PL192603B1 - Konstrukcja wsporcza dla aparatury elektrycznej - Google Patents

Konstrukcja wsporcza dla aparatury elektrycznej

Info

Publication number
PL192603B1
PL192603B1 PL335515A PL33551599A PL192603B1 PL 192603 B1 PL192603 B1 PL 192603B1 PL 335515 A PL335515 A PL 335515A PL 33551599 A PL33551599 A PL 33551599A PL 192603 B1 PL192603 B1 PL 192603B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
frame
support
base
supporting structure
terminal block
Prior art date
Application number
PL335515A
Other languages
English (en)
Other versions
PL335515A1 (en
Inventor
Christian Combas
Jacques Guelin
Original Assignee
Legrand
Legrand Sa
Legrand Snc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Legrand, Legrand Sa, Legrand Snc filed Critical Legrand
Publication of PL335515A1 publication Critical patent/PL335515A1/xx
Publication of PL192603B1 publication Critical patent/PL192603B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02BBOARDS, SUBSTATIONS OR SWITCHING ARRANGEMENTS FOR THE SUPPLY OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02B1/00Frameworks, boards, panels, desks, casings; Details of substations or switching arrangements
    • H02B1/015Boards, panels, desks; Parts thereof or accessories therefor
    • H02B1/04Mounting thereon of switches or of other devices in general, the switch or device having, or being without, casing
    • H02B1/042Mounting on perforated supports by means of screws or locking members

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Connections Arranged To Contact A Plurality Of Conductors (AREA)
  • Patch Boards (AREA)
  • Connector Housings Or Holding Contact Members (AREA)

Abstract

1. Konstrukcja wsporcza dla aparatury elek- trycznej, zawierajaca podstawe, na której jest zamontowana w sposób wymienny rama, przy- stosowana do przyjecia aparatury elektrycznej, i co najmniej jedna listwe zaciskowa, która jest przymocowana bezposrednio lub posrednio do podstawy i tworzy przylacze kablowe dla apara- tury elektrycznej, znamienna tym, ze listwa zaciskowa (13) jest zamocowana na co najmniej jednym wsporniku (23) listwy zaciskowej (13), którego przynajmniej czesc jest wprowadzona pomiedzy rame (12) i podstawe (11) zas kon- strukcja wsporcza posiada elementy mocuja- ce (M) wspornika (23) listwy zaciskowej (13) zarówno do ramy (12) jak i do podstawy (11). PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest konstrukcja wsporcza dla aparatury elektrycznej.
Znane są konstrukcje wsporcze dla aparatury elektrycznej, zawierające podstawę, ramę która jest montowana w sposób wymienny na podstawie i która jest przystosowana do przyjęcia aparatury elektrycznej i co najmniej jedną listwę zaciskową, która jest przymocowana bezpośrednio lub pośrednio do podstawy i jest przeznaczona dla utworzenia przyłącza kablowego dla aparatury elektrycznej. Taka konstrukcja wsporcza może na przykład należeć do dowolnej obudowy, takiej jak kaseta lub szafa, gdzie stanowi jej wnętrze. Wystarczy, aby z przodu była przymocowana do niej dowolna osłona, która może być osłoną stałą lub osłoną otwieraną.
Z europejskiego opisu patentowego EP 0028553 znana jest skrzynka rozdzielcza dla aparatury elektrycznej o niskich napięciach. Skrzynka ma kształt równoległościanu i zawiera cokół ścianki, utworzony z pary poprzeczek i pary belek wzdłużnych, umieszczonych wzajemnie równolegle i tworzących prostokątną ramę, która może być zamocowana do ściany lub innego wspornika i ma płaszczyznę czołową oddaloną od ścianki. Skrzynka zawiera także pośrednią ramę wsporczą modułowego urządzenia elektrycznego, która może być zamocowana do tej płaszczyzny czołowej cokołu za pomocą środków mocujących. Pośrednia rama wsporcza jest zamocowana przegubowo względem ścianki, a ponadto z tą ramą wsporczą połączona jest zdejmowalna pokrywa. Rama przymocowana jest sztywno do jednej z belek wzdłużnych, przy czym jej końce są zamocowane na dwóch poprzeczkach cokołu za pomocą przegubów wyposażonych w trzpienie obrotowe ustawione w linii z belką wzdłużną. Rozwiązanie to umożliwia obrót belki wzdłużnej i ramy wsporczej wokół osi, wyznaczonej przez trzpienie obrotowe, prostopadłej do poprzeczek, przy czym cokół jest dociśnięty do ścianki.
Z opisu patentowego US 3832604 znany jest zespół ochronnej tablicy rozdzielczej do aparatury elektrycznej, zawierający przewodzącą, prostokątną ramę, do zamocowania licznych elektrycznych urządzeń ochronnych w obudowie. W narożnych obszarach zespołu tablicy rozdzielczej usytuowane są elektryczne zespoły kontaktu z uziemieniem, z których każdy zawiera środki do łatwego elektrycznego przyłączenia przewodów uziemienia chronionych urządzeń za pomocą umieszczonych w sąsiedztwie urządzeń ochronnych. W alternatywnym rozwiązaniu, co najmniej jeden taki zespół kontaktu z uziemieniem jest zamocowany na wewnętrznej ściance obudowy, na członach ramy w obszarach narożnych struktur ramowych lub na bocznych członach struktury ramowej. Zespoły kontaktu mogą być montowane podczas produkcji zespołu tablicy rozdzielczej lub później. Każdy zespół kontaktu z uziemieniem posiada przewodzący wspornik wyposażony w przewodzącą taśmę zaciskową zamocowaną w sposób zdejmowalny. Taśma podtrzymuje co najmniej jedną listwę zaciskową za pomocą środków do indywidualnego łączenia licznych przewodów uziemienia z taśmą zaciskową. Listwy zaciskowe pozwalają na niezależne od siebie ustawianie we wstępnie określonych pozycjach, aby ułatwić połączenia z uziemieniem. Korzystnie, zespoły kontaktu z uziemieniem są zamontowane, w sposób zdejmowalny, na członach ramy w obszarach narożnych struktury ramowej, w sąsiedztwie punktu wejścia przewodów do obudowy.
Obecnie, listwy zaciskowe są zwykle mocowane bezpośrednio na podstawie. Część okablowania znajdującego się pomiędzy różnymi urządzeniami, tworzącymi omawianą aparaturę, może być wykonana na oddziale produkcyjnym, a część okablowania, znajdującego się pomiędzy tymi urządzeniami i listwami zaciskowymi, jest wykonywana na miejscu. To rozwiązanie jest i jeszcze może być zadowalające. Ale trudno jest tu wykonać późniejsze zmiany w omawianej aparaturze, gdy na przykład powinna być ona zmodernizowana. Ponieważ część okablowania znajduje się pomiędzy urządzeniami elektrycznymi i odpowiednimi listwami zaciskowymi, nie jest możliwe, bez oddziaływania na tę część okablowania, zdjęcie ramy, na której znajduje się ta aparatura elektryczna, a właśnie takie zdjęcie ramy jest najczęściej pożądane, dla ułatwienia operacji, która ma być wykonana z tą aparaturą elektryczną.
Konstrukcja wsporcza dla aparatury elektrycznej zawierająca podstawę, na której jest zamontowana w sposób wymienny rama, przystosowana do przyjęcia aparatury elektrycznej, i co najmniej jedną listwę zaciskową, która jest przymocowana bezpośrednio lub pośrednio do podstawy i tworzy przyłącze kablowe dla aparatury elektrycznej, według wynalazku charakteryzuje się tym, że listwa zaciskowa jest zamocowana na co najmniej jednym wsporniku listwy zaciskowej, którego przynajmniej część jest wprowadzona pomiędzy ramę i podstawę, zaś konstrukcja wsporcza posiada elementy mocujące wspornika listwy zaciskowej zarówno do ramy jak i do podstawy.
PL 192 603 B1
Korzystnie, elementy mocujące zawierają otwór na ramie i występ rurowy na wsporniku listwy zaciskowej dla wprowadzenia członu mocującego, i za pomocą tego członu mocującego, opartego o ramę, wspornik listwy zaciskowej jest przymocowany do ramy.
Korzystnie, ukośne żeberko jest oparte o występ rurowy wspornika listwy zaciskowej.
Korzystnie, elementy mocujące zawierają wycięcie na ramie, otwór na wsporniku listwy zaciskowej i występ rurowy na podstawie dla wprowadzenia członu mocującego, i za pomocą tego członu mocującego, usytuowanego w wycięciu ramy i opartego o wspornik listwy zaciskowej, wspornik listwy zaciskowej jest przymocowany do podstawy.
Korzystnie, rama ma co najmniej jeden otwór, usytuowany współzależnie z występem rurowym podstawy, dla przejścia członu mocującego, za pomocą którego rama jest przymocowana do podstawy.
Korzystnie, otwór w ramie ma, lokalnie, rozszerzenie mające wymiar poprzeczny większy od wymiaru członu mocującego.
Korzystnie, pomiędzy wspornikiem listwy zaciskowej i podstawą usytuowane są elementy centrujące.
Korzystnie, elementy centrujące, usytuowane pomiędzy wspornikiem listwy zaciskowej i podstawą, zawierają wycięcie na wsporniku listwy zaciskowej, a na podstawie kołnierz, na którym wspornik listwy zaciskowej jest oparty swoim wycięciem.
Korzystnie, pomiędzy ramą a wspornikiem listwy zaciskowej usytuowane są elementy naprowadzające.
Korzystnie, elementy naprowadzające, usytuowane pomiędzy ramą a wspornikiem listwy zaciskowej, zawierają na ramie co najmniej jeden otwór, a na wsporniku listwy zaciskowej co najmniej jeden występ, na który rama jest wprowadzona swoim otworem.
Korzystnie, wspornik listwy zaciskowej zawiera występ, na którym oparta jest rama i słupek, na którym zamocowana jest co najmniej jedna listwa zaciskowa.
Korzystnie, na słupku zamocowane są co najmniej dwie listwy zaciskowe.
Korzystnie, wspornik listwy zaciskowej znajduje się na każdym końcu co najmniej jednej listwy zaciskowej.
Korzystnie, rama zawiera dwie belki wzdłużne połączone jedna z drugą za pomocą co najmniej jednej poprzeczki, przy czym każda z belek wzdłużnych ma identyczny układ każdego ze swoich końców.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig.1 przedstawia widok perspektywiczny konstrukcji wsporczej według wynalazku, dla pierwszej możliwej konfiguracji; fig.2 przedstawia w większej skali detal konstrukcji wsporczej oznaczony przez wycięcie II na fig. 1; fig. 3 przedstawia w większej skali częściowy widok przekroju wzdłużnego, według linii III-III z fig. 2., fig. 4 przedstawia widok perspektywiczny z miejscowym wyrwaniem wspornika listwy zaciskowej na konstrukcji wsporczej według wynalazku; fig. 5 przedstawia częściowy widok perspektywiczny jednej z belek wzdłużnych wchodzących w skład ramy, fig. 6 przedstawia w innej skali częściowy widok wynikający z fig.1 ilustrujący zdjęcie ramy w pierwszej możliwej konfiguracji konstrukcji wsporczej według wynalazku; fig. 7 przedstawia w większej skali detal podstawy oznaczony przez wycięcie VII na fig. 6; fig. 8 i 9 są widokami, które są odpowiednio analogiczne do fig. 2 i 3, odnoszą się do drugiej możliwej konfiguracji konstrukcji wsporczej według wynalazku; fig. 10 przedstawia częściowy widok perspektywiczny, który w sposób taki jak fig.6 ilustruje zdjęcie ramy w drugiej możliwej konfiguracji konstrukcji wsporczej według wynalazku.
Konstrukcja wsporcza 10 zawiera podstawę 11, ramę 12, która jest montowana w sposób wymienny na podstawie 11 i która jest przystosowana do przyjęcia nie pokazanej aparatury elektrycznej, i co najmniej jedną listwę zaciskową 13, która jest przymocowana bezpośrednio lub pośrednio do podstawy 11, za pomocą urządzeń, które będą opisane później, ijest przeznaczona dla utworzenia przyłącza kablowego dla aparatury elektrycznej. W przedstawionym przykładzie wykonania wynalazku podstawa ma postać pojemnika i ogólnie jest równoległościenna. Zawiera ona dno 14, dwie podłużne płyty boczne 15 i w odmianie, dwie płyty boczne poprzeczne 16. Jeśli jest pożądane i tak pokazano w uproszczeniu, częściowo, liniami przerywanymi na fig. 1, może być dołączona osłona 18, zespół stanowi więc obudowę taką jak na przykład kaseta lub szafa. Rama zawiera dwie belki wzdłużne 19 połączone jedna z drugą za pomocą co najmniej jednej poprzeczki 20. Równoległe jedna do drugiej, belki wzdłużne 19 są równolegle do podłużnych płyt bocznych 15 podstawy 11. W przedstawionym przykładzie wykonania wynalazku poprzeczki 20są umieszczone w pewnej odległości jedna od drugiej i każda w pewnej odległości od jednego z końców 21 belek wzdłużnych 19. Biegną one równolegle do płyt bocznych poprzecznych 16 podstawy 11. Poprzeczki 20 są znane i nie odnoszą się do
PL 192 603B1 niniejszego wynalazku, nie będą więc tu opisane. Wystarczy podać, że mogą one przyjąć, umieszczone obok siebie, na przykład mocowane zapadkowe urządzenia elektryczne stanowiące aparaturę elektryczną. W przedstawionym przykładzie wykonania wynalazku i według rozwiązań opisanych szczegółowo później, rama 12 jest mocowana na końcach 21 swoich belek wzdłużnych 19 na klockach 22, które stanowią całość z podstawą 11 i wystają z jej dna 14 w strefie kątów tego dna 14. W przedstawionym przykładzie wykonania wynalazku, co najmniej dwie równoległe listwy zaciskowe 13 są umieszczone równolegle do płyt bocznych poprzecznych 16 podstawy 11. Listwa zaciskowa 13 jest mocowana na co najmniej jednym wsporniku 23 listwy zaciskowej, którego część jest wprowadzona pomiędzy ramę 12 i podstawę 11, a elementy mocujące M umożliwiają wybór mocowania, tak że wspornik 23 listwy zaciskowej może być mocowany do ramy 12 albo do podstawy 11. W praktyce i tak pokazano, wspornik 23 listwy zaciskowej znajduje się na każdym końcu listwy lub listew zaciskowych 13. W przedstawionym przykładzie wykonania wynalazku ten wspornik 23 listwy zaciskowej zawiera występ 24, do którego jest mocowana rama 12 i słupek 25 odpowiedni do przyjęcia co najmniej jednej listwy zaciskowej 13. Występ 24 tworzy narożnik w stosunku do słupka 25 w jego podstawie. Słupek 25 może przyjąć co najmniej dwie listwy zaciskowe 13. Na przykład, tak jak pokazano, przewidziane są tylko dwie listwy zaciskowe 13. Słupek 25 wspornika 23 listwy zaciskowej według wynalazku zawiera położone obok siebie, na swoim końcu górnym, dwa gniazda 26, które dla montażu typu montaż w jaskółczy ogon, są otwarte z boku przez szczelinę 27 i na których dnie znajduje się otwór 29, dla wprowadzenia elementu mocującego, na przykład śruby, mogącej przymocować odpowiednią listwę zaciskową 13, co widać na fig. 4. W przedstawionym przykładzie wykonania wynalazku te dwa gniazda 26 tworzą schodek, będąc oddzielone jedno od drugiego uskokiem, aby dwie listwy zaciskowe 13 znajdowały się na różnych poziomach. W praktyce dwa wsporniki 23 listwy zaciskowej są umieszczone na końcach listwy zaciskowej 13 stykają się grzbietami, i mają występ 24 skierowany w stronę najbliższej podłużnej płyty bocznej 15 podstawy 11. Dla każdego ze wsporników 23 listwy zaciskowej, elementy mocujące M według wynalazku zawierają odpowiadające sobie na ramie 12 otwór 31 i na wsporniku 23 listwy zaciskowej występ rurowy 32, dla umieszczenia elementu mocującego 33, na przykład po prostu śruby, która opierając się o ramę 12, tak jak pokazano na fig. 1 do 3 umożliwia mocowanie wspornika 23 listwy zaciskowej do ramy 12. W praktyce, otwór 31 w ramie 12 jest umieszczony na odpowiednim końcu jej belki wzdłużnej 19. Występ rurowy 32 wspornika 23 listwy zaciskowej jest umieszczony na występie 24 tego wspornika i biegnie w przybliżeniu równolegle do słupka 25. W przedstawionym przykładzie wykonania wynalazku elementy mocujące M zawierają, w połączeniu, kolejno, jednych z drugimi, na ramie 12 wycięcie 35, na wsporniku 23 listwy zaciskowej otwór 36 i na podstawie 11 występ rurowy 37, dla wprowadzenia członu mocującego 38, na przykład prostej śruby, która przechodząc swobodnie przez ramę 12 i opierając się o wspornik 23 listwy zaciskowej umożliwia przymocowanie tego wspornika 23 listwy zaciskowej do podstawy 11. Jak poprzednio, wycięcie 35 w ramie 12 jest praktycznie położone na odpowiednim końcu 21 belki wzdłużnej 19 tej ramy 12. W przedstawionym przykładzie wykonania wynalazku to wycięcie 35, które powinno być wystarczająco duże, aby umożliwić swobodne przejście członu mocującego 38 jest otwarte w bok, tak jak żłobek. Otwór 36 wspornika 23 listwy zaciskowej, tak jak występ rurowy 32, jest także umieszczony na występie 24 wspornika 23 listwy zaciskowej. W przedstawionym przykładzie wykonania wynalazku otwór 36 znajduje się na dnie wgłębienia 39. Występ rurowy 37 jest umieszczony na odpowiednim klocku 22 podstawy 11. W przedstawionym przykładzie wykonania wynalazku występ 24 tego wspornika 23 listwy zaciskowej, jest znacznie odciążony wewnętrznie przez wycięcie 40, w postaci kopuły. Występ rurowy 32 i wgłębienie 39 rozciągają się na połowie wysokości w wycięciu 40 i w konsekwencji aby połączyć się z wgłębieniem 39, występ rurowy 37 podstawy 11 wystaje na powierzchni górnej swojego klocka 22. Występ rurowy 32 wspornika 23 listwy zaciskowej ma wysokość większą niż wysokość jego wgłębienia 39. Ukośne żeberko 42, które jest połączone z wgłębieniem 39, a dokładniej z jego dnem, w którym znajduje się otwór 36, jest oparte o występ rurowy 32, dla prowadzenia wspornika 23 listwy zaciskowej podczas jego umieszczania na klocku 22 podstawy 11. Dzięki temu montaż jest łatwy i unika się opierania o występ rurowy 32. Korzystnie i tak jest w przypadku przedstawionego przykładu wykonania wynalazku, dla dalszego ułatwienia umieszczania pomiędzy wspornikiem 23 listwy zaciskowej i podstawą 11 przewidziane są elementy centrujące. W praktyce, te elementy centrujące, zawierają z jednej strony, na wsporniku 23 listwy zaciskowej, wycięcie 40 odciążające występ 24, a z drugiej strony, na podstawie 11, a dokładniej na jej odpowiednim klocku 22, kołnierz 43, który wystaje na powierzchni górnej tego klocka 22, cofnięty w stosunku do jego krawędzi i na którym wspornik 23 listwy zaciskowej może być oparty swoim wycięciem 40.
PL 192 603 B1
Pomiędzy ramą 12 i wspornikiem 23 listwy zaciskowej są umieszczone również elementy naprowadzające. W przedstawionym przykładzie wykonania wynalazku te elementy naprowadzające zawierają z jednej strony, na ramie 12, co najmniej jeden otwór 44, a z drugiej strony na wsporniku 23 listwy zaciskowej co najmniej jeden występ 45, na który rama 12 może być wprowadzona swoim otworem 44. W praktyce, w przedstawionym przykładzie wykonania wynalazku, rama 12 zawiera położone w pewnej odległości od siebie dwa otwory 44, a wspornik 23 listwy zaciskowej, zawiera odpowiednio położone w pewnej odległości od siebie dwa występy 45. Otwory 44 ramy 12 są położone jak poprzednio na odpowiednim końcu 21 belki wzdłużnej 19 tej ramy 12. Są one w przybliżeniu wyrównane z otworem 31 i wycięciem 35 znajdującymi się na końcu 21, i są położone jeden na jednym końcu, a drugi na drugim końcu tego wyrównania. Również występy 45 wspornika 23 listwy zaciskowej wystające na powierzchni górnej występu 24 są wyrównane z odpowiednim występem rurowym 32 i wgłębieniem 39.
W przedstawionym przykładzie wykonania wynalazku rama 12 ma jeszcze, co najmniej jeden otwór 46, który umieszczony współzależnie z występem rurowym 47 podstawy 11, pozwala na przejście członu łączącego, na przykład zwykłej śruby, mogącej zapewnić jej przymocowanie do podstawy 11. W praktyce, otwór 46 znajduje się na każdym końcu 21 każdej belki wzdłużnej 19 ramy 12 i jest on przesunięty poprzecznie w stosunku do wyrównania utworzonego przez otwór 31, wycięcie 35 i otwory 44 znajdujące się już na takim końcu 21. W przedstawionym przykładzie wykonania wynalazku ten otwór 46 jest wydłużony jak dziurka na guzik, równolegle do omówionego poprzednio wyrównania i ma lokalnie, w strefie środkowej rozszerzenie 50 mające wymiar poprzeczny większy od wymiaru związanego z nim członu mocującego 48, dla jego swobodnego przejścia przez ten otwór. Występ rurowy 47 wystaje na odpowiednim klocku 22 podstawy 11, co widać na fig. 7, obok kołnierza 43 tego klocka i odpowiedniej podłużnej płyty bocznej 15.
Dla współpracy z nie pokazanym członem mocującym, na przykład zwykłą śrubą, mogącą zapewnić przymocowanie do podstawy 11 osłony 18, ewentualnie z nią związaną, każdy z klocków 22 tej podstawy 11 zawiera pomiędzy kołnierzem 43 tego klocka i odpowiednią podłużną płytą boczną 15, w pewnej odległości od poprzedniego występu rurowego 47 inny występ rurowy 51, a rama 12 zawiera na każdym końcu 21 każdej belki wzdłużnej 19, wycięcie 52 w rzędzie z otworem 46 znajdującym się na tym końcu 21. W praktyce, to wycięcie 52 ma kształt kołowy.
Każda z belek wzdłużnych 19 ramy 12, ma identycznie ukształtowany każdy z końców 21, przy czym odpowiedni układ zawiera, zgodnie z opisanym poprzednio rozwiązaniem, otwór 31, wycięcie 35, dwa otwory 44, jeden otwór 46 i jedno wycięcie 52, co widać na fig. 5.
W przedstawionym przykładzie wykonania wynalazku te belki wzdłużne 19 mają zasadniczo kształt kątownika z jednym skrzydłem 53 równoległym do dna 14 podstawy 11 i jednym skrzydłem 54 prostopadłym do tego dna 14. Otwór 46 i wycięcie 52 są umieszczone bezpośrednio na skrzydle 53. Otwór 31, wycięcie 35 i otwory 44 są umieszczone na występie 55, przedłużającym miejscowo skrzydło 53, na tym samym poziomie wychodząc w kierunku przeciwległej belki wzdłużnej 19.
Gdy, jak pokazano na fig 1 do 3 pożądane jest połączenie dwóch wsporników 23 listwy zaciskowej do ramy 12, wykonuje się je za pomocą członu mocującego 33, dla każdego z tych wsporników 23 listwy zaciskowej, tak jak pokazano dla jednego z nich na fig. 3. W konsekwencji, jak pokazano na fig 1i 2 do każdego końca 21 każdej belki wzdłużnej 19 ramy 12, jest także wprowadzany człon mocujący 48, dla przymocowania tej ramy 12 do podstawy 11. Jeśli jest pożądane zdjęcie ramy, śruby będące członami mocującymi 48 są lekko odkręcane, jak pokazano na fig 2. Wystarczy następnie przesunąć lekko ramę 12 równolegle do jej płaszczyzny, aby rozszerzenie 50 otworu 46 znalazło się na poziomie łba tej śruby i rama 12 może być uwolniona od niej, jak w uproszczeniu pokazano strzałkąna fig 6. Na ramie 12 pozostają więc wsporniki 23 listwy zaciskowej, a więc i listwy zaciskowe 13 umieszczone na nich.
Gdy, jak pokazano na fig. 8 i 9 pożądane jest połączenie wsporników 23 listwy zaciskowej z podstawą 11 wykonuje się je za pomocą członu mocującego 38 dla wsporników 23 listwy zaciskowej, tak jak pokazano dla jednego z nich na fig. 9. Następnie postępuje się w ten sam sposób jak poprzednio, przy zdjęciu ramy 12, wsporniki 23 listwy zaciskowej pozostają na swoim miejscu na podstawie, jak pokazano dla jednego z nich na fig. 10, a więc pozostają też i listwy zaciskowe 13 umieszczone na nich.
Oczywiście wynalazek nie ogranicza się do przykładów opisanych powyżej lecz obejmuje także wszystkie możliwe odmiany wykonania.

Claims (14)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Konstrukcja wsporcza dla aparatury elektrycznej, zawierająca podstawę, na której jest zamontowana w sposób wymienny rama, przystosowana do przyjęcia aparatury elektrycznej, i co najmniej jedną listwę zaciskową, która jest przymocowana bezpośrednio lub pośrednio do podstawy i tworzy przyłącze kablowe dla aparatury elektrycznej, znamienna tym, że listwa zaciskowa (13) jest zamocowana na co najmniej jednym wsporniku (23) listwy zaciskowej (13), którego przynajmniej część jest wprowadzona pomiędzy ramę (12) i podstawę (11) zaś konstrukcja wsporcza posiada elementy mocujące (M) wspornika (23) listwy zaciskowej (13) zarówno do ramy (12) jak i do podstawy (11).
  2. 2. Konstrukcja wsporcza według zastrz. 1, znamienna tym, że elementy mocujące (M) zawierają otwór (31) na ramie (12) i występ rurowy (32) na wsporniku (23) listwy zaciskowej (13) dla wprowadzenia członu mocującego (33), i za pomocą tego członu mocującego (33), opartego o ramę (12) wspornik (23) listwy zaciskowej (13) jest przymocowany do ramy (12).
  3. 3. Konstrukcja wsporcza według zastrz. 2, znamienna tym, że ukośne żeberko (42) jest oparte o występ rurowy (32) wspornika (23) listwy zaciskowej (13).
  4. 4. Konstrukcja wsporcza według zastrz. 1, znamienna tym, że elementy mocujące (M) zawierają wycięcie (35) na ramie (12), otwór (36) na wsporniku (23) listwy zaciskowej (13) i występ rurowy (37) na podstawie (11) dla wprowadzenia członu mocującego (38) i za pomocą tego członu mocującego (38), usytuowanego w wycięciu (35) ramy (12) i opartego o wspornik (23) listwy zaciskowej (13), wspornik (23) listwy zaciskowej (13) jest przymocowany do podstawy (11).
  5. 5. Konstrukcja wsporcza według zastrz. 1, znamienna tym, że rama (12) ma co najmniej jeden otwór (46), usytuowany współzależnie z występem rurowym (47) podstawy (11), dla przejścia członu mocującego (48), za pomocą którego rama (12) jest przymocowana do podstawy (11).
  6. 6. Konstrukcja wsporcza według zastrz. 5, znamienna tym, że otwór (46) w ramie (12) ma, lokalnie, rozszerzenie (50) mające wymiar poprzeczny większy od wymiaru członu mocującego (48).
  7. 7. Konstrukcja wsporcza według zastrz. 1, znamienna tym, że pomiędzy wspornikiem (23) listwy zaciskowej (13) i podstawą (11) usytuowane są elementy centrujące.
  8. 8. Konstrukcja wsporcza według zastrz. 7, znamienna tym, że elementy centrujące, usytuowane pomiędzy wspornikiem (23) listwy zaciskowej (13) i podstawą (11), zawierają wycięcie (40) na wsporniku (23) listwy zaciskowej (13), a na podstawie (11) kołnierz (43), na którym wspornik (23) listwy zaciskowej (13) jest oparty swoim wycięciem (40).
  9. 9. Konstrukcja wsporcza według zastrz. 1, znamienna tym, że pomiędzy ramą (12) a wspornikiem (23) listwy zaciskowej (13) usytuowane są elementy naprowadzające.
  10. 10. Konstrukcja wsporcza według zastrz. 9, znamienna tym, że elementy naprowadzające, usytuowane pomiędzy ramą (12) a wspornikiem (23) listwy zaciskowej (13), zawierają na ramie (12) co najmniej jeden otwór (44), a na wsporniku (23) listwy zaciskowej (13) co najmniej jeden występ (45), na który rama (12) jest wprowadzona swoim otworem (44).
  11. 11. Konstrukcja wsporcza według zastrz. 1, znamienna tym, że wspornik (23) listwy zaciskowej (13) zawiera występ (24), na którym oparta jest rama (12), i słupek (25), na którym zamocowana jest co najmniej jedna listwa zaciskowa (13).
  12. 12. Konstrukcja wsporcza według zastrz. 11, znamienna tym, że na słupku (25) zamocowane są co najmniej dwie listwy zaciskowe (13).
  13. 13. Konstrukcja wsporcza według zastrz. 1, znamienna tym, że wspornik (23) listwy zaciskowej (13) znajduje się na każdym końcu co najmniej jednej listwy zaciskowej (13).
  14. 14. Konstrukcja wsporcza według zastrz. 1, znamienna tym, że rama (12) zawiera dwie belki wzdłużne (19), połączone jedna z drugą za pomocą co najmniej jednej poprzeczki (20), przy czym każda z belek wzdłużnych (19) ma identyczny układ każdego ze swoich końców (21).
PL335515A 1998-09-22 1999-09-21 Konstrukcja wsporcza dla aparatury elektrycznej PL192603B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9811806A FR2783643B1 (fr) 1998-09-22 1998-09-22 Support pour appareillage electrique

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL335515A1 PL335515A1 (en) 2000-03-27
PL192603B1 true PL192603B1 (pl) 2006-11-30

Family

ID=9530699

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL335515A PL192603B1 (pl) 1998-09-22 1999-09-21 Konstrukcja wsporcza dla aparatury elektrycznej

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP0989649B1 (pl)
DE (1) DE69934182T2 (pl)
ES (1) ES2276510T3 (pl)
FR (1) FR2783643B1 (pl)
PL (1) PL192603B1 (pl)
TR (1) TR199902311A2 (pl)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10325936A1 (de) * 2003-06-07 2004-12-23 Hager Electro Gmbh Verteiler, insbesondere Kleinverteiler
ITTO20060004U1 (it) 2006-01-09 2007-07-10 Schneider Electric Ind Sas Montaggio di un telaio per il supporto di interruttori elettrici in un involucro di un quadro elettrico.

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3832604A (en) * 1973-04-09 1974-08-27 Gen Electric Electrical protective panel assembly
FR2469028A1 (fr) * 1979-11-06 1981-05-08 Merlin Gerin Socle de rehaussement pour coffret electrique de repartition basse tension

Also Published As

Publication number Publication date
FR2783643A1 (fr) 2000-03-24
FR2783643B1 (fr) 2000-12-08
EP0989649A1 (fr) 2000-03-29
TR199902311A3 (tr) 2000-05-22
ES2276510T3 (es) 2007-06-16
TR199902311A2 (xx) 2000-05-22
EP0989649B1 (fr) 2006-11-29
DE69934182D1 (de) 2007-01-11
PL335515A1 (en) 2000-03-27
DE69934182T2 (de) 2007-09-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR920000063B1 (ko) 접속기 조립체
US7196900B2 (en) Adaptable rack mountable power distribution apparatus
US5396405A (en) Wiring cabinet having vertically aligned patch panels
US6347963B1 (en) Interchangeable backplane interface connection panel
CA2053610C (en) Single branch circuit breaker support
PL201286B1 (pl) Stojak do rozprowadzania kabli w sprzęcie telekomunikacyjnym oraz zespół takich stojaków
JPH08280121A (ja) フィールドバス接続モジュール
RU2218639C2 (ru) Функциональный блок питания низковольтного электрического распределительного щита
US5385488A (en) Patch panel
CA2154614A1 (en) Mounting device for rj connection elements for communication and data transfer (patch panel)
US8210362B2 (en) Control box arrangement
US6266253B1 (en) Rack system for insertion of electrical printed circuit board assemblies using centering and contact elements
US6079677A (en) Adjustable bracket assembly for a building entrance box
US4080644A (en) Rejection device for outdoor meter pedestal systems
US20020142670A1 (en) Plug-in module, carrier plate and relay arrangement
PL192603B1 (pl) Konstrukcja wsporcza dla aparatury elektrycznej
PL193564B1 (pl) Zespół wspornika mocujący osprzęt elektryczny na korytku kablowym
JPS6054030A (ja) フレーム組立体
KR20030083741A (ko) 압접형 정션 모듈 장착용 트레이
US4038696A (en) Structure for providing support for circuit plug-in units, connectors and related wiring
PL192937B1 (pl) Rama montażowa aparatury elektrycznej w obudowie typu szafkowego
US5942725A (en) Self-grounding protector module for building entrance protector box
US20110217857A1 (en) Cradle for fastening a terminal block to a mounting frame and arrangement for earthing a terminal block
US6191358B1 (en) Building entrance box with localized wire potting
US7891501B2 (en) Shelf unit for use in rack for communication equipment

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20100921