PL197486B1 - Układ montażowy szafki sterowniczej - Google Patents

Układ montażowy szafki sterowniczej

Info

Publication number
PL197486B1
PL197486B1 PL346315A PL34631501A PL197486B1 PL 197486 B1 PL197486 B1 PL 197486B1 PL 346315 A PL346315 A PL 346315A PL 34631501 A PL34631501 A PL 34631501A PL 197486 B1 PL197486 B1 PL 197486B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
mounting
sheet metal
control cabinet
mounting element
busbars
Prior art date
Application number
PL346315A
Other languages
English (en)
Other versions
PL346315A1 (en
Inventor
Ulrich Petersen
Jörn Grimm
Andreas Hagen
Marion Spöring
Original Assignee
Aeg Niederspannungstech Gmbh
Aeg Niederspannungstechnik Gmbh & Cokg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Aeg Niederspannungstech Gmbh, Aeg Niederspannungstechnik Gmbh & Cokg filed Critical Aeg Niederspannungstech Gmbh
Publication of PL346315A1 publication Critical patent/PL346315A1/xx
Publication of PL197486B1 publication Critical patent/PL197486B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02BBOARDS, SUBSTATIONS OR SWITCHING ARRANGEMENTS FOR THE SUPPLY OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02B1/00Frameworks, boards, panels, desks, casings; Details of substations or switching arrangements
    • H02B1/26Casings; Parts thereof or accessories therefor
    • H02B1/30Cabinet-type casings; Parts thereof or accessories therefor
    • H02B1/32Mounting of devices therein
    • H02B1/34Racks
    • H02B1/36Racks with withdrawable units

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Patch Boards (AREA)

Abstract

1. Uk lad monta zowy szafki sterowniczej w kszta lcie prostopad lo scianu sk ladaj acego si e z ramy, utworzonej z czterech pionowych pod- pórek po laczonych swoimi przeciwleg lymi ko n- cami z naro znikami dwóch prostok atnych, prze- ciwleg lych ram utworzonych przez cztery po- przeczki, przy czym w ram e wmontowane s a scianki, izolatory, szyny zbiorcze oraz elementy aparatury, znamienny tym, ze do mocowania aparatury szafka sterownicza ma pod lu zny, profilowany element monta zowy (22), z dwoma zako nczeniami, wyposa zony w dwa odcinki pionowe (47, 49) i dwa odcinki poziome (46, 48), przy czym w pierwszym odcinku pionowym (47) ma w ka zdym z obszarów ko ncowych otwór mo- cuj acy (24) a przy drugim odcinku poziomym (48) ma w ka zdym z obszarów ko ncowych wyst ep (25). PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest układ montażowy szafki sterowniczej, stosowanej w zakładach przemysłowych, domach handlowych lub podobnych miejscach. Szafki sterownicze tego rodzaju służą do łączenia, kontroli, ochrony i sterowania silników, instalacji oświetleniowych i innych odbiorników.
Do spełniania swoich zadań szafka sterownicza posiada wiele paneli wsuwanych. Szafka jest podzielona na trzy części celem połączenia tych paneli z zasilaniem elektrycznym z jednej strony i ze sterowanymi urządzeniami z drugiej strony. Z tyłu szafki znajduje się strefa szyn zbiorczych a w przedniej części szafki znajdują się obok siebie strefa aparatury i strefa przyłączy kablowych. Strefa aparatury, w którą są wsunięte panele i przy czym łączy się ona na ogół z polowymi szynami zbiorczymi, jest zbudowana jak normalna szafka z wieloma półkami, to znaczy ma ona z reguły dwie ścianki boczne i wiele przegród, które rozdzielają poszczególne części strefy aparatury. Zwykle wykorzystuje się różne przegrody, w zależności od zastosowanego panelu, które są przykręcone do ścianek bocznych strefy aparatury.
Zbudowana w ten sposób szafka sterownicza wymaga użycia wielu różnych detali a jej ewentualna przebudowa jest stosunkowo kosztowna. Również budowa wymaga wiele czasu.
Celem wynalazku jest uproszczenie budowy szafki sterowniczej.
Układ montażowy szafki sterowniczej w kształcie prostopadłościanu składającego się z ramy, utworzonej z czterech pionowych podpórek połączonych swoimi przeciwległymi końcami z narożnikami dwóch prostokątnych, przeciwległych ram utworzonych przez cztery poprzeczki, przy czym w ramę wmontowane są ścianki, izolatory, szyny zbiorcze oraz elementy aparatury, charakteryzuje się według wynalazku tym, że do mocowania aparatury szafka sterownicza ma podłużny, profilowany element montażowy, z dwoma zakończeniami wyposażony w dwa odcinki pionowe i dwa odcinki poziome, przy czym w pierwszym odcinku pionowym ma w każdym z obszarów końcowych otwór mocujący a przy drugim odcinku poziomym ma w każdym z obszarów końcowych występ.
Korzystnie, w obu obszarach końcowych pierwszego odcinka pionowego elementu montażowego znajdują się otwory przelotowe a spód pierwszego odcinka pionowego jest połączony z pierwszym odcinkiem poziomym, odchodzącym w bok zaś od krawędzi górnej pierwszego odcinka pionowego odchodzi drugi poziomy odcinek do osadzenia, umieszczonego nad elementem montażowym, panelu albo adaptera.
Korzystnie, układ montażowy posiada drugi pionowy odcinek, którego górna krawędź jest połączona z pierwszym odcinkiem poziomym i który stanowi elektryczny i magnetyczny ekran panelu umieszczonego poniżej elementu montażowego.
Korzystnie, układ do pierwszego odcinka poziomego elementu montażowego ma zamocowaną przegrodę blaszaną, która ma podstawę płytową i dwa boczne skrzydełka, podwyższone względem tej podstawy, przy czym przy przedniej krawędzi bocznych skrzydełek znajduje się szczelina, przy czym zwłaszcza w przedniej części podstawy płytowej na lewym i prawym krańcu znajduje się po jednym otworze wzdłużnym, który po zamontowaniu przegrody blaszanej pokrywa się z otworem przelotowym elementu montażowego.
Układ montażowy może posiadać element zabezpieczający, który przechodzi przez otwór przelotowy elementu montażowego i otwór przelotowy przegrody blaszanej i jest zamocowany na panelu umieszczonym na drugim odcinku poziomym elementu montażowego.
Korzystnie, przegroda blaszana ma przednią część, ze skośnym fragmentem powierzchni, na którego obrzeżach znajdują się otwory, w których osadzone są po założeniu przegrody blaszanej występy elementów montażowych.
Korzystnie, po zamontowaniu przegrody blaszanej pierwsze odcinki poziome elementów montażowych wchodzą w szczeliny tej przegrody a tylne narożniki bocznych skrzydełek wchodzą w odpowiednie szczeliny w szafce sterowniczej.
Korzystnie, po założeniu elementu montażowego tylne występy są zaciśnięte w skośnych szczelinach przewidzianych w ściankach szafki sterowniczej, natomiast przednie części elementów montażowych są przykręcone przez otwory mocujące do podpórek szafki sterowniczej.
W rozwiązaniu według wynalazku, za pomocą znajdujących się każdorazowo z tyłu występów, można element montażowy wstawić szybko w szczelinę przewidzianą we wnętrzu szafki sterowniczej, po czym mocuje się przedni koniec elementu montażowego na jednym ze wsporników szafki sterowniczej, które znajdują się przy otworze strefy aparatury.
PL 197 486 B1
Dzięki specjalnemu ukształtowaniu elementu montażowego według wynalazku może on jednocześnie służyć do osadzenia panelu, do założenia przegrody blaszanej, do umieszczenia elementu służącego do jednoczesnego zabezpieczenia panelu i ewentualnie zamontowanej przegrody blaszanej względem elementu montażowego lub do założenia zawiasy i rygla.
W ten sposób, za pomocą niewielu elementów konstrukcyjnych można dowolnie kształtować podział strefy aparatury.
Układ montażowy według wynalazku zostanie bliżej przedstawiony w oparciu o przykłady wykonania uwidocznione na rysunku, którego kolejne figury ukazują w widoku perspektywicznym: fig. 1,2, 3 - ramę szafki sterowniczej, w której są zamontowane jej różne elementy składowe, fig. 4 - obsadę polowej szyny zbiorczej i izolator, fig. 5 - kilka polowych szyn zbiorczych, umieszczonych na izolatorach i obsadach szynowych, fig. 6 - układ polowych szyn zbiorczych, fig. 7 - panel widziany z dwóch stron, fig. 8 - adapter widziany z dwóch stron, fig. 9 - podwójny element montażowy, fig. - 10 element montażowy wraz z przegrodą blaszaną i panelem w stanie rozłożonym oraz fig. 11 - elementy z fig. 10 w stanie zmontowanym.
Figura 1 przedstawia, mającą kształt prostopadłościanu, ramę szafki sterowniczej z ośmioma poprzeczkami 1 i czterema podpórkami 2. Cztery poprzeczki 1 tworzą każdorazowo prostokątny spód i wierzch ramy, między narożnikami której przebiegają podpórki 2. Poprzeczki 1 i podpórki 2 są wykonane z kształtowników stalowych, które w ośmiu narożach ramy są połączone ze sobą znanymi elementami narożnikowymi.
Z tyłu ramy są umieszczone cztery poziome główne szyny zbiorcze 3, poprzez które doprowadzany jest prąd do szafki sterowniczej.
Z głównymi szynami zbiorczymi 3 są połączone cztery doprowadzenia prądowe w postaci polowych szyn zbiorczych 4, które przebiegają pionowo w zasadzie przez całą wysokość szafki sterowniczej. Każda polowa szyna 4 jest połączona elektrycznie z główną szyną zbiorczą 3. Polowe szyny zbiorcze 4 są utrzymywane na wielu obsadach 5, które są połączone z dwiema bocznymi ściankami 6. Lewa ścianka 6 u góry i u dołu jest połączona z górną lewą poprzeczką 1 i dolną lewą poprzeczką 1. Obsady polowych szyn zbiorczych 5 tworzą wraz ze ściankami 6 wspornik polowych szyn zbiorczych.
Na figurze 1 obsady polowych szyn zbiorczych 5 są umieszczone na tylnych krawędziach bocznych ścianek 6. Jest to pozycja montażowa przewidziana dla dużych paneli. Natomiast na fig. 2 obsady polowych szyn zbiorczych są umieszczone na przednich krawędziach bocznych ścianek 6 i ta pozycja montażowa jest przewidziana dla mniejszych paneli. W obu tych pozycjach montażowych są potrzebne różne elementy do połączenia głównych szyn zbiorczych 3 z polowymi szynami zbiorczymi 4. Poza tym szafka sterownicza według fig. 1 jest identyczna z szafką według fig. 2.
Figura 3 ukazuje znów taką samą szafkę sterowniczą jak na fig. 1 i 2. Jak widać na fig. 3, między prawą ścianką 6 i prawą górną poprzeczką 1 oraz lewą dolną poprzeczką 1 jest umieszczona blacha działowa 7.
Blacha działowa 7 i wspornik polowych szyn zbiorczych dzielą wnętrze szafki sterowniczej na trzy części. Za blachą 7 i wspornikiem polowych szyn znajduje się strefa szyn zbiorczych, przed blachą 7 jest strefa przyłączy kablowych a przed wspornikiem polowych szyn zbiorczych znajduje się strefa aparatury.
Figura 4 ukazuje obsadę polowych szyn zbiorczych 5 i grzebieniowy izolator 8. Izolator 8 jest wykonany z tworzywa sztucznego i ma dużą stabilność mechaniczną oraz dobre właściwości izolacyjne. Izolator 8 służy do izolowanego obsadzenia polowych szyn zbiorczych 4 na ich obsadach 5 oraz jako rozpórka między szynami 4. Między każdą obsadą polowych szyn zbiorczych 5 i szynami zbiorczymi 4 jest umieszczony każdorazowo izolator 8. Polowe szyny zbiorcze 4 są mocowane śrubami na izolatorach 8, a te ostatnie są mocowane innymi śrubami na obsadach polowych szyn zbiorczych 5, przy czym połączenia śrubowe nie stykają się ze sobą.
Jak widać na figurze 5, można jednak przewidzieć więcej izolatorów 8 niż obsad polowych szyn zbiorczych 5. Ilość przewidywanych izolatorów 8 zależy od natężenia prądów występujących w polowych szynach zbiorczych 4. Zależnie od natężenia prądów działają między szynami 4 siły, które dociskają do siebie lub rozpierają szyny 4. Jeżeli przebudowuje się później szafkę sterowniczą, to można zamontować dodatkowo pewną ilość izolatorów 8 bez konieczności demontażu całej szafki. Uzyskuje się to dzięki grzebieniowemu ukształtowaniu izolatorów 8, co umożliwia uzupełnienie polowych szyn zbiorczych 4 o dodatkowe izolatory 8 założone od tyłu przez strefę szyn zbiorczych.
Figura 6 ukazuje cztery doprowadzenia prądowe w postaci polowych szyn zbiorczych 4 mających kształt L oraz cztery doprowadzenia prądowe w postaci płaskich polowych szyn zbiorczych 9.
PL 197 486 B1
Szyny zbiorcze 4 o przekroju w kształcie litery L i płaskie szyny zbiorcze 9 są wykonane z miedzi. Każda z szyn 4 o przekroju w kształcie L jest przewidziana na natężenie prądu 1000 A, natomiast płaskie szyny zbiorcze 9 są przewidziane na prąd o natężeniu 300 A.
Płaskie szyny zbiorcze 9 można kojarzyć z szynami 4 o przekroju w kształcie litery L w taki sposób, że tworzy się dowolną kombinację polowych szyn zbiorczych na izolatorach 8 według fig. 4 i łączy się ją śrubami. W tym celu płaskie szyny zbiorcze 9 mają szerokość, która odpowiada wewnętrznej szerokości szyn zbiorczych 4 w kształcie L. Ponadto płaskie szyny zbiorcze 9 mają otwory rozmieszczone tak samo jak szyny zbiorcze 4 w kształcie L.
Jeżeli szafka sterownicza jest zaprojektowana na 300 A lub 600 A, to wykorzystuje się jedną albo dwie płaskie szyny zbiorcze 9. Gdy szafka jest zaprojektowana na 1000 A, wykorzystuje się tylko jedną szynę zbiorczą 4 w kształcie L, natomiast szynę 4 w kształcie L i jedną lub dwie płaskie szyny zbiorcze 9 stosuje się wówczas, gdy szafka jest zaprojektowana na 1300 A lub też 1600 A.
Gdy wykorzystuje się tylko płaskie polowe szyny zbiorcze 9, to izolator 8 jest ukształtowany tak, że płaskie szyny 9 są ustawione swoimi wąskimi bokami wzdłużnymi w kierunku strefy aparatury.
Figura 7 ukazuje perspektywicznie widziany z dwóch stron panel 10, w którym znajduje się wiele podzespołów montażowych 11. Z tyłu panelu 10 jest umieszczone złącze 12, które służy do elektrycznego połączenia panelu 10 z polowymi szynami zbiorczymi 4 i ma trzy wtyczki 13. Każda wtyczka 13 ma cztery języczki 14, które są rozmieszczone w dwóch kolumnach po dwa języczki 14. Wtyczki 13 są umieszczone na panelu 10 tak, że przy wsuwaniu panelu do szafki dwa języczki 14 jednej wtyczki 13 z lewej strony i dwa języczki 14 wtyczki 13 z prawej strony przylegają do wystającego w kierunku strefy aparatury ramienia polowych szyn zbiorczych 4, 9.
Żeby uzyskać dobrą oporność przejścia, języczki 14 wtyczki 13 są rozmieszczone tak, że wystające w kierunku strefy aparatury ramię szyn zbiorczych 4 jest zaciśnięte mocno między języczkami.
Widoczne na figurze 7 panele 10 występują w różnych wielkościach różniących się wysokością i głębokością. Są też panele 10 otwarte u góry i u dołu, jak na fig. 7, oraz panele całkowicie zamknięte. Jeżeli przewiduje się w szafce sterowniczej wyłącznie panele 10 o małej głębokości, to obsady polowych szyn zbiorczych 5 mocuje się na ściankach 6 w pozycji ukazanej na fig. 2. Jeżeli natomiast przewiduje się w szafce wyłącznie panele 10 o dużej głębokości, to obsady szyn zbiorczych 5 mocuje się na ściankach 6 w pozycji ukazanej na fig. 1. Gdy w szafce sterowniczej są przewidziane panele o różnej wielkości, to obsady szyn zbiorczych 5 umieszcza się również w pozycji widocznej na fig. 1, przy czym dla każdego krótszego panelu 10 potrzebny jest adapter między panelem 10 i polową szyną zbiorczą 4.
Figura 8 przedstawia w perspektywie adapter 15 widziany z dwóch kierunków. Adapter 15 wsuwa się jak panel 10 w strefę aparatury szafki sterowniczej i ma on złącze 12 z tyłu. Adapter 15 ma płytową podstawę 16, ceową ramę 17 i umieszczony w ramie wspornik 18. Elementy te są wykonane z blachy stalowej. Między wspornikiem 18 i lewą ścianką ramy 17 jest umieszczona osłona przeciwdotykowa 19 z tworzywa sztucznego, która ma wiele szczelin 20.
Za osłoną przeciwdotykową 19 znajduje się kilka adapterowych szyn zbiorczych 21, które w stanie zamontowania adaptera 15 są połączone poprzez złącze 12 z polowymi szynami zbiorczymi 4 i są całkowicie przykryte osłoną przeciwdotykową 19.
W adapter 15 według fig. 8 można wstawić wiele małych paneli 10. Szczeliny 20 osłony 19 są rozmieszczone tak, że języczki 14 wtyczek 13 mogą obejmować lub też stykać się przez osłonę 19 z sięgającymi do strefy aparatury ramionami mających również kształt L adapterowych szyn zbiorczych 21. Szyny 21 podobnie jak polowe szyny zbiorcze 4 są wykonane z miedzi i mają z wyjątkiem długości takie same wymiary jak szyny 4. Adapterowe szyny zbiorcze 21 mają nieco mniejszą długość niż wysokość adapteru 15. Dzięki umieszczeniu osłony przeciwdotykowej 19 można, po pierwsze wstawić adapter pod napięciem do szafki sterowniczej, a po drugie można wstawić panele 10 pod napięciem w adapter 15.
Dzięki zastosowaniu pokazanego na fig. 8 adaptera 15 zbędne jest stosowanie pojedynczych adapterów na każdy panel.
Figura 9 ukazuje w perspektywie dwa podłużne, profilowane elementy montażowe 22 służące do osadzenia paneli lub adaptera i do umieszczenia blaszanych przegród 23. Elementy montażowe 22 są wykonane z blachy stalowej i po odpowiednim przekręceniu mogą być umieszczone w strefie aparatury z lewej lub prawej strony, to znaczy lewy i prawy element 22 na fig. 9 są identyczne. Element montażowy 22 ma górną część z pierwszym odcinkiem poziomym 48, drugim odcinkiem poziomym 46 i pierwszym odcinkiem pionowym 47 oraz dolną część z drugim odcinkiem pionowym 49.
PL 197 486 B1
Dolny odcinek pionowy 49 przebiega w zasadzie prostopadle i ma u dołu wycięcie 30, które umożliwia dostęp do przyłączy znajdujących się ewentualnie z boku panelu 10 umieszczonego poniżej elementu montażowego 22. Dolny odcinek pionowy 49 służy do elektrycznego i mechanicznego osłonięcia panelu 10 położonego poniżej elementu montażowego 22.
Górna część elementu montażowego 22 ma w zasadzie kształt leżącego U, przy czym dolne ramię w postaci pierwszego docinka poziomego 48 ceowego górnego odcinka jest dłuższe niż górne ramię w postaci drugiego odcinka poziomego 46. Górny odcinek poziomy 46 służy do osadzenia panelu 10, natomiast dolny odcinek poziomy 48 służy do umocowania przegrody blaszanej 23. Dolny odcinek poziomy 48 ma ponadto na obu końcach po jednym wzdłużnym otworze przelotowym 26 i występie 25. Otwór przelotowy 26 służy do zablokowania przegrody blaszanej 23 oraz panelu 10. Tylne występy 25 służą do zamocowania elementów montażowych 22 w nie pokazanych na fig. 1 i 2 skośnych szczelinach ścianek 6, natomiast przednie występy wchodzą w odpowiednie otwory wzdłużne 31 przegród blaszanych 23.
Między dwoma ramionami ceowego górnego odcinka elementu montażowego 22 znajduje się podstawa U w postaci pierwszego odcinka pionowego 47, na której są przewidziane otwory mocujące 24. Za pomocą tych otworów mocujących 24 są mocowane przednie części elementów montażowych 22 na lewej przedniej podpórce 2 według fig. 1 oraz na podpórce, której nie widać na fig. 1 i która znajduje się na granicy między strefą aparatury i strefą przyłączy kablowych, między przednią górną i przednią dolną poprzeczką 1.
Wreszcie na figurze 9 widać jeszcze zawiasę 27 i rygiel 28. Oba te elementy mają występ, który jest wpasowany między górne i dolne ramiona w postaci drugiego 46 i pierwszego odcinka poziomego 48 ceowego górnego odcinka elementu montażowego 22. Występ ten ma otwór, przez który przechodzi śruba mocująca 29 służąca do zamocowania elementu montażowego 22, tak że oba elementy 27 i 28 są mocowane jednocześnie z elementami 22 na odpowiednich podpórkach.
Figura 10 przedstawia przegrodę blaszaną 23 z elementem montażowym 22 i panelem 10 bez podzespołów 11 i bez złącza 12. Przegroda blaszana 23 ma z lewej i prawej strony podstawy 35 boczne skrzydełka 34 oraz z przodu część przednią 38.
Boczne skrzydełka 34 są równoległe do podstawy 35 i są usytuowane nieco powyżej tej podstawy. Tylna krawędź skrzydełek 34 jest równoległa do tylnej krawędzi podstawy 35. Przednia krawędź skrzydełek 34 jest oddalona od przedniej części 38 przegrody blaszanej 23. Między przednią krawędzią skrzydełek 34 i podstawą 35 znajduje się szczelina 39. Odstęp między spodem skrzydełka 34 i wierzchem podstawy 35, a więc wysokość szczeliny 39, odpowiada w zasadzie grubości dolnego ramienia ceowego w kształcie pierwszego odcinka poziomego 48 górnego odcinka elementu montażowego 22. Wewnętrzne boki wzdłużne skrzydełek 34 są połączone z podstawą 35.
W pobliżu przedniej części 38 są przewidziane na obrzeżu podstawy otwory wzdłużne 33. W stanie zmontowanym otwory 33 przegrody blaszanej 23 są położone pod wzdłużnymi otworami przelotowymi 26 elementów montażowych 22. Element zabezpieczający 32 przykręcony śrubą mocującą 29 do panelu 10 przechodzi przez oba wzdłużne otwory 26, 33, tak że jednocześnie panel 10 i przegroda blaszana 23 są zabezpieczone względem elementu montażowego 22.
W przedniej części 38 przegrody blaszanej 23 przebiega na jej całej długości skośnie w górę wstawka przejściowa. Na skośnej powierzchni tej wstawki przy bocznych krańcach części 38 są przewidziane również otwory 31, które są umieszczone tak, że występy 25 elementów montażowych 22 wchodzą w otwory 31, gdy przegroda blaszana 23 jest całkowicie wsunięta w szafkę sterowniczą.
Z tą skośną powierzchnią łączy się następny fragment powierzchni, który przebiega równolegle do, ale nieco powyżej podstawy 35. Z tym równoległym fragmentem łączy się wreszcie zakończenie przedniej części 38, które przebiega pionowo w dół od fragmentu równoległego. Na lewej krawędzi tego pionowego zakończenia jest przewidziana szczelina 36, natomiast w odstępie od prawej krawędzi jest przewidziany wzdłużny otwór przelotowy 37.
Jak widać na figurze 11, lewa szczelina 36 umożliwia przejście zawiasy 27, natomiast prawy wzdłużny otwór 37 służy do przepuszczenia rygla 28.
Na figurze 11 ponadto widać drzwiczki 40, zamek 41, oś 42, sprężynę 43 i dwa otwory montażowe 44. Do zamocowania drzwiczek 40 na zawiasie 27 służy element mocujący 45 utrzymujący na zawiasie drzwiczki 40. Następnie ustawia się odpowiednio sprężynę 43 i oś 42 wsuwa się z góry przez górny otwór 44, sprężynę 43, górną część elementu mocującego 45, zawiasę 27, dolną część elementu mocującego 45 i dolny otwór 44. Położenie osi 42 zabezpiecza się wreszcie pierścieniem sprężystym na elemencie mocującym 45, do czego służy rowek na osi 42.
PL 197 486 B1
Sprężyna 43 pozwala ustalić drzwiczki 40 w położeniu otwartym jako zasadniczym położeniu spoczynkowym. Zamknięte drzwiczki 40 można zaryglować zamkiem 41 na ryglu 28.
Szafkę sterowniczą montuje się w następujący sposób: najpierw składa się ukazaną na fig. 1 do 3 ramę z ośmiu poprzeczek 1 i czterech podpórek 2. Potem montuje się główne szyny zbiorcze 3.
Jako następne montuje się dwie ścianki 6, blachę działową 7 i obsady polowych szyn zbiorczych 5.
Obsady polowych szyn zbiorczych 5 zakłada się na przednim lub tylnym obrzeżu ścianek 6, zależnie od tego, jakie panele są przewidziane w szafce sterowniczej.
Na obsady polowych szyn zbiorczych 5 zakłada się izolatory 8, po czym na izolatorach 8 umieszcza się i przykręca doprowadzenia prądu 4, 9, którymi są, stosownie do potrzeb, jedna lub więcej polowych szyn zbiorczych 4, 9.
Potem montuje się wspornik między przednią górną poprzeczką 1 i przednią dolną poprzeczką 2 na granicy między strefą aparatury i strefą przyłączy kablowych.
Teraz wstawia się elementy montażowe 22 ich tylnymi występami 25 w skośne szczeliny ścianek 6 i przykręca się z przodu do poprzeczek wraz z zawiasą 27 lub też ryglem 28.
W razie potrzeby wstawia się teraz przegrody blaszane 23. Przy tym zakłada się je bocznymi skrzydełkami 34 na dolne ramiona lub też pierwsze odcinki poziome 48 elementów montażowych 22 i wsuwa się w szafkę sterowniczą, tak że w stanie całkowitego wsunięcia przednia część podstawy 35 znajduje się pod dolnym ramieniem lub też pierwszym odcinkiem poziomym 48, wtedy pierwszy odcinek poziomy 48 wchodzi w szczelinę 39, przednie występy 25 elementów montażowych 22 wchodzą w otwory 31 przegród blaszanych 23, przednie otwory przelotowe 26 elementów montażowych 22 pokrywają się z otworami wzdłużnymi 33 przegrody blaszanej 23 i tylne narożniki przegród blaszanych 23 wchodzą w przewidziane dla nich szczeliny na nie pokazanych na rysunku elementach szafki sterowniczej.
Gdyby trzeba było zastosować adapter w montowanej szafce sterowniczej, to wkłada się go do szafki po założeniu elementów montażowych 22 i przed wstawieniem przegród blaszanych 23, przy czym podstawę płytową 16 osadza się na górnym ramieniu lub też drugim odcinku poziomym 46 elementu montażowego 22.
Po zamontowaniu przegród blaszanych 23 i adaptera 15 w przewidzianych dla nich pozycjach wkłada się teraz do szafki panele 10, przy czym po pierwsze przy wsunięciu stykają się one z polowymi szynami zbiorczymi a po drugie są osadzane na górnych ramionach lub też drugich odcinkach poziomych 46 elementów montażowych 22.
Po wsunięciu paneli 10 wsuwa się elementy zabezpieczające 32 przez wzdłużne otwory przelotowe 26 lub też 33 elementów montażowych 22 lub przegród blaszanych 23 i mocuje się na panelach 10 śrubami mocującymi 29. Dzięki temu zabezpiecza się jednocześnie względem elementu montażowego 22 zarówno położenie panelu 10 jak też ewentualnie przewidzianą przegrodę blaszaną 23.
Wreszcie montuje się drzwiczki, na czym kończy się montaż strefy aparatury.
Wcześniej wskazano już na możliwość korzystnego przekształcenia wynalazku stosownie do wymagań praktycznych. Jednak można sobie wyobrazić wiele odmian mieszczących się w ramach idei wynalazku.
Oczywiście ilość zastosowanych głównych szyn zbiorczych 3 oraz zastosowanych doprowadzeń prądu w postaci szyn zbiorczych 4, 9 zależy od ilości wymaganych faz lub też od potrzeby zastosowania przewodu zerowego. W przykładzie realizacji szafki sterowniczej wykorzystuje się zasadniczo cztery główne i polowe szyny zbiorcze. Oczywiście mogą być też trzy szyny albo inna ich ilość. Również ilość adapterowych szyn zbiorczych nie ogranicza się do trzech szyn. Można też zastosować cztery albo inną ilość adapterowych szyn zbiorczych. Kształt polowych szyn zbiorczych 4 nie ogranicza się do pokazanego kształtu L. W zasadzie można też wykorzystać inaczej profilowane polowe szyny zbiorcze. Ważne jest tylko, aby z szynami zbiorczymi 4 mogły stykać się panele 10 lub też adapter 15.
Jednak w przypadku zastosowania polowych szyn zbiorczych w kształcie L korzyść polega na tym, że można je łatwo wykonać przez wyginanie zwykłych płaskowników miedzianych.
Ukazane na figurze 6 płaskie polowe szyny zbiorcze 9 mają taką samą grubość. Ma to tę zaletę, że zmniejsza się ilość niezbędnych do dyspozycji elementów konstrukcyjnych. Oczywiście można też zastosować szyny zbiorcze 9 o różnej grubości pojedynczo albo w powiązaniu z polowymi szynami zbiorczymi 4.
Można również zaprojektować polowe szyny zbiorcze 4, 9 na inne niż wyżej podano wartości prądów.
PL 197 486 B1
Na figurze 8 przedstawiono adapter o określonej wysokości. Ale w zasadzie można też udostępnić adaptery o różnej wysokości, przy czym wówczas wysokość adaptera można odpowiednio dopasować do ilości paneli wstawianych w adapter.
Ukazany na figurze 9 element montażowy nie musi mieć wzdłużnych otworów przelotowych 26. Oczywiście można też zastosować inny mechanizm zabezpieczający. Jednak pokazane zabezpieczenie za pomocą elementu zabezpieczającego 32 ma tę zaletę, że za pomocą jednego elementu można jednocześnie zabezpieczyć względem elementu montażowego 22 panel 10 i przegrodę blaszaną 23.
Można też przewidzieć alternatywnie jeden albo dwa elementy zabezpieczające 32.

Claims (11)

1. Układ monnażowy szafki stf^i^(^\wnc^z^i^j w kształcie pr^(^^tc^f^£^c^łł^s^(^i^mj składającego się z ramy, utworzonej z czterech pionowych podpórek połączonych swoimi przeciwległymi końcami z narożnikami dwóch prostokątnych, przeciwległych ram utworzonych przez cztery poprzeczki, przy czym w ramę wmontowane są ścianki, izolatory, szyny zbiorcze oraz elementy aparatury, znamienny tym, że do mocowania aparatury szafka sterownicza ma podłużny, profilowany element montażowy (22), z dwoma zakończeniami, wyposażony w dwa odcinki pionowe (47, 49) i dwa odcinki poziome (46, 48), przy czym w pierwszym odcinku pionowym (47) ma w każdym z obszarów końcowych otwór mocujący (24) a przy drugim odcinku poziomym (48) ma w każdym z obszarów końcowych występ (25).
2. Ukkad montażowywedług zas^z-l, znamienny tym, że w obu ot^^^^r^c^łik<^i^c^c^\wy^c^łipi^r^szego odcinka poziomego (48) elementu montażowego (22) znajdują się otwory przelotowe (26).
3. Układ monnażowy według 1 albo 2, znamienny tym, że spód pierwszego odcinka pionowego (47) jest połączony z pierwszym odcinkiem poziomym (48) a od krawędzi górnej pierwszego odcinka pionowego (47) odchodzi drugi odcinek poziomy (46) do osadzenia, umieszczonego nad elementem montażowym (22), panelu (10) albo adaptera (15).
4. Ukkad monnażowy według zassc^. 1, znamienny tym, żeposiadadrugi pionowyodcinek(49), którego górna krawędź jest połączona z pierwszym odcinkiem poziomym (48) i który stanowi elektryczny i magnetyczny ekran panelu (10) umieszczonego poniżej elementu montażowego (22).
5. Ukkad monnażowy według z^^sc^^. 1, znamienny tym, że do pierwszego odcćnka poziomego (48) elementu montażowego (22) ma zamocowaną przegrodę blaszaną (23), która ma podstawę płytową (35) i dwa boczne skrzydełka (34), podwyższone względem tej podstawy płytowej (35), przy czym przy przedniej krawędzi bocznych skrzydełek znajduje się szczelina (39).
6. Ukkad monnażowy według zas^z. 5, znamienny tym, że w przedniee częścc podssawy płytowej (35) na lewym i prawym krańcu znajduje się po jednym otworze wzdłużnym (33), który po zamontowaniu przegrody blaszanej (23) pokrywa się z otworem przelotowym (26) elementu montażowego (22).
7. Ukkaa monnażowy według zassc^. 6, znamienny tym, że posiada elemenn z^j^^^fri<^c^^^jj^c^Ct (32), który przechodzi przez otwór przelotowy (26) elementu montażowego (22) i otwór przelotowy (33) przegrody blaszanej (23) i jest zamocowany na panelu (10) umieszczonym na drugim odcinku poziomym (46) elementu montażowego (22).
8. Ukkad monnażowy według zasScz. 5, znamienny tym, że ppzegrodablaszana (23) ma przednią (38), ze skośnym segmentem powierzchni, na którego obrzeżach znajdują się otwory (31), w których osadzone są po założeniu przegrody blaszanej (23) występy (25) elementów montażowych (22).
9. Ukkad montażowy według zas-trz. 5, tym, że po zamontowaniu przegrody blaszanej (23) pierwsze odcinki poziome (48) elementów montażowych (22) są usytuowane w szczelinach tej przegrody blaszanej (23).
10. Układ monnażowy według zasSrz. 5, tym, że po zamontowaniu przegrody blaszanej (23) tylne narożniki bocznych skrzydełek wchodzą w odpowiednie szczeliny w szafce sterowniczej.
11. Uktad montażowy według zas-trz. 1, tym, że po założeniu elemento monnazowego (22) tylne występy są zaciśnięte w skośnych szczelinach przewidzianych w ściankach (6) szafki sterowniczej, natomiast przednie części elementów montażowych (22) są przykręcone przez otwory mocujące do podpórek (2) szafki sterowniczej.
PL346315A 2000-03-17 2001-03-07 Układ montażowy szafki sterowniczej PL197486B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE2000113101 DE10013101A1 (de) 2000-03-17 2000-03-17 Montagesystem für einen Schaltschrank

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL346315A1 PL346315A1 (en) 2001-09-24
PL197486B1 true PL197486B1 (pl) 2008-04-30

Family

ID=7635152

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL346315A PL197486B1 (pl) 2000-03-17 2001-03-07 Układ montażowy szafki sterowniczej

Country Status (3)

Country Link
EP (1) EP1137136A1 (pl)
DE (1) DE10013101A1 (pl)
PL (1) PL197486B1 (pl)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10206659A1 (de) * 2002-02-12 2003-08-28 Siemens Ag Modulschale für leistungselektronische Baugruppen
CN101252261B (zh) * 2008-04-08 2010-06-02 上海华声电气研究所 一种制造拼装式电气柜的方法及其构件

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4132387A1 (de) * 1991-09-26 1993-04-01 Siemens Ag Traganordnung fuer elektrische geraete
DE9204391U1 (pl) * 1992-03-31 1993-07-29 Kloeckner-Moeller Gmbh, 53115 Bonn, De
DE4210679A1 (de) * 1992-04-01 1993-10-07 Kloeckner Moeller Gmbh Einschub-Niederspannungsschaltanlage zur Abgabe oder Verteilung elektrischer Energie
DE29605230U1 (de) * 1996-03-20 1996-08-22 Siemens Ag Montagevorrichtung für einen Schaltschrank
DE19647802C1 (de) * 1996-11-19 1998-01-22 Loh Kg Rittal Werk Montageschiene für einen Schaltschrank
DE19737673C5 (de) * 1997-08-29 2005-10-27 Rittal Gmbh & Co. Kg Schaltschrank mit einer Transportsicherung
DE19713948C2 (de) * 1997-04-04 1999-03-04 Eberhard Gawehn Innenausbau für Schaltschränke
US6021909A (en) * 1998-11-13 2000-02-08 Hewlett-Packard Company Equipment enclosure rack support rail system

Also Published As

Publication number Publication date
PL346315A1 (en) 2001-09-24
DE10013101A1 (de) 2001-10-04
EP1137136A1 (de) 2001-09-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2461933C2 (ru) Система распределительного шкафа
JP4961021B2 (ja) エンクロージャ装置
DK2220965T3 (en) Carrier profile rail and presentation system with one
US5393942A (en) Panelboard having panel-mounted interlock for two main circuit breakers
PL190546B1 (pl) Stelaż szafy przyłączeniowej
CA2713945C (en) Busbar positioning block
JP7080139B2 (ja) 低電圧配電盤
KR100984143B1 (ko) 다중도체 접속장치 및 이를 이용한 배·분전반
US5905631A (en) Low-voltage switchgear assembly for the output or distribution of electrical energy
CN109494573B (zh) 低压配电盘的柜体中的隔室分隔和母线支撑装置
GB2214725A (en) Retaining bus bars
KR100540204B1 (ko) 모듈 조립형 저압 동력반(엠씨씨반)
US8210362B2 (en) Control box arrangement
PL194001B1 (pl) Układ szyn prądowych w polu rozdzielnicy elektrycznej
EP2912735B1 (en) Busbar assembly
RU113080U1 (ru) Монтажные рейки и электрораспределительный модуль, содержащий упомянутые рейки
KR100641031B1 (ko) 전력장치용 배전반
KR101257240B1 (ko) 전동기 제어반의 복수 유닛 어댑터
PL197486B1 (pl) Układ montażowy szafki sterowniczej
KR101082328B1 (ko) 스탭 커넥터 일체형 차단기를 이용한 축소형 고강도 mcc
US6072159A (en) Draw-out heater service module and switchgear incorporating same
US9532477B2 (en) Data rack support and wire management system and methods for using the same
PL198225B1 (pl) Przystawka do szafy rozdzielczej
PL199106B1 (pl) Układ celkowych szyn zbiorczych dla rozdzielnicy szafowej
NO133734B (pl)

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20110307