PL184339B1 - Chlorowodorek y-(N-imidazolopropylo)alkilodichlorosilanu, sposób jego wytwarzania orez s wytwarcania liniowych i cyklicznych polisiloksanów zawierających boczne grupy y-N-imidazolopropylowe - Google Patents
Chlorowodorek y-(N-imidazolopropylo)alkilodichlorosilanu, sposób jego wytwarzania orez s wytwarcania liniowych i cyklicznych polisiloksanów zawierających boczne grupy y-N-imidazolopropyloweInfo
- Publication number
- PL184339B1 PL184339B1 PL96315866A PL31586696A PL184339B1 PL 184339 B1 PL184339 B1 PL 184339B1 PL 96315866 A PL96315866 A PL 96315866A PL 31586696 A PL31586696 A PL 31586696A PL 184339 B1 PL184339 B1 PL 184339B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- formula
- general formula
- silicon atom
- complex
- carbon atoms
- Prior art date
Links
Landscapes
- Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
Abstract
Chlorowodorek (N-imidazolopropylo)alkilodichlorosilanu
o wzorze 1, w którym R1
oznacza grupę alkilową o 1 do 7 atomach węgla
związaną z atomem krzemu poprzez atom węgla.
3. Sposób wytwarzania nowego chlorowodorku
y-(N-imidazolopropylo)alkilodichlorosilanu
o wzorze 1, w którym R' oznacza grupę alkilową o 1
do 7 atomach węgla związaną z atomem krzemu
poprzez atom węgla, znamienny tym, ze prowadzi
się reakcję hydrosililowania N-alliloimidazolu
w postaci kompleksu z chlorowodorem o wzorze 3
za pomocą organicznego dichlorowodorosilanu
o ogólnym wzorze 2, w którym R1 oznacza grupę
alkilową o 1 do 7 atomach węgla związaną z atomem
krzemu poprzez atom węgla, w obecności
katalizatora - kompleksu metalu przejściowego.
5. Sposób wytwarzania cyklicznych i/lub liniowych
polisiloksanów zawierających boczne grupy
y-N-alkiloimidazolowe związane z atomem
krzemu z zastosowaniem reakcji hydrosililowania,
znamienny tym, że prowadzi się reakcję hydrosililowania
N-alliloimidazolu w postaci kompleksu
z chlorowodorem o wzorze 3 za pomocą
Description
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania liniowych i/lub cyklicznych polimerów lub oligomerów o łańcuchach polisiloksanowych zawierających grupy y-N-imidazolopropylowe związane z krzemem przy wszystkich lub przy niektórych atomach krzemu. Przedmiotem wynalazku jest także chlorowodorek y-(N-imidazolopropylo)alkilodichlorosilanu o wzorze 1, w którym Ri oznacza grupę alkilową o 1 do 7 atomach węgla związaną z atomem krzemu poprzez atom węgla oraz sposób jego wytwarzania.
Polisiloksany są polimerami produkowanymi na szeroką skalę jako materiały i półprodukty do wyrobu produktów dla wielu dziedzin przemysłu. Wprowadzenie różnych grup funkcyjnych do organicznych grup bocznych tych polimerów nadaje im różne specyficzne własności dzięki czemu znajdują one nowe zastosowania. Wprowadzenie do rodnika organicznego polisiloksanu heterocyklicznych zasad azotowych, a zwłaszcza imidazolu, jest szczególnie atrakcyjne, gdyż grupy imidazolowe występujące często w układach biologicznych i są aktywnymi katalizatorami wielu przemian. Polisiloksan z grupami imidazolowymi może więc znaleźć zastosowanie jako polimerowy katalizator.
Grupy imidazolowe tworzą łatwo kompleksy donorowo-akceptorowe, przez co polisiloksany zawierające te grupy mogą być nośnikami dla innych chemicznie reaktywnych bądź biologicznie aktywnych grup. Polimer ten może być także stosowany jako materiał do chromatografii. Przyłączenia hydrofitowych grup imidazolowych poprzez chemicznie trwałe wiązanie z łańcuchem siloksanowym modyfikuje silnie własności powierzchniowe polisiloksanu. Nabiera on aktywności powierzchniowej i może służyć jako stabilizator emulsji i zawiesin. Dzięki obecności grup imidazolowych polisiloksan staje się kompatybilny z układami biologicznymi. Wprowadzenie grup imidazolowych do polisiloksanów może ułatwić stosowanie tych polimerów do soczewek kontaktowych lub implantów. Grupy te mogą służyć do generacji ładunku na polimerze w wyniku ich czwartorzędowania, protonowania i oddziaływania z innymi kwasami Lewisa. Te polimery z grupami jonowymi można stosować jako wymieniacze jonowe. Polisiloksany z grupami imidazolowymi mogą także służyć do selektywnej ekstrakcji jonów oraz jako materiały do wytwarzania membran do oddzielania jonów, a także substancji niejonowych oddziaływujących z imidazolem.
Najpowszechniej stosowaną metodą wprowadzania grupy funkcyjnej do polisiloksanów jest reakcja hydrosililowania olefin zawierających wprowadzane grupy funkcyjne. Grupy hydrosililowe znajdują się albo w polimerze, bądź w cyklosiloksanie, albo w silanie zawierającym dwie hydrolizowane grupy przy krzemie. Po hydrosililowaniu cykliczne siloksany są polimeryzowane, natomiast funkcyjne silany poddawane procesom polikondensacji. Niestety, hydrosililowanie olefin zawierających azotowe zasady heterocykliczne, a zwłaszcza imidazol jest bardzo trudne z dwóch przyczyn. Po pierwsze katalizator, którym jest kompleks metalu przejściowego, najczęściej platyny, ulega zatruciu przez silną koordynację zasady do centrum metalicznego. Reakcję katalityczną prowadzi się więc w wysokiej temperaturze 130 - 150°C, aby osłabić tę koordynację. Pomimo tego reakcja przebiega bardzo powoli i prowadzi często do niskich wydajności hydrosililowanego produktu. Z drugiej strony imidazol tworzy z niektórymi funkcyjnymi silanami kompleksy, co uniemożliwia hydrosililowanie. Dotyczy to zwłaszcza organicznych dichlorowodorosilanów, które należą, do najtańszych i najbardziej pospolitych z reagentów hydrosililujących, które nadawałyby się do syntezy modyfikowanych imidazolem liniowych polisiloksanów. Podstawienie atomów chloru grupami alkoksylowymi ułatwiłoby proces hydrosililowania, ale wydłużyłoby drogę syntezy i prowadziłoby do monomeru o mniejszej reaktywności od dichlorosilariów.
W wyniku wyczerpujących badań, nieoczekiwanie stwierdzono, że grupę imidazolową w reagencie olefinowym takim jak N-alliloimidazol można skutecznie zablokować przez
184 339 skompleksowanie jej z chlorowodorem. W ten sposób można zapobiec truciu przez ten reagent katalizatora metaloorganicznego uniemożliwiając koordynację imidazolu z centrum metalicznym. Użycie chlorowodorku N-alliloimidazolu zapobiega także tworzeniu kompleksu grupy imidazolowej z chlorosilanem. W konsekwencji metoda przyłączania grup imidazolowych według wynalazku pozwala na ominięcie podstawowych trudności występujących w procesie hydrosililowania olefin zawierających grupę imidazolową, a jednocześnie wydatnie skraca czas reakcji.
Chlorowodorek y-(N-imidazolopropylo)alkilodichlorosilanu o wzorze 1, w którym R1 oznacza grupę alkilową o 1 do 7 atomach węgla związaną z atomem krzemu poprzez atom węgla.
Sposób wytwarzania nowego chlorowodorku y-(N-imidazolopropylo)alkilodichlorosilanu o wzorze 1, w którym R1 oznacza grupę alkilową o 1 do 7 atomach węgla związaną z atomem krzemu poprzez atom węgla polega według wynalazku na tym, że prowadzi się reakcję hydrosililowania N-alliloimidazolu w postaci kompleksu z chlorowodorem o wzorze 3 za pomocą organicznego dichlorowodorosilanu o ogólnym wzorze 2, w którym R1 oznacza grupę alkilową o 1 do 7 atomach węgla związaną z atomem krzemu poprzez atom węgla, w obecności katalizatora - kompleksu metalu przejściowego.
W sposobie według wynalazku, korzystnie R oznacza grupę metylową, a katalizator jest kompleksem platyny.
Przebieg reakcji hydrosililowania N-alliloimidazolu w postaci kompleksu z chlorowodorem o wzorze 3 za pomocą organicznego dichlorowodorosilanu o ogólnym wzorze 2 przedstawiono na schemacie I.
Sposób wytwarzania cyklicznych i/lub liniowych polisiloksanów zawierających boczne grupy γ-N-alkiloimidazolowe związane z atomem krzemu z zastosowaniem reakcji hydrosililowania, według wynalazku polega na tym, że prowadzi się reakcję hydrosililowania N-alliloimidazolu w postaci kompleksu z chlorowodorem o wzorze 3 za pomocą organicznego dichlorowodorosilanu o ogólnym wzorze 2, w którym R1 oznacza grupę alkilową o 1 do 7 atomach węgla związaną z atomem krzemu poprzez atom węgla, w obecności katalizatora kompleksu metalu przejściowego, po czym produkt hydrosililowania o ogólnym wzorze 1, w którym R 1 ma wyżej podane znaczenie poddaje się reakcji kondensacji wobec akceptora HC1 z oligosiloksanodiolami o wzorze 4, w którym n=1, 2 lub 3, a R2 i R’ są grupami alkilowymi związanymi z atomem krzemu poprzez atom węgla, do wytworzenia cyklosiloksanów z grupą imidazolową połączona ze szkieletem pierścienia mostkiem trimetylenowym o wzorze ogólnym 5, w którym R\ R2 i R3 mają wyżej podane znaczenie, które następnie, ewentualnie poddaje się anionowej polimeryzacji do liniowych polisiloksanów z wiszącymi grupami imidazolowymi o ogólnym wzorze 6, w którym R1 R2 i r3 mają wyżej podane znaczenie, lub kopolimeryzacji ze związkiem o wzorze 7, w którym R4 i R5 oznaczają grupę alkilową bądź arylową zawierające inne grupy funkcyjne, do liniowych polimerów siloksanowych z wiszącymi grupami imidazolowymi o ogólnym wzorze 8, w którym R1 r2, r3, r4 i R’ mają wyżej podane znaczenie.
W sposobie według wynalazku, korzystnie R1, r2 i r3 oznacza grupę metylową, a katalizator jest kompleksem platyny.
Przebieg reakcji hydrosililowania N-alliloimidazolu w postaci kompleksu z chlorowodorem o wzorze 3 za pomocą organicznego dichlorowodorosilanu o ogólnym wzorze 2 przedstawiono na schemacie I.
Przebieg reakcji hydrolitycznej kondensacji wobec akceptora HC1 z oligosiloksanodiolami o wzorze 4, do wytworzenia cyklosiloksanów z grupą imidazolową połączoną ze szkieletem pierścienia mostkiem trimetylenowym o wzorze ogólnym 5 przedstawiono na schemacie II.
Natomiast przebieg anionowej polimeryzacji związku o wzorze 6 przedstawiono na schemacie III, a kopolimeryzacji ze związkiem o wzorze 7, do liniowych polimerów siloksanowych z wiszącymi grupami imidazolowymi o ogólnym wzorze 8 przedstawiono na schemacie IV.
Sposób wytwarzania liniowych i/lub cyklicznych polisiloksanów zawierających boczne grupy y-N-alkiloimidazolowe związane z atomem krzemu z zastosowaniem reakcji hydrosililowania, według wynalazku polega na tym, ze prowadzi się reakcję hydrosililowania N-allilo184 339 imidazolu w postaci kompleksu z chlorowodorem o wzorze 3 za pomocą organicznego dichlorowodorosilanu o ogólnym wzorze 2, w którym R1 oznacza grupę alkilową o 1 do 7 atomach węgla związaną z atomem krzemu poprzez atom węgla, w obecności katalizatora kompleksu metalu przejściowego, po czym produkt hydrosililowania o ogólnym wzorze 1, w którym R1 ma wyżej podane znaczenie poddaje się reakcji hydrolitycznej polikondensacji wobec akceptora HC1, korzystnie trietyloaminy (TEA), do wytworzenia cyklicznych i liniowych polisiloksanów o wzorze 9 i 10.
W sposobie według wynalazku, korzystnie R\ oznacza grupę metylową, a katalizator jest kompleksem platyny.
Przebieg reakcji hydrosililowania N-alliloimidazolu w postaci kompleksu z chlorowodorem o wzorze 3 za pomocą organicznego dichlorowodorosilanu o ogólnym wzorze 2 przedstawiono na schemacie I.
Przebieg reakcji hydrolitycznej polikondensacji przedstawiono na schemacie V.
Należy tu także uwzględnić, ze chlorowodorek N-alliloimidazolu otrzymuje się łatwo, z teoretyczną wydajnością, przepuszczając gazowy HC1 przez roztwór N-alliloimidazolu w niepolamym, aprotycznym rozpuszczalniku. Reakcja przyłączenia wodorosilanu przebiega selektywnie w sposób przeciwny do reguły Markownikowa prowadząc do y-adduktu. Nie obserwuje się również tworzenia produktów izomeryzacji alliloimidazolu. Jako katalizatory reakcji hydrosililowania korzystnie stosuje się organiczne kompleksy metali, a najkorzystniej kompleksy platyny 0 takie jak Pt2 (ViMe2 SiOSiMe2Vi)3.
Produktem hydrosililowania jest nowy chlorowodorek y-(N-imidazolopropylo)alkilodichlorosilanu o wzorze 1, który jest bardzo reaktywnym dwufunkcyjnym monomerem krzemoorganicznym, substratem do otrzymywania cyklicznych i liniowych polisiloksanów zawierających grupę γ-N-imidazolopropylową. Substrat ten łatwo rozpuszcza się w chlorowanych węglowodanach, takich jak chlorek metylenu, co ułatwia wprowadzanie go w dalsze reakcje. Związek o ogólnym worze 1 reaguje szybko w niskich temperaturach z α ,ω-dihydroksyoligosiloksanami w obecności środków wiążących HC1 takich jak trietyloamina (TEA). Reakcje te prowadzą do wysokich wydajności cyklosiloksanów z grupą imidazolową połączoną ze szkieletem pierścienia mostkiem trimetylenowym, które dalej mogą być poddawane anionowej polimeryzacji lub kopolimeryzacji do liniowych polimerów siloksanowych z wiszącymi grupami imidazolowymi.
Poniżej przedstawiono przykłady wykonania wynalazku.
Przykład I
Otrzymywanie chlorowodorku N[(y-metylodichlorosililo)propylo]imidazolu (1)
N-alliloimidazal 7,5 g, (0,0685 mola) rozpuszczono w 50 ml suchego eteru etylowego. Przez roztwór przepuszczono gazowy suchy chlorowodór. Wytrącał się biały krystaliczny osad chlorowodorku N-alliloimidazolu. Osad odsączono i przemyto dodatkową porcją eteru. Po wysuszeniu otrzymano 9,8 g, (0,066 mola) chlorowodorku N-alliloimidazolu (wydajność 98%). Chlorowodorek N-alliloimidazolu rozpuszczono w 50 ml chlorku metylenu. Część chlorowodorku N-alliloimidazolu nie uległa rozpuszczeniu tworząc zawiesinę. Do układu wprowadzono 150 pl roztworu katalizatora Kerstedta zawierającego 0,376 mol dm’3 platyny. Układ pozostawiono w pokojowej temperaturze na okres 30 minut. Następnie wprowadzono 11,4 g, 0,1 mola metylodichlorosilanu. Reakcja miała egzotermiczny przebieg. Po 15 minutach układ stał się homogeniczny. Utrzymywano go w pokojowej temperaturze przez okres 2 godzin. Analiza 'H nMr wykazała całkowitą konwersję chlorowodorku N-alliloimidazolu do chlorowodorku N-[(y-metylodichlorosililo)propylo]imidazolu (1). Produkt miał konsystencję miodu rozpuszczalnego w toluenie lub chlorku metylenu.
Analiza spektroskopowa rezonansu magnetycznego:
'H NMR ppm: 0.41 (3H, CH3), 0.74 (m, 2H, SiCH2), 1.84 (m, 2H, SiCH2CH2), 4.15 (m, 2H, CH2N), 7.12, 7.32, 9.28 (m, 3H, Imidazol), 15.0 (1H, HCI), BC NMR ppm: 4.3 (1C, CH3), 17.0 (1C, SiCIL·), 23.0 (1C, SiCIECIU). 50.0 (1C, CH2N), 119,1, 120.6, 134.1 (3C, Im)?9Si NMR ppm: 32.1
184 339
Przykład II
Otrzymywanie chlorowodorku N[(y-metylodidhorosililo)propylojimidazolu (1)
Chlorowodorek N-alliloimidazolu 2,8 g (1,94 x 10- mola) został zmieszany z 10 ml toluenu i 60 μΐ roztworu katalizatora Kerstedta, kompleksu pt°, tego samego, który był użyty w przykładzie I. Po 30 minutach 3,35 g (2,9 x 10*2 mola) metylodichlorosilanu wprowadzono do układu. Układ ogrzewano utrzymując go w stanie wrzenia (temperatura łaźni nie przekraczała 60°C) przez okres 1,5 godziny. Układ reakcyjny zmieniał swoją konsystencję, ale przez czas trwania reakcji był heterogeniczny. Cała ilość N-alliloimidazolu uległa konwersji do chlorowodorku N-[(y-metylodichlorosililo)propylo]imidazolu (1), który wyodrębniono przez oddzielenie fazy toluenowej i rozpuszczono w chlorku metylenu. Produkt miał konsystencję miodu rozpuszczalnego w toluenie lub chlorku metylenu.
Analiza spektroskopowa rezonansu magnetycznego:
*H NMR ppm: 0.41 (3H, CH3), 0.74 (m, 2H, Si®), 1.84 (m, 2H, SiC^CHą), 4.15 (m, 2H, CH2N), 7.12, 7.32, 9.28 (m, 3H, Imidazol), 15.0 (1H, HC1), 13C NMR ppm: 4.3 (1C, CH3), 17.0 (1C, SiCIU), 23.0 (1C, Si®®). 50.0 (1C, CH2N), 119.1, 120.6, 134.1 (3C, Im-T^Si NMR ppm: 32.1
Przykład III
Roztwór zawierający 3,6 g (1,5 x 10'2 mola) 1,1,3,3,5,5-heksametylotrisiloksano-1,5-diolu w 13 ml trietyloaminy (TEA) wprowadzono powoli do roztworu zawierającego 3,9 g (1,5 x 10'2 mola) związku 1 w 15 ml chlorku metylenu utrzymując mieszaninę reakcyjną w temperaturze 5°C. Rozpuszczalnik i nadmiar TEA oddestylowano, a produkty kondensacji ekstrahowano pentanem. Destylacja ekstraktu dała 5,1 g (1,3 x 10- mola) 1,3,3,5,5,7,7-heptametylocyklotetrasiloksanu (5), temperatura wrzenia 120°C/I mmHg, wydajność 87%.
Analiza spektroskopowa rezonansu magnetycznego:
‘H NMR ppm: 0.02 - 0.1 (1H, Si®), 0.42 (m, 2H, Si®), 1.76 (m, 2H, SiCH^CHa),
3.84 (m, 2H, ®N), 6.83, 6.92, 7.39, (m, 3H, Im.), nC NMR ppm: 0.5 (6C, (®3)2Si), -0.7 (1C, CH3SiCH2), 13.6 (1C, Si®). 24.8 (1C, SiCH2CH2), 49.3 (1C, CH2N), 118.5, 129,2, 136.9 (3C, Im), 29SiNMRppm: -18.8 (3Si, (®)2§ΐ), 21.1 (1Si,SiCH2).
Przykład IV
Roztwór zawierający 8,0 g (0,048 mola) 1,1,3.3-tetrametylodisiioksano-1,3-diolu w 40 ml trietyloaminy (TEA) wprowadzono powoli do roztworu zawierającego 12,5 g (0.048 mola) związku 1 w 50 ml chlorku metylenu utrzymując mieszaninę reakcyjną w temperaturze 5°C.
Rozpuszczalnik i nadmiar TEA oddestylowano, produkty kondensacji ekstraktowano pentanem. Destylacja ekstraktu dała 10,5 g, 0,033 mola 1-[y-(N-imidazolopropylo-1,3,3,5,5-pentametylocyklotrisiloksanu (5), temperatura wrzenia 119°C/5 mm Hg, wydajność 70%.
Analiza spektroskopowa rezonansu magnetycznego:
‘H NMR ppm: 0.07 - 0.1 (15H, SiCHs), 0.45 (m, 2H, Si®/), 1.73 (m, 2H, Si®®),
3.85 (m, 2H, CiUN), 6.82, 6.96, 7.33, (m, 3H, Im.), 13C NMR ppm: 0.5 (4C, (C^hSi), -1.0 (1C, CH2SiCH3), 13.5 (1C, Si®). 24.7 (1C, Si®®), 49.2 (1C, ®N), 118.5, 128.7, 136.7 (3C, Im), 29SiNMRppm: -8.25 (2Si, (®)2§i), 10.37 (1 Si, Si®).
Przykład V
Roztwór zawierający 6,3 g związku 1 w 20 ml chlorku metylenu wprowadzono do silnie· mieszanego 25% roztworu wodnego amoniaku w 25°C. Po oddzieleniu warstwy organicznej i usunięciu rozpuszczalnika otrzymano 3,9 g lepkiego polimeru zawierającego 46% cyklicznego tetrameru 1,3,5,7-[(N-imidazolo)propylo)-1,3,5,7-tetrametylocyklo-tetrasiloksanu oraz około 40% liniowego polimeru poli[-(N-imidazolo)propylo]metylosiloksanu. Nie wyodrębniano produktów (analiza chromatograficzna).
Analiza NMR (fig. 1):
’H NMR ppm: 0.04 (15H, Si®), 0.4 (b.m., 2H, Si®), 1.7 (b.m., 2H, Si®®), 3.82 (b.m., 2H, ®N), 6.83, 6.99, 7.39, (b.m., 3H, Im.), 13C NMR ppm: 136.9, 129.3, 118.5 (3C, Im.), 49.4 (1C, ClfiN), 24.9 (1C, SiCC2^C2) 14.1 (1C, SiCH2), 1.0 (2C, (®hSi) -0.1 (1C, CH3SiCH2), 29Si NMR ppm: -21.5 (b.m., 2Si, (®)2$ΐ), 23.1 (b.m., 1Si, C^SiCH)·
184 339
CH2=CH-CH2-N^x · HCl + RlCloSiH -> RlCljSiiCHib-N^N · HCl wzór 3 wzór 2
Schemat I wzór 1
RlChSifCHzh-N^^ * HCl + Hofsf-0
B, wzór 1
LR3
H n -Br Ha wzór 4 Schematu
-si-ώ—a-o—I (K3 wzór 5 /R2 \ Rl I
- Si—04—Si-0-1 <RJ ®2 /R2 \ / R1 —► 4*si-o|-f-si—o'Rj wzór 5 wzór 6
Schemat III
wzór 5 wzór 7 wzór 8
Schemat IV
RlCLSifCHib-N · HCl
+
-Si-0~— (CHzb n
, wzór 9 wz«r 1° wzór 1
Schemat V
184 339
wzór 6
wzór 7
wzór 8
wzór 9
wzór 10
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz.
Cena 2,00 zł.
Claims (8)
- Zastrzeżenia patentowe1. Chlorowodorek (N-imidazolopropylo)alkilodichlorosilanu o wzorze 1, w którym R1 oznacza grupę alkilową o 1 do 7 atomach węgla związaną z atomem krzemu poprzez atom węgla.
- 2. Chlorowodorek według zastrz. 1, znamienny tym, że we wzorze 1 R1 oznacza grupę metylową.
- 3. Sposób wytwarzania nowego chlorowodorku y-(N-imidazolopropylo)alkilodichlorosilanu o wzorze 1, w którym R1 oznacza grupę alkilową o 1 do 7 atomach węgla związaną z atomem krzemu poprzez atom węgla, znamienny tym, że prowadzi się reakcję hydrosililowania N-alliloimidazolu w postaci kompleksu z chlorowodorem o wzorze 3 za pomocą organicznego dichlorowodorosilanu o ogólnym wzorze 2, w którym R1 oznacza grupę alkilową o 1 do 7 atomach węgla związaną z atomem krzemu poprzez atom węgla, w obecności katalizatora - kompleksu metalu przejściowego.
- 4. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że stosuje się dichlorowodorosilan o ogólnym wzorze 2, w którym R oznacza grupę metylową, a jako katalizator kompleks platyny.
- 5. Sposób wytwarzania cyklicznych i/lub liniowych polisiloksanów zawierających boczne grupy y-N-alkiloimidazolowe związane z atomem krzemu z zastosowaniem reakcji hydrosililowania, znamienny tym, ze prowadzi się reakcję hydrosililowania N-alliloimidazolu w postaci kompleksu z chlorowodorem o wzorze 3 za pomocą organicznego dichlorowodorosilanu o ogólnym wzorze 2, w którym R1 oznacza grupę alkilową o 1 do 7 atomach węgla związaną z atomem krzemu poprzez atom węgla, w obecności katalizatora - kompleksu metalu przejściowego, po czym produkt hydrosililowania o ogólnym wzorze 1, w którym R1 ma wyżej podane znaczenie poddaje się reakcji kondensacji wobec akceptora HC1 z oligosiloksanodiolami o wzorze 4, w którym n=1, 2 lub 3, a R2 i R3 są grupami alkilowymi związanymi z atomem krzemu poprzez atom węgla, do wytworzenia cyklosiloksanów z grupą imidazolową połączoną ze szkieletem pierścienia mostkiem trimetylenowym o wzorze ogólnym 5, w którym R1, r2 i r3 mają wyżej podane znaczenie, które następnie, ewentualnie poddaje się anionowej polimeryzacji do liniowych i/lub cyklicznych polisiloksanów z wiszącymi grupami imidazolowymi o ogólnym wzorze 6, w którym R\ R2 i R3 mają wyżej podane znaczenie, lub kopolimeryzacji ze związkiem o wzorze 7, w którym R4 i R5 oznaczają grupę alkilową bądź arylową zawierające inne grupy funkcyjne, do liniowych polimerów siloksanowych z wiszącymi grupami imidazolowymi o ogólnym wzorze 8, w którym R1 r2, r3, r4 i R mają wyżej podane znaczenie.
- 6. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że stosuje się związki o wzorze 4, 5 lub 6, w których R\ r2 i r3 oznaczają grupę metylową a jako katalizator stosuje się kompleks platyny.
- 7. Sposób wytwarzania liniowych i/lub cyklicznych polisiloksanów zawierających boczne grupy y-N-alkiloimidazolowe związane z atomem krzemu z zastosowaniem reakcji hydrosililowania, znamienny tym, że prowadzi się reakcję hydrosililowania N-alliloimidazolu w postaci kompleksu z chlorowodorem o wzorze 3 za pomocą organicznego dichlorowodorosilanu o ogólnym wzorze 2, w którym R1 oznacza grupę alkilową o 1 do 7 atomach węgla związaną z atomem krzemu poprzez atom węgla, w obecności katalizatora - kompleksu metalu przejściowego, po czym produkt hydrosililowania o ogólnym wzorze 1, w którym R1 ma wyżej podane znaczenie poddaje się reakcji hydrolitycznej polikondensacji wobec akceptora HC1, korzystnie trietyloaminy (TEA), do wytworzenia cyklicznych i liniowych polisiloksanów o wzorze 9 i 10.184 339
- 8. Sposób według zastrz. 7, znamienny tym, że stosuje się dichlorowodorosilan o ogólnym wzorze 2, w którym R1 oznacza grupę metylową, a jako katalizator stosuje się kompleks platyny.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL96315866A PL184339B1 (pl) | 1996-08-29 | 1996-08-29 | Chlorowodorek y-(N-imidazolopropylo)alkilodichlorosilanu, sposób jego wytwarzania orez s wytwarcania liniowych i cyklicznych polisiloksanów zawierających boczne grupy y-N-imidazolopropylowe |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL96315866A PL184339B1 (pl) | 1996-08-29 | 1996-08-29 | Chlorowodorek y-(N-imidazolopropylo)alkilodichlorosilanu, sposób jego wytwarzania orez s wytwarcania liniowych i cyklicznych polisiloksanów zawierających boczne grupy y-N-imidazolopropylowe |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL315866A1 PL315866A1 (en) | 1998-03-02 |
PL184339B1 true PL184339B1 (pl) | 2002-10-31 |
Family
ID=20068195
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL96315866A PL184339B1 (pl) | 1996-08-29 | 1996-08-29 | Chlorowodorek y-(N-imidazolopropylo)alkilodichlorosilanu, sposób jego wytwarzania orez s wytwarcania liniowych i cyklicznych polisiloksanów zawierających boczne grupy y-N-imidazolopropylowe |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL184339B1 (pl) |
-
1996
- 1996-08-29 PL PL96315866A patent/PL184339B1/pl not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL315866A1 (en) | 1998-03-02 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
ES2434333T3 (es) | Procedimiento de fabricación de un oligómero de siloxano con una funcionalidad Si-H | |
KR100574573B1 (ko) | 카보실록산 덴드리머 | |
JP4351058B2 (ja) | アルケン−白金−シリル錯体 | |
KR20180079259A (ko) | 유기아미노실란 및 이를 제조하는 방법 | |
KR101263789B1 (ko) | 유기 클로로하이드로실란과 이의 제조방법 | |
JP2003516230A (ja) | ヒドロシリル化反応用触媒 | |
JP5532434B2 (ja) | 有機無機複合材料およびその利用 | |
EP1068213B1 (en) | Novel aminoorganofunctionalsiloxanes | |
TWI225063B (en) | Heterogeneous organotin catalysts | |
EP1705180B1 (en) | Preparation methods of (organothiomethyl)chlorosilanes | |
US5041591A (en) | Organopolysiloxane and method for its preparation | |
PL184339B1 (pl) | Chlorowodorek y-(N-imidazolopropylo)alkilodichlorosilanu, sposób jego wytwarzania orez s wytwarcania liniowych i cyklicznych polisiloksanów zawierających boczne grupy y-N-imidazolopropylowe | |
JPH0559072A (ja) | オレフイン系及びアセチレン系アザシラシクロペンタン並びにその調製方法 | |
EP0578186B1 (en) | Method for the preparation of 1-aza-2-silacyclopentane compounds | |
US20020133035A1 (en) | Preparation of low molecular weight branched siloxanes | |
Trommer et al. | Preparation and 29Si NMR spectroscopical investigations of (diethylamino)‐methylchlorotetra‐and pentasilanes | |
JPH03150382A (ja) | オルガノシリコン化合物の製造方法 | |
EP0499408B1 (en) | Allyl cyclosilalactams | |
EP2658861B1 (en) | New (triorganosilyl)alkynes and their derivatives and a new catalytic method for obtaining new and conventional substituted (triorganosilyl)alkynes and their derivatives | |
JP2907061B2 (ja) | 有機けい素化合物の製造方法 | |
EP0357137A2 (en) | New silylating agent for the preparation of chromatographic supports | |
JP3934186B2 (ja) | トリクロロシランの再配分方法 | |
JP4276805B2 (ja) | 新規シラザン化合物及びその製造方法、並びに新規シラザン化合物重合体及びその製造方法 | |
RU2259377C1 (ru) | Способ получения олигоорганосилоксанов | |
JPS6250332A (ja) | 主鎖に白金とケイ素を含むポリインポリマ−及びその製造法 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
LAPS | Decisions on the lapse of the protection rights |
Effective date: 20050829 |