PL193624B1 - Okładzina termoizolacyjna w wyrobiskach górniczych i urządzenie jezdne do montażu okładziny termoizolacyjnej - Google Patents

Okładzina termoizolacyjna w wyrobiskach górniczych i urządzenie jezdne do montażu okładziny termoizolacyjnej

Info

Publication number
PL193624B1
PL193624B1 PL345630A PL34563001A PL193624B1 PL 193624 B1 PL193624 B1 PL 193624B1 PL 345630 A PL345630 A PL 345630A PL 34563001 A PL34563001 A PL 34563001A PL 193624 B1 PL193624 B1 PL 193624B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
heat
thermal insulation
insulating layer
insulating
strips
Prior art date
Application number
PL345630A
Other languages
English (en)
Inventor
Andrzej Paderewski
Tadeusz Miedzianowski
Władysław Turkiewicz
Andrzej Romaniak
Daniel Ziaja
Bolesław Łoziński
Original Assignee
Lozinski Boleslaw
Tadeusz Miedzianowski
Andrzej Paderewski
Andrzej Romaniak
Turkiewicz Wladyslaw
Daniel Ziaja
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lozinski Boleslaw, Tadeusz Miedzianowski, Andrzej Paderewski, Andrzej Romaniak, Turkiewicz Wladyslaw, Daniel Ziaja filed Critical Lozinski Boleslaw
Priority to PL345630A priority Critical patent/PL193624B1/pl
Publication of PL193624B1 publication Critical patent/PL193624B1/pl

Links

Landscapes

  • Lining And Supports For Tunnels (AREA)

Abstract

Okładzina termoizolacyjna w wyrobiskach górniczych, zawierająca przeponę wodoszczelną od strony podłoża, płaty warstwy termoizolacyjnej oraz osłonę licową, zamocowane za pomocą elementów kotwiących, znamienna tym, że wyposażona jest w wewnętrzną warstwę izolacyjną D o strukturze włóknistej, której powierzchnia przynajmniej od strony podłoża ma wzmacniającą powłokę izolacyjną w postaci welonu szklanego, w zewnętrzną warstwę izolacyjną E o strukturze włóknistej, której powierzchnia przynajmniej od strony wyrobiska ma wzmacniającą powłokę w postaci welonu szklanego, przy czym korzystnie wewnętrzna warstwa termoizolacyjna D i zewnętrzna warstwa termoizolacyjna E są wykonane w postaci pasów maty termoizolacyjnej ułożonych na zakładkę, przesuniętych względem siebie o 0,15-0,55 ich szerokości, natomiast wielkość zakładki sąsiadujących pasów maty termoizolacyjnej tej samej warstwy termoizolacyjnej wewnętrznej D lub zewnętrznej E wynosi 0,1-0,5 szerokości pasa maty termoizolacyjnej.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest okładzina termoizolacyjna ścian i stropów w wyrobiskach górniczych, zwłaszcza chodnikowych, dla zabezpieczenia przepływającego powietrza kopalnianego przed wpływem ciepła skał na jego wartość temperatury w kopalniach głębinowych oraz urządzenie jezdne do montażu okładziny termoizolacyjnej w wyrobiskach górniczych.
W kopalniach o znacznych głębokościach, szczególnie poniżej 1000 m pomimo przewietrzania wyrobisk górniczych ciągłym strumieniem powietrza atmosferycznego wpływającego do kopalni szybami wdechowymi, nadal utrzymują się niekorzystne warunki klimatyczne dla pracujących tam górników. Wcelu obniżenia temperatury stosuje się również ochładzanie powietrza wlotowego lub cyrkulującego już w wyrobiskach górniczych. Powoduje to znaczne podwyższenie kosztów eksploatacji kopalni. Inną niedogodnością są lokalnie występujące przecieki z górotworu zasolonej wody.
Znane jest rozwiązanie, przedstawione w opisie patentowym EP nr 0293381 B1, wg którego na podłoże skalne nakłada się folię przeciwwilgociową, mocuje się siatkę a następnie natryskuje się zaprawę termoizolacyjną - uzyskując obudowę z betonu termoizolacyjnego. Takie rozwiązanie jest trwałe, lecz jednocześnie uciążliwe ze względu na konieczność transportowania do podziemnej kopalni dużych ilości materiałów do wykonania betonowej obudowy oraz relatywnie kosztowne.
W opisie patentowym nr WO 9113239 przedstawiono rozwiązanie izolacji ścian tuneli przed przeciekającą wodą, przenikaniem zimna i spadaniem okruchów skalnych. Płyty izolacyjne są zamocowane do ściany i stropu, z zachowaniem odległości dystansowej za pomocą belek wsporczych, i zakotwionych elementów wsporczych. Na obu płaszczyznach płyty termoizolacyjnej znajduje się zbrojona siatka.
Znany jest sposób wg zgłoszenia patentowego EP nr 0182624 A1, zgodnie z którym uszczelnianie powierzchni zwłaszcza tuneli, kanałów i kopalń przed wilgocią polega na układaniu pasów wykładziny tworzywowej na zakładkę na zabezpieczanej powierzchni, przytwierdzaniu ich elementami mocującymi oraz uszczelnianiu pasów wykładziny od strony ich krawędzi.
Znana jest również z opisu patentowego EP nr 0293381 B1 okładzina do izolacji tuneli i instalacji kopalń głównie przed wpływem niskich temperatur, składająca się z warstw od strony skalnej: wzmacniającej warstwy betonu, warstwy osuszającej, przepony wodoszczelnej, izolacji termicznej zbrojonej siatką i tworzywa ognioodpornego. Wykonanie takiej okładziny również wiąże się z wysokimi nakładami na realizację, których zwrot wymaga długiego okresu eksploatacji i nadaje się głównie do obiektów i instalacji o dużym natężeniu ruchu i szczególnych wymogach bezpieczeństwa, np. w pasażerskich tunelach transportowych.
W przypadku urządzeń w znanym stanie techniki, można wymienić zgłoszenie wzoru użytkowego PL nr W 88193, w którym do wykonywania obudowy wyrobisk korytarzowych wykorzystuje się podest zawierający płytę nośną, zamocowaną przegubowo na wysięgniku kombajnu, zaopatrzoną wzdłuż boków w barierki ochronne oraz łańcuchy ochronne. Innym rozwiązaniem wg zgłoszenia wzoru użytkowego PL nr W 109330 jest urządzenie do prac, zwłaszcza w podziemnych wyrobiskach, poruszające się za pomocą wózków z kołami jezdnymi po podwieszonym torze, zaopatrzone w teleskopowe ramię z koszem roboczym.
Celem wynalazku jest wykonanie okładziny termoizolacyjnej na stropie i ścianach wyrobisk górniczych o wysokich parametrach termoizolacyjnych, odpornej na zawilgocenie, a jednocześnie łatwej w montażu i naprawie.
Wg wynalazku okładzina termoizolacyjna zawierająca przeponę wodoszczelną z tworzywa sztucznego w miejscach penetracji wilgoci z górotworu, płaty warstwy termoizolacyjnej oraz osłonę licową, zamocowane elementami kotwiącymi, składa się z wewnętrznej warstwy termoizolacyjnej o strukturze włóknistej, której powierzchnia przynajmniej od strony podłoża ma powłokę wzmacniającą w postaci welonu szklanego, zewnętrznej warstwy termoizolacyjnej o strukturze włóknistej, której powierzchnia przynajmniej od strony wyrobiska ma powłokę wzmacniającą w postaci welonu szklanego, osłony licowej, korzystnie w postaci elastycznej siatki, elementów kotwiących do podłoża skalnego: przepony wodoszczelnej, termoizolacyjne warstwy zewnętrzną i wewnętrzną oraz osłonę licową. Zarówno wewnętrzna jak i zewnętrzna warstwa termoizolacyjna są wykonane korzystnie w postaci pasów maty termoizolacyjnej, przesuniętych względem siebie o około 0,15-0,55 ich szerokości i ułożone są korzystnie na zakładkę poprzecznie do osi chodnika wyrobiska górniczego. Wystające na zewnątrz obrzeża boczne mat termoizolacyjnych zewnętrznej warstwy termoizolacyjnej, stanowiące zakładki, są usytuowane od strony przeciwnej do kierunku przepływu powietrza w wyrobisku górniczym, dzięki
PL 193 624 B1 czemu unika się dodatkowych oporów przepływu. Wielkość zakładki sąsiadujących pasów maty termoizolacyjnej tej samej warstwy termoizolacyjnej wynosi ok. 0,1-0,5 szerokości pasa maty termoizolacyjnej, co zapewnia należyte uszczelnienie nierównych powierzchni podłoża. Jeśli obszar jednej ze ścian w pobliżu spągu wyrobiska górniczego nie jest objęty do końca poprzecznie ułożonym pasem wewnętrznej warstwy termoizolacyjnej - uzupełnia go pas maty termoizolacyjnej zewnętrznej warstwy termoizolacyjnej, przechodzący w wewnętrzną warstwę termoizolacyjną, na którym umieszczony jest dodatkowy pas maty termoizolacyjnej stanowiący zewnętrzną warstwę termoizolacyjną, korzystnie ułożony wzdłuż osi chodnika wyrobiska górniczego. Jeśli obszar jednej ze ścian w pobliżu spągu wyrobiska górniczego nie jest objęty do końca poprzecznie do osi chodnika ułożonym pasem zewnętrznej warstwy termoizolacyjnej - uzupełnia go dodatkowy pas maty termoizolacyjnej, korzystnie ułożony wzdłuż osi chodnika wyrobiska górniczego. Uzupełniające pasy maty termoizolacyjnej wewnętrznej i zewnętrznej warstwy termoizolacyjnej ułożone są na zakładkę z przesunięciem 0,1-0,5 szerokości pasa maty termoizolacyjnej. Takie uzupełnienia zapewniają odpowiednie zabezpieczenie termoizolacyjne oraz umożliwiają jednolite wykończenie licowe.
W miejscu przejścia elementu kotwiącego przez przeponę wodoszczelną utworzona jest lokalna otoczka wodoszczelna, w wyniku pokrycia kołka klinującego substancją wodoszczelną.
Następnym rozwiązaniem wynalazku jest okładzina termoizolacyjna składająca się z przepony wodoszczelnej, wewnętrznej warstwy izolacyjnej o strukturze włóknistej, w postaci pasów maty termoizolacyjnej, ułożonych wzdłuż osi chodnika wyrobiska górniczego, której powierzchnia przynajmniej od strony stropu ma powłokę wzmacniającą w postaci welonu szklanego, zewnętrznej warstwy termoizolacyjnej o strukturze włóknistej, w postaci pasów maty termoizolacyjnej, ułożonych wzdłuż osi chodnika wyrobiska górniczego, której powierzchnia przynajmniej od strony wyrobiska ma powłokę wzmacniającą w postaci welonu szklanego, z przesunięciem pasów maty termoizolacyjnej o około 0,15-0,55 szerokości w stosunku do pasów maty termoizolacyjnej wewnętrznej warstwy termoizolacyjnej. Sąsiadujące pasy maty termoizolacyjnej w ramach tej samej warstwy termoizolacyjnej ułożone są na zakładkę wynoszącą ok. 0,1-0,5 szerokości pasa maty termoizolacyjnej.
Dalszym rozwiązaniem wynalazku jest kombinacja ułożenia wewnętrznej i zewnętrznej warstwy termoizolacyjnej okładziny termoizolacyjnej, w której wewnętrzna warstwa termoizolacyjna - jak w wersji podstawowej - ma pasy maty termoizolacyjnej ułożone i zamocowane poprzecznie do osi chodnika wyrobiska górniczego, natomiast zewnętrzna warstwa termoizolacyjna ma pasy maty termoizolacyjnej ułożone i zamocowane wzdłużnie do osi chodnika wyrobiska górniczego.
Kolejnym rozwiązaniem wynalazku jest kombinacja ułożenia wewnętrznej i zewnętrznej warstwy termoizolacyjnej okładziny termoizolacyjnej, w której wewnętrzna warstwa termoizolacyjna jak w wersji podstawowej ma pasy maty termoizolacyjnej ułożone i zamocowane wzdłużnie do osi chodnika wyrobiska górniczego, natomiast zewnętrzna warstwa izolacyjna ma pasy maty termoizolacyjnej ułożone i zamocowane poprzecznie do osi chodnika wyrobiska górniczego.
Urządzenie jezdne do montażu okładziny termoizolacyjnej w wyrobiskach górniczych wykonane jest w postaci ramy osadzonej na kołach jezdnych.
Rama składa się z dwóch par pionowych podpór bocznych posadowionych rozłącznie na prostokątnym pomoście wsporczym, stężonych belkami bocznymi. Podpory boczne wyposażone są we wsporniki na różnych wysokościach do zamontowania na nich wielopoziomowego pomostu roboczego, na którym posadowiona jest płyta robocza. Do każdej pary podpór bocznych zamocowane są suwliwie za pomocą obejm zaciskowych dwie prowadnice wsporcze, zakończone w górnej części poziomymi łącznikami bocznymi, na których osadzone są rolki do przesuwu pasów maty termoizolacyjnej. Również pomiędzy parą przednich i tylnych podpór bocznych zamocowane są rozłącznie rolkowe łączniki czołowe do przesuwu pasów maty termoizolacyjnej wzdłuż wyrobiska chodnikowego. Prowadnice wsporcze wyposażone są w uchwyty do mocowania elementów zabezpieczających, np. barierek, pracowników przebywających na pomoście roboczym. W dolnej części ramy znajduje się pomost wsporczo-magazynowy wyposażony w siatkę lub ażurową płytę, nad którym zainstalowane są poziomo do podpór bocznych osiowe prowadniki zwojów maty termoizolacyjnej usytuowane w płaszczyźnie równoległej do rolek łączników bocznych. W narożach ramy w sąsiedztwie kół zamontowane są regulacyjne podnośniki, korzystnie śrubowe, do ustawiania poziomu i stabilnego utrzymywania urządzenia jezdnego na spągu wyrobiska górniczego. Odmianę urządzenia jezdnego stanowi rama na kołach jezdnych o budowie przedstawionej wyżej, wyposażona dodatkowo w dwa wielopoziomowe boczne pomosty robocze, zainstalowane wzdłuż bocznych krawędzi wielopoziomowego pomostu roboczego - w przypadku montażu okładziny termoizolacyjnej w wyrobisku górniczym o szerokości
PL 193 624 B1 znacznie przekraczającej szerokość urządzenia jezdnego. Każdy z bocznych pomostów roboczych zamocowany jest rozłącznie do pary podpór bocznych za pomocą gniazd wsporczych i wsparty w pobliżu skrajnych naroży na parze dodatkowych podpór bocznych, usytuowanych zbieżnie ku dołowi w stosunku do podpór bocznych, oraz połączonych rozłącznie drugimi końcami z tymi podporami bocznymi w ich dolnej części. Do każdego z bocznych pomostów roboczych, wzdłuż jego skrajnego obrzeża bocznego, zamocowane są boczne prowadniki rolkowe ułatwiające rozwijanie pasów maty termoizolacyjnej.
Wynalazek umożliwia skuteczne odizolowanie atmosfery w podziemnym wyrobisku górniczym od ciepła przechodzącego z górotworu, dzięki wysokiemu oporowi cieplnemu okładziny termoizolacyjnej, a tym samym obniżenie temperatury powietrza w kopalni. Zabezpiecza również przed lokalnymi wysiękami wody i skapywaniem jej bezpośrednio na pracowników i sprzęt roboczy. Okładzina termoizolacyjna jest łatwa w montażu, nie wymaga transportowania do podziemnych wyrobisk górniczych sprzętu i dużej ilości materiałów do natryskowego nakładania na ściany i strop zapraw betonowych, ajej trwałość jest wystarczająco duża dla zapewnienia funkcjonowania wyrobisk górniczych w danym obszarze wydobywczym. W przypadku jej uszkodzenia przez maszyny górnicze, okładzina jest łatwa w naprawie - przez usunięcie uszkodzonego fragmentu warstwy lub warstw izolacyjnych i nałożenie oraz zamocowanie nowych warstw w postaci pasa lub pasów maty termoizolacyjnej, zgodnie z wynalazkiem. Jednocześnie zapewnia się skuteczność mocowania warstw przepony wodoszczelnej i warstw termoizolacyjnych w wyniku wielokrotnego, kumulatywnego mocowania elementami kotwiącymi.
Wynalazek przedstawiono w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat montażowy okładziny termoizolacyjnej, której warstwy są nakładane poczynając od strony podłoża w kierunku wnętrza wyrobiska górniczego, fig. 2 przekrój poprzeczny fragmentu okładziny termoizolacyjnej z ułożeniem pasów maty termoizolacyjnej poprzecznie do korytarzowego wyrobiska górniczego, fig. 3 przekrój wzdłużny fragmentu okładziny termoizolacyjnej z ułożeniem pasów maty termoizolacyjnej ułożonych wzdłuż chodnika wyrobiska górniczego, fig. 4 fragment okładziny termoizolacyjnej, w której wewnętrzna i zewnętrzna warstwa izolacyjna ułożone są wzdłużnie do wyrobiska górniczego, fig. 5 widok fragmentu okładziny termoizolacyjnej w dolnej części ściany nie objętej do końca poprzecznie ułożonymi pasami termoizolacyjnych wewnętrznej i zewnętrznej warstwy termoizolacyjnej, a fig. 6 elementy mocujące okładzinę termoizolacyjną.
Natomiast urządzenie jezdne zobrazowano w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 7 przedstawia urządzenie w widoku z boku, fig. 8 urządzenie w widoku od czoła, fig. 9 widok odmiany urządzenia z boku z dodatkowymi pomostami roboczymi, fig. 10 odmianę urządzenia w widoku od czoła, a fig. 11 rzut z góry na pomost roboczy i dodatkowe pomosty robocze.
PRZYKŁAD I. Okładzina termoizolacyjna składa się z płatów przepony wodoszczelnej A w postaci folii z tworzywa sztucznego, ułożonej lokalnie w miejscu penetracji wody, na skalnym podłożu B i zamocowanej do niego elementami kotwiącymi C1, tj. krótkimi kołkami rozporowymi, wewnętrznej warstwy termoizolacyjnej D, w postaci pasów maty z wełny mineralnej, zbrojonej od strony skalnego podłoża B welonem szklanym, ułożonych poprzecznie do osi korytarzowego wyrobiska górniczego, na zakładkę wynoszącą 0,3 szerokości pasa maty termoizolacyjnej i zamocowanych kotwami C2. Na warstwie tej ułożona jest zewnętrzna warstwa termoizolacyjna E w postaci pasów maty z wełny mineralnej zbrojonej od wewnątrz wyrobiska górniczego welonem szklanym, ułożonych poprzecznie do osi korytarzowego wyrobiska górniczego, na zakładkę wynoszącą 0,5 szerokości pasa maty termoizolacyjnej i zamocowanych kotwami C3, przy czym te pasy termoizolacyjne są przesunięte w stosunku do pasów termoizolacyjnych wewnętrznej warstwy termoizolacyjnej D o 0,40 szerokości pasa termoizolacyjnego, a odsłonięte obrzeża boczne pasów maty termoizolacyjnej zewnętrznej warstwy termoizolacyjnej stanowiące zakładki są usytuowane od strony przeciwnej do kierunku przepływu powietrza. Obszar jednej ze ścian w pobliżu spągu wyrobiska nie jest objęty do końca poprzecznie ułożonymi pasami termoizolacyjnej wewnętrznej warstwy termoizolacyjnej D i osłonięty jest na tym obszarze fragmentem zewnętrznej warstwy termoizolacyjnej E oraz dodatkowo wzdłużnie pasami zewnętrznej warstwy termoizolacyjnej E, zapewniając odpowiednie zabezpieczenie termoizolacyjne oraz umożliwiając jednolite wykończenie licowe.
Na zewnętrzną warstwę termoizolacyjną E nałożona jest osłona licowa F, w postaci elastycznej siatki wykonanej z włókien szklanych, zamocowana do tarczy oporowej kotwi C3 zewnętrznej warstwy termoizolacyjnej E. W miejscu przejścia elementu kotwiącego (C1, C2, C3) przez przeponę wodoszPL 193 624 B1 czelną utworzona jest lokalna wodoszczelna otoczka G z tworzywa sztucznego, w wyniku pokrycia kołka klinującego wodoszczelną substancją polimeryzującą.
PRZYKŁAD II. Okładzina termoizolacyjna składa się z warstw jak w przykładzie I, przy czym pasy maty termoizolacyjnej z wełny mineralnej, zarówno wewnętrznej warstwy termoizolacyjnej D jaki zewnętrznej warstwy termoizolacyjnej E, ułożone są wzdłuż osi wyrobiska górniczego z przesunięciem pasów maty termoizolacyjnej o około 0,1 szerokości w zakresie tej samej warstwy termoizolacyjnej D lub E. Kolejne pasy maty termoizolacyjnej zewnętrznej warstwy termoizolacyjnej E ułożone są w stosunku do wewnętrznej warstwy termoizolacyjnej D na zakładkę wynoszącą ok. 0,15 szerokości pasa maty termoizolacyjnej. Na zewnętrzną warstwę izolacyjną E nałożona jest osłona licowa F, w postaci elastycznej siatki wykonanej z włókien szklanych, zamocowana do tarczy oporowej kotwi C3 zewnętrznej warstwy termoizolacyjnej E.
PRZYKŁAD III. Okładzina termoizolacyjna składa się z warstw jak w przykładzie I, przy czym pasy maty termoizolacyjnej z wełny mineralnej wewnętrznej warstwy termoizolacyjnej D ułożone są wzdłuż wyrobiska górniczego z przesunięciem tych pasów maty termoizolacyjnej o około 0,35 ich szerokości. Natomiast pasy maty termoizolacyjnej zewnętrznej warstwy termoizolacyjnej E, ułożone są poprzecznie do wyrobiska górniczego z przesunięciem pasów maty termoizolacyjnej tej warstwy o około 0,25 ich szerokości. Pasy maty termoizolacyjnej zewnętrznej warstwy izolacyjnej przesunięte są względem wewnętrznej warstwy termoizolacyjnej o ok. 0,3 ich szerokości. Na zewnętrzną warstwę izolacyjną E nałożona jest osłona licowa F, w postaci elastycznej siatki wykonanej z włókien szklanych, zamocowana do tarczy oporowej kotwi C3 zewnętrznej warstwy termoizolacyjnej E.
PRZYKŁAD IV. Okładzina termoizolacyjna składa się z warstw jak w przykładzie I, przy czym pasy maty termoizolacyjnej z wełny mineralnej wewnętrznej warstwy termoizolacyjnej D ułożone są poprzecznie do wyrobiska górniczego z przesunięciem sąsiadujących pasów maty termoizolacyjnej o około 0,25 ich szerokości. Pasy maty termoizolacyjnej zewnętrznej warstwy termoizolacyjnej E, ułożone są wzdłuż wyrobiska górniczego z przesunięciem sąsiadujących pasów maty termoizolacyjnej o około 0,25 ich szerokości, natomiast w stosunku do pasów maty termoizolacyjnej wewnętrznej warstwy termoizolacyjnej D, ułożone są z przesunięciem wynoszącym ok. 0,5 ich szerokości. Na zewnętrzną warstwę izolacyjną E nałożona jest osłona licowa F, w postaci elastycznej powłoki wykonanej z tworzywa sztucznego, zamocowana do tarczy oporowej kotwi C3 zewnętrznej warstwy termoizolacyjnej E.
PRZYKŁAD V. Okładzina termoizolacyjna składa się z warstw jak w przykładzie I, tj. pasy maty termoizolacyjnej z wełny mineralnej, zarówno wewnętrznej warstwy termoizolacyjnej D jak i zewnętrznej warstwy termoizolacyjnej E, ułożone są poprzecznie do osi wyrobiska górniczego z przesunięciem pasów maty termoizolacyjnej o około 0,50 ich szerokości w ramach tej samej warstwy. Pasy maty termoizolacyjnej zewnętrznej warstwy termoizolacyjnej E ułożone są na zakładkę wynoszącą ok. 0,3 ich szerokości w stosunku do wewnętrznej warstwy termoizolacyjnej D. Obszar jednej z dolnych ścian wyrobiska w pobliżu spągu nie objęty do końca okładziną termoizolacyjną, ma nałożone w tym obszarze pasy maty termoizolacyjnej warstw wewnętrznej i zewnętrznej (D, E) ułożone wzdłuż osi wyrobiska górniczego. Na zewnętrzną warstwę termoizolacyjną E nałożona jest osłona licowa F, w postaci elastycznej siatki wykonanej z włókien szklanych, zamocowana do tarczy oporowej kotwi C3 zewnętrznej warstwy termoizolacyjnej E.
Urządzenie jezdne do montażu okładziny termoizolacyjnej, wykonane jest w postaci ramy osadzonej na kołach jezdnych 1. Rama zbudowana jest z kształtowników stanowiących dwie pary pionowych podpór bocznych 2 zamocowanych dolnymi końcami rozłącznie na prostokątnym pomoście wsporczo-magazynowym 3 i stężonych z nimi belkami bocznymi 4. W podporach bocznych 2 wykonane są na różnych wysokościach, o stałym rozstawie, wsporniki 5, na których zamontowany jest wielopoziomowy pomost roboczy 6, na którym posadowiona jest płyta robocza 6a w postaci ażurowych segmentów. Do każdej pary podpór bocznych 2 zamocowana jest suwliwie, za pomocą obejm zaciskowych 7, para prowadnic wsporczych 8 połączona w górnej części poziomym łącznikiem bocznym 9a oraz jednocześnie łącznikami czołowymi 9b. Na każdym łączniku bocznym 9a i łącznikiem czołowym 9b zainstalowane są rolki 10 do przesuwu pasów maty termoizolacyjnej. Prowadnice wsporcze 8 wyposażone są w uchwyty 11do mocowania elementów zabezpieczających w postaci barierek ochronnych. Dolna część ramy stanowi pomost wsporczo-magazynowy 3 w postaci ażurowej poziomej półki lub siatki, na którym zainstalowane są osiowe prowadniki 12 rolkowych zwojów maty termoizolacyjnej oraz zgromadzony zapas maty termoizolacyjnej. Podpory boczne 2 w części poniżej wsporników 5 pomostu roboczego 6 połączone są rozłącznie belkami stężeniowymi 4
PL 193 624 B1 z bocznymi częściami konstrukcji pomostu wsporczo-magazynowego 3. Poniżej pomostu wsporczomagazynowego 3, w narożach ramy w sąsiedztwie kół jezdnych 1 zamontowane są regulacyjne podnośniki śrubowe 13.
Odmianę urządzenia jezdnego stanowi rama na kołach jezdnych 1 o budowie przedstawionej wyżej, wyposażona dodatkowo w dwa wielopoziomowe boczne pomosty robocze 14, zainstalowane wzdłuż bocznych krawędzi wielopoziomowego pomostu roboczego 6. Każdy z bocznych pomostów roboczych 14 zamocowany jest rozłącznie do pary dodatkowych podpór bocznych 15 za pomocą gniazd wsporczych 16 i wsparty w pobliżu skrajnych naroży na parze dodatkowych podpór bocznych 15, usytuowanych zbieżnie ku dołowi w stosunku do podpór bocznych 2, i połączonych rozłącznie drugimi końcami z tymi podporami bocznymi 2 w ich dolnej części. Na każdym z bocznych pomostów roboczych 14 posadowione są płyty robocze 6b w postaci ażurowych segmentów. Wzdłuż skrajnego obrzeża bocznego każdego z bocznych pomostów roboczych 14 zamocowane są do ich czołowych obrzeży boczne prowadniki rolkowe 9c.
Przykładowy sposób wykonania okładziny termoizolacyjnej wg wynalazku jest następujący.
Zasadnicze operacje montażowe przykrycia stropu i ścian wykonuje się za pomocą urządzenia jezdnego. W strefie występujących przecieków wody nakłada się na zawilgocone powierzchnie przeponę wodoszczelną A w postaci płatów folii z tworzywa sztucznego, mocuje ją do ścian i stropu skalnego podłoża B za pomocą elementów kotwiących C1 w postaci kołków rozporowych. Następnie nakłada się pasy wełny mineralnej stanowiące matę izolacyjną zewnętrznej warstwy termoizolacyjnej E poprzecznie do osi chodnika wyrobiska górniczego, zaczynając od naroża spągu, powierzchnię ściany, stropu, przeciwległej ściany i kończąc w pobliżu drugiego naroża spągu. W tym celu rolkowe zwoje pasów maty termoizolacyjnej rozwija się za pomocą osiowych prowadników 11. poprzez rolki 10 jednego, a następnie drugiego łącznika bocznego 9a aż do przeciwległego naroża spągu. Sąsiednie pasy maty termoizolacyjnej układa się na zakładkę, mocując je w obszarze zakładki za pomocą elementów kotwiących C2 w postaci kotwiących kołków rozporowych. Po ułożeniu i zamocowaniu wewnętrznej warstwy termoizolacyjnej D wykonywana jest zewnętrzna warstwa termoizolacyjna E w podobny sposób jak wewnętrzna warstwa izolacyjna, która mocowana jest do podłoża B. Możliwe jest również nałożenie wzdłuż osi wyrobiska górniczego zarówno wewnętrznej warstwy termoizolacyjnej D jak i zewnętrznej warstwy termoizolacyjnej E. W takim przypadku, pierwszy pas maty termoizolacyjnej układa się w środkowym obszarze stropu i kontynuuje się układanie następnych pasów maty termoizolacyjnej po obu stronach w kierunku spągu, za pomocą rolkowych łączników 9b. Przed wbiciem klina w kołek rozporowy elementu kotwiącego C1, C2 i C3 smaruje się pobocznicę kołka rozporowego i powierzchnię klina żywicą utwardzalną w celu zwiększenia skuteczności mocowania i uzyskania szczelności przed penetracją wody w miejscu usytuowania elementu kotwiącego C1, C2 i C3. Jako ostatnią warstwę okładziny termoizolacyjnej osłonę licową F w postaci siatki wykonanej z włókna szklanego, którą mocuje się do tarcz oporowych elementów kotwiących C3 zewnętrznej warstwy termoizolacyjnej.
W przypadku jak w przykładzie 5, gdy obszary ścian w dolnej części nie są objęte do końca okładziną termoizolacyjną, postępuje się następująco: pasy wewnętrznej maty termoizolacyjnej rozwija i nakłada się na ścianie, zaczynając od krawędzi spągu, stropie a następnie przeciwległej ścianie, kończąc nakładanie przed krawędzią przeciwległą spągu o pewien odcinek. Natomiast pasy zewnętrznej maty termoizolacyjnej rozwija się i nakłada w kierunku przeciwnym, zaczynając od krawędzi spągu przeciwległego w stosunku do wewnętrznej warstwy termoizolacyjnej D i kończąc przed przeciwległą krawędzią spągu o pewien odcinek. Nie osłonięte dolne obszary ścian po obu stronach wyrobiska korytarzowego uzupełnia się pasami wzdłużnymi zewnętrznej warstwy termoizolacyjnej E, zachodzącymi częściowo na pasy wewnętrznej warstwy termoizolacyjnej D.

Claims (24)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Okładzina termoizolacyjna w wyrobiskach górniczych, zawierająca przeponę wodoszczelną od strony podłoża, płaty warstwy termoizolacyjnej oraz osłonę licową, zamocowane za pomocą elementów kotwiących, znamienna tym, że wyposażona jest w wewnętrzną warstwę izolacyjną D o strukturze włóknistej, której powierzchnia przynajmniej od strony podłoża ma wzmacniającą powłokę izolacyjną w postaci welonu szklanego, w zewnętrzną warstwę izolacyjną E o strukturze włóknistej, której powierzchnia przynajmniej od strony wyrobiska ma wzmacniającą powłokę w postaci welonu
    PL 193 624 B1 szklanego, przy czym korzystnie wewnętrzna warstwa termoizolacyjna D i zewnętrzna warstwa termoizolacyjna E są wykonane w postaci pasów maty termoizolacyjnej ułożonych na zakładkę, przesuniętych względem siebie o 0,15-0,55 ich szerokości, natomiast wielkość zakładki sąsiadujących pasów maty termoizolacyjnej tej samej warstwy termoizolacyjnej wewnętrznej D lub zewnętrznej E wynosi
    0,1-0,5 szerokości pasa maty termoizolacyjnej.
  2. 2. Okładzina termoizolacyjna według zastrz. 1, znamienna tym, że pasy maty termoizolacyjnej wewnętrznej warstwy termoizolacyjnej D i zewnętrznej warstwy termoizolacyjnej E ułożone są na zakładkę poprzecznie do osi chodnika wyrobiska górniczego.
  3. 3. Okładzina termoizolacyjna według zastrz. 1, znamienna tym, że pasy maty termoizolacyjnej wewnętrznej warstwy termoizolacyjnej D i zewnętrznej warstwy termoizolacyjnej E ułożone są na zakładkę wzdłuż osi chodnika wyrobiska górniczego.
  4. 4. Okładzina termoizolacyjna według zastrz. 1, znamienna tym, że pasy maty termoizolacyjnej wewnętrznej warstwy termoizolacyjnej D ułożone są na zakładkę poprzecznie do osi chodnika wyrobiska górniczego, natomiast zewnętrznej warstwy termoizolacyjnej E ułożone są na zakładkę wzdłuż osi chodnika wyrobiska górniczego.
  5. 5. Okładzina termoizolacyjna według zastrz. 1, znamienna tym, że pasy maty termoizolacyjnej wewnętrznej warstwy termoizolacyjnej D ułożone są wzdłuż osi chodnika wyrobiska górniczego na zakładkę, natomiast zewnętrznej warstwy termoizolacyjnej E ułożone są poprzecznie do osi chodnika wyrobiska górniczego na zakładkę.
  6. 6. Okładzina termoizolacyjna według zastrz. 1, znamienna tym, że zewnętrzna warstwa termoizolacyjna (E) pokryta jest od strony wyrobiska górniczego elastyczną siatką jako osłoną licową (F).
  7. 7. Okładzina termoizolacyjna według zastrz. 2 albo 4, znamienna tym, że wystające na zewnątrz obrzeża boczne pasów maty termoizolacyjnej stanowiące zakładki są usytuowane od strony przeciwnej do kierunku przepływu powietrza wyrobiskiem górniczym.
  8. 8. Okładzina termoizolacyjna według zastrz. 2 albo 4, znamienna tym, że obszar jednej ze ścian w pobliżu spągu wyrobiska górniczego nie objęty do końca poprzecznie ułożonym pasem wewnętrznej warstwy termoizolacyjnej D - uzupełniony jest pasem maty termoizolacyjnej zewnętrznej warstwy termoizolacyjnej E, przechodzącym w wewnętrzną warstwę izolacyjną, na którym umieszczony jest dodatkowy pas maty termoizolacyjnej stanowiący zewnętrzną warstwę izolacyjną E, korzystnie ułożony wzdłuż osi chodnika wyrobiska górniczego.
  9. 9. Okładzina termoizolacyjna według zastrz. 2 albo 5, znamienna tym, że obszar jednej ze ścian w pobliżu spągu wyrobiska górniczego nie objęty do końca poprzecznie ułożonym pasem zewnętrznej warstwy termoizolacyjnej E - uzupełniony jest dodatkowym pasem maty termoizolacyjnej, korzystnie ułożonym wzdłuż osi chodnika wyrobiska górniczego.
  10. 10. Okładzina termoizolacyjna według zastrz. 8 albo 9, znamienna tym, że uzupełniające pasy maty termoizolacyjnej wewnętrznej i zewnętrznej warstwy termoizolacyjnej (D, E) ułożone są na zakładkę z przesunięciem 0,1-0,5 szerokości pasa maty termoizolacyjnej.
  11. 11. Okładzina termoizolacyjna według zastrz. 1, znamienna tym, że w miejscu przejścia elementu kotwiącego (C1, C2, C3) przez przeponę wodoszczelną (A) utworzona jest lokalna otoczka wodoszczelna (G).
  12. 12. Urządzenie jezdne do montażu okładziny termoizolacyjnej w wyrobisku górniczym, zawierające ramę, podest roboczy z płytą roboczą i barierkami ochronnymi, poruszające się za pomocą kół jezdnych, znamienne tym, że rama składa się z dwóch par pionowych podpór bocznych (2) posadowionych rozłącznie na pomoście wsporczo-magazynowym (3), wyposażonych we wsporniki (5) na różnych wysokościach, do których zamontowany jest wielopoziomowy pomost roboczy (6), na którym posadowiona jest płyta robocza (6a), a do każdej pary podpór bocznych (2) zamocowane są suwliwie dwie prowadnice wsporcze (8), zakończone w górnej części poziomymi łącznikami bocznymi (9a) na których osadzone są rolki (10) do przesuwu pasów maty termoizolacyjnej, natomiast dolna część ramy zaopatrzona jest w podnośniki wyrównawcze (13) oraz prowadniki (12) zwojów maty termoizolacyjnej zainstalowane nad pomostem wsporczo-magazynowym (3) i usytuowane w płaszczyźnie równoległej do rolek (10) łączników bocznych (9a).
  13. 13. Urządzenie jezdne według zastrz. 12, znamienne tym, że wyposażone jest dodatkowo wdwa wielopoziomowe boczne pomosty robocze (14), zainstalowane wzdłuż bocznych krawędzi wielopoziomowego pomostu roboczego (6), przy czym każdy z bocznych pomostów roboczych (14) wsparty jest w pobliżu skrajnych naroży na parze dodatkowych podpór bocznych (15), połączonych drugimi końcami z podporami bocznymi (2) w ich dolnej części.
    PL 193 624 B1
  14. 14. Urządzenie jezdne według zastrz. 13, znamienne tym, że dodatkowe podpory boczne (15) połączone są z wielopoziomowym bocznym pomostem roboczym (14) i podporami bocznymi (2) rozłącznie.
  15. 15. Urządzenie jezdne według zastrz. 13 albo 14, znamienne tym, że dodatkowe podpory boczne (15) usytuowane są zbieżnie ku dołowi w stosunku do podpór bocznych (2).
  16. 16. Urządzenie jezdne według zastrz. 12 albo 13, znamienne tym, że boczny pomost roboczy (14) zamocowany jest za pomocą gniazd wsporczych (16).
  17. 17. Urządzenie jezdne według zastrz. 13, znamienne tym, że do każdego z bocznych pomostów roboczych (14), wzdłuż jego skrajnego obrzeża bocznego, zamocowane są boczne prowadniki rolkowe (9c).
  18. 18. Urządzenie jezdne według zastrz. 12 albo 13, znamienne tym, że pomiędzy parą przednich i tylnych podpór bocznych (2) zamocowane są rozłącznie rolkowe łączniki czołowe (9b) pasów maty termoizolacyjnej.
  19. 19. Urządzenie jezdne według zastrz. 12 albo 13, znamienne tym, że prowadnice wsporcze (8) zamocowane są do podpór bocznych za pomocą obejm zaciskowych (7).
  20. 20. Urządzenie jezdne według zastrz. 12 albo 13, znamienne tym, że prowadniki (12) mają uchwyty osiowe.
  21. 21. Urządzenie jezdne według zastrz. 12 albo 13, znamienne tym, że podpory boczne (2) stężone są belkami bocznymi (4).
  22. 22. Urządzenie jezdne według zastrz. 12 albo 13, znamienne tym, że wielopoziomowy pomost roboczy (6), ma kształt prostokątny.
  23. 23. Urządzenie jezdne według zastrz. 12 albo 13, znamienne tym, że pomost wsporczo-magazynowy (3), wyposażony jest w siatkę lub ażurowa płytę.
  24. 24. Urządzenie jezdne według zastrz. 12 albo 13, znamienne tym, że ma regulacyjne podnośniki (13), korzystnie śrubowe, w narożach ramy w sąsiedztwie kół jezdnych (1).
PL345630A 2001-02-01 2001-02-01 Okładzina termoizolacyjna w wyrobiskach górniczych i urządzenie jezdne do montażu okładziny termoizolacyjnej PL193624B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL345630A PL193624B1 (pl) 2001-02-01 2001-02-01 Okładzina termoizolacyjna w wyrobiskach górniczych i urządzenie jezdne do montażu okładziny termoizolacyjnej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL345630A PL193624B1 (pl) 2001-02-01 2001-02-01 Okładzina termoizolacyjna w wyrobiskach górniczych i urządzenie jezdne do montażu okładziny termoizolacyjnej

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL193624B1 true PL193624B1 (pl) 2007-02-28

Family

ID=37945101

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL345630A PL193624B1 (pl) 2001-02-01 2001-02-01 Okładzina termoizolacyjna w wyrobiskach górniczych i urządzenie jezdne do montażu okładziny termoizolacyjnej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL193624B1 (pl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6173653B1 (en) Modular station platform construction kit
AU2017244290B2 (en) A tunnel wall element and a method of assembling tunnel walls comprising the tunnel wall elements
CN104762873B (zh) 一种桥台处隐式伸缩装置及其施工方法
CN110847513A (zh) 一种屋面系统结构
JP2019510908A5 (pl)
US11994029B2 (en) Tunnel profile element
CN212004543U (zh) 盾构隧道内无轨钢管安装结构
KR102277939B1 (ko) 평지붕 옥상바닥 외방수, 외단열 배수판 구조 및 시공방법
KR20130058135A (ko) 레일 일체형 사이드폼을 이용한 콘크리트 표면차수벽형 석괴댐의 차수벽 시공 방법
PL193624B1 (pl) Okładzina termoizolacyjna w wyrobiskach górniczych i urządzenie jezdne do montażu okładziny termoizolacyjnej
CN104234734A (zh) 一种深井高地压强冲击煤层新型风桥施工方法
CN209975897U (zh) 一种轻钢建筑防水女儿墙
KR102153438B1 (ko) 옥상슬라브의 방수층 보수보강방법 및 방수구조
WO2001051769A1 (en) Arc construction
RU2152481C1 (ru) Автодорожный тоннель внутригородской кольцевой транспортной магистрали мегаполиса
CN215054097U (zh) 一种窗口防火隔离带保温节点构造
AU2018201922A1 (en) Fire resistant tunnel cladding
CN219138032U (zh) 一种超厚岩棉板墙体结构
CN219010850U (zh) 一种隧道混凝土路面结构
CN116378677B (zh) 一种全跨充填型溶洞段的隧道修建方法及隧道结构
Grønhaug Optimization of Linings in Road Tunnels
CN117344845A (zh) 一种架空式地下室外墙防水保护层施工工艺
CN117846158A (zh) 一种既有建筑外加保温装置及方法
RU2154138C2 (ru) Узел примыкания гидроизоляционных слоев к деформационным швам
JPH02157307A (ja) Pcスノーシェルターの架設工法

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20110201