PL197529B1 - Wieloskładnikowy homogeniczny adiuwant do herbicydów - Google Patents

Wieloskładnikowy homogeniczny adiuwant do herbicydów

Info

Publication number
PL197529B1
PL197529B1 PL355797A PL35579702A PL197529B1 PL 197529 B1 PL197529 B1 PL 197529B1 PL 355797 A PL355797 A PL 355797A PL 35579702 A PL35579702 A PL 35579702A PL 197529 B1 PL197529 B1 PL 197529B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
adjuvant
water
herbicides
weight
ammonium
Prior art date
Application number
PL355797A
Other languages
English (en)
Other versions
PL355797A1 (pl
Inventor
Zenon Woźnica
Szymon Woźnica
Original Assignee
Akademia Rolnicza Im Augusta C
Woznica Szymon
Woznica Zenon
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Akademia Rolnicza Im Augusta C, Woznica Szymon, Woznica Zenon filed Critical Akademia Rolnicza Im Augusta C
Priority to PL355797A priority Critical patent/PL197529B1/pl
Publication of PL355797A1 publication Critical patent/PL355797A1/pl
Publication of PL197529B1 publication Critical patent/PL197529B1/pl

Links

Landscapes

  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Abstract

Wieloskładnikowy homogeniczny adiuwant do herbicydów, zwłaszcza opartych o substancje aktywne o charakterze słabych kwasów, zawierający surfaktant kationowy oraz siarczan amonowy, znamienny tym, że jako surfaktant kationowy zawiera od 0,1 do 80% wagowych 40-50% roztworu wodorotlenku alkilodimetylopolioksyetylenoamoniowego, posiadającego średni ciężar cząsteczkowy 350, a ponadto zawiera od 10 do 39% wagowych siarczanu amonowego, od 0,1 do 10% wagowych trójetanoloaminy, oraz od 20 do 61% wody.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest wieloskładnikowy homogeniczny adiuwant do herbicydów, zwłaszcza opartych o substancje aktywne o charakterze słabych kwasów.
Do cieczy opryskowej wielu herbicydów nalistnych zwykle dodaje się adiuwanty (zwane również wspomagaczami) w celu zwiększenia przyczepności (retencji) kropel cieczy opryskowej do opryskiwanych roślin oraz zwiększenia przenikania i transportu substancji aktywnej z powierzchni roślin do miejsca jej działania. Niektóre adiuwanty eliminują również antagonistyczne oddziaływanie różnych soli występujących w wodzie używanej do sporządzania cieczy opryskowej. Obecność adiuwanta lub mieszaniny adiuwantów w cieczy opryskowej w efekcie wzmaga chwastobójcze działanie herbicydów stosowanych nalistnie, zwłaszcza w warunkach niekorzystnych dla zwalczania chwastów i często pozwala na uzyskanie wystarczającego poziomu odchwaszczenia przy stosowaniu zmniejszonych dawek herbicydu. Adiuwanty umożliwiają zatem uzyskanie lepszych efektów biologicznych i ekonomicznych chemicznego sposobu zwalczania chwastów.
Do herbicydów o charakterze słabych kwasów na ogół stosuje się adiuwanty zawierające surfaktanty niejonowe lub kationowe, siarczan amonowy lub inne nawozy azotowe, bądź mieszaninę tych substancji. Wiadomym jest bowiem, że odpowiednio dobrane surfaktanty, stosowane jako pojedyncze dodatki do cieczy opryskowej, na ogół wpływają na wzmożenie retencji cieczy opryskowej na powierzchni chwastów oraz na zwiększenie absorpcji substancji aktywnej do komórek roślinnych. Jednak w praktyce rolniczej ich działanie jest niewystarczające w przypadku, gdy do sporządzania cieczy opryskowej używa się wody twardej, zawierającej kationy wapnia i magnezu, a także wód bogatych w inne antagonistyczne kationy, jak sód i ż elazo. Z kolei siarczan amonowy silnie ogranicza antagonistyczne oddziaływanie kationów zawartych w wodach wykorzystywanych do sporządzania cieczy opryskowej na skuteczność chwastobójczą herbicydów i wpływa bezpośrednio na absorpcję substancji aktywnych herbicydów o charakterze słabych kwasów, zwłaszcza zawierających jako substancję aktywną glifosat.
W rozwią zaniu znanym z opisu patentowego USA nr 5912209 jako adiuwanty surfaktantowe, włączone do płynnej lub stałej formulacji glifosatu, stosuje się alkilomonoglikozydy, alkilopoliglikozydy, alkiloestry cukrozy, trzeciorzędowe lub czwartorzędowe etoksylowane i nieetoksylowane alkiloaminy, tlenki alkiloaminowe oraz alkilobetainy.
Zgodnie z opisem patentowym USA nr 5668085 surfaktant o charakterze pochodnych oksyetylowanej aminy tłuszczowej oraz siarczan amonowy mogą być włączone do niskoskoncentrowanej, płynnej formulacji zawierającej sól izopropyloaminową, amonową lub potasową glifosatu.
W opisie patentowym USA nr 6228807 surfaktanty niejonowe, anionowe, kationowe lub amfoteryczne wraz ze solami mineralnymi, jak: siarczan amonowy, siarczan potasowy, chlorek potasowy, siarczan sodowy i mocznik w postaci stałej mogą być włączone do stałej formulacji glifosatu. Formulacja ta wymaga uprzedniego rozpuszczenia w odpowiedniej ilości wody w celu jej zastosowania do zwalczania chwastów w formie opryskiwania.
Według patentu USA 5356861 oraz jego kontynuacji nr RE36149 kompozycja adiuwantowa do stosowania z herbicydami zawierającymi glifosat złożona jest z surfaktanta niejonowego z grupy alkilopolisacharydów, siarczanu amonowego i wody, a w opisie patentowym USA 6364926 kompozycja adiuwantowa lub nawozowa złożona jest z surfaktanta amfolitycznego, różnych soli amonowych, retardanta znoszenia kropel opryskowych przez wiatr oraz wody.
W opisie austriackiego zgł oszenia patentowego nr WO0126463 przedstawiona jest formulacja adiuwantowa, w skład której może wchodzić dwuskładnikowy komponent surfaktantowy, będący mieszaniną fosflipidu jako surfaktanta amfoterycznego oraz soli amonowej pochodnej etoksylowanego estru fosforanowego, a także takich soli, jak: siarczan amonowy, siarczan alkiloamonowy, azotan amonowy, fosforan potasowy, pirofosfat czteropotasowy, trójsiarczan sodowy, siarczan sodowy oraz wodorowęglan amonowy.
Każdy z wymienionych wyżej adiuwantów, włączony do formulacji herbicydów zawierających glifosat lub sporządzony jako oddzielna kompozycja roztworowa, nie posiada co najmniej jednej z niżej podanych właściwości, niezbędnych do pełnego wzmagania aktywności herbicydowej, a mianowicie:
♦ utrzymywania optymalnego stężenia adiuwanta w cieczy opryskowej - dotyczy to wszystkich adiuwantów włączonych do stał ych i pł ynnych formulacji herbicydów zawierają cych glifosat; w przypadku stosowania niż szych dawek tego herbicydu automatycznie zredukowaniu ulega
PL 197 529 B1 ilość dodanego adiuwanta, co zwykle prowadzi do obniż onej skuteczności chwastobójczej i zniechęca użytkowników do stosowania niższych, bardziej przyjaznych środowisku, dawek herbicydu;
♦ zdolnoś ci do peł nego zapobiegania antagonistycznego oddział ywania kationów wystę pują cych w wodach naturalnych, stosowanych do sporządzania cieczy opryskowej, łącznie z kationami pochodzą cymi z róż nych zwią zków ż elaza;
♦ zdolnoś ci do szybkiej biodegradacji w ś rodowisku.
Optymalne działanie siarczanu amonowego uwidacznia się zwykle jeżeli w cieczy opryskowej znajduje się jednocześnie odpowiednio dobrany surfaktant. Ten stosunkowo tani nawóz mineralny, stosowany jako adiuwant, wymaga jednak wcześniejszego rozpuszczenia w wodzie, zwykle poza zbiornikiem opryskiwacza. Wynika to z konieczności uprzedniego przefiltrowania otrzymanego roztworu w celu oddzielenia nierozpuszczalnych zanieczyszczeń i uniknięcia problemów związanych z zapychaniem się końcówek dysz opryskowych, nierównomiernością aplikacji herbicydu i w efekcie obniżeniem skuteczności zwalczania chwastów. Rozpuszczanie siarczanu amonowego w wodzie jest na ogół procesem czasochłonnym i kłopotliwym dla użytkownika, zwłaszcza że praktycznie czynność ta odbywa się w warunkach polowych, z użyciem wody zimnej, często o wysokim stopniu twardości. Przy próbie rozpuszczania siarczanu amonowego bezpośrednio w zbiorniku opryskiwacza, niecałkowicie rozpuszczone kryształy tego związku oraz towarzyszące im nierozpuszczalne zanieczyszczenia techniczne, poza zapychaniem końcówek dysz opryskowych, powodują dodatkowo niedrożność przewodów opryskowych i ograniczają funkcjonowanie pompy opryskiwacza.
Do herbicydów o charakterze słabych kwasów najskuteczniejsze jest stosowanie adiuwanta stanowiącego mieszaninę surfaktanta z siarczanem sporządzania cieczy opryskowych, a także właściwości biostatyczno-biobójcze. Mieszanina poszczególnych składników w składzie adiuwanta dodanego do cieczy opryskowej umożliwia stosowanie herbicydów, szczególnie opartych na glifosacie, z wodami naturalnymi o szerokim zakresie twardoś ci powodowanej przez kationy wapnia i magnezu, a także z wodami o dużej zawartości również antagonistycznych związków sodu. Jednocześnie adiuwant ten posiada właściwości lekko alkalizujące i podnosząc odczyn cieczy opryskowej (obniżany zwykle przez herbicydy o charakterze słabych kwasów), ogranicza tworzenie się antagonistycznych kompleksów herbicydu z rozpuszczonymi w wodzie związkami żelaza oraz zapobiega jednocześnie korozji elementów metalowych opryskiwacza. Synergistyczne i uzupełniające się oddziaływanie poszczególnych komponentów adiuwanta zawartych w jednorodnej mieszaninie zapewnia skuteczne wspomaganie retencji cieczy opryskowej na powierzchni zwalczanych chwastów oraz silny wzrost absorpcji substancji aktywnej herbicydu do komórek roślinnych, co w efekcie wyraźne wzmaga chwastobójcze działanie herbicydu.
Zastosowanie jednorodnej mieszaniny surfaktanta kationowego, siarczanu amonowego oraz trójetanoloaminy, znajdujących się w jednym opakowaniu, zapewnia użytkownikowi znaczne ułatwienie i przyspieszenie procesu przygotowania cieczy opryskowej. W zależności od twardości wody, wrażliwości występujących gatunków chwastów oraz warunków pogody adiuwant ten dodaje się bezpośrednio do cieczy opryskowej znajdującej się w zbiorniku opryskiwacza w ilości od 0,5 do 2% (w stosunku do objętości cieczy opryskowej). Ogranicza się w ten sposób czas na przygotowanie cieczy opryskowej, unikając przede wszystkim konieczności kłopotliwego wstępnego rozpuszczania siarczanu amonowego i filtrowania otrzymanego roztworu przed dodaniem go do zbiornika opryskiwacza.
Adiuwant według wynalazku ma charakter adiuwanta wielofunkcyjnego, gdyż umożliwia zwiększenie retencji cieczy opryskowej na powierzchni roślin, eliminuje antagonistyczny wpływ rozpuszczonych w wodzie jonów, głównie wapnia, magnezu i sodu na działanie glifosatu, zapobiega zasychaniu herbicydu na powierzchni roślin oraz wzmaga tempo i ilość substancji aktywnej wnikającej do komórek roślinnych. Wielokierunkowe oddziaływanie tego adiuwanta umożliwia zwiększenie i utrzymanie wysokiej skuteczności chwastobójczej glifosatu zwłaszcza w warunkach niekorzystnych dla jego działania, jak na przykład: niska wilgotność i temperatura powietrza w czasie zabiegu, występowanie gatunków chwastów bardziej odpornych lub silnie zaawansowanych we wzroście oraz stosowanie wody twardej do sporządzania roztworu opryskowego. W warunkach korzystnych dla działania glifosatu adiuwant pozwala na uzyskanie wysokiej skuteczności chwastobójczej herbicydu stosowanego w dawce zmniejszonej i ograniczenie kosztów zwalczania chwastów.
Podobne oddziaływanie adiuwanta będącego przedmiotem wynalazku i korzyści wynikające z jego zastosowania można uzyskać dodając go do cieczy opryskowej zawierającej inne herbicydy
PL 197 529 B1 o charakterze słabych kwasów, jak na przykład: 2,4-D, 2,4-DP, MCPA, MCPP, dikamba, bentazon, glufosinat lub mieszaniny tych herbicydów.
Ważną zaletą adiuwanta według wynalazku jest to, że może on być nie tylko dodany bezpośrednio do cieczy opryskowej w trakcie jej przygotowywania ale może także być włączony do komercjalnych, płynnych formulacji soli izopropyloaminowych lub amonowych glifosatu na etapie ich formułowania.
Wynalazek przedstawiony jest w poniższych przykładach, które nie wyczerpują jednak wszystkich możliwych realizacji i zastosowań adiuwanta.
P r z y k ł a d I
Do kolby Erlenmeyera o pojemności 1 litra dodano 800 g (80% wagowych) siarczanu amonowego w postaci 40% roztworu wodnego, 160 g (16% wagowych) wodorotlenku alkilodimetylopolioksyetylenoamoniowego, posiadającego średni ciężar cząsteczkowy 350, w postaci 41% roztworu wodnego oraz 40 g (4% wagowych) trójetanoloaminy.
Stosując mieszadło magnetyczne, całość mieszano w temperaturze około 20°C przez okres około 5 minut do momentu całkowitego zhomogenizowania mieszaniny. Uzyskano klarowny roztwór o barwie brą zowej, zawierają cy 32% wagowych czystego siarczanu amonowego, 6,6% wagowych wodorotlenku alkilodimetylopolioksyetylenoamoniowego, 4% wagowych trójetanoloaminy i 57,4% wagowych wody, o pH 9,8 i gęstości 1,15 g/cm3.
Otrzymany adiuwant (oznaczony jako preparat doświadczalny LP-335) dodano w ilości 1 oraz 2% objętościowych do cieczy opryskowej składającej się z wody miękkiej pochodzenia głębinowego (sumaryczna zawartość kationów poniżej 100 mg/l) oraz do wody twardej pochodzenia głębinowego (sumaryczna zawartość kationów powyżej 250 mg/l), w których znajdował się herbicyd Roundup Ultra 360 SL w dawce 150 g/ha ekwiwalentu kwasowego glifosatu - substancji biologicznie czynnej. Jako roślinę testową zastosowano pszenicę zwyczajną. Opryskiwanie roślin, znajdujących się w fazie trzech liści, przeprowadzono opryskiwaczem zaopatrzonym w dyszę szczelinową TeeJet 8001, stosując 80 l cieczy opryskowej na 1 ha.
T a b e l a 1. Wpływ herbicydu Roundup Ultra 360 SL (w dawce 150 g/ha ekwiwalentu kwasowego glifosatu) na ograniczenie świeżej masy pszenicy zwyczajnej w zależności od zastosowanego adiuwanta i twardości użytej wody
Adiuwant Sumaryczna zawartość kationów w wodzie (mg/l)
poniżej 100 powyżej 250
redukcja świeżej masy (%)
Bez adiuwanta 34 3
Siarczan amonowy 1% 67 52
Tween 20 0,5% 77 7
Tween 20 0,5% + siarczan amonowy 1% 85 72
LP-335 1% 94 87
LP-335 2% 99 95
NIR(p=0,05) 9
Adiuwant będący przedmiotem wynalazku znacznie zwiększył skuteczność chwastobójczą badanego herbicydu, niezależnie od twardości zastosowanej wody i okazał się bardziej efektywnym adiuwantem od dodanego do zbiornika opryskiwacza stałego siarczanu amonowego w ilości 1% wagowego lub dwóch adiuwantów - siarczanu amonowego (1%) i niejonowego surfaktanta Tween 20 (0,5%) firmy Unicema, USA (tabela 1).
P r z y k ł a d II
Adiuwant otrzymany według metody podanej w przykładzie l (oznaczony jako LP-335) dodano w stężeniu 1 i 2% objętościowych do roztworu herbicydu Roundup Ultra 360 SL (w dawce 120 g/ha ekwiwalentu kwasowego glifosatu) w wodzie destylowanej oraz w wodzie twardej o zawartości 500 mg/l wapnia. Jako roślinę testową zastosowano pszenicę zwyczajną, znajdującą się w fazie trzech liści. Opryskiwanie przeprowadzono opryskiwaczem zaopatrzonym w dyszę szczelinową TeeJet 8002. stosując 160 litrów cieczy opryskowej na 1 ha. Jako adiuwanty wzorcowe zastosowano MON 0818 (surfaktant
PL 197 529 B1 kationowy firmy Monsanto, USA), Surfate (mieszanina surfaktanta niejonowego z grupy poliglikozydów z siarczanem amonowym, firmy AGSCO, USA) oraz stały siarczan amonowy.
T a b e l a 2. Wpł yw herbicydu Roundup Ultra 360 SL (w dawce 120 g/ha ekwiwalentu kwasowego glifosatu) na stopień zniszczenia pszenicy zwyczajnej w zależności od zastosowanego adiuwanta i zawartoś ci kationów wapnia w wodzie
Adiuwant Zawartość kationów wapnia w wodzie (mg/l)
0 500
redukcja świeżej masy (%)
Bez adiuwanta 43 0
Siarczan amonowy 1% 68 42
MON 0818 0,25% 94 4
Surfate 1% 79 68
LP-335 1,5 l/ha 93 90
NIR(p=0,05) 3
Wyniki przedstawione w tabeli 2 wskazują, że adiuwant LP-335 będący przedmiotem wynalazku, wpłynął silniej na aktywność herbicydu Roundup Ultra 360 SL i przy stosowaniu z wodami o róż nej twardoś ci okazał się bardziej niezawodnym dodatkiem do badanego herbicydu niż adiuwanty wzorcowe.
P r z y k ł a d III
Adiuwant otrzymany według metody podanej w przykładzie l (oznaczony jako LP-335) dodano w ilości 1,5 l/ha do zbiornika opryskiwacza, w którym znajdowała się woda miękka (zawartość kationów wapnia poniżej 20 mg/l) lub woda twarda (zawartość kationów wapnia 350 mg/l) i rozpuszczony w tych wodach herbicyd Roundup Ultra 360 SL. Herbicyd zastosowano w dawce 2 l/ha w na pole silnie zachwaszczone perzem wł a ściwym (powyż ej 200 pę dów na 1 m2). Aplikację herbicydu przeprowadzono opryskiwaczem zaopatrzonym w końcówki TeeJet 8002, stosując 200 l cieczy opryskowej na 1 ha.
T a b e l a 3. Wpł yw herbicydu Roundup Ultra 360 SL (2 l/ha) na stopień zniszczenia perzu właściwego w zależ noś ci od zastosowanego adiuwanta i zawartoś ci kationów wapnia w wodzie uż ytej do przygotowania cieczy opryskowej
Adiuwant Zawartość kationów wapnia w wodzie (mg/l)
20 350
skuteczność zwalczenia perzu (%)
Bez adiuwanta 68 33
Siarczan amonowy 5 kg/ha 85 80
Adbios 85 SL 1,5 l/ha 84 41
LP-335 1,5 l/ha 95 90
NIR(0,05) 7
Otrzymany adiuwant LP-335, zastosowany w dawce 2 l/ha, wpłynął silniej na wzrost skuteczności chwastobójczej herbicydu Roundup Ultra 360 SL jak zastosowany w takiej samej ilości wzorcowy adiuwant Adbios 85 SL (oksyetylowana amina tłuszczowa firmy VARICHEM T Ostrowski - Huta Żabiowolska, Polska) oraz siarczan amonowy zastosowany w zalecanej, znacznie wyższej dawce 5 kg/ha (tabela 3). W odróżnieniu od adiuwantów wzorcowych, adiuwant LP-335 wpłynął na silne i stabilne działanie chwastobójcze herbicydu stosowanego zarówno w wodzie miękkiej (20 mg/l kationów wapnia) jak i w wodzie twardej (350 mg/l kationów wapnia).
PL 197 529 B1
P r z y k ł a d IV
Postępując podobnie jak w przykładzie l zmieszano 975 g (97,5% wagowych) siarczanu amonowego w postaci 40% roztworu wodnego, 20 g (2% wagowych) wodorotlenku alkilodimetylopolioksyetylenoamoniowego, posiadającego średni ciężar cząsteczkowy 350, w postaci 41% roztworu wodnego oraz 5 g (0,5% wagowych) trójetanoloaminy. Otrzymano klarowny roztwór o barwie jasnobrązowej, zawierającej 39% siarczanu amonowego, 0,82% wodorotlenku alkilodimetylopolioksyetylenoamoniowego, 0,5% trójetanoloaminy oraz 59,68% wody, o pH 7,3 i gęstości 1,19 g/cm3.
Otrzymany adiuwant (oznaczony jako LP-340) dodano w ilości 2 l/ha do cieczy opryskowych zawierających następujące herbicydy: Aminopielik 720 SL (720 g/l 2,4-D, Zakłady Chemiczne Rokita SA), Aminopielik Plus 570 SL (450 g/l 2,4-D + 120 g/l 2,4-DP, Zakłady Chemiczne Rokita SA), Chwastox Extra 300 SL (300 g/l MCPA, Zakłady Chemiczne Sarzyna) oraz Chwastox D 179 SL (161 g/l MCPA + 17,8 g/l dicamby, Zakłady Chemiczne Sarzyna). Do przygotowania cieczy opryskowej wykorzystano wodę miękką (sumaryczna zawartość kationów wapnia i magnezu 20 mg/l) oraz wodę twardą (sumaryczna zawartość kationów wapnia i magnezu 378 mg/l). Herbicydy zastosowano w fazie krzewienia pszenicy ozimej silnie zachwaszczonej makiem polnym (68 roślin na 1 m2) za pomocą belkowego opryskiwacza pneumatycznego zaopatrzonego w dysze płaskostrumieniowe TeeJet 8002, stosując 200 l cieczy opryskowej na 1 ha.
T a b e l a 4. Wpł yw róż nych herbicydów stosowanych bez oraz z dodatkiem adiuwanta LP-340 (2 l/ha) na stopień zniszczenia maku polnego w pszenicy ozimej w zależności od zawartości kationów wapnia i magnezu w wodzie
Kombinacja herbicydowo-adiuwantowa Zawartość kationów wapnia i magnezu w wodzie (mg/l)
20 378
- skuteczność chwastobójcza (%) -
Aminopielik 720 SL 1,25 l/ha bez adiuwanta 89 52
Aminopielik 720 SL 1,25 l/ha + LP-340 2 l/ha 99 82
Aminopielik Plus 570 SL 2 l/ha bez adiuwanta 92 70
Aminopielik Plus 570 SL 2 l/ha + LP-340 2 l/ha 99 99
Chwastox Extra 300 SL 3 l/ha bez adiuwanta 84 75
Chwastox Extra 300 SL 3 l/ha + LP-340 SL 95 93
Chwastox D 179 SL 5 l/ha bez adiuwanta 95 80
Chwastox D 179 SL 5 l/ha + LP-340 SL 99 99
NIR (0,05) 9
Wyniki przedstawione w tabeli 4 wskazują, że będący przedmiotem wynalazku adiuwant LP-340 zwiększył skuteczność wszystkich badanych herbicydów i okazał się szczególnie przydatnym dodatkiem do cieczy opryskowej, jeżeli herbicydy zastosowano z wodą twardą, która silnie ograniczała ich działanie chwastobójcze.
P r z y k ł a d V
Postępując jak w przykładzie l zmieszano 600 g (60% wagowych) siarczanu amonowego w postaci 40% roztworu wodnego, 300 g (30% wagowych) wodorotlenku alkilodimetylopolioksyetylenoamoniowego, posiadającego średni ciężar cząsteczkowy 350, w postaci 41% roztworu wodnego oraz 100 g (10% wagowych) trójetanoloaminy. Otrzymano klarowny roztwór o barwie ciemnobrązowej, zawierającej 24% siarczanu amonowego, 12,3% wodorotlenku alkilodimetylopolioksyetylenoamoniowego, 10% trójetanoloaminy oraz 53,7% wody, o pH 10,2 i gęstości 1,09 g/cm3.
Otrzymany adiuwant (oznaczony jako LP-342) dodano w ilości 2 l/ha do cieczy opryskowych zawierających herbicydy Basagran 600 SL (600 g/l bentazonu, BASF Corporation) oraz Basta 200 SL, Aventis Crop Sciences S.A.). Do przygotowania cieczy opryskowej wykorzystano wodę miękką (sumaryczna zawartość kationów wapnia i magnezu 20 g/l) oraz wodę twardą (sumaryczna zawartość kationów wapnia i magnezu 378 g/l). Herbicydy zastosowano bez oraz z adiuwantami na polu przeznaczonym pod uprawę warzyw, silnie zachwaszczonych komosą białą (48 roślin na 1 m2) znajdującą się
PL 197 529 B1 w fazie od 2 do 6 liści. Aplikację wykonano opryskiwaczem pneumatycznym zaopatrzonym w dysze płaskostrumieniowe TeeJet 8002 o wydatku 200 l cieczy opryskowej na 1 ha.
Wyniki przedstawione w tabeli 5 wskazują, że będący przedmiotem wynalazku adiuwant LP-342 okazał się bardziej efektywnym dodatkiem do herbicydu Basagran 600 SL aniżeli zalecany adiuwant porównywalny Atpolan 80 EC (emulgowany olej parafinowy, ZPH AGROMIX Niepołomnice) szczególnie, gdy do przygotowania cieczy opryskowej wykorzystano wodę twardą o zawartości 378 mg/l kationów wapnia i magnezu. W przypadku herbicydu Basta 200 SL adiuwant LP-342 SL stosowany w dawce 2 l/ha wpłynął w podobnym stopniu na zwiększenie efektywność herbicydu jak siarczan amonowy zastosowany w zalecanej, znacznie wyższej dawce 10 kg/ha.
T a b e l a 5. Wpływ herbicydów Basagran 600 SL oraz Basta 200 SL stosowanych bez oraz z dodatkiem adiuwanta LP-342 (2 l/ha) na stopień zniszczenia komosy białej w zależności od zawartości kationów wapnia i magnezu w wodzie
Kombinacja herbicydowo-adiuwantowa Zawartość kationów wapnia i magnezu w wodzie (mg/l)
20 378
skuteczność chwastobójcza (%)
Basagran 600 SL 2 l/ha bez adiuwanta 60 37
Basagran 600 SL 2 l/ha + Atpolan 80 EC 1,5 l/ha 85 79
Basagran 600 SL 2 l/ha + LP-342 2 l/ha 87 83
Basta 200 SL 2 l/ha bez adiuwanta 81 73
Basta 200 SL 2 l/ha + siarczan amonowy 10 kg/ha 89 92
Basta 200 SL 2 l/ha + LP-342 2 l/ha 94 93
NIR (p=0,05) 6
Zastrzeżenie patentowe

Claims (1)

  1. Wieloskładnikowy homogeniczny adiuwant do herbicydów, zwłaszcza opartych o substancje aktywne o charakterze słabych kwasów, zawierający surfaktant kationowy oraz siarczan amonowy, znamienny tym, że jako surfaktant kationowy zawiera od 0,1 do 80% wagowych 40-50% roztworu wodorotlenku alkilodimetylopolioksyetylenoamoniowego, posiadającego średni ciężar cząsteczkowy 350, a ponadto zawiera od 10 do 39% wagowych siarczanu amonowego, od 0,1 do 10% wagowych trójetanoloaminy, oraz od 20 do 61% wody.
PL355797A 2002-08-30 2002-08-30 Wieloskładnikowy homogeniczny adiuwant do herbicydów PL197529B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL355797A PL197529B1 (pl) 2002-08-30 2002-08-30 Wieloskładnikowy homogeniczny adiuwant do herbicydów

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL355797A PL197529B1 (pl) 2002-08-30 2002-08-30 Wieloskładnikowy homogeniczny adiuwant do herbicydów

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL355797A1 PL355797A1 (pl) 2004-03-08
PL197529B1 true PL197529B1 (pl) 2008-04-30

Family

ID=32089970

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL355797A PL197529B1 (pl) 2002-08-30 2002-08-30 Wieloskładnikowy homogeniczny adiuwant do herbicydów

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL197529B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL355797A1 (pl) 2004-03-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU632900B2 (en) Glyphosate compositions and their use
AU2008363855B2 (en) A liquid, homogenous herbicide composition, a method of weed control, a method of production of liquid, homogenous herbicide composition and use of a liquid, homogenous herbicide composition for weed control
RU2058076C1 (ru) Способ борьбы с нежелательной растительностью
CS196413B2 (en) Fungicide for the protection of vine
KR100738764B1 (ko) 인 함유 엽 제초제, 이미다졸리논 및 호르몬 제초제를 포함하는 상승작용 제초 조성물
CN105007723A (zh) 用于改善水溶性除草剂盐和浓缩肥料的相容性的组合物和方法
US5700760A (en) Herbicidal and plant growth regulant compositions and their use
US5250500A (en) Herbicidal compositions containing tetrapotassium pyrophosphate as spray adjuvant
US5710104A (en) Glyphosate compositions comprising polyethoxylated monohydric primary alcohols
LT3179B (en) Herbicidal composition
US5508249A (en) Wetting agent concentrate for agricultural chemicals
PL197529B1 (pl) Wieloskładnikowy homogeniczny adiuwant do herbicydów
CN103798272A (zh) 一种含吡唑醚菌酯与盐酸吗啉胍的杀菌组合物
DE69702906T2 (de) Herbizide und pflanzenwachstumsregulierende zusammensetzungen und deren verwendung
JP4853697B2 (ja) 除草剤組成物および除草方法
US5679620A (en) Herbicidal and plant growth regulant compositions and their use
WO1997036494A1 (en) Herbicidal and plant growth regulant compositions and their use
CN106857616A (zh) 一种含嘧苯胺磺隆与双草醚的除草组合物
AU2019280024A1 (en) Composition for reducing water hardness and pH and enhancing the efficacy of agricultural chemicals
JP2006076920A (ja) 芝生用コケ防除剤
CN106172463A (zh) 水稻田除草剂
JPS62263106A (ja) 農園芸用水和剤組成物
DE3346742A1 (de) Herbicides mittel und verfahren zu dessen anwendung
De Villiers et al. Optimizing MCPA (K-salt) activity with adjuvants
JPS58118502A (ja) 除草剤用助剤