PL184347B1 - Materiał budowlany oraz sposób i urządzenie do wytwarzania tego materiału - Google Patents

Materiał budowlany oraz sposób i urządzenie do wytwarzania tego materiału

Info

Publication number
PL184347B1
PL184347B1 PL97332599A PL33259997A PL184347B1 PL 184347 B1 PL184347 B1 PL 184347B1 PL 97332599 A PL97332599 A PL 97332599A PL 33259997 A PL33259997 A PL 33259997A PL 184347 B1 PL184347 B1 PL 184347B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
fibers
shives
chaff
additives
roller
Prior art date
Application number
PL97332599A
Other languages
English (en)
Other versions
PL332599A1 (en
Inventor
Rolf Hesch
Original Assignee
Moeller Plast Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Moeller Plast Gmbh filed Critical Moeller Plast Gmbh
Publication of PL332599A1 publication Critical patent/PL332599A1/xx
Publication of PL184347B1 publication Critical patent/PL184347B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B27WORKING OR PRESERVING WOOD OR SIMILAR MATERIAL; NAILING OR STAPLING MACHINES IN GENERAL
    • B27NMANUFACTURE BY DRY PROCESSES OF ARTICLES, WITH OR WITHOUT ORGANIC BINDING AGENTS, MADE FROM PARTICLES OR FIBRES CONSISTING OF WOOD OR OTHER LIGNOCELLULOSIC OR LIKE ORGANIC MATERIAL
    • B27N3/00Manufacture of substantially flat articles, e.g. boards, from particles or fibres
    • B27N3/08Moulding or pressing
    • B27N3/10Moulding of mats
    • B27N3/14Distributing or orienting the particles or fibres

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Forests & Forestry (AREA)
  • Dry Formation Of Fiberboard And The Like (AREA)
  • Nonwoven Fabrics (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Preliminary Treatment Of Fibers (AREA)

Abstract

8. Sposób wykonania materialu bu- dowlanego, znamienny tym, ze pazdzie- rze (18) i luzne wlókna (19) oraz pazdzie- rze (18) i polaczone z nimi wlókna (19) sa po odpowiednim rozluznieniu i w odpo- wiedniej ilosci doprowadzone do urzadze- nia (10) dozujacego plynne dodatki uszla- chetniajace albo do systemu rozdrabniaja- cego (11) dozujacego dodatki uszlachet- niajace wystepujace jako czastki stale i na- stepnie odprowadzane jako wlóknina (17) albo zwój bezcewkowy. 12. Urzadzenie do produkcji mate- rialu budowlanego, znamienne tym, ze zasilarka samoczynna (2) jest wyposazona w polaczony z jej wlotem transporter (1) i w polaczona z jej wylotem zaopatrzona w zestaw zgrzeblarski tasma przesuwna (3) do dozowania wstepnego. F i g . 3 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest materiał budowlany oraz sposób i urządzenie do wykonywania tego materiału.
Ze stanu techniki są znane materiały budowlane wykonane na bazie surowców syntetycznych i mineralnych, również z wykorzystaniem włókien naturalnych. Przykładowo można wymienić materiały stosowane jako wewnętrzna wykładzina drzwi pojazdów mechanicznych. Są one wykonane na bazie tworzyw termoutwardzalnych i chemoutwardzalnych uzbrojonych włóknem szklanym, włóknem łodygowym, sizalem itp. W celu zmniejszenia ciężaru materiał osnowy jest spieniany. Stosowane są włókna łodygowe o niewielkiej zawartości paździerzy, zwłaszcza len, ponieważ ze względu na drobniejsze włókna lnu materiał wykazuje większą tolerancję na zawartość paździerzy niż przykładowo przy zastosowaniu konopi albo juty.
Paździerze są to fragmenty zdrewniałej tkanki roślin włóknistych powstające na skutek oddzielania włókien łodygowych od zdrewniałego rdzenia. Łodygi albo odcinki łodyg są wprowadzane do odpowiedniego urządzenia, w którym kruchy rdzeń jest łamany na niewielkie części i w taki sposób jest oddzielany od włókien. Następnie za pomocą innych urządzeń jest przeprowadzany proces międlenia albo trzepania, podczas którego usuwa się resztki paździerzy z włókien. Oddzielane w taki sposób włókna są albo prawie całkowicie pozbawione paździerzy, albo uzyskuje się pakuły o pewnej ich zawartości.
Produktem ubocznym w procesie otrzymywania włókien są krótkie włókna o względnie dużej zawartości zdrewniałej tkanki albo paździerze o niewielkiej zawartości włókien. Krótkie włókna o długości od dwóch do trzydziestu milimetrów są w dalszych operacjach oczyszczane z resztek paździerzy i stanowią surowiec dla przemysłu papierniczego, zwłaszcza do produkcji bibułki papierosowej. Oddzielone od włókien paździerze zostają usunięte jako odpady. Według najnowszych technologii oddzielanie włókien odbywa się bezpośrednio na polu, aby zdrewniałe tkanki łodyg pozostawić na powierzchni ziemi. Włókna roślinne były stosowane w ostatnich dziesięcioleciach do produkcji ubrań i tkanin technicznych (płótno żaglowe, liny, plandeki, namioty). Dzięki rozwojowi chemii zostały przeważnie zastąpione przez włókna syntetyczne. Obecnie ze względów ekologicznych zastosowanie włókien naturalnych rośnie. Są one wykorzystywane do produkcji włóknin do wyposażania wnętrz samochodów osobowych oraz jako materiały tłumiące w budownictwie.
Po usunięciu zdrewniałej tkanki włókna muszą być oczyszczone i rozluźnione. Podczas tych procesów włókna skracają się, miękną i stają się elastyczne. Miękkie włókna mają tendencję do zbijania się, wykonana z nich włóknina staje się gęsta i nasączanie jej stopem przędzalniczym na bazie tworzywa termoplastycznego jest trudne i przebiega nierównomiernie. Dotyczy to również łączenia włókien z tworzywami chemoutwardzalnych podczas wykonywania elementów przez odlewanie wtryskowe albo grawitacyjne. Samoczynnie zagęszczone włókna powodują w włókninach wykorzystywanych do produkcji materiałów dźwiękochłonnych pogorszenie własności tłumiących. Z tego powodu włókna naturalne muszą zostać wymieszane z włóknami syntetycznymi, które dzięki ich kruchości zatrzymują proces samoczynnego zagęszczania się tkaniny.
184 347
Paździerze są materiałem bardzo lekkim, ich waga jest porównywalna z drzewem balsa. Są sztywne, kruche i mają strukturę włóknistą. Ich gęstość mieści się w zakresie od 250 do 350 kg/m3. Współczynnik smukłości paździerzy jest niewielki. W odróżnieniu od paździerzy włókna roślinne, również włókna krótkie, wykazują bardzo wysoką wytrzymałość i wysoki współczynnik smukłości. W sposobach wytwarzania znanych ze stanu techniki jest konieczne rozdzielenie włókien i paździerzy, ponieważ podczas przeróbki surowca za pomocą stosowanych obecnie urządzeń paździerze utrudniają, często nawet uniemożliwiają produkcję włóknin, mat i kul oraz proces przędzenia.
Celem wynalazku jest opracowanie sposobu wykorzystania paździerzy i zastosowania ich do produkcji materiałów budowlanych.
Cel ten zrealizowano według wynalazku przez opracowanie składającego się z włókien roślinnych i spoiwa materiału, w którym włókna są wymieszane z paździerzami. Paździerze tworzą z częścią włókien naturalne połączenia. W rozwiązaniu według wynalazku włókna są rozmieszczone nierównomiernie. Długość odcinków paździerzy korzystnie wynosi od 2 mm do 50 mm, długość włókien połączonych z paździerzami od 2 mm do 100 mm oraz długość włókien swobodnych od 2 mm do 80 mm. Włókna mogą być skędzierzawione.
Według wynalazku opracowano również sposób wykonania materiału budowlanego, którego składnikiem są paździerze roślin włóknistych. Paździerze i swobodne włókna oraz paździerze połączone z włóknami są po odpowiednim rozluźnieniu i w odpowiedniej ilości doprowadzone do urządzenia dozującego płynne dodatki uszlachetniające albo do systemu rozdrabniającego dozującego dodatki uszlachetniające występujące jako cząstki stałe i następnie odprowadzane jako włóknina albo zwój bezcewkowy.
Cel według wynalazku zrealizowano również przez opracowanie urządzenia, w którym zasilarka samoczynna jest wyposażona w połączony z jej wlotem transporter i w połączoną zjej wylotem taśmą przesuwną do dozowania wstępnego zaopatrzoną w zestaw zgrzeblarski. W celu ograniczenia grubości warstwy materiału zasilarka samoczynna jest wyposażona również w zasuwę, na której jest umocowany grzebień. Korzystnym rozwiązaniem według wynalazku jest zaopatrzenie urządzenia w przenośnik wyposażony w zestaw zgrzeblarski i w przeciwbieżny walec zgarniający z kolczatką.
Pozostałe cechy rozwiązania według wynalazku zostały wymienione w zastrzeżeniach zależnych.
Wynalazek został przykładowo wyjaśniony na rysunku, na którym: fig. 1 przedstawia paździerze z resztą włókien; fig. 2 - sposób wykonania włókniny z paździerzy według fig. 1; fig. 3 - schemat urządzenia do produkcji materiału budowlanego.
Włókna 19 są częściowo oddzielone od paździerzy 18 (fig. 1). Długość tych włókien mieści się w zakresie od 5 do 100 mm. Oddzielone częściowo od paździerzy 18 włókna 19 są skędzierzawione. Stopień skędzierzawienia włókien 19 można zwiększyć przykładowo za pomocą spęczania albo pocierania. Ciężar nasypowy oczyszczonych z krótkich włókien paździerzy wynosi od 90 do 120 kg/m3 i przy częściowym usunięciu zdrewniałych cząstek może być zmniejszony do 15 kg/m . Oczyszczone paździerze są ułożone równolegle do siebie wzdłuz swojej naturalnej wzdłuznej osi. Struktura mieszaniny paździerzy i włókien jest izotropowa. Jeżeli włókna 19 nie są całkowicie oddzielone od paździerzy 18, wówczas ze względu na strukturę włókien tworzą się w materiale puste przestrzenie (fig. 2). Powstaje dodatkowo duża ilość punktów styku między włóknami 19 i paździerzami 18 w miejscach, w których połączenie między zdrewniałą tkanką i włóknem nie zostało całkowicie przerwane.
Według fig. 3 nad zasilarką samoczynną 2 jest umieszczony transporter 1 wykonany w kształcie taśmy bezkońcowej. Szerokość transportera 1 odpowiada szerokości zasilarki 2. Zasilarka 2 jest wyposażona w zaopatrzoną w grzebień zasuwę 2.1, która ogranicza wysokość materiału nakładanego na wyposażoną w zestaw zgrzeblarski taśmę przesuwną 3 umieszczoną pod zasilarką 2. Prędkość przesuwu taśmy 3 jest regulowana bezstopniowo. Warstwa materiału o grubości ustalonej za pomocą zasuwy 2.1 jest odprowadzana przez taśmę 3. Ilość dostarczanego materiału jest zmieniana za pomocą zmiany prędkości przesuwu taśmy. Materiał w ilości wstępnie dostarczonej do zasilarki 2 jest w celu dokładnego dozowania podnoszony do góry przez wyposażony w zestaw zgrzeblarski przenośnik stromonośny 4. W regulowanej
184 347 odległości od przenośnika 4 jest umieszczony przeciwbieżny walec zgarniający z kolczatką 5. Przenośnik 4 jest również wyposażony w zaopatrzony w kolczatkę walec zgarniający 6, który zgarnia albo przez czesanie usuwa materiał z taśmy przenośnika 4. Prędkość obrotowa walca 6 jest regulowana, aby umożliwić dodatkowo zmianę stopnia rozluźnienia materiału.
W celu oczyszczania walca zgarniającego 6 urządzenie jest wyposażone w walec oczyszczający 7 wykonany jako walec szczotkowy, kolcowy albo wachlarzowy. Według wynalazku jest również możliwe szeregowe ustawienie kilku zestawów składających się z przenośnika 4, przeciwbieżnego walca z kolczatką 5, walca zgarniającego 6 i oczyszczającego 7. Na końcu ostatniego zestawu jest umieszczony zespół głowic rozluźniających 8. Materiał usunięty z przenośnika 4 jest odbierany za pomocą transportera mieszającego 9, na którym tworzy się luźna włóknina 17. Na początku tego procesu do włókniny są dodawane środki uszlachetniające w postaci płynnej doprowadzane z układu dysz 10 albo w postaci stałej dostarczane za pomocą układu rozpraszającego 11. Ilość zastosowanych transporterów mieszających 9 zależy od ilości przerabianego materiału. Każdy z transporterów 9 jest wyposażony w zaopatrzony w kolczatkę walec zgarniająco-mieszający 12, który może być wykonany jako walec szczotkowy, kolcowy albo wachlarzowy. Materiał z dodatkiem uszlachetniającym umieszczony mniej lub bardziej warstwowo na transporterze 9 jest czesany i kędzierzawiony, dzięki czemu uzyskuje się rozluźnienie jego struktury i ujednorodnienie. Materiał jest następnie dostarczany za pomocą przenośnika 13 do zespołu urządzeń składającego się z przenośnika stromonośnego 4, walców 5, 6 i 7 i układu głowic 8, gdzie jest ostatecznie rozpraszany albo tworzy włókninę 17. Jest to możliwe dzięki wystarczającemu wymieszaniu włókien 19 i paździerzy 18 z dodatkami uszlachetniającymi. Możliwe jest również umieszczenie materiału w opakowaniach albo w formach.
Jeżeli produkowana jest włóknina o strukturze skłębionej albo jest konieczne poprawienie procesu skłębienia, materiał może zostać dociśnięty do sita taśmowego 14 za pomocą strumienia powietrza 15. Strumień powietrza 15 jest wytwarzany za pomocą skrzyń próżniowych 16 osadzonych pod sitem 14, na którym jest umieszczony materiał. Prędkość przepływu powietrza wynosi od 2 do 20 m/s. Przy takiej prędkości cząsteczki materiału nie układają się równolegle względem siebie i włókna tworzą strukturę nieuporządkowaną typową dla włókniny skłębionej.
184 347 *84 347
+ fc». 3
184 347
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (21)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Materiał budowlany, w którym zastosowano włókna łodygowe i środek wiążący, znamienny tym, że zawiera włókna roślinne (19), paździerze (18) z roślin włóknistych, spoiwo i paździerze (18'), które są połączone w sposób naturalny z nie oddzielonymi od nich całkowicie rozmieszczonymi nieregularnie włóknami (19').
  2. 2. Materiał budowlany według zastrz. 1, znamienny tym, że długość paździerzy (18) wynosi od 2 do 50 mm i długość połączonych z paździerzami (18) włókien (19) wynosi od 2 do 100 mm.
  3. 3. Materiał budowlany według zastrz. 1, znamienny tym, że długość swobodnych włókien wynosi od 2 do 80 mm.
  4. 4. Materiał budowlany według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że włókna (19) są skędzierzawione.
  5. 5. Materiał budowlany według zastrz. 1, znamienny tym, że luźna struktura paździerzy (18) i włókien (19) jest ustabilizowana za pomocą spoiwa.
  6. 6. Materiał budowlany według zastrz. 1, znamienny tym, że paździerze (18) i luźne włókna (19) oraz paździerze (18) i połączone z nimi włókna (19) są umieszczone w osnowie z tworzywa sztucznego, mineralnego albo z materiału spienionego.
  7. 7. Materiał budowlany według zastrz. 1, znamienny tym, że w celu podwyższenia współczynnika smukłości albo stopnia ujednorodnienia materiału paździerze (18) są rozdzielone w kierunku ułożenia włókien.
  8. 8. Sposób wykonania materiału budowlanego, znamienny tym, że paździerze (18) i luźne włókna (19) oraz paździerze (18) i połączone z nimi włókna (19) są po odpowiednim rozluźnieniu i w odpowiedniej ilości doprowadzone do urządzenia (10) dozującego płynne dodatki uszlachetniające albo do systemu rozdrabniającego (11) dozującego dodatki uszlachetniające występujące jako cząstki stałe i następnie odprowadzane jako włóknina (17) albo zwój bezcewkowy.
  9. 9. Sposób według zastrz. 8, znamienny tym, ze dodatki uszlachetniające są rozmieszczone w materiale równomiernie.
  10. 10. Sposób według zastrz. 8 albo 9, znamienny tym, ze paździerze (18) i włókna (19), z których składa się włóknina (17) albo zwój są mechanicznie spilśniane za pomocą strumienia powietrza (15).
  11. 11. Sposób według zastrz. 8 albo 9, znamienny tym, że połączony z dodatkami uszlachetniającymi i ułożony w luźnej warstwie materiał jest czesany, spętlany i ujednorodniany za pomocą wyposażonego w kolczatkę walca zgamiająco-mieszającego (12).
  12. 12. Urządzenie do produkcji materiału budowlanego, znamienne tym, że zasilarka samoczynna (2) jest wyposażona w połączony z jej wlotem transporter (1) i w połączoną z jej wylotem zaopatrzoną w zestaw zgrzeblarski taśmą przesuwną (3) do dozowania wstępnego.
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 12, znamienne tym, że zasilarka samoczynna (2) jest wyposażona w ograniczającą wysokość warstwy materiału zaopatrzoną w grzebień zasuwę (2.1).
  14. 14. Urządzenie według zastrz. 12 albo 13, znamienne tym, że jest wyposażone w przenośnik stromonośny (4) wyposażony w zestaw zgrzeblarski i zaopatrzony w kolczatkę przeciwbieżny walec zgarniający (5).
  15. 15. Urządzenie według zastrz. 12 albo 13, znamienne tym, ze jest wyposażone w walec zgarniający (6) zaopatrzony w kolczatkę i w walec oczyszczający (7).
  16. 16. Urządzenie według zastrz. 12 albo 13, znamienne tym, że jest wyposażone w składający się z dwóch przeciwbieżnych walców zespół głowic rozgarniających (8).
  17. 17. Urządzenie według zastrz. 12, znamienne tym, ze jest wyposażone w co najmniej jeden transporter mieszający (9).
    184 347
  18. 18. Urządzenie według zastrz. 12, znamienne tym, że jest zaopatrzone w układ dysz (10) do nakładania natryskowego płynnych dodatków uszlachetniających na spływający w dół materiał albo na tworzoną włókninę.
  19. 19. Urządzenie według zastrz. 12, znamienne tym, że jest wyposażone w układ rozpraszający (11) do dodatków uszlachetniających występujących w postaci stałej.
  20. 20. Urządzenie według zastrz. 12, znamienne tym, że jest wyposażone w zaopatrzony w kolczatkę walec zgarniająco-mieszający (12).
  21. 21. Urządzenie według zastrz. 12, znamienne tym, że jest wyposażone w skrzynie próżniowe (16) do wytwarzania strumienia powietrza przepływającego w kierunku sita taśmowego (14).
PL97332599A 1996-10-01 1997-09-16 Materiał budowlany oraz sposób i urządzenie do wytwarzania tego materiału PL184347B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19640622A DE19640622C2 (de) 1996-10-01 1996-10-01 Baustoff und Verfahren sowie Vorrichtung zur Herstellung eines Baustoffs
PCT/DE1997/002074 WO1998014313A1 (de) 1996-10-01 1997-09-16 Baustoff und verfahren sowie vorrichtung zur herstellung eines baustoffs

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL332599A1 PL332599A1 (en) 1999-09-27
PL184347B1 true PL184347B1 (pl) 2002-10-31

Family

ID=7807658

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97332599A PL184347B1 (pl) 1996-10-01 1997-09-16 Materiał budowlany oraz sposób i urządzenie do wytwarzania tego materiału

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP0929386B1 (pl)
JP (1) JP2000503925A (pl)
CN (1) CN1096347C (pl)
AU (1) AU4549397A (pl)
BR (1) BR9713245A (pl)
CA (1) CA2267418A1 (pl)
DE (1) DE19640622C2 (pl)
ES (1) ES2149011T3 (pl)
HU (1) HUP0000099A3 (pl)
PL (1) PL184347B1 (pl)
WO (1) WO1998014313A1 (pl)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6159879A (en) * 1996-10-01 2000-12-12 Moeller Plast Gmbh Building material made from bast fibers, shives, and a binder
DE19831659A1 (de) * 1998-07-15 2000-01-27 Joki Haustechnik Gmbh Baumaterial zum Dämmen und Verfahren zur Herstellung
DE20004553U1 (de) * 2000-03-07 2000-09-28 Vliestec AG, 39112 Magdeburg Bastfaservliesstoff
DE10053129A1 (de) * 2000-10-26 2002-05-08 Dieffenbacher Schenck Panel Vorrichtung zum Streuen von Streugut auf eine kontinuierlich bewegte Unterlage
FR2869254B1 (fr) * 2004-04-21 2007-01-26 Univ Picardie Jules Verne Etab Procede de fabrication de feutres vegetaux a partir d'etoupes
GB2452235A (en) * 2007-03-05 2009-03-04 Eco Mats Ltd Plant fibre mat and method of making a plant fibre mat
EP2963167B1 (de) 2014-06-30 2019-05-08 NAPORO Klima Dämmstoff GmbH Verfahren zur Herstellung von Faservliesmatten, insbesondere Dämmstoffmatten, sowie die nach diesem Verfahren erhältlichen Faservliesmatten
DE102019114037A1 (de) * 2019-05-26 2020-11-26 Dieffenbacher GmbH Maschinen- und Anlagenbau Vorrichtung und Verfahren zur Herstellung eines Vlieses
DE102019114038A1 (de) * 2019-05-26 2020-11-26 Dieffenbacher GmbH Maschinen- und Anlagenbau Vorrichtung und Verfahren zur Herstellung eines Vlieses

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1089540B (de) * 1956-06-28 1960-09-22 Weyerhaeuser Timber Company Verfahren zur Gewinnung einer Matte aus gegebenenfalls mit Binde-mitteln versetzten Lignozellulosefasern fuer die Herstellung von Holzfaserplatten od. dgl.
AT333642B (de) * 1975-01-24 1976-12-10 Oesterr Heraklith Ag Verfahren und vorrichtung zum automatischen dosieren unbemortelter oder bemortelter holzwolle fur die nachfolgende verformung zu leichtbauplatten
SE411863B (sv) * 1978-07-14 1980-02-11 Casco Ab Sett vid tillforsel av vetska till en bedd av trepartiklar avsedd att pressas till skivor, samt en anordning for genomforande av forfarandet
CA1144684A (en) * 1979-11-12 1983-04-12 Edward I. Dutton Composition board
AU583294B2 (en) * 1984-08-31 1989-04-27 J. Inverarity Pty. Ltd. Plant supporting basket
JP3300039B2 (ja) * 1992-07-03 2002-07-08 株式会社エーアンドエーマテリアル 繊維補強無機質硬化体の製造方法および製造装置
FR2704175A1 (fr) * 1993-04-21 1994-10-28 Atayi Ayikoue Assiagnon Matériau obtenu à partir de résidus de noix de coco.
DE19541626A1 (de) * 1994-11-12 1996-06-05 Johannes Buschner Dämmstoff und Verfahren zur Herstellung desselben
DE19506868C2 (de) * 1995-02-16 1997-07-10 Horatsch Geb Lugner Elfriede Verwendung von Faserbeimengungen in Putz für Innenwände und Decken
DE19516186A1 (de) * 1995-05-05 1996-11-07 Willoc Holding B V Dämmaterial aus Naturprodukten und Herstellungsverfahren dafür
EP0833729B1 (de) * 1995-05-21 1999-11-03 Möller Plast GmbH Verbundbauteil, insbesondere verbundverkleidungsteil und verfahren zur herstellung dieses bauteils

Also Published As

Publication number Publication date
ES2149011T3 (es) 2000-10-16
HUP0000099A2 (hu) 2000-05-28
DE19640622A1 (de) 1998-04-09
PL332599A1 (en) 1999-09-27
WO1998014313A1 (de) 1998-04-09
CN1096347C (zh) 2002-12-18
CN1231630A (zh) 1999-10-13
DE19640622C2 (de) 1998-11-12
HUP0000099A3 (en) 2001-12-28
AU4549397A (en) 1998-04-24
CA2267418A1 (en) 1998-04-09
EP0929386A1 (de) 1999-07-21
BR9713245A (pt) 1999-11-03
EP0929386B1 (de) 2000-06-21
JP2000503925A (ja) 2000-04-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US2589008A (en) Apparatus for forming fibrous mats
DE19518188C2 (de) Verfahren zur Entfaserung bzw. Entholzung von Bastfasergewächsen
EP2459787B1 (en) Method for manufacturing a mineral fibre-containing element and element produced by that method
RU2528358C1 (ru) Способ изготовления элемента, содержащего волокно, и элемент, изготовленный данным способом
PL184347B1 (pl) Materiał budowlany oraz sposób i urządzenie do wytwarzania tego materiału
CA2200976A1 (en) Tool for mechanical surface treatment
US3544414A (en) Apparatus for producing a fibrous mat
US2809400A (en) Apparatus for producing feather fibres
US6159879A (en) Building material made from bast fibers, shives, and a binder
CN108221178B (zh) 一种撒粉水刺无纺布及制作方法
RU2542545C1 (ru) Способ изготовления элемента, содержащего минеральное волокно, и элемент, изготовленный этим способом
DE102010037731A1 (de) Anlage und Verfahren zur Herstellung von Faservlies auf der Basis von Glasfasern und damit hergestelltes Faservlies
EP0605687B1 (de) Verfahren zur strömungsdynamischen herstellung von verformbaren fasermatten hoher reissfestigkeit sowie vorrichtung zu deren herstellung
WO1998001611A1 (en) Fibre product, method and apparatus for manufacturing a fibre product
WO1998001611A9 (en) Fibre product, method and apparatus for manufacturing a fibre product
DE1635572C3 (de) Verfahren zur Herstellung von Glasfaservliesstoffen und Vorrichtung zur Durchführung des Verfahrens
AT411270B (de) Verfahren zum herstellen eines vlieses aus wenigstens einem mit bindefasern gemischten, nachwachsenden rohstoff
EP0392983B1 (de) Verfahren zum Herstellen eines geformten Bauelements
WO1998036114A1 (fr) Procede de recyclage de revetements de sol ou muraux textiles et nappes fibreuses obtenues par la mise en oeuvre de ce procede
CZ311098A3 (cs) Produkty ze syntetického skelného vlákna a jejich výroba
NO122363B (pl)
DE60021605T2 (de) Schleifvliesstoff
CN2050438U (zh) 再生纤维针刺毡的制造装置
AU2003271417B2 (en) Method and apparatus for forming products of fibrous and cellulose material
CN118186686A (zh) 一种可冲散水刺布的生产工艺及其成网装置

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20050916