PL188194B1 - Kompozycja do konserwowania martwych zwierzęcych lub ludzkich tkanek - Google Patents

Kompozycja do konserwowania martwych zwierzęcych lub ludzkich tkanek

Info

Publication number
PL188194B1
PL188194B1 PL95317158A PL31715895A PL188194B1 PL 188194 B1 PL188194 B1 PL 188194B1 PL 95317158 A PL95317158 A PL 95317158A PL 31715895 A PL31715895 A PL 31715895A PL 188194 B1 PL188194 B1 PL 188194B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
alcohol
composition
glycerin
ketone peroxide
dye
Prior art date
Application number
PL95317158A
Other languages
English (en)
Other versions
PL317158A1 (en
Inventor
Collado Juan Jimenez
Rada Edgar Arene
Inzunza Ramón Chavez
Original Assignee
Univ Madrid Complutense
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from ES09500471A external-priority patent/ES2109153B1/es
Application filed by Univ Madrid Complutense filed Critical Univ Madrid Complutense
Publication of PL317158A1 publication Critical patent/PL317158A1/xx
Publication of PL188194B1 publication Critical patent/PL188194B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N1/00Preservation of bodies of humans or animals, or parts thereof

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Description

Wynalazek niniejszy dotyczy dziedziny techniki konserwowania zwierzęcych lub ludzkich tkanek organicznych. Bardziej szczegółowo, wynalazek dostarcza kompozycji użytecznych do tymczasowego lub długotrwałego zabezpieczania martwych tkanek i zwłok ludzkich i zwierzęcych przed naturalnymi procesami gnicia i przed zanieczyszczeniem grzybami.
Konserwacja zwłok zwierzęcych i ludzkich, jak również wyodrębnionych z nich narządów i tkanek, ma długą tradycję w historii, początkowo z przyczyn kulturowych, a mniej więcej od czasów Renesansu, również z uwagi na badania anatomiczne.
Obecnie zwłoki ludzkie konserwuje się nadal z przyczyn kulturowych, ale również z uwagi na badania patologiczne i anatomiczne i transportowanie zwłok z miejsca na miejsce. Podobnie, niezaleznie od wyżej wspomnianych celów, również nadal w celu publicznej i prywatnej edukacji poddaje się konserwacji zwłoki zwierzęce.
Aktualne technologie konserwowania opierają się głównie na technice balsamowania oraz na zanurzaniu, w których stosuje się różne środki. Środkami takimi są alkohol, jako środek utrwalający i konserwujący, kwas garbnikowy jako czynnik zapobiegający wzrostowi grzybów, wodorochlorek rtęci hamujący rozkład i ułatwiający mumifikację, arsen, gliceryna, parafina, kombinacje acetonu i silikonu, jak również formaldehyd lub formol odkryty przez chemika Wilhelma V. Hofmanna w 1868 roku. Dzięki niskim kosztom i doskonałym własnościom konserwującym, formol jest w dalszym ciągu najszerzej stosowanym środkiem do konserwowania zwłok i tkanek zwierzęcych i ludzkich, a jego koszt jest nadal niski.
188 194
Jednakże, ze względu na wysoką toksyczność, możliwe działanie szkodliwe i nawet kancerogenne, w kręgach naukowych i w administracji zdrowia zakwestionowano obecnie stosowanie formaldehydu i podjęto badania i projekty zakazania używania formolu jako środka konserwującego. Oprócz tego, dobrze znane są również wady formaldehydu, mianowicie jest on środkiem podrażniającym błony śluzowe i drogi oddechowe i ma charakterystyczny zapach, zazwyczaj odbierany jako bardzo nieprzyjemny.
Z drugiej strony, przy zastosowaniu konwencjonalnych technik konserwacji z użyciem znanych środków konserwujących nie osiągnięto ani całkowitego zabezpieczenia tkanek przed naturalnymi procesami rozkładu wywołanymi przez czynniki mikrobiologiczne i grzyby, ani nie utrzymano tych tkanek w stanie elastycznym, podobnym do stanu żywych tkanek.
Konwencjonalne techniki tymczasowej konserwacji, konieczne lub dogodne w niektórych przypadkach, jak na przykład transport zwłok, konserwacja w domach pogrzebowych przed pochówkiem lub w instytucjach sądowych przed dokonaniem autopsji, ograniczają się w zasadzie do umieszczania zwłok w pomieszczeniach zamrażających lub nastrzykiwania tętnic albo jam ciała formolem, co nie prowadzi do zadowalającej konserwacji, a ponadto, w przypadku pomieszczeń zamrażających, wiąże się z wysokimi kosztami konstrukcji, eksploatacji i utrzymania. W przypadku nastrzykiwania tętnic konieczny jest wysoko wykwalifikowany specjalista.
Z drugiej strony, w praktyce stosuje się techniki preparowania próbek anatomicznych, w których używa się formaldehydu/formolu. Do technik takich należą wybielanie kości, restauracja zwłok, ciał i części zmumifikowanych zwierząt, barwienie tkanek nerwowych, uelastycznianie trzewi, uzyskiwanie próbek naczyń krwionośnych technikami korozji-odbicia (ang. corrosion-reflection techniques), jak również diafanizacja (ang. diaphanization) ciał i płodów zwierząt.
Konwencjonalne techniki wybielania kości prowadzone przy użyciu agresywnych detergentów nie prowadzą do całkowicie zadowalających wyników, z uwagi na fakt, że trudno jest uzyskać jednolite wybielenie, a ponadto agresywność stosowanych detergentów uszkadza teksturę traktowanych nimi kości.
W konwencjonalnych technikach konserwacji zwierzęcych lub ludzkich zwłok, lub ich części, do tej pory nie opracowano techniki zapewniającej uelastycznienie zmumifikowanych tkanek, jak również konserwację pozwalającą na ich ekspozycje w temperaturze pokojowej i utrzymywanie się wyników konserwacji.
W konwencjonalnych technikach barwienia fragmentów tkanek nerwowych ośrodkowego układu nerwowego i ulastyczniania/konserwacji trzewi, uzyskiwania próbek naczyń krwionośnych technikami korozji-odbicia, jak również w technice diafanizacji ciał i płodów zwierzęcych, jest praktycznie niemożliwe uzyskanie części anatomicznych, które byłyby zachowane z dużym stopniem elastyczności, aby po wystawieniu bez zabezpieczenia, mogły zostać zachowane bez rozkładu.
Z drugiej strony, w konwencjonalnych technikach korozji-odbicia, jest bardzo trudne, aby nie powiedzieć, że praktycznie niemożliwe, utrzymanie większości cieńszych naczyń włosowatych, a następną dużą niedogodnością technik diafanizowania jest długi czas obróbki (około 120), którego takie techniki wymagają.
Dalsze prace prowadzone na podstawie badań, opisanych w patencie hiszpańskim P-9500471, doprowadziły do uzyskania kompozycji o podanych tutaj podstawowych składnikach, które nadają się do stosowania w innych celach, takich jak czasowa konserwacja zwłok metodą natryskiwania/rozpylania lub smarowania, wybielania kości, restauracji zwłok, zmumifikowanych ciał i części zwierząt, barwienia tkanek nerwowych, uelastyczniania trzewi, uzyskiwania próbek naczyń krwionośnych technikami korozji-odbicia, jak również do diafanizowania ciał i płodów zwierzęcych.
Celem niniejszego wynalazku jest przezwyciężenie niedogodności związanych ze stanem techniki przez opracowanie produktu o małej toksyczności, który jest łatwy do wytworzenia i stosowania, praktycznie bezwonny i szybko działający, a jego koszty są niskie, i który umożliwia konserwację i restaurację w stanie dużej elastyczności, podobnej do struktury i tekstury żywych tkanek, wszystkich typów tkanek zwierzęcych, niezależnie od tego, czy są to całe ciała, czy części ciała czy wyodrębnione z nich tkanki.
188 194
Ponadto, dzięki swym własnościom przeciwzakrzepowym i trombolitycznym produkt można wstrzykiwać do tkanek i zwłok przez naczynia krwionośne, bez uprzedniego ich przygotowania, to znaczy, bez przemywania naczyń krwionośnych, bez stosowania kompresorów', substancji przeciwzakrzepowych, itd.
Wynalazek niniejszy, jak wskazuje tytuł i jak określono w zastrzeżeniach, dotyczy kompozycji, które zawierają nadtlenek ketonu (CrCćjdialkilowego, korzystnie nadtlenki ketonu etylowo-metylowego i nadtlenki ketonu metylowo-izobutylowego lub ich mieszaniny, i są przeznaczone do konserwowania tkanek organicznych. Kompozycje są również użyteczne w preparatyce części anatomicznych.
Kompozycje charakteryzują się tym, ze zawierają mieszaninę (w % obj.):
- 12 do 70% co najmniej jednego nadtlenku ketonu (C-Cć) dialkilowego;
- 10 do 15% gliceryny;
- 15 do 75% co najmniej jednego alkoholu; oraz
- od 0 do 10% markera, barwnika i/lub substancji zapachowej.
Obecność markerów, barwników i substancji aromatyzujących, takich jak sarsaparilla, hydrat chloralu, citronella itd., jest korzystna.
Kompozycje przeznaczone są do konwencjonalnych technik konserwacji na drodze nastrzykiwania tętnic lub balsamowania, jak również przez zanurzanie i kombinację obydwu tych technik.
Podobnie do czasowej konserwacji stosować można technikę nakładania na powierzchnię poprzez smarowanie lub natryskiwanie/rozpylanie, co zostanie później opisane.
W technikach konserwowania zwłok i tkanek ludzkich i ssaczych na nieokreślony bliżej dłuższy czas za pomocą nastrzykiwania tętnic (balsamowania), kompozycje korzystnie mają następujący skład:
- 50-70% nadtlenku ketonu (CrCćjdialkilowego;
- 10-15% gliceryny;
- 15-30% alkoholu;
- 0-5% markera, barwnika i/lub substancji aromatyzującej.
W technikach konserwowania zwłok i tkanek ludzkich i ssaczych na stosunkowo krótki czas, na przykład 1 do 3 miesięcy, kompozycje korzystnie mają następujący skład:
- 15-20% nadtlenku ketonu (Cp-Cć) dialkilowego;
- 65-70% alkoholu;
- 10-15% gliceryny;
- 0-10% markera, barwnika i/lub substancji aromatyzującej .
Kompozcyje do konserwowania zwierzęcych i ludzkich zwłok i tkanek przez zanurzanie, korzystnie mają następujący skład:
- 15-40% nadtlenku ketonu (C1-Cć)dialkilowego;
- 10-15% gliceryny;
- 50-70% alkoholu;
- 0-5% markera, barwnika i/lub substancji aromatyzującej.
Kompozycje do czasowego konserwowania zwierzęcych i ludzkich zwłok i tkanek przez nanoszenie na powierzchnię, korzystnie mają następujący skład:
- 12-18% nadtlenku ketonu (CrCć)dialkilowego;
- 10-30% gliceryny;
- 47-78% alkoholu;
- 0-10% markera, barwnika i/lub substancji aromatyzującej.
Kompozycje do konserwowania ciał i tkanek gadów, a ogólnie zwierząt, stosowanych w patologii i anatomii weterynaryjnej, korzystnie mają następujący skład:
- 15-70% nadtlenku ketonu (CrCćjdialkilowego;
- 10-15% gliceryny;
- 15-70% alkoholu;
- 0-10% markera, barwnika i/lub substancji aromatyzującej.
188 194
Kompozycje do konserwowania ciał i tkanek zwierząt morskich mają korzystnie następujący skład:
- 15-60% nadtlenku ketonu (Ci-C6)dialkilowego;
- 10-15% gliceryny;
- 15-65% alkoholu;
- 0-10% markera, barwnika i/lub substancji aromatyzującej .
Kompozycje do konserwowania ciał i tkanek w entomologii, korzystnie mają następujący skład:
- 15-50% nadtlenku ketonu (Ci-C6)dialkilowego;
- 10-15% gliceryny;
- 30-70% alkoholu;
- 0-10% markera, barwnika i/lub substancji aromatyzującej .
Nadające się do stosowania w kompozycjach nadtlenki ketonu (Ci-C6)dialkilowego są znane w technice. Jako przykład obecnego na rynku produktu podać można BUTANOX M50 sprzedawany przez firmę AKZO (nadtlenek metyloetyloketonu w dimetyloftalanie).
Najbardziej istotną funkcją alkoholu w kompozycji jest funkcja nośnika, który ułatwia mieszanie nadtlenku oraz penetrację i dyfuzję kompozycji w tkankach. Dobrymi alkoholami są, na przykład, 60°, 70°, 80° i 96° alkohole oraz absolutny etanol.
Gliceryna pełni w kompozycji funkcję środka zwilżającego. Odpowiednie są konwencjonalne gliceryny, na przykład 10° i 30°.
Barwniki lub środki aromatyzujące są składnikami ewentualnymi, które są głównie stosowane jako barwniki tkanek mięśniowych oraz do deodoryzowania tkanek, które przed preparowaniem zaczęły się juz rozkładać.
Dla ułatwienia analizy wytwarzanej kompozycji mogą być do niej włączone markery. Muszą być one obojętne, co oznacza, ze nie mogą wchodzi w reakcje z innymi składnikami.
Całkowite konserwujące i regenerujące działanie wspomnianych wyżej związków, w stosunku do różnych tkanek i przy użyciu różnych technik, osiąga po poddaniu próbki działaniu kompozycji według wynalazku przez 24 do 48 godzin, gdy wymagany jest długi lub nieokreślony czas konserwacji, ale w pewnych zastosowaniach, gdy wymagany jest krótszy okres konserwacji, taki jak konserwacja na czas transportu zwłok, przechowywanie w krypcie przed pochówkiem lub w celach identyfikacji, itd. czas poddawania działaniu jest krótszy.
Gdy środki konserwujące według wynalazku stosuje się jedynie w celach konserwacji, są one używane w kombinacji z odpowiednimi żywicami, w technikach korozyjnych na przykład z wodorotlenkiem sodu lub wodorotlenkiem potasu, w diafanizacji ciał lub fragmentów anatomicznych, w barwieniu ośrodkowego układu nerwowego, w technikach konserwacji chrząstek i w technikach mikroskopowego unaczynienia kapilarnego.
Korzystnie kompozycje według wynalazku nie wytwarzają toksycznych pozostałości lub gazów podczas spalania zwłok lub fragmentów preparowanych z zastosowaniem takich kompozycji, jak również nie wytwarzają niebezpiecznych zanieczyszczających wycieków w zwłokach i ich fragmentach.
Następujące przykłady, które są jedynie ilustracyjne i reprezentatywne, a nie ograniczające, opisują praktyczne wykonanie wynalazku.
Przykład 1:
Mieszaninę, która zawiera na 1 litr 600 ml/l nadtlenku ketonu (Ci-C6)dialkilowego 150 ml/l 30° gliceryny
200 ml/l 96% obj ./obj. etanolu ml/l sarsaparilla wytworzono przez zwykłe dodanie różnych składników·'.
188 194
Przykład 2:
Mieszaninę, która zawiera na litr 500 ml/l nadtlenku ketonu (C1-C6)dialkilowego 100 ml/l 30° gliceryny
350 ml/l 96% obj./obj. etanolu ml/l sarsaparilla wytworzono przez zwykłe dodanie różnych składników.
Przykład 3:
Mieszaninę
400 ml/l nadtlenku ketonu (CrC6)dialkilowego
150 ml/l 30° gliceryny
400 ml/l 80% obj./obj. alkoholu ml/l sarsaparilla wytworzono przez zwykłe dodanie różnych składników.
Przykład 4:
Mieszaninę
350 ml nadtlenku ketonu (C1-C6)dialkilowego
200 ml 30° gliceryny
400 ml 70% obj./obj. etanolu ml sarsaparilla wytworzono przez zwykłe dodanie różnych składników.
Przykład 5:
Mieszaninę
300 ml nadtlenku ketonu (CrC6)dialkilowego
150 ml 10° gliceryny
600 ml 60% obj./obj- etanolu ml sarsaparilla wytworzono przez zwykłe dodanie różnych składników.
Przykład 6:
Mieszaninę
150 ml nadtlenku ketonu (C1-C6)dialkilowego
150 ml 60° gliceryny
200 ml 60% obj./obj. etanolu ml hydratu chloralu ml sarsaparilla wytworzono przez zwykłe dodanie różnych składników.
Przykład 7:
Przygotowano zwłoki ludzkie przez przemycie na zewnątrz konwencjonalnym środkiem detergentowym, nacięcie skóry w części szyjnej i udowej dla wyznaczenia tętnic konwencjonalnie stosowanych do nastrzykiwania środkami konserwującymi. W te naczynia krwionośne wprowadzono konwencjonalne dreny polietylenowe, a kompozycję opisaną w przykładzie 1 w stosunku 80-100 cm3 na kg wagi ciała wstrzykiwano powoli kroplami, aby ułatwić dyfuzję i impregnację w tkankach.
Przygotowane w ten sposób zwłoki umieszczono na tacy ze stali nierdzewnej z wodą. Po poddawaniu działaniu zmieniających się temperatur pomiędzy 0 i 30°C po dwóch latach zwłoki nie wykazywały żadnych zewnętrznych oznak rozkładu łub zanieczyszczenia grzybami, aczkolwiek otaczająca woda, jak również i tacka były wypełnione zielonymi, ciemnoniebieskimi i w większości białymi koloniami grzybów.
Wszystkie stawy zachowały swą elastyczność, tak więc zwłoki mogły być przemieszczane w różnych pozycjach przez zginanie różnych stawów w idealnie odwracalny sposób, bez narażania ich na jakiekolwiek uszkodzenia. Można było wyjątkowo łatwo dokonać sekcji zwłok i okazało się, ze ich struktura anatomiczna zachowała swoją pierwotną budowę i elastyczność. W wyniku czynności konserwacyjnych zaobserwowano łagodną, nie postępującą lipolizę.
188 194
Przykład 8:
Dwa fragmenty anatomiczne pochodzące ze zwłok ludzkich, a mianowicie, połowiczą miednicę i kolano, preparowano przez nastrzykiwanie tętnic 80 do 100 cm3 na kg wagi ciała kompozycji wytworzonej według przykładu 1. Fragmenty te przykryto torbami polietylenowymi i pochowano w półwilgotnej ziemi na głębokości 30 cm. Trzy lata później fragmenty ekshumowano i oceniono wizualnie pod względem ich wyglądu zewnętrznego, przez dotyk, oceniając ich mobilność, i na drodze sekcji pod względem ich charakterystyki anatomicznej.
Fragmenty pokryte były tkanką tłuszczową, ale po umyciu ich wodą i konwencjonalnym detergentem zaobserwowano, ze
- zachowały one swój naturalny kolor,
- nie wykazywały zanieczyszczenia grzybami i żadnych śladów rozkładu lub zniszczenia struktury anatomicznej;
- utrzymały całkowitą elastyczność i mobilność bierną.
Sekcja fragmentów wykazała:
- kolano i stawy biodrowo-udowe zachowały się całkowicie i utrzymały swą konsystencję i naturalne własności strukturalne chrząstek, torebek i wiązadeł;
- naczynia utrzymały wystarczającą elastyczność i konsystencję strukturalną pozwalającą na ich nastrzykiwanie.
Przykład 9:
W różnych sekcjach pobrano kilka płuc pochodzących ze zwłok ludzkich i zanurzono je w kompozycji opisanej w przykładzie 2 na 24 do 48 godzin.
Następnie za pomocą konwencjonalnego drenu i przez wstrzyknięcie podskórne przez tchawicę wprowadzono kompozycję opisaną w przykładzie 2. Do płuc i przez tchawicę przez konwencjonalny kompresor wprowadzano powietrze pod podwyższonym ciśnieniem, aby zapewnić jednolitą dystrybucję środka konserwującego wewnątrz płuc.
do 12 godzin później stwierdzono, że po nadmuchaniu i usunięciu sprężonego powietrza przez tchawicę nadal zaobserwować można ruchy płuc związane z wdechem i wydechem, tak więc płuca utrzymały swą nienaruszoną strukturę i elastyczność.
Przykład 10:
Różne fragmenty pochodzące ze zwłok ludzkich, mianowicie, serce, krezkę, jelito cienkie i górną część ramienia przygotowano do nadmuchiwania naczyń krwionośnych barwnikami.
Fragmenty te zanurzono w kompozycji opisanej w przykładzie 2 na 24 do 48 godzin. Następnie, strzykawką podskórną o średnicy odpowiedniej do rozmiaru naczyń krwionośnych wprowadzono kompozycję wytworzoną zgodnie z przykładem 1 w ilości proporcjonalnej do każdego fragmentu.
Następnie, fragmenty zanurzono w kompozycji wytworzonej zgodnie z przykładem 2 na 24 godziny, po czym wyjęto je i wprowadzono w naczynia krwionośne powietrze, aby je oczyścić. Następnie, do naczyń wprowadzono barwnik zawierający żelatynę.
Po wprowadzeniu do cienkich naczyń włosowatych barwnika można było zaobserwować całkowity brak skrzepów krwi we wszystkich fragmentach, jak również wysoki stopień elastyczności wszystkich naczyń. Po wprowadzeniu powietrza możliwe było symulowanie rozszerzenia naczyń.
Przykład 11:
Głowę psa zanurzono w kompozycji wytworzonej zgodnie z przykładem 3 na 24 godziny. Następnie, przy użyciu technik i w ilości równoważnej ze stosowaną w konwencjonalnym balsamowaniu formaldehydem, w główne tętnice wstrzyknięto kompozycję wytworzoną według przykładu 3.
Po 36 godzinach można było zaobserwować całkowitą regenerację mobilności biernej szczęk, języka, powiek, wyjątkowe wybielenie zębów, jak również całkowitą elastyczność wszystkich tkanek głowy. Po dwóch latach, głowa, poddana działaniu temperatury pokojowej, nie wykazywała utraty jakiejkolwiek z wymienionych powyżej własności, jak również śladów rozkładu, ani zanieczyszczenia mikrobiologicznego lub grzybami.
188 194
Przykład 12:
Trzy pospolite jaszczurki zanurzono w kompozycji wytworzonej według przykładu 3 na 48 godzin.
Po zanurzeniu można było stwierdzić, że zwierzęta zachowały całkowitą elastyczność skóry i stawów, jak również całkowicie naturalny wygląd. Cechy te utrzymywały się przez 6 miesięcy po zanurzeniu. Oprócz tego, zwierzęta nie wykazywały żadnych oznak rozkładu, zanieczyszczenia grzybiczego lub mikrobiologicznego i mumifikacji.
Przykład 13:
Ryby, gatunku karp złocisty, zanurzono w kompozycji wytworzonej zgodnie z przykładem 4 na 24 godziny. Po zanurzeniu można było stwierdzić, że zwierzęta zachowały całkowitą elastyczność płetw, skóry i stawów, jak również całkowicie naturalny wygląd. Cechy te utrzymywały się 6 miesięcy po zanurzeniu. Oprócz tego, zwierzęta nie wykazywały żadnych oznak rozkładu, zanieczyszczenia grzybiczego lub mikrobiologicznego i mumifikacji.
Przykład 14:
Pięćdziesiąt pospolitych pszczół zanurzono w kompozycji wytworzonej zgodnie z przykładem 5 na 24 godziny. Po zanurzeniu można było stwierdzić, ze zwierzęta zachowały całkowitą elastyczność skrzydeł, skóry i stawów, jak również całkowicie naturalny wygląd. Cechy te utrzymywały się 6 miesięcy po zanurzeniu. Oprócz tego, zwierzęta nie wykazywały żadnych oznak rozkładu, zanieczyszczenia grzybiczego lub mikrobiologicznego i mumifikacji.
Przykład 15:
Zwłoki ludzkie 6 godzin po śmierci umieszczono na gładkiej i wodoodpornej powierzchni. Korzystnie (ale nie koniecznie) wszystkie naturalne otwory przetarto delikatnie bawełną nasączoną kompozycją wytworzoną zgodnie z przykładami 1, 2 lub 6.
Za pomocą szczotki o szerokości 6 do 10 cm, lub konwencjonalnego spryskiwacza pod ciśnieniem doprowadzanym ręcznie na całą powierzchnię zwłok naniesiono kompozycję wytworzoną zgodnie z przykładem 6, aż zwłoki zostały jednolicie nasączone.
Gdy zwłoki, o których mowa, są ciężkie, obrzękłe lub wykazują oznaki rozkładu albo fermentacji, przede wszystkim na poziomie brzucha, wskazane jest powolne wstrzyknięcie w jamę piersiową i brzuszną 100 cm3 kompozycji wytworzonej według przykładu 6.
Gdy zwłoki są okaleczone, aby poprawić konserwację okaleczonych miejsc, w miejsca takie można dodatkowo wstrzyknąć 20 do 25 cm3 kompozycji.
Z uwagi na nieznacznie oleisty charakter środka konserwującego, wskazane jest pozostawienie zwłok na 60 do 90 minut bez okrywania.
Zabezpieczone w ten sposób zwłoki można utrzymywać w temperaturze pokojowej od 3 do 20 dni, co jest szczególnie korzystne na przykład w przypadku, gdy wymagają one transportu na małą lub średnią odległość lub muszą pozostać w domach pogrzebowych.
Gdy obserwuje się nieprzyjemny zapach lub oznaki rozkładu, nanoszenie kompozycji na powierzchnię zwłok można powtórzyć, jak opisano uprzednio, trzy i/lub siedem dni po pierwszej obróbce.
Przykład 16:
Kawałki kości w celu wybielenia, wraz z istotą białą, którą mogą być częściowo lub całkowicie pokryte i którą można usunąć, wprowadza się do kompozycji wytworzonej zgodnie z przykładem 2 na okres jednego do trzech tygodni, w zależności od ich rozmiaru.
Następnie kawałki te wyjmuje się i umieszcza w kąpieli 96% alkoholu na 3 do 7 dni.
Potem kawałki usuwa się z kąpieli alkoholowej i utrzymuje się w temperaturze pokojowej aż całkowicie wyschną (od około 1 do 2 dni).
Nawet gdy kawałki kości pochodzą z pochówku, zaobserwować można, że opisana powyżej obróbka prowadzi do całkowitego ich wybielenia.
Przykład 17:
Zmumifikowane zwłoki poddaje się restauracji, do którego to celu najpierw powierzchnię ich czyści się, az do usunięcia nieorganicznych pozostałości, a następnie zanurza się je w kąpieli w kompozycji wytworzonej zgodnie z przykładem 2 na czas minimum 3 do 5 dni.
W tym czasie, zaobserwować można, że zmumifikowane zwłoki stają się coraz czystsze, a ich tkanki, a nawet stawy, nabywają elastyczności. Gdy zaobserwuje się wymagany
188 194 kolor i elastyczność, zwłoki wyjmuje się z kąpieli, i natychmiast po wyjęciu wystawia się je na działanie temperatury pokojowej na praktycznie nieokreślony czas.
W przypadku, gdy później następuje odwodnienie, zwłoki można ponownie wprowadzić do kąpieli na 2 do 3 dni.
Przykład 18:
Jedną część tkanki nerwowej utrwala się, dzieli i zanurza na około 15 minut w roztworze 5 g siarczanu miedzi w 500 ml wody destylowanej. Tkankę usuwa się i przemywa obficie wodą destylowaną przez 1 do 2 minut.
Po przemyciu, tkankę zanurza się w roztworze zelazocyjanku potasu w 500 ml wody destylowanej. Tkankę usuwa się i przemywa obficie wodą destylowaną przez około 5 do 15 sekund.
Po drugim przemyciu, zanurza się ją w chlorku żelaza na około 15 sekund, a następnie przemywa się znowu obficie wodą destylowaną przez 5 do 10 minut. Gdy wymagany jest bardzo jasny odcień konserwowanej tkanki, zanurza się ją ponownie w roztworze siarczanu miedzi na kilka minut.
Przemytą tkankę zanurza się w 96° przez 5 do 6 minut, a następnie ponownie na 15 do 30 minut w roztworze wytworzonym zgodnie z przykładem 2, aż tkanka uzyska jasnobrązowy odcień.
Tak traktowana tkanka nerwowa pozostaje elastyczna i nie rozkłada się, nawet gdy jest poddana działaniu temperatury pokojowej.
Przykład 19:
W celu nadania elastyczności upowietrzonym trzewiom, takim jak na przykład płuca, jelita, itd., fragmenty (uprzednio opróżnione) wprowadza się do roztworu wytworzonego zgodnie z przykładem 2 na 72 godziny. W tym czasie i podczas całkowitego zanurzenia fragmenty nadmuchuje się pod niskim ciśnieniem roztworem, w przypadku zablokowania dróg płucnych przez tchawicę, a w przypadku jelit przez jeden z końców po połączeniu z drugim końcem. W tym przypadku, nie tylko uzyskano oczyszczenie zawartości, ale również całkowitą elastyczność i zakonserwowanie trzewi. Elastyczność traktowanych w ten sposób fragmentów jest praktycznie taka sama, jak żywych tkanek.
Natychmiast po usunięciu fragmentów z roztworu, można jej nadmuchać powietrzem pod niskim ciśnieniem lub wypełnić żywicami syntetycznymi, zabarwić elastycznym lateksem lub półstałym barwnikiem. Korzystnie, fragmenty przechowuje się w torebkach polietylenowych i owija się w tkaninę lub bawełnę lekko nasączoną kompozycją według przykładu 1 lub 2.
Przykład 20:
Dla otrzymania próbek naczyń krwionośnych stosuje się opisaną technikę korozji-odbicia, na przykład z użyciem nerek.
W tętnice nerkowe poprzez dren wstrzykuje się roztwór według przykładu 2, az wszystkie naczynia tętnicze nerek zostaną całkowicie wypełnione roztworem.
Tak potraktowane fragmenty umieszcza się na nieporowatej powierzchni w temperaturze pokojowej na 24 do 48 godzin. Po tym czasie do naczyń tętniczych tętnicą nerkową wprowadza się konwencjonalną żywicę akrylową, aż próbka osiągnie żądaną konsystencję.
Następnie próbkę zanurza się w roztworze wodnym, który zawiera od 15 do 20 g wodorotlenku sodu na litr wody, aż tkanka nerek skoroduje, a żywica wypełniająca naczynia tętnicze, z najcieńszymi naczyniami włosowatymi włącznie, pozostanie odkryta.
Próbkę przemywa się wodą i można ją pozostawić w temperaturze pokojowej bez żadnego zabezpieczenia.
Przykład 21:
W technice diafanizacji (na przykład płodów) stosuje się następującą procedurę.
Próbkę całkowicie zanurza się w roztworze z przykładu 2 na minimum 48 godzin i maksimum 7 dni, w zalezności od rodzaju poddawanej obróbce próbki. Następnie próbkę wyjmuje się i utrzymuje w roztworze 2 g alizaryny na litr 50° alkoholu przez 3 do 5 godzin, po czym zanurza w roztworze z przykładu 2 przez 5 do 7 dni, az całkowicie ulegnie diafanizacji.
Zdiafanizowaną próbkę można pozostawić w temperaturze pokojowej bez żadnego zabezpieczenia i powlekania, z tą korzyścią w stosunku do próbek poddawanych diafanizacji
188 194 konwencjonalnymi metodami, że muszą być one przechowywane w glicerynie. Inną korzyścią stosowania kompozycji według wynalazku jest fakt, że diafanizacja wymaga zasadniczo mniej czasu niż prowadzona z użyciem formolu/formaldehydu, która zazwyczaj wymaga 120 dni.
W tych wszystkich przypadkach, gdy próbki pozostawia się na długi czas w środowisku gorącym, skutki diafanizacji mogą ulec pogorszeniu. W takich przypadkach, dla odzyskania całkowitej diafanizacji, wystarczające jest zanurzenie próbek ponownie w roztworze z przykładu 2.

Claims (22)

1. Kompozycja do konserwowania martwych zwierzęcych lub ludzkich tkanek orga nicznych, znamienna tym, że zawiera następujący preparat zawierający w % obj.
-12 do 70% co najmniej jednego nadtlenku ketonu (Ci-C6)dialkilowego;
- 10 do 30% gliceryny;
- 15 do 78% co najmniej jednego alkoholu oraz
- 0-10% markera, barwnika i/lub substancji aromatyzującej.
2. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że preparat zawiera
- 50 do 70% nadtlenku ketonu (Ci-C6)dialkilowego;
- 10-15% gliceryny;
- 15-30% alkoholu;
- 0-5% markera, barwnika i/lub substancji aromatyzującej.
3. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że preparat zawiera
- 15-20% nadtlenku ketonu (Ci-C6)dialkilowego;
- 10-15% gliceryny;
- 65-70% alkoholu;
- 0-10% markera, barwnika i/lub substancji aromatyzującej.
4. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że preparat zawiera
- 15-40% nadtlenku ketonu (Ci-Cćjdialkilowego;
- 10-15% gliceryny;
- 50-70% alkoholu;
- 0-10% markera, barwnika i/lub substancji aromatyzującej.
5. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że preparat zawiera
- 15-70% nadtlenku ketonu (Ci-Cójdialkilowego;
- 10-15% gliceryny;
- 15-70% alkoholu;
- 0-5% markera, barwnika i/lub substancji aromatyzującej.
6. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że preparat zawiera
- 15-60% nadtlenku ketonu (Ci-Cćjdialkilowego;
- 10-15% gliceryny;
- 15-65% alkoholu;
- 0-10% markera, barwnika i/lub substancji aromatyzującej.
7. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że preparat zawiera
- 15-50% nadtlenku ketonu (Ci-Cgjdialkilowego;
- 10-15% gliceryny;
- 30-70% alkoholu;
- 0-10% markera, barwnika i/lub substancji aromatyzującej.
8. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że preparat zawiera
- 12-18% nadtlenku ketonu (Ci-Cćjdialkilowego;
- 10-30% gliceryny;
- 47-78% alkoholu;
- 0-10% markera, barwnika i/lub substancji aromatyzującej.
9. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że preparat zawiera w 1 litrze
- 600 ml nadtlenku ketonu (Ci-Cćjdialkilowego;
- 150 ml gliceryny;
- 200 ml alkoholu;
- 50 ml markera, barwnika i/lub substancji aromatyzującej.
188 194
10. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, ze preparat zawiera w 1 litrze
- 500 ml nadtlenku ketonu (C)-C6)dialkilowego;
- 100 ml gliceryny;
- 350 ml alkoholu;
- 50 ml markera, barwnika i/lub substancji aromatyzującej.
11. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że preparat zawiera w 1 litrze
- 400 ml nadtlenku ketonu (C1-C6)dialkilowego;
- 150 ml gliceryny;
- 400 ml alkoholu;
- 50 ml markera, barwnika i/lub substancji aromatyzującej.
12. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że preparat zawiera w 1 litrze
- 350 ml nadtlenku ketonu (C1-C6)dialkilowego;
- 200 ml gliceryny;
- 400 ml alkoholu;
- 50 ml markera, barwnika i/lub substancji aromatyzującej.
13. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że jako alkohol zawiera etanol, absolutny etanol lub ich mieszaninę.
14. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że jako alkohol zawiera alkohol 96°.
15. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że jako alkohol zawiera alkohol 80°.
16. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że jako alkohol zawiera alkohol 70°.
17. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że jako alkohol zawiera alkohol 60°.
18. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że jako glicerynę zawiera glicerynę 30°.
19. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że jako glicerynę zawiera glicerynę 10°.
20. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że jako barwnik zawiera barwnik wybrany spośród hydratu chloralu i sarsaparilla.
21. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że jako substancję aromatyzującą zawiera citronellę.
22. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że jako nadtlenek ketonu (C1-C6) dialkilowego zawiera nadtlenek ketonu etylowo-metylowego, nadtlenek ketonu metylowo-izobutylowego i ich mieszaniny.
PL95317158A 1995-03-09 1995-12-19 Kompozycja do konserwowania martwych zwierzęcych lub ludzkich tkanek PL188194B1 (pl)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
ES09500471A ES2109153B1 (es) 1995-03-09 1995-03-09 Composiciones que contienen peroxido de dialquil (c1 - c6)- cetona para la conservacion de tejidos organicos, y aplicacion de dichas composiciones en la conservacion y preparacion anatomica de tejidos organicos de origen animal o humano.
ES09501559A ES2109171B1 (es) 1995-03-09 1995-08-01 Perfeccionamientos introducidos en el objeto de la patente española p-9500471/8, por: composiciones que contienen peroxido de dialquil (c-c6)-cetona para la conservacion de tejidos organicos, y aplicacion de dichas composiciones en la conservacion y preparacion anatomica de tejid
PCT/ES1995/000151 WO1996028024A1 (es) 1995-03-09 1995-12-19 Composiciones que contienen peroxido de dialquil (c1-c6)-cetona para la conservacion de tejidos organicos, y aplicacion de dichas composiciones en la conservacion y preparacion anatomica de tejidos organicos de origen animal o humano

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL317158A1 PL317158A1 (en) 1997-03-17
PL188194B1 true PL188194B1 (pl) 2004-12-31

Family

ID=26154871

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95317158A PL188194B1 (pl) 1995-03-09 1995-12-19 Kompozycja do konserwowania martwych zwierzęcych lub ludzkich tkanek

Country Status (18)

Country Link
US (1) US5968497A (pl)
EP (1) EP0775439B1 (pl)
JP (1) JP3405733B2 (pl)
CN (1) CN1108097C (pl)
AT (1) ATE231331T1 (pl)
AU (1) AU709318B2 (pl)
CA (1) CA2189955C (pl)
CZ (1) CZ292456B6 (pl)
DE (1) DE69529465T2 (pl)
DK (1) DK0775439T3 (pl)
ES (1) ES2191720T3 (pl)
HU (1) HU217026B (pl)
NZ (1) NZ297015A (pl)
PL (1) PL188194B1 (pl)
PT (1) PT775439E (pl)
RU (1) RU2157069C2 (pl)
SK (1) SK145096A3 (pl)
WO (1) WO1996028024A1 (pl)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20020160095A1 (en) * 2001-04-27 2002-10-31 Douglas French Method for providing an edible scorpion
EP1637168B1 (en) * 2003-04-16 2009-01-21 Neochemical Desarrollos Avanzados, S.A. Use of a dialkylketone peroxide as biocidal, sterilizing, antiseptic, disinfecting and anti-parasitic agent
CN100448351C (zh) * 2007-07-12 2009-01-07 江苏省原子医学研究所 一种标本防腐固定液
CN102175496B (zh) * 2011-01-21 2013-04-03 哈尔滨格林标本技术开发有限公司 无甲醛组织标本固定液
RU2591982C1 (ru) * 2015-04-13 2016-07-20 Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего профессионального образования "Пензенский государственный университет" (ФГБОУ ВПО "Пензенский государственный университет") Консервант для анатомических препаратов
ITUA20162517A1 (it) * 2016-04-12 2017-10-12 Andrea Fantozzi Composizione per la conservazione/fissazione di materiale biologico
RU2638318C1 (ru) * 2017-02-22 2017-12-13 Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего образования "Уральский государственный медицинский университет" Министерства здравоохранения Российской Федерации (ФГБОУ ВО УГМУ Минздрава России) Способ изготовления анатомического препарата коленного сустава человека
RU2659425C1 (ru) * 2017-09-25 2018-07-02 федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего образования " Приволжский исследовательский медицинский университет" Министерства здравоохранения Российской Федерации Способ изготовления муляжа анатомических препаратов полых и трубчатых органов
CN108353889B (zh) * 2018-03-29 2021-05-25 蚌埠医学院 一种中药型纳米二氧化钛标本保存液
RU2692917C1 (ru) * 2018-06-27 2019-06-28 Дарья Геннадьевна Рыкова Способ фиксации и хранения биоматериала с использованием высокоэффективного и нетоксичного реагента
IT201900000661A1 (it) * 2019-01-16 2020-07-16 Kaltek S R L Soluzione per la conservazione di campioni biologici ed uso di tale soluzione

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR322366A (fr) * 1902-06-21 1903-02-03 May Adolf Procédé de conservation ou d'embaumement de cadavres ou parties cadavériques
US1882867A (en) * 1931-10-12 1932-10-18 Embalmers Supply Company Tissue filler for corpses
US1942407A (en) * 1932-03-19 1934-01-09 Chauncey G Wilson Embalming preparation
GB1072728A (en) * 1965-11-17 1967-06-21 Wallace & Tiernan Inc Stabilised ketone peroxide compositions
DE2906650A1 (de) * 1979-02-21 1980-08-28 Pfrimmer Pharma Verfahren zur herstellung von transplantatkonserven
JPS5740507A (en) * 1980-08-25 1982-03-06 Kayaku Nuurii Kk Peroxide mixture composition
JPH05305126A (ja) * 1991-01-24 1993-11-19 Nippon Oil & Fats Co Ltd 殺菌方法
US5837159A (en) * 1996-09-23 1998-11-17 Farkas; Gabriel J. Chemical detoxifier for embalming solutions

Also Published As

Publication number Publication date
NZ297015A (en) 1999-10-28
AU4178096A (en) 1996-10-02
WO1996028024A1 (es) 1996-09-19
JP3405733B2 (ja) 2003-05-12
CN1153453A (zh) 1997-07-02
AU709318B2 (en) 1999-08-26
PT775439E (pt) 2003-06-30
SK145096A3 (en) 1997-07-09
HU9603109D0 (en) 1997-01-28
ES2191720T3 (es) 2003-09-16
DE69529465D1 (de) 2003-02-27
HU217026B (hu) 1999-11-29
PL317158A1 (en) 1997-03-17
US5968497A (en) 1999-10-19
CN1108097C (zh) 2003-05-14
CA2189955A1 (en) 1996-09-19
HUT75688A (en) 1997-05-28
EP0775439B1 (en) 2003-01-22
JPH10500428A (ja) 1998-01-13
RU2157069C2 (ru) 2000-10-10
CA2189955C (en) 2002-11-05
DE69529465T2 (de) 2003-11-27
CZ328596A3 (en) 1997-10-15
ATE231331T1 (de) 2003-02-15
CZ292456B6 (cs) 2003-09-17
DK0775439T3 (da) 2003-05-19
EP0775439A1 (en) 1997-05-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0731634B1 (en) Anatomical and biological preservative and improved embalming composition and method
CA1087101A (en) Freeze dried biological specimens
PL188194B1 (pl) Kompozycja do konserwowania martwych zwierzęcych lub ludzkich tkanek
Bradbury et al. An improved embalming procedure for long-lasting preservation of the cadaver for anatomical study
Ajileye et al. Human Embalming Techniques: A Review.
US5622695A (en) Anatomical and biological preservative and method
DE1916667A1 (de) Verfahren und Mittel zum Konservieren von Tier- oder Pflanzenpraeparaten und nach diesem Verfahren hergestellte Praeparate
KR100305470B1 (ko) 유기조직의 보존을 위한 디알킬 (c1-c6)-케론 퍼옥시드 조성물, 그리고 보존시의 조성물의 사용 및 동물 또는 인간 유기 조직들의 해부 준비
Jimenez Collado et al. Compositions Containing Dialkyl (C 1-C 6)-Ketone Peroxide for the Preservation of Animal and Human Dead Tissues
Abayomi et al. Embalmment: a veritable source of human body preservation
MXPA96005298A (en) Compositions containing dialquil peroxide (c1-c6) -cetone for the conservation of organic tissues, and application of such compositions in the conservation and anatomical preparation of organic tissues of animal or human origin
Kempa et al. Characterization of selected techniques of maceration bones of Gallus gallus domesticus
Cárdenas Guerrero Guzmán et al. Restoration and conservation of anatomic pieces
US11793192B2 (en) Compositions and methods for preservation and fixation
Kumar et al. A Critical Interpretation on Ancient Methodology of Shava Shanrakshana (Cadaver Preservation) According to Acharya Sushruta
Kapadnis Recent Advances in Gross Anatomical Techniques
Murakami et al. The potential of paraffinization technique for preserving dry biological specimens
村上隆之 et al. The Potential of Paraffinization Technique for Preserving Dry Biological Specimens

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20091219