PL188679B1 - Mechanizm zapłonowy piezoelektryczny - Google Patents

Mechanizm zapłonowy piezoelektryczny

Info

Publication number
PL188679B1
PL188679B1 PL98340424A PL34042498A PL188679B1 PL 188679 B1 PL188679 B1 PL 188679B1 PL 98340424 A PL98340424 A PL 98340424A PL 34042498 A PL34042498 A PL 34042498A PL 188679 B1 PL188679 B1 PL 188679B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
hammer
telescopic element
piezoelectric
telescopic
piezoelectric element
Prior art date
Application number
PL98340424A
Other languages
English (en)
Other versions
PL340424A1 (en
Inventor
Guy Laforest
Marcel Meury
Original Assignee
Bic Corp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bic Corp filed Critical Bic Corp
Publication of PL340424A1 publication Critical patent/PL340424A1/xx
Publication of PL188679B1 publication Critical patent/PL188679B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23QIGNITION; EXTINGUISHING-DEVICES
    • F23Q3/00Igniters using electrically-produced sparks
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23QIGNITION; EXTINGUISHING-DEVICES
    • F23Q2/00Lighters containing fuel, e.g. for cigarettes
    • F23Q2/28Lighters characterised by electrical ignition of the fuel
    • F23Q2/285Lighters characterised by electrical ignition of the fuel with spark ignition
    • F23Q2/287Lighters characterised by electrical ignition of the fuel with spark ignition piezoelectric
    • HELECTRICITY
    • H10SEMICONDUCTOR DEVICES; ELECTRIC SOLID-STATE DEVICES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • H10NELECTRIC SOLID-STATE DEVICES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • H10N30/00Piezoelectric or electrostrictive devices

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Lighters Containing Fuel (AREA)
  • Portable Nailing Machines And Staplers (AREA)
  • Ignition Installations For Internal Combustion Engines (AREA)

Abstract

1 M echanizm zaplonowy piezoelektryczny, zawierajacy zespól teleskopowy posiadajacy ze- wnetrzny element teleskopowy i wewnetrzny ele- ment teleskopowy z umieszczonym w nim ruchomo mloteczkiem, przy czym wewnetrzny element tele- skopowy jest slizgowo umieszczony w zewnetrz- nym elemencie teleskopowym, a w styku i ponad zewnetrznym elementem teleskopowym jest usytu- owany element zatrzaskowy, przy czym w poloze- niu przesuniecia ku dolowi elementu zatrzaskowe- go, zewnetrzny element teleskopowy jest odsuniety od wewnetrznego elementu teleskopowego, a po- wyzej elementu zatrzaskowego jest umieszczony przycisk na kciuku, którego obnizenie po odsunie- ciu zewnetrznego elementu teleskopowego od we- wnetrznego elementu teleskopowego sciska zespól teleskopowy, przy czym w wewnetrznym elemencie teleskopowym jest zamontowany element piezo- elektryczny, a mechanizm takze zawiera sprezyne uderzeniowa przesuwajaca mloteczek w kierunku elementu piezoelektrycznego, znam ienny tym , ze pomiedzy wierzcholkami elementów teleskopo- wych wewnetrznym i zewnetrznym jest mala albo zadna przestrzen w polozeniu spoczynkowym F I G 1 PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest mechanizm zapłonowy piezoelektryczny zwłaszcza do zapalniczek, gazowych kuchenek, gazowych grillów piknikowych itp., zawierający urządzenie selektywnie uniemożliwiające wytworzenie iskry w piezoelektrycznym mechanizmie zapłonowym, dla zapobieżenia niezamierzonego użycia zapalniczki przez małe dzieci.
W ostatnim czasie zwrócono uwagę na zapobieżenie zapalaniu zapalniczek papierosowych przez osoby normalnie nieświadome potencjalnego zagrożenia przez płomień. Zagrożenie takie obejmuje możliwość bezpośredniego oparzenia osoby, lub wzniecenia ognia w otoczeniu. Do osób zalicza się tu małe dzieci poniżej pięciu lat.
Jak wiadomo, mechanizmy piezoelektryczne generalnie posiadają teleskopowy zespół zawierający element górny i dolny, które mogą się poruszać względem siebie. Zwykle element zewnętrzny jest odsunięty na określoną odległość od elementu wewnętrznego przez sprężynę powrotną. W górnym elemencie zespołu teleskopowego umieszcza się kryształ, tzn. element piezoelektryczny. Iskrę elektryczną wytwarza uderzenie elementu piezoelektrycznego przez
188 679 młoteczek. Element piezoelektryczny jest z kolei umieszczony pomiędzy kowadełkiem i poduszką udarową, która przejmuje uderzenia młoteczka.
Młoteczek montuje się przesuwnie w wolnej poosiowo przestrzeni zespołu teleskopowego. W położeniu spoczynkowym młoteczek znajduje się w określonej odległości od poduszki udarowej, gdzie jest utrzymywany przez mechanizm ustalający. Pomiędzy młoteczkiem i dolnym elementem teleskopowym umieszcza się sprężynę uderzeniową, która dosuwa młoteczek w kierunku poduszki udarowej.
Dla wytworzenia iskry wywiera się ręcznie siłę ściskającą oddziaływującą na zespół teleskopowy, która powoduje przemieszczenie górnego i dolnego elementu do siebie. Takie zadziałanie ściska również sprężynę powrotną, która rozdziela górny i dolny element, i równocześnie ściska się sprężynę uderzeniową magazynującą energię. W pobliżu końca ściśnięcia zespołu teleskopowego młoteczek uwalnia się z mechanizmu ustalającego i ściśnięta sprężyna uderzeniowa napędza młoteczek w kierunku poduszki udarowej, wytwarzając energię uderzenia dla wytworzenia potencjału elektrycznego na elemencie piezoelektrycznym. Potencjał przepływa poprzez inne elementy przewodzące w zapalniczce, tworzące obwód elektryczny. W obwodzie tym występuje otwarta szczelina umieszczona w pobliżu zaworu, skąd wypływa paliwo. Potencjał wytwarza iskrę w szczelinie i zapala uwolnione paliwo dla wytworzenia płomienia. Przykład mechanizmu piezoelektrycznego ujawniono w patencie U.S. nr 5,262,679 „Mechanizm piezoelektryczny do zapalniczek papierosowych”, co przytoczono tu dla informacji.
Pożądane jest zwiększenie stopnia trudności użycia zapalniczek, dla ograniczenia obsługi zapalniczek piezoelektrycznych przez małe dzieci poniżej pięciu lat. Z tego powodu usiłowano opracować „bezpieczne przed dziećmi” zapalniczki piezoelektryczne. Takie zapalniczki znane są z opisów patentowych U.S. Nr 5,145,358, 5,240,408, 4,904,180, 4,859,172, 4,786,248 i 5,228,849. Znane urządzenia mają wspólną cechę, polegającą na tym, że wciśnięciu przycisku pod kciuk, ściskającego zespół teleskopowy i uruchamiającego mechanizm piezoelektryczny, zapobiega element zatrzaskowy, powstrzymujący wytworzenie iskry. Normalnie element zatrzaskowy umieszcza się pomiędzy przyciskiem pod kciuk i ścianą korpusu zapalniczki. Aby zapobiec wciśnięciu przycisku element zatrzaskowy musi być wyrównany lub dokładnie ustawiony pomiędzy przyciskiem pod kciuk i ścianką korpusu zapalniczki.
Występuje zatem potrzeba opracowania urządzenia, które utrudni obsługę piezoelektrycznego mechanizmu zapłonowego, i nie będzie wymagać dokładnego wyrównania elementu zatrzaskowego w celu powstrzymania wytworzenia iskry.
Celem wynalazku jest opracowanie piezoelektrycznego mechanizmu zapłonowego, który nie wymaga dokładnego wyrównania elementu zatrzaskowego pomiędzy przyciskiem pod kciuk i korpusem zapalniczki dla uzyskania pożądanego poziomu trudności uruchomienia mechanizmu zapłonowego.
Mechanizm zapłonowy piezoelektryczny zawierający zespół teleskopowy posiadający zewnętrzny element teleskopowy i wewnętrzny element teleskopowy z umieszczonym w nim ruchomo młoteczkiem, przy czym wewnętrzny element teleskopowy jest ślizgowo umieszczony w zewnętrznym elemencie teleskopowym, a w styku i ponad zewnętrznym elementem teleskopowym jest usytuowany element zatrzaskowy, przy czym w położeniu przesunięcia ku dołowi elementu zatrzaskowego, zewnętrzny element teleskopowy jest odsunięty od wewnętrznego elementu teleskopowego, a powyżej elementu zatrzaskowego jest umieszczony przycisk na kciuku, którego obniżenie po odsunięciu zewnętrznego elementu teleskopowego od wewnętrznego elementu teleskopowego ściska zespół teleskopowy, przy czym w wewnętrznym elemencie teleskopowym jest zamontowany element piezoelektryczny, a mechanizm także zawiera sprężynę uderzeniową przesuwającą młoteczek w kierunku elementu piezoelektrycznego według wynalazku charakteryzuje się tym, ze pomiędzy wierzchołkami elementów teleskopowych wewnętrznym i zewnętrznym jest mała albo żadna przestrzeń w położeniu spoczynkowym.
Korzystnie wewnętrzny element teleskopowy zawiera wycięcie ustalające, w którym jest umieszczony młoteczek w położeniu oddalenia od elementu piezoelektrycznego.
188 679
Korzystnie młoteczek zawiera co najmniej jeden umieszczony na jego boku zaczep, który jest usytuowany suwliwie w co najmniej jednym podłużnym rowku znajdującym się na wewnętrznym elemencie teleskopowym.
Korzystnie pomiędzy młoteczkiem a elementem piezoelektrycznym jest umieszczona poduszka udarowa, która jest w styku z elementem piezoelektrycznym.
Korzystnie zewnętrzny element teleskopowy zawiera co najmniej jedną ukośną powierzchnię ślizgowo wprowadzającą co najmniej jeden zaczep młoteczka do wycięcia ustalającego.
Korzystnie zewnętrzny element teleskopowy zawiera co najmniej jedną drugą ukośną powierzchnię ślizgowo wprowadzającą co najmniej jeden zaczep z wycięcia ustalającego.
Korzystnie mechanizm zawiera kowadełko stanowiące element mechanizmu zapłonowego zawierającego również dwie oddalone od siebie elektrody.
Piezoelektryczny mechanizm zapłonowy z teleskopowym zespołem posiada pierwszy i drugi element, sprężynę powrotną dosuwającą drugi element w kierunku pierwszego, element piezoelektryczny i poduszkę udarową zamontowane w jednym z elementów oraz młoteczek przesuwnie umieszczony wewnątrz zespołu teleskopowego, i dosuwany w kierunku elementu piezoelektrycznego i jego poduszki udarowej przez sprężynę uderzeniową. W położeniu spoczynkowym młoteczek styka się z elementem piezoelektrycznym i poduszką udarową, po przyłożeniu zewnętrznej siły do zespołu teleskopowego element piezoelektryczny i młoteczek zostają odsunięte od siebie, a młoteczek będzie zabezpieczony przed uderzeniem w element piezoelektryczny i poduszkę.
Ponadto w piezoelektrycznym mechanizmie zapłonowym występuje uruchamiany przez użytkownika element zatrzaskowy, który odsuwa młoteczek na określoną odległość od poduszki uderzeniowej, a po przyłozeniu do zespołu teleskopowego zewnętrznej siły przekraczającej wartość progową młoteczek uderza w poduszkę i powoduje wytworzenie iskry przez element piezoelektryczny.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania jest przedstawiony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia piezoelektryczny mechanizm zapłonowy według obecnego wynalazku w położeniu spoczynkowym, umieszczony w zespole zapalniczki, w przekroju podłużnym widoku z przodu; fig. 2 - piezoelektryczny mechanizm zapłonowy pokazany na fig. 1, w przekroju częściowym, fig. 3 - wewnętrzny element teleskopowy piezoelektrycznego mechanizmu zapłonowego pokazanego na fig. 1, w widoku z przodu, fig. 4 - młoteczek, w widoku z przodu, fig. 5 - młoteczek, w widoku z boku, fig. 6 - zewnętrzny element teleskopowy piezoelektrycznego mechanizmu zapłonowego pokazanego na fig. 1, w widoku z przodu, fig. 7 - piezoelektryczny mechanizm zapłonowy we wciśniętym położeniu, po rozłączeniu zatrzasku, w rzucie z przodu, fig. 8 - piezoelektryczny mechanizm zapłonowy podobny do pokazanego na fig. 1, z włączonym elementem zatrzaskowym, w rzucie z przodu, fig. 9 - piezoelektryczny mechanizm zapłonowy według fig. 8, w częściowo wciśniętym położeniu, w rzucie z przodu; fig. 10 - piezoelektryczny mechanizm zapłonowy według fig. 8, fig. 11 - piezoelektryczny mechanizm zapłonowy według fig. 8 we wciśniętym położeniu, po uderzeniu młoteczka w poduszkę udarową, w rzucie z przodu, fig. 12 - alternatywny przykład elementu zatrzaskowego, w rzucie z góry.
Piezoelektryczny mechanizm zapłonowy 10 zapalniczki według obecnego wynalazku składa się z zewnętrznego elementu teleskopowego 12, i z wewnętrznego elementu teleskopowego 14. W obecnym wynalazku występuje mały lub zerowy odstęp bądź przestrzeń X pomiędzy dwoma elementami teleskopowymi zewnętrznym 12 i wewnętrznym 14 w normalnym, czyli w położeniu spoczynkowym Umieszczona poniżej zewnętrznego elementu teleskopowego 12 sprężyna powrotna 16 elastycznie dociska oba teleskopowe elementy zewnętrzny 12 i wewnętrzny 14 do siebie. Piezoelektryczny mechanizm zapłonowy 10 znajduje się w komorze 20 umieszczonej w korpusie zapalniczki, i jest oddzielony od paliwa, na przykład sprężonego gazu węglowodorowego.
Jak pokazano na fig. 2, piezoelektryczny mechanizm zapłonowy 10 składa się z kowadełka 22, elementu piezoelektrycznego 24 oraz poduszki udarowej 26. Pokazany na fig. 2 linią przerywaną oraz na fig. 4 i 5 młoteczek 28, prowadzony w wewnętrznym elemencie telesko188 679 powym 14, przylega do poduszki udarowej 26. Młoteczek 28 jest elastycznie dociśnięty do poduszki udarowej 26 sprężyną uderzeniową 30. Sprężyna uderzeniowa 30 wchodzi również w wewnętrzny element 14 oraz opiera się jednym końcem na spodzie 32 zewnętrznego elementu teleskopowego 12.
Młoteczek 28 posiada dwa zaczepy 34 na jego przeciwnych stronach. Zaczepy 34 wchodzą w podłużne rowki 36, które utworzono na przeciwnych bokach wewnętrznego elementu teleskopowego 14, jak pokazano na fig. 3. Podłużne rowki 36 prowadzą młoteczek 28 z ograniczeniem w podłużnym kierunku. Każdy podłużny rowek 36 posiada również na swoim boku wycięcie ustalające 38, którego przeznaczenie opisano poniżej. W położeniu spoczynkowym pokazanym na fig. 1 zaczepy 34 znajdują się w górnym końcu rowków 36, lub w jego pobliżu.
Wymiary i kształt zaczepów 34 pozwalają na wystawanie ich poza rowki 36 do okienek 40, które utworzono w przeciwnych bokach zewnętrznego elementu teleskopowego 12, jak pokazano na fig. 1, 2 i zwłaszcza fig. 6. Okienka 40 mają górną ukośną powierzchnię 42 i dolną ukośną powierzchnię 44.
Po wywarciu zewnętrznej siły F na przycisk 46 przez kciuk następuje równoczesne wciśnięcie zewnętrznego 12 i wewnętrznego 14 elementu teleskopowego, jak pokazano na fig. 1 i 7. Ponieważ elementy teleskopowe zewnętrzny 12 i wewnętrzny 14 stykają się ze sobą, nie występuje między nimi wzajemne przemieszczenie. Ściśnięciu ulega sprężyna powrotna 16, przez co po ustąpieniu siły F sprężyna powrotna 16 przesuwa zespół teleskopowy na powrót w górę do położenia według fig. 1. Ponadto, ponieważ element piezoelektryczny 24 i poduszka udarowa 26 zostały osadzone w wewnętrznym elemencie teleskopowym 14, a młoteczek 28 jest dociskany do poduszki udarowej 26, nie występuje wzajemne przemieszczenie pomiędzy młoteczkiem 28 i poduszką udarową 26, a sprężyna uderzeniowa 30 nie zostaje ściśnięta. Pomiędzy młoteczkiem 28 i poduszką udarową 26 nie może zatem wystąpić siła uderzeniowa wytwarzająca iskrę. Taka właściwość obecnego wynalazku umożliwia wciśnięcie przycisku 46 przez niezamierzonego użytkownika, lecz uniemożliwia wytworzenie iskry przez niezamierzonego użytkownika.
Aby wytworzyć iskrę docelowy użytkownik najpierw odsuwa młoteczek 28 od poduszki udarowej 26, co poprzedza wywieranie zewnętrznej siły F. Jak pokazano na fig. 8, można to uzyskać poprzez ręczne przesuniecie młoteczka 28 w dół i utrzymanie go w zadanym położeniu z dala od elementu piezoelektrycznego 24. Gdy umieszczony obok przycisku 46 element zatrzaskowy 50 zostanie wciśnięty w dół, zetknie się z występem 52 zewnętrznego elementu teleskopowego 12 i popchnie zewnętrzny element teleskopowy 12 w dół, częściowo ściskając sprężynę powrotną 16 oraz sprężynę uderzeniową 30, jak pokazano na fig. 8. Podczas ruchu zewnętrznego elementu teleskopowego 12 w dół górne ukośne powierzchnie 42 okienek 40 popychają w dół zaczepy 34 wzdłuz podłużnych rowków 36. Gdy górne ukośne powierzchnie 42 zrównają się z wycięciami ustalającymi 38, sprężyna uderzeniowa 30 elastycznie popycha zaczepy 34 wzdłuż górnych ukośnych powierzchni 42 i wprowadza zaczepy 34 w wycięcia ustalające 38, ustalając w ten sposób młoteczek 28 z dala od poduszki udarowej 26. Przestawienie zaczepów 34 zaznaczono strzałką „A” na fig. 8. W tym punkcie wierzch młoteczka 28 znajduje się w zadanej odległości X' od poduszki udarowej 26.
Jak pokazano na fig. 8 i 9, gdy mechanizm piezoelektryczny znajduje się w tym położeniu i na przycisk 46 zadziała zewnętrzna siła F, przycisk 46 popycha w dół wewnętrzny element teleskopowy 14. Ponieważ pomiędzy elementem teleskopowym zewnętrznym 12 i wewnętrznym 14 nie ma odstępu, wewnętrzny element teleskopowy 14 przemieszcza się w dół w zewnętrznym elemencie teleskopowym 12 oraz spycha w dół młoteczek 28, który utrzymuje się w wycięciach ustalających 38 wewnętrznego elementu teleskopowego 14, i ściska sprężynę uderzeniową 30, az zaczepy 34 dojdą do ukośnych powierzchni w okienkach 40 zewnętrznego elementu teleskopowego 12. Następnie zaczepy 34 przesuwają się wzdłuż dolnych ukośnych powierzchni 44 generalnie w dolnym kierunku jak pokazuje strzałka „B”, dalej ściskając sprężynę uderzeniową 30, jak pokazano na fig 9 i 10. Podczas przesuwu wzdłuz dolnych ukośnych powierzchni 44 zaczepy 34 wychodzą z wycięć ustalających 36, jak pokazano strzałką „C” na fig. 10. Sprężyna uderzeniowa 30 jest obecnie całkowicie ściśnięta. Po
188 679 uwolnieniu zaczepów 34 z wycięć 38 sprężyna uderzeniowa 30 napędza młoteczek 28 w górę wzdłuz podłużnych rowków 36 w celu uderzenia poduszki udarowej 26 i elementu piezoelektrycznego 24 dla wytworzenia iskry, jak pokazano na fig. 11. Po ustąpieniu siły F sprężyna powrotna 16 popycha cały piezoelektryczny mechanizm zapłonowy 10 wraz z elementem zatrzaskowym 50 w górę do położenia spoczynkowego pokazanego na fig. 1.
Element zatrzaskowy 50 może mieć dowolny układ, umożliwiający odsunięcie zewnętrznego elementu teleskopowego 12 od wewnętrznego elementu teleskopowego 14 i młoteczka 28 od poduszki udarowej 26. Element zatrzaskowy 50 może być wykonany z dowolnego materiału, nadającego mu wystarczającą sztywność dla wzajemnego odsunięcia elementów teleskopowych. Przykład elementu zatrzaskowego 50 pokazano na fig. 1 i 7-9. Jak pokazano, element zatrzaskowy 50 posiada część 54 obsługiwaną palcem i podłużny korpus 56. Jest on suwliwie umieszczony w kanałku 60, który częściowo pokazano na fig. 8, utworzonym w przycisku 46 pod kciuk, i może się przemieszczać w górę oraz w dół w podłużnym kierunku. Kanałek 60 może być wykonany również w korpusie zapalniczki, lub w ściance komory 20. Element zatrzaskowy 50 można również umieścić w przestrzeni pomiędzy przyciskiem 46 pod kciuk i zewnętrzną ścianką 62 korpusu zapalniczki. Jak podano powyżej, po przestawieniu w dół element zatrzaskowy 50 powraca do swego normalnego czyli spoczynkowego położenia, gdy sprężyna powrotna 16 przesuwa zewnętrzny element teleskopowy 12 i tym samym występ 52 do spoczynkowego położenia po zapłonie. Na fig. 12 pokazano inny przykład wykonania elementu zatrzaskowego 50, gdzie wierzch elementu zatrzaskowego 50 znajduje się niemal na tym samym poziomie co wierzch przycisku 46 pod kciuk. Ponadto, element zatrzaskowy 50 może być również elastycznie dociskany, przez co automatycznie powraca do swego spoczynkowego położenia po odsunięciu młoteczka 28 od poduszki udarowej 26.
Jak pokazano na fig. 1, 2 i 8, po uderzeniu młoteczka 28 w poduszkę udarową 26 i element piezoelektryczny 24 na elemencie piezoelektrycznym 24 powstaje różnica potencjałów elektrycznych. Element piezoelektryczny 24 jest jednym z elementów w obwodzie elektrycznym zawierającym pierwszą elektrodę 64, kowadełko 22, element piezoelektryczny 24, poduszką udarową 26, element krzywkowy 66, napęd zaworu 68, zawór 70 i drugą elektrodę 72. Różnica potencjałów na elemencie piezoelektrycznym 24 przepływa przez obwód i tworzy zasadniczo tę samą różnicę potencjałów pomiędzy pierwszą elektrodą 64 i drugą elektrodą 72. Jest to wystarczająca różnica potencjałów dla iskrowego wyładowania w szczelinie powietrznej pomiędzy dwiema elektrodami pierwszą 64 i drugą 72. Elektrody pracują podobnie do kondensatora z dielektrykiem powietrznym. Do wykonania elementów obwodu można zastosować dowolne przewodniki elektryczne.
Po wciśnięciu przycisku 46 dla wytworzenia iskry następuje również wciśnięcie elementu krzywkowego 66, oddziaływującego na napęd zaworu 68. Napęd zaworu 68 wychyla się w taki sposób, ze gdy element krzywkowy 66 popycha napęd zaworu 68 w jednym końcu w dół, drugi koniec porusza się do góry powodując uniesienie zaworu 70 w celu uwolnienia paliwa gazowego. Uwolniony gaz zostaje następnie zapalony przez wyładowanie iskrowe pomiędzy elektrodami 64 i 72.
Zawór 70 kontroluje wypływ paliwa z zasilania paliwowego. W korzystnym przykładzie pokazanym na fig. 1 zasilanie paliwowe jest sprężonym gazem, a zawór 70 jest zaworem normalnie otwartym, dociskanym do zamkniętego położenia przez sprężynę 74. W tym przykładzie napęd 68 oddziaływuje na zawór 70 poprzez uniesienie trzonu zaworu 76 w górę dla uwolnienia sprężonego gazu węglowodorowego.
W innym przykładzie może być zastosowany zawór normalnie zamknięty dociskany wewnętrzną sprężyną do zamknięcia, gdzie napęd zaworu unosi zawór w celu otwarcia.
Aby zapalić zapalniczkę użytkownik najpierw wciska mi element zatrzaskowy 50 do odsunięcia elementu teleskopowego 14 od elementu teleskopowego 12, odsuwając równocześnie młoteczek 28 od elementu piezoelektrycznego 24 i poduszki udarowej 26. Następnie użytkownik wciska przycisk 46, powodując zadziałanie elementu krzywkowego 66 na napęd zaworu 68 dla uniesienia trzonu 76 zaworu 70, w celu uwolnienia paliwa gazowego. Wciśnięcie przycisku 46 uwalnia również młoteczek 28 z mechanizmu ustalającego, umożliwiając napęd młoteczka ściśniętą sprężyną 30 w kierunku poduszki udarowej 6 i wytworzenie iskry
188 679 przez element piezoelektryczny 24 w celu zapalenia uwolnionego paliwa oraz wytworzenia płomienia. Aby zgasić płomień użytkownik puszcza przycisk 46, uwalniając napęd zaworu 68 zwalniający sprężynę 74 do zamknięcia zaworu 70. Sprężyna 16 przywraca piezoelektryczny mechanizm zapłonowy 10 do normalnego, czyli spoczynkowego położenia, jak pokazano na fig. 11.
Piezoelektryczny mechanizm zapłonowy według obecnego wynalazku może być zastosowany również do kuchenek na gaz ziemny, gazowych grillów na zewnątrz pomieszczeń lub podobnych urządzeń, dla utrudnienia niepożądanego użycia.
FIG 2
FIG 3
188 679
FIG 12
188 679
FIG 7
188 679
FIG 8
188 679 autu*»
FIG 9
188 679
FIG ΙΟ
188 679
FIG 1 1
188 679
FIG 1
Departament Wydawnictw UP RP Nakład 50 egz Cena 4,00 zł

Claims (7)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Mechanizm zapłonowy piezoelektryczny, zawierający zespół teleskopowy posiadający zewnętrzny element teleskopowy i wewnętrzny element teleskopowy z umieszczonym w nim ruchomo młoteczkiem, przy czym wewnętrzny element teleskopowy jest ślizgowo umieszczony w zewnętrznym elemencie teleskopowym, a w styku i ponad zewnętrznym elementem teleskopowym jest usytuowany element zatrzaskowy, przy czym w położeniu przesunięcia ku dołowi elementu zatrzaskowego, zewnętrzny element teleskopowy jest odsunięty od wewnętrznego elementu teleskopowego, a powyżej elementu zatrzaskowego jest umieszczony przycisk na kciuku, którego obniżenie po odsunięciu zewnętrznego elementu teleskopowego od wewnętrznego elementu teleskopowego ściska zespół teleskopowy, przy czym w wewnętrznym elemencie teleskopowym jest zamontowany element piezoelektryczny, a mechanizm także zawiera sprężynę uderzeniową przesuwającą młoteczek w kierunku elementu piezoelektrycznego, znamienny tym, ze pomiędzy wierzchołkami elementów teleskopowych wewnętrznym i zewnętrznym jest mała albo żadna przestrzeń w położeniu spoczynkowym.
  2. 2. Mechanizm według zastrz. 1, znamienny tym, ze wewnętrzny element teleskopowy zawiera wycięcie ustalające, w którym jest umieszczony młoteczek w położeniu oddalenia od elementu piezoelektrycznego.
  3. 3. Mechanizm według zastrz. 2, znamienny tym, ze młoteczek zawiera co najmniej jeden umieszczony na jego boku zaczep, który jest usytuowany suwliwie w co najmniej jednym podłużnym rowku znajdującym się na wewnętrznym elemencie teleskopowym.
  4. 4. Mechanizm według zastrz. 3, znamienny tym, ze pomiędzy młoteczkiem a elementem piezoelektrycznym jest umieszczona poduszka udarowa, która jest w styku z elementem piezoelektrycznym.
  5. 5. Mechanizm według zastrz. 3 albo 4, znamienny tym, że zewnętrzny element teleskopowy zawiera co najmniej jedną ukośną powierzchnię ślizgowo wprowadzającą co najmniej jeden zaczep młoteczka do wycięcia ustalającego.
  6. 6. Mechanizm według zastrz. 5, znamienny tym, ze zewnętrzny element teleskopowy zawiera co najmniej jedną drugą ukośną powierzchnię ślizgowo wprowadzającą co najmniej jeden zaczep z wycięcia ustalającego.
  7. 7. Mechanizm według zastrz. 6, znamienny tym, że zawiera kowadełko stanowiące element mechanizmu zapłonowego zawierającego również dwie oddalone od siebie elektrody.
PL98340424A 1997-11-03 1998-11-02 Mechanizm zapłonowy piezoelektryczny PL188679B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US08/962,672 US6046528A (en) 1997-11-03 1997-11-03 Selectively actuatable piezoelectric ignition mechanism
PCT/US1998/023360 WO1999023708A1 (en) 1997-11-03 1998-11-02 Selectively actuatable piezoelectric ignition mechanism

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL340424A1 PL340424A1 (en) 2001-02-12
PL188679B1 true PL188679B1 (pl) 2005-03-31

Family

ID=25506209

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL98340424A PL188679B1 (pl) 1997-11-03 1998-11-02 Mechanizm zapłonowy piezoelektryczny

Country Status (18)

Country Link
US (1) US6046528A (pl)
EP (1) EP1029373B1 (pl)
JP (1) JP3739281B2 (pl)
KR (1) KR100441675B1 (pl)
CN (1) CN1183608C (pl)
AR (1) AR017548A1 (pl)
AT (1) ATE553506T1 (pl)
AU (1) AU739235B2 (pl)
BR (1) BR9813178B1 (pl)
CA (1) CA2308851C (pl)
CZ (1) CZ294154B6 (pl)
ES (1) ES2386017T3 (pl)
HK (1) HK1034142A1 (pl)
MY (1) MY116429A (pl)
PL (1) PL188679B1 (pl)
RU (1) RU2199797C2 (pl)
WO (1) WO1999023708A1 (pl)
ZA (1) ZA9810056B (pl)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP3730481B2 (ja) * 2000-06-02 2006-01-05 株式会社東海 圧電着火式ライターの着火操作機構
US6765338B2 (en) 2001-05-29 2004-07-20 Bic Corporation Child-resistant piezoelectric lighter
US6856074B2 (en) * 2002-03-01 2005-02-15 Bic Corporation Piezoelectric ignition mechanism
DE10221420A1 (de) * 2002-05-14 2003-12-11 Enocean Gmbh Vorrichtung zur Umwandlung mechanischer Energie in elektrische Energie
US7892180B2 (en) * 2002-11-18 2011-02-22 Epley Research Llc Head-stabilized medical apparatus, system and methodology
US6749424B1 (en) 2003-04-17 2004-06-15 W. C. Bradley Company Gas burner ignition systems
CN2699146Y (zh) * 2004-04-17 2005-05-11 伍爱明 一种双火苗打火机
US20080248435A1 (en) * 2004-10-19 2008-10-09 Terry Clark Devices For High Voltage Ignition of Combustible Gas
US20080160463A1 (en) * 2006-03-08 2008-07-03 Ian Kristen Biriki Lighter with timer-controlled igniter
CN100473903C (zh) * 2007-02-15 2009-04-01 潘崔镛 多级伸缩式点火器
US7556494B2 (en) * 2007-03-01 2009-07-07 Xinhua Huang Child resistant lighter
CN100578089C (zh) * 2007-06-29 2010-01-06 宁波新海电气股份有限公司 带保险机构的点火枪
US8653942B2 (en) 2008-08-20 2014-02-18 John Gibson Enterprises, Inc. Portable biometric lighter
US10502419B2 (en) 2017-09-12 2019-12-10 John Gibson Enterprises, Inc. Portable biometric lighter
WO2021056319A1 (zh) * 2019-09-26 2021-04-01 赣州市卫诚火机制造有限公司 一种点火器

Family Cites Families (36)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3428408A (en) * 1965-12-09 1969-02-18 Kanto Gasukigu Kk Impact type of piezoelectric mechanism by way of an electric source for lighting
US3449637A (en) * 1967-01-06 1969-06-10 Clevite Corp Pushbutton piezoelectric igniter
DE1629890B2 (de) * 1967-02-11 1973-05-03 Robert Bosch Gmbh, 7000 Stuttgart Zuendvorrichtung zur entflammung brennbarer gase
DE1629891A1 (de) * 1967-02-21 1971-01-28 Bosch Gmbh Robert Piezoelektrische Zuendvorrichtung fuer brennbare Gase,insbesondere fuer Gasfeuerzeuge
DE1629892A1 (de) * 1967-02-22 1971-03-11 Bosch Gmbh Robert Piezoelektrische Zuendvorrichtung zur Entflammung von brennbaren Gasen
US3509388A (en) * 1967-03-25 1970-04-28 Matsushita Electric Ind Co Ltd High voltage generating device
NL144382B (nl) * 1967-08-03 1974-12-16 Mansei Kogyo Kk Sigarettenaansteker voorzien van piezo-elektrische elementen.
US3466474A (en) * 1967-09-26 1969-09-09 Shigeru Ochiai Piezoelectric ignition element with an actuator
US3475654A (en) * 1967-10-05 1969-10-28 Shigeru Ochiai Piezoelectric element ignition device
DE1905000A1 (de) * 1969-02-01 1970-10-08 Junkers & Co Handbetaetigter Gasanzuender
JPS5014748Y2 (pl) * 1971-02-02 1975-05-08
GB1363570A (en) * 1971-04-02 1974-08-14 Murata Manufacturing Co Piezoelectric igniter
JPS5044384Y2 (pl) * 1971-10-25 1975-12-17
FR2193955B1 (pl) * 1972-07-28 1975-03-07 Genoud & Cie Ets
AR205244A1 (es) * 1972-09-07 1976-04-21 Matsushita Electric Ind Co Ltd Dispositivo generador de alto voltaje
GB1415003A (en) * 1972-10-18 1975-11-26 Matsushita Electric Ind Co Ltd Voltage generating arrangements
FR2229927B1 (pl) * 1973-05-14 1978-06-02 Braun Ag
DE2335058A1 (de) * 1973-07-10 1975-01-30 Braun Ag Piezozuender
US4015152A (en) * 1974-08-12 1977-03-29 Braun Aktiengesellschaft Impact mechanism for piezoelectric transducers
DE2626515C3 (de) * 1975-06-19 1978-06-22 Matsushita Electric Industrial Co., Ltd., Kadoma, Osaka (Japan) Hochspannungserzeuger
GB1554332A (en) * 1976-06-10 1979-10-17 Matsushita Electric Ind Co Ltd High voltage generating device
FR2465161A1 (fr) * 1979-09-14 1981-03-20 Cricket Sa Briquet a gaz
FR2498740B1 (fr) * 1981-01-23 1987-07-03 Rv Const Elect Allumeur piezo-electrique du type a percussion et bouton-poussoir
US4608508A (en) * 1984-08-31 1986-08-26 Intermatch S.A. Piezoelectric igniter, especially for a cigarette lighter or the like
EP0172973B1 (fr) * 1984-08-31 1988-03-30 Swedish Match Consumer Products S.A. Mécanisme d'allumeur piézo-électrique
JPH0335975Y2 (pl) * 1987-05-20 1991-07-30
EP0312627B1 (en) * 1987-10-21 1990-11-28 Tokai Corporation Gaslighter equipped with a safety lock
JPH053897Y2 (pl) * 1988-06-07 1993-01-29
ES2014189A6 (es) * 1989-08-02 1990-06-16 Laforest Sa Mecanismo piezoelectrico para encendedores de gas.
FR2668816B1 (fr) * 1990-11-07 1993-01-15 Cricket Sa Dispositif d'allumage electronique pour appareil consommant du combustible gazeux et, notamment, pour briquet a gaz.
JPH0492142U (pl) * 1990-11-30 1992-08-11
CH683455A5 (de) * 1991-03-13 1994-03-15 Laforest Bic Sa Piezoelektrischer Mechanismus für Gasanzünder.
FR2675885B1 (fr) * 1991-04-24 1993-07-16 Cricket Sa Briquet a commande d'allumage par organe coulissant, a l'epreuve des enfants.
JP2784977B2 (ja) * 1992-01-13 1998-08-13 株式会社東海 安全装置付ガスライター
US5462432A (en) * 1994-06-17 1995-10-31 Kim; Jin K. Gas lighter with ignition safety device
KR100187078B1 (ko) * 1994-09-09 1999-04-01 전성원 연료탱크 내부의 압력해소장치

Also Published As

Publication number Publication date
RU2199797C2 (ru) 2003-02-27
AR017548A1 (es) 2001-09-12
HK1034142A1 (en) 2001-10-12
JP2001522149A (ja) 2001-11-13
KR100441675B1 (ko) 2004-07-27
EP1029373A4 (en) 2004-09-29
ES2386017T3 (es) 2012-08-07
US6046528A (en) 2000-04-04
EP1029373A1 (en) 2000-08-23
CN1183608C (zh) 2005-01-05
BR9813178A (pt) 2002-04-30
BR9813178B1 (pt) 2012-02-07
JP3739281B2 (ja) 2006-01-25
WO1999023708A1 (en) 1999-05-14
CZ294154B6 (cs) 2004-10-13
CN1283310A (zh) 2001-02-07
EP1029373B1 (en) 2012-04-11
PL340424A1 (en) 2001-02-12
CA2308851C (en) 2005-08-02
CA2308851A1 (en) 1999-05-14
ATE553506T1 (de) 2012-04-15
MY116429A (en) 2004-01-31
KR20010031721A (ko) 2001-04-16
CZ20001625A3 (cs) 2000-12-13
AU1208899A (en) 1999-05-24
AU739235B2 (en) 2001-10-04
ZA9810056B (en) 1999-05-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU715123B2 (en) Piezo electric lighter which has a higher level of difficulty for operation
PL188679B1 (pl) Mechanizm zapłonowy piezoelektryczny
US6244858B1 (en) Multi-purpose lighter with child resistant device
NZ243376A (en) Lighter with gaseous fuel and having safety device affecting operation of fuel supply valve; fuel cut-off mechanism
JP3040823B2 (ja) 選択的に作動可能なライター
US5584682A (en) Selectively actuatable lighter with anti-defeat latch
US5458482A (en) Gas lighter with safety device
US5427522A (en) Selectively actuatable lighter
CZ299477B6 (cs) Zapalovac
CA2400932C (en) Utility lighter
EP1390669B1 (en) Child-resistant piezoelectric lighter
AU6251096A (en) Selectively actuatable lighter
US20020119409A1 (en) Child-resistant lighter having a flexing latch
AU2002240507A1 (en) Child-resistant lighter having a flexing latch
MXPA99005727A (en) Piezoelectric lighter which has a higher level of difficulty for operation
CZ2000768A3 (cs) Zapalovač

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20061102