PL188154B1 - Kosiarka - Google Patents
KosiarkaInfo
- Publication number
- PL188154B1 PL188154B1 PL98328683A PL32868398A PL188154B1 PL 188154 B1 PL188154 B1 PL 188154B1 PL 98328683 A PL98328683 A PL 98328683A PL 32868398 A PL32868398 A PL 32868398A PL 188154 B1 PL188154 B1 PL 188154B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- mower
- mowing
- boom
- mowing mechanism
- main
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A01—AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
- A01D—HARVESTING; MOWING
- A01D34/00—Mowers; Mowing apparatus of harvesters
- A01D34/835—Mowers; Mowing apparatus of harvesters specially adapted for particular purposes
- A01D34/86—Mowers; Mowing apparatus of harvesters specially adapted for particular purposes for use on sloping ground, e.g. on embankments or in ditches
- A01D34/866—Mounting means
Landscapes
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Environmental Sciences (AREA)
- Harvester Elements (AREA)
- Beans For Foods Or Fodder (AREA)
- Tea And Coffee (AREA)
- Confectionery (AREA)
Abstract
1. Kosiarka, szczególnie sluzaca do koszenia trawy na poboczu drogi, wyposa- zona w czujnik i umieszczona na przednim wysiegniku pojazdu, z przynajmniej jed- nym wirujacym, poziomym bebnem kosza- cym, na obwodzie którego umieszczone sa elementy tnace, znamienna tym, ze posia- da, glówny mechanizm koszacy (2), obej- mujacy przynajmniej jeden walec koszacy oraz wysiegnikowy mechanizm koszacy (3), wychylny wzgledem glównego mecha- nizmu koszacego (2), przynajmniej wokól pionowej osi obrotu (7,14). F i g . 1 PL
Description
Przedmiotem wynalazku jest kosiarka stosowana szczególnie do pielęgnacji obrzeży ulic.
Kosiarki umieszczona na przednim wysięgniku pojazdu wyposażone w poziome bębny koszące z rozmieszczonymi na ich obwodzie elementami tnącymi, w czasie koszenia powinny automatycznie omijać wszystkie przeszkody, jak na przykład słupki ze światłem odblaskowym, bez konieczności zmiany kierunku jazdy oraz prędkości pojazdu, na którym jest umieszczona kosiarka.
W znanych rozwiązaniach głowica kosząca wysięgnika wyposażona jest w czujnik i jej głowica odchyla się automatycznie, gdy czujnik najedzie na przeszkodę. Takie rozwiązanie ma jednak tę wadę, że przy odchyleniu głowicy koszącej duzy obszar wokół przeszkody jest nieskoszony, a ponadto w położeniu odchylonym, przy przejściu głowicy koszącej obok przeszkody, również w obszarze poniżej głowicy trawa jest niedokładnie skoszona, poza tym pojazd nie może poruszać się z dużą prędkością co obniża efektywność koszenia.
W opisie niemieckiego prawa ochronnego nr 8317044 przedstawiono konstrukcję kosiarki do trawy, wyposażonej w osprzęt służący do ochrony małych zwierząt, żyjących w trawie. Według tego rozwiązania, na ramie kosiarki, za pomocą odpowiednio skonstruowanej konsoli, zamocowane jest ramię wychylne, którego długość odpowiada szerokości koszenia. Pod ramieniem wychylnym, na łańcuchach zawieszona jest belka, wykonana z gumy lub lekkiego profilu metalowego. Ramię wychylne posiada sprężynę, zaczepioną na jego powierzchni i występie znajdującym się przy wolnym zakończeniu konsolo mocującej. Wychylne ramię, wraz z przyłączonymi do niego elementami służy do płoszenia małych zwierząt, żyjących w trawie i sprawia, że są one lepiej widoczne dla pracownika obsługującego urządzenie.
Przedmiotem wynalazku jest kosiarka, szczególnie służąca do koszenia trawy na poboczu drogi, wyposażona w czujnik i umieszczona na przednim wysięgniku pojazdu, z przynajmniej jednym wirującym, poziomym bębnem koszącym, na obwodzie którego umieszczone są elementy tnące.
Konstrukcja tej kosiarki charakteryzuje się tym, że posiada ona główny mechanizm koszący, obejmujący przynajmniej jeden walec koszący oraz wysięgnikowy mechanizm koszący, wychylny względem głównego mechanizmu koszącego, przynajmniej wokół pionowej osi obrotu.
Korzystnie, pionowa oś obrotu znajduje się w głównym mechanizmie koszącym a druga oś pionowa obrotu znajduje się w wysięgnikowym mechanizmie koszącym.
W rozwiązaniu według wynalazku, do głównego mechanizmu koszącego jest przyłączony czujnik wykonany w postaci pałąka zamocowanego wychylnie na głównym mechanizmie koszącym, wystający w bok od niego, i lezący przed wysięgnikowym mechanizmem koszącym, służący do rozpoznawania przeszkód, przy czym czujnik ten jest połączony z siłownikiem wychylnego wysięgnikowego mechanizmu koszącego.
Kosiarka posiada poza tym wychylne ramię, którego jedno zakończenie zamocowane jest w zewnętrznym obszarze głównego mechanizmu koszącego, a drugie zakończenie zamocowane jest w obszarze końcowym wysięgnikowego mechanizmu koszącego znajdującym się w pozycji roboczej od strony mechanizmu koszącego.
Wysięgnikowy mechanizm koszący kosiarki zamocowany jest na ramieniu wychylnym, wychylnie wokół drugiej pionowej osi, przy czym między ramieniem wychylnym i wysięgnikowym mechanizmem koszącym, zamocowany jest element ustalający, w przedniej części ramienia wychylnego, patrząc w kierunku jazdy i w tylnej części wysięgnikowego mechanizmu koszącego, a jego obydwa punkty zaczepienia znajdują się po jednej stronie linii prostej łączącej drugą oś z pionową osią obrotu ramienia wychylnego.
Ramię wychylne kosiarki jest zamocowane obrotowo wokół poziomej osi sąsiadującej z pierwszą pionową osią obrotu.
188 154
Wysięgnikowy mechanizm koszący zamocowany jest nieruchomo w płaszczyźnie pionowej na ramieniu wychylnym i stanowi obciążenie ramienia wychylnego.
Czujnik kosiarki, przyłączony do głównego mechanizmu koszącego, reagujący na przeszkodę, jest połączony przegubowo z ramieniem wychylnym, wychylającym się wraz z wysięgnikowym mechanizmem koszącym, wokół pionowej osi, przy czym kąt między ramieniem wychylnym, a wysięgnikowym mechanizmem koszącym jest stały.
Wysięgnikowy mechanizm koszący połączony jest sprężyście z ramieniem wychylnym i jednocześnie obrotowo wokół znajdującej się na wysięgniku drugiej pionowej osi obrotu.
Kosiarka według wynalazku posiada drugi czujnik umieszczony, patrząc w kierunku jazdy, przed głównym mechanizmem koszącym, posiadającym napęd ruchu poprzecznego względem kierunku jazdy kosiarki.
Dzięki temu, ze wysięgnikowy mechanizm koszący jest zamocowany wychylnie względem głównego mechanizmu koszącego, po najechaniu kosiarką na przeszkodę, odchyla się tylko wysięgnikowy mechanizm koszący podczas gdy główny mechanizm koszący może bez zakłóceń wykonywać swoją funkcję. Co więcej, wirujące walce mogą nadal przemieszczać się prostoliniowo i mogą przejść blisko przeszkody. Ścinanie trawy poniżej głównego mechanizmy koszącego nie jest więc zakłócone przez wychylenie wysięgnikowego mechanizmu koszącego. Wysięgnikowy mechanizm koszący bezpośrednio za przeszkodą, może znów wychylić się z powrotem do położenia wyjściowego, tak ze nieskoszony obszar wokół przeszkody może być zredukowany do minimum. Dzięki temu pojazd wraz z kosiarką może poruszać się znacznie szybciej w porównaniu z dotychczasowymi rozwiązaniami. Ponadto ciężar wychylanych elementów jest znacznie zmniejszony a więc wychylanie może być przeprowadzane szybciej.
Gdy wysięgnikowy mechanizm koszący jest umieszczony na wychylnym ramieniu, co pozwala na jego swobodne, beznapędowe wychylenie wokół osi a w przedniej pozycji zderzakowej jest utrzymywany za pomocą elementu ustalającego, na przykład sprężyny, to wysięgnikowy mechanizm koszący może omijać również przeszkody nie rozpoznane przez czujnik, na przykład kamienie albo nierówności gruntu.
Gdy dodatkowo wysięgnikowy mechanizm koszący wychyla się wokół osi poziomej, wtedy możliwe jest również pionowe omijanie przeszkód, co ułatwia pracę kosiarki również przy gruncie pofalowanym. Dzięki zastosowaniu drugiego czujnika, usytuowanego przed głównym mechanizmem koszącym, który przy zderzeniu z przeszkodą powoduje przesunięcie w bok głównego mechanizmu koszącego, również przy błędnym nakierowaniu kosiarki, na przykład na słupki odblaskowe, można uniknąć niebezpieczeństwa uszkodzenia tej przeszkody. Przy tym główny mechanizm koszący może się dotąd odsuwać od przeszkody, aż drugi czujnik wejdzie w kontakt z przeszkodą i spowoduje wychylenie wysięgnikowego mechanizmu koszącego.
Przedmiot wynalazku został przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia kosiarkę według wynalazku w widoku z góry, fig. 2 - schemat ideowy zasilania hydraulicznego elementów sterujących kosiarki, fig. 3 do 8 - schematyczny widok z góry na kosiarkę przy mijaniu słupka, fig. 9 do 12 - widok kosiarki jak na fig. 5 do 8 wraz z elementami sterującymi kosiarki, fig. 13 - widok kosiarki przy zblizaniu się do przeszkody niskiej, leżącej poniżej czujnika, fig. 14 - kosiarkę według fig. 13 w widoku z boku, fig. 15 - widok kosiarki jak na fig. 13 podczas mijania przeszkody, fig. 16 - kosiarkę według fig. 15 w widoku z boku, fig. 17 - kosiarkę przy najeżdżaniu na przeszkodę bliska ziemi, fig. 18 widok kosiarki jak na fig. 17 przy przejeżdżaniu przez przeszkodę.
Kosiarka 1 posiada główny mechanizm koszący 2 oraz zamocowany na nim wychylnie wysięgnikowy mechanizm koszący 3. Główny mechanizm koszący 2 zawiera przynajmniej jeden, poziomy, usytuowany poprzecznie do kierunku ruchu 4, walec wirujący, na obwodzie którego są rozmieszczone elementy tnące. W głównym mechanizmie koszącym umieszczone są również dwa albo większa ilość walców koszących, jeden za drugim albo jeden obok drugiego. Walce napędzane są za pomocą napędu 5, na przykład napędu hydraulicznego. Wysięgnikowy mechanizm koszący 3 zawiera również przynajmniej jeden walec wirujący wokół osi wysięgnikowego mechanizmu koszącego 3 i napędzany napędem 6.
Wysięgnikowy mechanizm koszący 3 zamocowany jest na głównym mechanizmie koszącym 2, wychylnie wokół pionowej osi 7, co pozwala na omijanie przeszkód znajdujących
188 154 się na drodze. Główny mechanizm koszący 2 wyposażony jest w umieszczony na nim z boku czujnik 9 w postaci wychylnego wokół pionowej osi obrotu 10 pałąka. Pałąk ten wychyla się, gdy podczas jazdy kosiarki trafi na przeszkodę 8. Oś obrotu 10 przechodzi przez ramię wychylne 13, łączące główny mechanizm koszący 2 z wysięgnikowym mechanizmem koszącym 3, przemieszcza się razem z nim. Pałąk 9 wychylając się wokół osi obrotu 10 uruchamia umieszczony na wychylnym ramieniu 13 zawór 11, który włącza zasilanie hydraulicznego siłownika sterującego 12, połączonego jednym końcem z ramieniem wychylnym 13 a drugim końcem z głównym mechanizmem koszącym 2. Za pomocą siłownika sterującego 12 ramię wychylne 13 jest wychylane wokół pionowej osi 7. Ramię wychylne 13 połączone jest za pomocą osi 14 z wysięgnikowym mechanizmem koszącym 3, który swobodnie (bez napędu) wychyla się wokół osi 14. W korzystnym rozwiązaniu może być również zastosowany mechanizm sterujący, który w zależności od wymagań ustala kąt obrotu a między wysięgnikowym mechanizmem koszącym 3 a ramieniem wychylnym 13.
Wysięgnikowy mechanizm koszący 3, w normalnej pozycji utrzymywany jest siłą sprężystości elementu ustawczego, korzystnie sprężyny 15, pod stałym kątem a względem ramienia wychylnego 13. To położenie kątowe stanowi dla wysięgnikowego mechanizmu koszącego 3, przednią pozycję zderzakową, z której może wychylić się do tyłu zwiększając kąt do kąta rozwartego a' (fig. 18).
Ramię wychylne 13 może dodatkowo wychylać się wokół poziomej osi 16. Dzięki temu jest również możliwy ruch wychylny ramienia 13 w kierunku do góry, wraz ze znajdującym się na nim wysięgnikowym mechanizmem koszącym 3. W normalnych warunkach pracy, wysięgnikowy mechanizm koszący 3, wraz z ramieniem wychylnym 13, utrzymywany jest, dzięki sile ciężkości w skrajnym dolnym położeniu, w którym ramię wychylne 13 spoczywa na ślizgowej albo rolkowej szynie (prowadnicy) 17. Szyna 17 służąca jako podpora dla ramienia wychylnego 13, korzystnie wyposażona jest w amortyzator, przykładowo amortyzator gumowy.
W normalnym warunkach pracy kosiarki 1, wysięgnikowy mechanizm koszący 3 jest utrzymywany w położeniu określonym przez kąt P w stosunku do osi walca koszącego głównego mechanizmu koszącego 2, przy czym kąt (3 jest kątem ostrym, tak że osie walców koszących znajdujących się w głównym mechanizmie koszącym, i wysięgnikowym leżą prawie równolegle względem siebie albo tworzą kąt mniejszy od 10°. Dzięki pozycji wysięgnikowego mechanizmu koszącego 3, odchylonej w kierunku do wewnątrz w stosunku do osi walca głównego mechanizmu koszącego 2, przy najeżdżaniu na przeszkodę 8, przedni obszar wokół przeszkody jest dokładniej koszony w chwili wychylania wysięgnikowego mechanizmu koszącego 3 na odcinku pochylonym w kierunku do wewnątrz, niż gdyby osie głównego mechanizmu koszącego 2 i wysięgnikowego 3 były do siebie równoległe. Czujnik wykonany w postaci pałąka 9 jest dociskany do zderzaka końcowego 19 za pomocą elementu 20 tworzącego wstępne napięcie, tak że pałąk 9 przyjmuje pozycję maksymalnie wychyloną w stosunku do głównego mechanizmu koszącego 2.
Główny mechanizm koszący 2 jest w tym przykładzie wykonania dodatkowo wyposażony w drugi czujnik 21, który jest umieszczony przed głównym mechanizmem koszącym 2 w kierunku jazdy 4 i w pozycji wysuniętej jest utrzymywany za pomocą sprężyny 22. Przy uderzeniu drugiego czujnika 21 w przeszkodę 8 (fig. 3) odchyla się on do wewnątrz wokół punktu obrotu 23 pokonując siłę sprężyny 22, przez co równocześnie uruchamia element sterujący, na przykład siłownik hydrauliczny, który powoduje poprzeczne do kierunku jazdy 4, boczne przesunięcie głównego mechanizmu koszącego 2 (fig. 4) aż do położenia, w którym pałąk czujnika 21 tracąc kontakt z przeszkodą może przejść obok niej i wrócić do pozycji wejściowej. Dzięki przesunięciu w kierunku do wewnątrz kosiarki 1, główny mechanizm koszący 2 omija przeszkodę, która trafia teraz (fig. 4, 5) na czujnik 9 umieszczony przed wysięgnikowym mechanizmem koszącym 3.
Pałąk czujnika 9 uderzając w przeszkodę 8, pokonując napięcie wstępne elementu 20 wychyla się do tyłu wokół punktu obrotu 10 znajdującego się na ramieniu wychylnym 13, przy czym za pomocą drążka sterującego 24, albo krzywki, albo innego elementu sterowania, uruchamia zawór hydrauliczny 11. Zawór ten włącza zasilanie siłownika sterującego 12, który odchyla ramię wychylne 13 z położenia, w którym wysięgnikowy mechanizm koszący 3 znaj6
188 154 duje się w pozycji z boku głównego mechanizmu koszącego 2, do położenia za głównym mechanizmem koszącym 2 (fig. 5). Stopień wychylenia ramienia 13 wokół pionowej osi 7 jest zależny od wychylenia czujnika 9 wokół osi obrotu 10. Im bardziej zostanie odchylony czujnik 9, tym bardziej zostanie odchylone ramię 13. Gdy wysięgnikowy mechanizm koszący 3 osiągnie w końcu położenie krańcowe, pokazane na fig. 6, wtedy przeszkoda 8 przejdzie bezpośrednio obok zewnętrznego obszaru krawędziowego głównego mechanizmu koszącego 2. Kąt β między osiami walców koszących głównego mechanizmu koszącego 2 i wysięgnikowego mechanizmu koszącego 3, zmienia przy tym swój znak, tak że wysięgnikowy mechanizm koszący 3 po minięciu przeszkody (fig. 7) jest skierowany na zewnątrz, i dzięki temu bezpośrednio za przeszkodą, (fig. 7) kosi trawę w kierunku na zewnątrz dopóki pałąk czujnika 9 wygiętym zakończeniem 9b dotyka do przeszkody 8. Wysięgnikowy mechanizm koszący 3, jak to pokazano na fig. 6, utrzymywany jest w skrajnym wewnętrznym położeniu tylko bezpośrednio podczas mijania przeszkody 8. Zakończenie 9b pałąka 9 jest usytuowane równolegle do zewnętrznej krawędzi wysięgnikowego mechanizmu koszącego 3 i znajduje się bezpośrednio obok niego, tak ze również z boku przeszkody 8 pozostaje tylko minimalny pas nieskoszonej trawy. Skoro tylko zakończenie 9b czujnika 9 utraci kontakt z przeszkodą 8 (fig. 7, 8) czujnik 9, dzięki elementowi 20 tworzącemu napięcie wstępne jest wprowadzony w przyśpieszony wychylny ruch powrotny wokół osi obrotu 10. Czujnik z kolei przesterowuje zawór hydrauliczny i ramię wychylne 13 bezpośrednio za przeszkodą 8 wywołuje ruch powrotny wysięgnikowego mechanizmu koszącego 3. Kąt p przyjmuje przy tym z powrotem znak dodatni, przy czym wysięgnikowy mechanizm koszący 3 zakreśla drogę po krzywiźnie mniej więcej wzdłuż strzałki 25 i kosi obszar wzdłuż tej drogi bezpośrednio za przeszkodą 8. Dzięki temu, trawa jest dokładnie skoszona w bezpośrednim otoczeniu przeszkody Podczas całego przejazdu wysięgnikowego mechanizmu koszącego 3 obok przeszkody 8, zgodnie z fig. 5 do 8, kąt a między wysięgnikowym mechanizmem koszącym 3 a ramieniem wychylnym 13 jest stały. Jeśli przeszkoda nie zostanie „zauważona” przez czujnik (to znaczy przejdzie pod nim) i uderzy w przednią krawędź wysięgnikowego mechanizmu koszącego 3, może się on odchylić na zewnątrz pokonując siłę sprężyny naciągowej 15, tak że kąt a powiększy się do kąta rozwartego a1 według fig. 18 i jazda kosiarki 1 nie musi być przerwana. Uniknie się przy tym uszkodzenia wysięgnikowego mechanizmu koszącego 3.
Przy najeżdżaniu na nierówności gruntu albo inne bliskie gruntu przeszkody, albo skośne stoki można je ominąć, jak pokazują fig. 13 do 16, również poprzez odchylanie wysięgnikowego mechanizmu koszącego 3 wokół poziomej osi 16. Ramię wychylne 13 podnosząc wysięgnikowy mechanizm koszący 3, umożliwia mu przejście nad nierównością gruntu albo inną bliską gruntu przeszkodą, co pokazuje fig. 16. Po minięciu przeszkody, ramię wychylne 13 wraz z wysięgnikowym mechanizmem koszącym 3, pod wpływem ciężaru wraca do położenia wyjściowego i opiera się na szynie zderzakowej 17. Przed i za walcami koszącymi umieszczone są stałe fartuchy, których zadaniem jest odrzucanie małych przedmiotów oraz zabezpieczenie przed wzbijaniem w powietrze przez walce koszące kamieni i tym podobnych.
Do sterowania mechanizmem wychylania oraz napędu kosiarki 1 zastosowano układ hydrauliczny według fig. 2, który zasila czynnikiem hydraulicznym o wysokim ciśnieniu jednostki napędowe 5, 6 walców koszących, przy czym na głównym mechanizmie koszenia 2 zastosowano rozdzielacz 26, który zasila zawór 11 sterujący siłownikiem 12, który wywołuje ruch wychylny ramienia wychylnego 13. Siłownik 12 może być napędzany w obu kierunkach a więc może spowodować zarówno wychylenie jak również ruch powrotny ramienia wychylnego 13.
Pojazd wyposażony w kosiarkę według wynalazku do koszenia na poboczu drogi jest prowadzony z prędkością mniej więcej dwukrotnie wyższą niż znane pojazdy tego rodzaju.
Szczególnie dobre wyniki koszenia uzyskuje się przy dużej prędkości koszenia, gdy kosiarka jest wyposażona w specjalne walce koszące.
Przy tym na przedniej i tylnej ścianie korpusów nośnych ustawionych skośnie w stosunku do walca koszącego umieszczone są osadzone naprzeciwko siebie elementy tnące, usytuowane nad segmentami korpusów nośnych.
188 154
188 154
:r188 154
188 154
188 154
188 154
188 154
188 154
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 4,00 zł.
Claims (16)
- Zastrzeżenia patentowe1. Kosiarka, szczególnie służąca do koszenia trawy na poboczu drogi, wyposażona w czujnik i umieszczona na przednim wysięgniku pojazdu, z przynajmniej jednym wirującym, poziomym bębnem koszącym, na obwodzie którego umieszczone są elementy tnące, znamienna tym, ze posiada, główny mechanizm koszący (2), obejmujący przynajmniej jeden walec koszący oraz .wysięgnikowy mechanizm koszący (3), wychylny względem głównego mechanizmu koszącego (2), przynajmniej wokół pionowej osi obrotu (7,14).
- 2. Kosiarka według zastrz. 1 znamienna tym, że pionowa oś obrotu (7) znajduje się w głównym mechanizmie koszącym (2).
- 3. Kosiarka według zastrz. 1 znamienna tym, że druga oś pionowa obrotu (14) znajduje się w wysięgnikowym mechanizmie koszącym (3).
- 4. Kosiarka według zastrz. 1 albo 3 znamienna tym, że do głównego mechanizmu koszącego (2) jest przyłączony wystający w bok od niego, i leżący przed wysięgnikowym mechanizmem koszącym (3) czujnik (9) służący do rozpoznawania przeszkód.
- 5. Kosiarka według zastrz. 4 znamienna tym, że czujnik (9), służący do rozpoznawania przeszkód (8), jest połączony z siłownikiem (12) wychylnego wysięgnikowego mechanizmu koszącego (3).
- 6. Kosiarka według zastrz. 5 znamienna tym, że czujnik (9) jest wykonany w postaci pałąka zamocowanego wychylnie na głównym mechanizmie koszącym (2).
- 7. Kosiarka według zastrz. 1 albo 6 znamienna tym, ze posiada wychylne ramię (13), którego jedno zakończenie zamocowane jest w zewnętrznym obszarze głównego mechanizmu koszącego (2), a drugie zakończenie zamocowane jest w obszarze końcowym wysięgnikowego mechanizmu koszącego (3) znajdującym się w pozycji roboczej od strony mechanizmu koszącego (2).
- 8. Kosiarka według zastrz. 7 znamienna tym, że wysięgnikowy mechanizm koszący (3) zamocowany jest na ramieniu wychylnym (13), wychylnie wokół drugiej pionowej osi (14).
- 9. Kosiarka według zastrz. 8 znamienna tym, że między ramieniem wychylnym (13) i wysięgnikowym mechanizmem koszącym (3), zamocowany jest element ustalający (15), przy czym jego obydwa punkty zaczepienia znajdują, się po jednej stronie linii prostej łączącej drugą oś (14) z pionową osią obrotu ramienia wychylnego (13).
- 10. Kosiarka według zastrz. 9 znamienna tym, że element ustalający (15) zamocowany jest w przedniej części ramienia wychylnego (13), patrząc w kierunku jazdy i w tylnej części wysięgnikowego mechanizmu koszącego (3).
- 11. Kosiarka według zastrz. 7 znamienna tym, że ramię wychylne (13) jest zamocowane obrotowo wokół poziomej osi (16) sąsiadującej z pionową osią (7).
- 12. Kosiarka według zastrz. 11 znamienna tym, że mechanizm koszący (3) zamocowany jest nieruchomo w płaszczyźnie pionowej na ramieniu wychylnym (13) i stanowi obciążenie ramienia wychylnego (13).
- 13. Kosiarka według zastrz. 5 albo 12 znamienna tym, że czujnik (9), reagujący na przeszkodę (8) jest połączony przegubowo z ramieniem wychylnym (13), wychylającym się wraz z wysięgnikowym mechanizmem koszącym (3) wokół pionowej osi (7), przy czym kąt (a) między ramieniem wychylnym (13), a wysięgnikowym mechanizmem koszącym (3) jest stały.
- 14. Kosiarka według zastrz. 13 znamienna tym, ze wysięgnikowy mechanizm koszący (3) połączony jest sprężyście z ramieniem wychylnym (13) i jednocześnie obrotowo wokół znajdującej się na wysięgniku drugiej pionowej osi (14).
- 15. Kosiarka według zastrz. 4 znamienna tym, ze posiada drugi czujnik (21) umieszczony, patrząc w kierunku jazdy, przed głównym mechanizmem koszącym (2).188 154
- 16. Kosiarka według zastrz. 15 znamienna tym, że główny mechanizm koszący (2) połączony z drugim czujnikiem (21) posiada napęd ruchu poprzecznego względem kierunku jazdy kosiarki.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE29716916U DE29716916U1 (de) | 1997-09-20 | 1997-09-20 | Mähgerät |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL328683A1 PL328683A1 (en) | 1999-03-29 |
PL188154B1 true PL188154B1 (pl) | 2004-12-31 |
Family
ID=8046286
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL98328683A PL188154B1 (pl) | 1997-09-20 | 1998-09-18 | Kosiarka |
Country Status (5)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP0903075B1 (pl) |
AT (1) | ATE262777T1 (pl) |
DE (1) | DE29716916U1 (pl) |
DK (1) | DK0903075T3 (pl) |
PL (1) | PL188154B1 (pl) |
Families Citing this family (8)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE29919431U1 (de) * | 1999-11-04 | 2001-03-15 | Gerhard Dücker GmbH & Co. KG Landmaschinenfabrik, 48703 Stadtlohn | Mähgerät |
DE10218702B4 (de) * | 2002-04-26 | 2004-08-12 | Gerhard Dücker GmbH & Co. KG Landmaschinenfabrik | Mähgerät |
DE10221327A1 (de) * | 2002-05-14 | 2004-06-09 | MULAG FAHRZEUGWERK Heinz Wössner GmbH & Co. KG | Mähgerät mit Pfosten-Freimäher |
DE10321683B4 (de) * | 2003-05-14 | 2008-05-15 | MULAG FAHRZEUGWERK Heinz Wössner GmbH & Co. KG | Pfosten-Freimäher und Verfahren zum Einsatz des Freimähers |
DE102005035634A1 (de) * | 2005-07-29 | 2007-02-15 | Fiedler Maschinenbau Und Technikvertrieb Gmbh | Verfahren zum Steuern eines Werkzeuges |
DE102005035635B4 (de) * | 2005-07-29 | 2009-03-05 | Fiedler Maschinenbau Und Technikvertrieb Gmbh | Mähwerk zur Pflege von Straßenrändern |
DE202006019244U1 (de) * | 2006-12-21 | 2008-04-30 | Projekt Maschinenbau Gmbh | Mähgerät |
DE102018110701A1 (de) * | 2018-05-04 | 2019-11-07 | Alfred Kärcher SE & Co. KG | Geräteträgervorrichtung für ein Fahrzeug und Fahrzeug |
Family Cites Families (15)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE1135233B (de) * | 1958-03-07 | 1962-08-23 | Stockey & Schmitz | Maehwerk mit Rueckstellantrieb zum Ausweichen vor Hindernissen |
FR1366395A (fr) * | 1963-08-13 | 1964-07-10 | Bucher Guyer Ag Masch | Installation de commande hydraulique pour le déplacement de position d'un engin agricole attelé à un tracteur |
NL6600424A (pl) * | 1966-01-13 | 1967-07-14 | ||
GB1180645A (en) * | 1967-05-30 | 1970-02-04 | Orchard Equipment Ltd | Improvements relating to Mowers |
US4104851A (en) * | 1976-08-04 | 1978-08-08 | Perry James L | Mowing machine |
AU507369B2 (en) * | 1977-05-30 | 1980-02-14 | Henry White Raymond | Mower |
DE2900320C2 (de) * | 1979-01-05 | 1983-04-14 | Integral Hydraulik & Co, 4000 Düsseldorf | Automatisch wirkende hydraulische Sicherheitseinrichtung für schwenkbare Mähbalken o.dgl. |
US4573306A (en) * | 1980-07-01 | 1986-03-04 | E. E. White | Beltless swingarm mower |
US4769976A (en) * | 1987-02-11 | 1988-09-13 | The Toro Company | Method and apparatus for supporting a reel unit |
DE4019015A1 (de) * | 1990-06-14 | 1991-12-19 | As Motor Gmbh & Co Kg | Handgefuehrter maeher |
DE9213929U1 (de) * | 1992-10-15 | 1992-12-10 | Schenk, Rolf, 7119 Forchtenberg | Mulchgerät für Reihenkulturen |
DE4407812A1 (de) * | 1994-03-09 | 1995-09-14 | Popiolek Franz M | Trommelmähmaschine |
FR2722363B1 (fr) * | 1994-07-12 | 1996-11-22 | Jean Pierre Martinet | Dispositif de tonte et d'ameublissement du sol et utilisation d'un tel dispositif |
US5425224A (en) * | 1994-08-08 | 1995-06-20 | Downey; Sam | Mower deck carriage |
DE29703498U1 (de) | 1997-02-27 | 1997-10-09 | Gerhard Dücker KG Landmaschinenfabrik, 48703 Stadtlohn | Mähgerät |
-
1997
- 1997-09-20 DE DE29716916U patent/DE29716916U1/de not_active Expired - Lifetime
-
1998
- 1998-09-09 AT AT98117039T patent/ATE262777T1/de active
- 1998-09-09 DK DK98117039T patent/DK0903075T3/da active
- 1998-09-09 EP EP98117039A patent/EP0903075B1/de not_active Expired - Lifetime
- 1998-09-18 PL PL98328683A patent/PL188154B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
ATE262777T1 (de) | 2004-04-15 |
DE29716916U1 (de) | 1998-03-26 |
DK0903075T3 (da) | 2004-06-28 |
PL328683A1 (en) | 1999-03-29 |
EP0903075A1 (de) | 1999-03-24 |
EP0903075B1 (de) | 2004-03-31 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CA1105272A (en) | Crop harvesting machine header suspension system | |
US4956965A (en) | Boom mower attachment for a tractor adjustable for cutting at either side thereof | |
CA2020515C (en) | Mower | |
USRE42109E1 (en) | Mower head with movable guard | |
US5341629A (en) | Hinged-blade roadside mower | |
US4011668A (en) | Adjustable deflector for snow removal machine | |
PL188154B1 (pl) | Kosiarka | |
US4218865A (en) | Agricultural machines | |
US5992135A (en) | Discharge chute support member | |
US7287364B2 (en) | Fence Mower | |
CA2777084A1 (en) | Device for blocking ejection of crop material from an auger platform of an agricultural harvester | |
CA2347563C (en) | Windrow grouper with pivotable platform | |
US20040112031A1 (en) | Mower discharge door operating linkage mechanism | |
US7328566B2 (en) | Resilient discharge deflecting chute | |
US3799579A (en) | Rear shield for rotary lawnmower | |
US5003757A (en) | Close-trim mower deflector | |
US6986240B2 (en) | Resilient discharge deflecting chute | |
US20030066276A1 (en) | Mowing machine | |
US4747255A (en) | Cutter-bar support | |
US4907400A (en) | Agricultural mower having means for raising the reel to a clearing height when the cutter bar engages an obstacle | |
US20080078154A1 (en) | Fence mower | |
US6845603B1 (en) | Side-pull mower-conditioner tongue operatively associated with access door for closing door when tongue is swung | |
CA1130095A (en) | Rock picker | |
US20220112674A1 (en) | Side panel assembly for a snow plow | |
US4972661A (en) | Agricultural mower having a displaceable conditioning roller assembly |