PL193436B1 - Układ do zasilania magnetronowego urządzenia rozpylającego - Google Patents
Układ do zasilania magnetronowego urządzenia rozpylającegoInfo
- Publication number
- PL193436B1 PL193436B1 PL339930A PL33993000A PL193436B1 PL 193436 B1 PL193436 B1 PL 193436B1 PL 339930 A PL339930 A PL 339930A PL 33993000 A PL33993000 A PL 33993000A PL 193436 B1 PL193436 B1 PL 193436B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- current
- choke
- magnetron
- rectifier
- thyristor
- Prior art date
Links
Landscapes
- Physical Vapour Deposition (AREA)
Abstract
Układ do zasilania magnetronowego urządzenia
rozpylającego metodą rozpylania jonowego,
zawierający prostownik tyrystorowy, który
z jednej strony jest połączony poprzez układ
pomiarowy prądu z trójfazową siecią zasilającą
a z drugiej strony poprzez dołączony szeregowo
dławik z elektrodami magnetronowego urządzenia
rozpylającego oraz regulator prądu, którego
jedno wejście jest połączone z zadajnikiem prądu,
drugie wejście z układem pomiarowym prądu,
a wyjście z wejściem sterującym prostownika
tyrystorowego, znamienny tym, że jako dławik
włączony pomiędzy ujemny biegun prostownika
tyrystorowego (2) a katodę (K) magnetronowego
urządzenia rozpylającego (1) stosuje się dławik
stabilizujący (4) o indukcyjności, przy której
układ do zasilania magnetronowego urządzenia
rozpylającego (1) jest układem o charakterze
źródła prądowego
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest układ do zasilania magnetronowego urządzenia rozpylającego, przeznaczonego do nakładania cienkich warstw materiału na elementach podłoża umieszczonych w pobliżu anody, metodą rozpylania jonowego, w komorze próżniowej w atmosferze gazu obojętnego bądź też reaktywnego pod obniżonym ciśnieniem.
W znanym układzie zasilania magnetronowego urządzenia rozpylającego, elektrody tego urządzenia są połączone z wyjściem zasilacza niskiego napięcia o charakterze źródła napięcia, który utworzony jest z podłączonego do trójfazowej sieci zasilającej prostownika tyrystorowego, do wyjścia, którego podłączona jest równolegle gałąź, zawierająca dławik wygładzający pulsację prądu i szeregowo połączony z nim kondensator, przy czym dławik wygładzający podłączony jest do ujemnego bieguna prostownika, a zaciski kondensatora stanowią wyjście zasilacza. Wejście sterujące prostownika tyrystorowego połączone jest z układem regulacji, który zawiera dwa regulatory: regulator prądu sterujący pracą mostka tyrystorowego i nadrzędny regulator napięcia połączony z wejściem regulatora prądu poprzez węzeł sumujący połączony z układem pomiarowym prądu. Wejścia nadrzędnego regulatora napięcia połączone są odpowiednio z układem pomiarowym napięcia wyjściowego mostka tyrystorowego i zadajnikiem napięcia, a wejścia sterujące regulatora prądu połączone jest z nastawnikiem ograniczenia prądu. W układzie tym wielkością stabilizowaną na poziomie zadanej wartości jest napięcie wyjściowe zasilacza, natomiast chwilowa wartość prądu jest zależna od chwilowej wartości obciążenia i jest ograniczana przez nastawnik ograniczenia.
Jednakże, zwłaszcza w początkowym etapie procesu rozpylania, z uwagi na dużą zmienność przewodności plazmy, silnie zależnej od stanu powierzchni katody, oddziaływanie regulatora prądu jest zbyt wolne i chwilowe wartości prądu przekraczają często nastawioną wartość ograniczenia prądowego, co prowadzi do powstawania niekorzystnych wyładowań łukowych.
Inny znany układ zasilania magnetronowego urządzenia rozpylającego w postaci niskonapięciowego zasilacza impulsowego DORA składa się z bloku prostownika połączonego z generatorem impulsów. Do wejścia sterującego generatora podłączony jest sterownik, posiadający wejście zadawania prądu targetu i wejście kontroli prądu targetu. Generator impulsów jest połączony z katodą magnetronu poprzez obwód rezonansowy i obwody wyjściowe. Generator generuje impulsy o charakterze sinusoidalnym z częstotliwością około 80 kHz. Impulsy te modulowane są grupowo z częstotliwością od 0,1 do 4 kHz przy zapewnieniu regulacji szerokości impulsów. Wypełnienie grupy impulsami, przy stabilizacji amplitudy prądu, jest regulowane pętlą sprzężenia zwrotnego.
W odróżnieniu od przedstawionych układów zasilania niskiego napięcia, służących do zasilania stałoprądowych magnetronowych urządzeń rozpylających, znane są również układy zasilania wysokiego napięcia przeznaczone do zasilania komór jonizacyjnych w urządzeniach do obróbki elektrochemicznej metali, w których wykorzystywane jest zjawisko elektrycznego wyładowania jarzeniowego w gazach. Znany z polskiego opisu patentowego nr 155 643 układ zasilania komory jonizacyjnej zawiera trójfazowy tyrystorowy sterownik prądu połączony z jednej strony z siecią zasilającą a z drugiej strony poprzez transformator z prostownikiem diodowym, którego bieguny - jeden poprzez dławik, a drugi bezpośrednio - podłączone są do zacisków wejściowych komory jonizacyjnej poprzez blok pomiaru napięcia i prądu. Ponadto równolegle do dławika podłączony jest ogranicznik przepięć i tyrystor, którego katoda połączona jest z punktem wspólnym prostownika diodowego i dławika, a równolegle do wyjścia prostownika diodowego włączony jest drugi ogranicznik przepięć, zaś równolegle do wejścia bloku pomiaru napięcia i prądu włączony jest trzeci ogranicznik przepięć. Układ zawiera również blok sterowania, którego wejścia są połączone z blokiem zadawania napięcia i prądu oraz blokiem pomiaru napięcia i prądu komory jonizacyjnej, a jedno wyjście połączone jest z wejściem sterującym sterownika prądu, zaś drugie z bramką tyrystora i punktem wspólnym pierwszego ogranicznika przepięć, dławika i katody tyrystora.
Układ, według wynalazku, do zasilania magnetronowego urządzenia rozpylającego metodą rozpylania jonowego, zawierający prostownik tyrystorowy, który z jednej strony jest połączony poprzez układ pomiarowy prądu z trójfazową siecią zasilającą a z drugiej strony poprzez dołączony szeregowo dławik z elektrodami magnetronowego urządzenia rozpylającego oraz regulator prądu, którego jedno wejście jest połączone z zadajnikiem prądu, drugie wejście z układem pomiarowym prądu, a wyjście z wejściem sterującym prostownika tyrystorowego charakteryzuje się tym, że jako dławik włączony pomiędzy ujemny biegun prostownika tyrystorowego a katodę magnetronowego urządzenia rozpylającego
PL 193 436 B1 stosuje się dławik stabilizujący o indukcyjności, przy której układ do zasilania magnetronowego urządzenia rozpylającego jest układem o charakterze źródła prądowego.
Układ, według wynalazku, cechuje się prostotą a dzięki zastosowaniu dławika stabilizującego prąd, o indukcyjności zależnej od mocy znamionowej stosowanego prostownika, pozwala uzyskać zasilacz o charakterze źródła prądowego, czyli umożliwia wymuszenie prądu o stałej wartości podczas procesu rozpylania jonowego w magnetronowym urządzeniu rozpylającym, co eliminuje niekorzystny wpływ stanu powierzchni katody na przebieg procesu rozpylania jonowego i wpływa na poprawę jakości nanoszonych powłok, zwiększając ich jednorodność i powtarzalność ich własności fizycznych.
Rozwiązanie, według wynalazku, uwidocznione jest w przykładowym wykonaniu na rysunku, który przedstawia schemat blokowy układu.
Układ, według wynalazku, przeznaczony jest do zasilania magnetronowego urządzenia rozpylającego 1, służącego do nakładania cienkich warstw materiału znajdującego się na katodzie K komory próżniowej tego urządzenia 1, metodą rozpylania jonowego, na elementach podłoża nieuwidocznionych na rysunku, a umieszczonych na kasetach przesuwających się nad anodą A komory urządzenia 1 ze stałą prędkością przez strefę rozpylania jonowego w czasie całego procesu rozpylania, prowadzonego w atmosferze gazu obojętnego bądź też reaktywnego pod obniżonym ciśnieniem.
Układ zawiera prostownik tyrystorowy 2, który z jednej strony jest połączony poprzez układ pomiarowy prądu 3 z trójfazową siecią zasilającą L a z drugiej strony z elektrodami: anodą A i katodą K magnetronowego urządzenia rozpylającego 1. Pomiędzy ujemny biegun prostownika tyrystorowego 2, a katodę K magnetronowego urządzenia rozpylającego 1 włączony jest dławik stabilizujący 4 o indukcyjności, przy której wspomniany układ do zasilania magnetronowego urządzenia rozpylającego 1jest układem o charakterze źródła prądowego. Indukcyjność dławika 4 dobierana jest w zależności od mocy znamionowej prostownika 2. Do wejścia sterującego prostownika tyrystorowego 2 podłączony jest regulator prądu 5, którego jedno wejście jest połączone z zadajnikiem prądu 6, a drugie wejście z układem pomiarowym prądu 3.
Działanie układu jest następujące. Po podłączeniu anody A magnetronowego urządzenia rozpylającego 1 do dodatniego bieguna prostownika tyrystorowego 2 o mocy wyjściowej 40 kW i prądzie maksymalnym 80A i katody K tego urządzenia l do połączonego z ujemnym biegunem prostownika 2, dławika stabilizującego 4 o indukcyjności 40 mH, przy której układ ma charakter źródła prądowego, a dobranej w zależności od mocy prostownika 2 i po napełnieniu komory próżniowej urządzenia rozpylającego 1 gazem obojętnym lub reaktywnym obniżonym ciśnieniu ustalana jest zadajnikiem prądu 6 zadana wartość prądu wymagana podczas procesu rozpylania. Następnie na wejście prostownika tyrystorowego 2 podawane jest napięcie z trójfazowej sieci zasilającej L. W momencie załączenia napięcia prąd w obwodzie obciążenia nie płynie, co stwierdza układ pomiaru prądu 3, a na skutek oddziaływania regulatora prądu 5 gwałtownie rośnie napięcie między elektrodami A i K komory próżniowej urządzenia rozpylającego 1, aż do momentu wystąpienia zapłonu wyładowania jarzeniowego. W czasie procesu rozpylania wartość prądu zasilającego magnetronowe urządzenie jest utrzymywana przez regulator prądu 6 na stałym poziomie o żądanej wartości, a wartość napięcia między elektrodami A i K zasilanego urządzenia 1 zależna jest od przewodności atmosfery gazu, w którym prowadzony jest proces rozpylania.
Układ, według wynalazku, czyli tyrystorowy prostownik 2 z podłączonym szeregowo dławikiem stabilizującym 4 wraz z pętlą prądowego sprzężenia zwrotnego posiada cechy źródła prądowego, gdyż wartość prądu jest utrzymywana przez układ na zadanym poziomie.
Claims (1)
- Układ do zasilania magnetronowego urządzenia rozpylającego metodą rozpylania jonowego, zawierający prostownik tyrystorowy, który z jednej strony jest połączony poprzez układ pomiarowy prądu z trójfazową siecią zasilającą a z drugiej strony poprzez dołączony szeregowo dławik z elektrodami magnetronowego urządzenia rozpylającego oraz regulator prądu, którego jedno wejście jest połączone z zadajnikiem prądu, drugie wejście z układem pomiarowym prądu, a wyjście z wejściem sterującym prostownika tyrystorowego, znamienny tym, że jako dławik włączony pomiędzy ujemny biegun prostownika tyrystorowego (2) a katodę (K) magnetronowego urządzenia rozpylającego (1) stosuje się dławik stabilizujący (4) o indukcyjności, przy której układ do zasilania magnetronowego urządzenia rozpylającego (1) jest układem o charakterze źródła prądowego.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL339930A PL193436B1 (pl) | 2000-04-25 | 2000-04-25 | Układ do zasilania magnetronowego urządzenia rozpylającego |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL339930A PL193436B1 (pl) | 2000-04-25 | 2000-04-25 | Układ do zasilania magnetronowego urządzenia rozpylającego |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL339930A1 PL339930A1 (en) | 2001-11-05 |
PL193436B1 true PL193436B1 (pl) | 2007-02-28 |
Family
ID=20076539
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL339930A PL193436B1 (pl) | 2000-04-25 | 2000-04-25 | Układ do zasilania magnetronowego urządzenia rozpylającego |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL193436B1 (pl) |
-
2000
- 2000-04-25 PL PL339930A patent/PL193436B1/pl not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL339930A1 (en) | 2001-11-05 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US7755300B2 (en) | Method and apparatus for preventing instabilities in radio-frequency plasma processing | |
US7304438B2 (en) | Method and apparatus for preventing instabilities in radio-frequency plasma processing | |
US20200058475A1 (en) | Controlling multiple plasma processes | |
JP5043824B2 (ja) | 真空プラズマ発生器 | |
JPH06113561A (ja) | プラズマおよび表面技術の装置に対する電源用の回路装置 | |
SU1198132A1 (ru) | Установка дл химико-термической обработки металлических деталей в услови х электрического тлеющего разр да | |
US5571439A (en) | Magnetron variable power supply with moding prevention | |
JP2006517718A (ja) | 電力供給調整装置 | |
SE523509C2 (sv) | Förfarande och kopplingsanordning för pulsformig inmatning av energi i magnetronurladdningar | |
US4181541A (en) | Thermochemical treatment system and process | |
KR20170061698A (ko) | 전기 아크 가스 히터용 전원 | |
PL193436B1 (pl) | Układ do zasilania magnetronowego urządzenia rozpylającego | |
JP2003129234A (ja) | スパッタ装置及び方法 | |
US4978829A (en) | Electric discharge machining power supply circuit | |
KR100565561B1 (ko) | 고압 직류 플라즈마 발생장치의 전원공급장치 | |
UA74047C2 (en) | Control device for an arc apparatus | |
JP2009183104A (ja) | プラズマ放電装置 | |
SU1700108A1 (ru) | Устройство микродугового оксидировани металлов и сплавов | |
RU2035829C1 (ru) | Устройство для регулирования напряжения на двухсекционной нагрузке | |
PL193433B1 (pl) | Sposób sterowania magnetronu stałoprądowego | |
KR900000836B1 (ko) | Co2의 레이저의 전원장치 제어회로 | |
SU1072206A1 (ru) | Источник импульсного напр жени | |
JPS61168280A (ja) | 出力安定化回路 | |
PL193435B1 (pl) | Sposób sterowania magnetronowego urządzenia rozpylającego | |
PL118668B1 (en) | Thyristor rectifier for energizing of welding arc in protective atmospheres v zahhitnojj atmosfere |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
LAPS | Decisions on the lapse of the protection rights |
Effective date: 20030425 |