PL193293B1 - Krata oddzielająca - Google Patents
Krata oddzielającaInfo
- Publication number
- PL193293B1 PL193293B1 PL342397A PL34239799A PL193293B1 PL 193293 B1 PL193293 B1 PL 193293B1 PL 342397 A PL342397 A PL 342397A PL 34239799 A PL34239799 A PL 34239799A PL 193293 B1 PL193293 B1 PL 193293B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- separating
- movable
- bars
- rocker arm
- grid
- Prior art date
Links
Classifications
-
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E02—HYDRAULIC ENGINEERING; FOUNDATIONS; SOIL SHIFTING
- E02B—HYDRAULIC ENGINEERING
- E02B8/00—Details of barrages or weirs ; Energy dissipating devices carried by lock or dry-dock gates
- E02B8/02—Sediment base gates; Sand sluices; Structures for retaining arresting waterborne material
- E02B8/023—Arresting devices for waterborne materials
- E02B8/026—Cleaning devices
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- General Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Civil Engineering (AREA)
- Structural Engineering (AREA)
- Separation Of Solids By Using Liquids Or Pneumatic Power (AREA)
- Gasification And Melting Of Waste (AREA)
- Apparatus For Radiation Diagnosis (AREA)
- Chain Conveyers (AREA)
- Valve Device For Special Equipments (AREA)
- Investigating Or Analysing Biological Materials (AREA)
- Filtration Of Liquid (AREA)
- Separating Particles In Gases By Inertia (AREA)
- Cleaning By Liquid Or Steam (AREA)
- Transforming Light Signals Into Electric Signals (AREA)
- Combined Means For Separation Of Solids (AREA)
Abstract
1. Krata oddzielajaca do zbierania i usuwania czasteczek stalych i obiektów znajdujacych sie w plynacej wodzie, przy czym wspomniana krata jest wyposazona w zespól oddzielajacy ustawiony w polozeniu nachylonym ukosnie do góry i do tylu, w kierunku przeplywu wody oraz zawiera ustawione naprzemiennie nieruchome i ruchome prety, uksztal- towane ze srodkami zbierajacymi i usuwajacymi umieszczonymi na krawedziach tych pretów, które sa zwrócone w kierunku przeplywu wody, przy czym wspomniane ruchome prety kraty sa polaczone z jednostka napedowa w rejonie ich górnych czesci, oraz sa napedzane przez wspomniana jednostke wyciagajac czasteczki stale i obiekty krok po kroku z wody i przenoszac je wzdluz nieruchomych pretów kraty az do wylotu, znamienna tym, ze ruchome prety (10) kraty oddzielajacej (1) sa zawieszone w rejonie ich czesci dolnych (19) na kolysce (21), która jest umieszczona w dolnej czesci (20) kraty oddzielajacej (1), przy czym kolyska (21) zawiera uklady zawieszenia (25) usytuowane po obu stro- nach zespolu oddzielajacego (8). PL PL PL
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest krata oddzielająca. Rozwiązanie według wynalazku służy do zbierania i usuwania cząsteczek stałych i obiektów znajdujących się w płynącej wodzie.
Znana jest z opisu patentowego nr SE-C 470 102 krata oddzielająca, która jest wyposażona w zespół oddzielający ustawiony w położeniu nachylonym ukośnie do góry i do tyłu, w kierunku przepływu wody oraz zawiera ustawione naprzemiennie nieruchome i ruchome pręty, ukształtowane ze środkami zbierającymi i usuwającymi umieszczonymi na krawędziach tych prętów, które są zwrócone w kierunku przepływu wody. Wspomniane ruchome pręty kraty są połączone z jednostką napędową w rejonie ich górnych części oraz są napędzane przez wspomnianą jednostkę wyciągając cząsteczki stałe i obiekty krok po kroku z wody i przenosząc je wzdłuż nieruchomych prętów kraty aż do wylotu.
Zgodnie z tą wcześniejszą konstrukcją, dolne końce ruchomych prętów kraty są tak prowadzone w kracie oddzielającej, że jednostka napędowa nadaje im zasadniczo ruch postępowo-zwrotny. Dokładniej mówiąc, ruchome pręty kraty są podtrzymywane na poprzeczce, która jest zamontowana na dole kraty, aby kontrolować ruch. Poprzeczka jest umieszczona w poprzek jednostki oddzielającej ijest wyposażona na jej krótszych bokach w skierowane do dołu profilowane elementy prowadzące, z których każdy jest wyposażony we wzdłużny rowek. W celu wykonywania kontrolowanego ruchu przesuwnego w każdym rowku jest zamontowana na kracie szyna prowadząca, a każda z nich jest związana z odpowiednim profilowanym elementem prowadzącym.
Dzięki ukształtowaniu obsady poprzeczki, a w rezultacie i ruchomych prętów kraty, w celu wykonywania kontrolowanego ruchu przesuwnego, która to konstrukcja nadaje tym elementom składowym względnie duży ruch postępowo-zwrotny, oraz dzięki środowisku występującemu na najniższym końcu zespołu oddzielającego, które to środowisko zawiera duże ilości cząsteczek stałych i obiektów, nie mówiąc o twardych obiektach, takich jak kamienie, żwir i tym podobne, te przesuwne elementy podtrzymujące są poddawane znacznemu ścieraniu, czego efektem są zwiększone koszty konserwacji i napraw. Dodatkowo, pod wpływem, na przykład, względnie dużej prędkości przepływającej wody, twarde obiekty mogą się zaklinować albo mogą być w inny sposób uwięzione pomiędzy szynami prowadzącymi i rowkami albo innymi ruchomymi częściami przesuwnych elementów podtrzymujących, aw ten sposób mogą spowodować uszkodzenie tych elementów i/lub zablokować ruchome pręty kraty. To z kolei może doprowadzić do awarii całej kraty oddzielającej, z wynikającymi z tego problemami w postaci tamowania przepływu przez cząsteczki stałe i obiekty, strat w produkcji, itd.
Głównym celem wynalazku jest zlikwidowanie braków i wad wymienionych powyżej, dotyczących ścierania i uszkodzeń przesuwnych elementów podtrzymujących na najniższym końcu zespołu oddzielającego.
Cel ten jest osiągnięty według wynalazku poprzez to, że ruchome pręty kraty oddzielającej są zawieszone w rejonie ich części dolnych na kołysce, która jest umieszczona w dolnej części kraty oddzielającej, przy czym kołyska zawiera układy zawieszenia usytuowane po obu stronach zespołu oddzielającego.
W pierwszej, szczególnie korzystnej postaci wykonania każdy układ zawieszenia zawiera z jednej strony wahacz, którego dolny koniec jest połączony przegubowo z dolnym końcem kraty oddzielającej, a z drugiej strony ma dwa łączniki, których jeden koniec jest połączony przegubowo z wahaczem w punkcie pomiędzy górnym końcem i dolnym końcem wahacza, zaś przeciwległe końce łączników są połączone przegubowo z ruchomymi prętami kraty oddzielającej.
Korzystnie wahacz jest umieszczony zasadniczo równolegle i w pewnej odległości nad ruchomymi prętami, zaś łączniki wahacza są umieszczone zasadniczo równolegle do siebie i są ustawione zasadniczo pod kątami prostymi do wahacza oraz do ruchomych prętów kraty oddzielającej.
Korzystnie jeden z łączników wahacza a mianowicie łącznik jest obrotowo połączony jednym końcem z wahaczem, zasadniczo w rejonie górnego końca wahacza, zaś przeciwległy koniec łącznika jest połączony z ruchomymi prętami kraty oddzielającej, zasadniczo w dolnym rejonie, w jednejtrzeciej długości prętów, licząc od dolnych końców prętów, natomiast drugi łącznik wahacza jest obrotowo połączony jednym końcem z wahaczem, w punkcie znajdującym się zasadniczo w połowie drogi pomiędzy górnym końcem i dolnym końcem wahacza, zaś przeciwległy koniec łącznika jest obrotowo połączony z ruchomymi prętami kraty oddzielającej, zasadniczo w rejonie dolnych końców prętów.
Według drugiej szczególnie korzystnej postaci wykonania każdy układ zawieszenia zawiera element prętowy, którego dolny koniec jest przegubowo połączony z dolnym końcem kraty oddzielającej, jak również element rurowy, który jest zamontowany przesuwnie na elemencie prętowym oraz
PL 193 293 B1 element przenoszący, który jest nieruchomo zamontowany pomiędzy elementem rurowym i ruchomymi prętami kraty.
Korzystnie element prętowy i element rurowy są ustawione zasadniczo równolegle do ruchomych prętów kraty oddzielającej i są umieszczone w pewnej odległości nad prętami, przy czym element prętowy stanowi trzon tłokowy, zaś element rurowy stanowi tuleję zamontowaną koncentrycznie i przesuwnie na trzonie tłokowym.
Korzystnie element przenoszący ma kształt ustawionego pionowo trapezoidu, który jest ustawiony ukośnie względem, z jednej strony, elementu prętowego i elementu rurowego, a z drugiej strony względem ruchomych prętów kraty oddzielającej, przy czym element przenoszący jest nieruchomo przymocowany do elementu rurowego i do ruchomych prętów za pomocą przeciwległych, równoległych boków.
Korzystnie w rejonie jej górnej części ruchome pręty kraty są w sposób usuwalny zamontowane na przynajmniej jednej górnej, ruchomej poprzeczce, a w rejonie dolnej części kraty są one w sposób usuwalny zamontowane na przynajmniej jednej dolnej, ruchomej poprzeczce, zaś układy zawieszenia są połączone ze sobą za pomocą dolnej, ruchomej co najmniej jednej poprzeczki.
Korzystnie ruchome pręty kraty są napędzane za pomocą mechanizmu mimośrodowego poprzez elementy przenoszące połączone z górną, ruchomą co najmniej jedną poprzeczką, a z kolei układy zawieszenia są poruszane bezpośrednio za pomocą ruchomych prętów kraty wytwarzając pożądane stopniowe zbieranie i usuwanie cząsteczek stałych i obiektów oraz przenoszenie ich do wylotu natomiast co najmniej jeden mechanizm mimośrodowy jest napędzany za pomocą jednostki napędowej.
Korzystnie krata zawiera dwie oddalone od siebie, ustawione zasadniczo równolegle do siebie boczne płyty, pomiędzy którymi jest umieszczony zespół oddzielający, przy czym układy zawieszenia znajdują się w chronionym położeniu, na powierzchniach bocznych płyt, które znajdują się po przeciwnej stronie niż zespół oddzielający.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładach wykonania na rysunku, na którym: fig.1 przedstawia schematyczny widok perspektywiczny widzianej ukośnie od przodu kraty oddzielającej, w pierwszym przykładzie wykonania, przy czym wspomniana krata oddzielająca jest umieszczona w kanale z płynącą wodą, a część jej została usunięta dla większej przejrzystości rysunku; fig.2-widok zboku kraty oddzielającej z fig.1; oraz fig.3-rzut boczny, odpowiadający fig.2, kraty oddzielającej według wynalazku w drugim przykładzie wykonania.
Krata oddzielająca 1 jest instalowana, na przykład, w instalacji do oczyszczania wody. Jej celem jest zbieranie i usuwanie cząsteczek stałych i obiektów 4 obecnych w płynących ściekach 2 w kanale 3, wykonanym na przykład z betonu albo podobnego materiału. Cząsteczki i obiekty 4 są usuwane za pomocą przenośnika, nie pokazanego, w celu dalszej obróbki i/lub gromadzenia.
Mówiąc ogólnie, krata oddzielająca 1 jest wykonana z odcinków profili ramowych, nie pokazanych bardziej szczegółowo. Nakładki, takie jak płyta boczna 5, płyty końcowe 6 i płyty dolne 7są przymocowane do odcinków profili ramowych, na przykład, za pomocą połączeń śrubowych i/lub zgrzein punktowych. Ten zespół ramowy zawierający odcinki profili ramowych i płyt jest korzystnie wykonany z materiału nie poddającego się korozji, takiego jak stal nierdzewna albo inny materiał, który jest odporny na oddziaływanie płynącej wody 2 i jej zawartości. Płyty boczne 5 tworzą boczne ścianki ograniczające kraty oddzielającej 1, natomiast płyty końcowe 6 i płyty dolne 7 ograniczają odpowiednio górną tylną ściankę i górną spodnią ściankę kraty oddzielającej 1.
Pomiędzy płytami bocznymi 5 kraty oddzielającej 1jest umieszczony zespół oddzielający 8, który jest ustawiony ukośnie do góry i jest przechylony do tyłu, patrząc w kierunku przepływu strumienia A płynącej wody 2. Zespół oddzielający 8 zawiera wiele umieszczonych naprzemiennie obok siebie nieruchomych prętów 9 i ruchomych prętów 10. Pręty 9,10 są spęczniane i korzystnie są wykonane ze stali nierdzewnej albo innego materiału o wystarczającej odporności.
Krótko mówiąc, nieruchome pręty 9 są na stałe przymocowane do kraty oddzielającej 1, podczas gdy ruchome pręty 10 są do niej przymocowane w sposób ruchomy, który zostanie bardziej szczegółowo opisany poniżej. Ilość nieruchomych i ruchomych prętów 9,10 może się zmieniać zgodnie z żądaną szerokością kraty oddzielającej 1.
Nieruchome płyty 9 jak równie ruchome pręty 10 są zasadniczo proste, patrząc w kierunku ich długości, zaś krawędzie prętów 9,10 ustawione naprzeciwko strumienia A płynącej wody 2 mają środki zbierające i usuwające 11. Te środki 11 mają kształt zagłębień 12 i wierzchołków 13 uformowanych naprzemiennie wzdłuż zasadniczo całej długości prętów 9,10 kraty, przy czym zagłębienia 12 stają się głębsze, a wierzchołki 13 wyższe i bardziej spiczaste, patrząc w kierunku od dolnych końców 14 prętów 9,10 kraty do ich górnych końców 15. Jak wynika z rysunku, zagłębienia 12 i wierzchołki 13 są
PL 193 293 B1 więc porównywalnie płytkie i niskie, odpowiednio, na dolnych końcach 14, na którym to obszarze kształtem przypominają małe fale, a stają się bardziej spiczaste w kierunku górnych końców 15 prętów 9,10 kraty, na którym to obszarze mają one kształt stopni.
Kiedy są napędzane przez jednostkę napędową 16, która zostanie opisana bardziej szczegółowo poniżej, ruchome pręty 10 kraty 1 służą do przenoszenia cząsteczek stałych i obiektów 4 stopniowo do góry z opisanych powyżej środków zbierających i usuwających, wychodząc z wody 2 i wzdłuż odpowiednich środków zbierających i usuwających 11 nieruchomych prętów 9 kraty aż do środków odprowadzających albo wylotu 17 umieszczonego na górnym końcu kraty oddzielającej 1, za górnymi końcami 15 prętów 9,10 kraty. Z wylotu 17 cząsteczki i obiekty 4są usuwane za pomocą przenośnika albo podobnego urządzenia, nie pokazanego bardziej szczegółowo, w celu dalszej obróbki/przetworzenia i/lub wykorzystania/gromadzenia.
Ruchome pręty 10 kraty są połączone w rejonie ich górnej części 18 z jednostką napędową 16, a w rejonie ich dolnej części 19 są one zawieszone w dolnej części 20 kraty oddzielającej 1za pomocą kołyski 21. Dokładniej mówiąc, według przedstawionego przykładu wykonania, ruchome pręty 10 kraty są w sposób usuwalny zamontowane w rejonie ich części górnej 18 na dwóch górnych ruchomych poprzeczkach 22. Poprzeczki 22 są umieszczone w poprzek kraty oddzielającej 1pod płytami bocznymi 5 i są one połączone z jednostką napędową 16 w sposób, który zostanie poniżej opisany bardziej szczegółowo. W rejonie ich dolnej części, ruchome pręty 10 kraty są podobnie w sposób usuwalny zamontowane na dwóch dolnych ruchomych poprzeczkach 23, które są zasadniczo podobne do górnych poprzeczek 22 i podobnie jak one są ustawione w poprzek kraty oddzielającej 1pod płytami bocznymi 5. W sposób, który także zostanie opisany bardziej szczegółowo poniżej, dolne poprzeczki 23 są połączone z kołyską 21.
Z kolei nieruchome pręty 9 kraty są w sposób usuwalny zamontowane swoimi końcami 14,15 na oddalonych od siebie, umocowanych na stałe poprzeczkach 24, w tym przypadku na czterech takich poprzeczkach. Poprzeczki 24 są umieszczone w poprzek kraty oddzielającej 1pod płytami bocznymi 5, stanowiąc równocześnie część kraty oddzielającej 1.
Według dwóch przykładów wykonania przedstawionych na rysunku i tutaj opisanych, wspomniana powyżej kołyska 21 jest wyposażona w układ zawieszenia 25, umieszczony po jednym z każdej strony zespołu oddzielającego 8. Dokładniej mówiąc, dwa układy zawieszenia 25 kołyski 21 są umieszczone w chronionym położeniu na zewnętrznych powierzchniach 26 płyt bocznych 5, i znajdują się po przeciwnej stronie niż zespół oddzielający 8.
Według przykładu wykonania przedstawionego na fig.1i fig. 2, każdy układ zawieszenia 25 posiada wydłużony wahacz 27 umieszczony wzdłuż zespołu oddzielającego 8, który jest zasadniczo równolegle i pionowo oddalony od ruchomych prętów 10 siatki, co najlepiej widać na fig.2. Na dolnych końcach 28 wydłużonego wahacza 27, zanurzonych w płynącej wodzie 2, czopy 30w obrotowy sposób łączą wydłużone wahacze 27 z dolnym końcem 29, podobnie zanurzonym w wodzie 2, kraty oddzielającej 1.
Według przykładu wykonania pokazanego na fig.1i 2, każdy układ zawieszenia 25 zawiera dodatkowo dwa łączniki 31i 32 wahacza 27. Są one ustawione w pewnym oddaleniu od siebie, równolegle, pod kątem prostym do wydłużonego wahacza 27 i do ruchomych prętów 10 kraty oddzielającej 1. Górny koniec 33 każdego łącznika 31,32 jest połączony przegubowo z wydłużonym wahaczem 27 w punkcie pomiędzy jego dolnym końcem 28 i górnym końcem 34, a przeciwległe, dolne końce 35 łączników 31,32, są połączone za pomocą czopów 36 i 37 z ruchomymi prętami 10 kraty oddzielającej 1.
Dwa układy zawieszenia 25 kołyski 21, składające się z wydłużonych wahaczy 27 i łączników 31,32 oraz związanych z nimi czopów 30, 36, 37, są wykonane z materiału, który jest odpowiedni dla ich przeznaczenia, korzystnie podobnie jak reszta kraty oddzielającej 1 są wykonane ze stali nierdzewnej albo podobnego materiału. Czopy 30,36 i 37 mogą składać się z łożysk ślizgowych i/lub wałeczkowych o odpowiednim ukształtowaniu, oraz mogą być stale smarowane i/lub obudowane wcelu nadania im odporności na warunki środowiskowe w wodzie 2.
Dokładniej mówiąc, jeden z łączników 31,32 wydłużonego wahacza 27, w niniejszym przypadku łącznik 32, jest obrotowo połączony górnym końcem 33 z wydłużonym wahaczem 27, zasadniczo w rejonie jego górnego końca 34, zaś dolnym końcem 35 -z ruchomymi prętami 10 kraty oddzielającej 1, zasadniczo w rejonie dolnej jednej-trzeciej prętów, licząc od dolnych końców 14 prętów. Drugi łącznik 31 jest obrotowo połączony górnym końcem 33, z wydłużonym wahaczem 27, przy czym punkt połączenia zasadniczo znajduje się w rejonie, w połowie drogi pomiędzy górnymi końcami 28,34 wydłużonego wahacza 27, podczas gdy przeciwległy dolny koniec 35 łącznika 31 jest obrotowo połączony z ruchomymi prętami 10 kraty oddzielającej 1, zasadniczo w rejonie dolnych końców 14 ruchomych
PL 193 293 B1 prętów 10 kraty oddzielającej 1. Określona powyżej lokalizacja punktów obrotowych połączeń łączących wydłużone wahacze 27, łączniki 31,32 wahacza i pręty 10 kraty oddzielającej 1 jest jednym z kilku możliwych przykładów i oczywiście może być zmieniana.
Zgodnie z przedstawionym przykładem wykonania, dwa układy zawieszenia 25 składające się z wydłużonych wahaczy 27 i łączników 31,32 są bezpośrednio albo niebezpośrednio połączone ze sobą za pomocą dwóch dolnych, ruchomych poprzeczek 23, na których ruchome pręty 10 kraty są zamontowane w rejonie ich dolnej części 19.
Według drugiego korzystnego przykładu wykonania przedstawionego na fig.3, każdy układ zawieszenia 25 zawiera trzy główne elementy składowe, a mianowicie: element prętowy 45, element rurowy 46 i środki przenoszące 47.
Element prętowy 45 jest korzystnie ukształtowany jako cylindryczny trzon tłokowy, którego dolny koniec 48, zanurzony w płynącej wodzie 2, jest obrotowo połączony z dolnym końcem 29 kraty oddzielającej 1 za pomocą czopu 49.
W celu przystosowania do ukształtowania elementu prętowego 45, element rurowy 46 ma korzystnie postać tulei, która jest zamontowana na trzonie tłokowym, w celu przemieszczania się po nim koncentrycznym ruchem przesuwnym w dowolny odpowiedni sposób umożliwiające jej przemieszczanie wzdłużnie w jedną i drugą stronę wzdłuż trzonu tłokowego.
Element prętowy 45 i element rurowy 46, podobnie jak wydłużony wahacz 27 według przykładu wykonania z fig.1 i 2, są umieszczone w kierunku wzdłużnym zespołu oddzielającego 8, patrz fig. 3, zasadniczo równolegle do ruchomych prętów 10 kraty oddzielającej 1, w pewnej odległości powyżej tych drugich.
Trzeci główny element składowy układu zawieszenia 25 według fig.3, a mianowicie środki przenoszące 47, jest nieruchomo zamocowany pomiędzy elementem rurowym 46 i ruchomymi prętami 10 kraty oddzielającej 1. Dokładniej, środki przenoszące 47 są w tym przypadku ukształtowane zasadniczo jako stojący pionowo trapezoid i są ustawione zasadniczo pionowo i ukośnie, to jest pod kątem 45-60°, względem, z jednej strony, jednostki łożyskowej tworzonej przez element prętowy 45 i element rurowy 46, a z drugiej strony względem ruchomych prętów 10 kraty oddzielającej 1. Dwa przeciwległe równoległe boki 50,51 środków przenoszących 47 są korzystnie nieruchomo przymocowane odpowiednio do elementu rurowego 46 i do ruchomych prętów 10 kraty oddzielającej 1, w dowolny odpowiedni sposób, taki jak spawanie, nitowanie, za pomocą śrub, itd.
Należy podkreślić, że kształt i nachylenie środków przenoszących 47 takich jak opisane powyżej nie są jedynymi możliwymi. Zasadniczą cechą jest to, że działają one jako odporny na moment siły i sztywny element przenoszący pomiędzy jednostką łożyskową tworzoną przez element prętowy 45 i element rurowy 46 a ruchomymi prętami 10 kraty oddzielającej 1.
Także według przykładu wykonania z fig.3, elementy składowe dwóch układów zawieszenia 25 kołyski 21, składających się z elementów prętowych 45 i elementów rurowych 46 oraz ze środków przenoszących 47 zawierających związane z nimi środki łączące, są naturalnie wykonane z materiału, który jest odpowiedni dla przeznaczonego dla niego zastosowania, korzystnie są wykonane ze stali nierdzewnej albo podobnego materiału. Także w tym przypadku połączenia 49 mogą być wykonane w postaci łożysk ślizgowych i/lub wałeczkowych, a jednostki łożyskowe tworzone przez element prętowy 45 i element rurowy 46 mogą być ukształtowane w podobny sposób, albo jako liniowe łożyska kulkowe, itd. Bez względu na typ łożyska, łożyska mogą być typu stale smarowanego i/lub być obudowane, w celu nadania im odporności na surowe warunki środowiskowe w płynącej wodzie 2.
W celu wytworzenia ruchu ruchomych prętów 10 kraty oddzielającej 1, jednostka napędowa 16 zawiera elektryczny silnik napędowy 38, który jest zamontowany na ramie kraty oddzielającej 1, w jej części górnej 18. Na silniku napędowym 38 jest zamontowana przekładnia 39 posiadająca dwa współosiowe i przeciwnie skierowane wały napędowe 40. Wały napędowe 40 są obrotowo zamontowane w łożyskach 41 na płytach bocznych 5, oraz przechodzą przez te płyty boczne 5. Na zewnątrz płyt bocznych 5 każdy wał napędowy 40 napędza odpowiedni jeden z jego dwóch identycznych mechanizmów mimośrodowych 41. Każdy mechanizm mimośrodowy 41 jest połączony z elementami przenoszącymi 42 o zasadniczo trójkątnym kształcie, wykonanymi z metalowego arkusza albo innego odpowiedniego materiału, korzystnie ze stali nierdzewnej albo podobnego materiału. Z kolei elementy przenoszące 42 są połączone z dwiema górnymi ruchomymi poprzeczkami 22, na których są zamontowane ruchome pręty 10 kraty oddzielającej 1, w rejonie ich górnej części 18.
W ten sposób napędzane są ruchome pręty 10 kraty oddzielającej 1, a z kolei te pręty 10 wprawiają w ruch dwa układy zawieszenia 25. W ten sposób osiągnięte jest będące celem stopniowe przenoszenie cząsteczek stałych i obiektów 4 do góry, do wylotu 17.
PL 193 293 B1
Opisano i przedstawiono dwa obecnie szczególnie preferowane przykłady wykonania wynalazku. Jednak wynalazek nie musi być ograniczony do tych przykładów wykonania, ale może się zmieniać na wiele sposobów mieszczących się w zakresie ochronnym zastrzeżeń patentowych określonym w dołączonych zastrzeżeniach patentowych.
Claims (10)
- Zastrzeżenia patentowe1. Krata oddzielająca do zbierania i usuwania cząsteczek stałych i obiektów znajdujących się w płynącej wodzie, przy czym wspomniana krata jest wyposażona w zespół oddzielający ustawiony w położeniu nachylonym ukośnie do góry i do tyłu, w kierunku przepływu wody oraz zawiera ustawione naprzemiennie nieruchome i ruchome pręty, ukształtowane ze środkami zbierającymi i usuwającymi umieszczonymi na krawędziach tych prętów, które są zwrócone w kierunku przepływu wody, przy czym wspomniane ruchome pręty kraty są połączone z jednostką napędową w rejonie ich górnych części, oraz są napędzane przez wspomnianą jednostkę wyciągając cząsteczki stałe i obiekty krok po kroku z wody i przenosząc je wzdłuż nieruchomych prętów kraty aż do wylotu, znamienna tym, że ruchome pręty (10) kraty oddzielającej (1) są zawieszone w rejonie ich części dolnych (19) na kołysce (21), która jest umieszczona w dolnej części (20) kraty oddzielającej (1), przy czym kołyska (21) zawiera układy zawieszenia (25) usytuowane po obu stronach zespołu oddzielającego (8).
- 2. Krata oddzielająca według zastrz. 1, znamienna tym, że każdy układ zawieszenia (25) zawiera z jednej strony wahacz (27), którego dolny koniec (28) jest połączony przegubowo z dolnym końcem (29) kraty oddzielającej (1), a z drugiej strony ma dwa łączniki (31,32), których jeden koniec (33) jest połączony przegubowo z wahaczem (27) w punkcie pomiędzy górnym końcem (34) i dolnym końcem (28) wahacza (27), zaś przeciwległe końce (35) łączników (31,32) są połączone przegubowo z ruchomymi prętami (10) kraty oddzielającej (1) .
- 3. Krata oddzielająca według zastrz. 2, znamienna tym, że wahacz (27) jest umieszczony zasadniczo równolegle i w pewnej odległości nad ruchomymi prętami (10), zaś łączniki (31,32) wahacza (27) są umieszczone zasadniczo równolegle do siebie i są ustawione zasadniczo pod kątami prostymi do wahacza (27) oraz do ruchomych prętów (10) kraty oddzielającej (1).
- 4. Krata oddzielająca według zastrz. 3, znamienna tym, że jeden z łączników wahacza (27) a mianowicie łącznik (32) jest obrotowo połączony jednym końcem (33) z wahaczem (27), zasadniczo w rejonie górnego końca (34) wahacza (27), zaś przeciwległy koniec (35) łącznika (32) jest połączony z ruchomymi prętami (10) kraty oddzielającej (1), zasadniczo w dolnym rejonie, w jednej-trzeciej długości prętów, licząc od dolnych końców (14) prętów, natomiast drugi łącznik (31) wahacza (27) jest obrotowo połączony jednym końcem (33) z wahaczem (27), w punkcie znajdującym się zasadniczo w połowie drogi pomiędzy górnym końcem (34) i dolnym końcem (28) wahacza (27), zaś przeciwległy koniec (35) łącznika (31) jest obrotowo połączony z ruchomymi prętami (10) kraty oddzielającej (1), zasadniczo w rejonie dolnych końców (14) prętów.
- 5. Krata oddzielająca według zastrz. 1, znamienna tym, że każdy układ zawieszenia (25) zawiera element prętowy (45), którego dolny koniec (48) jest przegubowo połączony z dolnym końcem (29) kraty oddzielającej (1), jak również element rurowy (46), który jest zamontowany przesuwnie na elemencie prętowym (45) oraz element przenoszący (47), który jest nieruchomo zamontowany pomiędzy elementem rurowym (46) i ruchomymi prętami (10) kraty.
- 6. Krata oddzielająca według zastrz. 5, znamienna tym, że element prętowy (45) i element rurowy (46) są ustawione zasadniczo równolegle do ruchomych prętów (10) kraty oddzielającej (1) i są umieszczone w pewnej odległości nad prętami (10), przy czym element prętowy (45) stanowi trzon tłokowy, zaś element rurowy (46) stanowi tuleję zamontowaną koncentrycznie i przesuwnie na trzonie tłokowym.
- 7. Krata oddzielająca według zastrz. 5, znamienna tym, że element przenoszący (47) ma kształt ustawionego pionowo trapezoidu, który jest ustawiony ukośnie względem, z jednej strony, elementu prętowego (45) i elementu rurowego (46), a z drugiej strony względem ruchomych prętów (10) kraty oddzielającej (1), przy czym element przenoszący (47) jest nieruchomo przymocowany do elementu rurowego (46) i do ruchomych prętów (10) za pomocą przeciwległych, równoległych boków (50,51).
- 8. Krata oddzielająca według zastrz.1 albo 5, znamienna tym, że w rejonie jej górnej części (18) ruchome pręty (10) kraty są w sposób usuwalny zamontowane na przynajmniej jednej górnej, ruchomej poprzeczce (22), a w rejonie dolnej części (19) kraty (1) są one w sposób usuwalny zamontowane naPL 193 293 B1 przynajmniej jednej dolnej, ruchomej poprzeczce (23), zaś układy zawieszenia (25) są połączone ze sobą za pomocą dolnej, ruchomej co najmniej jednej poprzeczki (23).
- 9. Krata oddzielająca według zastrz. 8, znamienna tym, że ruchome pręty (10) kraty są napędzane za pomocą mechanizmu mimośrodowego (41) poprzez elementy przenoszące (42) połączone z górną, ruchomą co najmniej jedną poprzeczką (22), a z kolei układy zawieszenia (25) są poruszane bezpośrednio za pomocą ruchomych prętów (10) kraty wytwarzając pożądane stopniowe zbieranie i usuwanie cząsteczek stałych i obiektów (4) oraz przenoszenie ich do wylotu (17) natomiast co najmniej jeden mechanizm mimośrodowy (41) jest napędzany za pomocą jednostki napędowej (16).
- 10. Krata oddzielająca według zastrz. 9, znamienna tym, że zawiera dwie oddalone od siebie, ustawione zasadniczo równolegle do siebie boczne płyty (5), pomiędzy którymi jest umieszczony zespół oddzielający (8), przy czym układy zawieszenia (25) znajdują się w chronionym położeniu, na powierzchniach (26) bocznych płyt (5), które znajdują się po przeciwnej stronie niż zespół oddzielający (8).
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
SE9800479A SE511467C2 (sv) | 1998-02-19 | 1998-02-19 | Renstrappa |
PCT/SE1999/000228 WO1999042668A1 (en) | 1998-02-19 | 1999-02-19 | Separating grid |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL342397A1 PL342397A1 (en) | 2001-06-04 |
PL193293B1 true PL193293B1 (pl) | 2007-01-31 |
Family
ID=20410221
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL342397A PL193293B1 (pl) | 1998-02-19 | 1999-02-19 | Krata oddzielająca |
Country Status (10)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP1062391B1 (pl) |
JP (1) | JP2002504637A (pl) |
AT (1) | ATE257199T1 (pl) |
AU (1) | AU3283099A (pl) |
DE (1) | DE69913948T2 (pl) |
DK (1) | DK1062391T3 (pl) |
ES (1) | ES2214873T3 (pl) |
PL (1) | PL193293B1 (pl) |
SE (1) | SE511467C2 (pl) |
WO (1) | WO1999042668A1 (pl) |
Families Citing this family (6)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
SE0401062L (sv) * | 2004-04-26 | 2005-02-08 | Mellegaard & Naij Ab | Bottentätning |
CN109264956A (zh) * | 2018-10-19 | 2019-01-25 | 宜兴市派尼尔环保设备有限公司 | 一种阶梯步进式污泥脱水机 |
CN109224575B (zh) * | 2018-11-26 | 2020-11-24 | 佛山市汇之源城北污水处理有限公司 | 一种城市污水处理用杂物过滤辅助装置 |
TWI729765B (zh) * | 2020-04-08 | 2021-06-01 | 黃志彬 | 固液分離裝置 |
CN113402127B (zh) * | 2021-07-13 | 2023-05-05 | 福泉环保城发展有限公司 | 一体化污水处理装置及过滤机构 |
SE545529C2 (en) | 2022-01-19 | 2023-10-10 | Sulzer Management Ag | Separating device and method of operating such a separating device |
Family Cites Families (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
SE458862B (sv) * | 1988-03-18 | 1989-05-16 | Ola Mileson | Anordning foer separering och transport av material |
SE9101663L (sv) * | 1991-05-29 | 1992-11-30 | Mellegard Va Maskiner Ab | Anordning vid renstrappa |
SE505169C2 (sv) * | 1993-10-05 | 1997-07-07 | Hp Waste Water Management Ab | Tätningsanordning vid den nedre änden av ett mekaniskt filter |
-
1998
- 1998-02-19 SE SE9800479A patent/SE511467C2/sv not_active IP Right Cessation
-
1999
- 1999-02-19 ES ES99934318T patent/ES2214873T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1999-02-19 DE DE69913948T patent/DE69913948T2/de not_active Expired - Lifetime
- 1999-02-19 WO PCT/SE1999/000228 patent/WO1999042668A1/en active IP Right Grant
- 1999-02-19 AT AT99934318T patent/ATE257199T1/de not_active IP Right Cessation
- 1999-02-19 JP JP2000532594A patent/JP2002504637A/ja active Pending
- 1999-02-19 DK DK99934318T patent/DK1062391T3/da active
- 1999-02-19 PL PL342397A patent/PL193293B1/pl unknown
- 1999-02-19 EP EP99934318A patent/EP1062391B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1999-02-19 AU AU32830/99A patent/AU3283099A/en not_active Abandoned
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
ES2214873T3 (es) | 2004-09-16 |
DE69913948D1 (de) | 2004-02-05 |
JP2002504637A (ja) | 2002-02-12 |
SE9800479L (sv) | 1999-08-20 |
EP1062391B1 (en) | 2004-01-02 |
DK1062391T3 (da) | 2004-03-29 |
SE9800479D0 (sv) | 1998-02-19 |
PL342397A1 (en) | 2001-06-04 |
ATE257199T1 (de) | 2004-01-15 |
WO1999042668A1 (en) | 1999-08-26 |
EP1062391A1 (en) | 2000-12-27 |
AU3283099A (en) | 1999-09-06 |
DE69913948T2 (de) | 2004-12-16 |
SE511467C2 (sv) | 1999-10-04 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US5571406A (en) | Roving bar screen | |
KR101893203B1 (ko) | 스프링캡 내장형 레이크를 구비한 협잡물 제거용 스크린 | |
US4899942A (en) | Jaw crusher | |
PL193293B1 (pl) | Krata oddzielająca | |
CA2664975A1 (en) | Wastewater screening device | |
AU652645B2 (en) | Separating grid | |
CN111248109B (zh) | 一种蜜蜂养殖用蜂蜡刮取装置 | |
CN113047401A (zh) | 一种市政道路的排水结构 | |
US5770055A (en) | Strainer for removing particles from effluent | |
CN213950633U (zh) | 一种回转式清污机 | |
CN208260278U (zh) | 一种固液分离废物桶 | |
CZ9900327A3 (cs) | Filtrační stupňové zařízení pro strojní separaci pevných látek z kapalin | |
KR102595046B1 (ko) | 체인 플라이트식 슬러지 수집기 | |
CN115971558A (zh) | 一种数控钢管切割机 | |
KR102418447B1 (ko) | 로터리식 제진기 | |
KR100841133B1 (ko) | 침전조의 슬러지 수집장치 | |
KR101995414B1 (ko) | 회전스크린장치 | |
CN113694588A (zh) | 一种核电站取水系统粗过滤装置 | |
PL90906B1 (pl) | ||
CN220159385U (zh) | 一种污水预处理设备 | |
CA1321773C (en) | Self-cleaning grate assembly and method of using same | |
CN218859447U (zh) | 一种猪肉加工流水线输送装置 | |
CN216273161U (zh) | 一种格栅除污机 | |
CN216765808U (zh) | 一种用于水利的拦污装置 | |
JP2023153655A (ja) | 除塵装置 |