PL194190B1 - Taśma do opakowań odrywana przy otwieraniu - Google Patents

Taśma do opakowań odrywana przy otwieraniu

Info

Publication number
PL194190B1
PL194190B1 PL99337034A PL33703499A PL194190B1 PL 194190 B1 PL194190 B1 PL 194190B1 PL 99337034 A PL99337034 A PL 99337034A PL 33703499 A PL33703499 A PL 33703499A PL 194190 B1 PL194190 B1 PL 194190B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
tape
tear
security element
electrically conductive
marking
Prior art date
Application number
PL99337034A
Other languages
English (en)
Inventor
Frank Puttkammer
Monika Puttkammer
Original Assignee
Whd Elektron Prueftech Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Whd Elektron Prueftech Gmbh filed Critical Whd Elektron Prueftech Gmbh
Priority claimed from PCT/DE1999/000591 external-priority patent/WO1999043556A2/de
Publication of PL194190B1 publication Critical patent/PL194190B1/pl

Links

Abstract

1. Taśma do opakowań odrywana przy otwieraniu, o cechach znakowania oryginalności za mknięcia, znamienna tym, że taśma (1) odrywana przy otwieraniu jest w celu kodowania informacji zaopatrzona, w co najmniej jeden działający optycznie element zabezpieczający (13), który jest połączony z elektrycznie przewodząca farbą znakującą.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest taśma do opakowań odrywana przy otwieraniu o cechach znakowania oryginalności zamknięcia.
Znane jest pakowanie produktów w opakowania foliowe. W celu ułatwienia otwierania takich opakowań z folii, po jednej stronie lub wokół opakowania wkłada się taśmy, taśmy lub sznurki. Jako oznaka oryginalności zamknięcia, te tak zwane odrywane przy otwieraniu taśmy mają przeważnie inną barwę, wyczuwalną grubość materiału i ostrą wyczuwalną krawędź. Koniec takich taśm albo swobodnie zwisa jako pasek, albo wystaje na zewnątrz wskutek większej sztywności celem wygodnego uchwycenia przez użytkownika. Również ukształtowanie tego paska pod względem jego kształtu, długości i szerokości jest elementem charakterystycznym zamknięcia. Jakkolwiek w przypadku tanich produktów przeważnie rezygnuje się ze znakowania zamknięcia i często taśma odrywana przy otwieraniu jest wykonana z tego samego materiału, co przykładowo zewnętrzne opakowanie foliowe, to jednak coraz częściej obserwuje się, że stosowane dotychczas elementy charakteryzujące oryginalność nie wystarczają do skutecznej ochrony produktu. Ponadto ten sposób otwierania opakowań jest stosowany przez tak wielu producentów i do tak wielu wyrobów, również wyrobów tego samego rodzaju, że rozpoznanie różnicy zarówno w opakowaniu jak i w mechanizmie rozrywania dla poszczególnych wyrobów i poszczególnych marek nie jest możliwe. Rozerwane, a więc uszkodzone opakowania w większości przypadków sanie do odróżnienia na oko przez użytkownika. Wada ta oczywiście ułatwia naśladowcom i fałszerzom produkowanie takich opakowań, aby osłaniać nimi fałszowane wyroby.
W GB-PS 2298 391 opisano zabezpieczenie przed fałszowaniem, które na podłożu ma optycznie rozpoznawalny element zabezpieczający. Każda strona podłoża jest wyposażona w klej, tak, że tego zabezpieczenia przed fałszowaniem po naklejeniu nie można usunąć bez uszkodzenia optycznie działającego elementu zabezpieczającego. Do kleju jest dodana substancja barwiąca, materiał luminescencyjny i/lub magnesowalny materiał znakujący.
Wadą jest to, że stosowane elementy zabezpieczające nie są dostępne do kontroli automatycznej lub też są dostępne tylko przy znacznym zwiększeniu kosztu.
W patencie europejskim EP 0317 202 opisano opakowanie z taśmą odrywaną przy otwieraniu. Taśma ta jest w celu zapisania informacji kodowanych magnetycznie pokryta materiałem magnesowalnym. W celu przykrycia warstwy magnetycznej ta taśma odrywana przy otwieraniu zawiera dodatkowo warstwę metalową lub pierwszą i drugą warstwę metalową.
Okazało się jednak, że kodowanie magnetyczne może być łatwo kasowane przez obce pola magnetyczne, i ponadto jest ono trudne do identyfikacji.
Aby zwalczać piractwo przemysłowe głównie przy produktach markowych i zmniejszyć olbrzymie szkody materialne u producentów oryginałów, zadaniem wynalazku jest opracowanie opakowania z mechanizmem odrywania, które może być zamykane tylko przez producenta wyrobu i ma cechę do oznaczania oryginalności. Użytkownikowi już przy otwieraniu wyrobu musi być pokazywany efekt oryginalności zamknięcia.
Ponadto zadaniem wynalazku jest również takie wykonanie taśmy odrywanej przy otwieraniu i opracowanie takiego mechanizmu rozrywania, aby sprawdzenie oryginalności możliwe było tylko za pomocą odpowiedniego urządzenia kontrolnego przed otworzeniem opakowania. Dla użytkownika/odbiorcy sprawdzanie oryginalności nie jest wtedy przewidziane.
Według wynalazku taśma odrywana przy otwieraniu jest w celu kodowania informacji zaopatrzona, w co najmniej jeden optycznie działający element zabezpieczający, który jest połączony z elektrycznie przewodzącą farbą znakującą. Farba znakująca jest elektrycznie przewodzącym polimerem. Optycznie działający element zabezpieczający tworzą struktury dyfrakcyjne, które mają stanowiący kod ciąg zmian kąta obserwacji. W również korzystnym wykonaniu te struktury dyfrakcyjne przewidziane są jako odwzorowanie wchodzących jedna w drugą figur, które tworzą wzór stanowiący kod. Taśma korzystnie ma optycznie działający element zabezpieczający, który jest widoczny dla człowieka i/lub rozpoznawalny za pomocą środków pomocniczych.
Wynalazek jest dokładniej opisany na podstawie rysunku, który przedstawia część foliowego opakowania i taśmy odrywanej przy otwieraniu z optycznie działającym elementem zabezpieczającym.
Taśma 1 odrywana przy otwieraniu jest zwykle, zwłaszcza w opakowaniach papierosów, płaską folią wykonaną w postaci tasiemki lub taśmy, która jest silniejsza niż folia 2 opakowania. Zwykle stosowana jest taśma 1 odrywane przy otwieraniu, która ma grubość około 20 mmi szerokość 1 -2 mm.
PL 194 190 B1
W celu lepszego zaznaczenia taśma i odrywana przy otwieraniu jest często barwna i odróżnia się przez to wyraźnie od folii 2 lub od opakowanego przedmiotu.
Przykład 1
Na podstawie rysunku zostanie opisana korzystna postać wykonania. Taśma 1 odrywana przy otwieraniu według wynalazku ma jeden lub więcej optycznie czynnych elementów zabezpieczających 13, które albo są widoczne, albo są widoczne dopiero pod działaniem środków pomocniczych. Chodzi przy tym częściowo o fizyczne środki pomocnicze, które nie zmieniają natury elementu zabezpieczającego 13, ale czynią go widocznym. Optycznie czynny element zabezpieczający 13 jest połączony z elektrycznie przewodzącą farbą znakującą. Przykładowo elektrycznie przewodząca farba znakująca wykonana jest z elektrycznie przewodzącego polimeru.
Pomiar przewodności elektrycznej przeprowadza się przykładowo za pomocą sprzężenia pojemnościowego. Taki sposób mierzenia jest korzystny do stosowania, ponieważ chodzi przy tym również o elektrycznie opieczętowane powierzchnie. Elektrycznie przewodzący polimer umieszcza się korzystnie pod klejem łączącym.
Ponadto tego rodzaju farba znakująca daje się łączyć ze znakiem elektrycznym, ale również z dalszymi fizycznymi materiałami znakującymi jako farba mieszana, tak, że powstają dalsze kody, które można sprawdzać za pomocą urządzenia kontrolnego specjalnie dostosowanego do właściwości oznakowania.
Przykład 2
W dalszym korzystnym przykładzie wykonania rozwiązanie według wynalazku rozciąga się na umieszczenie struktur dyfrakcyjnych przynajmniej na części powierzchni w postaci optycznie działającego elementu zabezpieczającego 13 na taśmie 1 odrywanej przy otwieraniu. Nie ma przy tym znaczenia czy chodzi przy tym o dwuwymiarowe, czy o trójwymiarowe struktury dyfrakcyjne, jak również czy te struktury dyfrakcyjne są tłoczone, czy wycięte laserem. Taka struktura dyfrakcyjna działająca jako element zabezpieczający 13 na taśmie 1, odrywanej przy otwieraniu ma według wynalazku ciąg zmian kąta obserwacji, przy czym ciąg miejsc zmiany kąta obserwacji stanowi kod podobny do kodu kreskowego.
W również korzystnym wykonaniu struktury dyfrakcyjne zawierają wchodzące jedno w drugie zobrazowania figur, które razem, podobnie do efektu mory, tworzą wzór, który zawiera kod. Mikrotłoczenie wykonuje się za pomocą walców tłoczących tak, że przechodzące w siebie linie tworzą efekt mory. Ten efekt mory jest dobrze widoczny przez lupę. Punkty przecięcia linii są przy tym ukształtowane tak, że zawsze jedna z przecinających się linii wydaje się wypukła. Takie zabezpieczenie w zakresie mikro jest dla fałszerzy przeszkodą technologiczną.
Taki optycznie działający element zabezpieczający 13 można umieścić na taśmie l przed jej połączeniem z folią 2 opakowania, albo po jej połączeniu z folią 2 opakowania i zamknięciu opakowania.

Claims (5)

1. Taśma do opakowań odrywana przy otwieraniu, o cechach znakowania oryginalności za mknięcia, znamienna tym, że taśma (1) odrywana przy otwieraniu jest w celu kodowania informacji zaopatrzona, w co najmniej jeden działający optycznie element zabezpieczający (13), który jest połączony z elektrycznie przewodząca farbą znakującą.
2. Taśma według zastrz, 1, znamienna tym, że farba znakująca jest elektrycznie przewodzą cym polimerem.
3. Taśma według zastrz. 1, znamienna tym, że działający optycznie element zabezpieczający (13) ma struktury dyfrakcyjne, które mają stanowiący kod ciąg zmian kąta obserwacji.
4. Taśma według zastrz. 1 albo 3, znamienna tym, że struktury dyfrakcyjne są wykonane jako zobrazowanie wchodzących jedna w drugą figur, które tworzą wzór stanowiący kod.
5. Taśma według zastrz. 1 albo 4, znamienna tym, że optycznie działający element zabezpieczający (13) ma oznakowania rozpoznawalne wizualnie i/lub za pomocą środków pomocniczych.
PL99337034A 1999-02-26 1999-02-26 Taśma do opakowań odrywana przy otwieraniu PL194190B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PCT/DE1999/000591 WO1999043556A2 (de) 1998-02-27 1999-02-26 Aufreissfaden für verpackungen
DE19910158A DE19910158B4 (de) 1998-02-27 1999-02-26 Aufreißfaden für Folienverpackungen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL194190B1 true PL194190B1 (pl) 2007-05-31

Family

ID=38326047

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL99337034A PL194190B1 (pl) 1999-02-26 1999-02-26 Taśma do opakowań odrywana przy otwieraniu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL194190B1 (pl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0586678B1 (en) Non-visible, electronic markers for security bags, method of tagging and method of detection
US6616190B1 (en) Security elements
EP1497141B1 (en) Transparent security substrate with magnetic particles
KR101586885B1 (ko) 홀로그램 호일 및 인쇄된 기계판독가능 표식이 구비된 보안 문서
PL188250B1 (pl) Element zabezpieczający dla dokumentu oraz dokument
EA003711B1 (ru) Защитный элемент и ценный предмет
HRP20160894T1 (hr) Postupak zaštite od oštećenja pakiranja i pakiranje za bitne i dragocjene predmete
US20020172807A1 (en) Substrates
CZ295726B6 (cs) Natrhávací vlákno pro balicí fólii
PL194190B1 (pl) Taśma do opakowań odrywana przy otwieraniu
CN210734956U (zh) 一种植入防篡改检测功能nfc标签的包装盒
HRP20030655A2 (en) Security features
RU2458404C2 (ru) Защитный элемент, в частности, для банкнот, банковских карт и т.п.
JP2004526193A (ja) セキュリティ保護用徴標
EP1520265B1 (en) Improvements in paper
ES2282675T3 (es) Etiqueta en la cual son incorporados elementos de seguridad.
CN220290367U (zh) 一种全息定位揭起变色void防伪标签
EP0706153A2 (en) First-use security seal for credit cards and the like
RU23705U1 (ru) Этикетка защищенная от подделки
RU66584U1 (ru) Маркировочная этикетка с защитными функциями
RU37105U1 (ru) Гофрокартон, имеющий внутренние элементы защиты
WO2000005694A1 (en) Security packaging
RU9543U1 (ru) Устройство для идентификации изделий (варианты) и идентификационный знак
ITMI20011191A1 (it) Certificato sigillato con mezzi antifalsificazione ed antimodifica, particolarmente per l'autentificazione di valori
ITUB20155047A1 (it) Marchio di autenticazione e anticontraffazione