PL190453B1 - Sposób wytwarzania papieru lub kartonu oraz papier lub karton - Google Patents

Sposób wytwarzania papieru lub kartonu oraz papier lub karton

Info

Publication number
PL190453B1
PL190453B1 PL97328303A PL32830397A PL190453B1 PL 190453 B1 PL190453 B1 PL 190453B1 PL 97328303 A PL97328303 A PL 97328303A PL 32830397 A PL32830397 A PL 32830397A PL 190453 B1 PL190453 B1 PL 190453B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
pomace
fermented
paper
beet
cardboard
Prior art date
Application number
PL97328303A
Other languages
English (en)
Other versions
PL328303A1 (en
Inventor
Emile Wong
Massimo Bregola
Original Assignee
Beghin Say Eridania
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Beghin Say Eridania filed Critical Beghin Say Eridania
Publication of PL328303A1 publication Critical patent/PL328303A1/xx
Publication of PL190453B1 publication Critical patent/PL190453B1/pl

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D21PAPER-MAKING; PRODUCTION OF CELLULOSE
    • D21HPULP COMPOSITIONS; PREPARATION THEREOF NOT COVERED BY SUBCLASSES D21C OR D21D; IMPREGNATING OR COATING OF PAPER; TREATMENT OF FINISHED PAPER NOT COVERED BY CLASS B31 OR SUBCLASS D21G; PAPER NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • D21H17/00Non-fibrous material added to the pulp, characterised by its constitution; Paper-impregnating material characterised by its constitution
    • D21H17/02Material of vegetable origin
    • DTEXTILES; PAPER
    • D21PAPER-MAKING; PRODUCTION OF CELLULOSE
    • D21HPULP COMPOSITIONS; PREPARATION THEREOF NOT COVERED BY SUBCLASSES D21C OR D21D; IMPREGNATING OR COATING OF PAPER; TREATMENT OF FINISHED PAPER NOT COVERED BY CLASS B31 OR SUBCLASS D21G; PAPER NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • D21H11/00Pulp or paper, comprising cellulose or lignocellulose fibres of natural origin only
    • D21H11/12Pulp from non-woody plants or crops, e.g. cotton, flax, straw, bagasse

Landscapes

  • Paper (AREA)

Abstract

1 Sposób wytwarzania papieru lub kartonu, znamienny tym, ze kisi sie wytloki z buraków cukro- wych w warunkach fermentacji mlekowej do osiagnie- cia pH w zakresie 3,5 do 5 z wytworzeniem wytloków sfermentowanych, oddziela sie komórki miekiszu zawarte w rozcienczonych sfermentowanych wytlo- kach z wytworzeniem wytloków mniejszych od 1000 mikrometrów za pomoca traktowania mechanicznego, zwlaszcza ciecia, i dodaje sie otrzymana mieszanine w ilosci od 1% do 50%, wyrazonych w stosunku do suchej masy, do tradycyjnych surowców masy papier- niczej lub kartonu 11 Papier lub karton, znamienny tym, ze za- wiera od 1% do 50%, wyrazonych w stosunku do suchej masy, mieszaniny sfermentowanych wytloków z buraków cukrowych stanowiacej produkt kiszenia wytloków z buraków cukrowych w warunkach fer- mentacji mlekowej do osiagniecia pH w zakresie 3,5 do 5 z wytworzeniem wytloków sfermentowanych, z których nastepnie oddzielono komórki miekiszu za pomoca traktowania mechanicznego, zwlaszcza scina- nia lub rozdrabniania z wytworzeniem wytloków mniejszych od okolo 1000 mikrometrów Fig 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania papieru lub kartonu oraz papier i karton otrzymany tym sposobem. Wynalazek dotyczy wytwarzania papieru lub kartonu z zastosowaniem sfermentowanych wytłoków buraczanych, które po obróbce można stosować, jako składnik zastępczy w produkcji papieru.
190 453
Papier jest filmem utworzonym z siatki spojonych pojedynczych włókien. Zwykle wytwarza się go w procesie mokrym z włókien celulozowych. Masę papierniczą wytwarza się z drewna, a jej skład zmienia się w zalezności od gatunku papieru Arkusz tworzy się po odwodnieniu jednorodnego osadu na tkaninie przewidzianej do tego celu. Włókna długie (otrzymane z drewna twardego) umożliwiają utworzenie siatki, w której osadzają się włókna krótkie (otrzymane z drewna miękkiego) i całość nadaje mechaniczną wytrzymałość materiałowi utworzonemu po suszeniu. Bardzo często stosuje się dodatki i środki wypełniające w celu polepszenia takich cech papieru jak wygląd, porowatość i stan powierzchni.
Wytłoki buraczane stanowią produkt uboczny w przemyśle przetwórstwa buraków cukrowych Buraki kroi się, a cukier ekstrahuje wodą. Tak otrzymany produkt odciska się w celu zwiększenia zawartości suchej masy do olcoło 25-30%. Głównymi składnikami wytłoków buraczanych przeciętnie są celuloza (27%), hemiceluloza (29%), pektyna (29%), a składnikami mniejszymi ilościowo są cukier (3%), lignina (3%) i popioły (4%) Składniki te tworzą razem strukturę komórkową charakterystyczną dla wytłoków buraczanych. Ta struktura składa się z komórek miękiszowych utrzymywanych razem i związanych poprzecznie ksylemem i rurkowym łykiem.
Obecnie wytłoki buraczane nie mają zbyt wielu walorów ekonomicznych, zwłaszcza w odniesieniu do ich szybkiego rozkładu. Główne zastosowanie wytłoków polega na ich wysuszeniu, ewentualnym zmieszaniu z melasą i sprzedawaniu ich jako paszy dla zwierząt (70% wytłoków europejskich w 1992).
Ze względu na wysoki koszt energetyczny suszenia czyniono liczne próby opracowania nowych zastosowań i nowej obróbki niesuszonych wytłoków buraczanych. Badano następujące przekształcenia i zastosowania: hydrolizę chemiczną lub enzymatyczną, produkcję etanolu, biogazu, enzymu i paszy dla zwierząt bogatej w białko Wśród możliwości zastosowania wytłoków buraczanych w innych dziedzinach, niz wymienione wyżej, produkcja papieru wydaje się obiecująca. Przemysł papierniczy powinien sprostać silnemu naciskowi środowiska na polepszenie jego wydajności, zmniejszenie zanieczyszczenia, mniejsze zuzycie produktów chemicznych i zwiększenie recyklizacji. Połączenie tych elementów nie jest celem, który można osiągnąć bezpośrednio i bez przerwy opracowuje się w tej dziedzinie nowe sposoby i dodatki. Dotychczas nie robiono użytku z· wytłoków buraczanych świeżych lub fermentowanych. Głównym tego powodem jest mała zawartość celulozy w wytłokach i jej struktura komórkowa, która nie pozwala na otrzymanie długich włókien, mogących np. zastąpić włókna z drewna. Wobec tego nie sądzono, ze wytłoki buraczane mogą nadawać się do produkcji papieru jako prosty substytut drewna.
Jednakże znane jest zastosowanie do produkcji papieru suszonych wytłoków buraczanych. Znana jest możliwość użycia do produkcji papieru wytłoków buraczanych odciskanych nadciśnieniem i ultraciśnieniem (G. Vaccari i in., XX General Assembly of CITS, Munich, 26-30-ty czerwiec 1995).
Znane są opracowania dotyczące otrzymywania materiału z wytłoków buraczanych, nadającego się do produkcji papieru. Gdy używa się go jako wypełniacza, produkt pochodzący z wytłoków jest zawsze wynikiem procesu ekstrakcyjnego.
Z europejskiego opisu patentowego nr EP Ol02 829 znana jest metoda oddzielania polimerów z materiałów roślinnych, zawierających komórki miękiszowe, w skrajnych warunkach pH i w wysokiej temperaturze w celu uzyskania krótkiego czasu reakcji. Oddzielony materiał celulozowy, nazwany PCC (Parenchymal Cell Celulose) jest cytowany jako uzyteczny w przemyśle spozywczym i ewentualnie papierniczym. Ale sposób, który obejmuje ostre traktowanie chemiczne, po czym następuje krakowanie w fazie gazowej i etap rozdzielama/oczyszczania, jest kompleksowy i wymaga obróbki ścieków ze względu na użyte produkty chemiczne.
Z opisu patentowego nr CS 0174 308 znana jest metoda produkcji papieru z pozostałości pochodzących z ekstrakcji arabinozy z wytłoków buraczanych.
Z europejskiego opisu patentowego nr EP 0139 658 znana jest metoda depektynizacji i odwadniania surowych wytłoków buraczanych. Surowe wytłoki nasycone zakwaszoną wodą poddaje się kolejnym przemiennym etapom ściskania i rozpręzania. Obróbka mechaniczna powoduje, ze włókna z wytłoków ulegają maceracji, oddzielają się od siebie, zanika uporząd4
190 453 kowanie kierunkowe i rozpuszczają się pektyny. Wysuszony produkt końcowy nadaje się do produkcji papieru
Opisano również sposób przemysłowy, stosujący wytłoki buraczane do produkcji papieru bez żadnej wstępnej ekstrakcji.
Z europejskiego opisu patentowego nr EP 0644 293 znany jest sposób mielenia suszonych wytłoków i zastosowania tych mielonych wytłoków jako wypełniacza do papieru. Suszone wytłoki są mielone i rozdrabniane na proszek. Uzyskany produkt stosowano do produkcji papieru na skalę przemysłową. Właściwości otrzymanego papieru są porównywalne z cechami papieru produkowanego według tego samego sposobu, ale bez wytłoków buraczanych. W tym sposobie wytłoki są suszone i końcowy produkt do wypełnienia nie jest konkurencyjny pod względem handlowym w stosunku do innych produktów ubocznych, jak trociny lub słoma. Ponieważ produkcja papieru jest procesem mokrym, nie wydaje się uzyteczne suszenie wypełniacza, który należy następnie znów nawilżyć. Ponadto mielenie suszonych wytłoków niszczy ksylem i łyko, których włóknistą strukturę można wykorzystać do zwiększenia odporności papieru.
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania papieru lub kartonu, charakteryzujący się tym, ze kisi się wytłoki z buraków cukrowych w warunkach fermentacji mlekowej do osiągnięcia pH w zakresie 3,5 do 5 z wytworzeniem wytłoków sfermentowanych, oddziela się komórki miękiszu zawarte w rozcieńczonych sfermentowanych wytłokach z wytworzeniem wytłoków mniejszych od 1000 mikrometrów za pomocą traktowania mechanicznego, zwłaszcza cięcia, i dodaje się otrzymaną mieszaninę w ilości od 1% do 50%, wyrażonych w stosunku do suchej masy, do tradycyjnych surowców masy papierniczej lub kartonu.
Korzystny jest sposób według wynalazku, w którym po wytworzeniu sfermentowanych wytłoków dodatkowo rozcieńcza się je do osiągnięcia zawartości suchej masy wynoszącej od 1% do 10%o.
Korzystny jest także sposób, w którym jako traktowanie mechaniczne stosuje się ścinanie.
Bardziej korzystny jest sposób charakteryzujący się tym, że otrzymaną mieszaninę sfermentowanych wytłoków dodatkowo poddaje się bieleniu.
Bardziej korzystny jest również sposób, w którym otrzymaną rozdrobnioną mieszaninę sfermentowanych wytłoków dodatkowo poddaje się bieleniu.
Szczególnie korzystny jest sposób, w którym kiszenie prowadzi się z wytłoków buraków cukrowych o zawartości suchej masy wynoszącej od 15% do 35%.
Szczególnie korzystny jest sposób charakteryzujący się tym, ze po zakończeniu fermentacji dodaje się flokulant, zwłaszcza syntetyczny polimer lub kopolimer o wysokiej liczbie cząsteczkowej.
Szczególnie korzystny jest również sposób, w którym, po zakończeniu bielenia dodaje się flokulant, zwłaszcza syntetyczny polimer lub kopolimer o wysokiej liczbie cząsteczkowej.
Korzystny jest także sposób, w którym wytwarza się wytłoki mniejsze niz 250 mikrometrów', a jeszcze korzystniej mniejsze niz 150 mikrometrów.
Przedmiotem wynalazku jest również papier lub karton, charakteryzujący się tym, ze zawiera od 1%o do 50%o, wyrażonych w stosunku do suchej masy, mieszaniny sfermentowanych wytłoków z buraków cukrowych stanowiącej produkt kiszenia wytłoków z buraków cukrowych w warunkach fermentacji mlekowej do osiągnięcia pH w zakresie 3,5 do 5 z wytworzeniem wytłoków sfermentowanych, z których następnie oddzielono komórki miękiszu za pomocą traktowania mechanicznego, zwłaszcza ścinania lub rozdrabniania z wytworzeniem wytłoków mniejszych od około 1000 mikrometrów.
Korzystny jest papier lub karton według wynalazku, charakteryzujący się tym, ze zawiera od 2% do 25%, wyrażonych w stosunku do suchej masy, mieszaniny sfermentowanych wytłoków z buraków cukrowych.
Szczególnie korzystny jest papier lub karton, który zawiera bielone sfermentowane wytłoki z buraków cukrowych.
Sposób otrzymywania papieru lub kartonu według wynalazku pozwala na zastosowanie sfermentowanych wytłoków buraczanych otrzymanych z buraków cukrowych. Wytłoki dodaje się do masy papierniczej, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na surowce tradycyjnie używane do produkcji papieru.
190 453
Kiszenie wytłoków z buraków cukrowych prowadzi się zgodnie ze znanymi metodami dla wytłoków, zawierających 15-35% suchej masy W czasie kiszenia następuje wytwarzanie kwasu mlekowego w ilości zaleznej od dostępnych cukrów Stężenie kwasu mlekowego zmienia się generalnie od 1 do 10% suchej masy wytłoków. Kiszenie kontynuuje się dotąd, az pH jest co najmniej nizsze od około 5 i wyzsze od około 3,5.
Wytłoki rozcieńcza się do 1-10% suchej masy przed umiarkowanym mechanicznym mieleniem. Mielenie powinno się prowadzić w celu uzyskania adekwatnego rozkładu wymiarów sfermentowanych wytłoków.
x Papier lub karton według wynalazku zawiera 1-50%, a korzystnie 2-25% (wyrażonych w stosunku do suchej masy) sfermentowanych wytłoków buraczanych otrzymanych metodą według wynalazku. Optymalna ilość dodanych sfermentowanych wytłoków zalezy od typu i żądanych właściwości papieru lub kartonu. Jednakże wskazane jest zastąpienie włókien drewna lub makulatury przez co najmniej 10% (suchej masy) sfermentowanych wytłoków. W celu skrócenia czasu odwadniania tak otrzymanej kompozycji, korzystnie stosuje się sfermentowane wytłoki buraczane o odpowiednim rozkładzie wymiarów. Niniejszy wynalazek pozwala tez na skrócenie czasu odwadniania za pomocą dodania flokulantów.
Flokulanty można wybrać spośród flokulantów zwykle używanych do obróbki ścieków. Jako flokulanty stosuje się polimery kationowe o wysokim cięzarze cząsteczkowym (większym od 1 miliona).
Sposobem według wynalazku można otrzymać różne gatunki papieru i kartonu, które zawierają sfermentowane wytłoki buraczane. Zawiera je papier biały, papier recyklizowany (brązowy) i tektura falista.
Obecnie stwierdzono, ze w pewnych warunkach wilgotne wytłoki można przechowywać dłuzszy okres, i ze otrzymany produkt wykazuje właściwości całkowicie odpowiednie do stosowania w produkcji papieru i kartonu.
Kiedy wytłoki buraczane przechowuje się przez dłuższy czas w warunkach beztlenowych w silosie lub przy kiszeniu, wytłoki ulegają fermentacji mlekowej. Wynika z tego zmiana pH i składu masy.
Po fermentacji w tych warunkach łatwiej jest oddzielić komórki miękiszu i otrzymać przez umiarkowane mielenie mechaniczne na drodze mokrej, produkt nadający się do produkcji papieru. Można tak otrzymać zawiesinę pociętych ksylemów i łyka oraz oddzielonych komórek miękiszu, która nadaje się do bezpośredniego włączenia do końcowego procesu produkcji papieru drogą mokrą.
Przedstawiony sposób pozwala na taką obróbkę wytłoków buraczanych, aby mogły być one zastosowane, bionrąc pod uwagę ich właściwości fizyczne i ekonomiczne, w wytwarzaniu papieru lub kartonu.
Sposób otrzymywania kompozycji sfermentowanych wytłoków buraczanych obejmuje następujące etapy:
- kiszenie wytłoków buraczanych w warunkach, wywołujących powstanie fermentacji mlekowej,
- rozcieńczenie sfermentowanych wytłoków,
- poddanie rozcieńczonych sfermentowanych wytłoków umiarkowanemu mechanicznemu mieleniu.
Zastosowanie kompozycji sfermentowanych wytłoków z buraków cukrowych do produkcji papieru lub kartonu można rozpatrywać zwłaszcza pod kątem zastąpienia nimi krótkich włókien z drewna.
Wiadomo, ze prasowane wytłoki buraczane można zakisić dla zabezpieczenia ich przed niepożądanym rozkładem Sposób ten jest stosowany najpowszechniej dla ochrony tego łatwo psującego się produktu. Inną alternatywą jest suszenie do 90% suchej masy. Suszenie to wykazuje tę niedogodność, ze jest bardzo energochłonne i kosztowne, a jednocześnie jest zbędne, ponieważ wypełniacz należy nawilżyć ponownie w czasie jego użycia w mokrym sposobie produkcji papieru.
Proces fermentacji rozpoczyna się samorzutnie w warunkach beztlenowych w obecności bakterii mlekowych bez potrzeby dodawania fermentu. Te drobnoustroje przekształcają sacharozę pozostałą w prasowanych wytłokach buraczanych w kwas mlekowy, powodując spadek pH,
190 453 a więc utrzymanie struktury wytłoków buraczanych. Można również prowadzić fermentację, zaszczepiając wytłoki buraczane specyficznymi szczepami drobnoustrojów zdolnymi do dobrego rozwoju w substancjach polimerowych, takich jak celuloza, pektyna i hemiceluloza i które rozkładają te polimery. Wynik kiszenia jest związany ze stanem mikrobiologicznym wytłoków i zalezy tez od warunków, takich jak temperatura początkowa, zmiany temperatury w silosie, ilość jeszcze obecnej sacharozy, stężenie tlenu w zawartym powietrzu, wilgotność i pH. Gdy stosuje się poprawne warunki, uzyskuje się materiał bardziej giętki, którego kwasowość jest głównie zalezna od kwasu mlekowego i którego pH jest mzsze od 5.
Stwierdzono, ze sfermentowane wytłoki buraczane, które zostały poddane dobrej fermentacji mlekowej, można łatwo obrabiać mechanicznie dla oddzielenia ich komórek miękiszowych. Wiązania między komórkami są słabsze, mz przed fermentacją i umiarkowane mielenie jest wystarczające do oddzielenia komórek od siebie, unikając tworzenia agregatów.
Traktowanie sfermentowanych wytłoków polega na obniżeniu zawartości suchej masy w wytłokach z 15-35% do 1-10% przez dodatek wody lub wody ołowiawej, pochodzącej z obiegu w produkcji papieru. Później zawiesinę poddaje się traktowaniu mechanicznemu. Traktowanie mechaniczne można prowadzić w różnych aparatach i uzyskany produkt ma korzystnie rozkład wymiarów, który czyni go idealnie odpowiednim do użytku w produkcji papieru lub kartonu. Obróbkę może stanowić mielenie lub rozdrabnianie. Znane metody traktowania wytłoków buraczanych, takie jak przemienne ściskanie i rozpręzanie i to, co się nazywa „eksplozją gazową” nie są potrzebne. Traktowanie mechaniczne można wykonywać bezpośrednio w czasie mechanicznego rozdrabniania masy, jeśli stosuje się etap rozdrabniania lub rafinacji. Użycie sfermentowanych wytłoków buraczanych nie wymaga więc dużych inwestycji w większości juz istniejących instalacji do produkcji papieru.
Wytłoki buraczane mają kolor białej kości słoniowej i stają się szarawe z powodu zjawisk enzymatycznych lub rozkładu pod wpływem ciepła. Do zastosowania do papieru ważne jest, ze sfermentowane wytłoki buraczane można bielić bez straty zasadniczych właściwości mechanicznych. Niniejszy wynalazek odkrywa, ze takie bielenie nie powoduje ujemnych zmian właściwości sfermentowanych wytłoków buraczanych.
Niejednorodna zawiesina może być bielona H 2O2 lub NaClO, gdy pożądany jest produkt bielszy; w tym wypadku czynnik wybielający można dodać bezpośrednio w czasie rozcieńczania sfermentowanych wytłoków, poprzedzającego traktowanie mechaniczne.
Otrzymany niejednorodny materiał, składający się z oddzielonych komórek i krótkich włókien ksylemu i łyka został użyty do sporządzenia masy papierniczej; sporządzono formatki (formettes) laboratoryjne i oceniono ich właściwości w porównaniu z wzorcem.
Sfermentowane wytłoki buraczane są używane jako składnik organiczny papieru lub kartonu, który polepsza cechy wytrzymałościowe końcowego produktu. Ilość sfermentowanych wytłoków buraczanych wynosi 0-50%, a korzystnie 2-25% wagowych suchej masy składników papieru lub kartonu. Optymalna ilość dodanych sfermentowanych wytłoków buraczanych zalezy od typu produkowanego papieru lub kartonu i ich żądanych właściwości. Pokazano, ze 15% makulatury można zastąpić przez sfermentowane wytłoki buraczane.
Sposób według wynalazku nie stosuje traktowania chemicznego sfermentowanych wytłoków buraczanych. Sposób umożliwia produkcję papieru i kartonu bez wytwarzania dodatkowych odpadów chemicznych.
Właściwości końcowych arkuszy papieru różnią się kompleksowo zaleznie od typu testowanego ścieru drzewnego. Ogólnie biorąc, stwierdzono polepszenie nieprzezroczystości, długości zrywającej, odporności na rozdarcie i „Dennisona”. Jednocześnie czas odwadniania i wskaźniki Shopper Rieglera są zwiększone dla wszystkich próbek, podczas gdy porowatość Bendtsena jest mocno zmniejszona, i na koniec połysk jest mniejszy, podczas gdy bielenie, jakie opisano powyżej, prowadzi do jego polepszenia.
Wytrzymałość papieru i kartonu otrzymanego przy dodaniu pewnej ilości sfermentowanych wytłoków buraczanych wyraźnie zwiększa się. Korzystne jest takie pokierowanie redukcją wymiarów sfermentowanych wytłoków buraczanych przed użyciem ich do wytwarzania masy, aby uniknąć nadmiernego zwiększenia czasu odwadniania takiej masy. Pokazano, że
190 453 zalecana średnica sfermentowanych wytłoków buraczanych do wytwarzania tektury falistej jest mniejsza od 1000 mikrometrów, a zwłaszcza od 150-250 mikrometrów.
Właściwości otrzymanego sposobem według wynalazku papieru lub kartonu określa się następująco meprzezroczystość określa się w odniesieniu do normy DIN 53146, połysk określa się w odniesieniu do normy DIN 53145 część II, długość zrywającą określa się w odniesieniu do normy DIN 53112 część I, kohezję wewnętrzną określa się w odniesieniu do normy DIN 54516, odporność na rozdarcie określa się w odniesieniu do normy DIN 53115, porowatość Bendtsena określa się w odniesieniu do normy DIN 53120 część I, CMT określa się w odniesieniu do normy DIN 53143, Dennison jest określony w Journal TAPPI 459om-88, czas odwadniania i stopień rafinacji jest określony w Journal Zellcheming nr V/7/61 '
Poniżej przedstawiono przykłady ilustrujące wynalazek.
Przykład 1 informuje, ze przed użyciem sfermentowanych wytłoków buraczanych, należy sprawdzić, czy fermentacja została dobrze przeprowadzona, to znaczy, czy sfermentowany produkt nie został rozłozony. Stan wytłoków buraczanych można sprawdzić pomiarami wartości pH i ilości utworzonego kwasu. Do wytwarzania arkuszy papieru został użyty zestaw składników typu papieru kwaśnego. Skład papieru został tak zmieniony, ze 10% włókien zostało zastąpione przez sfermentowane wytłoki buraczane.
W przykładzie 1 wytrzymałość papieru wyrażona wartościami długości zrywającej, kohezji wewnętrznej i wytrzymałości na rozdzieranie wyraźnie zwiększa się
Przykład 2 pokazuje, ze można łatwo przystosować skład masy papierniczej w wypadku, gdy jest potrzebne użycie sfermentowanych wytłoków buraczanych w istniejącym sposobie produkcji papieru. Różne metody traktowania mechanicznego masy papierniczej nie wpływają, w sposób krytyczny na właściwości otrzymanego papieru
W przykładzie 3 oceniono stosowanie sfermentowanych wytłoków buraczanych jako dodatku zastępczego w produkcji tektury falistej. Gdy 10% suchej masy sfermentowanych wytłoków buraczanych używa się z 90% suchej masy zestawu bez ścieru drzewnego, otrzymuje się karton, posiadający pożądane cechy wytrzymałościowe.
Gdy sfermentowane wytłoki buraczane mają niekorzystny wpływ na połysk końcowego produktu, oceniono, czy bielenie produktu, zawierającego sfermentowane wytłoki buraczane było możliwe bez negatywnego oddziaływania na cechy wytrzymałościowe. Jak można to zobaczyć w przykładzie 4, wytrzymałość na rozdzieranie i długość zrywająca pozostają wysokie po bieleniu.
Przykłady pokazują, ze wytrzymałość produktu końcowego, papieru lub kartonu, zwiększa się wyraźnie przy dodaniu sfermentowanych wytłoków buraczanych. Przeciwnie czas odwadniania kompozycji papierniczej staje się dłuzszy.
Przykład 5 pokazuje, ze gdy sfermentowane wytłoki buraczane są rozdrabniane i przesiewane, po czym mieszane z makulaturą, czas odwadniania tylko lekko zwiększa się (próbka 2) w porównaniu z makulaturą, którą poddaje się tradycyjnemu rozdrabnianiu (wzorzec), jeśli średnica produktu mieści się między 150, a 250 mikrometrów. Można zobaczyć ponadto, ze na cechy wytrzymałościowe wpływają wymiary sfermentowanych wytłoków buraczanych. Przesiewanie sfermentowanych wytłoków buraczanych prowadzi do cech wytrzymałościowych trochę gorszych, niż cechy sfermentowanych wytłoków buraczanych nieprzesiewanych, ale w obu wypadkach są wyraźnie większe od wartości mierzonych dla ścieru drzewnego.
Przykład ten pokazuje, ze wytłoki buraczane wpływają silnie na czas odwadniania i cechy wytrzymałościowe. Pokazano, ze otrzymany produkt, zawierający sfermentowane wytłoki buraczane posiada cenne właściwości fizyczne z tylko niewielkim zwiększeniem czasu odwadniania.
Na koniec przykład 6 pokazuje, ze flokulanty kationowe o dużym cięzarze cząsteczkowym, stosowane zwykle do traktowania ścieków, są skuteczne jako środki pomocnicze odwadniania.
Zawiesina wytłoków buraczanych flokulowanych przez te produkty chemiczne, prowadzi do kompozycji papierniczej, mającej czas odwadniania wyraźnie skrócony w porównaniu z kompozycją papierniczą, zawierającą nieflokulowane wytłoki buraczane. Wyrażenie „skrócony czas odwadniania” odpowiada czasowi odwadniania kompozycji papierniczej, w której nie ma wytłoków buraczanych.
190 453
Flokulanty te są bardzo skuteczne, mimo wymiarów rafinowanych wytłoków buraczanych. Dodatkową poprawę czasu odwadniania można uzyskać, dodając flokulanty do przesianych wytłoków buraczanych tak, aby połączyć efekty z przykładów 5 i 6, mianowicie przesiewanie wytłoków buraczanych i zastosowanie flokulantu.
Przykład 1
Sfermentowane wytłoki z buraków
Mieszaninę sfermentowanych wytłoków z buraków zakiszonych we Włoszech podczas kampanii 1994 zanalizowano, aby dowiedzieć się, czy uległy właściwej fermentacji mlekowej. Otrzymano następujące daneTabela 1
Sfermentowane wytłoki z buraków
Substancja sucha 26,50%
Popiół 138%
pH 3,60
Azot 1,66%
Kwas mlekowy/substancja sucha 8,65%
Kwas mlekowy/kwasy ogółem 71,00%
Dane te pokazują, ze wytłoki z buraków cukrowych poddano właściwej fermentacji mlekowej. Wytłoki rozcieńczono wtedy do 2% suchej masy i zmielono w mieszalniku łka Ultra Turrax.
Oznaczono w szeregu sit Prolabo rozmiary sfermentowanych wytłoków po zmieleniu w porównaniu z wytłokami świeżymi. Wyniki, które figurują w tabeli 2 pokazują korzystny efekt fermentacji na łatwość rozwarstwiania wytłoków z buraków cukrowych.
Tabela 2
Wytłoki świeże Wytłoki sfermentowane
Czas mielenia 2 minuty 2 minuty
Rozmiary wytłoków (mikrometry) % wagowy % wagowy
d > 500 81,8 27,2
500 > d > 200 4,3 21,5
200 >d> 125 0,7 3,7
125 > d > 80 0,5 4,1
d < 80 12,7 43,5
Analiza mikroskopowa otrzymanej zawiesiny pokazała wyraźnie obecność oddzielonych komórek miękiszowych. Jednocześnie struktury łyka i ksylemu zostały pocięte na mniejsze kawałki i otrzymano krótkie włókna korzonków. Taki sam rodzaj zawiesiny otrzymano po mieleniu bardziej zatęzonych sfermentowanych wytłoków buraczanych (7% suchej masy) w młynie koloidalnym Frima. To ostatnie urządzenie wydaje się z tego względu najlepiej nadawać do zastosowania przemysłowego w papierniach, nie dysponujących etapem rafinacji.
Stwierdzono, ze przy rafinerze o podwójnej tarczy, np. typu produkowanego przez Sprout Waldena, można rafinować jeszcze bardziej zatężone zawiesiny wytłoków z buraków. Było możliwe rafinowanie sfermentowanych wytłoków z buraków jako takich, to znaczy bez żadnego wstępnego rozcieńczania (zawartość suchej masy 20-30%). Jednakże ten ostatni waru190 453 nek rafinacji prowadzi do bardzo lepkiej zawiesiny, którą trudno stosować w dalszych etapach produkcji papieru.
Określoną ilość tej zawiesiny odwodniono etanolem, zeby móc dysponować zapasem odniesienia suchych sfermentowanych wytłoków z buraków Ten zapas użyto jako materiał odniesienia w dalszych próbach, dotyczących jakości papieru, aby mieć jednakowe wartości standardowe. Sporządzono i testowano dwie serie formatek laboratoryjnych: wzorzec i MB. Jako wzorca użyto produktu o recepturze papieru kwaśnego, wytworzonego jak opisano w tabeli 3, podczas gdy dla MB zastąpiono 10% włókien we wspomnianym produkcie przez próbkę z zapasu odniesienia.
Tabela 3
Wzorzec MB
Włókna krótkie części 65 60
Włókna długie ~ 55 ” 35 30
Wytłoki z buraków ” 55 “ 0 10
Kaolin “ 55 ” 25 25
Polymin SK ppm 200 200
Konsystencja g/l 5 5
pH 4,5 4,5
Czas odwadniania s 0,28 0,36
Stopień rafinacji °SR 30 37
Gramatura g/m2 80,5 80,6
Nieprzejrzystość % 87,1 92,9
Połysk % 82 68
Długość zrywająca m 3461 4384
Kohezja wewnętrzna N 141 177
Odporność na rozdarcie mJ/m 1014 1216
Gęstość g/cm3 1,615 1,701
Objętość właściwa cm3/g 0,619 0,588
Porowatość Bendtsena ml/min 615 318
W powyzszej tabeli włókna długie pochodzą z drewna miękkiego, takiego jak drewno sosnowe i mają wymiary od około 3,5 do 4,8 mm, a włókna krótkie pochodzą z drewna twardego, takiego jak drewno brzozowe i mają wymiary od około 0,7 do około 1,7 mm.
Próbkę wytworzono przez zmieszanie włókien krótkich i długich oraz wytłoków buraczanych w podanych proporcjach. Stopień rafinacji był taki jak podano w tabeli 3 Właściwości otrzymanych papierów określono metodami standardowymi. Próbka zawierająca wytłoki buraczane z zapasu odniesienia, MB, wykazała wyraźne polepszenie wskaźników odpornościowych i lekkie zwiększenie czasu odwadniania, podczas gdy porowatość była znacznie zmniejszona.
Zastosowanie zapasu odniesienia okazało się bardzo uzyteczne, ponieważ przy zapasie materiału stabilnego i łatwo dostępnego stało się możliwe określenie związku między właściwościami papieru i warunkami fermentacji wytłoków buraczanych.
190 453
Przykład 2
Rafinacja sfermentowanych wytłoków buraczanych do papieru wyborowego Sfermentowane wytłoki buraczane potraktowano w rafinerze Eschera Wissa w celu prawdzenia, czy wyposażenie normalnie stosowane w papierni jest dostatecznie skuteczne, aby oddzielić komórki miękiszowe wytłoków buraczanych bez jednoczesnego rozbijania komórek Wykonano następujące próby.
Tabela 4
Próba 1 Próbka P Próba 2 Próbka PR Próba 3 Próbka MR
Warunki rozdrabniania 4% suchej masy, 30 minut Tylko wytłoki buraczane 4% suchej masy, 30 minut Tylko wytłoki buraczane 4% suchej masy, 30 minut 30% wytłoków buraczanych - 70% wzorca*
Warunki rafinacji 2% suchej masy, 4 minuty Tylko wytłoki buraczane 2% suchej masy, 4 minuty 30% wytłoków buraczanych - 70% wzorca*
* Uwaga: wzorzec stanowi mieszaninę bez ścieru drzewnego wytworzonego z falistego papieru nie sortowanego, ponownie rozdrobnionego do 30°SR.
Próbka P wykazała obecność kawałków raczej dużych, podczas gdy kawałki w dwóch innych próbkach PR i MR mają wymiary porównywalne z próbkami z młyna koloidalnego. Próbki oceniono po sporządzeniu formatek, stosując w każdej z nich 10% suchej masy sfermentowanych wytłoków buraczanych i 90% mieszaniny(*) bez ścieru drzewnego. Dane porównano ze 100% mieszaniną bez ścieru drzewnego (wzorzec)(*) i z próbką MB 1, zawierającą 10% materiału z zapasu odniesienia i 90% mieszaniny (*) bez ścieru drzewnego.
Tabela 5
Wzorzec MB1 MR PR P
Kaolin części 25 25 25 25 25
Polymin SK ppm 200 200 200 200 200
pH 4,5 4,5 4,5 4,5 4,5
Czas odwadniania s 0,28 0,36 0,7 0,55 0,54
Stopień rafinacji °SR 30 37 45 42 42
Gramatura g/m2 80,5 80,6 82 81,7 80,8
Nieprzejrzystość % 87,1 92,9 91,8 92,5 90,5
Połysk % 82 68 70,5 70 71,8
Długość zrywająca m 3461 4384 4475 4409 4458
Kohezja wewnętrzna N 141 177 160 177 181
Odporność na rozdarcie mJ/m 1014 1216 1260 1211 1224
Gęstość g/cm3 1,615 1,701 1,706 1,678 1,664
Objętość właściwa cm3/g 0, 619 0,588 0,586 0,596 0,601
Porowatość Bendtsena ml/min 615 318 240 272 280
Jeśli chodzi o zwiększenie wytrzymałości papieru, można zobaczyć, ze nie ma dużej różnicy między różnymi typami traktowania mechanicznego. Obserwuje się jednak dłuższy
190 453 czas odwadniania próbki mieszanej rozdrobnionej i rafinowanej (MR). Wynik ten może być skutkiem wzrostu frakcji rozpuszczalnej uwolnionej wewnątrz wytłoków podczas rafinacji.
(*)Uwaga wzorzec jest mieszaniną bez ścieru drzewnego wytworzonego z falistego papieru nie sortowanego, ponownie rozdrobnionego do 30°SR.
Przykład 3
Rafinacja sfermentowanych wytłoków buraczanych do produkcji papieru falistego Wykonano kilka prób, mieszając sfermentowane wytłoki buraczane z brązową makulaturą. Próby te miały na celu określenie, czy sfermentowane wytłoki buraczane mogą polepszyć właściwości makulatury używanej do produkcji papieru falistego, bez dużej ^modyfikacji warunków wytwarzania. K
Przez dodanie skrobi do makulatury w czasie produkcji uzyskano dla papieru falistego wysokie wartości CMT (Concora medium test), sztywności, kohezji wewnętrznej i ciśnienia rozrywającego. Sfermentowane wytłoki buraczane mogłyby być interesujące z ekonomicznego punktu widzenia jako substytut skrobi, pod warunkiem, ze wytłoki zwiększają istotnie pożądane właściwości, jednocześnie ograniczając znacznie potrzebną ilość skrobi. Z drugiej strony należałoby unikać zwiększenia pewnych parametrów jak czas odwadniania, stopień SR, ChZT (DCO), przewodność właściwa i nieprzezroczystość podczas sporządzania arkuszy papieru. Ocenę formatek laboratoryjnych wykonano przy różnych dawkach sfermentowanych wytłoków buraczanych (PBF) w makulaturze (wzorzec).
Tabela 6
Wzorzec 5% PBF 10% PBF 15% PBF 10% MB
PAC* % 0,2 0,2 0,2 0,2 0,2
Gramatura g/m2 100,2 98,7 100 99,7 100,6
Porowatość Bendtsena ml/min 416 242 158 99 134
Kohezja wewnętrzna N 93 103 115 125 116
CMT 30 N 91 105 113 122 117
Sztywność mN 760 739 795 772 798
Ciśnienie rozerwania kPa 146 155 165 173,5 156,5
Czas odwadniania s 1,51 2,31 3,79 8,09 3,39
N leprzezroczystość absorbancja 0,646 0,632 0,62 0,592 0,518
ChZT mg/l 733 1140 1183 1212 2050
Przewodność właściwa ms/cm 580 594 590 568 535
Stopień rafinacji °SR 38 44 51 54 48
* Poly Aluminium Chloride (polichlorek glinu)
Uwaga: wzorzec = papier brązowy otrzymany przez powtórne rozdrobnienie papieru falistego nie sortowanego.
Można zauwazyć, ze wraz ze zwiększeniem w kartonie falistym ilości wytłoków buraczanych, jakość papieru określona przez kohezję wewnętrzną, CMT 30 i ciśnienie rozerwania polepsza się. Stwierdza się tez, że porowatość obniża się do 100 ml/mn przy największej ilości wytłoków buraczanych, to znaczy 15%. Nie obserwuje się żadnego wpływu ilości wytłoków buraczanych na sztywność
Maksymalna możliwa ilość wytłoków buraczanych w produkcji kartonu falistego wydaje się wynosić 10% ze względu na wysoką wartość czasu odwadniania, którą się osiąga. Dalsze polepszenie charakterystyki odwadniania mogłoby pozwolić na zwiększenie w masie ilości wytłoków buraczanych.
190 453
Przykład 4
Sfermentowane wytłoki bielone
Sfermentowane wytłoki buraczane zakiszone po kampanii 1993 zmielono mechanicznie. Dodano H2O2 w czasie rozcieńczania (4% w stosunku do suchej masy). Otrzymaną zawiesinę użyto następnie do badania arkuszy papieru (10% sfermentowanych wytłoków buraczanych bielonych, 90% mieszaniny do wytwarzania papieru kwaśnego opisanego w przykładzie 1) i wyniki porównano z wzorcem (tym samym, jak w przykładzie 1), co pokazano poniżej.
Tabela 7
Wzorzec Wytłoki bielone
Potencjał zeta mV -32,25 -42,49
Czas odwadniania s 0,41 0,74
Stopień rafinacji °SR 30 46
Gramatura g/m2 79,3 79,6
Nieprzejrzystość % 87,6 88, L
Połysk % 79,5 76,2
Popiół % 8,6 6,9
Długość zrywająca m 3281 4194
Dennison 8 11
Odporność na rozdarcie mJ/m 828 986
Gęstość g/cm3 0,645 0,607
Objętość właściwa cm3g 1,551 1,649
Porowatość Bendtsena ml/min 830 404
Bielenie próbki prowadzi do lepszego połysku w porównaniu z produktem niebielonym. Ponadto znów stwierdzono dobre wyniki, jeśli chodzi o właściwości wytrzymałościowe, jak odporność na rozdarcie, długość zrywająca i „Dennison”. Dane te wskazują że zastosowanie sfermentowanych wytłoków buraczanych nadaje się do produkcji papieru białego.
Przykład 5
Czas odwadniania sfermentowanych wytłoków buraczanych W poprzednich przykładach 2 i 3, właściwości fizyczne papieru, zawierającego sfermentowane wytłoki buraczane, mierzono w warunkach testu. Mieszaninę papier/sfermentowane wytłoki buraczane rozdrobniono i rafinowano w okresach czasu traktowania odpowiednich jedynie do polepszenia papieru, ale bez optymalizacji czasu traktowania wytłoków buraczanych. Ponadto nie prowadzono żadnego etapu przesiewania, chociaż jest potrzebny podczas przemysłowej produkcji papieru. Wiadomo, ze wymiary włókien papieru, nadające się do kartonu falistego powinny wynosić 150-250 mikrometrów.
Z tych względów wykonano badanie, stosując mieszaninę zawierającą 90% makulatury rozdrobnionej i rafinowanej oraz 10% sfermentowanych wytłoków buraczanych przesianych o wymiarach, wynoszących 150-250 mikrometrów.
Wynik tego badania pokazano poniżej.
190 453
Tabela 8
Wzorzec 100% VP rozdrobnionej i rafinowanej Próbka 1 90%VP+10%PBF PBF rozdrobnione i rafinowane z VP Próbka 2 90%VP+10%PBF PBF przesiane dodane do VP rozdrobnionej i rafinowanej
Gramatura g/m2 122 121 122
Czas odwadniania s 0,98 5,51 1,60
CMT 30 N 162 195 180
Sztywność mN 1218 1411 1394
Kohezja wewnętrzna N 135 166 144
Ciśnienie rozerwania kPa 254 316 242
VP = makulatura otrzymana przez ponowne rozdrobnienie papieru falistego nie sortowanego PBF = sfermentowane wytłoki buraczane
Dane te pokazują, ze gdy sfermentowane wytłoki buraczane są rozdrobnione i przesiane, po czym zmieszane z makulaturą, czas odwadniania jest tylko trochę zwiększony (próbka 2) w porównaniu z makulaturą, którą poddaje się tradycyjnemu rozdrobnieniu mechanicznemu (wzorzec). Czas odwadniania próbki 2 jest właściwie porównywalny z wzorcem, gdyz jest krótszy ponad trzy razy od czasu odwadniania próbki 1.
Można zobaczyć, ze na właściwości wytrzymałościowe trochę wpływają wymiary sfermentowanych wytłoków buraczanych. Jednakże sfermentowane wytłoki buraczane przesiane mają właściwości wytrzymałościowe porównywalne z cechami wytłoków nieprzespanych i u obu rodzajów są wyraźnie lepsze od wartości znalezionych dla ścieru drzewnego.
Przykład ten pokazuje, że wymiary cząstek wytłoków buraczanych silnie wpływają na czas odwadniania i właściwości wytrzymałościowe. Wykazano, ze otrzymuje się produkt zawierający sfermentowane wytłoki buraczane, który ma cenne właściwości fizyczne i jedynie lekko zwiększony czas odwadniania.
Przykład 6
Zastosowanie flokulanta jako środka pomocniczego odwadniania Przykład 5 pokazuje, ze stosowanie przesianych sfermentowanych wytłoków buraczanych o wymiarach, wynoszących 150-250 mikrometrów powoduje jednak wydłużenie czasu odwadniania, chociaż to wydłużenie jest duzo mniejsze, niz z użyciem sfermentowanych wytłoków buraczanych nieprzesianych
Inny środek skrócenia czasu odwadniania polega na zastosowaniu flokulantów. Flokulanty kationowe o wysokim cięzarze cząsteczkowym są zdolne do flokulacji zawiesin wytłoków buraczanych stosowanych do produkcji papieru. Wśród ich można wymienić: Zetag 89 pochodzący z Allied Colloids, Bufloc 5327® i 5328® z firmy Buckman, Floerger 4698® z SNF Floerger i produkty Towarzystwa Nalco.
Zastosowanie flokulowanych wytłoków buraczanych do produkcji papieru powoduje,, ze czas odwadniania jest poprawny. Jednak zakres tego polepszenia zalezy od kilku czynników, takich jak mielenie zawiesiny papierniczej podczas produkcji, ilość flokulanta i warunki użycia flokulanta.
Czas odwadniania mieszaniny papierniczej zawierającej 89,5% makulatury, 10% sfermentowanych wytłoków buraczanych i 0,5% flokulanta (Floerger 4698® z SNF Floerger) mierzono w urządzeniu (jarre) odwadniającym Techpap przy różnych okresach czasu mielenia (fig. 1).
Figura pokazuje, ze gdy dodaje się flokulant, czas odwadniania zalezy od czasu mielenia Przy krótkim czasie mielenia mieszanina makulatura/flokulowane wytłoki buraczane odwadnia się lepiej, niz sama makulatura.
Formatki laboratoryjne otrzymane przy użyciu flokulowanych wytłoków buraczanych scharakteryzowano fizycznie. Jak można zobaczyć w tabeli 9, dobre właściwości wytrzymało14
190 453 ściowe zostały zachowane mimo flokulacji. Ponadto stosowanie flokulanta prowadzi do wyraźnego zmniejszenia ChZT ścieków.
Tabela 9
100% VP 90%VP-10%PBF bez flokulanta 90%VP-10%PBF z fiokulantem
Makulatura % na M S 100 90 89,5
Wytłoki buraczane % na M S - 10 10
Flokulant % na M S - - 0,5
Czas mielenia s 90 90 90
Czas odwadniania s 1,12 3,39 180
ChZT mg/l 310 430 230
Gramatura g/m2 112 116 116
Gęstość g/cmJ 0,56 0,56 0,54
Porowatość Bendtsena ml/mm 159 56 123
Sztywność mN 902 1180 1062
Ciśnienie rozerwania kPa 227 261 243
Kohezja wewnętrzna N 141 117 136
CMT 30 N 124 145 141
VP makulatura
PBF sfermentowane wytłoki buraczane
Czas odwadniania (s)
Czas mielenia 1500 obrotów/min (s)
Departament Wydawnictw UP RP Nakład 50 egz Cena 4,00 zł
Fig. 1

Claims (14)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania papieru lub kartonu, znamienny tym, ze kisi się wytłoki z buraków cukrowych w warunkach fermentacji mlekowej do osiągnięcia pH w zakresie 3,5 do 5 z wytworzeniem wytłoków sfermentowanych, oddziela się komórki miękiszu zawarte w rozcieńczonych sfermentowanych wytłokach z wytworzeniem wytłoków mniejszych od 1000 mikrometrów za pomocą traktowania mechanicznego, zwłaszcza cięcia, i dodaje się otrzymaną mieszaninę w ilości od 1% do 50%, wyrażonych w stosunku do suchej masy, do tradycyjnych surowców masy papierniczej lub kartonu.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, ze po wytworzeniu sfermentowanych wytłoków dodatkowo rozcieńcza się je do osiągnięcia zawartości suchej masy wynoszącej od 1% do 10%.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, ze jako traktowanie mechaniczne stosuje się ścinanie.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, ze otrzymaną mieszaninę sfermentowanych wytłoków dodatkowo poddaje się bieleniu.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, ze otrzymaną rozdrobnioną mieszaninę sfermentowanych wytłoków dodatkowo poddaje się bieleniu.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, ze kiszenie prowadzi się z wytłoków buraków cukrowych o zawartości suchej masy wynoszącej od 15% do 35%.
  7. 7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, ze po zakończeniu fermentacji dodaje się flokulant, zwłaszcza syntetyczny polimer lub kopolimer o wysokiej liczbie cząsteczkowej.
  8. 8. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że po zakończeniu bielenia dodaje się flokulant, zwłaszcza syntetyczny polimer lub kopolimer o wysokiej liczbie cząsteczkowej.
  9. 9. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, ze wytwarza się wytłoki mniejsze niz 250 mikrometrów.
  10. 10. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, ze wytwarza się wytłoki mniejsze niz 150 mikrometrów
  11. 11. Papier lub karton, znamienny tym, ze zawiera od 1% do 50%, wyrażonych w stosunku do suchej masy, mieszaniny sfermentowanych wytłoków z buraków cukrowych stanowiącej produkt kiszenia wytłoków z buraków cukrowych w warunkach fermentacji mlekowej do osiągnięcia pH w zakresie 3,5 do 5 z wytworzeniem wytłoków sfermentowanych, z których następnie oddzielono komórki miękiszu za pomocą traktowania mechanicznego, zwłaszcza ścinania lub rozdrabniania z wytworzeniem wytłoków mniejszych od około 1000 mikrometrów.
  12. 12. Papier lub karton według zastrz. 11, znamienny tym, ze zawiera od 2% do 25%, wyrażonych w stosunku do suchej masy, mieszaniny sfermentowanych wytłoków z buraków cukrowych.
  13. 13. Papier lub karton według zastrz. 11, znamienny tym, ze zawiera bielone sfermentowane wytłoki z buraków cukrowych.
  14. 14. Papier lub karton według zastrz. 12, znamienny tym, ze zawiera bielone sfermentowane wytłoki z buraków cukrowych.
    * * *
PL97328303A 1996-02-13 1997-02-05 Sposób wytwarzania papieru lub kartonu oraz papier lub karton PL190453B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9601724A FR2744735B1 (fr) 1996-02-13 1996-02-13 Utilisation de pulpes de betterave a sucre dans la fabrication de papier ou de carton
PCT/FR1997/000224 WO1997030215A1 (fr) 1996-02-13 1997-02-05 Utilisation de pulpes de betterave a sucre dans la fabrication de papier ou de carton

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL328303A1 PL328303A1 (en) 1999-01-18
PL190453B1 true PL190453B1 (pl) 2005-12-30

Family

ID=9489119

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97328303A PL190453B1 (pl) 1996-02-13 1997-02-05 Sposób wytwarzania papieru lub kartonu oraz papier lub karton

Country Status (13)

Country Link
US (1) US6074856A (pl)
EP (1) EP0880616B1 (pl)
AT (1) ATE194671T1 (pl)
AU (1) AU1728097A (pl)
CA (1) CA2243294A1 (pl)
CZ (1) CZ293999B6 (pl)
DE (1) DE69702499T2 (pl)
DK (1) DK0880616T3 (pl)
FR (1) FR2744735B1 (pl)
HU (1) HUP9901632A3 (pl)
NO (1) NO983695L (pl)
PL (1) PL190453B1 (pl)
WO (1) WO1997030215A1 (pl)

Families Citing this family (21)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FI105691B (fi) * 1997-08-26 2000-09-29 Sohkar Oy Pektiinin ja sen sukulaisyhdisteiden valmistuksessa käyttökelpoinen raaka-aine ja menetelmä sen valmistamiseksi
FI104500B (fi) 1997-08-26 2000-02-15 Cultor Oyj Menetelmä L-arabinoosin valmistamiseksi sokerijuurikasleikkeestä
US6645546B2 (en) * 2001-06-22 2003-11-11 Wm. Bolthouse Farms, Inc. Process and apparatus for producing fiber product with high water-binding capacity and food product made therefrom
JP4427450B2 (ja) * 2002-10-22 2010-03-10 プラク・ビオヘム・ベー・ブイ 乳酸含有発酵生成物からバイオマスを凝集で分離
US20050133181A1 (en) * 2003-12-22 2005-06-23 Weyerhaeuser Company Paper product and method of making
US20050133182A1 (en) * 2003-12-22 2005-06-23 Weyerhaeuser Company Paper product and method of making field
GB201004371D0 (en) * 2010-03-16 2010-04-28 Agri Ltd Ab Moulded articles and process for making same
WO2013142352A1 (en) 2012-03-20 2013-09-26 The Research Foundation Of State University Of New York Flocculation of lignocellulosic hydrolyzates
EP2877496B1 (en) 2012-07-27 2017-03-01 Koninklijke Coöperatie Cosun U.A. Anti-cracking agent for water-borne acrylic paint and coating compositions
DK2877497T3 (en) 2012-07-27 2017-02-27 Koninklijke Coöperatie Cosun U A STRUCTURING AGENT FOR LIQUID DETERGENT AND BODY CARE PRODUCTS
RU2671650C2 (ru) 2012-07-27 2018-11-06 Селльюкомп Лтд. Выделяемые из растительного сырья целлюлозные композиции для использования в качестве буровых растворов
US9816233B2 (en) * 2012-09-28 2017-11-14 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Hybrid fiber compositions and uses in containerboard packaging
US9908680B2 (en) 2012-09-28 2018-03-06 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Tree-free fiber compositions and uses in containerboard packaging
US9850512B2 (en) 2013-03-15 2017-12-26 The Research Foundation For The State University Of New York Hydrolysis of cellulosic fines in primary clarified sludge of paper mills and the addition of a surfactant to increase the yield
US9951363B2 (en) 2014-03-14 2018-04-24 The Research Foundation for the State University of New York College of Environmental Science and Forestry Enzymatic hydrolysis of old corrugated cardboard (OCC) fines from recycled linerboard mill waste rejects
US10460302B2 (en) 2015-10-12 2019-10-29 First Data Corporation Systems and methods for transactional document processing
FI127284B (en) * 2015-12-15 2018-03-15 Kemira Oyj Process for making paper, cardboard or equivalent
CN109423902A (zh) * 2017-08-30 2019-03-05 黑龙江如柏科技有限公司 一种利用碱法制浆工艺产生的造纸黑液制备得到的有机肥及其制备方法
GB201817909D0 (en) * 2018-11-01 2018-12-19 Chip S Board Ltd Method for producing a moulded article
WO2021228975A1 (de) 2020-05-14 2021-11-18 Pfeifer & Langen GmbH & Co. KG Rübenschnitzel als additive für den faserguss
GB202214098D0 (en) 2022-09-27 2022-11-09 Zelfo Tech Gmbh Apparatus and method for defibrillating and/or defibering cellulose fibres and/or ligno-cellulosic fibres

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1150119A (en) * 1914-02-09 1915-08-17 Richard T Hosking Method of storing and removing silage.
US3612306A (en) * 1970-03-16 1971-10-12 Dusen & Co Inc Van Tapered side shield for silo unloader
DE2633659C3 (de) * 1976-07-27 1980-05-29 Eduard Gerlach Gmbh Chemische Fabrik, 4990 Luebbecke Verfahren zur Herstellung einer Folienbahn aus Rüben der Art B vulgaris
GB2187631B (en) * 1986-05-20 1988-06-22 Dugdale B & Son Silage additive
FR2635951B1 (fr) * 1988-09-05 1991-03-15 Agronomique Inst Nat Rech Produits riches en parois vegetales a fraction hydrosoluble accrue, leur obtention, leur utilisation et compositions les contenant
US4949633A (en) * 1989-01-30 1990-08-21 Rand Farm Systems Inc. Animal feed bagging apparatus
FR2673814B1 (fr) * 1991-03-15 1993-05-28 Atochem Procede de blanchiment en milieu sec de matieres vegetales notamment pour la fabrication de fibres vegetales a basse teneur en colories, utiles comme farines dietetiques.
IT1265988B1 (it) * 1993-09-21 1996-12-16 Favini Cartiera Spa Carta contenente polpe di barbabietole da zucchero in forma integrale e procedimento per la sua produzione

Also Published As

Publication number Publication date
EP0880616B1 (fr) 2000-07-12
HUP9901632A3 (en) 2001-01-29
CZ293999B6 (cs) 2004-09-15
PL328303A1 (en) 1999-01-18
WO1997030215A1 (fr) 1997-08-21
HUP9901632A2 (hu) 1999-08-30
NO983695D0 (no) 1998-08-12
DE69702499T2 (de) 2001-04-19
EP0880616A1 (fr) 1998-12-02
NO983695L (no) 1998-08-12
CA2243294A1 (fr) 1997-08-21
US6074856A (en) 2000-06-13
DE69702499D1 (de) 2000-08-17
ATE194671T1 (de) 2000-07-15
DK0880616T3 (da) 2000-11-06
FR2744735B1 (fr) 1998-04-10
AU1728097A (en) 1997-09-02
FR2744735A1 (fr) 1997-08-14
CZ246698A3 (cs) 1999-01-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL190453B1 (pl) Sposób wytwarzania papieru lub kartonu oraz papier lub karton
KR102669134B1 (ko) 종이, 판재 또는 이와 유사한 것을 제조하는 방법
Odabas et al. Cellulosic fines: properties and effects
CN112969751B (zh) 纤维素组合物
CA2414522C (en) Method for preparing pulp from cornstalk
WO2014029909A1 (en) Method and intermediate for the production of highly refined or microfibrillated cellulose
Kargupta et al. Sustainable production process of mechanically prepared nanocellulose from hardwood and softwood: a comparative investigation of refining energy consumption at laboratory and pilot scale
CN110512457B (zh) 一种防油淋膜原纸的制造方法
González Tovar et al. Suitability of rapeseed chemithermomechanical pulp as raw material in papermaking
US8012308B2 (en) Manufacturing method of mechanical pulp from cornstalk cellulose
EP0644293B1 (en) Process for manufacturing paper from sugar-beet pulp and paper thus obtained
RU2019134418A (ru) Способ производства бумаги, картона и т.п.
CN111472198B (zh) 吸管底纸的制作方法、吸管底纸以及纸吸管
US11313082B2 (en) Sheet material comprising fiber and nano-microscale organic fibrillated filler and method of producing said sheet material
KR20120094393A (ko) 리그노셀룰로오스계 제지용 충전제의 제조방법 및 이에 의해 제조된 리그노셀룰로오스계 제지용 충전제
Nassar et al. Improvement of paper properties of rice straw pulps by microcrystalline cellulose/calcium carbonate
Martin Kraft pulping of west Florida sand pine and longleaf pine
JPH0314956B2 (pl)
NZ522644A (en) Method for preparing pulp from cornstalk
CZ241096A3 (cs) Obalový papír pro mražené potraviny a způsob jeho výroby