PL188549B1 - Zespół przenoszenia napędu kombajnu górniczego - Google Patents

Zespół przenoszenia napędu kombajnu górniczego

Info

Publication number
PL188549B1
PL188549B1 PL98329462A PL32946298A PL188549B1 PL 188549 B1 PL188549 B1 PL 188549B1 PL 98329462 A PL98329462 A PL 98329462A PL 32946298 A PL32946298 A PL 32946298A PL 188549 B1 PL188549 B1 PL 188549B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
housing
combine
gear
drive
working
Prior art date
Application number
PL98329462A
Other languages
English (en)
Other versions
PL329462A1 (en
Inventor
Andrzej Błażewicz
Józef Knyć
Andrzej Pawlus
Kazimierz Pietrzyk
Konrad Wowro
Original Assignee
Masz Gorniczych Famur Sa Fab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Masz Gorniczych Famur Sa Fab filed Critical Masz Gorniczych Famur Sa Fab
Priority to PL98329462A priority Critical patent/PL188549B1/pl
Publication of PL329462A1 publication Critical patent/PL329462A1/xx
Publication of PL188549B1 publication Critical patent/PL188549B1/pl

Links

Landscapes

  • Harvester Elements (AREA)

Abstract

Zespół przenoszenia napędu kombajnu górniczego, stanowiący element zwany obudową mocowaną do czołowej ściany ciągnika kombajnowego i sań kombajnowych zawierający koło zębate napędowe, zazębione z kołem zębatym roboczym osadzonym na znajdującej się w obudowie osi, oraz w ślizg, znamienny tym, że oś (7) koła roboczego (6) osadzona jest we wpustach (9) w otworach (8), przy czym jeden wpust (9) osadzony jest w wybraniu (16) w płycie (10), a drugi w pokrywie (2) obudowy (1).

Description

Przedmiotem wynalazku jest zespół przenoszenia napędu kombajnu górniczego z bezcięgnowym układem realizacji posuwu.
Znane jest rozwiązanie konstrukcyjne zespołu przenoszenia napędu kombajnu górniczego z polskiego opisu patentowego P-302296, który składa się z napędowego koła zębatego o zębach modułowych, które osadzone jest na wale napędowym ciągnika kombajnowego. Koło zębate napędowe współpracuje z kołem zębatym pośrednim o zębach modułowych. Do koła zębatego pośredniego osadzonego na biernej osi połączone jest w sposób rozłączny koło robocze posiadające uzębienie umożliwiające współpracę z zębatką napędową bądź z cięgnem łańcuchowym. Koło zębate robocze osadzone jest na tej samej osi co koło pośrednie, która to oś jest w sposób rozłączny mocowana w obudowie i w pokrywie obsady.
Znane jest również rozwiązanie przedstawione w polskim opisie patentowym wynalazku nr patentu 170568, które wyposażone jest w układ napędowy kombajnu górniczego, którego zębate kolo napędowe współpracuje z kołem pośrednim zazębiające się z drabinką napędową mocowaną na zastawkach obudowy przenośnika górniczego. Powszechnie taki napęd znany jest jako bezcięgnowy system typu Eicotrack.
Koło zębate pośrednie umieszczone jest w zamkniętej obudowie, która posiada kształt zbliżony do prostokąta, którego górne naroże nad kołem zębatym roboczym jest ścięte. Obudowa mocowana jest do kadłuba ciągnika kombajnowego w sposób rozłączny. Zarówno koło zębate napędowe jak i koło zębate robocze posiadająjednakowe uzębienie typu Eicotrack.
Na osi koła zębatego roboczego osadzona jest płoza, która ślizga się po górnej powierzchni zębatki prowadząc po niej kombajn górniczy.
Podstawowym celem dokonania tych rozwiązań to uzyskanie możliwości zmiany zakresu urabiania oraz dokonywania w zależności od potrzeb zmian takich parametrów jak szybkość posuwu kombajnu górniczego oraz siły uciągu.
Powyższe cele możliwe są do osiągnięcia lecz wymaga to dokonania każdorazowo wymiany całej obudowy, w której umieszczony jest układ napędowy wraz z tym układem.
Znane jest również z niemieckiego opisu patentowego nr DE 3718442 rozwiązanie zespołu napędowego kombajnu górniczego, w którym zespół napędowy umieszczony jest w obudowie, która mocowana jest od zewnątrz do obudowy ciągnika kombajnu górniczego. W obudowie umieszczone są dwa zębate koła, z których jedno koła napędowe osadzone jest na osi napędowej ciągnika kombajnowego i współpracuje z drugim kołem zębatym roboczym osadzonym na osi mocowanej w obudowie.
188 549
Obudowa jest osadzona obrotowo na osi napędowej ciągnika i jest wychylna w płaszczyźnie pionowej, a z drugiej strony obudowa jest w sposób rozłączny mocowana do korpusu ciągnika kombajnowego.
Wychylność obudowy zespołu napędowego stwarza możliwość zwiększenia lub obniżenia zakresu urabiania kombajnu górniczego lecz niemożliwa jest wymiana kół zębatych t.j. napędowego i roboczego bez konieczności wymiany całej obudowy na inną.
Celem wynalazku jest opracowanie konstrukcji układu napędowego kombajnu górniczego, która zapewni zastąpienie kół zębatych modułowych na koła zębate o zazębienie typu Eicotrack co dotyczy zarówno koła napędowego jak i koła roboczego. Ponadto rozwiązanie winno zapewnić możliwość podwyższenia lub obniżenia zakresu urabiania kombajnu górniczego oraz zmianę parametrów szybkości i siły uciągu kombajnu bez konieczności wymiany całej obudowy na inne.
Cel został osiągnięty w wyniku dokonania rozwiązania nowego zespołu napędowego, którego konstrukcja zawiera koło zębate napędowe osadzone na wale napędowym ciągnika kombajnowego, które zazębia się i współpracuje z kołem zębatym roboczym. Koło zębate robocze osadzone jest na osi, która osadzona jest z dwu stron w odpowiednio dobranych otworach wykonanych w wpustach. Jeden wpust osadzony jest i mocowany w sposób rozłączny do obudowy, a drugi mocowany jest w sposób rozłączny w pokrywie zamykającej obudowę.
Wpust stanowi jednolity element w kształcie wydłużonego prostopadłościanu, w którym na czołowej powierzchni wykonane są otwory, w których osadzona jest oś koła zębatego roboczego. Na czołowej wewnętrznej powierzchni wpustów znajdują się czopy, na których osadzony jest ślizg opierający się i ślizgający po zębatce w trakcie przesuwania się kombajnu. Koła zębate napędowe i robocze posiadają zęby których kształt umożliwia bezpośrednią współpracę z zębatką drabinkową.
Rozwiązanie według wynalazku umożliwia łatwą zmianę parametrów eksploatacyjnych kombajnu górniczego tj. jego szybkość, oraz siłę uciągu bez konieczności wymiany całej obudowy. Zastosowana obudowa z wpustami, w których osadzona jest oś koła zębatego roboczego jest obudową uniwersalną.
W przypadku konieczności zmiany parametrów wystarczy dokonać wymiany koła zębatego napędowego i roboczego, oraz wpustów dających odpowiednie ustawienie osi koła roboczego.Taka wymiana może być dokonywana w wanmkach eksploatacyjnych. Wyeliminowano również konieczność stosowania kół zębatych o zębach modułowych stosując tylko jeden typ kół zębatych o uzębieniu umożliwiającym współpracę z zębatką drabinkową.
Zespół przenoszenia napędu kombajnu górniczego przedstawiono w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig 1 przedstawia zespół napędowy w przekroju pionowym, fig. 2 przedstawia konstrukcję wpustu w widoku, a fig 3 przedstawia wpust w przekroju A-A.
Zespół przenoszenia napędu składa się z obudowy 1 zamkniętej pokrywą 2. Obudowa 1 mocowana jest do korpusu 3 ciągnika kombajnowego.
Na wale napędowym 4 ciągnika osadzone jest koło zębate 5 napędowe, które zazębia się i współpracuje z kołem zębatym 6 roboczym. Koła zębate 5 i 6 posiadają zęby o kształcie umożliwiającym współpracę z zębatką drabinkową.
Koło zębate 6 robocze osadzone jest na osi 7, która to oś jest z dwu stron osadzona w otworach 8 wytoczonych w wpustach 9. Jeden wpust 9 osadzony jest w wyfrezowamu obudowy 1 przykręconej do płyty czołowej 10 sań kombajnowych. Wpust ten jest mocowany przy pomocy śrub 11 do płyty 10 poprzez korpus obudowy 1. Drugi wpust 9 jest osadzony w wybraniu w pokrywie 2 zamykającej obudowę 1 i mocowany do niej przy pomocy śrub 11. Wpust 9 stanowi jednolity element w kształcie wydłużonego prostopadłościanu o zaokrąglonych narożach. W wpuście 9 wykonane są otwory 13 służące do jego rozłącznego mocowania do płyty 10 oraz pokrywy 2.
Na powierzchni wpustu 9 znajduje się czop 14, na którym osadzony jest ślizg 15 opierający się na górnej płaszczyźnie zębatki drabinkowej ślizgający się po zębatce w trakcie przesuwania się kombajnu górniczego.
W wpuście 9 wytoczonych jest kilka otworów 8, co umożliwia zmianę położenia osi 7 w zależności od wielkości osadzonego na osi 7 koła zębatego 6.
188 549
Dobór wielkości kół zębatych 5 i 6 uzależniony jest od żądanego zakresu prędkości posuwu i siły uciągu kombajnu górniczego oraz wysokości urabiania. W przypadku zaistniałej konieczności zmiany parametrów dokonuje się zmiany kół 5 i 6, o innej liczbie zębów oraz wpustów 9. Aby zapewnić ich wzajemne zazębienie zmienia się położenie osi 7, którą osadza się w otworze 8, a zmiana usytuowania osi 7 nie powoduje zmiany położenia czopu 14.
W przypadku podwyższenia lub obniżenia wysokości urabiania kombajnu wymagane jest przemieszczenie w pionie ślizgu 15. W zależności od typu kombajnu górniczego osie kół zębatych 5 i 6 są usytuowane w linii pionowej jedna pod drugą, bądź w linii skośnej tworząc w tym drugim przypadku skośny układ kół zębatych. Układ osi kół 5 i 6 w linii skośnej jest głównie stosowany do kombajnów niskich, natomiast układ w linii pionowej jest stosowany w kombajnach górniczych podwyższonych.
fig.2
188 549
tig.3
188 549
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Zespół przenoszenia napędu kombajnu górniczego, stanowiący element zwany obudową mocowaną do czołowej ściany ciągnika kombajnowego i sań kombajnowych zawierający koło zębate napędowe, zazębione z kołem zębatym roboczym osadzonym na znajdującej się w obudowie osi, oraz w ślizg, znamienny tym, że oś (7) koła roboczego (6) osadzona jest we wpustach (9) w otworach (8), przy czym jeden wpust (9) osadzony jest w wybraniu (16) w płycie (10), a drugi w pokrywie (2) obudowy (1).
  2. 2. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że wpust (9) stanowi jednolity element w kształcie prostopadłościanu, w którym na czołowej powierzechni osadzony jest czop (13), na którym nałożony jest ślizy (14).
  3. 3. Zespół według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że wpust (9) mocowany jest do płyty (10) i pokrywy (2) w sposób rozłączny.
PL98329462A 1998-11-02 1998-11-02 Zespół przenoszenia napędu kombajnu górniczego PL188549B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL98329462A PL188549B1 (pl) 1998-11-02 1998-11-02 Zespół przenoszenia napędu kombajnu górniczego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL98329462A PL188549B1 (pl) 1998-11-02 1998-11-02 Zespół przenoszenia napędu kombajnu górniczego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL329462A1 PL329462A1 (en) 2000-05-08
PL188549B1 true PL188549B1 (pl) 2005-02-28

Family

ID=20073090

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL98329462A PL188549B1 (pl) 1998-11-02 1998-11-02 Zespół przenoszenia napędu kombajnu górniczego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL188549B1 (pl)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2011059348A2 (en) 2009-11-10 2011-05-19 Fabryka Maszyn FAMUR S.A. Drive transmission method in a longwall shearer loader
US9200513B2 (en) 2009-11-10 2015-12-01 Famur Spółka Akcyjna Method for mounting a ranging arm on a body of a longwall shearer loader

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2011059348A2 (en) 2009-11-10 2011-05-19 Fabryka Maszyn FAMUR S.A. Drive transmission method in a longwall shearer loader
US8708136B2 (en) 2009-11-10 2014-04-29 Famur Spolka Akcyjna Drive transmission method in a longwall shearer loader
US9200513B2 (en) 2009-11-10 2015-12-01 Famur Spółka Akcyjna Method for mounting a ranging arm on a body of a longwall shearer loader

Also Published As

Publication number Publication date
PL329462A1 (en) 2000-05-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1293224C (en) Backhoe vehicle
EP0321492B1 (en) Chain saw
PL244018B1 (pl) Łańcuch przenośnika oraz zespół ogniwa do łańcucha przenośnika
PL188549B1 (pl) Zespół przenoszenia napędu kombajnu górniczego
EP2499334B1 (en) Drive transmission method in a longwall shearer loader
US4172391A (en) Drill drive mechanism
US3992060A (en) Conveying apparatus
US4396229A (en) Mining machine with externally mounted drive means
US7628424B2 (en) Trenching machine with linked chain
GB1574764A (en) Drive arrangements for mining machines
PL180563B1 (pl) Zespól napedowy, zwlaszcza kombajnu górniczego PL
US4548444A (en) Mineral winning plough
GB1577309A (en) Underground mining machines
US4483568A (en) Advancing apparatus for a multi-unit mining machine
GB2088445A (en) Winch for Underground Mineral- winning Machines
US1980629A (en) Coal cutting machine and the like
PL185139B1 (pl) Kombajn górniczy ścianowy
PL84462B1 (pl)
JP4269101B2 (ja) リフトアップコンベヤ
SU901389A1 (ru) Напорный механизм одноковшового экскаватора
SU1758223A1 (ru) Исполнительный орган выемочного комбайна
PL171754B1 (pl) Zespół zasilająco-sterowniczy zwłaszcza kombajnu węglowego
SU881214A1 (ru) Рабочее оборудование бульдозера
PL65443Y1 (pl) Przekładnia boczna napędu posuwu kombajnu górniczego
PL170568B1 (pl) Kombajn węglowy z bezcięgnowym napędem posuwu