PL188720B1 - Maszyna do zbioru buraków - Google Patents

Maszyna do zbioru buraków

Info

Publication number
PL188720B1
PL188720B1 PL98328220A PL32822098A PL188720B1 PL 188720 B1 PL188720 B1 PL 188720B1 PL 98328220 A PL98328220 A PL 98328220A PL 32822098 A PL32822098 A PL 32822098A PL 188720 B1 PL188720 B1 PL 188720B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
beet
topping
digging
harvesting machine
devices
Prior art date
Application number
PL98328220A
Other languages
English (en)
Other versions
PL328220A1 (en
Inventor
Heinrich Kleinemenke
Original Assignee
Claas Selbstfahr Erntemasch
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Claas Selbstfahr Erntemasch filed Critical Claas Selbstfahr Erntemasch
Publication of PL328220A1 publication Critical patent/PL328220A1/xx
Publication of PL188720B1 publication Critical patent/PL188720B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01DHARVESTING; MOWING
    • A01D33/00Accessories for digging harvesters
    • A01D33/14Lifting or lowering mechanisms for the tools
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01DHARVESTING; MOWING
    • A01D27/00Machines with both topping and lifting mechanisms

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Harvesting Machines For Root Crops (AREA)

Abstract

1. Maszyna do zbioru buraków posia- dajaca w czesci czolowej umocowane do ramy urzadzenia oglawiajace i wykopujace buraki, zawierajaca przenosniki lisci, zbior- nik lisci i przenosniki transportujace buraki, znamienna tym, ze zawiera co najmniej dwa wzajemnie niezaleznie poruszajace sie urzadzenia oglawiajace i wykopujace buraki (4a, 4b i 50, 52) przymocowane do zawie- szonej ramy glównej (18) i zawierajace lacznie wiecej niz szesc jednostek oglawia- jacych i wykopujacych buraki. F i g . 1 PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest maszyna do zbioru buraków.
W technice zbioru buraków rozróżnia się sposób dwufazowy i sposób jednofazowy. W trakcie procesu jednofazowego buraki sąogławiane, wykopywane, oczyszczane i po ewentualnym pośrednim przechowywaniu przeładowywane na pojazd transportujący, natomiast w procesie dwufazowym w pierwszej fazie buraki są ogławiane i wykopywane, częściowo też czyszczone i pozostają na polu. Dopiero w drugiej fazie maszyna zbierająca zbiera buraki, ewentualnie je oczyszcza i ładuje na pojazd transportowy.
W publikacji J. Kuczewskiego, pt. „Budowa i regulacja maszyn rolniczych”, PWN, Warszawa-Poznań 1981, opisane są maszyny do zbioru buraków cukrowych wykonujące mechanicznie czynności usuwania liści buraczanych, czyli ogławianie buraków, oraz czynności wyorywania korzeni buraczanych. Ogławianie i wyorywanie buraków może być wykonywane przez oddzielne maszyny, jak też jednocześnie w kombajnach zawierających ogławiacze i wyorywacze umieszczone na ramie połączonej z ciągnikiem. Zespołem roboczym ogławiaczy są noże, a zespołem wyrywającym są wyciągacze kłowe, lemieszowe lub tarczowe. Maszyny do zbioru buraków zawierają przenośniki liści, zbiornik liści oraz przenośniki transportujące buraki.
O budowie ma^i^n do zyioru burakó w decydujeuyład, wj^a^im zbierane buraki znajdują się na polu. Przy uprawie buraków stosuje się obecnie technikę siewu, która wykorzystuje prawnie dopuszczalną szerokość pojazdów drogowych wynoszącą 3 metry. Na pasie o szerokości 3 metrów można wysiać sześć rzędów buraków. W celu umożliwienia przebiegu zbioru buraków z kolejnych rzędów bez ponoszenia strat spowodowanych odchyleniami między sąsiadującymi pasami zasiewów, w znanych dotychczas maszynach do zbioru buraków stosuje się urządzenia, którymi można prowadzić zbiór z 1, 2, 3 lub 6 rzędów UukaCów. Zatem dotychczas możliwe było prowadzenie zbioru buraków w obrębie sześciareędawega pasa zasiewu i nie jest znany ani jednofazowy ani dwufazowy sposób zbioru, który pozwalałby na prowadzenie zbioru z więcej niż sześciu rzędów buraków.
Obok trudności, które łączą się z koniecznością korygowania odchyleń między leżącymi obok siebie pasami zasiewu, dalsza trudność, związana ze zbiorem z więcej niż sześciu rzędów leży w opanowaniu uzyskiwanej ilości buraków i ogławianych liści. Gromadzenie plonu między kołami maszyny prowadzącej zbiór z więcej niż sześciu rzędów nie jest już możliwe, ponieważ liście zbieranych buraków są wciskane w podłoże i nie zostają dostatecznie oddzielane, a zbierane buraki są uszkadzane przez koła, co powoduje niepożądany spadek ilości plonów. Ponadto przestrzeń między obydwoma kołami przednimi jest zbyt mała, aby wprowadzić do urządzenia oczyszczającego zespoły ogławiające i wykopujące odpowiednie do ilości buraków.
188 720
Kolejna trudność leży w takim doborze odległości pomiędzy urządzeniem wykopującym i ogławiąjącym a glebą, który zapewni podczas zbioru z wielu rzędów, zarówno dostateczne odcinanie liści jak i wykopywanie buraków. Im więcej rzędów jest obrabianych jednocześnie, tym większe jest ryzyko przy nierównej powierzchni gruntu, że poszczególne rzędy zostaną źle ogłowionę i/lub wykopane.
Maszyna do zbioru buraków według wynalazku posiada w części czołowej umocowane do ramy urządzenia ogławiające i wykopujące, dzięki czemu można prowadzić zbiór buraków z więcej niż z sześciu rzędów.
Maszyna według wynalazku zawiera, co najmniej dwa wzajemnie niezależnie poruszające się urządzenia ogławiające i wykopujące buraki umieszczone na ramie głównej, przy czym urządzenia te składają się łącznie z więcej niż sześciu jednostek ogławiających i wykopujących.
Odmianą wynalazku jest maszyna do zbioru buraków, która zawiera, co najmniej dwa niezależnie poruszające się urządzenia ogławiające i wykopujące buraki, z których każde jest przymocowane do oddzielnych ram umieszczonych na maszynie, przy czym urządzenia te składają się łącznie z więcej niż sześciu jednostek ogławiających i wykopujących.
Maszyna do zbioru buraków korzystnie charakteryzuje się tym, że przynajmniej jedno z urządzeń ogławiających i wykopujących buraki składa się z sześciu jednostek.
Korzystnie przynajmniej jedno z urządzeń ogławiających i wykopujących buraki jest ruchome w poprzek kierunku jazdy.
Korzystnym rozwiązaniem w maszynie według wynalazku jest umieszczenie urządzeń ogławiających i wykopujących buraki obrotowo względem swoich osi leżących wzdłuż kierunku jazdy.
Innym korzystnym rozwiązaniem są ślimacznice walców śrubowych transportujące buraki do otworów bocznych umieszczonych z tyłu urządzenia ogławiającego i wykopującego buraki.
Korzystniej maszyna zawiera urządzenie ogławiające i wykopujące buraki oraz walce śrubowe transportujące buraki centralnie wzdłuż osi wzdłużnej maszyny. Maszyna posiada także transporter ślimakowy połączony ze zbiornikiem liści, wyposażonym w otwór spustowy.
Korzystnie urządzenie ogławiające i wykopujące buraki posiada przynajmniej dwa, biegnące wzdłuż kabiny kierowcy taśmociągi, połączone z walcami śrubowymi.
W kolejnym korzystnym rozwiązaniu jedno lub więcej urządzeń ogławiających i wykopujących buraki i/lub walce śrubowe są przechylne względem osi poziomej do kierunku ruchu, z pozycji poziomej do pozycji pionowej.
Proponowany układ, co najmniej dwu, umieszczonych ruchomo względem siebie urządzeń ogławiających i wykopujących buraki pozwala na lepsze dopasowanie zespołów roboczych do podłoża podczas ogławiania i wykopywania. Ponadto przy takim oddzielnym rozmieszczeniu łatwiej jest opanować otrzymywane strumienie plonów, ponieważ ich nadzór jest łatwiejszy, niż sterowanie dużym strumieniem uzyskiwanym z pojedynczego urządzenia ogławiającego i wykopującego buraki. Ponadto poszczególne jednostki ogławiające i wykopujące buraki mogą być używane zarówno w tradycyjny sposób jako pojedyncze urządzenie zawierające mniej niż 6 jednostek ogławiających i wykopujących prowadzące zbiór buraków z mniej niż 6 rzędów, ale także użyte jako element składowy w urządzeniu do zbioru z więcej niż 6 rzędów, co obniża koszty konstrukcyjne oraz ułatwia konserwację i wymianę części zamiennych. Gdy przynajmniej jedno z urządzeń ogławiających i wykopujących buraki obejmuje podczas zbioru 6 rzędów buraków, kierowca może prowadzić maszynę do zbioru buraków wzdłuż sześciorzędowego pasa zasiewu. W takim· przypadku jest jedynie pożądane dopasowanie pozostałych jednostek ogławiających i wykopujących buraki do leżącego obok pasa zasiewów, co obniża koszty kierowania i sterowania.
Urządzenie według wynalazku pozwala prowadzić zbiór z więcej niż sześciu rzędów buraków jednocześnie, co jest szczególnie korzystne z ekonomicznego punktu widzenia. Zaoszczędza czas oraz minimalizuje ewentualne straty wynikające z wielokrotnego użycia maszyn na polach uprawnych, w szczególności chodzi tu o mechaniczne niszczenie plonów podczas wykopywania i transportu.
188 720
Cel ten został osiągnięty, w taki sposób, że elementy ogławiające i wykopujące buraki obejmują podczas zbioru więcej niż sześć rzędów buraków i składają się z umieszczonej na zawieszeniu ramy głównej, do której przymocowane są co najmniej dwa wzajemnie niezależnie poruszające się urządzenia ogławiające i wykopujące buraki. Zamiast ulokowania na wspólnej ramie głównej, urządzenia ogławiające i wykopujące mogą zostać umieszczone również na swoich własnych ramach, poruszających się niezależnie i przymocowanych bezpośrednio do maszyny do zbioru buraków-.
Przedmiot wynalazku w przykładach wykonania jest uwidoczniony na rysunku, na którym: fig. 1 przedstawia pojazd transportujący z wbudowanym w części czołowej urządzeniem ogławiającym i wykopującym buraki w widoku bocznym, fig. 2 - maszynę do zbioru buraków według fig. 1 ukazaną w widoku z góry, fig. 3 - wariant zaprezentowanej maszyny do zbioru buraków do jednofazowego zbioru buraków, fig 4 - wariant wykonania urządzeń ogławiających i wykopujących buraki, fig. 5 - widok z przodu urządzeń ogławiających i wykopujących buraki ukazanych na fig. 4, fig. 6 - widok z góry maszyny do zbioru buraków, w której urządzenia ogławiające i wykopujące buraki posiadają swoje własne ramy.
Na fig. 1 pokazano maszynę do zbioru buraków 2 widzianą z boku. Podczas prac polowych porusza się ona w kierunku F. Urządzenie ogławiające i wykopujące buraki 4 jest wyposażone w zespół do ogławiania i wyorywania buraków 6 posiadający poszczególne elementy robocze. Wał bijakowy 8 ścina liście buraków, noże ogławiające 10 ogławiają główki buraków, a lemiesze wyorywacza 12 wykopują buraki z ziemi. Ostatni etap stanowi oczyszczanie przez walce śrubowe 14. Urządzenie wykopujące 4 posiada ramę dodatkową 16, która jest przymocowana do ramy głównej 18. Rama główna 18 za pomocą zespołu dźwigni i drążków 20, przykładowo za pomocą zawieszenia trzypunktowego, łączy się z ramą maszyny do zbioru buraków 2. W pokazanym na fig. 1 przykładzie wykonania urządzenie ogławiające i wykopujące buraki 4 jest poruszane przez pojazd transportujący 22. Zaproponowane rozwiązanie może zostać zastosowane również w połączeniu z traktorem lub samobieżną maszyną do zbioru buraków, taką jak zasobnik ogławiająco-wykopujący.
Buraki oczyszczone przez walce śrubowe 14 mogą być następnie, w zależności od tego czy mamy doczynienia z jedno czy dwufazowym sposobem zbioru, bądź to poddawane ostatecznemu oczyszczaniu, albo układane na polu. W przykładzie wykonania buraki są układane na polu. Odcięte części liści buraczanych są dostarczane przez transporter ślimakowy 24 do zbiornika liści 26, w którym gromadzą się wszystkie części liści pochodzące z jednostki ogławiającej i wykopującej buraki 4, a następnie są przepychane przez niego w kierunku otworu spustowego 28 i układane w stercie na polu.
Figura 2 ukazuje widzianą z góry maszynę do zbioru buraków przedstawioną na fig. 1. Dobrze widoczne są rzędy buraków 30. Urządzenie ogławiające i wykopujące buraki 4 składa się z jednostek ogławiających i wykopujących buraki 4a, 4b. Rama główna 18 urządzenia ogławiającego i wykopującego buraki 4 jest połączona z pojazdem transportującym 22 za pomocą zespołu dźwigni i drążków 20. Do ramy głównej 18 przymocowano ramy pomocnicze 16a i 16b, które dźwigają urządzenia ogławiające i wykopujące buraki 4a, 4b. Łączniki 32 spinają ramę główną 18 z ramami pomocniczymi 16a, 16b w taki sposób, że ramy pomocnicze 16a, 16b mogą obracać się względem poziomej osi zgodnej z kierunkiem ruchu. Obrót w łącznikach 32 umożliwia łatwe dopasowanie położenia urządzeń ogławiających i wykopujących buraki 4a, 4b do kształtu powierzchni gruntu. Urządzenie ogławiające i wykopujące buraki 4a jest umieszczone na poprzecznej szynie wspierającej i przesuwane przez cylinder hydrauliczny 34. W przypadku zmieniającej się odległości między pasami zasiewu urządzenie ogławiające i wykopujące 4a, 4b mogą być odpowiednio dopasowywane do uprzednio ustalonej odległości. Przestawianie może być nadzorowane ręcznie lub przy pomocy odpowiednich czujników, na przykład czujników stykowych.
Warto ponadto zauważyć, że liście ze zbiornika 26 są odprowadzane poprzez otwór spustowy 28, leżący w przybliżeniu w połowie długiej osi pojazdu transportowego 22, tworząc na polu stertę. Sterta powstająca z pociętych liści tworzy się dzięki temu w środku odległości między oponami maszyny zbierającej buraki 2. Oczyszczone buraki są wyrzucane poprzez odpowiednie ślimacznice walców śrubowych 14 na dwie pryzmy 36, które tworzą się
188 720 przy otworach bocznych umieszczonych z tyłu urządzenia ogławiającego i wykopującego buraki 4. Tak utworzone pryzmy 36 leżą po bokach toru kół pojazdu transportującego 22. Podczas zbioru z kolejnych rzędów powstaje podwójna pryzma, która podczas kolejnego etapu dwufazowych zbiorów może zostać łatwo zebrana poprzez ładowarkę.
W przykładzie wykonania przedstawiono kombinację 6 + 6 jednostek ogławiających i wykopujących buraki 4a, 4b, dzięki czemu prezentowane urządzenie może prowadzić jednocześnie zbiór z 12 rzędów buraków 30. Możliwe jest także realizowanie w miejsce kombinacji 6 + 6 innych kombinacji umożliwiających, poprzez zestawienie poszczególnych jednostek ogławiających i wykopujących, jednoczesny zbiór z więcej niż 6 rzędów buraków. Kombinacje takich jak 3 + 3 + 3, 6 + 6 + 6, 3 + 3 + 3 + 3, 6 + 3, 6 + 3 + 3, 3 + 6 + 3, 6 + 6 + 3, 2 + 2 + 2 + 3. Kombinacje powinny być wybrane w taki sposób, aby umożliwiać osiąganie łatwego dopasowania do warunków agrotechnicznych i pozwalać na zbiór z całkowitej liczby pasów zasiewu w trakcie nie więcej niż dwóch cykli roboczych.
Na fig. 3 pokazano maszynę do zbioru buraków, której urządzenie ogławiające i zbierające buraki 4 odpowiada rozwiązaniu zaprezentowanemu na fig. 2. Oczyszczone buraki nie trafiają jednak z walców śrubowych 14 na pole, lecz są układane na dwu umieszczonych po bokach kabiny taśmociągach 38. W korzystnej realizacji w roli taśmociągów zastosowano sitowe przenośniki taśmowe, dzięki czemu zanieczyszczenia, które oddzielają się podczas transportu od buraków, spadają na ziemię. Takie taśmociągi 38 spełniają również rolę czyszczącą. W przykładzie wykonania taśmociągi 38 są umieszczone obok kół, jest jednak także możliwe umieszczenie ich ponad kołami, aby zapewnić pozostawanie rozmiarów maszyny w obrębie dopuszczalnego zakresu. Taśmociągi 38 mogą być łączone, szczególnie w samobieżnych maszynach ogławiająco-wykopujących, z przesiewaczami gwiaździstymi lub innymi elementami oczyszczającymi, co zwiększa skuteczność oczyszczania. W przykładzie wykonania pokazano taśmociąg poprzeczny 40 do kierunku jazdy, który przeładowuje buraki na pojazd transportujący. W ten sposób możliwe jest wykorzystanie urządzenia według wynalazku w maszynie, która wykonuje jednofazowy zbiór buraków.
Na fig. 4 pokazano wariant prezentowanego rozwiązania, który umożliwia łatwą zmianę szerokości maszyny do zbioru buraków w celu osiągnięcia szerokości dopuszczalnej dla pojazdów drogowych. Umieszczone na przedzie pojazdu urządzenia ogławiające i wykopujące buraki tworzą kombinację 3 + 6 + 3 jednostek ogławiających i wykopujących buraki 50, 52. Na środku umieszczone jest urządzenie ogławiające i wykopujące buraki 50, które dokonuje zbioru z sześciu rzędów. Wykopane buraki są układane przez walce śrubowe w środku między kołami. Po bokach obok urządzenia wykopującego i ogławiającego buraki 50 umieszczono dwa urządzenia ogławiające i wykopujące buraki 52, z których każde dokonuje zbioru z trzech rzędów i pozostawia wykopane buraki na polu. Przyporządkowane urządzeniom ogławiającym i wykopującym 52 walce śrubowe 14a są umieszczone w oddzielnych grupach, po bokach z tyłu maszyny do zbioru buraków 2, w sposób umożliwiający ich przechylanie przy pomocy nastawnika silnikowego lub ręcznie z położenia poziomego w pionowe. Ponieważ również urządzenia ogławiające i wykopujące buraki 52 mogą być przechylane przez nastawnik silnikowy 54 z położenia poziomego w pionowe, można łatwo i szybko zmniejszać szerokość jezdną maszyny do zbioru buraków 2. W miejsce walców śrubowych 14a można zastosować także przesiewacze gwiaździste lub inne środki oczyszczające oraz ich kombinacje. Godne szczególnego podkreślenia jest to, że walce śrubowe 14a przekazują oczyszczone buraki na znajdującą się pomiędzy kołami pryzmę buraków utworzoną przez urządzenie ogławiające i wykopujące buraki 50, dzięki czemu uzyskiwana jest pryzma buraków zebranych z 12 rzędów buraków 30.
Fragmenty liści oddzielone przez urządzenia ogławiające i wykopujące buraki 50, 52 są przenoszone przez urządzenie transportujące 56 ponad urządzeniami ogławiającymi i wykopującymi buraki 50, 52 i odprowadzane na bok, co pozwala uniknąć przemieszania oczyszczonych buraków z fragmentami liści. Jest przy tym korzystne, gdy wystające końce urządzenia transportującego 56 mają różne długości, co pozwala osiągnąć lepszą dystrybucję poprzeczną fragmentów liści.
188 720
Na fig. 5 pokazano schematyczny widok przedni ukazanej na fig. 4 maszyny do zbioru buraków 2. Jest tam dobrze widoczne, że urządzenie transportujące 56 wystaje na bok, ponad urządzenia ogławiające i wykopujące buraki 50, 52.
Na fig. 6 pokazano przykład wykonania, w którym dwa urządzenia ogławiające i wykopujące buraki 4a, 4b zostały umieszczone każdorazowo na własnych ramach 60, które mogą być poruszane niezależnie od siebie. Każda rama jest połączona z maszyną do zbioru buraków 2 przez system drążków i dźwigni 62, który może każdorazowo składać się z układu zawieszenia trzypunktowego.
188 720
7ig.3
188 720 im u......1 ynn~h< n II, I n 11 ΐίητπτηιι mmi ιϊΤΠΤ
oo oo oo
188 720
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (18)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Maszyna do zbioru buraków posiadająca w części czołowej umocowane do ramy urządzenia ogławiające i wykopujące buraki, zawierająca przenośniki liści, zbiornik liści i przenośniki transportujące buraki, znamienna tym, że zawiera co najmniej dwa wzajemnie niezależnie poruszające się urządzenia ogławiające i wykopujące buraki (4a,4b i 50,52) przymocowane do zawieszonej ramy głównej (18) i zawierające łącznie więcej niż sześć jednostek ogławiających i wykopujących buraki.
  2. 2. Maszyna do zbioru buraków według zastrz. 1, znamienna tym, że przynajmniej jedno z urządzeń ogławiających i wykopujących buraki (4a,4b i 50,52) zawiera sześć jednostek ogławiających i wykopujących buraki.
  3. 3. Maszyna do zbioru buraków według zastrz. 1, znamienna tym, że przynajmniej jedno z urządzeń ogławiających i wykopujących buraki (4a,4b i 50,52) jest ruchome w poprzek kierunku jazdy (F).
  4. 4. Maszyna do zbioru buraków według zastrz. 3, znamienna tym, że urządzenia ogławiające i wykopujące buraki (4a,4b i 50,52) są umieszczone obrotowo względem swoich osi leżących wzdłuż kierunku jazdy.
  5. 5. Maszyna do zbioru buraków według zastrz. 1, znamienna tym, że zawiera ślimacznice walców śrubowych (14 i 14a) prowadzące do otworów bocznych umieszczonych z tyłu urządzeń ogławiających i wykopujących buraki (4a,4b i 50,52).
  6. 6. Maszyna do zbioru buraków według zastrz. 1, znamienna tym, że urządzenia ogławiające i wykopujące buraki (4a,4b i 50,52) zawierają walce śrubowe (14 i 14a) umieszczone centralnie wzdłuż osi wzdłużnej maszyny.
  7. 7. Maszyna do zbioru buraków według zastrz. 1, znamienna tym, że urządzenie ogławiające i wykopujące buraki (4a,4b i 50,52) posiada transporter ślimakowy (24) połączony ze zbiornikiem liści (26) wyposażonym w otwór spustowy (28).
  8. 8. Maszyna do zbioru buraków według zastrz. 1, znamienna tym, że urządzenie ogławiające i wykopujące buraki ((4a,4b i 50,52) posiada przynajmniej dwa, biegnące z boku wzdłuż kabiny kierowcy taśmociągi (38), połączone z walcami śrubowymi (14 i 14a).
  9. 9. Maszyna do zbioru buraków według zastrz. 8, znamienna tym, że jedno lub więcej urządzeń ogławiających i wykopujących buraki (4a,4b i 50,52) i/lub walce śrubowe (14 i 14a) są przechylne względem osi poziomej do kierunku ruchu, z pozycji poziomej do pozycji pionowej.
  10. 10. Maszyna do zbioru buraków posiadająca w części czołowej umocowane do ramy urządzenia ogławiające i wykopujące buraki, zawierająca przenośniki liści, zbiornik liści i przenośniki transportujące buraki, znamienna tym, że zawiera co najmniej dwa wzajemnie niezależnie poruszające się urządzenia ogławiające i wykopujące buraki (4a,4b i 50,52), z których każde jest przymocowane do własnych ram (16) umieszczonych na maszynie do zbioru buraków (2), przy czym urządzenia te składają się łącznie z więcej niż sześciu jednostek ogławiających i wykopujących buraki.
  11. 11. Maszyna do zbioru buraków według zastrz. 10, znamienna tym, że przynajmniej jedno z urządzeń ogławiających i wykopujących (4a,4b i 50,52) zawiera sześć jednostek ogławiających i wykopujących buraki.
  12. 12. Maszyna do zbioru buraków według zastrz. 11, znamienna tym, że przynajmniej jedno z urządzeń ogławiających i wykopujących buraki (4a,4b i 50,52) jest ruchome w poprzek kierunku jazdy (F).
  13. 13. Maszyna do zbioru buraków według zastrz. 12, znamienna tym, że urządzenia ogławiające i wykopujące buraki (4a,4b i 50,52) są umieszczone obrotowo względem swoich osi leżących wzdłuż kierunku jazdy.
    188 720
  14. 14. Maszyna do zbioru buraków według zastrz. 10, znamienna tym, że zawiera ślimacznice walców śrubowych (14 i 14a) prowadzące do otworów bocznych umieszczonych z tyłu urządzeń ogławiających i wykopujących buraki (4a,4b i 50,52).
  15. 15. Maszyna do zbioru buraków według zastrz. 10, znamienna tym, że urządzenia ogławiające i wykopujące buraki (4a,4b i 50,52) zawierają walce śrubowe (14 i 14a) umieszczone centralnie wzdłuż osi wzdłużnej maszyny.
  16. 16. Maszyna do zbioru buraków według zastrz. 10, znamienna tym, że urządzenie ogławiające i wykopujące buraki (4a,4b i 50,52) posiada transporter ślimakowy (24) połączony ze zbiornikiem liści (26) wyposażonym w otwór spustowy (28).
  17. 17. Maszyna do zbioru buraków według zastrz. 10, znamienna tym, że urządzenie ogławiające i wykopujące buraki (4a,4b i 50,52) posiada przynajmniej dwa, biegnące z boku wzdłuż kabiny kierowcy taśmociągi (38), połączone z walcami śrubowymi (14 i 14a).
  18. 18. Maszyna do zbioru buraków według zastrz. 17, znamienna tym, że jedno lub więcej urządzeń ogławiających i wykopujących buraki (4a,4b i 50,52) i/lub walce śrubowe (14 i 14a) są przechylne względem osi poziomej do kierunku ruchu, z pozycji poziomej do pozycji pionowej.
PL98328220A 1997-09-01 1998-08-26 Maszyna do zbioru buraków PL188720B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19738170A DE19738170A1 (de) 1997-09-01 1997-09-01 Rübenerntemaschine

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL328220A1 PL328220A1 (en) 1999-03-15
PL188720B1 true PL188720B1 (pl) 2005-04-29

Family

ID=7840858

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL98328220A PL188720B1 (pl) 1997-09-01 1998-08-26 Maszyna do zbioru buraków

Country Status (7)

Country Link
US (1) US6073701A (pl)
EP (1) EP0898869B1 (pl)
DE (2) DE19738170A1 (pl)
HU (1) HUP9801782A3 (pl)
PL (1) PL188720B1 (pl)
RU (1) RU2229207C2 (pl)
UA (1) UA61905C2 (pl)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6443234B1 (en) * 2000-02-04 2002-09-03 Robert Raymond Bulbous onion harvester and trimmer
JP4476520B2 (ja) * 2001-05-30 2010-06-09 本田技研工業株式会社 ビーチクリーナー
US6484810B1 (en) * 2001-06-11 2002-11-26 Richard D. Bendix Mechanical harvester for harvesting bulb crops
US7900382B2 (en) * 2008-01-03 2011-03-08 David Wood Apparatus and method for cutting a pathway
US9167747B1 (en) * 2012-06-29 2015-10-27 Matthew James Andros Device and system for cutting the tops of onions and other bulb crops
US11647693B2 (en) * 2019-11-14 2023-05-16 Cnh Industrial America Llc Stomping shoe assembly for an agricultural harvester header
CN110999622A (zh) * 2019-12-10 2020-04-14 华中农业大学 一种基于机械手的挖藕船及挖藕方法

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1309940A (en) * 1919-07-15 Beet-habvesteb
US1977523A (en) * 1933-04-28 1934-10-16 Int Harvester Co Tractor beet harvester
US2300063A (en) * 1941-12-29 1942-10-27 Romine Jeromaie Machine for digging, topping, and rooting beets and other vegetables
US2455264A (en) * 1945-06-21 1948-11-30 Fred P Noffsinger Potato digger attachment for tractors
US2453714A (en) * 1945-07-14 1948-11-16 Lapointe Oneil Vegetable harvester
FR1578088A (pl) * 1968-06-06 1969-08-14
US4185696A (en) * 1977-04-25 1980-01-29 Dixon "Y" Machine, Incorporated Row crop harvester with adjustable picking heads
EP0102016B1 (de) * 1982-08-12 1987-03-11 Wilhelm Stoll Maschinenfabrik GmbH Mehrreihige Rübenerntemaschine, vorzugsweise für Schubfahrt-Betrieb im Schlepper-Heckanbau
EP0158763A1 (fr) * 1983-03-09 1985-10-23 AGRI-SERVICE Sprl Machine pour l'arrachage et le ramassage de produits agricoles
US4798248A (en) * 1985-09-06 1989-01-17 Wic, Inc. Method of harvesting beets
US4753296A (en) * 1985-09-23 1988-06-28 Kruithoff David M Vegetable harvester
FR2670075B1 (fr) * 1990-12-05 1994-05-06 Soyez Jean Paul Dispositif pour la recolte des betteraves.

Also Published As

Publication number Publication date
US6073701A (en) 2000-06-13
DE19738170A1 (de) 1999-03-04
DE59806412D1 (de) 2003-01-09
HUP9801782A2 (hu) 1999-05-28
EP0898869A1 (de) 1999-03-03
HU9801782D0 (en) 1998-10-28
RU2229207C2 (ru) 2004-05-27
HUP9801782A3 (en) 1999-12-28
UA61905C2 (en) 2003-12-15
PL328220A1 (en) 1999-03-15
EP0898869B1 (de) 2002-11-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3199604A (en) Tomato harvester
KR20160014950A (ko) 트랙터 견인식 대파 수확기
CN212184166U (zh) 一种田园收获机
KR101782255B1 (ko) 트랙터 견인식 대파 수확기
PL188720B1 (pl) Maszyna do zbioru buraków
US7051505B2 (en) Tomato harvester
US4438619A (en) Corn harvester combine with means for picking up loose ears
CN114651590B (zh) 一种农业收获装置
CN114846930A (zh) 一种除茬搂草机
JP7390140B2 (ja) 鱗茎野菜収穫機
US4828039A (en) Harvesting apparatus
US5167110A (en) One pass bean cutting and windrowing apparatus
JP3313690B2 (ja) 収穫機の方向転換用ロッドコンベア装置
US2842215A (en) Potato digger
CN114401627A (zh) 鳞茎蔬菜收割机
DE2647264A1 (de) Auf einem schlepper oder einer anderen landwirtschaftlichen maschine aufbauende mehrreihige, insbesondere sechsreihige, ruebenerntemaschine
JP7414760B2 (ja) 野菜収穫機
US20220104428A1 (en) Sugar beet defoliator and top saver
US3669192A (en) Apparatus for harvesting cereal grains, leafy vegetables or hoed vegetables
WO2022201949A1 (ja) 野菜収穫機
RU2117421C1 (ru) Двухрядный корнеклубнеуборочный комбайн
JP2022146797A (ja) 野菜収穫機
DE8215264U1 (de) Kombinierter Rüben-Kartoffelvollernter
JP2843928B2 (ja) 農産物収穫機
GB2149636A (en) Device and method for pulling up root crops