PL183551B1 - Stojak z półkami na towary - Google Patents

Stojak z półkami na towary

Info

Publication number
PL183551B1
PL183551B1 PL97331711A PL33171197A PL183551B1 PL 183551 B1 PL183551 B1 PL 183551B1 PL 97331711 A PL97331711 A PL 97331711A PL 33171197 A PL33171197 A PL 33171197A PL 183551 B1 PL183551 B1 PL 183551B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
shelf
rack
shelves
support
cassette
Prior art date
Application number
PL97331711A
Other languages
English (en)
Other versions
PL331711A1 (en
Inventor
Carl-Göran Alneng
Original Assignee
Sintek Internat Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sintek Internat Ab filed Critical Sintek Internat Ab
Publication of PL331711A1 publication Critical patent/PL331711A1/xx
Publication of PL183551B1 publication Critical patent/PL183551B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47FSPECIAL FURNITURE, FITTINGS, OR ACCESSORIES FOR SHOPS, STOREHOUSES, BARS, RESTAURANTS OR THE LIKE; PAYING COUNTERS
    • A47F5/00Show stands, hangers, or shelves characterised by their constructional features
    • A47F5/02Rotary display stands
    • A47F5/025Rotary display stands having mechanical drive, e.g. turntables

Landscapes

  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Warehouses Or Storage Devices (AREA)
  • Display Racks (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Liquid Crystal (AREA)
  • Vending Machines For Individual Products (AREA)
  • Freezers Or Refrigerated Showcases (AREA)
  • Liquid Crystal Substances (AREA)
  • Mushroom Cultivation (AREA)
  • Confectionery (AREA)
  • Transplanting Machines (AREA)
  • Particle Accelerators (AREA)
  • Control Of Motors That Do Not Use Commutators (AREA)
  • Transition And Organic Metals Composition Catalysts For Addition Polymerization (AREA)

Abstract

1. Stojak z pólkami na towary, majacy indywidualnie obracajace sie pólki usytu- owane jedna nad druga, z urzadzeniem na- pedzajacym umieszczonym na obrzezu kazdej pólki do przekrecania lub obracania pólki, przy czym pólki sa zasadniczo koliste i posiadaja wyprofilowana sekcje zeberko- wa na brzegowej czesci kazdej pólki, wspóldzialajaca z pasem napedowym prze- biegajacym wokól pólki i sprzegajacym kolo napedowe, za posrednictwem którego pólka jest wprawiana w ruch obrotowy, znamienny tym, ze pólki (10) sa podzielo- ne na sektory (17), z których kazdy jest za- opatrzony w generator (18, 48) impulsów wspóldzialajacy ze stacjonarnym licznikiem (19, 50) impulsów, do okreslania polozenia obrotowego pólki (10), polaczonym z urza- dzeniem napedzajacym. Fig. 1 PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest stojak z półkami na towary, mający zastosowanie zwłaszcza w sklepach, aptekach i magazynach.
183 551
Ze szwedzkich opisów patentowych nr 8503671 i 8601061 są znane stojaki z półkami, mające pionowe kolumny i wiele kolistych półek wspartych na kolumnach i umieszczonych jedna nad drugą. Zawartość tych półek jest łatwo dostępna, co umożliwia zastosowania zasady: pierwszy włożony - pierwszy wyjęty. Stojaki z półkami mogą być wykonywane w różnych rozmiarach, o różnej pojemności przechowywania.
W dużych stojakach z półkami, podpierających ciężkie towary, wiele energii pochłania rozpoczęcie przekręcania lub obracania półki, pomimo tego, że tarcie o stacjonarny trzpień w stojaku jest minimalizowane, dzięki zastosowaniu łożysk kulkowych. Gdy stosowane są duże stojaki z półkami, również więcej czasu potrzeba na poszukiwanie jakiegoś szczególnego produktu. Należy zatem zminimalizować czas poszukiwania, ponieważ trwające przeszukiwanie uniemożliwia innym osobom poszukiwanie na tej samej półce, w tym samym czasie.
Jest znany stojak z półkami na towary, mający indywidualnie obracające się półki usytuowane jedna nad drugą, z urządzeniem napędzającym umieszczonym na obrzeżu każdej półki do przekręcania lub obracania półki. Półki są zasadniczo koliste i posiadają wyprofilowaną sekcję żeberkową na brzegowej części każdej półki. Sekcja ta współdziała z pasem napędowym przebiegającym wokół półki i sprzęgającym koło napędowe, za pośrednictwem którego półka jest wprawiana w ruch obrotowy.
Celem wynalazku jest wyeliminowanie niedogodności podczas pracy z dużymi stojakami z półkami, aby ułatwić poszukiwanie konkretnego produktu, a tym samym zminimalizować czas przeszukiwania.
Kolejnym celem wynalazku jest zminimalizowanie potrzeby wewnętrznego transportu w sklepach, aptekach, magazynach i temu podobnych, mających skomputeryzowane procedury działania, gdzie są wykorzystywane stojaki z półkami wyżej wymienionego typu.
Stojak z półkami na towary, według wynalazku charakteryzuje się tym, że półki są podzielone na sektory, z których każdy jest zaopatrzony w generator impulsów współdziałający ze stacjonarnym licznikiem impulsów, do określania położenia obrotowego półki, połączonym z urządzeniem napędzającym.
Korzystnie, urządzenie napędzające posiada silniki elektryczne, zamontowane z możliwością dopasowania na pionowym stelażu, zamocowanym sztywno, w jego górnej części, do centralnego trzpienia stojaka z półkami, a w dolnej części do podstawy stojaka.
W szczególności, każdy silnik jest wsparty na podobnej do zawiasu podporze na stelażu, zaś podporę ze stelażem sprzęga śruba regulacyjna, zamontowana w stelażu.
Sektory półek posiadają, ewentualnie, wysuwalne kasety lub tace wspierane na środkach wsporczych zawierających piastę z łopatkami, na których umiejscowione są łączące się z łopatkami wsporniki mające zasadniczo kształt litery Y, przy czym wsporniki mają koła lub klocki ślizgowe na swojej wierzchniej stronie, współdziałające ze spodnią stroną wysuwalnych kaset.
W szczególności, wysuwalne kasety mają przy swoich tylnych końcach generatory impulsów współdziałające z licznikami impulsów, dla wskazywania położenia kasety względem wspornika.
Wsporniki mają, ewentualnie, na swoich zewnętrznych końcach występ dla kolistej metalowej sekcji żeberkowej, tworzącej wieniec koła półki.
Metalowa sekcja żeberkowa ma, korzystnie, zagłębienie do współdziałania z pasem napędowym oraz obniżenie dla drutu stabilizującego wieniec koła za pomocą urządzenia naprężającego, przy czym metalowa sekcja żeberkowa ma, na swoim przeciwległym końcu, zaczep do wspornika.
Ewentualnie, pomiędzy każdym wspornikiem a kasetą znajduje się urządzenie hamujące lub amortyzujące, hamujące ruch kasety na zewnątrz i wspomagające jej cofanie się.
W szczególności, liczniki impulsów i silniki elektryczne są połączone z komputerem.
Korzystnie, stojak jest połączony z oddzielnym komputerem do rejestracji rozdzielanych towarów.
Ewentualnie, kolisty wycinek stojaka, korzystnie stanowiący jego jedną czwartą, jest usytuowany w pomieszczeniu przyjmowania towarów, apteki lub innego punktu sprzedaży, przy czym stojak stanowi dodatkowo wewnętrzny przenośnik towarów.
183 551
Wynalazek jest pokazany, w przykładach wykonania, na rysunkach, na których: fig. 1 przedstawia widok z boku stojaka z półkami wedłUg wynalazku; fig. 2a - widok z góry półki stojaka przedstawionego na fig. 1; fig 2b - widok z góry półki mającej wysuwalne tace lub kasety; fig. 3 - widok z boku części stojaka z półkami z fig. 1, w większej skali; fig. 4 - widok z góry zespołu napędzającego dla półki ze stojaka, w większej skali; fig. 5 - widok z góry urządzenia zawieszenia dla zespołu napędowego z fig. 4, również w większej skali; fig. 6a szczegółowy widok przykładu wykonania wyprofilowanej sekcji żeberkowej; fig. 6b - kolejny przykład wykonania sekcji żeberkowej; fig. 7 - widok z boku, podobnie jak fig. 1, dalszego przykładu wykonania stojaka z półkami, mającego wysuwalne kasety; fig. 8 - widok z góry krzyżaka do podtrzymywania półki w stojaku z półkami z fig. 7; fig. 9a i 9b - widok z boku oraz odpowiednio widok z góry wspornika, który ma być zawieszony na krzyżaku z fig. 8; fig. 10a i 10b - widok z góry oraz odpowiednio widok z boku kaset, albo też tacy, do montowania na wsporniku z fig. 9a i 9b; fig. 11a i 11b - widok z boku kasety z fig. 10a i 10b zamontowanej na wsporniku z fig. 9a i 9b, w położeniu, odpowiednio, cofniętym i wysuniętym; fig. 12 - przekrój przez centralną część półki i jej trzpień, z generatorami i odbiornikami impulsów dla wysuwanych kaset, takich jak pokazano na fig. 2b i 11; fig. 13 - część przekroju podłużnego wzdłuż linii XIII-XIII z fig. 12 przez centralną część stojaka z półkami i jego trzpień, w większej skali; fig. 14 - stojak z półkami według wynalazku, wprowadzony do sali sprzedaży takiej jak w aptece; oraz fig. 15 przedstawia rozplanowanie układu sali sprzedaży mającej stojak z półkami według wynalazku.
Stojak z półkami, według wynalazku, zawiera pewną liczbę mogących się obracać półek 10, korzystnie kolistych, umieszczonych jedna n^<d dugą, jak nia fig. 1. Każda półka 10 jest zaopatrzona na swoim obrzeżu w wyprofilowaną sekcję żeberkową 11, pokazaną na fig. 6a i bardziej szczegółowo opisaną poniżej, w której jest zaczepiony pas napędowy 12, otaczający i przebiegający wokół półki 10 i koła napędowego 13 napędzanego za pomocą silnika 14, takiego jak silnik elektryczny. Pas napędowy 12 może być, na przykład, tak zwanym pasem uzębionym, natomiast napędzane koło, które tworzy sama półka 10 i jej zakrzywiona sekcja żeberkowa 11, nie musi być zaopatrzone w ząbki, dzięki jego dużemu obwodowi w stosunku do obwodu koła napędzającego. Obszerna powierzchnia cierna wystarcza na to, by oba koła współdziałały ze sobą bez ślizgania się pasa napędowego 12 w sekcji 11.
Wyprofilowana sekcja żeberkowa 11, której przekrój pokazano na fig. 6a, ma zagłębienie 11a do przyjmowania pasa napędowego 12 i jest, korzystnie, podzielona, na przykład na cztery części, wzdłuż obwodu półki 10, by razem tworzyły wieniec koła na kolistej półce 10. Żeberko ma zaczep 11b, za pomocą którego może ono być zahaczone na półce 10. Do utrzymywania żeberek razem, na dnie zagłębienia na pas napędowy znajduje się obniżenie 11c, w którym drut lub podobne środki napinające (nie pokazano) mogą być umieszczone do ściągania i utrzymywania żeberka, za pomocą stosownego drutu napinającego lub łącznika drucianego. W swojej dolnej części żeberko, jest zaopatrzone w nawiercony otwór 11d, w uprzednio określonych miejscach wzdłuż obwodu półki 10, do przyjmowania generatora 18 impulsów, bardziej szczegółowo opisanego poniżej, do określenia obrotowego położenia półki 10. Żeberko jest zaopatrzone na górze w uchwyt 11e na etykietę. W zacisku 1lf mogą być zamocowane brzegowe kołnierze lub ścianki, do utrzymywania towarów na półkach 10, podczas gdy półki 10 obracają się. na fig. 6 jest przedstawiony kolejny przykład wykonania takiej sekcji żeberkowej, dla tworzącej koło półki mającej wysuwalne kasety według fig. 11 a, 11b i 2b.
Każda kolista półka 10 jest napędzana indywidualnie za pomocą swojego własnego silnika 14, jak pokazano na fig. 1, 2a, 2b i 3. Prędkość i kierunek obracania silników 14 są, korzystnie, zmienne. Każdy silnik 14 jest zawieszony na pionowych, podobnych do zawiasów podporach 15 (patrz fig. 4 i 5), zawieszonych z kolei na pionowym stelażu 16, na którym silniki 14 są zamontowane jeden nad drugim w takim samym odstępie jak półki 10, jak pokazano na fig. 1 i 3. Przy jego górnym końcu stelaż 16 jest sztywno połączony z centralnym trzpieniem stojaka, a swojej dolnej części podobnie połączony z podstawą stojaka. Każdą, podobną do zawiasu, podporą 15 można manipulować za pomocą śruby regulacyjnej 20, przechodzącej przez kolumnę 16, przy czym ta śruba sprzężona jest z płytą dociskową wspartą na podporze silnika 14. Poprzez wkręcanie śruby regulacyjnej 20 podpora 15 jest odchylana na
183 551 zewnątrz od półki 10, aby zwiększyć odległość pomiędzy każdą półką a kołem napędowym 13 silnika, przez co napinany jest pas napędowy 12. Zatem właściwe naprężenie pasa 12 może być ustawiane tak, by pasowało do każdej półki 10 napędzanej silnikiem 14.
Każda półka 10. która jest korzystnie kolista, jest podzielona na stosowną liczbę paneli o ksszałcie wycinka kołą, w n<a>tępnie wyzzacc.one sektory 17 półką .zaopatrzone w kod identyfikacyjny, na przykład jakąś liczbę. Jak pokazano na fig. 2, półka 10, na przykład, ma dziesięć sektorów półki. Każdy toki sektor 17 jest zaopatrzony na swoim obwodzie w generator 18 impulsów w postaci magnesu lub temu podobnego, który współdziała z licznikiem 19 impulsów, w celu określania położenia półki 10 w stosunku do ustalonego punktu na stojaku, na przykład na stelażu 16. Wybieranie półek 10 i rozpoczęcie ruchu, kierunek obrotu i prędkość silników są kontrolowane, na przykład, przez komputer, korzystnie przez ten sam komputer, który jest wykorzystywany w innych obszarach administracyjnych ogólnej obsługi. Stojak może być również zaopatrzony w swój własny komputer, mający ograniczoną zdolność wymaganą do sterowania jego działaniem związanym z półkami. Początkowe położenie półki 10 oraz położenie pożądanego sektora 17 półki są kontrolowane przez licznik 19 impulsów. Stojak jest obsługiwany, korzystnie, w oparciu o numer artykułu szukanego produktu, przy czym numer ten jest zarejestrowany w komputerze przy jednym lub więcej punktach rozdzielania, a rejestracja może być też dokonana w punkcie uzupełniania towaru. Wszystkie te stacje robocze są ułożone stosownie do obwodu stojaka z półkami, jak zostanie dalej opisane.
Figura 7 przedstawia, w widoku z boku, kolejny przykład wykonania stojaka z półkami według wynalazku. W tym stojaku półki są nachylone i zawierają wysuwane kasety 34, które mogą przesuwać się na wspornikach 27, które są, z kolei, przymocowane do krzyżaka półki, co bardziej szczegółowo opisano poniżej. Inne części, które są takie same jak w stojaku według fig. 1-3, takie jak silniki itp., zostały opatrzone tymi samymi oznaczeniami.
Na fig. 8 przedstawiono podstawowy szkielet lub krzyżak dla półek, który posiada piastę 24 oraz wiele łopatek 25 odpowiadających liczbie sektorów 17 półki, a w zilustrowanym przypadku jest ich dziesięć. Każda łopatka 25 ma otwory 26 do mocowania wspornika 27 o kształcie litery Y, co pokazano na fig. 9a i 9b, Wspornik 27 zawiera trzon 28 z materiału stanowiącego rurę kwadratową, zaopatrzony w otwory 29 do montowania wspornika na każdej łopatce 25 za pomocą znajdujących się w nim otworów 26. Z trzonu 28 wspornika wystają dwa ramiona 30, 31, zaopatrzone na swych zewnętrznych końcach w dwa skierowane do góry koła 32, 33, do podpierania na wsporniku wysuwanej kasety lub tacy. Kaseta 34, pokazana na fig. 10a i 10b, zawiera część 35 w kształcie litery U otwartej do dołu, przeznaczoną do zamontowania po obu stronach trzonu 28 wspornika o kształcie litery Y, przez co wałek wspierający 35 (patrz poniżej) jest natychmiast zdejmowany. W celu uniemożliwienia, by mająca kształt litery U część 35 kasety nie zahaczała się ze wspornikiem 27, ale też i by przebiegała ona łatwo po wsporniku, znajdują się dwa wałki wspierające 36 i 37 do obracania odpowiednio spodu i wierzchu trzonu 28 wspornika 27 o kształcie litery Y. Mająca kształt skrzy-Si taca do składowania 38 jest przymocowana do kasety 34 i jej mającej kształt litery U części 35, przy czym kształt tacy odpowiada kształtowi sektora 17 stojaka. Po złożeniu kasety 34 oraz wspornika 27 o kształcie litery Y, wałki wspierające 36, 37 będą toczyły się po trzonie 28 wspornika 27, natomiast taca kasety 38 spoczywa swoim spodem na kołach 32, 33 wspornika. Kasetę 34 można wtedy wyciągać z pozycji cofniętej, co pokazano na fig. 11a, gdzie tylny koniec kasety jest spasowany z tylnym końcem wspornika 27, do pozycji, w której wystaje ona ze stojaka z półkami, co pokazano aa fig. 11b. Wyciąganie kasety 34, względem wspornika 27, będzie wtedy zatrzymywane przez wałek wspierający 36 uderzający górny koniec 40 ramion 30, 31 wspornika. Wymienione ramiona są zaopatrzone, na ich zewnętrznych końcach, w występy 42 do dołączania wyprofilowanej sekcji 55 pokazanej na fig. 6b, przy czym taka sekcja zastępuje sekcję 11, opisaną wcześniej i pokazaną na fig. 6a, do przyjmowania pasa napędowego 12, który wprawia każdą z półek w ruch obrotowy. Pomiędzy wspornikiem 27 a kasetą 34 może być wprowadzone urządzenie hamujące lub amortyzujące 41, które hamuje skierowany na zewnątrz ruch kasety 34 i wspomaga popychanie jej do jej położenia cofniętego. Urządzenie hamujące 41, które może być również zaopatrzone, na przykład, w sprę6
183 551 żyny rozciągająco-ściskąjące, zostało pokazane na fig. 11a i 11 b w przykładzie, w którym gumowy pas jest zamocowany do jednego końca w trzonie 28 wspornika, a na jego przeciwległym końcu do części 35 kasety.
Jak wyraźnie widać na fig. 12 i 13, każda kaseta 34 ma generator 43 impulsów na swoich tylnych członach prowadzących, współdziałający, bez tarcia, ze stacjonarnym odbiornikiem 44 impulsów na trzpieniu obrotowym stojaka na półki, by wskazywać, czy kaseta jest w swoim cofniętym czy wysuniętym położeniu. Liczba odbiorników 44 impulsów, tutaj dwanaście, jest większa niż liczba sektorów lub kaset, wynosząca dziesięć, aby wyeliminować możliwość, że któryś z odbiorników 44 impulsów stanie się nieskuteczny, gdy zatrzyma się na złączu pomiędzy dwoma sektorami. Dzięki kolejnemu generatorowi 48 impulsów, współdziałającemu, bez tarcia, z kolejnym odbiornikiem 50 impulsów, może być również wskazywane położenie kasety 44 w kierunku obracania się półki 10. Ten układ jest zastąpiony przez generatory 18 impulsów z fig. 2, zamontowane na obwodzie półek 10. Jak widać na fig. 12, trzpień obrotowy 45 półek zawiera sekcję metalowego kanału mający kanały 46 do przeprowadzenia kabli do i od silników oraz generatorów i odbiorników impulsów. Trzpień 45 jest następnie zaopatrzony w otaczający, sztywno zamontowany wydrążony trzpień 47, mający pierścień ustalający 52 do współdziałania z łożyskami kulkowymi 54 oraz piastą 24 półek.
Jak wspomniano powyżej, wybieranie półek 10, uruchamianie i zatrzymywanie silników 14 oraz ich kierunek obracania się i prędkość mogą być sterowane za pomocą komputera. Położenie półek i położenia każdego sektora półek są kontrolowane w obu przypadkach za pomocą liczników impulsów. W przypadku wysuwalnych kaset 34, czy jedna kaseta jest wysunięta czy cofnięta sprawdza się, za pomocą generatorów 43 impulsów oraz odbiorników 44 impulsów, dzięki czemu obracanie półek 10 nie może być rozpoczęte, gdy kaseta została wysunięta.
Stojak z półkami działa, korzystnie, przy jednym, lub więcej, stanowiskach rozdzielania, również zdalnie, ze stanowiska, gdzie odbywa się uzupełnianie towaru. Wszystkie wymienione stanowiska robocze są rozmieszczone stosownie do obwodu stojaka z półkami.
Uzupełnianie towarów w punkcie przyjmowania towarów jest przeprowadzane w taki sposób, że numer artykułu każdej jednostki jest rejestrowany, korzystnie, w komputerze, razem z numerem sektora 17 półki 10, gdzie jest on umieszczany, co powinno odbywać się w kolejności alfabetycznej, aby procedury ręczne mogły być przywrócone w przypadku przerw w działaniu urządzeń, gdy urządzenia do wyjmowania towaru lub automatyczne urządzenia do przechowywania zostaną całkowicie unieruchomione na skutek awarii systemu elektrycznego lub komputerowego. Rejestrowanie położenia towarów stanowi podstawę procesu automatycznego wyszukiwania.
Rozdzielanie jest przeprowadzane w taki sposób, że numer artykułu poszukiwanej jednostki jest wprowadzany do zwykłej procedury rozdzielania. Dodatkowy impuls poszukiwania rozpoczyna proces poszukiwania w stojaku z półkami: wybór półki 10, wybór najkrótszej drogi i najkorzystniejszego kierunku obracania się, wybór prędkości obracania się (która powinna być wyższa, gdy odległość pomiędzy punktem początkowym a sektorem 17 półki 10 jest duża) oraz wybór właściwego sektora 17 półki, który jest następnie wysuwany do przodu w kierunku osoby zajmującej się sprzedażą.
Na fig. 14 i 15 pokazano idealne usytuowanie stojaka z półkami według wynalazku. W rysunku przedstawiającym rozplanowanie według fig. 15, pokazano jak połowa stojaka z półkami, na przykład w aptece, przebiega wzdłuż ściany pomieszczenia, a pozostała część 23, to jest dwie czwarte stojaka, znajduje się w pomieszczeniu 22 przyjmowania towarów i odpowiednio we wtórnym pomieszczeniu. W aptece są trzy stanowiska robocze 21 do obsługi klientów. Stojak z półkami jest tak usytuowany, że silniki są umiejscowione w wtórnym pomieszczeniu za tak zwanym składem obrotowym. To umożliwia świadczenie usług bez niebezpieczeństwa wypadku. Wyeliminowany jest transport z pomieszczenia 22 przyjmowania towarów, ponieważ obracające się półki 10 zajmują się przenoszeniem towarów.
183 551
Podczas gdy odbywa się rozdzielanie i wyjmowanie z półki 10, inne operacje rozdzielania, które mają być przeprowadzone na tej półce są ustawiane w kolejności jedna po drugiej. Gdy tylko pierwsza operacja rozdzielania zakończy się impulsem „wolny”, półka obróci się naprzód do następnego, wymaganego położenia. Nastąpi znaczna oszczędność czasu, gdy stojak z półkami kieruje właściwy sektor 17 półki w tym samym czasie gdy osoba obsługująca przeprowadza swój pełen program rejestracyjny, podczas obsługi klienta.
Rozwiązanie według wynalazku przynosi zatem znaczne korzyści pod względem czasu i wygody. Zapotrzebowanie na obsługę i wewnętrzny transport przechowywanych towarów zostaje zmniejszone.
183 551
183 551
14; I
Fig.2b //
183 551
CSF
CS
CS csf
183 551
Fig
183 551
Fig. 6a Fig.6b
183 551
'-I
183 551
ti
Fig. 9b ,«ł*'
183 551
Fig. 13
183 551
183 551
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz. Cena 4,00 zł.

Claims (11)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Stojak z półkami na towary, mający indywidualnie obracające się półki usytuowane jedna nad drugą, z urządzeniem napędzającym umieszczonym na obrzeżu każdej półki do przekręcania lub obracania półki, przy czym półki są zasadniczo koliste i posiadają wyprofilowaną sekcję żeberkową na brzegowej części każdej półki, współdziałającą z pasem napędowym przebiegającym wokół półki i sprzęgającym koło napędowe, za pośrednictwem którego półka jest wprawiana w ruch obrotowy, znamienny tym, że półki (10) są podzielone na sektory (17), z których każdy jest zaopatrzony w generator (18, 48) impulsów współdziałający ze stacjonarnym licznikiem (19, 50) impulsów, do określania położenia obrotowego półki (10), połączonym z urządzeniem napędzającym.
  2. 2. Stojak według zastrz. 1, znamienny tym, że urządzenie napędzające posiada silniki elektryczne (14), zamontowane z możliwością dopasowania na pionowym stelażu (16), zamocowanym sztywno, w jego górnej części, do centralnego trzpienia stojaka, a w dolnej części do podstawy stojaka.
  3. 3. Stojak według zastrz. 2, znamienny tym, że każdy silnik (14) jest wsparty na podobnej do zawiasu podporze (15) na stelażu (16), zaś podporę (15) ze stelażem (16) sprzęga śruba regulacyjna (20), zamontowana w stelażu (16).
  4. 4. Stojak według zastrz. 1, znamienny tym, że sektory (17) półek (10) posiadają wysuwalne kasety (34) lub tace (38), wspierane na środkach wsporczych mających piastę (24) z łopatkami (25), na których umiejscowione są łączące się z łopatkami (25) wsporniki (27) mające zasadniczo kształt litery Y, przy czym wsporniki (27) mają koła (32, 33) lub klocki ślizgowe na swojej wierzchniej stronie, współdziałające ze sp^odni^ą strony wysuwalnych kaset (34).
  5. 5. Stojak według zastrz. 4, znamienny tym, że wysuwalne kasety (34) mają przy swoich tylnych końcach generatory (43) impulsów współdziałające z licznikami (44) impulsów, dla wskazywania położenie kasety (34) względem wspornika (27).
  6. 6. Stojak według zastrz. 4 albo 5, znamienny tym, że wsporniki (27) mają na swoich zewnętrznych końcach występ (42) dla kolistej metalowej sekcji żeberkowej (11, 55), tworzącej wieniec koła półki (10).
  7. 7. Stojak według zastrz. 6, znamienny tym, że metalowa sekcja żeberkowa (11, 55) ma zagłębienie (11a) do współdziałania z pasem napędowym (12) oraz obniżenie (11c) dla drutu stabilizującego wieniec koła za pomocą urządzenia naprężającego, przy czym metalowa sekcja żeberkowa (11, 55) ma, na swoim przeciwległym końcu, zaczep (11b) do wspornika (27).
  8. 8. Stojak według zastrz. 4, znamienny tym, że pomiędzy każdym wspornikiem (27), a kasetą (34) znajduje się urządzenie hamujące lub amortyzujące (41), hamujące ruch kasety (34) na zewnątrz i wspomagające jej cofanie się.
  9. 9. Stojak według zastrz. 2 albo 5, znamienny tym, że liczniki (18, 44, 50) impulsów i silniki elektryczne (14) są połączone z komputerem.
  10. 10. Stojak według zastrz. 1, znamienny tym, że jest połączony z oddzielnym komputerem do rejestracji rozdzielanych towarów.
  11. 11. Stojak według zastrz. 1, znamienny tym, że kolisty wycinek (23) stojaka, korzystnie stanowiący jego jedną czwartą, jest usytuowany w pomieszczeniu (22) przyjmowania towarów, apteki lub innego punktu sprzedaży, przy czym stojak stanowi dodatkowo wewnętrzny przenośnik towarów.
PL97331711A 1996-08-30 1997-06-23 Stojak z półkami na towary PL183551B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE9603157A SE9603157L (sv) 1996-08-30 1996-08-30 Hyllställ carrousel 260
PCT/SE1997/001114 WO1998009555A1 (en) 1996-08-30 1997-06-23 Shelving stand

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL331711A1 PL331711A1 (en) 1999-08-02
PL183551B1 true PL183551B1 (pl) 2002-06-28

Family

ID=20403719

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97331711A PL183551B1 (pl) 1996-08-30 1997-06-23 Stojak z półkami na towary

Country Status (18)

Country Link
US (2) US6196400B1 (pl)
EP (1) EP0928148B1 (pl)
JP (1) JP3884773B2 (pl)
CN (1) CN1123312C (pl)
AT (1) ATE205062T1 (pl)
AU (1) AU718354B2 (pl)
CA (1) CA2263487C (pl)
CZ (1) CZ295439B6 (pl)
DE (1) DE69706549T2 (pl)
DK (1) DK0928148T3 (pl)
ES (1) ES2163786T3 (pl)
HU (1) HU221779B1 (pl)
NO (2) NO312394B1 (pl)
PL (1) PL183551B1 (pl)
PT (1) PT928148E (pl)
RU (1) RU2181980C2 (pl)
SE (1) SE9603157L (pl)
WO (1) WO1998009555A1 (pl)

Families Citing this family (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SE9603157L (sv) * 1996-08-30 1998-03-01 Sintek Int Ab Hyllställ carrousel 260
US6611772B1 (en) 1997-05-16 2003-08-26 General Electric Company Electronic electricity meter configurable to operate in a plurality of meter forms and ratings
GB9803684D0 (en) * 1998-02-24 1998-04-15 Genevac Ltd Method and apparatus for controlling temperature during evaporation of samples
EP1820425B1 (de) * 2004-12-29 2008-12-31 GEBR. WILLACH GmbH Rundregal
US8267257B2 (en) * 2007-03-09 2012-09-18 Electrolux Home Products, Inc. Turntable oven rack
US7665685B2 (en) * 2008-04-17 2010-02-23 Deepflex, Inc. Modular carousel assembly and method
US20110079567A1 (en) * 2009-10-01 2011-04-07 Trena Anderson Rotatable Shelf
USD623805S1 (en) * 2009-12-29 2010-09-14 Zenith Innovation, Llc Modular bird feeder
USD638588S1 (en) * 2010-12-28 2011-05-24 Zenith Innovation, Llc Hanging bird feeder
US20130193094A1 (en) * 2012-01-12 2013-08-01 EMS Mind Reader LLC Supply pod carousel and method of making the same
US9022236B1 (en) * 2012-02-20 2015-05-05 Centricity Corporation Rotary carousel apparatus and system
USD776462S1 (en) * 2013-03-23 2017-01-17 Michael Green Pagoda soap tower
CN108140787B (zh) 2015-08-17 2022-01-04 赛尔格有限责任公司 改进的电池隔板和相关方法
CN105962698A (zh) * 2016-06-30 2016-09-28 新蕾车业无锡有限公司 一种金属把手的销售架
US10849425B2 (en) 2017-10-06 2020-12-01 The Intellectual Property Network, Inc. Motorized modular smart shelving and storage unit
CN108814011B (zh) * 2018-04-24 2020-02-11 窦彩艳 一种自动推码盒装药物的承载药架的工作方法
KR101985618B1 (ko) * 2018-04-28 2019-06-03 한남건 물품공급장치

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB191111708A (en) 1911-05-15 1912-02-15 T H Brooker & Company Ltd Improvements in Devices for Advertising, or the Display of Goods.
GB191211708A (en) 1912-05-16 1912-10-17 John Gilbert Warfield Improvements in the Method of and Apparatus for Numerical Education
US1608704A (en) 1923-03-22 1926-11-30 John B Mcconaha Self-serving table
US1653323A (en) * 1926-02-27 1927-12-20 Thomas A Taylor Rotary store structure
US2338324A (en) * 1943-04-06 1944-01-04 Floyd Raymond Leslie Rotary display merchandising system
FR1401294A (fr) 1964-04-20 1965-06-04 Meuble rotatif à étagères, notamment pour restaurants à libre service
FR1552245A (pl) * 1967-11-24 1969-01-03
US3565263A (en) * 1969-12-05 1971-02-23 Wright Barry Corp Adjustable rotary file
US3872801A (en) * 1973-06-01 1975-03-25 B W Metals Company Inc Drive system for a rotating cafeteria type food service counter
DE2433302C3 (de) * 1974-07-11 1981-07-23 Jagenberg-Werke AG, 4000 Düsseldorf Einrichtung zum Einstellen des gegenseitigen Abstandes mehrerer nebeneinander angeordneter Elemente, insbesondere von Messerpaaren zum Längsschneiden von Bahnmaterial
FI85800C (fi) * 1985-08-01 1992-06-10 Sintek Ab Hyllstaell.
EP0272345B1 (de) * 1986-12-24 1991-05-15 Wilhelm Hegenscheidt Gesellschaft mbH Verfahren und Einrichtung zur Beeinflussung der Bewegung eines beweglichen Organs, insbesondere eines Werkzeugträgers
US4938549A (en) * 1989-11-03 1990-07-03 Datum Filing Systems, Inc. Rotary file unit and cabinet
US6072766A (en) 1993-10-22 2000-06-06 Storage Technology Corporation Apparatus and associated method for storing, retrieving, and manipulating computer, mass-storage media elements
DE9402394U1 (de) * 1994-02-14 1994-04-07 Gerkinsmeyer, Norman, 87700 Memmingen Drehtisch mit mehreren Lautsprecherboxen
SE9603157L (sv) * 1996-08-30 1998-03-01 Sintek Int Ab Hyllställ carrousel 260

Also Published As

Publication number Publication date
DE69706549D1 (de) 2001-10-11
CN1228683A (zh) 1999-09-15
SE9603157L (sv) 1998-03-01
PT928148E (pt) 2002-02-28
US6328172B2 (en) 2001-12-11
SE9603157D0 (sv) 1996-08-30
EP0928148B1 (en) 2001-09-05
DE69706549T2 (de) 2002-05-08
ES2163786T3 (es) 2002-02-01
JP3884773B2 (ja) 2007-02-21
NO990868D0 (no) 1999-02-24
HU221779B1 (hu) 2003-01-28
HUP9902837A2 (hu) 1999-12-28
AU3367097A (en) 1998-03-26
EP0928148A1 (en) 1999-07-14
DK0928148T3 (da) 2002-01-07
AU718354B2 (en) 2000-04-13
CA2263487A1 (en) 1998-03-12
ATE205062T1 (de) 2001-09-15
CN1123312C (zh) 2003-10-08
WO1998009555A1 (en) 1998-03-12
CZ61899A3 (cs) 2000-02-16
JP2000517219A (ja) 2000-12-26
US6196400B1 (en) 2001-03-06
CZ295439B6 (cs) 2005-08-17
RU2181980C2 (ru) 2002-05-10
PL331711A1 (en) 1999-08-02
NO312394B1 (no) 2002-05-06
NO990842D0 (no) 1999-02-22
US20010000896A1 (en) 2001-05-10
CA2263487C (en) 2006-12-19
NO990842L (no) 1999-04-08
HUP9902837A3 (en) 2000-08-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL183551B1 (pl) Stojak z półkami na towary
US5131499A (en) Retail store checkout device
WO1998009555A9 (en) Shelving stand
US20050063801A1 (en) Method and automated system for storing and distributing various objects or articles
US2649207A (en) Display and delivery device
MX2013014049A (es) Dispensador de bolsas con pasador central.
US6474484B1 (en) Inventory control system for walk-in display coolers and the like
US3674155A (en) Tool storage device
WO2011109749A2 (en) Ergonomic merchandising system
RU99106514A (ru) Стенд с полками
US2338324A (en) Rotary display merchandising system
US3123024A (en) Self-leveling devices
US3357568A (en) Display rack
CN210574062U (zh) 一种悬挂式售货机
CN113895798A (zh) 一种轮毂储料装置
JP3197507U (ja) タイヤの陳列台
WO2000041144A1 (en) Auxiliary device for adding to a dispensing device for articles and the combination of a dispensing device and an auxiliary device
US3701457A (en) Cup dispenser with revolving adapter
KR930008523Y1 (ko) 비닐바닥재(材)용 회전진열대
US5351854A (en) Package dispensing device
KR200210918Y1 (ko) 회전식 상품 진열대
JPS589339Y2 (ja) 自動販売機等の物品搬送棚の取付構造
JPH021042B2 (pl)
AU2005244604B2 (en) Round-type shelf storage rack
EP1327584A1 (en) Support column for reel of film or similar for rotating platform winding apparatus

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20080623