PL192052B1 - Pralka ładowana od przodu z obrotowym bębnem - Google Patents

Pralka ładowana od przodu z obrotowym bębnem

Info

Publication number
PL192052B1
PL192052B1 PL352096A PL35209600A PL192052B1 PL 192052 B1 PL192052 B1 PL 192052B1 PL 352096 A PL352096 A PL 352096A PL 35209600 A PL35209600 A PL 35209600A PL 192052 B1 PL192052 B1 PL 192052B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
drum
liquid
washing machine
drivers
rotation
Prior art date
Application number
PL352096A
Other languages
English (en)
Other versions
PL352096A1 (en
Inventor
Detlef Uszkureit
Reinhard Heyder
Thomas Wiesner
Horst Schermuck
Original Assignee
Bsh Bosch Siemens Hausgeraete
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bsh Bosch Siemens Hausgeraete filed Critical Bsh Bosch Siemens Hausgeraete
Publication of PL352096A1 publication Critical patent/PL352096A1/xx
Publication of PL192052B1 publication Critical patent/PL192052B1/pl

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D06TREATMENT OF TEXTILES OR THE LIKE; LAUNDERING; FLEXIBLE MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • D06FLAUNDERING, DRYING, IRONING, PRESSING OR FOLDING TEXTILE ARTICLES
    • D06F37/00Details specific to washing machines covered by groups D06F21/00 - D06F25/00
    • D06F37/02Rotary receptacles, e.g. drums
    • D06F37/04Rotary receptacles, e.g. drums adapted for rotation or oscillation about a horizontal or inclined axis
    • D06F37/06Ribs, lifters, or rubbing means forming part of the receptacle
    • D06F37/065Ribs, lifters, or rubbing means forming part of the receptacle ribs or lifters having means for circulating the washing liquid
    • DTEXTILES; PAPER
    • D06TREATMENT OF TEXTILES OR THE LIKE; LAUNDERING; FLEXIBLE MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • D06FLAUNDERING, DRYING, IRONING, PRESSING OR FOLDING TEXTILE ARTICLES
    • D06F23/00Washing machines with receptacles, e.g. perforated, having a rotary movement, e.g. oscillatory movement, the receptacle serving both for washing and for centrifugally separating water from the laundry 
    • D06F23/06Washing machines with receptacles, e.g. perforated, having a rotary movement, e.g. oscillatory movement, the receptacle serving both for washing and for centrifugally separating water from the laundry  and rotating or oscillating about an inclined axis
    • DTEXTILES; PAPER
    • D06TREATMENT OF TEXTILES OR THE LIKE; LAUNDERING; FLEXIBLE MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • D06FLAUNDERING, DRYING, IRONING, PRESSING OR FOLDING TEXTILE ARTICLES
    • D06F39/00Details of washing machines not specific to a single type of machines covered by groups D06F9/00 - D06F27/00 
    • D06F39/08Liquid supply or discharge arrangements
    • D06F39/083Liquid discharge or recirculation arrangements
    • D06F39/085Arrangements or adaptations of pumps
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02BCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO BUILDINGS, e.g. HOUSING, HOUSE APPLIANCES OR RELATED END-USER APPLICATIONS
    • Y02B40/00Technologies aiming at improving the efficiency of home appliances, e.g. induction cooking or efficient technologies for refrigerators, freezers or dish washers

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Main Body Construction Of Washing Machines And Laundry Dryers (AREA)
  • Accessory Of Washing/Drying Machine, Commercial Washing/Drying Machine, Other Washing/Drying Machine (AREA)
  • Detail Structures Of Washing Machines And Dryers (AREA)
  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)
  • Packaging Of Machine Parts And Wound Products (AREA)
  • Slot Machines And Peripheral Devices (AREA)

Abstract

1. Pralka ladowana od przodu z obrotowym bebnem, którego najglebsza tworzaca w polo- zeniu roboczym pralki jest odchylona od linii poziomej wznoszace ku przodowi, z wydrazo- nymi wzdluznymi zabierakami, które znajduja sie po wewnetrznej stronie plaszcza i w tylnym obszarze bebna maja wloty cieczy, które przy obrocie bebna w najglebsze polozenie sa zasi- lane porcjami cieczy i wprowadzaja te porcje cieczy w zabieraki, które ze swej strony podno- sza zawarte w nich porcje cieczy i z podniesio- nej pozycji oddaja przez otwory do wnetrza bebna, znamienna tym, ze beben (5) ulozy- skowany jest wokól osi obrotu (6) wznoszacej sie ku przodowi a zabieraki (12) sa usytuowane skosnie do kierunku obrotów (D) bebna (5). PL PL PL PL PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest pralka ładowana od przodu z obrotowym bębnem, którego najgłębsza tworząca w położeniu roboczym pralki odchyla się od linii poziomej wznosząco ku przodowi, z wydrążonymi wzdłużnymi zabierakami, które znajdują się po wewnętrznej stronie płaszcza i w tylnym obszarze bębna mają wloty cieczy, które przy obrocie bębna w najgłębsze położenie są zasilane porcjami cieczy i wprowadzają te porcje cieczy w zabieraki, które ze swej strony podnoszą zawarte w nich porcje cieczy i z podniesionej pozycji oddają przez otwory do wnętrza bębna.
W pralkach jest od dawna stanem techniki to, że bieliznę, która ma być prana zwilża się ługiem do prania i porusza mechanicznie w celu uwolnienia zabrudzeń. Ta funkcja przejmowana jest w pralkach bębnowych przez, usytuowany w zbiorniku na ług w zasadzie poziomo, bęben na bieliznę, który wprowadzany jest w ruch obrotowy i przy tym porusza się znajdująca się w nim bielizna. W celu podtrzymania tej funkcji, znane jest od dawna, umieszczenie wewnątrz bębna na płaszczu, podłużnych zabieraków w formie żeberek, które są skierowane poprzecznie do kierunku ruchu płaszcza bębna. Tego rodzaju żeberka zabierakowe umieszczone wewnątrz na bębnie są już znane z opisu DE-PS 8347 z roku 1879 i są stosowane od dawna prawie bez wyjątku dla poruszania bielizny w pralkach bębnowych.
Obok tego, znane są niektóre pralki bębnowe, w których zabieraki ustawione są skośnie i przebiegają wewnątrz przy płaszczu bębna w zasadzie wzdłuż linii śrubowej. Skośne położenie zabieraków występuje przy tym we wszystkich przypadkach w celu oddziaływania na ruch bielizny lub wprowadzanie energii mechanicznej w bieliznę. Tego rodzaju pralki bębnowe znane są z opisu patentu DE-PS 537 758, DE-PS 576 523, FR 1 136981 i opisu zgłoszenia DE 44 12 718 A1. Dalej, znane są pralki bębnowe, w których za pomocą skośnego położenia zabieraków osiągnięty został transport bielizny wewnątrz bębna przy jego obracaniu. W pralce bębnowej znanej z opisu wzoru użytkowego DE-GM 88 04 246 wspomagane jest w ten sposób wyjmowanie bielizny.
Dalej znane są - sposób prania tekstyliów i automat pralniczy według rozwiązania z opisu DE 41 04 450 A1, w którym najgłębsza tworzącą nie leży poziomo a zabieraki pobierają wodę w najgłębszym obszarze zbiornika ługu, aby ją podnieść przy obracaniu bębna i z położenia podniesionego wylać przez otwory na bieliznę leżącą poniżej. Układ jest jednak tak dobrany, że pobrana porcja cieczy jest już oddana, zanim zabieraki osiągnęły położenie zasadniczo leżące nad bielizną. Przez to proces zwilżania jest mocno opóźniony, ponieważ oddawane porcje cieczy ściekają tylko przy wewnętrznej ścianie płaszcza bębna i przez to podpływają pod bieliznę. Poza tym bęben w kształcie stożka ściętego przesuwa leżącą wewnątrz bieliznę do tyłu (od otworu załadowczego), gdzie prawie nie mogą do niej dojść wypływające porcje cieczy. W końcu, do bielizny z tylnego obszaru bębna trudno jest również dostać się osobie obsługującej.
Celem wynalazku jest poprawienie w opisanej we wstępie pralce zdolności do zwilżania i dostępu cieczy do bielizny.
Pralka ładowana od przodu z obrotowym bębnem, charakteryzuje się według wynalazku tym, że bęben pralki ułożyskowany jest wokół osi obrotu wznoszącej się ku przodowi a zabieraki są usytuowane skośnie do kierunku obrotów bębna.
Korzystnie, przedni koniec każdego, usytuowanego skośnie do kierunku obrotów, zabieraka w odniesieniu do jego tworzącej leżącej w jednej płaszczyźnie z osią obrotu, podczas obrotu bębna w tym samym kierunku, w którym ciecz przejęta przez zabierak korzystnie z położenia podniesionego jest oddawana do wnętrza bębna, leży za tylnym końcem tego samego zabieraka.
Korzystnie, wloty cieczy w dnie zabieraków są usytuowane w sięgającym najdalej w dół obszarze bębna, otoczonym zbiornikiem ługu, przy czym zwłaszcza wloty cieczy mają kierunek pobierania skierowany przeciwnie do obrotów bębna a przedni koniec zabieraka jest umieszczony w najwyższym położeniu, przynajmniej nie wyżej niż jego tylny koniec.
Wloty cieczy mogą być zbudowane z piór łopatek, które znajdują się w płaszczu bębna i ustawione są w kierunku na zewnątrz.
Korzystnie, otwory w zabierakach znajdują się co najmniej w przeważającej części w tym obszarze ich długości, w którym podniesione porcje cieczy korzystnie są oddawane do wewnątrz bębna.
Korzystnie, zabieraki są wygięte wzdłuż swojej długości a bęben pralki jest cylindryczny i wychodząc z obszaru wlotów cieczy zabieraki mają wznoszącą się linię wierzchołkową wzdłuż ich długości.
Korzystnie, linia wierzchołkowa wznosi się pod kątem co najmniej równym kątowi odchylającej się od linii poziomej, najgłębszej tworzącej bębna.
PL 192 052 B1
Korzystnie zabieraki mają profil co najmniej podobny do trójkąta, którego jeden bok ma zarys wybrzuszony a dno zabieraków w obszarze wlotów cieczy jest szersze niż na przeciwległym końcu.
Zabieraki mogą mieć otwory do oddawania pobranych porcji cieczy, tylko w obszarze zwróconym ku wyższemu poziomowi osi obrotu tego boku, które leżą w przyporządkowanym pobieraniu, uprzywilejowanym kierunku.
W rozwiązaniu według wynalazku wznosząca się ku przodowi oś obrotu bębna wymaga odpowiedniego dopasowania obudowy w obszarze otworu załadowczego w tym sensie, że płaszczyzna otworu załadowczego -jak zwykle, ukierunkowana prostopadle do osi obrotu - również jest pochylona skośnie ku osobie obsługującej. Przez to poprawia się możliwość zajrzenia do bębna i dosięgnięcia leżącej wewnątrz bielizny. Oprócz tego, zabieraki, usytuowane skośnie do kierunku obrotów bębna, przy odpowiednim kierunku obrotów, który może być wyznaczony przez obligatoryjne sterowanie pralki, transportują bieliznę w kierunku do przodu, do otworu załadowczego. Usytuowane skośnie zabieraki transportują pobraną ciecz w tym samym kierunku obrotów, również do przodu, tak, że wylewające się porcje cieczy, z powodu wznoszącej się osi obrotu, spadają również na części bielizny, które leżą dalej z tyłu bębna. Transportują one porcje cieczy także znacznie wyżej niż proste, wbudowane bezpośrednio w bębnie zabieraki. Stąd wszystkie podniesione porcje cieczy mogą spadać na bieliznę i mocno skracać proces zwilżania w stosunku do stanu techniki.
Przez to, że zgodnie z korzystną postacią wykonania przedni koniec każdego zabieraka usytuowanego skośnie w kierunku obrotów w odniesieniu do jego tworzącej leżącej w jednej płaszczyźnie z osią obrotu, podczas obrotu bębna w tym samym kierunku, w którym ciecz przenoszona przez zabierak z położenia podniesionego jest odprowadzana do wnętrza bębna piorącego, leży za tylnym końcem tego samego zabieraka, porcje cieczy znajdujące się w nim poruszają się przy podnoszeniu dzięki sile ciężkości w jego wnętrzu w kierunku poprzecznym do obrotów bębna piorącego. Dzięki temu udaje się uzyskanej porcji cieczy sięgnąć bardzo daleko w górę w kierunku obrotów bębna piorącego aż do wszystkich leżących w bębnie części bielizny.
Jeśli zgodnie z korzystnym ukształtowaniem wynalazku, wloty cieczy w dnie zabieraków są usytuowane w najdalej w dół sięgającym obszarze bębna, większość porcji cieczy może zostać pobrana z otaczającego bęben zbiornika ługu.
Dla eksploatacji pralki jest szczególnie korzystne, jeśli wloty cieczy posiadają kierunek pobierania, który skierowany jest przeciwnie do obrotów bębna a przedni koniec zabieraka w najwyższej pozycji jest usytuowany przynajmniej nie wyżej niż jego tylny koniec. Wtedy można osiągnąć szczególnie mocne działanie pobierania w jednym kierunku obrotów bębna, ponieważ zabieraki działają tylko w tym kierunku obrotów w sensie zabierania ilości cieczy i zawsze podają do wnętrza bębna piorącego ciecz pobraną dopiero z najdalej podniesionej pozycji, kiedy ciecz płynie w zabieraku daleko do przodu. W innym kierunku obrotów można zminimalizować świadomie działanie pobierania.
Szczególnie skuteczne różnice działania pobierania, w zależności od kierunku obrotów bębna, można osiągnąć przez to, że zgodnie z korzystnym ukształtowaniem wynalazku, wloty cieczy zbudowane są z piór łopatek, które znajdują się w płaszczu bębna i ustawione są w kierunku na zewnątrz. Ukierunkowanie piór łopatek według kierunku obrotów bębna określa ich działanie.
Przy tym, otwory w zabierakach znajdują się, korzystnie, co najmniej przeważające w tym obszarze ich wymiaru długości, w którym podniesione porcje cieczy, powinny być oddane do wnętrza bębna. Przy bębnie cylindrycznym jest to odcinek zbiornika ługu znajdujący się w pobliżu ułożyskowania bębna.
Dzięki temu, że zabieraki są wygięte wzdłuż swojej długości, można zrealizować szczególnie skutecznie funkcję zraszania, przez to, że przy podniesionej pozycji zabieraków pobrana porcja cieczy przesuwana jest w kierunku do otworu załadowczego pralki. Przy ustalonym z góry położeniu skośnym osi obrotu bębna oznacza to, że wylane porcje cieczy częściowo spadają z powrotem do wnętrza bębna i w ten sposób dobrze dosięgają również leżących z tyłu w bębnie sztuk bielizny. Poza tym, części wylanych porcji cieczy zwilżają również szkło drzwiczek, przez co klient może wyraźnie widzieć, że, mimo koniecznych dzisiaj małych ilości wody, jego pralka rzeczywiście wody używa.
Cylindryczne bębny można wytwarzać znacznie łatwiej i prościej niż, możliwe też do stosowania dla niniejszego wynalazku, bębny stożkowe. Jeśli również bębny stożkowe, w sensie postanowionego zadania, mogą być możliwie skuteczniejsze i dla obsługi przez klienta ewentualnie również korzystniejsze, wtedy należy dać pierwszeństwo bębnowi cylindrycznemu, z powodu jego znacząco prostszej możliwości wytwarzania.
PL 192 052B1
Pobraną ciecz można szczególnie dobrze transportować w skośnie wbudowanym zabieraku z tyłu do przodu, jeśli zabieraki, wychodząc z obszaru wlotu cieczy mają wznoszącą się linię wierzchołkową wzdłuż ich wymiaru długości. Wtedy pobrana ciecz dostaje się przy podniesieniu zabieraków szczególnie daleko do przodu.
Podczas prób okazało się szczególnie korzystne dla kształtu zabieraków, żeby zabieraki miały profil, co najmniej podobny w przekroju do trójkąta, którego jeden bok ma zarys wybrzuszony. Przez to drugi bok, o nie wybrzuszonym zarysie w kierunku obrotów bębna, który nie odpowiada uprzywilejowanemu kierunkowi obrotów dla pobierania porcji cieczy, transportować będzie porcje cieczy, znajdujące się przy wewnętrznej stronie bębna, w jego kącie pomiędzy bokiem i płaszczem bębna, również do góry, które wtedy wylewają się na bieliznę. Oprócz tego, ten kształt zabieraków może, dla zróżnicowanego mechanicznego traktowania bielizny być w ten sposób korzystny, że w jednym kierunku, w którym ma on wybrzuszony zarys zabieraka w kierunku obrotów, delikatniejsza bielizna nie jest podnoszona tak wysoko i nie musi spadać z wysoka w dolny obszar bębna, jak w innym kierunku obrotów dla mniej delikatnej bielizny, w którym zarys boku wybiega bardziej stromo i płasko.
Dla zdolności przyjmowania w najgłębszym punkcie zbiornika ługu możliwie dużej ilości cieczy ukształtowano zabieraki w tym miejscu jako szczególnie duże objętościowo. Stąd, dno zabieraków w obszarze wlotu cieczy jest szersze niż na przeciwległym końcu. Wprawdzie wysokość wierzchołkowa zabieraka w tym miejscu, o ile to możliwe, jest mniejsza niż na przeciwległym końcu jednak, z powodu niskiego poziomu cieczy, również w najgłębszym punkcie zbiornika ługu, nie wysokość wierzchołkowa jest decydująca, lecz szerokość podstawy zabieraka.
W celu transportowania pobranych porcji cieczy możliwie bez strat wewnątrz zabieraka, aż do końca zwróconego ku wyższemu poziomowi osi obrotu, zabieraki mają otwory do oddawania pobranych porcji cieczy, tylko w obszarze zwróconym ku wyższemu poziomowi osi obrotu tego boku, które leżą w przyporządkowanym pobieraniu, uprzywilejowanym kierunku.
Wynalazek zostanie poniżej objaśniony w oparciu o przykład wykonania przedstawiony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia w przekroju wahliwy agregat, zgodnej z wynalazkiem pralki, składający się ze zbiornika ługu i bębna z zabierakami, w widoku z boku, fig. 2 - widok w kierunku na tylne dno bębna z zabierakami, fig. 3 - przekrój przez bęben wzdłuż linii III-III na fig. 2, fig. 4 - przekrój przez zabierak wzdłuż linii IV-IV na fig. 3, i fig. 5 - przekrój przez zabierak wzdłuż linii V-V na fig. 3.
Na fig. 1 przedstawione zostały z pralki, schematycznie, tylko wahliwy agregat 1i przyłączony na dole wąż falisty 2 z pompą ługu 3.
Zawieszony wahliwie, w nie przedstawiony sposób, agregat 1 składa się zasadniczo ze zbiornika ługu 4 i bębna 5 umieszczonego w nim, co najmniej w przybliżeniu koncentrycznie. Wahliwy agregat 1jest zawieszony, w nie przedstawionej obudowie, w ten sposób skośnie, że oś obrotu 6 bębna wznosi się ku otworowi załadowczemu 7 zbiornika ługu 4 pod kątem przykładowo > 15°. Przez to otwór załadowczy jest wygodnie nachylony dla obsługi ku użytkownikowi.
Bęben 5 ułożyskowany jest w zwykły sposób w piaście 8 tylnego dna 9 zbiornika ługu 4 za pomocą stabilnego czopa 10. Jest on cylindryczny, dlatego dolna tworząca 11 bębna 5 wznosi się ku przodowi o ten sam kąt, co oś obrotu 6. Na płaszczu wewnętrznym bębna zamocowane są trzy, równomiernie rozmieszczone, zabieraki 12. Służą one, z jednej strony, w zwykły sposóbdo podnoszenia bielizny podczas obrotu bębna 5, która przez to obrabiana jest mechanicznie, tak, że po podniesieniu opada z mniejszej lub większej wysokości z powrotem na podstawę bębna 5 i przy tym oddaje zawartość brudu razem ze zwilżającym ją ługiem.
Te zabieraki 12 służą jednak poza tym do pobierania cieczy, która podczas przebiegu prania jako udział, a mianowicie swobodna kąpiel 13, całkowitej cieczy znajdującej się wewnątrz zbiornika ługu, która znajduje się w tylnej dolnej części zbiornika ługu 4. Ztej swobodnej kąpieli są przez każdy zabierak 12 przez wloty cieczy 14 pobierane udziały cieczy zawsze wtedy, kiedy odpowiedni zabierak 12 znajduje się w najgłębszym punkcie swojego toru kołowego. Zabieraki 12 są, w przeciwieństwie do zwykłego, prostokątnego położenia konstrukcyjnego, wbudowane skośnie do kierunku obrotów bębna 5. Oprócz tego są one również wygięte wypukło w kierunku obrotów bębna. Dlatego, pobrana z kąpieli 13 ciecz, podnoszona do góry we wnętrzu zabieraków 12, podczas obracania się bębna5 i w tej samej wielkości, w jakiej powoli wychyla się przy obracaniu do przodu zakrzywienie zabieraków 12, jest wewnątrz zabieraka 12 transportowana do przodu.
Zabieraki 12 mają przede wszystkim na ich wypukłych bokach 15, w przednim obszarze, kilka otworów 16 do oddawania pobranych porcji cieczy. We wklęsłym boku 17 zabieraki nie mają lub mają bardzo mało takich otworów i znajdują się one również tylko z przodu i bardzo blisko linii wierzchołkoPL 192 052 B1 wej 18. Dzięki temu udaje się wlać największy udział pobranych porcji cieczy na leżące z przodu części bielizny. Jednocześnie jednak z powodu skośnego ustawienia osi obrotu 6, również znaczne udziały pobranych porcji cieczy podane zostają na leżące dalej z tyłu bębna 5 części bielizny.
Pokazany na fig. 2 widok wnętrza bębna 5 pokazuje wyraźniej układ i kształt zabieraków 12. Można zobaczyć, że linia wierzchołkowa 18 zabieraków 12 jest wygięta i na tylnym końcu zabieraków 12 ma mniejszy odstęp od płaszcza bębna 5 (wysokość h) niż na przednim końcu (wysokość H). Oprócz tego widać, że szerokość B podstawy zabieraka 12 na tylnym końcu jest większa od szerokości b na przednim końcu. Przekrój poprzeczny każdego zabieraka 12 jest w zasadzie trójkątny. Wybrzuszony kształt wypukłych boków 15 wytwarza przy tym zakrzywiony bok trójkąta. Otwory 16 do opróżniania zabieraków 12 są w tym przykładzie umieszczone tylko na wypukłym boku 15.
Z widoku zabieraka 12 z góry w przekroju z fig. 3 widać oprócz tego wyraźnie, że nieprzerwany wklęsły bok 17 jest w pobliżu tylnej ściany bębna bardziej stromy niż w pobliżu przedniej ściany bębna i niż wypukły bok 15 w pobliżu tylnej ściany bębna 19. Odpowiednio przeciwnie biegnie wypukły bok 15 w porównaniu do wklęsłego boku 17.
Obydwa boki 15 i 17 (fig. 4 i 5) różnią się między sobą zasadniczo przez to, że bok 15 ma zakrzywione linie południkowe 21 w przeciwieństwie do wklęsłego boku 17, który ma proste linie południkowe 22. Widoczne jest to wyraźnie z obu przekrojów z fig. 4 i 5. Celem tego ukształtowania jest zwłaszcza to, aby nie podnosić tak wysoko delikatniejszej bielizny, jak to jest możliwe dla normalnej bielizny (np. bawełna) i korzystnie jest, aby delikatna bielizna spadała z mniejszej odległości z góry w dolny obszar bębna i przez to była poddana mniejszemu obciążeniu mechanicznemu niż normalna bielizna. Odpowiednio są wtedy sterowane uprzywilejowane kierunki obrotu: delikatna bielizna - najpierw wybrzuszony zarys zabieraka, mniej delikatna bielizna - najpierw nie wybrzuszony zarys zabieraka. Fig. 4 pokazuje trójkątny przekrój przez zabierak 12 w pobliżu tylnej ściany bębna 5 a fig. 5 - w pobliżu przedniej ściany bębna 5. Zabieraki 12 są wykonane z tworzywa sztucznego przez wyciskanie i mają w swoim wnętrzu wystarczającą ilość kopułek mocujących 23 i 24, w które można wkręcać samogwintujące śruby z tworzywa sztucznego. Przez to zabieraki 12 są zamocowane do bębna 5.

Claims (13)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Pralka ładowana od przodu z obrotowym bębnem, którego najgłębsza tworząca w położeniu roboczym pralki jest odchylona od linii poziomej wznoszące ku przodowi, z wydrążonymi wzdłużnymi zabierakami, które znajdują się po wewnętrznej stronie płaszcza i w tylnym obszarze bębna mają wloty cieczy, które przy obrocie bębna w najgłębsze położenie są zasilane porcjami cieczy i wprowadzają te porcje cieczy w zabieraki, które ze swej strony podnoszą zawarte w nich porcje cieczy i z podniesionej pozycji oddają przez otwory do wnętrza bębna, znamienna tym, że bęben (5) ułożyskowany jest wokół osi obrotu (6) wznoszącej się ku przodowi a zabieraki (12) są usytuowane skośnie do kierunku obrotów (D) bębna (5).
  2. 2. Pralka według zastrz. 1, znamienna tym, że przedni koniec każdego usytuowanego skośnie do kierunku obrotów (D) zabieraka (12) w odniesieniu do jego tworzącej leżącej w jednej płaszczyźnie z osią obrotu (6), podczas obrotu bębna w tym samym kierunku, w którym ciecz przejęta przez zabierak (12) jest oddawana do wnętrza bębna (5) korzystnie z położenia podniesionego, leży za tylnym końcem tego samego zabieraka (12).
  3. 3. Pralka według zastrz. 1, znamienna tym, że w dnie zabieraków (12) znajdują się wloty cieczy (14) usytuowane w sięgającym najdalej w dół obszarze bębna (5), otoczonym zbiornikiem ługu (4).
  4. 4. Pralka według zastrz. 3, znamienna tym, że wloty cieczy (14) mają kierunek pobierania skierowany przeciwnie do obrotów bębna (D) a przedni koniec zabieraka (12) jest umieszczony w najwyższym położeniu, przynajmniej nie wyżej niż jego tylny koniec.
  5. 5. Pralka według zastrz. 3 albo 4, znamienna tym, że wloty cieczy (14) zbudowane są z piór łopatek, które znajdują się w płaszczu bębna (5) i ustawione są w kierunku na zewnątrz.
  6. 6. Pralka według zastrz. 1, znamienna tym, że otwory (16) w zabierakach (12) znajdują się co najmniej w przeważającej części w tym obszarze ich długości, w którym podniesione porcje cieczy korzystnie powinny być oddawane do wnętrza bębna.
  7. 7. Pralka według zastrz. 1, znamienna tym, że zabieraki (12) są wygięte wzdłuż swojej długości.
  8. 8. Pralka według zastrz. 1, znamienna tym, że bęben (5) jest cylindryczny.
    PL 192 052B1
  9. 9. Pralka według zastrz. 1, znamienna tym, że zabieraki (12), wychodząc z obszaru wlotów cieczy (14) mają linię wierzchołkową (18) wznoszącą się wzdłuż ich długości.
  10. 10. Pralka według zastrz. 9, znamienna tym, że linia wierzchołkowa (18) wznosi się pod kątem co najmniej równym kątowi odchylającej się od linii poziomej, najgłębszej tworzącej (11) bębna (5).
  11. 11. Pralka według zastrz. 1, znamienna tym, że zabieraki (12) mają profil co najmniej podobny do trójkąta, którego jeden bok (15) ma zarys wybrzuszony.
  12. 12. Pralka według zastrz. 1, znamienna tym, że dno zabieraków (12) w obszarze wlotów cieczy (14) jest szersze (szerokość B) niż na przeciwległym końcu (szerokość b).
  13. 13. Pralka według zastrz. 7, znamienna tym, że zabieraki (12) mają otwory (16) do oddawania pobranych porcji cieczy, tylko w obszarze zwróconym ku wyższemu poziomowi osi obrotu (6) tego boku (15), które leżą w, przyporządkowanym pobieraniu, uprzywilejowanym kierunku.
    Rysunki
PL352096A 1999-06-07 2000-05-31 Pralka ładowana od przodu z obrotowym bębnem PL192052B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19925917A DE19925917A1 (de) 1999-06-07 1999-06-07 Von vorn beschickbare Waschmaschine mit einer drehbaren Wäschetrommel
PCT/EP2000/004999 WO2000075411A1 (de) 1999-06-07 2000-05-31 Von vorn beschickbare waschmaschine mit einer drehbaren wäschetrommel

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL352096A1 PL352096A1 (en) 2003-07-28
PL192052B1 true PL192052B1 (pl) 2006-08-31

Family

ID=7910428

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL352096A PL192052B1 (pl) 1999-06-07 2000-05-31 Pralka ładowana od przodu z obrotowym bębnem

Country Status (10)

Country Link
US (1) US6463767B2 (pl)
EP (1) EP1190135B1 (pl)
KR (1) KR100486342B1 (pl)
AT (1) ATE262063T1 (pl)
DE (3) DE19925917A1 (pl)
ES (1) ES2216916T3 (pl)
PL (1) PL192052B1 (pl)
SI (1) SI1190135T1 (pl)
TR (1) TR200103244T2 (pl)
WO (1) WO2000075411A1 (pl)

Families Citing this family (41)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2002052090A1 (en) * 2000-12-22 2002-07-04 Arcelik A.S. Washing machine
DE10130990B4 (de) * 2001-06-27 2016-10-27 Mewa Textil-Service Ag & Co. Management Ohg Gegenstromwaschmaschine
DE10136519B4 (de) * 2001-07-26 2004-09-02 BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH Verfahren zum Betreiben einer programmierbaren Waschmaschine und dafür geeignete Waschmaschine
DE10215215A1 (de) * 2002-04-06 2003-10-23 Electrolux Home Prod Corp Waschmaschine und Verfahren zum Waschen von Wäsche in einer Waschmaschine
KR100465724B1 (ko) * 2002-12-26 2005-01-13 엘지전자 주식회사 드럼세탁기의 리프트
KR100550526B1 (ko) * 2002-12-26 2006-02-10 엘지전자 주식회사 드럼세탁기
DE10302477A1 (de) 2003-01-23 2005-02-24 Deutsche Thomson-Brandt Gmbh Verfahren zur Verfügbarmachung eines Eingabeparameters einer Netzwerkstation eines Netzwerks eines ersten Typs in einem Netzwerk eines zweiten Typs sowie Verbindungseinheit zur Verbindung der Netzwerke des ersten und zweiten Typs
KR20050006328A (ko) * 2003-07-08 2005-01-17 엘지전자 주식회사 드럼세탁기
US20050097927A1 (en) * 2003-11-10 2005-05-12 Samsung Electronics Co., Ltd. Drum type washing machine
KR101022225B1 (ko) * 2003-11-18 2011-03-17 삼성전자주식회사 드럼세탁기
DE102004003346A1 (de) * 2004-01-22 2005-08-11 BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH Von vorn beschickbare Waschmaschine mit einer drehbaren Wäschetrommel
US7299665B2 (en) * 2004-03-19 2007-11-27 Lg Electronics Inc. Lift for drum-type washing machine
US20050204785A1 (en) * 2004-03-19 2005-09-22 Lg Electronics Inc. Drum-type washing machine
ES2339348T5 (es) 2004-07-22 2019-01-10 Candy Spa Cesta para lavadora, lavadora-secadora, secadora y similares
KR101253566B1 (ko) * 2005-07-07 2013-04-11 삼성전자주식회사 드럼세탁기
EP1816250B1 (en) * 2006-02-02 2010-04-07 Electrolux Home Products Corporation N.V. Improvement in the lifting ribs of the drum of a clothes washing machine
DE102006029481A1 (de) * 2006-06-27 2008-01-03 BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH Baukastensystem für Wäschetrommeln von Wäschepflegegeräten
EP1876282A1 (en) * 2006-07-06 2008-01-09 CANDY S.p.A. Basket for washing or drying machines
DE102007004056B4 (de) 2007-01-22 2010-08-05 Miele & Cie. Kg Waschmaschine umfassend ein Waschaggregat mit einem Laugenbehälter, in dem eine drehbar gelagerte Trommel angeordnet ist
KR100808204B1 (ko) 2007-04-10 2008-03-03 엘지전자 주식회사 드럼세탁기
DE102007036619B3 (de) * 2007-08-02 2008-09-18 Miele & Cie. Kg Trommel für eine Waschmaschine und Waschmaschine
PL2039820T3 (pl) * 2007-09-21 2011-07-29 Whirlpool Co Pralka ładowana z przodu z hydrodynamicznym elementem podnoszącym
JP4923145B2 (ja) 2007-11-12 2012-04-25 トゥルガ・シムセク 洗浄/絞り機械
US8065816B2 (en) * 2007-12-03 2011-11-29 Electrolux Home Products, Inc. Dryer drum vane
US8024947B2 (en) 2008-01-11 2011-09-27 Bsh Home Appliances Corporation Front-loading washing machine having liquid distributing paddles
US8234797B2 (en) * 2008-06-30 2012-08-07 Electrolux Home Products, Inc. Dryer drum vane and vane set
EP2270272B1 (en) * 2009-06-29 2012-09-19 Electrolux Home Products Corporation N.V. Washing machine
US8701451B2 (en) 2010-12-08 2014-04-22 Whirlpool Corporation Laundry treating appliance with balancing system
US8991223B2 (en) 2010-12-08 2015-03-31 Whirlpool Corporation Laundry treating appliance with balancing system
US8695383B2 (en) 2010-12-08 2014-04-15 Whirlpool Corporation Laundry treating appliance with balancing system
US8713977B2 (en) 2010-12-08 2014-05-06 Whirlpool Corporation Laundry treating appliance with balancing system
US9003838B2 (en) 2010-12-08 2015-04-14 Whirlpool Corporation Laundry treating appliance with balancing system
CN103225192B (zh) * 2012-01-31 2016-12-14 海尔集团技术研发中心 一种洗衣机提升筋及使用该提升筋的洗衣机
DE102012104248B4 (de) 2012-05-16 2015-06-18 Miele & Cie. Kg Trommelwaschmaschine mit einer frontal beschickbaren Wäschetrommel
EP2765234B1 (en) * 2013-02-07 2017-08-23 Whirpool Corporation Domestic clothes dryer and method for driving such dryer
DE102013226883A1 (de) 2013-12-20 2015-06-25 BSH Hausgeräte GmbH Trommel zum Trocknen von Wäschestücken, sowie Wäschetrockner mit einer solchen
DE102014204520B4 (de) 2014-03-12 2020-02-27 BSH Hausgeräte GmbH Trommel zum Pflegen von Wäschestücken mit zumindest einem Mitnehmer, sowie Maschine mit einer solchen
KR101623009B1 (ko) * 2014-07-09 2016-05-20 동부대우전자 주식회사 세탁 장치 및 세탁 방법
TR201819826A2 (tr) 2018-12-19 2020-07-21 Arcelik As Duşlama özelli̇kli̇ tambur kanadi i̇çeren çamaşir maki̇nasi
PT3744891T (pt) 2019-05-28 2022-08-01 Jeanologia Sl Método e aparelho para tratar tecidos
US11885061B2 (en) 2022-06-17 2024-01-30 Haier Us Appliance Solutions, Inc. Washing machine appliance spacer assembly

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE8347C (de) W. TIEMANN, Betriebschef in Dortmund, Union Hochofenform
DE576523C (de) 1933-05-13 Hermann Blatt Dipl Ing Waschmaschine
DE537758C (de) * 1930-10-15 1931-11-06 Simon Mook Waschmaschine
US2391634A (en) * 1942-01-12 1945-12-25 Baird Machine Co Washing barrel
FR1136981A (fr) 1955-11-17 1957-05-22 Machine pour laver et sécher le linge
DE1148517B (de) * 1956-07-23 1963-05-16 A Michaelis G M B H Maschf Trommelwaschmaschine
BE660007A (pl) * 1964-02-25 1965-08-19
DE4104450A1 (de) * 1991-02-14 1992-08-20 Manfred Stoll Verfahren und einrichtung zum waschen von textilien in einem waschvollautomaten nach dem doppeltrommelprinzip und recyclingbehaelter zum speichern von flotten
DE4412718A1 (de) 1994-04-13 1994-11-10 Peter Achterberg Waschmaschine und Wäschetrockner mit schräg zur Drehrichtung angebrachten Wäscheumwälzprofilen
GB9808606D0 (en) * 1998-04-22 1998-06-24 Monotub Plc Washing machine

Also Published As

Publication number Publication date
US6463767B2 (en) 2002-10-15
WO2000075411A1 (de) 2000-12-14
SI1190135T1 (en) 2004-08-31
TR200103244T2 (tr) 2002-01-21
KR100486342B1 (ko) 2005-04-29
ES2216916T3 (es) 2004-11-01
EP1190135A1 (de) 2002-03-27
ATE262063T1 (de) 2004-04-15
DE19925917A1 (de) 2000-12-14
DE50005703D1 (de) 2004-04-22
PL352096A1 (en) 2003-07-28
US20020083743A1 (en) 2002-07-04
EP1190135B1 (de) 2004-03-17
DE20023048U1 (de) 2002-09-26
KR20020011431A (ko) 2002-02-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL192052B1 (pl) Pralka ładowana od przodu z obrotowym bębnem
KR20080102149A (ko) 세탁기 드럼의 리프팅 리브
KR101835334B1 (ko) 세탁장치의 제어방법
EP1500736A2 (en) Washing machine
KR101883431B1 (ko) 세탁기 및 그 세탁기에 구비된 액체첨가제 투입장치
KR20090008082A (ko) 세탁기
US2637186A (en) Laundry machine
US8234797B2 (en) Dryer drum vane and vane set
CN104928882B (zh) 顶部装载型洗衣机和用于这种洗衣机的洗衣滚筒
US3915349A (en) Laundry additive dispenser
KR100985293B1 (ko) 세탁물을 바구니에 내장하고 세탁하는 전자동세탁기
US8024947B2 (en) Front-loading washing machine having liquid distributing paddles
JP6326636B2 (ja) 洗濯機
JP7352505B2 (ja) 洗濯機
JP2019084311A (ja) 洗濯機
US6065312A (en) Washing machine
JP2021146140A (ja) 洗濯機
US2975627A (en) Dispensing system
EP0236282B2 (en) Improved washing machine with a reduced power consumption
KR101305977B1 (ko) 드럼세탁기
US3057181A (en) Dispenser
AU733360B2 (en) Washing machine
EP1321557B1 (en) Improved drum for clothes washing machine
JP7149461B2 (ja) 洗濯機
JP7535016B2 (ja) ドラム式衣類処理装置

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20100531