PL192777B1 - Sposób wytwarzania nośnikowego katalizatora do procesu niskociśnieniowej polimeryzacji olefin - Google Patents

Sposób wytwarzania nośnikowego katalizatora do procesu niskociśnieniowej polimeryzacji olefin

Info

Publication number
PL192777B1
PL192777B1 PL328541A PL32854198A PL192777B1 PL 192777 B1 PL192777 B1 PL 192777B1 PL 328541 A PL328541 A PL 328541A PL 32854198 A PL32854198 A PL 32854198A PL 192777 B1 PL192777 B1 PL 192777B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
vanadium
titanium
compound
complex
carrier
Prior art date
Application number
PL328541A
Other languages
English (en)
Other versions
PL328541A1 (en
Inventor
Krystyna Czaja
Łukasz Korach
Marzena Białek
Wiesław Stręk
Krzysztof Maruszewski
Original Assignee
Univ Opolski
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ Opolski filed Critical Univ Opolski
Priority to PL328541A priority Critical patent/PL192777B1/pl
Publication of PL328541A1 publication Critical patent/PL328541A1/xx
Publication of PL192777B1 publication Critical patent/PL192777B1/pl

Links

Landscapes

  • Transition And Organic Metals Composition Catalysts For Addition Polymerization (AREA)

Abstract

Sposób wytwarzania nośnikowego katalizatora do procesu niskociśnieniowej polimeryzacji olefin, głównie etylenu, w postaci kompleksu katalitycznego związku glinoorganicznego ze związkiem tytanu lub wanadu, znamienny tym, że na nośnik, w postaci proszkowego produktu hydrolizy i kondensacji alkoksysilanu, otrzymany w procesie zol-żelowym, poddany obróbce termicznej w temperaturze, co najmniej 200°C przez kilka godzin, prowadzonej w atmosferze powietrza, a następnie przez minimum godzinę w atmosferze gazu obojętnego - azotu lub argonu, nanosi się związki tytanu lub wanadu. 4. Sposób wytwarzania nośnikowego katalizatora do procesu niskociśnieniowej polimeryzacji olefin, głównie etylenu, w postaci kompleksu katalitycznego związku glinoorganicznego ze związkiem tytanu lub wanadu, znamienny tym, że na nośnik, w postaci proszkowego produktu hydrolizy i kondensacji alkoksysilanu, otrzymany w procesie zol-żelowym, poddany obróbce termicznej w temperaturze, co najmniej 200°C przez kilka godzin, prowadzonej w atmosferze powietrza, a następnie przez minimum godzinę w atmosferze gazu obojętnego - azotu lub argonu, następnie poddany reakcji z modyfikatorem glinoorganicznym typu AlRmCl3-m, gdzie R oznacza grupę alkilową, a m=1-3, realizowanej w procesie wielogodzinnego mielenia w środowisku alifatycznego węglowodoru nasyconego w atmosferze beztlenowej, przy czym stosunek modyfikatora do nośnika wynosi 0,1-10mmol AlRmCl3-m na 1 g nośnika, nanosi się związki tytanu lub wanadu. 7. Sposób wytwarzania nośnikowego katalizatora do procesu niskociśnieniowej polimeryzacji olefin, głównie etylenu, w postaci kompleksu katalitycznego związku glinoorganicznego ze związkiem tytanu lub wanadu, znamienny tym, że na nośnik, otrzymany w wyniku wspólnego mielenia proszkowego produktu hydrolizy i kondensacji alkoksysilanu, który to produkt poddany jest wcześniej obróbce termicznej w temperaturze, co najmniej 200°C przez kilka godzin, prowadzonej w atmosferze powietrza, a następnie przez minimum godzinę w atmosferze gazu obojętnego - azotu lub argonu, ze związkiem magnezu MgCl2 lub MgCl2(THF)2, nanosi się związki tytanu lub wanadu, przy czym udział wagowy związku magnezu w nośniku wynosi 10-90%.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania nośnikowego katalizatora stosowanego w procesie niskociśnieniowej polimeryzacji olefin, szczególnie etylenu.
Znany jest powszechnie sposób wytwarzania nośnikowego katalizatora metaloorganicznego na nośniku magnezowym MgCl2 polegający na tym, że w młynku kulowym zawierającym heksan w atmosferze argonu, w temperaturze pokojowej, przez 24 godziny, mieli się bezwodny chlorek magnezu MgCl2 z tetrachlorkiem tytanu TiCl4, a następnie uzyskaną zawiesinę poddaje się reakcji kompleksowania z dużym nadmiarem związku glinoorganicznego np. trietyloglinu Al(C2H5)3.
Katalizatory metaloorganiczne otrzymane z udziałem nośnika magnezowego charakteryzują się wysoką aktywnością, prowadzą jednak do produktów polimeryzacji zawierających chlor. Obecność chloru w gotowym produkcie polimerowym powoduje niekorzystne zjawisko, tzw. korozji chlorowej. Chlor jest również niepożądany ze względów ekologicznych, stwarzając problemy przy utylizacji odpadów polimerowych. Dlatego obecnie wzrasta zainteresowanie innymi nośnikami, głównie tlenkami glinu i krzemu, mimo, że otrzymane z ich udziałem układy katalityczne polimeryzują olefiny ze znacznie mniejszymi wydajnościami.
Z opisu patentowego Stanów Zjednoczonych Ameryki numer 5 231 066 znany jest sposób otrzymywania żelu krzemionkowego o bimodalnym rozkładzie wielkości porów, uzyskiwanego w wyniku strącania z roztworu krzemianu, głównie sodowego lub potasowego. Wspomniany żel krzemionkowy stosowany być może jako nośnik katalizatorów polimeryzacji olefin, np. katalizatorów chromowych, prowadzących, w przeciwieństwie do katalizatorów Zieglera-Natty, do polimeru o szerokim, bimodalnym rozkładzie ciężaru cząsteczkowego.
Znany sposób wytwarzania nośnikowego katalizatora metaloorganicznego, opisany w polskim zgłoszeniu patentowym P-315996 polega na tym, że stały kompleks chlorku magnezu z zasadą Lewisa, poddaje się reakcji kompleksowania ze związkiem glinoorganicznym. Do uzyskanego bimetalicznego kompleksu magnezowo-glinowego z zasadą Lewisa wprowadza się związek tytanu lub związek wanadu lub kompleks związku tytanu z zasadą Lewisa lub kompleks związku wanadu z zasadą Lewisa. Uzyskany produkt reakcji nanosi się na stały tlenek glinu Al2O3 lub (i) tlenek krzemu SiO2.
Katalizator ten można otrzymać również w taki sposób, że w pierwszej kolejności kompleks chlorku magnezu z zasadą Lewisa poddaje się kompleksowaniu za pomocą związku glinoorganicznego AlRmCl3-m, a następnie uzyskany bimetaliczny kompleks nanosi się na stały tlenek glinu Al2O3 lub (i) tlenek krzemu SiO2. Do tak otrzymanego produktu reakcji wprowadza się związek metalu przejściowego (tytanu lub wanadu).
Z opisu patentowego numer EP 0369675 znany jest sposób otrzymywania nośnikowego katalizatora wanadowego do polimeryzacji olefin, polegający na tym, że uwodniony żel krzemionkowy, zawierający 6-20% wagowych wody, dodaje się do roztworu związku glinoorganicznego, gdzie wskutek reakcji z zaabsorbowaną wodą na powierzchni nośnika wytwarza się układ alumoksanowy. Na związany z alumoksanem żel krzemionkowy nanoszony jest następnie związek wanadu i po wysuszeniu otrzymuje się proszkowy kompleks katalityczny do polimeryzacji olefin w fazie ciekłej lub gazowej.
Istotą wynalazku jest zastosowanie proszkowego produktu zol-żelowego jako nośnika metaloorganicznego katalizatora polimeryzacji olefin, głównie etylenu.
Sposób wytwarzania nośnikowego katalizatora do procesu niskociśnieniowej polimeryzacji olefin, głównie etylenu, w postaci kompleksu katalitycznego związku glinoorganicznego ze związkiem tytanu lub wanadu według wynalazku polega na tym, że w charakterze nośnika stosuje się proszkowy produkt hydrolizy i kondensacji alkoksysilanu otrzymany w procesie zol-żelowym. Produkt ten oczyszcza się przez usunięcie nieprzereagowanych substratów na wyparce obrotowej, a następnie poddaje się obróbce termicznej w temperaturze, co najmniej 200°C przez kilka godzin, prowadzonej w atmosferze powietrza, a następnie przez minimum godzinę w atmosferze gazu obojętnego - azotu lub argonu.
Jako związek tytanu stosuje się chlorki lub (i) chlorki alkoksytytanu lub kompleks tytanu z zasadą Lewisa, zaś jako związek wanadu stosuje się chlorki lub (i) tlenochlorki wanadu lub kompleks wanadu z zasadą Lewisa w ilościach wynikających z przyjętego udziału metalu przejściowego w katalizatorze wynoszącego 1-100 mg metalu przejściowego na 1 g katalizatora.
Istota alternatywnego sposobu wytwarzania nośnikowego katalizatora polega na tym, że oczyszczony, proszkowy produkt zol-żelowy poddawany jest dwustopniowej modyfikacji. Najpierw produkt wygrzewany jest w temperaturze, co najmniej 200°C, w ciągu kilku godzin w atmosferze poPL 192 777B1 wietrza, a następnie przez minimum godzinę w atmosferze gazu obojętnego - azotu lub argonu, po czym poddawany jest reakcji z modyfikatorem glinoorganicznym typu AlRmCl3-m, gdzie R oznacza grupę alkilową, a m=1-3. Modyfikacja prowadzona jest w procesie wielogodzinnego mielenia, w środowisku alifatycznego węglowodoru nasyconego w atmosferze gazu obojętnego - azotu lub argonu. Stosunek modyfikatora do nośnika w otrzymanym produkcie wynosi 0,1-10 mmol AlRmCl3-m na 1g nośnika.
Jako związek tytanu stosuje się chlorki lub (i) chlorki alkoksytytanu lub kompleks tytanu z zasadą Lewisa, zaś jako związek wanadu stosuje się chlorki lub (i) tlenochlorki wanadu lub kompleks wanadu z zasadą Lewisa w ilościach wynikających z przyjętego udziału metalu przejściowego w katalizatorze, wynoszącego 1-100 mg metalu przejściowego na 1g katalizatora.
Istota alternatywnego sposobu wytwarzania nośnikowego katalizatora polega na tym, że w charakterze nośnika stosuje się produkt wspólnego mielenia oczyszczonego, proszkowego produktu syntezy zol-żelowej, poddanego obróbce termicznej w temperaturze, co najmniej 200°C, ze związkiem magnezu MgCl2 lub MgCl2(THF)2, przy czym udział wagowy związku magnezu w nośniku wynosi 10-90%.
Jako związek tytanu stosuje się chlorki lub (i) chlorki alkoksytytanu lub kompleks tytanu z zasadą Lewisa, zaś jako związek wanadu stosuje się chlorki lub (i) tlenochlorki wanadu lub kompleks wanadu z zasadą Lewisa w ilościach wynikających z przyjętego udziału metalu przejściowego w katalizatorze, wynoszącego 1-100 mg metalu przejściowego na 1g katalizatora.
Stosowany nośnik zol-żelowy jest nośnikiem typu tlenkowego, zatem katalizatory otrzymane zjego udziałem wykazują wszystkie pozytywne cechy charakterystyczne dla układów na podłożach tlenkowych. Jednocześnie każda z odmian sposobu według wynalazku umożliwia wytwarzanie nośnikowego katalizatora metaloorganicznego o aktywności przewyższającej aktywność podobnych układów na nośnikach tlenkowych SiO2 i Al2O3, o co najmniej 100%.
Oprócz niekorzystnie dużej zawartości chloru w produktach otrzymanych wobec układów nośnikowych na MgCl2(THF)2, katalizatory te prowadzą do polimerów w formie bardzo drobnego proszku o niskim ciężarze nasypowym. Wielkość tego parametru jest istotna w przypadku przemysłowych procesów otrzymywania poliolefin, gdyż pozwala na zwiększenie wydajności polimeru otrzymanego z jednostki objętości reaktora. Katalizatory na nośnikach tlenkowych pozwalają na otrzymanie polimerów w formie dużych, regularnych granul, o większym o minimum 80% ciężarze nasypowym.
Przykład I 3
Do otwartego naczynia zaopatrzonego w mieszadełko magnetyczne wprowadza się: 75 cm3 tetraetoksysilanu, 117 cm3 etanolu, 27,15 cm3 wody destylowanej oraz 11,7 cm3 2 molowego roztworu amoniaku. Całość poddaje się hydrolizie mieszając przez 1 godzinę, a następnie pozostawia na 24 godziny w celu uzyskania zawiesiny żelu krzemionkowego. Proszkowy nośnik krzemionkowy otrzymuje się przez usunięcie nieprzereagowanych substratów na wyparce obrotowej pod zmniejszonym ciśnieniem oraz końcowe suszenie produktu do stałej masy. Z kolei otrzymany nośnik krzemionkowy praży się w temperaturze 500°C przez 3 godziny w atmosferze powietrza, a następnie przez 1 godzinę w atmosferze argonu.
3
Syntezę prekatalizatora realizuje się w młynku kulowym o pojemności 250 cm3, zawierającym 30-40 szklanych kul o średnicy 8-10 mm, wprowadzając w atmosferze argonu 5,24 g wyprażonego nośnika krzemionkowego. Następnie do młynka dodaje się 78 cm3 odtlenionej benzyny, po czym wprowadza się 0,45 g VOCl3 i całość miele się przez 24 godziny w temperaturze pokojowej.
Wymaganą do polimeryzacji etylenu ilość prekatalizatora nośnikowego - 3,13 cm3 zawiesiny bezpośrednio przed użyciem miesza się w reaktorze do polimeryzacji z dużym nadmiarem kokatalizatora AlEt2Cl. Polimeryzację prowadzi się w środowisku odtlenionego węglowodoru alifatycznego w temperaturze wynoszącej 45°C i pod ciśnieniem 0,5 MPa.
-1 -1
Aktywność uzyskanego układu katalitycznego w polimeryzacji etylenu wynosi 19 kgPEχ- •h- .
Przykład II
Nośnik krzemionkowy otrzymany w procesie zol-żelowym sposobem opisanym w przykładzie I, wyprażony w temperaturze 200°C przez 3 godziny w atmosferze powietrza, a następnie przez 1 godzinę w atmosferze argonu wprowadza się do młynka kulowego w ilości 5,95 g. Następnie do młynka dodaje się 58 cm3 odtlenionej benzyny, po czym wprowadza się 0,085 g TiCl4 i całość mieli się przez godziny w temperaturze pokojowej.
PL 192 777 B1 3
Wymaganą do polimeryzacji etylenu ilość prekatalizatora nośnikowego - 9,1 cm3 zawiesiny bezpośrednio przed użyciem miesza się w reaktorze do polimeryzacji z dużym nadmiarem kokatalizatora AlEt2Cl. Polimeryzację prowadzi się w środowisku odtlenionego węglowodoru alifatycznego w temperaturze wynoszącej 50°C i pod ciśnieniem 0,5 MPa.
-1 -1
Aktywność uzyskanego układu katalitycznego w polimeryzacji etylenu wynosi 19,5 kgPE^gV •h- .
Przykład III
Nośnik krzemionkowy otrzymany w procesie zol-żelowym sposobem opisanym w przykładzie I, wyprażony w temperaturze 200°C przez 2 godziny w atmosferze powietrza, a następnie przez 1godzinę w atmosferze argonu wprowadza się do młynka kulowego w ilości 6,05 g. Następnie do młynka dodaje się 72 cm3 odtlenionej benzyny oraz 1,3 cm3 modyfikatora glinoorganicznego AlEt2Cl, w ilości wynikającej z przyjętego stosunku 1mmol AlEt2Cl na 1g nośnika. Nośnik wraz z modyfikatorem mieli się przez 1godzinę w temperaturze pokojowej w atmosferze argonu, po czym dodaje się 0,52 g VOCl3 i mieli się przez kolejne 24 godziny w takich samych warunkach.
3
Wymaganą do polimeryzacji etylenu ilość prekatalizatora nośnikowego - 1,7 cm3 zawiesiny bezpośrednio przed użyciem miesza się w reaktorze do polimeryzacji z dużym nadmiarem kokatalizatora AlEt2Cl. Polimeryzację prowadzi się w warunkach identycznych jak w przykładzie I.
-1 -1
Aktywność uzyskanego układu katalitycznego w polimeryzacji etylenu wynosi 36 kgPE^gV •h- .
Przykład IV
Nośnik krzemionkowy otrzymany w procesie zol-żelowym sposobem opisanym w przykładzie I, wyprażony w temperaturze 200°C przez 3 godziny w atmosferze powietrza, a następnie przez 1godzinę w atmosferze argonu wprowadza się do młynka kulowego w ilości 5,64 g, a następnie dodaje się 0,55 g kompleksu MgCl2(THF)2. Z kolei do młynka dodaje się 70 cm3 odtlenionej benzyny i całość miele się przez 22 godziny w temperaturze pokojowej. Po tym czasie do młynka wprowadza się 0,40 g VOCl3i miele się przez kolejne 22 godziny w takich samych warunkach.
3
Wymaganą do polimeryzacji etylenu ilość prekatalizatora nośnikowego - 1,1 cm3 zawiesiny bezpośrednio przed użyciem miesza się w reaktorze do polimeryzacji z dużym nadmiarem kokatalizatora AlEt2Cl. Polimeryzację prowadzi się w warunkach identycznych jak w przykładzie I.
-1 -1
Aktywność uzyskanego układu katalitycznego w polimeryzacji etylenu wynosi 24 kgPE^gV •h- .

Claims (9)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania nośnikowego katalizatora do procesu niskociśnieniowej polimeryzacji olefin, głównie etylenu, w postaci kompleksu katalitycznego związku glinoorganicznego ze związkiem tytanu lub wanadu, znamienny tym, że na nośnik, w postaci proszkowego produktu hydrolizy i kondensacji alkoksysilanu, otrzymany w procesie zol-żelowym, poddany obróbce termicznej w temperaturze,co najmniej 200°C przez kilka godzin, prowadzonej w atmosferze powietrza, a następnie przez minimum godzinę w atmosferze gazu obojętnego - azotu lub argonu, nanosi się związki tytanu lub wanadu.
  2. 2. Sposób według zastrzeżenia 1, znamienny tym, że jako związek tytanu stosuje się chlorki lub (i) chlorki alkoksytytanu lub kompleks tytanu z zasadą Lewisa, zaś jako związek wanadu stosuje się chlorki lub (i) tlenochlorki wanadu lub kompleks wanadu z zasadą Lewisa.
  3. 3. Sposób według zastrzeżenia 2, znamienny tym, że ilość naniesionego związku tytanu lub wanadu odpowiada 1-100 mg metalu przejściowego na 1g katalizatora.
  4. 4. Sposób wytwarzania nośnikowego katalizatora do procesu niskociśnieniowej polimeryzacji olefin, głównie etylenu, w postaci kompleksu katalitycznego związku glinoorganicznego ze związkiem tytanu lub wanadu, znamienny tym, że na nośnik, w postaci proszkowego produktu hydrolizy i kondensacji alkoksysilanu, otrzymany w procesie zol-żelowym, poddany obróbce termicznej w temperaturze,co najmniej 200°C przez kilka godzin, prowadzonej w atmosferze powietrza, a następnie przez minimum godzinę w atmosferze gazu obojętnego - azotu lub argonu, następnie poddany reakcji z modyfikatorem glinoorganicznym typu AlRmCl3-m, gdzie R oznacza grupę alkilową, a m=1-3, realizowanej w procesie wielogodzinnego mielenia w środowisku alifatycznego węglowodoru nasyconego watmosferze beztlenowej, przy czym stosunek modyfikatora do nośnika wynosi 0,1-10mmol AlRmCl3-m na 1g nośnika, nanosi się związki tytanu lub wanadu.
    PL 192 777B1
  5. 5. Sposób według zastrzeżenia 4, znamienny tym, że jako związek tytanu stosuje się chlorki lub (i) chlorki alkoksytytanu lub kompleks tytanu z zasadą Lewisa, zaś jako związek wanadu stosuje się chlorki lub (i) tlenochlorki wanadu lub kompleks wanadu z zasadą Lewisa.
  6. 6. Sposób według zastrzeżenia 5, znamienny tym, że ilość naniesionego związku tytanu lub wanadu odpowiada 1-100 mg metalu przejściowego na 1 g katalizatora.
  7. 7. Sposób wytwarzania nośnikowego katalizatora do procesu niskociśnieniowej polimeryzacji olefin, głównie etylenu, w postaci kompleksu katalitycznego związku glinoorganicznego ze związkiem tytanu lub wanadu, znamienny tym, że na nośnik, otrzymany w wyniku wspólnego mielenia proszkowego produktu hydrolizy i kondensacji alkoksysilanu, który to produkt poddany jest wcześniej obróbce termicznej w temperaturze, co najmniej 200°C przez kilka godzin, prowadzonej w atmosferze powietrza, a następnie przez minimum godzinę w atmosferze gazu obojętnego - azotu lub argonu, ze związkiem magnezu MgCl2 lub MgCl2(THF)2, nanosi się związki tytanu lub wanadu, przy czym udział wagowy związku magnezu w nośniku wynosi 10-90%.
  8. 8. Sposób według zastrzeżenia 7, znamienny tym, że jako związek tytanu stosuje się chlorki lub (i) chlorki alkoksytytanu lub kompleks tytanu z zasadą Lewisa, zaś jako związek wanadu stosuje się chlorki lub (i) tlenochlorki wanadu lub kompleks wanadu z zasadą Lewisa.
  9. 9. Sposób według zastrzeżenia 8, znamienny tym, że ilość naniesionego związku tytanu lub wanadu odpowiada 1-100 mg metalu przejściowego na 1 g katalizatora.
PL328541A 1998-09-11 1998-09-11 Sposób wytwarzania nośnikowego katalizatora do procesu niskociśnieniowej polimeryzacji olefin PL192777B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL328541A PL192777B1 (pl) 1998-09-11 1998-09-11 Sposób wytwarzania nośnikowego katalizatora do procesu niskociśnieniowej polimeryzacji olefin

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL328541A PL192777B1 (pl) 1998-09-11 1998-09-11 Sposób wytwarzania nośnikowego katalizatora do procesu niskociśnieniowej polimeryzacji olefin

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL328541A1 PL328541A1 (en) 1999-03-01
PL192777B1 true PL192777B1 (pl) 2006-12-29

Family

ID=20072817

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL328541A PL192777B1 (pl) 1998-09-11 1998-09-11 Sposób wytwarzania nośnikowego katalizatora do procesu niskociśnieniowej polimeryzacji olefin

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL192777B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL328541A1 (en) 1999-03-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3303239B2 (ja) 担持触媒
US4724255A (en) Catalyst components, a catalyst and a process for the polymerization olefins
US6303716B1 (en) High-activity catalyst for producing low-, medium- and high density polyethylenes by gas phase polymerization, process for preparing the same and use of the same in ethylene polymerization
HU186400B (en) Catalyst components and catalysts for the polimerization of olefines
JP3434861B2 (ja) チーグラー・ナッタ型触媒の製造方法
JPH072798B2 (ja) オレフィン重合用固体触媒成分
AU737956B2 (en) High activity polyethylene catalysts
SK280848B6 (sk) Pevná zložka katalyzátora na polymerizáciu etylénu a kopolymerizáciu etylénu s alfa-olefínmi, spôsob jej prípravy, katalyzátor s jej obsahom a jej použitie
US6248685B1 (en) Catalyst
JPS5912685B2 (ja) α−アルケンの重合法
US4240929A (en) Polymerization of olefins
KR100334165B1 (ko) 에틸렌 중합 및 에틸렌/α-올레핀 공중합용 담지촉매의 제조방법
JP2927952B2 (ja) オレフィン重合用触媒前駆体組成物の製造方法
KR100330059B1 (ko) 탄성에틸렌-프로필렌공중합체제조촉매
US4238354A (en) Polymerization of olefins
SK279040B6 (sk) Katalyzátor na homopolymerizáciu a kopolymerizáciu
EP0435627B1 (en) Supported olefin polymerization catalyst
US6232255B1 (en) Olefin polymerization catalyst system
EP0273695B1 (en) Method of production of catalyst carrier for polymerization of olefin
US4362648A (en) Polymerization of olefins
JPH0721005B2 (ja) エチレンの(共)重合用触媒組成物
KR100436494B1 (ko) 에틸렌 중합 및 에틸렌/알파-올레핀 공중합용 담지촉매의제조방법
PL192777B1 (pl) Sposób wytwarzania nośnikowego katalizatora do procesu niskociśnieniowej polimeryzacji olefin
JPH03502471A (ja) オレフィンの重合用の均質又は担持されたバナジウムに基づく触媒
JPS5837012A (ja) 触媒成分の製造方法