PL190798B1 - Sposób i palnik do wprowadzania paliwa do pieca - Google Patents

Sposób i palnik do wprowadzania paliwa do pieca

Info

Publication number
PL190798B1
PL190798B1 PL335655A PL33565598A PL190798B1 PL 190798 B1 PL190798 B1 PL 190798B1 PL 335655 A PL335655 A PL 335655A PL 33565598 A PL33565598 A PL 33565598A PL 190798 B1 PL190798 B1 PL 190798B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
air
conduit
burner
fuel
primary
Prior art date
Application number
PL335655A
Other languages
English (en)
Other versions
PL335655A1 (en
Inventor
Ib Ohlsen
Original Assignee
Smidth & Co As F L
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Smidth & Co As F L filed Critical Smidth & Co As F L
Publication of PL335655A1 publication Critical patent/PL335655A1/xx
Publication of PL190798B1 publication Critical patent/PL190798B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23CMETHODS OR APPARATUS FOR COMBUSTION USING FLUID FUEL OR SOLID FUEL SUSPENDED IN  A CARRIER GAS OR AIR 
    • F23C7/00Combustion apparatus characterised by arrangements for air supply
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23CMETHODS OR APPARATUS FOR COMBUSTION USING FLUID FUEL OR SOLID FUEL SUSPENDED IN  A CARRIER GAS OR AIR 
    • F23C7/00Combustion apparatus characterised by arrangements for air supply
    • F23C7/008Flow control devices
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23CMETHODS OR APPARATUS FOR COMBUSTION USING FLUID FUEL OR SOLID FUEL SUSPENDED IN  A CARRIER GAS OR AIR 
    • F23C7/00Combustion apparatus characterised by arrangements for air supply
    • F23C7/002Combustion apparatus characterised by arrangements for air supply the air being submitted to a rotary or spinning motion
    • F23C7/004Combustion apparatus characterised by arrangements for air supply the air being submitted to a rotary or spinning motion using vanes
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23DBURNERS
    • F23D17/00Burners for combustion conjointly or alternatively of gaseous or liquid or pulverulent fuel
    • F23D17/007Burners for combustion conjointly or alternatively of gaseous or liquid or pulverulent fuel liquid or pulverulent fuel
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23DBURNERS
    • F23D2214/00Cooling

Abstract

1. Sposób wprowadzania paliwa do pieca, zwlaszcza paliwa stalego, plynnego albo gazowego do strefy spalania, zwlaszcza do pieca obrotowego do wytwarzania cementu klinkierowego albo podob- nych produktów, za pomoca którego to sposobu paliwo wprowadza sie przez co najmniej jeden przewód a powietrze pierwotne wprowadza sie przez co najmniej dwa pierscieniowe przewody, umieszczone zasadniczo wspólsrodkowo i wokól przewodu paliwa, przy czym czesc powietrza w jednym z przewodów powietrza przeplywa zasad- niczo osiowo, zas czesc powietrza w drugim z prze- wodów powietrza zawiera powietrze, które ma skla- dowa obrotowa wokól osi srodkowej palnika, przy czym ilosc pierwotnego powietrza w tych dwóch czesciach kontroluje sie niezaleznie, znamienny tym, ze dwie czesci pierwotnego powietrza z dwóch pierscieniowych przewodów (8, 9) miesza sie w przewodzie zbiorczym (15) w pojedynczy pierwotny zmieszany strumien powietrza, który nastepnie poddaje sie przyspieszeniu. PL PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób i palnik do wprowadzania paliwa do pieca, zwłaszcza paliwa stałego, płynnego albo gazowego do strefy spalania, zwłaszcza do pieca obrotowego do wytwarzania klinkieru cementowego albo podobnych produktów.
Palniki służące do tego celu są dobrze znane. Początkowo składały się one z jednej pojedynczej rury, przez którą wprowadzano mieszaninę sproszkowanej mączki węglowej i powietrza, a powietrze wprowadzano do strefy spalania pieca. Z czasem wprowadzono ulepszenia projektowe do palników, z włączeniem takich cech jak dodatkowe przewody do wprowadzania innych typów płynnego albo gazowego paliwa. Ponadto, większość nowoczesnych palników zawiera jeden albo kilka oddzielnych przewodów do wprowadzania powietrza, tak że tylko niewielka ilość pierwotnego powietrza wprowadzana jest wraz ze sproszkowanym węglem. Przez wywołanie ruchu obrotowego części wprowadzanego powietrza umożliwiono w większym stopniu kontrolę kształtu płomienia w piecu.
Przykład palnika wyżej wspomnianego rodzaju opisano w europejskim opisie patentowym EP-B-0421903. Ten znany palnik zawiera jeden albo kilka przewodów do wprowadzania paliwa, otoczonych przez dwa pierścieniowe przewody do wprowadzania pierwotnego powietrza. W otworze pierścieniowej dyszy najbardziej wewnętrznego z tych przewodów powietrza zapewnione są skośne łopatki, które wywołują ruch obrotowy powietrza. W najbardziej zewnętrznym przewodzie, powietrze biegnie i jest wprowadzane w kierunku zasadniczo osiowym.
Regulacji obszaru dyszy obydwu przewodów można dokonać przez ustawienie przewodów osiowo względem siebie, a części pierwotnego powietrza w tych dwóch przewodach można również kontrolować niezależnie. Zmienność kształtu płomienia jest zatem możliwa w tym palniku, przy możliwości regulacji prędkości przepływu i szybkości powietrza pierwotnego jak również ilości powietrza pierwotnego, która jest poddawana obrotowi. Jednakże wadą tego palnika jest to, że pierwotne powietrze wprowadzane jest przez dwie oddzielne dysze pierścieniowe, co powoduje stosunkowo wysoką utratę ciśnienia i mniej skuteczne mieszanie pierwotnego powietrza w strefie spalania.
Drugi przykład palnika wyżej wspomnianego rodzaju przedstawiono w europejskim opisie patentowym EP-A-0650012. Ten znany palnik również zawiera jeden bądź kilka przewodów do wprowadzania paliwa, otoczonych przez jeden pojedynczy przewód pierwotnego powietrza, który uchodzi do pierścieniowej dyszy. Tuż przed dyszą powietrze kierowane jest przez wiele giętkich rurek, które dzięki mechanizmowi, mogą się odginać na boki, tym samym powodując ruch obrotowy powietrza.
Ruch obrotowy powietrza, a stąd kształt płomienia, może się zatem zmieniać dzięki zamianie kąta wygięcia rurek, oraz dzięki zmianie ilości pierwotnego powietrza. Korzyścią z podawania całości pierwotnego powietrza przez tylko jedną dyszę jest to, że zmniejsza to utratę ciśnienia i zapewnia skuteczniejsze mieszanie powietrza i paliwa, a stąd bardziej stabilny płomień. Jednakże wadą tego typu palnika jest stosunkowo złożony mechanizm regulacyjny, który wydaje się być również podatny na uszkodzenia w zamierzonym jego środowisku roboczym.
Znane jest również, na przykład z francuskiego opisu patentowego FR-A-2348439, wprowadzanie i rozdzielanie powietrza pierwotnego na kilka przewodów.
Przedmiotem wynalazku jest sposób wprowadzania paliwa do pieca, zwłaszcza paliwa stałego, płynnego albo gazowego do strefy spalania, zwłaszcza do pieca obrotowego do wytwarzania cementu klinkierowego albo podobnych produktów, za pomocą którego to sposobu paliwo wprowadza się przez co najmniej jeden przewód a powietrze pierwotne wprowadza się przez co najmniej dwa pierścieniowe przewody, umieszczone zasadniczo współśrodkowo i wokół przewodu paliwa, przy czym część powietrza w jednym z przewodów powietrza przepływa zasadniczo osiowo, zaś część powietrza w drugim z przewodów powietrza zawiera powietrze, które ma składową obrotową wokół osi środkowej palnika, przy czym ilość pierwotnego powietrza w tych dwóch częściach kontroluje się niezależnie, charakteryzuje się tym, że dwie części pierwotnego powietrza z dwóch pierścieniowych przewodów miesza się w przewodzie zbiorczym w pojedynczy pierwotny zmieszany strumień powietrza, który następnie poddaje się przyspieszeniu.
Korzystnie zmieszany strumień powietrza pierwotnego zostaje przyspieszony ze współczynnikiem pomiędzy 5 a 12.
Korzystnie stosuje się prędkość przepływu osiowego pierwotnego powietrza w dwóch przewodach powietrza w zakresie pomiędzy 20 a 25 m/s, i przyspiesza się zmieszany strumień powietrza pierwotnego do prędkości przepływu pomiędzy 160 a 200 m/s.
PL 190 798 B1
Korzystnie powietrze w drugim przewodzie powietrza wprawia się w ruch obrotowy wokół osi środkowej palnika przez skierowanie przez wiele skośnych łopatek tuż ponad ujściem przewodu.
Przedmiotem wynalazku jest również palnik do wprowadzania paliwa do pieca, zwłaszcza paliwa stałego, płynnego albo gazowego do strefy spalania, zwłaszcza do pieca obrotowego do wytwarzania cementu klinkierowego albo podobnych produktów, który to palnik zawiera co najmniej jeden przewód do prowadzenia paliwa i co najmniej dwa pierścieniowe przewody umieszczone na zewnątrz zasadniczo współśrodkowo i wokół przewodu paliwa dla prowadzenia pierwotnego powietrza, przy czym przewody powietrza są tak umieszczone, by spowodować przepływ osiowy części powietrza w jednym z przewodów powietrza i przepływ części powietrza w drugim przewodzie powietrza ze składową obrotową wokół osi środkowej palnika, oraz zespół do niezależnego sterowania ilością pierwotnego powietrza w tych dwóch częściach, charakteryzujący się tym, że przewody powietrza pierwotnego uchodzą do połączonego pierścieniowego przewodu zbiorczego dla prowadzenia zmieszanego powietrza pierwotnego do pierścieniowej dyszy, przy czym obszar przepływu przewodu zbiorczego zmniejsza się stopniowo w kierunku osiowego ruchu powietrza.
Korzystnie przewód zbiorczy wykonany jest z dwóch współśrodkowych pierścieniowych elementów, z których skrajnie zewnętrzny element ma kształt stożka ściętego, który jest zbieżny w kierunku przepływu z kątem nachylenia pomiędzy 30 a 60° względem osi środkowej palnika.
Korzystnie drugi przewód powietrza, tuż ponad ujściem przewodu, jest wyposażony w skośne łopatki do nadawania części powietrza w drugim przewodzie powietrza jego składowej obrotowej.
Korzystnie dysza wykonana jest z dwóch współśrodkowych pierścieniowych elementów przestawnych osiowo względem siebie, z których przynajmniej jeden jest ukształtowany jako stożek ścięty.
Dzięki rozwiązaniu według wynalazku można zapewnić skuteczne mieszanie paliwa i powietrza z minimalnym spadkiem ciśnienia, w którym kształt płomienia można zmieniać, przy czym równocześnie konstrukcja ma taki stopień solidności, że zapewniony jest rozsądny czas wytrzymałości roboczej, biorąc pod uwagę wysokie obciążenia termiczne i mechaniczne, nałożone na palnik w strefie spalania pieca obrotowego.
Dzieje się tak z uwagi na fakt, iż dwa podstrumienie pierwotnego powietrza, przed wprowadzaniem do pieca, mieszają się przy stosunkowo niskiej prędkości w jeden strumień powietrza, który następnie, przy stosunkowo wysokiej prędkości, wprowadzany jest przez jedną dyszę, fakt iż stopień ruchu obrotowego pierwotnego powietrza można zmieniać przez zmienianie wzajemnie zależnych ilości tych dwóch pierwotnych strumieni powietrza i fakt, że wszystkie konieczne zespoły sterownicze można zainstalować w łatwo dostępny sposób na zewnątrz strefy spalania pieca. W rezultacie, te części palnika, które poddane są obciążeniom cieplnym, można wytworzyć według prostego i solidnego projektu. Zaleca się, by obszar przepływu przewodu zbiorczego od położenia, w którym mieszają się strumienie pierwotnego powietrza do pierścieniowej dyszy zmniejszał się o czynnik pomiędzy 5 a 12 tak, że prędkość zmieszanego pierwotnego strumienia powietrza ulega przyspieszeniu o równoważny współczynnik.
Przedmiot wynalazku został opisany w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1a przedstawia częściowy przekrój części przedniej pierwszego przykładu wykonania palnika według wynalazku, fig. 1b - widok z przodu tego samego palnika, fig. 2a, 2b, 2c i 2d - inne, alternatywne przykładowe wykonania dyszy powietrza pierwotnego o zmiennym polu powierzchni, fig. 3a - widok w przekroju przez przedni odcinek drugiego przykładowego wykonania palnika według wynalazku, a fig. 3b - widok z przodu tego samego palnika.
Na fig. 1a i 1b przedstawiono palnik, który w zamierzeniu ma być opalany wspólnie olejem i sproszkowanym węglem, i który zawiera rurę ochronną 2,w którą wsadzona jest oddzielna lanca 1 do wprowadzania i atomizowania paliwa olejowego.
Współśrodkowo wokół rury ochronnej 2 umieszczone są dwie rury 3 i 4, które tworzą między sobą pierścieniowy przewód 6 dla wprowadzania i wdmuchiwania mieszaniny sproszkowanego węgla i powietrza. W celu schłodzenia palnika olejowego 1 i utrzymania go wolnym od pyłu, niewielką ilość całkowitego pierwotnego powietrza można wprowadzać i wdmuchiwać do przestrzeni pomiędzy wewnętrzną rurą 3 a rurą ochronną 2. W dodatku do rury ochronnej 2 możliwe będzie włożenie jednej albo wprowadzenie kilku rur do wewnętrznej rury 3 dla dodatkowych alternatywnych paliw.
Współśrodkowo wokół rur 2, 3 i 4 umieszczona jest rura powietrzna 5 która w połączeniu z rurą na węgiel 4 tworzy pierścieniowy przewód 8 do przewodzenia części pierwotnego powietrza, określanego jako powietrze obrotowe. Wiele skośnych łopatek 10 przymocowanych jest do końca wylotowego przewodu 8 w celu wprawienia w ruch obrotowy powietrza obrotowego.
PL 190 798B1
Współśrodkowo wokół rury 5 przymocowana jest rura palnika 7, która w połączeniu z promieniową rurą powietrza 5 tworzy pierścieniowy przewód 9 do wprowadzania pozostałej części pierwotnego powietrza, określanego jako powietrze osiowe. Wziąwszy pod uwagę, iż temperatura w strefie spalania może być niezwykle wysoka, zewnętrzne rury palnika 7 wyposażone są w ceramiczną odporną okładzinę 11.
Według wynalazku, przewody pierwotnego powietrza 8i 9 uchodzą do połączonego pierścieniowego przewodu zbiorczego 15. W przedstawionym przykładowym wykonaniu, przewód zbiorczy zapewniony jest pomiędzy rurą 4 a stożkowato ukształtowanym elementem pierścieniowym 7a, który połączony jest z rurą palnika 7. W przewodzie zbiorczym 15, strumienie powietrza pierwotnego mieszają się w jeden strumień powietrza, który z uwagi na projekt przewodu zbiorczego, ulega przyspieszeniu przed wprowadzaniem do strefy spalania pieca przez otwór dyszy pierścieniowej 14.
Otwór dyszy 14 zapewniony jest pomiędzy najbardziej zewnętrznym pierścieniem dyszy 12, który przymocowany jest do elementu pierścieniowego 7aa najbardziej wewnętrznym pierścieniem dyszy 13, który jest przymocowany do rury węgla 4. Dzięki wyposażeniu jednego albo obu pierścieni dyszy 12, 13 w powierzchnię stożkowatą, obszar dyszy 14 można zmieniać poprzez osiowe przemieszczenie dwóch pierścieni dyszowych względem siebie.
Figury 2a, 2b, 2c i 2d przedstawiają inne opcje dla układu dyszy 14.
Na fig. 2a zewnętrzna część 12 dyszy 14 jest ukształtowana jako smukły, zbieżny stożek ścięty, natomiast wewnętrzna część 12 wykonana jest jako walec. Kierunek przepływu powietrza podlega w ten sposób regulacji nieco w kierunku środkowej linii palnika.
Dysza 14 z fig. 2b ukształtowana jest z gładkim, okrągłym otworem, w którym najbardziej wewnętrzny pierścień dyszy 13 wykonany jest ze smukłym, rozbieżnym stożkiem ściętym, co oznacza, iż kierunek przepływu jest regulowany nieco od środkowej linii palnika.
Na fig. 2c i 2d przedstawiono przykłady dysz 14, które mają układ taki, że kierunek przepływu jest ustawiony w linii osi.
Na fig. 3a i 3b przedstawiono palnik, który nie zawiera rury węgla 4. Wtym przypadku, najbardziej wewnętrzny pierścień dyszy 13 jest zamiast tego przymocowany do wewnętrznej rury 3.
Zasada działania palnika przedstawionego na fig. 1a i 1b jest taka, że paliwo olejowe wprowadzane jest i atomizowane przy pomocy lancy palnikowej 1. W celu schłodzenia lancy palnika i utrzymania jej w czystości, niewielką ilość pierwotnego powietrza wprowadza się do przestrzeni pomiędzy rurą wewnętrzną 3 a rurą ochronną 2. Mieszaninę sproszkowanego węgla i powietrza przenoszącego wprowadza się przez pierścieniowy przewód 6. Powietrze pierwotne wprowadza się i rozdziela się w znany sposób do dwóch przewodów powietrza pierwotnego 8 i 9. Ilość powietrza dostarczanego do dwóch przewodów 8 i 9 może być niezależnie kontrolowana względem siebie. W przewodzie zbiorczym 15 dwa strumienie powietrza pierwotnego mieszają się w jeden strumień.
Charakterystyka przepływu zmieszanego strumienia powietrza jest wynikiem charakterystyk dwóch mieszanych strumieni powietrza i obejmuje składowe przepływowe osiową jak również obrotową, których wzajemny związek można zmieniać poprzez sterowanie dwoma strumieniami powietrza pierwotnego tak, że uzyskuje się optymalny płomień. Jak wspominano uprzednio, mieszany strumień powietrza pierwotnego w przewodzie zbiorczym 15 podlega przyspieszeniu do pożądanej prędkości przed wprowadzaniem do pieca przez dyszę pierścieniową 14.
Sproszkowany węgiel i powietrze przenoszące muszą zostać wprowadzone do pieca z prędkością, która jest wystarczająco wysoka dla utrzymania cząstek węgla w zawieszeniu, ale nie na tyle wysoka, by poddać rury niedopuszczalnemu stopniowi zużycia. Zwykle prędkość jest w zakresie pomiędzy 25-40 m/s.
W przypadkach, w których palnik stosowany jest w konwencjonalnym obrotowym piecu do wytwarzania na przykład cementu klinkierowego, ilość pierwotnego powietrza wprowadzonego do palnika będzie zwykle stanowić pomiędzy 5 a 15 procent teoretycznie wymaganego powietrza do spalania. Pozostałe powietrze do spalania, zwykle określane jako powietrze wtórne, wprowadzane jest do pieca bez zaangażowania w ten proces palnika.
Całkiem często, jako powietrze wtórne stosuje się ogrzane powietrze chłodzące z następującej dalej chłodnicy materiału, przy czym powietrze chłodzące zwykle ogrzewa się do poziomu około 1000°C, gdy do takich zastosowań wykorzystuje się palnik, prędkość wprowadzanego powietrza pierwotnego powinna być o wiele wyższa niż prędkość wprowadzania paliwa i zwykle powinna być w zakresie od 160 do 200 m/s. Gdy powietrze pierwotne opuszcza dyszę 14, będzie przenosić gorąPL 190 798 B1 ce otaczające powietrze wtórne ze sobą, tym samym mieszając je z paliwem. Z uwagi na wysoką temperaturę wtórnego powietrza, około 1000°C, paliwo ulegnie zapłonowi.
Kształt płomienia, który ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia stabilnej produkcji cementu klinkierowego można zmieniać przez zmianę prędkości przepływu płomienia pierwotnego i prędkości wprowadzania i poprzez zmienianie stopnia, w jakim powietrze poddawane jest ruchowi obrotowemu. Zwykle wymagany będzie skromny stopień ruchu obrotowego strumienia powietrza i dlatego też ilość powietrza pierwotnego, które poddane jest ruchowi obrotowemu, gdy jest wprowadzane przez przewód 8 zwykle stanowi pomiędzy 0 a 35 procent całkowitego pierwotnego strumienia powietrza.

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wprowadzania paliwa do pieca, zwłaszcza paliwa stałego, płynnego albo gazowego do strefy spalania, zwłaszcza do pieca obrotowego do wytwarzania cementu klinkierowego albo podobnych produktów, za pomocą którego to sposobu paliwo wprowadza się przez co najmniej jeden przewód a powietrze pierwotne wprowadza się przez co najmniej dwa pierścieniowe przewody, umieszczone zasadniczo współśrodkowo i wokół przewodu paliwa, przy czym część powietrza w jednym z przewodów powietrza przepływa zasadniczo osiowo, zaś część powietrza w drugim z przewodów powietrza zawiera powietrze, które ma składową obrotową wokół osi środkowej palnika, przy czym ilość pierwotnego powietrza w tych dwóch częściach kontroluje się niezależnie, znamienny tym, że dwie części pierwotnego powietrza z dwóch pierścieniowych przewodów (8, 9) miesza się w przewodzie zbiorczym (15) w pojedynczy pierwotny zmieszany strumień powietrza, który następnie poddaje się przyspieszeniu.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że zmieszany strumień powietrza pierwotnego zostaje przyspieszony ze współczynnikiem pomiędzy 5 a 12.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że stosuje się prędkość przepływu osiowego pierwotnego powietrza w dwóch przewodach powietrza w zakresie pomiędzy 20 a 25 m/s, i przyspiesza się zmieszany strumień powietrza pierwotnego do prędkości przepływu pomiędzy 160 a 200 m/s.
  4. 4. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że powietrze w drugim przewodzie powietrza (8) wprawia się w ruch obrotowy wokół osi środkowej palnika przez skierowanie przez wiele skośnych łopatek (10) tuż ponad ujściem przewodu.
  5. 5. Palnik do wprowadzania paliwa do pieca, zwłaszcza paliwa stałego, płynnego albo gazowego do strefy spalania, zwłaszcza do pieca obrotowego do wytwarzania cementu klinkierowego albo podobnych produktów, który to palnik zawiera co najmniej jeden przewód do prowadzenia paliwa i co najmniej dwa pierścieniowe przewody umieszczone na zewnątrz zasadniczo współśrodkowo i wokół przewodu paliwa dla prowadzenia pierwotnego powietrza, przy czym przewody powietrza są tak umieszczone, by spowodować przepływ osiowy części powietrza w jednym z przewodów powietrza i przepływ części powietrza w drugim przewodzie powietrza ze składową obrotową wokół osi środkowej palnika, oraz zespół do niezależnego sterowania ilością pierwotnego powietrza w tych dwóch częściach, znamienny tym, że przewody powietrza pierwotnego (8, 9) uchodzą do połączonego pierścieniowego przewodu zbiorczego (15) dla prowadzenia zmieszanego powietrza pierwotnego do pierścieniowej dyszy (14), przy czym obszar przepływu przewodu zbiorczego (15) zmniejsza się stopniowo w kierunku osiowym ruchu powietrza.
  6. 6. Palnik według zastrz.5, znamienny tym, że przewód zbiorczy (15) wykonany jest z dwóch współśrodkowych pierścieniowych elementów (4, 7a, 3, 7a), z których skrajnie zewnętrzny element (7a) ma kształt stożka ściętego, który jest zbieżny w kierunku przepływu z kątem nachylenia pomiędzy 30 a 60° względem osi środkowej palnika.
  7. 7. Palnik według zastrz. 5, znamienny tym, że drugi przewód powietrza (8), tuż ponad ujściem przewodu, jest wyposażony w skośne łopatki (10) służące do nadawania części powietrza w drugim przewodzie powietrza jego składowej obrotowej.
  8. 8. Palnik według zastrz. 5, znamienny tym, że dysza (14) wykonana jest z dwóch współśrodkowych pierścieniowych elementów (12, 13), przestawnych osiowo względem siebie, z których przynajmniej jeden jest ukształtowany jako stożek ścięty.
PL335655A 1997-03-07 1998-01-13 Sposób i palnik do wprowadzania paliwa do pieca PL190798B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DK24497A DK173204B1 (da) 1997-03-07 1997-03-07 r i en ovn Fremgangsmaede og braender til at indfoere braende
PCT/EP1998/000145 WO1998040668A1 (en) 1997-03-07 1998-01-13 Method and burner for introducing fuel to a kiln

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL335655A1 PL335655A1 (en) 2000-05-08
PL190798B1 true PL190798B1 (pl) 2006-01-31

Family

ID=8091368

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL335655A PL190798B1 (pl) 1997-03-07 1998-01-13 Sposób i palnik do wprowadzania paliwa do pieca

Country Status (20)

Country Link
US (1) US6196142B1 (pl)
EP (1) EP0965019B1 (pl)
JP (1) JP4033500B2 (pl)
KR (1) KR100518771B1 (pl)
CN (1) CN1128948C (pl)
AU (1) AU718598B2 (pl)
BR (1) BR9808835A (pl)
CA (1) CA2272270C (pl)
CZ (1) CZ292053B6 (pl)
DE (1) DE69802501T2 (pl)
DK (1) DK173204B1 (pl)
ES (1) ES2167062T3 (pl)
ID (1) ID20546A (pl)
PL (1) PL190798B1 (pl)
PT (1) PT965019E (pl)
RU (1) RU2165560C1 (pl)
TW (1) TW354365B (pl)
UA (1) UA42116C2 (pl)
WO (1) WO1998040668A1 (pl)
ZA (1) ZA98104B (pl)

Families Citing this family (21)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB9708543D0 (en) * 1997-04-25 1997-06-18 Boc Group Plc Particulate injection burner
FR2780489B1 (fr) * 1998-06-24 2000-09-08 Pillard Chauffage Perfectionnement aux bruleurs comportant au moins trois conduits d'alimentation en air, dont deux axial et en rotation, concentriques avec au moins une alimentation-en combustible, et un stabilisateur central
DK173612B1 (da) * 1998-12-10 2001-04-30 Smidth & Co As F L Brænder
US6347937B1 (en) * 2000-01-21 2002-02-19 Ats Spartec Inc. Rotary kiln burner
US6315551B1 (en) 2000-05-08 2001-11-13 Entreprise Generale De Chauffage Industriel Pillard Burners having at least three air feed ducts, including an axial air duct and a rotary air duct concentric with at least one fuel feed, and a central stabilizer
US6439136B1 (en) * 2001-07-03 2002-08-27 Alstom (Switzerland) Ltd Pulverized solid fuel nozzle tip with ceramic component
US20060169181A1 (en) * 2003-02-24 2006-08-03 Posco Method and burner apparatus for injecting a pulverized coal into rotary kilns, method and apparatus for producing cao using them
JP5517043B2 (ja) * 2006-11-29 2014-06-11 エフエルシュミッド エー/エス 解体可能なバーナ
BRPI0719644A2 (pt) * 2006-11-29 2014-04-01 Smidth As F L Queimador com meios para alterar a direção de fluxo de combustível
DE102006060869A1 (de) * 2006-12-22 2008-06-26 Khd Humboldt Wedag Gmbh Verfahren zur Regelung des Betriebes eines Drehofenbrenners
EP2115065B1 (en) * 2007-02-20 2016-05-11 Dow Corning Corporation Filler treating agents based on hydrogen bonding polyorganosiloxanes
DE102007021925B4 (de) * 2007-05-10 2014-05-28 Siemens Aktiengesellschaft Kompakt-Kohlenstaubbrenner
FI20075891L (fi) * 2007-12-10 2009-06-11 Metso Power Oy Menetelmä korroosion estämiseksi kattilan lämmönsiirtopinnoilla ja lisäaineen syöttöväline
EP2312215A1 (de) * 2008-10-01 2011-04-20 Siemens Aktiengesellschaft Brenner und Verfahren zum Betrieb eines Brenners
EP2422134A1 (en) * 2009-04-24 2012-02-29 FLSmidth A/S A burner
CN102086415B (zh) * 2009-12-03 2014-08-20 通用电气公司 进料装置及进料方法
US9017067B2 (en) * 2011-02-16 2015-04-28 Air Products And Chemicals, Inc. Oxygen enrichment of premix air-gas burners
CN102287829A (zh) * 2011-09-24 2011-12-21 徐道芹 直流及旋流合出型燃烧器
WO2013091634A1 (en) * 2011-12-23 2013-06-27 Flsmidth A/S A method and a burner for introducing fuel into a burning zone of a kiln
DE102012019912A1 (de) * 2012-10-11 2014-04-17 Linde Aktiengesellschaft Brenner
CN106090921B (zh) * 2016-06-22 2018-04-17 江苏大学 一种带有双旋转入流通道可用于多燃料掺混燃烧现象研究的燃烧器

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE891597C (de) * 1948-10-02 1953-09-28 Huettenbau G M B H Kombinierter Kohlenstaub- und Gasbrenner
DE1170101B (de) * 1957-02-15 1964-05-14 Steinmueller Gmbh L & C Rundbrenner fuer fluessige, gasfoermige und/oder staubfoermige Brennstoffe
FR2348438A1 (fr) 1976-04-16 1977-11-10 Colmant Cuvelier Bruleur pour carburant pulverulent
JPS6026922B2 (ja) * 1980-02-25 1985-06-26 川崎重工業株式会社 微粉炭バ−ナ
DE3027587A1 (de) * 1980-07-21 1982-02-25 Klöckner-Humboldt-Deutz AG, 5000 Köln Brenner fuer feste brennstoffe
DE3125901A1 (de) * 1981-07-01 1983-01-20 Deutsche Babcock Ag, 4200 Oberhausen Brenner zum verbrennen von staubfoermigen brennstoffen
EP0114062A3 (de) * 1983-01-18 1986-02-19 Stubinen Utveckling AB Verfahren und Vorrichtung zum Verbrennen fester Brennstoffe, insbesondere Kohle, Torf oder dergleichen, in pulverisierter Form
DE3520781A1 (de) * 1985-06-10 1986-12-11 Stubinen Utveckling AB, Stockholm Verfahren und vorrichtung zum verbrennen fluessiger und/oder fester brennstoffe in pulverisierter form
JP2526236B2 (ja) * 1987-02-27 1996-08-21 バブコツク日立株式会社 超低NOx燃焼装置
DE3933050C2 (de) 1989-10-04 2000-06-15 Pillard Feuerungen Gmbh Verfahren zum Betreiben eines Brenners für Drehrohröfen und Brenner hierfür
KR100234569B1 (ko) * 1991-04-25 1999-12-15 피터 토마스 석탄가스 및 다른연료의 저공해 연소를 위한 버너장치
US5199355A (en) * 1991-08-23 1993-04-06 The Babcock & Wilcox Company Low nox short flame burner
DE4133176A1 (de) * 1991-10-07 1993-04-08 Wulff Maschf Appbau Gmbh Brenner fuer fluessige und/oder gasfoermige brennstoffe
ATA211493A (de) 1993-10-20 1996-07-15 Unitherm Oesterreich Gmbh Brenner
US5511375A (en) * 1994-09-12 1996-04-30 General Electric Company Dual fuel mixer for gas turbine combustor
US5697306A (en) * 1997-01-28 1997-12-16 The Babcock & Wilcox Company Low NOx short flame burner with control of primary air/fuel ratio for NOx reduction

Also Published As

Publication number Publication date
RU2165560C1 (ru) 2001-04-20
CA2272270C (en) 2007-10-02
KR100518771B1 (ko) 2005-10-05
EP0965019A1 (en) 1999-12-22
US6196142B1 (en) 2001-03-06
CN1128948C (zh) 2003-11-26
JP2001514729A (ja) 2001-09-11
PL335655A1 (en) 2000-05-08
EP0965019B1 (en) 2001-11-14
ID20546A (id) 1999-01-07
ES2167062T3 (es) 2002-05-01
KR20000070562A (ko) 2000-11-25
AU718598B2 (en) 2000-04-20
PT965019E (pt) 2002-04-29
TW354365B (en) 1999-03-11
DK24497A (da) 1998-09-08
CZ164299A3 (cs) 1999-11-17
CN1242829A (zh) 2000-01-26
DE69802501T2 (de) 2002-08-01
WO1998040668A1 (en) 1998-09-17
UA42116C2 (uk) 2001-10-15
CZ292053B6 (cs) 2003-07-16
AU5863298A (en) 1998-09-29
DK173204B1 (da) 2000-03-13
BR9808835A (pt) 2000-07-04
CA2272270A1 (en) 1998-09-17
JP4033500B2 (ja) 2008-01-16
DE69802501D1 (de) 2001-12-20
ZA98104B (en) 1998-08-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL190798B1 (pl) Sposób i palnik do wprowadzania paliwa do pieca
US4150631A (en) Coal fired furance
US3302596A (en) Combustion device
EP2187123B1 (en) Coal nozzle assembly
PL185110B1 (pl) Palnik
EP0440281B1 (en) Burner for solid and liquid or gaseous fuel
US7810441B2 (en) Coal burner assembly
EP0118455B1 (en) Pulverized solid fuel burning apparatus
WO2013091634A1 (en) A method and a burner for introducing fuel into a burning zone of a kiln
US2711214A (en) Burner for heavy fuels
CA1204999A (en) Low nox multifuel burner
EP0231628A2 (en) Pulverized-coal burner
MXPA99008174A (en) Method and burner for introducing fuel to a kiln
RU2791362C1 (ru) Устройство для регулирования длины факела горелок вращающихся печей
CN108369000A (zh) 用于窑的燃烧器
TH37295A (th) ระเบียบวิธีและหัวเผาเพื่อการนำเชื้อเพลิงเข้าสู่เตาเผา
CN2118240U (zh) 无油泵风动燃烧器