PL183297B1 - Urządzenie zabezpieczające przed przypadkowym włączeniem biegu wstecznego w pojeździe - Google Patents

Urządzenie zabezpieczające przed przypadkowym włączeniem biegu wstecznego w pojeździe

Info

Publication number
PL183297B1
PL183297B1 PL96323826A PL32382696A PL183297B1 PL 183297 B1 PL183297 B1 PL 183297B1 PL 96323826 A PL96323826 A PL 96323826A PL 32382696 A PL32382696 A PL 32382696A PL 183297 B1 PL183297 B1 PL 183297B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
lever
gear
plane
pin
safety lock
Prior art date
Application number
PL96323826A
Other languages
English (en)
Other versions
PL323826A1 (en
Inventor
Paolo Paparoni
Original Assignee
Paolo Paparoni
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Paolo Paparoni filed Critical Paolo Paparoni
Priority claimed from PCT/BR1996/000022 external-priority patent/WO1996039592A1/en
Publication of PL323826A1 publication Critical patent/PL323826A1/xx
Publication of PL183297B1 publication Critical patent/PL183297B1/pl

Links

Abstract

1 · Urzadzenie zabezpieczajace przed przypadkowym wlaczeniem biegu wsteczne- go w pojezdzie, zawierajace sworzen osadzo- ny na dzwigni zmiany biegów oraz blokade zabezpieczajaca polaczona z utwierdzona podpora dzwigni zmiany biegów, w którym sworzen jest zamontowany na rurze ruchomo w kierunku osiowym wzgledem dzwigni, a dzwi- gnia zmiany biegów jest osadzona ruchomo w trzech plaszczyznach zmiany biegów, zna- mienne tyra, ze blokada zabezpieczajaca (21) jest zamocowana obrotowo na podporze (22) i z nia styka sie element sprezysty (23) po- przez który blokada zabezpieczajaca (21) znajduje sie poza torem ruchu sworzenia (11) przy polozeniach dzwigni (10) w pierwszej plaszczyznie (P1) i w drugiej plaszczyznie (P2) zmiany biegów. Fig. 2 PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie zabezpieczające przed przypadkowym włączeniem biegu wstecznego w pojeździe, zwłaszcza przeznaczone do zewnętrznego sterowania dźwignią zmiany biegów pojazdu.
Znane jest urządzenie zabezpieczające przed przypadkowym włączeniem biegu wstecznego, usytuowane w zewnętrznej dźwigni sterującej zmianą biegu pojazdu. Urządzenie takie zawiera sworzeń składający się z dźwigni zmiany biegów i blokady zabezpieczającej posiadającej przegub przytwierdzony do dźwigni. Sworzeń jest podparty na rurze zamocowanej ruchomo względem dźwigni w kierunku osiowym i jest przemieszczany w celu pominięcia blokady zabezpieczającej i umożliwienia włączenia biegu wstecznego.
W zewnętrznych dźwigniach sterujących zmianą biegów pojazdu, w przypadku sterowania pięciobiegową przekładnią z biegiem wstecznym, wybór biegu i przegubowe połączenie jest dokonywane według powszechnie stosowanego schematu, w którym pierwszy i drugi bieg są usytuowane przeciwległe w jednej linii względem płaszczyzny przesunięcia, która znajduje się po lewej stronie (na schemacie) położenia środkowego lub punktu neutralnego dźwigni zmiany biegów, trzeci i czwarty bieg sąustawione przeciwległe i w jednej linii odpowiednio do płaszczyzny przesunięcia, która przechodzi przez środkowe położenie, a piąty bieg jest ustawiony przeciwległe do biegu wstecznego i w jednej linii z nim w płaszczyźnie przesunięcia usytuowanej po prawej stronie tego położenia centralnego.
Blokada zabezpieczająca jest przeznaczeniem głównie do zapobiegania przypadkowemu włączeniu biegu wstecznego, głównie, gdy jest wybierany bieg przechodzący z biegu piątego do biegu czwartego, lub bardziej ogólnie, gdy ten czwarty bieg jest włączany z tymczasowego położenia neutralnego, co często ma miejsce w przypadku niedoświadczonych kierowców, przykładowo na pochyłości.
W znanych rozwiązaniach, blokada zabezpieczająca zawiera niewielki przytwierdzony blok materiału sztywnego, posiadający przeciwległe nachyloną powierzchnię, która podczas odłączania piątego biegu zabezpiecza odpowiadającą! sprzężoną nachyloną powierzchnię sworznia połączonego z dźwignią. To pozwala uniknąć przemieszczenia odpowiadającego włączeniu biegu wstecznego i zapewnia odchylenie dźwigni w stronę środkowej płaszczyzny zmiany biegów, wzdłuż śrubowego toru ruchu, w celu ułatwienia włączenia czwartego biegu. Włączenie biegu wstecznego jest możliwe jedynie przez celowe podniesienie sworznia i w konsekwencji przez uwolnienie tego sworznia od blokady zabezpieczającej. Jednakże, jeżeli przejście z piątego biegu na czwarty jest wykonane w sposób szybki, wówczas kierowca odbiera nieprzyjemne wrażenie zgrzytania sworznia o blokadę zabezpieczającą jeżeli dźwigniajest mocno przytrzymywana zamiast popychania tak, aby znajdowała się przeciwległe do swobodnego przemieszczenia, zgodnie ze wspomnianym powyżej torem śrubowym. Wówczas może wystąpić zakleszczenie sworznia względem blokady zabezpieczającej, co w konsekwencji może zablokować możliwość włączenia czwartego biegu.
Urządzenie zabezpieczające przed przypadkowym włączeniem biegu wstecznego w pojeździe, według wynalazku, zawiera sworzeń osadzony na dźwigni zmiany biegów oraz blokadę zabezpieczającąpołączonąz utwardzoną podporą dźwigni zmiany biegów. Sworzeń jest zamontowany na rurze ruchomo w kierunku osiowym względem dźwigni, a dźwignia zmiany biegów jest osadzona ruchomo w trzech płaszczyznach zmiany biegów.
Urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że blokada zabezpieczająca jest zamocowana obrotowo na podporze i z nią styka się element sprężysty, poprzez który blokada zabezpieczająca znajduje się poza torem ruchu sworznia przy położeniu dźwigni w pierwszej płaszczyźnie i w drugiej płaszczyźnie zmiany biegów,
Blokada zabezpieczająca jest zamontowana obrotowo wokół osi obrotu usytuowanej w płaszczyźnie w przybliżeniu równoległej do drugiej płaszczyzny zmiany biegów i jest usytuowana prostopadle do osi dźwigni w jej centralnym położeniu neutralnym.
Blokada zabezpieczająca jest zamontowana obrotowo wokół osi obrotu usytuowanej w płaszczyźnie w przybliżeniu prostopadłej do drugiej płaszczyzny zmiany biegów i jest usytuowana równolegle do osi dźwigni w jej centralnym położeniu neutralnym.
183 297
Blokada zabezpieczająca korzystnie ma postać dźwigni w kształcie prostopadłego kątownika, zawierającej dolne ramię i górne ramię, przy czym dolne ramie ma nachyloną powierzchnię, a sworzeń ma nachyloną powierzchnię, uzupełniającą do nachylonej powierzchni dolnego ramienia, natomiast na rurze sworzniajest ukształtowany palec dociskający, który styka się z górnym ramieniem blokady zabezpieczającej dociskając go przeciwnie do działania elementu sprężystego przy położeniach dźwigni zmiany biegów w trzeciej płaszczyźnie zmiany biegów.
Dolne ramię blokady zabezpieczającej jest usytuowane prostopadle do drugiej płaszczyźnie zmiany biegów, a góme ramię jest usytuowane pod kątem prostym, i równolegle do drugiej płaszczyzny zmiany biegów.
Dolne ramie i góme ramię blokady zabezpieczającej są usytuowane po przeciwnych stronach względem osi obrotu blokady zabezpieczającej.
Góme ramię blokady zabezpieczającej ma dolne przedłużenie usytuowane po przeciwnej stronie osi obrotu względem pozostałej części górnego ramienia, przy czym do przedłużenia jest dociśnięta sprężyna, stanowiąca element sprężysty.
Blokada zabezpieczająca jest zamontowana obrotowo pomiędzy położeniem neutralnym, w którym jest ona oddalona od sworznia dźwigni, a dźwignia jest usytuowana w jednej z płaszczyzn płaszczyźnie zmiany biegów, pierwszej i drugiej oraz położeniem roboczym, w którym blokada zabezpieczająca styka się ze sworzniem, a dźwignia jest usytuowana w trzeciej płaszczyźnie zmiany biegów.
Urządzenie według wynalazku zapewnia udoskonalone zabezpieczenie włączenia biegu wstecznego, dzięki znacznemu polepszeniu sprawności mchowej dźwigni zmiany biegów i zwiększenia niezawodności sterowania dźwignią z wyeliminowaniem możliwości zablokowania w przypadku nieprawidłowego manewru wykonywanego przez niedoświadczonych kierowców.
Dzięki zastosowaniu konstrukcji przytwierdzenia blokady zabezpieczającej w sposób obrotowy, a nie ustalony, i poddaniu jej oddziaływaniu elementu sprężystego, który wywiera na tę blokadę moment siły mający tendencję do oddalenia nachylonej płaszczyzny tej blokady względem odpowiadającej sworzniowi sprzężonej nachylonej płaszczyzny mchu, przy prawidłowym przejściu z piątego biegu na czwarty, praktycznie jest wyeliminowany kontakt pomiędzy sworzniem a blokadą zabezpieczającą i jest możliwe oddzielenie tej blokady od tom sworznia. Tym samym eliminowany zgrzyt, odczuwany w dźwigni podczas manewrowania niż, zwłaszcza w przypadku wykonywania tego mchu w sposób szybki.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat mchu dźwigni zmiany biegów do wybierania i zmiany biegu pięciobiegowej przekładni z biegiem wstecznym, fig. 2 - dźwigni zmiany biegów z urządzeniem zabezpieczającym według wynalazku, w widoku perspektywicznym, fig. 3 - urządzenie zabezpieczające z fig. 2, w stanie nieaktywnym, odpowiadającym centralnemu położeniu lub położeniu neutralnemu dźwigni zmiany biegów, w widoku z boku, fig. 3a - urządzenie z fig. 3 w przekroju wzdłuż linii 3a-3a z fig. 3, fig. 4 - urządzenie zabezpieczające w stanie aktywnym, odpowiadającym położeniu biegu piątego i biegu wstecznego dźwigni zmiany biegów, w widoku podobnym do fig. 3, fig. 4a urządzenie z fig. 4 w przekroju wzdłuż linii 4a-4a z fig. 4, fig. 5 - urządzenie zabezpieczające w wymuszonym położeniu zwolnienia, umożliwiającym włączenie biegu wstecznego, w widoku podobnym do fig. 3.
Na figurze 1 przedstawiono schematycznie rzuty płaszczyzn pierwszej, dmgiej i trzeciej zmiany odpowiednich par biegów I-II, III-IV i V-RM (biegu wstecznego), wskazanych jako Pb P2, P3, zaś rzut pośredniej płaszczyzny wyboru biegów jest wskazany jako PS. Pierwsza płaszczyzna Pj zmiany pary biegów I-II jest usytuowana po lewej stronie centralnej dmgiej płaszczyzny P2 zmiany pary biegów III-IV, a trzecia płaszczyzna P3 zmiany pary biegów V-RM (bieg wsteczny), znajduje się po prawej stronie centralnej dmgiej płaszczyzny P2.
Ruch dźwigni 10 zmiany biegów w płaszczyźnie zmiany biegów P3 jest kontrolowany przez urządzenie zabezpieczające, którego funkcjąjest zapobieganie przypadkowemu włączeniu biegu wstecznego RM i gdy dźwignia 10 jest przemieszczana z położenia biegu piątego do położenia biegu czwartego jest ona odchylana wzdłuż śmbowego tom wskazanego jako T na fig. 1.
183 297
Urządzenie zabezpieczające 20 zawiera sworzeń 11 przytwierdzony do rury 12, która jest osadzona ruchomo ponad dźwignią 10 w kierunku osiowym względem niej, przeciwnie do działania sprężyny 13. Rura 12 jest wyposażona w końcowy kołnierz 12a, który ma na celu zabezpieczenie rury 12 przed przemieszczeniem.
Sworzeń 11 współpracuje z blokadą zabezpieczającą 21 mającąpostać dźwigni w kształcie prostopadłego kątownika, zamontowaną obrotowo do utwardzonej podpory 22 i obracającą się wokół osi obrotu a, usytuowanej w płaszczyźnie równoległej do drugiej płaszczyzny P2 zmiany biegów i prostopadle do osi dźwigni 10 w jej centralnym położeniu neutralnym.
Jak pokazano na fig. 2, blokada zabezpieczająca 21 ma dolne ramię 2 la, które jest usytuowane w kierunku prostopadłym do drugiej płaszczyzny P2 zmiany biegów i górne ramię 21 b, które jest usytuowane w kierunku równoległym do drugiej płaszczyzny P2 zmiany biegów. Dolne ramię 21 a i górne ramię 21 b stykają się ze sobą przeciwległymi częściami na osi obrotu a. Górne ramię 2 Ib ma dolne przedłużenie 21c wystające od górnego ramienia po przeciwnej stronie osi obrotu a.
Dolne ramię 21a ma nachyloną powierzchnię 24, która współpracuje stykając się z odpowiadającą nachyloną powierzchnią 14 ukształtowaną na sworzniu 11. Na dolne przedłużenie 2 Ic blokady zabezpieczającej 21 działa element sprężysty 23, korzystnie w postaci dociśniętej sprężyny, która wywiera na dźwignię 21 moment sprężysty powodujący obrót dźwigni w określonym kierunku (przeciwnym do ruchu wskazówek zegara w odniesieniu do fig. 3) przemieszczając dolne ramię 21 a poza tor ruchu sworznia 11, gdy dźwignia 10 zmiany biegów jest przemieszczana w trzeciej płaszczyźnie P3 zmiany biegów. Ruchoma rura 12 sworznia 11 posiada palec dociskający 15 skierowany w stronę górnego ramienia 2Ib blokady zabezpieczającej 21 i dostosowany do blokowania górnego ramienia 2 Ib dla przeciwdziałania elementu sprężystego 23 i dla zapobiegania oscylacji blokady zabezpieczającej 21, gdy dźwignia 10 jest przemieszczana w trzeciej płaszczyźnie zmiany biegów P3 (V-RM).
Blokada zabezpieczają21 jest zatem obracana pomiędzy położeniem nieaktywnym, w którym jest oddalona od sworznia 11 i położeniem roboczym, w którym styka się ze sworzniem 11. Blokada zabezpieczająca 21 jest utrzymywana w położeniu nieaktywnym wskutek działania elementu sprężystego 23 przy przemieszczaniu dźwigni 10 zmiany biegów w płaszczyznach pierwszej Pj lub drugiej P2 przy zmianie biegów odpowiednio I-II i III-IV.
W tym położeniu nieaktywnym, przedstawionym na fig. 3 i 3a, palec dociskający 15 jest odłączony lub prawie odłączony od górnego ramienia 21 b blokady zabezpieczającej 21, co umożliwia jak wspomniano powyżej obrót blokady zabezpieczającej 21 w określonym kierunku (przeciwnym do ruchu wskazówek zegara na rysunku) odpowiednio do kierunku naporu elementu sprężystego 23 i przemieszczenie blokady zabezpieczającej 21 poza tor ruchu sworznia 11.
W przeciwieństwie do tego, położenie robocze jest przyjmowane przez blokadę zabezpieczającą 21 , gdy dźwignia 10 jest przemieszczona w trzeciej płaszczyźnie P3 zmiany biegów. W położeniu roboczym, przedstawionym na fig. 4 i 4a, palec dociskający 15 sprzęgnięty z górnym ramieniem 2 Ib, przemieszcza blokadę zabezpieczającą21 przeciwnie do działania elementu sprężystego 23, przenosi blokadę zabezpieczającą 21 na tor ruchu sworznia 11, tak że jego nachylona powierzchnia 14 przytrzymuje odpowiedniąprzeciwległąnachylonąpowierzchnię 24 dolnego ramienia 21a zapobiegając włączeniu biegu wstecznego. Przesunięcie takie jest możliwe jedynie przez podniesienie sworznia 11, co może być dokonane przez przesunięcie rury 12 przeciwnie do działania sprężyny 13 i przeniesienie sworznia 11 do położenia pokazanego na fig. 5.
Podczas przechodzenia z biegu piątego na czwarty, jeżeli dźwignia 10 jest prawidłowo przemieszczana wzdłuż toru T pokazanego na fig. 1, palec dociskający 15 ma tendencję do stopniowego oddalania się od górnego ramienia 2Ib blokady zabezpieczającej 21, wymuszanego przez element sprężysty 23 i w konsekwencji, dolne ramię 21a ma tendencję do oddalania się od toru ruchu sworznia 11 tak, że gdy dźwignia 10 osiągnie centralne położenie punktu neutralnego, to blokada zabezpieczająca 21 jest praktycznie rozłączona ze sworzniem 11 i następuje ruch zmiany biegów odpowiednio do zadanych warunków bez wystąpienia zgrzytu pomiędzy blokadą zabezpieczającą 21 i sworzniem 11.
183 297
Nieprawidłowy ruch dźwigni 10, polegający na siłowym wymuszeniu jej pozostania w trzeciej płaszczyźnie P3 zmiany biegów, jest likwidowany za pomocąblokady zabezpieczającej 21, gdy tylko osiągnie ona położenie centralne.
Oczywiście, w zakresie istoty wynalazku mogą ulegać zmianie szczegóły rozwiązania w odniesieniu do wszystkich elementów, które zostały przedstawione przykładowo. Na przykład blokada zabezpieczająca 21 może być osadzona obrotowo wokół osi prostopadłej do przedstawionej osi obrotu a i równoległej do osi dźwigni 10. Takie i inne zmiany mieszczą się w zakresie obecnego wynalazku określonego w zastrzeżeniach patentowych.
183 297
183 297
183 297
183 297
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1, Urządzenie zabezpieczające przed przypadkowym włączeniem biegu wstecznego w pojeżdzie, zawierające sworzeń osadzony na dźwigni zmiany biegów oraz blokadę zabezpieczającą połączonąz utwierdzoną podporą dźwigni zmiany biegów, w którym sworzeń jest zamontowany na rurze ruchomo w kierunku osiowym względem dźwigni, a dźwignia zmiany biegów jest osadzona ruchomo w trzech płaszczyznach zmiany biegów, znamienne tym, że blokada zabezpieczająca (21) jest zamocowana obrotowo na podporze (22) i z nią styka się element sprężysty (23) poprzez który blokada zabezpieczająca (21) znajduje się poza torem ruchu sworzenia (11) przy położeniach dźwigni (10) w pierwszej płaszczyźnie (PI) i w drugiej płaszczyźnie (P2) zmiany biegów.
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że blokada zabezpieczająca (21) jest zamontowana obrotowo wokół osi obrotu (a) usytuowanej w płaszczyźnie w przybliżeniu równoległej do drugiej płaszczyzny (P2) zmiany biegów i jest usytuowana prostopadle do osi dźwigni (10) w jej centralnym położeniu neutralnym.
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że blokada zabezpieczająca (21) jest zamontowana obrotowo wokół osi obrotu (a) usytuowanej w płaszczyźnie w przybliżeniu prostopadłej do drugiej płaszczyzny (P2) zmiany biegów i jest usytuowana równolegle do osi dźwigni (10) w jej centralnym położeniu neutralnym.
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że blokada zabezpieczająca (21) ma postać dźwigni w kształcie prostopadłego kątownika, zawierającej dolne ramię (21a) i górne ramię (21b), przy czym dolne ramię (21a) ma nachyloną powierzchnię (24), a sworzeń (11) ma nachyloną powierzchnię (14), uzupełniającą do nachylonej powierzchni (24) dolnego ramienia (21a), natomiast na rurze (12) sworznia (11) jest ukształtowany palec dociskający (15), który styka się z górnym ramieniem (21b) blokady zabezpieczającej (21), dociskając go przeciwnie do działania elementu sprężystego (23) przy położeniach dźwigni (10) zmiany biegów w trzeciej płaszczyźnie (P3) zmiany biegów.
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że dolne ramię (2la) blokady zabezpieczającej (21) jest usytuowane prostopadle do drugiej płaszczyzny (P2) zmiany biegów, a górne ramię (2la) jest usytuowane pod kątem prostym, i równolegle do drugiej płaszczyzny (P2) zmiany biegów.
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że dolne ramię (21a) i górne ramie (2Ib) blokady zabezpieczającej (21) są usytuowane po przeciwnych stronach względem osi obrotu (a) blokady zabezpieczającej (21).
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że górne ramię (21b) blokady zabezpieczającej (21) ma dolne przedłużenie (21c) usytuowane po przeciwnej stronie osi obrotu (a) względem pozostałej części górnego ramienia (21b), przy czym do przedłużenia (21c) jest dociśnięta sprężyna stanowiąca element sprężysty (23).
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że blokada zabezpieczająca (21) jest zamontowana obrotowo pomiędzy położeniem neutralnym, w którym jest ona oddalona od sworznia (11) dźwigni (10), a dźwignia (10) jest usytuowana w jednej z płaszczyzn zmiany biegów, pierwszej (PI) i drugiej (P2) oraz położeniem roboczym, w którym blokada zabezpieczająca (21) styka się ze sworzniem (11), a dźwignia (10) jest usytuowana w trzeciej płaszczyźnie (PI) zmiany biegów.
    183 297
PL96323826A 1995-06-06 1996-06-05 Urządzenie zabezpieczające przed przypadkowym włączeniem biegu wstecznego w pojeździe PL183297B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
ITTO950466 1995-06-06
PCT/BR1996/000022 WO1996039592A1 (en) 1995-06-06 1996-06-05 Reverse gear shift inhibitor

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL323826A1 PL323826A1 (en) 1998-04-27
PL183297B1 true PL183297B1 (pl) 2002-06-28

Family

ID=11413624

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96323826A PL183297B1 (pl) 1995-06-06 1996-06-05 Urządzenie zabezpieczające przed przypadkowym włączeniem biegu wstecznego w pojeździe

Country Status (2)

Country Link
CN (1) CN1190456A (pl)
PL (1) PL183297B1 (pl)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20050173180A1 (en) * 2003-10-10 2005-08-11 Hypes David D. Power train for small recreational vehicle
DE102007058850A1 (de) * 2007-12-05 2009-06-10 Zf Friedrichshafen Ag Betätigungseinrichtung mit Sperranordnung
US8413535B2 (en) * 2009-03-20 2013-04-09 GM Global Technology Operations LLC Manual transmission shifter adjustment tool
CN102563031B (zh) * 2010-12-21 2015-01-07 浙江华邦机械有限公司 一种汽车变速器操纵机构
US8556772B2 (en) * 2011-05-27 2013-10-15 GM Global Technology Operations LLC Manual transmission clutch protection apparatus
CN102996783B (zh) * 2011-09-15 2015-02-18 北汽福田汽车股份有限公司 六档换挡器以及变速器操纵机构
CN103148209B (zh) * 2013-03-14 2016-03-02 安徽江淮汽车股份有限公司 一种选换挡操纵座总成
CN104696506B (zh) * 2015-02-13 2017-05-10 十堰达峰软轴有限公司 一种换挡操纵器
CN105221728B (zh) * 2015-10-21 2017-11-24 郑州日产汽车有限公司 适于汽车直接操纵形式手动变速器的六速操纵机构
CN107289122B (zh) * 2017-06-23 2018-11-16 奇瑞汽车股份有限公司 一种用于1/2挡选挡行程匹配的6mt外换挡操纵机构

Also Published As

Publication number Publication date
PL323826A1 (en) 1998-04-27
CN1190456A (zh) 1998-08-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5743147A (en) Gear shift device
US4143560A (en) Transmission shift control
PL183297B1 (pl) Urządzenie zabezpieczające przed przypadkowym włączeniem biegu wstecznego w pojeździe
DE10252009B4 (de) Schaltvorrichtung zur Übertragung von Schaltbefehlen an ein Automatikgetriebe
JPS58129519A (ja) 自動車用ギヤボツクスの手動制御装置
JPS60157564A (ja) トランスミツシヨンのシフト制御機構
JPH06191382A (ja) 自動変速機のパーキング装置
US5983739A (en) Door lock actuator
CA2215548C (en) Control mechanism for a gearbox
EP0038123A2 (en) Automotive transmission shifter
US5144854A (en) Transmission shift control reverse inhibitor apparatus
JP3571760B2 (ja) マニュアルトランスミッションのシフト機構
DE19909854A1 (de) Elektrischer Schalter
WO1985004230A1 (en) Gear shifting device
JPS6156808B2 (pl)
US6701798B2 (en) Shift device for a motor vehicle gearbox
EP3453925B1 (en) Shift by wire shifter device
US4133219A (en) Transmission shift control mechanism
US4449418A (en) Gearshift device
KR19980080483A (ko) 턴 시그널 스위치
JP7347385B2 (ja) 車両用パーキングロック機構
EP1549865B1 (en) A shift lever mechanism
JP3258139B2 (ja) 自動変速機のパーキング機構
EP0066178B1 (en) A gear operating mechanism of an automotive manual transmission
CZ200090A3 (cs) Volící páka pro automatickou převodovku

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20110605