PL185579B1 - Sposób automatycznego ustawiania walców bruzdowych - Google Patents

Sposób automatycznego ustawiania walców bruzdowych

Info

Publication number
PL185579B1
PL185579B1 PL98325143A PL32514398A PL185579B1 PL 185579 B1 PL185579 B1 PL 185579B1 PL 98325143 A PL98325143 A PL 98325143A PL 32514398 A PL32514398 A PL 32514398A PL 185579 B1 PL185579 B1 PL 185579B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
work rolls
data
roll
rolling stand
work
Prior art date
Application number
PL98325143A
Other languages
English (en)
Other versions
PL325143A1 (en
Inventor
Ruth E. Kirkwood-Azmat
Original Assignee
Morgan Construction Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Morgan Construction Co filed Critical Morgan Construction Co
Publication of PL325143A1 publication Critical patent/PL325143A1/xx
Publication of PL185579B1 publication Critical patent/PL185579B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21BROLLING OF METAL
    • B21B37/00Control devices or methods specially adapted for metal-rolling mills or the work produced thereby
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21BROLLING OF METAL
    • B21B31/00Rolling stand structures; Mounting, adjusting, or interchanging rolls, roll mountings, or stand frames
    • B21B31/16Adjusting or positioning rolls

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Control Of Metal Rolling (AREA)
  • Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)
  • Length Measuring Devices With Unspecified Measuring Means (AREA)
  • Reduction Rolling/Reduction Stand/Operation Of Reduction Machine (AREA)
  • Metal Rolling (AREA)
  • Absorbent Articles And Supports Therefor (AREA)
  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)
  • Automatic Assembly (AREA)
  • Finish Polishing, Edge Sharpening, And Grinding By Specific Grinding Devices (AREA)
  • Jigs For Machine Tools (AREA)
  • Replacement Of Web Rolls (AREA)
  • Undergarments, Swaddling Clothes, Handkerchiefs Or Underwear Materials (AREA)
  • Preliminary Treatment Of Fibers (AREA)

Abstract

1. Sposób automatycznego ustawiania walców bruzdowych wal- carce, w której walcówka profilowa, prety i inne tym podobne wyroby w postaci dluzyzn sa kierowane wzdluz przejscia, dla przewalcowama pomiedzy para walców roboczych zamontowanych w klatce walcowniczej, wymienione walce robocze maja mozliwosc regulacji polozenia wzdluz swych osi wzgledem wymienionej klatki walcowniczej i posiadaja pary wspólpracujacych bruzd tworzacych wielokrotne przepusty, a wymieniona klatka walcownicza ma mozliwosc przemieszczania sie wzgledem wymie- nionego przejscia w obu przeciwnych kierunkach równolegle do osi wymienionych walców roboczych, który to sposób dotyczy ustawiania bruzd z wybranymi wykrojami w linii wymienionego przejscia i wzajem- nie miedzy soba, znam ienny tym, ze najpierw okresla sie dla kazdego walca roboczego pierwsze dane przedstawiajace odleglosc osiowa srodka kazdej bruzdy od pierwszego informacyjnego polozenia na walcu robo- czym, po czym okresla sie drugie dane przedstawiajace odleglosc osiowa pomiedzy pierwszym informacyjnym polozeniem na kazdym walcu roboczym i drugim informacyjnym polozeniem na klatce walcowniczej, nastepnie kolejno reguluje sie polozenia przynajmniej jednego z walców roboczych wzdluz jego osi wzgledem drugiego informacyjnego polozenia w celu doprowadzenia srodków bruzd jednego z wybranych przepustów do wzajemnej zgodnosci liniowej, przemieszcza sie klatke walcownicza wzgledem ustalonego trzeciego informacyjnego polozenia, a wtedy, gdy jest to niezbedne, takze reguluje sie ustawienie ostowe walców roboczych we wzajemnym ukladzie obu walców wzgledem klatki walcowniczej, aby polozenie jednego z wybranych przepustów znalazlo sie w linii z wymie- nionym przejsciem, okresla sie trzecie dane przedstawiajace regulacje osiowe wykonywane na walcach roboczych dotyczacych regulacji poloze- nia przynajmniej jednego z walców roboczych i przemieszczania klatki walcowniczej, okresla sie czwarta dana przedstawiajaca odleglosc pomie- dzy drugim i trzecim polozeniami informacyjnymi po przemieszczeniu klatki walcowniczej we wczesniejszej, okresla sie piata dana przedstawia- jaca wymagane przemieszczenie klatki walcowniczej towarzyszace, kiedy jest to niezbedne, regulacji osiowej przynajmniej jednego z walców.... FIG. 3 LINIA SRODKA WALCOWANIA PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób automatycznego ustawiania walców bruzdowych w walcarkach, w których walcówka profilowa, pręty i inne tym podobne wyroby w postaci
185 579 dłużyzn są walcowane na gorąco, w sposób ciągły, w przepustach wielobruzdowych walców.
Wynalazek w szczególności dotyczy udoskonalenia w zakresie dokładności wzajemnego ustawiania bruzd pojedynczych przepustów w walcach, a także ustawiania przepustów w walcach w linii przepustu walcarki (dla pionowych klatek walcowniczych) i w linii środka walcowania (dla poziomych klatek walcowniczych).
W konwencjonalnych walcarkach do walcówki profilowej i prętów, wzajemne położenie bruzd w walcach roboczych jest w większości przypadków ustawiane ręcznie, i tak samo, położenie ich w linii przepustu walcarki i w linii środka walcowania. Jest to praca, która pochłania wiele czasu, często wymaga powtarzania próbnych uruchomień, zanim zostanie osiągnięte zadowalające ustawienie. Dokładność zależy w dużym stopniu od „oka i czucia” operatora walcarki. Niezgodności ustawienia pomiędzy różnymi operatorami są nieuniknione. Wszystko to wpływa ujemnie na wydajność produkcji. Inne elementy związane z klatką walcowniczą. mogą być dowolnego znanego typu, na przykład obudowy łożyskowe pozwalające na ustawienie walców roboczych w powiązaniu z klatką walcowniczą są przedstawione w opisie patentowym U.S.A. nr 3,429,167.
Celem niniejszego wynalazku jest dostarczenie sposobu i układu automatycznie osiągającego precyzję, szybkość i powtarzalność zestawiania bruzd i osiowania przepustów.
Sposób automatycznego ustawiania walców bruzdowych w walcarce według wynalazku charakteryzuje się tym, że najpierw określa się dla każdego walca roboczego pierwsze dane przedstawiające odległość osiową środka każdej bruzdy od pierwszego informacyjnego położenia na walcu roboczym, po czym określa się drugie dane przedstawiające odległość osiową pomiędzy pierwszym informacyjnym położeniem na każdym walcu roboczym i drugim informacyjnym położeniem na klatce walcowniczej, następnie kolejno reguluje się położenia przynajmniej jednego z walców roboczych wzdłuż jego osi względem drugiego informacyjnego położenia w celu doprowadzenia środków bruzd jednego z wybranych przepustów do wzajemnej zgodności liniowej, przemieszcza się klatkę walcowniczą względem ustalonego trzeciego informacyjnego położenia, a wtedy, gdy jest to niezbędne, także reguluje się ustawienie osiowe walców roboczych we wzajemnym układzie obu walców względem klatki walcowniczej, aby położenie jednego z wybranych przepustów znalazło się w linii z wymienionym przejściem, określa się trzecie dane przedstawiające regulacje osiowe wykonywane na walcach roboczych dotyczących regulacji położenia przynajmniej jednego z walców roboczych i przemieszczania klatki walcowniczej, określa się czwartą daną przedstawiającą odległość pomiędzy drugim i trzecim położeniami informacyjnymi po przemieszczeniu klatki walcowniczej we wcześniejszej, określa się piątą daną przedstawiającą wymagane przemieszczenie klatki walcowniczej towarzyszące, kiedy jest to niezbędne, regulacji osiowej przynajmniej jednego z walców roboczych przy ustawianiu w jednej linii, bruzd innego z przepustów, z linią przepustu walcarki, bazując na pierwszej, drugiej, trzeciej i czwartej, danych, przemieszcza się klatkę walcowniczą oraz, jeżeli jest to niezbędne, przeprowadza się regulację osiową przynajmniej jednego z walców roboczych zgodnie z wymienioną piątą daną.
Pierwsze informacyjne położenie znajduje się na czole na końcu walca.
Druga dana przedstawia stalą związaną z klatką walcowniczą.
Pierwsze operacje dotyczące określania pierwszych danych, określania drugich danych i regulacji przynajmniej jednego z walców roboczych wykonuje się w położeniu poza przejściem, przy czym następne operacje wykonuje się podczas gdy klatkę walcowniczą ustawia się w pozycji roboczej z uwzględnieniem przejścia.
Po operacji regulacji położenia przynajmniej jednego z walców roboczych odstęp pomiędzy walcami roboczymi ustawia się na znaną wartość.
Przedmiot wynalazku zostanie uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia typowy wielobruzdowy walec roboczy, fig. 2 - nieco schematyczną ilustrację pionowej klatki walcowniczej przy ustalaniu linii autonomicznej podczas wstępnego ustawienia, fig. 3 - inną nieco schematyczną ilustrację tej samej pionowej klatki walcowniczej umieszczonej w linii walcowania i zamontowanej w pozycji pracy na pomoście podnoszącym, fig. 4 - schemat systemu danych technologicznych według niniejszego wynalazku.
185 579
Przykład wykonania
Nawiązując wstępnie do fig. 1, typowy walec roboczy oznaczony 10 zawiera beczkę walca 12 z czopami 14 o zmniejszonej średnicy rozciągającymi się osiowo w przeciwnych kierunkach od czół 16 na końcach walca. Beczka walca ma nacięte bruzdy oznaczone 18 jako typowe i naniesione oznaczenia identyfikujące 20.
Pierwszym krokiem w sposobie według wynalazku jest dokonanie ustalenia odległości osiowej „X” środka każdej bruzdy 18 od położenia informacyjnego na walcu. Położeniem informacyjnym może być czoło 16 na końcu walca tak jak na fig. 1, albo inne wybrane z góry położenie oznaczone trwałym znakiem na powierzchni walca. Przy nowych walcach ta informacja może pochodzić z pomiaru, albo może być uzyskana od wykonawcy walców. Kiedy profile walców ulegają zmianom w rezultacie regeneracji, te same informacje mogą być uzyskiwane z danych komputerowych, albo z fizycznych pomiarów dokonanych przez personel walcowni. „Pierwsze dane”, zawierające dla każdego roboczego walca 10 odległości X bruzd walca i oznaczenia identyfikujące 20 na walcu, są umieszczane w pamięci 24 systemu danych technologicznych narysowanego schematycznie na fig. 4. Oznaczenia 20 są typowo otwierane ręcznie za pomocą klawiatury 22 lub za pomocą innego podobnego urządzenia wejściowego. Odległości bruzd X mogą być także otwierane ręcznie, albo jeśli występują w danych komputerowych, mogą być otwierane automatycznie kiedy są skatalogowane przez personel obsługujący. Pamięć 24 jest sprzężona roboczo z procesorem komputera 26.
Opis będzie kontynuowany w odniesieniu do klatki walcowniczej pionowej. Jednak zrozumiałe jest, że po odpowiednich zmianach terminologii opisowej, te same pojęcia i metodologia nadają się w pełni do zastosowania do poziomych klatek walcowniczych.
Nawiązując dodatkowo do fig. 2, dwa walce robocze 10ds, IOws są zestawione z odpowiednimi dla nich obudowami łożyskowymi 28ds, 28ws; 30ds, 30ws i zamontowane w konwencjonalnej pionowej klatce walcowniczej 32. (Zastosowane tu indeksy „DS” i „WS” oznaczają „stronę napędzaną” i „stronę roboczą” podzespołów klatki walcowniczej). Obudowy łożyskowe 28, 30 mogą być dowolnego znanego typu, który pozwala na ustawienie walców roboczych w powiązaniu z klatką walcowniczą. Górne obudowy 28 mogą zawierać mechanizmy do oddziaływania na ustawienia osiowe walców, a dolne obudowy 30 mogą być tak ukształtowane i zmontowane by dostosowywały się do tych regulacji. Mechanizmy osiowego ustawiania walców są wyśrodkowane, to jest przestawione do połowy ich pełnych zakresów regulacji przed zestawieniem walców roboczych z odpowiednimi dla nich obudowami i załadowaniem ich do obudowy klatki walcowniczej.
Zgodnie z mniejszym wynalazkiem, mechanizmy regulacji osiowej górnych obudów 28qs, 28ws są sterowane oddzielnie napędzanymi siłownikami 34ds, 34ws· Urządzenia do pomiaru położenia 36Ds 36ws są sprzężone z odpowiednimi siłownikami 34Ds, 34ws· Jak pokazano na fig. 4, siłowniki 34Ds, 34ws są sterowane przez sygnały przekazywane z procesora komputera 26, pochodzące z urządzeń pomiaru położenia 36ds, 36ws generujących sygnały sprzężenia zwrotnego przedstawiające osiowe regulacje wykonywane na walcach roboczych.
We wstępnej fazie ustawiania, jak pokazano na fig. 2, kiedy klatka walcownicza 32 znajduje się poza linią, urządzenia do pomiaru położenia 36ds, 36ws są przestawiane na znane wartości. Wstępnie zapisana stała reprezentująca odległość osiową Zrfhb pomiędzy pierwszym informacyjnym położeniem 36 na każdym walcu roboczym i drugim informacyjnym położeniem 38 na klatce walcowniczej jest przechowywana jako „druga dana” w pamięci 24. Drugie informacyjne położenie 38 może być dolną stroną obudowy klatki walcowniczej, jak pokazano, albo może być każdym innym zwyczajnym położeniem umożliwiającym uzyskanie rzeczywistej podstawy odniesienia.
Jeden lub dwa siłowniki 34ds, 34ws są wtedy obsługiwane ręcznie do uzyskania niezbędnego osiowego ustawienia walców i doprowadzenia do ustawienia bruzd na walcach precyzyjnie w linii przepustu 40 między walcami. Odstęp szczelinowy pomiędzy bruzdami każdego wykroju jest kontrolowany przez mechanizmy ustawiania odstępu walców 42qs, 44ds; 42ws, 44ws· Te mechanizmy ustawiające są sprzężone w działaniu, na przykład za pomocą wałów 46 i są napędzane przez wspólny napęd 48 by uzyskać wzajemnie symetryczny odstęp między walcami. Z napędem 48 jest związane urządzenie do pomiaru położenia 50. Jak poka185 579 zano na fig. 4, napęd 48 jest kontrolowany sygnałami przekazywanymi przez procesor komputera 26 przy udziale urządzenia do pomiaru położenia 50 wysyłającego sygnały sprzężenia zwrotnego przedstawiające ustawienie szczeliny między walcami.
Podczas fazy ustawiania wstępnego, napęd 48 doprowadza do zbliżenia się walców na odległość założonej wielkości szczeliny, która może być ustalona za pomocą przekładki 52, po czym urządzenie do pomiaru położenia 50 zostaje przestawione na znaną wartość, a przekładka wtedy zostaje wyj ęta.
Jak pokazano na fig. 3, klatka walcownicza 32 jest następnie umieszczana w linii walcowania i montowana na pomoście podnoszącym 54. Do dalszej kontynuacji opisu wynalazku są istotne następujące wymiary:
Ypl = znana stała odległość zmierzona od linii przepustu do powierzchni wsporczej pomostu podnoszącego 54 znajdującego się w najniższym położeniu zaznaczonym liniami przerywanymi i oznaczonym 54'.
Xds = odległość od środka wykroju bruzdy po stronie napędzanej, ustawionego w linii, do czoła 16 na końcu walca w walcu po stronie napędzanej 10ds.
Xws = odległość od środka wykroju bruzdy po stronie roboczej, ustawionego w linii, do czoła 36 na końcu walca w walcu po stronie roboczej 10ws.
Yelv = wysokość pomostu podnoszącego 54 powyżej trzeciego informacyjnego położenia 64 zajmowanego przez pomost w najniższej pozycji 54'.
Zrfhis - odległość pomiędzy czołami 16 na końcu walców i podstawą klatki walcowniczej 38 (albo powierzchnią wsporczą pomostu podnoszącego 54) przy założeniu braku zużycia i dokładnego złożenia oraz przy braku przemieszczenia osiowego walców, to jest uprzednio ustawionego w linii zestawienia ich wykrojów bruzd.
dxDS = przemieszczenie osiowe walca po stronie napędzanej. dxws = przemieszczenie osiowe walca po stronie roboczej.
Pomost podnoszący jest ustawiany w pionie przez mechanizmy napędowe 56 znanej konstrukcji, sprzężone podczas działania wałem 58, albo w inny podobny sposób, i napędzane przez siłownik 60. Z siłownikiem 60 jest związane inne urządzenie do pomiaru położenia 62. Przy najniższym położeniu pomostu podnoszącego 54, które jest narysowane liniami przerywanymi i oznaczone 54', powierzchnia wsporcza pomostu podnoszącego określa trzecie położenie informacyjne 64 oddalone poniżej linii przepustu walcarki o odległość Ypl. Zgodnie ze schematycznym rysunkiem na fig. 4, siłownik podnośnika 60 pracuje odpowiadając na sygnały otrzymywane z procesora komputera 26, a urządzenie do pomiaru położenia 62 przekazuje sygnały sprzężenia zwrotnego do procesora komputera przedstawiające wysokość podnoszenia Yelv.
Używając oznaczeń identyfikacyjnych 20 dla walców roboczych 10ds i 10ws i identyfikacji układu przepustu 40 otwartej przez operatora walcarki, procesor komputera 26 będzie wyszukiwał w pamięci 24 odległości Xds i Xws bruzd układu przepustu.
Procesor komputera przekazuje wtedy automatycznie sygnały do napędu podnośnika 60 nakazujące podniesienie pomostu na odległość YELv obliczoną przez procesor komputera 26 według następującego równania:
Yelv = Ypl - Zrfhb - (Xds + Xws)/2
To przemieszczenie spowoduje umieszczenie układu przepustu 40, w przybliżeniu, w linii przepustu walcarki. W przypadku, kiedy są niezbędne dodatkowe drobne regulacje dopasowujące do uzyskania większej precyzji osiowania, pomost podnoszący 54 i/lub walce robocze 10ds, 10ws mogą być dalej ustawiane przez komputer. Każde dodatkowe ustawianie będzie miało charakter wzajemny, to znaczy będzie się odbywało w układzie obu walców, tak żeby bezwarunkowo uzyskać precyzyjne wyosiowanie bruzd w układzie przepustu 40 i ustawienie w linii jednej bruzdy względem drugiej. Przy tym może być sprawdzana i ponownie weryfikowana dokładność ustawienia układu przepustu w linii przepustu walcarki, optycznie według znanych procedur i przy użyciu konwencjonalnego wyposażenia.
185 579
Po ustawieniu układu przepustu 40 w jednej linii z linią przepustu walcarki, sprzężenie zwrotne od urządzeń do pomiaru położenia 36ds, 36ws do osiowego ustawiania walców roboczych będzie zapisane w pamięci 24 jako „trzecie dane” dxDssu, dxwssu, a sprzężenie zwrotne od urządzenia do pomiaru położenia 62 pomostu podnoszącego będzie zapisane jako „czwarta dana” Ysu. Trzecie dane zawierają zsumowane osiowe przestawienia walców dxDS, dxDS wykonywane przy osiowaniu bruzd w układzie przepustu 40 i ustawianiu w linii jednej bruzdy względem drugiej, oraz wszystkie dalsze regulacje osiowe wykonywane w układzie obu walców, prowadzące do osiągnięcia większej precyzji osiowego ustawienia układu przepustu w linii przepustu walcarki. Podobnie, czwarta dana zawiera sumę przemieszczenia podnośnika Yelv wykonanego przy przybliżonym umieszczaniu układu przepustu 40 w linii przepustu, oraz wszystkich dalszych drobnych regulacji dopasowujących wykonywanych na podnośniku, prowadzących do osiągnięcia większej precyzji ustawienia układu przepustu w linii.
Wtedy może być rozpoczęte walcowanie przez układ przepustu 40. Jeżeli jest potrzebny inny wykrój przy walcowaniu, to wtedy można go doprowadzić do ustawienia w linii z linią, przepustu walcarki przez automatyczne przestawienie, sterowane przez procesor komputera 26, zarówno siłownikiem 60 pomostu podnoszącego jak i siłownikami 34ds, 34ws przemieszczeń osiowych walców.
Przy zmienianiu wykroju, procesor komputera 26 wyciągnie z pamięci 24 stosowane do identyfikacji oznaczenia 20 dla walców roboczych 10ds, 10ws i numer następnego wykroju „NP” otworzonego przez operatora, a następnie odległości Xnpds i Xnpws od czoła 16 na końcu walca, pokazane na fig. 2, dla bruzd, walca po stronie napędzanej i walca po stronie roboczej, z wykrojami o numerze NP.
Podczas zmieniania wykroju, procesor komputera 26 jest zaprogramowany do wykorzystywania pierwszych, drugich, trzecich i czwartych danych w sposób następujący:
A. Przemieszczanie klatki walcowniczej.
Przy ustawianiu układu przepustu w jednej linii z linią przepustu walcarki:
Ypl - Ysu + Zrfhb + Xdssu + dxDssU Przy zmienianiu na następny wykrój:
Ypl - Ynp + Zrfhb + Xnpds + dxDs
A zatem:
Ysu + Xdssu + Dxdssu - Ynp + Xnpds + Dxds oraz
Ysu + Xwssu + dxwssu - Ynp + Xnpws + dxws
Dla zminimalizowania pozostawionego zakresu regulacji ustawienia walców w linii, położenie podnośnika Ynp jest obliczane przy wykorzystaniu minimalnej różnicy pomiędzy dxDs i dxws, to jest przez czynienie ich równymi, ale o przeciwnych znakach;
dxDs - dx dxws - - dx W ten sposób:
Ynp - Ysu + (Xwssu + dxwssu + Xdssu + dxDssu - Xnpds -Xnpws) /2
Wykorzystując te zakończone obliczenia, procesor komputera 26 kontroluje siłownik podnośnika 60 w celu utrzymywania położenia pomostu podnoszącego na wysokości Ynp używając sygnałów sprzężenia zwrotnego przesyłanych z urządzema do pomiaru położenia 62.
185 579
B. Ustawianie walców w kierunku osiowym.
Po przemieszczeniu przez siłownik 60 pomostu podnoszącego 54 na wysokość zbliżoną, tak blisko jak to jest tylko możliwe, do wartości Ynp, aktualne położenie podnośnika Ymeas jest zarejestrowane i stosowane jako bazowe przy przekazywaniu sygnałów sprzężenia zwrotnego z urządzenia do pomiaru położenia 62. Do wyrównania położenia obu bruzdowych połówek następnego wykroju, w linii przepustu walcarki, wykorzystywana jest wartość Ymeas przy obliczaniu położeń informacyjnych wymaganych zarówno dla walców po stronie napędzanej (DS) jak i po stronie roboczej (WS) w ich miejscach ułożyskowania, w następujących równaniach:
dxDS = Ysu - Ymeas + dxDssu + Xdssu - Xnpds oraz dxws - Ysu - Ymeas + dxwssu + Xwssu - Xnpws
Wykorzystując te zakończone obliczenia, procesor komputera 26 uruchamia siłowniki walców roboczych 34ds, 34ws do przemieszczania walców 10ds, 10ws, po stronie napędzanej i po stronie roboczej, w ich miejscach ułożyskowania, na odległości dxos i dxws używając sygnałów sprzężenia zwrotnego przesyłanych z urządzeń do pomiaru położenia 36ds i 36ws·
Wszystkie wymagane następne zmiany wykrojów w tej samej klatce walcowniczej 32 są dokonywane przy użyciu tego samego sposobu.
W świetle powyższego, teraz powinno być zrozumiałe dla specjalistów, że ten sam sposób może być też zastosowany do klatek walcowniczych poziomych, gdzie wykroje są ustawiane w jednej linii z linią środka walcowania poprzez regulacje położeń w kierunku osiowym walców roboczych i poprzez związane z tym przemieszczenia raczej w poziomie niż w pionie.
185 579
LINIA ŚRODKA WALCOWANIA
FIG. 3
185 579
36qs 34DS
34ws 36ws
FIG.2
185 579
FIG.
360S 3£os
50
3^WS 36ws
PROCESOR
KOMPUTERA
L
PAMIĘĆ
F IG. 4
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób automatycznego ustawiania walców bruzdowych walcarce, w której walcówka profilowa, pręty i inne tym podobne wyroby w postaci dłużyzn są kierowane wzdłuż przejścia, dla przewalcowania pomiędzy parą walców roboczych zamontowanych w klatce walcowniczej, wymienione walce robocze mają możliwość regulacji położenia wzdłuż swych osi względem wymienionej klatki walcowniczej i posiadają pary współpracujących bruzd tworzących wielokrotne przepusty, a wymieniona klatka walcownicza ma możliwość przemieszczania się względem wymienionego przejścia w obu przeciwnych kierunkach równolegle do osi wymienionych walców roboczych, który to sposób dotyczy ustawiania bruzd z wybranymi wykrojami w linii wymienionego przejścia i wzajemnie między sobą, znamienny tym, że najpierw określa się dla każdego walca roboczego pierwsze dane przedstawiające odległość osiową środka każdej bruzdy od pierwszego informacyjnego położenia na walcu roboczym, po czym określa się drugie dane przedstawiające odległość osiową pomiędzy pierwszym informacyjnym położeniem na każdym walcu roboczym i drugim informacyjnym położeniem na klatce walcowniczej, następnie kolejno reguluje się położenia przynajmniej jednego z walców roboczych wzdłuż jego osi względem drugiego informacyjnego położenia w celu doprowadzenia środków bruzd jednego z wybranych przepustów do wzajemnej zgodności liniowej, przemieszcza się klatkę walcowniczą względem ustalonego trzeciego informacyjnego położenia, a wtedy, gdy jest to niezbędne, także reguluje się ustawienie osiowe walców roboczych we wzajemnym układzie obu walców względem klatki walcowniczej, aby położenie jednego z wybranych przepustów znalazło się w linii z wymienionym przejściem, określa się trzecie dane przedstawiające regulacje osiowe wykonywane na walcach roboczych dotyczących regulacji położenia przynajmniej jednego z walców roboczych i przemieszczania klatki walcowniczej, określa się czwartą daną przedstawiającą odległość pomiędzy drugim i trzecim położeniami informacyjnymi po przemieszczeniu klatki walcowniczej we wcześniejszej, określa się piątą daną przedstawiaj ącą wymagane przemieszczenie klatki walcowniczej towarzyszące, kiedy jest to niezbędne, regulacji osiowej przynajmniej jednego z walców roboczych przy ustawianiu w jednej linii, bruzd innego z przepustów, z linią przepustu walcarki, bazując na pierwszej, drugiej, trzeciej i czwartej, danych, przemieszcza się klatkę walcowniczą oraz, jeżeli jest to niezbędne, przeprowadza się regulację osiową przynajmniej jednego z walców roboczych zgodnie z wymienioną piątą daną.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że pierwsze informacyjne położenie znajduje się na czole na końcu walca.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że druga dana przedstawia stałą związaną z klatką walcowniczą.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że pierwsze operacje dotyczące określania pierwszych danych, określania drugich danych i regulacji przynajmniej jednego z walców roboczych wykonuje się w położeniu poza przejściem, przy czym następne operacje wykonuje się podczas gdy klatkę walcowniczą ustawia się w pozycji roboczej z uwzględnieniem przejścia.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że po operacji regulacji położenia przynajmniej jednego z walców roboczych odstęp pomiędzy walcami roboczymi ustawia się na znaną wartość.
PL98325143A 1997-03-07 1998-03-04 Sposób automatycznego ustawiania walców bruzdowych PL185579B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US08/813,599 US5949684A (en) 1997-03-07 1997-03-07 Automatic roll groove alignment

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL325143A1 PL325143A1 (en) 1998-09-14
PL185579B1 true PL185579B1 (pl) 2003-06-30

Family

ID=25212866

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL98325143A PL185579B1 (pl) 1997-03-07 1998-03-04 Sposób automatycznego ustawiania walców bruzdowych

Country Status (12)

Country Link
US (1) US5949684A (pl)
EP (1) EP0862955B1 (pl)
JP (1) JP2949429B2 (pl)
KR (1) KR100252598B1 (pl)
CN (1) CN1093439C (pl)
AT (1) ATE232146T1 (pl)
AU (1) AU701079B2 (pl)
BR (1) BR9800823A (pl)
CA (1) CA2229304C (pl)
DE (1) DE69811130T2 (pl)
ES (1) ES2191905T3 (pl)
PL (1) PL185579B1 (pl)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1999053300A1 (en) * 1998-04-14 1999-10-21 California Institute Of Technology Method and system for determining analyte activity
ATE285855T1 (de) * 1999-10-17 2005-01-15 Karl Fuhr Gmbh & Co Kg Walzapparat und verfahren zum justieren eines solchen
KR100361851B1 (ko) * 2001-12-26 2002-11-22 유병섭 이형 선재용 압연기의 롤러 어셈블리
US7171759B1 (en) 2003-06-02 2007-02-06 Mark Vincent Loen Method and apparatus to accurately measure the angular orientation of two surfaces
US20070127011A1 (en) * 2003-09-08 2007-06-07 Loen Mark V Method and Apparatus for Measuring the Angular Orientation Between Two Surfaces
US7312861B2 (en) * 2003-09-08 2007-12-25 Mark Vincent Loen Method and apparatus for measuring the angular orientation between two surfaces
US20050125993A1 (en) * 2003-11-07 2005-06-16 Madsen David D. Pick and place machine with improved setup and operation procedure
KR100711384B1 (ko) * 2005-12-19 2007-04-30 주식회사 포스코 선재 압연롤의 공형부 센터와 롤갭 조정장치 및 조정방법
IT1402352B1 (it) * 2010-09-15 2013-08-30 Sms Meer Spa Apparato per la laminazione ad alta produttivita', in particolare per la laminazione di profilati o barre
CN102319739B (zh) * 2011-10-19 2013-05-08 北京金自天正智能控制股份有限公司 二辊斜轧穿孔机辗轧角调整装置
DE102020202107B4 (de) * 2020-02-19 2022-08-11 Kocks Technik Gmbh & Co Kg Vorrichtung zum Belasten von Walzen und Innenteilen eines Walzgerüsts während der Justierung einzelner Walzenkaliber
CN113333473B (zh) * 2021-06-04 2023-06-27 广东韶钢松山股份有限公司 一种调整立辊错槽的装置及其使用方法
CN115283442A (zh) * 2022-08-12 2022-11-04 天津中鹏科技发展有限公司 一种可升降调节辊系的立辊轧机

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3429167A (en) * 1966-04-12 1969-02-25 Morgan Construction Co Axial roll adjusting mechanism
US4154074A (en) * 1978-02-27 1979-05-15 Morgan Construction Company Roll stand for a rod or bar rolling mill
GB8905608D0 (en) * 1989-03-11 1989-04-26 Atkinson Craig Mill roll adjustment
JPH03106506A (ja) * 1989-09-19 1991-05-07 Nkk Corp 圧延機のロールカリバー中心とパスライン中心を一致させる調整方法

Also Published As

Publication number Publication date
ES2191905T3 (es) 2003-09-16
DE69811130D1 (de) 2003-03-13
KR100252598B1 (ko) 2000-04-15
CN1093439C (zh) 2002-10-30
AU701079B2 (en) 1999-01-21
JPH10249420A (ja) 1998-09-22
DE69811130T2 (de) 2003-11-20
CA2229304A1 (en) 1998-09-07
EP0862955A3 (en) 1999-01-20
ATE232146T1 (de) 2003-02-15
JP2949429B2 (ja) 1999-09-13
KR19980079981A (ko) 1998-11-25
CA2229304C (en) 2001-06-05
EP0862955A2 (en) 1998-09-09
US5949684A (en) 1999-09-07
CN1201724A (zh) 1998-12-16
EP0862955B1 (en) 2003-02-05
PL325143A1 (en) 1998-09-14
AU5737698A (en) 1998-09-10
BR9800823A (pt) 1999-09-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL185579B1 (pl) Sposób automatycznego ustawiania walców bruzdowych
US4796449A (en) Automatically controlled machine for rolling metal sheets
US6848289B1 (en) Integrated actuator assembly for pivot style multi-roll leveler
RU2018386C1 (ru) Способ установки валков универсальной прокатной клети
KR100424527B1 (ko) 롤스탠드에있어서롤의수평운동에의해야기된힘을보정하기위한방법
US7475581B2 (en) Method of increasing the control precision of the path of a product in a levelling machine with interlocking rollers, and levelling installation used to implement same
US20170080466A1 (en) High Precision Thickness Control on a Rolling Mill for Flat Rolled Metal
DE19653569C2 (de) Verfahren zur automatisierten Führung eines Richtprozesses
US4289013A (en) Crown control for rolling mill
KR100222057B1 (ko) 롤러 압연기의 상하부 수평롤러의 자동 정렬/조정 장치 및 방법
EP0035009B1 (de) Vorrichtung zum Abstützen einer Arbeitswalze einer Blechbiege- oder -richtmaschine
US6227025B1 (en) Rolling method using rolling guide
JP4399034B2 (ja) 平らな製品の圧延設備
US5195347A (en) Guide device for shape rolling
US20230356278A1 (en) Device and method for rolling a metal strip
US5758534A (en) Leveling machine with a parallel cylinders
IL308038A (en) Wire straightening machine and method for straightening wire or strip material
MXPA98001837A (en) Automat roller slot alignment
EP1448321B1 (de) Schräglagenregelung
DE1285431B (de) Induktions-Messlehre zum Einstellen und laufenden Messen des Walzspaltes in automatisch geregelten Walzgeruesten
ITMI982627A1 (it) Procedimento e dispositivo per misurare ed impostare aperture dicalibro
JP7429302B2 (ja) 垂直圧延スタンドの垂直ローラを自動的に較正する方法及び方法を実施する較正装置
SU839640A1 (ru) Устройство дл осевой настройкипРОКАТНОй КлЕТи
JP2825428B2 (ja) 圧延機における板クラウン制御方法
JPH0760328A (ja) H形材圧延用高精度誘導装置

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20060304