PL189332B1 - Zasilacz chłodzony bezpośrednio i grzany bocznie - Google Patents

Zasilacz chłodzony bezpośrednio i grzany bocznie

Info

Publication number
PL189332B1
PL189332B1 PL96314330A PL31433096A PL189332B1 PL 189332 B1 PL189332 B1 PL 189332B1 PL 96314330 A PL96314330 A PL 96314330A PL 31433096 A PL31433096 A PL 31433096A PL 189332 B1 PL189332 B1 PL 189332B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
equalizer
ceiling
power supply
glass
concave surface
Prior art date
Application number
PL96314330A
Other languages
English (en)
Other versions
PL314330A1 (en
Inventor
James D. Hull
Philip D. Perry
Roland F. Pimm
Original Assignee
Owens Brockway Glass Container
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Owens Brockway Glass Container filed Critical Owens Brockway Glass Container
Publication of PL314330A1 publication Critical patent/PL314330A1/xx
Publication of PL189332B1 publication Critical patent/PL189332B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03BMANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
    • C03B17/00Forming molten glass by flowing-out, pushing-out, extruding or drawing downwardly or laterally from forming slits or by overflowing over lips
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03BMANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
    • C03B7/00Distributors for the molten glass; Means for taking-off charges of molten glass; Producing the gob, e.g. controlling the gob shape, weight or delivery tact
    • C03B7/02Forehearths, i.e. feeder channels
    • C03B7/06Means for thermal conditioning or controlling the temperature of the glass

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • Glass Melting And Manufacturing (AREA)
  • Furnace Details (AREA)
  • Compositions Of Oxide Ceramics (AREA)
  • Re-Forming, After-Treatment, Cutting And Transporting Of Glass Products (AREA)
  • Vertical, Hearth, Or Arc Furnaces (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)
  • Superconductors And Manufacturing Methods Therefor (AREA)
  • Shaping Of Tube Ends By Bending Or Straightening (AREA)
  • Coupling Device And Connection With Printed Circuit (AREA)
  • Feeding, Discharge, Calcimining, Fusing, And Gas-Generation Devices (AREA)
  • Devices That Are Associated With Refrigeration Equipment (AREA)
  • Ceramic Products (AREA)
  • Cereal-Derived Products (AREA)
  • Dental Preparations (AREA)

Abstract

1 Zasilacz chlodzony bezposrednio i grzany bocznie do chlo- dzenia stopionego szkla z pieca do topienia szkla podczas jego przeplywu do urzadzenia formujacego, zawierajacy wydluzona, ustawiona poziomo, izolowana wanne posiadajaca koniec wlotowy przyjm ujacy stopione szklo z pieca do topienia szkla oraz koniec wylotowy odprowadzajacy stopione szklo do urzadzenia form uja- cego, konstrukcje stropowa przykrywajaca, co najmniej czesc izo- lowanej wanny, przy czym konstrukcja stropowa zawiera szereg biegnacych wzdluznie ogniotrwalych elementów stropowych, z których kazdy ma budowe m onolityczna i przechodzi poprzecz- nie do izolowanej wanny z jednej strony tej izolowanej wanny na druga, przy czym kazdy z tych elementów stropowych posiada wewnetrzna powierzchnie z pierwsza i druga w klesla czescia po- wierzchni, skierowana do dolu i biegnaca wzdluznie, trzecia czesc wklesla powierzchni, skierowana w dól i przechodzaca wzdluznie m iedzy skierow ana w dól pierw sza i druga czescia w klesla powierzchni oraz pierwsza i druga w ypukla czesc powierzchni, skierowana do dolu i biegnaca wzdluznie, przy czym wypukle czesci powierzchni sa usytuowane miedzy trzecia czescia w klesla powierzchni a jedna z pierwszej i drugiej wkleslych czesci po- wierzchni i co najmniej jeden palnik ustawiony poprzecznie na- przeciw siebie, przy czym, co najmniej jeden z pierwszych palni- ków i co najmniej jeden z drugich palników jest skierowany do pierwszej przestrzeni znajdujacej sie pod pierwsza czescia w klesla pow ierzchni zas drugi, z co najm niej je d n eg o z pierw szych i drugich palników jest skierowany do drugiej przestrzeni znajdu- jacej sie pod druga czescia w klesla powierzchni, zas stropowy element jest wyposazony w co najmniej jedno przejscie chlodziwa zakonczone co najmniej jednym otworem oraz w co najmniej jeden wylot chlodziwa, znam ienny tym , ze przejscie (40) jest usytuowane w stropowym elemencie (30) poprzecznie do tego elementu stropowego (30), a otwór jest usytuowany F I G . 3 PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest zasilacz chłodzony bezpośrednio i grzany bocznie, zwłaszcza do chłodzenia strumienia stopionego szkła przepływającego z pieca do topienia do urządzenia formującego.
W produkcji wyrobów szklanych, na przykład brązowych pojemników szklanych, stosuje się zazwyczaj stosunkowo niewielką, wydłużoną komorę do kondycjonowania, zazwyczaj nazywaną zasilaczem, w celu schłodzenia szkła do odpowiedniej, stosunkowo równomiernej temperatury podczas jego przepływu z pieca do topienia szkła do urządzenia formującego. Typowy zasilacz ma kształt izolowanej, poziomej wanny z izolowaną konstrukcją stropową.
Wiadomo, iż temperatura szkła przepływającego przez wannę bywa nierównomierna w przekroju poprzecznym zasilacza w wyniku straty ciepła poprzez ściany zasilacza, co powoduje, że partie szkła przy krawędzi strumienia w zasilaczu są chłodniejsze niż część środkowa. Z tego też powodu znane jest stosowanie palników łub innych środków grzewczych w celu podgrzania partii bocznych strumienia szkła w zasilaczu i stosowanie środków do schładzania środkowej części strumieni szkła w zasilaczu względem części bocznych.
Chłodzenie nowoczesnego zasilacza zazwyczaj polega na przepływie powietrza otaczającego wzdłuż środkowej osi zasilacza nad szkłem w zasilaczu w taki sposób, że powietrze nie styka się fizycznie ze szkłem w zasilaczu, i w takim przypadku zasilacz nazywany jest zasilaczem chłodzonym pośrednio, lub w bezpośrednim kontakcie ze szkłem w zasilaczu, i taki zasilacz znany jest jako zasilacz chłodzony bezpośrednio.
Z opisów patentowych USA nr 4,680,051 oraz nr 5,169,424 znane są zasilacze typu chłodzonego pośrednio, a z opisów patentowych USA nr 4,511,385 oraz nr 3,999,972 znane są zasilacze chłodzone bezpośrednio.
Chłodzenie szkła w zasilaczu, czy to chłodzonym pośrednio czy bezpośrednio, zasadniczo polega na wypromieniowaniu ciepła z ciepłej powierzchni górnej strumienia szkła do chłodniejszej wewnętrznej powierzchni konstrukcji stropowej znajdującej się bezpośrednio nad środkiem zasilacza. Powietrze chłodzące w zasilaczu chłodzonym bezpośrednio chłodzi bezpośrednio powierzchnię konstrukcji stropowej odbierającą wypromieniowaną energię, natomiast w zasilaczu chłodzonym pośrednio powietrze chłodzące chłodzi powierzchnię, która oddzielona jest od powierzchni przejmującej wypromieniowaną energię materiałem ogniotrwałym lub innym materiałem o średniej przewodności cieplnej, posiadającym pewną grubość. Tak więc system kontroli temperatury mający na celu sterowanie chłodzeniem w zasilaczu chłodzonym bezpośrednio szybciej reaguje na prawidłowe warunki temperaturowe szkła, gdy tylko odbiegną one od założonych warunków idealnych. Równomierność temperatury szkła jest szczególnie ważna w nowoczesnym procesie formowania pojemników szklanych, gdzie waga kropli szkła jest bardzo istotną dla kontroli jakości i objętości pojemnika, ponieważ ciężar kropli szkła, z której formowany jest pojemnik, zależy od lepkości strumienia szkła, z którego kropląjest tworzona, zaś lepkość strumienia szkła jest funkcją jego temperatury.
Konstrukcja stropowa zasilacza chłodzonego bezpośrednio znana z opisu patentowego USA nr 4,511,385 jest konstrukcją bardzo złożoną, stanowiącą biegnący wzdłużnie szereg elementów, z których każdy zawiera poprzeczny układ pewnej liczby pojedynczych części. Części w poszczególnych układach poprzecznych mają łącznie złożony kształt w kierunku poprzecznym w celu wyznaczenia biegnących wzdłużnie barier ograniczających przepływ powietrza chłodzącego do środkowej części zasilacza, i ograniczających przepływ strumienia produktów spalania z bocznych palników grzewczych do bocznych obszarów zasilacza. Taki wieloczęściowy strop jest trudny do zainstalowania, zaś poszczególne części wykazują tendencje do przesuwania się względem siebie po pewnym czasie, w wyniku czego między przyległymi powierzchniami lub elementami stropowymi powstają pęknięcia lub wolne przestrzenie. Ponadto, w celu optymalnej kontroli równomiernego rozkładu temperatury w strumieniu
189 332 szkła w zasilaczu niezbędne jest sterowanie płomieniem palników po obu stronach zasilacza, niezależnie od palników po drugiej stronie zasilacza, zaś znane zasilacze chłodzone bezpośrednio nie były wyposażone w takie systemy indywidualnego sterowania. Czynnik ten jest szczególnie istotny w nowoczesnych zasilaczach, które są szersze niż stosowane poprzednio, w celu wydłużenia czasu retencji szkła.
Z opisu patentowego EP 0503883 znany jest zasilacz mający wydłużoną, poziomą wannę posiadającą koniec wlotowy i wylotowy. Wanna jest przykryta konstrukcją stropową zawierającą szereg biegnących wzdłużnie elementów stropowych przechodzących poprzecznie do wanny. Wewnętrzna powierzchnia każdego z elementów zawiera trzy części wklęsłe i dwie wypukłe oraz otwory do wprowadzania i odprowadzania chłodziwa.
W tym rozwiązaniu chłodziwo jest wprowadzane od góry wzdłuż głównej osi zasilacza poprzez otwory, co powoduje wydłużenie drogi chłodziwa.
Celem obecnego wynalazku jest opracowanie zasilacza chłodzonego w osi środkowej prostego w konstrukcji i wydajnego.
Zasilacz chłodzony bezpośrednio i grzany bocznie do chłodzenia stopionego szkła z pieca do topienia szkła podczas jego przepływu do urządzenia formującego, zawierający: wydłużoną, ustawioną poziomo, izolowaną wannę posiadającą koniec wlotowy przyjmujący stopione szkło z pieca do topienia szkła oraz koniec wylotowy odprowadzający stopione szkło do urządzenia formującego, konstrukcję stropową przykrywającą, co najmniej część izolowanej wanny, przy czym konstrukcja stropowa zawiera szereg biegnących wzdłużnie ogniotrwałych elementów stropowych, z których każdy ma budowę monolityczną i przechodzi poprzecznie do izolowanej wanny z jednej strony tej izolowanej wanny na drugą, przy czym każdy z tych elementów stropowych posiada wewnętrzną powierzchnię z pierwszą i drugą wklęsłą częścią powierzchni, skierowaną do dołu i biegnącą wzdłużnie, trzecią część wklęsłą powierzchni, skierowaną w dół i przechodzącą wzdłużnie między skierowaną w dół pierwszą i drugą częścią wklęsłą powierzchni oraz pierwszą i drugą wypukłą część powierzchni, skierowaną do dołu i biegnącą wzdłużnie, przy czym wypukłe części powierzchni są usytuowane między trzecią częścią wklęsłą powierzchni a jedną z pierwszej i drugiej wklęsłych części powierzchni i co najmniej jeden palnik ustawione poprzecznie naprzeciw siebie, przy czym, co najmniej jeden z pierwszych palników i co najmniej jeden z drugich palników jest skierowany do pierwszej przestrzeni znajdującej się pod pierwszą częścią wklęsłą powierzchni zaś drugi, z co najmniej jednego z pierwszych i drugich palników jest skierowany do drugiej przestrzeni znajdującej się pod drugą częścią wklęsłą powierzchni, zaś stropowy element jest wyposażony w co najmniej jedno przejście chłodziwa zakończone, co najmniej jednym otworem oraz w co najmniej jeden wylot chłodziwa według wynalazku charakteryzuje się tym, że przejście jest usytuowane w stropowym elemencie poprzecznie do tego elementu stropowego, a otwór jest usytuowany pomiędzy powierzchniami wypukłymi pierwszą i drugą na trzeciej wklęsłej powierzchni, a wylot jest oddalony wzdłużnie od przejścia, przy czym każdemu wylotowi chłodziwa odpowiada wiele przejść. Szereg elementów stropowych jest umieszczonych nad częścią chłodzącą oddzieloną od części wyrównawczej ogniotrwałą ścianą przepustu skierowaną w dół i ułożoną w poprzek izolowanej wanny pomiędzy końcami wlotowym i wylotowym. Wylot chłodziwa utworzony jest przez wybranie w końcu jednego z elementów stropowych oraz przeciwległe wybranie w końcu przylegającego elementu stropowego. Co najmniej część izolowanej wanny jest ukształtowana między końcem wlotowym a ścianą przepustu. Co najmniej fragment części wyrównawczej jest zakryty, co najmniej jednym stropowym elementem, przy czym ten stropowy element części wyrównawczej posiada powierzchnię wewnętrzną której kształt w przekroju poprzecznym jest podobny do wewnętrznej powierzchni elementów stropowych części chłodzącej, przy czym wewnętrzna powierzchnia, co najmniej jednego stropowego elementu części wyrównawczej jest ścięta w kierunku podłużnym i odległość między wewnętrzną powierzchnią stropowego elementu części wyrównawczej a górną powierzchnią strumienia stopionego szkła przepływającego poniżej stopniowo maleje. Stropowy element części wyrównawczej zawiera wylot chłodziwa z części wyrównawczej, umieszczony centralnie nad strumieniem stopionego szkła. Wylot chłodziwa części wyrównawczej ukształtowany jest przez wybranie w końcu jednego ze stropowych
189 332 elementów części wyrównawczej oraz przeciwległe wybranie w końcu przylegającego stropowego elementu części wyrównawczej.
Zaletą rozwiązania jest duża skuteczność chłodzenia ze względu na skrócenie drogi przepływu strumienia chłodziwa.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 - przedstawia zasilacz w częściowym rzucie z góry; fig. 2 przedstawia zasilacz w przekroju wzdłuż linii 2-2 z fig. 1; fig. 3 - przedstawia zasilacz w przekroju wzdłuż linii 3-3 z fig. 1; fig. 4 - przedstawia element z fig. 1-3 w rzucie z góry; fig. 5 - przedstawia zasilacz w przekroju wzdłuż linii 5-5 z fig. 2; fig. 6 przedstawia zasilacz w przekroju wzdłuż linii 6-6 z fig. 2; fig. 7 - przedstawia zasilacz w przekroju wzdłuż linii 7-7 z fig. 2, fig. 8 - przedstawia widok perspektywiczny części zasilacza z fig. 1-3.
Zasilacz 20 składa się z części chłodzącej 22 oraz części wyrównawczej 24. Zasilacz 20 ma wydłużoną poziomą izolowaną wannę 26 przez którą strumień stopionego szkła płynie, na fig. 1 i 2 z prawej ku lewej stronie rysunku, z pieca do topienia, nie pokazanego, do zasilającej czaszy 28, z której doprowadzany jest grawitacyjnie do urządzenia formującego, również nie pokazanego.
Jak pokazano na fig. 2 i 3, część chłodząca 22 zasilacza 20 przykryta jest biegnącymi wzdłużnie szeregami stropowych elementów 30, z których każdy przechodzi całkowicie od jednej do drugiej strony izolowanej wanny 26. Każdy stropowy element 30 odlewany jest z odpowiedniego materiału ogniotrwałego i posiada powierzchnię wewnętrzną z wklęsłymi częściami pierwszą 30a i drugą 30b biegnącymi wzdłużnie do zasilacza 20 w pobliżu jego boków, trzecią wklęsłą częścią 30c biegnącą wzdłużnie do zasilacza 20 nad jego osią środkową oraz wypukłe części pierwszą 30d i drugą 30e oddzielające odpowiednio wklęsłe części pierwszą 30a i trzecią 30c oraz drugą 30b trzecią 30c. Palniki 32, korzystnie typu opalanego gazem, umieszczone są wzdłuż przeciwległych ścian bocznych zasilacza 20 i są skierowane tak, by płomień palił się poprzecznie do kierunku przepływu szkła przez zasilacz 20. Palniki 32 ogrzewają części strumienia szkła wewnątrz zasilacza 20 przylegające do zewnętrznych krawędzi zasilacza 20, lecz nie ogrzewają znacznie szkła w obszarze środkowym zasilacza 20 z uwagi na obecność wypukłych części pierwszej 30d i drugiej 30e stropowego elementu 30, które zasadniczo ograniczają przepływ produktów spalania z palników 32 do zewnętrznych obszarów zasilacza 20 i hamują promieniową wymianę ciepła między zewnętrznymi obszarami zasilacza 20 i obszarem środkowym. W tym celu stropowy element 30 wyposażony jest w wyciągowe kanały 34 do odprowadzania produktów spalania z palników 32 zasilacza 20 w miejscach znajdujących się pod wklęsłymi częściami 30a, 30b stropowego elementu 30. Wyciągowe kanały 34 wzdłuż obu stron każdego stropowego elementu 30 uchodzą do wzdłużnego kanału 36 przez wzdłużnie rozmieszczone otwory, z których każdy wyposażony jest w regulowaną zamykającą zasuwę 38 pokazaną schematycznie, do sterowania ciągiem w kanałach 36. Korzystnie, płomień palników 32 po jednej stronie zasilacza 20 będzie sterowany niezależnie od płomienia palników 32 po drugiej stronie zasilacza 20 w celu zapewnienia optymalnego rozkładu temperatury w stopionym szkle przepływającym przez zasilacz 20. Jest to szczególnie ważne w przypadku zasilaczy 20 stosowanych w obróbce mieszanek szkła bursztynowego, które są szczególnie wrażliwe na wysokie różnice temperatur.
Część strumienia stopionego szkła w zasilaczu 20, która znajduje się pod trzecią wklęsłą częścią 30c stropowego elementu 30 chłodzona jest przede wszystkim przez chłodzenie promieniowe do wewnętrznej powierzchni trzeciej wklęsłej części 30c, która jest szybko chłodzona od spodu strumieniem powietrza łub innego chłodziwa gazowego. Powietrze wprowadzane jest do zasilacza 20 z jednej lub kilku dmuchaw, poprzez szereg poprzecznie przechodzących, wzdłuznie rozmieszczonych przejść 40 tak, by przechodziło wzdłuż osi środkowej zasilacza 20 do któregoś z wylotów 42 powietrza chłodzącego. Wypukłe części pierwsza 30d i druga 30e wewnętrznej powierzchni każdego stropowego elementu 30 zasadniczo ograniczają przepływ powietrza chłodzącego do zewnętrznych obszarów zasilacza 20, to jest obszarów umieszczonych pod wklęsłymi częściami pierwszą. 30a i drugą 30b oraz zasadniczo ograniczają przepływ produktów spalania z obszarów zewnętrznych zasilacza 20 do obszaru znajdującego się poniżej wewnętrznej powierzchni trzeciej wklęsłej części 30c.
189 332
Wyloty 42 powietrza chłodzącego utworzone są przez przeciwległe wybrania 42a, 42b w przylegających do siebie stropowych elementach 30 zaś każdy wylot 42 wyposażony jest z zamykającą zasuwę 44, pokazaną schematycznie, w celu sterowania ciągiem w wylocie 42. Zamykające zasuwy 44 pozwalają na utrzymanie nadciśnienia w części chłodzącej 22. Szybkość przepływu powietrza regulowana jest położeniem zamykających zasuw 44 lub przez wykorzystanie wentylatora o zmiennej szybkości.
Między częścią chłodzącą 22 i częścią wyrównawczą 24 zasilacza 20 znajduje się przegroda w postaci ogniotrwałej ściany przepustu 46 umieszczonej w poprzek zasilacza 20 w położenia nad przepływającym szkłem w dół do położenia nieco powyżej poziomu zawartego w zasilaczu 20 szkła. Ściana przepustu 46 służy do izolowania części chłodzącej 22 od części wyrównawczej 24 w celu zapobieżenia wymianie ciepła między nimi przez promieniowanie i umożliwienia utrzymania w razie potrzeby odmiennych ciśnień wewnętrznych w części chłodzącej 22 i części wyrównawczej 24.
Jak widać na fig. 1, poprzeczna szerokość odcinka przepływu szkła zasilającej czaszy 28 jest znacznie mniejsza od szerokości przepływu szkła części chłodzącej 22 zasilacza 20. W celu uniknięcia martwych punktów w stopionym szkle w części wyrównawczej 24 zasilacza 20 w wyniku zmniejszonej szerokości przepływu szkła w zasilającej czaszy 28 względem części chłodzącej 22, część wyrównawcza 24 zasilacza 20 wyposażona jest w stożek zbieżny w kierunku przepływu stopionego szkła przez zasilacz 20. Tak więc szerokość strumienia stopionego szkła przepływającego z części wyrównawczej 24 do zasilającej czaszy 28 jest zasadniczo taka sama jak szerokość zasilającej czaszy 28 zaś strop części wyrównawczej 24 określony jest przez jeden lub więcej, korzystnie dwa stropowe elementy 50, 52. Stropowe elementy 50, 52 posiadają w przekroju poprzecznym kształt podobny do każdego ze stropowych elementów 30, jak najlepiej pokazano na fig. 8. Ponadto, jak pokazano na fig. 2, stropowe elementy 50, 52 części wyrównawczej 24 posiadają powierzchnię nachyloną w dół w kierunku podłużnym w celu stopniowego zmniejszania odległości między wewnętrzną powierzchnią każdego ze stropowych elementów 50, 52 a strumieniem stopionego szkła płynącym poniżej. W razie potrzeby po obu stronach części wyrównawczej 24 mogą być umieszczone dodatkowe palniki, korzystnie przy jej początku (patrząc w kierunku przepływu) lub w jej końcu przykrytym stropowym elementem 50, jak pokazano na fig. 6. Tak czy inaczej stropowe elementy 50, 52 posiadają pasujące do siebie wybrania 50a, 52a określające wylot 54 powietrza chłodzącego z części wyrównawczej 24 zaś przejścia 56 wlotu powietrza umieszczono w stropowym elemencie 50 w celu doprowadzania powietrza chłodzącego do części wyrównawczej 24, jeśli potrzebne jest dodatkowe chłodzenie strumienia szkła przepływającego przez nią. Część wyrównawcza 24 również wyposażona jest w zamykającą zasuwę 58, pokazaną schematycznie, w celu sterowania ciągiem w wylocie 54.
Jeśli wymagane jest zwiększenie zdolności chłodzenia zasilacza 20, na przykład przy obróbce szkła o składzie posiadającym wyższą temperaturę topienia niż szkło zwykle poddawane obróbce w zasilaczu 20, dodatkową zdolność chłodzenia można zapewnić przez wyposażenie części chłodzącej 22 w rozmieszczony wzdłużnie szereg dolnych chłodzących zespołów 60. Każdy dolny chłodzący zespół 60 zawiera ślepy otwór 62 w dolnej zewnętrznej powierzchni izolowanej wanny 26 i umieszczony wzdłuż podłużnej osi środkowej wanny 26. Każdy ślepy otwór 62 dodawany jest korzystnie, gdy zasilacz 20 pracuje w podwyższonej temperaturze w celu uniknięcia zniekształcenia lub złego rozmieszczenia w wyniku rozszerzania cieplnego, a w każdym ślepym otworze 62 umieszczany jest zamknięty metalowy kanister 64. Powietrze lub inne powietrze chłodzące jest następnie wpuszczane do każdego kanistra 64 z wlotowej rury 66, pokazanej fragmentarycznie. Gdy dodatkowe chłodzenie dna zapewniane przez chłodzące zespoły 60 nie jest już potrzebne, kanister 64 i wlotową rurę 66 można usunąć, a ślepe otwory 62 zamknąć materiałem ogniotrwałym. Dla zapewnienia maksimum chłodzenia w razie potrzeby każdy ślepy otwór 62 może przechodzić przez całą grubość materiału ogniotrwałego do ostatniej jego warstwy lub nawet całkowicie na wylot, do kanału szkła.
189 332
189 332
FIG.4
FIG. 3
189 332 ,46 ' / / /, ;S>
zz:
FIG. 5
FIG. 6
189 332
FIG. 7
FIG. 8
189 332
FIG. I
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz.
Cena 4,00 zł.

Claims (7)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Zasilacz chłodzony bezpośrednio i grzany bocznie do chłodzenia stopionego szkła z pieca do topienia szkła podczas jego przepływu do urządzenia formującego, zawierający wydłużoną, ustawioną poziomo, izolowaną wannę posiadającą koniec wlotowy przyjmujący stopione szkło z pieca do topienia szkła oraz koniec wylotowy odprowadzający stopione szkło do urządzenia formującego, konstrukcję stropową przykrywającą, co najmniej część izolowanej wanny, przy czym konstrukcja stropowa zawiera szereg biegnących wzdłużnie ogniotrwałych elementów stropowych, z których każdy ma budowę monolityczną i przechodzi poprzecznie do izolowanej wanny z jednej strony tej izolowanej wanny na drugą, przy czym każdy z tych elementów stropowych posiada wewnętrzną powierzchnię z pierwszą i drugą wklęsłą częścią powierzchni, skierowaną do dołu i biegnącą wzdłużnie, trzecią część wklęsłą powierzchni, skierowaną w dół i przechodzącą wzdłużnie między skierowaną w dół pierwszą i drugą częścią wklęsłą powierzchni oraz pierwszą i drugą wypukłą część powierzchni, skierowaną do dołu i biegnącą wzdłużnie, przy czym wypukłe części powierzchni są usytuowane między trzecią częścią wklęsłą powierzchni a jedną z pierwszej i drugiej wklęsłych części powierzchni i co najmniej jeden palnik ustawiony poprzecznie naprzeciw siebie, przy czym, co najmniej jeden z pierwszych palników i co najmniej jeden z drugich palników jest skierowany do pierwszej przestrzeni znajdującej się pod pierwszą częścią wklęsłą powierzchni zaś drugi, z co najmniej jednego z pierwszych i drugich palników jest skierowany do drugiej przestrzeni znajdującej się pod drugą częścią wklęsłą powierzchni, zaś stropowy element jest wyposażony, w co najmniej jedno przejście chłodziwa zakończone, co najmniej jednym otworem oraz w co najmniej jeden wylot chłodziwa, znamienny tym, że przejście (40) jest usytuowane w stropowym elemencie (30) poprzecznie do tego elementu stropowego (30), a otwór jest usytuowany pomiędzy powierzchniami wypukłymi pierwszą (30d) i drugą (30e) na trzeciej wklęsłej powierzchni (30c), a wylot (42) jest oddalony wzdłużnie od przejścia (40), przy czym każdemu wylotowi (42) chłodziwa odpowiada wiele przejść (40).
  2. 2. Zasilacz według zastrz. 1, znamienny tym, że szereg elementów stropowych (30) jest umieszczonych nad częścią chłodzącą (22) oddzieloną od części wyrównawczej (24) ogniotrwałą ścianą przepustu (46) skierowaną w dół i ułożoną w poprzek izolowanej wanny (26) pomiędzy końcami wlotowym i wylotowym.
  3. 3. Zasilacz według zastrz. 1, znamienny tym, że wylot (42) chłodziwa utworzony jest przez wybranie (42a) w końcu jednego z elementów stropowych (30) oraz przeciwległe wybranie (42b) w końcu przylegającego elementu stropowego (30).
  4. 4. Zasilacz według zastrz. 2, znamienny tym, że co najmniej część izolowanej wanny (26) jest ukształtowana między końcem wlotowym a ścianą przepustu (46).
  5. 5. Zasilacz według zastrz. 2, znamienny tym, że co najmniej fragment części wyrównawczej (24) jest zakryty, co najmniej jednym stropowym elementem (50, 52), przy czym ten stropowy element (50, 52) części wyrównawczej (24) posiada powierzchnię wewnętrzną której kształt w przekroju poprzecznym jest podobny do wewnętrznej powierzchni elementów stropowych (30) części chłodzącej (22), przy czym wewnętrzna powierzchnia, co najmniej jednego stropowego elementu (50, 52) części wyrównawczej (24) jest ścięta w kierunku podłużnym i odległość między wewnętrzną powierzchnią stropowego elementu (50, 52) części wyrównawczej (24) a górną powierzchnią strumienia stopionego szkła przepływającego poniżej stopniowo maleje.
  6. 6. Zasilacz według zastrz. 5, znamienny tym, że stropowy element (50, 52) części wyrównawczej (24) zawiera wylot (54) chłodziwa z części wyrównawczej (24), umieszczony centralnie nad strumieniem stopionego szkła.
  7. 7. Zasilacz według zastrz. 6, znamienny tym, że wylot (54) chłodziwa części wyrównawczej (24) ukształtowany jest przez wybranie (50a) w końcu jednego ze stropowych
    189 332 elementów (50) części wyrównawczej (24) oraz przeciwległe wybranie (50b) w końcu przylegającego stropowego elementu (50) części wyrównawczej (24).
PL96314330A 1995-05-19 1996-05-17 Zasilacz chłodzony bezpośrednio i grzany bocznie PL189332B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US08/444,498 US5718741A (en) 1995-05-19 1995-05-19 Directly cooled, side fired forehearth

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL314330A1 PL314330A1 (en) 1996-11-25
PL189332B1 true PL189332B1 (pl) 2005-07-29

Family

ID=23765163

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96314330A PL189332B1 (pl) 1995-05-19 1996-05-17 Zasilacz chłodzony bezpośrednio i grzany bocznie

Country Status (24)

Country Link
US (3) US5718741A (pl)
EP (1) EP0743287B1 (pl)
JP (1) JP3124927B2 (pl)
KR (1) KR100289463B1 (pl)
CN (1) CN1137061C (pl)
AT (1) ATE203740T1 (pl)
AU (1) AU705502B2 (pl)
BR (1) BR9602346A (pl)
CA (1) CA2176436C (pl)
CZ (1) CZ289020B6 (pl)
DE (1) DE69614188T2 (pl)
DK (1) DK0743287T3 (pl)
EE (1) EE03432B1 (pl)
ES (1) ES2161315T3 (pl)
GR (1) GR3036957T3 (pl)
HU (1) HU219846B (pl)
MY (1) MY127665A (pl)
NZ (1) NZ286585A (pl)
PE (1) PE6497A1 (pl)
PL (1) PL189332B1 (pl)
PT (1) PT743287E (pl)
TR (1) TR199600407A1 (pl)
TW (1) TW438729B (pl)
ZA (1) ZA963910B (pl)

Families Citing this family (52)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5718741A (en) * 1995-05-19 1998-02-17 Owens-Brockway Glass Container Inc. Directly cooled, side fired forehearth
US6044667A (en) * 1997-08-25 2000-04-04 Guardian Fiberglass, Inc. Glass melting apparatus and method
US6151918A (en) * 1998-08-07 2000-11-28 Owens-Brockway Glass Container Inc. Forehearth feeder tube lift system
KR100400688B1 (ko) * 2001-01-30 2003-10-08 한국전기초자 주식회사 용융유리 피더용 냉각장치
KR100400689B1 (ko) * 2001-01-30 2003-10-08 한국전기초자 주식회사 용융유리 피더용 냉각장치
LT5291B (lt) 2004-03-24 2005-12-27 Owens-Brockway Glass Container Inc. Maitinimo kanalo tiekimo vamzdžio kėlimo sistema
US8113018B2 (en) * 2006-12-14 2012-02-14 Ocv Intellectual Capital, Llc Apparatuses for controlling the temperature of glass forming materials in forehearths
IT1391154B1 (it) * 2008-08-07 2011-11-18 F I R E S R L Canale o distributore per forno per vetro e procedimento estrazione fumi dal canale
US8266853B2 (en) * 2009-05-12 2012-09-18 Vanocur Refractories Llc Corbel repairs of coke ovens
US8650914B2 (en) 2010-09-23 2014-02-18 Johns Manville Methods and apparatus for recycling glass products using submerged combustion
US9021838B2 (en) 2010-06-17 2015-05-05 Johns Manville Systems and methods for glass manufacturing
US8973400B2 (en) 2010-06-17 2015-03-10 Johns Manville Methods of using a submerged combustion melter to produce glass products
US8991215B2 (en) 2010-06-17 2015-03-31 Johns Manville Methods and systems for controlling bubble size and bubble decay rate in foamed glass produced by a submerged combustion melter
US8875544B2 (en) 2011-10-07 2014-11-04 Johns Manville Burner apparatus, submerged combustion melters including the burner, and methods of use
US8707740B2 (en) 2011-10-07 2014-04-29 Johns Manville Submerged combustion glass manufacturing systems and methods
US8769992B2 (en) 2010-06-17 2014-07-08 Johns Manville Panel-cooled submerged combustion melter geometry and methods of making molten glass
US9096453B2 (en) 2012-06-11 2015-08-04 Johns Manville Submerged combustion melting processes for producing glass and similar materials, and systems for carrying out such processes
US8997525B2 (en) 2010-06-17 2015-04-07 Johns Manville Systems and methods for making foamed glass using submerged combustion
US9115017B2 (en) 2013-01-29 2015-08-25 Johns Manville Methods and systems for monitoring glass and/or foam density as a function of vertical position within a vessel
US8707739B2 (en) 2012-06-11 2014-04-29 Johns Manville Apparatus, systems and methods for conditioning molten glass
US9032760B2 (en) 2012-07-03 2015-05-19 Johns Manville Process of using a submerged combustion melter to produce hollow glass fiber or solid glass fiber having entrained bubbles, and burners and systems to make such fibers
US8973405B2 (en) 2010-06-17 2015-03-10 Johns Manville Apparatus, systems and methods for reducing foaming downstream of a submerged combustion melter producing molten glass
US9776903B2 (en) 2010-06-17 2017-10-03 Johns Manville Apparatus, systems and methods for processing molten glass
US10322960B2 (en) 2010-06-17 2019-06-18 Johns Manville Controlling foam in apparatus downstream of a melter by adjustment of alkali oxide content in the melter
US9096452B2 (en) 2010-06-17 2015-08-04 Johns Manville Methods and systems for destabilizing foam in equipment downstream of a submerged combustion melter
US9533905B2 (en) 2012-10-03 2017-01-03 Johns Manville Submerged combustion melters having an extended treatment zone and methods of producing molten glass
US9643869B2 (en) 2012-07-03 2017-05-09 Johns Manville System for producing molten glasses from glass batches using turbulent submerged combustion melting
EP2903941A4 (en) 2012-10-03 2016-06-08 Johns Manville METHOD AND SYSTEMS FOR DESTABILIZING FOAM IN A DEVICE HAVING BEEN SWITCHED DOWN UNDERWATER COMBUSTION FURNACE
US9227865B2 (en) 2012-11-29 2016-01-05 Johns Manville Methods and systems for making well-fined glass using submerged combustion
CN103130398B (zh) * 2013-03-25 2015-05-13 芜湖东旭光电科技有限公司 一种浮法玻璃流道
SI2999923T1 (sl) 2013-05-22 2018-11-30 Johns Manville Potopni zgorevalni talilnik z izboljšanim gorilnikom in ustrezen postopek
US9777922B2 (en) 2013-05-22 2017-10-03 Johns Mansville Submerged combustion burners and melters, and methods of use
WO2014189506A1 (en) 2013-05-22 2014-11-27 Johns Manville Submerged combustion burners and melters, and methods of use
WO2014189504A1 (en) 2013-05-22 2014-11-27 Johns Manville Submerged combustion burners
WO2014189501A1 (en) 2013-05-22 2014-11-27 Johns Manville Submerged combustion burners, melters, and methods of use
US10183884B2 (en) 2013-05-30 2019-01-22 Johns Manville Submerged combustion burners, submerged combustion glass melters including the burners, and methods of use
US9731990B2 (en) 2013-05-30 2017-08-15 Johns Manville Submerged combustion glass melting systems and methods of use
US10858278B2 (en) 2013-07-18 2020-12-08 Johns Manville Combustion burner
GB201418727D0 (en) * 2014-10-21 2014-12-03 Five Stein Ltd Forehearths and burner blocks for use therein
US9751792B2 (en) 2015-08-12 2017-09-05 Johns Manville Post-manufacturing processes for submerged combustion burner
US10041666B2 (en) 2015-08-27 2018-08-07 Johns Manville Burner panels including dry-tip burners, submerged combustion melters, and methods
US10670261B2 (en) 2015-08-27 2020-06-02 Johns Manville Burner panels, submerged combustion melters, and methods
US9815726B2 (en) 2015-09-03 2017-11-14 Johns Manville Apparatus, systems, and methods for pre-heating feedstock to a melter using melter exhaust
US9982884B2 (en) 2015-09-15 2018-05-29 Johns Manville Methods of melting feedstock using a submerged combustion melter
US10837705B2 (en) 2015-09-16 2020-11-17 Johns Manville Change-out system for submerged combustion melting burner
US10081563B2 (en) 2015-09-23 2018-09-25 Johns Manville Systems and methods for mechanically binding loose scrap
US10144666B2 (en) 2015-10-20 2018-12-04 Johns Manville Processing organics and inorganics in a submerged combustion melter
US10246362B2 (en) 2016-06-22 2019-04-02 Johns Manville Effective discharge of exhaust from submerged combustion melters and methods
US10337732B2 (en) 2016-08-25 2019-07-02 Johns Manville Consumable tip burners, submerged combustion melters including same, and methods
US10301208B2 (en) 2016-08-25 2019-05-28 Johns Manville Continuous flow submerged combustion melter cooling wall panels, submerged combustion melters, and methods of using same
US10196294B2 (en) 2016-09-07 2019-02-05 Johns Manville Submerged combustion melters, wall structures or panels of same, and methods of using same
US10233105B2 (en) 2016-10-14 2019-03-19 Johns Manville Submerged combustion melters and methods of feeding particulate material into such melters

Family Cites Families (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1893061A (en) * 1929-09-19 1933-01-03 Hartford Empire Co Forehearth for molten glass
US1900361A (en) * 1929-10-23 1933-03-07 Hartford Empire Co Forehearth for molten glass
US2085328A (en) * 1935-12-14 1937-06-29 Hartford Empire Co Forehearth for molten glass
US2144973A (en) * 1937-04-01 1939-01-24 Hartford Empire Co Forehearth for molten glass
US2616380A (en) * 1950-06-14 1952-11-04 Emhart Mfg Co Forehearth roof structure
GB768932A (en) * 1954-06-24 1957-02-20 Emhart Mfg Co Improvements in or relating to cooling section of a forehearth for molten glass
FR1450020A (fr) * 1965-10-04 1966-05-06 Australian Gas Light Company Perfectionnements au chauffage des connexions de feeders utilisées dans l'industrie du verre pour alimenter des machines à mouler
FR2220480B1 (pl) * 1973-03-06 1978-06-23 Emballage Ste Gle Pour
US4294603A (en) * 1979-09-04 1981-10-13 Emhart Industries, Inc. Glass forehearth construction
US4511385A (en) * 1983-10-17 1985-04-16 Owens-Illinois, Inc. Forehearth for molten glass and method of using same
US4552579A (en) * 1983-12-07 1985-11-12 Emhart Industries, Inc. Glass forehearth
US4680051A (en) * 1983-12-07 1987-07-14 Emhart Industries, Inc. Glass forehearth
FR2567118B1 (fr) * 1984-07-04 1986-11-14 Air Liquide Procede de chauffage d'un canal contenant du verre a l'aide de flammes oxy-combustibles
US4662927A (en) * 1985-12-17 1987-05-05 Emhart Industries, Inc. Glass temperature preconditioning system in a distribution channel
IE62764B1 (en) * 1989-06-16 1995-02-22 Ardagh Glass Ltd Method and apparatus for equalization of temperature in a forehearth in glass manufacture
US5169424A (en) * 1990-05-07 1992-12-08 Grinnen Kent F Forehearth structure
GB9023638D0 (en) * 1990-10-31 1990-12-12 Ward Clive Method and apparatus for conveying molten glass
GB9105263D0 (en) * 1991-03-13 1991-04-24 Parkinson Spencer Refractories Feeder forehearth
US5383949A (en) * 1994-06-06 1995-01-24 Emhart Glass Machinery Investments Inc. Glass forehearth
US5718741A (en) * 1995-05-19 1998-02-17 Owens-Brockway Glass Container Inc. Directly cooled, side fired forehearth

Also Published As

Publication number Publication date
DE69614188D1 (de) 2001-09-06
US5718741A (en) 1998-02-17
CA2176436C (en) 2006-12-05
KR100289463B1 (ko) 2001-06-01
ZA963910B (en) 1996-11-25
ES2161315T3 (es) 2001-12-01
CA2176436A1 (en) 1996-11-20
CZ143096A3 (en) 1997-04-16
CZ289020B6 (cs) 2001-10-17
NZ286585A (en) 1997-12-19
HUP9601306A3 (en) 1999-03-29
AU705502B2 (en) 1999-05-27
EP0743287A2 (en) 1996-11-20
AU5230596A (en) 1996-11-28
ATE203740T1 (de) 2001-08-15
JPH08325020A (ja) 1996-12-10
PT743287E (pt) 2002-01-30
TR199600407A1 (tr) 1997-03-21
US6134921A (en) 2000-10-24
GR3036957T3 (en) 2002-01-31
EE03432B1 (et) 2001-06-15
HU9601306D0 (en) 1996-07-29
EP0743287B1 (en) 2001-08-01
DE69614188T2 (de) 2002-04-25
JP3124927B2 (ja) 2001-01-15
DK0743287T3 (da) 2001-10-08
MX9601870A (es) 1997-07-31
US5944864A (en) 1999-08-31
BR9602346A (pt) 1998-09-01
MY127665A (en) 2006-12-29
CN1137061C (zh) 2004-02-04
HUP9601306A2 (en) 1997-06-30
PE6497A1 (es) 1997-04-05
EP0743287A3 (pl) 1997-01-02
CN1143615A (zh) 1997-02-26
HU219846B (hu) 2001-08-28
PL314330A1 (en) 1996-11-25
KR960041093A (ko) 1996-12-17
TW438729B (en) 2001-06-07
EE9600046A (et) 1996-12-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL189332B1 (pl) Zasilacz chłodzony bezpośrednio i grzany bocznie
CA1232457A (en) Glass forehearth
EP0576934B1 (en) Calcination furnace
EP0403184B1 (en) Glass melting
KR100518336B1 (ko) 가열 소재상의 온도편차를 감소시키는 방법및 스키드부재와 이를 이용한 스키드 장치
EP0228841A1 (en) Glass distribution system
JPH0438694B2 (pl)
EA011701B1 (ru) Способ и устройство для обработки слоя сыпучего материала
US4680051A (en) Glass forehearth
US20020002951A1 (en) Heating installation for a reactor
FI83760C (fi) Foerfarande och anordning foer framstaellning av glas eller liknande.
US5573569A (en) Method for conditioning and homogenizing a glass stream
EA004258B1 (ru) Индукционная печь для получения стали
JPS62501229A (ja) 装填物加熱装置
CN211147341U (zh) 一种燃烧加热循环系统
KR0135750Y1 (ko) 플라즈마 히터가 설치된 턴디쉬의 용강교반용 블록
PL190813B1 (pl) Zespół rusztów kotła grzejnego
MXPA96001870A (en) Contracrisol exposed to side fire, cooled directame
KR20040095966A (ko) 증발기