EP3472411B1 (en) Anchors
EP0378624A4 (en) Scaffolding
EP0854238A2 (de) Transportable zusammenlegbare Schutzbarriere, insbesondere gegen Hochwasser
PL197996B1 (pl) Urządzenie zabezpieczające przed powodzią
US20090044732A1 (en) Pallet with collapsible frame and bag
US11239792B2 (en) Deployable solar tracker system
US20100213005A1 (en) Foldable braced platform for mounting onto the ridge of a roof
US2618124A (en) Portable landing dock
US5503500A (en) Pier support
USRE25827E (en) Portable building and apparatus for the transportation and erection op the same
US11168452B2 (en) Flood barrier
US10145659B1 (en) Rapidly deployable single net capture marine barrier system
US3222874A (en) Structural framework for boat piers
US7138038B1 (en) Expandable anode pod
US6007147A (en) Quick-stow picnic table supports
GB2471201A (en) Flood barrier of hingedly connected panels in a triangular cross section
PL62957Y1 (pl) Wielosegmentowy, ukośny stojak, zwłaszcza dla podpór, zabezpieczających wały przeciwpowodziowe
AU682758B2 (en) Drop delivery chute
RU32452U1 (ru) Устройство для размещения и крепления длинномерных крупногабаритных труб на железнодорожной платформе
BE532723A (pl)
CA2997333A1 (en) Skid mounted pv solar racking system
NL8403499A (nl) Stelsel voor het tijdelijk overdekken van althans een gedeelte van een bouwwerk of gebouw.

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20100514