PL185080B1 - Podłoże wzrostowe dla roślin - Google Patents
Podłoże wzrostowe dla roślinInfo
- Publication number
- PL185080B1 PL185080B1 PL96328077A PL32807796A PL185080B1 PL 185080 B1 PL185080 B1 PL 185080B1 PL 96328077 A PL96328077 A PL 96328077A PL 32807796 A PL32807796 A PL 32807796A PL 185080 B1 PL185080 B1 PL 185080B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- plant growth
- furan resin
- binder
- days
- plant
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A01—AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
- A01G—HORTICULTURE; CULTIVATION OF VEGETABLES, FLOWERS, RICE, FRUIT, VINES, HOPS OR SEAWEED; FORESTRY; WATERING
- A01G24/00—Growth substrates; Culture media; Apparatus or methods therefor
- A01G24/10—Growth substrates; Culture media; Apparatus or methods therefor based on or containing inorganic material
- A01G24/18—Growth substrates; Culture media; Apparatus or methods therefor based on or containing inorganic material containing inorganic fibres, e.g. mineral wool
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Inorganic Chemistry (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Environmental Sciences (AREA)
- Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
- Cultivation Of Plants (AREA)
- Cultivation Receptacles Or Flower-Pots, Or Pots For Seedlings (AREA)
Abstract
Podloze wzrostowe dla roslin, stanowiace zwarta hydrofilowa matryce z wlókien welny mineralnej zwiazanych spoiwem, o gestosci 15-150 kg/m3 i zawartosci spoiwa 1-10% wagowych, ewentualnie zawierajace substancje pomocnicze, znamienne tym, ze jako spoiwo zawiera hydrofilowa zywice furanowa stanowiaca produkt kopolime- ryzacji alkoholu furfurylowego i formaldehydu. (1 3 )B1 (51) IntCl7 A01G 31/00 PL PL PL PL
Description
Przedmiotem wynalazku jest podłoże wzrostowe dla roślin, stanowiące zwartą hydrofilową matrycę z wełny mineralnej, związaną spoiwem.
Podłoża wzrostowe dla roślin mogą być w formie zatyczek wstawianych w otwór w tacy, bloków pokrytych folią na powierzchniach bocznych lub płyt owiniętych materiałem z tworzywa sztucznego.
W stosowanych obecnie podłożach wzrostowych dla roślin, opartych na zwartej matrycy z wełny mineralnej, jako utwardzane spoiwo zwykle stosuje się żywicę fenolowoformaldehydową. W przypadku stosowania tego typu spoiw matryca z wełny mineralnej musi zawierać tak zwany środek zwilżający dla nadania produktowi właściwości hydrofilowych. Tak więc matryca może zaabsorbować w stosunkowo krótkim czasie ilość wody potrzebną do uzyskania nasycenia.
Jakkolwiek powszechnie stosuje się tego typu znane podłoża wzrostowe dla roślin, to jednak ciągle prowadzi się badań dla ulepszenia podłoży wzrostowych dla roślin, w szczególności pod względem fitotoksyczności stosowanych produktów chemicznych. Fitotoksyczność może być spowodowana np. stosowanym środkiem zwilżającym lub spoiwem.
Zgodne z wynalazkiem podłoże wzrostowe dla roślin stanowi zwartą hydrofilową matrycę z włókien wełny mineralnej związanych spoiwem, o gęstości 15-150 kg/m3 i zawartości spoiwa 1-10%o wagowych, ewentualnie zawierające substancje pomocnicze, a cechą tego podłoża jest to, że jako spoiwo zawiera hydrofilową żywicę furanową stanowiącą produkt kopolimeryzacji alkoholu furfurylowego i formaldehydu.
Zgodne z wynalazkiem podłoża wzrostowe dla roślin zawierają zwartą matrycę z wełny mineralnej. Jako wełnę mineralną można stosować wełnę kamienną, wełnę szklaną i/lub wełnę żużlową. Tego typu matryce wytwarza się znanymi sposobami, jedynie w zależności od wyjściowej wełny.
Do wytwarzania zgodnych z wynalazkiem podłoży wzrostowych dla roślin można stosować zwartą matrycę z wełny mineralnej. Zwartość uzyskuje się przez utwardzanie stosowanej żywicy furanowej, w wyniku czego przenikające się wzajemnie włókna są połączone mechanicznie, dając połączenia zasadniczo wodoodporne. Stwierdzono jednak, że podłoża wzrostowe dla roślin mogą składać się z tak zwanego granulatu w postaci płatków z wełny mineralnej, złożonych z pewnej ilości włókien, o wielkości 0,2-5 cm.
Gdy zgodne z wynalazkiem podłoże wzrostowe dla roślin jest utwardzone i uformowane w postaci zwartego, hydrofilowego podłoża, to wytrzymałość na ściskanie takiego produktu (o dużej gęstości) może dochodzić do 50 kPa, np. wynosić 10-45 kPa.
Charakter hydrofilowy w odniesieniu do podłoża wzrostowego według wynalazku oznacza, że podłoże absorbuje wodę w znacznym stopniu/znacznej ilości, co można zmierzyć w tak zwanej próbie topienia w wodzie bez żadnego dodanego środka powierzchniowo czynnego ani przyłożenia siły mechanicznej do tego podłoża. Stwierdzono, że bez użycia środka zwilżającego, podłoże wzrostowe według wynalazku ma dobre (hydrofilowe) właściwości wzrostowe dla roślin.
185 080
Żywicę furanową można stosować w postaci koncentratu lub w postaci rozcieńczonej w odpowiednim rozpuszczalniku, takim jak woda. Zawartość stałego produktu w kompozycji żywicy furanowej do wstrzykiwania może wynosić od 1% wagowego do ogólnie poniżej 40% wagowych, np. 2-30% wagowych, zwykle 5-20% wagowych. Jako odpowiednie spoiwo z żywicy furanowej stosuje się produkty typu Farez M (TM) firmy Q0-Chemicals. Stosując takie żywice furanowe otrzymuje się podłoże wzrostowe dla roślin o doskonałej barwie brunatnawej. Gęstość takiego produktu wynosi około 10-150 kg/m3, np. 40-120 kg/m3.
Żywicę furanową można otrzymać w wyniku polimeryzacji, np. polimeryzacji poliaddycyjnej i polikondensacji, które są dobrze znane w tej dziedzinie wiedzy.
Dla zmniejszenia lepkości stosowanego produktu polimeryzacji można użyć współrozpuszczalnika. Odpowiednimi współrozpuszczalnikami są organiczne mono-, di- i polikwasy, takie jak kwas lewulinowy i kwas maleinowy. Współrozpuszczalnik można stosować w ilości do 15% wagowych, np. 2-10% wagowych, zwykle 4-8% wagowych.
W celu utwardzenia żywicy furanowej można dodawać katalizatora do kompozycji żywicy furanowej. Przykładami takich katalizatorów są kwasy nieorganiczne i organiczne, takie jak kwas chlorowodorowy i kwas maleinowy. Innymi przykładami katalizatorów są katalizatory Friedla-Crafitsa, takie jak chlorek glinu. Innymi przykładami są sole kwasów nieorganicznych i organicznych, takie jak siarczan amonu, azotan amonu i sole mocznika z kwasem toluenosulfonowym. W zależności od rodzaju katalizatora można go stosować w ilości do 20% wagowych, zwykle 1-15% wagowych, a korzystnie 8-10% wagowych.
Dla polepszenia spójności związania można dodać środka sprzęgającego na powierzchnie włóknistą, lub materiał włóknisty. Przykładami takich środków sprzęgających są silany lub organotytaniany i organocyrkoniany. Przykładami odpowiednich silanowych środków sprzęgających są N-metylo-J-aminopropylotrimetoksysilan i 3-aminopropylotrietoksysilan.
Ponadto w skład kompozycji żywicy furanowej mogą wchodzić środki powierzchniowo czynne i wypełniacze.
Dla uniknięcia powstawania pyłu podczas produkcji podłoży wzrostowych dla roślin oraz manipulowania tymi podłożami, można dodawać oleju hydrofobowego przy zachowaniu właściwości hydrofilowych otrzymanego produktu.
W celu otrzymania spoiwa prowadzi się kopolimeryzację alkoholu furfurylowego z formaldehydem. Dzięki stosowaniu formaldehydu jako komonomeru można odpowiednio regulować hydrofilowe właściwości żywicy. Formaldehyd można stosować w ilości do 50%, zwykle w ilości 1-45%, takiej jak 2-30%, np. 5-10%. Tak więc dzięki stosowaniu tego komonomeru można regulować właściwości hydrofilowe w pożądanym kierunku. Zamiast formaldehydu można ewentualnie stosować fenol.
Do kompozycji żywicy furanowej wytworzonej z użyciem formaldehydu jako komonomeru korzystnie dodaje się akceptora formaldehydu, takiego jak amoniak lub mocznik. Ilość amoniaku i/lub mocznika w kompozycji może wynosić około 5% wagowych, np. 0,1- 3% wagowych, a zwłaszcza 0,5-2% wagowych, w zależności od ilości użytego formaldehydu.
Korzystna jest żywica furanowa na bazie alkoholu furfurylowego i zawierająca w mniejszych ilościach formaldehyd, katalizatory, akceptory formaldehydu i środek sprzęgający.
Taką kompozycję żywicy furanowej stosuje się i nanosi na włókna z wełny mineralnej po ich wytworzeniu gdy unoszą się w powietrzu. Żywicę furanową stosuje się w takiej ilości, aby stanowiła ona około 1-10% wagowych, np. 1,5-5% wagowych, a zwłaszcza 2-3,5% wagowych podłoża wzrostowego dla roślin.
Stwierdzono, że nawet gdy podczas wytwarzania zgodnego z wynalazkiem podłoża wzrostowego dla roślin stosuje się 0,2 -0,5% oleju impregnacyjnego, to absorpcja wody nie zmienia się i jeszcze wynosi około 100%. W tabeli 1 podano właściwości podłoży wzrostowych według wynalazku, na bazie żywicy furanowej.
185 080
Tabela 1
Gęstość | 100 kg/m3 | 45 kg/m3 |
Zawartość żywicy | 3,1% wag. | 2,9% wag. |
Wytrzymałość na ściskanie | 43 kPa | |
Wytrzymałość na ściskanie po starzeniu | 36 kPa | |
Wytrzymałość na rozwarstwienie | 11,5 kPa | |
Pęcznienie | 2,5% | |
Absorpcja wody | 100% obj | 100% obj |
Wytrzymałość na rozciąganie | 15,5 kPa |
Do wytwarzania podłoży wzrostowych o właściwościach hydrofitowych można stosować inne powszechnie znane żywice furanowe, dotychczas stosowane w innych celach, np. jako spoiwo do włókien szklanych i wytwarzania wyrobów izolacyjnych, do stosowania w procesach filtracji i rozdzielania. Takie żywice furanowe opisano np. w publikacji WO 94/26676. Wszystkie takie żywice mają właściwości hydrofitowe, co wynika z ich budowy chemicznej, a właśnie te właściwości są istotne w przypadku ich stosowania do wytwarzania podłoży wzrostowych dla roślin.
Wynalazek ilustrują poniższe przykłady. Wykazują one użyteczność hydrofitowych podłoży wzrostowych według wynalazku, zawierających spoiwo z żywicy furanowej. Należy podkreślić, że takie podłoża wzrostowe według wynalazku nie zawierają środka zwilżającego. Natomiast znane podłoża oparte na żywicy fenolowej, stosowane dla porównania w przykładach, zawierają tradycyjne środki zwilżające.
Przykład 1
Podłoża wzrostowe dla roślin, o gęstości 45 i 100 kg/m1 wytworzono znanym sposobem i zastosowano do hodowli roślin (zawartość żywicy furanowej wynosiła około 3% wag.). Na tych podłożach hodowano rośliny ogórków, które rosły i wydały plon w postaci ogórków podobnie jak rośliny ogórków, które rosły na podłożach wzrostowych opartych na żywicy fenolowo-formaldehydowej, zawierających środek zwilżający.
Przykład 2
Stosowano podobne podłoża wzrostowe według wynalazku jak w przykładzie 1 (zawierające dodatkowo 0,5% oleju impregnacyjnego), do hodowli pieprzycy siewnej (zwykle stosowany roztwór odżywczy, EC=1, pH 6,7) W porównaniu ze znanym podłożem wzrostowym lub granulatem nie zauważono żadnej różnicy we wzroście po ośmiu dniach. W próbie na toksyczność nie stwierdzono żadnych różnic we wzroście po ośmiu dniach.
Przykład 3
Podłoża wzrostowe według wynalazku w postaci bloków wzrostowych o standardowych wymiarach, zawierające żywice furanową jako spoiwo, testowano w próbach hodowli roślin prowadzonych w cieplarni. Bloki zawierały 2% wag. żywicy furanowej; podczas ich produkcji nie dodawano oleju mineralnego. Ponieważ istotne są hydrofitowe właściwości tych bloków, toteż podczas ich produkcji mierzono czas zatapiania. Uzyskano doskonały czas zatapiania wynoszący tylko 8-12 sekund. Testowano rośliny pomidorów i ogórków, a uzyskane wyniki porównano z wynikami uzyskanymi z użyciem podłoży wzrostowych dla roślin w postaci bloków wykonanych z takiej samej wełny mineralnej, lecz z użyciem żywicy fenolowej jako spoiwa.
W przypadku pomidorów, w 13 dni po zasianiu rośliny pomidorów zasadzono w blokach wzrostowych, a wyniki oceniono w 23 dni po zasianiu.
W przypadku ogórków, sianie przeprowadzono po nasyceniu, a wyniki oceniono w 22 dni po zasianiu.
Wyniki wzrostu roślin (masa świeżych roślin [g/roślinę]) były następujące. Rośliny pomidorów: 136,2 g/roślinę i 116,2 g/roślinę odpowiednio w przypadku żywicy furanowej i żywicy fenolowe].
185 080
W przypadku ogórków hodowanych z użyciem bloków wzrostowych zawierających żywicę furanową uzyskano 82,3 g na roślinę, a z użyciem bloków wzrostowych zawierających żywicę fenolową - 81,5 g na roślinę.
Przykład 4
W tabeli 2 podano wyniki prób hodowli roślin ogórków, pomidorów i słodkiej papryki, uzyskane w próbach hodowli w pełnej skali na płytach. Płyty zawierały 2 - 3,3% wagowych spoiwa, a wyniki dla podłoża wzrostowego z żywicą furanową podano jako % wartości dla podłoża wzrostowego z żywicą fenolową.
Tabela 2
Ogórek | Pomidor | Słodka papryka | |
Wysokość roślin | 15 dni: 99% 22 dni: 100% | 14 dni: 110% 20 dni: 113% | 20 dni: 99% 28 dni: 104% |
Masa świeżych roślin | 15 dni: 105% 22 dni- 101% | 14 dni: 105% 20 dni: 109% | 20 dni. 102% 28 dni: 97% |
Przykład 5
Wnioski wynikające z prób wzrostowych w pełnej skali dla hodowli ogórków, pomidorów i słodkiej papryki po 4-6 miesiącach od daty zasiania były następujące. Nie stwierdzono znaczącej różnicy odnośnie oporu przenikania, pH, zawartości wody i przewodności właściwej dla płyt związanych żywicą furanową w porównaniu z płytami związanymi żywicą fenolową. Materiał związany żywicą furanową zapewniał lepsze ukorzenienie od początku, nieznacznie wcześniejsze zbiory owoców i lepszą wytrzymałość płyt.
185 080
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.
Claims (1)
- Zastrzeżenie patentowePodłoże wzrostowe dla roślin, stanowiące zwartą hydrofilową matrycę z włókien wełny mineralnej związanych spoiwem, o gęstości 15-150 kg/m'3 i zawartości spoiwa 1-10% wagowych, ewentualnie zawierające substancje pomocnicze, znamienne tym, ze jako spoiwo zawiera hydrofilową żywicę fUranową stanowiącą produkt kopolimeryzacji alkoholu furfurylowego i formaldehydu.
Applications Claiming Priority (3)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
EP95202344 | 1995-08-30 | ||
EP95203375 | 1995-12-07 | ||
PCT/EP1996/003847 WO1997007664A1 (en) | 1995-08-30 | 1996-08-30 | Hydrophilic plant growth substrate comprising a furan resin |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL328077A1 PL328077A1 (en) | 1999-01-04 |
PL185080B1 true PL185080B1 (pl) | 2003-02-28 |
Family
ID=26139584
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL96328077A PL185080B1 (pl) | 1995-08-30 | 1996-08-30 | Podłoże wzrostowe dla roślin |
Country Status (11)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US6032413A (pl) |
EP (1) | EP0849987B1 (pl) |
JP (1) | JP3819031B2 (pl) |
AU (1) | AU6986396A (pl) |
CA (1) | CA2230791C (pl) |
DE (1) | DE69611792T2 (pl) |
DK (1) | DK0849987T3 (pl) |
ES (1) | ES2154833T3 (pl) |
GR (1) | GR3035723T3 (pl) |
PL (1) | PL185080B1 (pl) |
WO (1) | WO1997007664A1 (pl) |
Families Citing this family (39)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
EP0933021A1 (en) * | 1998-02-02 | 1999-08-04 | Rockwool International A/S | Process for the manufacture of a mineral wool planth growth substrate and the obtainable mineral wool plant growth substrate |
EP0980647A1 (en) | 1998-08-14 | 2000-02-23 | Rockwool International A/S | Mineral wool plant substrate |
ATE397382T1 (de) * | 1999-03-19 | 2008-06-15 | Saint Gobain Cultilene B V | Substrat für erdlose kultur |
EP1632133A1 (en) * | 2004-09-03 | 2006-03-08 | Rockwool International A/S | Substrate for plants comprising quantification means |
ES2523855T3 (es) | 2005-05-06 | 2014-12-02 | Dynea Chemicals Oy | Composición acuosa curable libre de formaldehído basada en alcohol polivinílico |
US20070270066A1 (en) | 2006-05-05 | 2007-11-22 | Dynea Austria Gmbh | Hydrophilic binder for agricultural plant growth substrate |
EP1880601A1 (en) | 2006-07-20 | 2008-01-23 | Rockwool International A/S | Growth substrates, their production and their use |
EP1880598A1 (en) | 2006-07-20 | 2008-01-23 | Rockwool International A/S | Growth substrates, their production and their use |
EP1880597A1 (en) | 2006-07-20 | 2008-01-23 | Rockwool International A/S | Growth substrates, their production and their use |
EP1880596A1 (en) | 2006-07-20 | 2008-01-23 | Rockwool International A/S | Growth substrates, their production and their use |
EP1880599A1 (en) | 2006-07-20 | 2008-01-23 | Rockwool International A/S | Growth substrates, their production and their use |
BRPI0718260A2 (pt) | 2006-11-03 | 2014-01-07 | Dynea Oy | Aglutinante renovável para materiais não tecidos |
EP2080431A1 (en) | 2008-01-18 | 2009-07-22 | Rockwool International A/S | Method of growing plants |
JP5662915B2 (ja) * | 2010-10-25 | 2015-02-04 | 積水化学工業株式会社 | フルフリルアルコール−ホルムアルデヒド共重合体の製造方法 |
ES2572085T3 (es) | 2011-11-14 | 2016-05-30 | Rockwool Int | Depósito de drenaje de agua |
US20150150197A1 (en) | 2011-12-22 | 2015-06-04 | Rockwool International A/S | Plant growth substrates |
CA2866247C (en) | 2011-12-22 | 2020-11-10 | Rockwool International A/S | Plant growth substrates |
US9149005B2 (en) | 2011-12-22 | 2015-10-06 | Rockwool International A/S | Plant growth system |
US11337377B2 (en) | 2011-12-22 | 2022-05-24 | Rockwool International A/S | Plant growth substrates |
EP2760275B1 (en) | 2011-12-22 | 2022-02-02 | Rockwool International A/S | Plant growth system |
CA2856199C (en) | 2011-12-22 | 2019-10-01 | Rockwool International A/S | Plant growth method |
SI2809849T2 (sl) | 2012-01-30 | 2021-02-26 | Rockwool International A/S | Odtočni element |
SI2898148T1 (sl) | 2012-08-24 | 2020-07-31 | Rockwool International A/S | Drenažna struktura |
CN105120654B (zh) | 2013-02-08 | 2019-04-09 | 罗克伍尔国际公司 | 植物生长系统 |
ITRM20130451A1 (it) * | 2013-08-01 | 2015-02-02 | Compnext S R L | Procedimento per realizzare prodotti in materiale composito con strati in materiale di rinforzo additivati con catalizzatore |
US10945389B1 (en) | 2017-02-14 | 2021-03-16 | United States Of America As Represented By The Administrator Of Nasa | Passive nutrient delivery system |
CN111936703B (zh) | 2018-04-04 | 2022-05-10 | 洛科威国际有限公司 | 可用液体填充的矿棉制成的安全屏障 |
EP3824147B1 (en) | 2018-07-18 | 2022-05-11 | ROCKWOOL International A/S | An interior insulation system with moisture control |
CA3118028C (en) | 2018-11-20 | 2024-04-30 | Rockwool International A/S | Shock pad for artificial sports fields |
CN109588229B (zh) * | 2019-01-31 | 2022-03-01 | 衢州市农业科学研究院 | 樱桃番茄的栽培方法及应用 |
EP3930871B1 (en) | 2019-02-28 | 2023-10-25 | Rockwool A/S | Method of filtering slurry |
EP4013918A1 (en) | 2019-08-13 | 2022-06-22 | Rockwool B.V. | Storm water drain pit |
WO2021130178A1 (en) | 2019-12-23 | 2021-07-01 | Rockwool International A/S | A flood defence barrier |
CA3161501A1 (en) | 2019-12-23 | 2021-07-01 | Morten Agenfeld FAGERBERG | A storm water management system |
JP2023508528A (ja) | 2019-12-30 | 2023-03-02 | ロックウール アクティーゼルスカブ | 大麻カッティングを増殖させる方法 |
US11116157B2 (en) | 2019-12-30 | 2021-09-14 | Rockwool International A/S | Method of propagating a Cannabis cutting |
WO2023099768A1 (en) | 2021-12-03 | 2023-06-08 | Rockwool B.V. | Storm water filtration system |
WO2023156489A1 (en) | 2022-02-15 | 2023-08-24 | Rockwool A/S | Plant growth system |
WO2023180535A1 (en) | 2022-03-24 | 2023-09-28 | Rockwool A/S | Storm water storage system |
Family Cites Families (16)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US2192939A (en) * | 1937-05-17 | 1940-03-12 | Owens Corning Fiberglass Corp | Agricultural application of glass wool |
GB1296716A (pl) * | 1970-07-10 | 1972-11-15 | ||
FI66017C (fi) * | 1974-11-12 | 1984-08-10 | Hans Wilmsen | Anvaendning av furanhartsers blandkondensat foer framstaellning av eldfasta isolationsmaterial |
US4959926A (en) * | 1986-04-24 | 1990-10-02 | Moffet Jr Frank W | Growing medium for plants |
US5099605A (en) * | 1986-04-24 | 1992-03-31 | Moffet Jr Frank W | Growing medium for plants |
US4777763A (en) * | 1986-06-17 | 1988-10-18 | Owens-Corning Fiberglas Corporation | Plant growing medium |
NL8700196A (nl) * | 1987-01-27 | 1988-08-16 | Rockwool Lapinus Bv | Groeimat voor het telen van planten en een werkwijze voor het vervaardigen daarvan. |
NL8700199A (nl) * | 1987-01-27 | 1988-08-16 | Rockwool Lapinus Bv | Poreus produkt voor het telen van planten en een werkwijze voor het vervaardigen daarvan. |
NL8701589A (nl) * | 1987-07-06 | 1989-02-01 | Rockwool Lapinus Bv | Werkwijze en inrichting voor de minerale-wol-teelt van planten met zuigspanningsregeling. |
FR2644321B1 (fr) * | 1989-03-15 | 1992-04-24 | Saint Gobain Isover | Substrat pour culture hors-sol a structure macroscopiquement isotrope |
FR2644671B1 (fr) * | 1989-03-21 | 1991-05-31 | Saint Gobain Isover | Substrat pour la culture hors sol |
DE4024727A1 (de) * | 1990-08-03 | 1992-02-06 | Gruenzweig & Hartmann | Verfahren zur herstellung von mineralwolleprodukten mit hydrophilen eigenschaften |
DE4035249A1 (de) * | 1990-11-06 | 1992-05-07 | Gruenzweig & Hartmann | Formteil aus gebundener mineralwolle zur kultivierunng von pflanzen |
DE59507090D1 (de) * | 1994-10-13 | 1999-11-25 | Wolfgang Behrens | Hygroskopische Steinwollmatte |
US5888803A (en) * | 1995-04-28 | 1999-03-30 | Grodania A/S | Method for the production of mushrooms |
DE19523406C1 (de) * | 1995-06-28 | 1996-12-05 | Wolfgang Behrens | Aus mehreren Schichten bestehendes Vegetationselement |
-
1996
- 1996-08-30 DE DE69611792T patent/DE69611792T2/de not_active Expired - Fee Related
- 1996-08-30 US US09/029,600 patent/US6032413A/en not_active Expired - Fee Related
- 1996-08-30 PL PL96328077A patent/PL185080B1/pl not_active IP Right Cessation
- 1996-08-30 EP EP96931001A patent/EP0849987B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1996-08-30 CA CA002230791A patent/CA2230791C/en not_active Expired - Fee Related
- 1996-08-30 DK DK96931001T patent/DK0849987T3/da active
- 1996-08-30 ES ES96931001T patent/ES2154833T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1996-08-30 JP JP50986597A patent/JP3819031B2/ja not_active Expired - Fee Related
- 1996-08-30 AU AU69863/96A patent/AU6986396A/en not_active Abandoned
- 1996-08-30 WO PCT/EP1996/003847 patent/WO1997007664A1/en active IP Right Grant
-
2001
- 2001-04-06 GR GR20010400575T patent/GR3035723T3/el not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
JP3819031B2 (ja) | 2006-09-06 |
CA2230791C (en) | 2005-11-08 |
US6032413A (en) | 2000-03-07 |
DE69611792T2 (de) | 2001-07-26 |
EP0849987A1 (en) | 1998-07-01 |
AU6986396A (en) | 1997-03-19 |
EP0849987B1 (en) | 2001-02-14 |
ES2154833T3 (es) | 2001-04-16 |
JP2002503947A (ja) | 2002-02-05 |
WO1997007664A1 (en) | 1997-03-06 |
PL328077A1 (en) | 1999-01-04 |
CA2230791A1 (en) | 1997-03-06 |
DE69611792D1 (de) | 2001-03-22 |
DK0849987T3 (da) | 2001-04-09 |
GR3035723T3 (en) | 2001-07-31 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
PL185080B1 (pl) | Podłoże wzrostowe dla roślin | |
CA2319827C (en) | Process for the manufacture of a mineral wool plant growth substrate and the obtainable mineral wool plant growth substrate | |
US4339405A (en) | Method of adhering mineral deposit in wood fragment surfaces | |
USRE32329E (en) | Method of adhering mineral deposit in wood fragment surfaces | |
KR101995606B1 (ko) | 탄수화물계 결합제 시스템 및 이의 제조 방법 | |
PL232849B1 (pl) | Sposób hodowli roślin, zastosowanie produktu z włókien mineralnych, produkt z włókien mineralnych, sposób wytwarzania produktu z włókien mineralnych i kompozycja | |
CA2054943A1 (en) | Mineral wool products for the cultivation of plants | |
JPH07506965A (ja) | 植物用培地およびその製造方法 | |
US4074997A (en) | Plant plug | |
EA027765B1 (ru) | Ростовые субстраты и их применение | |
US5759225A (en) | Culture soil, process for producing the same, and seedling-growing peat board | |
JP2634090B2 (ja) | 無機繊維を含む植物生育培地 | |
PL180920B1 (pl) | Spoiste podłoże wzrostowe | |
US5471786A (en) | Plant growing medium containing mineral fibers | |
US20220201949A1 (en) | Method of growing plants | |
RU1781257C (ru) | Композици дл плитного материала | |
JP2010222434A (ja) | 樹皮粉砕物を含む成形品の製造方法 | |
JPH01174310A (ja) | 植物栽培用培地材 | |
SK1242019A3 (sk) | Drevotrieskový materiál a spôsob jeho výroby | |
Biswas et al. | Suitability of Albizia falcataria wood for cement bonded particleboard | |
CS261266B1 (cs) | Pojivo pro výrobu minerálně vláknitých desek pro hydroponii | |
JPH0339644B2 (pl) |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
LAPS | Decisions on the lapse of the protection rights |
Effective date: 20130830 |