PL184301B1 - Emulsja oparta na polimerach akrylowych i jej zastosowanie - Google Patents

Emulsja oparta na polimerach akrylowych i jej zastosowanie

Info

Publication number
PL184301B1
PL184301B1 PL96313554A PL31355496A PL184301B1 PL 184301 B1 PL184301 B1 PL 184301B1 PL 96313554 A PL96313554 A PL 96313554A PL 31355496 A PL31355496 A PL 31355496A PL 184301 B1 PL184301 B1 PL 184301B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
weight
parts
emulsion
analysis
component
Prior art date
Application number
PL96313554A
Other languages
English (en)
Other versions
PL313554A1 (en
Inventor
Ivan F. Nerini
Massimo Cesana
Daniele Becchi
Original Assignee
Atochem Elf Italia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Atochem Elf Italia filed Critical Atochem Elf Italia
Publication of PL313554A1 publication Critical patent/PL313554A1/xx
Publication of PL184301B1 publication Critical patent/PL184301B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03CCHEMICAL COMPOSITION OF GLASSES, GLAZES OR VITREOUS ENAMELS; SURFACE TREATMENT OF GLASS; SURFACE TREATMENT OF FIBRES OR FILAMENTS MADE FROM GLASS, MINERALS OR SLAGS; JOINING GLASS TO GLASS OR OTHER MATERIALS
    • C03C17/00Surface treatment of glass, not in the form of fibres or filaments, by coating
    • C03C17/28Surface treatment of glass, not in the form of fibres or filaments, by coating with organic material
    • C03C17/32Surface treatment of glass, not in the form of fibres or filaments, by coating with organic material with synthetic or natural resins
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01JELECTRIC DISCHARGE TUBES OR DISCHARGE LAMPS
    • H01J29/00Details of cathode-ray tubes or of electron-beam tubes of the types covered by group H01J31/00
    • H01J29/02Electrodes; Screens; Mounting, supporting, spacing or insulating thereof
    • H01J29/10Screens on or from which an image or pattern is formed, picked up, converted or stored
    • H01J29/18Luminescent screens
    • H01J29/28Luminescent screens with protective, conductive or reflective layers

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)
  • Treatments Of Macromolecular Shaped Articles (AREA)
  • Formation Of Various Coating Films On Cathode Ray Tubes And Lamps (AREA)
  • Paints Or Removers (AREA)

Abstract

1. Zastosowanie wodnej emulsji opartej na nieutwardzonych i nieutwardzalnych polimerach akrylo- wych przy wytwarzaniu lamp katodowych, zawierajacej jako komonomery nastepujace skladniki: A) 45-70 czesci wagowych m etakrylanu butylu, B) 20-45 czesci wagowych m etakrylanu metylu, C) 1-4 czesci wagowych kwasu metakrylowego i D) 5-9 czesci wagowych akrylanu etylu, o takiej minimal- nej temperaturze tworzenia blony, aby uzyskac blony w temperaturze od okolo 20 do 40°C z zastosowaniem lub bez srodka koalescencyjnego, przy czym cykl obróbki termicznej w azocie wykorzystywany przy wytwa- rzaniu lamp katodowych obejmuje: 1° analizowania: od 25 do 375°C przy 1 1° C/minute, 2° analizowania: od 375 do 440°C przy 5°C/minute, 3° analizowania: izoterma w 440°C przez 45 minut, a pozostalosc organiczna po takiej obróbce cieplnej wynosi ponizej 0,05% wagowych. 5. Wodna emulsja oparta na nieutwardzonych i nieutwardzalnych polimerach akrylowych do stosowa- nia przy wytwarzaniu lamp katodowych, znamienna tym, ze zawiera jako komonomery nastepujace sklad- niki: A) 45-70 czesci wagowych metakrylanu butylu, B) 20-45 czesci wagowych m etakrylanu metylu, C) 1-4 czesci wagowych kwasu metakrylowego i D) 5-9 czesci wagowych akrylanu etylu i posiada taka minimalna temperatura tworzenia blony, aby uzyskac blony w temperaturze od okolo 20 do 40°C z zastoso- waniem lub bez srodka koalescencyjnego, przy czym cykl obróbki termicznej w azocie wykorzystywany przy wytwarzaniu lamp katodowych obejmuje: 1° analizowania: od 25 do 375°C przy 1 1 °C/minute, 2° analizowania: od 375 do 440°C przy 5°C/minute, 3° analizowania: izoterma w 440°C przez 45 minut, a pozostalosc organiczna po takiej obróbce cieplnej wynosi ponizej 0,05% wagowych. PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest emulsja oparta na polimerach akrylowych. W szczególności emulsje według wynalazku znajdują zastosowanie do wytwarzania metalizowanych ekranów luminescencyjnych lamp katodowych.
184 301
Wynalazek dotyczy zastosowania określonych emulsji opartych na polimerach akrylowych jako pojedynczej warstwy, którą można przeprowadzić w stan lotny na drodze depolimeryzacji bez spalania, z nieznaczną pozostałością organiczną, przy łączeniu tafli z lejkiem CRT (lampy katodowej).
Znane są sposoby powlekania z wykorzystaniem rozpuszczalnikowych lakierów błonotwórczych, które po osadzeniu na wilgotnej warstwie luminoforu tworzą cienką, ciągłą błonę, na której osadza się warstwę metalu przez napylanie katodowe.
Sposobami takimi uzyskuje się wyroby o dobrych właściwościach, z tym że ich wadę stanowi konieczność stosowania rozpuszczalnika, który musi być następnie odparowany i odzyskany, aby uniknąć zanieczyszczenia środowiska. Dlatego też w zakładach produkcyjnych muszą znajdować się instalacje do odzysku rozpuszczalników.
Z tego względu od dłuższego czasu prowadzi się badania nad błonami wytworzonymi ze schnących wodnych emulsji.
Na tafli stanowiącej ekran osadza się wodną emulsję, którą suszy się przez ogrzewanie.
Zadaniem takiej błony polimerowej jest usunięcie nieregularności powierzchni cząstek luminoforu tworzących ekran oraz utworzenie bardzo jednorodnej podwarstwy, na której następnie osadza się napylany katodowo metal, aby utworzyć powierzchnię lustrzaną odbijającą światło ekranu.
Dzięki błonie polimerowej metal nie penetruje do znajdującego się pod spodem ekranu, nawet jeśli cząstki luminoforu wystają ponad błonę.
Następnie przeprowadza się obróbkę ekranu w wysokiej temperaturze, 400-450°C, określaną jako wypalanie, w celu usunięcia błony polimerowej. Produkty gazowe z rozkładu błony polimerowej ulatniają się przez pory w warstwie metalu.
Wadą takiego rozwiązania jest to, że resztki węgla pochodzącego z rozkładu błony powodują, że połysk ekranu staje się niewystarczający.
Z tego względu procesy takie wymagają dodatkowego powolnego wypalania wstępnego w celu całkowitego usunięcia wszystkich materiałów organicznych.
Znane są również sposoby, zgodnie z którymi w czasie wypalania stosuje się odpowiednie ilości powietrza, aby przeprowadzić polimer akrylowy w stan lotny. Patrz np. opisy patentowe Stanów Zjednoczonych Ameryki nr4217015 i 4350 514.
Wymaga to zmian w procesie związanym z doprowadzaniem powietrza, co powoduje, że staje się on droższy i bardziej skomplikowany.
Wodne emulsje oparte na polimerach akrylowych, które mogą tworzyć błony przy wytwarzaniu lamp katodowych, ujawniono w opisie patentowym Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 5 145 511. Jest to sposób wytwarzania lamp katodowych z jednym etapem usuwania błony uzyskanej z emulsji równocześnie z łączeniem tafli lampy katodowej.
Należy podkreślić, że z technicznego punktu widzenia żadnej błonotwórczej emulsji akrylowej nie można zastosować w procesie według wspomnianego opisu patentowego.
Przeprowadzone badania (patrz przykłady zamieszczone poniżej) wykazały, że zastosowanie emulsji opartej na estrach akrylowych według powyższego opisu nie spełnia wymagań przemysłowych, np. w odniesieniu do czasu obróbki, w porównaniu ze znanymi sposobami. Czas niezbędny do rozłożenia błony jest długi. Ponadto badania te wykazały, że pozostałości po rozkładzie takich polimerów akrylowych są znaczne i wynoszą około 0,5-2% Wagowych, co niekorzystnie wpływa na połysk ekranu.
Nieoczekiwanie stwierdzono, że można wyeliminować wady znanych sposobów odnoszące się zarówno do czasu rozkładu błony jak i połysku obrazu poprzez zastosowanie określonej wodnej emulsji opartej na polimerach akrylowych, która może tworzyć błonę zawierającą luminofory, korzystnie fosforową masę świecącą, która wykazuje następującą kombinację właściwości:
- błonę można przeprowadzać w stan lotny w czasie łączenia tafli z lejkiem CRT;
- błona przechodzi w stan lotny w wyniku depolimeryzacji nie tworząc pozostałości organicznych lub tworząc je w ilości poniżej 0,3% wagowych;
- błona przechodzi w stan lotny bez udziału tlenu, co umożliwia wyeliminowanie dodatkowych urządzeń doprowadzających powietrze wzbogacone w tlen;
184 301
- błona rozkłada się w temperaturze niższej od temperatury topnienia „fryty”, przy czym określenie „fryta” oznacza złożoną kompozycję utworzoną przez emulsję, luminofory korzystnie fosforową masę świecącą i inne składniki niezbędne do osadzania warstwy materiału uaktywniającej się w lampie katodowej;
- błona rozkłada się nie tworząc pęcherzy, które mogłyby spowodować odwarstwianie się błony aluminiowej (tak zwane zjawisko pęcherzenia);
- brak pozostałości lub pozostałość poniżej 0,05%, korzystnie poniżej 0,01% wagowych, powoduje znaczną poprawę połysku warstwy luminescencyjnej, a w efekcie większą rozdzielczość obrazu lampy katodowej.
Przedmiotem wynalazku jest wodna emulsja oparta na nieutwardzonych i nieutwardzalnych polimerach akrylowych o temperaturze tworzenia błony 20-40°C, do stosowania w wytwarzaniu lampy katodowej, zawierająca A) 45-70 części wagowych metakrylanu butylu, B) 20-45 części wagowych metakrylanu metylu, C) 1-4 części wagowych kwasu metakrylowego i D) 5-9 części wagowych akrylanu etylu.
Procenty składników A, B, C i D odnoszą się do wyjściowych komonomerów stosowanych do wytwarzania emulsji.
Są to monomery korzystne.
Jako składnik A) zamiast metakrylanu butylu zastosować można np. metakrylan lauroilu, decylu, undecylu, etylu, propylu lub etyloheksylu.
Jako składnik C) zamiast kwasu metakrylowego zastosować można inne polimeryzujące kwasy karboksylowe takie jak kwas akrylowy, kwas itakonowy itp. Zamiast metakrylanu D) zastosować można akrylan metylu, z tym że należy wziąć pod uwagę względny ciężar cząsteczkowy i inną temperaturę tworzenia błony polimerów zawierających taki komonomer.
Stosunek składników A) i B) musi być taki, aby uzyskać minimalną temperaturę tworzenia błony od około 20 do 40°C.
Wodna emulsja według wynalazku tworzy liniowe, nieutwardzone i nieutwardzalne polimery w określonym poniżej cyklu obróbki termicznej, której poddaje się błonę podczas wytwarzania CRT, w wyniku której nie tworzą się pozostałości węglowe.
Minimalna temperatura tworzenia błony (TTB) emulsji musi być taka, aby uzyskać błonę w temperaturze około 20-40°C, przy zastosowaniu lub bez środków koalescencyjnych.
Środki takie można dodawać w przypadku stosowania takiej kompozycji monomerów, że uzyskuje się wyższą TTB.
W takim przypadku dodać można kilka procent, zazwyczaj 3-7% wagowych takiego środka jak dioctan glikolu butylenowego (DBGA) bez zmiany zasadniczych właściwości emulsji.
Do innych środków koalescencyjnych należy np. eter monometyloetylowy glikolu propylenowego itp.
Wskazanie temperatury zeszklenia (Tz) można wykorzystać jako wskaźnik tworzenia błony.
Tz wynosi zazwyczaj 40-65°C.
Korzystny jest monomodalny rozkład średnic cząstek o wielkości w zakresie od 100 do 200 nm, bez grubszych cząstek lub agregatów cząstek prowadzących do rozkładu bimodalnego. Korzystnie wielkość cząstek wynosi 120-170 nm.
Polidyspersyjność wielkości cząstek jest wąska i zazwyczaj wynosi poniżej 0,1.
Wagowo średnie ciężary cząsteczkowe (Mw) wynoszą zazwyczaj do 100 000 do 500 000, a rozkład ciężarów cząsteczkowych (Mw/Mn) (Mn - liczbowo średni ciężar cząsteczkowy) jest raczej szeroki i wynosi zazwyczaj 3,5-6.
Emulsję według wynalazku wytwarza się w zwykły sposób, korzystnie półperiodycznie, stosując znane środki powierzchniowo czynne i inicjatory.
Jako środki powierzchniowo czynne wymienić można sulfonowane parafiny, alkilobenzenosulfoniany, etoksylany nonylofenoli itp.
Jako inicjatory wymienić można nadsiarczan amonowy, sodowy lub potasowy, hydronadtlenek tert-butylu i hydronadtlenek kumenu.
184 301
Ostatni etap reakcji przeprowadzić można stosując obróbkę redoksy w celu usunięcia resztek niespolimeryzowanych monomerów z wykorzystaniem zwykłych par redoksy, takich jak np. formaldehydo-sulfoksylan sodowy i hydronadtlenek tert-butylu.
Uzyskane akrylowe polimery emulsyjne są liniowe i nieutwardzone.
Sposób wytwarzania emulsji jest szczegółowo opisany w przykładzie I.
Właściwości emulsji według wynalazku oznacza się metodami fizykochemicznymi przedstawionymi w przykładzie I. W szczególności oznacza się pozostałość po zakończeniu określonego poniżej cyklu obróbki termicznej symulującego warunki przy wytwarzaniu CRT.
Cykl obróbki termicznej przeprowadzany w obojętnej atmosferze, np. w atmosferze azotu, jest następujący:
1° analizowama: od 25 do 3Ί5°Cprzp 1 l°C/minuię,
2° analizowoma: od odO do do0°C pry °° analizowania: izoterma w 440°C przez 40 minut.
Poniżej podano przykłady nie ograniczające zakresu wynalazku.
Przykład I. Wytwarzanie emulsji
Wytworzono emulsję o następującym składzie w % wagowych:
Metakrylan butylu (MABU) 50
Metakrylan metylu (MMA) 41
Akrylan etylu (Ae) 7
Kwas metakrylowy (AMA) 2
Zastosowano reaktor o pojemności 12 m° wyposażony w mieszadło, chłodnicę zwrotną połączoną z pompą próżniową i z wlotem azotu. W reaktorze wytworzono atmosferę obojętną dwukrotnie usuwając próżniowo gaz i zastępując go azotem, po czym załadowano wsad spodni (punkt 2 w tabeli 1).
Temperaturę we wnętrzu reaktora doprowadzono do d8°C za pomocą termostatowanej kąpieli i rozpoczęto dc^t^ća-^ć^rn^ części emułsji wstępnej (200 kg) o składzie podirnym w pluńcie 1 aabeli 2 . Po ° minuaach dodnno oottwOr micaatoaa. Gdy temperatura we wnętrzu wzrosła do 84°C, rozpoczęto dodawanie drugiej części emulsji wstępnej. Dodawanie emulsji wstępnej prowadzono przez około 2 godziny, utrzymując stałą temperaturę.
Na koniec aparat do wytwarzania emulsji wstępnej przemyto 100 litrami wody demineralizowanej (punkt 4 w tabeli 1); mieszaninę schłodzono i reakcję uzupełniającą prowadzono przez 1 godzinę w tej samej temperaturze. Reaktor schłodzono do 00°C (punkt 0 w tabeli 1) i dodano układ redoksy w celu dokończenia usuwania resztek monomerów.
Skład mieszanki redoksy podano w punkcie 6 tabeli 1. Reakcję prowadzono przez °0 minut, po czym, w temperaturze około 40°C dodano DBGA (dioctan glikolu butylenowego) w ilości 0 części na 100 części wagowych monomerów A+B+C+D tworzących emulsyjny kopolimer.
Następnie temperaturę doprowadzono do °0°C dodając 28% wodny roztwór NH° do uzyskania pH d,0-8, a na koniec dodano środek przeciwdr2bnousto2j2wy Kathon LXE z Rohm and Haas rozpuszczony w wodzie demoralizowanej.
Tabela 1
1 2
Wsad (kg) 8000
1) Emulsja wstępna
Składnik Waga (kg)
Woda dbmiębrali52waęa 14d0
Emulgator K°0 (40%) (alkil2sulf2ęiaę sodowy) 22
Metakrylan butylu 1800 (00% wag.)
Metakrylan metylu 1016 (41% wag.)
184 301 cd. tabeli
1 2
Akrylan etylu 258 (7% wag.)
Kwas metakrylowy (w 75% roztworze) 100 (2% wag.)
Razem 1 5216
2) Wsad spodni
Składnik Waga (kg)
Woda dejonizowana 2340
Emulgator K30 (40%) 25
3) Inicjowanie reakcji w strumieniu azotu
Temperaturę we wnętrzu reaktora doprowadza się do 79-79°C, po czym dodaje się emulsję wstępną i po 5 minutach roztwór inicjatora (nadsiarczanu amonu)
Składnik Waga (kg)
Emulsja wstępna 200
Nadsiarczan amonu 21
Woda demineralizowana 130
W szczycie temperaturowym (około 83-84°C) rozpoczyna się dozowanie emulsji wstępnej
4) Dozowanie w strumieniu azotu
Czas 2 godziny
Temperatura 84-84°C
Po dozowaniu przez 2 godziny aparat do wytwarzania emulsji wstępnej i przewód przemywa się 100 kg wody demineralizowanej
Emulsja wstępna 5016 (41,8 kg/minutę)
Woda do przemywania aparatu do wytwarzania emulsji wstępnej 100
5) Uzupełniająca obróbka cieplna
Czas 60 minut
Temperatura 82°C
Wnętrze reaktora chłodzi się do 50°C
6) Uzupełniająca reakcja redoksy
Czas 30 minut
Temperatura 50°C
Formopon (4% formaldehydo-sulfoksylan sodowy) 75
7) Dodawanie końcowe w 35°C
NH4OH (28%) do pH 7,5-8 34
Kathon LXE 8
Woda demineralizowana 8
184 301
Badanie emulsji
Emulsję charakteryzowano oznaczając pH, wielkość cząstek i jej rozkład oraz Tz (temperaturę zeszklenia).
Wykorzystano następujące metody
Oznaczanie wielkości cząstek
Zastosowano aparat Counter Nanosizer N4MD w następujących warunkach.
Do 4,5-ml kuwety z materiału akrylowego o średniej przezroczystości 70% przy 340 nm wprowadzono około 4 ml wody dejonizowanej oraz analizowana emulsję w takiej ilości, aby uzyskać stężenie cząstek zmieniające się w zakresie 1-2000 pg/ml, w zależności od wielkości cząstek.
Zakładając temperaturę (20°C), lepkość i współczynnik załamania światła (1,33 dla wody dejonizowanej) kuwetę ustawiano w odpowiednim miejscu i termostatowano przez około 10 minut.
Po termostatowaniu oznaczano średnicę cząstek o odchylenie standardowe postępując zgodnie z instrukcją obsługi aparatu: Manual of the Coulter Electronisc 1985-1986, wyd. Technical Communication.
Temperatura zeszklenia (Tz), pozostałość organiczna, rozkład ciężarów cząsteczkowych.
Inne analizy dotyczące oznaczania temperatury zeszklenia, pozostałości organicznej i rozkładu ciężarów cząsteczkowych wykonywano stosując nie samą emulsję, ale produkt wysuszony w następujący sposób:
Emulsję wylano na tackę aluminiową o średnicy 5 cm i głębokości 0,7 cm na grubość 2-3 mm i wstawiono do suszarki w 70°C w celu wysuszenia produktu. Uzyskano błonę o grubości 1,5 mm przylegającą do podłoża. Błonę wykrojono otrzymując krążki o średnicy około 4 mm.
Oznaczanie temperatury zeszklenia
Zastosowano kalorymetr różnicowy (DSC) Mettler typ TA30.
Około 20-30 mg produktu w postaci krążka, uzyskanego w sposób opisany powyżej, umieszczono w odpowiednim pojemniku aluminiowym, w który następnie wtłoczono pokrywkę. Próbkę ogrzewano z szybkością 20°C/minutę od -100 do 100°C. Pomiar wykonywano co najmniej dwukrotnie na różnych próbkach, aż do uzyskania maksymalnego rozrzutu Tz w zakresie 2°C, korzystnie 1°C. Oznaczano także punkt środkowy i punkt końcowy Tz.
Oznaczanie pozostałości w azocie
Zastosowano mikrowagę Mettler M3.
Do analizy termograwimetrycznej użyto 20 mg produktu w postaci krążka otrzymanego w sposób opisany powyżej. Krążek umieszczono w tygielku aluminiowym, który wstawiono następnie do pieca termowagi. W piecu utrzymywano przepływ azotu (20 litrów/godzinę); przed rozpoczęciem pomiaru odczekiwano 20 minut, aby całkowicie usunąć tlen z pieca. Następnie rozpoczynano ogrzewanie zgodnie z następującym profilem temperaturowym:
1. etap od 25 do 375°C z szybkością 11°C/minutę,
2. etap od 375 do 440°C z szybkością 5°C/minutę,
3. izoterma w 440°C przez 45 minut.
Po zakończeniu cyklu termicznego oznaczano pozostałość organiczną na podstawie ubytku wagi.
Oznaczanie rozkładu ciężarów cząsteczkowych
Zastosowano aparat Waters 510 wykonując pomiar w następujący sposób.
Około 80 mg produktu w postaci krążka rozpuszczono w 4 cm3 CHCl3. Uzyskany roztwór wstrzyknięto do chromatografu cieczowego.
Warunki pomiaru:
Kolumny Ultrastyragel 106, 105, 104, 103 (polistyren utwardzony diwinylobenzenem).
Detektor współczynnika załamania światła, etap z przepływem CHCI3, kalibracja polistyrenem.
Wyniki powyższych analiz przedstawiono w tabeli 2.
Minimalną temperaturę tworzenia błony (TTB) oznaczano zgodnie z normą ASTM
D2354.
184 301
Przykład II. Emulsję wytworzono w sposób opisany w przykładzie I, ale stosując kompozycję monomerów o następującym składzie w % wagowych.
Metakrylan butylu (MABU) 65,3
Metakrylan metylu (MMA) 25J
Akrylan etylu (Ae) 7
Kwas metakrylowy (AMA) 2
Ponadto po etapie 6 w przykładzie I nie dodano środka koalescencyjnego. Charakterystykę produktu podano w tabeli 2.
Przykład III (porównawczy). Emulsję wytworzono w sposób opisany w przykładzie I, ale stosując kompozycję monomerów o następującym składzie w % wagowych.
Metakrylan butylu (MABU) 30
Metakrylan metylu (MMA) 61
Akrylan etylu (Ae) 7
Kwas metakrylowy (AMA) 2
Zgodnie z procedurą z przykładu I dodano 6 części wagowych dioctanu glikolu butylenowego (DBGA) w stosunku do całkowitej wagi monomerów. Charakterystykę produktu podano w tabeli 2.
Przykład IV (porównawczy). Zastosowano wodną emulsję zawierającą około 46% wagowych kopolimeru akrylowego, o pH 9-10, określoną jako roztwór A) w opisie patentowym Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 5 145 511, od wiersza 61 w kolumnie 3. Pozostałość organiczna po cyklu obróbki termicznej określonym powyżej wynosiła około 1,5% wagowego.
Przykład V (porównawczy). Zastosowano wodną emulsję zawierającą około 38% wagowych kopolimeru akrylowego, o pH 2-5, określoną jako roztwór B) w opisie patentowym Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 5 145 511 wspomnianym w przykładzie IV, od wiersza 67 w kolumnie 3. Minimalna temperatura tworzenia błony wynosiła około 40°C.
Pozostałość organiczna po cyklu obróbki termicznej określonym powyżej była tego samego rzędu co w przykładzie IV.
Przykład VI. Wytworzono emulsję przez zmieszanie emulsji z przykładów IV i V w stosunku objętościowym 1:1.
Pozostałość organiczna po cyklu obróbki termicznej określonym powyżej była tego samego rzędu co w przykładzie IV.
184 301
VI (po- równawczy) kD Μ* 86 1 1 1 1
V (porównawczy) Ch AT kD kD 1- 98 1 1 1 41
IV (porównawczy) 38 126 98)5 1 1 1 1
III (porównawczy) 1 14I 66 1 1 1 38
1—1 ł—1 AT LT) (N rH 99)99 11I 000 2I 000 5,4 J 36
r-ł LO 150 ί 99,99 30I 000 60 000 5 1 30
Przykład Tz (°C) (punkI środkowy) Przecięnm średnio cząstek (nm) Ubytel wagi ΔΡ/I (%) CiężaI cząsteczkowy Mw Mn Mw/Mn u o CQ H H
184 301
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Zastosowanie wodnej emulsji opartej na nieutwardzonych i nieutwardzalnych polimerach akrylowych przy wytwarzaniu lamp katodowych, zawierającej jako komonomery następujące składniki: A) 45-70 części wagowych metakrylanu butylu, B) 20-45 części wagowych metakrylanu metylu, C) 1-4 części wagowych kwasu metakrylowego i D) 5-9 części wagowych akrylanu etylu, o takiej minimalnej temperaturze tworzenia błony, aby uzyskać błony w temperaturze od około 20 do 40°C z zastosowaniem lub bez środka koalescencyjnego, przy czym cykl obróbki termicznej w azocie wykorzystywany przy wytwarzaniu lamp katodowych obejmuje:
    1° analizowania: od 25 do 375°C przy 11°C/minutę,
  2. 2° analizowania: od 375 do 440°C przy 5°C/minutę,
  3. 3° analizowania: izoterma w 440°C przez 45 minut, a pozostałość organiczna po takiej obróbce cieplnej wynosi poniżej 0,05% wagowych.
    2. Zastosowanie emulsji według zastrz. 1, w której składnikiem A) zamiast metakrylanu butylu jest metakrylan lauroilu, decylu, undecylu, etylu, propylu lub etyloheksylu, a składnikiem C zamiast kwasu metakrylowego są inne polimeryzujące kwasy karboksylowe takie jak kwas akrylowy lub kwas itakonowy.
    3. Zastosowanie emulsji według zastrz. 1 albo 2, w której składnikiem D) jest akrylan metylu.
  4. 4. Zastosowanie emulsji według zastrz. 1 albo 2, do której dodaje się 3-7 % wagowych środka koalescencyjnego.
  5. 5. Wodna emulsja oparta na nieutwardzonych i nieutwardzalnych polimerach akrylowych do stosowania przy wytwarzaniu lamp katodowych, znamienna tym, że zawiera jako komonomery następujące składniki: A) 45-70 części wagowych metakrylanu butylu, B) 20-45 części wagowych metakrylanu metylu, C) 1-4 części wagowych kwasu metakrylowego i D) 5-9 części wagowych akrylanu etylu i posiada taką minimalną temperaturą tworzenia błony, aby uzyskać błony w temperaturze od około 20 do 40°C z zastosowaniem lub bez środka koalescencyjnego, przy czym cykl obróbki termicznej w azocie wykorzystywany przy wytwarzaniu lamp katodowych obejmuje:
    1° analizowania: od 25 do 375 °C przy 11°C/minutę,
    2° analizowania: od 375 do 440°C przy 5°C/minutę,
    3° analizowania: izoterma w 440°C przez 45 minut, a pozostałość organiczna po takiej obróbce cieplnej wynosi poniżej 0,05% wagowych.
  6. 6. Emulsja według zastrz. 5, znamienna tym, że jako składnik A) zamiast metakrylanu butylu zawiera metakrylan lauroilu, decylu, undecylu, etylu, propylu lub etyloheksylu, a jako składnik C zamiast kwasu metakrylowego zawiera inne polimeryzujące kwasy karboksylowe takie jak kwas akrylowy lub kwas itakonowy.
  7. 7. Emulsja według zastrz. 5 albo 6, znamienna tym, że jako składnik D) zawiera akrylan metylu.
  8. 8. Emulsja według zastrz. 5 albo 6, znamienna tym, że zawiera 3-7% wagowych środka koalescencyj nego.
PL96313554A 1995-03-31 1996-03-29 Emulsja oparta na polimerach akrylowych i jej zastosowanie PL184301B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT95MI000645A IT1275994B1 (it) 1995-03-31 1995-03-31 Emulsioni a base di polimeri acrilici

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL313554A1 PL313554A1 (en) 1996-10-14
PL184301B1 true PL184301B1 (pl) 2002-09-30

Family

ID=11371138

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96313554A PL184301B1 (pl) 1995-03-31 1996-03-29 Emulsja oparta na polimerach akrylowych i jej zastosowanie

Country Status (5)

Country Link
US (1) US5731378A (pl)
EP (1) EP0735008B1 (pl)
DE (1) DE69603109T2 (pl)
IT (1) IT1275994B1 (pl)
PL (1) PL184301B1 (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1275993B1 (it) * 1995-03-31 1997-10-24 Atochem Elf Italia Emulsioni a base di polimeri acrilici
FR2746959A1 (fr) * 1996-04-01 1997-10-03 Rohm & Haas France Procede de fabrication d'un ecran luminescent
AU2110199A (en) * 1998-01-09 1999-07-26 Metabolix, Inc. Polymer compositions providing low residue levels and methods of use thereof
IT1320097B1 (it) * 2000-11-23 2003-11-18 Atofina Dispersioni acquose di polimeri acrilici.

Family Cites Families (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3067055A (en) * 1959-08-05 1962-12-04 Rca Corp Metallized phosphor screens and method of making same
US3370050A (en) * 1964-06-10 1968-02-20 Pittsburgh Plate Glass Co Preparation of interpolymers of hydroxyl-containing monomers in an organic solvent using hydrogen plroxide as catalyst
US3635867A (en) * 1967-12-05 1972-01-18 Celanese Coatings Co Polymerization process for making aqueous acrylic-containing emulsions
IT1015549B (it) * 1973-07-03 1977-05-20 Vianova Kunstharz Ag Procedimento per la preparazione di dispersioni acquose di polime ri reticolabili e prodotto termoin durente per rivestimenti ottenibile con esse
JPS533053A (en) * 1976-06-30 1978-01-12 Hitachi Ltd Fluorescent reflection surface formation method
JPS5480669A (en) * 1977-12-09 1979-06-27 Sony Corp Manufacture for cathode ray tube and ventilation unit used for its sintering process
JPS5498565A (en) * 1978-01-23 1979-08-03 Hitachi Ltd Manufacture for color receiving tube
US4339475A (en) * 1979-03-23 1982-07-13 Hitachi, Ltd. Method of forming a fluorescent screen for cathode-ray tube
JPS56162451A (en) * 1980-05-19 1981-12-14 Hitachi Ltd Manufacture of color-picture tube and its device
US4327123A (en) * 1981-02-20 1982-04-27 Rca Corporation Method of metallizing a phosphor screen
JPS6071670A (ja) * 1983-09-28 1985-04-23 Hitachi Ltd 陰極線管用フイルミング乳剤
US4600755A (en) * 1985-04-03 1986-07-15 Ppg Industries, Inc. Free radical initiated polymerization of polymerizable ethylenically unsaturated monomer component in the presence of hydrogen peroxide
JPH0749561B2 (ja) * 1988-05-13 1995-05-31 関西ペイント株式会社 水性塗料及びそれを用いる塗装法
JP2983585B2 (ja) * 1990-07-19 1999-11-29 三菱レイヨン株式会社 Crtアルミバック用アンダーコート被膜の形成方法
US5216065A (en) * 1990-11-29 1993-06-01 The Mead Corporation Emulsion polymerization with large particle size
JP3128005B2 (ja) * 1991-04-10 2001-01-29 ジェイエスアール株式会社 水性共重合体ラテックス
US5145511A (en) * 1991-11-08 1992-09-08 Videocolor Spa Method for manufacturing a metallized luminescent screen for a cathode-ray tube

Also Published As

Publication number Publication date
PL313554A1 (en) 1996-10-14
US5731378A (en) 1998-03-24
IT1275994B1 (it) 1997-10-24
DE69603109D1 (de) 1999-08-12
EP0735008A2 (en) 1996-10-02
ITMI950645A0 (it) 1995-03-31
EP0735008A3 (en) 1997-04-16
DE69603109T2 (de) 1999-10-28
ITMI950645A1 (it) 1996-10-01
EP0735008B1 (en) 1999-07-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0321096B1 (en) Polymer particles and their preparation
RU2092500C1 (ru) Способ концентрирования водной дисперсии фторполимера
US4629773A (en) Imidylcompounds, polymers therefrom, and use of the polymers
EP0757059A1 (en) Water-base silicone-modified acrylate polymer emulsion
EP0501666B1 (en) Water-based resin dispersion and resin composition for coating
JP2680294B2 (ja) 重ね塗り保護−及び/又は装飾被覆の製法
JPS582982B2 (ja) ダイサンチツソカゴウブツ オ シヨウスル アクリルフンタイコ−テイングソセイブツ
PL184301B1 (pl) Emulsja oparta na polimerach akrylowych i jej zastosowanie
Bakhshi et al. Semibatch emulsion copolymerization of butyl acrylate and glycidyl methacrylate: Effect of operating variables
US4332657A (en) Emulsion composition for use in baking paint
KR840000213B1 (ko) 수지의 제조방법
Kratochvil et al. Preferential solvation in polymer-monomer-solvent systems and its potential effect on the kinetics of polymerization
US5888581A (en) Emulsions based on acrylic polymers
CA2078948A1 (en) Composite composition having high transparency and process for producing same
GB2294936A (en) Process for preparing alkyl methacrylate copolymers
CN114456071A (zh) 一种自监测型丙烯酸酯及其制备方法和应用
Davies et al. Evidence for preferential surface enrichment in the surface chemical analysis of a series of poly (butyl methacrylate-co-methyl methacrylate) latices using X-ray photoelectron spectroscopy and static secondary ion mass spectrometry
Rixens et al. Migration of Additives in Polymer Coatings: Phosphonated Additives and Poly (vinylidene chloride)‐Based Matrix
JPH0532733A (ja) 塗料用ワニスの製造方法
EP1353966B1 (en) Aqueous polymeric dispersion and application in cathodic tubes
JP4006052B2 (ja) ルミネセントスクリーンの製造方法
JP3295484B2 (ja) 水性被覆組成物
Sumitomo et al. Polymerization of β‐cyanopropionaldehyde. V. Anionic polymerization initiated by benzophenone–alkali metal complexes
JPH0358103B2 (pl)
JPH029061B2 (pl)

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20090329