PL197235B1 - Fotel porodowy - Google Patents
Fotel porodowyInfo
- Publication number
- PL197235B1 PL197235B1 PL359018A PL35901801A PL197235B1 PL 197235 B1 PL197235 B1 PL 197235B1 PL 359018 A PL359018 A PL 359018A PL 35901801 A PL35901801 A PL 35901801A PL 197235 B1 PL197235 B1 PL 197235B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- seat
- plate
- bolt
- delivery
- sled
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61G—TRANSPORT, PERSONAL CONVEYANCES, OR ACCOMMODATION SPECIALLY ADAPTED FOR PATIENTS OR DISABLED PERSONS; OPERATING TABLES OR CHAIRS; CHAIRS FOR DENTISTRY; FUNERAL DEVICES
- A61G15/00—Operating chairs; Dental chairs; Accessories specially adapted therefor, e.g. work stands
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61G—TRANSPORT, PERSONAL CONVEYANCES, OR ACCOMMODATION SPECIALLY ADAPTED FOR PATIENTS OR DISABLED PERSONS; OPERATING TABLES OR CHAIRS; CHAIRS FOR DENTISTRY; FUNERAL DEVICES
- A61G15/00—Operating chairs; Dental chairs; Accessories specially adapted therefor, e.g. work stands
- A61G15/005—Chairs specially adapted for gynaecological purposes, e.g. obstetrical chairs
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61G—TRANSPORT, PERSONAL CONVEYANCES, OR ACCOMMODATION SPECIALLY ADAPTED FOR PATIENTS OR DISABLED PERSONS; OPERATING TABLES OR CHAIRS; CHAIRS FOR DENTISTRY; FUNERAL DEVICES
- A61G13/00—Operating tables; Auxiliary appliances therefor
- A61G13/0009—Obstetrical tables or delivery beds
Landscapes
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Veterinary Medicine (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Animal Behavior & Ethology (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Public Health (AREA)
- Gynecology & Obstetrics (AREA)
- Accommodation For Nursing Or Treatment Tables (AREA)
- Chairs For Special Purposes, Such As Reclining Chairs (AREA)
- Chairs Characterized By Structure (AREA)
- Pyrane Compounds (AREA)
- Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
- Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
Abstract
1. Fotel porodowy, zawieraj acy kolumn e i umie- szczon a na niej czesc siedziskow a z siedziskiem, oparciem i podpórkami stóp, wystaj acymi ku przodowi na bokach siedziska, przy czym w zasadzie pozioma p lyta odbiorcza jest osadzona na fotelu porodowym przestawnie pomi edzy pierwszym po lo zeniem, w którym le zy ona w zasadzie ca lkowicie pod siedzi- skiem, i drugim po lo zeniem, w którym p lyta - widziana w rzucie pionowym - le zy pomi edzy podpórkami stóp przed siedziskiem, znamienny tym, ze p lyta odbior- cza (32) jest podzielona wzd lu z linii podzia lu, biegn a- cej w zasadzie równolegle do przedniej kraw edzi siedziska (22), na co najmniej dwa fragmenty (34, 36), z których jeden fragment (34) jest po laczony z fotelem porodowym, natomiast drugi fragment (36) jest osa- dzony ruchomo na po laczonym na sta le z fotelem fragmencie (34) p lyty tak, ze jest przestawny w po lo zenie pionowe lub po lo zenie opadaj ace w zarys sta lego wzgl edem fotela fragmentu (34) p lyty. PL PL PL PL PL
Description
RZECZPOSPOLITA
POLSKA
Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) (21) Numer zgłoszenia: 359018 (22) Data zgłoszenia: 25.05.2001 55) )lntCL
A61G 15/00 (2006.01) (86) Date i numer zgłoszema międzynarodowego: A61G 1^/00(006(^.0))
25.05.2001, PCT/EP01/06007 (87) Data i numer publikacji zgłoszenia międzynarodowego:
29.11.2001, WO01/89443 PCT Gazette nr 48/01 (54)
Fotel porodowy
(30) Pierwszeństwo: 25.05.2000,DE,10025982.0 | (73) Uprawniony z patentu: MAQUET GmbH & CO. KG,Rastatt,DE |
(43) Zgłoszenie ogłoszono: 23.08.2004 BUP 17/04 | (72) Twórca(y) wynalazku: Matthias Dornauer,Bretten,DE Rolf Bronner,Ettlingen,DE |
(45) O udzieleniu patentu ogłoszono: 31.03.2008 WUP 03/08 | (74) Pełnomocnik: Balińska Ewa, POLSERVICE, Kancelaria Rzeczników Patentowych Sp. z o.o. |
(57) 1. Fotel porodowy, zawierający kolumnę i umieszczoną na niej część siedziskową z siedziskiem, oparciem i podpórkami stóp, wystającymi ku przodowi na bokach siedziska, przy czym w zasadzie pozioma płyta odbiorcza jest osadzona na fotelu porodowym przestawnie pomiędzy pierwszym położeniem, w którym leży ona w zasadzie całkowicie pod siedziskiem, i drugim położeniem, w którym płyta - widziana w rzucie pionowym - leży pomiędzy podpórkami stóp przed siedziskiem, znamienny tym, że płyta odbiorcza (32) jest podzielona wzdłuż linii podziału, biegnącej w zasadzie równolegle do przedniej krawędzi siedziska (22), na co najmniej dwa fragmenty (34, 36), z których jeden fragment (34) jest połączony z fotelem porodowym, natomiast drugi fragment (36) jest osadzony ruchomo na połączonym na stałe z fotelem fragmencie (34) płyty tak, że jest przestawny w położenie pionowe lub położenie opadające w zarys stałego względem fotela fragmentu (34) płyty.
PL 197 235 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest fotel porodowy.
Znane są na rynku fotele porodowe, na przykład fotel typu Mayahocker lub Vitalux. Rodząca siedzi przy tym na wyściełanej tapicerką krawędzi siedziska, zaś dziecko rodzi się do dołu, w kierunku posadzki. Nie ma przy tym żadnego zabezpieczenia dziecka przed upadkiem na posadzkę z wysokości około 45 cm, chyba że podłoży się matę.
Ponadto znane są łóżka porodowe z wyciąganą lub wychylaną podstawą, osadzoną na siedzisku. Na tę podstawę rodzi się dziecko. Wykluczone jest zatem niebezpieczeństwo upadku dziecka. Jednak dostęp położnej lub lekarza jest utrudniony przez obecność dużej podstawy. Skręcona postawa siedzącej na podstawie położnej wywołuje u niej często bóle pleców lub prowadzi do szybkiego zmęczenia.
Wymienione powyżej niedogodności są co najmniej w części wyeliminowane przez stosowany jako łóżko porodowe stół operacyjny o cechach ujawnionych w amerykańskim opisie patentowym nr US-A-3318596.
W amerykańskim opisie patentowym nr US-A-5522098 przedstawione jest łóżko porodowe, którego leże ma oddzielną podstawę. Jest ona osadzona z regulacją wysokości na sankach, które wraz z opuszczoną podstawą może wsuwać pod pozostałą część leża.
Fotel porodowy, zawierający kolumnę i umieszczoną na niej część siedziskową z siedziskiem, oparciem i podpórkami stóp, wystającymi ku przodowi na bokach siedziska, przy czym w zasadzie pozioma płyta odbiorcza jest osadzona na fotelu porodowym przestawnie pomiędzy pierwszym położeniem, w którym leży ona w zasadzie całkowicie pod siedziskiem, i drugim położeniem, w którym płyta - widziana w rzucie pionowym - leży pomiędzy podpórkami stóp przed siedziskiem, według wynalazku charakteryzuje się tym, że płyta odbiorcza jest podzielona wzdłuż linii podziału, biegnącej w zasadzie równolegle do przedniej krawędzi siedziska, na co najmniej dwa fragmenty, z których jeden fragment jest połączony z fotelem porodowym, natomiast drugi fragment jest osadzony ruchomo na połączonym na stałe z fotelem fragmencie płyty tak, że jest przestawny w położenie pionowe lub położenie opadające w zarys stałego względem fotela fragmentu płyty.
Korzystnie, ruchomy fragment płyty jest osadzony na połączonym na stałe z fotelem fragmencie płyty uchylnie wokół osi przegubowej, biegnącej wzdłuż linii podziału, oraz jest przechylny pomiędzy położeniem w zasadzie poziomym i położeniem w zasadzie pionowym.
Korzystnie, fotel porodowy posiada płytę odbiorczą, która jest zamocowana na sankach, prowadzonych przesuwnie na połączonej sztywno z siedziskiem konstrukcji nośnej pomiędzy położeniem wsuniętym i wyciągniętym.
Korzystnie, sanki są co najmniej w położeniu wyciągniętym blokowane za pomocą urządzenia blokującego.
Korzystnie, urządzenie blokujące ma rygiel, osadzony ruchomo na sankach i tak naprężony wstępnie, że w wyciągniętym położeniu sanek opada on samoczynnie w położenie zablokowane, w którym jest wczepiony w konstrukcję nośną.
Korzystnie, rygiel jest wychylany ze swego położenia zablokowanego przez element zwalniający, który jest osadzony przestawnie na sankach tak, że wchodzi końcem uruchamiającym w drogę przechyłu ruchomego fragmentu płyty.
Korzystnie, ruchomy fragment płyty jest w swym położeniu poziomym blokowany przez pręt oporowy, który swym przednim końcem jest osadzony na spodzie ruchomego fragmentu płyty uchylnie wokół osi obrotu, równoległej do linii podziału, zaś swym tylnym końcem jest prowadzony w prowadnicy na sankach.
Korzystnie, pręt oporowy jest w poziomym położeniu ruchomego fragmentu płyty mocowany zatrzaskowo na prowadnicy.
Korzystnie, prowadnicę pręta oporowego stanowi równoległy do kierunku przesuwu sanek, obejmujący tylny koniec pręta oporowego, profil skrzynkowy, na którego tylnym końcu umieszczony jest rygiel i w którym jest osadzona szyna stanowiąca element zwalniający, która swym tylnym końcem steruje ryglem i której przedni koniec jest pod działaniem ruchomego fragmentu płyty.
Korzystnie, szyna jest tak łączona z wchodzącym w profil skrzynkowy końcem pręta oporowego, że pręt oporowy przy przechylaniu ruchomego fragmentu płyty przemieszcza element zwalniający w położenie zwolnione, w którym rygiel może zająć swe położenie zablokowane.
Korzystnie, kolumna ma wysokość regulowaną za pomocą silnika napędowego.
PL 197 235 B1
Korzystnie, część siedziskowa kolumny jest przechylna wokół osi poprzecznej, równoległej do przedniej krawędzi siedziska.
Zaletą rozwiązania według wynalazku jest umożliwienie całkowitego schowania płyty odbiorczej pod częścią siedziskową fotelu porodowego nawet wówczas, gdy jest tam niewiele miejsca.
Według wynalazku zastosowano konstrukcję płyty roboczej, która w swym drugim położeniu względnie położeniu roboczym służy położnej do oparcia ramion podczas udzielania pomocy przy porodzie oraz do położenia nowo narodzonego dziecka po fazie wydalania. Można ją ponadto wykorzystać jako powierzchnię do ustawienia miski na wydzieliny lub pojemnika na śmieci. W czasie, gdy nie korzysta się z płyty odbiorczej, można ją umieścić pod siedziskiem, dzięki czemu nie zajmuje ona dodatkowego miejsca. Płyta odbiorcza nie ogranicza dostępu dla położnej i lekarza, którzy mogą wygodnie pracować z przodu w pozycji siedzącej. Dzięki podziałowi płyty odbiorczej zajmuje ona wyjątkowo mało miejsca pod siedziskiem w czasie, gdy nie jest używana. Jest to szczególnie istotne w przypadku fotelu porodowego opisanego na wstępie rodzaju, w którym część siedziskowa jest zamontowana na kolumnie i osadzona na jej głowicy uchylnie i przestawnie. W tym przypadku pod siedziskiem jest mało miejsca do umieszczenia płyty odbiorczej.
W korzystnej postaci wykonania ruchomy fragment płyty jest osadzony na połączonym na stałe z fotelem fragmencie płyty, uchylnie wokół osi przegubowej, biegnącej wzdłuż linii podziału, oraz przechylany pomiędzy położeniem w zasadzie poziomym i położeniem w zasadzie pionowym. Gdy nie korzysta się z płyty, jest ona po prostu opuszczana w dół. Do schowania płyty pod siedziskiem potrzebna jest jedynie przestrzeń odpowiadająca fragmentowi płyty, połączonemu z fotelem na stałe. Z drugiej strony nawet opuszczony fragment płyty wymaga stosunkowo małej wysokości, co pozwala w razie potrzeby opuścić siedzisko daleko w dół.
Aby zapewnić wygodne przemieszczanie płyty odbiorczej pomiędzy jej obydwoma położeniami, płyta odbiorcza jest korzystnie zamocowana na sankach, prowadzonych przesuwnie na połączonej sztywno z siedziskiem konstrukcji nośnej pomiędzy położeniem wsuniętym i wyciągniętym. Aby płyta odbiorczą nie mogła w sposób niezamierzony wślizgnąć się pod siedzisko, sanki są korzystnie, co najmniej w położeniu wyciągniętym, blokowane za pomocą urządzenia blokującego.
To urządzenie blokujące może mieć rygiel, osadzony ruchomo na sankach i tak naprężony wstępnie, że w wyciągniętym położeniu sanek opada on samoczynnie w położenie zablokowane, w którym jest wczepiony w konstrukcje nośną. To wstępne naprężenie można zreallzować za pomocą sprężyny, a także pod działaniem siły ciężkości.
Aby uprościć manipulacje przy przestawianiu płyty odbiorczej, do zwalniania rygla służy korzystnie element zwalniający, który jest osadzony przestawnie na sankach tak, że wchodzi końcem uruchamiającym w drogę przechyłu ruchomego fragmentu płyty. Gdy ruchomy fragment płyty zostanie przechylony ze swego położenia poziomego w położenie pionowe, uruchamia on automatycznie element zwalniający, który z kolei zwalnia rygiel, co pozwala bez dalszych manipulacji wsunąć płytę odbiorczą pod siedzisko.
Aby zablokować ruchomy fragment płyty odbiorczej w jej położeniu, zastosowany jest pręt oporowy, który swym przednim końcem jest osadzony na spodzie ruchomego fragmentu płyty uchylnie wokół osi obrotu, równoległej do linii podziału, zaś swym tylnym końcem jest prowadzony w prowadnicy na sankach. Korzystnie pręt oporowy jest w poziomym położeniu ruchomego fragmentu płyty mocowany zatrzaskowo na prowadnicy, wskutek czego ruchomy fragment płyty po podniesieniu blokuje się w pozycji poziomej.
W korzystnej postaci wykonania prowadnicę pręta oporowego stanowi równoległy do kierunku przesuwu sanek, obejmujący tylny koniec pręta oporowego, profil skrzynkowy, na którego tylnym końcu umieszczony jest rygiel i w którym jest osadzona szyna, stanowiąca element zwalniający, która swym tylnym końcem steruje ryglem i której przedni koniec jest pod działaniem ruchomego fragmentu płyty. Rozwiązanie to stwarza możliwość takiego połączenia szyny z wchodzącym w profil skrzynkowy końcem pręta oporowego, że pręt oporowy przy przechylaniu ruchomego fragmentu płyty przemieszcza element zwalniający w położenie zwolnione, w którym rygiel może zająć swe położenie zablokowane. W ten sposób podniesienie ruchomego fragmentu płyty w jego położenie poziome nie tylko blokuje pręt oporowy, lecz także zabezpiecza sanki przed wsunięciem.
Inne cechy i zalety wynalazku wynikają z dalszej części poniższego opisu, który w połączeniu z załączonym rysunkiem objaśnia wynalazek na podstawie przykładu wykonania.
Przedmiot wynalazku w przykładach wykonania przedstawiono na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia fotel porodowy z płytą odbiorczą w różnych położeniach, w częściowo schematycznym
PL 197 235 B1 widoku z boku, fig. 2 - część płyty odbiorczej wraz z jej prowadnicą w powiększonym widoku z boku i częściowym przekroju, fig. 3 - przekrój wzdłuż linii III-III na fig. 2, fig. 4 - przekrój wzdłuż linii IV-IV na fig. 2, zaś fig. 5 - fragment oznaczony na fig. 2 literą V z ryglem w położeniu zwolnionym, w powiększeniu.
Przedstawiony schematycznie na fig. 1 fotel porodowy zawiera, oznaczoną ogólnie kolumnę 10, która spoczywa na podstawie 12 i na której głowicy 14 osadzona jest uchylnie część siedziskowa 16 oraz oś poprzeczna 18. Część siedziskową 16 można przechylać wokół osi poprzecznej 18 za pomocą, zaznaczonego jedynie schematycznie, napędu nastawczego 20. Kolumna 10 zawiera nie przedstawiony podnośnik, za pomocą którego można regulować wysokość części siedziskowej 16. Część siedziskowa 16 zawiera siedzisko 22, które jest połączone z oparciem 24 i z którego boków wystają ku przodowi wsporniki 26, na których umieszczone są podpórki stóp 28 i które są połączone z pałąkami chwytowymi 30. Zespoły złożone z pałąków chwytowych 30, wsporników 26 i podpórek stóp 28, mogą być również osadzone na siedzisku 22 przegubowo wokół osi pionowej, co pozwala odchylać je na boki.
Poniżej siedziska 22 znajduje się płyta odbiorcza 32, która może mieć przykładowo kształt kołowy i składa się z dwóch fragmentów 34 i 36, połączonych przegubowo ze sobą wzdłuż linii podziału, równoległej do przedniej krawędzi siedziska 22. Przegub może mieć postać sztywnego zawiasu lub zawiasu foliowego, w związku z czym fragment 36 można przechylać względem fragmentu 34 wokół osi przegubowej 38 pomiędzy położeniem poziomym, zaznaczonym na fig. 1 liniami ciągłymi, i położeniem pionowym, zaznaczonym liniami przerywanymi.
Fragment 34 jest zamocowany na oznaczonych ogólnie sankach 40, osadzonych na konstrukcji nośnej 42, przesuwnie w kierunku podwójnej strzałki A, w związku z czym płyta odbiorcza 32 jest przesuwna pomiędzy przedstawionym na fig. 1 położeniem zaznaczonym liniami ciągłymi, i położeniem, w którym fragment 34 płyty odbiorczej jest całkowicie wsunięty pod siedzisko 22, co również zaznaczono na fig. 1 za pomocą linii przerywanych. Jeżeli w tym położeniu ruchomy fragment 36 płyty odbiorczej zwisa również pionowo w dół, wówczas cała płyta odbiorcza 32 - widziana w rzucie pionowym - znika pod siedziskiem 22.
Konstrukcja nośna 42 jest za pomocą pałąków chwytowych 44 i kołnierzy 46 zamocowana na spodzie siedziska 22.
Szczegóły opisanego powyżej układu płyt objaśnione są poniżej w odniesieniu do rysunku od fig. 2 do 5. Sanki 40 mają profil skrzynkowy 48 o w zasadzie kwadratowym przekroju, na którego górnej powierzchni zamocowana jest blacha nośna 50, służąca do podparcia i zamocowania fragmentu 34 płyty odbiorczej 32. Fragment 34 płyty jest przy tym zamocowany przy użyciu dwóch śrub 52 (fig. 2), z których każda jest zaopatrzona w uchwyt 54, co ułatwia ich ręczne uruchamianie.
Profil skrzynkowy 48 sanek 40 jest za pomocą szyn kulowych 56 prowadzony przesuwnie pomiędzy dwoma wspornikami skrzynkowymi 58 konstrukcji nośnej 42. Blacha, nośna 50 wychodzi ściankami bocznymi 60 poza wspornik skrzynkowy 58, w związku z czym prowadnica sankowa, utworzona ze wsporników skrzynkowych 58 i szyn kulowych 56, jest całkowicie osłonięta. Przedni koniec sanek 40 jest zamknięty ścianką przednią 62, która również jest utworzona z wygiętego fragmentu blachy nośnej 50.
W tylnym odcinku profilu skrzynkowego 48 na jego podstawie spoczywa płaski pręt 66, na którego tylnym końcu znajduje się rygiel 68 i który swym przednim końcem jest za pomocą śruby 70 tak zamocowany na podstawie profilu skrzynkowego, że nie można go wprawdzie przesuwać wzdłuż profilu skrzynkowego 48, lecz można go unieść z jego podstawy. W ten sposób rygiel 68 można przestawiać pomiędzy ukazanym na fig. 2 i 4 położeniem zablokowanym, w którym przy wyciągniętych sankach 40 opada on przed połączoną ze wspornikami skrzynkowymi 58 blachę poprzeczną 72, i położeniem zwolnionym, które jest przedstawione na fig. 5 i w którym rygiel 68 jest tak podniesiony w kierunku strzałki B, że przy wsuwaniu sanek 40 rygiel 68 prześlizguje się przez blachę poprzeczną 72.
Do podniesienia rygla 68 z jego położenia zablokowanego, przedstawionego na fig. 2 i 4, w ukazane na fig. 5 położenie zwolnione służy szyna 74, która jest wykonana z ustawionego na boku profilu ceowego i która rozciąga się w profilu skrzynkowym 48 w przybliżeniu na całej jego długości, jak widać na fig. 2 do 5. Szyna 74 ceowa może być przesuwana o ograniczony odcinek wewnątrz profilu skrzynkowego 48 równolegle do kierunku przesuwu sanek. Na zwróconym w stronę rygla 68, tylnym końcu szyny 74 ceowej jej boczne ramiona 76 są zaopatrzone w naprowadzenie 78, którym szyna 74 ceowa może wślizgiwać się pod rygiel 68 i podnosić go na zasadzie klina, jak zaznaczono na fig. 5 liniami przerywanymi.
PL 197 235 B1
Aby zrealizować niezbędny do tego celu przesuw szyny 74 ceowej, jest ona na swym dalszym względem rygla 68, przednim końcu zaopatrzona w dwa sworznie 80 (patrz fig. 2 i 3), przyspawane do odpowiedniej zewnętrznej powierzchni ramion 76 szyny ceowej i wystające z profilu skrzynkowego 48 przez otwory w przedniej ściance 62 blachy nośnej 50 równolegle do wzdłużnego kierunku profilu. Długość sworzni 80 jest tak dobrana, że przy opuszczaniu fragmentu 36 płyty z położenia poziomego w położenie pionowe zostają one wsunięte w profil skrzynkowy 48, przesuwając przy tym szynę 74 ceowa w prawo, z położenia przedstawionego na fig. 2 w położenie przedstawione na fig. 5, wskutek czego następuje uniesienie rygla 68. Przy składaniu ruchomego fragmentu 36 płyty uniesienie rygla 68 zachodzi zatem automatycznie, w związku z czym dalszy ruch, bez konieczności użycia jakichkolwiek dodatkowych uchwytów, umożliwia natychmiastowe wsuniecie sanek 40 pod siedzisko 22.
Aby ruchomy fragment 36 płyty utrzymać w jego położeniu poziomym, przewidziany jest pręt 82 prowadzący lub oporowy, który na swym poszerzonym do postaci płytki uruchamiającej 84, przednim końcu jest osadzony na spodzie ruchomego fragmentu 36 płyty uchylnie wokół osi obrotu 86 (patrz fig. 1). Na swym tylnym końcu pręt 82 oporowy lub prowadzący wchodzi w profil skrzynkowy 48 przez wzdłużną szczelinę 88 w podstawie profilu i jest za pomocą wystających na boki rolek prowadzących 90 prowadzony przesuwnie na wewnętrznej powierzchni podstawy z obu stron szczeliny 88. Na płytce uruchamiającej 84 pręta 82 oporowego lub prowadzącego umieszczony jest ponadto uchwyt 92.
W pobliżu przedniego końca profilu skrzynkowego z obu stron szczeliny 88, na wewnętrznej powierzchni podstawy profilu, są umieszczone dwa, wznoszące się w stronę przedniego końca, naprowadzenia 94, po których mogą się toczyć rolki prowadzące 90 na pręcie 82 oporowym lub prowadzącym. Pomiędzy poszczególnymi naprowadzeniami 94 i przednią ścianką 62 znajdują się wybrania 96, które są na tyle duże, aby pomieściła się w nich jedna z rolek prowadzących 90.
Aby ruchomy fragment 36 płyty przestawić z położenia pionowego w poziome i wyciągnąć całą płytę odbiorczą 32 pod siedziskiem 22 w położenie robocze, osoba obsługująca ujmuje uchwyt 92 i przechyla fragment 36 płyty na fig. 1 w kierunku ruchu wskazówek zegara do góry. Tylny koniec pręta 82 oporowego lub prowadzącego zostaje przy tym wraz z rolkami 90 wyciągnięty do przodu. Rolki 90 toczą się po naprowadzeniach 94 i wpadają w wybrania 96 pomiędzy przednią ścianką 62 i naprowadzeniami 94. W tym położeniu pręt 82 oporowy jest zatrzaśnięty, wskutek czego ruchomy fragment 36 płyty nie może już opaść z położenia poziomego w położenie pionowe. Jednocześnie podczas tego procesu rolki 90 ciągną ze sobą szynę 74 ceową za pomocą ukształtowanych na bocznych żebrach 76 szyny 74 ceowej zabieraków 98, aż szyna ta zajmie położenie przedstawione na fig. 2, w którym nie jest sczepiona z ryglem 68. Jeżeli teraz wyciągnie się płytę odbiorczą 32 wraz z sankami 40, wówczas rygiel 68 może opaść na dół, przechodząc przez blachy poprzeczne 72 na wspornikach skrzynkowych 58. W ten sposób również sanki 40 są zabezpieczone przed niezamierzonym wsunięciem.
Aby ruchomy fragment 36 płyty można było odchylić z zablokowanego położenia poziomego w położenie pionowe, zaś sanki 40 wsunąć pod siedzisko 22, osoba obsługująca popycha pręt 82 oporowy za płytkę uruchamiającą 84 w górę, w związku z czym tylny koniec pręta 82 oporowego wraz z rolkami prowadzącymi 90 zostaje uniesiony z wybrań 96 w położenie przedstawione na fig. 2 linią przerywaną. W ten sposób blokada zostaje zwolniona, zaś fragment 36 płyty można przechylić do pionu. Po osiągnięciu pionowego położenia fragment 36 płyty, jak opisano powyżej, naciska poprzez sworznie 80 szynę 74 ceową w prawo, wskutek czego unosi ona zgodnie z fig. 5 rygiel 68 z jego położenia zablokowanego. Teraz sanki 40 można wsunąć pod siedzisko 22.
Claims (12)
- Zastrzeżenia patentowe1. Fotel porodowy, zawierający kolumnę i umieszczoną na niej część siedziskową z siedziskiem, oparciem i podpórkami stóp, wystającymi ku przodowi na bokach siedziska, przy czym w zasadzie pozioma płyta odbiorcza jest osadzona na fotelu porodowym przestawnie pomiędzy pierwszym położeniem, w którym leży ona w zasadzie całkowicie pod siedziskiem, i drugim położeniem, w którym płyta - widziana w rzucie pionowym - leży pomiędzy podpórkami stóp przed siedziskiem, znamienny tym, że płyta odbiorcza (32) jest podzielona wzdłuż linii podziału, biegnącej w zasadzie równolegle do przedniej krawędzi siedziska (22), na co najmniej dwa fragmenty (34, 36), z których jeden fragment (34) jest połączony z fotelem porodowym, natomiast drugi fragment (36) jest osadzony ruchomoPL 197 235 B1 na połączonym na stałe z fotelem fragmencie (34) płyty tak, że jest przestawny w położenie pionowe lub położenie opadające w zarys stałego względem fotela fragmentu (34) płyty.
- 2. Fotel porodowy według zastrz. 1, znamiennytym, że ruchomyfragment (36) płyty j est osadzony na połączonym na stałe z fotelem fragmencie (34) płyty uchylnie wokół osi przegubowej (38), biegnącej wzdłuż linii podziału, oraz jest przechylny pomiędzy położeniem w zasadzie poziomym i położeniem w zasadzie pionowym.
- 3. Fotel porodowy według zastrz. 1, znamienny tym, że posiada płytę odbiorczą (32), która jest zamocowana na sankach (40), prowadzonych przesuwnie na połączonej sztywno z siedziskiem (22) konstrukcji nośnej (42) pomiędzy położeniem wsuniętym i wyciągniętym.
- 4. Fooel porodowywedługzastrz. 3, znamienny tym, że sanki j40) są co najmniej w pooożeniu wyciągniętym blokowane za pomocą urządzenia blokującego.
- 5. Fo1:el porodowy według zas-trz. 4, znamienny tym, że urządzenie blokujące ma rygiel (68), osadzony ruchomo na sankach (40) i tak naprężony wstępnie, że w wyciągniętym położeniu sanek (40) opada on samoczynnie w położenie zablokowane, w którym jest wczepiony w konstrukcję nośną (42).
- 6. Fotel porodowy według zastrz. 2 albo 5, znamienny tym. że rygiel (68) jesł wychylany ze swego położenia zablokowanego przez element zwalniający, który jest osadzony przestawnie na sankach (40) tak, że wchodzi końcem uruchamiającym w drogę przechyłu ruchomego fragmentu (36) ptyty.
- 7. Fooel porodowy według zas^z. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, znamiennytym, że ruchomy fragment (36) płyty jest w swym położeniu poziomym blokowany przez pręt (82) oporowy, który swym przednim końcem jest osadzony na spodzie ruchomego fragmentu (36) płyty uchylnie wokół osi obrotu (86), równoległej do linii podziału, zaś swym tylnym końcem jest prowadzony w prowadnicy na sankach (40).
- 8. Fotel porodowy według zastrz. 7, znamienny tym, że pręt (82) oporowy jest w poziomym położeniu ruchomego fragmentu (36) płyty mocowany zatrzaskowe na prowadnicy.
- 9. Fooel porodowy według zassc^. 8, znamiennytym, że prowadnicępłętaopotowego stanowi równoległy do kierunku przesuwu sanek (40), obejmujący tylny koniec pręta (82) oporowego, profil skrzynkowy (48), na którego tylnym końcu umieszczony jest rygiel (68) i w którym jest osadzona szyna (74) stanowiąca element zwalniający, która swym tylnym końcem steruje ryglem (68) i której przedni koniec jest pod działaniem ruchomego fragmentu (36) płyty.
- 10. Fooel porodowywedługzastrz. 9, znamienny tym, że szynajess jakjączonaz wchodzącym w profil skrzynkowy końcem pręta (82) oporowego, że pręt (82) oporowy przy przechylaniu ruchomego fragmentu (36) płyty przemieszcza element zwalniający w położenie zwolnione, w którym rygiel może zająć swe położenie zablokowane.
- 11. Fotel porodowy według zastrz. 1, znamienny tym, że kolumna (10) ma wysokość regulowaną za pomocą silnika, napędowego.
- 12. Fo1:el porodowy według zas^z. 1, znamiennytym, że część siedziskowa (16) kolumny (10) jest przechylna wokół osi poprzecznej (18), równoległej do przedniej krawędzi siedziska (22).
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE10025982A DE10025982A1 (de) | 2000-05-25 | 2000-05-25 | Gebärstuhl |
PCT/EP2001/006007 WO2001089443A1 (de) | 2000-05-25 | 2001-05-25 | Gebärstuhl |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL359018A1 PL359018A1 (pl) | 2004-08-23 |
PL197235B1 true PL197235B1 (pl) | 2008-03-31 |
Family
ID=7643571
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL359018A PL197235B1 (pl) | 2000-05-25 | 2001-05-25 | Fotel porodowy |
Country Status (10)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US20030173813A1 (pl) |
EP (1) | EP1284710B1 (pl) |
JP (1) | JP4546693B2 (pl) |
KR (1) | KR100796394B1 (pl) |
AT (1) | ATE276720T1 (pl) |
CZ (1) | CZ300432B6 (pl) |
DE (2) | DE10025982A1 (pl) |
ES (1) | ES2230311T3 (pl) |
PL (1) | PL197235B1 (pl) |
WO (1) | WO2001089443A1 (pl) |
Families Citing this family (4)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
GB2449448A (en) * | 2007-05-22 | 2008-11-26 | Guy Richard Hubbard | Safety device having a safety net biased into an open extended in use position. |
CN109533916A (zh) * | 2018-09-25 | 2019-03-29 | 青岛市妇女儿童医院(青岛市妇幼保健院、青岛市残疾儿童医疗康复中心、青岛市新生儿疾病筛查中心) | 一种产科临床用产前诊断检查系统 |
US10973722B1 (en) | 2018-12-10 | 2021-04-13 | Kayla Nsien | Birthing chair |
CN110464587B (zh) * | 2019-08-12 | 2021-06-08 | 杨琼 | 一种用于妇产科的便于使用型接生床 |
Family Cites Families (9)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
FR396903A (fr) * | 1908-11-30 | 1909-04-24 | Jules Raygasse | Canapé pour spéculum et auscultation |
US1749867A (en) * | 1927-04-20 | 1930-03-11 | William D Allison | Examining table |
US3226105A (en) * | 1962-07-11 | 1965-12-28 | Ritter Co Inc | Self-storing knee rest for medical examination table and the like |
US3318596A (en) * | 1964-05-15 | 1967-05-09 | American Sterilizer Co | Surgical table |
US3837635A (en) * | 1973-04-10 | 1974-09-24 | Amerco Inc | Medical examining chair |
DE2732238A1 (de) * | 1977-07-16 | 1979-02-01 | Franz Ing Grad Milley | Untersuchungsstuhl fuer urologische, proktologische und gynaekologische untersuchungen |
US4541622A (en) * | 1983-12-22 | 1985-09-17 | Kazuhisa Tabuchi | Reclining bed for childbirth |
SE451941B (sv) | 1986-03-05 | 1987-11-09 | Landstingens Inkopscentral | Forlossningsseng |
DE59204014D1 (de) * | 1991-11-12 | 1995-11-16 | Iris Podgorschek | Gebärbett. |
-
2000
- 2000-05-25 DE DE10025982A patent/DE10025982A1/de not_active Withdrawn
-
2001
- 2001-05-25 US US10/276,569 patent/US20030173813A1/en not_active Abandoned
- 2001-05-25 WO PCT/EP2001/006007 patent/WO2001089443A1/de active IP Right Grant
- 2001-05-25 CZ CZ20024212A patent/CZ300432B6/cs not_active IP Right Cessation
- 2001-05-25 JP JP2001585689A patent/JP4546693B2/ja not_active Expired - Fee Related
- 2001-05-25 KR KR1020027015987A patent/KR100796394B1/ko not_active IP Right Cessation
- 2001-05-25 AT AT01934013T patent/ATE276720T1/de not_active IP Right Cessation
- 2001-05-25 ES ES01934013T patent/ES2230311T3/es not_active Expired - Lifetime
- 2001-05-25 EP EP01934013A patent/EP1284710B1/de not_active Expired - Lifetime
- 2001-05-25 DE DE50103772T patent/DE50103772D1/de not_active Expired - Lifetime
- 2001-05-25 PL PL359018A patent/PL197235B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
US20030173813A1 (en) | 2003-09-18 |
ES2230311T3 (es) | 2005-05-01 |
CZ20024212A3 (cs) | 2003-05-14 |
EP1284710A1 (de) | 2003-02-26 |
EP1284710B1 (de) | 2004-09-22 |
WO2001089443A1 (de) | 2001-11-29 |
JP2003534847A (ja) | 2003-11-25 |
CZ300432B6 (cs) | 2009-05-20 |
KR20030014245A (ko) | 2003-02-15 |
DE50103772D1 (de) | 2004-10-28 |
PL359018A1 (pl) | 2004-08-23 |
JP4546693B2 (ja) | 2010-09-15 |
ATE276720T1 (de) | 2004-10-15 |
DE10025982A1 (de) | 2001-11-29 |
KR100796394B1 (ko) | 2008-01-21 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US4894876A (en) | Multipurpose maternity care bed | |
EP0136419B1 (en) | Maternity bed | |
US7171709B2 (en) | Accessories for a patient support apparatus | |
US4034972A (en) | Examination table | |
US7886380B2 (en) | Hospital bed | |
US4767148A (en) | Multiple level roll-in cot | |
US6374437B1 (en) | Bed, specially a medical or care bed | |
US4508387A (en) | Leg and foot support assembly for medical examination table | |
GB2211726A (en) | Therapeutic bed | |
EP0330515B1 (en) | Improvements in or relating to patient presentation | |
WO2006103457A1 (en) | Height-adjustable bedframes | |
US6834868B1 (en) | Transformable creeper | |
EP2462911A2 (en) | Siderail movable to separate chair egress position | |
US6662392B2 (en) | Epidural patient support | |
US6619735B1 (en) | Power-actuated chair-type elevating apparatus | |
US20050102755A1 (en) | Leg rest and kneeler assembly for a medical examination table | |
PL197235B1 (pl) | Fotel porodowy | |
CA2375192A1 (en) | A lifting apparatus for an x-ray tray in a trauma stretcher | |
JPH02297368A (ja) | 座位分娩台 | |
EP1920745A2 (en) | Patient support securing apparatus | |
JPH02297367A (ja) | 座位分娩台 | |
GB2506666A (en) | A footrest deployable from a hidden position | |
DE102006048267A1 (de) | Pflege- bzw. Behandlungsstuhl |