PL188123B1 - Układ hamulcowy dla pojazdów szynowych - Google Patents

Układ hamulcowy dla pojazdów szynowych

Info

Publication number
PL188123B1
PL188123B1 PL98325944A PL32594498A PL188123B1 PL 188123 B1 PL188123 B1 PL 188123B1 PL 98325944 A PL98325944 A PL 98325944A PL 32594498 A PL32594498 A PL 32594498A PL 188123 B1 PL188123 B1 PL 188123B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
chamber
valve
control valve
automatic
pneumatic control
Prior art date
Application number
PL98325944A
Other languages
English (en)
Other versions
PL325944A1 (en
Inventor
Wladimir Grigorjewitsch Inosemzew
Lew Wasiljewitsch Kosjulin
Anatolij Andreewitsch Egorenkow
Martin Heller
Bernd Goritz
Original Assignee
Knorr Bremse Systeme
Transmash Mos Ao
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE1997118098 external-priority patent/DE19718098C2/de
Priority claimed from RU97107138A external-priority patent/RU2110424C1/ru
Application filed by Knorr Bremse Systeme, Transmash Mos Ao filed Critical Knorr Bremse Systeme
Publication of PL325944A1 publication Critical patent/PL325944A1/xx
Publication of PL188123B1 publication Critical patent/PL188123B1/pl

Links

Landscapes

  • Hydraulic Control Valves For Brake Systems (AREA)
  • Braking Systems And Boosters (AREA)

Abstract

1. Układ hamulcowy dla pojazdów szynowych z wy57) miennymi wózkami do jazdy po szynach o różnym rozstawie, z pneumatycznym zaworem sterującym, którego parametry odpowiadają wymaganiom w zakresie jazdy po szynach o różnym rozstawie i który zawiera pierwszy automatyczny układ obciążeniowy dojazdy po szynach o węższym rozstawie, z cylindrami hamulcowymi połączonymi z pneumatycznym zaworem sterującym, ze zbiornikiem oraz z zawierającym czujnik obciążenia i przekaźnik, drugim automatycznym układem obciążeniowym dojazdy po szynach o szerszym rozstawie, znamienny tym, że pomiędzy pneumatycznym zaworem sterującym (1) 1 drugim automatycznym układem obciążeniowym (5) umieszczony jest przełącznik (6), mający obudowę z czterema komorami (10, 11, 12, 13), z których pierwsza komora (10) jest stale połączona z pneumatycznym zaworem sterującym (1), druga komora (11) z wejściem przekaźnika drugiego automatycznego układu obciążeniowego (5), trzecia komora (12) z wyjściem przekaźnika drugiego automatycznego układu obciążeniowego (5), a czwarta komora (13) z cylindrem hamulcowym (3), oraz trzy zawory (20, 21, 22), z których dwa (20, 21) są umieszczone w komorze (10) połączonej z pneumatycznym zaworem sterującym (1), zaś trzeci zawór (22) w komorze (11) połączonej z wyjściem przekaźnika drugiego automatycznego układu obciążeniowego (5), przy czym pierwszy zawór (20)jest przyporządkowany połączeniu komory (10), połączonej z pneumatycznym zaworem sterującym (1), z komorą (12) połączoną z wejściem przekaźnika drugiego automatycznego układu obciążeniowego (5), drugi zawór (21) jest przyporządkowany połączeniu komory (10)..

Description

Przedmiotem wynalazku jest układ hamulcowy dla pojazdów szynowych, zwłaszcza jeżdżących po szynach o różnych rozstawach, na przykład szynach w Europie Zachodniej i Środkowej (rozstaw szyn 1435 mm) i Rosji (rozstaw szyn 1520 mm), i mający wymienne wózki do zmiany mechanizmu jezdnego oraz charakterystyki układu hamulcowego w zakresie wielkości mocy hamowania.
Znany jest, np. z niemieckiego opisu patentowego nr DE-PS 2 714 723, układ hamulcowy dla pojazdów szynowych z pneumatycznym zaworem sterującym, cylindrem hamulcowym, zbiornikiem i automatycznym układem obciążeniowym. Przy przechodzeniu pojazdu szynowego z szyn o jednym rozstawie na szyny o innym rozstawie (na przykład ze standardowego rozstawu europejskiego 1435 mm na duży rozstaw rosyjski 1520 mm) wymienia się wózki.
W tym przypadku zmiana wartości siły hamowania jest zapewniona przez odpowiednie przełożenie przekładni hamulcowej. Może być przy tym potrzebne przełączenie automatycznego układu obciążeniowego, co z kolei wymaga skomplikowanych prac ręcznych przy przełączaniu powietrznych przewodów hamulcowych.
188 123
Wydłuża to czas obsługi i komplikuje eksploatację pojazdu szynowego.
Z niemieckiego opisu patentowego nr DE-A-4 309 298 Al znany jest układ hamulcowy z pneumatycznym zaworem sterującym, który to układ spełnia wymagania odnośnie systemu kolejowego w Europie (UIC) i w Rosji (SZD), jest zaopatrzony w element dwuprężyny i element trójprężny oraz połączony z głównym przewodem powietrza, zbiornikiem i cylindrem hamulcowym.
Aby zapewnić prawidłową pracę układu hamulcowego, pneumatyczny zawór sterujący według niemieckiego opisu patentowego nr DE-A-4 309 298 Al ma szereg dodatkowych urządzeń, czego następstwem jest skomplikowana budowa tego zaworu i niska niezawodność eksploatacji całego układu hamulcowego.
Z uwagi na całość istotnych cech najbliższy układowi hamulcowemu według wynalazku jest układ hamulcowy dla pojazdów szynowych z wymiennymi wózkami do jazdy po szynach 0 różnych rozstawach, mający podwójne podzespoły hamulcowe, to znaczy dwa pneumatyczne zawory sterujące, przy czym każdy z nich ma własne parametry; odpowiadające wymaganiom w zakresie jazdy pojazdu szynowego po szynach o odpowiednim rozstawie, dwa cylindry hamulcowe, przy czym każdy z nich jest zasilany własnym penumatycznym zaworem sterującym, albo tylko jeden cylinder hamulcowy, zasilany dwoma pneumatycznymi zaworami sterującymi, dwa automatyczne układy obciążeniowe, dwa zestawy przewodów i dwa zestawy elementów łącznikowych, które to rozwiązanie znane jest z niemieckiego opisu patentowego nr DE-A-4 139 225. Wadę tego układu hamulcowego stanowi jego skomplikowana budowa i brak możliwości automatycznego przełączania z jednego podzespołu hamulcowego na drugi.
Celem wynalazku jest opracowanie konstrukcji układu hamulcowego dla pojazdów szynowych, który zapewni zmiany wartości siły hamowania pojazdu szynowego z wymiennymi wózkami podczas jazdy po szynach o różnym rozstawie oraz automatyczne przełączanie automatycznego układu obciążeniowego przy wymianie wózka.
Układ hamulcowy dla pojazdów szynowych z wymiennymi wózkami do jazdy po szynach o różnym rozstawie, z zawierającym element dwu- i trójprężny, pneumatycznym zaworem sterującym, którego parametry odpowiadają wymaganiom w zakresie jazdy po szynach o różnym rozstawie, z cylindrami hamulcowymi, połączonymi z pneumatycznym zaworem sterującym, ze zbiornikiem oraz z dwoma automatycznymi układami obciążeniowymi, z których każdy zawiera czujnik obciążenia i przekaźnik, przy czym przekaźnik pierwszego automatycznego układu obciążeniowego, którego parametry odpowiadają wymaganiom w zakresie jazdy pojazdu szynowego po szynach o węższym rozstawie, jest umieszczony w elemencie trójprężnym pneumatycznego zaworu sterującego, według wynalazku charakteryzuje się tym, że pomiędzy pneumatycznym zaworem sterującym i drugim automatycznym układem obciążeniowym, którego parametry odpowiadają wymaganiom w zakresie jazdy po szynach o szerszym rozstawie, umieszczony jest przełącznik, mający obudowę z czterema komorami, z których pierwsza jest stale połączona z pneumatycznym zaworem sterującym, druga z wejściem przekaźnika drugiego automatycznego układu obciążeniowego, trzecia z wyjściem przekaźnika drugiego automatycznego układu obciążeniowego, a czwarta z cylindrem hamulcowym, oraz trzy zawory, z których dwa są umieszczone w komorze połączonej z pneumatycznym zaworem sterującym, zaś trzeci w komorze połączonej z wyjściem przekaźnika drugiego automatycznego układu obciążeniowego, przy czym pierwszy zawór jest przyporządkowany połączeniu komory połączonej z pneumatycznym zaworem sterującym z komorą połączoną z wejściem przekaźnika drugiego automatycznego układu obciążeniowego, drugi zawór jest przyporządkowany połączeniu komory połączonej z pneumatycznym zaworem sterującym z komorą, połączoną z cylindrem hamulcowym, zaś trzeci zawór jest przyporządkowany połączeniu komory połączonej z wyjściem przekaźnika drugiego automatycznego układu obciążeniowego z komorą połączoną z cylindrem hamulcowym.
Przełącznik jest korzystnie zaopatrzony w napęd pneumatyczny do uruchamiania jego zaworów, zawierający tłok połączony z popychaczem zaworów i tworzący wraz z obudową komory, które poprzez dławione hamulcowe przewody powietrzne są połączone ze źródłem sprężonego powietrza, a także poprzez element łączący te komory z atmosferą są połączone z układem zaworowym.
188 123
Dzięki takiemu ukształtowaniu układu hamulcowego według wynalazku uproszczona została budowa układu hamulcowego, wykluczone zostały ewentualne błędy przy dołączaniu i odłączaniu powietrznych przewodów hamulcowych oraz zapewnione zostało automatyczne przełączanie układu obciążeniowego przy wymianie wózków. Efekt ten można wyjaśnić w ten sposób, że nie jest potrzebne stosowanie dwóch oddzielnych zestawów części i elementów układu hamulcowego dla pojazdów szynowych, mianowicie poszczególnych przewodów, prowadzących do odpowiednich podzespołów układu hamulcowego (do cylindra hamulcowego, do automatycznego układu obciążeniowego), a także poszczególnych elementów łączących (kurki i zawory). Zbędne staje się zatem również ręczne przełączanie hamulcowych przewodów powietrznych. Przestawienie przełącznika z położenia, które odpowiada jeździe po szynach o jednym rozstawie, w położenie, które odpowiada jeździe po szynach o innym rozstawie, sprawia, że przełączenie automatycznych układów obciążeniowych następuje automatycznie przy wymianie wózków.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia układ hamulcowy dla pojazdu na szynach z przełącznikiem układu hamulcowego w położeniu zajmowanym przezeń podczas jazdy pojazdu szynowego po szynach o rozstawie 1520 mm, a fig. 2 - przełącznik według fig. 1 w położeniu zajmowanym przezeń podczas jazdy pojazdu szynowego po szynach o rozstawie 1435 mm.
Układ hamulcowy zawiera pneumatyczny zawór sterujący 1 z elementem dwu- i trójprężnym oraz z pierwszym automatycznym układem obciążeniowym, podłączony do głównego przewodu powietrznego 2, cylinder hamulcowy 3, zbiornik 4, drugi automatyczny układ obciążeniowy 5 i przełącznik 6. Przełącznik 6 ma napęd pneumatyczny 7 z układem zaworowym 8.
Przełącznik 6 ma obudowę 9, w której znajdują się komory 10, 11, 12 i 13. Komora 10 jest poprzez hamulcowy przewód powietrzny 14 połączona z pneumatycznym zaworem sterującym 1. Komora 11 jest poprzez hamulcowy przewód powietrzny 15 połączona z wyjściem 16 drugiego automatycznego układu obciążeniowego 5. Komora 12 jest poprzez hamulcowy przewód powietrzny 17 połączona z wejściem 18 automatycznego układu obciążeniowego 5. Komora 13 jest poprzez hamulcowy przewód powietrzny 19 połączona z cylindrem hamulcowym 3.
W komorze 10 umieszczone są dwa zawory 20 i 21. Zawór 20 jest przyporządkowany połączeniu komory 10 z komorą 12, a zawór 21 jest przyporządkowany połączeniu komory 10 z komorą 13. W komorze 11 umieszczony jest zawór 22, który jest przyporządkowany połączeniu komory 11 z komorą 13.
Napęd 7 zawiera tłok 23, połączony z popychaczem 24 zaworów 20, 21 i 22 i tworzący wraz z obudową komory 25 i 26, które są połączone poprzez dławione hamulcowe przewody powietrzne 27 i 28 ze źródłem sprężonego powietrza, na przykład zbiornikiem 4, i poprzez hamulcowe przewody powietrzne 29 i 30 z układem zaworowym 8. Przy wymianie wózka podczas przechodzenia pojazdu szynowego z szyn o jednym rozstawie na szyny o innym rozstawie układ zaworowy 8 łączy jedną z komór 25 albo 26 napędu 7 z atmosferą.
Układ hamulcowy pracuje w sposób następujący.
Podczas jazdy pojazdu szynowego po szynach o rozstawie 1520 mm układ hamulcowy zajmuje położenie ukazane na fig. 1. Tłok 23 napędu 7 znajduje się (odpowiednio do rysunku) w lewym skrajnym położeniu. Zawory 20 i 22 przełącznika 6 są otwarte, natomiast zawór 21 jest zamknięty.
Podczas hamowania sprężone powietrze przedostaje się z pneumatycznego zaworu sterującego 1 poprzez hamulcowy przewód powietrzny 14 do komory 10 przełącznika 6. Przez otwarty zawór 20 sprężone powietrze przechodzi do komory 12, poprzez hamulcowy przewód powietrzny 17 do drugiego automatycznego układu obciążeniowego 5 i poprzez hamulcowy przewód powietrzny 15 do komory 11. Przez otwarty zawór 22, komorę 13 i hamulcowy przewód powietrzny 19 sprężone powietrze przedostaje się do cylindra hamulcowego 3. Pierwszy automatyczny układ obciążeniowy jest w tym położeniu o tyle nieczynny, że niezależnie od obciążenia znajduje się on w stałym położeniu.
188 123
Podczas jazdy pojazdu szynowego po szynach o rozstawie 1435 mm przełącznik 6 zajmuje położenie, ukazane na fig. 2. Tłok 23 napędu 7 znajduje się (odpowiednio do rysunku) w prawym skrajnym położeniu. Zawory 20 i 22 są zamknięte, natomiast zawór 21 jest otwarty. Wskutek tego drugi automatyczny układ obciążeniowy 5 jest odłączony, zaś odpowiedni przekaźnik pierwszego automatycznego układu obciążeniowego w elemencie trójprężnym jest czynny. Przekaźnik ten jest uruchamiany przez czujnik obciążenia pojazdu szynowego, który umieszczony jest na wózku dla rozstawu 1435 mm.
Podczas hamowania sprężone powietrze przechodzi z pneumatycznego zaworu sterującego 1 poprzez hamulcowy przewód powietrzny 14, komorę 10, otwarty zawór 21, komorę 13 i hamulcowy przewód powietrzny 19 do cylindra hamulcowego 3.
188 123
2fc 13 25^ y777V>
29' L _j in
2i, 13 25'
FIG.2
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (2)

  1. Zastrzeżeniapatentowe
    1. Układ hamulcowy dla pojazdów szynowych z wymiennymi wózkami do jazdy po szynach o różnym rozstawie, z pneumatycznym zaworem sterującym, którego parametry odpowiadają wymaganiom w zakresie jazdy po szynach o różnym rozstawie i który zawiera pierwszy automatyczny układ obciążeniowy do jazdy po szynach o węższym rozstawie, z cylindrami hamulcowymi połączonymi z pneumatycznym zaworem sterującym, ze zbiornikiem oraz z zawierającym czujnik obciążenia i przekaźnik, drugim automatycznym układem obciążeniowym do jazdy po szynach o szerszym rozstawie, znamienny tym, że pomiędzy pneumatycznym zaworem sterującym (1) i drugim automatycznym układem obciążeniowym (5) umieszczony jest przełącznik (6), mający obudowę z czterema komorami (10, 11, 12, 13), z których pierwsza komora (10) jest stale połączona z pneumatycznym zaworem sterującym (1), druga komora (11) z wejściem przekaźnika drugiego automatycznego układu obciążeniowego (5), trzecia komora (12) z wyjściem przekaźnika drugiego automatycznego układu obciążeniowego (5), a czwarta komora (13) z cylindrem hamulcowym (3), oraz trzy zawory (20, 21, 22), z których dwa (20, 21) są umieszczone w komorze (10) połączonej z pneumatycznym zaworem sterującym (1), zaś trzeci zawór (22) w komorze (11) połączonej z wyjściem przekaźnika drugiego automatycznego układu obciążeniowego (5), przy czym pierwszy zawór (20) jest przyporządkowany połączeniu komory (10), połączonej z pneumatycznym zaworem sterującym (1), z komorą (12) połączoną z wejściem przekaźnika drugiego automatycznego układu obciążeniowego (5), drugi zawór (21) jest przyporządkowany połączeniu komory (10), połączonej z pneumatycznym zaworem sterującym (1), z komorą (13) połączoną z cylindrem hamulcowym (3), zaś trzeci zawór (22) jest przyporządkowany połączeniu komory (11), połączonej z wyjściem przekaźnika drugiego automatycznego układu obciążeniowego (5), z komorą (13) połączoną z cylindrem hamulcowym (3).
  2. 2. Układ hamulcowy według zastrz. 1, znamienny tym, że przełącznik (6) jest zaopatrzony w napęd pneumatyczny (7) do uruchamiania jego zaworów, zawierający tłok (23) połączony z popychaczem zaworów i tworzący wraz z obudową komory (25, 26), które poprzez dławione hamulcowe przewody powietrzne są połączone ze źródłem sprężonego powietrza, a także są połączone z układem zaworowym (8), który łączy te komory z atmosferą.
PL98325944A 1997-04-29 1998-04-23 Układ hamulcowy dla pojazdów szynowych PL188123B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE1997118098 DE19718098C2 (de) 1997-04-29 1997-04-29 Bremssystem für Schienenfahrzeuge
RU97107138A RU2110424C1 (ru) 1997-04-29 1997-04-29 Тормозная система железнодорожного транспортного средства

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL325944A1 PL325944A1 (en) 1998-11-09
PL188123B1 true PL188123B1 (pl) 2004-12-31

Family

ID=26036176

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL98325944A PL188123B1 (pl) 1997-04-29 1998-04-23 Układ hamulcowy dla pojazdów szynowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL188123B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL325944A1 (en) 1998-11-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE59914512D1 (de) Bremssystem für ein schienenfahrzeug
ATE279340T1 (de) Bremssystem für schienenfahrzeuge
PL188123B1 (pl) Układ hamulcowy dla pojazdów szynowych
US3260553A (en) Electro-pneumatic brake control apparatus
RU2693596C1 (ru) Тормозная система скоростного железнодорожного вагона (варианты)
DE19513004C2 (de) Steuer- und Überwachungseinrichtung für Bremssysteme von Schienenfahrzeugen
RU2653224C2 (ru) Тормозная система специального железнодорожного подвижного состава
RU2096208C1 (ru) Автоматическое переключательное устройство для сдвоенного тормоза, предпочтительно для рельсовых транспортных средств
RU2801909C2 (ru) Тормозная система железнодорожного вагона
RU2648493C1 (ru) Тормозная система железнодорожного подвижного состава
RU2112673C1 (ru) Тормозная система железнодорожного транспортного средства
US902184A (en) Electropneumatic brake.
RU2756495C1 (ru) Тормозная система железнодорожного транспортного средства
ATA115794A (de) Fahrwerk, insbesondere drehgestell für ein schienenfahrzeug wie z. b. für den wagen einer standseilbahn
RU2777384C1 (ru) Устройство экстренного торможения для рельсового транспортного средства
CZ288385B6 (en) Brake system for wagons
SU1729858A1 (ru) Электропневматический тормоз железнодорожного транспортного средства
RU201436U1 (ru) Тормозное оборудование грузового вагона
RU138260U1 (ru) Электропневматическая тормозная система
US574062A (en) Itnesses
US804745A (en) Electrically-controlled fluid-pressure railway-brake.
US2334823A (en) Railway car generator control
US429332A (en) Richard w
PL186739B1 (pl) Układ hamulcowy do pojazdów szynowych
RU2105686C1 (ru) Устройство для переключения регулятора тормозной рычажной передачи