PL185736B1 - Krążek linowy, zwłaszcza do urządzeń podnoszących - Google Patents

Krążek linowy, zwłaszcza do urządzeń podnoszących

Info

Publication number
PL185736B1
PL185736B1 PL97333592A PL33359297A PL185736B1 PL 185736 B1 PL185736 B1 PL 185736B1 PL 97333592 A PL97333592 A PL 97333592A PL 33359297 A PL33359297 A PL 33359297A PL 185736 B1 PL185736 B1 PL 185736B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
auxiliary
elements
rope pulley
pulley according
attached
Prior art date
Application number
PL97333592A
Other languages
English (en)
Inventor
Roberto Baraldi
Original Assignee
P F B S R L
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=11386181&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL185736(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by P F B S R L filed Critical P F B S R L
Publication of PL185736B1 publication Critical patent/PL185736B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B66HOISTING; LIFTING; HAULING
    • B66BELEVATORS; ESCALATORS OR MOVING WALKWAYS
    • B66B5/00Applications of checking, fault-correcting, or safety devices in elevators
    • B66B5/02Applications of checking, fault-correcting, or safety devices in elevators responsive to abnormal operating conditions
    • B66B5/04Applications of checking, fault-correcting, or safety devices in elevators responsive to abnormal operating conditions for detecting excessive speed
    • B66B5/044Mechanical overspeed governors
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B66HOISTING; LIFTING; HAULING
    • B66BELEVATORS; ESCALATORS OR MOVING WALKWAYS
    • B66B5/00Applications of checking, fault-correcting, or safety devices in elevators
    • B66B5/02Applications of checking, fault-correcting, or safety devices in elevators responsive to abnormal operating conditions
    • B66B5/04Applications of checking, fault-correcting, or safety devices in elevators responsive to abnormal operating conditions for detecting excessive speed
    • B66B5/044Mechanical overspeed governors
    • B66B5/046Mechanical overspeed governors of the pendulum or rocker arm type
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16HGEARING
    • F16H55/00Elements with teeth or friction surfaces for conveying motion; Worms, pulleys or sheaves for gearing mechanisms
    • F16H55/32Friction members
    • F16H55/36Pulleys

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Lift-Guide Devices, And Elevator Ropes And Cables (AREA)
  • Load-Engaging Elements For Cranes (AREA)
  • Devices For Conveying Motion By Means Of Endless Flexible Members (AREA)
  • Paper (AREA)
  • Control Of Electric Motors In General (AREA)
  • Cage And Drive Apparatuses For Elevators (AREA)
  • Transplanting Machines (AREA)
  • Emergency Lowering Means (AREA)
  • Pulleys (AREA)
  • Rolls And Other Rotary Bodies (AREA)
  • Types And Forms Of Lifts (AREA)
  • Invalid Beds And Related Equipment (AREA)
  • Forklifts And Lifting Vehicles (AREA)
  • Outside Dividers And Delivering Mechanisms For Harvesters (AREA)
  • Maintenance And Inspection Apparatuses For Elevators (AREA)
  • Sheets, Magazines, And Separation Thereof (AREA)

Abstract

1. Krazek linowy, zwlaszcza do urza- dzen podnoszacych, zawierajacy elementy nosne do obrotowego osadzania krazka linowego, na którego zewnetrznej stronie usytuowane sa elementy sprzegajace wspólpracujace z gietkimi elementami transmisyjnymi, zas na wewnetrznej stronie posiada czesc centralna otaczajaca walek elementów nosnych, która jest wyposazona w powierzchnie sprzegajaca do mocowania oddzielnego elementu krazka linowego, znamienny tym, ze czesc centralna jest wyposazona ponadto w druga powierzchnie sprzegajaca (8), do której przymocowane sa elementy pomocnicze, zas oddzielny koro- nowy element (9) krazka linowego jest przymocowany do pierwszej powierzchni sprzegajacej (7). F i g 2 @ Krazek linowy, zwlaszcza do urzadzen podnoszacych PL PL PL

Description

Wynalazek dotyczy krążka linowego, zwłaszcza do ogranicznika prędkości w urządzeniach podnoszących.
Znane są urządzenia wspomnianego powyżej typu, które są urządzeniami zabezpieczającymi w urządzeniach podnoszących, ponieważ zatrzymują one klatkę windy w razie przekroczenia przez nią zadanej prędkości.
W skład znanego krążka linowego wchodzi zespół nośny do obrotowego podpierania krążka linowego z obwodowym rowkiem, w który może wchodzić odpowiednia lina, stoper krążka linowego złożony z elementu stopującego przymocowanego do tego krążka linowego. Element stopujący podparty jest przez wspomniany element nośny, przy czym element stopujący jest sprzężony z elementem mierzącym prędkość, który steruje działaniem tego elementu stopującego kiedy prędkość obwodowa wspomnianego krążka linowego przekracza zadaną wartość.
W konwencjonalnych ogranicznikach prędkości krążki linowe uzyskuje się techniką odlewania pojedynczego zespołu zawierającego odpowiedni pierwszy element stopujący. Ponadto, w przypadku konieczności przeprowadzenia dodatkowego krążka testowego, taki krążek testowy również uzyskuje się z tego samego odlewu.
Wskutek tego zespół złożony z krążka linowego, pierwszego elementu stopującego i dodatkowego krążka testowego, o ile jest, jest bardzo drogi. Ponadto skutkiem takiej konstrukcji są wysokie koszty magazynowania ponoszone przez producentów ograniczników prędkości, ponieważ potrzebne jest wiele krążków linowych o różnych średnicach, co wymaga gromadzenia zapasów wspomnianych grup dla każdej średnicy. Zbliżonego rodzaju ogranicznik prędkości został ujawniony np. w niemieckim opisie patentowym nr DE 38 30 864.
Znany jest krążek linowy, ujawniony we francuskim opisie patentowym nr FR-A-202791, który posiada część żebrową oraz piastę, przy czym piasta jest zaopatrzona w powierzchnię sprzęgającą, do której zamocowana jest część żebrowa. W tym rozwiązaniu krążka linowego elementy pomocnicze takie jak krążek testowy nie są sprzężone z piastą.
W związku z tym powstaje problem techniczny polegający na wykonaniu takiego urządzenia ograniczającego prędkość w urządzeniach podnoszących, które byłoby tańsze, wydajniejsze i bardziej skuteczne i które mogłoby być wyposażone w różne elementy pomocnicze. Zatem pojawia się problem techniczny polegający na usprawnieniu ograniczników prędkości
185 736 do urządzeń podnoszących poprzez tańsze i bardziej sprawne ich wytwarzanie, które mogą być wyposażone w opisane wyżej środki pomocnicze.
Krążek linowy, zwłaszcza do urządzenia podnoszącego, zawierający elementy nośne do obrotowego osadzania krążka linowego, na którego zewnętrznej stronie usytuowane są elementy sprzęgające współpracujące z giętkimi elementami transmisyjnymi, zaś na wewnętrznej stronie posiada część centralną, otaczającą wałek elementów nośnych, która jest wyposażona w powierzchnię sprzęgającą do mocowania oddzielnego elementu krążka linowego, według wynalazku charakteryzuje się tym, że część centralna jest wyposażona ponadto w drugą powierzchnię sprzęgającą, do której przymocowane są elementy pomocnicze, zaś oddzielny koronowy element krążka linowego jest przymocowany do pierwszej powierzchni sprzęgającej.
Korzystnie, krążek linowy posiada ponadto elementy stopujące krążka linowego.
Korzystnie, elementy stopujące zawierają pierwszy element stopujący integralny z krążkiem linowym, w który wchodzi drugi element stopujący podparty przez elementy nośne.
Korzystnie, drugi element stopujący spośród elementów stopujących krążka linowego jest sprzężony z czujnikiem prędkości sterującym działaniem tego drugiego elementu stopującego umieszczonego na pierwszym elemencie stopującym przy przekroczeniu przez prędkość obwodową krążka linowego wartości zadanej.
Korzystnie, część centralna zawiera piastę, integralną z kołnierzem sprzęgającym wyposażonym w umieszczoną na obwodzie pierwszą powierzchnię sprzęgającą.
Korzystnie, krążek linowy zawiera ponadto elementy stopujące krążka linowego, przy czym część centralna zawiera piastę integralną z kołnierzem sprzęgającym wyposażonym w umieszczoną na obwodzie pierwszą powierzchnię sprzęgającą.
Korzystnie, część centralna zawiera piastę integralną z kołnierzem sprzęgającym wyposażonym w umieszczoną na obwodzie pierwszą powierzchnię sprzęgającą, zaś elementy stopujące zawierają integralny z krążkiem linowym pierwszy element stopujący połączony z drugim elementem stopującym, który jest podpierany przez elementy nośne.
Korzystnie, część centralna zawiera piastę integralną z kołnierzem sprzęgającym wyposażonym w umieszczoną na obwodzie pierwszą powierzchnię sprzęgającą, zaś drugi element stopujący jest sprzężony z czujnikiem prędkości sterującym działaniem tego drugiego elementu stopującego na pierwszym elemencie stopującym przy przekroczeniu przez prędkość obwodową krążka linowego wartości zadanej.
Korzystnie, krążek linowy zawiera ponadto elementy pomocnicze, które są przymocowane do tej samej powierzchni wewnętrznej koronowego elementu krążka linowego, która sprzęga się z pierwszą powierzchnią sprzęgającą.
Korzystnie, krążek linowy zawiera ponadto elementy pomocnicze, zaś w skład elementu pomocniczego wchodzi krzywka, której obrzeże wewnętrzne jest przymocowane do drugiej powierzchni sprzęgającej.
Korzystnie, krążek linowy zawiera ponadto elementy pomocnicze zawierające pomocniczy krążek testowy.
Korzystnie, krążek linowy zawiera ponadto elementy pomocnicze zawierające zębaty krążek linowy.
Korzystnie, krążek linowy zawiera ponadto elementy pomocnicze zawierające koło zębate.
Korzystnie, krążek linowy zawiera ponadto elementy pomocnicze zawierające kółko z paskami odblaskowymi.
Korzystnie, krążek linowy zawiera ponadto elementy pomocnicze zawierające mikroprzełącznik ze zdalnym sterowaniem.
Korzystnie, krążek linowy jest zaopatrzony ponadto w elementy nośne zawierające zbliżoną w kształcie do litery U konstrukcję.
Korzystnie, konstrukcja w kształcie litery U posiada dolną część, która jest przymocowana do pomocniczej płyty.
Korzystnie, krążek linowy zawiera ponadto elementy nośne zawierające zbliżoną w kształcie do litery U konstrukcję oraz elementy pomocnicze, które są przymocowane do tej samej wewnętrznej powierzchni koronowego elementu krążka linowego, która jest sprzężona z pierwszą powierzchnią sprzęgającą.
185 736
Korzystnie, krążek linowy zawiera ponadto elementy nośne zawierające zbliżoną w kształcie do litery U konstrukcję oraz elementy pomocnicze zawierające krzywkę, której wewnętrzna powierzchnia jest zamocowana do drugiej powierzchni sprzęgającej.
Korzystnie, krążek linowy zawiera ponadto elementy nośne zawierające zbliżoną w kształcie do litery U konstrukcję oraz elementy pomocnicze zawierające pomocniczy krążek testowy.
Korzystnie, krążek linowy zawiera ponadto elementy nośne zawierające zbliżoną w kształcie do litery U konstrukcję oraz elementy pomocnicze zawierające zębaty krążek linowy.
Korzystnie, krążek linowy zawiera ponadto elementy nośne zawierające zbliżoną w kształcie do litery U konstrukcję oraz elementy pomocnicze zawierające koło zębate.
Korzystnie, krążek linowy zawiera ponadto elementy nośne zawierające zbliżoną w kształcie do litery U konstrukcję oraz elementy pomocnicze zawierające kółko z paskami odblaskowymi.
Korzystnie, krążek linowy zawiera ponadto elementy nośne zawierające zbliżoną w kształcie do litery U konstrukcję oraz elementy pomocnicze zawierające mikroprzełącznik ze zdalnym sterowaniem.
Korzystnie, krążek linowy zawiera ponadto elementy nośne zawierające zbliżoną w kształcie do litery U konstrukcję posiadającą dolną część przymocowaną do pomocniczej płyty mocującej oraz elementy pomocnicze, które są przymocowane do tej samej wewnętrznej powierzchni koronowego elementu krążka linowego, która jest sprzężona z pierwszą powierzchnią sprzęgającą.
Korzystnie, krążek linowy zawiera ponadto elementy nośne zawierające zbliżoną w kształcie do litery U konstrukcję posiadającą dolną część przymocowaną do pomocniczej płyty mocującej oraz elementy pomocnicze zawierające krzywkę, której wewnętrzna powierzchnia jest przymocowana do drugiej powierzchni sprzęgającej.
Korzystnie, krążek linowy zawiera ponadto elementy nośne zawierające zbliżoną w kształcie do litery U konstrukcję posiadającą dolną część przymocowaną do pomocniczej płyty mocującej oraz elementy pomocnicze zawierające pomocniczy krążek testowy.
Korzystnie, krążek linowy zawiera ponadto elementy nośne zawierające zbliżoną w kształcie do litery U konstrukcję posiadającą dolną część przymocowaną do pomocniczej płyty mocującej oraz elementy pomocnicze zawierające zębaty krążek linowy.
• Korzystnie, krążek linowy zawiera ponadto elementy nośne zawierające zbliżoną w kształcie do litery U konstrukcję posiadającą dolną część przymocowaną do pomocniczej płyty mocującej oraz elementy pomocnicze zawierające koło zębate.
Korzystnie, krążek linowy zawiera ponadto elementy nośne zawierające zbliżoną w kształcie do litery U konstrukcję posiadającą dolną część przymocowaną do pomocniczej płyty mocującej oraz elementy pomocnicze zawierające kółko z paskami odblaskowymi.
Korzystnie, krążek linowy zawiera ponadto elementy nośne zawierające zbliżoną w kształcie do litery U konstrukcję posiadającą dolną część przymocowaną do pomocniczej płyty mocującej oraz elementy pomocnicze zawierające mikroprzełącznik ze zdalnym sterowaniem.
Główną zaletą rozwiązania według wynalazku jest możliwość wytwarzania korpusu krążka linowego ze standaryzowaną centralną piastą, tj. bez względu na średnicę krążka linowego oraz bez względu na kształt i wymiary elementów pomocniczych, które będą montowane na piaście. Prowadzi to do znacznego uproszczenia konstrukcji: w zasadzie, w celu wytworzenia pełnego zestawu urządzeń z krążkami linowymi o wielu różnych średnicach należy wytwarzać tylko elementy koronowe o średnicach w zadanym zakresie, ale o takiej samej średnicy wewnętrznej, co umożliwia ich montaż na pierwszej znormalizowanej powierzchni sprzęgającej.
Zastosowanie elementu koronowego ułatwia montaż, zmniejsza liczbę różnych elementów oraz umożliwia, w razie uszkodzenia lub zużycia, wymianę tylko elementu koronowego, bez wymiany oryginalnego korpusu piasty, albo, na odwrót, wymianę tylko korpusu piasty, a pozostawienie elementu koronowego.
Ponadto znacznie upraszcza się magazynowanie.
185 736
Dodatkowo, możliwe jest wyposażenie krążka linowego w elementy pomocnicze takie jak dodatkowy krążek linowy, zdalnie sterowane urządzenie robocze lub czujnik prędkości, taki jak koder, w celu lepszego sterowania działaniem urządzenia podnoszącego, przy czym standardowa piasta jest przystosowana do podtrzymywania (mocowania) wspomnianych elementów pomocniczych.
Różnorodne możliwe przykłady wykonania ograniczników prędkości mają budowę modułową dlatego można je montować w różnych konfiguracjach według określonych wymogów instalacyjnych.
Ponadto piastę i element koronowy można wytwarzać z różnych materiałów, umożliwiających uzyskanie specjalnych właściwości mechanicznych i odporności na zużycie.
Przedmiot wynalazku, w przykładach wykonania przedstawiono na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia ogranicznik prędkości z napędowym krążkiem linowym o średnicy maksymalnej (tj. 300 mm) w przekroju wzdłużnym, z testowym krążkiem linowym o średnicy odpowiednio mniejszej niż średnica napędowego krążka linowego oraz dolną płytką łączącą do łączenia urządzenia z ramą nośną klatki windy, w przekroju podłużnym, fig. 2 - urządzenie z fig. 1 w rzucie z góry, fig. 3 - ogranicznik prędkości podobny do tego z fig. 1, ale wyposażony w napędowy krążek linowy o minimalnych wymiarach i bez dolnej płytki łączącej, w rzucie z przodu, fig. 4 - urządzenie z fig. 3 w przekroju płaszczyzną IV-IV, fig. 5 - urządzenie z fig. 1 w przekroju płaszczyzną V-V, fig. 6 - urządzenie z fig. 5 w przekroju płaszczyzną VI-VI, fig. 7 - ogranicznik prędkości, w którym napędowy krążek linowy ma pośredni wymiar średnicy a testowy krążek linowy zastąpiono krążkiem zębatym sprzężonym z koderem za pomocą paska, w przekroju podobnym do fig. 2, fig. 8 - urządzenie z fig. 7 w przekroju płaszczyzną VIII-VIII, fig. 9 - urządzenie z fig. 7, w przekroju płaszczyzną VIII-VIII zaopatrzone w koder napędzany parą kół zębatych, fig. 10 - urządzenie z fig. 7 w przekroju płaszczyzną VHI-VIII, w którym zębaty krążek linowy zastąpiono krążkiem linowym z paskami odblaskowymi i czujnikiem refleksyjnym.
W skład krążka linowego 1 w przykładzie wykonania według wynalazku wchodzi sworzeń 2 przymocowany na końcach do pary boków konstrukcji 3, których dolne końce są ze sobą połączone za pomocą mającego kształt litery U elementu nośnego, przy czym element nośny jest przymocowany do ramy za pomocą zatrzasków, nie pokazanych, przechodzących przez otwory 27 (fig. 6). Na sworzniu 2, w jego środkowym miejscu, jest obrotowo osadzona piasta 5, mająca kołnierz sprzęgający 6, zaopatrzony w zewnętrzną pierwszą powierzchnię sprzęgającą 1 oraz zewnętrzną drugą powierzchnię sprzęgającą 8. Na pierwszej powierzchni sprzęgającej 1 jest osadzony koronowy element 9 napędowego krążka linowego, na którym jest nawinięta lina biegnąca równolegle do liny napędowej klatki windy. Napędowy krążek linowy jest osadzony w sposób umożliwiający jego demontaż na piaście 5 za pomocą śrub 11 i blokującego obrót czopa 12. Pierwsza powierzchnia sprzęgająca 7 jest skonstruowana w taki sposób, żeby możliwe było osadzanie na niej napędowych krążków linowych o średnicach zewnętrznych wybranych zgodnie z wymaganymi parametrami urządzenia podnoszącego. Dzięki temu możliwe jest stosowanie znormalizowanej piasty 5 do dowolnych urządzeń tego typu, bez względu na zewnętrzną średnicę elementu koronowego 9 napędowego krążka linowego.
Na drugiej powierzchni sprzęgającej 8 znajduje się zintegrowana z piastą 5 krzywka 13, przy czym kółko 14 sprzęga się ze wspomnianą krzywką w taki sposób, że toczy się po jej powierzchni zewnętrznej. Kółko 14 jest obrotowo osadzone na ramieniu 15 zapadki 16 oscylującej wokół sworznia 17 osadzonego na mostku 25 biegnącym pomiędzy odpowiednimi wolnymi końcami boków konstrukcji 3.
Na końcu ramienia 15, przeciwległym do końca sprzężonego z kółkiem 14, znajduje się zatrzask stanowiący drugi element stopujący 18, który jest w stanie wejść w zagłębienia wyznaczone przez pierwsze elementy stopujące 19, 20, wystające odpowiednio na zewnątrz z obrzeża kołnierza sprzęgającego 6. Zatrzask stanowiący drugi element sprzęgający 18 jest zatrzaskiem dwustronnego działania, tj. ma przeciwległe występy wystające dwustronnie z korpusu zatrzasku i dlatego może działać na element stopujący 20 niezależnie od kierunku obrotu piasty 5 i koronowego elementu 9 napędowego krążka linowego, kiedy obwodowa prędkość krzywki 13 przekracza zadaną wartość.
185 736
Kiedy zatrzask stanowiący drugi element stopujący 18 zostanie uruchomiony przez krzywkę 13 pokonując siłę sprężyny powrotnej 21, w zasadzie równocześnie tylny palec 23 na ramieniu 15 uruchomi mikro wyłącznik 22, który zatrzyma silnik napędzający klatkę windy.
Sprężyna 21 znajduje się pomiędzy ramieniem 15 a elementem mocującym 24, którego położenie względem jednej z płytek konstrukcji 3 można regulować, tak, że sprężyna może działać na ramię 15 z zadaną siłą powrotną,
Na dolnym końcu mającej kształt litery U dolnej części 4 konstrukcji 3 może znajdować się pomocnicza płyta mocująca 26, w której znajdują się otwory odpowiadające otworom 27, opisanym poprzednio z odwołaniem się do konstrukcji 3 i działają jak elementy ustalające do mocowania pomocniczej płyty do podpory, przy czym w pomocniczej płycie znajduje się para szczelin 28 do mocowania do ramy oraz para zagłębień 29 umożliwiających przejście liny 10 po jej nawinięciu na krążek testowy 30.
Krążek testowy 30 jest przymocowany do kołnierza sprzęgającego za pomocą śrub 31 i jest wycentrowany względem tego kołnierza przez ten sam otwór 32, za pomocą którego koronowy element 9 krążka linowego jest wycentrowany względem pierwszej powierzchni sprzęgającej 7.
Jak widać na fig. 7 i 8, zamiast testowego krążka linowego 30 można założyć zębaty krążek linowy 33, który jest sprzężony z dekoderem 34 za pomocą paska zębatego 35 i krążka napędowego 36. Dzięki dekoderowi możliwe jest znaczne usprawnienie sterowania położeniem, prędkością i przyspieszeniami klatki windy podczas jej ruchu w górę i w dół oraz, korzystnie, kiedy nie jest konieczny montaż testowego krążka linowego. Sprzężenie pomiędzy dekoderem 34 a koronowym elementem 9 napędowego krążka linowego można uzyskać również za pomocą pary kół zębatych 38, 39 sprzężonych, odpowiednio, z kołnierzem sprzęgającym 6 i z wałkiem dekodera.
Dekoder 34 jest przymocowany do płytki nośnej 40 sprzężonej w sposób regulowany z jednym z boków konstrukcji 3.
W alternatywnym przykładzie wykonania przedstawionym na fig. 10, z płytką 40 może być połączony czujnik światła 41, do wykrywania sygnałów świetlnych emitowanych przez kółko z paskami odblaskowymi 42 przymocowanymi do kołnierza sprzęgającego 6, przy czym wspomniane kółko ma funkcje regulacyjne podobne do tych jakie ma dekoder 34.
Jak uwidoczniono na fig. 3, mikroprzełącznik 22 może być przełącznikiem automatycznie zerowanym, który można uruchamiać za pomocą elementów układu zdalnego sterowania z napędzanym elektrycznie zaworem stanowiącym zdalne sterowanie 43 mikroprzełącznika. Ułatwia to czynności testowe, zwłaszcza kiedy urządzenie znajduje się w takiej strefie urządzenia podnoszącego, do której nie ma dostępu.

Claims (31)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Krążek linowy, zwłaszcza do urządzeń podnoszących, zawierający elementy nośne do obrotowego osadzania krążka linowego, na którego zewnętrznej stronie usytuowane są elementy sprzęgające współpracujące z giętkimi elementami transmisyjnymi, zaś na wewnętrznej stronie posiada część centralną, otaczającą wałek elementów nośnych, która jest wyposażona w powierzchnię sprzęgającą do mocowania oddzielnego elementu krążka linowego, znamienny tym, że część centralna jest wyposażona ponadto w drugą powierzchnię sprzęgającą (8), do której przymocowane są elementy pomocnicze, zaś oddzielny koronowy element (9) krążka linowego jest przymocowany do pierwszej powierzchni sprzęgającej (7).
  2. 2. Krążek linowy według zastrz. 1, znamienny tym, że posiada ponadto elementy stopujące krążka linowego.
  3. 3. Krążek linowy według zastrz. 2, znamienny tym, że elementy stopujące zawierają pierwszy element stopujący (19, 20) integralny z krążkiem linowym, w który wchodzi drugi element stopujący (18) podparty przez elementy nośne. '
  4. 4. Krążek linowy według zastrz. 3, znamienny tym, że drugi element stopujący (18) spośród elementów stopujących krążka linowego jest sprzężony z czujnikiem prędkości sterującym działaniem tego drugiego elementu stopującego (18) umieszczonego na pierwszym elemencie stopującym (19, 20) przy przekroczeniu przez prędkość obwodową krążka linowego wartości zadanej.
  5. 5. Krążek linowy według zastrz. 1, znamienny tym, że część centralna zawiera piastę (5), integralną z kołnierzem sprzęgającym (6) wyposażonym w umieszczoną na obwodzie pierwszą powierzchnię sprzęgającą (7).
  6. 6. Krążek linowy według zastrz. 1, znamienny tym, że zawiera ponadto elementy stopujące krążka linowego, przy czym część centralna zawiera piastę (5) integralną z kołnierzem sprzęgającym (6) wyposażonym w umieszczoną na obwodzie pierwszą powierzchnię sprzęgającą (7).
  7. 7. Krążek linowy według zastrz. 2, znamienny tym, że część centralna zawiera piastę (5) integralną z kołnierzem sprzęgającym (6) wyposażonym w umieszczoną na obwodzie pierwszą powierzchnię sprzęgającą (1), zaś elementy stopujące zawierają integralny z krążkiem linowym pierwszy element stopujący (19, 20) połączony z drugim elementem stopującym (18), który jest podpierany przez elementy nośne.
  8. 8. Krążek linowy według zastrz. 3, znamienny tym, że część centralna zawiera piastę (5) integralną z kołnierzem sprzęgającym (6) wyposażonym w umieszczoną na obwodzie pierwszą powierzchnię sprzęgającą (7), zaś drugi element stopujący (18) jest sprzężony z czujnikiem prędkości sterującym działaniem tego drugiego elementu stopującego (18) na pierwszym elemencie stopującym (19, 20) przy przekroczeniu przez prędkość obwodową krążka linowego wartości zadanej.
  9. 9. Krążek linowy według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, że zawiera ponadto elementy pomocnicze, które są przymocowane do tej samej powierzchni wewnętrznej koronowego elementu (9) krążka linowego, która sprzęga się z pierwszą powierzchnią sprzęgającą (7).
  10. 10. Krążek linowy według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, że zawiera ponadto elementy pomocnicze, zaś w skład elementu pomocniczego wchodzi krzywka (13), której obrzeże wewnętrzne jest przymocowane do drugiej powierzchni sprzęgającej (8).
  11. 11. Krążek linowy według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, że zawiera ponadto elementy pomocnicze zawierające pomocniczy krążek testowy (30).
    185 736
  12. 12. Krążek linowy według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, że zawiera ponadto elementy pomocnicze zawierające zębaty krążek linowy (33).
  13. 13. Krążek linowy według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, że zawiera ponadto elementy pomocnicze zawierające koło zębate (38).
  14. 14. Krążek linowy według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, że zawiera ponadto elementy pomocnicze zawierające kółko (42) z paskami odblaskowymi.
  15. 15. Krążek linowy według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, że zawiera ponadto elementy pomocnicze zawierające mikroprzełącznik (22) ze zdalnym sterowaniem (43).
  16. 16. Krążek linowy według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, że jest zaopatrzony ponadto w elementy nośne zawierające zbliżoną w kształcie do litery U konstrukcję (3).
  17. 17. Krążek linowy według zastrz. 16, znamienny tym, że konstrukcja (3) w kształcie litery U posiada dolną część (4), która jest przymocowana do pomocniczej płyty (26).
  18. 18. Krążek linowy według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, że zawiera ponadto elementy nośne zawierające zbliżoną w kształcie do litery U konstrukcję (3), oraz elementy pomocnicze, które są przymocowane do tej samej wewnętrznej powierzchni koronowego elementu (9) krążka linowego, która jest sprzężona z pierwszą powierzchnią sprzęgającą (7).
  19. 19. Krążek linowy według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, że zawiera ponadto elementy nośne zawierające zbliżoną w kształcie do litery U konstrukcję (3), oraz elementy pomocnicze zawierające krzywkę (13), której wewnętrzna powierzchnia jest zamocowana do drugiej powierzchni sprzęgającej (8).
  20. 20. Krążek linowy według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, że zawiera ponadto elementy nośne zawierające zbliżoną w kształcie do litery U konstrukcję (3), oraz elementy pomocnicze zawierające pomocniczy krążek testowy (30).
  21. 21. Krążek linowy według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, że zawiera ponadto elementy nośne zawierające zbliżoną w kształcie do litery U konstrukcję (3), oraz elementy pomocnicze zawierające zębaty krążek linowy (33).
  22. 22. Krążek linowy według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, że zawiera ponadto elementy nośne zawierające zbliżoną w kształcie do litery U konstrukcję (3), oraz elementy pomocnicze zawierające koło zębate (38).
  23. 23. Krążek linowy według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, że zawiera ponadto elementy nośne zawierające zbliżoną w kształcie do litery U konstrukcję (3), oraz elementy pomocnicze zawierające kółko z paskami odblaskowymi (42).
  24. 24. Krążek linowy według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, że zawiera ponadto elementy nośne zawierające zbliżoną w kształcie do litery U konstrukcję (3), oraz elementy pomocnicze zawierające mikroprzełącznik (22) ze zdalnym sterowaniem (43).
  25. 25. Krążek linowy według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, że zawiera ponadto elementy nośne zawierające zbliżoną w kształcie do litery U konstrukcję (3) posiadającą dolną część (4) przymocowaną do pomocniczej płyty mocującej (26), oraz elementy pomocnicze, które są przymocowane do tej samej wewnętrznej powierzchni koronowego elementu (9) krążka linowego, która jest sprzężona z pierwszą powierzchnią sprzęgającą (7).
  26. 26. Krążek linowy według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, że zawiera ponadto elementy nośne zawierające zbliżoną w kształcie do litery U konstrukcję (3) posiadającą dolną część (4) przymocowaną do pomocniczej płyty mocującej (26), oraz elementy pomocnicze zawierające krzywkę (13), której wewnętrzna powierzchnia jest przymocowana do drugiej powierzchni sprzęgającej (8).
  27. 27. Krążek linowy według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, że zawiera ponadto elementy nośne zawierające zbliżoną w kształcie do
    185 736 litery U konstrukcję (3) posiadającą dolną część (4) przymocowaną do pomocniczej płyty mocującej (26), oraz elementy pomocnicze zawierające pomocniczy krążek testowy (30).
  28. 28. Krążek linowy według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, że zawiera ponadto elementy nośne zawierające zbliżoną w kształcie do litery U konstrukcję (3) posiadającą dolną część (4) przymocowaną do pomocniczej płyty mocującej (26), oraz elementy pomocnicze zawierające zębaty krążek linowy (33).
  29. 29. Krążek linowy według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, że zawiera ponadto elementy nośne zawierające zbliżoną w kształcie do litery U konstrukcję (3) posiadającą dolną część (4) przymocowaną do pomocniczej płyty mocującej (26), oraz elementy pomocnicze zawierające koło zębate (38).
  30. 30. Krążek linowy według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, że zawiera ponadto elementy nośne zawierające zbliżoną w kształcie do litery U konstrukcję (3) posiadającą dolną część (4) przymocowaną do pomocniczej płyty mocującej (26), oraz elementy pomocnicze zawierające kółko z paskami odblaskowymi (42).
  31. 31. Krążek linowy według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, że zawiera ponadto elementy nośne zawierające zbliżoną w kształcie do litery U konstrukcję (3) posiadającą dolną część (4) przymocowaną do pomocniczej płyty mocującej (26), oraz elementy pomocnicze zawierające mikroprzełącznik (22) ze zdalnym sterowaniem (43).
PL97333592A 1996-11-26 1997-02-03 Krążek linowy, zwłaszcza do urządzeń podnoszących PL185736B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT96MO000152A IT1287506B1 (it) 1996-11-26 1996-11-26 Dispositivo limitatore di velocita' negli apparecchi di sollevamento
PCT/EP1997/000466 WO1998023526A1 (en) 1996-11-26 1997-02-03 Pulley means, particularly for lifting apparatuses

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL185736B1 true PL185736B1 (pl) 2003-07-31

Family

ID=11386181

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97333592A PL185736B1 (pl) 1996-11-26 1997-02-03 Krążek linowy, zwłaszcza do urządzeń podnoszących

Country Status (16)

Country Link
EP (1) EP0941206B1 (pl)
AT (1) ATE211114T1 (pl)
AU (1) AU1599297A (pl)
BG (1) BG63689B1 (pl)
BR (1) BR9713439A (pl)
DE (1) DE69709397T2 (pl)
DK (1) DK0941206T3 (pl)
ES (1) ES2169348T3 (pl)
HU (1) HU223766B1 (pl)
IL (1) IL129760A (pl)
IT (1) IT1287506B1 (pl)
PL (1) PL185736B1 (pl)
PT (1) PT941206E (pl)
SK (1) SK283928B6 (pl)
TR (1) TR199901049T2 (pl)
WO (1) WO1998023526A1 (pl)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102010006932B4 (de) * 2010-02-04 2012-04-05 Hans Jungblut Gmbh & Co. Kg Geschwindigkeitsbegrenzer
ES2625397T3 (es) 2012-12-10 2017-07-19 Inventio Ag Instalación de ascensor con un limitador de velocidad

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1325867A (en) * 1969-12-02 1973-08-08 Cav Ltd Pulleys
FR2319804A1 (fr) * 1975-08-01 1977-02-25 Perfectionnements apportes aux transmissions entre deux arbres
FR2443621A1 (fr) * 1978-12-06 1980-07-04 Citroen Sa Dispositif d'entrainement par poulie
DE3830864C1 (pl) * 1988-09-10 1989-07-27 Bongers & Deimann, 4000 Duesseldorf, De
DE4036073A1 (de) * 1990-11-13 1992-05-14 Deimann Rudolf Vorrichtung zum ausloesen einer fangvorrichtung fuer den fahrkorb eines aufzuges

Also Published As

Publication number Publication date
AU1599297A (en) 1998-06-22
WO1998023526A1 (en) 1998-06-04
ATE211114T1 (de) 2002-01-15
IL129760A (en) 2002-04-21
BR9713439A (pt) 2000-02-01
TR199901049T2 (xx) 1999-07-21
DK0941206T3 (da) 2002-03-11
HUP0000086A2 (hu) 2000-05-28
ITMO960152A1 (it) 1998-05-26
ES2169348T3 (es) 2002-07-01
HUP0000086A3 (en) 2002-03-28
IT1287506B1 (it) 1998-08-06
SK66999A3 (en) 1999-12-10
EP0941206A1 (en) 1999-09-15
DE69709397T2 (de) 2002-08-29
DE69709397D1 (de) 2002-01-31
BG103403A (en) 2000-02-29
BG63689B1 (bg) 2002-09-30
IL129760A0 (en) 2000-02-29
HU223766B1 (hu) 2005-01-28
ITMO960152A0 (it) 1996-11-26
SK283928B6 (sk) 2004-05-04
PT941206E (pt) 2002-06-28
EP0941206B1 (en) 2001-12-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU648627B2 (en) Safety anchorages for controlling pay-out of a safety line
US8136569B2 (en) Operating and mounting system for a window covering
US4285676A (en) Mechanical belt tensioner construction
US4535973A (en) Vehicle tire carrier
CA2522987A1 (en) Belt tensioner having an automatically adjustable travel stop
EP0878434B1 (en) Hand operated chain block
KR20060050517A (ko) 윈도우 리프터 레일
PL185736B1 (pl) Krążek linowy, zwłaszcza do urządzeń podnoszących
KR0124467B1 (ko) 벨트 인장기 및 그 제조방법
JP2023533923A (ja) ベルトリトラクタ
KR100227564B1 (ko) 벨트식 호이스트
KR19980087022A (ko) 수동 체인 블록
PL168746B1 (pl) Sposób montazu urzadzenia zwijajacego pas bezpieczenstwa i urzadzenie zwijajace pas bezpieczenstwa PL
FI112643B (fi) Hihnavoimansiirrossa toimiva turvalaukaisulaite automaattisesti avautuvia hissien ja nostolaitteen veräjiä varten
US5277288A (en) Clutch for tire lift/carrier winch
US5027933A (en) Clutch for tire lift/carrier winch
US2414960A (en) Friction responsive mechanism
CN114475129B (zh) 用于升高和降低相关联的车身的滑轮组件
EP4201866A1 (en) A mechanical winch with a mechanical switch for terminating winding of a rope on the winch drum
KR100401716B1 (ko) 파킹케이블 장력조절장치
RU2011450C1 (ru) Устройство для наматывания и разматывания упругого трансформируемого профиля
KR19990001519U (ko) 차량용 시트벨트 고정구조
SU796051A1 (ru) Ограничитель скорости подъемныхуСТРОйСТВ
PL241654B1 (pl) Uchwyt do mocowania pasów bezpieczeństwa, zwłaszcza w stanowiskach badawczych
GB2093908A (en) Wire driving device for window regulator