PL184797B1 - Osłona do zabezpieczania budynków przed ptakami - Google Patents

Osłona do zabezpieczania budynków przed ptakami

Info

Publication number
PL184797B1
PL184797B1 PL97319539A PL31953997A PL184797B1 PL 184797 B1 PL184797 B1 PL 184797B1 PL 97319539 A PL97319539 A PL 97319539A PL 31953997 A PL31953997 A PL 31953997A PL 184797 B1 PL184797 B1 PL 184797B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
support
support element
casing
flexible
elements
Prior art date
Application number
PL97319539A
Other languages
English (en)
Other versions
PL319539A1 (en
Inventor
Andrzej Piątek
Leszek Piątek
Original Assignee
Piatek Andrzej
Piatek Leszek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Piatek Andrzej, Piatek Leszek filed Critical Piatek Andrzej
Priority to PL97319539A priority Critical patent/PL184797B1/pl
Publication of PL319539A1 publication Critical patent/PL319539A1/xx
Publication of PL184797B1 publication Critical patent/PL184797B1/pl

Links

Landscapes

  • Catching Or Destruction (AREA)

Abstract

1. Osłona do zabezpieczania budynków przed ptakami składająca się z co najmniej jednego elementu wsporczego z zamocowanymi do niego prostopadle grupami drutów rozmieszczonych w odstępach, przystosowanych do mocowania na elewacji budynku, znamienna tym, że każdy elementwsporczy (3)mapostać listwy profilowej, w którym, korzystnie w równomiernych odstępach (a), osadzone są elementy mocujące (4), i każdy połączony jest z giętką linką(5), a każda z nich łączy się, korzystnie pionowo, z elementem mocującym (4) drugiego elementu wsporczego (3).

Description

Przedmiotem wynalazku jest osłona do zabezpieczania budynków przed ptakami.
Znane osłony do zabezpieczania budynków przed ptakami mająprzede wszystkim postać siatek, które po zawieszeniu - zamocowaniu do elewacji budynku uniemożliwiają przedostanie się ptaków do parapetów, gzymsów, wnęk okiennych itp. fragmentów budynków, na których ptaki mogłyby łatwo osiąść. Oprócz siatek znane są też inne osłony, które mająpostać złożonąz izolacyjnych elementów montażowych na budynku, na którym mocuje się przewodzące prąd druty i poddaje je się elektrycznym impulsom wysokiego napięcia, lecz małego prądu. Ten sposób jest szczegółowo przedstawiony w opisie patentowym DE 4138514.
W innym znanym rozwiązaniu, przedstawionym w opisie patentowym DE 4005412 osłona składa się z jednego lub kilku elementów wsporczych z zamocowanymi do niej/nich prostopadle grupami drutów, rozmieszczonych w określonych odstępach i przystosowanych do mocowania na elewacji budynku.
Przedstawione w obu opisach patentowych rozwiązania są bardzo kosztowne, zarówno w produkcji jak i w sposobie montażu. Rozwiązanie według istoty wynalazku eliminuje te niedogodności.
Istota wynalazku polega na tym, że każdy element wsporczy ma postać listwy profilowej, w którym, korzystnie w równomiernych odstępach, osadzone są elementy mocujące, a każdy połączony jest z giętką linką i każda z nich łączy się korzystnie pionowo, z elementem mocującym drugiego elementu wsporczego, przy czym każda giętka linka, korzystnie, ma postać żyłki uformowanej z tworzywa, korzystnie, odpornego na działanie wpływów atmosferycznych. Inną istotną cechą rozwiązania jest to, że, korzystnie w równomiernych odstępach, pomiędzy giętkimi linkami, zamocowane są w jednym szeregu, prostopadłe do nich, sztywne odstępniki, korzystnie mające postać rurek uformowanych z tworzywa sztucznego.
Dalej rozwiązanie charakteryzuje się tym, że element wsporczy w jednej z odmian wykonania ma korzystnie postać płaskownika o przekroju wydłużonego prostokąta, a w następnej z odmian wykonania - ma postać kątownika. Zaś w następnych z odmian wykonania element wsporczy, ma korzystnie postać ceownika, rury o przekroju prostokątnym lub okrągłej. Inną cechą charakterystyczną jest to, że w odstępnikach o przekroju rurek przewleczona jest żyłka, która połączona jest z giętkimi linkami pionowymi w miejscach ich styku. Dalej rozwiązanie cechuje się tym, że giętkie linki, w jednej z odmian wykonania, sąpołączone z elementami wsporczymi ukośnie, a elementy mocujące zamocowane na elementach wsporczych, korzystnie, mają postać znanych śrub z łbem oczkowym lub znanych wkrętów z łbem haczykowym. Inną cechą rozwiązania jest to, że osłona składa się tylko z jednego elementu wsporczego, przy czym końce wszystkich giętkich linek połączone są w jednym punkcie, bezpośrednio na elewacji budynku. Inną cechą rozwiązania jest to, że element wsporczy, w następnej odmianie wykonania, ma korzystnie postać trójkątnego elementu, osadzonego obrotowo na wsporniku przystosowanym do zamocowania na bocznej ścianie, połączonego poziomo żyłkami z tworzywa sztucznego, z podobnym trójkątnym elementem też zamocowanym obrotowo na przeciwległej bocznej ścianie. Dalszą cechą charakterystyczną rozwiązania jest to, że element wsporczy w następnej odmianie wykonania ma korzystnie postać choinkowego wspornika, ukształtowanego z drutu, którego końce przystosowane są do poziomego zamocowania giętkich linek a jego rdzeń wsporczy przystosowany jest do poziomowego zamocowania. Inną istotną cechą rozwiązania jest to, że element wsporczy ma postać pojedynczego pręta, przystosowanego do pionowego zamocowania, którego koniec połączony jest z poziomą giętką linką, z identycznym następnym prętem, przy czym na giętkich linkach zamocowane są, ukośnie i pionowo odcinki drutów.
Przedstawione rozwiązanie osłony według istoty wynalazku cechuje się prostą konstrukcją. Umożliwia ona wykonanie różnorodnych osłon, zależnie od potrzeb i konfiguracji elewacji budynku. Ta prosta konstrukcja w pełni zabezpiecza elewację budynku przed zanieczyszczeniami, które powodują ptaki. Szczególnie zaś skutecznie chroni elewację budynku przed zagnieżdżaniem się i osiadaniem ptaków na wystających elementach. Rzeczą najważniejszą w tym rozwiązaniu jest to, że zabezpieczenie to jest nie tylko skuteczne, ale mało widoczne i to zarówno z zewnątrz jak i z wnętrza budynku i to dzięki zastosowaniu giętkich linek i żyłek uformowanych z bezbarwnego tworzywa.
184 797
Przedmiot wynalazku w przykładach wykonaniajest przedstawiony na rysunku, na którym fig. 1 pokazuje rzut boczny osłony zamocowanej na elewacji budynku; fig. 2 - widok osłony od czoła; fig. 3 - szczegół „x” z fig. 2; fig. 4 - widok elementu wsporczego w postaci kątownika; fig. 5
- widok elementu wsporczego w postaci ceownika; fig. 6 - widok elementu wsporczego w postaci rurki kwadratowej; fig. 7 - widok elementu wsporczego w postaci rurki okrągłej; fig. 8 - widok na elewację budynku z różnymi odmianami osłon; fig. 9 - odmianę osłony z ukośnymi linkami; fig. 10
- różne odmiany elementów mocujących; fig. 11 - widok elementu wsporczego z otworami; fig. 12
- następną odmianę osłony w zastosowaniu do parametrów okna, w której elementy wsporcze zamocowane są do ściany poprzez elementy obrotowe; fig. 13 - następną odmianę osłony w zastosowaniu do parapetu okna, w której element wsporczy ma postać choinki; fig. 14 - pokazuje nieco inny sposób mocowania odmiany osłony z fig. 12 i fig. 13 i fig. 15 odmianę uproszczoną osłony, przeznaczonej do parapetu okna, w której element wsporczy ma postać pojedynczego drutu.
Przedstawiona na fig. 1 osłona, w przykładzie wykonania i zastosowania, do zabezpieczania budynków przed ptakami, zamocowana jest na ścianie 1 i pod dachem 2 budynku i składa się z czterech elementów wsporczych 3, gdzie dolny 31 ma postać kątownika, a element wsporczy 32 zamocowanyjest przed krawędziąugięcia ściany, ma postać ceownika, zaś następny górny element wsporczy 34 ma też postać ceownika, natomiast końcowy górny element wsporczy 31 ma postać kątownika. Na każdym elemencie wsporczym 31, 32, w równomiernym odstępie a osadzone sąelementy mocujące 4, z których każdy połączony jest z żyłkąz tworzywa 5, tak że tworzą one na całej powierzchni ściany 1 osłonę, składającąsię z biegnących równolegle do siebie żyłek 5, która uniemożliwia przedostanie się ptakom np. pod dach 2 lub siadanie na parapecie okna 6. W celu uniemożliwienia rozsuwania się żyłek nylonowych 5 zamocowane sąone, co pokazuje fig. 1 i fig.2, wjednym szeregu, prostopadle do nich, sztywne odstępniki 7, które majapostać rurek i są z tworzywa sztucznego. W celu łatwiejszego mocowania odstępników 7, pomiędzy żyłkami 5, w odstępnikach tych przewleczone sąrównież żyłki 51, które powiązane są z żyłkami pionowymi 5 w miejscach styku odstępników 7.
Elementy wsporcze 3 mogą mieć różną postać, co pokazuje fig. 3 do fig. 5, jak również mogą być w różny sposób mocowane do ściany lub poddasza. Najbardziej korzystne formy tych elementów to kątownik 31 pokazany na fig. 3, ceownik 32 pokazany na fig.4 lub rurka kwadratowa 33 pokazana na fig. 5 czy też rurka okrągła 34 pokazana na fig. 6.
W innej odmianie wykonania, co ilustruje fig. 7, osłona składa się tylko z jednego elementu wsporczego i, do którego zamocowane są żyłki 5, wolne końce zamocowane są w jednym punkcie na ścianie budynku.
Wjeszcze innej odmianie wykonania osłony, co ilustruje fig. 8. żyłki 5 połączone sąpomiędzy elementami wsporczymi 3 również w równych odstępach, lecz ukośnie.
Elementy mocujące 4 żyłki 5 mogą mieć różną postać, co pokazuje fig. 9. Korzystnie wykonane sąone jako śruby z łbem oczkowym 9 lub wkręty z łbem haczykowym 10. W szczególnych przypadkach elementy mocujące 4 mogą być zastąpione otworami 11 wykonanymi w elementach wsporczych 3, co ilustruje fig. 11.
W innych odmianach wykonania przystosowanych do ochrony parapetów okien i gzymsów pokazanych na fig. 12 do fig. 15, element wsporczy ma postać trójkątnego elementu 35, osadzonego obrotowo na wsporniku 12, przystosowanym do zamocowania na bocznej framudze parapetu okna, który połączony jest poziomymi żyłkami 5 z podobnym trójkątnym elementem 35 też zamocowanym obrotowo na przeciwległej framudze okna. W innej odmianie wykonania służącej do zabezpieczania gzymsów parapetów okien, pokazanych na fig. 13, element wsporczy ma postać choinkowego wspornika 36 ukształtowanego z drutu, którego końce 13 przystosowane są do poziomego zamocowania żyłek 5, a jego rdzeń wsporczy 14 przystosowany jest do poziomowego zanocowania nad parapetem gzymsu. W innej jeszcze odmianie pokazanej na fig. 15 element wsporczy 37 ma postać pojedynczego pręta, przystosowanego do pionowego zamocowania, np. na parapecie okna, którego koniec 15 połączony jest z poziomą żyłką 5 z identycznym następnym prętem, przy czym na żyłkach 5 zamocowane są, ukośnie i pionowo, kłujące odcinki drutów 16.
184 797
184 797
Fig. 4
184 797
Fig. 5
Fig. 6
Fig. 7
184 797
Fig. 8
184 797
Fig. 11
184 797
Fig. 13
184 797
Fig. 14
Fig. 15
184 797
Fig. 1 _ZL
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz.
Cena 4,00 zł.

Claims (15)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Osłona do zabezpieczania budynków przed ptakami składająca się z co najmniej jednego elementu wsporczego z zamocowanymi do niego prostopadle grupami drutów rozmieszczonych w odstępach, przystosowanych do mocowania na elewacji budynku, znamienna tym, że każdy element wsporczy (3) ma postać listwy profilowej, w którym, korzystnie w równomiernych odstępach (a), osadzone są elementy mocujące (4), i każdy połączony jest z giętką linką (5), a każda z nich łączy się, korzystnie pionowo, z elementem mocującym (4) drugiego elementu wsporczego (3).
  2. 2. Osłona według zastrz. 1, znamienna tym, że korzystnie w równomiernych odstępach, pomiędzy giętkimi linkami (5), zamocowane sąw jednym szeregu, prostopadłe do nich, sztywne odstępniki (7), korzystnie mające postać rurek.
  3. 3. Osłona według zastrz. 1, znamienna tym, że element wsporczy (3) ma korzystnie postać płaskownika o przekroju wydłużonego prostokąta.
  4. 4. Osłona według zastrz. 1, znamienna tym, że element wsporczy (3) ma korzystnie postać kątownika (31).
  5. 5. Osłona według zastrz. 1, znamienna tym, że element wsporczy (3), ma korzystnie postać ceownika (32).
  6. 6. Osłona według zastrz. 1, znamienna tym, że element wsporczy (3) ma korzystnie postać rury o przekroju prostokątnym (33).
  7. 7. Osłona według zastrz. 1, znamienna tym, że element wsporczy (3) ma korzystnie postać rury okrągłej (34).
  8. 8. Osłona według zastrz. 2, znamienna tym, że w odstępnikach (7) o przekroju rurek przewleczona jest żyłka (51), która połączona jest z giętkimi linkami pionowymi (5) w miejscach ich styku.
  9. 9. Osłona według zastrz. 1, znamienna tym, że giętkie linki (5) sąpołączone z elementami wsporczymi (3) ukośnie.
  10. 10. Osłona według zastrz. 1 albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, znamienna tym. że elementy mocujące (4) zamocowane są na elementach wsporczych (3) i korzystnie, mają postać znanych śrub z łbem oczkowym (9).
  11. 11. Osłona według zastrz. 1 albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, znamienna tym, że elementy mocujące (4) zamocowane sąna elementach wsporczych (3) i korzystnie mająpostać znanych wkrętów z łbem haczykowym (10).
  12. 12. Osłona według zastrz. 1, znamienna tym, że składa się tylko z jednego elementu wsporczego (3), przy czym końce wszystkich giętkich linek (5) połączone są w jednym punkcie bezpośrednio na elewacji budynku.
  13. 13. Osłona według zastrz. 1, znamienna tym, że element wsporczy (3) ma korzystnie postać trójkątnego elementu (3S), osadzonego obrotowo na wsporniku (12) przystosowanym do zamocowania na bocznej ścianie, połączonego poziomo żyłkami z tworzywa sztucznego (5), z podobnym trójkątnym elementem (35), też zamocowanym obrotowo na przeciwległej bocznej ścianie.
  14. 14. Osłona według zastrz. 1, znamienna tym, że element wsporczy (3) ma korzystnie postać choinkowego wspornika (36), ukształtowanego z drutu, którego końce (13) przystosowane sądo poziomego zamocowania giętkich linek (5), a jego rdzeń wsporczy (14) przystosowany jest do poziomowego zamocowania.
  15. 15. Osłona według zastrz. 1, znamienna tym, że element wsporczy (3) ma postać pojedynczego pręta (37), przystosowanego do pionowego zamocowania, którego koniec (15) połączony jest z poziomą giętką linką(5) z identycznym następnym prętem, przy czym na giętkich linkach (5) zamocowane są, ukośnie i pionowo odcinki drutów (16).
    * *
    *
    184 797
PL97319539A 1997-04-16 1997-04-16 Osłona do zabezpieczania budynków przed ptakami PL184797B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL97319539A PL184797B1 (pl) 1997-04-16 1997-04-16 Osłona do zabezpieczania budynków przed ptakami

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL97319539A PL184797B1 (pl) 1997-04-16 1997-04-16 Osłona do zabezpieczania budynków przed ptakami

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL319539A1 PL319539A1 (en) 1997-10-13
PL184797B1 true PL184797B1 (pl) 2002-12-31

Family

ID=20069680

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97319539A PL184797B1 (pl) 1997-04-16 1997-04-16 Osłona do zabezpieczania budynków przed ptakami

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL184797B1 (pl)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102009012863A1 (de) 2009-03-15 2010-09-23 Paul Bielous Abwehreinsatz für Öffnungen
DE102010023467A1 (de) 2010-06-13 2011-12-15 Paul Bielous Abwehrvorrichtung gegen Vögel

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102009012863A1 (de) 2009-03-15 2010-09-23 Paul Bielous Abwehreinsatz für Öffnungen
DE102010023467A1 (de) 2010-06-13 2011-12-15 Paul Bielous Abwehrvorrichtung gegen Vögel

Also Published As

Publication number Publication date
PL319539A1 (en) 1997-10-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4860996A (en) Composite strand fence
US6457283B1 (en) Apparatus for deterring flying animals and method for making the same
EP2728998B1 (en) Deterrent device
US8959840B1 (en) Gutter guard
US6585234B2 (en) Fencing system
US6125592A (en) Tile roof construction
SE416364B (sv) Avspenningsdon
US20120124918A1 (en) Parapet protector
PL184797B1 (pl) Osłona do zabezpieczania budynków przed ptakami
US9502876B2 (en) Power cord integrated hanger system for suspending a lighting fixture
US5167099A (en) Bird-deterring device
EP0222552A2 (en) Fence wire
EP0255213B1 (en) Composite strand fence
RU127261U1 (ru) Устройство защиты птиц антиприсадного типа для опор линий электропередач
KR102259672B1 (ko) 철망 고정프레임
EP0300441B1 (de) Vogelabschreckvorrichtung für den Gebäudeschutz
US4708322A (en) Electrified fence gate
CA2359515C (en) Apparatus for connecting and anchoring tarpaulins
GB2538222A (en) A solar panel bird excluder
US3197557A (en) Electric fence insulator mount
KR102442549B1 (ko) 경계용 울타리
RU207330U1 (ru) Птицезащитное устройство антиприсадочного типа
JP4474394B2 (ja) 防鳥具取付装置
JP3102956U (ja) 人、猫侵入防止具
JP3514952B2 (ja) 雪止め金具並びに排水溝用金具

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20050416