PL188871B1 - Zapałki kartonowe, zwłaszcza do książeczek zapałek oraz sposób wytwarzania zapałek kartonowych - Google Patents

Zapałki kartonowe, zwłaszcza do książeczek zapałek oraz sposób wytwarzania zapałek kartonowych

Info

Publication number
PL188871B1
PL188871B1 PL99348641A PL34864199A PL188871B1 PL 188871 B1 PL188871 B1 PL 188871B1 PL 99348641 A PL99348641 A PL 99348641A PL 34864199 A PL34864199 A PL 34864199A PL 188871 B1 PL188871 B1 PL 188871B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
cardboard
strips
transverse side
matches
transverse
Prior art date
Application number
PL99348641A
Other languages
English (en)
Other versions
PL348641A1 (en
Inventor
Maximilian Schneider
Original Assignee
Maximilian Schneider
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=7870143&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL188871(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Maximilian Schneider filed Critical Maximilian Schneider
Publication of PL348641A1 publication Critical patent/PL348641A1/xx
Publication of PL188871B1 publication Critical patent/PL188871B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C06EXPLOSIVES; MATCHES
    • C06FMATCHES; MANUFACTURE OF MATCHES
    • C06F1/00Mechanical manufacture of matches
    • C06F1/16Manufacture of matches connected together, e.g. in bands or blocks

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Making Paper Articles (AREA)
  • Cartons (AREA)
  • Wrapping Of Specific Fragile Articles (AREA)
  • Paper (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
  • Chemical Or Physical Treatment Of Fibers (AREA)
  • Luminescent Compositions (AREA)
  • Toys (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)
  • Paints Or Removers (AREA)
  • Application Of Or Painting With Fluid Materials (AREA)
  • Solid Fuels And Fuel-Associated Substances (AREA)
  • Buffer Packaging (AREA)

Abstract

1 . Zapalki kartonowe, zwlaszcza do ksiazeczek zapalek, utwo- rzone z kartonika, majace pierwszy i drugi, lezacy zasadniczo naprzeciwlegle, bok poprzeczny, nadciecia, tworzace pierwsze paski z odcinkami koncowymi, na pierwszym poprzecznym boku, mase zaplonowa i korzystnie parafine, a na drugim poprzecznym boku drugie nadciecia, tworzace drugie paski z odcinkami konco- wymi, znamienne tym, ze pierwsze paski (5) na pierwszym od- cinku koncowym (7), wychodzacym od pierwszego boku poprze- cznego (3) i drugie paski (5) na drugim odcinku koncowym (7), wychodzacym od drugiego boku poprzecznego (3) sa uksztalto- wane jako jedna czesc z kartonikiem (1), a kartonik (1) korzystnie na duzej powierzchni lub na, co najmniej jednym pasku (5) ma, co najmniej motyw (15), haslo reklamowe 10 Sposób wytwarzalnia zapalek kartonowych, zwlaszcza do ksiazeczek zapalek, obejmujacy etapy wyciecia albo wykrojenie z materialu, w rodzaju papieru lub kartonu, co najmniej jednego kartonika, w którym na pierwszym boku poprzecznym kartonika nadciecia, tworzace pierwsze paski, których, co najmniej odcinki koncowe zaopatruje sie korzystnie w parafine lub mase zaplono- wa, a dodatkowo na drugim boku poprzecznym, który znajduje sie zasadniczo naprzeciw pierwszego poprzecznego boku, w kartoni- ku wykonuje sie nadciecia dla utworzenia drugich pasków, zna- mienny tym, ze kartonik (1), korzystnie przed lub po wykrojeniu zadrukowuje sie. co najmniej jednym motywem (15), haslem re- klamowym z tym ze odcinek w obszarze pierwszego boku po- przecznego (3) zadrukowuje sie od tylu, a odcinek w obszarze dru- giego boku poprzecznego (3) od przodu F ig . 1 A PL

Description

Przedmiotem wynalazku są zapałki kartonowe, zwłaszcza do książeczek zapałek oraz sposób wytwarzania zapałek kartonowych.
Tradycyjne zapałki kartonowe do książeczek zapałek podczas wytwarzania są wycinane z jednej warstwy kartonu do postaci kartonika, przy czym z jednego boku kartonika są utworzone nadcięcia, dzięki czemu zostają utworzone paski. Odcinki końcowe tych pasków są następnie na zmianę rozpierane, a następnie zaopatrywane w parafinę i masę zapłonową. Masa zapłonowa tworzy główki zapłonowe, które ze wszystkich stron wystają poza obwód odcinków końcowych i dlatego uniemożliwiają całkowite powrotne odgięcia rozpartych odcinków końcowych pasków. W ten sposób powstaje jedynie pozornie dwuwarstwowy układ zapałek.
Z opisu DE 296 140 75 Ul jest znane twarde pudełko papierosów z paskami zapałek, które są umieszczone wewnątrz wieczka pudełka i są z niego odchylane. Twarde pudełko i paski zapałek są wycinane lub wykrawane z tego samego arkusza, a więc z tego samego materiału. Przy tym poszczególne paski zapałek są połączone z boku przez perforowanie. Na końcach poszczególnych pasków zapałek jest nanoszony środek zapłonowy. Aby nie zakłócać wyglądu twardego pudełka w przypadku odgiętych pasków zapałek, są one zabarwione tak, jak leżąca pod nimi strona twardego pudełka i zadrukowane tym samym motywem.
Zadaniem wynalazku jest opracowanie ulepszonych zapałek kartonowych, zwłaszcza do książeczek zapałek o korzystnym wyglądzie.
Zadanie to zostało rozwiązane dzięki temu, że pierwsze paski na pierwszym odcinku końcowym, wychodzącym od pierwszego boku poprzecznego i drugie paski na drugim odcinku końcowym, wychodzącym od drugiego boku poprzecznego są ukształtowane jako jedna część, a kartonik korzystnie na dużej powierzchni lub na, co najmniej jednym pasku ma, co najmniej motyw, hasło reklamowe.
Korzystnie kartonik ma postać podłużną, przy czym podłużny wymiar kartonika jest, zwłaszcza prawie dwukrotnie większy od jego wymiaru poprzecznego, a nadcięcia w kierunku środka kartonika mają długość nieco większą od 1/3 długości podłużnych boków.
Według wynalazku pierwszy odcinek końcowy, wychodzący od pierwszego boku poprzecznego kartonika jest zagięty tak, że pierwszy bok poprzeczny leży korzystnie za drugim bokiem poprzecznym, a zagięty kartonik jest zamocowany w książeczce zapałek, tworząc dwuwarstwowy układ pasków, leżących jeden za drugim.
188 871
Korzystnie w kartoniku przybliżeniu pośrodku między bokami poprzecznymi i równolegle do nich znajduje się zwłaszcza liniowy obszar osłabienia, korzystnie perforowanie.
Według wynalazku pomiędzy poszczególnymi paskami nadcięcia i wykroje są tak wykonane, że poszczególne paski mają, co najmniej różną szerokość, kształt, przy czym kształt paska i nadrukowanego motywu są dopasowane do siebie.
Korzystnie zapałki zawierają barwną masę zapłonową.
Zapałki kartonowe według wynalazku, przy prostej konstrukcji zawierają na jednym kartoniku dużą ilość pojedynczych pasków. Przy tym wykonane są z jednej części, której odcinki końcowe są obrabiane w szczególny sposób. Książeczkę zapałek z takimi zapałkami kartonowymi można wytworzyć szybko i w prosty sposób, a przy tym uzyskuje się dużą ilość pasków zapałek faktycznie w dwóch warstwach, które leżą płasko jedna nad drugą i w zależności od ukształtowania poszczególnych pasków zapałek tworzą zamkniętą powierzchnię, która jest miła dla oka. Ukształtowanie wszystkich pasków po obu stronach boków poprzecznych pozwala na wyeliminowanie etapów roboczych, a tym samym oszczędza czas podczas wykrawania. Przy tym przygotowuje się łatwy do manipulacji, jednoczęściowy kartonik, który można dalej szybko i łatwo przetwarzać. Proporcja 1:2 boków poprzecznych i podłużnych umożliwia zagięcie kartonika do postaci płaskich, kwadratowych, a tym samym korzystnie wyglądających zapałek kartonowych. Korzystna jest proporcja z nieco krótszymi bokami podłużnymi, ponieważ dzięki temu książeczka zapałek może być wytwarzana jako kwadratowa z obwolutą, również zajmującą przestrzeń w kierunku wzdłużnym.
Zagięcie jednego szeregu pasków zapałek za drugim prowadzi do uzyskania rzeczywiście dwuwarstwowego układu rzędów zapałek przy dwóch gładkich, płaskich powierzchniach, które dobrze wyglądają optycznie i są wykorzystywane jako powierzchnie reklamowe. W przypadku odpowiednio jednakowo umieszczonych nadrukowanych motywów, wygląd całości przy wyrwaniu paska zapałek z przedniego rzędu nie jest zakłócony, dzięki czemu zostaje dłużej utrzymany efekt motywu lub sloganu reklamowego.
Jeżeli poszczególne motywy zostaną nadrukowane na paski zapałki, wówczas obraz miły dla oka pozostanie aż do wyrwania ostatniego paska zapałki. Obszar osłabienia umożliwia łatwe załamanie odcinka kartonika, a przy tym powstaje określona linia załamania, aby w ten sposób ułatwić ustawienie leżących jeden za drugim ' obrazów. Różne sposoby powlekania odcinków końcowych parafiną i masą zapłonową umożliwiają zastosowanie różnych już istniejących maszyn do obróbki i traktowania kartonu, w celu wytworzenia książeczek zapałek.
Szczególnie miłe dla oka i skuteczne z punktu widzenia reklamy są książeczki zapałek z paskami zapałek, których postać jest dopasowana do nadrukowanych motywów. Szczególnie nadają się motywy przedmiotów, które są dystrybuowane przez reklamodawcę, dzięki temu, że udostępniona jest płaska powierzchnia, a paski zapałek mogą mieć różną szerokość tak, że mogą być dopasowane do treści reklamy.
Zadaniem wynalazku jest również opracowanie uproszczonego sposobu wytwarzania zapałek kartonowych, zawierającego niewiele etapów wytwarzania.
Zadanie to zostało rozwiązane dzięki temu, że kartonik, korzystnie przed lub po wykrojeniu zadrukowuje się, co najmniej jednym motywem, hasłem reklamowym z tym, że odcinek w obszarze pierwszego boku poprzecznego zadrukowuje się od tyłu, a odcinek w obszarze drugiego boku poprzecznego od przodu.
Korzystnie w kartoniku drugie paski wytwarza się w tym samym etapie wytwarzania, co pierwsze paski, a kartonik wykonuje się w postaci podłużnej, przy czym podłużny wymiar kartonika jest zwłaszcza prawie dwukrotnie większy od jego wymiaru poprzecznego.
Według wynalazku, w kierunku środka kartonika na długości nieco większej niż 1/3 długości boków podłużnych wykonuje się nadcięcia, a pierwszy odcinek, wychodzący od pierwszego boku poprzecznego kartonika zagina się tak, że pierwszy bok poprzeczny leży korzystnie za drugim bokiem poprzecznym, przy czym zagięty kartonik mocuje się w książeczce zapałek, tworząc dwuwarstwowy układ pasków, leżących jeden za drugim.
Korzystnie w kartoniku w przybliżeniu pośrodku między bokami poprzecznymi i równolegle do nich tworzy się zwłaszcza liniowy obszar osłabienia, który stanowi perforowanie, które wykonuje się jednocześnie, korzystnie podczas wykrajania kartonika.
188 871
Według wynalazku, na paski w obszarach odcinków końcowych nanosi się parafinę i masę zapłonową.
Korzystnie oba obszary odcinków końcowych poddaje się obróbce jeden po drugim, a w międzyczasie kartonik obraca się.
Według wynalazku kartonik zagina się pod kątem korzystnie powyżej 90°, a mniej niż 180°, a poszczególne paski wykonuje się o różnej szerokości, kształcie.
Sposób wytwarzania zapałek kartonowych umożliwia szybkie wytwarzanie zapałek kartonowych do książeczek zapałek, z zastosowaniem niewielu etapów wytwarzania. Przy tym zbędne są zwłaszcza skomplikowane procesy, jak rozciąganie pasków na zmianę przed powleczeniem masą zapłonową, w celu przygotowania wystarczającej ilości pasków zapałek na kartonik.
Zapałki kartonowe według wynalazku są uwidocznione w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1A przedstawia przednią stronę zapałki kartonowej według pierwszej postaci wykonania, z wystającymi główkami zapłonowymi, fig. IB - tylną stronę zapałek kartonowych z fig. 1A, a fig. 2 - zapałki kartonowe według drugiej postaci wykonania z wystającymi główkami zapłonowymi, w której przednia strona jest uwidoczniona w górnej połowie rysunku a tylna strona - w dolnej połowie.
Jak jest to widoczne na fig. 1A i IB, z arkusza kartonu są wycinane lub wkrajane poszczególne kartoniki 1, które korzystnie mają podłużną postać, przy czym boki podłużne 2 kartonika 1 mają zwłaszcza prawie dwukrotnie większą długość od jego boków poprzecznych 3. Od obu stron boków poprzecznych 3 w głąb kartonika 1 prowadzą nadcięcia 4, dzięki czemu po jednym etapie wykrawania po obu stronach zostają ukształtowane paski 5. Nadcięcia 4 sięgają do środka kartonika 1, przy czym ich długość jest korzystnie nieco większa od 1/3 długości podłużnych krawędzi 2.
W kartoniku 1, korzystnie w przybliżeniu pośrodku między bokami poprzecznymi 3 i równolegle do nich lub do kierunku wzdłużnego nadcięć 4, jest wykonana linia osłabienia 6.
Linia osłabienia 6 może być ukształtowana przykładowo jako wykonany z innego materiału liniowy obszar, zarysowany od dolnej strony karb, wyciśnięty rowek albo korzystnie perforowanie. Perforowanie może być wykrojone przy wykrawaniu kartonika 1 z arkusza kartonu.
Linia osłabienia 6 ułatwia następujące w późniejszym etapie zagięcie lub załamanie dolnego według rysunku odcinka kartonika 1, za jego górnym odcinkiem. Po załamaniu kartonik 1 może być następnie sklejony do postaci książeczki zapałek, aby w ten sposób utworzyć faktycznie dwuwarstwowy układ pasków-, leżących jeden za drugim.
Po wykrawaniu końcowe odcinki 7 pasków są zaopatrzone w parafinę i masę zapłonową 9, przy czym do traktowania obu stron kartonika 1 z takimi końcowymi odcinkami 7 możliwe są różne procesy wytwarzania.
Przykładowo, aby zaopatrzyć końcowe odcinki 7 po obu stronach w parafinę i masę zapłonową 9, podczas, gdy są one jeszcze umieszczone w jednej płaszczyźnie, zaleca się obróbkę jednej strony, następnie obrócenie kartonika 1 i obróbkę odcinków końcowych 7 po drugiej stronie. Przeprowadza się to zwłaszcza przy stosowaniu kąpieli zanurzeniowej.
Alternatywnie końcowe odcinki 7 mogą być również natryskiwane lub smarowane parafiną i/lub masą zapłonową 9 przez odpowiednie urządzenia nanoszące. W tym przypadku zbędne jest obracanie kartonika 1, jeżeli urządzenie nanoszące jest wyposażone w umieszczone w odpowiednim odstępie środki pomocnicze do nanoszenia.
Następnie zagina się dolny odcinek kartonika 1 wzdłuż linii osłabienia 6 za jego górnym odcinkiem pod kątem, korzystnie powyżej 90°, lecz mniej niż 180°. Następnie końcowe odcinki 7 sąjednocześnie powlekane z obu stron kartonika 1 lub zanurzone w kąpieli powlekającej.
W zależności od materiału masy zapłonowej 9 i sposobu nanoszenia, masa zapłonowa 9 tworzy główki zapłonowe, umieszczone płasko na paskach, jak jest to przedstawione na fig. 1A i IB lub, które wystają ze wszystkich stron poza obwód końcowych odcinków 7, jak jest to widoczne z fig. 2. Masa zapłonowa może być wzbogacana w barwniki, dzięki czemu główki zapłonowe kartonika 1 mogą być dopasowane do barwnego ukształtowania na przykład książeczki zapałek. Sąsiadujące główki zapłonowe mogą zawierać również różnobarwne masy zapłonowe.
188 871
Podczas wykrawania kartonika 1, nadcięcie 4 i/lub wykroje 11 mogą być tak umieszczone, że poszczególne paski 5 mają zróżnicowaną szerokość lub nawet mają różny kształt, jak jest to widoczne na fig. 2. Przykładowo do celów reklamowych dla drogerii lub perfumerii paski zapałek książeczki zapałek mają postać szminki 12, buteleczki perfum 13 lub pędzla 14 do nakładania różu. Przy ustalaniu wymiarów wykrojów 11 należy zwracać uwagę na to, aby końcowe odcinki 7 z główkami zapłonowymi nie były osłabione tak, aby podczas zapalania nie mogły się złamać lub przerwać. Przy tym należy uwzględnić takie parametry, jak grubość i rodzaj materiału z jakiego są wykrawane kartoniki 1. Odnośnie formatu samego kartonika 1 lub poszczególnych pasków zapałek 5 nie ma żadnych ograniczeń.
Szczególną zaletą jest możliwość zadrukowania szerokiej powierzchni kartonika 1 hasłami reklamowymi lub motywami 15. Zadrukowanie można wprawdzie przeprowadzać również po wykrojeniu kartonika 1, jednak korzystne jest zadrukowanie przed wykrojeniem. Ponieważ po załamaniu dolnego odcinka kartonika 1 właściwa strona tylna zagiętego lub odgiętego odcinka jest skierowana do przodu, podczas zadrukowania górnego odcinka zadrukowuje się jego stronę przednią a z górnego odcinka zadrukowuje się również jego stronę tylną, jak jest to przedstawione na fig. 1A i 1B.
W przypadku płaskich główek zapłonowych, nie wystających powyżej sąsiadujących z boku pasków zapałek 5 (fig. 1A, 1B) lub w przypadku wystających główek zapłonowych, na zwężonym na końcowym odcinku 1 pasków zapałek 5 (fig. 2), również po naniesieniu pozostaje płaska powierzchnia.
Dzięki temu możliwe jest zadrukowanie nie tylko wąskimi motywami 15 - pasek po pasku lecz również wielkopowierzchniowymi motywami, które rozciągają się na szereg pasków zapałek.
Fig. 1A Fig. 1B Fig. 2
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (21)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Zapałki kartonowe, zwłaszcza do książeczek zapałek, utworzone z kartonika, mające pierwszy i drugi, leżący zasadniczo naprzeciwległe, bok poprzeczny, nadcięcia, tworzące pierwsze paski z odcinkami końcowymi, na pierwszym poprzecznym boku, masę zapłonową i korzystnie parafinę, a na drugim poprzecznym boku drugie nadcięcia, tworzące drugie paski z odcinkami końcowymi, znamienne tym, że pierwsze paski (5) na pierwszym odcinku końcowym (7), wychodzącym od pierwszego boku poprzecznego (3) i drugie paski (5) na drugim odcinku końcowym (7), wychodzącym od drugiego boku poprzecznego (3) są ukształtowane jako jedna część z kartonikiem (1), a kartonik (1) korzystnie na dużej powierzchni lub na, co najmniej jednym pasku (5) ma, co najmniej motyw (15), hasło reklamowe.
  2. 2. Zapałki według zastrz. 1, znamienne tym, że kartonik (1) ma postać podłużną przy czym podłużny wymiar kartonika (1) jest zwłaszcza prawie dwukrotnie większy od jego wymiaru poprzecznego.
  3. 3. Zapałki według zastrz. 1, znamienne tym, że nadcięcia (4) w kierunku środka kartonika (1) mają długość nieco większą od 1/3 długości podłużnych boków (2).
  4. 4. Zapałki według zastrz. 1, znamienne tym, że pierwszy odcinek końcowy (7), wychodzący od pierwszego boku poprzecznego kartonika (1), jest zagięty tak, że pierwszy bok poprzeczny (3) leży korzystnie za drugim bokiem poprzecznym (3).
  5. 5. Zapałki według zastrz. 4, znamienne tym, że zagięty kartonik (1) jest zamocowany w książeczce zapałek, tworząc dwuwarstwowy układ pasków (5), leżących jeden za drugim.
  6. 6. Zapałki według zastrz. 5, znamienne tym, że w kartoniku (1), w przybliżeniu pośrodku między bokami poprzecznymi (3) i równolegle do nich, znajduje się zwłaszcza liniowy obszar osłabienia (6), korzystnie perforowanie.
  7. 7. Zapałki według zastrz. 5, znamienne tym, że pomiędzy poszczególnymi paskami (5) nadcięcia (4) i wykroje (11) są tak wykonane, że poszczególne paski (5) mają, co najmniej różną szerokość, kształt.
  8. 8. Zapałki według zastrz. 7, znamienne tym, że kształt paska (5) i nadrukowanego motywu (15) są dopasowane do siebie.
  9. 9. Zapałki według zastrz. 1, znamienne tym, że zawierają barwną masę zapłonową (9).
  10. 10. Sposób wytwarzania zapałek kartonowych, zwłaszcza do książeczek zapałek, obejmujący etapy wycięcia albo wykrojenie z materiału, w rodzaju papieru lub kartonu, co najmniej jednego kartonika, w którym na pierwszym boku poprzecznym kartonika nadcięcia, tworzące pierwsze paski, których, co najmniej odcinki końcowe zaopatruje się korzystnie w parafinę lub masę zapłonową, a dodatkowo na drugim boku poprzecznym, który znajduje się zasadniczo naprzeciw pierwszego poprzecznego boku, w kartoniku wykonuje się nadcięcia dla utworzenia drugich pasków, znamienny tym, ze kartonik (1), korzystnie przed lub po wykrojeniu zadrukowuje się, co najmniej jednym motywem (15), hasłem reklamowym z tym, że odcinek w obszarze pierwszego boku poprzecznego (3) zadrukowuje się od tyłti, a odcinek w obszarze drugiego boku poprzecznego (3) od przodu.
  11. 11. Sposób według zastrz. 10, znamienny tym, że w kartoniku (1) drugie paski (5) wytwarza się w tym samym etapie wytwarzania, co pierwsze paski (5).
  12. 12. Sposób według zastrz. 10 lub 11, znamienny tym, że kartonik (1) wykonuje się w postaci podłużnej, przy czym podłużny wymiar kartonika (1) jest zwłaszcza prawie dwukrotnie większy od jego wymiaru poprzecznego.
  13. 13. Sposób według zastrz. 12, znamienny tym, że w kierunku środka kartonika (1) na długości nieco większej niż 1/3 długości boków podłużnych (2) wykonuje się nadcięcia (4).
    188 871
  14. 14. Sposób według zastrz. 10, znamienny tym, że pierwszy odcinek, wychodzący od pierwszego boku poprzecznego (3) kartonika (1) zagina się tak, że pierwszy bok poprzeczny (3) leży korzystnie za drugim bokiem poprzecznym (3).
  15. 15. Sposób według zastrz. 14, znamienny tym, że zagięty kartonik (1) mocuj e się w książeczce zapałek, tworząc dwuwarstwowy układ pasków (5), leżących jeden za drugim.
  16. 16. Sposób według zastrz. 14, znamienny tym, że w kartoniku (1) w przybliżeniu pośrodku między bokami poprzecznymi (3) i równolegle do nich tworzy się zwłaszcza liniowy obszar osłabienia (6).
  17. 17. Sposób według zastrz. 16, znamienny tym, że obszar osłabienia stanowi perforowanie (6), które wykonuje się jednocześnie, korzystnie podczas wykrajania kartonika (1).
  18. 18. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że na paski (5) w ich obszarach odcinków końcowych (7) nanosi się parafinę i masę zapłonową (9).
  19. 19. Sposób według zastrz. 18, znamienny tym, że oba obszary odcikków końcowych (7) poddaje się obróbce jeden po drugim, a w międzyczasie kartonik (1) obraca się.
  20. 20. Sposób według zastrz. 14, znamienny tym, że kartonik (1) zagina się pod kątem korzystnie powyżej 90°, a mniej niż 180°.
  21. 21. Sposób według zastrz. 11, znamienny tym, że poszczególne paski (5) wykonuje się o różnej szerokości, kształcie.
PL99348641A 1998-06-05 1999-06-04 Zapałki kartonowe, zwłaszcza do książeczek zapałek oraz sposób wytwarzania zapałek kartonowych PL188871B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19825352A DE19825352A1 (de) 1998-06-05 1998-06-05 Verfahren zur Herstellung von Kartonzündern sowie Kartonzünder, insbesondere für Zünderheftchen
PCT/EP1999/003870 WO1999064322A2 (de) 1998-06-05 1999-06-04 Verfahren zur herstellung von kartonzündern sowie kartonzünder, insbesondere für zünderheftchen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL348641A1 PL348641A1 (en) 2002-06-03
PL188871B1 true PL188871B1 (pl) 2005-05-31

Family

ID=7870143

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL99348641A PL188871B1 (pl) 1998-06-05 1999-06-04 Zapałki kartonowe, zwłaszcza do książeczek zapałek oraz sposób wytwarzania zapałek kartonowych

Country Status (12)

Country Link
EP (1) EP1144273B1 (pl)
JP (1) JP2002517369A (pl)
AT (1) ATE225301T1 (pl)
AU (1) AU4373699A (pl)
CA (1) CA2334211A1 (pl)
DE (3) DE19825352A1 (pl)
DK (1) DK1144273T3 (pl)
ES (1) ES2185353T3 (pl)
HU (1) HUP0200229A3 (pl)
PL (1) PL188871B1 (pl)
PT (1) PT1144273E (pl)
WO (1) WO1999064322A2 (pl)

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE553778C (de) * 1932-06-30 Felix Kaeppler Vorrichtung zum Herabdruecken der Seiten von endlosen Buchzuenderstreifen
GB339445A (pl) *
DE426252C (de) * 1925-02-17 1926-03-09 Stahl & Noelke A G Verfahren zur Herstellung von Buchzuendholzplatten mit in Abstaenden angeordneten Zuendhoelzern
US1586919A (en) * 1925-05-20 1926-06-01 Sakowski Hugo Karl Container for matches in the shape of books or cards
US1754060A (en) * 1927-05-31 1930-04-08 Stiriss Jacob Match card and cover
US1839846A (en) * 1931-01-15 1932-01-05 Lion Match Co Inc Book match packet
DE563617C (de) * 1931-01-28 1932-11-07 Curt Knebel Verfahren zum Herstellen von Zuendstaebchen aus Papier, Pappe, Karton oder aehnlichen Werkstoffen
CH152259A (de) * 1931-02-20 1932-01-31 Bruegger Jakob Verfahren und Maschine zur Herstellung von Blättern einerends zusammenhängender Flachzündhölzer.
CH177590A (de) * 1934-09-03 1935-06-15 Perfetto A G Verfahren und Anlage zum Herstellen von Zündstäbchen-Bändern aus Papier, Pappe, Karton oder ähnlichen Werkstoffen.
US2436049A (en) * 1944-02-21 1948-02-17 Melvin R Metzger Match
DE918492C (de) * 1951-06-25 1954-09-27 Iasoloia Zuendwaren U Chemisch Verfahren und Vorrichtung zur Herstelung von Buchzuendern, insbesondere aus Fichtenholz
DE29614075U1 (de) 1996-08-14 1996-12-05 Walliser, Thomas, 37075 Göttingen Hartschachtel für Zigaretten mit Zündstreifen

Also Published As

Publication number Publication date
WO1999064322A3 (de) 2001-08-09
EP1144273A3 (de) 2002-09-11
CA2334211A1 (en) 1999-12-16
HUP0200229A2 (hu) 2003-08-28
DE19825352A1 (de) 1999-12-09
DE19981036D2 (de) 2001-09-27
JP2002517369A (ja) 2002-06-18
HUP0200229A3 (en) 2004-12-28
ATE225301T1 (de) 2002-10-15
WO1999064322A2 (de) 1999-12-16
DE59902984D1 (de) 2002-11-07
PL348641A1 (en) 2002-06-03
ES2185353T3 (es) 2003-04-16
EP1144273B1 (de) 2002-10-02
DK1144273T3 (da) 2003-01-06
AU4373699A (en) 1999-12-30
PT1144273E (pt) 2003-02-28
EP1144273A2 (de) 2001-10-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3999746A (en) Method of making a combined brochure and return envelope package
US6153039A (en) Card and method of making same
US5249546A (en) Bookmark
US3968927A (en) Mail order envelope assembly
US5803889A (en) Packet mailers and the methods and apparatus for making them
CA2570885A1 (en) Slide out card configuration
US4229926A (en) Method of making booklet
WO2001011590A1 (en) Decorative pop-up stickers and method of making the same
US3713673A (en) Envelope containing multiple page pamphlet
US5997207A (en) Sheet assembly with an optional pocket
PL188871B1 (pl) Zapałki kartonowe, zwłaszcza do książeczek zapałek oraz sposób wytwarzania zapałek kartonowych
AU737160B2 (en) Variable decorative display
US4193498A (en) Multiple booklet and method of making the same
US2292582A (en) Method of making corner mounts for photographic prints and the like
US20040166276A1 (en) Promotional article, such as for advertising, product sampling or information supplying, and method of manufacturing same
US20050049130A1 (en) Printing registration product and method
US1829994A (en) Method oe making match books
JPH08267955A (ja) 書 籍
US2220536A (en) Booklet
US2889919A (en) Matchbox construction
GB2047531A (en) Pattern tag
US674851A (en) Paper-covered pencil.
US1658355A (en) Card matches
BE1010484A3 (nl) Loterijkaart en plano voor een loterijkaart.
JP3883617B2 (ja) 窓付きカートン用ブランク板および窓付きカートン

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20080604