PL194825B1 - Sposób wytwarzania impregnowalnej, zawierającej wbudowany przyspieszacz, taśmy drobnomikowej dla izolacji głównej w wirującej maszynie wysokonapięciowej - Google Patents

Sposób wytwarzania impregnowalnej, zawierającej wbudowany przyspieszacz, taśmy drobnomikowej dla izolacji głównej w wirującej maszynie wysokonapięciowej

Info

Publication number
PL194825B1
PL194825B1 PL341201A PL34120199A PL194825B1 PL 194825 B1 PL194825 B1 PL 194825B1 PL 341201 A PL341201 A PL 341201A PL 34120199 A PL34120199 A PL 34120199A PL 194825 B1 PL194825 B1 PL 194825B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
resin
fine
accelerator
hardener
tape
Prior art date
Application number
PL341201A
Other languages
English (en)
Other versions
PL341201A1 (en
Inventor
Helmut Gsellmann
Bernhard Hafner
Michael Raber
Original Assignee
Isovolta
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Isovolta filed Critical Isovolta
Publication of PL341201A1 publication Critical patent/PL341201A1/xx
Publication of PL194825B1 publication Critical patent/PL194825B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01BCABLES; CONDUCTORS; INSULATORS; SELECTION OF MATERIALS FOR THEIR CONDUCTIVE, INSULATING OR DIELECTRIC PROPERTIES
    • H01B3/00Insulators or insulating bodies characterised by the insulating materials; Selection of materials for their insulating or dielectric properties
    • H01B3/02Insulators or insulating bodies characterised by the insulating materials; Selection of materials for their insulating or dielectric properties mainly consisting of inorganic substances
    • H01B3/04Insulators or insulating bodies characterised by the insulating materials; Selection of materials for their insulating or dielectric properties mainly consisting of inorganic substances mica
    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02KDYNAMO-ELECTRIC MACHINES
    • H02K3/00Details of windings
    • H02K3/30Windings characterised by the insulating material

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Insulating Bodies (AREA)
  • Manufacture Of Motors, Generators (AREA)
  • Silicates, Zeolites, And Molecular Sieves (AREA)
  • Inorganic Insulating Materials (AREA)
  • Reinforced Plastic Materials (AREA)
  • Application Of Or Painting With Fluid Materials (AREA)
  • Insulating Of Coils (AREA)
  • Organic Insulating Materials (AREA)

Abstract

1. Sposób wytwarzania impregnowalnej, zawierajacej wbudowany przyspieszacz, tasmy drob- nomikowej dla izolacji glównej w wirujacej maszynie wysokonapieciowej, która to tasme po nawinieciu na przewodach uzwojen maszyny elektrycznej nasyca sie bezrozpuszczalnikowa zywica impregna- cyjna i nastepnie utwardza sie pod dzialaniem ciepla, przy czym folie drobnomikowa posypuje sie zywiczna kompozycja lakieru proszkowego i posypana tym lakierem proszkowym strone folii drobno- mikowej skleja sie z materialem nosnikowym pod wplywem cisnienia i ciepla, znamienny tym, ze stosuje sie zywiczna kompozycje lakieru proszkowego, zawierajaca utwardzacz i podczas sklejania folii drobnomikowej z materialem nosnikowym utwardza sie w podwyzszonej temperaturze. PL PL PL

Description

Stan techniki
W celu izolowania elementów uzwojeń, takich jak przykładowo pręty przewodowe w wirujących elektrycznych maszynach wysokonapięciowych, zdobyła silne uznanie w ostatnich latach technika nasycania na osnowie impregnowania próżniowo-ciśnieniowego. Przy tym z powodów konstrukcyjnotechnicznych elementy uzwojeń kształtują się albo jako zezwoje wzornikowe albo jako pręty przewodowe, korzystnie przewodniki przeplatane (przewodniki Robela). Te elementy uzwojeń zaopatruje się w zawierającą mikę izolację główną i poddaje dalszej obróbce w postępowaniu próżniowo-ciśnieniowym. Przy tym jako żywice impregnacyjne stosuje się żywice epoksydowe, korzystnie niskolepkie bezrozpuszczalnikowe kompozycje żywiczne.
Nasycają one teraz utworzoną z kilku warstw międzyzwojowych, mikonośną izolację główną, tak więc puste przestrzenie, które mogą powodować cząstkowe wyładowania między warstwami uzwojeń, wypełniają się całkowicie.
Warstwy międzyzwojowe izolacji głównej tworzy się dzięki mikonośnym taśmom izolacyjnym. Składają się one z folii drobnomikowej, która za pomocą sproszkowanej żywicy klejowej jest sklejona z materiałem nośnikowym.
Materiał nośnikowy powinien być porowaty, żeby bezrozpuszczalnikowe żywice impregnacyjne mogły go nasycić. W celu przyspieszenia reakcji sieciowania żywicy impregnacyjnej podczas procesu utwardzania impregnuje się stosowane folie drobnomikowe dodatkowo przyspieszaczem.
Jako żywiczną kompozycję lakieru proszkowego stosuje się korzystnie bezutwardzaczowe kompozycje żywiczne, które wykazują całkowitą rozpuszczalność w żywicy impregnacyjnej i wreagowują w nią podczas procesu utwardzania.
Za pomocą tych, zawierających przyspieszacz, taśm izolacyjnych z zastosowaniem bezutwardzaczowych, żywicznych kompozycji lakieru proszkowego jednak udaje się całkowicie i w dość krótkim czasie trwania impregnacji nasycać ścianki izolacyjne o grubości do około 3,5 mm.
Okazało się jednak, że wraz z rosnącą wielkością i mocą generatorów niezbędne stają się ścianki izolacyjne o relatywnie dużej grubości, które również powinny być całkowicie nasycone bezrozpuszczalnikową żywicą impregnacyjną podczas fazy nasycania.
W przypadku stosowania poprzednio wspomnianej, przyspieszacz zawierającej taśmy mikowej, która wykazuje bezutwardzaczową, żywiczną kompozycję lakieru proszkowego, okazało się jednak, że w przypadku ścianek izolacyjnych o dużych grubościach powyżej 3,5 mm nie nasycają się one już całkowicie żywicą impregnacyjną. Nie nasycone warstwy międzyzwojowe są miejscami wybrakowanymi w układzie izolacyjnym i przeto stanowią przyczynę ewentualnej późniejszej awarii.
Istota wynalazku
Podstawowym zadaniem wynalazku jest wyeliminowanie znanych ze stanu techniki wad tych, zawierających przyspieszacz, taśm mikowych.
Sposób wytwarzania impregnowalnej, zawierającej wbudowany przyspieszacz, taśmy drobnomikowej dla izolacji głównej w wirującej maszynie wysokonapięciowej, którą to taśmę po nawinięciu na przewodach uzwojeń maszyny elektrycznej nasyca się bezrozpuszczalnikową żywicą impregnacyjną i następnie utwardza się pod działaniem ciepła, przy czym folię drobnomikową posypuje się żywiczną kompozycją lakieru proszkowego i posypaną tym lakierem proszkowym stronę folii drobnomikowej skleja się z materiałem nośnikowym pod wpływem ciśnienia i ciepła, polega według wynalazku na tym, że stosuje się żywiczną kompozycję lakieru proszkowego zawierającą utwardzacz i podczas sklejania folii drobnomikowej z materiałem nośnikowym utwardza się w podwyższonej temperaturze.
Nieoczekiwanie przy tym stwierdzono, że dzięki stosowaniu zawierającej utwardzacz, żywicznej kompozycji lakieru proszkowego jako żywicy klejowej w przypadku zawierających przyspieszacz taśm mikowyr^lh można też całkowicie zaimpregnować ścianki izolacyjne o dużej grubości powyżej 3,5 mm.
PL 194 825 B1
Ten efekt techniczny osiąga się dzięki temu, że podczas sklejania materiału nośnikowego z folią drobnomikową sieciuje się zawierającą utwardzacz, żywiczną kompozycję lakieru proszkowego tworzy punktowe złącze klejowe, nierozpuszczalne w żywicy impregnacyjnej. Ponieważ to punktowe złącze klejowe sieciuje tylko małą część procentową impregnowalnej powierzchni materiału nośnikowego, można łatwo nasycać pozostały nieusieciowany zakres powierzchni. Poza tym dzięki utwardzeniu tego kleju można podczas fazy nasycania uniknąć między żywicą lakieru proszkowego a żywicą impregnacyjną niepożądanie szybkiej reakcji, takiej jaka zachodzi w przypadku bezutwardzaczowych i w żywicy impregnacyjnej w temperaturze około 60°C rozpuszczalnych kompozycji żywicznych, tak więc ścianki izolacyjne o dużej grubości całkowicie nasyca się żywicą impregnacyjną.
Zgodnie z wynalazkiem proponuje się dalej, że jako zawierającą utwardzacz żywiczną kompozycję lakieru proszkowego stosuje się mieszankę żywicy epoksydowej z bisfenolu-A oraz fenolonowolakowej żywicy epoksydowej i że stosowanym w żywicznej kompozycji lakieru proszkowego utwardzaczem jest utwardzacz aminowy, korzystnie pierwszorzędowa i/lub drugorzędowa amina alifatyczna.
Korzystnie utwardzacz aminowy stosuje się w niedomiarze tak, żeby podczas utwardzania zapewnione było całkowite przereagowanie grup aminowych z grupami oksiranowymi żywicy epoksydowej.
Powstający związek zatem nie wykazuje żadnych pierwszorzędowych aminowych grup funkcyjnych, jest nierozpuszczalny w żywicy impregnacyjnej i dzięki temu nie wywiera na nią żadnego działania przyspieszającego.
Dalsze zalety sposobu według wynalazku polegają na tym, że stosowanym materiałem nośnikowym jest tkanina szklana, włóknina lub folia z tworzywa sztucznego i że stosowaną folię drobnomikową impregnuje się wstępnie przyspieszaczem, korzystnie naftenianem cynku.
Przykłady realizacji wynalazku
Sposób według wynalazku w przykładach realizacji został objaśniony w oparciu o rysunek, na którym fig. 1 przedstawia grubość izolacji próbek A i B, a fig. 2 przedstawia zależność lepkości różnych kompozycji żywicznych A, B i C od czasu impregnacji.
Folię drobnomikową z nieprażonego muskowitu o gramaturze 160 g/m2 impregnuje się roztworem naftenianu cynku w metyloetyloketonie. Drogą odparowania rozpuszczalnika wstępnie impregnuje się folię drobnomikową i następnie posypuje zawierającą utwardzacz, żywiczną kompozycją lakieru proszkowego na osnowie mieszanki żywic epoksydowych. Przykładowo mieszanka ta składa się z fenolonowolakowej żywicy epoksydowej i epoksydowej żywicy z bisfenolu-A. Jako utwardzacz stosuje się stały utwardzacz aminowy. Szczególnie odpowiednimi są utwardzacze na osnowie amin pierwszorzędowych i/lub alifatycznych. Temperatura mięknienia zawierającego utwardzacz, żywicznego układu lakieru proszkowego plasuje się około temperatury 85°C.
Następnie folię drobnomikową, posypaną przez zawierającą utwardzacz, żywiczną kompozycję lakieru proszkowego, przeprowadza się do ogrzewanego kalandra tak, że stapia się żywica lakieru proszkowego i skleja się z materiałem nośnikowym, doprowadzanym z rolki.
Jako materiał nośnikowy stosuje się
a) tkaninę szklaną o gramaturze 23 g/m2, powleczonąza pomocą 2 g/m elastycznie sieciującej żywicy akrylowej. Aby móc utwardzić tę żywicę, wygrzewa się następnie tkaninę szklaną w temperaturze 100°C;
b) albo jako materiał nośnikowy się tkaninę szManą o gramaturze 23 g/m. powleczoną za pomocą 0,5 g/m. naftenianu cynku, albo
c) włókninę poliestrową o gramaturze 20 g/m2, albo
d) folię poliestrową o gramaturze 42 g/m2.
Zaletę zawierającej utwardzacz, żywicznej kompozycji lakieru proszkowego można bardzo łatwo przedstawić za pomocą liczby zaimpregnowanych warstw podczas impregnowania próżniowociśnieniowego w porównaniu ze znanymi bezutwardzaczowymi żywicznymi kompozycjami lakieru proszkowego i z wytworzonymi z nich taśmami izolacyjnymi.
W tym celu pręty przewodowe każdorazowo owija się półzakładkowo 20 warstwami taśmy izolacyjnej, strony czołowe tej izolacji zalewa się żywicą i tak wytworzone pręty przewodowe impregnuje się w ciągu 3 godzin w temperaturze 60°C bezrozpuszczalnikową, impregnacyjną żywicą epoksydową z bezwodnikiem kwasowym. Po tym utwardzaniu pręty przewodowe przecina się poprzecznie w celu zmierzenia głębokości impregnacji.
W fig. 1 na wykresie przedstawiono ten wynik za pomocą próbki A, którą jest izolacyjna taśma wytworzona z zastosowaniem zawierającej utwardzacz, żywicznej kompozycji lakieru proszkowego według wariantu a) tego przykładu, w porównaniu ze znaną mikonośną taśmą izolacyjną (próbka B),
PL 194 825 B1 zawierająca jednak bezutwardzaczowy lakier proszkowy, który w temperaturze około 60°C jest rozpuszczalny w impregnacyjnej żywicy epoksydowej z bezwodnikiem kwasowym.
Z wykresu tego wynika, że próbka A, którą jest taśma mikowa z zawierającą utwardzacz żywicą proszkową, jest zaimpregnowana w całym przekroju uzwojenia. Natomiast próbka B, stanowiąca taśmę mikową, którą wytworzono z bezutwardzaczowym lakierem proszkowym, wykazuje tylko częściowe zaimpregnowanie warstw, mianowicie tylko w około dwóch trzecich. Powód tego niewystarczającego impregnowania spoczywa w tym, że reakcja sieciowania między żywicą lakieru proszkowego a bezrozpuszczalnikową żywicą impregnacyjną wskutek właściwości bezutwardzaczowej żywicy lakieru proszkowego w powiązaniu z przyspieszaczem przebiega tak szybko, iż dochodzi do niepożądanego wzrostu lepkości żywicy impregnacyjnej i wreszcie do całkowitego ustania etapu impregnowania.
W przypadku zgodnej z wynalazkiem próbki A natomiast składnik przyśpieszaczowy jest dzięki utwardzeniu żywicznej kompozycji lakieru proszkowego korzystnie blokowany tak, że powoduje się nasycenie wszystkich warstw.
Ten niepożądany wzrost lepkości w fazie nasycania objaśnia się za pomocą badań w reometrze różnych kompozycji żywicznych i przedstawia w fig. 2 na wykresie.
Układy odniesienia:
- żywica z bisfenolu-A/bezwodnik kwasowy, która tylko jest przyspieszona naftenianem cynku (krzywa A),
- impregnacyjna żywica z bisfenolu-A/bezwodnik kwasowy, naftenian cynku i zawierająca utwardzacz, żywiczna kompozycja lakieru proszkowego (krzywa B) według wynalazku, i
- impregnacyjna żywica z bisfenolu-A/bezwodnik kwasowy, naftenian cynku i bezutwardzaczowa, żywiczna kompozycja lakieru proszkowego (krzywa C) według stanu techniki, w stosunku swych udziałów wagowych miesza się razem w całkowicie nasyconej izolacji i w ciągu danego czasu mierzy się reometrem przebieg lepkości w temperaturze 60°C.
Krzywa A odtwarza przebieg impregnacji zawierającej przyspieszacz taśmy drobnomikowej, tak jak zachodziłaby ona w taśmie bez zakłócających substancji dodatkowych (reaktywnych układów klejowych).
Pomimo dodania zawierającej utwardzacz, żywicznej kompozycji lakieru proszkowego, zgodny z wynalazkiem układ odniesienia według krzywej B wykazuje tylko nieznaczny wzrost lepkości względem krzywej A.
Układ odniesienia zgodny ze stanem techniki według krzywej C natomiast wykazuje już po chwili tak wysoki wzrost lepkości, że musi on nieuchronnie prowadzić do ustania operacji nasycania.
Stosowanie przemysłowe
Za pomocą przykładów porównawczych i z zastosowaniem poprzednio omówionych zestawień graficznych według fig. 1 i 2 można było wykazać, że taśma drobnomikowa, wytworzona sposobem według wynalazku, jest odpowiednia zwłaszcza do sporządzania ścianek izolacyjnych o dużej grubości, takich jakie są niezbędne w maszynach wysokonapięciowych, gdyż taśma ta w połączeniu ze stosowanymi żywicami impregnacyjnymi nasyca się w zadowalającym stopniu i stąd też można zapobiec miejscom wybrakowanym w układzie izolacyjnym.

Claims (5)

1. Sposób wytwarzania impregnowalnej, zawierającej wbudowany przyspieszacz, taśmy drobnomikowej dla izolacji głównej w wirującej maszynie wysokonapięciowej, którą to taśmę po nawinięciu na przewodach uzwojeń maszyny elektrycznej nasyca się bezrozpuszczalnikową żywicą impregnacyjną i następnie utwardza się pod działaniem ciepła, przy czym folię drobnomikową posypuje się żywiczną kompozycją lakieru proszkowego i posypaną tym lakierem proszkowym stronę folii drobnomikowej skleja się z materiałem nośnikowym pod wpływem ciśnienia i ciepła, znamienny tym, że stosuje się żywiczną kompozycję lakieru proszkowego, zawierającą utwardzacz i podczas sklejania folii drobnomikowej z materiałem nośnikowym utwardza się w podwyższonej temperaturze.
2. Sf^(^^(^t3w^c^łłKgz£^^ti^.^. 1, znamiennytym, że j ako zycję lakieru proszkowego stosuje się mieszankę żywicy epoksydowej z bisfenolu-A oraz fenolowolakowej żywicy epoksydowej.
3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym. że w żywicznej kompozycji lakieru proszkowego jako utwardzacz stosuje się utwardzacz aminowy, korzystnie pierwszorzędową i/lub drugorzędową aminę alifatyczną.
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako materiał nośnikowy stosuje się tkaninę szklaną, włókninę lub folię z tworzywa sztucznego.
5. Sposób według zas^z. 1, znamienny tym, że stosowaną follę drobnomikową się wstępnie przyspieszaczem, korzystnie naftanianem cynku.
PL341201A 1998-10-16 1999-10-13 Sposób wytwarzania impregnowalnej, zawierającej wbudowany przyspieszacz, taśmy drobnomikowej dla izolacji głównej w wirującej maszynie wysokonapięciowej PL194825B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP98890305A EP0996132A1 (de) 1998-10-16 1998-10-16 Verfahren zur Herstellung von imprägnierbaren Feinglimmerbändern mit eingebautem Beschleuniger
PCT/EP1999/007668 WO2000024006A1 (de) 1998-10-16 1999-10-13 Verfahren zur herstellung von imprägnierbaren feinglimmerbändern mit eingebautem beschleuniger

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL341201A1 PL341201A1 (en) 2001-03-26
PL194825B1 true PL194825B1 (pl) 2007-07-31

Family

ID=8237203

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL341201A PL194825B1 (pl) 1998-10-16 1999-10-13 Sposób wytwarzania impregnowalnej, zawierającej wbudowany przyspieszacz, taśmy drobnomikowej dla izolacji głównej w wirującej maszynie wysokonapięciowej

Country Status (16)

Country Link
US (1) US6395330B1 (pl)
EP (2) EP0996132A1 (pl)
JP (1) JP4298174B2 (pl)
KR (1) KR100625765B1 (pl)
CN (1) CN1267935C (pl)
AT (1) ATE244446T1 (pl)
AU (1) AU6338599A (pl)
BR (1) BR9906877B1 (pl)
CA (1) CA2314916C (pl)
CZ (1) CZ295355B6 (pl)
DE (1) DE59906180D1 (pl)
ES (1) ES2198964T3 (pl)
PL (1) PL194825B1 (pl)
PT (1) PT1042757E (pl)
SK (1) SK8832000A3 (pl)
WO (1) WO2000024006A1 (pl)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP2765685A1 (de) * 2013-02-08 2014-08-13 Siemens Aktiengesellschaft Außenglimmschutz mit zuverlässiger Anbindung an die Hauptisolierung und an das Blechpaket
DE102015204885A1 (de) * 2015-03-18 2016-09-22 Siemens Aktiengesellschaft Isolationssystem, Verwendungen dazu, sowie elektrische Maschine
DE102015213537A1 (de) 2015-07-17 2017-01-19 Siemens Aktiengesellschaft Fester, insbesondere bandförmiger, Isolationswerkstoff, Formulierung für ein Imprägniermittel zur Herstellung eines Isolationssystems in einem Vakuumimprägnierverfahren damit und Maschinen mit derartigem Isolationssystem
CN110088165A (zh) * 2016-09-28 2019-08-02 亨斯迈先进材料许可(瑞士)有限公司 用于发电机和电动机的基于环氧树脂的电绝缘体系
WO2019130586A1 (ja) * 2017-12-28 2019-07-04 日立化成株式会社 プリプレグマイカテープ、回転電機用コイル及びその製造方法
WO2019130588A1 (ja) * 2017-12-28 2019-07-04 日立化成株式会社 プリプレグマイカテープ、回転電機用コイル及びその製造方法
DE102017223876A1 (de) * 2017-12-29 2019-07-04 Siemens Aktiengesellschaft Wicklungsisolation, elektrische Maschine und Fahrzeug
CN112778926B (zh) * 2020-12-30 2022-09-09 苏州巨峰电气绝缘系统股份有限公司 H级少胶云母带及其制备方法和应用

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH547001A (de) * 1971-04-08 1974-03-15 Schweizerische Isolawerke Verfahren zur herstellung eines wickelbands fuer die isolation elektrischer maschinen.
DE2142571B1 (de) * 1971-08-20 1972-06-08 Siemens Ag Isolierband zur herstellung einer mit einer heisshaertenden epoxidharz-saeureanhydridhaertermischung impraegnierten isolierhuelse fuer elektrische leiter
US4033805A (en) * 1973-05-30 1977-07-05 Tokyo Shibaura Electric Co., Ltd. Method for manufacturing an insulated electric coil
JPS6014702B2 (ja) * 1978-07-12 1985-04-15 日立化成工業株式会社 マイカプリプレグ材料
FR2472821A1 (fr) * 1979-12-26 1981-07-03 Alsthom Atlantique Isolant pour bobinages a haute et moyenne tension, adhesif pour la preparation de cet isolant, et leurs procedes de fabrication
CH667937A5 (de) * 1985-03-15 1988-11-15 Schweizerische Isolawerke Verfahren zur herstellung von impraegnierbaren feinglimmerbaendern mit eingebautem beschleuniger.
EP0355558A1 (de) * 1988-08-18 1990-02-28 Siemens Aktiengesellschaft Isolierband zur Herstellung einer imprägnierten Isolier-hülse für elektrische Leiter
JP3046905B2 (ja) * 1993-11-26 2000-05-29 三菱電機株式会社 電気絶縁用プリプレグ

Also Published As

Publication number Publication date
KR20010033204A (ko) 2001-04-25
CA2314916A1 (en) 2000-04-27
DE59906180D1 (de) 2003-08-07
ATE244446T1 (de) 2003-07-15
CN1287674A (zh) 2001-03-14
CZ295355B6 (cs) 2005-07-13
ES2198964T3 (es) 2004-02-01
US6395330B1 (en) 2002-05-28
AU6338599A (en) 2000-05-08
PL341201A1 (en) 2001-03-26
BR9906877B1 (pt) 2009-01-13
EP1042757A1 (de) 2000-10-11
KR100625765B1 (ko) 2006-09-20
EP1042757B1 (de) 2003-07-02
JP4298174B2 (ja) 2009-07-15
CZ20002264A3 (cs) 2000-10-11
JP2002528853A (ja) 2002-09-03
PT1042757E (pt) 2003-11-28
CN1267935C (zh) 2006-08-02
SK8832000A3 (en) 2000-12-11
BR9906877A (pt) 2000-10-17
WO2000024006A1 (de) 2000-04-27
EP0996132A1 (de) 2000-04-26
CA2314916C (en) 2008-09-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3991232A (en) Method of manufacturing an electrically insulated coil
DE2627463A1 (de) Verfahren zur herstellung von wicklungen fuer elektrische maschinen und apparate
PL194825B1 (pl) Sposób wytwarzania impregnowalnej, zawierającej wbudowany przyspieszacz, taśmy drobnomikowej dla izolacji głównej w wirującej maszynie wysokonapięciowej
PL194824B1 (pl) Sposób wytwarzania mikonośnej taśmy izolacyjnej dla uzwojeń wirujących elektrycznych maszyn wysokonapięciowych
WO2020094328A1 (de) Elektrisches betriebsmittel mit isolationssystem, sowie verfahren zur herstellung des isolationssystems
EP4183028A1 (de) Pulverlack-formulierung für ein isolationssystem einer elektrischen maschine, elektrische maschine mit einem solchen isolationssystem und verfahren zum herstellen eines solchen isolationssystems
US5674340A (en) Insulating tape for the winding of an electric machine
CN116918226A (zh) 用于旋转电机的槽绝缘系统、用于制造槽绝缘系统的方法
JPS5946172A (ja) 電気または電子工学部材を含浸またはコ−チングする方法
CN114664478A (zh) 用于绝缘带的组合物
DE19811333A1 (de) Für metallische Leiter geeignete Beschichtungszusammensetzung
JP2908431B1 (ja) 電気絶縁コイルの製造方法
US20240235346A9 (en) Slot Insulation System for an Electrical Rotating Machine, Method for Producing a Slot Insulation System
JPS63154035A (ja) 回転電機の絶縁コイル
JPH1180324A (ja) 含浸熱硬化性樹脂組成物および回転電機絶縁コイル
JPS609422B2 (ja) コイル導体の製造方法
US20220259470A1 (en) Compositions for an insulation tape
JP2000026630A (ja) マイカテ―プの製造方法
JPS6079083A (ja) 接着性テ−プ
JPS5935312A (ja) 集成マイカシ−トの製法
CH696992A5 (de) Imprägniertes Glimmerband.
JPS5826648B2 (ja) ゼツエンコイルノセイゾウホウホウ
CS227919B1 (en) Multilayer windable mica electroinsulating material
DE2739289B2 (de) Vorimprägniertes Isoliermaterial, seine Herstellung und Verwendung
JPS5927516A (ja) 絶縁コイルの製造法

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20091013