PL198225B1 - Przystawka do szafy rozdzielczej - Google Patents

Przystawka do szafy rozdzielczej

Info

Publication number
PL198225B1
PL198225B1 PL346460A PL34646001A PL198225B1 PL 198225 B1 PL198225 B1 PL 198225B1 PL 346460 A PL346460 A PL 346460A PL 34646001 A PL34646001 A PL 34646001A PL 198225 B1 PL198225 B1 PL 198225B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
busbars
adapter
frame
field
switch cabinet
Prior art date
Application number
PL346460A
Other languages
English (en)
Other versions
PL346460A1 (en
Inventor
Ulrich Petersen
Jörn Grimm
Andreas Hagen
Marion Spöring
Original Assignee
Aeg Niederspannungstech Gmbh
Aeg Niederspannungstechnik Gmbh & Cokg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Aeg Niederspannungstech Gmbh, Aeg Niederspannungstechnik Gmbh & Cokg filed Critical Aeg Niederspannungstech Gmbh
Publication of PL346460A1 publication Critical patent/PL346460A1/xx
Publication of PL198225B1 publication Critical patent/PL198225B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02BBOARDS, SUBSTATIONS OR SWITCHING ARRANGEMENTS FOR THE SUPPLY OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02B1/00Frameworks, boards, panels, desks, casings; Details of substations or switching arrangements
    • H02B1/26Casings; Parts thereof or accessories therefor
    • H02B1/30Cabinet-type casings; Parts thereof or accessories therefor
    • H02B1/32Mounting of devices therein
    • H02B1/34Racks
    • H02B1/36Racks with withdrawable units
    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02BBOARDS, SUBSTATIONS OR SWITCHING ARRANGEMENTS FOR THE SUPPLY OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02B1/00Frameworks, boards, panels, desks, casings; Details of substations or switching arrangements
    • H02B1/20Bus-bar or other wiring layouts, e.g. in cubicles, in switchyards
    • H02B1/21Bus-bar arrangements for rack-mounted devices with withdrawable units

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Patch Boards (AREA)

Abstract

1. Przystawka do szafy rozdzielczej zawie- rajaca ram e oraz element laczeniowy, zna- mienna tym, ze w ramie (17) umieszczona jest pionowo wi eksza liczba szyn zbiorczych (21) przystawki, które rozci agaj a si e w zasadzie na ca lej wysoko sci ramy. PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest przystawka do szafy rozdzielczej, stosowanej w instalacjach przemysłowych, domach handlowych albo podobnych instalacjach.
Szafy rozdzielcze tego rodzaju łączą, kontrolują, zabezpieczają i sterują silnikami, odprowadzeniami świetlnymi i innymi odbiornikami. Funkcje te są pełnione w szafach rozdzielczych przez całkiem różnego rodzaju podzespoły wsuwane. Podzespoły wsuwane różnią się zwłaszcza swoimi głębokościami i wysokościami. Tylko w wyjątkowo rzadkich przypadkach wszystkie zabudowywane w szafie rozdzielczej podzespoły wsuwane mają tę samą głębokość. Wszystkie podzespoły wsuwane powinny jednak łączyć się z polowymi szynami zbiorczymi umieszczonymi na tylnej stronie szafy rozdzielczej, które rozciągają się na ogół pionowo od góry do dołu na całej wysokości szafy rozdzielczej.
Aby umożliwić jednoczesne umieszczenie podzespołów wsuwanych o tej samej głębokości i podzespołów wsuwanych o mniejszych głębokościach w tej samej szafie rozdzielczej należy na ogół przewidzieć dla każdego mniejszego podzespołu wsuwanego przystawkę. Stosowanie przystawki przy każdym mniejszym podzespole wsuwanym jest jednak stosunkowo kosztowne i kłopotliwe. Problem ten potęguje się jeszcze bardziej przez to, że w przypadku podzespołów wsuwanych o różnej wysokości należy przewidzieć indywidualne przystawki o różnej wysokości.
Z dokumentu DE 198 07 990 C1 znana jest przystawka do umieszczania na szynach prądowych wielofazowego układu z szynami prądowymi, zawierająca środki do obsadzania elektrycznych przyrządów rozdzielczych oraz ich elektryczne przyłącze do szyn prądowych. Przystawka ta zawiera prostokątną ramę składającą się z dwóch elementów poprzecznych i dwóch elementów podłużnych, przy czym na elementach poprzecznych zamocowane są styki przyłączeniowe. Elementy podłużne ramy przystawki są wyposażone w otwory do mocowania za pomocą śrub przyrządów rozdzielczych.
Przystawka do szafy rozdzielczej zawierająca ramę oraz element łączeniowy, według wynalazku charakteryzuje się tym, że w ramie umieszczona jest pionowo większa liczba szyn zbiorczych przystawki, które rozciągają się w zasadzie na całej wysokości ramy.
Korzystnie, przystawka zawiera płytę podstawową, na której jest umieszczona rama i za pomocą której przystawkę można umieścić w szafie rozdzielczej w sposób podobny jak podzespół wsuwany.
Korzystnie, przystawka zawiera element ochronny dla palców, który zakrywa z przodu szyny zbiorcze przystawki i który ma większą liczbę szczelin, przez które umieszczone w przystawce podzespoły wsuwane mogą stykać się z szynami zbiorczymi przystawki.
Korzystnie, w ramie przystawki jest umieszczona część podporowa, przy czym pomiędzy częścią podporową i bocznym odcinkiem ściennym ramy jest umieszczony element ochronny dla palców.
Korzystnie, na tylnej stronie przystawki jest umieszczony element łączeniowy, który przy wsuwaniu przystawki do szafy rozdzielczej styka się z polowymi szynami zbiorczymi szafy rozdzielczej i który w przystawce jest połączony z szynami zbiorczymi przystawki.
Rozwiązanie według wynalazku umożliwia uniknięcie wymienionych powyżej problemów. W proponowaną przystawkę można wsuwać - w zależności od rodzaju szafy rozdzielczej - kilka podzespołów wsuwanych jednocześnie. W tym celu przystawka jest ze swojej strony wyposażona w szyny zbiorcze, które są umieszczone w przystawce pionowo i rozciągają się w zasadzie na całej wysokości ramy przystawki.
Dzięki temu przez wsunięcie przystawki do szafy rozdzielczej umożliwia się wsuwanie w przystawkę większej liczby płytszych podzespołów wsuwanych w taki sam sposób, jak wsuwa się w szafę rozdzielczą głębsze wsuwane podzespoły.
W ten sposób odpada wymóg uciążliwych osobnych przystawek do podzespołów wsuwanych o mniejszej głębokości. Ponieważ stosowanie przystawki jest stosunkowo proste, więc można w ten sposób uzyskać oszczędności czasu i pieniędzy.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 do fig. 3 przedstawiają ramę szafy rozdzielczej, w którą są wbudowane różne części składowe szafy rozdzielczej, w widoku perspektywicznym, fig. 4 przedstawia uchwyt polowych szyn zbiorczych i część izolującą, w widoku perspektywicznym, fig. 5 - większą liczbę polowych szyn zbiorczych, umieszczonych na częściach izolujących i uchwytach polowych szyn zbiorczych, fig. 6 - rozmieszczenie polowych szyn zbiorczych, fig. 7 - wsuwany z dwóch stron podzespół, w widoku perspektywicznym, fig. 8 przystawkę, w widoku perspektywicznym z dwóch stron, fig. 9 - dwa elementy montażowe, w widoku perspektywicznym, fig. 10 - element montażowy z blachą pośrednią i podzespołem wsuwanym,
PL 198 225 B1 w widoku w stanie rozłożonym, a fig. 11 - elementy z fig. 10 w stanie złożonym, w widoku perspektywicznym.
Na fig. 1 przedstawiona jest prostopadłościenna rama szafy rozdzielczej z ośmioma poprzeczkami 1 i czterema podporami 2. Cztery poprzeczki 1 tworzą prostokątną dolną względnie górną stronę ramy, a pomiędzy jej punktami narożnymi przebiegają podpory 2. Poprzeczki 1 i podpory 2 składają się z profili stalowych, które są ze sobą połączone w ośmiu narożnikach ramy za pomocą znanych elementów narożnikowych.
Na tylnej stronie ramy znajdują się główne szyny zbiorcze 3, które przebiegają poziomo. Poprzez te główne szyny zbiorcze 3 doprowadza się prąd do szafy rozdzielczej.
Z głównymi szynami zbiorczymi 3 są połączone cztery elementy doprowadzające prąd w postaci polowych szyn zbiorczych 4, które rozciągają się pionowo w zasadzie na całej wysokości szafy rozdzielczej. Każda polowa szyna zbiorcza 4 łączy się elektrycznie z główną szyną zbiorczą 3. Polowe szyny zbiorcze 4 są trzymane przez znaczną liczbę uchwytów 5 polowych szyn zbiorczych. Uchwyty 5 polowych szyn zbiorczych są połączone z dwoma bocznymi elementami ściennymi 6. Lewy element ścienny 6 jest połączony na górze i na dole z górną lewą poprzeczką 1 i z dolną lewą poprzeczką 1. Uchwyty 5 polowych szyn zbiorczych tworzą wraz z elementami ściennymi 6 zespół nośny polowych szyn zbiorczych.
Na fig. 1 uchwyty 5 polowych szyn zbiorczych są umieszczone na tylnych krawędziach bocznych elementów ściennych 6. Taki układ zabudowy jest przeznaczony dla dużych podzespołów wsuwanych. Na fig. 2 uchwyty polowych szyn zbiorczych są natomiast umieszczone na przednich krawędziach bocznego elementu ściennego 6. Ten układ zabudowy jest przeznaczony dla mniejszych podzespołów wsuwanych. W obydwóch układach zabudowy konieczne są różne elementy łącznikowe do łączenia głównych szyn zbiorczych 3 z polowymi szynami zbiorczymi 4. W pozostałych przypadkach szafa rozdzielcza według fig. 1 odpowiada szafie rozdzielczej według fig. 2.
Na fig. 3 przedstawiono ponownie tę samą szafę rozdzielczą jak na fig. 1 i fig. 2. Jak widać z fig. 3, pomiędzy prawym elementem ściennym 6 i prawą górną poprzeczką 1 oraz lewą dolną poprzeczką 1 jest umieszczona blacha działowa 7.
Blacha działowa 7 i zespół nośny polowych szyn zbiorczych dzielą wewnętrzną przestrzeń szafy rozdzielczej na trzy obszary. Za blachą działową 7 i zespołem nośnym polowych szyn zbiorczych znajduje się przestrzeń szyn zbiorczych, przed blachą działową 7 znajduje się przestrzeń przyłączy kablowych, a przed zespołem nośnym polowych szyn zbiorczych znajduje się przestrzeń przyrządów.
Na fig. 4 przedstawiono uchwyt 5 polowych szyn zbiorczych i grzebieniową część izolującą 8. Część izolująca 8 jest wykonana z tworzywa sztucznego i ma wysoką stabilność mechaniczną oraz dobre właściwości izolacyjne. Część izolująca 8 służy do izolującego rozmieszczania polowych szyn zbiorczych 4 na uchwytach 5 polowych szyn zbiorczych oraz jako element dystansowy pomiędzy polowymi szynami zbiorczymi 4. Pomiędzy każdym uchwytem 5 polowych szyn zbiorczych i polowymi szynami zbiorczymi 4 jest umieszczona każdorazowo część izolująca 8. Polowe szyny zbiorcze 4 mocuje się za pomocą śrub na częściach izolujących 8. Części izolujące 8 mocuje się za pomocą innych śrub na uchwytach 5 polowych szyn zbiorczych. Połączenia śrubowe nie stykają się ze sobą.
Jak to jest widoczne na fig. 5, można jednak umieścić więcej części izolujących 8 niż uchwytów 5 polowych szyn zbiorczych. Liczba przewidywanych części izolujących 8 zależy od natężenia prądów występujących w polowych szynach zbiorczych 4. Odpowiednio do występujących prądów pomiędzy polowymi szynami zbiorczymi 4 działają siły, które przysuwają do siebie albo odsuwają od siebie polowe szyny zbiorcze 4. Jeżeli później szafę rozdzielczą przezbraja się, to można wbudować odpowiednią liczbę części izolujących 8 bez konieczności całkowitego demontażu szafy rozdzielczej. Uzyskuje się to dzięki grzebieniowemu ukształtowaniu części izolujących 8, które umożliwiają dodatkowe wyposażenie polowych szyn zbiorczych 4 w części izolujące 8 od tyłu poprzez przestrzeń szyn zbiorczych.
Na fig. 6 przedstawiono cztery elementy do doprowadzania prądu w postaci polowych szyn zbiorczych 4 o kształcie litery L oraz cztery elementy do doprowadzania prądu w postaci płaskich polowych szyn zbiorczych 9. Polowe szyny zbiorcze 4 o kształcie litery L i płaskie polowe szyny zbiorcze 9 są wykonane z miedzi. Polowe szyny zbiorcze 4 o kształcie litery L są w danym przypadku przewidziane dla natężenia prądu 1000 A, natomiast płaskie polowe szyny zbiorcze 9 są w danym przypadku przewidziane dla natężeń prądu 300 A.
Płaskie polowe szyny zbiorcze 9 można łączyć z polowymi szynami zbiorczymi 4 o kształcie litery L umieszczając dowolne połączenie polowych szyn zbiorczych 4 w częściach izolujących 8 według
PL 198 225 B1 fig. 4 i łącząc je za pomocą śrub. W tym celu płaskie polowe szyny zbiorcze 9 mają szerokość odpowiadającą wewnętrznej szerokości polowych szyn zbiorczych 4 o kształcie litery L. Poza tym płaskie polowe szyny zbiorcze 9 mają to samo dziurkowanie co i polowe szyny zbiorcze 4 o kształcie litery L.
Jeżeli szafę rozdzielczą projektuje się na natężenie 300 A albo 600 A, to stosuje się jedną względnie dwie płaskie polowe szyny zbiorcze 9, zaś jeżeli projektuje się szafę zbiorczą na 1000 A, to stosuje się tylko jedną polową szynę zbiorczą 4 o kształcie litery L, natomiast, gdy szafę rozdzielczą projektuje się na natężenie 1300 A względnie 1600 A, stosuje się jedną polową szynę zbiorczą 4 o kształcie litery L i jedną względnie dwie płaskie polowe szyny zbiorcze.
Jeżeli stosuje się tylko płaskie szyny zbiorcze 9, to część izolującą kształtuje się w taki sposób, że płaskie polowe szyny zbiorcze 9 są skierowane swoimi wąskimi wzdłużnymi stronami w kierunku przestrzeni przyrządów.
Na fig. 7 przedstawiono w dwóch widokach perspektywicznych podzespół wsuwany 10. W podzespole wsuwanym 10 jest umieszczona większa liczba podzespołów 11. Na tylnej stronie podzespołu wsuwanego 10 znajduje się element łączeniowy 12, który służy do elektrycznego połączenia podzespołu wsuwanego 10 z polowymi szynami zbiorczymi 4 i ma trzy elementy wtykowe 13. Każdy element wtykowy 13 ma cztery języczki 14. Cztery języczki 14 jednego elementu wtykowego 13 są rozmieszczone w dwóch kolumnach po dwa języczki 14. Elementy wtykowe 13 są umieszczone w taki sposób na podzespole wsuwany 10, że przy wsuwaniu podzespołu wsuwanego 10 w szafę rozdzielczą dwa języczki 14 jednego elementu wtykowego 13 po lewej stronie i dwa języczki 14 elementu wtykowego 13 po prawej stronie przylegają do ramienia polowych szyn zbiorczych 4, 9, wystającego w kierunku przestrzeni przyrządów.
Aby uzyskać dobrą oporność przejścia języczki 14 elementu wtykowego 13 są przy tym umieszczone w taki sposób, że ramię polowych szyn zbiorczych 4, wystające w kierunku przestrzeni przyrządów, zaciska się mocno pomiędzy języczkami.
Podzespoły wsuwane 10 pokazane na fig. 7 mają różne wielkości, przy czym różnią się one pod względem wysokości i głębokości. Jak pokazano na fig. 7, istnieją także podzespoły wsuwane 10 otwarte od góry i od dołu, jak również podzespoły wsuwane 10 całkowicie zamknięte. Jeżeli w przypadku szafy rozdzielczej przewiduje się wyłącznie podzespoły wsuwane 10 o małej głębokości, to uchwyty 5 polowych szyn zbiorczych mocuje się na elementach ściennych 6 w położeniu pokazanym na fig. 2. Jeżeli natomiast w przypadku jakiejś szafy rozdzielczej przewiduje się wyłącznie podzespoły wsuwane 10 o większej głębokości, to uchwyty 5 polowych szyn zbiorczych mocuje się na elementach ściennych 6 w położeniu widocznym na fig. 1. Jeżeli w przypadku szafy rozdzielczej przewiduje się podzespoły wsuwane o różnej wielkości, to uchwyty 5 polowych szyn zbiorczych umieszcza się również w położeniu pokazanym na fig. 1, przy czym wtedy dla każdego krótszego podzespołu wsuwanego 10 konieczna jest przystawka pomiędzy podzespołem wsuwanym 10 i polowymi szynami zbiorczymi 4.
Na fig. 8 przedstawiono przystawkę 15 w widoku perspektywicznym w dwóch kierunkach. Przystawkę 15 wsuwa się tak jak podzespół wsuwany 10 w przestrzeń przyrządów szafy rozdzielczej i ma ona na tylnej stronie element łączeniowy 12. Przystawka 15 jest złożona z płyty podstawowej 16, ramy 17 o kształcie litery U i części podporowej 18 umieszczonej w ramie. Elementy 16, 17 i 18 są wykonane z blachy stalowej. Pomiędzy częścią podporową 18 i lewym odcinkiem ścianki ramy 17 jest umieszczony element ochronny 19 dla palców z tworzywa sztucznego.
Element ochronny 19 ma większą liczbę szczelin 20.
Za elementem ochronnym 19 dla palców znajduje się większa liczba szyn zbiorczych 21 przystawki, które we wbudowanym stanie przystawki 15 są połączone poprzez element łączeniowy 12 z polowymi szynami zbiorczymi 4 i są całkowicie zakryte przez element ochronny 19 dla palców.
W przystawce 15 według fig. 8 można umieścić większą liczbę małych podzespołów wsuwanych 10. Szczeliny 20 elementu ochronnego 19 dla palców są rozmieszczone w taki sposób, że języczki 14 elementów wtykowych 13 mogą być objęte względnie stykać się poprzez element ochronny 19 dla palców z ramionami mającymi również kształt litery L szyn zbiorczych 21 przystawki, wystającymi w kierunku przestrzeni przyrządów. Szyny zbiorcze 21 przystawki są wykonane, podobnie jak polowe szyny zbiorcze 4, z miedzi i mają, pomijając długość, te same wymiary co i polowe szyny zbiorcze 4. Długość szyn zbiorczych 21 przystawki jest nieznacznie mniejsza niż wysokość przystawki 15. Dzięki umieszczeniu elementu ochronnego 19 dla palców daje się po pierwsze wsuwać przystawkę 15 pod napięciem w szafę rozdzielczą, a po drugie można wsuwać pod napięciem podzespoły wsuwane 10 w przystawkę 15.
PL 198 225 B1
Dzięki zastosowaniu przystawki 15 pokazanej na fig. 8 zbędne staje się stosowanie osobnych przystawek dla każdego podzespołu wsuwanego.
Na fig. 9 przedstawione są w widoku perspektywicznym dwa podłużne, profilowane elementy montażowe 22 do podpierania podzespołów wsuwanych albo przystawki oraz do umieszczania blach pośrednich 23. Elementy montażowe 22 są wykonane z blachy stalowej i mogą być, po odpowiednim obróceniu w lewo albo w prawo, umieszczone w przestrzeni przyrządów, co oznacza, że lewy i prawy element montażowy 22 według fig. 9 są identyczne. Element montażowy 22 ma górny odcinek z pierwszym poziomym odcinkiem 48, drugim poziomym odcinkiem 46 i pierwszym pionowym odcinkiem 47 oraz dolny odcinek z drugim pionowym odcinkiem 49.
Dolny odcinek 49 rozciąga się w zasadzie pod kątem prostym i ma na swojej dolnej stronie wycięcie 30. Dzięki wycięciom 30 pozostają dostępne elementy przyłączeniowe, które mogą znajdować się po stronie podzespołu wsuwanego 10 umieszczonego pod elementem montażowym 22. Dolny odcinek 49 służy do elektrycznego i mechanicznego osłaniania podzespołu wsuwanego 10 znajdującego się pod kątownikiem montażowym.
Górny odcinek 46, 47, 48 ma w zasadzie kształt leżącej litery U, przy czym dolne ramię 48 górnego odcinka kształtu litery U jest dłuższe niż górne ramię 46. Ramię górne 46 służy do podparcia podzespołu wsuwanego 10, natomiast ramię dolne 48 - do podparcia blachy pośredniej 23. Dolne ramię 48 ma poza tym na każdym z obydwóch końców podłużny otwór 26 i występ 25. Podłużny otwór 26 służy do blokowania blachy pośredniej 23 oraz wsuwanego podzespołu 10. Tylne występy 25 służą do mocowania elementów montażowych 22 w odpowiednich, nie pokazanych na fig. 1 i fig. 2 ukośnych szczelinach elementów ściennych 6, natomiast występy przednie wchodzą w odpowiednie podłużne otwory 31 blach pośrednich 23.
Pomiędzy obydwoma ramionami górnego odcinka o kształcie litery U elementu montażowego 22 znajduje się podstawa 47 kształtu litery U. W podstawie 47 znajdują się otwory 24 do mocowania. Za pomocą tych otworów 24 mocuje się przednie części elementów montażowych 22 na lewej przedniej podporze 2 według fig. 1 i podporze, która nie jest pokazana na fig. 1, a która przebiega na granicy pomiędzy przestrzenią przyrządów i przestrzenią przyłączy kablowych, pomiędzy przednią górną i przednią dolną poprzeczką 1.
Ponadto na fig. 9 pokazano jeszcze element zawiasowy 27 i element blokujący 28. Te dwa elementy mają odcinek, który wchodzi pomiędzy górnym i dolnym ramieniem 46, 48 górnego odcinka o kształcie litery U elementu montażowego 22. Odcinek ten ma otwór, przez który prowadzone są śruby mocujące 29 do umocowania elementu montażowego 22, tak że obydwa elementy 27 i 28 mocuje się na odpowiednich podporach jednocześnie z elementami montażowymi 22.
Na fig. 10 przedstawiono blachę pośrednią 23 wraz z elementem montażowym 22 i podzespołem wsuwanym 10 bez podzespołów montażowych i bez elementu łączeniowego 12. Blacha pośrednia 23 ma po lewej i po prawej stronie płyty podstawowej 35 boczne części 34, a z przodu przednią część 38.
Boczne części 34 są równoległe i podniesione względem płyty podstawowej 35. Tylna krawędź bocznych części 34 jest równoległa do tylnej krawędzi płyty podstawowej 35. Przednia krawędź bocznych części 34 znajduje się w pewnej odległości od przedniej części 38 blachy pośredniej 23. Pomiędzy przednią krawędzią bocznych części 34 i płytą podstawową 35 znajduje się szczelina 39. Odległość pomiędzy dolną stroną bocznej części 34 i górną stroną płyty podstawowej 35, a więc wysokość szczeliny 39, odpowiada w zasadzie grubości dolnego ramienia 48 górnego odcinka elementu montażowego 22. Wewnętrzne podłużne boki bocznych części 34 są połączone z płytą podstawową 35.
W pobliżu przedniej części 38 znajdują się w każdym obszarze brzegowym płyty podstawowej podłużne otwory 33. W stanie złożonym podłużne otwory 33 blachy pośredniej 23 leżą pod podłużnymi otworami 26 elementów montażowych 22. Element zabezpieczający 32 przymocowany za pomocą śruby mocującej 29 do podzespołu wsuwanego 10 przechodzi wtedy przez obydwa podłużne otwory 26, 33, tak że podzespół wsuwany 10 i blacha pośrednia 23 są unieruchomione względem elementu montażowego 22.
W przedniej części 38 blachy pośredniej 23 blacha pośrednia 23 przebiega na całej swojej długości ukośnie do góry. W ukośnej płaszczyźnie tej części przewiduje się również na bocznych brzegach przedniej części 38 otwory 31, które są rozmieszczone w ten sposób, że występy 25 elementów montażowych 22 wchodzą w otwory 31, gdy blacha pośrednia 23 jest całkowicie wsunięta w szafę rozdzielczą.
PL 198 225 B1
Z ukośną powierzchnią łączy się dalsza część, która przebiega równolegle do płyty podstawowej 35, lecz jest względem niej podwyższona. Z tą równoległą częścią łączy się wreszcie część końcowa przedniej części 38, która przebiega od równoległej części pionowo do dołu. Na lewym brzegu tej pionowej części końcowej znajduje się szczelina 36, natomiast w pewnym odstępie od prawego brzegu znajduje się podłużny otwór 37.
Jak widać na fig. 11, lewa szczelina 36 służy do przeprowadzenia elementu zawiasowego 27, podczas gdy prawy otwór podłużny 37 służy do przeprowadzenia elementu blokującego 28.
Na fig. 11 widoczne są ponadto drzwiczki 40, zamek 41, oś 42, sprężyna 43 i dwa otwory montażowe 44. Dla przymocowania drzwiczek 40 do elementu zawiasowego 27 drzwiczki 40 trzyma się na elemencie zawiasowym za pomocą elementu mocującego 45. Następnie umieszcza się odpowiednio sprężynę 43, a oś 42 wsuwa się od góry przez górny otwór montażowy 44, sprężynę 43, górną część elementu mocującego 45, element zawiasowy 27, dolną część elementu mocującego 45 i przez dolny otwór montażowy 44. Położenie osi 42 zabezpiecza się na koniec za pomocą pierścienia zatrzaskowego na elemencie mocującym 45. W tym celu oś 42 jest wyposażona w rowek. Przez umieszczenie sprężyny 43 daje się ustalić położenie spoczynkowe drzwiczek 40 w zasadzie jako położenie otwarte. Drzwiczki zamknięte 40 można blokować na elemencie blokującym 28 za pomocą zamka 41.
Składanie szafy rozdzielczej odbywa się w sposób następujący.
Najpierw składa się ramę pokazaną na fig. 1 do fig. 3 z ośmioma poprzeczkami i czterema podporami.
Następnie odbywa się montowanie głównych szyn zbiorczych 3.
Jako następne elementy wmontowuje się dwa elementy ścienne 6, blachę działową 7 i uchwyty 5 polowych szyn zbiorczych.
W zależności od tego, jakie podzespoły wsuwane przewiduje się w szafie rozdzielczej, na przednim albo tylnym brzegu elementów ściennych 6 umieszcza się uchwyty 5 polowych szyn zbiorczych.
Na uchwytach 5 polowych szyn zbiorczych umieszcza się części izolujące 8, a następnie w częściach izolujących 8 umieszcza się i mocuje śrubami elementy doprowadzające prąd. W zależności od potrzeby elementy doprowadzające prąd mają postać jednej albo więcej polowych szyn zbiorczych 4, 9.
Następnie wmontowuje się podpory pomiędzy przednią górną poprzeczką 1 i przednią dolną poprzeczką 2 na granicy pomiędzy przestrzenią przyrządów i przestrzenią przyłączy kablowych.
Teraz umieszcza się elementy montażowe 22 ich tylnymi występami 25 w ukośnie biegnących szczelinach elementów ściennych 6 i mocuje się od przodu śrubami do poprzeczek razem z elementem zawiasowym 27 względnie elementem blokującym 28.
O ile jest to konieczne, umieszcza się teraz blachy pośrednie, przy czym kładzie się je bocznymi częściami 34 na dolne ramiona względnie pierwsze poziome odcinki elementów montażowych 22 i wsuwa w szafę rozdzielczą, tak że w całkowicie wsuniętym stanie przednia część płyty podstawowej 35 znajduje się pod dolnym ramieniem względnie pierwszym poziomym odcinkiem 48, poziomy odcinek 48 wystaje w szczelinę 39, przednie występy 25 elementów montażowych 22 wchodzą w otwory 31 blach pośrednich 23, przednie podłużne otwory 26 elementów montażowych 22 pokrywają się z podłużnymi otworami 33 blachy pośredniej 23, a tylne narożniki blach pośrednich 23 wchodzą w przewidziane do tego szczeliny w elementach szafy rozdzielczej, również nie pokazanych na rysunku.
Jeżeli w zabudowywanej szafie rozdzielczej konieczne jest zastosowanie przystawki, to wstawia się ją oczywiście po umieszczeniu elementów montażowych 22 i przed wsunięciem blach pośrednich 23 w szafę rozdzielczą, przy czym płytę podstawową 16 podpiera się na górnym ramieniu względnie drugim poziomym odcinku elementu montażowego 22.
Po zamontowaniu blach pośrednich 23 i przystawki 15 w ich przewidzianych do tego położeniach wstawia się teraz w szafę rozdzielczą podzespoły wsuwane 10, przy czym z jednej strony stykają się one przy wsuwaniu z polowymi szynami zbiorczymi, a z drugiej strony podpierają się na górnych ramionach względnie drugich poziomych odcinkach elementów montażowych 22.
Po wsunięciu podzespołów wsuwanych 10 przesuwa się elementy zabezpieczające 32 przez podłużne otwory 26 względnie 33 kątowników montażowych 22 względnie blach pośrednich 23 i mocuje za pomocą śrub mocujących 29 na podzespołach wsuwanych 10. W ten sposób zapewnia się jednocześnie położenie zarówno podzespołu wsuwanego 10, jak i ewentualnie przewidzianej blachy pośredniej 23 względem elementu montażowego 22.
PL 198 225 B1
Na koniec dokonuje się jeszcze montażu drzwiczek, czym kończy się montaż przestrzeni przyrządów.
Powyżej pokazano możliwości wprowadzenia wynalazku korzystnie w praktykę.
Do pomyślenia jest jednak znaczna liczba modyfikacji bez odchodzenia od podstawowej idei wynalazku.
Liczba zastosowanych głównych szyn zbiorczych 3 oraz zastosowanych elementów doprowadzających prąd, korzystnie w postaci polowych szyn zbiorczych 4, 9 zależy oczywiście od liczby wymaganych faz względnie przewodów neutralnych. W przykładzie wykonania w szafie rozdzielczej stosuje się w zasadzie cztery główne i polowe szyny zbiorcze. Oczywiście możliwe są trzy szyny albo całkiem inna ich liczba. Także i liczba szyn zbiorczych przystawki nie jest ograniczona do trzech. Także i tu można stosować cztery szyny zbiorcze przystawki albo każdą inną ich liczbę. Kształt polowych szyn zbiorczych 4 nie jest ograniczony do kształtu litery L. W zasadzie można stosować także i inaczej profilowane polowe szyny zbiorcze, przy czym ważne jest jedynie to, aby polowe szyny zbiorcze 4 mogły stykać się z podzespołami wsuwanymi 10 względnie przystawką 15.
Przy zastosowaniu polowych szyn zbiorczych 4 o kształcie litery L korzystne jest jednak to, że można je wytwarzać bez ograniczeń bardzo łatwo ze zwykłej płaskiej miedzi poprzez zginanie.
Wszystkie pokazane na fig. 6 płaskie polowe szyny zbiorcze 9 mają tę samą grubość. Ma to tę zaletę, że liczba stawianych do dyspozycji części konstrukcyjnych jest stosunkowo mała. Oczywiście można jednak stosować także polowe szyny zbiorcze 9 o różnej grubości, osobno albo w kombinacji z polowymi szynami zbiorczymi 4.
Polowe szyny zbiorcze 4, 9 można zaprojektować dla innych wartości prądu niż wartości podane powyżej.
Na fig. 8 jest pokazana tylko przystawka o jednej określonej wysokości. W zasadzie jest jednak także możliwe dawanie do dyspozycji przystawek o różnej wysokości, przy czym wtedy wysokość przystawki można dobierać odpowiednio do liczby stosowanych w przystawce podzespołów wsuwanych.
Element montażowy pokazany na fig. 9 nie musi mieć koniecznie podłużnych otworów 26. Można oczywiście stosować także inny mechanizm zabezpieczania. Pokazane zabezpieczenie za pomocą elementu zabezpieczającego 32 ma jednak tę zaletę, że za pomocą pojedynczego elementu można zabezpieczyć względem elementu montażowego 22 jednocześnie podzespół wsuwany 10 i blachę pośrednią 23.
Można przewidzieć do wyboru albo jeden albo dwa elementy zabezpieczające 32.

Claims (5)

1. Przystawka do szafy rozdzielczej zawierająca ramę oraz element łączeniowy, znamienna tym, że w ramie (17) umieszczona jest pionowo większa liczba szyn zbiorczych (21) przystawki, które rozciągają się w zasadzie na całej wysokości ramy.
2. Przystawka według zastrz. 1, znamienna tym, że zawiera płytę podstawową (16), na której jest umieszczona rama i za pomocą której przystawkę (15) można umieścić w szafie rozdzielczej w sposób podobny, jak podzespół wsuwany.
3. według zastrz. 1, znamienna tym, że zawiera element ochronny (19) dlapalców, który zakrywa z przodu szyny zbiorcze przystawki i który ma większą liczbę szczelin (20), przez które umieszczone w przystawce podzespoły wsuwane (10) mogą stykać się z szynami zbiorczymi przystawki.
4. według zasł:rz. 3, znamienna tym, że w ramie (17) (ess umieszczona część podporowa (18), przy czym pomiędzy częścią podporową (18) i bocznym odcinkiem ściennym ramy (17) jest umieszczony element ochronny (19) dla palców.
5. Przyssawka według zas^z. 1 albo 2, albo 3, albo4, znamiennatym, że na (ylnej skonie przystawki (15) jest umieszczony element łączeniowy (12), który przy wsuwaniu przystawki (15) do szafy rozdzielczej styka się z polowymi szynami zbiorczymi (4, 9) szafy rozdzielczej i który w przystawce jest połączony z szynami zbiorczymi przystawki.
PL346460A 2000-03-17 2001-03-15 Przystawka do szafy rozdzielczej PL198225B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE2000113112 DE10013112A1 (de) 2000-03-17 2000-03-17 Adapter für einen Schaltschrank

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL346460A1 PL346460A1 (en) 2001-09-24
PL198225B1 true PL198225B1 (pl) 2008-06-30

Family

ID=7635163

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL346460A PL198225B1 (pl) 2000-03-17 2001-03-15 Przystawka do szafy rozdzielczej

Country Status (3)

Country Link
EP (1) EP1137137A1 (pl)
DE (1) DE10013112A1 (pl)
PL (1) PL198225B1 (pl)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10123114C2 (de) * 2001-05-07 2003-05-15 Siemens Ag Niederspannungs-Schaltfeld mit einem vertikale Feldschienen aufweisenden Geräteträger
DE10202058C1 (de) * 2002-01-18 2003-06-26 Rittal Rcs Comm Systems Gmbh & Co Kg Schrankkorpus mit angelenkter und Verschließbarer Schranktüre
DE10205101B4 (de) * 2002-02-07 2006-04-20 Siemens Ag Netzanschlussmodul
NL1022118C2 (nl) * 2002-12-09 2004-06-11 Eaton Electric Nv Subinstallatie voor gebruik in elektrische installatie-inrichting.
MY140838A (en) * 2002-12-09 2010-01-29 Eaton Electric Nv Sub-installation for use in electrical installation equipment
AU2005203147B1 (en) * 2005-07-20 2006-02-09 Switchboard Innovations Pty Ltd An electrical switchboard cabinet assembly

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19511349C1 (de) * 1995-03-28 1996-09-19 Kloeckner Moeller Gmbh Verfahren zur Montage einer Niederspannungs-Schaltanlage
US5611697A (en) * 1995-08-16 1997-03-18 Xerox Corporation Connector module with molded upper section including molded socket, socket pins, and positioning elements
DE19748555C1 (de) * 1997-11-04 1999-05-27 Aeg Starkstrom Anlagenbau Magd Schaltschrank
DE19807990C1 (de) * 1998-02-26 2000-01-05 Peterreins Schalttechnik Gmbh Adapter zur Anbringung an den Stromschienen eines mehrphasigen Systemes
DE29811018U1 (de) * 1998-06-19 1999-10-28 Aeg Starkstrom Anlagenbau Magd Kontaktanordnung für einen elektrischen Schaltschrank

Also Published As

Publication number Publication date
DE10013112A1 (de) 2001-10-04
PL346460A1 (en) 2001-09-24
EP1137137A1 (de) 2001-09-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4961021B2 (ja) エンクロージャ装置
US10879642B2 (en) Busbar system
JP7080139B2 (ja) 低電圧配電盤
CA2053610C (en) Single branch circuit breaker support
EP1952496B1 (en) Busbar supporting structure for motor control center
US7275947B2 (en) Frame comprising an electrifying device
US6603075B1 (en) Vertical bus power connector
EP2104193B1 (en) Rapid plug-in modular electrical equipment
US5905631A (en) Low-voltage switchgear assembly for the output or distribution of electrical energy
CA2605999C (en) Electrical enclosure and interior assembly therefor
BR102014025869A2 (pt) sistema de proteção de contato para barras condutoras de energia
US4962443A (en) Improved residential loadcenter
HU223704B1 (hu) Bővíthető funkcionális fővezeték egység kisfeszültségű villamos kapcsolómezőhöz
PL198225B1 (pl) Przystawka do szafy rozdzielczej
KR101257240B1 (ko) 전동기 제어반의 복수 유닛 어댑터
CN111886761A (zh) 包括隔室和滑入式模块的布置
US4167768A (en) Single phase electrical panelboard
ES2229403T3 (es) Equipo electrico.
US6072159A (en) Draw-out heater service module and switchgear incorporating same
KR200395579Y1 (ko) 저압 배전반용 조립식 부스바커넥터
PL199106B1 (pl) Układ celkowych szyn zbiorczych dla rozdzielnicy szafowej
US20060082264A1 (en) Strap support barrier
CA2216638A1 (en) Low-voltage switch system for supplying or distributing electric power
PL197486B1 (pl) Układ montażowy szafki sterowniczej
EP0872922B1 (en) Electric power distribution device

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20110315